ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "" ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2018, 19:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που λέει, τα καταλαβαίνεις;

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2018, 23:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτά που λέει, τα καταλαβαίνεις;

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)


Φυσικά τα καταλαβαίνω και συμφωνώ. Έχω μάλιστα προχωρήσει για κάτι πάρα πάνω τις σκέψεις μου.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 24/06/2018 00:28:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2018, 13:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σεισμικ τέλειωσες με τους σεισμούς και τα γεωλογικά και τό'ριξες τώρα και στην Αστροφυσική?

quote:
Ο χώρος και ο χρόνος έχουν αρχή και τέλος? Αν έχουν τι υπήρχε πριν τον χρόνο και τον χώρο και τι θα υπάρχει μετά?
Ο χώρος και ο χρόνος είναι μέρος των ψευδαισθήσεων μας είναι η ανάγκη να ορίσουμε τα όρια που αντιλαμβανόμαστε.
Δεν υπάρχει όμως ούτε χώρος ούτε χρόνος.
Ο χρόνος και ο χώρος δεν υπήρχε πριν εμείς εφεύρουμε το μετρικό σύστημα.
Οπότε αν δεν υπήρχαμε εμείς θα υπήρχε ο χώρος και ο χρόνος θα υπήρχε το σύμπαν αν δεν υπήρχε ο παρατηρητής?

'Εχεις κάποιο δίκιο εδώ, υπό κάποια έννοια,
αλλά ξέρεις τί πρόβλημα υπάρχει? Οι κλίμακες, οι έννοιες, τα συστήματα αναφοράς, κλπ. Στην δε απόλυτή τους εκδοχή και πίστη αυτές οι 'παραδοχές' που παραθέτεις μπορούν να μετατραπούν άνετα και σε μεγάλες...πατάτες!

Δεν φτιάχνουμε εμείς αυτά που βλέπουμε/παρατηρούμε ούτε έχουμε ψευδαισθήσεις.
Το σύστημα και ο χώρος δεν εξαρτάται από τον παρατηρητή.
Αν κάτι υπάρχει ή δεν υπάρχει,
αυτό γίνεται ανεξάρτητα αν μπορείς να το παρατηρήσεις εσύ , εγώ ή ο κανένας.

Κάποτε στη Γη υπήρχαν δεινοσαυροι. Αυτοί ήταν οι "παρατηρητές". Πιθανόν παρέα με κάποιους Νεάντερταλ ή αυστραλοπίθηκους ή Γκρεκοπίθηκους ή ό,τι άλλο υπήρχε τότε.

Αυτοί όλοι τώρα δεν υπάρχουν. Τι σημαίνει? Ότι δεν υπάρχει η Γη και η θάλασσα και τα βουνά και τα δάση?ή μήπως θεωρείς ότι υπάρχουν αυτά επειδή τα παρατηρείς εσύ τώρα?
Τότε τα παρατηρούσαν άλλοι και όχι εσύ. Τώρα εσύ και όχι άλλοι. Αύριοι κάποιοι παράλλοι και όχι εσύ.Μεθαύριο ίσως κανένας.
Αλλά υπάρχουν.
Και κατά τα φαινόμενα θα συνεχίσουν να υπάρχουν με ή χωρίς εμάς.

Δεν εφεύραμε τίποτα, ούτε δημιουργήσαμε τίποτα.

Ένα μέρος του Όλου είμαστε. Και μάλιστα πάρα πάρα πολύ μικρό και περαστικό...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2018, 15:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν φτιάχνουμε εμείς αυτά που βλέπουμε/παρατηρούμε ούτε έχουμε ψευδαισθήσεις.
Το σύστημα και ο χώρος δεν εξαρτάται από τον παρατηρητή.
Αν κάτι υπάρχει ή δεν υπάρχει,
αυτό γίνεται ανεξάρτητα αν μπορείς να το παρατηρήσεις εσύ , εγώ ή ο κανένας.

Κάποτε στη Γη υπήρχαν δεινοσαυροι. Αυτοί ήταν οι "παρατηρητές". Πιθανόν παρέα με κάποιους Νεάντερταλ ή αυστραλοπίθηκους ή Γκρεκοπίθηκους ή ό,τι άλλο υπήρχε τότε.

Αυτοί όλοι τώρα δεν υπάρχουν. Τι σημαίνει? Ότι δεν υπάρχει η Γη και η θάλασσα και τα βουνά και τα δάση?ή μήπως θεωρείς ότι υπάρχουν αυτά επειδή τα παρατηρείς εσύ τώρα?
Τότε τα παρατηρούσαν άλλοι και όχι εσύ. Τώρα εσύ και όχι άλλοι. Αύριοι κάποιοι παράλλοι και όχι εσύ.Μεθαύριο ίσως κανένας.
Αλλά υπάρχουν.
Και κατά τα φαινόμενα θα συνεχίσουν να υπάρχουν με ή χωρίς εμάς.

Δεν εφεύραμε τίποτα, ούτε δημιουργήσαμε τίποτα.

Ένα μέρος του Όλου είμαστε. Και μάλιστα πάρα πάρα πολύ μικρό και περαστικό...



Έχεις ακούσει που λένε ρωτώντας πας στην πόλη. Σε όλα αυτά που είπες πάρα πάνω υπάρχουν ορισμένες σταθερές οι οποίες υπήρχαν πάντα. Ποιες είναι αυτές. Είναι η ενέργεια και η μάζα. Θα έλεγα ότι η ενέργεια σκέπτεται και κατασκευάζει τα πάντα.. ακόμα και την μάζα και η ενέργεια είναι πνεύμα και η μάζα είναι το μέσον ή αλλιώς η στολή της ενέργειας για να παραχθεί μυϊκή δύναμη. Είναι ο πηλός του πνεύματος για την κατασκευή των πάντων. Η σκεπτόμενη όμως ενέργεια προϋπήρχε της μάζας.
Βλέπουμε, ακούμε, οσφραινόμαστε, έχουμε την αίσθηση της αφής της ακοής. Όλα αυτά κάποιος τα κατασκεύασε σε ένα πρόγραμμα δεν μπορεί να είναι τυχαία. Όλα αυτά δεν θα υπήρχαν αν δεν είχαν προγραμματισθεί από κάποιον με σκοπό να μας βάλει μέσα σε ένας προγραμματισμένο ψεύτικο κόσμο. Στην πραγματικότητα οι αισθήσεις είναι ψεύτικες γιατί πίσω από αυτές υπάρχει μόνο η ενέργεια των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων με μέσον μεταφοράς την ύλη. Την ύλη κάποιος πρέπει να την έφτιαξε για κάποιο σκοπό. Ποιος την έφτιαξε? Την έφτιαξε η ενέργεια η σκεπτόμενη ενέργεια ή αλλιώς το πνεύμα της ενέργειας με σκοπό την προσομοίωση της ζωής όπως την ξέρουμε.
Σκέπτομαι πως να φτιάξω το καλύτερο αντισεισμικό σύστημα. Υπάρχει η σκέψη η οποία είναι σκέτη ενέργεια αποθηκευμένη μέσα στο πνεύμα και υπάρχουν και τα υλικά που χρειάζονται για την πραγματοποίηση της σκέψης του αντισεισμικού.
Η ύλη δεν σκέπτεται η ενέργεια σκέπτεται. Η ενέργεια όμως είναι αόρατη από τις αισθήσεις μας και βλέπουμε μόνο τα αποτελέσματά της. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ενέργεια επειδή δεν την αντιλαμβανόμαστε παρά μόνο εκ του αποτελέσματος. Η ύλη μεταβάλετε και αλλάζει μορφή όταν πεθαίνουμε αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πεθαίνει και η ενέργεια του πνεύματός μας γιατί απλά η ενέργεια δεν πεθαίνει απλά αλλάζει μορφή. Μπορεί όμως και να αποθηκευθεί όπως συμβαίνει στην μπαταρία. Η αποθήκευση της ενέργειας είναι το πνεύμα της μάθησης ή η εμπειρία Συμπέρασμα Το σώμα είναι η στολή της ενέργειας και η ενέργεια αν αποθηκευθεί είναι η μπαταρία του πνεύματος.
Υ.Γ
Ερώτηση βασισμένη στην "Ισοτιμια" υλης και ενεργειας.
Υπάρχει ενέργεια άνευ ύλης? Για εμένα υπάρχει όπως είναι το φωτόνιο.
Το φωτόνιο μεταφέρεται μέσα από το απόλυτο καινό του σύμπαντος χωρίς να χρειάζεται την ύλη και είναι φωτεινή ενέργεια.

Edited by - seismic on 24/06/2018 16:21:32

Edited by - seismic on 24/06/2018 16:35:15

Edited by - seismic on 24/06/2018 17:32:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2018, 18:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ύλη δεν σκέπτεται η ενέργεια σκέπτεται.

H ενέργεια δεν είναι ύλη?

quote:

Υπάρχει ενέργεια άνευ ύλης? Για εμένα υπάρχει όπως είναι το φωτόνιο

Το φωτόνιο δεν είναι ύλη?

quote:

Η ενέργεια όμως είναι αόρατη από τις αισθήσεις μας και βλέπουμε μόνο τα αποτελέσματά της.

Μόνο στις δικές σου αισθήσεις είναι αόρατη.Οι υπόλοιποι την βλέπουμε.

[quote] [
Το φωτόνιο μεταφέρεται μέσα από το απόλυτο καινό του σύμπαντος/quote]

Που ακριβώς στο Σύμπαν υπάρχει απόλυτο κενό?


Η ημιμάθεια είναι ο χειρότερος εχθρός του 5% και ο βασικός σύμμαχος του 95%.Την έχουμε...βαμμένη!!

Ανρύ
Αν με αγαπάς λιγουλάκι, βάλε μυαλό στον "σεισμοεγκέφαλο", αλλιώς θα πάθω και εγκεφαλικό μαζί με όλα τα άλλα που έχω!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2018, 18:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δείξε κι εσύ λίγη κατανόηση
Δες το ως ενα μικρο ανοιχτό πανεπιστήμιο .... με ολα τα παράγωγα του (που έλεγε κι ο άλλος)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2018, 20:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η ύλη δεν σκέπτεται η ενέργεια σκέπτεται.

H ενέργεια δεν είναι ύλη?

quote:

Υπάρχει ενέργεια άνευ ύλης? Για εμένα υπάρχει όπως είναι το φωτόνιο

Το φωτόνιο δεν είναι ύλη?

quote:

Η ενέργεια όμως είναι αόρατη από τις αισθήσεις μας και βλέπουμε μόνο τα αποτελέσματά της.

Μόνο στις δικές σου αισθήσεις είναι αόρατη.Οι υπόλοιποι την βλέπουμε.

[quote] [
Το φωτόνιο μεταφέρεται μέσα από το απόλυτο καινό του σύμπαντος/quote]

Που ακριβώς στο Σύμπαν υπάρχει απόλυτο κενό?


Η ημιμάθεια είναι ο χειρότερος εχθρός του 5% και ο βασικός σύμμαχος του 95%.Την έχουμε...βαμμένη!!

Ανρύ
Αν με αγαπάς λιγουλάκι, βάλε μυαλό στον "σεισμοεγκέφαλο", αλλιώς θα πάθω και εγκεφαλικό μαζί με όλα τα άλλα που έχω!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Όχι η ενέργεια δεν είναι ύλη. Συνυπάρχει με την ύλη αφού η ενέργεια την δημιουργεί και την χρησιμοποιεί για να εφαρμόσει έργο ή για να κατασκευάσει την φύση. Ούτε το φωτόνιο είναι ύλη. Η ενέργεια κατασκευάζει την ύλη. Δεν υπάρχει απόλυτο κενό διότι και μέσα στο κενό υπάρχει ενέργεια η οποία μετά από αρκετό διάστημα δημιουργεί ύλη.
Κατά την επιστήμη που για εμένα είναι δογματική ... η συνολική ποσότητα ύλης και ενέργειας είναι πάντα ίδια.
Ποτέ δεν αλλάζει σε συνολική ποσότητα.... με εξαίρεση στον κανόνα ... την στιγμή της Μεγάλης Έκρηξης όταν ξαφνικά ήρθαν όλα στην ύπαρξη μέσα από το τίποτα με απειροελάχιστο χρόνο.
Όποτε μας συμφέρει είναι έτσι και όποτε δεν μας συμφέρει είναι αλλιώς?
Αν βλέπεις την ενέργεια θα ξέρεις και πως δημιουργείτε. Θα ήθελα να μάθω και εγώ ο ημιμαθής.
Δεν ήξερα ότι η επιστήμη πιστεύει στα θαύματα γιατί θαύμα είναι μόλις μέσα σε μια στιγμή κατά την μεγάλη έκρηξη να εμφανιστεί ξαφνικά τόση μεγάλη μάζα και ενέργεια από το τίποτα. Πραγματικό θαύμα! Αλλά τα θαύματα δεν υπάγονται στην επιστήμη. Κατά την επιστήμη είναι όλα μηχανικά χωρίς συνείδηση. Στην επιστήμη υπάγετε η παρατήρηση το πείραμα και η λογική θεωρεία αν δεν κάνω λάθος.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 24/06/2018 21:03:40

Edited by - seismic on 24/06/2018 21:08:10

Edited by - seismic on 24/06/2018 21:12:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2018, 22:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαστρογιάννη, ύλη και ενέργεια είναι ένα πράγμα. Υποστάσεις της ίδιας "ουσίας", τα τελευταία χρόνια μιλάει για αυτή εκτενώς η φιλοσοφία της επιστήμης. Eιδικά από τότε που η επιστήμη έβγαλε ένα χαζό τύπο, βασικά μια πρωτοβάθμια εξίσωση είναι: E=mc^2.
Ρωτάς που υπάρχει η ενέργεια, επειδή δεν τη βλέπεις. Μα εξ αιτίας της ενέργειας βλέπεις, εξ αιτίας της ενέργειας σκέφτεσαι και εξ αιτίας της πάλι το ξέρεις ότι σκέφτεσαι. Αν και για το τελευταίο... *

Επίσης η ενέργεια δεν χάνεται, μετασχηματίζεται. Αλλάζει μορφές. Τέλος αυτό που γράφεις για το τίποτα. Δεν υπάρχει "τίποτα", δεν υπήρξε ποτέ "τίποτα". Παντού υπάρχει "κάτι". Από αυτό το "κάτι " δημιουργήθηκε αυτό που βλέπεις, ή έτσι πιστεύουν μερικοί ξύπνιοι. Επίσης, ακόμα και να "σκέφτεται" η ενέργεια, δεν είσαι σε θέση να το διαπιστώσεις. Είναι σαν να μου λες τώρα ότι αισθάνεσαι τη Γη να γυρίζει. Όχι επειδή βλέπεις τ' άστρα να "κινούνται". Αισθάνεσαι την περιστροφή. Ξέρεις πως ακούγεται αυτό; Υπέρτατη μλκια.

* Για τα επίπεδα ικανότητας σκέψης, υπάρχουν διαβαθμίσεις. Φταίει η ύλη για αυτό, όπως και εσύ που την "μεταχειρίζεσαι". Αν την κακοποιείς συστηματικά, αυτή σου ανταποδίδει.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 24/06/2018 22:36:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 03:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαστρογιάννη, ύλη και ενέργεια είναι ένα πράγμα. Υποστάσεις της ίδιας "ουσίας", τα τελευταία χρόνια μιλάει για αυτή εκτενώς η φιλοσοφία της επιστήμης. Eιδικά από τότε που η επιστήμη έβγαλε ένα χαζό τύπο, βασικά μια πρωτοβάθμια εξίσωση είναι: E=mc^2.
Ρωτάς που υπάρχει η ενέργεια, επειδή δεν τη βλέπεις. Μα εξ αιτίας της ενέργειας βλέπεις, εξ αιτίας της ενέργειας σκέφτεσαι και εξ αιτίας της πάλι το ξέρεις ότι σκέφτεσαι. Αν και για το τελευταίο... *

Επίσης η ενέργεια δεν χάνεται, μετασχηματίζεται. Αλλάζει μορφές. Τέλος αυτό που γράφεις για το τίποτα. Δεν υπάρχει "τίποτα", δεν υπήρξε ποτέ "τίποτα". Παντού υπάρχει "κάτι". Από αυτό το "κάτι " δημιουργήθηκε αυτό που βλέπεις, ή έτσι πιστεύουν μερικοί ξύπνιοι. Επίσης, ακόμα και να "σκέφτεται" η ενέργεια, δεν είσαι σε θέση να το διαπιστώσεις. Είναι σαν να μου λες τώρα ότι αισθάνεσαι τη Γη να γυρίζει. Όχι επειδή βλέπεις τ' άστρα να "κινούνται". Αισθάνεσαι την περιστροφή. Ξέρεις πως ακούγεται αυτό; Υπέρτατη μλκια.

* Για τα επίπεδα ικανότητας σκέψης, υπάρχουν διαβαθμίσεις. Φταίει η ύλη για αυτό, όπως και εσύ που την "μεταχειρίζεσαι". Αν την κακοποιείς συστηματικά, αυτή σου ανταποδίδει.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)

Edited by - Heretic on 24/06/2018 22:36:10


Δεν σου λέω αυτά που λες.
Η ενέργεια μπορεί να είναι ισόποση με την μάζα αλλά λέω ότι ... άλλο είναι η ενέργεια άλλο είναι η μάζα ... δεν είναι ένα και το αυτό. Είναι σαν να έχεις ένα σφουγγάρι που περιέχει ενέργεια και μάζα. Αν ζουλίξεις το σφουγγάρι θα βγει η ενέργεια και θα μικρύνει η μάζα. Αντίθετα αν επιταχύνεις την μάζα και αυτή συγκρουστεί με μία άλλη μάζα στην ταχύτητα του φωτός το αποτέλεσμα θα είναι να δημιουργηθεί μεγαλύτερη μάζα αυτής των δύο συγκρουόμενων υλικών. Εδώ βλέπουμε ότι η ενέργεια της σύγκρουσης πολλαπλασιάζει την μάζα, την δημιουργεί. Ενώ αν ζουλίξεις το σφουγγάρι την εξάγεις - δηλαδή την μετατρέπεις σε θερμότητα, φως, ή κίνηση Εδώ βλέπουμε ότι η ενέργεια δημιουργεί την μάζα και ποτέ η μάζα την ενέργεια απλά η μάζα την αποθηκεύει μέσα της. Για τον λόγο αυτό στην σύντηξη εξάγεις την ενέργεια από την μάζα ενώ με τους επιταχυντές σωματιδίων μετά από την σύγκρουση αυξάνεις την μάζα διότι τις προσθέτεις ενέργεια.
Εδώ βλέπουμε ότι μετά την σύγκρουση ή την σύντηξη η αναλογία μάζας ενέργειας δεν είναι ίδια.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 09:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηταν επομενο οτι θα απαντουσες κατι τετοιο. Εδω νομιζεις οτι καταλαβες την εννοια της δυικοτητας που μιλησε ο Καφατος.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 12:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seismic

Επειδή η αμάθειά σου σπάει...καρύδια, φώτισέ μας σε παρακαλώ.

Η ατομική ενέργεια είναι ύλη?

Η ηλεκτρική ενέργεια είναι ύλη?

Η ηλιακή ενέργεια είναι ύλη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 14:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

seismic

Επειδή η αμάθειά σου σπάει...καρύδια, φώτισέ μας σε παρακαλώ.

Η ατομική ενέργεια είναι ύλη?

Η ηλεκτρική ενέργεια είναι ύλη?

Η ηλιακή ενέργεια είναι ύλη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Το φωτόνιο όπως και κάθε σωματίδιο εχει δυαδική φύση, με βάση τη απλουστευμένη νευτωνεια φυσική, δηλαδή και σωματίδιο και ηλεκτρομαγνητικό κύμα εξαρταται αν το παρατηρεί παρατηρητής με σωματιδιακή συνείδηση η κυματική.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 15:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβες τώρα Μάριε;

Όχι μόνο τα σωματίδια έχουν συνείδηση αλλά και τα κύματα, το είπε άλλωστε και ο Νεύτωνας. Κάνε τώρα μια απλή αναγωγή σε αυτά που έχει γράψει περί δομικής και αντισεισμικών κατασκευών, για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 15:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά άσε τι λέω για την αντισεισμική τεχνολογία γιατί εκεί με βλέπετε με τα κιάλια
Το να φανταστώ μία έκρηξη από το τίποτα και μετά να εμφανιστή τόση ενέργεια και μάζα είναι σαν να πιστεύω ότι η επιστήμη είναι αξιοκρατική.
Για να σου απαντήσω για την ενέργεια και την ύλη πρέπει πρώτα να ξέρω πως δημιουργούνται. Δεν ξέρω ούτε εγώ ούτε εσείς και ούτε η επιστήμη.

“Be less curious about people and more curious about ideas.”
http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 25/06/2018 15:22:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 19:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμ... δεν φταις εσύ. Εμείς φταίμε που χάνουμε την ώρα μας, προσπαθώντας να ξεστραβώσουμε τενεκέδες

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 20:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμ... δεν φταις εσύ. Εμείς φταίμε που χάνουμε την ώρα μας, προσπαθώντας να ξεστραβώσουμε τενεκέδες

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)


ο Βασσίλης_1 της φυσικής.
Και δυστυχώς, με δικαίωμα ψήφου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 20:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seismic

Είμαι ένας απλός οπωροπώλης.Μανάβης.
Ο,τι ξέρω από αστροφυσική και σωματιδιακή φυσική υψηλών ενεργειών, τα μαθαίνω από τις συζητήσεις που κάνουν τα βράδυα, τα ζαρζαβατικά μου.

Τα αγγούρια και οι τομάτες μου ξέρουν περισσότερα από σένα.Αλήθεια σου λέω.

Χθές μου είπε ένα αγγούρι, πως το παγκόσμιο κύπελλο, θα το σηκώσει η Πορτογαλία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 22:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Χθές μου είπε ένα αγγούρι, πως το παγκόσμιο κύπελλο, θα το σηκώσει η Πορτογαλία.

Δυνατοί οι Πορτογάλοι, έχουν και τη φόρα από το Euro, και με έναν Ρονάλντο που αρνείται να χάσει...ωστόσο δεν τούς βλέπω να το παίρνουν (εάν το παίξεις τώρα πάντως δίνει εξαιρετική απόδοση μέχρι και 20!).

Οι ερχόμενες ματσάρες είναι:

Ισπανία-Ρωσία
Πορτογαλία-Ουρουγουάη (με την Ουρουγουάη να πηγαίνει μέχρι τώρα τρένο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 22:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και επειδή το χάρισμα το κληρονομικό το έχω και εγώ
Προβλέπω ότι την Πέμπτη το βράδυ θα προκύψει match-up Βραζιλία-Γερμανία για την φάση των 16. Αγώνας που θα παιχτεί την Δευτέρα και στον οποίο προβλέπω η Βραζιλία να εξιλεώνεται για τον διασυρμό του 2014...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2018, 23:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σόρυ για το σπαμάρισμα αλλά την Πορτογαλία μόλις την βρήκα με απόδοση 29 στην William Hill για να πάρει το Μουντιάλ!!! Είναι τόσο καλή η απόδοση που μού έρχεται να ποντάρω κανά στοιχηματάκι (αν και δεν την πολυπιστεύω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 07:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

seismic

Είμαι ένας απλός οπωροπώλης.Μανάβης.
Ο,τι ξέρω από αστροφυσική και σωματιδιακή φυσική υψηλών ενεργειών, τα μαθαίνω από τις συζητήσεις που κάνουν τα βράδυα, τα ζαρζαβατικά μου.

Τα αγγούρια και οι τομάτες μου ξέρουν περισσότερα από σένα.Αλήθεια σου λέω.

Χθές μου είπε ένα αγγούρι, πως το παγκόσμιο κύπελλο, θα το σηκώσει η Πορτογαλία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Εντάξει και εγώ τούβλα χτίζω δεν σημαίνει ότι είναι πιο έξυπνα από εσένα.

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 08:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εντάξει και εγώ τούβλα χτίζω δεν σημαίνει ότι είναι πιο έξυπνα από εσένα.


Σίγουρα όχι.
Τα ζαρζαβατικά όμως, είναι οργανική ύλη και παίζει να είναι εξυπνότερα από εσένα.Τουλάχιστον, αυτό υποθέτουν οι δημοσιεύσεις σου.

Τώρα, περιμένω απαντήσεις στα τρία ερωτήματά μου.Μία για κάθε ένα από αυτά.


Είναι η πυρηνική ενέργεια ύλη?

Είναι η ηλεκτρική ενέργεια ύλη?

Είναι θερμική ενέργεια ύλη?


Αν ΝΑΙ γιατί και πως.
Αν ΟΧΙ γιατί και πως.

Είναι η ευκαιρία σου, να αποδείξεις πως δεν είσαι τενεκές.Μετά θα σου εξηγήσω το "γράμμα", επειδή ίσως "ξυπνήσεις" και καταλάβεις, πως αν δεν καταναλώσεις μερικά χρονάκια από την ζωή σου, στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, δεν έχεις το δικαίωμα να "κοντράρεις" το πανεπιστήμιο,με ή χωρίς...τα παράγωγά του, που λέει και το άλλο βλήμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 14:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απάντησέ μου πρώτα εσύ σαν πανεπιστημιακός που βλέπεις έστω και ένα λάθος σε αυτά που λέω για την ευρεσιτεχνία μου και έχω κάνει να παραμιλάει όλη η παγκόσμια ακαδημαϊκή κοινότητα και μετά θα σου απαντήσω και εγώ.
Όπως λες δεν είμαι πανεπιστημιακός είμαι ανώτερος ανεξάρτητος ερευνητής με εφευρέσεις και δημοσιεύσεις. ( Εσύ νομίζω είπες ότι είσαι μανάβης.. )
Και εσείς δεν έχετε δικαίωμα να μιλάτε για κατασκευές αν δεν έχετε πιάσει το μυστρί και το σκεπάρνι στα χέρια σας.

https://www.researchgate.net/post/Is_there_a_researcher_who_wishes_to_collaborate_scientifically_with_me_for_the_development_of_my_patent_dealing_with_earthquake_technology
Υ.Γ
Κατά την επιστήμη δεν υπάρχει ενέργεια χωρίς ύλη και ύλη χωρίς ενέργεια.
Οπότε κατά την επιστήμη προέρχονται από την ύλη όλες οι μορφές ενέργειας.
Κατά την δική μου άποψη όμως δεν είναι σωστό. Η ενέργεια προϋπάρχει της ύλης και κατασκευάζει την ύλη δηλαδή το σύμπαν καθώς και την συνείδηση των ζώντων οργανισμών. Είναι πιο λογικό να πιστέψεις την διεργασία διαστολής του σύμπαντος λόγο γέννησης του χώρου και της ύλης μέσα στον χρόνο καθώς και του ότι οι μαύρες τρύπες είναι το εργοστάσιο ανακύκλωσης των πλανητών παρά να πιστέψεις στην μεγάλη έκρηξη από το τίποτα για το τίποτα.
Καθήκον μου είναι σαν ερευνητής να έχω μεν την συσσωρευμένη γνώση στο ένα ημισφαίριο του εγκεφάλου αλλά από το άλλο να διαφωνώ σε ότι δεν μου ακούγεται σωστό και να προσπαθώ να βρω άλλες ιδέες.
Αυτή η διαφορά διαχωρίζει τον ερευνητή από τον ψάλτη.

http://antiseismic-systems.com/

Edited by - seismic on 26/06/2018 15:32:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 15:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.asteiatoras.gr/deka-koryfaia-anekdota-me-ton-toto/

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 16:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seismic

Ο Υ Σ Τ !

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 16:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=Qr9rffC8VT8

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 18:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ερώτηση κρίσιμη προς την διαλεχτή ομήγυρη: ο γνωστός νόμος ορίζει ότι μάζα (δηλαδή ύλη) και ενέργεια συνδέονται άρρηκτα και μετατρέπονται η μία στην άλλη με έναν τρόπο που δεν σηκώνει και πολλές αντιρρήσεις...τι σχέση όμως, ή τι συσχέτιση, μπορεί να υπάρχει μεταξύ σκοτεινής ύλης και σκοτεινής ενέργειας? Μπορούμε και εκεί να μιλήσουμε για μία σκοτεινή υλο-ενέργεια; Διότι η μεν πρώτη φαίνεται να έλκει και να συμπιέζει, ενώ η δεύτερη -ο εχθρός της βαρύτητας- φαίνεται να σπρώχνει μακρυά, να απωθεί.

Τι δεν πάει καλά στην όλη υπόθεση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 18:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν πάει καλά στην υπόθεση είναι πως η "σκοτεινή υλο-ενέργεια" είναι θεωρητικό μοντέλο, ενώ η υλο-ενέργεια χειροπιαστή

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seismic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


334 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 21:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seismic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ερώτηση κρίσιμη προς την διαλεχτή ομήγυρη: ο γνωστός νόμος ορίζει ότι μάζα (δηλαδή ύλη) και ενέργεια συνδέονται άρρηκτα και μετατρέπονται η μία στην άλλη με έναν τρόπο που δεν σηκώνει και πολλές αντιρρήσεις...τι σχέση όμως, ή τι συσχέτιση, μπορεί να υπάρχει μεταξύ σκοτεινής ύλης και σκοτεινής ενέργειας? Μπορούμε και εκεί να μιλήσουμε για μία σκοτεινή υλο-ενέργεια; Διότι η μεν πρώτη φαίνεται να έλκει και να συμπιέζει, ενώ η δεύτερη -ο εχθρός της βαρύτητας- φαίνεται να σπρώχνει μακρυά, να απωθεί.

Τι δεν πάει καλά στην όλη υπόθεση;


Ένας μαγνήτης έλκη και απωθεί Ενέργεια είναι και η έλξη ενέργεια είναι και η απώθηση. Ενέργεια υπάρχει και στις δύο περιπτώσεις. Από εκεί αρχίζουμε και ξετυλίγουμε το κουβάρι. Και κάτι άλλο. Ανάμεσα σε δύο μαγνήτες που έλκονται ή απωθούνται υπάρχει ενέργεια αλλά δεν υπάρχει ύλη. Αυτό πως το εξηγείτε?

http://antiseismic-systems.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 21:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοστ

Η σκοτεινή ενέργεια και ύλη, είναι θεωρητικό μοντέλο, όπως σωστά έγραψε ο Αιρετικός.

Περιλαμβάνει ως εκ τούτου, άγνωστα εξωτικά σωματίδια και άγνωστες μορφές ενέργειας, όλα υποθετικά, στην προσπάθειά μας να εξηγήσουμε το μόλις 4% της αποδεδειγμένης υλοενέργειας του ορατού σύμπαντος.

Η θεωρία αυτή ενισχύεται από διάφορα παρατηρήσιμα γεγονότα, όπως το δισεκατομμυρίων ετών διάρκειας ταξίδι των φωτονίων, των νετρίνων και άλλων σωματιδίων υψηλών ενεργειών, την μετακίνηση των γαλαξιών, το φαινόμενο Ντόπλερ, το φαινόμενο Κόμπτον και άλλων ακόμη γεγονότων. Θεωρητικά,όλα αυτά τα παρατηρήσιμα συμβάντα, θα χρειάζονται ένα μέσον, ένα"υπόστρωμα", να κυλήσουν, να συμβούν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy