ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "" ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 17:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχουν άδικο βρε Γιάννη.
Αλλά ας πάμε πρώτα εντός γαλαξία, να λάβουμε επιπλέον εκπαίδευση, ώστε να πραγματοποιήσουμε διαγαλαξιακό άλμα.

Ούτε ο συντονισμός δεν μπορεί να καταλάβει την κουβέντα μας.Κάτι ψέλλισε για ψεκασμούς και ανακαλύψεις της ΝΑΣΑ.
Δεν είπαμε εμείς κάτι τέτοιο ακόμη.Υπουλη προσπάθεια εκτροπής του διαλόγου μας.

Εχεις και τον Γιόντα, να σου λέει να χαλαρώσεις.Πως να χαλαρώσεις όταν σε...ψεκάζουν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 19:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

τι έγινε ρε Νικόμαχε, κανονικά θα έπρεπε να χαίρεσαι με τέτοιου είδους ανακοινώσεις. Kαι τι παρδαλά είναι αυτά που λες περί επισκέψεων που σού σφυρίξανε κάποιοι (τι στα διάλα, όλοι εδώ μέσα φωνές και ψιθύρους ακούνε;; όλοι οι πεφωτισμένοι και δικτυωμένοι εδώ μαζευτήκαμε)...

Και επίσης λύσε μου μία απορία: εάν ο Einstein δεν ήταν Εβραίος θα τού είχες την ίδια αντιπάθεια;;;

Πες ρε παιδί μου ότι ήταν πχ. Έλληνας στην καταγωγή, θα είχες την ίδια εμπάθεια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 20:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost, βρισκόμαστε πάνω σε ένα υποτιθέμενο νησί, στο οποίο από καιρού εις καιρόν ξεσπάνε σεισμικές δονήσεις. Άλλοτε ισχυρές, άλλοτε ασθενείς. Κάποιοι, κατά κοινή ομολογία επιστήμονες, βάλθηκαν να εξηγήσουν το φαινόμενο της γένεσης των σεισμών, σαν την μετακίνηση της τεκτονικής πλάκας που βρίσκεται το νησί επάνω, και διαφωνούν με άλλους επιστήμονες, που θεωρούν πως γίνεται κατακρήμνιση σε υπόγεια σπήλαια κάτω απ’ το νησί. Ενώ αυτό που στην ουσία συμβαίνει είναι πως γεννηθήκαμε, ζούμε και πεθαίνουμε πάνω στην πλάτη ενός μισοβυθισμένου θαλασσίου τέρατος σε χειμερία νάρκη, το οποίο, από καιρού είς καιρόν, ξύνεται και αλλάζει πλευρό στον ύπνο του. Ελπίζω κάποτε να ξυπνήσουμε και ελπίζω αυτό να γίνει πρωτού ξυπνήσει αυτό και καταδυθεί στην άβυσσο.

(παράδειγμα καθαρά μεταφορικό, μην αρχίσετε πάλι τα περί ψεκασμών)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 21:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Heretic δεν διαφωνούμε καθόλου. Ο τελευταίος που θα σού πει ότι η γνωστή Επιστήμη έχει πάντα δίκιο ή ότι πέρα από την επιστήμη τίποτα είμαι εγώ...απλά το'χω ακούσει τόσες φορές από δω κι από κει αυτό το γραφικό 'έχω μάθει από έγκυρες πηγές' (και μετά να σού κοπανάει ο καθείς ό,τι πιο αυθαίρετο) που το βαριέμαι.

Και ο 'ψεκασμένος' που λες έχει ευρύτερη έννοια. Είναι αυτός που τρώει, αναμασάει και αναμεταδίδει κουτόχορτο, αυτός που είναι βαθιά πεπεισμένος για την πλάνη του χωρίς ουδέποτε να την αμβισβητήσει και κρίνει, είναι αυτός που θα πιστέψει κάτι επειδή τού το είπαν κάποιοι άλλοι (και μη ρωτάτε γιατί τούς πιστεύει)...ο 'ψεκασμένος' επίσης εκτός από το αλάθητο έχει και το σύνδρομο του εκλεκτού...ας μην κρίνουμε λοιπόν με δύο μέτρα και σταθμά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 22:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι έγινε ρε Νικόμαχε, κανονικά θα έπρεπε να χαίρεσαι με τέτοιου είδους ανακοινώσεις. Kαι τι παρδαλά είναι αυτά που λες περί επισκέψεων που σού σφυρίξανε κάποιοι (τι στα διάλα, όλοι εδώ μέσα φωνές και ψιθύρους ακούνε;; όλοι οι πεφωτισμένοι και δικτυωμένοι εδώ μαζευτήκαμε)...

Και επίσης λύσε μου μία απορία: εάν ο Einstein δεν ήταν Εβραίος θα τού είχες την ίδια αντιπάθεια;;;

Πες ρε παιδί μου ότι ήταν πχ. Έλληνας στην καταγωγή, θα είχες την ίδια εμπάθεια;


Λοιπόν μοσχάρι ξεστραβώσου:

Δεν με ενδιαφέρει η καταγωγή του τύπου.Την ΓΘΣ αμφισβητώ.

Να χαίρομαι με την "ανακάλυψη" βαρυτικών κυμάτων?Τι νομίζεις πως είναι τα βαρυτικά κύματα?Στραγάλια που εκπέμπονται από τις ανύπαρκτες επισήμως μαύρες τρύπες?

Αυτά που μου σφυρίξανε είναι για λίγους και δεν περιλαμβάνεσαι σε αυτούς, σύμφωνα με τον κανόνα 1653/34 & 4 και 9, όπου αποκλείονται από την μυστική γνώση, αστρολόγοι, χαρτορίχτρες και καφεντζούδες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 12/02/2016 22:08:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 22:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε, δεν σας είπα να χαλαρώσετε?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 22:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σε κάνει να θεωρείς πως δεν είμαστε σοβαροί?

Η συμμετοχή του Kost?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 22:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το προβλημα με την ΓΘτΣ και μετέπειτα τις επιβεβαιώσεις της, είναι πως έχει καταντήσει αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Αρχικά ισχυρίστηκαν πως η μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα στο σύμπαν είναι αυτή του φωτός, κάτι πρακτικά αδύνατο για διαστρικές μετακινήσεις, που θα γίνονται σε κάποιο κλάσμα της και αυτό αρκετά χαμηλό. Ετσι πρακτικά αποκλείονται γεγονότα που υποψιαζόμαστε πως γίνονται (να μην ειδικεύσω) και παρουσιάζει το σύμπαν σαν ενα συμπλεγμα απομονωμένων νήσων ύλης ανάμεσα σε αχανή διαστρικό χώρο.

Ερχεται η συνέχεια με νέες αποκαλύψεις απο το χώρο της κβαντικής φυσικής, οπου αποδεικνύεται πως μπορεί να μεταφέρεται πληροφορία ακαριαία σε αδιευκρίνιστες αποστάσεις ή τέλος πάντων με κάποια ασύλληπτη ταχύτητα για τα δεδομένα των περιορισμών της ΓΘτΣ. Οπότε τι συμβαίνει τελικά; Σύγκρουση θεωριών. Εχουμε δυο παράλληλες αντικρουόμενες θεωρίες που κλείνουν έναν αιώνα ζωής και αντι να διερευνηθεί η επάρκεια του μοντέλου τοςυ γενικά, εφευρίσκουν αποδείξεις που ενισχύουν τις αντιφάσεις της μιας σε βάρος της άλλης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 23:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη υπάρχει μια ενδιαφέρουσα καταγραφή σε αυτό που λες.
Και αυτή είναι:

quote:

Ερχεται η συνέχεια με νέες αποκαλύψεις απο το χώρο της κβαντικής φυσικής, οπου αποδεικνύεται πως μπορεί να μεταφέρεται πληροφορία ακαριαία σε αδιευκρίνιστες αποστάσεις ή τέλος πάντων με κάποια ασύλληπτη ταχύτητα για τα δεδομένα των περιορισμών της ΓΘτΣ.

Χρησιμοποίησες την λέξη "αποδεικνύεται" ( και είναι αληθές ), σε σχέση με την ΓΘΣ, η οποία παραμένει θεωρία.
Επομένως, του κβαντικού εναγκαλισμού αποδειχθέντος, γιατί επιμένουν ακόμη στην ΓΘΣ?

Το μόνο που μπορώ να σκεφθώ ορθολογικά, είναι οι επιχορηγήσεις των ερευνών, που γεμίζουν τις τσέπες των ερευνητών.

Πέραν του ορθολογισμού, αν σκεφθώ συνωμοσιολογικά, φαίνεται σαν κάποιοι να επιθυμούν στασιμότητα της φυσικής επιστήμης, ή τουλάχιστον την εξέλιξή της σε στενό κυβερνητικό κύκλο.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 12/02/2016 23:17:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 23:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Heretic, το θέμα εδώ δεν είναι το αν μπορεί όντως να ξεπεραστεί η ταχύτητα του φωτός...το θέμα εδώ είναι η διαχρονική γραφικότητα του Νικόμαχου, ο οποίος έχει το θράσος εδώ και χρόνια να κράζει μέσα στο φόρουμ όσους πιστεύουν σε θρησκείες, μεταφυσικές, εσωτερισμούς, αστρολογίες κτλ, ενώ ο ίδιος όποτε ανοίξει το στόμα του για να μιλήσει στα σοβαρά, με το ζόρι κρατιόμαστε από τα γέλια! Αυτό είναι το θέμα μας εδώ Heretic...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 23:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Heretic, το θέμα εδώ δεν είναι το αν μπορεί όντως να ξεπεραστεί η ταχύτητα του φωτός...το θέμα εδώ είναι η διαχρονική γραφικότητα του Νικόμαχου, ο οποίος έχει το θράσος εδώ και χρόνια να κράζει μέσα στο φόρουμ όσους πιστεύουν σε θρησκείες, μεταφυσικές, εσωτερισμούς, αστρολογίες κτλ, ενώ ο ίδιος όποτε ανοίξει το στόμα του για να μιλήσει στα σοβαρά, με το ζόρι κρατιόμαστε από τα γέλια! Αυτό είναι το θέμα μας εδώ Heretic...


Δεν μου λες μοσχάρι, θέλεις ένα γύρο ακόμη, να διαγραφούμε και οι δύο?

Μέσα είμαι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 23:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε! Τραβήξτε το στα άκρα. Και οι δύο.

Κάπου στο βάθος, ένας Χρίστος Ελ γελάει...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 23:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εύγε! Τραβήξτε το στα άκρα. Και οι δύο.

Κάπου στο βάθος, ένας Χρίστος Ελ γελάει...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Αν βλέπεις καμιά διαφορά μεταξύ Χριστου-Ελ και Kost, πες μου κι εμένα που δεν βλέπω καλά...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 23:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, σύνελθε.

Κι εγώ διαφωνώ με τον kost περί αστρολογίας, αλλά οι εποχές με τα 'μοσχάρια' και τις 'χαρτορίχτρες' πρέπει να μείνουν πίσω.

Kost, σύνελθε κι εσύ.

Κι αυτό με τα γέλια και τα ζόρια νομίζω έχεις καλλίτερο τρόπο να το εκφράσεις. Τουλάχιστον στον βαθμό που σε θίγουν τα λεγόμενα του Νικόμαχου. Άσε που δεν είναι δυνατόν να το εννοείς.

Στην τελική, εδώ δεν παίζουμε τον Highlander. Καλώς μας αδειάζουν σιγά-σιγά τη γωνιά τα χάπατα, αλλά το νόημα δεν είναι να μείνει κάποιος τελευταίος και νικητής.

Γιατί κάπου στο βάθος, ένας Χρίστος Ελ θα γελάει...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2016, 23:53:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς.
Ας μείνουν πίσω οι επάρατες εποχές.

Αλλά το ότι γελάει με σοβαρά θέματα, τα οποία αναρτώ, είναι καθαρή πρόκληση σε μονομαχία.

Οκ.Δεν σηκώνω το γάντι.
Ετσι κι αλλιώς, αν καταλάβαινε ο kost, περί τίνος "τυρβάζουμε" με τον Heretic, θα παρέμενε σιωπηλός.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 00:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάποιους, προφανώς και δεν έχει νόημα η όποια εξήγηση. Για άλλους έχει. Το πιστεύω αυτό. Μπέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 00:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 00:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικά τώρα, είναι προφανής η προσπάθεια της ΔΟ να ξεκαθαρίσει τα πράγματα εδώ μέσα. Κρίμα είναι, να τους κρεμάμε εμείς.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 00:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι και σε αυτό.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 00:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε να μάθεις επιτέλους να μην υποτιμάς τη νοημοσύνη όσων σε διαβάζουν εδώ. Μπορεί να έχεις πει και κάποια σοβαρά πράγματα όλο αυτό τον καιρό, αλλά έχεις πει και μπαρούφες. Πώς να το κάνουμε ρε παιδάκι μου, με το ζόρι παντρειά δε γίνεται, ο τρόπος που μιλάς "μου είπαν κάποιοι", "δεν μπορώ να πω παραπάνω", "μάς ψεκάζουν διαρκώς", "αχ και να ξέρατε αυτά που ξέρω", "εγώ ο 5%", ο τρόπος αυτός γραφής είναι για γιαούρτια, σ'αρέσει δεν σ'αρέσει!!! Το κάνεις και συστηματικά και εγώ με δύο μέτρα και δύο σταθμά δεν λειτουργώ. Όπως κράζω άλλους αυτό τον καιρό, θα κράζω και σένα. Αν δε σ'αρέσει χέστηκα κιόλας. Λες για τους άλλους με τα νετρίνα και την ταχύτητα του φωτός ότι θεωρήθηκε λάθος. Ε ναι ρε γραφικέ, βγήκαν και είπαν στα ίσα ότι κάναμε λάθος, και μάλιστα παραιτήθηκαν κιόλας, παρά το ότι τούς έδωσαν ψήφο εμπιστοσύνης οι υπόλοιποι. Αν έχεις μία θεωρία συνωμοσίας από πίσω του τί μπορεί να παίχτηκε, φέρτην, παρουσίασέ την αναλυτικά να την αξιολογήσουμε οι υπόλοιποι και άσε τους χαζούς αφορισμούς και τις ξερολίστικες φανφάρες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 00:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιάννη υπάρχει μια ενδιαφέρουσα καταγραφή σε αυτό που λες.
Και αυτή είναι:


quote:

Ερχεται η συνέχεια με νέες αποκαλύψεις απο το χώρο της κβαντικής φυσικής, οπου αποδεικνύεται πως μπορεί να μεταφέρεται πληροφορία ακαριαία σε αδιευκρίνιστες αποστάσεις ή τέλος πάντων με κάποια ασύλληπτη ταχύτητα για τα δεδομένα των περιορισμών της ΓΘτΣ.

Χρησιμοποίησες την λέξη "αποδεικνύεται" ( και είναι αληθές ), σε σχέση με την ΓΘΣ, η οποία παραμένει θεωρία.
Επομένως, του κβαντικού εναγκαλισμού αποδειχθέντος, γιατί επιμένουν ακόμη στην ΓΘΣ?

Το μόνο που μπορώ να σκεφθώ ορθολογικά, είναι οι επιχορηγήσεις των ερευνών, που γεμίζουν τις τσέπες των ερευνητών.

Πέραν του ορθολογισμού, αν σκεφθώ συνωμοσιολογικά, φαίνεται σαν κάποιοι να επιθυμούν στασιμότητα της φυσικής επιστήμης, ή τουλάχιστον την εξέλιξή της σε στενό κυβερνητικό κύκλο.


OK, Θα μπορούσε ή μάλλον θα συνέφερε κάποιους κύκλους που αν κατέχουν ήδη μια υποτιθέμενη θεωρία του ενοποιημένου πεδίου, να αφήνουν τον επιστημονικό λαουτζίκο να ασχολείται με αδιέξοδες επεκτάσεις της ΓΘτΣ, με την γνωστή αδιέξοδη θεωρία χορδών και με άλλα μοντέλα. Πραγματικά όμως, η όποια ΓΘτΣ ή ΘτΕΠ τι άλλο είναι εκτός απο μοντέλα; Υποθέτουμε λοιπόν πως μπορεί να κυριαρχει ενα πιο επιτυχές μοντέλο, το οποίο μπορεί και να έχει ήδη δώσει καρπούς και ο κόσμος να έχει μείνει στις προ 100ετίας θεωρίες. Αυτό που δεν έχω δει ακομα για να πειστώ, είναι ενδείξεις πως υπάρχει κάποιο νεο επιτυχές εναλλακτικό. Και αυτές θα δωθούν απο τα πανεπιστήμια, για να υποθέσω πως κάποιοι την έχουν ήδη προωθήσει σε εφαρμογές. Λες να εξαγοράζουν τη σιωπή νέων επιστημόνων με κάποιες καλα αμοιβόμενες θέσεις σε κυβερνητικά εργαστήρια;

quote:
Heretic, το θέμα εδώ δεν είναι το αν μπορεί όντως να ξεπεραστεί η ταχύτητα του φωτός...το θέμα εδώ είναι η διαχρονική γραφικότητα του Νικόμαχου, ο οποίος έχει το θράσος εδώ και χρόνια να κράζει μέσα στο φόρουμ όσους πιστεύουν σε θρησκείες, μεταφυσικές, εσωτερισμούς, αστρολογίες κτλ, ενώ ο ίδιος όποτε ανοίξει το στόμα του για να μιλήσει στα σοβαρά, με το ζόρι κρατιόμαστε από τα γέλια! Αυτό είναι το θέμα μας εδώ Heretic...

kost, αν όντως πιστεύεις σε κάτι πραγματικά, αυτό θα έπρεπε να είναι bulletproof στο κράξιμο και θεωρητικά δεν θα έπρεπε να σε απασχολούν τα σχόλια του Νικόμαχου ή οποιουδήποτε άλλου. Στο κάτω κάτω εκθέτουμε τις απόψεις μας προς σχολιασμό και όχι προς επιβράβευση. Σε κάθε ολοκληρωμένη άποψη υπάρχουν πάντα σημεία άξια λόγου, ακομα και να διαφωνείς με το όλο πνεύμα του συγγραφέα.

Η αλήθεια είναι πως μιας και είδαμε πρόσφατα Φώτα στο φόρουμ και στις συζητήσεις μας, καλό είναι να μην αρχίσουμε να μασκαρευόμαστε οι ίδιοι σε καλικατζάρους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 01:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost

Δεν ξηγιέσαι σωστά. Ίσως να ψάξεις καλλίτερα τις αναρτήσεις του Νικόμαχου.

Στην τελική, έχεις την κακή συνήθεια να αναζητάς τον τελευταίο καυστικό λόγο. Θα κάνεις κάτι για αυτό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 01:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και υπάρχουν διάφοροι τρόποι να προσεγγίσει κάποιος ένα θέμα. Είπε κάτι ο Αιρετικός για την θεωρία των χορδών. Μπορεί κανείς να πάρει πέντε ιδέες από εδώ:

https://math.berkeley.edu/~kwray/papers/string_theory.pdf

Και ρωτάω τώρα. Ποιός εδώ μέσα μπορεί να κάνει κριτική επί του ζητήματος? Προσωπικά, αν και έχω γαμηθεί στα μαθηματικά και τη φυσική στο ΕΜΠ, ουσιαστική άποψη δεν μπορώ να εκφράσω. Δεν φτάνω στο στάδιο της κριτικής. Και δεν είμαι αχαμπάριαστος.

Μήπως να καταλάβουμε το θέμα μας?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 01:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θες να καταλάβεις απο τη θεωρία χορδών; Εδω απόφοιτοι Φυσικού και δεν την ξέρουν. Τα μαθηματικά της μόνο, είναι μεταπτυχιακού επιπέδου. Εκλαϊκευμένα συμπεράσματα μόνο για μας!
Πρόκειται για μια συλλογή απο θεωρίες χορδών, που έχει εννοποιήσει η θεωρία Μ (M-theory). Πολλά απο τα σωματίδια που προβλέπει δεν έχουν βρεθεί, γενικά δεν επιβεβαιώνεται, ούτε προκρίνεται καμία απο αυτές για την ώρα. Αυτά ξέρω μέχρι τώρα, έχω διαβάσει κάποιο σχετικό βιβλίο, που θα πρέπει να κάνω ανασκαφή για να το βρώ που είναι και τα έχω ψιλοσυζητήσει με φίλο μου φυσικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 01:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Γιάννη, αυτό ακριβώς λέω. Ας καταλάβουμε τα όριά μας. Σε κάποια πράγματα η γελοιότητα είναι προφανής. Πχ, όταν ένας Χρίστος Ελ εκφράζει συμπεράσματα επί της θεωρίας των χορδών. Σε ανθρώπους όμως που έχουν μια σχετική εκπαίδευση, τα πράγματα πρέπει να γίνονται γκρίζα, και να παραμένουν τέτοια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 02:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριοι

Ισως δεν μπορείτε να καταλάβετε την θεωρία των χορδών, την Μ την ΓΘΣ και διάφορες ακόμη πιο εκλεπτυσμένες.Τα μαθηματικά τους είναι μεταπτυχιακού επιπέδου μεν, αλλά δεν είναι δυσνόητα όταν είσαι αστροφυσικός και φυσικός σωματιδίων υψηλών ενεργειών.

Είναι όμως ατελή ( τα μαθηματικά εννοώ ) και έτσι πρέπει να είναι, αφού πρόκειται για θεωρίες και όχι αποδεδειγμένα μοντέλα.Ανά πάσα στιγμή προβλέπονται νέες "εισχωρήσεις" είτε με εξισώσεις πεδίου, είτε με βαρυτικές "μεταλλάξεις", είτε με βαθμωτά πεδία.Εκείνο που λείπει και είναι απαραίτητο, είναι η σωματιδιακή επιβεβαίωση, κάτι από το οποίο απέχουμε παρασάγγας.Επίσημα τουλάχιστον.

Εν τω μεταξύ, χρησιμοποιούμε "σταθερές", ενώ γνωρίζουμε πως δεν είναι αποτέλεσμα μαθηματικής εισδοχής, αλλά αυθαίρετης προσθετικής.Αυτό δεν επιλύει την ουσία της προβληματικής θεωρίας, αλλά δίδει μιά αφετηρία όσον το δυνατόν πλησιέστερα στην απόδειξη.Δεν εξασφαλίζει κανέναν, αντιθέτως προκαλεί νέες θεωρίες επί θεωριών.
Σαν να λέμε, που θα πάει, θα την πετύχουμε κάποια στιγμή.

Σημασία έχει, πως όταν αμφισβητώ κάποια θεωρία, δεν το κάνω αυθαίρετα, αλλά το αποδεικνύω σε όποιον είναι σε θέση να καταλάβει.Ούτε φυσικά απορρίπτοντας την μία, αντιπροτείνω στην θέση της κάποια άλλη.Αν το έκανα θα ήταν το ίδιο λάθος με το να υποστηρίζω δογματικά κάποια από αυτές.

Ολες οι θεωρίες παραμένουν θεωρίες, εφ' όσον δεν αποδεικνύονται, δεν παραβιάζουν κάποιο αξίωμα και δεν χρησιμοποιούν υποθετικά "σενάρια" άλλων θεωριών ως εφαλτήρια.Αν μπορείτε να το καταλάβετε αυτό, τότε θα μπορέσετε να παρακολουθήσετε συζητήσεις επιπέδου.Αυτό είναι βασικά για σας κ.Kost.

Π.χ για όσους καταλαβαίνουν.
Η ΓΘΣ προβλέπει ως "ταβάνι" την c.Η κβαντική εμπλοκή κατέρριψε αυτόν τον μύθο.Βασικό σημείο των μαθηματικών της ΓΘΣ είναι η αυθαίρετη εισδοχή της σταθεράς Λ.Και άλλα...
Αυτά τα δύο αρκούν για την αμφισβήτησή της με απλά λόγια και ευκόλως κατανοητά σε μορφωμένα άτομα.
Τώρα δεν το πιστεύετε επειδή δεν το λέει η τηλεόραση, αυτό είναι δικό σας πρόβλημα.

Συζητώ με τον Heretic, ξέρουμε και οι δύο γιατί μιλάμε και αντί να κοιτάξεις κ.Kost να ξεστραβωθείς, να ρωτήσεις αν έχεις απορίες, να είσαι διακριτικός, να καταλαβαίνεις το χιούμορ, εσύ κάνεις όπως ακριβώς ο Χριστος-Ελ.Μαλακίζεσαι.

Στην τελική, δεν έχω καμία εμμονή με θέματα που ανοίγω.Είναι ελεύθερα στο κοινό, είτε για να αποκομίσετε κάτι, είτε να μπείτε να τα γκαστρώσετε.Αυτοί που θέλουν μαθαίνουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 02:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάριε, si fueris Rōmae, Rōmānō vīvitō mōre; si fueris alibī, vīvitō sicut ibi.

Στους αληθινούς Ρωμαίους, όχι σε αυτούς του Αστερίξ, αξίζουν αληθινές και εκτενώς σοβαρές απαντήσεις. Αυτό ισχυρίζομαι.

Και οι αληθινοί Ρωμαίοι, όχι αυτοί με τους οποίους σπάμε πλάκα, πρέπει να γνωρίζουν το έδαφος στο οποίο πατάνε. Αυτό ελπίζω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 02:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως άφησα μια υπόνοια πριν, που αν και πιστεύω πως έγινε αντιληπτή, δεν σχολιάστηκε. Δεν θα την χαρακτήριζα "επιστημονική" με την συνηθισμένη έννοια αλλά θα καταλάβετε σε τι αναφέρομαι. Άνθρωποι οι οποίοι τρέφουν σοβαρή πίστη σε εξωγήινη ύπαρξη, πολιτισμούς και επισκέψεις αυτών στη Γη, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, είναι φυσικό να αμφισβητούν την ΓΘτΣ.
Για ένα διευρυμένο σε υπάρξεις σύμπαν, η ιδέα πως ζούμε σε απομονωμένες νησίδες, που απαιτούν κρυογονικούς θαλάμους βαθιάς κατάψυξης (σαν τις ψαρούκλες) για να έχουμε την πιθανότητα να ταξιδέψουμε με κάποιο <<c έως το Alpha Centauri, είναι απογοητευτική. Πρέπει να υπάρχει τρόπος να κάμπτεται αυτός ο περιορισμός. Αρνητική ύλη, wormholes, δεν ξέρω τι άλλο, θα υπάρχει τρόπος, διαφορετικά δεν θα μπορούσαν οι άλλοι να έρχονται εδώ πέρα. Για να το κάνουν, κάτι υπάρχει και αυτό πρέπει να το βρούμε.
Επειδή έχω την μεταφυσική υποψία ότι επιτρέπονται τα πάντα γενικώς, ίσως απλά να είναι θέμα χρόνου και προσπάθειας. Και αν έχεις την πίστη σαν κίνητρο, που ακομα και εσφαλμένη να αποδειχτεί, μπορεί να δώσει καρπούς από το τίποτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 02:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
si fueris Rōmae, Rōmānō vīvitō mōre; si fueris alibī, vīvitō sicut ibi.

Μάνο

Τόσα χρόνια στο φόρουμ, όποιος ζήτησε σοβαρές πληροφορίες τις πήρε και με το παραπάνω.Απόδειξη το παρόν θέμα.Σκέψου ότι το άνοιξα, μόνο και μόνο για να απαντήσω σε ερώτηση του Panos T.

Οταν κάποιος δεν κατέχει πράμα, όπως λένε οι Κρητικοί, δεν επιτίθεται ξεδιάντροπα όπως ο Kost και ο κάθε Kost.Ακόμη και ο Ζιπ, φυσικός όντας, δεν "έπιανε" πάντα την λεπτομέρεια όσων έλεγα.Καταλάβαινε όμως, όπως τελικά κατάλαβε και ο Panos T.Με ξέρεις και γνωρίζεις την αντιπάθειά μου στο να εξηγώ θέματα δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όταν έχω μπροστά μου το αποτέλεσμα ενός θέματος μεταπτυχιακού επιπέδου.

Προτιμώ να κάνω πλάκα, παρά να εξηγήσω αυτά που έπρεπε υποχρεωτικά να μάθουν οι αντιρρησίες των πάντων.

Ετσι, προσωπικά ξέρω που πατάω και το αυτό ελπίζω και για όποιον θέλει εποικοδομητική συζήτηση μαζί μου/μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2016, 02:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Επειδή έχω την μεταφυσική υποψία ότι επιτρέπονται τα πάντα γενικώς

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Δεν φαντάζεσαι πόσο. Και νομίζω πως με αυτό, απάντησα και στους δυο σας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy