ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΓΙΔΕΣ (στην Εσωτερική Αναζήτηση)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 13:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα του ελεγα ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΝΟΗΤΟΥ
Πρόσεξε μη παρεξηγηθεί αυτό που λες.
Τι εννοείς κόσμο του νοητού;
Π.χ. όταν περπατάμε στο δρόμο και σκεφτόμαστε τι ωραία θα ήταν ΑΝ... αυτός είναι ο κόσμος του νοητού; Ένα όνειρο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 13:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια ορθή απάντηση δεν χτίζεται να είναι πολύπλοκη.
Το οτι δεν χτίζεται είναι σίγουρο.
Τα τούβλα όμως είναι πολλά
quote:
Κατσε εκεί στην σπηλιά του Πλάτωνα καλά είσαι.
Πιάστηκαν τα κωλομέρια μου, να σηκωθώ να πάω μια βόλτα;

quote:
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις την νοητική αν δεν επενδύσεις στην εγκεφαλική.
Αυτό είναι σίγουρο.
Επίσης αν δεν επενδύσεις στην οργανική είναι δύσκολο να βρεις την ενόργανη
quote:
Εγώ προσωπικά κατάλαβα ότι δανειστικες τα σχόλια του Xristosxatz για να προκαλέσεις.
Αυτό είναι αλήθεια, δεν μπήκα για να συμμετέχω ουσιαστικά, όπως εσύΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 14:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω να κάνω trolling χρόνια. Σε αντίθεση με κάποιους/ον/α που πρόσφατα μπήκε με τρόλλινκ ακάουντ, καθώς μόνο έτσι μπορούσε να αντιμετωπίσει το προφανές ξεφτιλίκι του.

Αγαπητέ, προφανές ξεφτιλίκι εγώ παρατήρησα μόνο ένα και θα σου το θίξω. Μολις κάποιος ανέφερε ότι το γνωστό απο το παρελθόν ψευδώνυμο του Dr. ήταν δικό σου, o Dr. μπήκε και διέγραψε τα στοιχεία που είχε μέσα. Τόσο ευφυής. Αυτό θα γνωρίζεις πως είναι λόγος διαγραφής απ' όλα τα φόρουμ, εκτός απο αυτά που έχουν τη γνωστή ανοχή στους προβληματικούς, όπως το δικό μας.

quote:

Πέρα από αυτό, εσύ, προσωπικά, Heretic, δεν έχεις ούτε το 1/20 της συμμετοχής μου, ούτε σε ποσότητα, ούτε σε ποιότητα, σε θέματα που έχεις ανοίξει.

Για το τι έχω σε ποιότητα, ποσότητα και θεματολογία, δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να σου πω, κι αυτό απο την ημέρα που γράφτηκα. Το επίπεδο εδώ ήταν πάντα κυμαινόμενο και αρκετές φορρές επικοινωνούσα μέσω π.μ. με χρήστες. Αφήνω όμως πάντα τους άλλους να με κρίνουν. Εσύ, τους μόνους που θα μπορούσες να αναφέρεις ως (θετικά προσκείμενους) κριτές, φαντάζομαι πως θα είναι κάποιοι πρόσφτατα διεγραμμένοι. Μπορεί να πρόκειται για ένα και μοναδικό πραγματικό πρόσωπο. Μπορείς να τον φέρεις να τρολάρει ξανά αν θέλεις.

quote:

Το ίδιο ισχύει και για τα φιλαράκια σου, με τη διαφορά οτι έχουν περισσότερα ερίσματα για να ασκούν κριτική σαν τη δική σου και αυτό γιατί έχουν/είχαν μεγαλύτερη συμμετοχή απο εσένα (για την ποιότητα το συζητάμε).

Εμένα Πύρινος, φιλαράκια μου είναι όλοι εδω μέσα. Κι εσύ επίσης, γι' αυτό και συζητάμε τώρα. Ο μόνος που δεν ήταν φιλαράκι μου, ήταν μια ιδρυματική περίπτωση (όπως είπε κι ο Κοστ), γι' αυτό και αυτή η σοβαρή παρεκτροπή που πιστεύω ότι θα προσεξες, εκ μέρους μου. Κατά τα άλλα, όποιος δεν με θεωρεί αποδέκτη της μλκιας που εκτοξεύει, είναι φιλαράκι μου.

quote:

Επίσης αν επιλέγεις να κρίνεις κάποιον σύμφωνα με τα όσα παραδέχεται, να διαβάζεις ολόκληρη την "παραδοχή" για να δίνεις και τη πλρη εικόνα

Μη ξεχνάς ότι είμαι πιο παλιός απο σένα εδω μέσα, εκτός κι αν είσαι στα ιδρυτικά μέλη, και διαβάζω πολύ. Ασχέτως αν δεν συμμετέχω πάντα. Απο το 2008 λοιπόν και μετά (για να πιάσω κι εγώ για λίγο την κριτική), το 90% αυτών που έχεις αφήσει είναι ανάξιο σχολιασμού. Πολύ κουβέντα για το τίποτα δηλαδή. Και δεν αναφέρομαι σε πλακίτσες, τέτοιες προφανώς κάνουμε όλοι. Αναφέρομαι στα σοβαροφανή σχόλια. Αυτά σε χαρακτηρίζουν.

quote:
Είσαι ο πλέον κατάλληλος για αυτό.
Προφανώς και είμαι. Ποιος θα ήταν; Εσύ;

Λίγο παρακάτω για αυτό...

quote:
Για αυτό του προτείνω να θέτει ερωτήματα, για να ευνοείται και η γόνιμη συμμετοχή τρίτων.
Αυτό όμως προϋποθέτει και να θέλουν να συμμετέχουν (οι "τρίτοι") σε διάλογο, κάτι που προφανώς δεν επιθυμούν.
Όταν δεν υπάρχει η επιλογή για διάλογο, αυτό που μένει είναι ο μονόλογος. Ο Χρήστος κάνει μονόλογο για να μην πέσει στο επίπεδο του "διαλόγου" που κάνουν οι γνωστοί (υπολήψεις-δε-θίγουμε). Αν το έκανε, θα τον νικούσαν εκ πείρας.

Για να κάνεις διάλογο με κάποιους, πρέπει να καταλαβαίνεις και τι σου απαντάνε. Αν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και σε αυτό τι διάλογος να γίνει; Οταν επίσης εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι αυτό το βασικό του πρόβλημα, θέλεις και συμμετοχή; Τι να σχολιάσω άλλο;


quote:

Εγώ πάλι τους νικάω στο επίπεδό τους. Αυτό τους πονάει περισσότερο

Ναι.. είναι το γνωστό "μου έριξαν ένα ξύλο... αλλά έφαγα κι εγώ..."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 15:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ, προφανές ξεφτιλίκι εγώ παρατήρησα μόνο ένα και θα σου το θίξω. Μολις κάποιος ανέφερε ότι το γνωστό απο το παρελθόν ψευδώνυμο του Dr. ήταν δικό σου, o Dr. μπήκε και διέγραψε τα στοιχεία που είχε μέσα. Τόσο ευφυής.
Ο Dr ήταν αυτός που έβαλε τα στοιχεία μέσα εξ αρχής, τα στοιχεία δηλαδή που εσύ(/εσείς) χρησιμοποιήσατε.
Εσείς δώσατε νέο ορισμό στην λέξη "ευφυία" χρησιμοποιώντας την παραδοχή ενοχής κάποιου για να τον... ενοχοποιήσετε. Τέτοιοι που****δες είστε.. μετα συγχωρήσεως, φιλαράκι

υγ. Το κείμενο δεν χάνεται μην ανησυχείς


quote:
Για το τι έχω σε ποιότητα, ποσότητα και θεματολογία, δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να σου πω, κι αυτό απο την ημέρα που γράφτηκα. Το επίπεδο εδώ ήταν πάντα κυμαινόμενο και αρκετές φορρές επικοινωνούσα μέσω π.μ. με χρήστες. Αφήνω όμως πάντα τους άλλους να με κρίνουν. Εσύ, τους μόνους που θα μπορούσες να αναφέρεις ως (θετικά προσκείμενους) κριτές, φαντάζομαι πως θα είναι κάποιοι πρόσφτατα διεγραμμένοι. Μπορεί να πρόκειται για ένα και μοναδικό πραγματικό πρόσωπο. Μπορείς να τον φέρεις να τρολάρει ξανά αν θέλεις.
Εμένα δεν με ενδιαφέρει η κρίση σου (και της παρέας σου) γιατί το πρόσωπό σου δεν έχει αξία
quote:
Εμένα Πύρινος, φιλαράκια μου είναι όλοι εδω μέσα. Κι εσύ επίσης
Αυτή τη πρόταση, άσ' την εκεί.. για να την βλέπουν οι φίλοι σου
quote:
Οταν επίσης εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι αυτό το βασικό του πρόβλημα, θέλεις και συμμετοχή; Τι να σχολιάσω άλλο;
Κάτι για το θέμα θα σου έλεγα, αλλά δεν νομίζω να μπήκες για αυτόν τον σκοπό

Edited by - Πύρινος on 19/02/2016 15:28:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 15:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν πάρεις χαμπάρι, πως η ΔΟ έχει πλήρη εικόνα όσων έκανες...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 15:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM: "Επιπλέον, επειδή χρησιμοποίησες τρίτο πρόσωπο, τόσο η ΔΟ, όσο και αρκετά μέλη, θυμούνται πως έχεις παραδεχτεί δημόσια ότι και το Dr Jekyll Mr Hyde ήταν δικός σου λογαριασμός..."
"Αν μόλις παράθεσα το προφίλ σου ως Dr Jekyll Mr Hyde, εσύ μπήκες και το άλλαξες, προκειμένου να φανώ αφερέγγυος και συκοφάντης, ποιό ακριβώς πρέπει να είναι το μέλλον της συμμετοχής σου?"
"Όταν πάρεις χαμπάρι, πως η ΔΟ έχει πλήρη εικόνα όσων έκανες..."

DSM αν θες η Δ.Ο. να παρέμβει (ώστε να πέσουν μετά και τα γνωστά κροκοδείλια δάκρια) υπάρχουν και τα e-mail, έτσι;
Αν δεν τα ξέρεις, να στα στείλωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 16:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν υπήρχε λίγη τσίπα, θα το γύριζες στη πλάκα. Εντάξει ρε παιδιά, με πιάσατε, το ομολογώ. Κάτι τέτοιο. 99% αντρίκειο και σχετικά αποδεκτό, τουλάχιστον από πολλούς εδώ. Εσύ το γύρισες τώρα στο γαβ-γαβ. απογοήτευση... Τελικά πάντα κάποιος θα πρέπει να έχει το ρόλο του καρπαζοεισπράκτορα εδώ μέσα. Μόλις έφυγε ο τέως, έτρεξες να πιάσεις τη καρέκλα, μη τυχόν και μείνει άδεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 16:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει ρε παιδιά, με πιάσατε, το ομολογώ. Κάτι τέτοιο. 99% αντρίκειο και σχετικά αποδεκτό, τουλάχιστον από πολλούς εδώ.
Το τι είναι αποδεχτό απο εσένα και τον οποιαδήποτε, ποσώς με απασχολεί
Πολύ περισσότερο, το τι είναι ανδρίκειο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 16:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ράμματα, ράμματα
γύρω μου υπάρχουνε παντού δικά σου.
ράμματα, ράμματα
εσένα να μου φέρνουνε στο νου χιλιάδες.
πράγματα, πράγματα
ο μαύρος αναπτήρας στο μπλού τζίν σου
μικροπράγματα, διάφορα
ριγμένα μεσ' στο σπίτι εδώ και εκεί.

Και δεν κρατάω πια τα κλάματα
μεσάνυχτα με βρίσκουν μοναχή να σκίζω ράμματα.
Να βρίζω και να σπάω σαν τρελή στους τοίχους πράγματα.
Να λέω θα γυρίσει δεν μπορεί ως τα χαράματα.

Πράγματα, πράγματα
στέκω σαν χαμένη να κοιτώ χιλιάδες
πράγματα , πράγματα
ότι μου 'χει μείνει από σένα μόνο
πράγματα, ράμματα
μια φωτογραφία που κοιτιόμαστε
κατάματα, πράγματα
σε φέρνουνε στο νου
και δεν κρατάω πια τα κλάματα."

Στιχοι*/νικος καρβελας-αννα βισση-γιωργος μιτσιγκας

* Με μια μικρή δική μου παρέμβαση.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 16:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν τελειώσατε με τις αφιερώσεις στο πρόσωπό μου (χωρίς να παραμερίζω το ενδιαφέρον σας ),
μπορούμε να επιστρέψουμε στο θέμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 16:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM να είσαι καλά μα την αλήθεια. Με έκανες και απέκτησα καινούργιο ήπαρ, πνεύμονες από τα γέλια. Χωρίς ίχνος ειρωνείας.

Αλλά γιατί δεν ανοίγει ο Πύρινος ένα θέμα με τίτλο . βασικοί κανόνες ενός τρολ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 17:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τρολλ κυρίως, απαιτούν τον ενδιαφέρον των άλλων
Εγώ δε το ζητάω
αλλά το έχω Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 17:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος = όλος ο κόσμος γυρνάει γύρω του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 17:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυρινος

Το πιο εμετικό τρολ του φόρουμ.

Απίστευτος γλίτσας και σκατιάρης.

Σίχαμα εντελώς.Ακόμη και για πληκτρολόγια.

Από αυτούς που είναι...έξω!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 18:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ ρε Νικόμαχε, όλα αυτα που 'χεις κάνει κατά καιρούς, να λοιδορείς, να βρίζεις, να ξεκινάς καυγάδες, πότε θα τα πληρώσεις;
Έχω ένα καλό αρχείο από τα τερτίπια σου, από τότε που.. έβαζες τιμωρίες στον εαυτό σου (τις οποίες ποτέ δεν τηρούσες)
Εγώ, βλέπεις, έλαβα τη τιμωρία μου (τη μέγιστη) και από τότε κάπως, ας πούμε, συνετίστηκα, εσύ ρε μεγάλε που δεν έχεις αλλάξει ούτε στο βλέφαρο από τότε, σε ποιούς πας να το παίξεις αδέκαστος;
Και μάθε και κάτι άλλο επίσης, η ειρωνία δεν παραβιάζει τους κανονισμούς. Τα αισχρόλογα όμως στα οποία συνέχεια και προς πολλά άτομα εσύ επιδίδεσαι, σε ποιο σημείο ακριβώς έχεις δει οτι γίνονται αποδεχτά;
Αυτά

Edited by - Πύρινος on 19/02/2016 18:20:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 19:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυρινε

οι τρικλοποδιές δεν πιάνουν.

Γλίτσας:Γλυστράει σε ολισθηρό οδόστρωμα.Δεν είναι βρισιά.

Σκατιάρης:Μικρό παιδί που κάνει κακά του πάνω του.Δεν είναι βρισιά.

Εμετικός:προκαλεί έντονο συναίσθημα αποστροφής.Δεν είναι βρισιά.

Σίχαμα:Το αίσθημα της αηδίας.Δεν είναι βρισιά.

Πήγαινε τώρα να δεις αν κουνιούνται οι βάρκες στη Ζέα.

Σημ:Α
Για άλλη μια φορά είσαι σίχαμα.Σίχαμα και γλίτσας, επειδή κάνοντας αναφορά σε υβρεολόγιο του παρελθόντος, προσπαθείς με εμετικό τρόπο, να "τραβήξεις" από πάνω σου την...σπάθα, που έρχεται!!

Σημ:Β
Τιμωρήθηκα επαρκώς για τυχόν υβριστικές μου εκφράσεις και έτυχα προειδοποίησης για όλες σχεδόν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 20:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να συμφωνήσω με τον Πύρινο σε αυτό το σημείο ότι το θέμα θα πρέπει να επιστρέψει στο σκοπό για τον οποίο ανοίχθηκε καθώς η συζήτηση έχει παρεκτραπεί αρκετά.
Θα ήθελα όμως προηγουμένως, Πύρινε, να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς ακριβώς στο μήνυμα που έστειλες στις 19/02/2016, 15:59:09 αναφέροντας το εξής:

quote:
DSM αν θες η Δ.Ο. να παρέμβει (ώστε να πέσουν μετά και τα γνωστά κροκοδείλια δάκρια) υπάρχουν και τα e-mail, έτσι;
Αν δεν τα ξέρεις, να στα στείλω





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 20:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι εννοείς κόσμο του νοητού;
Π.χ. όταν περπατάμε στο δρόμο και σκεφτόμαστε τι ωραία θα ήταν ΑΝ... αυτός είναι ο κόσμος του νοητού; Ένα όνειρο;

Υπαρχουν συμφωνα με την διδασκαλια ,να σου θυμισω δυο ειδων προσοχης και φαντασιας
Η προσοχη εμπεριεχεται παντα σε οποιοδηποτε ειδος φαντασιας
Απο το ειδος της προσοχης ,μηχανικη ειτε συνειδητη ,παιρνει και η φαντασια την αναλογη ονομασια
Η μηχανικη φαντασια συμβαινει ετσι και αλλιως
Εμπεριεχει ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ
Αντιθετα η συνειδητη φαντασια συμβαινει μονο οταν καταβαλουμε προσπαθεια για αυτο
Οταν χρησιμοποιουμε την συνειδητη φαντασια συμβαινουν διαφορα πραγματα ,που καλο θα ηταν να τα δει ο καθενας μονος του
Προς απαντηση τωρα του ερωτηματος σου ,το ζητημα ,δεν ειναι να αφηνομαστε στην διαθεση μηχανικων αισθησεων, αλλα, συνειδητα να στελνουμε την προσοχη
Οταν ευχαριστιομαστε ,λυπομαστε ,καταθλιβομαστε ,νευριαζουμε ,την βρισκουμε κλπ γινονται ολα μηχανικα μεσω ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ που ειναι δυσκολο να αντιληφθουμε γιατι ολη μας η προσοχη ειναι αποροφημενη απο αυτες
Ξαναλεω στην συνειδητη προσοχη , συμβαινουν διαφορα ,και καλο θα ηταν να το πειραματιζομαστε οσο περισσοτερο μπορουμε ,και να προσπαθουμε να διακρινουμε
Να διακρινουμε εστω και την παραμικρη λεπτομερεια, η διαφορα η παρατηρηση εχει μεγαλη σημασια,για να χτισουμε την κατανοηση για τον εαυτο
Το ΕΓΩ ειναι αισθησεις και καθε μια απο αυτες λεει ΕΓΩ
Δες τι γινεται οταν τραβας μερος της προσοχης
Κατι αλλαζει
Απο καπου στερεις συνεχεια
Αυτο το καπου μας οδηγει να κανουμε και να συμπεριφερομαστε οπως συμπεριφερομαστε
Η συνειδητη προσοχη που περιλαμβανει και την αναδρομη θεαση εχει πολλες λειτουργιες ,που πρεπει να τις παρατηρησουμε
Υποπτευομαι οτι ειναι ενα τεραστιο πεδιο ερευνας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 20:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χατζηχρηστο

Αυτά τα λες εσύ ή ο Βέορ?

Και επίσης, απάντησέ μου σε παρακαλώ.
Κατανοείς πλήρως ότι γράφεις?
Ειλικρίνεια θέλω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 20:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά τα λες εσύ ή ο Βέορ?

Και επίσης, απάντησέ μου σε παρακαλώ.
Κατανοείς πλήρως ότι γράφεις?
Ειλικρίνεια θέλω.


Ηθελα και να ηξερα εσενα τι σε κοφτει
Αφου δεν ενδιαφερεσαι
Για παν ενδεχομενο ομως σου λεω ,οτι αυτα που γραφω ειναι πολυ πολυ απλα και ειναι εμπειρια δικη μου
Νικοματζατζακη...... ε...... Νικοματζατζακη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 21:39:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι το ξέρω.Απλή επιβεβαίωση ήθελα, επειδή είχα αμφιβολίες.
Τώρα εντάξει.Κατατάχθηκες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 21:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Θα ήθελα όμως προηγουμένως, Πύρινε, να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς ακριβώς στο μήνυμα που έστειλες στις 19/02/2016, 15:59:09 αναφέροντας το εξής:
Απλά λαμβάνω την εντύπωση οτι ο DSM θέλει κάτι να "πει" στην Δ.Ο. αλλά επειδή δεν θέλει να το πει άμεσα, εφευρίσκει έμμεσους τρόπους
Οπότε εγώ τον παρότρυνα να μην ακολουθεί έμμεσους τρόπους αλλά αν όντως θέλει να επικοινωνήσει κάτι στην Δ.Ο. να το κάνει με άμεσους τρόπους όπως είναι π.χ. το ιμέιλ
Αυτό μόνο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 22:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Η προσοχη εμπεριεχεται παντα σε οποιοδηποτε ειδος φαντασιας
Απο το ειδος της προσοχης ,μηχανικη ειτε συνειδητη ,παιρνει και η φαντασια την αναλογη ονομασια
Η μηχανικη φαντασια συμβαινει ετσι και αλλιως
Εμπεριεχει ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ
Αντιθετα η συνειδητη φαντασια συμβαινει μονο οταν καταβαλουμε προσπαθεια για αυτο
Οταν χρησιμοποιουμε την συνειδητη φαντασια συμβαινουν διαφορα πραγματα ,που καλο θα ηταν να τα δει ο καθενας μονος του
Αυτό που μου γεννιέται σαν απορία από όλα αυτά: ποιά είναι η σωστή "θέση" της προσοχής; (πού θα έπρεπε να βρίσκεται)
Υπάρχει τέτοια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 22:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που μου γεννιέται σαν απορία από όλα αυτά: ποιά είναι η σωστή "θέση" της προσοχής; (πού θα έπρεπε να βρίσκεται)
Υπάρχει τέτοια;

Για μενα αυτο που εχει σημασια ειναι να μπορω να αντιλαμβανομαι που πηγαινει η προσοχη
Αυτο μπορει να γινει μονο αν στειλουμε συνειδητα καπου ενα μερος της
Μεσω αυτης της τακτικης θα γινω ικανος να αντιληφθω την κινηση της προσοχης
Οταν την απασχολω καπου με την θεληση μου
Συνειδητα
Αν το δουλεψεις λιγακι θα βρεις πως να το κανεις
Αυτο που θελουμε παντα ειναι να αντιλαμβανομαστε την κινηση της προσοχης
Η πορεια και ο πειραματισμος απο εκει και περα θα υποδειξουν τα επομενα βηματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 22:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus η έκφραση "κροκοδειλία δάκρια" αφορούσε συμπεριφορές μελών


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 22:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης οταν θα αρχισεις να δουλευεις με αυτο θα κατανοησεις οτι δεν εχει νοημα να ρωτας κανεναν ,για το τι θα ξανεις μετα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 22:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα εντάξει.Κατατάχθηκες.


Αα ρε Νικομαχε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 22:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Για μενα αυτο που εχει σημασια ειναι να μπορω να αντιλαμβανομαι που πηγαινει η προσοχη
Αυτο μπορει να γινει μονο αν στειλουμε συνειδητα καπου ενα μερος της
Μεσω αυτης της τακτικης θα γινω ικανος να αντιληφθω την κινηση της προσοχης
Οταν την απασχολω καπου με την θεληση μου
Εντάξει, απλά ρωτάω, όταν δεν πηγαίνει πουθενά η προσοχή (συνήθως πηγαίνει) τότε πού βρίσκεται;
Ίσως είναι λίγο άστοχο ερώτημα
Ίσως το θέμα δεν είναι να πάει κάπου η προσοχή αλλά να μένει σε ενέργεια, σε κίνηση, δε ξέρω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 22:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει, απλά ρωτάω, όταν δεν πηγαίνει πουθενά η προσοχή (συνήθως πηγαίνει) τότε πού βρίσκεται;


Η προσοχη βρισκεται συνεχεια καπου σε καποια αισθηση η στο διανοητικο μερος του νου ,που ειναι και αυτο αισθηση

quote:
Ίσως είναι λίγο άστοχο ερώτημα
Ίσως το θέμα δεν είναι να πάει κάπου η προσοχή αλλά να μένει σε ενέργεια, σε κίνηση, δε ξέρω


Καθολου αστοχο ισα ισα
Και οντως το θεμα δεν ειναι να κρατησεις καπου την προσοχη,τουλαχιστον στο δικο μας επιπεδο ..... ,και να κανεις ας πουμε την συγκεντρωση αυτοσκοπο
Αυτο ειναι κουτο
Στα αρχικα σταδια ,αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να αντιλαμβανομαστε την κινηση της προσοχης
Αυτη ειναι η ενοια και του κλειδιου ΥΑΤ
Καντο ομως εκει που μπορεις και εκει που σε βολευει καλυτερα
Στην συνειδητη φαντασια
Δεν εχεις να χασεις απολυτως τιποτα
Παιξε με την συνειδητη φαντασια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 22:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy