ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2018, 14:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το θέμα της επίγνωσης είναι προϋπόθεση κι έτσι προηγείται οποιουδήποτε άλλου


Αυτη ειναι και η δικη μου θεση


quote:
Γιατί δεν θέλουν να ξέρουμε την αλήθεια και μας μπερδεύουν;


Γιατι η αγνοια του πως λειτουργει ο ψυχισμος ωφελει αυτους που το κανουν σε πολλα επιπεδα

Απο τον καταναλωτισμο μεχρι και την διαχειρηση απο εσενα του ψυχισμου σου ,που ειναι ζητημα ενεργειων

Ενεργειων που καταναλωνονται στον βροντο ,χωρις ουσιαστικα κανενα νοημα για αυτο

Ολο αυτο που γνωριζεις θα πρεπει να το βαλεις κατω απο το μικροσκοπιο και να το επανααξιολογησης


Κατι που ειναι δυσκολο ακομα και να το ανιχνευσεις


Ειναι πολυ δυσκολο να αντιληφθεις τι ΔΕΝ ειναι δικο σου ,αλλα το εχεις υιοθετησει


Ουσιαστικα ολη σου η ζωη ,και αυτα που πιστευεις για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

Οσο προχωρας ομως σε αυτην την μελετη ερευνα ,τοσο περισσοτερο θα επιθυμεις να απελευθερωνεσαι


Η επανασταση θα ειναι συνισταμενη αυτων που αρχικα διαβαζεις .....βλεπεις εξω στην κοινωνια ,αλλα κυριως αυτων που βλεπεις πανω στην λειτουργια σου

Επειδη κατανοεις πια οτι εισαι ερμαιο δυναμεων και συγκυριων

quote:
Επίσης, επιθυμώ να ξεστραβωθώ αλλά δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω.


Αν το θελησεις πολυ αυτο θα ειναι αναποφευκτο


quote:
Ένα άτακτο διάβασμα επί των μεταφυσικών θεμάτων θα με οδηγήσει κάπου ή θα με βγάζει σε διαφορετική παραλία κάθε φορά;


Η παραλια ειναι η ιδια ,και ειναι ο εαυτος σου

Φροντισε μονο να εισαι στο επιπεδο που κατανοεις και μπορεις να εργαζεσαι ,γιατι αυτο ειναι το βασικοτερο απο ολα

Αυτο ειναι δυστυχως και το λαθος των περισσοτερων που ασχολουνται με τα εσωτερικα

Γινονται οπαδοι του εσωτερισμου ακριβως οπως στο ποδοσφαιρο


Μπορουν να σου πουν τα παντα ,χωρις ουσιαστικα να λενε πολλα

Η ακομα και τιποτα ......απλα να επαναλαμβανουν αυτα που εχουν διαβασει

quote:
Και γενικά αρχίζω αρκετά βιβλία τα οποία παρατάω από την αρχή τους κιόλας ή στη μέση τους.

Καλεισαι και θα κληθεις .....αν θελεις να πας παρακατω να δωσεις απαντησεις για οτιδηποτε σου συμβαινει


Οσι παιρνεις απαντησεις για πραγματα τοσο η κατανοηση σου θα διευρυνεται

quote:
αν δεν έχει προηγηθεί η παρατήρηση και το πείραμα, όπως συμβαίνει σε αντικείμενα κατά βάσιν θεωρητικά, τότε θα καταλήγω σε θεωρίες που πολλές φορές βρίσκονται στον αέρα και μόνο στο μυαλό μου.

Ακριβως

quote:
πρέπει να καθορίσει μόνος του το πλαίσιο μάθησης. Δηλαδή να ξεχωρίσει τι τον ενδιαφέρει και να οργανώσει έπειτα το διάβασμά του εντάσσοντας στο πρόγραμμά του τη μελέτη βιβλίων, τα οποία θα έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους, κάποια κοινά, αν θέλει να οδηγηθεί κάπου, όπως συμβαίνει και με τα συγγράμματα και τους τομείς σπουδών μιας σχολής.

Ετσι

quote:
Αν τραβιέται τη μία στο ένα αντικείμενο, την άλλη ασχολείται με ένα άλλο, την παράλλη με κάτι επίσης διαφορετικό, πώς θα καταλήξει σε συμπεράσματα;


Ετσι Θα πω μονο οτι αυτη ειναι και η λειτουργια του ψυχισμου

Και σαν ψυχισμο δεν ενοω μεμονομενα ......βαπτισμενα προβληματα ..........γιατι αυτο ειναι πολυπλοκο αποτελεσμα

Η καθε στιγμη ........ακομα και οι πιο απλες κρυβουν μεσα τους τις αρχες του ψυχισμου


Μονος αυτες


Και αν επιχειρησης να ξεδιαλυνεις αποτομα και ετσιθελικα περιπλοκες καταστασεις ,απλα θα πεσεις σε τοιχο με αποτελεσμα την απογοητευση και το παρατημα


quote:
Μπορείτε να με βοηθήσετε να ξεκινήσω από κάπου;
Εδώ στο φόρουμ όποτε έχω όρεξη διαβάζω αυτά που γράφετε, αλλά δεν αρκεί.
Το φόρουμ είναι για ανταλλαγή απόψεων πάνω σε θέματα που έχουμε μελετήσει.
Αν όλη την ώρα μας τη χάνουμε σε διαλόγους, και δεν μελετάμε καθόλου, έπειτα θα κάνουμε μεν διάλογο αλλά όχι τόσο εποικοδομητικό, γιατί θα ερχόμαστε χωρίς στοιχεία.
Οπότε εμένα μου λείπουν τα στοιχεία.


Εχεις ηδη εκφρασει πολλες αποριες

Απο τα της ΝΤΠ μεχρι την λειτουργια του εαυτου

Εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις αρχικα με τα του εαυτου και την διατροφη

Η οποια διατροφη ειναι ενα αλλο μεγαλο και πονεμενο κεφαλαιο


Εκει ισως βρεις καποιες απαντησεις γαι το κοινωνικο ιστο


Φαρμακα εκπαιδευση ιατρικα καθεστωτα

Μην πιστευεις κανενα συμπεριλαμβανομενου και εμου


Απλα να αναρωτιεσαι βαθια να ψαχνεις και να μελετας


quote:
Αναλογιζόμενη τις απώλειες ανθρώπων νεαρής ηλικίας, παιδιών ή εφήβων, που λαμβάνουν χώρα κάθε μέρα ανά τον κόσμο, για διάφορες αιτίες, αναρωτιέμαι αν τελικά έχει κάποιο σκοπό και κάποιο βαθύτερο νόημα η ύπαρξή μας, ή εμείς αρεσκόμαστε στο να δημιουργούμε το σκοπό και το νόημα εκεί που δεν υπάρχει.
Μάλλον το δεύτερο.

Για το πρωτο σκελος θα πρεπει απλα να μελετησεις διαφορες πηγες ,αφου δεν ειμαστε σε θεση να παιρνουμε απαντησεις σε τετοια ζητηματα βιωματικα


Οσο για το δευτερο σκελος θα σου πω κατι που ειχε πει ενας κατ εμε σοφος ανθρωπος που σχεδον τον εμπιστευομαι ,και συμφωνω με τα λεγομενα


Ελςεγε ......οτι τα πραγματα δηλ οι ψυχολογικες καταστασεις που ειναι η αρχη και η αιτια ολων......απλα συμβαινουν ,οπως οταν βρεχει η οταν φυσαει .......

ΔηλαΔΗ ΤΥΧΑΙΑ

quote:
Η Εκκλησία έχει απάντηση σε αυτό, ότι τα παιδιά που πεθαίνουν μπορεί να πληρώνουν τις αμαρτίες των γονέων τους και γίνονται αγγελούδια σε κάθε περίπτωση, μόνο που δεν με καλύπτει η θέση της Εκκλησίας.


Η εκκλησια ειναι και αυτη μερος ενος συστηματος σαπιου ,αφου και αυτη υπακουει στις ιδιες αρχες αλλα και τους ψυχολογικους νομους που μας διεπουν ως ανθρωπους


Ο Χριστος ειχε πει ,οτι .......Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΥΤΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΡΙΘΕΙ

ΚΑΙ

ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ,ΑΛΛΑ ΑΜΑΡΤΑΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΠΡΑΤΕΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΣΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2018, 21:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο που έχω να προσθέσω πάνω στο θέμα της αποστασιοποίησης που προτείνετε, είναι πως και σε αυτό όπως και σε όλα, από ότι έχω καταλάβει απ' τη ζωή μου, πρέπει να τηρούμε το μέτρο.

Δεν μπορούμε να αποστασιοποιηθούμε σε βαθμό που να χάσουμε την επαφή με την πραγματικότητα ή να διαστρεβλώνουμε τα εξωτερικά ερεθίσματα στην προσπάθειά μας να τα ερμηνεύσουμε.

Εγώ αυτό έπαθα, και πάλι χρησιμοποιώ τη λέξη εγώ, πάλι διαχωρίζω τον σημερινό εαυτό μου απ' τον παλιό και "προβληματικό", γιατί τώρα δεν κάνω εξάσκηση στην αποστασιοποίηση, επειδή είμαι ακόμα μάλλον σε φάση προσγείωσης και επανένταξης στο περιβάλλον μου.

Να σημειώσω εδώ πως η τάση που είχα τότε στα 18 μου να αποστασιοποιούμαι και να ελέγχω ή να αλλάζω τη συμπεριφορά μου κατά το δοκούν και να την προσαρμόζω σε άλλες συμπεριφορές που έκρινα πιο σωστές απ' τη δική μου, ήταν μια ανάγκη εσωτερική.
Έγινε από μόνο του. Και αυτό αναπολώ τώρα. Αυτό αποζητώ.

Να ξαναζήσω αυτό που έζησα, που πολλοί θα το πουν ασθένεια κι εγώ η ίδια το ονομάζω έτσι καμιά φορά, ήδη άφησα να εννοηθεί παραπάνω πως ήταν κάτι το υπερβολικό, πέραν του μέτρου, μόνο που ό,τι λέω και ό,τι χαρακτηρίζω είναι από άγνοια, ούσα επηρεασμένη από το τι λένε οι γύρω μου για μένα.

Απλά ξέρετε τι με πικραίνει; Που κάποτε ξεκίνησα να εξελίσσομαι και να ξυπνάω όπως ένιωθα τότε, και μετά μου έδωσα μία και φτου κι απ' την αρχή.
Εκεί έχω κολλήσει. Δεν μπορώ να αποδεχθώ αυτό που έκανα στον εαυτό μου ή που έγινε άθελά μου ή που ίσως ήταν και αναπόφευκτο να γίνει.

Τώρα, εδώ και κάμποσα χρόνια δεν έχω κάνει ούτε ένα βήμα εμπρός, το αντίθετο μάλιστα, κάνω βήματα προς τα πίσω και γυρνάω στον εαυτό που είχα πριν ξεκινήσει η εξέλιξή μου.

Προσπαθώ τόσα χρόνια με τα φάρμακα να γίνω φυσιολογική, όπως ήμουν πριν εκδηλωθεί το "πρόβλημα", και αισθάνομαι πως φεύγουν τα χρόνια, χάνεται ο καιρός, και εγώ παραμένω ένα άδειο σακί που στο τέλος θα φθαρεί απ' την πολυκαιρία και απλά θα το πετάξει κάποιος.
Αδυνατώ πλέον να κάνω αυτό που μου λέτε.
Το μυαλό μου άλλαξε στροφές. Δεν μπορώ πλέον να κάνω τις σκέψεις που έκανα τότε.

Τέλος, θέλω να σταθώ λίγο στο τελευταίο που γράψατε ότι αμαρτάνουμε όταν πράττουμε σύμφωνα με τη φύση μας, επειδή λογικά, συμπεραίνω εγώ με βάση και το προηγούμενο που γράψατε, ο άρχοντας του κόσμου αυτού είναι ο Εωσφόρος.
Μπορώ να πω πως το πιστεύω κι εγώ αυτό.

Όμως αυτό που είπε ο Χριστός, μας οδηγεί στη λύση, να μην μεριμνούμε για τις υλικές βιολογικές μας ανάγκες που μας τις έχει βάλει ο κακός άρχοντας του κόσμου αλλά να προσπαθούμε να εστιάσουμε στην ανάπτυξη του πνεύματος.

Το ερώτημά μου είναι, πώς θα γίνει να ξεπεράσουμε τη φύση μας;
Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;
Αφού κουβαλάμε γονίδια, υπάρχει μια ολόκληρη επιστήμη, η Βιολογία, που μας υπαγορεύει τις ανάγκες μας, που είναι συγκεκριμένες και δεν νομίζω να τις έχει νικήσει κάποιος άνθρωπος πχ την πείνα, τη δίψα, τις ασθένειες, κι έπειτα και την ανάγκη για καθαριότητα, για στέγη, για ασφάλεια κλπ.

Τα γράφω λίγο απλοϊκά αυτή τη στιγμή και πολλά είναι τα ίδια.
Δεν θέλω να σας αναγκάσω να μου γράφετε τα ίδια πράγματα.
Προτιμώ να κάτσω να διαβάσω τίποτα και μετά να γράψω εδώ έχοντας κάποιο υλικό προς συζήτηση.

Πάντως αυτά τα θέματα με απασχολούν χρόνια τώρα. Και απλά με βασανίζουν. Δεν τα έχω λύσει.
Ίσως γιατί ξεκινάω από περίπλοκες καταστάσεις και δύσκολες όπως λέτε και γι'αυτό απογοητεύομαι και τα παρατάω.
Αλλά νομίζω δυσκολεύομαι και στα απλά.
Είμαι σαν την ήδη ταραγμένη λίμνη που της πετάτε μια πέτρα και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Δεν παίρνω χαμπάρι.

Η ζωή είναι διαρκής αγώνας και με λυπεί η αποτυχία μου.
Με λυπεί που αισθάνομαι τη μάχη χαμένη απ' την αρχή κιόλας του παιχνιδιού.
Αλλά ξέρω επίσης πως δεν είμαι σε χειρότερη θέση από άλλους.
Ούτε σε καλύτερη. Και πως όλα είναι σχετικά.
Αλλά αυτό δεν με επαναπαύει βέβαια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2018, 00:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

heretic αδερφακι μου εισαι μεγαλο θυμα. Και το παιζεις και καποιος



Μπόζο αδερφάκι μου, εγώ άντε και το παίζω κάποιος. Εσύ ποιος το παίζεις; Δεν μπαίνεις από το άλλο σου ψευδώνυμο να μου γράψεις τη συνέχεια;

Abyssus Abyssum Invocat


Ναι ρε φιλαρακι εισαι και μεγαλο θυμα. Μετρησες ποση ωρα σου φαγε να απαντας στο βλαμενο; Αυτο ντε που κουβαλησε ο χατζηχρηστος για να του κάνει πασες να γραφει τις πιπες του; Πρωτα τη λεγανε empty, μετα εγινε το Κατερινακι και μετα ο GAP. Αμα τη λενε και Τζεφρυ σε λιγο. Στο μεταξυ οι απειλες-απειλες φιλαρακι ετσι; Κάποιος εφαγε κολλημα μαζι της και την εβγαλε Κατερινα, μετα πηγε και ψαξε τα προσωπικα της στο φορουμ με τις τρελες... σταλκερ ε; Για σενα τα γραφε χαζούλη. Ελα μη ντρεπεσαι, ομολογα...
Μετα εσυ θα ξαναγραφεις τις κλαψες σου γι αυτά που σου κανανε τα παλιοπαιδα στο metafysiko. Κανα πυροβολημενο εμεινε ακομα για ψυχαναλυση ή θα την κανεις κι εσυ α λα "αγια τετραδα";


_____________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
14/03/18

Τελευταια προειδοποίηση

_____________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2018, 12:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι ρε φιλαρακι εισαι και μεγαλο θυμα. Μετρησες ποση ωρα σου φαγε να απαντας στο βλαμενο; Αυτο ντε που κουβαλησε ο χατζηχρηστος για να του κάνει πασες να γραφει τις πιπες του;

κι εσύ τί κόφτεσαι ρε μπόζο? Το δικό σου χρόνο τρώει?

Εξάλλου η Γιωργίτσα* ασχέτως αν είναι κάποιου είδος παίγνιο (τύπου Χατζηχρήστου που υποννοάς) δεν παύει να έχει σχετικώς εκλεπτυσμένη πένα και γραφή, άρα ακόμα και εάν είναι Τρόλ, είναι ευγενές και εκλεπτυσμένο Τρολ, και σίγουρα όχι αντιπαθές ή καταστροφικό για το φόρουμ
και γουστάρουμε να διαβάζουμε τις νοητικές και ψυχοσυναισθηματικές ταλαντεύσεις της, όπως αποτυπώνονται εις την ηλεκτρονικήν σελίδαν.

(*):

quote:
όχι και κάτι άλλο..
Θέλω να αλλάξω το username μου αλλά διάβασα δεν μπορώ απ' τη στιγμή που έχω γράψει στο φόρουμ.
Γίνεται να με αποκαλείτε "Feel (όχι fill) the gap" ή σκέτο "Gap" από εδώ και στο εξής; Και "gap goup" δεν έχω πρόβλημα.
Πάλι με διάστημα έχει να κάνει απλά το gap είναι πιο περιεκτικός όρος γιατί από μόνο του σημαίνει κενό διάστημα και δεν χρειάζεται να γράφω όλη την περίφραση για πω αυτό που θέλω.
Οπότε αν θέλετε μπορείτε να με λέτε gap, για συντομία..

Κοίτα να δεις, από τα Empty space και τα feel the space , τις Κατερίνες, και τα GAP και γκουπ, που παραπέμπουν και στον αλήστου μνήμης Γιωργάκη-ΓΑΠ, εγώ θα σε λέω Γιωργίτσα.

Εξάλλου, ευδοκιμούν πολύ εδώ πέρα τα "βαφτίσια" για τα διάφορα nicks τα οποία είτε δεν έβρισκαν κάποιο δόκιμο ψευδώνυμο είτε αυτό δεν ταίριαζε με την περίπτωσή τους, οπότε τους βγάλαμε εμείς ένα άλλο, το οποίο καμιά φορά επικρατούσε και του αρχικού.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2018, 12:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα την λέω la petit Mari.

Καλά ρε μποζο, πιστεύεις ότι ο χατζηχρήστος είναι ικανός να φέρει αβανταδόρο?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2018, 15:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά ρε μποζο, πιστεύεις ότι ο χατζηχρήστος είναι ικανός να φέρει αβανταδόρο?

https://www.youtube.com/watch?v=WhF_-m4h42s


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2018, 22:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν Μπόζο καλή η προσπάθεια, αλλά δεν... Βαρέθηκα το σκηνικό που εμφανίζεται κάποιο troll και όλοι γινόμαστε μπίλιες εξ αιτίας του. Αν δεν πρόκειται πάλι για τον γνωστό zip υπάρχει μια αμυδρή πιθανότητα να είσαι ένας "φίλος" από το metafysiko (αυτός που έπαιξε μπάλα με την μουρλέγκω τότε). Οπότε θα σου συστήσω να ξαναγυρίσεις στο τσίρκο που το σκασες. Οι "απειλές" που γράφεις είναι προφανείς και ήδη φωτογράφισαν περί ποιας πρόκειται, γι αυτό και δεν θα συνεχίσω τις παραινέσεις για αποχή από το ίντερνετ. Η θεωρία μου επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά, οι περισσότεροι που γυροφέρουν τα σχετικά αντικείμενα με τον τρόπο που βλέπετε είναι απλές ψυχιατρικές περιπτώσεις. Η φαρμακευτική όμως κάνει θαύματα, αρκεί ο ασθενής να παίρνει τη δόση του.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 09:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μόνο που έχω να προσθέσω πάνω στο θέμα της αποστασιοποίησης που προτείνετε, είναι πως και σε αυτό όπως και σε όλα, από ότι έχω καταλάβει απ' τη ζωή μου, πρέπει να τηρούμε το μέτρο.
Δεν μπορούμε να αποστασιοποιηθούμε σε βαθμό που να χάσουμε την επαφή με την πραγματικότητα ή να διαστρεβλώνουμε τα εξωτερικά ερεθίσματα στην προσπάθειά μας να τα ερμηνεύσουμε.


Οταν θα αντιληφθεις πραγματικα .....και οχι υποθετικα .......

Οτι η επιγνωση γνωση των αιτιων..... και παραγοντων συμπεριφορας..... ειναι ζωτικης σημασιας .............και προηγειται ειναι σημαντικοτερη απο οποιαδηποτε αλλη γνωση

Οταν θα αντιληφθεις ......οτι ......δεν μπορεις να δεις κατι .......οταν υπαρχει ταυτιση με αυτο .......

Τοτε θα μπορεις να αναθεωρησεις την αποψη σου για το μετρο


Την προσπαθεια δηλ να αποστασιοποιουμεστε

Ο δρομος της αυτογνωσιας ειναι μια συνεχη ινηση αποταυτισης απο τo svma και το νου

http://www.open-mind.name/keimena/seira-d/kinese-apotautises

Ο δρόμος αρχίζει στο σώμα με τις πέντε αισθήσεις .
Να ξυπνάς σημαίνει να τις χρησιμοποιήσεις και να μην τις συγχέεις με σένα .


http://atheatos.blogspot.gr/2012/04/blog-post_19.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 10:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή τη στιγμή γράφω, για να ζητήσω βοήθεια.

Empty Space,

Συγνώμη που παρεμβαίνω στην ... εξομολόγησή σου, αλλά η προσωπική μου άποψη είναι πως βοήθεια δεν μπορείς να βρεις μέσα από ένα φόρουμ. Μπορείς ασφαλώς να βρεις κάποιες απόψεις, μια κάποια κουβέντα ή μια συζήτηση με κάποια ενεργά μέλη, αλλά ουσιαστική βοήθεια δεν μπορείς να πάρεις - γνώμη μου.

Εγώ δεν θα ήθελα να σου πω τι να κάνεις. Νομίζω το γνωρίζεις. Ξέρεις τι να κάνεις, απλά για κάποιους λόγους - που πάλι εσύ γνωρίζεις - δεν το κάνεις. Θα σου πω όμως κάτι γενικό, που ισχύει για όλους τους ανθρώπους που βρίσκονται σε μια κατάσταση απογοήτευσης, θλίψης, παραίτησης κτλ. Η λύση σε τέτοια ψυχολογικά αδιέξοδα βρίσκεται συνήθως σε κάτι που είναι πολύ κοντά μας αλλά εξ' αιτίας της προβληματικότητάς μας δεν το βλέπουμε. Ψάξε μέσα σου να βρεις τι γουστάρεις.

( π.χ Τι γουστάρεις να κάνεις, που γουστάρεις να πας, με ποιους γουστάρεις να μιλήσεις, τι γουστάρεις να φας, να πιεις, τι γουστάρεις να πεις, με τι " την βρίσκεις" ρε παιδί μου ) Μόλις το βρείς, απλά κάν' το. Τίποτ' άλλο. Αλλά όχι μόνη σου. Μην το κάνεις μόνη σου δηλ. Πάρε μαζί σου κάποιον που αγαπάς, που εμπιστεύεσαι και σ' αγαπάει. Να 'χεις κάποιον δίπλα σου δηλ. στο πλάϊ σου.

Αυτά από μένα. Να 'σαι καλά.

Υ.Γ Α, και μην ταλαιπωρείς το μυαλό σου με προβληματισμούς του τύπου

quote:
Το ερώτημά μου είναι, πώς θα γίνει να ξεπεράσουμε τη φύση μας;
Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;

Όχι, δεν γίνεται αυτό που λες (τουλάχιστον στην κατάσταση που λες ότι είσαι). Το ζήτημα είναι να βρεις την φύση σου (όποια κι αν είναι αυτή), να την αγαπήσεις και να την αποδεχτείς, να γίνεις φίλος με αυτήν, όχι να την ξεπεράσεις. Η φύση σου, δεν διαφέρει διόλου από την φύση των υπολοίπων ανθρώπων. Τι να ξεπεράσεις λοιπόν ; Τι θες να γίνεις ; Superman ; Εδώ, έτσι όπως μας τα περιγράφεις, φαίνεται πως δεν την ξέρεις καν. Πως θα ξεπεράσεις κάτι που δεν ξέρεις ; Βρες την πρώτα και μετά όλα τ' άλλα.

Αν θες να κάνεις μια καινούργια αρχή στην ζωή σου, θα πρέπει να είσαι έτοιμη να αδειάσεις όλο το ποτήρι των εμπειριών, των αναμνήσεων, των ονείρων, των ψευδαισθήσεων, των φόβων, των υποθέσεων, των σκέψεων, των προβληματισμών (παρελθόντος και μέλλοντος) που έχει γεμίσει την ψυχή σου και τον νου σου. Άμα δεν είσαι έτοιμη να το κάνεις αυτό, άσ' το, με τις κουβέντες δεν γίνεται τίποτε. Βγες καλύτερα ένα μεσημέρι με λιακάδα με δυο τρεις φίλους και πιες ένα τσίπουρο. Περισσότερο καλό θα σου κάνει. Και μην ψάχνεις λύσεις σε προβλήματα που είναι ήδη λυμένα. ;) :)

Όπως καταλαβαίνεις, εγώ δεν σου προτίνω αποστασιοποίηση. Αντιθέτως σου λέω ... κάνε ντου ρε, όρμα δηλ. μέσα σε όλα!. Σε όλα όσα γουστάρεις. Και μην μου πεις πως δεν γουστάρεις τίποτε γιατί θα λες ψέματα. Όχι φυσικά σε μένα, αλλά θα λες ψέματα στον ίδιο σου τον εαυτό. Όρμα λοιπόν και μη μασάς. Όλα είναι στο μυαλό μας. :)

Edited by - yellow_code on 15/03/2018 11:13:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 11:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η λύση σε τέτοια ψυχολογικά αδιέξοδα βρίσκεται συνήθως σε κάτι που είναι πολύ κοντά μας αλλά εξ' αιτίας της προβληματικότητάς μας δεν το βλέπουμε. Ψάξε μέσα σου να βρεις τι γουστάρεις.


Η λυση σε τετοια προβληματα ,αλλα και γενικοτερα σε προβληματα ,δεν βρισκεται στο να καλυπτουμε το προβλημα με κατι αλλο ,αλλα στο να ανιχνευουμε αιτιες και να τις εξαλειφουμε

Πολλες φορες μαλιστα ,ακομα και αυτη η επικαλυψη ,οπως υποψιαζομαι και...... ξερω........ ειναι δυσκολη, μεχρι και αδυνατη

Οι αισθησεις που βγαινουν ειναι τοσο δυνατες που δεν αφηνουν παρομοια περιθωρια διαφυγης

Αυτο ομως δεν μπορει να το ξερει καποιος που δεν εχει ζησει παρομοιες καταστασεις

Ακομα .......και το σχεδον αναποφευκτο..... βαπτισμα μιας καταστασης ως προβλημα ,και η αποδοχη ,και η αστοχη επικροτηση αυτου του βαπτισματος απο το κοινωνικο συνολο περιγυρο........ ,αποτελει σιγουρα ,μια ακομη θηλια ,απο το διχτυ που εχει σκεπασει ,αυτον που προσπαθει να ξεφυγει απο το προβλημα

Και αυτο το συγκεκριμενο δεν ειναι η αιτια του προβληματος η το κυριως προβλημα


Ειναι ομως μερος ενος συνολου πραγματων ,και βεβαια ενισχυει την ηδη βεβαρυμενη κατασταση εικονα

Τετοιου ειδους προβληματα απαιτουν χτυπημα στην ριζα ,και αυτο απαιτει γνωση των αιτιων

Δυστυχως ομως οι κοινωνιες που ζουμε εχουν μαθει μονο αυτο

Να επικαλυπτουν τα προβληματα

Και κατω απο αυτες τις συνθηκες δικαιολογημενα υποστηριζουμε ,οτι τις λυσεις μπορουν να μας τις δωσουν μονο αυτοι που εχουν χριστει ως ειδικοι


Η δικη μου αποψη ομως οσον αφορα τους ειδικους ,ειναι αλλη


Ειδικος για μενα ειναι αυτος που με ρισκο εχει περασει μεσα απο καταστασεις ,και γνωριζει πραγματα για αυτες εκ των εσω


Η δικη μου αποψη ειναι οτι βοηθεια για οτιδηποτε μπορουμε να βρουμε απο οπουδηποτε

Ενδεχωμενως απο εκει που δεν το περιμενουμε


Και βεβαια για να μην παρεξηγηθω ,δεν υποστηριζω οτι θα μπορουσα να δωσω λυσεις για οτιδηποτε

Οπως καθε ενας ομως που εχει ασχοληθει λιγο,εικαζω.......οτι μπορω να εχω καποια αποψη πανω σε αυτο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 11:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως καταλαβαίνεις, εγώ δεν σου προτίνω αποστασιοποίηση.


Και κατι ακομα


Για να προτεινει η να κανει κανεις προσπαθειες αποστασιοποιησης θα πρεπει να εχει περασει απο μια διαδικασια

Διαδικασια που θα εχει δειξει το πως ,αλλα και το γιτι της αποστασιοποιησης

Διαδικασια που θα εχει ορισει απο μονη της,και θα εχει καταστησει αυτονοητο , οτι η........... ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ'............ και οχι καθ εαυτη η αποστασιοποιηση......... που ειναι κατι πολυ δυσκολο.......... ,και μακρυα απο τις δικες μας δυνατοτητες αποτελει μερος της λυσης........ αν αν οχι την ιδια την λυση σε καποιες πολλες περιπτωσεις

ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΥΘΕΙ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΦΟΡΕΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΣΩΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 11:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η λυση σε τετοια προβληματα ,αλλα και γενικοτερα σε προβληματα ,δεν βρισκεται στο να καλυπτουμε το προβλημα με κατι αλλο ,αλλα στο να ανιχνευουμε αιτιες και να τις εξαλειφουμε

Φίλε, εγώ δεν είμαι ειδικός στο να το κάνω αυτό. Και να σου πω κάτι άλλο ; Εμένα, διαβάζοντας αυτά εδώ που γράφει το μέλος Empty Space, δεν με απασχολεί να βρω τις αιτίες που αισθάνεται έτσι όπως περιγράφει πως αισθάνεται. Δεν με νοιάζει δηλ. Σίγουρα αισθάνεται όπως περιγράφει πως αισθάνεται για κάποιους λόγους. Δικούς της. Και ; Εδώ μέσα δεν μπορείς να κάνεις ψυχανάλυση με τα μέλη. Άσε που δεν γίνεται, αλλά δεν είμαστε και ειδικοί για να το κάνουμε.

'Ντάξει, αισθάνθηκε την ανάγκη να πει κάποια πράγματα. Καλώς. Μπορεί να της έκανε και καλό να τα μοιραστεί με αγνώστους. Αλλά ρε φίλε, άσ' το, δεν θα βρει λύση εδώ μέσα. Περισσότερο θα μπερδευτεί. Άμα διαβάσεις τι λέει, δες π.χ

quote:
Empty Space

Αδυνατώ πλέον να κάνω αυτό που μου λέτε.


Εδώ, τι σου λέει ; (αν εννοεί δηλ. αυτά που λέει) Σου λέει πως ότι έχεις πει ως τώρα (κι άλλα μέλη της έχουν προτίνει πράγματα δηλ), αδυνατεί να το κάνει. Άρα, τζάμπα κόπος. Δηλ. πες εσύ ότι έχεις να πεις, αλλά εγώ αδυνατώ, κατά πάσα πιθανότητα στον βρόντο θα πάνε. Τώρα, άμα μπορείς εσύ να πεις μια κουβέντα που γνωρίζεις εκ των προτέρων πως δεν θα πάει στο βρόντο, ok, πες την. Άλλα πρέπει να ξέρεις ότι δεν θα πάει στον βρόντο. :)

Τώρα, για τις αιτίες ... ψψψςςςς τι να λέμε; Ο κάθένας φίλε κουβαλάει την μούρλα του. :)

Άσε δηλ. που για να βρεις τις αιτίες, πρέπει τον άνθρωπο να τον έχεις μπροστά σου. Να τον αγγίζεις δηλ. Να τον βλέπεις και να σε βλέπει. Στα μάτια. Και υπάρχουν και φορές που δεν χρειάζεται να πεις και τίποτε. Απολύτως. Όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά.

Αν έχεις ταλέντο (χάρισμα ρε παιδί μου) και γράψεις στο φόρουμ μια κουβέντα που να είναι τόσο δυνατή ώστε να φτάσει μέσα σ' αυτόν τον άνθρωπο, ίσως καταφέρεις να πιάσεις ένα είδος τυπικής επικοινωνίας μαζί του. Πολύ δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο. Αλλά αυτό προαπαιτεί ταλέντο. Ταλέντο και χρόνο από μεριάς σου. Πρέπει δηλ. να ασχοληθείς πολύ με αυτόν τον άνθρωπο. Να αφιερώσεις πολύ χρόνο και πρέπει και ο άλλος να θέλει. Η άρνηση ενός ανθρώπου σε οτιδήποτε, δεν φεύγει με θεωρίες. Το μεταφυσικό εδώ δεν βοηθάει. Το φυσικό βοηθάει.

Edited by - yellow_code on 15/03/2018 12:00:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 11:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Χριστος ειχε πει ,οτι .......Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΥΤΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΡΙΘΕΙ

ΚΑΙ

ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ,ΑΛΛΑ ΑΜΑΡΤΑΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΠΡΑΤΕΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΣΑΣ


quote:
Τέλος, θέλω να σταθώ λίγο στο τελευταίο που γράψατε ότι αμαρτάνουμε όταν πράττουμε σύμφωνα με τη φύση μας, επειδή λογικά, συμπεραίνω εγώ με βάση και το προηγούμενο που γράψατε, ο άρχοντας του κόσμου αυτού είναι ο Εωσφόρος.
Μπορώ να πω πως το πιστεύω κι εγώ αυτό.

Όμως αυτό που είπε ο Χριστός, μας οδηγεί στη λύση, να μην μεριμνούμε για τις υλικές βιολογικές μας ανάγκες που μας τις έχει βάλει ο κακός άρχοντας του κόσμου αλλά να προσπαθούμε να εστιάσουμε στην ανάπτυξη του πνεύματος.

Το ερώτημά μου είναι, πώς θα γίνει να ξεπεράσουμε τη φύση μας;
Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;
Αφού κουβαλάμε γονίδια, υπάρχει μια ολόκληρη επιστήμη, η Βιολογία, που μας υπαγορεύει τις ανάγκες μας, που είναι συγκεκριμένες και δεν νομίζω να τις έχει νικήσει κάποιος άνθρωπος πχ την πείνα, τη δίψα, τις ασθένειες, κι έπειτα και την ανάγκη για καθαριότητα, για στέγη, για ασφάλεια κλπ.



Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανοησία να πιστεύει κανείς ότι υπάρχει κάποιο ανώτερο νόημα, αξία, ή αρετή στο να 'πηγαίνουμε κόντρα στη φύση (μας)'. Το μοναδικό πράγμα που έχει αξία σε αυτό τον κόσμο είναι να γνωρίζουμε και να ακολουθούμε την φύση αυτή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 12:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Το μοναδικό πράγμα που έχει αξία σε αυτό τον κόσμο είναι να γνωρίζουμε και να ακολουθούμε την φύση αυτή.


Ακριβώς.

Εγώ θα έλεγα και κάτι άλλο πάνω σ' αυτό που λέει

quote:
Empty Space

Αφού κουβαλάμε γονίδια, υπάρχει μια ολόκληρη επιστήμη, η Βιολογία, που μας υπαγορεύει τις ανάγκες μας, που είναι συγκεκριμένες και δεν νομίζω να τις έχει νικήσει κάποιος άνθρωπος πχ την πείνα, τη δίψα, τις ασθένειες, κι έπειτα και την ανάγκη για καθαριότητα, για στέγη, για ασφάλεια κλπ.


Ποιος ο λόγος να νίκησει κάποιος την πείνα ; Ή την δίψα ; Γιατί να το κάνει δηλ. αυτό ; 'Ντάξει, υπάρχει ας πούμε κάπου στην Ινδία, ένας φακίρης ο οποίος για καμιά 40αριά χρόνια, έχει τεντωμένο το χέρι του προς τα πάνω και δεν το έχει κατεβάσει. Ε, ωραία, 'ντάξει. Το χέρι του έχει ατροφήσει, έχει μέινει μόνο το κόκκαλο, ε, αυτός το κρατάει ψηλά, δεν το κατεβάζει, με τίποτα, άσε δηλ. που τώρα δεν κατεβαίνει το χέρι, δηλ. πρέπει να του κάνουν εγχείρηση. Τι θέλει να δείξει ο μπάρμπας αυτός ; Θέλει να δείξει πως η δύναμη του νου (κατ' επέκτασην του πνεύματος) μπορεί να υπερισχύσει του σώματος. Εμένα προσωπικά, συγνώμη κιόλας, αλλά αυτό μου φαίνεται εντελώς μαλακία.

Edited by - yellow_code on 15/03/2018 12:13:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 12:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Empty Space

Να σημειώσω εδώ πως η τάση που είχα τότε στα 18 μου να αποστασιοποιούμαι και να ελέγχω ή να αλλάζω τη συμπεριφορά μου κατά το δοκούν και να την προσαρμόζω σε άλλες συμπεριφορές που έκρινα πιο σωστές απ' τη δική μου, ήταν μια ανάγκη εσωτερική.
Έγινε από μόνο του. Και αυτό αναπολώ τώρα. Αυτό αποζητώ.

Να ξαναζήσω αυτό που έζησα, που πολλοί θα το πουν ασθένεια κι εγώ η ίδια το ονομάζω έτσι καμιά φορά, ήδη άφησα να εννοηθεί παραπάνω πως ήταν κάτι το υπερβολικό, πέραν του μέτρου, μόνο που ό,τι λέω και ό,τι χαρακτηρίζω είναι από άγνοια, ούσα επηρεασμένη από το τι λένε οι γύρω μου για μένα.

Απλά ξέρετε τι με πικραίνει; Που κάποτε ξεκίνησα να εξελίσσομαι και να ξυπνάω όπως ένιωθα τότε, και μετά μου έδωσα μία και φτου κι απ' την αρχή.
Εκεί έχω κολλήσει. Δεν μπορώ να αποδεχθώ αυτό που έκανα στον εαυτό μου ή που έγινε άθελά μου ή που ίσως ήταν και αναπόφευκτο να γίνει.


Κατ' αρχήν, αυτό όπως λες έγινε όταν ήσουν 18. Ε, 18 χρονών - λυπάμαι που στο λέω - δεν πρόκειτε να ξαναγίνεις ποτέ. Μακάρι να γίνότανε δηλ. κι εγώ θα το ήθελα για μένα, αλλά δυστυχώς.

Ότι έζησες, το έζησες. Πάει, το πήρε το ποτάμι. Πάλι καλά που το έζησες. Ξέρεις σε πόσους ανθρώπους περνάνε οι στιγμές έτσι ... χωρίς να τις ζήσουν ; Εσύ, πάλι καλά, το έζησες όπως λες.

Λες, κάποτε ξεκίνησες να εξελίσσεσαι. Δηλ. ; Σε ποιον τομέα ; Στην δουλειά σου ; Στις σχέσεις σου ; Στις συμπεριφορές σου ; Στον τρόπο σκέψης σου ; Πως την εννοείς αυτήν την εξέλιξη και σε ποιον τομέα ;

Αλλά προτού περάσουμε σ' αυτές τις ερωτήσεις, που είναι ας πούμε κάπως πιο προσωπικές, εγώ θα ήθελα να μας πεις στα ίσα (εδώ μας έχεις πει τόσα δηλ.) πόσο χρονών είσαι και ποια είναι η οικογενειακή σου κατάσταση (μόνη, αρραβωνιασμένη, παντρεμένη, χωρισμένη, σε σχέση, τι ακριβώς παίζει με την πάρτη σου δηλ ;) για 'να χει λίγο πιο ενδιαφέρον η κουβέντα μας. Άσε τα ψυχολογικά, θα 'ρθούμε και σ' αυτά αργότερα. :) 'Ντάξει, μας είπες ότι παίρνεις φάρμακα. Δεν είναι πρωτότυπο αυτό. Όλοι μας παίρνουμε. Είτε φάρμακα, είτε "φάρμακα". Ο καθένας πως το εννοεί. Εμένα ας πούμε το φάρμακό μου είναι η θάλασσα. Άμα φρακάρω, τρέχω σε μια παραλία κι αγνατεύω την θάλασσα. Πλάτσα πλούτσα, πλάτσα πλούτσα, ξελαμπικάρω που λέμε. Άρα όλοι μας "φαρμακονόμαστε" λίγο πολύ.

Edited by - yellow_code on 15/03/2018 12:39:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 12:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις τελευταίες μέρες είμαι καλύτερα, ίσως επειδή γράφοντας εδώ και έχοντας και άλλες δύο ασχολίες, (δεν εννοώ γράφοντας και αλλού), μου περνάει η μέρα και δεν έχω χρόνο να σκεφτώ μαύρα.

Πάντως είναι σίγουρο πως άπαξ και μου αφαιρέσει κάποιος αυτές τις δραστηριότητες θα βρεθώ πάλι στο κενό, στην απραξία και στα μύρια όσα κακά φέρνει η αργία.

Όμως θα συμφωνήσω παρ'όλα αυτά με τον xristosxatz, στο ότι όλες οι μέριμνες που έχουμε, όλες οι ασχολίες μας, αποτελούν μια επικάλυψη, ένα κουκούλωμα πολλές φορές των πραγματικών μας προβλημάτων, τα οποία τα σκεπάζουμε επειδή ακριβώς αδυνατούμε να τους βρούμε μια λύση.

Και ωραία είναι αυτά που προτείνετε yellow code, να κάνω ό,τι με ευχαριστεί, μόνο που δεν είμαι αυτής της λογικής, γιατί δεν έχει νόημα να είμαι απλώς καλά χωρίς κάποιο βαθύτερο νόημα.

Δεν βρίσκω κάποια λογική στο να περνούν τα χρόνια με όμορφες εμπειρίες χωρίς να με πηγαίνουν πιο πέρα εξελικτικά.
Ωραία, θα γεράσω και θα έχω όμορφες εμπειρίες και μετά πάπαλα.
Και τι μ' αυτό; Τι να τις κάνω τις όμορφες εμπειρίες στο τέλος της ζωής μου;

Να τις έχω να τις νοσταλγώ και να σκέφτομαι, τι καλά που ήμουν νιά και πώς κατήντησα έτσι τώρα;
Γιατί τα γεράματα είναι κατάντια, ειδικά στις μέρες μας, που τραβάνε πολύ σε βάθος χρόνου.
Άλλοι παθαίνουν άνοια, άλλοι στέκονται με σακούλες φάρμακα κλπ..

Θέλω να πω δεν βλέπω κάποια προοπτική στο "στόχος είναι να είμαι καλά, να περνάω καλά".

Κι αν θέλετε εγώ είμαι καλά όταν ξέρω τι μου συμβαίνει.
Αλλιώς είμαι μέτρια καλά, να όπως σήμερα πχ που έχω πράγματα να κάνω, ή δεν είμαι καθόλου καλά, όταν δεν έχω τι να κάνω και βουρλίζομαι γύρω από την ουρά μου, καταπίνοντας και αναμασώντας την ενέργειά μου, την οποία αν ήξερα να τη διαχειρίζομαι δεν θα ήμουν σε αυτήν την κατάσταση.

Και δεν εννοώ να την εκτονώνω απλά σε κάτι εξωτερικό.
Γιατί αυτό είναι φαύλος κύκλος.
Εκτονώνω την ενέργεια, αυτόματα γεμίζω την ίδια στιγμή ενέργεια και μετά την εκτονώνω ξανά, και είμαι συνεχώς δέσμια της αλληλεπίδρασης με το περιβάλλον, που δεν οδηγεί πουθενά.

Ενώ εγώ αναζητώ πώς θα γίνει να μπορώ την ενέργειά μου να την κουμαντάρω με τέτοιο τρόπο ώστε να την εκτονώνω μεν αλλά χωρίς να πρέπει να έρθω σε επαφή με τον εξωτερικό κόσμο.
Και ως ένα βαθμό κάποτε το πετύχαινα αυτό, μέσω της παραγωγικής σκέψης.
Αλλά τώρα δεν μπορώ να το κάνω! γι' αυτό γκρινιάζω..

Και να ξεκαθαρίσω xristosxatz, πως αν αυτό που είχα πετύχει τότε ήταν κάτι εξ'ολοκλήρου συμβατό με τη φύση μου και τις ανάγκες μου, δεν θα είχα καταλήξει να ξεχάσω και να αφήσω πίσω μου αυτήν την περίοδο συνειδητοποίησης.
Προφανώς κάπου, κάτι δεν έκανα σωστά.

Λένε πως αν στα μονοπάτια του εσωτερισμού και της αναζήτησης μπεις μόνος, μπορεί να χαθείς. Κι εγώ αυτό έπαθα. Χάθηκα.
Ενώ αν έχεις μια καθοδήγηση από κάποιο δάσκαλο πχ ή κάποιον με παρόμοιες εμπειρίες, θα βοηθηθείς περισσότερο.

Βέβαια ως ένα βαθμό συντηρώ αυτήν την εποχή κάνοντας κάποιες σκέψεις ίδιες με τότε, μόνο που δεν είναι το ίδιο πια ακριβώς, γιατί δεν βιώνω τις σκέψεις μου, απλά τις συντηρώ και τις αναμασώ.
Βίωση των σκέψεων μπορεί να γίνει μόνο όταν αυτές είναι καινούργιες άρα και ενδιαφέρουσες και έντονες.

Τέλος πάντων..

Και πώς να ησυχάσω και να πω στον εαυτό μου, να μην ψάχνω λύσεις σε προβλήματα που είναι ήδη λυμένα;
Είναι λυμένος ο θάνατος;
Ποιος αποδέχεται το θάνατο;
Είναι λυμένο το αν υπάρχει ψυχή και τι απογίνεται αυτή μετά το θάνατο;

Επίσης yellow code, δεν είπα ότι δεν μπορώ να είμαι πιο δραστήρια.
Αισθάνομαι ότι μπορώ να συμμετέχω στη ζωή, να μην είμαι τόσο παθητική απλά με φρενάρουν τα υπαρξιακά ζητήματα.

Δεν έχω ισχυρό κίνητρο για να κάνω μια φυσιολογική ζωή, γιατί δεν αποτελεί και μεγάλη πρόκληση.
Μάλλον δεν με ενδιαφέρει να μπω σε μια ρουτίνα, δουλειά-σπίτι-δουλειά κλπ, γιατί αισθάνομαι πως δεν θα το αντέξω ψυχολογικά.
Έχω συνηθίσει να πηγαίνω χαλαρά τη ζωή μου. Δεν μπορώ να πιεστώ.
Πιέστηκα πολύ στο σχολείο και μόλις το τελείωσα, πέταξα από πάνω μου όλες τις υποχρεώσεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 12:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Empty Space

Και ωραία είναι αυτά που προτείνετε yellow code, να κάνω ό,τι με ευχαριστεί, μόνο που δεν είμαι αυτής της λογικής, γιατί δεν έχει νόημα να είμαι απλώς καλά χωρίς κάποιο βαθύτερο νόημα.


Μα ... δεν υπάρχει βαθύτερο νόημα στο να είσαι καλά. Άμα είσαι καλά ... είσαι καλά. Τι βαθύτερο νόημα ; Sorry, δεν καταλαβαίνω.

quote:
Δεν βρίσκω κάποια λογική στο να περνούν τα χρόνια με όμορφες εμπειρίες χωρίς να με πηγαίνουν πιο πέρα εξελικτικά.
Ωραία, θα γεράσω και θα έχω όμορφες εμπειρίες και μετά πάπαλα.
Και τι μ' αυτό; Τι να τις κάνω τις όμορφες εμπειρίες στο τέλος της ζωής μου;

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την έννοια της εξέλιξης. Πως την εννοείς δηλ. ; Τι θα ήταν εξελικτικό για σένα ;

quote:
Γιατί τα γεράματα είναι κατάντια, ειδικά στις μέρες μας, που τραβάνε πολύ σε βάθος χρόνου.

Μια χαρά είναι τα γεράματα. Ιδίως άμα έχεις καμιά παχυλή σύνταξη και είσαι και λίγο adventure τύπος, τα γεράματα είναι η ωραιότερη εποχή για να κάνεις ταξίδια.

quote:
Κι αν θέλετε εγώ είμαι καλά όταν ξέρω τι μου συμβαίνει.

Το ερώτημα είναι : Ξέρεις πράγματι τι σου συμβαίνει ; Κι αν ξέρεις, πες μας κι εμάς αλλά μέχρι τώρα υποθέτω ότι αυτό μας έλεγες. Σου συμβαίνει κάτι άλλο από αυτό που μας έλεγες ;

quote:
Και πώς να ησυχάσω και να πω στον εαυτό μου, να μην ψάχνω λύσεις σε προβλήματα που είναι ήδη λυμένα;
Είναι λυμένος ο θάνατος;

Εδώ και αιώνες.

quote:
Ποιος αποδέχεται το θάνατο;

Σχεδόν κανένας.

quote:
Είναι λυμένο το αν υπάρχει ψυχή και τι απογίνεται αυτή μετά το θάνατο;

Αυτό σε απασχολεί ; Τι να την κάνεις την ψυχή μετά το θάνατο, όταν (σύμφωνα με τα όσα μας έχεις περιγράψει) δεν την χαίρεσαι την ψυχούλα σου τώρα που ζεις ;

Πες μας πόσο χρονών είσαι και τι παίζει από ερωτικής άποψης με την πάρτη σου. Να το κάνουμε λίγο πιο ροζ το θέμα.

quote:
Αισθάνομαι ότι μπορώ να συμμετέχω στη ζωή, να μην είμαι τόσο παθητική απλά με φρενάρουν τα υπαρξιακά ζητήματα.

Άσε τα υπαρξιακά ζητήματα. Άντρα έχεις ; Γκόμενο, φίλο, αραβωνιαστικό ; Είσαι μπακούρι, τι είσαι ; Είσαι καμιά πενηντάρα απελπισμένη ; Δώσε υλικό να 'χουμε ...

Edited by - yellow_code on 15/03/2018 12:58:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 12:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανοησία να πιστεύει κανείς ότι υπάρχει κάποιο ανώτερο νόημα, αξία, ή αρετή στο να 'πηγαίνουμε κόντρα στη φύση (μας)'. Το μοναδικό πράγμα που έχει αξία σε αυτό τον κόσμο είναι να γνωρίζουμε και να ακολουθούμε την φύση αυτή.


Θα συμφωνησω μαζι σου ,στο οτι αυτο που εχει αξια ,ειναι να γνωρισουμε την φυση μας

Αν γνωρισουμε την φυση μας ........ενδεχωμενως θα καταλαβουμε και το ποσο τρωτη ειναι σε κριση επικριση

Απο την αλλη ........Αν δεν την γνωρισουμε........ και μαλιστα σε βιωματικο επιπεδο...... τοτε μπορουμε απλα να εχουμε εντυπωσεις για το τι σημαινει ΦΥΣΗ

Εντυπωσεις και οχι αντικειμενικη θεαση


quote:
Ποιος ο λόγος να νίκησει κάποιος την πείνα ; Ή την δίψα ; Γιατί να το κάνει δηλ. αυτό ;


Φαινομενικα και συμφωνα με τις αναγκες που το συστημα μας εχει περασει και επιβαλει εν αγνοια μας ....... κανενας


Αυτες οι αναγκες ομως........ ακολουθουν και διεπωνται απο την ιδια αρχη


Αυτην της μηχανικοτητος

Και οχι μονο αυτο

Η αμετρη και χωρις διακριση ικανοποιηση του ενστικτου της πεινας και της διψας διεγειρει και ενισχυει τις μηχανικες δυναμεις μηχανισμους

quote:
'Ντάξει, υπάρχει ας πούμε κάπου στην Ινδία, ένας φακίρης ο οποίος για καμιά 40αριά χρόνια, έχει τεντωμένο το χέρι του προς τα πάνω και δεν το έχει κατεβάσει. Ε, ωραία, 'ντάξει. Το χέρι του έχει ατροφήσει, έχει μέινει μόνο το κόκκαλο, ε, αυτός το κρατάει ψηλά, δεν το κατεβάζει, με τίποτα, άσε δηλ. που τώρα δεν κατεβαίνει το χέρι, δηλ. πρέπει να του κάνουν εγχείρηση. Τι θέλει να δείξει ο μπάρμπας αυτός ; Θέλει να δείξει πως η δύναμη του νου (κατ' επέκτασην του πνεύματος) μπορεί να υπερισχύσει του σώματος. Εμένα προσωπικά, συγνώμη κιόλας, αλλά αυτό μου φαίνεται εντελώς μαλακία.


Η πραξη αυτου του μοναχου ειναι μια πραξη που δειχνει την υπεροχη του πνευματος απεναντι στην ανθρωπινη φυση

Και ειναι φυσικο αν δεν εχουμε καταλαβει τι σημαινει και τι αντιπροσωπευει αυτη η υπεροχη να το βλεπουμε ως ανοησιες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 13:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ειναι φυσικο αν δεν εχουμε καταλαβει τι σημαινει και τι αντιπροσωπευει αυτη η υπεροχη να το βλεπουμε ως ανοησιες

Άσε ρε φίλε ... άσε. Μπορεί αυτός να οδηγήσει μοτοσυκλέτα με τα δυο του χέρια ; Ε, εγώ μπορώ. Μπορεί να βάλει το παντελόνι του, να ντυθεί, να πλυθεί, να φάει σαν άνθρωπος ; Εγώ μπορώ. Μπορεί να βγάλει μια σέλφι με σελφοκόνταρο ; Ούτε αυτό μπορεί να το κάνει. Τρίχες υπεροχή είναι. Άσε ...

Edited by - yellow_code on 15/03/2018 13:05:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 13:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Empty Space

Λένε πως αν στα μονοπάτια του εσωτερισμού και της αναζήτησης μπεις μόνος, μπορεί να χαθείς. Κι εγώ αυτό έπαθα. Χάθηκα.
Ενώ αν έχεις μια καθοδήγηση από κάποιο δάσκαλο πχ ή κάποιον με παρόμοιες εμπειρίες, θα βοηθηθείς περισσότερο.


Ωπ! 'ντάξει, καταλάβαμε.

Καλά ξεμπερδέματα, κοπελιά ... :)

Heretic, αναλαμβάνεις ...

Edited by - yellow_code on 15/03/2018 13:12:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 13:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για το κατά πόσο πάνε οι κουβέντες στο βρόντο, είναι ένα σοβαρό θέμα και καλώς το θίξατε.
Ας πούμε τότε πως το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι η άρνηση να αλλάξω, η άρνηση να ξεκολλήσω και να λύσω τα προβλήματά μου, αν υπάρχουν ακόμα και δεν τα γεννώ εγώ, γιατί υπάρχει και αυτή η περίπτωση.
Γιατί όλα τα υπαρξιακά, θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι προβλήματα που θα μπορούσε ο καθένας να έχει αλλά δεν τα έχει γιατί δεν τον συμφέρει για να πάει μπροστά στη ζωή.
Απ' την άλλη πρέπει όλα τα προβλήματα να τα λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν μας ακόμα και τα επίπλαστα, γιατί αλλιώς δεν θα βρούμε λύση και αλλιώς αν τα κατατάσσουμε πχ στα μη σημαντικά, στα μη ζωτικής σημασίας, τότε είναι σαν να περιφρονούμε τον άνθρωπο που τα έχει.
Και για κάθε άνθρωπο, το κάθε πρόβλημα είναι σημαντικό και δύσκολο, όσο βλακεία κι αν φαίνεται στους απ' έξω.

Όπως και να' χει σίγουρα εδώ δεν είναι χώρος για ψυχανάλυση, γι' αυτό αισθάνομαι πως σας τρώω το χρόνο χωρίς λόγο και χωρίς να καταλήξει ουσιαστικά κάπου όλη αυτή η συζήτηση, επειδή επίκειται και το θέμα της άρνησης που λέγαμε.

Όταν λέω ότι είμαι καλά όταν ξέρω τι μου συμβαίνει, εννοώ όταν συνειδητοποιώ το ποια είμαι, γιατί είμαι έτσι όπως είμαι, το πώς αλλιώς θα μπορούσα να είμαι, το αν μπορώ να επιτύχω κάτι διαφορετικό στη συμπεριφορά μου μέσω της σκέψης πχ να γίνω μια άλλη (να αντιγράψω συμπεριφορά αλλουνού) ή να αρχίσω να λυγίζω κουτάλια ξέρω γω! να έχει όμως μια βάση κι ένα σκοπό η συμπεριφορά μου όπως πχ να αισθάνομαι πως μπορώ να επηρεάσω με τη σκέψη μου τη συμπεριφορά των άλλων.

Εξελικτικό για μένα θα ήταν αν γεννιόμουν άνθρωπος και πέθαινα πχ άγιος άνθρωπος.
Δηλ. θέλω να αποκτήσω στο ενδιάμεσο διορατικές-προφητικές ικανότητες, να μπορώ να ταξιδεύω στο χρόνο και γενικά να κάνω διάφορα παλαβά τα οποία έχω απλά σαν ακούσματα αλλά δεν έχω βιώσει η ίδια, για να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω την ύπαρξή τους.

Θα ήθελα να δοκιμάσω τα όριά μου, αλλά όχι κάνοντας μπάντζι jumping, κάτι που θεωρώ τελείως βλακώδες αφού ριψοκινδυνεύεις τη ζωή σου με αυτό, παίζεις με τη φωτιά, προκαλείς την τύχη σου, ενώ δεν είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο.

Θα ήθελα να φτάσω στα όριά μου αλλά μέσα από ασφαλή οδό, όχι έχοντας αλαζονεία και αψηφώντας τους κινδύνους, αλλά γνωρίζοντας τους νόμους της φύσης και τον εαυτό μου, να μπορέσω να ξεπεράσω τόσο τον εαυτό μου όσο και τους νόμους της φύσης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 13:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν Μπόζο καλή η προσπάθεια, αλλά δεν... Βαρέθηκα το σκηνικό που εμφανίζεται κάποιο troll και όλοι γινόμαστε μπίλιες εξ αιτίας του. Αν δεν πρόκειται πάλι για τον γνωστό zip υπάρχει μια αμυδρή πιθανότητα να είσαι ένας "φίλος" από το metafysiko (αυτός που έπαιξε μπάλα με την μουρλέγκω τότε). Οπότε θα σου συστήσω να ξαναγυρίσεις στο τσίρκο που το σκασες. Οι "απειλές" που γράφεις είναι προφανείς και ήδη φωτογράφισαν περί ποιας πρόκειται, γι αυτό και δεν θα συνεχίσω τις παραινέσεις για αποχή από το ίντερνετ. Η θεωρία μου επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά, οι περισσότεροι που γυροφέρουν τα σχετικά αντικείμενα με τον τρόπο που βλέπετε είναι απλές ψυχιατρικές περιπτώσεις. Η φαρμακευτική όμως κάνει θαύματα, αρκεί ο ασθενής να παίρνει τη δόση του.

Abyssus Abyssum Invocat


Μπραβο ρε hemetic!!! ποσο αχαριστος πρεπει να σαι ρε αδερφακι μου;;; Εγω σου απλωνω χερι φιλιας και εσυ μου τη λες;;; O rar ειμαι οχι ο zip

Ελα τωρα πες μας τι εγινε στο metafysiko με την μουρλεγκω και χοροπηδαγες σαν κατσικι την αλλη φορα. Ελα μη ντρεπεσαι... πεεεεες μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 15:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά το κατάλαβα...

quote:

πεεεεες μας

Θα σου πω:

Apofasimenos δεν είναι τίποτα, θα σου περάσει. Τα ληγμένα που παίρνεις να κόψεις και όλα θα πάνε καλά!

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yellow_code
Μέλος 1ης Βαθμίδας


78 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 15:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Empty Space

Δηλ. θέλω να αποκτήσω στο ενδιάμεσο διορατικές-προφητικές ικανότητες, να μπορώ να ταξιδεύω στο χρόνο και γενικά να κάνω διάφορα παλαβά τα οποία έχω απλά σαν ακούσματα αλλά δεν έχω βιώσει η ίδια, για να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω την ύπαρξή τους.


Α, μάλιστα, τέτοια πράγματα ... Δυστυχώς, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτά. Άμα μου 'λεγες για καμιά βολτίτσα με την μηχανή, πολύ ευχαρίστως, άμα είσαι και κοντά. Για παραπάνω, ταξίδια στον χρόνο, προφητείες και τέτοια, δεν το 'χω.

quote:
Θα ήθελα να δοκιμάσω τα όριά μου, αλλά όχι κάνοντας μπάντζι jumping, κάτι που θεωρώ τελείως βλακώδες αφού ριψοκινδυνεύεις τη ζωή σου με αυτό, παίζεις με τη φωτιά, προκαλείς την τύχη σου, ενώ δεν είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο.

Πάντως, το μπάντζι τζάμπιγκ είναι πολύ πιο ασφαλές από το ταξίδι στον χρόνο, έχε το υπ' όψιν σου κι αυτό.

Να 'σαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 15:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εξελικτικό για μένα θα ήταν αν γεννιόμουν άνθρωπος και πέθαινα πχ άγιος άνθρωπος.
Δηλ. θέλω να αποκτήσω στο ενδιάμεσο διορατικές-προφητικές ικανότητες, να μπορώ να ταξιδεύω στο χρόνο και γενικά να κάνω διάφορα παλαβά τα οποία έχω απλά σαν ακούσματα αλλά δεν έχω βιώσει η ίδια, για να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω την ύπαρξή τους.

Θα ήθελα να δοκιμάσω τα όριά μου, αλλά όχι κάνοντας μπάντζι jumping, κάτι που θεωρώ τελείως βλακώδες αφού ριψοκινδυνεύεις τη ζωή σου με αυτό, παίζεις με τη φωτιά, προκαλείς την τύχη σου, ενώ δεν είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο.

Θα ήθελα να φτάσω στα όριά μου αλλά μέσα από ασφαλή οδό, όχι έχοντας αλαζονεία και αψηφώντας τους κινδύνους, αλλά γνωρίζοντας τους νόμους της φύσης και τον εαυτό μου, να μπορέσω να ξεπεράσω τόσο τον εαυτό μου όσο και τους νόμους της φύσης.



Eάν είχες ειδικές πνευματικές-προφητικές ικανότητες θα το είχες ήδη καταλάβει από μικρή ηλικία. Δεν έχει νόημα να φαντασιωνόμαστε το ανέφικτο.
Άσε που οι επιθυμίες αυτές, που όλοι λίγο-πολύ έχουμε, εμπεριέχουν μία γερή δόση ναρκισσισμού. Και εγώ μπορεί να ήθελα να είμαι ο Μέσι αλλά δεν είμαι, ή μπορεί να ήθελα να έχω το ταλέντο του Μότσαρτ ή του Ραφαήλ αλλά δεν το έχω, ούτε και μπορώ να το καλλιεργήσω.

Για να συνεχίσω αυτό που έλεγα πριν, το νόημα είναι στο να γνωρίζουμε τον εαυτό μας, τις δυνατότητες και αδυναμίες μας, τις προοπτικές και τα όριά μας...τα όρια του εφικτού είναι πολύ μεγαλύτερα απ'όσο πιστεύουμε αλλά σε καμία περίπτωση απεριόριστα!

Όλοι οι άνθρωποι έχουν έναν προσωπικό 'δαίμονα', κάποιες έμφυτες τάσεις, κλίσεις και προοπτικές, οι οποίες διαμορφώνονται πάντα βέβαια και σε συνάρτηση με το περιβάλλον και τις συνθήκες...και οι οποίες εάν καλλιεργηθούν στο μάξιμουμ μπορούν να οδηγήσουν σε εκπληκτικές ικανότητες (και δεν εννοώ το καβάλημα μηχανής χωρίς χέρια του φίλου yellow code).

Κάθε άνθρωπος έχει τουλάχιστον ένα ξεχωριστό ταλέντο το οποίο εάν επιθυμεί να καλλιεργήσει μπορεί να φτάσει σε ένα σπουδαίο επίπεδο γνώσης, κατάρτισης, δεξιοτεχνίας, δημιουργικότητας και εν τέλει ωφέλειας για τον ίδιο και τον υπόλοιπο κόσμο.

Δεν είναι τυχαίοι που οι αρχαίοι έδιναν μεγάλη σημασία στην ονοματοδοσία των ανθρώπων (αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις) και τα ονόματά τους είχαν συχνά κάποιο βαθύτερο νόημα (σε σύνδεση με την προσωπικότητα του καθενός). Είχε μαλλιάσει η γλώσσα του γερο-σάτυρου, του Σωκράτη, να αναλύει περί του 'γνώθι σαυτόν', να καταλάβουμε πραγματικά ποιοί στο καλό τελικά είμαστε (και ποιοί τελικά δεν είμαστε). Και εν συνεχεία το ερώτημα είναι κατά πόσο είμαστε διατεθειμένοι να ακολουθούμε το εσωτερικό μας δαιμόνιο και ένστικτο, και κατά πόσο τελικά συμβιβαζόμαστε με τις πιέσεις και απαιτήσεις του περιβάλλοντος και της εποχής.

Για εμένα ο μοναδικός 'διάβολος' σε αυτό τον κόσμο είναι όλα τα εξωτερικά και εσωτερικά εμπόδια που μάς απομακρύνουν από τον πραγματικό μας εαυτό! Όχι ότι εάν τελικά το κάνουμε θα είμαστε 'ευτυχισμένοι'! Σε καμία περίπτωση, υπάρχει τίμημα στο να ακολουθήσουμε το εσωτερικό μας 'κάλεσμα', ωστόσο το τίμημα αυτό είναι αμελητέο απέναντι στο τίμημα του να θυσιάζουμε τις πραγματικές επιθυμίες και ανάγκες μας.

Α και κάτι άλλο, μία πραγματική κατάδυση στο εσώτερα του εαυτού είναι μάλλον πολύ πιο ριψοκίνδυνη από το bungee jumping,
Τα πέρατα της ψυχής δε θα βρεις προχωρώντας, όσο μακριά και αν σε φέρει ο δρόμος σου· τόσο βαθύ λόγο περιέχει, γερο-Ηράκλειτος speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 16:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Empty Space

Λένε πως αν στα μονοπάτια του εσωτερισμού και της αναζήτησης μπεις μόνος, μπορεί να χαθείς. Κι εγώ αυτό έπαθα. Χάθηκα.
Ενώ αν έχεις μια καθοδήγηση από κάποιο δάσκαλο πχ ή κάποιον με παρόμοιες εμπειρίες, θα βοηθηθείς περισσότερο.


Ωπ! 'ντάξει, καταλάβαμε.

Καλά ξεμπερδέματα, κοπελιά ... :)

Heretic, αναλαμβάνεις ...


No sir, εγώ εγκατέλειψα προ πολλού. Αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμα, βρέθηκες κι εσύ εν μέσω επιδρομής troll. Το δόλωμα για να τραβήξει την προσοχή ήταν το "θέλω να πεθάνω". Φυσικά και δεν "θέλει να πεθάνει". Ο τρόπος που το επαναλαμβάνει είναι σαφώς στημένος. Ίσως θέλει "να μας πεθάνει" στο να γράφουμε άνευ λόγου απαντήσεις στις ιστορίες που επινοεί για να τραβά την προσοχή των άλλων, ώστε ν' ασχολούνται μαζί της. Γιατί αν την πάρεις στα σοβαρά, στο τέλος θα κάνεις χαρακίρι. Λυπάμαι μόνο τους οικείους της. Το πρώτο λαχείο που λένε...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 16:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνω σ' αυτά kost, έχω να πω πως έχω κάποιες αναλαμπές απ' το παρελθόν για το τι μου αρέσει, τι μου ταιριάζει και σε τι είμαι καλή, μόνο που σε αντίθεση με την παιδική-εφηβική μου ηλικία, τώρα δεν αφοσιώνομαι σε αυτά που μπορώ να κάνω και που είμαι καλή, επειδή το μυαλό μου φτεροκοπάει όπως σας είπα με την ιδέα του αδύνατου, του ανέφικτου και του απεριόριστου.

Επειδή μιλήσατε για τίμημα, γνωρίζω πώς είναι η αίσθηση να θυσιάζεις την ξεκούραση και τη βόλτα επειδή πχ έχεις διάβασμα.
Αλλά αυτό μέχρι τα 18. Μετά το χάος.

Αλλά είπα "έχεις" διάβασμα, όχι "θέλεις" να διαβάσεις.
Οπότε τότε είχα την αίσθηση της υποχρέωσης πολύ ανεπτυγμένη.
Διάβαζα επειδή κάποιος μου είπε (μου το πέρασε σαν μήνυμα καλύτερα) πως πρέπει να το κάνω για να έχω καλύτερο μέλλον.

Το οποίο μέλλον δεν ήρθε ποτέ βέβαια, αφού τα φόρτωσα στον κόκκορα κοινώς συν τα ψυχολογικά μου που ήρθαν και έδεσε το γλυκό, αφού είχα την τέλεια δικαιολογία για να είμαι το θύμα και μια προβληματική περίπτωση, για να μπορώ έτσι εκ του ασφαλούς και με τη βούλα του γιατρού (για ένα διάστημα τουλάχιστον), να μην κάνω τίποτα.

Ξαναγυρνάω στο πιο πάνω.
Μάλλον ήταν και θέληση και υποχρέωση μαζί.
Μου άρεσε να μαθαίνω πράγματα όμως με κούρασαν θεωρώ τα συγκεκριμένα που μαθαίναμε, γι' αυτό τα παράτησα.

Επίσης ισχυρίζομαι πως αν και άβυσσος η ψυχή, είχα πλησιάσει αρκετά ή είχα απομακρυνθεί αρκετά. Ένα απ' τα δύο, γιατί σε αυτά τα πράγματα το κοντά και το μακριά, το άσπρο και το μαύρο, είναι μια ανάσα δρόμος. Μάλλον ταυτίζονται θα έλεγα, το μόνο που αλλάζει είναι το πού έχει κανείς γυρισμένο το κεφάλι.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ξανά η αποδοχή και η εξερεύνηση του εαυτού με πραγματικά δεδομένα και όχι της φαντασίας μας.

Ενώ είναι τόσο απλό στη θεωρία, να μην σε νοιάζει για το χρόνο που περνάει, να εστιάζεις σε αυτά που είσαι καλός και που έχεις γεννηθεί για αυτά χωρίς να σκέφτεσαι τα αδύνατα, ωστόσο στην πράξη προϋποθέτει ένα βήμα πίσω στον εγωισμό και ένα βήμα μπρος στη λογική, κάτι που δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι διατεθειμένοι να κάνουμε, πχ εγώ.

Δεν ξέρω. Ίσως, αν βρω το δαιμόνιό μου, το οποίο θα είναι κάτι ανθρώπινο, εντός των δυνατοτήτων μου και σύμφωνο με τη φύση μου, ίσως καταλήξω στο να προσποιηθώ στην αρχή τουλάχιστον πως μ' αρέσει και σιγά σιγά να το συνηθίσω και μετά να γίνει ένα μ' εμένα και να είναι το πάθος μου.

Βασικά πρέπει να διώξω αρχικά την ιδέα πως θα πεθάνω, πως όλα είναι μάταια και θα χαθούν και μετά ίσως πάρω μπρος.
ΕίθεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 17:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Empty Space σου εστειλα inbox κοιταξε το

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2018, 18:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά αδιαφορο τι ρόλο βαράει η empty space...εάν έχει τόσα προβλήματα όσα λέει η εάν προβαλλει μια μυστήρια περσόνα...ακόμα και το πιο περίεργο θέμα μπορεί να δώσει βάση για κάποια σοβαρα σχόλια...και πλέον η συμμετοχή πολλών μελών σε ένα θέμα σπανίζειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bozo
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2018, 09:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bozo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
___________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
ο λογαριασμος απενεργοποιείται
16/03/2018
___________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy