ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η Βίβλος του Διαβόλου..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 13:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας. Σε μια αναζήτηση στο ίντερνετ βρήκα για μια βίβλο με το όνομα:Codex Gigas και έλεγε ότι ήταν η βίβλος του διαβόλου άλλα δεν είχε πολλές λεπτομέριες. Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά? Ευχαριστώ..

..First learn and then try..

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 20:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα συζητήσει για αυτό πριν καιρό..

Λοιπόν, πρόκειται για έναν γιγάντιο σε μέγεθος μεσαιωνικό κώδικα (περιέχει την Λατινική Βίβλο) ο οποίος σύμφωνα με τον θρύλο λέγεται πως γράφηκε από έναν μοναχό μέσα σε μόλις μια νύχτα. Ο μοναχός καθώς είχε παραβιάσει τους μοναστικούς όρκους του, είχε καταδικαστεί από τις αρχές του μοναστηριού σε θάνατο (δια εντοιχισμού) και σε μια απέλπιδα προσπάθεια σωτηρίας ζήτησε να του χαρίσουν την ζωή αν μέσα σε μια νύχτα κατάφερνε να γράψει ένα κώδικα (βιβλίο) προς εξύμνηση του Θεού. Το αίτημα του έγινε δεκτό και σύμφωνα με τον θρύλο όταν αργά το βράδυ συνειδητοποίησε ότι δεν πρόφταινε να εκπληρώσει την υπόσχεση του, φοβούμενος τον επερχόμενο εντοιχισμό του, προσευχήθηκε στον Εωσφόρο να τον βοηθήσει να εκπληρώσει το έργο του συγγράφονται ύστερα με εξαιρετική ταχύτητα τον εν λόγο κώδικα (ο οποίος σε κάποια σελίδα του περιλαμβάνει μια τεράστια σε μέγεθος απεικόνιση του Εωσφόρου -ασυνήθιστο). Σήμερα οι επιστήμονες θεωρούν ότι ο χρόνος που χρειάσθηκε να γραφτεί ο κώδικας πλησιάζει τα 20 χρόνια, εντύπωση όμως εξακολουθεί να προκαλεί το γεγονός ότι το στυλ γραφής του κειμένου παραμένει απαράλλακτο από την αρχή ως το τέλος σαν πράγματι να γράφηκε από το ίδιο άτομο δίχως καμία διακοπή (απνευστί).

Για περισσότερα δες http://en.wikipedia.org/wiki/Codex_Gigas

Edited by - XD on 26/05/2011 21:06:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 22:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το link όμως μου είναι αδύνατο να μπω γιατί είμαι στο ίντερνετ μεσω κινητού και δυστυχώς δεν μου ανοίγει τη σελίδα.. Ξέρουμε τί περιγράφει? Φαντάζομαι έχει διαβαστεί..

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 22:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τη σελίδα άλλα δυστυχώς επειδή είμαι στο ίντερνετ απο το κινητό δεν μου την ανοίγει.. Ξέρουμε τί περιγράφει? Φαντάζομαι ότι έχει διαβαστεί..

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 22:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για τη σελίδα άλλα δυστυχώς επειδή είμαι στο ίντερνετ απο το κινητό δεν μου την ανοίγει.. Ξέρουμε τί περιγράφει? Φαντάζομαι ότι έχει διαβαστεί..

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2011, 22:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για τα προηγούμενα άλλα όπως είπα είμαι απο το κινητό.. Κολλάει!

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 00:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
'Ντάξει, όταν θα είσαι από σταθερό, μπες στο link που σου δίνεται και μετά ξαναγράφεις ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 09:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ για το link όμως μου είναι αδύνατο να μπω γιατί είμαι στο ίντερνετ μεσω κινητού και δυστυχώς δεν μου ανοίγει τη σελίδα.. Ξέρουμε τί περιγράφει? Φαντάζομαι έχει διαβαστεί..

..First learn and then try..


Αν και μάλλον θα έχεις ήδη διαβάσει πια το link, όπως ανέφερα εξ αρχής, το βιβλίο είναι εκκλησιαστικό, περιέχει την Λατινική Βίβλο γραμμένη με μεγάλη, καλλιγραφική μορφή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy