ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μαγεία? Λωποδύτες? Η αλήθεια???
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Drift_King89
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 11:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτο μου μήνυμα λοιπόν στην παρέα σας και θα ήθελα, αν μπορεί κάποιος, να μου δώσει μια εξήγηση σε αυτά που μου συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό...

Όλα ξεκίνησαν όταν γνώρισα μια κοπέλα και ξεκινήσαμε κάτι σαν ελεύθερη σχέση. Ήταν πρώην φίλη της κολλητής μου (μεγάλη ιστορία) και η κολλητή μου μου έλεγε συνέχεια να μην μπλέξω μαζί της. Εγώ κλασσικά δεν άκουσα όμως, ολο το διάστημα που τραβιόμαστε υπάρχουν διαστήματα που είμαστε σαν σχέση (1-2 βδομάδες) και διαστήματα που δεν μιλάμε καθόλου (1 βδομάδα εως και 2 μήνες). Μπερδεμένη κατάσταση, εγώ δεν της φερόμουν και με τον καλύτερο τρόπο όμως αυτή έλεγε ότι με νοιάζεται, με αγαπάει κτλ. Το παρελθόν της δεν είναι και το καλύτερο ενώ ταυτόχρονα ο χαρακτήρας της μου δείχνει ότι συνεχώς κάτι κρύβει και για αυτό δεν μπορώ να αφεθώ και της φέρομαι έτσι ψυχρά.

Γενική περίληψη της κατάστασης για να γνωρίζετε σας έκανα... Πάμε λοιπόν στα γεγονότα. Είμαι σε μια φάση της ζωής μου πρίν 1μιση χρόνο όπου θέλω απεγνωσμένα να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι (22 ετών,ερωτευμένος με ότι έχει τροχούς) ώσπου ξαφνικά ακούω για μια τεράστια ευκαιρία αλλά δεν είχα τα λεφτά. Εκεί λοιπόν προσφέρεται η συγκεκριμένη να μου το κάνει δώροοοο. Δεν μου άρεσε σαν ιδέα στην αρχή αλλά αφού επέμενε δεν είπα όχι... Το μηχανάκι από την πρώτη μέρα είχε σημάδια κατάρας! 50 μέτρα από την τροχαία που έκανα μεταβίβαση έφαγα καπάκι,οκ έφταιγα εγώ αλλά είναι μία από τις πολλές ("συμπτώσεις?"). Το ίδιο βράδυ πέφτω σε λακκούβα που άνοιξε από σπασμένο αγωγό με βάθος περισσότερο από 1 μέτρο (ναί ναι..το μηχανάκι σταμάτησε κάθετα στο δρόμο και το μισό ήταν μέσα στη λακκούβα!) Στον έναν χρόνο περίπου που το κράτησα έβγαλε όλες τις πιθανές και απίθανες βλάβες που θα μπορούσε, μου έφαγε πάρα πολλά λεφτά και ήταν διαρκώς στο μάστορα (σ.σ.παπί Honda για οσους ξέρουν από αξιοπιστία).

Από τον πρώτο κιόλας μήνα οι φίλοι μου λέγανε πούλα το έχει γρουσουζιά. Εγώ δεν τους άκουγα διότι δεν τα πιστεύω. Συνέχιζαν να μου το λένε, το κρατούσα, που και που μιλούσαμε με αυτήν ώσπου μια μέρα βρήκα κάτω από το κάθισμα του οδηγού στο αμάξι μου ένα σακκουλάκι με κάτι περίεργα φυτά μέσα, αποξηραμένα αρα πρέπει να ήταν καιρό εκεί... Μια γνωστή μου μου λέει ότι είναι μάγια και να σταματήσω να της μιλάω και να πουλήσω και το μηχανάκι αλλά πάλι εγώ τα δικά μου. Τελικά το μηχανάκι πουλήθηκε με προβλήματα από ανάγκη λόγω στρατού!

Εχτες λοιπόν, στη δουλειά μου (delivery), πήγα παραγγελία σε κάτι γύφτους και βγήκε μια τσιγγάνα και μου είπε 1-2 πράγματα για μένα που ψιλοίσχυαν αλλά ήταν γενικά, όπως πχ μου μίλησε για γενική γρουσουζιά από κοπέλα και τη μάνα της.. Ξεκίνησε την κουβέντα μιλώντας για μένα και κατέληξε να μου κάνει κάτι σαν τελετή στο χέρι μου βάζοντάς με να λεω λόγια κτλ. Εγω τα έκανα από περιέργεια να δώ πού θα καταλήξει! Δεν τα πιστεύω το τονίζω.. Όμως σε κάποια φάση φέρνει ένα χαρτί με ένα φασόλι άσπρο μέσα, λέει κάποιες φράσεις, τις επαναλαμβάνω, το τυλίγει και το βάζει στην μπλούζα μου. Μου λέει πες αυτές τις φράσεις, αν κάποιος σου έχει κάνει μάγια το φασόλι θα μαυρίσει... Τα λεω και ΟΝΤΩΣ, βγάζει το χαρτί, το ξετυλίγει μπροστά μου και το φασόλι είχε γίνει κατάμαυρο!!!

Ελπίζω πως όλοι με πιστεύετε σε αυτά που λεω και να τα δεχτείτε ως δεδομένα αλλιώς θα σας παρακαλούσα να μην απαντήσετε καν.. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Υπάρχει κάποιο φασόλι που μετά από κάποια δευτερόλεπτα να μαυρίζει? Υπάρχει κάποιο υλικό που ρίχνεις πάνω του και το κάνει να μαυρίζει? Θα μπορούσε αυτή η γυναίκα να έχει ποτίσει το χαρτί με κάτι που σε λίγα δευτερόλεπτα να το μαυρίσει? Ή η μόνη διέξοδος είναι να πιστέψω σε μάγια?? :P

Ελπίζω να μην σας κούρασα, απλά είναι καλό όποιος έχει το κουράγιο και την όρεξη να σχοληθεί να γνωρίζει όλη την κατάσταση! Ευχαριστώ προκαταβολικά..

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 15:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πάρχει φασόλι που μαυρίζει έτσι άμεσα.

Υπάρχει όμως φασόλι,που αλλάζει ταχυδακτυλουργικά,κατα την τοποθέτησή του στη χαρτοπετσέτα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 16:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχτες λοιπόν, στη δουλειά μου (delivery), πήγα παραγγελία σε κάτι γύφτους και βγήκε μια τσιγγάνα και μου είπε 1-2 πράγματα για μένα που ψιλοίσχυαν αλλά ήταν γενικά,

Να υποθέσω οτι τους κέρασες την παραγγελία ?



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Drift_King89
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 19:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσα ταχυδακτυλουργικά μπορεί να ξέρει μια γριά με μισά δόντια γαμώτο? Εξάλου όπως είπα δεν πιστεύω σε τέτοια πράγματα αλλά δεν τα απορρίπτω κιόλας. Συνεπώς κοιτούσα τί έκανε ακριβώς, έχοντας πάντα κατά νου ότι συνήθως τέτοιοι άνθρωποι είναι απατεώνες και όχι "μάγοι".....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Camelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 20:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω σε πιστευω. Αν ηταν καποιο κολπο, καποια ουσια που κανει τα φασολια να μαυριζουν, τοσα μορφωμενα ατομα κυκλοφορουν εδω μεσα, δεν θα το ηξεραν και θα το ηξερε μια τσιγγανα με μισα δοντια οπως λες;
Δεν μας ειπες αν πληρωσες τιποτα για ολο αυτο. Εκει νομιζω πως κρυβεται η αληθεια

!!!Vanish the shadows!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2012, 20:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υποθέσω ότι δεν περνάει κανένα trollευ, έδωσες κανά μπαχσίσι ή κέρασες την παραγγελία που τους πήγες; Σου ζήτησε να την ασημώσεις :-);
Σε γενικές γραμμές, όσο με τρώει η περιέργεια να μάθω περισσότερα για τα ήθη και έθιμά τους και τη διάλεκτό τους, να μιλήσω μαζί τους σε τελική ανάλυση, δεν εμπιστεύομαι ούτε τους γύφτους ούτε τους τσιγγάνους.

Αθήλειος

Edited by - Ath_hleios on 10/06/2012 21:55:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 09:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν εμπιστεύομαι ούτε τους γύφτους ούτε τους τσιγγάνους.

Αθήλειος

Edited by - Ath_hleios on 10/06/2012 21:55:19


Γιατί; επειδη ζούνε πιο κοντά στη φυση απο μας; επειδη δεν τους αφήνουν ούτε σχολείο να πάνε; παρόλο που ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ έχει πάρει τρελα λεφτα απο επιδοτήσεις για να τους βοηθησει να έχουν έστω ένα τροχοσπιτο να ζούνε. (διπλα σε χωματερη ζούνε σε μια περιοχη κάποιοι, δε θα πω που! σε παραγκες που έστησαν με ταχερια τους) και τρώνε ό,τι βρουνε (πεταμενα σκουπιδια, χαλασμένα γιαούρτια απο τη χωματερη) νερο περνανε απο μια εκκλησία κι ο παπας την κλειδωσε! μη τυχον και φαληρίσει η εκκλησία!
γιατί; επειδη δεν τους δίνει δουλεια κανένας;
εγώ και το παιδι μου θα τους εμπιστευόμουν αν είχα
σ' αυτους που γνωρισα και πήρα τόση ζεστασια χωρις λογια με το χαμογελο τους κι ας είχαν τοση θλίψη αυτά τα μάτιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 15:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ζητούμενο στην ενότητα ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ δεν είναι τι γνώμη έχουμε για συγκεκριμένη μερίδα πληθυσμού ή τι συναισθήματα τρέφουμε γι' αυτή. Σε γενικές γραμμές είμαι δύσπιστος με τους πάντες και περισσότερο με ορισμένες κατηγορίες ανθρώπων.
Περίμενε ωστόσο να μας απαντήσει ο συντάκτης.

ΑθήλειοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 16:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ζητούμενο στην ενότητα ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ δεν είναι τι γνώμη έχουμε για συγκεκριμένη μερίδα πληθυσμού ή τι συναισθήματα τρέφουμε γι' αυτή. Σε γενικές γραμμές είμαι δύσπιστος με τους πάντες και περισσότερο με ορισμένες κατηγορίες ανθρώπων.
Περίμενε ωστόσο να μας απαντήσει ο συντάκτης.

Αθήλειος


Εσύ πρωτος είπες τι συναισθηματα τρεφεις...
Τους συμφέρει να είσαι καχυποπτος με τους πάντες εκτός απο αυτους που σου τα τρωνε και με το νομο (2.000 € για σχοινακι κουρτινας, αν σου λεει κάτι)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 18:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Drift_King89 αυτά που σου είπαν οτι σε "γνωσσοτρώει" μάνα και κόρη (ή οτιδήποτε παρόμοια) είναι τα συνηθισμένα πράγματα που λένε σε όλους.
Το φασόλι θα ήταν κόλπο τακτυλουργικό.
Αυτοί οι άνθρωποι γενικά είναι απλά λωποδύτες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 20:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nays
Γιατί; επειδη ζούνε πιο κοντά στη φυση απο μας; επειδη δεν τους αφήνουν ούτε σχολείο να πάνε; παρόλο που ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ έχει πάρει τρελα λεφτα απο επιδοτήσεις για να τους βοηθησει να έχουν έστω ένα τροχοσπιτο να ζούνε. (διπλα σε χωματερη ζούνε σε μια περιοχη κάποιοι, δε θα πω που! σε παραγκες που έστησαν με ταχερια τους) και τρώνε ό,τι βρουνε (πεταμενα σκουπιδια, χαλασμένα γιαούρτια απο τη χωματερη) νερο περνανε απο μια εκκλησία κι ο παπας την κλειδωσε! μη τυχον και φαληρίσει η εκκλησία!
γιατί; επειδη δεν τους δίνει δουλεια κανένας;

Πολυ εύκολα λεμε, χωρίς να το εχουμε ψαξει, τι εχει κάνει το Ελληνικό Κράτος τα τελευταία 30 χρόνια για τους Ρομα .
Το θέμα ειναι αν αυτά ισχύουν, και πολυ περισσότερο αν έχουμε εστω και ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ αντιληφθεί για τι πράγμα μιλάμε !
Μιλάμε για Ρομα -Τσιγγάνους
δηλαδή για μια φυλη η οποία εχει στην "κουλτούρα" της τη νομαδική ζωή και την ΑΡΝΗΣΗ σε οτιδήποτε αντίκειται αυτής !

Οι λόγοι που κάθε φορά οι όποιες προσπάθειες του Κράτους έπεφταν στο κενο είναι λίγοι, αλλα με σημαντικές παραμέτρους.

Εν τάχει θα σου πω (οπως και παραπανω) οτι οι ιδιοι οι Ρομα ειναι αντίθετοι στην οποια μορφη ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ τους
απο την αλλη ,τις λίγες (ομολογουμένως) φορές που το Ελληνικό κράτος επιχείρησε την κοινωνική τους ένταξη στην κοινωνία,
και να προσφέρει οικονομική βοήθεια
τα χρήματα που διέθεσε (στους ίδιους)
έγιναν αγροτικά (παλιότερα) και MBW (σήμερα) και βέβαια προμήθεια μεγάλων ποσοτήτων ναρκωτικών με σκοπό την εμπορία ...
Κι εκει άρχισαν και τελείωσαν ολα ,
ολες ολες τρεις προσπάθειες έγιναν διαχρονικά (αν θυμάμαι καλά)
με αρκετά κονδύλια για ανέγερση κατοικίας , αλλα επεσαν και οι τρεις στο κενο...

Οι μόνες περιοχές, απο τις δεκάδες στην Ελλαδα οπου φιλοξενούν Ρομα, και παρουσίασαν μια σχετικη επιτυχία κοινωνικής ένταξης
είναι η Αγ. Βαρβάρα τα Λιόσια και η Αμαλιάδα
και βέβαια μέχρι το επίπεδο που ίδιοι ήθελαν
(και μιλάμε βέβαια μονο για τους εγκατεστημένους, γιατί οι μετακινούμενοι αποτελούν σχετικά μικρο ποσοστό, στην Ελλάδα)

quote:
εγώ και το παιδι μου θα τους εμπιστευόμουν αν είχα

ευτυχώς που δεν εχεις δηλαδή !


Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 11/06/2012 20:11:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2012, 20:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon
έχω φίλο νομικό που ασχολειται με τα δικαιωματα των Ρομα εδω και χρόνια, όχι μονο στην ελλαδα!
Αυτά που λες είναι γνωστή καραμελα για να καταπατάμε δικαιωματα ανθρώπων που δεν τους αφηνουν ΟΥΤΕ σχολείο να πανε.
(αν και το σχολείο ετσι κι αλλιως σε ποτίζει ψεματα συμφωνα με την αρχουσα ταξη πάντα)

Αυτους που αναφερεις τους ξέρω
δε μιλάω γι αυτους!

ΜΙΛΑΩ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΓΩ

οι υπολοιποι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ είστε ελευθεροι να πιστευετε Ο,ΤΙ θελετε!

Υ.Γ. κακώς που μιλάω για εμπειρίες μου

Σ' ευχαριστώ πολύ για το τελευταιο

ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν έχω για να ζει σ' αυτόν το κοσμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 00:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Drift_King89 αυτη η κοπελα πηγε να στο παιξει καλη για τους δικους της λογους αγοραζοντας σου μηχανακι. Απο εκει και περα ειτε εσυ δεν αξιολογησες καλα το μηχανακι απο την αρχη, ειτε μπορει να αβαλε κι αυτη το χερακι της ωστε να σου παρουσιαζει μουφα μηχανακι σαν καλο, ιδιως αν μιλαμε για μεταχειρισμενο-που αυτο καταλαβα εγω.
Το να εχεις πολλα ατυχηματα, μπορει να ειναι καθαρη ατυχια η συμπτωσεις, η συνδιασμος παραγοντων-ας πουμε και ατυχια και απροσεξια δικη σου (Παραδεξου το οτι οταν ειστε μεσα στην κ@βλ@ για το πρωτο σαν μηχανακι κανετε και καγκουριες!)
Θεωρω οτι αυτη η τσιγγανα σου ειπε μουφες , πρωτον διοτι συνηθως ολοι αυτοι οι ανθρωποι που και καλα λενε την μοιρα εχουν τρομερη ικανοτητα να μπλοφαρουν αλλα να ψυχολογουν καλα τις αντιδρασεις του συνομιλητη τους και αρα να πηγαινουν την συζητηση οπου θελουν και δευτερον ακομα και σε μια πολυ μεγαλη πολη, ο οποιοσηποτε μπορει ειτε να μαθει πραγματα για εσενα, ειτε να σε δει καπου με καποιον π.χ. , και να βγαλει διαφορα συμπερασματα. Αυτο με το φασολι κολπο θεωρω πως ητανε...
Θα μου πεις τοσες συμπτωσεις μαζεμμενες? Κι ομως, γινεται και παραγινεται... Εχω ας πουμε μια ιστορια στο μυαλο μου με εναν γνωστο μου που πεθανε ο πατερας του κι ο αδερφος του μεσα σε μια βδομαδα υπο κουλες συνθηκες, που τετοιο σεναριο ουτε ο Φωσκολος δεν θα το εγραφε, Κι ομως συνεβη! α(σχετο, αλλα θελω να σου πω οτι πολλες συμπρωσεις συμβαινουν η η εξηγηση μιας καταστασης ειναι συχνα πολυ πιο απλη απο εκει που παει το μυαλο μας!)
Οσο για αυτο το σακουλακι που λες οτι βρηκες, εκει ακομα κι αν η κοπελα το εβαλε με σκοπο να κανεις μαγεια οπως λες, ε, δεν νομιζω οτι τετοια ματζουνια πιανουν. Πιο πιθανον να επιαναν λογω αυθυποβολης αν τα εβρισκες νωριτερα, παρα οταν δεν ηξερες καν οτι υπαρχουν εκει. Αν ητανε ετσι ευκολο, ο καθενας θα πετουσε 2 ματζουνια και 2 καργια και θα εκανε την ζωη του αλλου μανταρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 01:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nays:
ΜΙΛΑΩ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΓΩ

Αυτό είναι σωστό,
άλλο πράγμα η αντικειμενική και άλλο η υποκειμενική άποψη .


quote:
Αυτους που αναφερεις τους ξέρω
δε μιλάω γι αυτους!

Εγώ μια φυλή Ρομα ξέρω ...
δεν υπάρχει η "δική" μου και η "δική" σου


quote:
Αυτά που λες είναι γνωστή καραμελα για να καταπατάμε δικαιωματα ανθρώπων που δεν τους αφηνουν ΟΥΤΕ σχολείο να πανε.

Σχολειο δεν τους αφήνουν να πάνε οι ίδιοι οι γονείς τους
γιατί πρέπει να πουλήσουν πατάτες
(αν ειναι τυχεροί και τους εχουν αφήσει να έχουν πόστο οι τοπικοί νταραβεριτσηδες του Βασιλιά τους)
'η να βγαίνουν στην επαιτεία
για να συμβάλουν στην αγορά του νέου διπλοκάμπινου
(με τα απαραίτητα αξεσουάρ βέβαια)

Ο φιλος σου θα ξερει οτι στα Λιόσια,
οπου έχτισαν τα σπίτια τους οι λεγόμενοι "αρχοντοτσιγγκάνοι",
(με χρήματα του Ελληνικού κράτους)
τα παιδιά τους και σχολείο πάνε ,
και εχουν ενσωματωθεί στην κοινωνία, και και και ...
Γιατί τότε (προ 20 ετιας),
ο γερο Σαλέας μάζεψε 20-30 οικογένειες και τους ειπε οτι
"δεν μπορεί τα παιδιά τους να ζουν οπως αυτοι ως τότε ..."
και τα κατάφερε ...




Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 02:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και μαλλον ξεφευγουμε απο το θεμα, να πω για το θεμα των Ρομα οτι η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση. Δεν μπορω να ξερω τι γινεται αλλου, ομως ας πουμε στην Αμφισσα που πηγαινα εγω Λυκειο και εχω στενες σχεσεις με την πολη, ξερω οτι η κατασταση ειναι μοιρασμενη. Πολλοι μενουν σε σπιτια, εχουν τις δουλειες τους, τα παιδια τους πανε σχολειο και ειναι σχετικα ενταγμενοι ( ειχαμε παιδια στην παρεα γυφτακια, καμια προκαταλλειψη,αν και καποιοι απο αυτους δενανε περισσοτερο μεταξυ τους παρα με τους υπολοιπους)... Αλλοι μενουν σε τσαντηρια, κανουν παρεα μονο μεταξυ τους και επιβιωνουν κυριως με παρεμποριο, δουλειες του ποδαριου, μικροκλοπες, ζητιανια και δυστυχως τελευταια και εμπορειο ναρκωτικων ορισμενοι.
Επειδη ειναι μεγαλη αριθμιτικη δυναμη στην πολη , ολοι οι ντοπιοι πολιτικοι θελουν να τα εχουν καλα μαζι τους, αρα μονο απαξιωση δεν αντιμετωπιζουν αυτοι που μενουν στα τσαντηρια. Να μην πω περιστατικα που πριν τις εκλογες παλιοτερα πηγαιναν επιδοξοι ντοπιοι πολιτευτες και μοιραζανε πεντοχιλιαρα, ουτε για σκηνικα που εχουν πιασει στα πρασα καποιους να κανουν βανδαλισμους η να κλεβουν και οι τοπικες αρχες παντα τους καλυπτουν! Ειναι και λιγο τροπος ζωης για ορισμενους αυτο, ξερω γυναικα η οποια ουτε που θυμαμαι πια ποσα παιδια εχει, η οποια παιρνει αυτο που ειναι μικροτερο, παιρνει ολη την Αμφισσα σβαρνα και ζητιανευει λεφτα η γαλα για το παιδι. Συχνα παιρνει ΚΤΕΛ κι ερχεται Δελφους και κανει το ιδιο. Μια φορα λοιπον που της ειπε ενας μαγαζατορας "καθαρησε μου αυτες τις βιτρινες να σου δωσω 10 ευρω", σηκωθηκε και εφυγε βριζοντας η κυρια. Φυσικα εχουν κι αυτοι ρατσιστικη αντιμετωπιση καποιες φορες αδικα, το εχω δει κι αυτο, αλλα θεωρω οτι οπως δεν γινεται να τσουβαλιασουμε αλλες ομαδες πολιτων, ετσι δεν γινεται να τσουβαλιασουμε και τους Ρομα οτι ολοι το ιδιο ειναι, ειτε με την καλη ειτε με την κακη εννοια. Κι ουτε γινεται να λεμε οτι εχουν παντοτε την ιδια θετικη η αρνητικη αντιμετωπιση απο τους υπολοιπους. Τα πραγματα πανε κατα περιπτωση, οπως ειπα και πριν η αληθεια ειναι καπου στην μεση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 05:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon
ο φιλος μου σου ξαναλεω ασχολειται με τα δικαιωματα των ανθρωπων που σου ανεφερα! όπως και άλλων

Ξαναλέω όχι γι αυτους που μιλας που δεν τους ξέρω κι ουτε τους εχω γνωρίσει.

Τα λεφτά για τα οποια μιλάω ΔΕΝ δόθηκαν απ' το ελληνικο κρατος! Δοθηκαν ΣΤΟ ελληνικο κρατος όπως και σε άλλα κρατη γι αυτους τους ανθρώπους που μιλησα. Τα πιο πολλά απο ιδιωτες

Φυσικά γινανε δικαστηρια λογοδοτησανε πολλες φορες στη δικαιοσύνη
Αναγκαστηκε κάποιες φορες να πάει σε δημοτικό με τα παιδακια γιατι ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΟΝΤΟΥΣΑΝ

σου λέω τωρα πραγματα "στο ποδι"

τις δικογραφίες και άλλα δεν τα έχω
νομικος για τη συμφωνία του ελσινκι είναι
για μειονοτητες και καταπατηση ανθρωπινων δικαιωματων
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ

πήγαιναν και τους καιγανε τις παραγκες!!!!
ΚΙ ΑΣ ΖΟΥΣΑΝΕ ΣΤΗΝ ΚΩΛΟΧΩΜΑΤΕΡΗ ΤΟΥΣ, ΜΑΚΡΥΑ ΤΟΥΣ

αστο καλύτερα

εγω δεν ξέρω αυτους που λες κι εσυ δεν ξέρεις αυτους που λεω εγω
αλλά μην περιμενεις να σου πω που
ΑΝ ΚΑΝΑΝΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΔΕ ΘΑ ΖΟΥΣΑΝ ΕΤΣΙ

Αστο. καλύτερα να σβήνανε τα μηνυματα μου απο δω.
ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ
Λάθος μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Drift_King89
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 08:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν έχω πειστεί ακόμα ότι η γιαγιά έλεγε μούφες, και ξέροντας ότι είχα το νου μου για ταχυδακτυλουργίες εκείνη τη στιγμή, παρόλα αυτά τείνω στο να πιστέψω ότι η γρουσουζιά μου όντως υπήρχε αλλά χωρίς να ρίχνω το φταίξιμο σε κάποιον...ίσως λανθασμένες επιλογές μου απλά..

Οσο για τους Ρομά, δίπλα τους μένω και έχω γνωρίσει από τους πιο απολίτιστους μέχρι και παιδάκια που πηγαίνανε σχολείο. Η αναλογία είναι 1/100 δυστυχώς... Οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα από ανθρώπινη συμπεριφορά και ελληνική γλώσσα, μιλούν ακόμα την δική τους γλώσσα που δεν έχει καν γραφή! Γενικότερα τους νόμους τους έχουν γραμμένους στα παλιά τους τα παπούτσια, δεν τους ακουμπάει κανείς διότι έχουν πολλούς μεγαλέμπορους ναρκωτικών κτλ.. Τραγική κατάσταση, οι περιοχές που μένουν είναι γκέτο! Όποιες προσπάθειες εκπολιτισμού τους έχουν αποτύχει διότι οι ίδιοι δεν το γουστάρουν αυτό το πράγμα! Προσωπικά δεν είμαι ρατσιστής αλλά οι συγκεκριμένοι με ενοχλούν διότι είναι ΞΕΝΟΙ και μας το αποδεικνύουν σε κάθε ευκαιρία. Δεν θέλουν να είμαστε ίσοι...έχουν άλλο τρόπο ζωής...άλλη γλώσσα..άλλο χρώμα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 21:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι τους συμφέρει να "βλέπεις".
Όχι τους πραγματικούς λωποδύτες. Εργοστασιάρχες ας πουμε που 'χουν καταστρεψει ΟΛΑ τα ποτάμια και όχι μόνο, ενώ μπορούν να κάνουν βιολογικό καθαρισμό στα λύματά τους. Το προστιμό τους κανα χιλιάρικό ευρώ.
Ξέρεις υπάρχουν κάτι μέρη...
Βιλάρες με ιδιωτικά δάση! με απέραντες εκτάσεις με άλογα και ιδιωτικές παραλίες. (δεν τα βγαζω απ' το μυαλό μου τα έχω δει)
Τον Dr Jekyll πιθανόν τον συμφέρει να τα βλέπεις έτσι
quote:

Αυτοί οι άνθρωποι γενικά είναι απλά λωποδύτες.


όπως και κάποιους άλλους.
Τους πραγματικούς εχθρους σου ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥΣ και τα σχεδιά τους θα τα νιώσεις και θα τα καταλάβεις όταν δε θα υπάρχει τίποτα φυσικό πάνω στον πλάνήτη...ούτε το νερό που θα πίνεις
όταν δε θα χεις που να ξαποστασεις.
Τυχαίο που ξεπάστρεψαν κάποιες φυλες στον αμαζόνιο; οι όποιοι ζουσαν ευτηχισμένοι χωρίς να ενοχλούν κανένα.

Πρώτα βέβαια θα έχουν φροντίσει με ΚΑΘΕ μέσο -καλύτερα απ' ό,τι μέχρι τώρα- να σου περάσουν στο μυαλό για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ! προσεξέ το αυτο!

Πώς κάποιοι μετά απο 400 χρόνια τουρκοκρατίας βρέθηκαν με τεράστιες περιουσίες;
Πώς μετά από μια κατοχή που γονάτισε λαούς όπως και τον δικό μας βρέθηκαν με τεραστιές περιουσίες;
Έχεις ακούσει το παραμύθι ότι κάποιοι βιομήχανοι ξεκινησαν με 80δρχ στην τσέπη τους;
Έχεις ακουσει το παραμύθι για κάποιους εφο(π)ληστές που ξεκίνησαν με 80δρχ στην τσέπη τους ή με μια ψαροβαρκα...

ΑΥΤΟΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ! την τηλεόραση που βλέπεις, τους νόμους ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!
Αλλά αυτά λίγο πολύ είναι γνωστά και δυστηχώς όχι τα πιο τρομακτικά.

Υ.Γ. Η τσιγγάνα μπορεί και να σου πε ψέμματα όπως πολλοι "δικοί μας", (μιας και κάνεις αυτό το διαχωρισμό) ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ.

http://www.youtube.com/watch?v=LtaRq8fx4jU

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2012, 22:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nays εδώ μιλάμε για τους τσιγγάνους, τώρα μπαίνεις σε ένα άλλο μεγάλο ζήτημα, πολιτικού τύπου. Μπορούμε να το συζητήσουμε σε ένα άλλο θέμα αν θες (π.χ. Απόψεις Προτάσεις) και να το αναλύσουμε σε βάθος.
Γενικά είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες, οι πιο επικίνδυνοι δεν είναι οι τσιγγάνοι (άλλωστε δεν είπε κανείς οτι είναι επικίνδυνοι π.χ. οτι σκοτώνουν, απλά οτι ειναι εκμεταλλευτές) αλλά αυτοί με τις γραβάτες και τα μεγάλα λόγια. Οι "υπερπολιτισμένοι".
Και φυσικά, επικίνδυνοι είναι επίσης οι επαγγελματίες επαναστάτες και αντιρατσιτές και όλοι αυτοί που προσβάλλονται με τη λέξη "έθνος", "Ελλάδα", "έλληνες" και δεν χρησιμοποιούν ποτέ αυτές τις λέξεις... θεωρώντας τες βέβυλες...
Ελπίζω να συμφωνούμε και σε αυτό nays...


Καλό σας βράδυ

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/06/2012 22:06:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gyubrush
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 12:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gyubrush  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπειδη γνωριζω παρα πολυ καλα τους τσιγγανους ή γυφτους ή roma ή τουρκογυφτους ή οπως αλλιως θελει ο καθενας να τους ονομαζει,για μενα ειναι το ιδιο ολοι,εχω να πω οτι ειναι ενα απο τα πολλα καρκινωματα της κοινωνιας μας.

Μεγαλωνουν χωρις να σεβονται απολυτως τιποτα,τα παιδια τους ειναι αγριμια και θεωρουν οτι μπορουν να κανουν οτι θελουν χωρις να τους αγγιζει κανενας νομος και απο μικρη ηλικια ειναι μεσα στο λαθρεμποριο,στο χασις,στις κλοπες και φυσικα στην καθε ειδους βρωμια.

Δεν θελουν οι ΙΔΙΟΙ να πανε σε σπιτια,τα τσαντηρια τους ειναι το σπιτι τους,ετσι εχουν μαθει.

Κυκλοφορουν με κατι αθλια τρικυκλα-ιδιοκατασκευες τα οποια δεν εχουν ουτε καν την στοιχειωδη ασφαλεια,δεν τους γινεται κανενας ελεγχος απο την τροχαια φυσικα και αν εμπλακεις σε ατυχημα μαζι τους,απλα την πατησες.

Επειδη ειδα εδω μεσα καποιους μη-ρατσιτσες με ανοιχτα μυαλα,προτεινω να παρετε μερικους στο σπιτι σας να φυγουν και τα τσαντιρια που εχουν στησει στο Σεφ και να επιτελεσετε και κοινωνικο εργο.

Οσο για το κολπο με το φασολι,υπαρχει και ενα αλλο με τον σπαγγο που κοβεται σε 2 κομματια και κανα δυο ακομα που ξερουν τα λαμογια αυτα και ξεγελανε τον κοσμο.

Edited by - Gyubrush on 10/07/2012 12:14:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy