ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Καλυτερος κοσμος??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 01:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον..ειστε ρατσιστες με κοινωνικες ομαδες η χωρες η θρησκειες?πιστευεται οτι κοσμος χωρις καποιους απο αυτους θα ηταν καλυτερος?

cogito ergo sum

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 09:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατευθείαν στο ψαχνό..

Η δικιά σου γνώμη ahlobar πια είναι;
Δεν θα ήταν καλύτερα να κάνεις μια ανάπτυξη στο θέμα σου (ερώτηση) έτσι ώστε να μην υπάρχουν «παρεξηγήσεις» ή απορίες πάνω σε αυτό που ρωτάς;

Βλέπεις το να λες πως "είστε όλοι ρατσιστές" ακούγεται κάπως…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 11:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οντως λιγο αποτομο..ας τοποθετηθω προσωπικα τοτε.
Ειμαι ρατσιστης με τους Αμερικανους γιατι ευθυνονται για παρα πολλα κακα στον κοσμο και δεν δεχομαι που ο λαος κοιμαται και δεν ξερει τι του γινεται.Ενα παραδειγμα:ειχα διαβασει στο φοκους οτι την περιοδο που γινοταν πολεμος στο ιρακ ρωτησανε τον κοσμο τι κανει η ΗΠΑ στο Ιρακ και το 49% ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΙΑΤΡΟΦΑΡΚΑΚΕΥΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΕΛΕΟΣ.Και τα παραφειγματα ειναι απειρα.
Ειμαι ρατσιστης με τους Ισλαμιστες,οχι ολους,αλλα αυτους που φανατιζουν τα παιδακια και αργοτερα τα βαζουν στα αεροπλανα και τα σκοτωνουν.Ειμαι υπερ της ανεξιθρησκειας αλλα οχι και να σκοτωνεις.
Ειμαι ρατσιστης με τους Χρησαυγιτες.Δεν χρειαζονται σχολια νομιζω.Απλα ενας καλυτερος κοσμος αμα εξαφανιστουν.
Ειμαι ρατσιστης με τους Ισραηλινους που τοσα χρονια τωρα βασανιζουν τους Παλαιστινιους και δεν τους αφηνουν να αναγνρωστει το κρατος τους.
Επισης με ολους τους βλακες της "showbiz" εγχωριας και εξωτερικου που νοιαζονται μονο πως θα κανουν επιδειξη,ξοδευουν εκατομμυρια σε μ****** και ασχολουνται ποιος πηδ**** ποια τι αμαξι εχει,τι ρουχα εχει και ολες τις μλκς αντι να βοηθησουν τοσο κοσμο που λιμοκτονει.
Αυτες ηταν μερικες αποψεις μου.<<περιμενω τις δικες σας

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 12:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ti ειναι ρατσιστης;Νομιζω οτι ειναι απαραιτητο ,κατ'αρχην,να συμφω-
νισουμε οριζοντας τον ορο ρατσιστης.
-Κατα την γνωμη μου,ρατσιστης ειναι,αυτος που πιστευει οτι ειναι γονος μιας ανωτερης ρατσας και οτι αυτη η καταγωγη του, του δεινει το δικαιωμα να δυναστευει και εξουσιαζει τους-κατα την γνωμη του- αλλους κατωτερης ρατσας ανθρωπους.
-Φιλε ahlobar,με την τοποθετηση σου δεν φαινετε να συμφωνεις με τον δικο μου ορισμο.....η κανω λαθος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 12:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω τον μπαμπινιοτικο ορισμο της λεξης φιλε μου.Αλλα πιστευω οτι με καταλαβαινεις.Ρατσιμος για μενα ειναι η διακριση μεταξυ των ανθρωπων των φυλων και τον κοινωνικων ομαδων κατα αυτων απο κατι ανωτερο.Και φυσικα θεωρω τον ευατο μου ανωτερο απο αυτα που εγραψα παραπανω.

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 12:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ahlobar
Απο την ανάπτυξη που κάνεις στο θέμα σου,νομίζω οτι είσαι πολύ μικρός,οχι πάνω απο 17.Κάνω λάθος?

Υπάρχει μεγάλη ασυναρτησία στούς ορισμούς σου περι ρατσισμού.
Η προσπάθειά σου να γράψεις σε μια καινούργια γλώσσα,πέρα απο τα γκρικλις,είναι φανερή.

Ομως το θέμα σου θα το αναπτύξουμε και θα επισημάνει ο καθένας τα λάθη σου.Αυτά έγκειται,στο ότι τοποθετείς τον ρατσισμό,σύμφωνα με τις δικές σου προσωπικές αντιλήψεις,χωρίς να λαμβάνεις υπ 'οψιν,τα όποια δίκαια,των καθ'ού οι χαρακτηρισμοί σου.

Ενα παράδειγμα για αρχή:
Είσαι λές ρατσιστής με τους Αμερικανούς.Δεν διευκρινίζεις,όλους τους Αμερικανούς ή τις κυβερνήσεις τους?Είσαι ρατσιστής απέναντι στον απλό αμερικανικό λαό,τις αοπλες ειρηνικές οικογένειες που σαφώς υπάρχουν κι εκεί?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 12:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο απο αυτούς τους <<βλάκες>>,που σκορπάνε εκατομμύρια!

Γιατί ahlobar?
Επειδή εσυ δεν έχεις να σκορπίσεις?
Σκέφθηκες πόσοι άλλοι άνθρωποι έχουν δουλειές και βγάζουν ψωμάκι για τις οικογένειές τους,απο τους <<βλάκες>> που τα πετάνε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 13:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθεια σου εδωσα αυτη την εντυπωση?anyway.και ποια προσπαθεια ακριβως εννοεις..να γραψω μια νεα γλωσσα εκτος πο γκρικλισ??ασυναρτησιες για τον ορισμο του ρατσισμου..δεν μιλαω σαν επιστημονας οπως θα ηθελες και ισψς θα επρεπε να χρησιμοποιησω μια αλλη λεξη για να εκφρασω τις σκεψεις μου αλλα πιστευω οτι η κοινη γνωμη αντιλαμβανεται τι εννοω ειμαι ρατσιστης με...
Τι δεν καταλαβες ακριβως για το οτι ειμαι ρατσιστης με τους Αμερικανους?Ειναι πολυ απλο.Ειναι μια χωρα που η κυβερνηση της δημιουργει συνεχως προβληματα σε αλλους λαους,φυτρωνει εκει που δεν την σπερνουν κτλ (καταλαβαινεις τι εννοω κτλ,αν θες περαιτερω αναπτυξη περι του θεματος πες μου) και ο αμερικανικος λαος νομιζει οτι η χωρα τους ειναι γαματη και god bless america.Ειναι τελειως προβατα,υπνωτισμενα προβατα που δεν ξερουν τι τους γινεται και σου εδωσα ενα παραδειγμα.Δεν δεχομαι ενας λαος να ειναι τοσο ανημερωτος εν ετη 2012 με τοσα ΜΜΜ και ιντερνετ και να νομιζει οτι η χωρα τους "κανει το καλο"
Και εννοειται ειμαι καλυτερος απο αυτους τους βλακες.Δεν εχω τα εκατομμυρια που σκορπανε,αλλα αν τα ειχα δεν θα εδινα 1.000.000 ευρω να παρω ενα διαμαντενιο κολιε για το σκυλο μου.Συμφωνω οτι υπαρχουν παρα πολλες οικογενεις που βγαζουν το ψωμακι τους απο αυτους αλλα δεν θα μπορουσαν να ηταν οι διπλασιες?Ή να εκαναν κατι ωστε να γινοταν ο κοσμος καλυτερος?
Υσ
Γιατι ειχες την ταση του να "φανεις"?ηταν καπως πικροχολο και μειονεκτικο να μου λες νομιζω οτι εισαι πολυ μικρος οχι παων απο 17?

φιλικα κωστας

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 13:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ahlobar,
μάλλον η φράση "είμαι ρατσιστής" είναι βαριά. Ίσως θέλεις να πεις "είμαι προκατειλημμένος" ή "έχω διαφορετική κουλτούρα", καλύτερα.
Το να δηλώνει κάποιος ρατσιστής έτσι απερίφραστα και να καταδικάζει έναν ολόκληρο λαό γενικεύοντας, μάλλον δεν είναι σοφό.
Κατά την προσωπική μου άποψη κάθε ακραία μορφή έκφρασης είναι καταδικαστέα.
Προσοχή, δεν λέω ότι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις και παρεούλα, αλίμονο. Αυτό είναι επιλογή του καθενός. Ούτε ισχυρίζομαι ότι συμβαδίζουν οι κουλτούρες μας για παράδειγμα με έναν φανατισμένο Ταλιμπάν που θεωρεί χρέος του να σαπίζει τη γυναίκα του στο ξύλο γιατί ίσως τον κοίταξε λοξά.
Και να σου θέσω και έναν προβληματισμό: τώρα που γίνεται αυτός ο χαμός και αποκαλύπτεται το ένα σκάνδαλο μετά το άλλο στο μαγευτικό Ελλαδιστάν, πώς θα σου φαινόταν να σου κολλούσε κανείς την ταμπελίτσα του λαμόγιου ή του κλέφτη επειδή απλώς είσαι Έλληνας; Ότι και καλά "ΟΛΟΙ οι Έλληνες είστε λαμόγια και κλέφτες" (και μέσα σε αυτούς και εσύ βεβαίως-βεβαίως). Αυτό περί γενίκευσης που έλεγα πιο πάνω.
Επίσης, το να τοποθετείς τον εαυτό σου ψηλότερα και σε καλύτερη θέση από κάποιους άλλους, μάλλον περιαυτολογία είναι και δεν τιμά κανέναν. Άσε να το κρίνουν άλλοι αυτό, χωρίς να θέλω να πω ότι δεν πρέπει να έχεις αυτοεκτίμηση. Μαζί όμως με την αυτοεκτίμηση πρέπει να υπάρχει και η ταπεινότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 13:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ωραια η τοποθετηση σου φιλε μου.Το ξερω οτι ειμαι απολυτος σε καποια πραγματα.Ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου.Υπαρχουν Ελληνες λαμογια υπαρχουν και σωστοι.Υπαρχουν Ισλαμιστες παλαβοι υπαρχουν και καλοι.Υπαρχουν Αμερικανοι "ενημερωμενοι" με συνειδηση υπαρχουν και προβατα...Ισως να εχεις δικιο για την επιλογη της λεξης.Πιστευω ομως οτι καταλαβαινεις τι εννοω και δεν χρειαζεται να κολλαμε στις λεξεις οσο το να εστιασουμε στο νοημα.Φιλικα Ahlobar

Ω σπαγγετι Ω!!!

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 14:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Δεν ξερω τον μπαμπινιοτικο ορισμο της λεξης φιλε μου.
----------------------------------------------------------
{quote}
-Aπο το λεξικο της ζωης ,οπως την εχω ζησει φιλε μου,εβγαλα τον ορισμο.
=============================================================

Αλλα πιστευω οτι με καταλαβαινεις.
-------------------------------------------------------------
{quote)
-Φιλε μου καλε,σε καταλαβαινω οσο δεν μπορεις να φανταστεις και
συμμεριζομαι τις ανησυχιες σου, αυτες ομως δεν ειναι αντιρατσιστικες
ειναι θα ελεγα αντιεξουσιαστικες.


-------------------------------------------------------------

Ρατσιμος για μενα ειναι η διακριση μεταξυ των ανθρωπων των φυλων και τον κοινωνικων ομαδων κατα αυτων απο κατι ανωτερο.
-----------------------------------------------------------

[quote}
-Αλλο κοινωνικη διακριση και αδικια και αλλο ρατσισμος.
============================================================


Και φυσικα θεωρω τον ευατο μου ανωτερο απο αυτα που εγραψα παραπανω.
---------------------------------------------------------------

{quote}
-Αυτος που ειναι πραγματικα "ανωτερος",ουτε το καταλαβαινει ουτε πολυ περισσοτερο το λεει,ο τροπος ζωης του το δειχνει και η ανθρωπια του.
=================================================================

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 14:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω για το πρωτο αλλα για τα αλλα δυο...anyway

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 14:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ ahlobar

Ο σκοπός μου δεν ήταν να σε υποτιμήσω,ούτε να σε κάνω να αισθανθείς άσχημα.

Απλά οι θέσεις σου για τον ρατσισμό,με κάνουν να υποθέσω το νεαρό της ηλικίας σου,επειδή δεν είναι ουσιώδεις και επειδή δεν μπορείς να αναπτύξεις αυτο που θέλεις να πείς!

Τι σημαίνει η έκφρασή σου:<<καταλαβαίνετε τι θέλω να πω>>?
Οχι φίλε μου,πολλοί δεν καταλαβαίνουν και μεταξύ αυτών κι εγώ.Θα προτιμούσαμε να είσαι περισσότερο αναλυτικός.

Δεν αποδίδεις ούτε κατα προσέγγιση την έννοια του ρατσισμού.
Ανέφερες τόσες χώρες και <<φυλές>>,όπως τις αποκαλείς,χωρίς να γνωρίζεις την έννοια της λέξης <φυλή>.

Πές μερικές χώρες και <φυλές>,με τις οποίες δεν έχεις <<ρατσιστικές>> απόψεις,να κάνουμε κι εμείς μια σύγκριση,να καταλάβουμε τι ακριβώς πραγματεύεσαι στο παρόν τόπικ.

Επίσης με ποιές κοινωνικές ομάδες,δεν είσαι ρατσιστής!

Μην αρπάζεσαι,διάλογο κάνουμε και σαν θεματοθέτης πρέπει πρώτος να τοποθετηθείς και να διευκρινίσεις,τα σκοτεινά σημεία.Σου υπόσχομαι πώς θα έχεις επικοδομητικό διάλογο,τουλάχιστον εκ μέρους μου!

Εχω εντελώς διαφορετικές απόψεις περί ρατσισμού και θα σου τις αναλύσω,αφου πρώτα καταλάβω τι ακριβώς πρεσβεύουν οι θέσεις σου.

που ξέρεις?
Μπορεί και οι δύο να κερδίσουμε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

.ΚΑΝΕΝΑΣ.
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 19:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους .ΚΑΝΕΝΑΣ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειμαι ρατσιστης με κανεναν, ΑΡΚΕΙ να μην μπει στο σπιτι και με απειλησει!
Τοτε γινομαι θηριο!


Φιλικα Κανενας..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 22:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειμαι ρατσιστης με τους παντες.chill out φιλε μου.Μερικα παραδειγματα και σκεψεις ανεφερα..και εκτος απο μια δυο περιπτωσεις ακομα δεν εχω κανενα προβλημα προσωπικα.Αν σε ενοχλει η λεξη ρατσισμος να την αντικαταστησουμε:)

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 22:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι ειναι αν-ηθικο?

Το ελεύθερο και το αμάντρωτο ή τουλάχιστον το υπεύθυνο και το γνωστικό!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 23:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προτιμω το ελευθερο και το αμαντρωτο φιλε εαρινε

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 23:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

προτιμω το ελευθερο και το αμαντρωτο φιλε εαρινε

τι ειναι αν-ηθικο?


Kαλά κάνεις...
Εξάλλου , ξεφεύγει και απο το καθεστημένο και "καθώς πρέπει"...ένα "καθώς πρέπει" εν είδει ανταμοιβής προς τα υπάκουα παιδιά που κάνουν θελήματα και δημιουργούν αλλα και συντηρούν "καλοθελητάδες"....αφεντικά δλδ ΑΛΛΑ και υποτακτικούς ανευθύνους...Νεο-Έλληνες δλδ Τροϊκανοφόρους...
Ανήθικη είναι η νέα τάξη των Νεο-Ελλήνων που δημιουγούν μια νέα αρνητική κλίμακα ανθρωποιειδών...αυτών που ζητάνε , απαιτούν -χωρίς να δικαιούνται-...γνωρίζουν τα πάντα , χωρίς να γνωρίζουν τίποτα , κλαίνε και μιλάνε για Δημοκρατία -χωρίς να έχουν γνώση τι σημαίνει Δημοκρατία- και ίσα δικαιώματα....οι έχοντες δλδ αναγάγει το δικαίωμα ως "αυτονόητη υπόθεση" των εγκάθετων αφισοκολλητών -λέγε αγωνιστών- και "Δημοκρατών-..οι υπόλοιποι μη συμφωνούντες εκ των πραγμάτων είναι ή γραφικοί ή μη-Δημοκράτες...χε χε χε...
Μια "κλειστή" δλδ κοινωνία που αναπαράγει τον εαυτό της -και αυτόν στρεβλά και αν-ισόρροπα- και καμαρώνει σαν γύφτικο σκεπάρνι...θεωρώντας ότι πέρα απο τα σύνορά της βρίσκεται το χάος!!!
Μια κοινωνία που κάθε μέλος της δεν γνωρίζει τι θέλει και τι εν-νοεί , τι λέει και τι κάνει...αλλα που ωστόσο είναι απόλυτα σίγουρο ότι όλοι οι άλλοι φταίνει για την δική του στάση και συμπεριφορά!
Τώρα να δώ που το Δημόσιο "πάπαλα"...να δώ τι θα κάνει ο κωλαράκος τους ορισμένων-ορισμένων φίλων του συστήματος που ζούσαν με εκατομμύρια...θα φάει η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι...
Κωλοβλάχικη Ελληνόρατσα , όλο καου-μποϋλίκη και ψευτοτσαμπουκά...και στα δύσκολα -κεί που δεν τους παίρνει- ΤΟΥΜΠΕΚΑΑΑΑΑ....
Πέντε Τροϋκανοί και όλη η κυβέρνηση τουμπεκί ψιλικομμένο...σούζα!
Α! Ρε περήφανα γηρατειά....σας έφαγε η μαρμάγκα , τελικά δεν αξίζατε ως φαίνεται τα εύσημα!
Σε κάλυψα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2011, 23:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Εμενα πληρως γ..ω το κερατο μου.Ιδιεταιρα με το τελευταιο για τα γηρατεια...

Edited by - Notirk on 10/10/2011 23:58:03

Edited by - Notirk on 10/10/2011 23:59:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 00:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικα και με καλυψες απο αυτη τη σκοπια.Πανω σε αυτο εχω να ρωτησω:θα ειναι συναινετικος ο βιασμος?

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 06:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Notirk, επειδή απ' ό,τι βλέπω η διαδικασία της παράθεσης σε δυσκολεύει με αποτέλεσμα να γίνεται κάπως δυσνόητο το μήνυμα στο οποίο παραθέτεις κάποιο απόσπασμα από τα γραφόμενα συνομιλητή σου, επέτρεψε μου να σου δώσω μια μικρή βοήθεια.

Στην φόρμα συγγραφής του μηνύματος κλικάρεις στο εικονίδιο οπότε εμφανίζεται ο κώδικας:


[quote][/quote]


Μπορείς λοιπόν να κάνεις copy - paste το μέρος του μηνύματος ενός συνομιλητή σου, το οποίο θες να σχολιάσεις, και να το περικλείσεις μέσα στα tags:


Δηλαδή:


[quote]απόσπασμα μηνύματος προς παράθεση[/quote]


Στην συνέχεια γράφεις τις δικές σου απόψεις έξω από τα tags του κώδικα, δηλαδή:


[quote]απόσπασμα μηνύματος προς παράθεση[/quote]

δικό σου μήνυμα


Ελπίζω να βοήθησα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 06:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Dying Incubus,σ'ευχαριστω για την διορθωση,και ζητω συγνωμη απο τους συνδικτυους αν τους δυσκολεψα.Αλλα τι να τους δυσκολεψα...
εδω με την ανορθογραφια μου ,τους εχω βγαλει τα ματια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 07:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αγαπητέ.
Εάν σε απασχολεί το ζήτημα της ορθογραφίας - προσωπικά δεν πιστεύω ότι μετράει τόσο η εικόνα ενός γραπτού αλλά η ποιότητα που αυτό έχει και τα πιθανά διδάγματα κι ερεθίσματα που μπορεί να προσφέρει - θα μπορούσες να γράφεις τα μηνύματα σου σε ένα φύλλο του Word όπου έχει αυτόματο ορθογράφο κι ύστερα να το κάνεις copy - paste στην Φόρμα Συγγραφής μηνυμάτων εδώ.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 09:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φυσικα και με καλυψες απο αυτη τη σκοπια.Πανω σε αυτο εχω να ρωτησω:θα ειναι συναινετικος ο βιασμος?

τι ειναι αν-ηθικο?


Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου φίλε μου!
Πάντως βιασμός και συναίνεση δεν πάνε μαζί...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 11/10/2011 09:06:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 03:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εννοω αν θα υπαρχει αντιδραση..

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 10:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εννοω αν θα υπαρχει αντιδραση..

τι ειναι αν-ηθικο?


Καλημέρα φίλε μου...
Ιστορικά αν το δούμε το θέμα , κανένας άνθρωπος ως μονάδα δεν αντέδρασε αλλα ενετάχθη σε ομάδες και εκεί υπήρχε πάντα κάποιος αρχηγός .... κάποιος αρχηγός που έπιανε τον σφυγμό της μάζας και μιλούσε σε αυτήν , στην συλλογική ψυχή της μάζας!
Πάντα δε αυτές οι μάζες ήταν ετερογενείς ταξικά..μορφωτικά..νοητικά και ψυχικά...ωστόσο υπήρχε μια μεγάλη ομογένεια χρονική της στιγμής!
Κοινά προβλήματα , φόβοι , ανησυχίες ..αντίπαλοι...κοκ...έφερναν κοντά ετερογενή άτομα και συνέθεταν μια ομάδα με κοινό παλμό και κατανόηση του ενός προς τον άλλο...ενδυναμώνοντας αυτή την συλλογική ψυχή και επιδίωξη της ομάδας...
Αυτό όμως , στην παρούσα φάση ΔΕΝ υπάρχει...προφανώς δεν είναι επιθυμητό για κάποιους λόγους που δεν γνωρίζω ή δεν υπάρχει κάποιος να το αναλάβει και να το υλοποιήσει...
Το υλικό -αγανακτισμένοι άνθρωποι- ασφαλώς και υπάρχει αλλα διάσπαρτο...και πολύ φοβισμένο και αλλοίμονο αν αυτό το "διάσπαρτο ψυχολογικό υλικό" βρεί τον τρόπο να συγκροτήσει μια συλλογική ψυχή και να καθοδηγηθεί...τα αποτελέσματα θα ήταν καταλυτικά!
Ωστόσο , για λόγους που δεν γνωρίζω αυτό δεν επιχειρείται ... προφανώς διότι οι δυνητικοί εμπνευστές του δεν έχουν εναλλακτική λύση και φοβούνται την μετέπειτα αντίδραση αυτού του "υλικού" που προανέφερα .... εναντίον τους , διότι το όραμα που θα δώσουν και οι υποσχέσεις θα πρέπει να πραγματωθούν και εφόσον αυτό δεν επιτευχθεί αυτό θα γυρίσει ως μπούμερανγκ επάνω τους...
Σκόρπιες κουβέντες απλά υπάρχουν εν είδει εντυπωσιασμού και τίποτ'αλλο...
Οπότε , ο βιασμός του-διάσπαρτου-κοσμάκη θα υλοποιηθεί με σταθερό και αργό τρόπο και οι όποιες αντιστάσεις θα είναι μεμονωμένες και θα συντρίβονται δια ροπάλου....επιφέροντας μεγαλύτερο φόβο και γονάτισμα , πράγμα το οποίο κατα την γνώμη μου επιδιώκεται!
Μια σκέψη είναι προσωπική , θα δούμε φίλε μου!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 11:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω να πιστευω οτι θα ερθει η στιγμη και ελπιζω να μην αργησει που θα πουμε ολοι ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ και θα υπαρξει συλλογικη αντιδραση.Ριχνωντας κυβερνησεις,διωχνωντας το ΔΝΤ δεν ξερω αλλα δεν γινεται να κατσουμε με σταυρωμενα χερια,ειδαλλως καθε Ελληνας κατω των 30 δεν θα εχει αλλη επιλογη εκτος απο τη μεταναστευση.Αν δεν εχουν κλεισει τα συνορα μεχρι τοτε..

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 11:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Το υλικό -αγανακτισμένοι άνθρωποι- ασφαλώς και υπάρχει αλλα διάσπαρτο...και πολύ φοβισμένο

Αυτι ακριβως με κανει να ππιστευω.Οτι ο κοσμος φοβαται και αν ο καθενας αρχιζει να φοβαται για την επιβιωσει του,τρομοκρατηθει στο επακρο,βλεπει το μελλον μαυρο τοτε δεν θα υοαρξει αντιπαλος ουτε τροικα ουτε κομματα ουτε συμφεροντα.

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 11:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι εξελίσσεται ένα μεθοδευμένο και καλοσχεδιασμένο ξεπούλημα της χώρας και μάλιστα σε συμφέρουσες τιμές.

Αυτοί που είναι επικεφαλής είναι ένοχοι εσχάτης προδοσίας, το λιγότερο.

Δείτε παραδείγματα χειρισμών άλλων χωρών που βρίσκονται σε οικονομική δυσχέρεια και θα καταλάβετε τι εννοώ. Πουθενά δεν γίνεται αυτό το ξεδιάντροπο ξεπούλημα! Κοιτάξτε το παράδειγμα της Ισλανδίας. Αυτό και μόνο φτάνει για να πείσει τον καθένα για το πόσο ανήθικα συμφωνημένο και προσχεδιασμένο ήταν και είναι όλο αυτό που συμβαίνει στη δική μας χώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 12:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εαρινος

Πάντως βιασμός και συναίνεση δεν πάνε μαζί...



Κάποτε μια κοπέλα που είχε δεσμό με κάποιο φίλο μου, τον κατηγόρησε για βιασμό.
Στο δικαστήριο ρωτήθηκε η κοπέλα (ήταν 23 ετών) πως αντικρούει τον ισχυρισμό του δράστη, ότι η συνεύρεση ήταν συναινετική.
Την ρώτησε ο συνήγορος πως βρέθηκε στο δωμάτιο, - αν πήγε με την θέλησή της – πως βρέθηκε ξαπλωμένη στο κρεβάτι , αν εξαναγκάσθηκε – απάντησε όχι - , πως βρέθηκε χωρίς παντελόνι, - αν γδύθηκε υπό απειλή όπλου, - απάντησε όχι – και στο τέλος ρωτήθηκε αν έγινε χρήση φραστικής βίας.

Ρωτά ο συνήγορος.
“Σε απειλούσε φραστικά, σου έλεγε κάτι όταν σε βίαζε όπως λες.

Η απάντηση της κοπέλας
Ναί! Ναι βεβαίως. Μου έλεγε συνεχώς “ κουνήσου μωρηηηή”

Αυτός τι είναι βρε Εαρινέ , αν δεν είναι .... “συναινετικός”... βιασμός?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lixos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2011, 12:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό δεν είναι βιασμός. Είναι συναινετική ερωτική συνεύρεση. Και η Ελλάδα συναινετικά την έπαθε....

(Και μετά είπες καταλήξανε στα δικαστήρια;;; Και ο δικαστής; δεν την παρέπεμψε σε ψυχίατρο;;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy