ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΓΙΔΕΣ (στην Εσωτερική Αναζήτηση)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 10:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειμαι σε θεση να πω με σιγουρια αν το παρακατω συμπερασμα ειναι η μονη παγιδα στην οποια ενδεχεται να πεσει καποιος αναζητητης , της αληθειας


Σιγουρα ομως ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα ,και συμβαινει ,συνεχως

Μπορουμε να το συναντησουμε με απειρες μορφες , ομως θεωρω , οτι ολες εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικο


Να τραβουν την προσοχη απο το ζητουμενο , ....και κατοπιν τουτου ......παλι ο υπνος η αργια ,και η καθυστερηση στην αναζητηση


Μιλω για τις διαφορες μορφες των νοητικων απασχολησεων που ειτε καθυσηχαζουν , ειτε κοιμιζουν ,ειτε ξεγελουν , ειτε ακομα απασχολουν τον πραγματικο μαρτυρα , της πραγματικοτητος ,που ειναι η ΑΝΤΙΛΗΨΗ


Σιγουρα μια απο τις αιτιες που ο νους αλωνιζει ,ειναι οτι δεν υπαρχει η αισθηση του επειγοντος , επιλυσης και διαλευκανσης


Και αυριο καλα ειναι !!!!


Σκεφτειται ας πουμε να ξυπνησουμε το βραδυ και να αντιληφθουμε οτι στο σπιτι υπαρχει καποιος ληστης

Αντι να γινουμε λοιπον αμεσοι ,παμε και καθομαστε στο γραφειο αναπαυτικα ,για να σκεφτουμε ,η μας κυριευει ο φοβος ,και παγωνουμε


Ακομα μπορουμε ,να σκεφτουμε ,πως θα ηταν τα πραγματα ,αν αυτος ο ληστης δεν ειχε εισβαλει μεσα στο σπιτι , να τα βαλουμε με την συζυγο που δεν κλειδωσε την πορτα με τον γιο που δεν αγορασε ελληνικη κλειδαρια , με την κορη που λεει οτι η DOMUS ειναι και αυτη καλη, η να σκεφτουμε καποια μικροπροβληματα που ειχαμε το πρωι στην δουλεια, να πεσουμε παλι για υπνο ,και αποφασιζουμε για το τι θα κανουμε το πρωι , η ακομα τσακωνομαστε με την συζυγο ,για το ποια κλειδαρια θα βαλουμε την επομενη φορα


Μπορει να φανει οτι , γινομαι λιγακι υπερβολικος , ομως θεωρω οτι τα παραδειγματα που παρεθεσα αντιπροσωπευουν γλαφυρα την συμπεριφορα μας απεναντι στην πραγματικοτητα


Το γεγονος ειναι ενα


Νοητικες απασχολησεις , που τραβουν την προσοχη απο το καθαυτου προβλημα , ξεγελωντας και βαζοντας την σε ζητηματα ανευ σημασιας και χρηστικοτητος

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Edited by - xristosxatz on 19/04/2014 10:38:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 10:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως το κυριοτερο προβλημα να βρισκεται στον υπνο στον οποιο πεφτει συνεχως η προσοχη , με αποτελεσμα να την τραβα η καθε αλητηρια σκεψη -αισθηση ,μονο και μονο επειδη δεν διαθετει ΟΞΥΤΗΤΑ .....Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΗΣ


Ισως επισης να φταιει το οτι καθε στιγμη , ειναι ενας νεος ,επιδοξος δον ζουαν που τραβαει την προσοχη ,και δεν την αφηνει να μας καταστησει
ΑΤΑΡΑΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ

Η


ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΓΧΕΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΑΣ

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 11:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σιγουρο ειναι ,οτι μια κατασταση υπαρξιακη αν θα μπορουσε να διαλευκανθει.......τοτε θα μπορουσε ευκολα κανεις να καταλαβει πολλα για τον εαυτο, και να κατανοησει τους δυο υμνους ,της ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ


εμπεριεχει ΣΙΓΟΥΡΑ ,ολους αυτους τους παραγοντες που δεν με αφηνουν να κατανοησω τον εαυτο μου ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ


Ο πρωτος που με παροτρυνει να γινω ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ δηλαδη ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΓΧΕΩ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΕΝΑ


Και ο δευτερος που με παροτρυνει ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΜΕ ΜΕΝΑ δηλαδη να μπω στην διαδικασια ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ........ΑΤΑΡΑΧΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ


.......το οτι ας πουμε εγω τωρα ....καθομαι στον υπολογιστη προσπαθωντας να ......στοχαστω ,να επιστρατευσω ολα τα δεδομενα που εχω .......εχει σαν αποτελεσμα να με εχει καταλαβει ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΑ [χωρις να το γνωριζω ,και χωρις να μπορω να το αντιληφθω , ημι μονο αν καταβαλω ειδικη προσπαθεια για αυτο ] η αναλογη αισθηση


Και παλι ομως θα πρεπει να διακοψω αυτο που κανω ,και να επικεντρωθω στην προσπαθεια , να παρατηρησω


Τι θα παρατηρησω ;

θα παρατηρησω ΜΟΝΟ αυτο που εχει αφησει, στο σωμα μου αυτη η προσπαθεια [ΜΗΧΑΝΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΕΝΤΡΟ και οχι την αισθηση της ζωντανης εξελιξης των πραγματων


Εδω δεν υφισταται ....οχι μονο αταραχος και αντικειμενικος [ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ]

Και ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ , γιατι δεν την εχω ουτε καν συναντησει ,παρατηρησει , ποσο μαλλον να γινω αταραχος και αντικειμενικος παρατηρητης της


ΕΙΜΑΙ ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΣ


και η αθεοφοβη η γυναικα μου μιλαει στο τηλεφωνο διπλα μου ,και με ενοχλει-αποσπα


Δημιουργει και αυτη μια αισθηση[μεσω ακοης] ,που αρχικα απλα τραβαει την προσοχη ,απο αυτο που κανω


Νομιζω ,,,χθες δεν ηταν το μνημοσυνο του ΑΤΑΡΑΧΟΥ και προχθες ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ

Του ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ δε πριν ενα χρονο

Και βεβαια και αυτη η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΕ ΜΕΝΑ


ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ

Μεχρι τωρα λοιπον εκτος των 5 αισθησεων , εχουν προστεθει και αλλες δυο [απο τα γεγονοτα],που εχουν και αυτες ενσωματωθει στην αισθηση της αφης


Ειναι ΑΦΗ ...ισως οχι οπως εχουμε συνιθισει να την θεωρουμε αλλα ειναι ΑΦΗ και........ΜΑΣ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ....επειδη τις μπερδευω με μενα ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ αλλα ουτε καν ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ


Αφορουν πλεον το ΣΩΜΑ ΜΟΥ και με καθοριζουν



Εγω ομως επειδη δεν ειμαι ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ , και ειμαι ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΣ ,με την αισθηση της προσπαθειας να συγκεντρωσω τα δεδομενα μου ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ που ειναι αποροια της προσπαθειας αυτης ΜΕ ΜΕΝΑ


Δεν τελειωσαμε ομως εδω

Ακολουθει η αγανακτηση [αισθηση και αυτη ]και η ευγενικη ....χμ παροτρυνση στην συζυγο[αισθηση φωνης] να .....χμ σταματησει για λιγο μεχρι να τελειωσω

Ολες λοιπον αυτες οι αισθησεις , με εχουν καθορισει ΕΠΕΙΔΗ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΕ ΜΕΝΑ


Τις μπερδεψα με μενα επειδη δεν καταφερα οχι μονο να ειμαι αταραχος και αντικειμενικος , αλλα ουτε καν παρατηρητης

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 12:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σιγουρο ειναι ,οτι μια κατασταση υπαρξιακη αν θα μπορουσε να διαλευκανθει.......τοτε θα μπορουσε ευκολα κανεις να καταλαβει πολλα για τον εαυτο, και να κατανοησει τους δυο υμνους ,της ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ


εμπεριεχει ΣΙΓΟΥΡΑ ,ολους αυτους τους παραγοντες που δεν με αφηνουν να κατανοησω τον εαυτο μου ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ


Ο πρωτος που με παροτρυνει να γινω ΑΤΑΡΑΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ δηλαδη ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΓΧΕΩ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΕΝΑ


Και ο δευτερος που με παροτρυνει ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΜΕ ΜΕΝΑ δηλαδη να μπω στην διαδικασια ΝΑ ΒΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ........ΑΤΑΡΑΧΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ....


Ωραία η περιγραφή σου. Θα σημείωνα ότι παίρνω ως δεδομένο ότι ο εαυτός μου δεν "θέλει" να είναι ατάραχος και αντικειμενικός (λόγω της υπερβολικής αυτοεκτίμησης πχ) έτσι ξεκινώ επιδιώκοντας την αταραξία και σημειώνοντας τα συμπεράσματά μου - αλλά μη δίνοντας πλήρη εμπιστοσύνη σ'αυτά - μέχρι να μπορώ να εκτιμήσω το πόσο εμπιστοσύνη μπορώ να έχω στην "αντικειμενικότητά" μου.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 19/04/2014 12:49:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 13:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο εαυτός μου δεν "θέλει" να είναι ατάραχος και αντικειμενικός (λόγω της υπερβολικής αυτοεκτίμησης πχ)


Το δεν θελει ,ειναι τελειως λανθασμενη ενοια !!

Πιο σωστα θα ελεγα , οτι δεν μας αφηνει η ροη των γεγονοτων απο την μια , και απο την αλλη , το οτι δεν υπαρχει εντονη η αισθηση της πραγματικης μας ταυτοτητος , με αποτελεσμα ...


ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ που συνεχεια εναλασονται ,εμφανιζονται και εξεφανιζονται ,με αυτο που στην πραγματικοτητα ειμαστε

Μπορεις να το πεις ειτε αισθηση της συνειδησης , ειτε οξυτητα της προσοχης

Και κοιτα εβαλες ηδη μια ονομασια ,[αυτοεκτιμηση ] που την αντικατεστησες με την αντιληψη η την αναρωτηση

Αυτο ισως σημαινει οτι ηδη ξερεις ,και δεν χρειαζεται περεταιρω ερευνα

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Edited by - xristosxatz on 19/04/2014 13:32:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 13:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έτσι ξεκινώ επιδιώκοντας την αταραξία και σημειώνοντας τα συμπεράσματά μου - αλλά μη δίνοντας πλήρη εμπιστοσύνη σ'αυτά - μέχρι να μπορώ να εκτιμήσω το πόσο εμπιστοσύνη μπορώ να έχω στην "αντικειμενικότητά" μου.


quote:
Ακομα μπορουμε ,να σκεφτουμε ,πως θα ηταν τα πραγματα ,αν αυτος ο ληστης δεν ειχε εισβαλει μεσα στο σπιτι , να τα βαλουμε με την συζυγο που δεν κλειδωσε την πορτα με τον γιο που δεν αγορασε ελληνικη κλειδαρια , με την κορη που λεει οτι η DOMUS ειναι και αυτη καλη, η να σκεφτουμε καποια μικροπροβληματα που ειχαμε το πρωι στην δουλεια, να πεσουμε παλι για υπνο ,και αποφασιζουμε για το τι θα κανουμε το πρωι , η ακομα τσακωνομαστε με την συζυγο ,για το ποια κλειδαρια θα βαλουμε την επομενη φορα



Η αταραξια ..... και το λεω να το ακουω κυριως εγω , πρεπει να ξεκινηση τωρα !!!!


Παραξηγηθηκες !!!!

Δεν με ενδιαφερει και πολυ !!!!


....ΞΕΧΝΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ......ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΑΡΑΞΗΓΗΣΗΣ

Μεινε μονο στην αισθηση ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΥΘΥΠΑΡΚΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ

Ωραια την ειδα !!

Δεν την ειδες σε κρατα ακομα και δεν το παιρνεις χαμπαρι

Εχει καταλαβει ακομα και τισ πατουσες των ποδιων ....αν προσεξεις θα το παρατηρησης, και σε καθοριζει απολυτα

Παρολο που εχω εχεις την εντυπωση οτι το ειδαμε και ειμαστε παρατηρητες ,δεν ειμαστε ουτε παρατηρητες αλλα ουτε και αταραχοι

Οταν κανω αυτες τις διαπιστωσεις , τοτε θα μεινω για οσο παρει


ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ....ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ....ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ....ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ


Και θα στρεψω ολη την προσοχη σε αυτο !!

Δεν θα αφησω ,καμμια αισθηση να με τραβηξει

Αυτο ενοω να γινω αμεσος , να αντιμετωπισω αμεσα την κατασταση


Να θελω !!!!

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Edited by - xristosxatz on 19/04/2014 14:09:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 14:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτη ειναι η μια επιλογη -τακτικη

Σιγα σιγα και χρησιμοποιωντας αναδρομη και συνειδητη φαντασια , για να βλεπω ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ , θα παιρνω πληροφοιες αμεσες και αληθινες για τον εαυτο μου

Η αλλη επιλογη ειναι ,να αφηνω τις αισθησεις οπως εχω συνηθισει να δρουν να αντιδρουν , να γενιουνται και να πεθαινουν τυχαια , και εγω,...... με την σκεψη να προσπαθω να βγαλω νοημα για την ζωη μου!!!! !!!!!!


Να ''φιλοσοφω''

Μπορω επισης να σκεπτομαι οτι η δικη μου θρησκεια ειναι καλυτερη απο την δικη σου , οτι σαν Ελληνας , ειμαι καλυτερος απο σενα , ...κλπ


Η να σκεπτομαι ,ποσο σοφοι ηταν ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ Η Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ η ο ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 14:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παραξηγηθηκες !!!!

Δεν με ενδιαφερει και πολυ !!!!



Και ελπιζω οτι δεν παραξηγησες πραγματικα


Και αν το υφος μου ειναι λιγακι δασκαλιστικο ζητω συγνωμη


TEACHER ΓΑΡ

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2014, 15:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ο εαυτός μου δεν "θέλει" να είναι ατάραχος και αντικειμενικός (λόγω της υπερβολικής αυτοεκτίμησης πχ)


Το δεν θελει ,ειναι τελειως λανθασμενη ενοια !!

Πιο σωστα θα ελεγα , οτι δεν μας αφηνει η ροη των γεγονοτων απο την μια , και απο την αλλη , το οτι δεν υπαρχει εντονη η αισθηση της πραγματικης μας ταυτοτητος , με αποτελεσμα .......


Ε ναι αλλά εκεί καταλήγει - τα εξωτερικά γεγονότα και το πρόχειρο βολικό να κουμαντάρει το "θέλω" αντί εμείς να το κουμαντάρουμε.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2014, 23:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν μερικες μερες σκεφτηκα να παρατησω και τις τελευταιες ισως προτροπες ,κατευθυνσεις ,που παραπανω αναφερω και προερχονται η μια απο την πρακτικη της βιπασανα , και η αλλη απο το πεταγμα του φτερωτου φιδιου


Αρχικα ειχα θεωρησει οτι αυτα ηταν αρκετα σαφη ,και κολλησα σε αυτα


Και βεβαια δεν το μετανιωνω , γιατι ηδη εχω αποκομισει πραγματα που δεν ειχα για πολλα χρονια αποκομισει ,και αυτο που νομιζω, ειναι, οτι , θα μπορουσαν να αποδειχθουν το μεσο για την εξελιξη της αυτοπαρατηρησης


Σκεφτηκα ομως καποια στιγμη , οτι , θα μπορουσαν επισης ισως, να μου παρασποιησουν ,μεσω της παρεμβολης τους την πραγματικοτητα [ κατι που ειναι οντως δυνατον να γινει ,]


Να κυνηγω δηλαδη μια εικονικη πραγματικοτητα ,ξενη προς εμενα , χανοντας παραληλα την πραγματικη εικονα

Κατι ομως με απετρεψε , απο αυτο και αντι να τα εγκαταλειψω , τα εγκατεστησα σαν την ψηφιακη υπογραφη με σκοπο να τα βλεπω συνεχως μηπως κατι ακομα ''ξεκολησει ''

Και δεν το διαψευθηκα διοτι μετα την προχθεσινη μου προσπαθεια να τα προσεεγγισω αντιληφθηκα οτι αν θα ηθελα να εξελιξω την εσωτερικη εργασια και κατ επεκταση την ζωη μου, ,η καθε μου στιγμη θα πρεπει να μετατραπει σε μια ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ


Αυτο εκ πρωτης μπορει και να φαινεται αυτονοητο ,ομως δεν ειναι

Εχω πεσει σε πολλα λαθη στο παρελθον ,τα οποια ,αν ειχα ανακαλυψει αυτα τα απλα πραγματακια , ειμαι σιγουρος οτι ολα θα ηταν πιο ξεκαθαρα ,και αρα και οι αποφασεις μου θα ηταν σοφοτερες και πιο συμβατες με μενα


ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΣΗ , ΣΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ

Βεβαια ,τα παραπανω ειναι ενα απλο συμπερασμα και μικρο μερος μιας πολυχρονης διαδικασιας , που νομιζω θα ηταν δυσκολο να ''ανακαλυφθουν'' αυθυπαρκτα


Αυτο που κυριως εχω κανει ειναι ανιχνευση του εαυτου , και εχω επισης εξαγει καποια συμπερασματα που εχω επανειλημενα αναφερει πχ μηχανικοτητα


Θεωρω οτι τα ''απλα '' αυτα αποφθευγματα κατευθυνσεις κρυβουν ακομη παλλα

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

Edited by - xristosxatz on 20/04/2014 23:57:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 12:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Να κυνηγω δηλαδη μια εικονικη πραγματικοτητα ,ξενη προς εμενα , χανοντας παραληλα την πραγματικη εικονα ...
...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΣΗ , ΣΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ
...Edited by - xristosxatz on 20/04/2014 23:57:43

Εκείνο που μπερδεύει την αίσθηση (θα το έλεγα Αντίληψη, συνολικά) είναι ότι μέσα μας το ερμηνεύουμε και το μεταστοιχειώνουμε σε συναίσθημα - κι αυτό μας πάει όπου θέλει κι όχι όπου εμείς θέλουμε. Γιατί αυτό αποτελεί "μια εικονικη πραγματικοτητα" κι όχι το αντιληπτό. Κι εκεί επεισέρχεται η πειθαρχία που διακρίνει μεταξύ φαντασίωσης (εικονικης πραγματικοτητας) και καθαρής αντίληψης.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 22/04/2014 12:51:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2014, 20:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δικη σου παραθεση


quote:
Νομίζω ότι στην επιδίωξη της σοφίας δεν είναι δουλειά καενός να κρίνει για λογαριασμό άλλων. Αν αναζητάς τη σοφία οι πλάγιες ματιές να δεις τι κάνουν οι άλλοι παίρνουν τα μάτια σου από το στόχο. Αν πάλι δεις κανέναν πιο μπροστά σου δες αν μπορείς να μάθεις κάτι που θα σε πάει κι εσένα πιο μπροστά.

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2014, 21:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εκεί επεισέρχεται η πειθαρχία που διακρίνει μεταξύ φαντασίωσης (εικονικης πραγματικοτητας) και καθαρής αντίληψης.


quote:
Εκείνο που μπερδεύει την αίσθηση (θα το έλεγα Αντίληψη, συνολικά)


Η αντιληψη παρατηρει !!


Η αισθηση η το συναισθημα ειναι το παρατηρουμενο !!


quote:
κι αυτό μας πάει όπου θέλει κι όχι όπου εμείς θέλουμε.


Αυτος ειναι και ο λογος που οταν καταβουμε αυτο γενναται ενα κατι που μας σπρωχνει να ερευνησουμε

quote:
Γιατί αυτό αποτελεί "μια εικονικη πραγματικοτητα" κι όχι το αντιληπτό.


Μπορει μεν αυτη η πραγματικοτητα αυτη να ειναι εικονικη οπως λες [ για πολλους και διαφορους λογους ]

Παρολα αυτα ομως μας καθοριζει την πραγματικοτητα μας


Αυτος ειναι και ο λογος που δεν συμφωνω με τον ορο ''εικονικη''


quote:
Κι εκεί επεισέρχεται η πειθαρχία που διακρίνει μεταξύ φαντασίωσης (εικονικης πραγματικοτητας) και καθαρής αντίληψης.

Δεν μπορω να καταλαβω , γιατι βαζεις τον ορο ''πειθαρχια ''


Εγω αντι για αυτο θα εβαζα τον ορο ''κατανοηση '' η και ''αντιληψη''

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 12:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Δεν μπορω να καταλαβω , γιατι βαζεις τον ορο ''πειθαρχια ''
Εγω αντι για αυτο θα εβαζα τον ορο ''κατανοηση '' η και ''αντιληψη''

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα


Γιατί είναι η πειθαρχία εκείνο που σε συγκρατά από το να παρασυρθείς από τα φαινόμενα και να αποτύχεις να διακρίνεις μεταξύ φαντασίωσης (εικονικης πραγματικοτητας) και καθαρής αντίληψης.

Η παρόρμηση (α, αφού γυαλίζει θα είναι καλό!) δρά πάνω στο κέλυφος της αντίληψης. Η πειθαρχία καταγράφει το αντιληπτό αλλά δεν δρα χωρίς πλήρη αντίληψη - διακρίνει.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 12:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί είναι η πειθαρχία εκείνο που σε συγκρατά από το να παρασυρθείς από τα φαινόμενα και να αποτύχεις να διακρίνεις μεταξύ φαντασίωσης (εικονικης πραγματικοτητας) και καθαρής αντίληψης.
Η παρόρμηση (α, αφού γυαλίζει θα είναι καλό!) δρά πάνω στο κέλυφος της αντίληψης. Η πειθαρχία καταγράφει το αντιληπτό αλλά δεν δρα χωρίς πλήρη αντίληψη - διακρίνει.

Θεωρω την πειθαρχια απαραιτητη παντου ,και σε ολο το φασαμα τηυς υπαρξης

Πειθαρχια ομως που θα προερχεται απο την προσωπικη κατανοηση οτι κατι πρεπει να γινει

Πειθαρχια ....πειθωμαι σε μιαν αρχη

Πειθαρχια χωρις κατανοηση για μενα μπορει οχι μονο να μην ειναι χρησιμη ,αλλα να ειναι και επιζημια !!!

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 00:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιβαλεται νομιζω , να εχουμε συνεχως ξεκαθαρο στοχο


Οταν βαζουμε πραγματα που ειναι περα...... οχι μονο απο την κατανοηση μας αλλα και απο τις αναγκες της στιγμης ,τοτε απλα καθυστερουμε την διαδικασια της πραγματικης εργασιας

Για να γινω πιο συγκεκριμενος

''Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα''

Εδω λοιπον καποιος μας λεει οτι η κατανοηση του εαυτου ξεκιναει απο τις 5 αισθησεις


Η πραγματικοτητα τωρα

Εαν βρισκομαι σε μια κατασταση φορτισμενη [καλη ωρα σημερα] ,λογω σωματικου αλλα και ψυχολογικου στρες ,και απο πανω ερχεται και ο νους και λεει ....δεν θα προλαβεις ,το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανω , ειναι να.......ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ''ΔΩ '' Η ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ, ΜΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗς ΗΜΕΡΑΣ


Απλα οταν ο νους ερχεται και μου υπενθυμιζει , οτι δεν θα προλαβω , προσθετει ακομα κατι στην ηδη φορτισμενη εσωτερικη κατασταση

Το πρωτο λοιπον που πρεπει να κανω , ειναι , να σταματησω την εσωτερικη φλυαρια , -διαλογο , για να μπορεσω να επικεντρωσω την προσπαθεια μου , μονο στο να αναγνωρισω τις αισθησεις που συμβαλουν σε αυτο που ειμαι , και που το καθοριζουν σε μεγαλο βαθμο


Λογω του οτι επισης εχω παραμεληση αρκετα την εσωτερικη προσπαθεια , η συνειδητοτητα μου ειναι εγκλωβισμενη στις προαναφερθεισες αισθησεις χωρις να μπορει να διαχωριστει απο αυτες

ΤΩΡΑ ειναι ανωφελο και επιζημιο να μιλω για αταραχο και αντικειμενικο παρατηρητη , η να μην μπερδευω τις αισθησεις με εμενα


Αυτο που πραγματικα εχει σημασια και ειναι εφικτο , ειναι να προσπαθησω με οσα μεσα εχω , να μην τις μπερδευω με μενα

Χρησιμο επισης θα ηταν να κανω εν καιρω οτι περναει απο το χερι μου , για να ξυπνω την συνειδηση μου , ωστε να μπορει να αντιλαμβανεται πιο ευκολα


Το να επαναλαμβανω ομως πραγματα -θεωριες [ακομα και αν ειναι αρκετα οικειες η εχουν επανειλημενα βιωθει μεταφραζεται σε καθυστερηση και ειναι χωρις κανενα νοημα

Ας σκεφτει ο καθενας τωρα ολους αυτους που ξοδευουν την ενεργεια τους σε πραγματα και θεωριες που ειναι ολοκληρωτικα ξενα προς αυτους!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2016, 11:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
It is necessery to observe different functions and DISTINGUISH between them
remembering at THE SAME TIME about different states of consciousness

Ουτε μισο χιλιοστο μακρυα απο το επιπεδο μας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2016, 09:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Αδιαμφισβητητα για μενα τουλαχιστον , η μεγαλυτερη ισως παγιδα στον εσωτερικο δρομο ,που αφορα τα αρχικα σταδια κατανοησης, μας, και οχι μονο
Δυναται δε να μας μετατρεπει σε οπαδους και οχι ερευνητες του εαυτου ,και μαλιστα χωρις να το αντιλαμβανομαστε ,για πολλα ισως χρονια,και ισως να μην το αντιληφθουμε και ποτε
Πολλοι δυστυχως θα μεινουν μονιμα εκει
Η μονη ενδειξη για αυτο,ισως να ειναι, οτι δεν προχωραμε ,η οτι , δεν αλλαζει κατι σε σχεση με την κατανοηση μας
Οφειλεται ,απο την μια ,στο γεγονος οτι εχουμε μαθει να περιμενουμε ετοιμη τροφη ,στο ,οτι το ματι μας,και η προσοχη , πηγαινει παντα συνηθως στο πιο φανταχτερο, και επισης ,στο οτι δεν μαθαμε ποτε, να πηγαινουμε αντιθετα στο ρευμα του περιβαλοντος ,και του περιγυρου, και συμφωνα με τα δικα μας θελω ,προσδοκιες,και επιδιωξεις
Γενικα θα ελεγα ,οτι οι λειτουργιες που διεπουν, την λειτουργια του εαυτου διεπουν σαφως, και αυτον τον τομεα
Δυστυχως αν και επανειλημενα εχει αναφερθει η προτροπη, του να ειμαστε στο επιπεδο μας ,δεν την καταλαβαμε..α, για πολλα χρονια, με αποτελεσμα την στασιμοτητα
Αυτο επισης το ζητημα ,του επιπεδου , δεν ειναι κατι, που το κατανοησαμε μια φορα ,και τελειωσαμε απαξ
Ειμαστε καθε στιγμη εκτεθειμενοι σε αυτην την παγιδα ,επειδη καθε στιγμη ειμαστε εκτεθειμενοι ,σε περιβαλοντα ,και σε θεωριες
Ουτε ενα χιλιοστο μακρυα απο το επιπεδο μας
,Θα πρεπει να καρφωθει στο μυαλό μας για να το θυμομαστε συνεχως
Και βεβαια ειναι μοιραιο ,και ισως αναγκαιο, να πεσουμε και να πεφτουμε, σε αυτην την παγιδα ,γιατι εχουμε αναγκη ,ΚΑΙ, την εξωτερικη πληροφορηση
Το μεγα ζητημα ειναι, για ποσο θα παραμεινουμε σε αυτην ,
Αυτο δε , απτεται, της κατανοησης μας, και της δυνατοτητος, να διαχωριζουμε την ηρα απο το σιταρι ,και μαλιστα ΣΥΝΕΧΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2016, 17:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΜΗΣΗ
Ολοι οι ανθρωποι εχουν μια χαρακτηριστικη ταση να μιμηθουν το ξενο
Αυτη η μιμηση ειναι παραγωγο φοβου
Ο φοβισμενος ανθρωπος μιμειται ολους εκεινους στους οποιους προσκολαται
Η μιμηση καταστρεφει εντελως την ελευθερη πτωτοβουλια
Σ Α ΒΕΟΡ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2016, 14:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΙΜΗΣΗ
Ολοι οι ανθρωποι εχουν μια χαρακτηριστικη ταση να μιμηθουν το ξενο
Αυτη η μιμηση ειναι παραγωγο φοβου
Ο φοβισμενος ανθρωπος μιμειται ολους εκεινους στους οποιους προσκολαται
Η μιμηση καταστρεφει εντελως την ελευθερη πτωτοβουλια
Σ Α ΒΕΟΡ

Προτού καταδικάσουμε τη μίμηση, μήπως χρειάζεται να κρατήσουμε στο νου ότι το ρητό: «ο άνθρωπος είναι ζώο μιμητικό;»
Γιατί ποια "ελεύθερη" πρωτοβουλία είναι πραγματικά πρωτότυπη και αυθεντική; (οριτζιναλ)

Ο Αριστοτέλη θεμελιώνει καλά το γιατί: «Η μίμηση είναι φυσική στα ανθρώπινα όντα από τη νεαρή ηλικία και συνέχεια. Ο άνθρωπος διαφέρει από τα άλλα ζώα στο ότι είναι ο πολύ μιμητικός. Τα πρώτα του βήματα στη μάθηση γίνονται διαμέσου της μίμησης και όλοι οι άνθρωποι ικανοποιούνται από τη μίμηση. Μιμούμενοι τη μελωδία και το ρυθμό αυτό είναι φυσικό για μας». (Αριστοτέλης, Ποιητική 1448 Β, βλ. επίσης Ηθικά Νικομάχεια, 1102-3).

Τελικά η πολυθρύλητη ελεύθερη πρωτοβουλία μας είναι ουσιαστικά η επιλογή που έχουμε στο τι θα μιμηθούμε...

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2016, 19:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά η πολυθρύλητη ελεύθερη πρωτοβουλία μας είναι ουσιαστικά η επιλογή που έχουμε στο τι θα μιμηθούμε...



Το να αντιληφθει κανεις οτι η ζωη του ολη ειναι αποτελεσμα μιμησης ειναι κατι παρα πολυ δυσκολο
Οταν αρχισει να ψαχνει σιγουρα θα ανακαλυψει καποια πραγματα που οντως τα εχει αντιγραψει
Να υιοθετησει κανεις κατι πρακτικο ,και εγω δεν πιστευω οτι ειναι λαθος
Ομως θα ειναι κατι επιφανειακο και λιγο
Αυτο που ειναι λαθος ειναι να υιοθετει κανεις πραγματα που δεν ειναι επιλογη του και του κανουν την ζωη και τις στιγμες δυσλειτουργικες
Αρα θα συμφωνησω με την θεση σου ,ομως χρειαζεται ψαξιμο πολυ
Η συνειδητοτητα ξεκιναει απο πολυ μικρα πραγματα που συνειδητοποιουμε ,και φθανει ,ποιος ξερει που
Να συνειδητοποιουμε τον εαυτο μας,απο στιγμη σε στιγμη ,πιστευω ,ειναι η πιο πρακτικη μεθοδος για την εξερευνηση αυτης της ενοιας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 15:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τελικά η πολυθρύλητη ελεύθερη πρωτοβουλία μας είναι ουσιαστικά η επιλογή που έχουμε στο τι θα μιμηθούμε...



Το να αντιληφθει κανεις οτι η ζωη του ολη ειναι αποτελεσμα μιμησης ειναι κατι παρα πολυ δυσκολο
Οταν αρχισει να ψαχνει σιγουρα θα ανακαλυψει καποια πραγματα που οντως τα εχει αντιγραψει
Να υιοθετησει κανεις κατι πρακτικο ,και εγω δεν πιστευω οτι ειναι λαθος
Ομως θα ειναι κατι επιφανειακο και λιγο
Αυτο που ειναι λαθος ειναι να υιοθετει κανεις πραγματα που δεν ειναι επιλογη του και του κανουν την ζωη και τις στιγμες δυσλειτουργικες
Αρα θα συμφωνησω με την θεση σου ,ομως χρειαζεται ψαξιμο πολυ
Η συνειδητοτητα ξεκιναει απο πολυ μικρα πραγματα που συνειδητοποιουμε ,και φθανει ,ποιος ξερει που
Να συνειδητοποιουμε τον εαυτο μας,απο στιγμη σε στιγμη ,πιστευω ,ειναι η πιο πρακτικη μεθοδος για την εξερευνηση αυτης της ενοιας



Με αυτή την έννοια, έτσι είναι: ξεκινάς με το να αρνηθείς να μιμηθείς αυτό που σου είναι εύκολο και πρόχειρο (και πιθανά σε έχουν 'προγραμματίσει' να το μιμείσαι) και ψάχνεις να μιμηθείς κάτι που αξίζει.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 17:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να προσπαθησει κανεις να εξερευνησει , τι σημαινει μιμηση επειδη καποιος του το ειπε οτι μιμειται, ειναι μια ειναι μια καλη αρχη προς μια αλλη κατευθυνση
Αλλα μονο μεσω της αναρωτησης
Αν δεν αναρωτηθει κινδυνευει να μιμηθει ,τον πληφοριοδοτη ,και το πιθανοτερο ειναι να αρχισει να αναμασαει ,μια λεξη σοφιστικιζουσα
Στην καλυτερη των περιπτωσεων απλα θα αλλαξει καποια εξωτερικα πραγματα
Εαν δεν σκυψουμε μεσα στην λειτουργια μας, να δουμε οχι μονο επιφανειακα τα αποτελεσματα , αλλα τις αιτιες που συμβαινει αυτο
το φαινομενο ,και μαλιστα απο στιγμη σε στιγμη , θα βρισκομαστε σε ενα επιφανειακο επιπεδο μη μιμητισμου
Η καθε μας εξωτερικη πραξη αποτελειται απο μικρες στιγμες
Η καθε εξωτερικη στιγμη ,εμπεριεχει και ενα εσωτερικο αντικρυσμα αισθησεων και συναισθηματων
Και εδω ειναι που πρεπει να εμβαθυνουμε ,κατα την αποψη μου
Να πηγαινουμε σε βαθυτερα πεδια συνειδητοτητος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 17:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικοτερα η ενοια της μιμησης εμπεριεχει την ελειψη συνειδητοποιησης πραξεων και συναισθηματων
Αυτο κατ εμε ειναι και το κυριο χαρακτηριστικο
Τωρα αν αυτες οι ασυνειδητες πραξεις προερχονται απο εξω η ειναι απλα
λειτουργιες του εξω ,νομιζω εχει μικρη σημασια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 17:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γενικοτερα η ενοια της μιμησης εμπεριεχει την ελειψη συνειδητοποιησης πραξεων και συναισθηματων
Αυτο κατ εμε ειναι και το κυριο χαρακτηριστικο
Τωρα αν αυτες οι ασυνειδητες πραξεις προερχονται απο εξω η ειναι απλα
λειτουργιες του εσω ,νομιζω εχει μικρη σημασια



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 17:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Της μίμησης το κάγκελο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 18:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι επειδή συνεχίζετε την ακατάσχετη μπουρδολογία:

Γ. ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ
Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας
Β'Έκδοση, Β'Ανατύπωση 2005,
σελ. 1106

Ανοίχτε επιτέλους και κάνα βιβλίο της προκοπής. Φτάνει με την μπαρουφολογία σας. Το έχετε τερματίσει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 18:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μου κανεις κοπιπειστ το λεξικο του Μπαμπο τετοιου ειναι ευκολο
Το δυσκολο ειναι να βαλεις το τσερβελο να σκεφτει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 18:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντως καλα τα λεει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2016, 18:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το είχατε τερματίσει...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy