ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βασικά μήπως θες να μου πεις το μοναστήρι να το έχω υπόψιν μου τουλάχιστον?

Είναι μακρυά. Δεν είναι στην Ελλάδα. Θα χρειαστεί να ταξιδέψεις ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω, να κλάψω ή απλώς να κουνήσω την κεφάλα μου με περίσκεψη...

Βάρα την στον τοίχο απίθανε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Γιωργία, λυπήσου με. Μιλάμε τόση ώρα. Εγώ σου χαμογελάω και εσύ με φτύνεις. ΄Ντάξει, αδικία να πούμε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μάλλον με εμπαίζεις ζιπ-καγκουρό..
Έχει δίκιο ο kost..
Εκτός κι αν το είπες (αυτό για το εξωτερικό) για να με παρακινήσεις να φύγω κάπου μακριά κι έτσι να κάνω μια ριζική αλλαγή στη ζωή μου και να μην είναι εύκολο να με βρουν οι συγγενείς..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ορίστε:

δεν σε φτύνω απλά δεν καταλαβαίνω πού θα βοηθήσει το χαμόγελο στη συζήτηση.. τέλος πάντωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δεν σε εμπαίζω. Μιλάω πολύ σοβαρά. Ξέρω ένα μοναστήρι - και έχω και άκρες δηλ. εκεί - αλλά είναι μακρυά και θα χρειαστεί να ταξιδέψεις. Αλλά, 'ντάξει, δεν ξέρω, θες πραγματικά να γίνεις μοναχή ; Δεν είναι εύκολο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους ρε Γιωργίτσα, μπράβο. Να χαρώ ... ελπίζω να το δείχνεις με την καρδιά σου το χαμόγελο και να το εννοείς ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντωμεταξύ το παρόν θέμα με τις παράλληλες συζητήσεις έχει ξεφύγει σε σουρεάλ επίπεδα Όποιος το διαβάζει θα έχει λυθεί στα γέλια...

Προσπαθούμε να μιλήσουμε με την Γεωργία ρε Αστερισμέ της Μαλακίας, αλλά δεν μας αφήνεις ...

Edited by - kangaro on 17/07/2018 19:16:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία ... Γεωργία, να σε ρωτήσω κάτι άλλο ;

Πλάκα σηκώνεις ; Δηλ. μπορώ να αστειευτώ μαζί σου ; Θα με παρεξηγήσεις ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εεε δεν είναι εύκολο ναι..
πάντως θα ήταν μια λύση για μένα που δεν μπορώ να στεριώσω στον κόσμο αυτό και μόνη μου δεν παίζει να τα φέρω βόλτα αργότερα στη ζωή..
Οπότε το μοναστήρι είναι μία λύση στο βιοποριστικό πρόβλημα που δεν έχω τώρα αλλά θα έχω αργότερα αλλά και στο ψυχολογικό πρόβλημα, αφού με παίρνει τόσο εύκολα από κάτω..
Αν πίστευα και πιο πολύ θα ήταν η ιδανική λύση για μένα..
Μου λείπει λίγο η πίστη γι' αυτό δεν μπορώ να το αποφασίσω ακόμα..

Το χαμόγελο δεν βγήκε από μόνο του αφού μου το ζήτησες..
Αλλά δεν θα κολλήσουμε εκεί τώρα..

Πλάκα ναι σηκώνω αρκεί να είναι ευχάριστη και να μην με καταπλακώσει με τυχόν προσβολές γιατί τότε είτε θα θυμώσω είτε θα στενοχωρηθώ ή και τα δύο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το χαμόγελο δεν βγήκε από μόνο του αφού μου το ζήτησες..
Αλλά δεν θα κολλήσουμε εκεί τώρα..

Ε, ντάξει, τότε δεν είναι χαμόγελο. Εγώ θέλω να μιλάω με έναν άνθρωπο και να θέλει κι αυτός, όχι να του το βγάζω με το τσιγκέλι, 'ντάξει ... Όχι, θα κολλήσουμε εκεί, γιατί για μένα είναι πολύ σημαντικό. Συγνώμη αλλά να μιλάμε κι εγώ να σε πιέζω, δεν το γουστάρω.

quote:
Πλάκα ναι σηκώνω αρκεί να είναι ευχάριστη και να μην με καταπλακώσει με τυχόν προσβολές γιατί τότε είτε θα θυμώσω είτε θα στενοχωρηθώ ή και τα δύο..

OK, θα το θυμάμαι αυτό. Να σου πω ένα ανέκδοτο ;

Edited by - kangaro on 17/07/2018 19:28:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα στόρια των εσωτερικών αντοχών αρχίζουν και πέφτουν ... i'm too old for these shιt! ...

Edited by - kangaro on 17/07/2018 19:35:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 19:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν με πιέζεις! σιγά το πράγμα! αυτό δεν είναι πίεση..
Μα και το χαμόγελο δεν το ζητάμε, μας το δίνει ο άλλος όταν το θέλει από μόνος του!
Έτσι γίνεται αυτό..
Έτσι χαμογελούν οι άνθρωποι!
Κανείς δεν λέει στον άλλον: χαμογέλασε!
Μόνο αν είναι να βγάλει κανείς φωτογραφία..
Εγώ δεν σκέφτηκα να βάλω χαμόγελο, δεν έχω βάλει και ποτέ εδώ..
Αλλά και γενικά δεν είμαι πολύ των emoticons..
Δεν χρειάζεται αλήθεια να το πάρεις σοβαρά τώρα αυτό και να κολλήσουμε εκεί!

ναι για πες το ανέκδοτο..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 20:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι ακριβώς ανέκδοτο, ιστοριούλα είναι αλλά έχει πλάκα (και έχει σχέση και με το θέμα).

Ήταν μια φορά ένας μεγάλος βουδιστής Δάσκαλος, ο Ναγκαρτζούνα. Μεγάλος δάσκαλος, σοφός. Κάποια στιγμή πήγε και τον βρήκε ένας κλέφτης που είχε ακούσει γι'αυτόν τέλος πάντων και πήγε να τον συναντήσει.

Ρώτησε λοιπόν τον Ναγκαρτζούνα : "Υπάρχει πιθανότητα να φτάσω κι εγώ ως εκεί που έφτασες εσύ ; Πρέπει όμως να σου ξεκαθαρίσω ένα πράγμα : είμαι κλέφτης. Και κάτι άλλο : δεν μπορώ να σταματήσω να κλέβω γι' αυτό μη το θέτεις σαν όρο. Μην με πιέζεις δηλ. να το σταματήσω. Είμαι κλέφτης. Θα κάνω ότι μου πεις, αλλά δεν μπορώ να σταματήσω να κλέβω. Δοκίμασα πολλές φορές κι απέτυχα, γι' αυτό και έχω εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια. Έχω αποδεχτεί την μοίρα μου και ας μη μιλάμε πια γι' αυτό. Στο ξεκαθαρίζω απ' την αρχή"

Ο Ναγκαρτζούνα είπε : "Μα ... γιατί φοβάσαι πως θα σου μιλήσω γι' αυτό;"

Ο κλέφτης είπε :"Μα έχω πάει σε καλόγερους, σε ιερείς, σε άγιους ανθρώπους και πάντα μου λένε : πρώτα θα σταματήσεις να κλέβεις"

O Ναγκαρτζούνα γέλασε και είπε : "Μάλλον σε κλέφτες θα έχεις πάει, δεν εξηγείται αλλιώς το ενδιαφέρον τους για τις κλεψιές σου. Εμένα δεν με νοιάζει!"

Ο κλέφτης χάρηκε : "Τότε, εντάξει!", είπε. "Μου φαίνεται ότι μπορώ να γίνω μαθητής σου. Είσαι ο σωστός δάσκαλος"

Ο Ναγκαρτζούνα τον δέχτηκε για μαθητή και του είπε : "Φύγε τώρα και μπορείς να κάνεις ότι θες. Αυτό που θα κάνεις όμως να το κάνεις συνειδητά, με επίγνωση δηλ. Πήγαινε κλέψε, άνοιξε σπίτια, πάρε πράγματα, δεν με νοιάζει, δεν είμαι κλέφτης, αλλά αυτό που θα κάνεις, κάνε το συνειδητά."

Ο κλέφτης δεν κατάλαβε αλλά του είπε "Εντάξει, θα προσπαθήσω".

Σε 3 βδομάδες γύρισε πίσω και του είπε "Είσαι πονηρός δάσκαλε, γιατί όταν το κάνω συνειδητά δεν μπορώ να κλέψω κι όταν κλέβω η συνείδησή μου χάνεται".

Ο Ναγκαρτζούνα είπε "Αρκετά με τις κλεψιές σου. Δεν είμαι κλέφτης, δεν με ενδιαφέρουν. Αποφάσισε τώρα! Αν θέλεις να είσαι συνειδητός, αποφάσισε. Αν δεν θέλεις, πάλι αποφάσισε"

Δεν ξέρω αν το βρήκες αστείο. Εγώ πάντως με αυτήν την ιστορία γελάω ... Έχει και συνέχεια η ιστορία, αλλά θα στην πω κάποια άλλη φορά γιατί τώρα ... χρειάζομαι επειγόντως .... νερρρροοοοοό!

Edited by - kangaro on 17/07/2018 20:11:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 20:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθεί ο κλόουν να το σώσει, λες και η άλλη είναι δεκάχρονο για να τού κάνει γελάκια και φατσούλες...σουρεάλ θέμα που έχει εκτροχιαστεί.

Και μιας και ακόμα περιμένουμε το 'ανέκδοτο' να γελάσουμε, θα πω εγώ ένα ανέκδοτο προς την Empty Space βγαλμένο από την ζωή...

Του φαφούτη τού τυχαίνει το σκληρό το παξιμάδι

Το είχε πει η γιαγιά μου, είχα πέσει κάτω να γελάω και αργότερα κατάλαβα και το νόημά του

Edited by - kost on 17/07/2018 20:27:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Empty Space
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 20:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Empty Space  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εντάξει πιες νερρόο..
μου άρεσε.. διαβάζω παρόμοιες ιστοριούλες σε ένα βιβλίο του Osho που αγόρασα πριν λίγες μέρες..

Βασικά δεν έχει ακριβώς τέτοιες ιστορίες που μοιάζουν με μύθους.. Έχει πραγματικές ιστορίες που τις εισάγει εμβόλιμα στις θεωρίες του όταν θέλει να εξηγήσει κάτι και να το κάνει πιο σαφές..
Το βιβλίο λέγεται "κρυμμένα μυστήρια" και το βρήκα πολύ εύκολα χωρίς πολύ ψάξιμο στο βιβλιοπωλείο..

Τα λέει πολύ ωραία και στην αρχή είχα ενθουσιαστεί, μέχρι που ένας φίλος μου κατέρριψε κάποιες απ'τις πληροφορίες που περιέχει..
Και τώρα αναρωτιέμαι, αν ένα από αυτά που γράφει δεν είναι αλήθεια, τότε υπάρχει περίπτωση να είναι κι άλλα αναληθή..
Εμένα όμως με ενδιαφέρει το κατά πόσο με βοηθάει να ξεπεράσω το όποιο πρόβλημά μου (να' το πάλι, δεν έφυγε), κι αφού με βοηθάει όταν το διαβάζω γιατί να μην το πιστέψω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2018, 11:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ενοια της αποστασιοποιησης ενδεχωμενως να μοιαζει μεχρι και υποπτη σε καποιους

Και ισως δικαιολογημενα.........

Αφου για να συμβει κατι παρομοιο σημαινει............ οτι εχουν εξετασει μονο διανοητικα,....... υποθετικα το συγκεκριμενο ζητημα

Αν το ειχαν εξετασει ομως με λιγο πιο ερευνητικη διαθεση και πνευμα ,θα μπορουσαν να δουν διαφορετικες πτυχες

Και για να γινει κατι παρομοιο θα επρεπε να εχουν ασχοληθει με την λειτουργια αναλυση του ψυχισμου τους την καθε στιγμη

Να γνωρισουν τι σημαινει η λεξη κομματια εαυτου

Θα μπορουσαν ουσιαστικα να δουν οτι κατω απο συνθηκες καθημερινης διαβιωσης και ταυτισης ειναι αδυνατο για τον κοινο ανθρωπο να αποστασιοποιηθει εστω και για ενα δευτερολεπτο ,εκτος και αν κατι σοκαριστικο συνεβαινε

Θα εβλεπαν οτι η αποστασιοποιηση αφορα ΚΟΜΜΑΤΙΑ εαυτου σε δεδομενες στιγμες ,και οτι αποστασιοποιηση αυτοπαρατηρηση σημαινει δρομος

Και μονο για τις δεδομενες αυτες στιγμες

Η αποστασιοποιηση αλλιως...... αφορα συγκεκριμενες αισθησεις και κατω απο συνθηκες ενδοσκοπησης εσωτερικης ...........και οχι ταυτισης ...........στις οποιες ειμαστε ενα με τα επιπροσθετα στοιχεια λειτουργιες του εαυτου

Και παρολο που σε κειμενα Γκουρτζιεφ Ουσπενσκυ .........ενθαρυνεται η ονοματοθεσια ........σαν βοηθητικο μεσο ,προκειμενου της αποστασιοποιησης .......

Αυτο θα μπορουσε ακομα και να παραλειφθει.......... η να χρησιμοποιηθει εντεχνα με γνωμονα τις αναγκες αποστασιοποιησης αυτοπαρατηρησης

Δεν γινεται βεβαια λογος........... οτι για να γινουν ολα αυτα........... ,θα πρεπει πρωτιστως......... να εχει γινει και να γινεται αντιληπτο ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ........το πως επιδρουν .........

Τι αντικτυπο δηλαδη εχουν ....................στο σωμα μας τα διαφορα ερεθισματα εγω

Γιατι μονο με αυτο σαν βαση θα μπορουσε κανεις να κανει αποπειρες αποστασιοποιησης χρησιμοποιωντας της θεληματικη φαντασια

Ετσι ,......αν κατι παρομοιο .........υπαρχει σαν γνωση και δυνατοτητα παρατηρησης στην στιγμη ......

Μονο τοτε η προσπαθεια αποστασιοποιησης θα μοιαζει η θα γινει αντιληπτη ......σαν ........... η μονη φυσικη και απαραιτητη διεξοδος απο τον εαυτο ..............αλλα και δυνατοτητα αυτοπαρατηρησης

Ετσι φθανει κανεις σε σημειο ,και εχοντας ξεκαθαρισει τα του εσωτερικου τοπιου να βλεπει την σχεση εσωτερικου με το εσωτερικο τοπιο

Βλεπει κανεις μεσα αλλα και εξω ταυτοχρονως

Και με αυτον τον τροπο η σχεση εσωτερικου και εξωτερικου γινεται πιο ξεκαθαρη στην παρατηρηση αλλα και την κριση στην στιγμη

Αντιλαμβανεται κανεις οτι καποια στοιχεια αν οχι ολα ειναι απλα δικες του προσωπικες θεσεις εξεις που αποθηκευσε στο παρελθον

Θεωρω μονοπατι καθαρσης και υπαρξης στιν στιγμη

Δεν ειναι αλλωστε τυχαια η προτροπη παροτρυνση σε κειμενα του ΤΕΤΑΡΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ........

Να ............

ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ................

........ ΕΝΘΥΜΟΥΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΛΗΘΩΡΑΣ ΤΩΝ ΕΓΩ

Και αμεσο αποτελεσμα αυτου του διαχωρισμου...... ,ειναι η αποστασιοποιηση αλλα και μια πιο καθαρη και αντικειμενικη θωρια της λειτουργιας

Της σχεσης εσω και εξω

Οπως ομως προειπα ......

Για να γινει αυτο ,θα πρεπει να εχει προηγηθει προηγουμενη ανεξαρτητη απο θεωριες μελετη της λειτουργιας του εαυτου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2018, 10:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καθενας τραβα τον δικο του δρομο .....η τουλαχιστον αυτο θα επρεπε να ισχυει

Δρομος για εμενα σημαινει ερευνα και ανακαλυψη

Αυτη ειναι η αναγκη μου ,αλλα κυριως η κατευθυνση που επιλεγω να ακολουθησω ..........και οχι τυχαια.........αλλα κατοπιν μακρας πορειας

Ερευνω επιλεγμενες κοντα στο επιπεδο θεωρητικες αποψεις ,η ερευνω κατευθειαν ........και ανεξαρτητα απο καθε θεωρια......... τον εαυτο

Να διαπιστωσω που οφειλεται και απο τι συνισταται η καθε λειτουργεια

Δρομος για μενα ........ σημαινει οτι δεν δεχομαι αλλα επισης δεν αποριπτω τιποτα

Προσπαθω μονο να ανακαλυπτω τι σημαινει η καθε θεωρητικη εκφραση την οποια θεωρω οτι βρισκεται στο ....η κοντα στο επιπεδο

Ακομα και αν κανω λαθος .......και αυτη η θεωρητικη αντληληψη .....την οποια ..........θεωρω οτι μπορω να προσεγγισω και να ερευνησω ..........δεν ειναι ακριβως κοντα ....παντα θα ξεκολουν ,κομματια γνωσης χρησιμα για την συμπληρωση της μεγαλης εικονας κατανοησης

Για εμενα δρομος σημαινει αναρωτηση

Προχωρω και η καθε βιωματικη γνωση μου και επομενως και η μετεπειτα πορεια και καυευθυνση εξαρταται απο αυτα που ηδη εχω διαπιστωσει βιωσει

Δεν δεχομαι ουτε καν αυτη την προσευχη μεχρι να δω οτι αυτο δουλευει και με βοηθα στην προσπαθεια μου

Υπαρχουν πολλα γνωμικα ρυσεις και αρχες τα οποια αν κανεις τα αποδεχτει χωρις να τα εχει πρωτα ανακαλυψει ,θα κανει το ιδιο λαθος σαν να τα ειχε αποριψει

Ενα απο αυτα που παρεπιπτοντως ερευνω και αναρωτιεμαι αυτον τον καιρο ,ειναι αυτο που λεει οτι ...............θα πρεπει να παρατηρουμε και να διαχωριζουμε διαφορετικες λειτουργιας ....ενθυμουμενοι την ιδια στιγμη περι υπνου και περι των πολλων εγω

Και ακομα και αυτο το γνωμικο εμπεριεχει στοιχεια που ειναι απαραιτητο να εχουν ερευνηθει και εμπειριωθει πριχου κανεις το βαλει μπροστα του για να το ερευνησει

Ενα απο αυτα τα στοιχεια ειναι η ενοια του εγω

Τι δηλαδη αυτο σημαινει και σε τι αντιστοιχει

Δυστυχως με λυπη μου παρατηρω οτι αυτοι που ειναι υπευθυνοι να μεταδιδουν την γνωση ..........και αναφερομαι κυριως............ σε υψηλοβαθμα .....η .......πολυ υψηλοβαθμα στελεχη ..................Και ο νοων νοητω .........

.Οχι μονο αφηνουν τον κοσμο στην αγνοια .......οχι μονο δεν κανουν κουβεντα απο που θα πρεπει να αρχισουμε .......αλλα επιπλεον ανακατευουν μακρυνες θεωριες λες και απευθυνονται σε αβαταρες

Οταν αναφερθουν στα πολυ χαμηλα επιπεδα τα οποια θα επρεπε να ασχοληθουμε ασχολουνται η αναφερουν τελειως επιγραματικα

Για εμενα ολα αρχιζουν απο μια ευρευνητικη διαθεση για οτιδηποτε μας συμβαινει τις πιο ανυποπτες και τις πιο κουλ στιγμες

Ολα αρχιζουν απο τον πονο που προερχεται απο εσωτερικη συγκρουση ........

Αρκει να μπορεσουμε και να εχουμε διαθεση να το εκμεταλευτουμε

Τι συμβαινει γιατι και πως γινεται αυτο και αυτο και εκεινο

Ακομα και η λεξη αυτοπαρατηρηση προσφερεται για τον μη εμπειρο για ενα πολυ μικρο φασμα εξαγωγης συμπερασματων

Με λυπη διαπιστωνω οτι ο περισσοτερος κοσμος ασχολειτε με ζητηματα που δεν μπορει καν να αγγιξει

Ακομα και μετα απο πολλα χρονια ....και ενω τιποτα δεν αλλαζει .............ουτε σε επιπεδο υπαρξης αλλα ουτε και κατανοησης ..........δεν λαμβανονται αποφασεις αλλαγης πορειας

Νομιζουμε πως ασχολουμαστε με τα εσωτερικα ενω στην ουσια δεν ειμαστε τιποτα αλλο παρα οπαδοι του εσωτερισμου

Και οπως προειπα μεγαλο μεριδιο ευθυνης για αυτο φερουν οι υψηλα .....η .....πολυ υψηλα ........υπευθυνοι ιθυνοντες .... επιφορτισμενοι .για την μεταδοση της γνωσης .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ 2
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2018, 08:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ 2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1

...κλαημερα κυρ κοτσυφα .. εδω μου κελαηδας εσυ ακομη ??? κλαμερες σε ολη την παλιοσειρα ...σε εχθρους και φριλους

quote:
Ολα αρχιζουν απο τον πονο που προερχεται απο εσωτερικη συγκρουση ........

...ναι απο εκει αρχιζουν ολα .. αν και δεν εινα ολοι οι πονοι σεβαστοι,,,,καποιοι πονοι ειναι κακοηθεις εγωπαρμενοι , μιεροι κι αρα απο αυτους δεν απορρεει κανενα καρμικο χρεος κανενα δικαιωμα της μοιρας ...

εδω σου αναθυμιζω τους μηχανισμους αμυνας ,,χμμ πολυ πολυ δουλεια ...

http://www.papapan.gr/issues/15-defence-mechanisms


.. ψυχοσυγκουση ο πονος που εκλυεται κι οι μηχανισμοι που επιλεγονται για την αμυνα απεναντι σε αυτο τον πονο ειναι δομικοι λυθοι της προσωπικοτητας μας κι ακομη πιο βαθια της ατομικοτητας μας ..

...η θεωρια των μηχανισμων αμυνα εχει πρoσφερει μεγιστα προς αυτη την κατευθυνση ...ο δικος μου μηχανισμος λεγεται διανοητικοποιηση εξιδνικευση ,,συνομωσιολογικη εκλογικευση κι απωθηση...

ΜΥΘΗΡΑ 2

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ 2 on 26/08/2018 08:53:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2018, 08:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η αυτοπαρατηρηση απαιτει προηγουμενες και ανεξαρτητες μελετες πανω στις λειτουργιες του εαυτου

Αυτο συμβαινει ,διοτι .......δεν μπορει κανεις να παρατηρησει............ αλλα κυριως να αξιολογησει .......... μοτιβα λειτουργιες και διαδικασιες................ αν δεν τα εχει μελετησει εκ των προτερων

Δεν θα μπορει να παρατηρησει ...συνισταμενες συμπεριφορων γιατι ακομα και αν τις δει ......δεν θα μπορει να εκτιμησει τι βλεπει

Και ειναι τοσα πολλα αυτα που συνιστουν τις συμπεριφορες μας την καθε στιγμη .........,που μονο ενα καλα εξασκημενο ματι μπορει να διακρινει και να αξιολογησει

Δεν μπορουμε επισης .....να παρατηρησουμε ...ολα ..αυτα τα μοτιβα........ αν δεν ξερουμε ....... με ποιο τροπο θα το κανουμε

Οι λεξεις κλειδια .....που θα μας οδηγησουν ,να καταλαβουμε.. τις δυο αυτες συνισταμενες ......,ειναι βαθεια αναρωτηση.... και ανεξαρτητη ερευνα...... πανω στις λειτουργιες μας

Αυτοι που διαφημιζουν την αυτοπαρατηρηση σαν το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο ...... ουσιαστικα βλαπτουν .....ηθελημενα......... η αθελητα ........το εργο και την πορεια προς την αυτογνωσια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2018, 22:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι διδασκαλιες συνηθως αναφερονται αι σε ανθρωπους που ηδη εχουν κανει ενα μεγαλο κομματι η βημα στον εσωτερικο δρομο

Ειναι σχεδον αδυνατο για τον μεσο ανθρωπο λογω του ψυχισμου του.....υποπτευθει και ακομα περισσοτερο , να επαναστατησει απεναντι σε αυτο

Ετσι .....αφου το σκαλοπατι που προτεινεται ειναι το πεμπτο ολοι μενουν στην θεωρητικη αποψη και γινονται οπαδοι η φανατικοι οπαδοι

Αν βρισκεσαι στο πρωτο σκαλοπατι ..... το οποιο βρισκομαστε ολοι σαν αμυητοι στο ψυχολογικο πεδιο ΔΕΝ μπορεις να πηδηξεις αυτοματα στο πεμπτο .........το οποιο περιγραφουν οι διδασκαλιες

Και...... μαλιστα .....αυτο στην καλυτερη των περιπτωσεων .....
Γιατι .....πολλες φορες .......δεν περιγραφουν το πεμπτο............ αλλα το πεντηκοστο πεμπτο

Ο κοσμος επηρεαζεται απο αυτες τις περιγραφες για διαφορους λογους...... που απτονται της αγνωστης για αυτους λειτουργιας του ψυχισμου τους

Ετσι αναποφευκτα γινονται οπαδοι και ....... αναποφευκτα παραμενουν στον πατο της γνωστικης κλιμακας αν δεν προσπαθησουν να βρουν το πρωτο σκαλοπατι

Πραγμα οχι τοσο ευκολο

Και ενα απο τα μεγαλυτερα εμποδια για αυτο ,ειναι οι πληροφοριες που ηδη εχουμε παρει απο την διδασκαλια και οτι εχουν επιφερει στον ψυχισμο

Και τονιζω ....οχι γνωσεις πληρογοριες Το να βρισκει ο καθενας την δικη του αληθεια.............ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ........ να μη αφηνει να παραμυθιαζεται απο τους αλλους αλλα ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ...... την καθε στιγμη και περιοδο........ ειναι μεγαλη ..... δουλεια

Αν το βρει αυτο τοτε συνειδητοποιει και που βρισκεται

Μετα ειναι πολυ ευκολοτερο να βρει και τι πρεπει να κανει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2018, 17:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή κάτι ονόματα που διάβασα σε παραπάνω σχόλια , γνωρίζει κάποιο μέλος τι ρόλο βαράει μια ομάδα με το όνομα ΚΑΝΕΝΑΣ η οποία έχει γίνει και κίνημα;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2018, 14:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με αφορμή κάτι ονόματα που διάβασα σε παραπάνω σχόλια , γνωρίζει κάποιο μέλος τι ρόλο βαράει μια ομάδα με το όνομα ΚΑΝΕΝΑΣ η οποία έχει γίνει και κίνημα;;;

Δε μας λές εσύ τι άκουσες ή τι ξέρεις για αρχή?

Διότι εδώ μέσα δεν είδα πουθενά "ΚΑΝΕΝΑΝ"...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2018, 15:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κοσμος ολος ........και εμεις απο το εσωτερισταν ερχομαστε συνεχως αντιμετωποι ......με μιαν αρχη που καθοριζει την ζωη μας.......... και καλουμαστε συνεχως να υπερκερνουμε

Η μονη μας διαφορα απο οσο μπορω να διακρινω ειναι οτι θελουμε να κατανοησουμε το τι και το πως συμβαινει

Οι υπολοιποι απλα δεν αναρωτιουνται και δεν εχουν η δεν εχουν συνειδητοποιησει την αναγκη αυτη

Η αρχη αυτη που διαδραματιζεται και λαμβανει χωρα συνεχως καθοριζοντας τον ψυχισμο μας ειναι αυτη που λεει .....οτι

ΟΤΑΝ ΤΑΥΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΜΕΙΣ

ΤΙΣ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ ΕΞ ΑΥΤΟΥ ΜΕ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΟΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΓΝΟΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΗ

Αρχιζουμε να ξεφευγουμε απο τον νομο αυτο ..........απο τα πολυ μικρα κομματια αισθησεις ....και συνισταμενες ψυχισμου....... οταν απλα προσπαθουμε να παρατηρουμε

Για να παρατηρησει ομως κανεις θα πρεπει να μαθει............ ΤΙ ΚΑΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ

Απο εκει και περα ξεκινα ο δρομος και η ουσιαστικη μας προσπαθεια

Ομως ολα ειναι δρομος

Οι εμπειριες η αναρωτηση και ο πονος και η ερευνα ........ ειναι δρομος

Στην κανονικη μας ζωη ......και εν κινησει .......ειναι πολυ δυσκολο να αντιληφθουμε τα διαφορα μας κομματια επειδη το σωμα εχει αποθηκευσει αισθησεις και συνεχως νεες προστιθενται

Σε κατασταση ομως καθισματος τα περισσοτερα καταλαγιαζουν ....και δεν προστιθενται περισσοτερα τα πραγματα διαφοροποιουνται υπερ μας ......αν γνωριζουμε το πως να χειριστουμε

Αν εχουμε αποκτησει ικανοτητα να διακρινουμε

Εκει βλεπουμε ....και εκει αντιλαμβανομαστε τι σημαινει αυτοενθυμηση

Ποιος ο ρολος αυτης της στην ολο εγχειρημα

Ειμαστε απλα εκει χωρις γνωμη ονειρα απλα για να δουμε......και να διαπιστωσουμε νεες δυνατοτητες

Χωρις ακομα και αυτην την φαντασια προσμονη για αποστασιοποιηση ......μονο σε αυτο που συμβαινει τωρα ,και τι μπορουμε να κανουμε για αυτο

Προχθες περνωντας απο το αυτοκινητο αντιληφθηκα μυρωδια βενζινης

Αστοχια μαστορων

Επειδη ομως δεν μπορουσα να βρω απο που προερχεται αυτο .......ηθελα ξανα και ξανα να επιβεβαιωσω μηπως και κανω λαθος

Περνουσα απο την....... ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ......... φευγοντας στον καθαρο αερα ,για διαστημα ικανο να απαλαχτει το σωμα απο την αισθηση αυτη

Κατι που αλλωστε καλουμαστε να κανουμε και στο καθισμα μεσω συνειδητης προσοχης η διαιρεσης αυτης

Τοτε το εγω αισθηση παυει να εχει την δυναμη που ασκουσε πανω μας

Γινεται απλα ακομα ενα αντικειμενο αισθηση μεσα στο παραπετασμα αισθησεων που προβαλκουμε με την φαντασια

Ξαναπηγαινα για να διαπιστωσω αλλα μετα απο ελαχιστα; δευτερολεπτα οι αισθηση και παλι γινονταν ενα με εμενα και δεν μπορουσα να πω οτι ειμαι σιγουρος για την μυρωδια

Αυτη ειναι η κυρια λειτουργια ...... των αισθησεων αλλα και του ψυχισμου

Με παρομοια γεγονοτα που εμπεριεχουν την αρχη αυτη αντιμετωπιζουμε συνεχως γινομενοι ερμαια των αισθησεων...... εγω

Δυστυχως ο κοσμος του εσ ωτερισμου συχνα μπερδευει τις θεωριες με την ερευνα της λειτουργιας και του καθηκοντος αυτου

Ουτε καν υποπτευεται την αρχη αυτη

Μιλουν για θεους δαιμονες ελπιδες για το που θα φθασουν ενδεχωμενως ,και κυριως αυτο που νομιζουν οτι ηδη εχουν κατακτησει......... η ειναι

Η ζωη ομως συνεχως μας δειχνει τι εχουμε κατακτησει και τι ειμαστε

Συνεχως μας δειχνει το επιπεδο εργασιας που θα πρεπει να προσπαθησουμε μηπως και κανουμε ενα βημα παρακατω

Ειναι ομως τοσο μεγαλη η επηρεια της ζωης που μας κανει να ονειροβατουμε συνεχως

Και αυτο το απλο να ειμαστε στο επιπεδο εργασιας χωρις κανενος ειδους φαντασια ονειροποληση αποδεικνυεται δυσκολο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2018, 19:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τέλει θα μπορούσαμε να πούμε, οτι κάθε στιγμή είναι μια επιλογή, μια επιλογή ανάμεσα στην συνείδηση και στην ασυνειδησία, καθώς ανάλογα πώς θα κατευθύνουμε την προσοχή μας, είτε θα αυξήσουμε την συνείδηση, είτε θα αυξήσουμε την μηχανικότητα, βουλιάζοντας περεταίρω στο ψυχολογικό τραγούδι του νου, στην ασυνειδησία

Μια πορεία από το Χάος στο Φώς και από το Φως στο Χάος

Πώς νικάμε αυτό το παιχνίδι;

(ξαναποστάρεται ως πιο σωστό θέμα προς απάντηση)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2018, 12:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα καπου αυτο και μου αρεσε

Δες..........


Λέγεται για έναν Σούφι μυστικιστή, τον Μπεϊαζίντ, ότι ήταν ένας τρομερά ευτυχισμένος άνθρωπος, σχεδόν εκστατικός. Κανείς δεν τον είχε δει ποτέ δυστυχισμένο, κανείς δεν τον είχε δει ποτέ στενοχωρημένο, κανείς δεν τον είχε δει ποτέ να βαρυγκωμά, να παραπονιέται. Ό,τι κι αν συνέβαινε ήταν ευτυχισμένος. Αυτό δεν ήταν πάντα καλό, δεν ήταν σωστό για τους άλλους. Μερικές φορές δεν υπήρχε φαγητό, αλλά ήταν ευτυχισμένος. Μερικές φορές ζούσε για ημέρες χωρίς φαγητό, αλλά ήταν ευτυχισμένος. Μερικές φορές δεν είχε ρούχα, αλλά ήταν ευτυχισμένος. Μερικές φορές έπρεπε να κοιμάται κάτω από τον ουρανό, αλλά ήταν ευτυχισμένος. Η ευτυχία του παρέμενε αδιατάρακτη. Ήταν απόλυτη.

Τον ρωτούσαν ξανά και ξανά, αλλά εκείνος γελούσε και δεν μιλούσε ποτέ. Όταν πέθαινε κάποιος τον ρώτησε: «Μπεϊαζίντ, δώσε μας τώρα το κλειδί σου, το μυστικό σου. Σύντομα θα φύγεις. Ποιο ήταν το μυστικό σου;»

Εκείνος είπε: «Δεν υπάρχει μυστικό. Ήταν κάτι απλό. Κάθε πρωί όταν ανοίγω τα μάτια μου, ο Θεός μού δίνει δύο εναλλακτικές. Λέει: «Μπεϊαζίντ, θέλεις να είσαι ευτυχισμένος ή δυστυχισμένος;» Εγώ λέω: «Μα Θεέ, θέλω να είμαι ευτυχισμένος». Και επιλέγω να είμαι ευτυχισμένος και παραμένω ευτυχισμένος. Είναι μια απλή επιλογή, δεν υπάρχει μυστικό».

Δοκιμάστε το. Κάθε πρωί όταν θα ξυπνάτε, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να αποφασίσετε. Αν αποφασίσετε να είστε δυστυχισμένος, δεν υπάρχει τίποτε κακό σ’ αυτό. Η απόφαση είναι δική σας. Αλλά τηρήστε την: παραμείνετε δυστυχισμένος ό,τι κι αν συμβεί. Ακόμη κι αν κερδίσετε το λαχείο, μην ταραχτείτε – παραμείνετε δυστυχισμένος. Ακόμη κι αν σας επιλέξουν ως πρωθυπουργό ή πρόεδρο, παραμείνετε δυστυχισμένος, στηρίξτε την επιλογή σας. Και μετά θα δείτε μπορείτε να παραμείνετε δυστυχισμένος αν το επιλέξετε. Το ίδιο ισχύει και για την ευτυχία. Αν το επιλέξετε, μπορείτε να παραμείνετε ευτυχισμένος.

Την ημέρα που θα αποφασίσετε ότι η απόφαση να είστε ευτυχισμένος ή δυστυχισμένος είναι δική σας, έχετε πάρει τη ζωή σας στα χέρια σας έχετε γίνει κύριος του εαυτού σας. Τώρα δεν θα πείτε ποτέ ότι κάποιος άλλος σας κάνει δυστυχισμένο. Αυτό είναι μια διακήρυξη σκλαβιάς.

Μαλλον ειναι του Οσο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2018, 12:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2018, 13:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εν τέλει θα μπορούσαμε να πούμε, οτι κάθε στιγμή είναι μια επιλογή, μια επιλογή ανάμεσα στην συνείδηση και στην ασυνειδησία, καθώς ανάλογα πώς θα κατευθύνουμε την προσοχή μας, είτε θα αυξήσουμε την συνείδηση, είτε θα αυξήσουμε την μηχανικότητα, βουλιάζοντας περεταίρω στο ψυχολογικό τραγούδι του νου, στην ασυνειδησία
Μια πορεία από το Χάος στο Φώς και από το Φως στο Χάος

Πώς νικάμε αυτό το παιχνίδι;



Και μονο πως αναφερεσαι σε φως και χαος εχεις κλειστει και παραδωσει τα οπλα σου

Προσωπικα μου μυριζει κονσερβακι που ολοι μας αλλωστε χρησιμοποιουμε κατα καιρους


Στο προκειμενο ομως

Αν ζητας την δικη μου αποψη ..... θα πω οτι δεν ειναι τοσο απλο ουτε και τοσο ευκολο


Και βεβαια δεν ειναι θεμα επιλογης το αποτελεσμα


Ειναι ομως επιλογη......... να προσπαθησω να ερευνησω....... η να μαθω να ερευνω

Η δικη μου απαντηση στην ερωτηση που εθεσες .........μονο κακκο θα σου κανει ......


Γιατι οχι μονο θα σε κλεισει αν με ακουσεις.......... αλλα θα σου στερησει και την πορεια


Παρ ολα αυτα ......σου λεω οτι παλευουμε με τις ισχνες δυναμεις που διαθετουμε .......απεναντι σε δυναμεις πολυ υπερτερες απο εμας

Αυτο κυριως γιατι δεν ξερουμε και δεν κατεχουμε την τεχνη να τις αντιπαλευουμε


Ουτε να αλλαξουμε εστω και στο παραμικρο την πραγματικοτητα μας.................. αλλα ουτε να μαθουμε μια τεχνη που θα μας οδηγησει εκει ...δεν μπορουμε

Και η τεχνη συμφωνα με την δικη μου εμπειρια μαθαινετε στην πραξη και με την θεληση και με τον πειραματισμο


Ποιος ομως εχει μαθει να πειραματιζεται για να εχει εστω μια μικρη ιδεα του τι σημαινει αυτο

Ιδεα μαγια στην προσπαθεια επειχειρηση


Οποοιαδηποτε και αν ειναι αυτη

Ετσι ........ο καλυτερο θα ηταν να δωσεις εσυ την απαντηση στον εαυτο σου........ κατα την δικη μου αποψη

Εγω απλα θα σου....κανω μια προταση........ μερος τεχνικης........ που εχω δει και λειτουργει


Και μην νομιζεις οτι μιλω σαν ειδικος

Καποιος χθες μου εκανε κατι ..... με προσεβαλε..... και ιδρωσα μεχρι να κανω τα αλογα να μην χλιμιντριζουν....προσωρινα


Και .....νατο το κννσερβακι..... που καταναλωσα μολις και εγω


Δεν αρκουμε σε αυτα .....που εγω μπορω να δω και να κανω .......αλλα μιλω για λοφους που αλλοι μου ειπαν να ανεβω η οτι ΘΑ ανεβω

Εφυγα απο το επιπεδο εργασιας και ερευνας .....και απο αυτο που η στιγμη εχει να μου προσφερει

Το ανταλαξα ολο με μια φαντασια και εναν μιμητισμο

Ετσι μιλω μονο σαν ερευνητης ....


Ετσι θα σου προτεινα ......να διαλεξεις ....... 2 η καλυτερα 1 αντιδραση σου απεναντι σε μια κατασταση


Ο.....κυριος στοχος σου ...δεν θα ειναι να αλλαξεις την κατασταση


Κατι βεβαια που αν τυχον γινει ειναι ευπροσδεκτο ......που δεν γινεται


Σκοπος σου πρεπει να ειναι........ να μαθεις


Να μαθεις πως αντιδρας ....να αισθανθεις αυτες τις δυναμεις ,να ψαξεις να δεις τι μπορεις να κανεις .......


Ολα με πνευμα πειραματισμου ΚΑΙ ΤΙΠΤ αλλο

Περνας ας πουμε εξω απο ενα ζαχαροπλαστειο και βλεπεις τα γλυκα στα οποια εισαι εθισμενος

Και οπου γλυκο βαλε τσιγαρο ποτο σεξ ομιλια η οποιαδηποτε αλλη ενεργεια προβαινεις που πιστευεις οτι εχει γινει εθισμος

Τι γινεται εκει ......πως αντιδρα ο εσωτερικος σου κοσμος .....ποιες οι δικες σου δυνατοτητες να αντιδρασεις με εναν τροπο διαφορετικο απο αυτον που αντιδρουσες μεχρι τωρα


Και οπου γλυκο βαλε οποιονδηποτε εθισμο θελω

Καντο με ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ και βγαλε παλι τα συμπερασματα σου

Βρισκε πιθανςες αιτιες και εφευρε τροπους να εξυπηρετεις τον σκοπο σου

Δεν μπορεις να μαθεις καμμια τεχνη στην θεωρια και εξ αποστασεως


Βρες τροπο να γινεις συγκεκριμενος στο τι θες να εξιχνιασεις ...ποια ερωτηση να απαντησης

ΓΙΝΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ και ολο και πιο συγκεκριμενος

Αυτο για μενα ειναι κλειδι ..........

Τοτε βουτας τα χερια στην λασπη και αρχιζεις να ψαχνεις και να ερευνας

Τοτε εχεις πολυ λιγοτερη αναγκη να σου πει καποιος πραγματα ...... να σου πει τι να κανεις

Αν αρχισεις να περπατας μονος σου θα δεις οτι δεν θα το αλλαζεις για καμμια θεωρια

Θα αποκτησεις διακριση να διακρινεις τις απατες και την βλακεια τριγυρω

Δυστυχως ολοι ομως η τουλαχιστον οι περισσοτεροι απο εμας γυρευουμε ετοιμη απαντηση

Για σκεψου .....τι θα την κανεις αραγε μια ετοιμη απαντηση

Δεν θα σου προσφερει σχεδον τιποτα


Θα πεις .......Αααααα ο Χρηστος ειπε αυτο που ειναι σωστο η που ειναι λαθος

Δεν εχεις κανει δικη σου προσπαθεια .....για να αποκτησεις δικη σου εμπειρια και θεαση


Να βρεις κομματια του δρομου να γνωρισεις την διαδρομη


Ομορφο εχχειρημα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2018, 13:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη ομως ξερω οτι το ζαλισα θα σου δωσω μια μονολεκτικη απαντηση


Αυτοπαρατηρηση αναμηνηση εαυτου

Πραγματα στα οποια αναφερομαι σε ολες μου τις αναρτησεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2018, 13:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Προσωπικα μου μυριζει κονσερβακι που ολοι μας αλλωστε χρησιμοποιουμε κατα καιρους
Είναι και δεν είναι.
Αν σκεφτείς οτι τα ζώα βρίσκονται σε ενα κατωτερο επίπεδο και σε μια μορφή μηχανικότητας, εμείς που γεννιόμαστε σε ανθρώπινες μήτρες είμαστε οι μόνοι που έχουμε μια επιλογή να το αλλάξουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy