ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 8
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 16:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT
Καλλιεργεί το εθνικό μίσος?

Πώς ακριβώς γίνεται αυτό μέσα σε ένα ελληνικό φόρουμ και ιδιαίτερα στο θέμα που αναλύει μια πιθανή σύγκρουση Ελλάδας - Τουρκίας? Νομίζω ότι το 99,9% των απόψεων που έχουν διατυπωθεί εδώ είναι Ελλήνων πολιτών. Εκτός και αν λαμβάνουμε υπόψη τους αναγνώστες "φίλους" μας από την απέναντι όχθη.
Πραγματικά αν και παρακολουθώ τακτικά το θέμα αυτό, δεν έχω και ούτε είχα σκοπό να παρέμβω. Όμως αυτό το "καλλιεργεί το εθνικό μίσος" μου ακούστηκε κάπως... όταν μόλις χθες είχαμε τη μαύρη επέτειο από τη νύκτα των Ιμίων.

Είναι δύσκολο να δουν όλοι τα πράγματα από την ίδια οπτική. Η μεροληπτική λογοκρισία όμως είναι ο μεγαλύτερος φασισμός. Όπως και εκείνη η αξιοθαύμαστη συγγραφέας βιβλίων ιστορίας (τη θυμόμαστε όλοι νομίζω).
Δεν με ενδιαφέρει αν οι απόψεις μου είναι αναχρονιστικές. Προσυπογράφω και εύχομαι οι Τούρκοι να έχουν τα κόλυβα στο ζωνάρι τους.

+1 dimosKerkyra για την υπογραφήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 16:20:42  Εμφάνιση Προφίλ
χωρίς να θέλω να προκαλέσω, ο τίτλος το thread δεν θα έπρεπε να είναι

ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο

αλλά οι Τούρκοι έχουν τα κόλυβα στο ζωνάρι τους (οχ πως θα τους σκοτώσουμε εμείς) αλλά οι Ρώσσοι

Δίνω και μια καλή είδηση

Πυρηνική στοχοποίηση της Τουρκίας με το "τέρας" Τu-160 Blackjack! (βίντεο)

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=33188&Itemid=139


Καταλάβετε πως δεν μασάει η Ρωσσία και άμα θέλει να πνήξει στο αίμα ολόκληρη χώρα ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.

Τι να κάνουμε...

Edited by - dom1 on 01/02/2012 16:22:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 17:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012
Ειναι φραση του γεροντα Παισιου,εξ ου και το απαραδεκτο αφου εχει ειπωθει 100αδες φορες εδω,αρα ειναι πασιγνωστη.
Ποιο εθνικο μισος?Καλα τα λεει ο σοσατ,+1 για τον διμοςκερκυραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 18:51:06  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ. +5 κι από μένα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimosKerkira
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 21:16:41  Εμφάνιση Προφίλ
καλα ρε παιδια τι εχει η υπογραφη μου.Λεω κανα ψεμα?
αυτα που λετε δεν στεκουν.Φυσικα οι Τουρκοι εχουν τα κολιβα στο
ζωναρι τους.Αλλα επιδει ειμαι καλος ανθρωπος θα αλλαξω την υπογραφη

OI TOURKOI EXOUN TA KOLIVA STO ZONARI TOUSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimosKerkira
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 21:19:04  Εμφάνιση Προφίλ
Eυχαριστω θερμοτατα κυριοι για την υποστηριξη σας μου δωσατε αρκετο θαρος γιατι θελω να γραπσω και αλλα

Τουρκος καλος μονο Ν3cR@sΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 21:42:15  Εμφάνιση Προφίλ
dimosKerkira μην μασάς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 21:56:12  Εμφάνιση Προφίλ
Πολύ φοβάμαι dimosKerkira οτι πρέπει να κάνεις άλλη μια προσπάθεια με την υπογραφή σου ...

στην προηγούμενη (ισως) μέσα από διαφορετικό πρίσμα,
συμφωνούσα κι εγω οτι "περνάει"

Η τελευταία όμως που χρησιμοποίησες είναι απαράδεκτη
και καλό είναι να την αλλάξεις άμεσα !


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 22:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

χωρίς να θέλω να προκαλέσω, ο τίτλος το thread δεν θα έπρεπε να είναι

ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο

αλλά οι Τούρκοι έχουν τα κόλυβα στο ζωνάρι τους (οχ πως θα τους σκοτώσουμε εμείς) αλλά οι Ρώσσοι

Δίνω και μια καλή είδηση


Δηλαδή ρε dom1 xωρίς να θέλεις να προκαλέσεις είπες απλά να πεις ακόμα μια χοντράδα... που να ήθελες να προκαλέσεις κιόλας!

Όσο για σένα dimosKerkira συγνώμη αλλά με αυτά τα παιδιαρίσματα και τις μαγκιές με τις υπογραφές το μόνο που καταφέρνεις είναι αντί για μαγκιά, να αποδεικνύεις πόσο δίκιο είχε εξ αρχής η Αμαλία..

Εξακολουθείτε ακόμα οι υπόλοιποι να λέτε μπράβο μετά το Τουρκος καλος μονο Ν3cR@s και να επιμένετε πως δεν βάζει τις υπογραφές λόγω μίσους?

Ο ένας τους θέλει νεκρούς και ο άλλος περιμένει να τους σκοτώσουν οι Ρώσοι "τι να κάνουμε" (λες και μιλάμε για ραπανάκια όχι για γυναικόπαιδα).. κατάντια πραγματικά.. κρίμα πολύ κρίμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 22:47:57  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε απο την Κέρκυρα

Σε υποστήριξα στην προηγούμενη υπογραφή σου και μάλιστα πρώτος απο όλους.

Στην καινούργια είμαι απέναντί σου.
Πρέπει να την αποσύρεις,λόγω ευθείας πρόκλησης!!!

Μπορείς όμως να την λές ελεύθερα στο μέτωπο,άν και όταν σε καλέσουν!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 00:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012
Ναι απεσυρε την καλυτερα,διαφωνω με το τουρκος καλος μονο νεκρος,υπαρχουν μερικοι καλοι Τουρκοι,μην παρει η μπαλα ολους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimosKerkira
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 10:43:06  Εμφάνιση Προφίλ
θα την απεσυρω αλλα .Να θυμαστε ολοι οτι οι τουρκοι τα κολιβα τα εχουν στο ζωναρι τους.Να σας θημισω ποσο βαρβαροι εινε και οτι πρεπει να πεθανουν ολοι.Ολοι τους πρεπει να πληροσουν για αυτα που εκαναν οι προγονοι τους.Αλλα δεν καταλαβαινω αυτη η συζητηση εχει θεμα τον πολεμο ελλας τουρκιας οποτε μην ασχολειστε με το τι υπογραφες βαζει ο καθενας.
θελετε να σας θυμησω τι εχουν κανει στον ελληνικο λαο και στον κυπριο.


τελος παντων. θα αλλαξω παλι την υπογραφη

Τουρκος καλος μονο Ν3cR@sΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 16:06:17  Εμφάνιση Προφίλ
Craven είτε το θέλεις είτε όχι θα γίνει έτσι!

Χονεψέ το.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 16:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Η συγκεκριμένη έκφραση θα μπορούσε να διατυπωθεί εντός του συγκεκριμένου θέματος και στα πλαίσια ενός μηνύματος-άποψης (π.χ. ο πατέρας Παΐσιος είπε το "τάδε"...).

Αυτό διαφέρει από το να χρησιμοποιείται η έκφραση αυτή ως ψηφιακή υπογραφή (δηλαδή, σαν σημαία) και να αναπαράγεται σε κάθε μήνυμα, είτε εντός της συγκεκριμένης συζήτησης, ή και σε άλλες. Δεν επιτρέπονται στα forums του ESOTERICA τέτοιου είδους ψηφιακές υπογραφές, δεν είναι η πρώτη φορά που το λέμε αυτό και ισχύει ανεξάρτητα από το σε ποιο θέμα συμμετέχει κανείς - ισχύει συνολικά για τη συμμετοχή στα forums. Αυτοί είναι οι κανονισμοί μας, έτσι λειτουργούμε, αυτοί είμαστε και όποιος επιθυμεί να συμμετάσχει εδώ θα πρέπει να το λάβει υπόψη του αυτό.

dimosKerkira
κανονικά η κίνησή σου να αλλάξεις την προηγούμενη ψηφιακή υπογραφή σου σε μια ακόμα πιο ακραία (και εντελώς απαράδεκτη!) έκφραση του εθνικού μίσους θα επέσυρε σοβαρότερες κυρώσεις από μια απλή παρατήρηση. Για την ώρα, λάβε το ως προειδοποίηση και ευελπιστούμε ότι κατανοείς όσα σου έγραψα πιο πάνω και θα συνιστούσαμε να σκεφτείς επίσης, αυτά που πολύ σωστά έγραψε ο Craven τα οποία και αναπαράγω:

"Ο ένας τους θέλει νεκρούς και ο άλλος περιμένει να τους σκοτώσουν οι Ρώσοι "τι να κάνουμε" (λες και μιλάμε για ραπανάκια όχι για γυναικόπαιδα).. κατάντια πραγματικά.. κρίμα πολύ κρίμα"



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimosKerkira
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 16:56:43  Εμφάνιση Προφίλ
παιδιά ξεχάστε το θεμα με τις υπογραφές το εχω βαρεθει. Αμαλία μέσω της υπογραφής μου θελω να περασω ενα μηνυμα σε αυτους που ξερουν.Τωρα αν αυτο σε ενοχλει θα το διορθώσω για μια ακομη φορα.Αλλα δεν θελω να αλλαζουμε θεμα.Το θεμα ειναι ο επερχομενος πολεμος το ειπα και πριν. Ειμαι νεος στο forum και δεν ξερω πολλα πραγματα αλλα μερικα ειναι κατανοητα.δεν ξερω αν με πιανεις

τα 6 μίλια θα είναι η καταστροφή τους.Μετα απο αυτο δεν θα ειπαρχει αυτος λαος.Θα ειναι ενα νεκρο εθνοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 18:09:02  Εμφάνιση Προφίλ
Βλέπω... χρησιμοποίησες μάλλον και την αυτόματη διόρθωση της ορθογραφίας του Office στο τελαυταίο μήνυμα ε; Εύγε... αυτό θα έπρεπε να το κάνουν οι περισσότεροι (όχι οτι εγώ είμαι αλάνθαστος!), γιατί μας βγαίνουν τα ματάκια εδώ μέσα...

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 18:10:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Συμφωνώ. +5 κι από μένα

macedon


Χαχαχα... τώρα το είδα! φίλε πραγματικά με έκανες και πέθανα στο γέλιο!!!
+5!!! Χαχαχα... δάκτυλα;;;

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimosKerkira
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 22:37:58  Εμφάνιση Προφίλ
stanfromgreece θα σε παρακαλούσα να μην γελοιοποιής το θεμα.

τα 6 μίλια θα είναι η καταστροφή τους.Μετα απο αυτο δεν θα ειπαρχει αυτος ο λαος.Θα ειναι ενα νεκρο εθνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 22:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
dimosKerkira
υπάρχει κάτι σ' αυτά που σου έγραψα που δεν το κατάλαβες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimosKerkira
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 22:49:03  Εμφάνιση Προφίλ
οχι ειμαι καλιμενος

τα 6 μίλια θα είναι η καταστροφή τους.Μετα απο αυτο δεν θα ειπαρχει αυτος ο λαος.Θα ειναι ενα νεκρο εθνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 23:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Τελευταία προειδοποίηση:
Ψηφιακές υπογραφές που καλλιεργούν και προπαγανδίζουν το εθνικό μίσος στα forums του ESOTERICA δεν είναι αποδεκτές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 23:06:11  Εμφάνιση Προφίλ
ο dimosKerkira dδεν γράφει πουθενά την λέξη τούρκος στην υπογραφή του.

είναι politically correct

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 23:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
dom1
εκτός από το ότι αυτό που εννοείς εσύ ως "politically correct" δεν είναι ούτε "politically" ούτε και "correct"...
εδώ μας ενδιαφέρει το ουσιαστικά correct.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 11:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012
Αφηστε πια το παιδι στην ησυχια του.Εδω αλλοι και αλλοι βριζουν το θεο και δε τους γινεται ουτε μια παρατηρηση και αυτο σας πειραξε?
Ο καθενας λεει την αποψη του.Τι να κανουμε δηλαδη,οι Γαλλοι ειναι καλυτεροι που βγαλανε νομο για τους Τουρκους και τη γενοκτονια που κανανε στους Αρμενιους?
Μια τελευταια φραση για το θεμα με τους νεκρους Τουρκους.Δε θελω να πεθανει ο απλος τουρκικος λαος,μιας και αγραμματοι οι περισσοτεροι ειναι σαν κοπαδι,αλλα δεν εχω προβλημα να πανε στον αλλο κοσμο οι στρατιωτικοι και Τουρκοι πολιτικοι που δεκαετιες πολεμανε με καθε τροπο την Ελλαδα.
Μακαρι να υπηρχε μια εξυπνη βομβα που να σκοτωνε μονο αυτους και να επιζουσαν οι "καλοι" Τουρκοι μονο..μη ξεχναμε οτι αναμεσα τους υπαρχουν και πολλοι κρυπτοχριστιανοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 11:50:57  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστός ο Ippotis2012

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimosKerkira
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:53:39  Εμφάνιση Προφίλ
Αμαλία μίλησε μου προσωπικά σχετικά με την υπογραφή μου και πες μου ακριβώς με απλά λογία τι δεν σου αρέσει εσένα.

ευχαριστώ

τα 6 μίλια θα είναι η καταστροφή τους.Μετα απο αυτο δεν θα ειπαρχει αυτος ο λαος.Θα ειναι ενα νεκρο εθνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimosKerkira
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 14:55:04  Εμφάνιση Προφίλ
παιδιά έχουμε καταστρέψει το θέμα. τέρμα με τις υπογραφές έχουμε καλύτερα πράγματα να κάνουμε ο καθένας

τα 6 μίλια θα είναι η καταστροφή τους.Μετα απο αυτο δεν θα ειπαρχει αυτος ο λαος.Θα ειναι ενα νεκρο εθνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 15:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012
Σε υπηρεσία το Tu-160 Blackjack

Άμεση πράξη έκανε η Ρωσία την προειδοποίησή της για στοχοποίηση με πυρηνικά όπλα των αντιβαλλιστικών ΝΑΤΟϊκων ραντάρ στην Τουρκία κατά κύριο λόγο, αλλά και στην Ρουμανία και μάλιστα με τρόπο που καταδεικνύει έμπρακτα διάθεση προβολής ισχύος, αφού πλέον χρησιμοποιεί… τα στρατηγικά βομβαρδιστικά Tu-160 Blackjack!

Προτίμησε δηλαδή από το να μείνει σε μία απλή λεκτική στοχοποίηση με τα βαλλιστικά της βλήματα (MRBM ή και ICBM) να βγάλει σε περιπολίες μάχης στην Μαύρη Θάλασσα, τα στρατηγικά τέρατα , 21 από τα οποία κατασκευάστηκαν στην τελευταία περίοδο της Σοβιετικής ένωσης, μεταξύ 1987 και 1990 και τα οποία πρόσφατα υπέστησαν ένα ευρύ πρόγραμμα αναβάθμισης και εκσυγχρονισμού των συστημάτων τους.

Συνολικά 20 από αυτά τα αεροσκάφη (το ένα έχει χαθεί σε ατύχημα) βρίσκονται σε υπηρεσία μεταφέροντας 40 τόνους πυρηνικών ή συμβατικών όπλων το κάθε ένα!

Ο εκπρόσωπος της ρωσικής Αεροπορίας, σμήναρχος Vladimir Drik ανακοίνωσε πριν λίγες ώρες ότι Πλέον τα Tu-160 εντάσσονται στην στρατηγική επιχειρησιακών περιπολιών του ρωσικών στρατηγικών αεροσκαφών μετά από τον Ατλαντικό και τον Ειρηνικό και στην περιοχή της Μαύρης Θάλασσας, όπου ξεκινούν περιπολίες !

Η είδηση έχει προκαλέσει μεγάλη εντύπωση στη Δύση, καθώς τα Tu-160 προορίζονται για βαριές αποστολές, π.χ. τον πυρηνικό βομβαρδισμό των ΗΠΑ με βλήματα cruise και εν πάση περιπτώσει τα επιχειρησιακά χαρακτηριστικά τους (ακτίνα δράσης πάνω από 12.000 χλμ.) δεν ταιριάζουν με την περιοχή της Μαύρης Θάλασσας που εντάσσεται στις περιπολίες τους, αλλά φαίνεται ότι η Ρωσία επιχειρεί να στείλει ισχυρό μήνυμα προς πάντες: ΝΑΤΟ, Τουρκία, καυκάσιες δημοκρατίες, αλλά και Ιράν.

Ο στρατηγός Νικολάι Μακάροφ κορυφαίο στέλεχος του ρωσικού Γενικού Επιτελείου Ενόπλων Δυνάμεων, υποστήριξε βέβαια ότι Οι πτήσεις περιπολίας δεν πρέπει να αναστατώσουν κανέναν. Στις πτήσεις εφαρμόζονται πιστά όλες οι διεθνείς συμφωνίες .

Και βέβαια ποιος διαφωνεί ότι δεν θα εφαρμόζονται πιστά οι διεθνείς συμφωνίες, αλλά και ποιος αμφιβάλει ότι τέτοια κίνηση, μετά τις βόλτες των αυτοκινούμενων στρατηγικών πυρηνικών βλημάτων στους δρόμους της Ρωσίας είναι ειδικής ανάγνωσης .

Το πρόβλημα που έχει αποκτήσει η Τουρκία με την εγκατάσταση του αντιβαλλιστικού ραντάρ, είναι πολύ σοβαρό. Δεν είναι καθόλου ευχάριστο να περιπολεί λίγες δεκάδες μίλια από τις ακτές του το Tu-160 και να γνωρίζεις ότι μεταφέρει 40 τόνους πυρηνικών (αυτό σημαίνει επιχειρησιακή περιπολία) με βλήματα cruise κατά της χώρας σου.

Το αεροσκάφος είναι πρακτικά μη ανασχέσιμο, αφού εκτός των άλλων μεταφέρει και τόνους ηλεκτρονικών συστημάτων αντιμέτρων που έχουν την ικανότητα να το σβήνουν από τα ρνατάρ, όπως συμβαίνει άλλωστε και με το αδελφάκι του το αμερικανικό Β-1Β. Συν το γεγονός ότι θα προστατεύεται από το υπερμαχητικό Su-35 το οποίο θα μπορεί να καταρρίπτει οτιδήποτε δυτικό αεροσκάφος κυκλοφορεί στην περιοχή πριν καν αυτά το δουν στο ραντάρ, με το νέο βλήμα αέρος-αέρος ακτίνας δράσης 200 χλμ.

Σχεδιασμένο από το σχεδιαστικό γραφείο (ΟΚΒ) Τουπόλεφ, το Tu-160 Blackjack αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα ρωσικά βομβαρδιστικά που αναπτύχθηκαν κατά τη διάρκεια του ψυχρού πολέμου και έχει μεγάλες ομοιότητες τόσο με τοαμερικανικό Β-1Β όσο και με το γαλλοβρετανικό πολιτικό αεροσκάφος Κονκόρντ .

Τώρα είναι σε υπηρεσία στην 37η Στρατιά και πιο συγκεκριμένα στην 22η Αεροπορική Μεραρχία που έχει βάση την Αεροπορική Βάση (ΑΒ) Engels απ όπου επιχειρεί το 121o TBAP Αεροπορικό Σύνταγμα των λεικών κύκνων όπως είναι το παρατσούκλι τους.

To Tu-160 έχει τετραμελές πλήρωμα το οποίο αποτελείται από τον κυβερνήτη, τον συγκυβερνήτη, τον αξιωματικό ναυτιλίας και τον αξιωματικό χείριστη οπλικών συστημάτων (ΧΟΣ) και διαθέτει δυο αποθήκες βομβών κάθε μια με μήκος 11,28 m και πλάτος 1,92 m. To κύριο χαρακτηριστικό του αεροσκάφους είναι οι πτέρυγες μεταβλητής γεωμετρίας, με τα σταθερά μέρη με πρώτη την κυρία δοκό (μήκος 12,4 m και πλάτος 2,1 m) και τα κινούμενα μέρη.

Ο κύριος οπλισμός του Blackjack φέρεται στο εσωτερικό της ατράκτου και αποτελείται από 12 πυρηνικά ή συμβατικά βλήματα Χ 55 ή Χ 55M/SM και μπορεί να μεταφέρει έξι βλήματα ανά δυο σε κυλινδρικούς εκτοξευτές MKU 65U. Ο X-55SM μπορεί να φέρει πυρηνική κεφαλή των 200 ΚΤ. Ο συμβατικός οπλισμός των Τu-160 είναι ο μικρής εμβέλειας πύραυλος Χ-15 με αδρανειακή καθοδήγηση. Το βάρος του κατά την εκτόξευση φτάνει τα 1.100 kg και προσφέρεται σε δυο εκδόσεις των X-15S για προσβολή ναυτικών στόχων και των Χ-15Ρ με παθητική καθοδήγηση για προσβολή ραντάρ.

Tu-160: Ρόλος Στρατηγικό Βομβαρδιστικό

Προωθητικό Σύστημα Τέσσερις στροβιλοκινητήρες διπλής ροής Kuznetsov ΝΚ-32
Μήκος (m) 54,1
Ύψος (m) 13,1
Επιφάνεια πτέρυγας, (m2) 232
Μέγιστο βάρος απογείωσης, (kg) 275.000
Βάρος κενό (kg) 110.000
Μέγιστο προσγείωσης (kg) 155.000
Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο (kg) 40.000
Εσωτερικά μεταφερόμενα καύσιμα (kg) 171.000
Μέγιστη ταχύτητα σε μεγάλο ύψος (km/h) 2.000
Ταχύτητα ταξιδιού M=0,77
Πρακτική εμβέλεια χωρίς ανεφοδιασμό καύσιμου, (km) 12.300
Θεωρητική εμβέλεια χωρίς ανεφοδιασμό καύσιμου, (km) 13.950
Αυτονομία (χωρίς ανεφοδιασμό), (h) 15
Διαδρομή απογείωσης (ανάλογα με το βάρος του) , (m) 900-2.000
Διαδρομή προσγείωσης (m) 1.200-1.600

Πηγή: defencenet.gr

Πηγή: www.troktiko.eu

Για ποσο θα κουνιουνται στους Ρωσους?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 16:47:30  Εμφάνιση Προφίλ
Ippotis2012

quote:
Εδω αλλοι και αλλοι βριζουν το θεο και δε τους γινεται ουτε μια παρατηρηση

Πέστα ντε... Ασε που μερικοί πάνε ακόμη πιο μακριά και βρίζουν και τον Σπάιντερμαν...

Αλλά η διαχείριση... αγρόν αγοράζει...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2012, 03:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
dimosKerkira
δε χρειάζονται ιδιαίτερες εξηγήσεις για όσα σου έχω γράψει για την ψηφιακή σου υπογραφή από αυτές που ήδη έχουν υπάρξει και δεν είναι δα και κάτι το πρωτοφανές και εξεζητημένο! Ούτε και χρειάζεται να το παίρνεις προσωπικά, εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος, ισχύει γενικά για το forum. Το όλο θέμα είναι προφανές και στο έχω εξηγήσει επαρκώς σε απλά ελληνικά.

Από κει και πέρα, μιας και νομίζεις ότι μπορείς να παίξεις μαζί μας και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις, θες και περαιτέρω εξηγήσεις με "απλά λόγια" όταν στο προηγούμενο μήνυμά σου γράφεις "οχι ειμαι καλιμενος"... , μάλλον φαίνεται ότι είναι καλύτερο να έχεις την ευκαιρία να σκεφτείς και να εμβαθύνεις περισσότερο στα όσα "περίπλοκα" σου έχω γράψει.
Ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται για μια βδομάδα - αν επιθυμείς να επιστρέψεις μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, ελπίζουμε ότι θα έχεις σκεφτεί εάν θες να συνεχίσεις να συμμετέχεις εδώ σεβόμενος του κανόνες του παρόντος χώρου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy