ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "" ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2016, 23:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ απλά και κατανοητά αυτά που γράφεις. Εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με τη συμμετοχή σου εδώ, αρκεί να μην προσπαθείς να κάνεις "χαλάστρα" σε συζητήσεις, να μην προσπαθείς να σπείρεις ζιζάνια ή να την λες στον ένα και τον άλλον, που θεωρείς ότι έχεις ανοικτούς λογαριασμούς. Αυτό θα το έλεγα στον οποιονδήποτε Την περίοδο που συμμετείχες ενεργά εγώ ήμουν περίπου read only, παρόλα αυτά θυμάμαι σχεδόν όλα όσα είχαν παιχτεί.

Επειδή έχουν κυκλοφορήσει ένα-δυο παρανοϊκές περσόνες τον τελευταίο καιρό, θα έχεις δει ποιους εννοώ, νομίζω πως η κατάσταση αυτή "τραβάει" κι εσένα κάτω, λόγω κάποιων "ιδιορρυθμιών" να το πω κάπως. Όπως τα πολλαπλά ψευδώνυμα και μια μόνιμη διάθεση για trolling και flaming. Επειδή θεωρώ ότι όντως έχεις να πεις αρκετά πράγματα, νομίζω πως το καλύτερο είναι να φτιάξεις ένα ψευδώνυμο που θέλεις πραγματικά να κρατήσεις και να συμμετέχεις κανονικά. Και καλό είναι να τοποθετηθεί κάποιος από την Δ.Ο για το θέμα αυτό, για να σταματήσει το κρυφτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2016, 23:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένα ελάττωμα με μένα. Πιστεύω - κι αυτό ξεκινάει από βαθύτερα μέσα μου - πως μπορώ να συνομιλήσω με όλους τους ανθρώπους. Δεν ξέρω βέβαια - ακόμη τουλάχιστον - αν αυτό είναι ελάττωμα που εμφανίστηκε στην πορεία της ζωής μου ή απλώς είναι ένα ... κατασκευαστικό λάθος. Το ψάχνω. Παρά τούτο, υπήρξαν άνθρωποι και υπάρχουν άνθρωποι - μιλάω για ανθρώπους / μέλη του φόρουμ έτσι; όχι στην προσωπική μου ζωή - που μπόρεσα να συνεννοηθώ αλλά και να συνεννοηθούν κι αυτοί μαζί μου. Υπήρξαν όμως και μέλη - που εγώ τα επέλεγα ως συνομιλητές μου - με τα οποία κάθε απόπειρα συνεννόησης κατέληγε σε "μάχη". Η επιλογή αυτή ήταν σκόπιμη από μέρους μου. Για να τεστάρω πρωτίστως εμένα και την πεποίθησή μου δηλ. ότι θα καταφέρω να συννενοηθώ. Ε, στην διάρκεια, χανόταν η μπάλα, θες γιατί την έχανα εγώ ; ναι, θες γιατί την έχαναν οι άλλοι ; ίσως, και συνέβαινε ότι συνέβαινε. Υπό αυτής της βάσης, η διαχείριση δεν έχει καμία απολύτως ευθύνη. Οι κινήσεις μου υπήρξαν πάντα "αψυχολόγητες". Και αυτό ίσως είναι και το εκνευριστικό για τους άλλους με μένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2016, 23:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zip
Όμως ούτε αυτό δούλεψε, γιατί στο μεταξύ είχε περάσει αρκετός καιρός και είχε ήδη διαμορφωθεί μια "εικόνα". Αυτήν την γαμημένη την "εικόνα", προσπάθησα πολλές φορές να την χαλάσω. Αλλά στο μυαλό ενός ανθρώπου όταν καρφωθεί μια εικόνα, σκεπτομορφές τις έλεγαν τότε, είναι σχεδόν αδύνατο να χαλάσει. Και μάλιστα, όταν αυτήν την εικόνα την έχεις φυτέψει ο ίδιος στο μυαλό του άλλου, άντε να την ξεριζώσεις από το μυαλό του άλλου.
Μήμπως αυτή η εικόνα είναι πρώτα εντυπωμένη στον δικό σου νου;
Μήμπως και εσύ ο ίδιος κάνεις πράγματα που συντηρούν αυτή την εικόνα που οι άλλοι έχουν για σένα;
Νομίζω οτι η διαχείριση - χωρίς να θέλω να παίξω το συνήγορό της - σου έχει επιτρέψει έμμεσα ή άμεσα κάποιες φορές τη συμμετοχή
και φάνηκες να εμμένεις στο παρελθόν
Π.χ. πριν κάποιους μήνες, είχες μπει με άλλον ακάουντ και έπαιξαν πάλι κάποια υπονοούμενα με τη διαχείριση και κατέληξες (ξανά) στη διαγραφή. Όμως μέχρι τότε, συμμετείχες κανονικά
Τώρα, εμείς εδώ πέρα, που δεν είμαστε μέλη από το 2003, δε ξέρουμε ακριβώς τα γεγονότα ή ποιο ακριβώς είναι το προηγούμενο ανάμεσα σε εσένα και τη διαχείριση
επίσης πρέπει να ξέρεις οτι για εμάς - ακόμα και εμένα που κάποτε όπως ξέρεις ασχολούμουν "πολύ" με αυτά - τις ίντριγκες δηλ. και τα σχετικά - μας φαίνονται πλέον πολύ μακρινά αυτά τα πράγματα, πολύ έξω από τη πραγματικότητα
Απο τότε μέχρι σήμερα και σε προσωπικό και σε συλλογικό επίπεδο (χώρας) έχουν γίνει τόσα πράγματα, που η τελευταία μας ανησυχία είναι τα σου πα-μου πες του εσωτέρικα
δεν μιλάω βέβαια εκ μέρους όλων, αλλά εκ μέρους ορισμένων, που θεωρώ οτι μπορώ να "συλλάβω" το πνεύμα τους.
Εσύ φαίνεσαι συνέχεια να αναζητείς το δίκαιο.
Εντάξει, το δίκαιο μπορείς να το ψάχνεις, και μπορείς επίσης και να το έχεις, αλλά μετά από αυτό τι;
Ωραία, τα χρέη τα δημιούργησαν κακοί διεφθερμένοι πολιτικοί, η χώρα πτώχευσε, ο ελληνικός λαός υφίσταται μέτρα που ειναι "άδικα". Αυτό αλλάζει το γεγονός οτι έχουμε πτωχεύσει;
Άρα ποια είναι η λύση;

Βλέπεις πώς ολα μοιάζουν;

Εσύ, αν θες να αλλάξεις αυτή τη γνώμη, που λες οτι έχει διαμορφωθεί για εσένα, θα πρέπει να πάψεις να ακολουθείς το μοτίβο που σε έφερε σε αυτή τη θέση εξ αρχής
για μεγάλο διάστημα
(για να μπορείς να συμμετέχεις σε κάποιο βαθμό με "ίσους όρους")
ή τουλάχιστον, να μην το ακολουθείς ως προς τα σημεία του που είναι "μελανά"
Δες και τι κάνω εγώ, πάρε παράδειγμα απο μένα

Αυτό είναι που πρέπει να κάνει και η Ελλάδα: Να αλλάξει μοτίβο
που σημαίνει τροπο λετιουργίας και νοοτροπία
Αν δεν το 'χεις καταλάβει, αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή, είναι οτι παλεύει ο παλιός εαυτός του έλληνα με τον νέο που προσπαθεί να γεννηθεί
Δεν λέμε οτι θα τα καταφέρει
Αλλά πάντως αν δεν γεννηθεί αυτός ο νέος εαυτός, για τον Έλληνα θα είναι δύσκολο πλέον να υπάρξει κάποια ελπίδα
και είναι πολύ σκλήρος ο παλιός εαυτός

Edited by - Πύρινος on 15/05/2016 23:58:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2016, 23:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και καλό είναι να τοποθετηθεί κάποιος από την Δ.Ο για το θέμα αυτό, για να σταματήσει το κρυφτό.

Heretic, μπορεί να είμαι ... ελαττωματικός, αλλά δεν είμαι και μαλάκαs, ούτε πιστεύω ότι μπορεί ποτέ να μου επιτραπεί να συμμετέχω εδώ με έναν λογαριασμό. Σου είπα, αυτό δεν με πειράζει, δεν με ενοχλεί γιατί δεν έχει καμία απολύτως σημασία (αν κάποιος θέλει να πει πέντε πράγματα), αν θα είναι παλιός λογαριασμός ή νέος ή θα έχει κάποιο nickname με μια τάδε "εικόνα" ή θα έχει πολλά μηνύματα ή όχι. Άλλωστε, ο δικός μου τρόπος έκφρασης προδίδει σχεδόν πάντα την ταυτότητά μου. Το πώς γράφω, το τι λέω, είναι πια ... γραφικό εδώ μέσα.

Εγώ επέλεξα να έχω πολλούς λογαριασμούς, πολλές "εικόνες". Εμένα αυτό δεν μου λέει τίποτε. Έτσι ήμαστε όλοι. Έτσι είναι όλος ο ντουνιάς. Και πάντα - όσον αφορά αυτό το φόρουμ, που είναι δηλ. και το μοναδικό που συνεχίζω να γράφω, είχα γράψει κάποτε και αλλού αλλά σε σχέση με το esoterica ήταν ... μηδαμινή η συμμετοχή μου - στο μυαλό της Δ.Ο. θα έχω προθέσεις. Κακές προθέσεις. Ούτε αυτό με πειράζει, ούτε αυτό μου λέει κάτι. Θα μου πεις, εσύ τις δημιούργησες. 'Ντάξει ... τι να κάνουμε ; Η πρόθεση είναι κάτι αφηρημένο. Δεν πειράζει ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2016, 23:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη

Πόση ώρα θα σου πάρει ακόμη, να καταλάβεις ότι το άτομο είναι...αλλού?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 00:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να τοποθετηθεί η Δ.Ο., εγώ πρώτος σου λέω, τζάμπα κόπο θα κάνει. Εγώ είμαι αυτός που είμαι ... και η Δ.Ο είναι αυτή που είναι. Δεν υπάρχει θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 00:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, γύρισες τόσο γρήγορα;

Τι καιρό είχε στο Α του Κεντάυρου είπαμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 00:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Πόση ώρα θα σου πάρει ακόμη, να καταλάβεις ότι το άτομο είναι...αλλού?


Πολύ ήπιος χαρακτηρισμός. Δεν με έχεις συνηθίσει σε τέτοια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 00:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Πόση ώρα θα σου πάρει ακόμη, να καταλάβεις ότι το άτομο είναι...αλλού?


Πολύ ήπιος χαρακτηρισμός. Δεν με έχεις συνηθίσει σε τέτοια.


Του μετέδωσαν πολιτισμό οι Κενταυρίτες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 00:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιάστηκα από μια κουβέντα του Aitherovamon, την εντιμότητα, ε, γι' αυτό το πήρα σερί κορδόνι. Επειδή αυτό το παιδί έχει ένα ήθος. Τώρα 'ντάξει, μπορεί να βγει και να μιλήσει εναντίον μου. Και μπορεί να του απαντήσω ξανά, με άσχημα λόγια ίσως. Αλλά, είτε του πω εγώ μια άσχημη κουβέντα, είτε όχι, το δικό του ήθος δεν αλλάζει.

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ νομίζει, πως εδώ μέσα γίνονται mind games. Παίζουμε με το μυαλό του άλλου δηλ. και προσπαθεί πότε ο ένας και πότε ο άλλος να "κάψει" το μυαλό του άλλου. Ξέρεις Heretic, αυτή η νοοτροποία υπήρχε στο esoterica. Πιο παλιά. Νομίζω έχει ξεπεραστεί. Έχουν φύγει δηλ. κάποια μέλη που την καλλιεργούσαν και την συντηρούσαν. Με βάση αυτό, ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είναι ένα απολίθωμα του 2005.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 00:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις φίλε, ούτε πρόκειτε ποτέ η Δ.Ο. να με δει εμένα φιλικά (και θα τους συμβούλευα να μην το κάνουν), αλλά ούτε προκειτε κι εγώ να τους δω φιλικά. Εγώ εδώ δεν είμαι γι' αυτούς. Και ούτε αυτοί θέλουν εμένα εδώ. Πάλι το ξαναλέω : Δεν υπάρχει τίποτε το έντιμο ή το ανέντιμο σε αυτό.

Είναι σαν να έχεις ένα μολύβι που γράφει πάνω σε ένα λευκό χαρτί και ξαφνικά σπάει η μύτη του. Ποιος νομίζεις πως φταίει ; Εσύ ή το μολύβι ; Κανένας δεν μπορεί να κατηγορήσει κανέναν. Όσο κι αν εσύ λες "γαμώτο, δεν έπρεπε να το πιέσω πολύ", η μύτη του μολυβιού μπορεί να ξανασπάσει ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 00:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ νομίζει, πως εδώ μέσα γίνονται mind games. Παίζουμε με το μυαλό του άλλου δηλ. και προσπαθεί πότε ο ένας και πότε ο άλλος να "κάψει" το μυαλό του άλλου. Ξέρεις Heretic, αυτή η νοοτροποία υπήρχε στο esoterica. Πιο παλιά. Νομίζω έχει ξεπεραστεί. Έχουν φύγει δηλ. κάποια μέλη που την καλλιεργούσαν και την συντηρούσαν. Με βάση αυτό, ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είναι ένα απολίθωμα του 2005.


Ακόμα γίνονται, και συμμετέχω κι εγώ σ' αυτά. Στην περίπτωση μου, για όλα φταίει εκείνη η καταραμένη ταινία του Κρόνενμπεργκ που 'χα δει μικρός, για το Scanners μιλάω. Μα κι εσύ όμως, απ' ότι βλέπω κάτι τέτοιο πας να κάνεις. Δηλαδή προσπαθείς όλα αυτά τα don'ts που δημιουργούν τα προβλήματα. Συμφωνώ πως πρωτίστως, κι εγώ μαθαίνω για τον εαυτό μου γράφοντας εδώ. Γενικά γράφοντας θα το έλεγα. Μα 'άκου κι αυτό: κάποιος από εδώ μέσα, είχε γράψει κάποια στιγμή, δημόσια ή πριβέ δεν θυμάμαι, το εξής: το esoterica είναι για κάποιους μια πίστα που δεν μπόρεσαν να τελειώσουν ποτέ. Και είναι καταδικασμένοι να προσπαθούν ξανά και ξανά να τα καταφέρουν, θα συμπλήρωνα εγώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 00:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Νικόμαχος νομίζει οτι κάνει mind games
Τι πραγματικά κάνει
Μάλλον ζωγραφική, όπως αυτός εδώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 00:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμμέσως, πλην σαφώς,μας λέει ο ίδιος πόση τρικυμία υπάρχει στον εγκέφαλό του.

Η υποτιθέμενη πάλη, που δίνει με τα κύματα, ακόμη και αυτή είναι μια φαντασίωσή του.

Μην με πλησιάζετε, είμαι εντελώς αναξιόπιστος.Ελαττωματικός και αναξιόπιστος.Δική του παραδοχή.

Ομορφα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 01:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic, αν θες το πιστεύεις, αν δεν θες δεν το πιστεύεις : Στο esoterica, ποτέ μου - μα ποτέ μου όμως - δεν προσπάθησα να κάνω κάτι. Ούτε καλό, ούτε κακό. Ούτε να παίξω με το μυαλό κάποιου, ούτε να μην παίξω. Σε ένα φόρουμ, κανένας δεν μπορεί να κάνει κάτι, πλήν του να γράφει τις σκέψεις του ή τις απόψεις του.

Αυτό που καταλαβαίνει ο αναγνώστης διαβάζοντας αυτά που γράφω, τις περισσότερες φορές είναι η δική του ερμηνεία. Εγώ πρώτος θέλω να είναι η δική του ερμηνεία. Μου ξεφεύγουν μερικές φορές αλήθειες βέβαια που δεν σηκώνουν περαιτέρω ανάλυση. Δεν τις λέω. Μου ξεφεύγουν. Όμως τις περισσότερες φορές, δεν φέρω καμία απολύτως ευθύνη αν το μυαλό του άλλου θεωρεί τα γραφόμενά μου ως προσπάθεια να παίξω μαζί του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 01:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, σε σένα αυτήν την στιγμή δεν λέω απολύτως τίποτε. Συνεπώς, μη τα διαβάζεις αυτά που γράφω, είναι σε άλλη γλώσσα από αυτήν που καταλαβαίνεις. Μπορεί να φαίνονται Ελληνικά αλλά δεν είναι. Αλήθεια στο λέω, τζάμπα τα διαβάζεις. Ούτε πρόκειτε να καταλάβεις κάτι, ούτε και πρέπει να καταλάβεις κάτι. Άσ' το λοιπόν. Πάρε καλύτερα ένα τηλεσκόπιο και ψάξε για τον Σείριο Γ, μπας και τον ανακαλύψεις εσύ πρώτος. [ Να' χεις και κάτι να μας λες δηλ. ]

Edited by - ADA on 16/05/2016 01:22:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 01:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς για σένα, καταλαβαίνω αυτή την γλώσσα.Εγώ την ανακάλυψα και την χρησιμοποιώ για να πιάνω "εξυπνοπούλια".Και όπως φαίνεται έχει πάντα επιτυχία.

γακ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 01:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Η υποτιθέμενη πάλη, που δίνει με τα κύματα, ακόμη και αυτή είναι μια φαντασίωσή του.
Το 'χουμε πει Νικόμαχε αυτή είναι διαταραχή από την οποία πάσχει γενικά ο λαός μας.
Μη ξεχνάμε οτι και ο Ζιπ "ΟΧΙ" υποστήριζε, όπως εσύ.
Και οι δυό με κύματα παλεύετε*

quote:
Ζιπ
Είναι σαν να έχεις ένα μολύβι που γράφει πάνω σε ένα λευκό χαρτί και ξαφνικά σπάει η μύτη του. Ποιος νομίζεις πως φταίει ; Εσύ ή το μολύβι ;
Άρα, έχουν γίνει και απ' τις δυο μεριές λάθη;
Έστω οτι έχουν γίνει και απ' τις δυό μεριές λάθη (εγώ αυτο καταλαβαίνω)
Μου είναι δύσκολο να μου λες, οτι ΕΣΥ δεν μπορούσες να διαχειριστείς τη κατάσταση
Να μη μπορεί να τη διαχειριστεί π.χ. ο Agnostic (τυχαιο όνομα για να μην υπάρξει παρέξηγηση), οκ
Αλλα εσύ;
Αν όχι εσύ, ποιος;

*σ.σ. Το πρόβλημα έλλειψης εμπιστοσύνης και της σχιζοειδούς διαταραχής του λαού μας, έχει ήδη αναφερθεί στο βίντεο που παρέθεσα

Edited by - Πύρινος on 16/05/2016 01:35:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 01:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic

Μα 'άκου κι αυτό: κάποιος από εδώ μέσα, είχε γράψει κάποια στιγμή, δημόσια ή πριβέ δεν θυμάμαι, το εξής: το esoterica είναι για κάποιους μια πίστα που δεν μπόρεσαν να τελειώσουν ποτέ.


Ωραίο είν' αυτό.

quote:
Και είναι καταδικασμένοι να προσπαθούν ξανά και ξανά να τα καταφέρουν, θα συμπλήρωνα εγώ.

Καταδικασμένοι, δεν θα το έλεγα. Εξαρτάται. Με ποιους μιλάς, ποιους επιλέγεις ως συνομιλητές σου, για τι πράγμα μιλάς, τι πράγμα διαβάζεις. Άμα βρεις κάποιον που μπορείς να κάνεις διάλογο μαζί του, αξίζει να προσπαθήσεις.

Ξε'ς κάποτε ο Admin εδώ μέσα, είπε κάτι : "Μην πετάτε μαργαριτάρια στα σκυλιά". Τώρα, δεν θυμάμαι καλά αν το είπε ο Admin του esoterica ή ... κάποιος άλλος admin. Τέλος πάντων, εγώ με αυτό διαφωνούσα. Εντόνως. Και διαφωνούσα γιατί η εικόνα ενός σκύλου να του πετάς μαργαριτάρια, δεν μου έκατσε καλά μέσα μου. Δηλ. θα προτιμούσα μια κουβέντα του στυλ "Μην πετάτε ακαθαρσίες στους ανθρώπους", που στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα, παρά αυτό το "τα μαργαριτάρια στα σκυλιά". Είναι διαφορετική οπτική, δηλ. εγώ τον άνθρωπο δεν τον βλέπω σαν σκύλο, ούτε βλέπω τον εαυτό μου πως ... πετάει μαργαριτάρια σ' αυτόν, αλλά στην ουσία το νόημα είναι το ίδιο.

Τώρα, η διαφορά είναι η εξής : Εσύ επιλέγεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα. Το "μην πετάτε μαργαριτάρια στα σκυλιά" ή το "μην πετάτε ακαθαρσίες στους ανθρώπους" ; Είναι θέμα δηλ. αισθητικής. Στην ουσία διαφωνούσα με την αισθητική του admin (όποιος και να ΄ταν αυτός δηλ.).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 01:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί του 'είναι' και του 'μη είναι' παίξαν αρκετό ξύλο ο Παρμενίδης με τον Ηράκλειτο.

Ο zip απεφάσισε να επανέλθει ως αγοραία περσόνα του μηδενός. Κι εσείς συντρέχετε της αναπηρίας του. Εύγε!

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 01:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος

Μου είναι δύσκολο να μου λες, οτι ΕΣΥ δεν μπορούσες να διαχειριστείς τη κατάσταση
Να μη μπορεί να τη διαχειριστεί π.χ. ο Agnostic (τυχαιο όνομα για να μην υπάρξει παρέξηγηση), οκ
Αλλα εσύ;
Αν όχι εσύ, ποιος;


Τι σημαίνει αυτό ρε Πύρινε ; Ποιος νομίζεις πως είμαι δηλ. ;;;

Δεν έχει σημασία - για κανέναν - τι μπορούσα να κάνω εγώ και τι οι άλλοι. Υπάρχει μια κυρία που λέγεται συγκυρία, λάχεμα, περίσταση. "Οι περιστάσεις έτσι το 'φεραν ...", που λέει κι ο Καβάφης. Η συγκυρία που λες, άμα σε βρει λίγο μπόσ'κο, πάει, την πλέρωσες. Και την πληρώνεις δηλ. συνέχεια ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 01:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο zip απεφάσισε να επανέλθει ως αγοραία περσόνα του μηδενός. Κι εσείς συντρέχετε της αναπηρίας του. Εύγε!

Αργησες.Σε προλάβαμε...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 01:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM

Ο zip απεφάσισε να επανέλθει ως αγοραία περσόνα του μηδενός. Κι εσείς συντρέχετε της αναπηρίας του. Εύγε!


Μονάχα που το ίδιο κάνεις κι εσύ ...

Κοίτα, θα σου πω μια αλήθεια : Αν ασχοληθείς με μένα, να ξέρεις πως θα σε χαλάσω. Θα σου χαλάσω την "εικόνα" δηλ. που έχεις φτιάξει. Τώρα σκέψου, το θες αυτό ; ή δεν το θες ; Δηλ. σκέψου : Έχεις κάνει έναν αγώνα για να είσαι αυτός που είσαι εδώ μέσα. Για να λες αυτά που λες και να σε διαβάζουν όλοι σαν υπνωτισμένοι, για να θεωρείσαι σεβαστό μέλος, για να σε υποστηρίζει η Δ.Ο. Αν ασχοληθείς με μένα όμως, όλα αυτά θα καταστραφούν και η ίδια η Δ.Ο. που τώρα πίνει νερό στ' όνομά σου, θα σε "πυροβολήσει". Άλλωστε εσύ είχες πει κάποτε, πως αν είναι να γράφω εγώ στο φόρουμ, εσύ δεν θα γράφεις. 'Η εσύ δηλ. ή εγώ. 'Ντάξει, εγώ δεν μπορώ να σε κερδίσω σ' αυτό τώρα, εσύ έχεις το πάνω χέρι, αλλά αν ασχοληθείς μαζί μου κατ' αυτόν τον τρόπο, θα χάσεις από μόνος σου. Δεν θα χρειαστεί να κάνω εγώ κάτι παραπάνω. Αν για σένα κάποιος είναι σκατά, τι τον αγγίζεις ; Θα λερωθείς ... Σκέψου κατά πόσο το θέλεις αυτό ...

Edited by - ADA on 16/05/2016 02:05:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 02:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣκέφτεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 02:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
quote:

Μονάχα που το ίδιο κάνεις κι εσύ ...

Δεν κάνω το ίδιο. Γιατί δεν είμαι αγοραία περσόνα, παρά άνθρωπος με ονοματεπώνυμο, αλλά κι επειδή δεν χρειάστηκε ποτέ να επανέλθω.

quote:
Κοίτα, θα σου πω μια αλήθεια : Αν ασχοληθείς με μένα, να ξέρεις πως θα σε χαλάσω. Θα σου χαλάσω την "εικόνα" δηλ. που έχεις φτιάξει. Τώρα σκέψου, το θες αυτό ; ή δεν το θες ;

Με απειλείς με κάποιον τρόπο, νομίζω. Θα κάνεις κάποια στατιστική ανάλυση φαντάζομαι, κλπ. Από όσο καταλαβαίνω, συνταξιούχος τελώνης είσαι, χρόνο και φράγκα θα έχεις. Κάνε ό,τι νομίζεις. Αποδόμησέ με εντελώς. Τώρα που έχεις και χρόνο όμως, κάντο με σωστά ελληνικά.

quote:
Δηλ. σκέψου : Έχεις κάνει ένα αγώνα για να είσαι αυτός που είσαι εδώ μέσα.

Ανακόλουθος είσαι. Πάλι με τα βρακιά κάτω πιάνεσαι. Εκλιπαρείς έλεος, επικαλούμενος ανυπαρξία προθέσεων, και καταλογίζεις προθέσεις σε όλους του συμμετέχοντες. Σήκωσε τα βρακιά σου, γλύψε λίγο ακόμη την Δ.Ο. και πιάστο από την αρχή.

quote:
Για να λες αυτά που λες και να σε διαβάζουν όλοι σαν υπνωτισμένοι, για να θεωρείσαι σεβαστό μέλος, για να σε υποστηρίζει η Δ.Ο. Αν ασχοληθείς με μένα όμως, όλα αυτά θα καταστραφούν και η ίδια η Δ.Ο. που τώρα πίνει νερό στ' όνομά σου, θα σε "πυροβολήσει". Άλλωστε εσύ είχες πει κάποτε, πως αν είναι να γράφω εγώ στο φόρουμ, εσύ δεν θα γράφεις. 'Η εσύ δηλ. ή εγώ. 'Ντάξει, εγώ δεν μπορώ να σε κερδίσω σ' αυτό τώρα, αλλά αν ασχοληθείς μαζί μου, θα χάσεις από μόνος σου.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει βεβαίως. Ψάξε τον όρο "Συμπλεγματικός".

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 02:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πωπω
Σαν τους παλιούς καλούς καιρούς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 02:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, αν θέλεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και γάντια. Και μάσκα άμα θέλεις, να μη σε πιάνουν οι αναθυμιάσεις. Αλλά φίλε, αν ασχοληθείς με τα σκατά, σκατατζής λέγεσαι, είτε με μάσκα, είτε με γάντια, ο σκατατζής είναι σκατατζής.

[ όχι ότι έχω κάτι με τους εν λόγω κυρίους απλά επειδή ξέρω πως ο DSM δεν θέλει να του βγει τ' όνομα δηλ. ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADA
Troll


54 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 02:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM

Δεν κάνω το ίδιο.


Ακριβώς το ίδιο κάνεις DSM. Ακριβώς. Διάβασε το υπόλοιπό σου μήνυμα, γιατί εγώ ... χέστηκα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 02:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr, εσύ που είσαι πολύ γρήγορος σε κάτι τέτοια, βρες μας εκείνη τη φθινοπωρινή κουβέντα του 2015, που μαζί με τον osmosis και τον zip συζητάγατε για το πόσες φορές πηδάγατε τις γυναίκες σας καθημερινώς. Μην ψάχνω για ώρες. Δεν είναι το δυνατό μου σημείο...

Υ.Γ. Εκείνο με τις πίστες το έχει πει ο Αμεινίας νομίζω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2016, 02:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίτα, θα σου πω μια αλήθεια : Αν ασχοληθείς με μένα, να ξέρεις πως θα σε χαλάσω. Θα σου χαλάσω την "εικόνα" δηλ. που έχεις φτιάξει.

Και πως θα το κάνεις αυτό?

Με τα ίδια μαθηματικά που υπολόγισες τον χρόνο ενεργής παρουσίας μου στο φόρουμ?

Με την προβολή πνευματικής παρακαταθήκης άλλων ως δική σου, όπως έκανες στο παρελθόν?

Με μαλακισμένα folowers τύπου Πύρινου?

Με την βοήθεια του Γιάννη του...Περιπατητή?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy