ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ξορκια με μαγικο ραβδι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 12:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Ιδού και η απόδειξη......



Πραγματικά βετεράνος... από τη δεκαετία του '70. Αλήθεια, σε ποια μάχη τραυματίστηκε; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 14:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σταμάτα να με τυφλώνεις με την άγνοιά σου.. Αυτή είναι η μαγική λαβή. Η χαρτοταινία που βλέπεις προέχεται απο τις ιερές βερικοκιές του Θιβέτ τις οποίες φροντίζει ο εξ αγχιστείας ξάδερφος του μπατζανάκι του Δανάι Λάμα.. γιατί βέβαια ο οριτζιναλ Λάμα ήταν Δαναός... εξού και το "Λάμα" που σημαίνει λεπίδα, η λεπίδα της θέλησης, αυτή την οποία κρατάει η Μαγδαληνή στο πίνακα του Λεορνάντο και με την οποία θα κόψει το μυσατηριακό ψωμή(ή το τόστ ενδεχομένως, καθώς οι μυημένοι μαθητές κατείχαν την τεχνωγνωσία των αρχαίων ατλάντιων).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2010, 16:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Σταμάτα να με τυφλώνεις με την άγνοιά σου.. Αυτή είναι η μαγική λαβή. Η χαρτοταινία που βλέπεις προέχεται απο τις ιερές βερικοκιές του Θιβέτ τις οποίες φροντίζει ο εξ αγχιστείας ξάδερφος του μπατζανάκι του Δανάι Λάμα.. γιατί βέβαια ο οριτζιναλ Λάμα ήταν Δαναός... εξού και το "Λάμα" που σημαίνει λεπίδα, η λεπίδα της θέλησης, αυτή την οποία κρατάει η Μαγδαληνή στο πίνακα του Λεορνάντο και με την οποία θα κόψει το μυσατηριακό ψωμή(ή το τόστ ενδεχομένως, καθώς οι μυημένοι μαθητές κατείχαν την τεχνωγνωσία των αρχαίων ατλάντιων).


Αυτό τώρα τι ήταν, μαγικό ξόρκι ή κάτι άλλο; Καλά, καλά, φεύγω για το σχολείο, είναι και η εποχή τώρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PurpleFairy
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2010, 04:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προτείνω ο wizardofthemagic να μάθει ορθογραφία πρώτα και μετά ας προχωρήσει και στα ξορκια. Φιλικά πάντα. Γιατί αν θες να κάνεις πνεύμα κάντο τουλάχιστον με στυλ βρε πουλάκι μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexisDDD
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2010, 20:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά το Χάρυ Πόττερ έπρεπε να το βάλουν για άνω τον δεκαοκτώ...



Πάντα αγαπάμε αυτά που δεν μπορούμε να έχουμε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelic Dragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 17:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelic Dragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε wizardofthewhitemagic ασχολούμαι περίπου 10 χρόνια με το ανεξήγητο, μεταφυσικό, το απόκρυφο και τη μαγεία. Τότε όμως που άρχισα εγώ μόλις και είχε βγει το internet σαν μάθημα στα σχολεία και δεν το εμπιστευόμουν ούτε είχα κανένα ενδιαφέρον για αυτό. Έτσι ότι έχω μάθει όλα αυτά τα χρόνια το έχω μάθει από βιβλία (όχι σαχλά βιβλία όπως αυτό που είδα ότι σου πρότειναν προφανώς για να σε δουλέψουν sorry παιδιά που σας τη χαλάω), όχι τηλεόραση και θα σε συμβούλευα να μην εμπιστεύεσαι ότι να ναι site, αλλά μόνο όσα έχουν κάποιο κύρος στο χώρο, και ευειδή είμαι στο χώρο καιρό, θα σου πρότεινα να ψάξεις στο www.artofwise.gr ή στο www.wicca.com όπου θα βρεις αληθινές πληροφορίες για αληθινή μαγεία! Και τι εννοώ αληθινή…

Να αρχίσω με το τι είναι μαγεία ή τι σημαίνει σήμερα, είναι η δυνατότητα να πραγματοποιήσουμε αλλαγές κατά βούληση σε εμάς ή και στους γύρω μας! Θεουργία πάλι είναι η μαγεία αλλά με την έννοια του είναι η επιστήμη του Θεού/θείου, η επιστήμη όλων των επιστημών. Τώρα πάνω σε αυτά από τα παλιά χρόνια μπορούμε να προσθέσουμε τη γνώση των ιδιοτήτων των πολύτιμων λίθων και βοτάνων και τι καλό μπορούν να κάνουν στους ανθρώπους αν ξέρουν να χρησιμοποιηθούν. Επίσης η μαγεία περιλαμβάνει και τέχνες όπως η μαντική με διάφορους τρόπους, όπως τα όνειρα. Και φυσικά έχουμε το διαλογισμό και την αστρική προβολή όπου με αυτά ο μάγος μπορεί να περάσει σε άλλες σφαίρες, χαλαρώσει ή να πάρει πληροφορίες από το συλλογικό ασυνείδητο. Υπάρχουν επίσης τα διαυγή όνειρα, η τηλεπάθεια και η εμπάθεια. Όλα αυτά είναι πράγματα τα οποία γνωρίζει ένας μάγος και αυτά και ακόμα περισσότερα θα γνώριζε και ο Μερλιν, ο οποίος ήταν και παγανιστής Ιερέας.

Διάβασες πουθενά να γράφω για ραβδιά? Και ξόρκια? Το ραβδί, η πεντάλφα, το θυμίαμα, το μαχαίρι της Τέχνης, το κύπελλο, τα κεριά και άλλα είναι εργαλεία μαγείας αλλά δεν ενισχύουν με αυτό τον τρόπο που εννοείς εσύ τη μαγεία. Δίνουν τροφή καταρχάς στο εσωτερικό μας παιδί που του αρέσουν οι συμβολισμοί, έχεις επικοινωνήσει με αυτό το εσώτερο παιδί? Τι ξέρεις για τα σύμβολα και για το πώς λειτουργούν στο ασυνείδητο μας. Γιατί αυτά τα εργαλεία δε σου λέω ότι δεν χρησιμοποιούνται στη μαγεία αλλά σου λέω ότι χρησιμοποιούνται συμβολικά.

Τα ραβδάκια λοιπόν δεν φωτίζουν γιατί αυτή η ενέργεια δεν είναι ορατή στο μάτι μας, άλλο αν το δείχνουν έτσι στις ταινίες… Γενικά για να φτάσεις σε επίπεδο να δεις την ενέργεια πρέπει να ξέρεις να φτιάχνεις σκεπτομορφές. Τι ξέρεις για αυτές?

Τώρα για την πληγή που επουλώθηκε. Σκέφτηκες ότι η αυθυποβολή παίζει μεγάλο ρόλο και επηρεάζει άμεσα στο σώμα μας? Για τη σαΐτα έχω να πω ότι αν το κάνεις με τηλεκινήνιση δεν χρειάζεσαι το ραβδί σου για να κουνάς αντικείμενα, προχώρα σιγά σιγά χωρίς το ραβδί, αν και πιστεύω κι εγώ ότι ήταν μαγνητάκι! Όταν λες ότι έχεις την παρακίνηση τι εννοείς? Γιατί πολύ λίγοι άνθρωποι την έχουν και σίγουρα δεν είσαι από αυτούς αν κρίνω από αυτά που διάβασα και που είδα! Μα ραβδί τυλιγμένο σε μονωτική ταινία!!! Ανεπίτρεπτο ακόμα και για έναν αρχάριο και ας λες ότι γνωρίζεις αρκετά για τη μαγεία, αν γνώριζες δεν θα προσπαθούσες να μας πείσεις για τίποτα, αφού το να είσαι μάγος είναι κάτι που κάνεις για σένα και όχι για να αποδεικνύεις ούτε να επιδεικνύεις από δω κι από κει ότι μπορείς να κουνάς αντικείμενα με το μυαλό, να ανάβεις κεριά και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα έχεις εμμονή με τα ξόρκια… Αν ήξερες όπως λες ότι γνωρίζεις αρκετά πράγματα για τη μαγεία δεν θα έψαχνες απεγνωσμένα να σου πουν ένα ξόρκι αλλά θα έφτιαχνες ένα μόνος σου και θα ήταν και πολύ ωραίο και θα δούλευε μια χαρά. Τα ξόρκια είναι λόγια που τα φτιάχνουμε για να ενισχύσουμε τις δικές μας εσωτερικές δυνάμεις που για τον καθένα ενεργοποιούνται και ενισχύονται διαφορετικά. Πίστεψε με σε αυτό! Δεν κάνεις μαγεία μονό με ένα ραβδί και ένα ξόρκι… αν θες να λέγεσαι μαθητευόμενος τη τέχνης, τότε άρχισε το διάβασμα και το ψάξιμο εσωτερικά γιατί δεν πιστεύω ότι το έχεις κάνει.

Βασικά πολύ φοβάμαι ότι μας δουλεύεις γενικότερα γιατί δεν έχεις τι να κάνεις και πιθανότατα να κοροϊδέψεις κι έμενα που κάθισα και σου έγραψα όλα αυτά. Εγώ το έκανα γιατί δεν είναι σωστό επιτέλους σε αυτή την εποχή να υπάρχουν τόσο πλανεμένοι άνθρωποι, επειδή κάποιοι βγάζουν λεφτά από αυτό!


Edited by - Angelic Dragon on 27/09/2010 17:01:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 01:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω τι απάντηση ήταν αυτή;!!

Τυγχάνω μαθητευόμενος της τέχνης, πολύ τυχερός μάλιστα. Τα ξόρκια όπως τα βλέπουμε στον χάρρυ πόττερ δεν υφίστανται, δηλαδή δε νομίζω κάποιος (και γηραιός ακόμα)να έχει τη δυνατότητα να προφέρει κάποιες λέξεις και να πετάγονται φωσφορούχες κατάρες απ τη μύτη του ραβδιού.

Όμως το ραβδί σύμφωνα με την παράδοση είναι προέκτασή μας, αν ευλογηθεί. Και σε υψηλά επίπεδα μπορεί να χρησιμοποιηθεί με την προφορά κάποιων λέξεων και να επιφέρει ακαριαίο αποτέλεσμα. Γίνεται και χωρίς ραβδί αυτό το ''είδος'' της τέχνης. Μα είναι επικίνδυνο θα έλεγα... Εγώ το προσπάθησα και επέφερα το αντίθετο από αυτό που ήθελα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 14:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ το προσπάθησα και επέφερα το αντίθετο από αυτό που ήθελα

Στριφογύριζες εσυ αντί του αντικειμένου ?


quote:
Τυγχάνω μαθητευόμενος της τέχνης

χμμμ αντε βρε παιδι πες το τόσο καιρό , γιατι ειχα μια καταθλιπτική διαθεση απο τοτε που μας άφησε ο μικρός μας μάγος-διασκεδαστής

Για πες μας τι κολπάκια κάνεις εσυ ?
ελπίζω να μην αυτοθεραπεύεσαι κι εσυ ?
μην πέσουμε κατευθείαν στα σκληρά! να το πάμε μαλακά μαλακά αυτη τη φορά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 18:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η τέχνη δεν είναι μέσο αυτοπροβολής συνεπώς δεν στριφογυρίζω τίποτε, δε νομίζω καν να γίνεται, οπότε εφ' όσον δεν πιστεύει κανείς στα μάγια του χάρρυ πόττερ το βρίσκω ανούσιο να τα θυμόμαστε μόνο για ''δούλεμα''. Δε βλέπω και πολλά περιθώρια συζήτησης οπότε δεν συνεχίζω.

Όσο για το ''τυγχάνω μαθητής της τέχνης'' ακούστηκε κάπως, πράγματι. Δεν είχα σκοπό να δείξω όμως, σε διαβεβαιώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φασκόμηλος, πώς είσαι σίγουρος ότι πέτυχες οποιαδήποτε αποτέλεσμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς με επανάληψη. Πήρα το μάθημά μου και σταμάτησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 03:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Dr είναι ποιο συγκαταβατικός , ε εγω δεν είμαι
γιατί ποτέ δεν κατάλαβα οσους βγαίνουν και λενε το ενα και το αλλο , και μετα "οκ σταματάω δε σας λέω"
πως το βλέπετε δηλαδή ολοι εσεις οι εκκολαπτομενοι μάγοι με τα ραβδάκια σας ? οτι μπορείτε να μιλατε για ραβδάκια και ταυτόχρονα να αποποιηστε τον Μερλην και τον Χαρυ Ποτερ ? πως ?
αφου εκει ειναι η πηγη έμπνευσης σας,
και μονο αυτα τα είτε κινηματογραφικά πρόσωπα είτε μυθιστορικά κρατούσαν ραβδάκι , αντε και η μάγισσα κλο κλο ....
Εχεις την εμπειρία φίλε μου ? εχεις τα άντερα να την υποστηρίξεις ? τοτε βγαίνεις και μιλας , αν οχι σιωπάς και βλέπεις videakia 10χρονων που ανεβάζουν στο διαδίκτυο τα κατορθώματα τους και ευελπιστείς να τους μοιάσεις .
Αυτος που εχει τη γνώση δεν πετάει μια ατακα και μετά μισόλογα .

Περιμένω να με εκπλήξεις ευχάριστα....οχι με την σιωπή σου βέβαια
και μακάρι να με κανεις να παραδεχτώ την υπάρξει μαγικών ραβδιών
(ευλογημένων και μη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 09:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θέλω να κάνω προσπάθεια να πείσω κανένα, όποιος θέλει ψάχνει, όποιος θέλει μόνο αποδείξεις από την οθόνη του υπολογιστή του μένει και περιμένει τα βιντεάκια στο γιουτουμπ να γίνουν ακόμα περισσότερα.

Η πηγή της έμπνευσης των μάγων δεν είναι ο χάρρυ πόττερ ούτε ο μέρλιν.
Ραβδί δε κρατούσαν μονάχα αυτοί πάντως, μα πολλοί μέσα στους αιώνες, άνθρωποι που ένοιωθαν συνδεδεμένοι με τον οργανισμό γη. Ένοιωθαν τέτοια σύνδεση που κρατούσαν ξύλινα ραβδιά ώστε να διοχετεύουν την ενέργειά της μέσω αυτών και μέσω των ράβδων εν τέλει.
Δε μιλάω για ράβδους με σελοτέιπ και κρύσταλλο κουάρτσ, μα για απλές ράβδους από ξύλο.

Θα μου πεις, ίσως όσοι το κατάφεραν πραγματικά, να το κατάφεραν χωρίς τη βοήθεια του ραβδιού, αλλά με την πίστη τους. Δε μπορώ να πω κάτι αντίθετο σ' αυτό, θα ήταν άτοπο.


Δεν έχω ακόμη τη γνώση που μάλλον θεωρείς εσύ ικανοποιητική. Συγγνώμη για τα ''μισόλογα'' αλλά τι περιμένεις όταν μπαίνει κάποιος σε μία συζήτηση και τον υποδέχονται με κοροιδίες; Δεν είχα σκοπό να προκαλέσω γέλιο. Προσέφερα μία γνώση που είχα και μία εμπειρία. Αυτό ήταν όλο.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 16:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξηγήθηκες ωραία Φασκόμηλος. Αν και και όσον αφορά το ερώτημα μου δεν μου απάντησες σε αυτό που ρωτούσα.

Από τις δικές μου γνώσεις "μαγικό ραβδί" δεν είναι αυτά που δείχνουν στο Χάρι Πότερ και στις λοιπές νεοεποχήτικες ταινίες.. τέτοιο χρησιμοποιεί και ο Θεοδωράκης. Σοβαρά τώρα το χω δει με τα μάτια μου

Αυτά που εγώ ξέρω ως ραβδιά μπορεί να έχουν ύψος όσο και αυτό του μάγου και πάχος τόσο που να γεμίζει την παλάμη του. Γούστα είναι αυτά... Αυτοί πάντως που τα κόβουν πολύ μίκρα ευλόγως αναρωτιέται κάποιος αν τα χρησιμοποιούν μόνο για μαγεία

Επίσης ο Μάγος που θέλει να είναι politically correct δεν φτιάχνει "ραβδί" από τη γλάστρα στο κήπο του.. Μάγος=Τέχνη=Ποιόητα(=Λεφτά=Αυνανισμός&Gay Sex). Το φτιάχνει απο Βερικοκόδενδρο πχ(χωρίς το βερίκοκο πάνω). Ανάλογα με το συμβολισμο. Μπορεί να το φτιάξει και από μπανανιά ας πούμε. Αλλά όχι ό,τι να ναι. ΌΧΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ. Ο μάγος δεν είναι ραβδοσκόπος.

Προσωπικά επιλέγω το κακαόδενδρο

Ξαναλέω άλλο μάγος άλλο ραβδοσκόπος. Μόνο το δεύτερο συνθετικό είναι κοινό

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/11/2010 16:35:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 16:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξηγήθηκες ωραία Φασκόμηλος. Αν και και όσον αφορά το ερώτημα μου δεν μου απάντησες σε αυτό που ρωτούσα.

Από τις δικές μου γνώσεις "μαγικό ραβδί" δεν είναι αυτά που δείχνουν στο Χάρι Πότερ και στις λοιπές νεοεποχήτικες ταινίες.. τέτοιο χρησιμοποιεί και ο Θεοδωράκης. Σοβαρά τώρα το χω δει με τα μάτια μου

Αυτά που εγώ ξέρω ως ραβδιά μπορεί να έχουν ύψος όσο και αυτό του μάγου και πάχος τόσο που να γεμίζει την παλάμη του. Γούστα είναι αυτά... Αυτοί πάντως που τα κόβουν πολύ μίκρα ευλόγως αναρωτιέται κάποιος αν τα χρησιμοποιούν μόνο για μαγεία


το ραβδί είναι σαν το αυτοκίνητο όσο ποιο μεγάλο και πλουμιστό ειναι τόσο ποιο μικρό τον έχεις
εγώ κάνω όλα τα μαγικά κόλπα χωρίς ραβδί

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 16:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ένσταση μου έγκειται στο ραβδάκι φίλε μου .
η τηλεκινησία είναι αποδεκτή, πηγάζει εκ των έσω δυνάμεων και ασχολούμαστε σε αυτο το θέμα για ραβδάκια ...
αυτοιάσεις , ξόρκια ,και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο
Εκει είναι που κατι δε μου παει καλά φίλε μου, και όπου κι αν εχω ζητήσει ανάλυση απο άτομα που ασχολούνται με αυτά , απάντηση δεν εχω πάρει .
Απο τη στιγμή που μετέχουμε σε ένα forum ,το οποίο συμμετέχουν άτομα που πως να το κάνουμε έχουν δει και διαβάσει πολλά , δεν είναι και τόσο "ειρωνικό" να ζητάει κάποιος περισσότερες πειστικές απαντήσεις

τέλος πάντων ολα καλα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 17:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και και όσον αφορά το ερώτημα μου δεν μου απάντησες σε αυτό που ρωτούσα.

Απάντησα πως σιγουρεύτηκα επαναλαμβάνοντας το ξόρκι.

quote:
Αυτά που εγώ ξέρω ως ραβδιά μπορεί να έχουν ύψος όσο και αυτό του μάγου και πάχος τόσο που να γεμίζει την παλάμη του. Γούστα είναι αυτά...

Όπως είπες γούστα είναι αυτά, αλλά όχι μόνο. Το τεράστιο ραβδί το οποίο είναι ίσο με το ύψος του μάγου αναπτύχθηκε απ' όσο ξέρω ως ιδέα λόγω του κυνηγιού των μαγισσών. Οι ηλικιωμένοι μύστες τα κρατούσαν ως μπαστούνια.

quote:
Η ένσταση μου έγκειται στο ραβδάκι φίλε μου .
η τηλεκινησία είναι αποδεκτή, πηγάζει εκ των έσω δυνάμεων και ασχολούμαστε σε αυτο το θέμα για ραβδάκια ...
αυτοιάσεις , ξόρκια ,και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο

Η ιδέα του ραβδιού έγκειται στην ευκολότερη διοχέτευση της ενέργειας του χρήστη, προς την κατεύθυνση που στρέφει τη ράβδο του.


Το ραβδί είναι ένα εργαλείο που χρησιμεύει σε τελετές ως συμβολικό όργανο, ή για να ανοίξουμε κύκλους, ή σε σπανιότερες περιπτώσεις σε ξόρκια που χρειάζεται μονάχα η προφορά μερικών λέξεων(ακόμη και σ' αυτές τις περιπτώσεις όσοι είναι ανεπτυγμένοι εσωτερικά, δε χρειάζονται ραβδί).

Ίσως να βοηθά τους νέους να κάνουν τα πρώτα τους βήματα στη μαγεία.
Αυτό φυσικά έχει πολλά μειονεκτήματα, όπως ας πούμε οι επιρροές του χάρρυ πόττερ και του άρχοντα των δαχτυλιδιών, η φαντασία που καλπάζει, τα βίντεο του διαδυκτίου κτλ. Αν αυτά τα εκτιμήσει κάποιος μύστης, και δει πως ο νέος έχει δυνατότητες να μπει σε μια εσωτερική σειρά και πειθαρχεία, τότε γίνονται πλεονεκτήματα.
Μ' άλλα λόγια ένας δάσκαλος είναι απαραίτητος αν δεν υπάρχει κάποιο προυπάρχων υπόβαθρο (κυρίως από μελέτη εσωτερισμού).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 19:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απάντησα πως σιγουρεύτηκα επαναλαμβάνοντας το ξόρκι.

Μμ, οκ μάλιστα.
quote:
Το ραβδί είναι ένα εργαλείο που χρησιμεύει σε τελετές ως συμβολικό όργανο

Ναι, και έχει έναν "συγκεκριμένο" συμβολισμό...
..Φασκόμηλος τι εναλλακτικό υπάρχει για το ραβδί(αν υπάρχει);
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φασκόμηλος
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 23:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάποιους το αθάμι έχει τον ίδιο συμβολισμό με το ραβδί.

Το αθάμι είναι ένα δίκοπο μαχαίρι που χρησιμεύει σε ανοίγματα κύκλων και χάραγμα (γενικές πληροφορίες, ο κάθε μάγος μπορεί να το χρησιμοποιεί και για άλλους σκοπούς).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 23:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μμ οκ καλώς. Συνέχισε τη μελέτη αλλά να ξέρεις ότι η πολυπλοκότητα είναι στην ουσία της άχρηστη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Witcher Shadow
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 17:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Ραβδι απο μονο του δεν ειναι μαγικο. Ουτε μπορει να γινει οπως ειναι στις ταινιες. Το Ραβδι απο μονο του εχει πολλους συμβολισμους. Και οχι μονο για εκτελεσεις μαγικων επωδων και γητειων. Αν καποιος δεν γουσταρει το Ραβδι ειτε απο κομπλεξ, ειτε επειδη το θεωρει μπαναλ, ειτε για τους λογους του, υπαρχει το Αθαμι αλλα και το Σπαθι. Επειδη θα σχολιαστει αρνητικα (οπως παντα) το θεμα Σπαθι, ειναι ενα ισχυρο εργαλειο σε Δρακοντεια Μαγεια, στην Γουικανικη Παραδοση αλλα και σε αλλες οικιες παραδοσεις. Δεν ειναι Σπαθι για χελωνονιτζακια.
Το τελετουργικο Ραβδι για να το φτιαξεις πρεπει να "ζητησεις" νοητικα την αδεια απο το Δεντρο ή το Θαμνο για να παρεις ενα κλωναρι και να το κανεις Ραβδι. Μπορεις να το ευλογησεις σε οποιο στοιχειο πνευματικο θες και στη συνεχεια να χαραξεις επανω "Μαντρα" ή καποιες λεξεις δυναμης σημαντικες για σενα. Το Ραβδι ειναι μυτερο στην ακρη του για να συμβολισει την συγκεντρωση της ενεργειας σου. Δεν θα βγαλει δεσμες φωτος ουτε αλλα φωτορυθμικα. Ειναι οπως οταν δειχνεις με το δαχτυλο σου καποιον και ξεστομιζεις καταρες. πχ. "Ευχομαι να σε πατησουν σαν κατσαριδα". Οι ψυχικα αναπτυγμενοι μπορουν χωρις την βοηθεια του Ραβδιου.
Καθε Ραβδι δημιουργειται απο τον εκαστοτε Μαγο ή Μαγισσα αναλογα με την παραδοση που ακολουθει. Το υλικο απο το οποιο δημιουργειται εχει να κανει παλι με το σκοπο του Μαγου.

Φυσικα λογω των ταινιων και των σειρων (Μερλιν κι Ποτερ) το Ραβδι θεωρειται ενα αντικειμενο που το χρησιμοποιουν οι εκτος παραδοσης ανθρωποι για να κοροιδεψουν τους Μαγους. Οπως αν θυμαται και κανενας σας την παραδοσιακη Σκουπα και το Καζανι. Τα οποια εχουν πολυ σημαντικο σκοπο στη Μαγεια. Και οχι απλα αστειο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 12:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειναι ενα ισχυρο εργαλειο σε Δρακοντεια Μαγεια, στην Γουικανικη Παραδοση αλλα και σε αλλες οικιες παραδοσεις. Δεν ειναι Σπαθι για χελωνονιτζακια.

Αυτός εδώ έχει άλλη άποψη:
http://www.youtube.com/watch?v=aaXGLbVI9TEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Witcher Shadow
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 12:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο συγκλονιστηκα!!!! Δηλαδη πρεπει να το εψαχνες πολυ αυτο το βιντεο για να ειρωνευτεις την συγκεκριμενη προταση που quotαρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 12:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το έκανα ειρωνικά.
I was making a point.
Και δεν το έψαξα, ήξερα ήδη την ύπαρξή του.

(look more closely)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/01/2011 12:59:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Witcher Shadow
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 14:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν το έκανα ειρωνικά.
I was making a point.
Και δεν το έψαξα, ήξερα ήδη την ύπαρξή του.

(look more closely)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/01/2011 12:59:28


Ti na proseksw? Ena binteo gemato mpaglamades kai enan GAGA na klanei? Were is your point? Pou kollaei akribws me to Spa8i h me thn Drakontia Mageia?

Esi King to ksekanes entelws to 8ema! Ma Tsopana? Ela re su se eixa gia kalutera...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 15:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν διαφωνώ μαζί σου αλλά είμαι ο Χούλκ.



τι χουλκ λες ρε ουτε να το πεις ξερεις. χαλκ τον λενε τον ανθρωπο!


Το σύμπαν είναι ένα όμορφο άλυτο μυστήριο που το κάθε του κομάτι φαντάζει ξεχωριστό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Witcher Shadow
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 15:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8a elega akribws ti eisai alla exe xarh pou eimai filozwos. :)

Skorda sto laimo sou file kai boulokeri ston kwlo sou.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Witcher Shadow
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 16:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
8a mporouses na deis thn fatsoula dipla...Den ekneuristika... Isa isa to diaskedasa kiolas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spypolko
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 17:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπορει να το esoterica να ειναι forum με θεματα αμφιβολα που δυσκολα ολοι τα θεωρουνε κατανοητα και πιστευτα,τουλαχιστον κρατουσε ενα επιπεδο στα θεματα και στο τι μπορουσε να γραψει ο καθενας... Τωρα εχει γινει ξεφραγο αμπελι.Ο καθενας γραφει οτι θελει χωρις κανενα ενδοιασμο με αποτελεσμα να γινεται γελοιο το φορουμ.... τοθλαχιστον ασ κανουν κατι οι admins να στρωσει παλι το forum!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 17:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Draconian Selection και Πορδοκράτωρ
καλο θα είναι οτι έχετε να πείτε να το λέτε απο τους κανονικούς λογαριασμούς σας
Δεν αξίζει ολη αυτή η διαδικασία .

Ας τελειώσει εδω η ιστορία .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy