ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Υπάρχουν Όρια στη Φαντασία? Υπάρχει Φαντασία χωρίς όρια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 15:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επηρεασμένος από άλλα θέματα
και κυρίως από το θέμα με το Φρακταλικό Σύμπαν,

θελω να ανοίξω αυτό το θέμα, για να διαπραγματευτούμε τους "βαθμούς ελευθερίας" της έκφρασής μας, και κυρίως της ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ.

Υπάρχει πραγματικά πρωτότυπη και φανταστική ανθρωπινη δημιουργία?

Μπορούμε πράγματι να έχουμε μια έμπνευση, ή να φανταστούμε κάτι, μια εικόνα, ένα χρώμα, έναν ήχο , οτιδήποτε,
που να μην υπάρχει, να μην υπήρξε ή να μην έγινε ποτέ?

'Η μήπως είμαστε καταδισκασμένοι να αντιγράφουμε και να αναπαραγουμε εν πολλοίς ή εν ολίγοις ήδη διαμορφωμένα ή 'τιθέμενα' υποβόσκοντα Πρότυπα?

Υπάρχουν λοιπόν "εκ γενετής" όρια στην Ανθρώπινη φαντασία?
Μήπως δεν είμαστε ικανοί ή "κατασκευασμένοι" να παράξουμε οτιδήποτε πραγματικά νέο και καινούριο, πέρα και έξω από ότι κουβαλάμε ως συνολική γνώση και πληροφορία του γένους μας?

Γιατί πχ. όταν ακόμη και στα 'πλασματα της φαντασίας' μας δίνουμε ανθρωπομορφικά χαρακτηριστικά και ιδιότητες?

Γιατί δεν μπορούμε να ζωγραφίσουμε έναν τελείως φανταστικό πίνακα όπου η εικόνα να μη θυμίζει σε τίποτα και σε κανέναν, κάτι από τα θέματα και τα σχήματα του κόσμου μας?



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 18:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις που πήγε το μυαλό μου;

Στο συλλογικό υποσυνείδητο από την κουβέντα με τον DSM και τον Νικόμαχο.

Αυτό προφανώς στέκεται πότε αρωγός μας και πότε τροχοπέδη μας.

Ίσως μια φορά κάθε χ χρόνια να βρίσκεται κάποιο μυαλό που να παράγει κάτι αληθινά καινοτόμο,έστω για μια φορά στη ζωή του και αμέσως μετά να καίγεται η φαντασιομηχανή του...
Ίσως και η φαντασία να είναι καταδικασμένη να πεθαίνει γρήγορα μέσω της δικής της "τελομεράσης".

Ωραίο θέμα Πυθαγόρα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2012, 22:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα έναν δάσκαλο,ο οποίος μας έλεγε:

<< Τα πάντα όλα,ξεκινάνε πρώτα απο την φαντασία μας και μετά γίνονται ιδέες και έργα.>>

Αυτο εύκολα διαφαίνεται τα 200 και πλέον τελευταία χρόνια.

Υπάρχουν και μυαλά των οποίων η φαντασία,δεν αρκείται στο παρόν,αλλά τρέχει δεκαετίες μπροστά στο χρόνο.
Αρχίζοντας απο τον Ιούλιο Βέρν και φθάνοντας στις μέρες μας ώς τον Σπίλμπεργκ,τον Ασίμωφ,τον Σάγκαν και άλλους.

Αποκορύφωμα δε,αποτελεί η κινηματογραφική βιομηχανία,με εμπνευστή το Χόλυγουντ.

Παρατηρώ ότι πολλά απο τα χολυγουντιανά επιστημονικά σενάρια,επαληθεύονται σταδιακά,χάρις στα άλματα της επιστήμης.

Ολα αυτά πριν γίνουν πράξη,υπήρξαν φανταστικά στα μυαλά κάποιων.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο στην ανθρώπινη φαντασία.

Τώρα,άν για αυτο ευθύνεται το Συλλογικό Ασυνείδητο,επειδή ίσως σε κάποιο άλλο χρονικό σημείο,σε κάποιο άλλο φράκταλ,έχει ήδη συμβεί,ή οφείλεται απλά στην εξελικτική νοημοσύνη συνεπικουρούμενη απο την τεχνολογία,δεν μπορώ να πάρω θέση.

Είναι υπο διερεύνηση.

Θα ήθελα Πυθαγόρα,μια διευκρίνηση,τι εννοείς με αυτο:

quote:

και κυρίως της ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ.

Θέλεις να δούμε τα όρια της καλλιτεχνικής φαντασίας,όπως ζωγραφική,μουσική κ.λ.π?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 00:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ολα αυτά πριν γίνουν πράξη,υπήρξαν φανταστικά στα μυαλά κάποιων.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει όριο στην ανθρώπινη φαντασία.


Τα παραδείγματα που θέτεις Νικόμαχε, τα δέχομαι (Ιούλιος Βερν, Χόλυγουντ, κλπ)
πλην όμως σε αυτό το θέμα θέλω να καταπιαστούμε με μια συγκεκριμένη πτυχή της ανθρώπινης φαντασίας.

Ισως πρέπει να το δώσω πιο αναλυτικά:

Δεν αναφέρομαι στη φαντασία του τύπου,
εκεί που κάθομαι και σκέφτομαι να λέω τι καλά να είχα φτερά σαν τον Ικαρο και να έκοβα βόλτες πάνω από το Αιγαίο πχ.

Μια τέτοια φαντασία είναι μεν "χωρίς όρια" ως προς τα "θέλω" και τους ¨"στοχους" της,
αλλά τα μέσα της είναι υπαρκτά μοτίβα και συγκεκριμένα υπαρκτά αντικείμενα έννοιες κλπ. Δηλαδή το "πέταγμα", η "πτήση" σαν έννοια-ενεργεια υφίστατο και υφίσταται ήδη. Τα πουλιά ήδη πετούσαν και πετούν και έχουν φτερά. Εμείς απλώς κάναμε μια αναγωγή και επέκταση σε ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝ μοτίβο.

Η απορία μου είναι αν πραγματικά μπορούμε να φανταστούμε και δημιουργήσουμε κάτι, που να μην έχει καμία βάση αναφοράς από ότι μέχρι τωρα γνωρίζουμε και αντιλαμβανόμαστε, κατι τελείως εξωτικό, διαφορετικό, καινούριο, καινοτόμο, απίθανο, τρελό, ό,τι θες πες το, αλλά που να μην συσχετίζεται καθ'οιονδήποτε τρόπο με τη φύση, το περιβάλλον, τους ανθρώπους, τα ζώα, τα αντικειμενα φυσικά/τεχνητά,κλπ.

quote:
Θα ήθελα Πυθαγόρα,μια διευκρίνηση,τι εννοείς με αυτο:

quote:

και κυρίως της ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ.
Θέλεις να δούμε τα όρια της καλλιτεχνικής φαντασίας,όπως ζωγραφική,μουσική κ.λ.π?


Κι επειδή όπως είπα στην αρχή, ένα από τα ερεθίσματα γι'αυτό το τόπικ ήταν τα φράκταλ,
αλλά το κύριο ερέθισμα ήταν βιωματικό, και είχε ως εξής:

Ασχολούμαι από χρόνια με τη ζωγραφική και το σχέδιο, σαν αγαπημένο χόμπυ που με ακολουθεί παντού και πάντα.
Ξεκίνησα ας το πούμε από φυσικό ταλέντο, στην πορεία έμαθα διαφορα πράγματα και τεχνικές, πέρασα από πολλά στάδια,
με αρχικό την προσπάθεια απλής ρεαλιστικής απεικόνισης,
και μάλιστα θεωρούσα για μεγάλο διάστημα ότι όσο πιο καλά/πιστά/ρεαλιστικά αποδίδω μια εικόνα ένα προσωπο ένα τοπίο στο χαρτί ή στον καμβά, τόσο πιο "καλός" ζωγράφος είμαι/γίνομαι,
μέχρι που σε κάποια ηλικία έφαγα μια "φλασιά" και λέω τι νόημα θα είχε η ζωγραφική ως τέχνη αν απλώς αποτυπώναμε πιστά ότι βλέπαμε γύρω μας?
Γι'αυτό υπάρχει και η φωτογραφία πχ. ή η βιντεοσκόπηση.

Αλλά από την άλλη όταν πραγματικά πας να δημιουργήσεις κάτι "άλλο", νέο, διαφορετικό, έξαλλο, εξωτικό, υπερβατικό,...., πάλι τα ίδια δομικά στοιχεία-μοτίβα δεν χρησιμοποιείς?

Πχ. όλος ο κόσμος ξέρει ότι οι πίνακες του Νταλί είναι "υπερβατικοί" και έχουν μπόλικη "φαντασία"/'εμπνευση,
πλήν όμως τα μοτίβα είναι γνωστά και 'τετριμένα'...
Δηλαδή βλέπεις ένα ρολόι τοίχου να "λιώνει" και να κρέμεται σαν φέτα από ζαμπόν πάνω από ένα ξερόκλαδο, στη μέση του πουθενά, αλλά τόσο το ρολόι όσο και το ξερόκλαδο, και τα υπόλοιπα στοιχεία του πίνακα είναι αφορμές/σημεία και αντικείμενα αναφοράς υπαρκτά, δηλ. του υπαρκτού κόσμου.
Το ίδιο και με τα ζώα ή τους ανθρώπους που απεικονίζονται, έστω με παραμορφωμένα μέλη,κλπ.

Ή να πάμε στη Γκουέρνικα του Πικάσο (παίρνω παραδείγματα που θεωρώ ότι οι περισσότεροι έχουμε εικόνα στο μυαλό μας και λίγο πολύ τα ξερουμε, τα εχουμε δει...).

Ναι μεν ο πίνακας αυτός φαινομενικά είναι αλλοπρόσαλλος, αλλά πάλι τα μοτίβα είναι συγκεκριμένα. Χέρια, πόδια, κεφάλια, ανθρώπων και ζώων, κλπ.

Το ερώτημά μου βασικά είναι:
Μπορεί ένας άνθρωπος, να σκεφτεί/δημιουργήσει/απεικονίσει/.../... κάτι, οτιδήποτε, που να μην παραπέμπει καθ'οιονδήποτε τρόπο σε κάποια "γνωστή" εικόνα/φόρμα/πρότυπο/μοτίβο του γύρω μας κόσμου?

Μπορώ δηλαδή εγώ ή εσύ ή ο Χ,ή ο Ψ ανθρωπος
να ζωγραφίσω έναν πίνακα που όποιος τον δεί να μην μπορεί να πει να εδώ βλέπω ένα χερι, ένα ρολόι, ένα δέντρο, ένα τετράγωνο, έναν κύκλο, κλπ, έστω και σε τραβηγμένη/υπερβατική/μη-ρεαλιστική μορφή?

Δεν ξέρω αν βοήθησα στο να δείξω τουλάχιστον την κατευθυνση της αρχικής μου απορίας....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

malmsteen
Νέο Μέλος

USA
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 03:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω την Παρέα!!

Είναι ή πρώτη μου συμμετοχή σε συζήτηση ωστόσο παρακολουθώ διάφορα θέματα του forum εδώ και πολύ καιρό.

Το ερώτημά μου βασικά είναι:
Μπορεί ένας άνθρωπος, να σκεφτεί/δημιουργήσει/απεικονίσει/.../... κάτι, οτιδήποτε,
που να μην παραπέμπει καθ'οιονδήποτε τρόπο σε κάποια "γνωστή" εικόνα/φόρμα/πρότυπο/μοτίβο του γύρω μας κόσμου?

Μπορώ δηλαδή εγώ ή εσύ ή ο Χ,ή ο Ψ άνθρωπος
να ζωγραφίσω έναν πίνακα που όποιος τον δει να μην μπορεί να πει να εδώ βλέπω ένα χερι,
ένα ρολόι, ένα δέντρο, ένα τετράγωνο, έναν κύκλο, κλπ, έστω και σε τραβηγμένη/υπερβατική/μη-ρεαλιστική μορφή?

Με βάση το ερώτημα σου σε θεωρητικό αλλά και πρακτικό επίπεδο πιστεύω ότι είναι αδύνατον. Για να επιτελεστεί/δημιουργηθεί κάτι που να μην παραπέμπει σε τίποτα "γνωστό", αυτό το "κάτι" θα πρέπει να είναι έξω από το φάσμα των αισθήσεών μας και ως συνέπειας αυτού και των γνώσεών μας.
Δηλαδή για μένα η ερώτηση σου μου ακούγεται ως εξής: ( Αν μπορώ να σχεδιάσω/απεικονίσω κάτι που δεν ξέρω πώς είναι)ή διαφορετικά ( Να γνωρίζω κάτι που δεν γνωρίζω ή πριν το γνωρίσω).

Αστειευόμενος θα έλεγα ότι η καλύτερη προσέγγιση στην ερώτηση σου θα ήταν ο "γνωστός" λευκός πίνακας του Μαέβιους Παχατουρίδη (Από του Θρυλικούς ΑΜΑΝ) ο οποίος αναπαριστούσε την αγελάδα και τα βοσκοτόπια.

Άρα ώς συνέπεια των ανωτέρω είμαστε συνεχώς δέσμιοι των αισθήσεων μας αλλά και της γνώσης μας ως παράγωγο αυτών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 03:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω γενικά κι εγώ με τον φίλο malmsteen τον οποίο και καλωσορίζω στο forum.

Ο άνθρωπος από την αυγή του ως είδος με αναπτυγμένη νοημοσύνη ενεργεί και δημιουργεί αξιοποιώντας παραστάσεις και στοιχεία του φυσικού κόσμου. Μου φαίνεται αδύνατη η δημιουργία πραγματικά πρωτότυπων "εικόνων" έξω από το πλαίσιο του φυσικού κόσμου που αντιλαμβανόμαστε. Ακόμα και σε δοξασίες/θεωρίες υπερφυσικής κατεύθυνσης ο ανθρωπομορφισμός και η εκμετάλλευση του επιστητού είναι έκδηλα φαινόμενα νομίζω.

Ενα περιθώριο απόκλισης από τις γνωστές εικόνες του κόσμου πιθανώς να υπάρχει σε κάποια δεδομένη στιγμή αλλά μάλλον είναι ορθότερο να μιλάμε για προέκταση πάνω σε γνωστά και σαφώς καθορισμένα "υλικά κατασκευής". Π.χ. ένας συγγραφέας, ζωγράφος, καλλιτέχνης κλπ που μπορεί να φαντάστηκε ιπτάμενα οχήματα πριν την εποχή τους στηρίζεται σε ένα συνδυασμό εικόνων και γνώσεων που τον εμπνέουν όπως τα πουλιά, η αντίσταση του αέρα, τα υπάρχοντα μέσα μετακίνησης του ανθρώπου που προηγήθηκαν της πτήσης κλπ.
Δηλαδή το περιθώριο απόκλισης είναι κάπως πλασματικό.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2012, 11:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα

Κατάλαβα που το πάς.

Επιφανειακά θα πρέπει να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες,καθώς δεν υπάρχει κανένα στοιχείο,πραγματικό ή φανταστικό,που να υποδηλώνει το αντίθετο.

Υπάρχει όμως μια συνιστώσα,την οποία πάντα λαμβάνω υπ'όψιν.

Η διαίσθηση.

Αυτη μου λέει,πώς ίσως να μπορείς.

Ας το δούμε με μαθηματικά Φ= (ω+ψ).(ω1+ψ1).χ
όπου Φ η φαντασία, ω το γνωστό περβάλλον, ψ η γνωστή νόηση, ω1 το άγνωστο περβάλλον, ψ1 η άγνωστη νόηση και χ το άγνωστο αποτέλεσμα.

Σαν μαθηματική πράξη,φαίνεται να έχει λύση.
Στον πραγματικό κόσμο,"φαντάζει" αδύνατον!

Αδύνατον επειδή,όπως είπε και ο malmsteen,( Να γνωρίζω κάτι που δεν γνωρίζω ή πριν το γνωρίσω).

Y.Γ

Παρ'όλα αυτα η διαίσθησή μου εξακολουθεί να με "τσιγκλάει"!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2012, 00:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πυθαγόρα
Κατάλαβα που το πάς.

Επιφανειακά θα πρέπει να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες,καθώς δεν υπάρχει κανένα στοιχείο,πραγματικό ή φανταστικό,που να υποδηλώνει το αντίθετο.


Ξέρεις πόσο έχω σπάσει το κεφάλι μου με αυτή την υπόθεση?
Και όχι για εγωιστικούς λόγους...

Αλλά επειδή είμαι πρέσβης του δόγματος ότι η "ψυχή", ο "νους" , η "φαντασία", η "βούληση"
δεν "φυλακίζονται" , και είναι ίσως οι μόνοι πραγματικά "ελεύθεροι" χώροι που διαθέτουμε,
αναρωτιόμουν αν και κατά πόσο εν τέλει αυτό ισχύει
ή είναι μια ακόμα ανθρωποκεντρική ψευδαίσθηση.

Αν δηλαδή υπάρχουν καλούπια και περιορισμοί ακόμα κι εκεί,
τότε πάλι πρέπει να αναθεωρήσουμε...

quote:
Ας το δούμε με μαθηματικά Φ= (ω+ψ).(ω1+ψ1).χ
όπου Φ η φαντασία, ω το γνωστό περβάλλον, ψ η γνωστή νόηση, ω1 το άγνωστο περβάλλον, ψ1 η άγνωστη νόηση και χ το άγνωστο αποτέλεσμα.

Σαν μαθηματική πράξη,φαίνεται να έχει λύση.
Στον πραγματικό κόσμο,"φαντάζει" αδύνατον!

Αδύνατον επειδή,όπως είπε και ο malmsteen,( Να γνωρίζω κάτι που δεν γνωρίζω ή πριν το γνωρίσω).


Στην εξίσωση που δίνεις, θα είχε ενδιαφέρον να μας έδινες και ποσοστά/συντελεστές βαρύτητας...

Οπως ξέρεις, άλλο είναι να συμβάλλει ένας παράγοντας κατά 90% και άλλο κατά 0.001%

Με λύπη και απογοήτευση,
τείνω να συμφωνήσω κι εγώ με τις απόψεις του malmsteen και του φίλου Agnostic....



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

malmsteen
Νέο Μέλος

USA
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2012, 03:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θεωρητικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι ή ψυχή/Νόηση/νους είναι περιορισμένα μέσα σε μια "φυλακή". Ωστόσο η ψυχή είναι μυστήριο σύμφωνα με αρκετούς προσωκρατικούς φιλόσοφους αλλά και ασιατικές φιλοσοφίες όπως το ΤΑΟ.

Αρα κάτι που είναι μυστήριο, όχι μόνο δεν το γνωρίσουμε ακριβώς αλλά και δεν πρέπει να παίρνουμε απόφανση για το τι είναι, πχ "φυλακή-όριο".
Δηλαδή θα πρέπει να αρκεστούμε για ακόμη μια φορά σε ένα "δεν γνωρίζω".

Συμπληρωματικά θα έλεγα ότι το αίτιο των ανωτέρω ώς προς την ερώτηση σου βρίσκεται στην ύπαρξη του Λόγου ο οποίος είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου.

Ενώ λοιπόν ο Λόγος από την μία μας απελευθερώνει για να εκφράσουμε την αλήθεια των πραγμάτων, ταυτόχρονα μας περιορίζει απο αυτή.

Σε αυτή την σύνδεση του ανωτέρου παραδόξου βρίσκεται το όριο το οποίο καμιά φορά ξεπερνά ο άνθρωπος και δημιουργεί νέες μορφές. Ωστόσο η "νέα ξένη" δημιουργία με το που επιτελεστεί γίνεται κτήμα της ήδη υπάρχουσας γνώσης μας και αυτομάτως σταματά να είναι "ξένη".

Χρησιμοποιώντας την φράση "Η ψυχή είναι ένα ξένο επι της Γής" Η δυνατότητα που μας δίνει ή ψυχή να ανακαλύψουμε τα πράγματα επι της Γής, δέν μας δίδεται για την ανακάλυψη της ίδιας της ψυχής. Και έτσι δημιουργούνται όλα τα παράδοξα που ταλαντεύουν συνεχώς την σκέψη μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2012, 10:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυθαγόρας
Στην εξίσωση που δίνεις, θα είχε ενδιαφέρον να μας έδινες και ποσοστά/συντελεστές βαρύτητας...

Οπως ξέρεις, άλλο είναι να συμβάλλει ένας παράγοντας κατά 90% και άλλο κατά 0.001%


Δεν νομίζω φίλε Πυθαγόρα,ότι θα μπορούσα να βάλω συντελεστή βαρύτητας στο ω1 και στο ψ1.Αλλωστε αυτο θα οδηγούσε σε συμβιβαστική λύση!

Περισσότερο θεώρησε αυτη την εξίσωση πολυκριτηριακή,κάτι σαν αξιολόγηση μη μετρήσιμων μεγεθών.Ο κύριος στόχος δεν είναι να δημιουργήσουμε μια λύση,αλλά να κατασκευάσουμε κάτι που πιθανά θα μας βοηθήσει,να αποφασίσουμε για την ύπαρξη ή οχι της λύσης!

quote:

Με λύπη και απογοήτευση,
τείνω να συμφωνήσω κι εγώ με τις απόψεις του malmsteen και του φίλου Agnostic....

Πυθαγόρα,πές μου ειλικρινά.
Δεν υπάρχει κανένα "σκουλικάκι" μέσα σου,στα βάθη της "φαντασίας" σου,που λέει ότι μπορεί και να μην είναι έτσι?

Είπαμε ότι όλα δείχνουν οτι οι φίλοι έχουν δίκιο και εμείς συμφωνούμε μαζί τους.

Ομως απόλυτα σίγουροι και πέραν πάσης αμφιβολίας,μπορούμες να είμαστε?
(Εμένα μονίμως με "τρώει" το σκουλίκι της απόλυτης σιγουριάς)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2012, 14:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αδερφέ μου @PY8AGORAS :)

Ο άνθρωπος είναι δημιουργικό ον που υπόκειται στον συμπαντικό νόμο της εξέλιξης.
Οι αιτίες που μπορούν να οδηγήσουν έναν άνθρωπος στο να δημιουργήσει είναι πάρα πολλές.
Ενδεικτικά:
Κάποιο ένστικτο του μπορεί να τον κάνει δημιουργικό, συνήθως καλύπτοντας με αυτόν τον τρόπο κάποια βιολογική ανάγκη.
Κάποιο πάθος του μπορεί να τον οδηγήσει σε μια δημιουργία, καλύπτοντας έτσι ένα συναισθηματικό κενό.
Απλά και μόνο μια σκέψη του μπορεί τελικά να έχει ως αποτέλεσμα μια πρωτότυπη δημιουργία.
και άλλες πολλές αιτίες ή αφορμές μπορούν να οδηγήσουν, ένα κατ εξοχήν δημιουργικό και εξελισσόμενο ον όπως ο άνθρωπος, σε δημιουργικό ντελίριο.
Και ναι θα μπορούσε να μην υπήρχε ποτέ κάτι που ένας άνθρωπος δημιούργησε. Να μην υπήρξε ποτέ στην "μορφή" που του έδωσε άνθρωπος.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντως οι καλύτερες δημιουργίες είναι αυτές που δεν ξέρεις γιατί τις "έφτιαξες". Δεν είναι δηλαδή αποτέλεσμα προσπάθειας ή σκέψης καν. Αλλά μιας αυτόβουλης(;)ενέργειας που σε κυριεύει(;) και πάει μόνο του το πράγμα... Αυτό συνήθως αφορά καλλιτέχνες, συγγραφείς και γενικά ανθρώπους που χρησιμοποιούν το πνεύμα τους(;)
Ή που τους χρησιμοποιεί αυτό! :p

Μην μπερδέψεις πάντως την έμπνευση με το ταλέντο ε; :)

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2012, 14:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειδοποιείστε έναν moderator να κάνει edit το post του/της @malmsteen και να αλλάξει το [code] σε [quote] για να μην χαλάει το πλάτος του topic.

Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2012, 09:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε αυτή την σύνδεση του ανωτέρου παραδόξου βρίσκεται το όριο το οποίο καμιά φορά ξεπερνά ο άνθρωπος και δημιουργεί νέες μορφές. Ωστόσο η "νέα ξένη" δημιουργία με το που επιτελεστεί γίνεται κτήμα της ήδη υπάρχουσας γνώσης μας και αυτομάτως σταματά να είναι "ξένη".

Ωραίο αυτό το συμπύκνωμα νοήματος. Το αφουγκραζόμουνα, αλλά μέχρι τώρα απέφευγα να το διατυπώσω έτσι.

quote:
Δεν νομίζω φίλε Πυθαγόρα,ότι θα μπορούσα να βάλω συντελεστή βαρύτητας στο ω1 και στο ψ1.Αλλωστε αυτο θα οδηγούσε σε συμβιβαστική λύση!

Σε θέμα "Φαντασίας" βρισκόμαστε, συνεπώς είμαστε 'εξ ορισμού' Ασυμβίβαστοι...

quote:
Περισσότερο θεώρησε αυτη την εξίσωση πολυκριτηριακή,κάτι σαν αξιολόγηση μη μετρήσιμων μεγεθών.Ο κύριος στόχος δεν είναι να δημιουργήσουμε μια λύση,αλλά να κατασκευάσουμε κάτι που πιθανά θα μας βοηθήσει,να αποφασίσουμε για την ύπαρξη ή οχι της λύσης!

Αντιληπτό...
Με οικοδομικούς όρους, θα λέγαμε ότι απλώς στήνουμε (ή προσπαθούμε να στησουμε) τη ...σκαλωσιά. Ούτε τοίχο χτίσαμε ούτε βάψαμε ακόμα...
Έχουμε πολύ δρόμο!

quote:
Πυθαγόρα,πές μου ειλικρινά.
Δεν υπάρχει κανένα "σκουλικάκι" μέσα σου,στα βάθη της "φαντασίας" σου,που λέει ότι μπορεί και να μην είναι έτσι?

Είπαμε ότι όλα δείχνουν οτι οι φίλοι έχουν δίκιο και εμείς συμφωνούμε μαζί τους.

Ομως απόλυτα σίγουροι και πέραν πάσης αμφιβολίας,μπορούμες να είμαστε?
(Εμένα μονίμως με "τρώει" το σκουλίκι της απόλυτης σιγουριάς)


Όχι σκουλήκι και 'σκουληκάκι' απλώς...
Ένα ...ανακόντα, νααά με το συμπάθειο, Νικόμαχε.
(Αλλιώς δεν θα άνοιγα και αυτό το θέμα...) στο πεδίο της διερεύνησης είμαστε!

quote:
Και ναι θα μπορούσε να μην υπήρχε ποτέ κάτι που ένας άνθρωπος δημιούργησε. Να μην υπήρξε ποτέ στην "μορφή" που του έδωσε άνθρωπος.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντως οι καλύτερες δημιουργίες είναι αυτές που δεν ξέρεις γιατί τις "έφτιαξες". Δεν είναι δηλαδή αποτέλεσμα προσπάθειας ή σκέψης καν. Αλλά μιας αυτόβουλης(;)ενέργειας που σε κυριεύει(;) και πάει μόνο του το πράγμα...


Σε αυτή την "ενέργεια" αναφέρομαι βασικά, και αυτήν προσπαθώ να 'διαβάσω' /ανιχνεύσω/αναγνωρίσω αδερφέ

quote:
Μην μπερδέψεις πάντως την έμπνευση με το ταλέντο ε; :)

Όχι, ποτέ!

Έμπνευση μπορεί να έχει ο καθένας, κάπου, κάπως, κάποτε, και για οποιοδήποτε θέμα.
Και είναι θέμα διάθεσης, σκέψης, στιγμιαίο, φευγαλέο, μια νοητική σύλληψη....
Βρίσκει ή δεν βρίσκει μέσο ή τρόπο έκφρασης -διεξόδου -υλοποίησης. Καμιά φορά δεν την καταλαβαίνεις κιόλας, δεν τη συνειδητοποιείς, και πρέπει...οι άλλοι να στο πούνε ότι τράκαρες μαζί της!

Ταλέντο είναι κάτι έμφυτο. Ή το χεις ή δεν το'χεις. Είναι πολύ συγκεκριμένο, ανιχνεύσιμο, και ...διαρκείας. Το κουβαλάς μαζί σου πάντα. Αν καλλιεργείται ή αναπτύσσεται ή μένει στάσιμο, αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως είναι κάτι προσωπικό. Ούτε όλοι οι άνθρωποι έχουν τα ίδια ταλέντα, στην ίδια ποσότητα και στην ίδια ποιότητα/κλίμακα, αν και υπεισέρχονται βέβαια και υποκειμενικοί παράγοντες ( στην κατηγοριοποίηση τους - όχι στο ταλέντο αυτό καθαυτό, το οποίο είναι καθολικώς αναγνωρίσιμο με γενικά κριτήρια)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2012, 20:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1) Σε αυτή την "ενέργεια" αναφέρομαι βασικά, και αυτήν προσπαθώ να 'διαβάσω' /ανιχνεύσω/αναγνωρίσω αδερφέ


2) Όχι, ποτέ!

Έμπνευση μπορεί να έχει ο καθένας, κάπου, κάπως, κάποτε, και για οποιοδήποτε θέμα.
Και είναι θέμα διάθεσης, σκέψης, στιγμιαίο, φευγαλέο, μια νοητική σύλληψη....
Βρίσκει ή δεν βρίσκει μέσο ή τρόπο έκφρασης -διεξόδου -υλοποίησης. Καμιά φορά δεν την καταλαβαίνεις κιόλας, δεν τη συνειδητοποιείς, και πρέπει...οι άλλοι να στο πούνε ότι τράκαρες μαζί της!

Ταλέντο είναι κάτι έμφυτο. Ή το χεις ή δεν το'χεις. Είναι πολύ συγκεκριμένο, ανιχνεύσιμο, και ...διαρκείας. Το κουβαλάς μαζί σου πάντα. Αν καλλιεργείται ή αναπτύσσεται ή μένει στάσιμο, αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως είναι κάτι προσωπικό. Ούτε όλοι οι άνθρωποι έχουν τα ίδια ταλέντα, στην ίδια ποσότητα και στην ίδια ποιότητα/κλίμακα, αν και υπεισέρχονται βέβαια και υποκειμενικοί παράγοντες ( στην κατηγοριοποίηση τους - όχι στο ταλέντο αυτό καθαυτό, το οποίο είναι καθολικώς αναγνωρίσιμο με γενικά κριτήρια)


Λοιπόν έχω σβήσει και έχω γράψει 30 φορές την απάντηση.
Τελικά θα στα γράψω χύμα διότι ξέρω πως δεν θα με παρεξηγήσεις. :)


Έμπνευση και ενέργεια είναι αλληλένδετα.
Το ταλέντο είναι μικρής σημασίας και τόση αξία να του δώσεις.
Για την ακρίβεια μην το λογαριάσεις καθόλου πριν σε βάλει στο τρυπάκι της υπερηφάνεια και τα χάσεις όλα τελικά.

Αυτό που ψάχνεις είναι κρυμμένο στην έμπνευση, ποιος εν+πνέει; ποιος φυσάει μέσα σου;
Ποιος σου δίνει αυτήν την ανάσα έναυσμα για την δημιουργία;

Δεν είναι ο εαυτός σου αυτός και μην το σκεφτείς ποτέ έτσι... μην πέσεις στην παγίδα!

Από τους καρπούς ενός δέντρου αποφασίζουμε αν είναι ωφέλιμο ή όχι.
Οι καρποί ενός ανθρώπου πρέπει να είναι ωφέλιμοι και για τον ίδιο και για τους άλλους ανθρώπους.
Ο πίνακας σου είναι ένας από τους καρπούς σου, εσύ είσαι το δέντρο, εγώ είμαι ο συνάνθρωπος, τάισε με ένα ωφέλιμο καρπό που θα με θρέψει και το ίδιο κάνε και για τον εαυτό σου μην μας δώσεις καρπούς που θα μας χαλάσουν τελικά.
Βρες ποιος σε εμπνέει δοκιμάζοντας τους καρπούς σου.

Μην καμαρώσεις για τα ωραία σου έργα, δεν είναι δικά σου.
Το ταλέντο "σου" είναι ένα ωραίο μαχαίρι, κόψε ψωμί να μου δώσεις με αγάπη και προπάντων πρόσεχε μην κοπείς...


Αγάπη αν δεν έχω, τίποτα δεν έχω...
Plaudite, acta est fabula!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2012, 14:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον θέμα, φίλε PY8AGORA!
Πιστεύω ότι η φαντασία του ανθρώπου μπορεί να παράξει αρκετές ιδέες ή ακόμη και πράγματα, αντικείμενα, σκέψεις που σε κάποιο βαθμό μπορεί να περιέχουν κάτι το οποίο είναι ήδη γνωστό στον πολιτισμό μας και σε κάποιο βαθμό μπορεί να είναι τελείως ανοίκειο και πρωτοποριακό.
Εξάλλου, από τη στιγμή που ένας άνθρωπος σκέφτεται ή φαντασιώνεται κάτι το καινούριο του δίνει μια υπόσταση, έστω και σε καθαρά νοητικό επίπεδο.
Η φαντασία είναι μια πολύ μεγάλη δύναμη που κατέχει ο άνθρωπος κι αρκετές φορές τον έχει κινητοποιήσει να προχωρήσει λίγο παραπέρα, να ανακαλύψει κάτι καινούριο και να επεκτείνει τα όρια των ήδη γνωστών του παραστάσεων.
Πριν από λίγες μέρες παρακολούθησα ένα ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ.
Εάν το δείτε ή το έχετε δει, τα πλάσματα που παρουσιάζονται σ' αυτό, η αντίληψη που εκφράζεται για τη θάλασσα αυτού του υποθετικού πλανήτη κ.λπ. δεν είναι κάτι που γέννησε η φαντασία κάποιων ανθρώπων και δεν έχουν τόσο κοινότυπα στοιχεία;
Ένα άλλο παράδειγμα θα μπορούσε να είναι μια μουσική σύνθεση.
Δεν είναι ένα πρωτοποριακό δημιούργημα της φαντασίας κάποιου ανθρώπου;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2012, 14:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω D.I,ότι δεν το πρόσεξες καλά το θέμα.

Λές:


quote:

Πιστεύω ότι η φαντασία του ανθρώπου μπορεί να παράξει αρκετές ιδέες ή ακόμη και πράγματα, αντικείμενα, σκέψεις που σε κάποιο βαθμό μπορεί να περιέχουν κάτι το οποίο είναι ήδη γνωστό στον πολιτισμό μας και σε κάποιο βαθμό μπορεί να είναι τελείως ανοίκειο και πρωτοποριακό.

Εμείς λέμε ότι τίποτα,δεν μπορεί να παράξει η φαντασία, που να είναι τελείως ανοίκειο και πρωτοποριακό.

Οσο καινούργιο και να είναι το προϊόν της φαντασίας,θα έχει κάποιες άν όχι όλες τις βασικές του ιδέες,σε κάτι που ήδη υπάρχει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2012, 14:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ανέφερα και κάποιες περιπτώσεις που κάποια πράγματα θα μπορούσαν να μας φανούν εντελώς πρωτοποριακά και ζήτησα τη δική σας γνώμη.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2012, 14:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς D.I.

Ομως ποιά είναι η άποψή σου,επι της ερώτησης:

Υπάρχουν όρια στην φαντασία?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nefeli137
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 22:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου γνώμη είναι ότι μπορούμε να φανταστούμε τα πάντα. Οτιδήποτε δεν έχει δει, ακούσει ή σκεφτεί ποτέ κανείς.
Όμως θα συμφωνήσω με τον malmsteen στο ότι, με το που θα επιτελεστεί μια νέα δημιουργία, παύει να είναι άγνωστη. Επίσης πιστεύω αν θα μπορούσε κάποιος να σκεφτεί κάτι, αυτό το κάτι, όσο απίθανο και αν μας φαίνεται τώρα, κάποια στιγμή θα μπορούσε να ξεφύγει από τα όρια του φανταστικού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

malmsteen
Νέο Μέλος

USA
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2012, 04:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλάθος έσβησα το μήνυμα μου οπότε τα γράφω αλλιώς.

Η απάντηση του θέματος βρίσκει αδιέξοδο στις παρακάτω φράσεις:

1) Ενα ξέρω ότι δέν ξέρω τίποτα! (Τελικά δέν ξέρουμε τίποτα?)
2) Δέν ξέρω τι δέν ξέρω! (Αυτό είναι πολύ ορθό)
3) Δέν ξέρω γιατί ξέρω! (Αυτό παραπέμπει στο ερώτημα ποιοι είμαστε)
4) 3+1 = Δέν ξέρω γιατί ξέρω αυτό που ξέρω: ότι ένα ξέρω ότι δέν ξέρω τίποτα.

Αρα το άγνωστο γίνεται γνωστό όταν μας αποκαλύπτεται ή το αποκαλύπτουμε.
Άρα πάλι δέν μπορούμε να γνωρίζουμε κάτι άγνωστο ως ότου μας αποκαλυφθεί.

Το άγνωστο γίνεται γνωστό και το γνωστό είναι άγνωστο!!!

Ουσιαστικά αυτό μας παραπέμπει στην παράδοξη σκέψη ότι γνωρίζουμε χωρίς να γνωρίζουμε!!!

Και κάπου εδώ μπορούμε όλοι να το ρίξουμε δικαίως στα "ναρκωτικά".

Γράφω με τον ειρμό της σκέψεως μου...

Αρα απο μιά άλλη οπτική γωνία είμαστε (οι άνθρωποι) το ίδιο το ερώτημα σου. (Αυτό ούτε εγώ το κατάλαβα)

Και με το παρακάτω επιβεβαιώνω (σε μένα) ότι είμαστε στο σωστό "δρόμο" αφού δέν δίδεται απάντηση και αναιρούμε τα ανωτέρω.

Η φράση δέν ξέρω = 0. Δεν + ξέρω!!! Σκεφτείτε λίγο!! Τι σας λέει αυτή η φράση? Σας προσφέρει κάποια πεπερασμένη πληροφορία?

Θα πείτε δέν γνωρίζω!! Σκεφτείτε πάλι!! Τι σας λέει αυτή η φράση?

Ότι συνώνυμα και εναλλαγές να βρείτε.. Απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!!


Κάποιοι θα πούν : Δέν γνωρίζω τι είναι κάτι(Θεός,ανθρωπος,η ζωή κλπ).

Ξεχάστε το κάτι, Ουσιαστικά Δέν γνωρίζω τι είναι!!! ή Δέν γνωρίζω το είναι!!!

Το "είναι" είναι αυτό που ζούμε "το αυτό". Με τον λόγο περιγράφουμε κατα σύμβαση το "είναι" χωρίς να το γνωρίζουμε το "το είναι".

Αρα ουσιαστικά περιγράφουμε λέμε το τι κάνουμε ενώ ως προς ( ΤΟ ένα, το σύμπαν ,την Αλήθεια) δέν έχουμε την παραμικρή ιδέα του τί πραγματικά μας συμβαίνει!!

Σχολιάστε και συνεχίζουμε...


Το ξέρω ότι μπορώ να πάρω ελευθέρας για Δαφνί σύμφωνα με κάτι φίλους. Και ζητώ μια ανεκτικότητα που το γύρισα στο υπαρξιακό!!!


Ευχαριστώ

PS: Σκεφτείτε τι σας λέει ή λέξη " Είναι"

Edited by - malmsteen on 10/11/2012 04:14:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2012, 23:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα τρέξω ξανά και ξανά.
Σε όλους τους δρόμους, μέχρι να δω το δρόμο έναν.
Σε όλους τους χρόνους, μέχρι να δω το χρόνο έναν.
Σε κάθε φως πιο χρωματιστό απ' το σκοτάδι.
Σε κάθε ήχο πιο δικό μου απ' τη ζωή.
Και τί είναι δηλαδή η φαντασία, παρά το κενό μεταξύ των βημάτων μου?
Θα τρέχω ξανά και ξανά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 13:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την "εξίσωση" του Νικόμαχου και μετά,
βλέπω ότι το θέμα παίρνει μια πολύ ενδιαφέρουσα τροπή. (και "τροφή" για σκέψη).

Σταχυολογώ μερικά σημεία-κλειδιά (κατά τη γνώμη μου):

quote:
Εμείς λέμε ότι τίποτα,δεν μπορεί να παράξει η φαντασία, που να είναι τελείως ανοίκειο και πρωτοποριακό.

Αυτό είναι το βασικό ερώτημα (η προς διερεύνηση 'υπόθεση') συμπυκνωμένο.

quote:
Οσο καινούργιο και να είναι το προϊόν της φαντασίας,θα έχει κάποιες άν όχι όλες τις βασικές του ιδέες,σε κάτι που ήδη υπάρχει.

Τις "βασικές ιδέες" θα μπορούσαμε να τις πούμε και 'πρότυπα' ή ..."συνιστώσες" (με τη φυσική έννοια, και μην πάει ο νούς σας στο ...ΣΥΡΙΖΑ εδώ... )

quote:
Όμως θα συμφωνήσω με τον malmsteen στο ότι, με το που θα επιτελεστεί μια νέα δημιουργία, παύει να είναι άγνωστη.

Αυτό είναι μεγάλο "αγκάθι" γενικώς, το λεγόμενο πρόβλημα του 'Παρατηρητή' ή "Γνώστη" που παρεμβαίνει και αλληλεπιδρά με το "παρατηρούμενο" αντικείμενο.

Κι εδώ μπαίνουμε στο συλλογισμό του malmsteen

quote:
Ξεχάστε το κάτι, Ουσιαστικά Δέν γνωρίζω τι είναι!!! ή Δέν γνωρίζω το είναι!!!

Το "είναι" είναι αυτό που ζούμε "το αυτό". Με τον λόγο περιγράφουμε κατα σύμβαση το "είναι" χωρίς να το γνωρίζουμε το "το είναι".

Αρα ουσιαστικά περιγράφουμε λέμε το τι κάνουμε ενώ ως προς ( ΤΟ ένα, το σύμπαν ,την Αλήθεια) δέν έχουμε την παραμικρή ιδέα του τί πραγματικά μας συμβαίνει!!


Πολλές φορές έχω κι εγώ την εντύπωση ότι η φαντασία λειτουργεί ακριβώς έτσι, ως η διαχωριστική ή μεταβατική, αν θέλετε, νοητική 'μεβράνη' από το Αγνωστο στο Γνωστό.
Ως το λυκόφως μεταξύ Σκότους και Φωτός.

Σε μια πιο προχωρημένη εκδοχή, ως το περιτύλιγμα ή ο μανδύας με τον οποίο ντύνουμε ένα αγνωστο, και απροσδιορίστου σχήματος, χρώματος και ιδιοτήτων, "μαγικό κουτί".

Το "κουτί" είναι τελείως άγνωστο σε μας και έχει απροσδιόριστες και άγνωστες ιδιότητες/περιεχόμενο/ουσία/υλικό...

Το 'περιτύλιγμα' όμως μας είναι πιο "γνωστό" και οικείο σε μας (εστω σε επίπεδο μοτίβων, συμβολισμού) οπότε με το κουκούλωμα του μαγικού κουτιού μάς το κάνει λιγότερο απρόσιτο και αγνωστο σε μας, έστω κι αν δεν μας αποκαλύτει πολλά, λίγα ή τίποτα από τα μυστικά του 'μαγικού κουτιού'.

Εκεί βλέπω ότι συγκλίνει, εκτός από μένα και τον malmsteen
και ο DSM που γραφει το ποιητικό:

quote:

Και τί είναι δηλαδή η φαντασία, παρά το κενό μεταξύ των βημάτων μου?

και αυτό με ενθαρρύνει, ότι όσον αφορά το παρόν θέμα είμαστε σε 'καλό δρόμο' αφού εκκινήσαντες από διαφορετικές και ανεξαρτητες παραστάσεις και εμπειρίες αρχίζουμε και "χτίζουμε" μια κοινή αποκωδικοποίηση, σαν τα ρυάκια και τους παραποτάμους που συγκλίνουν (συμβάλλουν) και σχηματίζουν το μεγάλο ποταμό


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2012, 15:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.


Η φαντασία είναι το Πάν.Είναι η ανεπίσημη προβολή ενός κινηματογραφικού έργου της ζωής.

Αϊνστάιν

Η συνείδηση δεν είναι τίποτα, η φαντασίωση είναι το παν.

Ανατολ Φράνς

Η φαντασία είναι η φωνή της τόλμης. Αν υπάρχει οτιδήποτε θεϊκό στο Θεό είναι αυτό: τόλμησε να φανταστεί τα πάντα.

Χένρυ Μίλλερ


Η σταθερότητα είναι το τελευταίο καταφύγιο αυτών που δεν έχουν φαντασία

Οσκαρ Ουάϊλντ


Πολλοί μεγάλοι στοχαστές και επιστήμονες,ασχολήθηκαν με το θέμα Πυθαγόρα.
Το ωραίο και συνάμα απίστευτο είναι ότι,κανένας δεν λέει τα ίδια με τον άλλον,αλλά τα διαφορετικά τους λόγια,συμφωνούν συγκλίνοντας,στο ότι η φαντασία,είναι η γεννεσιουργός αιτία των ανθρώπινων δραστηριοτήτων.

Εγώ πάλι,θα την παρομοίαζα με ένα πουλί.Ενα πουλί που πρέπει να έχει απαραιτήτως φτερά και πόδια,όπου τα φτερά είναι η φαντασία και τα πόδια η μόρφωση.Χρειάζονται και τα δύο,επειδή χωρίς πόδια μπορεί μεν να πετά,αλλά δεν μπορεί να...προσγειωθεί.Χωρίς φτερά φυσικά,δεν πετά!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2012, 16:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως λόγω καιρού, ίσως και χωρίς λόγο απολύτως:

http://www.youtube.com/watch?v=pLND9Sfkilg

Με λίγο σκυμμένο το κεφάλι και χαμηλωμένο το βλέμα, για όλους τους παλιοροκάδες της παρέας.

Θα επανέλθω αργότερα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2012, 01:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φαντασία λοιπόν.

Θα έλεγα πως η φαντασία είναι τρόπος. Ένα εφόδιο, ή μάλλον μια έμφυτη ικανότητα, με τη χρήση της οποίας μπορούμε να αναδημιουργούμε την πραγματικότητα. Ίσως και να είναι η αγχωτική εκδήλωση της αγωνίας του θανάτου. Ένας δρόμος αποφυγής δηλαδή του μοιραίου.

Πιάνεις λόγου χάρη την παρατήρηση και την αίσθησή σου, και τις μεταλλάσεις σε κάτι νέο, φρέσκο, διαφορετικό. Κάτι που ενδεχομένως και υπό συνθήκες, θα μπορέσει να επιβιώσει του προσωπικού σου τέλους. Με αυτή την έννοια, η φαντασία είναι μια διαδικασία αντιστασιακή. Όχι με την πολιτική θεώρηση, αλλά με την υπαρξιακή: Να φαντάζεσαι και να γεννάς, κόντρα στη φθορά.

Αντίσταση στην αυξανόμενη εντροπία? Πιθανώς. Μια φαντασία σε ένα κλειστό σύστημα οπωσδήποτε ανατρέπει το 2ο Θ.Α. ...

http://www.youtube.com/watch?v=0SqFPNTBnv8

Την πρώτη νότα στο πρώτο solo (εδώ στο 1.39) την έβλεπα ανέκαθεν στον αέρα. Άσχετα από την ώρα, το φως, τη προσωπική μου κατάσταση, αυτή τη νότα μπορώ σχεδόν να την αγγίξω. Ξέρω τί χρώμα έχει, σε τί ύψος βρίσκεται, την κατεύθυνση και τη μυρωδιά της. Και είναι πάντα η ίδια. Της φαντασίας μου? Πιθανώς. Οπωσδήποτε όμως, η συμπαγής και πλήρης αντίληψη αυτής της νότας ήταν αρκετή για να μάθω μουσική. Η διέγερση της φαντασίας μου ως αποτέλεσμα της φαντασίας του Gilmour, δημιούργησε μια εντελώς νέα κατάσταση στη ζωή μου και στον τρόπο που αντιλαμβάνομαι το κόσμος. Σαν να λέμε δηλαδή, η φαντασία είναι εκτός άλλων και κολλητική. Επεκτάσιμη και πολλαπλασιαζόμενη. Σαν την ίδια τη ζωή.

Το καταλυτικό ερώτημα "και αν...?", όπου και όπως διατυπωθεί, εκτός του οτι εκφράζει απόλυτα τη φύση μας, αποτελεί αυταπόδεικτα και παράγωγο της φαντασιακής μας λειτουργίας. Ακόμα και όταν διατυπωθεί αντιθετικά ως "και αν δεν...?", συνεχίζει να είναι εξίσου ισχυρή απόδειξη της φαντασιακής ανάγκης μας για σάρωση και εκ νέου σύνθεση της πραγματικότητας. Ουσιαστικά δηλαδή, η φαντασία μπορεί να είναι και η διαλεκτική μεταξύ της εσωτερικής μας και της εξωτερικής πραγματικότητας.

Αν λοιπόν φαντασία είναι η διαλεκτική ανασύνθεση της πραγματικότητας που αισθανόμαστε ή διαισθανόμαστε, και αν συγχρόνως το κόσμος είναι φρακταλικής υφής, όπως προσπαθούμε να εξιχνιάσουμε στο αντίστοιχο θέμα, τότε υποχρεωτικά συμπεραίνω πως η φαντασία δεν έχει όρια ως προς την έκφρασή της. Αν δηλαδή τα υλικά της πραγματικότητας ανακυκλώνονται από την ίδια της τη φύση, τότε αρκεί μια παρουσία συνείδησης για να εξασφαλίσει την απειρότητα της διαλεκτικής της.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2012, 13:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δηλαδή τα υλικά της πραγματικότητας ανακυκλώνονται από την ίδια της τη φύση, τότε αρκεί μια παρουσία συνείδησης για να εξασφαλίσει την απειρότητα της διαλεκτικής της.

Αργείς καμμιά φορά να διατυπώσεις τη σκέψη σου,αλλά όταν το κάνεις,έχει την θετική αξία ρητού.
Αν αυτό δεν είναι ο καθολικότερος ορισμός της φαντασίας τότε δεν ξέρω ποιος θα μπορούσε να είναι.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 18:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS πραγματικά φοβερό το θέμα σου, το διάβασα αν και δεν ήταν δύσκολο γιατί δυστυχώς δεν υπήρχαν πολλές σελίδες, θα ήθελα να συμβάλω και εγώ και να πω την άποψη μου.

Φαντασία υπάρχει, υπήρχε και θα υπάρχει, απλά δυστυχώς εμείς της δίνουμε τα ανθρώπινα κριτήρια μας γιατί έτσι μάθαμε.

Δηλαδή φαντάζομαι κάτι με τις είδη υπάρχοντες λέξεις και προσπαθώ να το εκφράσω με την γλώσσα που μου έχουν μάθει, δυστυχώς έτσι το καταστρέφω, αν με αντιλαμβάνεσε;

Έχεις δίκαιο ίσως στην ζωγραφική είναι ποιο εύκολο γιατί μπορώ να το αποτυπώσω καλύτερα από να το γράψω ή να το εκφωνήσω, αλλά και πάλι αυτό που φαντάστηκα δεν θα έχει απόκλιση ως προς τα χρώματα και δομή, πάλι θα πρέπει να έχει τα ίδια ανθρώπινα χρώματα κτλ και πως θα ζωγράφιζα επ' ακριβώς τα λέπια με τις αποχρώσεις ενός ψαριού γεια παράδειγμα;

Οπότε έχεις δίκαιο συμβιβάζομαι με τα είδη υπάρχοντα στοιχεία, που έχω μάθει.

Πιστεύω ότι τα παιδιά χωρίς να τους έχει μάθει κανείς έχουν φοβερή φαντασία, αλλά κλείνονται από τους νόμους και την πρακτική.

Το μυαλό τους είναι άγονο οπότε και μπορούν να φανταστούν κάτι διαφορετικό, απλά δεν μπορούν να το αποτυπώσουν ούτε να το πουν και αν προσπαθήσουν να το κάνουν, βλέπεις κουφά πράγματα για τος πως αντιλαμβάνονται το κόσμο, γιατί άραγε τους αρέσουν οι νεράιδες τόσο πολύ, χωρίς να ξέρουν ή να έχουν καταλάβει το παραμύθι και πολλά άλλα.

Όπως δηλαδή στο παιδί έχουμε τους ανάλογους μαρκαδόρους για να ζωγραφίσει αυτό δεν του μαθαίνουμε;

Εικονικό δεν είναι γιατί προσπαθεί να αποτυπώσει με αυτά τα χρώματα που έχει όπως και ο άνθρωπος, άρα εμείς δίνουμε τους περιορισμούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unknown_Darkstar
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2014, 22:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματι ενδιαφερον θεμα.Ο ανθρωπος φανταζεται ενα ιδανικο περιβαλλον,εναν ιδανικο τροπο ζωης συμφωνα με το επιπεδο συνειδητοτητας του καθενος ενα περιβαλλον οπως του εχει αποτυπωθει απ την αρχη της ζωης του.Ο φιλος μας ο Πυθαγορας αναρωτιεται αν μπορούμε να φανταστούμε και δημιουργήσουμε κάτι, που να μην έχει καμία βάση αναφοράς από ότι μέχρι τωρα γνωρίζουμε και αντιλαμβανόμαστε, κατι τελείως εξωτικό, διαφορετικό, καινούριο, καινοτόμο, απίθανο, τρελό.Δικη μου αποψη κ απαντηση οχι,δεν μπορουμε.Ο ανθρωπος αυτη τη στιγμη εκπεμεπει σε μια συχνοτητα ας την πουμε ραδιο 1.Σε αυτη την συχνοτητα βρισκεται ολος ο κοσμος οπως τον το γνωριζουμε εμεις σημερα και η φαντασια μας περιορισμενη.Υπαρχουν ομως κ αλλες συχνοτητες οπως το ραδιο 2,3 κτλ.Αν καταφερουμε να συντονιστουμε και σε αυτες τις συχνοτητες τοτε θα αλλαξει η σκεψη μας,μπορει να εμφανιστει ενα τελειως διαφορετικο πεδιο αντιληψης αρα κ εξελιξη κ ισως και η φαντασια μας θα παψει να υφισταται γιατι πολυ απλα δεν θα χρειαζεται,θα το ζεις πραγματικα,δεν θα υπαρχει καποιο οριο οπου θα σε αναγκαζει να φανταζεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy