ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Επιγνωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2018, 10:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόλις το "εγώ" ενός ανθρώπου πει "ναι, αρχίζω την παρατήρηση", αμέσως αναλαμβάνει την δουλειά, όχι αυτό το "εγώ" που το είπε αυτό, αλλά - αν θα μπορούσαμε να πούμε - η εικόνα που έχει αποτυπωθεί ως "εγώ". Και τι κάνει αυτή η εικόνα ; Πάει κι αλλάζει λίγο την παρατήρηση. Την φτιάχνει λίγο πιο στα μέτρα της ας πούμε, πιο βολική, να ταιριάζει ας πούμε το θέμα της. Ακόμη και μια αμελητέα τέτοια αλλαγή προκαλεί μεγάλη ζημιά στην παρατήρηση του εαυτού μας. Το "εγώ" ενός ανθρώπου είναι ουσιαστικά ανήμπορο μπροστά σε όλες αυτές τις εικόνες. Δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτε από μόνο του.

Παράδειγμα :

Ένας άνθρωπος λέει την εξής φράση :

quote:
(Εγώ) παρατηρώ τον εαυτό μου και δεν το λέω αυτό για να περιφανευτώ, για να περιαυτολογήσω.

Αυτό το "δεν το λέω αυτό για να ...", είναι το "πείραγμα" και η αλλαγή ολόκληρης της παρατήρησης που έχει ξεκινήσει το "εγώ" του.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2018, 12:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε και μια άλλη φράση, στην οποία φαίνεται πιο καθαρά αυτό που λέω :

quote:
Δεκάδες άνθρωποι που με έχουν γνωρίσει έξω στην πραγματική ζωή έχουν εξαιρετική ιδέα και εικόνα για το άτομό μου (και το λέω χωρίς την παραμικρή εγωπάθεια).

Εδώ ο άνθρωπος παρατηρεί / εντοπίζει την ιδέα που έχουν οι άλλοι για το "εγώ" του. Ταυτόχρονα όμως, συνειδητοποιεί πως αυτό που λέει είναι ένα εγωπαθή χαρακτηριστικό. Και τι κάνει ; Βάζει μια παρένθεση στο τέλος - ποιος την βάζει ; αυτός, ο ίδιος! - για να "τακτοποιήσει", για να "συμμαζέψει", για να καλυτερέψει αυτήν την επίγνωση της εγωπάθειάς του. Με αυτόν τον τρόπο, αυτό που προηγουμένως αντιλήφθηκε η συνειδητότητά του καλύπτεται αμέσως από ένα ψεύτικο πέπλο άφεσης ας πούμε, του ελαττώματος της εγωπάθειας. Κι έτσι ο άνθρωπος έρχεται "στα ίσα του", που λέμε. Τα τακτοποίησε όλα μέσα του και αισθάνεται μια χαρά.

Στο παρόν φόρουμ αγαπητοί μου, υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες τέτοιες φράσεις που δείχνουν ακριβώς αυτό. Το πόσο ανήμπορο είναι το "εγώ" ενός ανθρώπου μπροστά στην πραγματική μελέτη του εαυτού.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2018, 13:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kangaro
Για παίξε μπάλα ... τι εννοείς εδώ λέγοντας ότι πρέπει να γίνει μια ριζική αλλαγή ΚΑΙ στο βιολογικό μας επίπεδο ;
Αυτό είναι κάτι που μπορεί να εξηγηθεί με πολύ λίγα λόγια αλλά δεδομένου οτι αυτά τα λίγα λόγια, θα χρειαζόντουσαν στην συνέχεια μεγάλη επεξήγηση, θα ξεκινήσω με το θεωρητικό μέρος και έπειτα λίγα πράγματα για το πρακτικό.

Ο άνθρωπος είναι η κορυφή του ζωικού Βασιλείου, ναι;
Τα ζώα όπως και ο άνθρωπος, έχουν μιας μορφής Ουσία, περνάνε δηλαδή και αυτά απο μια διαδικασία εξέλιξης - στο δικό τους βέβαια επίπεδο - χωρίς τη δυνατότητα μιας επανάστασης. Το ίδιο και τα φυτά και αυτά έχουν μια Ουσία που περνάει απο τη δική της διαδικασία εξέλιξης. (μιλάμε για εξέλιξη σε επίπεδο Ουσίας, οχι τη Δαρβινικού τύπου εξέλιξης του φυσικού σώματος κάθε φυτού ή ζώου κ.ο.κ.)
Ο άνθρωπος λοιπόν ως η κορυφή του ζωικού βασιλείου, έχει διττή φύση: ζωική και ανθρώπινη, υλική - πνευματική, κατώτερη και ανώτερη.
Ο ισχυρισμός που γίνεται απο τις διάφορες στοές, πνευματικες-πνευματιστικές ομάδες κ.ο.κ. είναι οτι μπορεί να επιτευχθεί η κυριαρχία της ανώτερης φύσης, πάνω στην κατώτερη. Άλλες το πάνε πιο μακριά και ισχυρίζονται οτι μέσα απο μια σειρά πρακτικών ένας άνθρωπος μπορεί να καλλιεργήσει την ανώτερη φύση και να εξαλείψει ή έστω παθητικοποιήσει την κατώτερη.
Όλοι αυτοί οι ισχυρισμοί είναι πολύ λογικοφανείς, πλην όμως καμία ριζική αλλαγή δεν μπορεί να υπάρξει αν η ίδια η βιολογική βάση της ζωικής φύσης δεν μετατραπεί ή δεν αντικαταστάθει απο μια βιολογική βάση η οποία να υποστηρίζει ανώτερες λειτουργίες (να υποστηρίζει την εκδήλωση της "ανώτερης" φύσης). Χωρίς την ύπαρξη μιας βάσης η οποία να υποστηρίζει τις λειτουργίες του πνεύματος, ο άνθρωπος καταλήγει απλά να καταπιέζει την κατώτερη φύση - η οποία φυσικά εκδηλώνεται απο ένα όχημα που έχει φτιαχτεί για την δική της εκδήλωση - και στις καλύτερες περιπτώσεις, ο άνθρωπος καταλήγει όχι να καταπιέζει αλλά να διαχειρίζεται ή να ελέγχει τις εκδηλώσεις αυτής της φύσης, χωρίς αυτό να συνεπάγεται αλλαγή της φύσης αυτής (το να διαχειρίζεσαι μια εσφαλμένη κατάσταση, δεν σημαίνει οι η κατάσταση μετατράπηκε σε σωστή).

Εδώ λοιπόν είναι που έρχεται η επιστήμη της αλχημείας, η επιστήμη της μετατροπής του μόλυβδου σε χρυσό ή αλλιώς ειπωμένη, η επιστήμη της μετατροπής κατώτερων υλών σε ανώτερες ύλες.
--Ο Δάσκαλος Σαμαέλ λέει κάτι αρκετά συνταρακτικό πάνω σε αυτό το κομμάτι, λέει οτι ο άνθρωπος δεν έχει αληθινή ύπαρξη--

Στα περισσότερα συστήματα που ασχολούνται με την "πνευματική ανάπτυξη" ένα απο τα πρώτα πράγματα που διδάσκουν, είναι ασκήσεις αναπνοής. Επίσης συζητάνε αρκετά για την διατροφή. Η διατροφή, η νηστεία, η αναπνοή με έναν συγκεκριμένο τρόπο, όλα αυτά έχουν να κάνουν με την ενεργειακή υπόσταση του ατόμου. Αυτό πάει να πει οτι άλλες τροφές οδηγούν μέσα στο εργαστήρι της ανθρώπινης μηχανής να παράγονται κατώτερα υδρογόνα, τα οποία δεν ειναι κατάλληλα για μια ενεργειακή δουλειά, κατώτερα υδρογόνα τα οποία εξάπτουν τα πάθη και δεν είναι εύκολο να μετατραπούν σε κάτι ανώτερο και υπάρχουν και τροφές οι οποίες παρέχουν στο σώμα λεπτοφυείς ενέργειες τέτοιου τύπου οι οποίες είναι πιο κατάλληλες για την μετατροπή τους αργότερα σε ανώτερες ενέργειες. Τίποτα δεν λαμβάνει χώρα μέσα στον άνθρωπο χωρίς κατανάλωση κάποιου τύπου ενέργειας.
Αλχημεία είναι η τέχνη του να μετατρέπεις αυτές τις ενέργειες (που σχετιζόνται με τις σκέψεις, τα συναισθήματα, εν γένει με ο,τι συμβαίνει μέσα στον άνθρωπο) απο πιο πυκνές σε πιο αραιές, απο πιο βαριές σε πιο ελαφριές.
Όταν σε σταθερή βάση δουλεύεις στην μετατροπή των ενεργείων (και υπάρχουν δύο τρόποι οι οποίοι δουλεύουν παράλληλα: ένα τρόπος ως ανύπαντρος, ένας τρόπος ως παντρεμένος) τότε δημιουργείς σιγά σιγά την δομή, για την εκδήλωση του ανώτερου. Σκοπός του γνωστικού, είναι να γίνει ένας mutante (ένας μετ-αλλαγμένος). Αυτό είναι η δεύτερη γέννηση.
Αυτό δεν μπορεί να γίνει, χωρίς την εργασία πάνω στο ενεργειακό μέροςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2018, 21:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kangaro
Στο παρόν φόρουμ αγαπητοί μου, υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες τέτοιες φράσεις που δείχνουν ακριβώς αυτό. Το πόσο ανήμπορο είναι το "εγώ" ενός ανθρώπου μπροστά στην πραγματική μελέτη του εαυτού.
Και πώς γίνεται αυτή η μελέτη;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2018, 22:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και πώς γίνεται αυτή η μελέτη;

Ο βασικός τρόπος μελέτης είναι η παρατήρηση του εαυτού. Αυτή η παρατήρηση μπορεί να γίνει με 2 τρόπους : με την ανάλυση και με την καταγραφή. Στην αρχή της μελέτης όμως, πρέπει να γίνεται μόνο καταγραφή. Ανάλυση δεν μπορεί να γίνει.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 18/10/2018 23:48:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2018, 08:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείγμα καταγραφής :

quote:
Γράφω. Πληκτρολογώ. Οι καρποί των χεριών μου ακουμπάνε στην μεταλλική επιφάνεια του πληκτρολογίου. Κρύο. Καθώς οι λέξεις σχηματίζονται στην οθόνη, παραμένουν ακουμπισμένοι στο σίδερο. Αυτό το πληκτρολόγιο μου θυμίζει πληκτρολόγιο spectrum με γομολάστιχες. Δεν χρειάζεται και πολλή δύναμη στα δάχτυλα. Χτυπάει τηλέφωνο. Πρέπει να απαντήσω. Αυτός ο πόνος στην μέση μου που με ταλαιπωρεί εδώ και μέρες, δεν λέει να φύγει.

Δείγμα ανάλυσης της καταγραφής :

quote:
Το "γράφω" γίνεται "πληκτρολογώ". Γιατί ; Γιατί για μένα το "γράφω" σημαίνει πολλά περισσότερα πράγματα από μια απλή πληκτρολόγηση. Με το χτύπημα του τηλεφώνου, η καταγραφή σταματάει. Ωστόσο, νιώθω συνέχεια τον πόνο στην μέση μου. Γιατί ; Τι προκάλεσε αυτόν τον πόνο ; Ας το αφήσουμε αυτό. Γιατί λέω δείγμα καταγραφής ; Γιατί σ' αυτό το δείγμα, έχω ήδη ξεχάσει να καταγράψω πολλά πράγματα. Γράφω ; Όχι. Πληκτρολογώ. Μηχανικά ; Ναι. Μόλις αντιλαμβάνομαι την μηχανικότητα της πληκτρολόγησης, μηχανικότητα η οποία ήρθε από τα χρόνια ενασχόλησής μου με τους υπολογιστές, με τα δεκάδες πληκτρολόγια που έχω αλλάξει, αρχίζω και καταγράφω τα χέρια μου. Ξεχνάω όμως, πού γράφω. Σε ποιους απευθύνομαι ; Στέκομαι καλά άραγε στην θέση μου ; Αισθάνομαι την μέση μου, πονάω. Ακούω ράδιο και χτυπάει το τηλέφωνο. Τόσοι ήχοι, τόσες παρεμβολές. Ο πόνος διαρκεί. Μάλλον τα έχω κάνει θάλασσα πάλι ...

Σε ολόκληρο το φόρουμ, από την αρχή της δημιουργίας του έως σήμερα, οι φράσεις στις οποίες φαίνεται ένα είδος καταγραφής του εαυτού μας είναι ελάχιστες. Αντιθέτως, το esoterica είναι γεμάτο από αναλύσεις του εαυτού μας. Αλλά για να μπορεί κάποιος να κάνει ανάλυση του εαυτού του θα πρέπει πρώτα να μάθει να τον καταγράφει. Να καταγράφει απλώς την παρατήρηση στο νου του. Και κυρίως, θα πρέπει να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του. Να μάθει δηλ. να λέει την αλήθεια στην καταγραφή του.

Επίσης, θα πρέπει να γίνει κατανοητό τι σημαίνει η έννοια της παρατήρησης και όχι μόνο από τι αποτελείται αυτή. Θα πρέπει να δούμε τι σημαίνει "παρατηρώ" με την καθολική σημασία της λέξης. Κυριολεκτικά αποτελείται από την καταγραφή και την ανάλυση. Μεταφορικά όμως ; Μεταφορικά μπορεί να σημαίνει και επίπληξη σαν αυτή που κάνει ένας δάσκαλος σε κάποιον μαθητή του όταν κάνει φασαρία στην τάξη. Στην παρατήρηση του εαυτού μας συμπεριλαμβάνεται και αυτή η έννοια : της επίπληξης. Ποιος θέλει όμως να επιπλήττει τον εαυτό του ; Ποιος θέλει να μαλώνει με τον εαυτό του ; Σχεδόν κανείς. Αυτό είναι ακόμη ένα εμπόδιο για την πραγματική μελέτη του εαυτού μας.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 19/10/2018 08:55:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2018, 12:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Ο Δάσκαλος Σαμαέλ λέει κάτι αρκετά συνταρακτικό πάνω σε αυτό το κομμάτι, λέει οτι ο άνθρωπος δεν έχει αληθινή ύπαρξη--

Αυτα που λεει ο δασκαλος Σαμαελ σαφως ειναι χρησιμα και ενδιαφεροντα

Θα ηθελα ομως να μας πεις εσυ .....τι ενοειται σαν.............ο άνθρωπος δεν έχει αληθινή ύπαρξη..............


quote:
Στα περισσότερα συστήματα που ασχολούνται με την "πνευματική ανάπτυξη" ένα απο τα πρώτα πράγματα που διδάσκουν, είναι ασκήσεις αναπνοής. Επίσης συζητάνε αρκετά για την διατροφή. Η διατροφή, η νηστεία, η αναπνοή με έναν συγκεκριμένο τρόπο, όλα αυτά έχουν να κάνουν με την ενεργειακή υπόσταση του ατόμου.

Σαφως και ειναι ετσι Τα κατωτερα υδρογονα οπως ειπες κανουν πολυ θορυβο ,και ετσι η δουλεια γινεται πολυ πιο δυσκολη Ακομα και για αυτους που εχουν καποιες βασεις κατανοησης να πατησουν


quote:
Αυτό πάει να πει οτι άλλες τροφές οδηγούν μέσα στο εργαστήρι της ανθρώπινης μηχανής να παράγονται κατώτερα υδρογόνα, τα οποία δεν ειναι κατάλληλα για μια ενεργειακή δουλειά, κατώτερα υδρογόνα τα οποία εξάπτουν τα πάθη και δεν είναι εύκολο να μετατραπούν σε κάτι ανώτερο


Μπορεις να μας φερεις παραδειγματα τετοιων τροφων


quote:
και υπάρχουν και τροφές οι οποίες παρέχουν στο σώμα λεπτοφυείς ενέργειες τέτοιου τύπου οι οποίες είναι πιο κατάλληλες για την μετατροπή τους αργότερα σε ανώτερες ενέργειες.

Και εδω επισης

quote:
Ο βασικός τρόπος μελέτης είναι η παρατήρηση του εαυτού. Αυτή η παρατήρηση μπορεί να γίνει με 2 τρόπους : με την ανάλυση και με την καταγραφή. Στην αρχή της μελέτης όμως, πρέπει να γίνεται μόνο καταγραφή. Ανάλυση δεν μπορεί να γίνει.

Ετσι Zip ακριβως


Ειναι αυτο που σου ειπα οτι για να μπορεσει κανεις να παρατηρησει ,πρεπει πρωτιστως να μαθει και να παρατηρησει τι καλειται να παρατηρησει Το δευτερο αφορα το πως

Το τριτο αφορα τις κλωτσιες απο το συμπαν


Δεν υπαρχει καποια συγκεκριμενη αλληλοδιαδοχη μεταξυ τους

Και εδω πρεπει να πω ,οτι ο καθενας μας ειναι σχεδον μονος του


Η θα πρεπει αυτος που γνωριζει ....να ειναι αρκετα εφυης ,ουτως ωστε να βοηθησει καπως στο εργο της μεταδοσης της γνωσης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2018, 12:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον τα έχω κάνει θάλασσα πάλι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2018, 13:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά για να μπορεί κάποιος να κάνει ανάλυση του εαυτού του θα πρέπει πρώτα να μάθει να τον καταγράφει. Να καταγράφει απλώς την παρατήρηση στο νου του. Κ

Αν θα ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ τα βιντεακια που σου ειπα .... θα επιβεβαιωσεις αλλα και θα προσθεσεις κατανοηση σε αυτο που ηδη αναφερες


quote:
Επίσης, θα πρέπει να γίνει κατανοητό τι σημαίνει η έννοια της παρατήρησης και όχι μόνο από τι αποτελείται αυτή

Τα κεντρικα σημεια ειναι δυο Τι καλουμαστε να δουμε και πως θα το δουμε


Για να μελετησει κανεις ικανοποιητικα το δευτερο θα πρεπει να μελετησει τις αρχες που μας εμποδιζουν να δουμε


Ο καθενας μας μονος του

quote:
Μεταφορικά μπορεί να σημαίνει και επίπληξη σαν αυτή που κάνει ένας δάσκαλος σε κάποιον μαθητή του όταν κάνει φασαρία στην τάξη. Στην παρατήρηση του εαυτού μας συμπεριλαμβάνεται και αυτή η έννοια : της επίπληξης. Ποιος θέλει όμως να επιπλήττει τον εαυτό του ; Ποιος θέλει να μαλώνει με τον εαυτό του ; Σχεδόν κανείς. Αυτό είναι ακόμη ένα εμπόδιο για την πραγματική μελέτη του εαυτού μας.


Η ενοια της επιπληξης δεν εχει καμμια θεση εδω

Μονο τι να δουμε ,και πως


Τα αλλα θα μας τα διδαξει απο σιγα σιγα η ζωη αν το θελουμε να συνεχισουμε αυτον τον δρομο

Η καλυτερα αν εχουμε την διακριση να καταλαβουμε οτι αυτος ειναι μονοδρομος και η μονη μας επιλογη


Ακοιμα και αν δεν θα καταφερουμε να κανουμε ουτε ενα βημα .....λεμε τωρα ..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2018, 13:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο σιγα ....αλλα σταθερα θα συμπληρωνουμε κομματια στο παζλ......

Του τι καλουμαστε να δουμε και πως


Ολο και περισσοτερα θα μπορουμε να δουμε αν το επιδιωξουμε


Αν δεν το κατορθωνουμε .....και μεχρι να το κατορθωσουμε σε καποιο βαθμο τουλαχιστον...... η σφαλιαρα θα πιπτει βροχηδων

Αυτος ειναι ο στοχος

Το συμπαν δεν λυπαται κανεναν

Μια μικρη βοηθεια σε αυτο θα αποτελεσει αν παρατηρησουμε οχδι μονο οτι ειμαστε μηχανες ,αλλα και οτι αυτες οι μηχανες καθοδηγουνται συνεχως απο αλλοτριες δυναμεις

Κατι που συμβαινει σε ολους μας


Μικρη ομως γιατι οσο το εγω παραμενει ανεγκιχτο τοσο θα συνεχιζουμε ως εχει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2018, 13:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πως εννοεί ότι για να παρατηρήσεις το "εγώ", πρέπει να το διαχωρίσεις από αυτό που ονομάζουμε εαυτό

Ετσι ακριβως Zip

Αλλωστε και ο ιδιος ο Βεορ λεει οτι δεν προχωραει κανεις......ουτε βημα ......αν δεν διαχωριστει προηγουμενως .......σε παρατηρητη και παρατηρουμενο


Και για να μην πουμε αληθινο εαυτο ......και δημιουργουμε κενα και παρεξηγησεις ........,θα πουμε οτι ενα κομματι μας....... ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ........που καλουμαστε να ανιχνευουμε ......και που διαφοροποιειται ..... αναλογα το επιπεδο εργασιας μας ......γινεται ικανο να παρατηρει ........καποια αλλα κομματια ......επισης δικα μας


Γινεται επισης σαφεστατο απο την παρατηρηση την ιδια..... οτι το ενα κομματι ....αυτο που ειναι σε θεση να παρατηρει .....ειναι σαφως πιο αληθινο απο τα υπολοιπα που ερχονται και παρερχονται ,......αλλα και εναλασονται συνεχως


Η παρατηρηση στα κατωτατα επιπεδα που εμεις βρισκομαστε αφορα συνισταμενες συμπεριφορων

Μικρα κομματια μοναδες αυτων


Οχι ολοκληρωμενες συμπεριφορες ....και οχι εν κινησει


Στα αρχικα σταδια επισης μπορει να παρατηρησουμε τον αντιλαλο αυτων των κομματιων και οχι αυτο που ειναι σε μια συνεχη κινηση


Αρχιζουμε να βλεπουμε αυτο που ειναι σε συνεχη κινηση ,οταν αναπτυσουμε επερκων την αισθηση εαυτου αυτοενθυμηση που προανεφερα

Αυτο δηλ που καλειται αποστασιοποιηση


Μεχρι να αναπτυχθει επαρκως αυτο .......αυτη δηλαδη η αυτοενθυμηση ......, συμφωνα με καποιους ......αλλα και προφανως .......δεν εχει ακομα ξεκινησει ο δρομος μας ο πραγματικος

Αυτος δηλαδη που ειναι σε θεση να επιφερει αλλαγες


Μεχρι να γινει αυτο αρκουμαστε σε ερευνες πειραματισμους και μικρες παρατηρησεις...... με τροπους που θα χρησιμοποιουσε...... ο καθε ερευνητης ενος οποιουδηποτε αντικειμενου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2018, 16:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποιοι απο εμας υποστηριζουμε με παθος και εχουμε κανει θρησκεια μας...... καποιους δασκαλους...... αρχηγους οργανωσεων η και τις ιδιες αυτες τις οργανωσεις

Αληθεια .....καποιοι απο εσας η .... εμας βρισκομαστε καποιες δεκαετιες μεσα σε αυτες τις οργανωσεις


Τι ωφελιμο και πρακτικο εχουμε μαθει απο εκει

Τι εχουμε αποκομισει σαν τεχνικη για να αντιμετωπισουμε ......η εστω να καταλαβουμε κατι πανω στην λειτουργια μας


Και ενδεχωμενως να μπορεσουμε και κατι να αλλαξουμε


Δεν κατηγορω ουτε δασκαλους ουτε μαθητες .....


Να γινομαι σαφης


Ψαχνω απλα να δω τι βοηθα τον καθενα η τι εχει βοηθησει εστω και στο ελαχιστο

Σεβομαι τους δασκαλους ....και εκτιμω αυτον που θα με βοηθησει να επιλυσω ζωτικης σημασιας ζητηματα

Και δασκαλο καλω οποιονδηποτε μου μαθαινει οτιδηποτε με ενδιαφερει

Θεωρω ομως κουτο να εγκωμιαζω καποιον που δεν μου εμαθε οτιδηποτε πρακτικο ....μονο και μονο επειδη εγκωμιαζεται απο καποιους κλειστους κυκλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2018, 11:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=6RfNdKalf-A&fbclid=IwAR0srmwBGtXrxKLsgkfa6orRz86ErEvOxcgGM_m9wR_hbIKPkvErwi9G7-I


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2018, 11:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρεπει για ευνοητους λογους να προειδοποιησω οσους αναγνωρισουν ...οτι αυτα τα βιντεακια λενε κατι σημαντικο..........


Συγκεκριμενα στο προηγουμενο βιντεακι ειναι πολυ δυσκολος ο διαχωρισμος για πολλους και διαφορους λογους


Ο πρωτος ειναι οτι ισως καποιοι δεν εχουν κατανοησει τι σημαινει εγω .....με την ενοια του εγω .......που μπορουμε να παρεμβουμε προσπαθησουμε και δουλεψουμε με αυτο


Και οχι με την ενοια της διαλυσης ...οπως ενοουν οι διδασκαλιες


Η αλλη παραμετρος που δυσκολευει την αποστασιοποιηση ειναι οτι σε μια οποιαδηποτε στιγμη ,υπαρχει ενας καταιγισμος απο εγω ......ΠΟΥ ΑΠΟΤΥΠΟΝΩΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΙΝΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ


Ακομα και αν προσπαθουμε να κατανοησουμε τι λεει αυτο το βιντεακι .....σε ησυχο περοιβαλον ......η φωνη του αφηγητη ο φωτισμος της οθονης ..... το οτι καθομαστε ....ακομα περισσοτερο αν σεκομαστε ....το ενδιαφερον μας να παρακολουθησουμε ......οτι ακουμε ....οτι εχουμε ανοικτα τα ματια .....ειναι μορφες .....εγω...... ολα ......που εχουν αντικτυπο το ενστικτο κεντρο ,....το οποιο με την σειρα του θα επηρεασει το συναισθημα και περαιτερω την διανοηση


Καλο θα ηταν να τα εχουμε τουλαχιστον στα υπ οψιν και να μαθουμε να αποστασιοποιυμεστε ακομα και απο αυτα

Αλλωστε η αποστασιοποιηση .....να μαθουμε να αποστασιοποιουμεστε απο τον εαυτο......... δεν ξεκινα σιγουρα απο τον δρομο

Ξεκινα απο τις πολυ απλες καταστασεις οπως το καθισμα η μελετη και ο στοχασμος


Η ερευνα .......

Οσο λιγοτερα..... εγω..... διαδραματιζονται και λαμβανουν χωρα τοσο περισσοτερο η αυτοεμθυμηση θα παιρνει την θεση τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2018, 13:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αληθεια .....καποιοι απο εσας η .... εμας βρισκομαστε καποιες δεκαετιες μεσα σε αυτες τις οργανωσεις

Τι ωφελιμο και πρακτικο εχουμε μαθει απο εκει

Τι εχουμε αποκομισει σαν τεχνικη για να αντιμετωπισουμε ......η εστω να καταλαβουμε κατι πανω στην λειτουργια μας

Και ενδεχωμενως να μπορεσουμε και κατι να αλλαξουμε

Δεν κατηγορω ουτε δασκαλους ουτε μαθητες .....

Να γινομαι σαφης

Ψαχνω απλα να δω τι βοηθα τον καθενα η τι εχει βοηθησει εστω και στο ελαχιστο


Για να κατανοήσουμε την έννοια και την ωφελιμότητα των ομάδων, θα πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε και να αποδεχθούμε αυτό που διατυπώθηκε παραπάνω στο θέμα, το ότι δηλ. ένας άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τίποτε από μόνος του. Αν συνεχίζουμε να πιστεύουμε πως ένας άνθρωπος μπορεί να εργαστεί και να μελετήσει τον εαυτό του από μόνος του, τότε δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να μιλάμε για ομάδες και προφανώς πολύ δύσκολα θα μπούμε και στη διαδικασία να αναζητήσουμε και να συμμετέχουμε σε μία ομάδα.

Το νόημα των ομάδων είναι το εξής : Αφού ένας άνθρωπος δεν μπορεί να εργαστεί μόνος του πάνω στον εαυτό του, τότε θα πρέπει να ψάξει και να βρει κι άλλους που να θέλουν να εργαστούν στον εαυτό τους και όλοι μαζί να φτιάξουν μια οργανωμένη ομάδα. Αν λοιπόν ο ίδιος αποκοιμηθεί κατά την διάρκεια της εργασίας του, τότε οι υπόλοιποι θα παίξουν τον ρόλο του ξυπνητηριού γι' αυτόν και θα τον ξυπνήσουν. Αν κοιμηθούν και οι δέκα π.χ τότε θα βρεθεί ένας ενδέκατος που θα ξυπνήσει τους υπόλοιπους. Ένας άνθρωπος μπορεί να είναι ανίσχυρος μπροστά στον ύπνο. Δέκα όμως ; Είκοσι ; Είναι αυτό που λέμε "Η ισχύς εν τη ενώσει", δηλ. η ισχύ / δύναμη βρίσκεται στην ένωση. Μιλάμε όμως για μία οργανωμένη ομάδα. Μια τέτοια ομάδα έχει επικεφαλής και έχει κανόνες.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2018, 15:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά ας δούμε και μια άλλη πλευρά του παρατηρώ. Παρατηρώ στην καθομιλουμένη σημαίνει βλέπω / κοιτάζω κάτι με προσοχή. Αλλά με τι κοιτάζουμε ; Με ποιο όργανο δηλ. ; Με τα μάτια μας ασφαλώς. Κοιτάζουμε το σώμα μας, κοιτάζουμε τους άλλους. Τα ίδια όμως τα μάτια μας μπορούν / έχουν την ικανότητα να δουν τον εαυτό τους ; Αυτή είναι μια πολύ σημαντική ερώτηση και απαντά πολύ απλά στο γιατί ένας άνθρωπος δεν μπορεί να δει / κοιτάξει με προσοχή, δηλ. να παρατηρήσει τον εαυτό του. Για να μπορέσουν τα μάτια μας να δουν τον εαυτό τους χρειάζονται έναν καθρέφτη. Στις ομάδες λοιπόν πολλές φορές, οι άλλοι άνθρωποι παίζουν τον ρόλο του καθρέφτη για κάποιον, βοηθώντας τον να εργαστεί στον εαυτό του.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2018, 15:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να κατανοήσουμε την έννοια και την ωφελιμότητα των ομάδων, θα πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε και να αποδεχθούμε αυτό που διατυπώθηκε παραπάνω στο θέμα, το ότι δηλ. ένας άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τίποτε από μόνος του..

Εγω πανω σε αυτο ηδη ειπα την αποψη μου


Ενας ανθρωπος μπορει να κανει πραγματα αν αναρωτηθει και αν αποκτησει βασικες γνωσεις


Το κακκο εκει ομως ειναι οτι η προοδος ειναι απελπιστικα αργη σε σχεση με το ιδιο ατομο αν ειχε καποιον γνωστη να σταθει διπλα του


quote:

Το νόημα των ομάδων είναι το εξής : Αφού ένας άνθρωπος δεν μπορεί να εργαστεί μόνος του πάνω στον εαυτό του, τότε θα πρέπει να ψάξει και να βρει κι άλλους που να θέλουν να εργαστούν στον εαυτό τους και όλοι μαζί να φτιάξουν μια οργανωμένη ομάδα.



Με μια προυποθεση


Οι ανθρωποι αυτοι θα πρεπει να γνωριζουν και να μπορουν να ξεκαθαρισουν ........καποια πραγματα


Οταν ενωθουν ανθρωποι οι οποιοι ειναι ερευνητες μοπουν να διακρινουν ...και εχουν και καποιες βασεις ........αυτο σιγουρα θα ηταν ωφελιμο


Αν ενωθουν σε ομαδα ανθρωποι οι οποιοι ειναι οπαδοι ......


Τι θελεις να δεις εκει Zip ..........

Ομαδα οπαδων θα δεις και τιπτ αλλο

quote:
Αν λοιπόν ο ίδιος αποκοιμηθεί κατά την διάρκεια της εργασίας του, τότε οι υπόλοιποι θα παίξουν τον ρόλο του ξυπνητηριού γι' αυτόν και θα τον ξυπνήσουν. Αν κοιμηθούν και οι δέκα π.χ τότε θα βρεθεί ένας ενδέκατος που θα ξυπνήσει τους υπόλοιπους. Ένας άνθρωπος μπορεί να είναι ανίσχυρος μπροστά στον ύπνο. Δέκα όμως ; Είκοσι ; Είναι αυτό που λέμε "Η ισχύς εν τη ενώσει", δηλ. η ισχύ / δύναμη βρίσκεται στην ένωση.


Με την παραπανω προυποθεση ναι ........

Οχι ομως με τον περιορισμο ......


quote:
Μιλάμε όμως για μία οργανωμένη ομάδα. Μια τέτοια ομάδα έχει επικεφαλής και έχει κανόνες


Οπως επισης και ομαδες οπαδων


Που αν τυχον και δουν ενα κεφαλακι να ξεπεταγεται το κοβουν απο την ριζα


Και θελω να σου κανω μια ερωτηση


Ποσες ομαδες ερευνητων εχεις βρει και ποσες που αποτελουντο απο οπαδους


Edited by - xristosxatz on 20/10/2018 15:18:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2018, 15:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για να κατανοήσουμε την έννοια και την ωφελιμότητα των ομάδων, θα πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε και να αποδεχθούμε αυτό που διατυπώθηκε παραπάνω στο θέμα, το ότι δηλ. ένας άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τίποτε από μόνος του..

Εγω πανω σε αυτο ηδη ειπα την αποψη μου


Ενας ανθρωπος μπορει να κανει πραγματα αν αναρωτηθει και αν αποκτησει βασικες γνωσεις,και αν εχει μαθει να ερευνα να αναλυει και να βλεπει


Το κακκο εκει ομως ειναι οτι η προοδος ειναι απελπιστικα αργη σε σχεση....... με το ιδιο ατομο αν ειχε καποιον γνωστη να σταθει διπλα του


quote:

Το νόημα των ομάδων είναι το εξής : Αφού ένας άνθρωπος δεν μπορεί να εργαστεί μόνος του πάνω στον εαυτό του, τότε θα πρέπει να ψάξει και να βρει κι άλλους που να θέλουν να εργαστούν στον εαυτό τους και όλοι μαζί να φτιάξουν μια οργανωμένη ομάδα.



Η γραμμες εδω ειναι πολυ λεπτες και δυσδιακριτες για αυτους που αγωνιζονται να μαθουν αλλα βρισκονται χαμηλα ,και ως εκ τουτου ειλειπονται γνωσεων που θα τους προσφερουν μια θεα απο λιγο υψηλοτερο σημειο

Οι ανθρωποι αυτοι θα πρεπει να γνωριζουν και να μπορουν να ξεκαθαρισουν ........καποια πραγματα


Να ειναι δηλ ερευνητες η να δεχονται καποιον που ερευνα να ειναι διπλα τους ..... και να ειναι προθυμοι να ερευνησουν και αυτοι


Οταν ενωθουν ανθρωποι οι οποιοι ειναι ερευνητες ...και εχουν και καποιες βασεις και καποια βοηθεια ........αυτο σιγουρα θα ηταν το ιδανικο

Εμεις ομως θα πρεπει να βαδιζουμε με τα εφοδια που εχουμε .....και οχι να ζουμε στην φαντασια


Αν ενωθουν σε ομαδα ανθρωποι οι οποιοι ειναι οπαδοι ......


Τι θελεις να δεις εκει Zip ..........

Ομαδα οπαδων θα δεις και τιπτ αλλο


Σου λεω με σιγουρια οτι ο περισσοτερος κοσμος του εσωτερισμου εχει μπερδεψει την ενοια της ερευνας με αυτην της αποδοχης και του οπαδισμου

Η ανιχνευση γινεται εξαιρετικα δυσκολη την στιγμη που δεν εχουμε κατανοησει καποιες αρχες

quote:
Αν λοιπόν ο ίδιος αποκοιμηθεί κατά την διάρκεια της εργασίας του, τότε οι υπόλοιποι θα παίξουν τον ρόλο του ξυπνητηριού γι' αυτόν και θα τον ξυπνήσουν. Αν κοιμηθούν και οι δέκα π.χ τότε θα βρεθεί ένας ενδέκατος που θα ξυπνήσει τους υπόλοιπους. Ένας άνθρωπος μπορεί να είναι ανίσχυρος μπροστά στον ύπνο. Δέκα όμως ; Είκοσι ; Είναι αυτό που λέμε "Η ισχύς εν τη ενώσει", δηλ. η ισχύ / δύναμη βρίσκεται στην ένωση.


Με την προυποθεση υπαρξης ερευνητων και σωστου ομαδαρχη .... ναι ........

Οχι ομως με απλους οπαδους ......


quote:
Μιλάμε όμως για μία οργανωμένη ομάδα. Μια τέτοια ομάδα έχει επικεφαλής και έχει κανόνες


Οπως επισης εχουν και οι ομαδες οπαδων .........


Ολα πρεπει να πηγαζουν απο την αναγκαιοτητα

Και θελω να σου κανω μια ερωτηση


Ποσες ομαδες ερευνητων εχεις βρει και ποσες που αποτελουντο απο οπαδους


Edited by - xristosxatz on 20/10/2018 15:18:38


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2018, 16:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ενωθουν σε ομαδα ανθρωποι οι οποιοι ειναι οπαδοι ......

[...]

Και θελω να σου κανω μια ερωτηση

Ποσες ομαδες ερευνητων εχεις βρει και ποσες που αποτελουντο απο οπαδους


Τώρα με αναγκάζεις να μιλήσω για την δική μου την ομάδα (αυτήν στην οποία δηλ. έμεινα και τον περισσότερο καιρό) αλλά ok, δεν έχω πρόβλημα μιας και έχει διαλυθεί πλέον. Αν ενωθούν σε ομάδα άνθρωποι οι οποίο είναι οπαδοί, τότε πολύ απλά δεν υπάρχει ομάδα. Δεν αναφέρομαι όμως εγώ σε μια τέτοια ομάδα. Μιλάω για μια οργανωμένη ομάδα, με επικεφαλής και κανόνες. Η ομάδα μου ήταν μια τέτοια. Ο λόγος που διαλύθηκε ήταν εντελώς διαφορετικός. Και όντως ήταν ομάδα έρευνας. Δεν υπήρχαν οπαδοί δηλ. παρά μονάχα άνθρωποι που είχαν κατανοήσει πως την εργασία στον εαυτό τους δεν μπορούσαν να την κάνουν εντελώς από μόνοι τους και ήθελαν να βοηθηθούν από άλλους που επιθυμούσαν κι αυτοί το ίδιο. Η ομάδα μου είχε έναν σκοπό. Εγώ βέβαια εγκατέλειψα νωρίτερα, αλλά αργότερα έμαθα πως όταν αυτός ο σκοπός επετεύχθη, απλά, διαλύθηκε. Συνεπώς θα μπορούσε κάποιος να πει, πως αυτή η ομάδα ήταν σημαντική αφού πέτυχε τον αρχικό σκοπό της.

Σε μια άλλη ομάδα που ήμουν π.χ, υπήρχαν απλά άνθρωποι που τους ενδιέφερε η μελέτη και η γνώση. Δεν πρόλαβα να δω ποια ακριβώς εργασία έκαναν οι ίδιοι στους εαυτούς τους - τώρα που το καλοσκέφτομαι βέβαια, δεν πιστεύω πως έκαναν πραγματική εργασία στους εαυτούς τους πλην την συσσώρευση γνώσεων - αλλά δεν έκαναν και κάτι κακό. Μπορεί ο σκοπός τους να ήταν απλά να συσσωρεύουν γνώσεις, ok, αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτός ο δικός μου.

Κοίτα, οι ομάδες όπως είπα, πρέπει να έχουν έναν σκοπό. Όποιος κι αν είναι αυτός, αρκεί να υπάρχει ένας. Και πάνω σ' αυτόν τον σκοπό πρέπει όλα τα μέλη της ομάδος να εργάζονται. Αν βρεις μια τέτοια ομάδα και είσαι τυχερός ώστε ο δικός σου σκοπός να είναι ίδιος με της ομάδας (ή έστω να σου φαίνεται πως είναι ίδιος) δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα - τουλάχιστον όσον αφορά την αρχική ένταξή σου ας πούμε (μιλάω για σένα τώρα, αποκλειστικά). Βέβαια, ποτέ δεν θα πάει κάποιος σε μια ομάδα εσωτερισμού και θα ρωτήσει "ποιος είναι ο σκοπός σας ;". Αντιθέτως, μια σοβαρή ομάδα - ο επικεφαλής της δηλ. - θα τον/την ρωτήσει ποιος είναι ο δικός του/της, ο προσωπικός σκοπός, για να δει αν βαδίζει στον ίδιο δρόμο με την ομάδα. Αλλά αν ενταχθείς (εσύ προσωπικά), γρήγορα νομίζω θα καταλάβεις τον σκοπό της ομάδας (αν υπάρχει φυσικά).

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 20/10/2018 16:32:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2018, 09:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά ας δούμε και μια άλλη πλευρά του παρατηρώ. Παρατηρώ στην καθομιλουμένη σημαίνει βλέπω / κοιτάζω κάτι με προσοχή. Αλλά με τι κοιτάζουμε ; Με ποιο όργανο δηλ. ; Με τα μάτια μας ασφαλώς. Κοιτάζουμε το σώμα μας, κοιτάζουμε τους άλλους. Τα ίδια όμως τα μάτια μας μπορούν / έχουν την ικανότητα να δουν τον εαυτό τους ; Αυτή είναι μια πολύ σημαντική ερώτηση και απαντά πολύ απλά στο γιατί ένας άνθρωπος δεν μπορεί να δει / κοιτάξει με προσοχή, δηλ. να παρατηρήσει τον εαυτό του. Για να μπορέσουν τα μάτια μας να δουν τον εαυτό τους χρειάζονται έναν καθρέφτη. Στις ομάδες λοιπόν πολλές φορές, οι άλλοι άνθρωποι παίζουν τον ρόλο του καθρέφτη για κάποιον, βοηθώντας τον να εργαστεί στον εαυτό του.

Οχι Εδω κανεις δεν μπορει να παιξει τον ρολο του καθρεπτη Μπορει να περιγραψει πραγματα αλλα οχι να σε παει σε προορισμο

Οποιος και να ειναι αυτος ο καποιος .......


Το ζητημα που θετεις με την ΑΙΣΘΗΣΗ της ορασης παιζει με ολες τις αισθησεις


Ισχυουν και εδω οι ιδιες αρχες

Ειναι ουσιαστικα υπνος ......


Δηλαδη ασυνειδητο κολημα της προσοχης ......

Κολημα το οποιο δεν αντιλαμβανεται .......επειδη δεν εχει επιγνωση της υπαρξης της


Και δεν εχει επιγνωση της υπαρξης της επειδη αυτη η αισθηση εχει αποδυναμωθει σκεπαστει απο το ψευτικο περαστικο εγω....αποτελεσμα της λειτουργιας των αισθησεων

Ειχα φερει..... στο παρον .... ενα παραδειγμα παλαιοτερα ........με την αισθηση μυρωδιας μποχας..... που υπηρχε χειμωνα σε μια κλειστη αισθουσα .... οταν πηγα να παρω το παιδι απο το σχολειο


Την βαρια μυρωδια της ταξης δεν μπορουσε κανεις απο μεσα απο την αιθουσα να την αντιληφθει

Τουλαχιστον οχι στον βαθμο που μπορουσε να την αντιληφθει .....καποιος που ερχοταν σε πρωτη επαφη με την αισθηση αυτη


Αυτο συνεβη ....,επειδη η αισθηση αυτη της μυρωδιας..... ειχε χρονισει στο σωμα τους


Ειχε γινει ενα με αυτους ....και ως εκ τουτου εκανε την αντιληψη ολο και πιο αδυναμη

Ολοι μεσα στην αιθουσα μπορει να γνωριζαν οτι υπαρχει μυρωδια


Κανενας ομως δεν μπορουσε να αντιληφθει την ενταση της

Το ιδιο σενεβη προχθες με εμενα με την μυρωδια βενζινης που ηδη ανεφερα ....και το ιδιο συνεβη .....με ενα προβλημα που αντιμετωπισα..... με τις βασεις της μηχανης του αυτοκινητου......... ,οι οποιες ειχαν μαλακωσει υπερβολικα


Αισθανομουν αρχικα το σκορτσαρισμα και το τρεμουλο της μηχανης

Αλλα μετα επειδη η αισθηση αυτη αποτυπωνονταν .... στο σωμα .....εμποδιζε και μειωνε την αντιληψη


Ως γνωστο η αντιληψη μειωνεται οταν αισθησεις εγω .....παρεμβαλονται


Και μονο οτι ηθελα να αντιληφθω ηταν μια αισθηση


Η αγωνια ισως της διαγνωσης αλλη μια αισθηση

Το τρεμουλο του αυτοκινητου ακομα μια


Η αμφιβολια ακομα μια


Ολες αυτες οι αισθησεις παρουσιαζονταν σαν μια ......σαν ενας εαυτος.....



Εαυτος που ΦΥΣΙΚΑ περιοριζει την αυθορμητη αντιληψη .....

Εγω βεβαια σαν πρωτη αιτια αδυναμιας αντιληψης εβαλα την αισθηση του τρεμουλου του αυτοκινητου που αποτυπωθηκε πανω μου

Και αν λαβει κανεις υπ οψιν και το γεγονος ......οτι η καθε αισθηση απο αυτες .......ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΠΟΤΥΠΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ .......ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΕΘΙΣΜΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ..........


Μπορει κανεις να καταλαβει το ποσο δυσκολο ειναι να αντιληφθει κανεις πραγματα αν δεν γνωρισει καποιες βασικες αρχες


Η εντονη αντιληψη σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχει και εμφανιζεται μονο στην αλλαγη της καταστασης .....και σε καθαρο ψυχοσωματικο περιβαλον


Απαξ και χρονισει η αισθηση τοτε τα πραγματα δυσκολευουν οσον αφορα το ........ αντιλαμβανομαι

Ολα αυτα που συμβαινουν την καθε στιγμη .....ΥΠΝΟΣ ......ΑΡΧΕΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ......ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ......ειμαι απολυτα πεπεισμενος ....οτι αποτελουν αναποφευγκτο μερος της μελετης και ερευνας για να φθασουμε την αυτοπαρατηρηση


Καθολου ευκολο εγχειρημα


Καλη σου μερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2018, 11:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Θα ηθελα ομως να μας πεις εσυ .....τι ενοειται σαν.............ο άνθρωπος δεν έχει αληθινή ύπαρξη...........
Οτι το διανοητικό ζώο δεν έχει καμία δυνατότητα επιλογής (ελεύθερη βούληση) και οτι είναι παγιδευμένο στον κύκλο της Σαμσάρα, δηλαδή δεν έχει ψυχή όπως ισχυρίζονται διάφορες θρησκείες αλλά μόνο τον σπόρο για να την κατασκευάσει

quote:
Σαφως και ειναι ετσι Τα κατωτερα υδρογονα οπως ειπες κανουν πολυ θορυβο ,και ετσι η δουλεια γινεται πολυ πιο δυσκολη Ακομα και για αυτους που εχουν καποιες βασεις κατανοησης να πατησουν
Είναι ένας φαύλος κύκλος, καθώς τα κατώτερα υδρογόνα τρέφουν τις δυνάμεις της μηχανικότητας δυσχεραίνοντας το έργο του μαθητή αλλά και το οτι ο μαθητής λαμβάνει εντυπώσεις και πραγματοποιεί πράξεις ή παραβρίσκεται σε μέρη που τον γεμίζουν βαριά υδρογόνα, είναι αποτέλεσμα του οτι δεν έχει προχωρήσει στην γνώση του εαυτού του (και τα υδρογόνα που έχει λάβει θα το καταστήσουν ακόμα πιο δύσκολο)
Το εγώ δεν μπορεί να ζήσει χωρίς ενέργεια

Δυστυχώς ο άνθρωπος, γεμάτος από τις αρνητικές ενέργειες του ίδιου του του τρόπου ζωής, νομίζει οτι πάει πολύ καλά, καθώς σε αυτό το επίπεδο βρίσκεται

Αυτός είναι ο λόγος που βλέπουμε μαθητές του "εσωτερισμού" να καπνίζουν, να πίνουν, να πετάνε την σεξουαλική τους ενέργεια και να θεωρούν τους εαυτούς τους οτι πηγαίνουν καλά, ενώ το φυσικό τους σώμα φωνάζει βοήθεια, το ζωτικό τους σώμα φωνάζει βοήθεια και τα λεπτοφυή τους σώματα φωνάζουν βοήθεια

quote:
Μπορεις να μας φερεις παραδειγματα τετοιων τροφων
Χοιρινό, αναψυκτικά, ζάχαρη είναι τα πρώτα πράγματα που θα έπρεπε να κόψει κάποιος. Γενικά όσο λιγότερο φυσική είναι η προέλευση μιας τροφής (ή αναμεμειγμένη με άλλες ουσίες) η πιθανότητα είναι οτι τόσο βαρύτερη θα είναι σε υδρογόνα
Τα φρούτα, οι ξηροί καρποί, τα λαχανικά θα πρέπει να κυριαρχούν στην διατροφή μας, μαζί με περιστασιακή αποτοξίνωση (ημέρες που δεν θα τρως τίποτα πέρα απο τσάι απο δεντρολίβανο ή αψιθιά -ή συνδυασμός- για καθαρισμό του ύπατος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2018, 11:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz

Φίλε, καταλαβαίνω τι λες αλλά δεν εκφράζεσαι σωστά. Λες π.χ για την μπόχα στην αίθουσα ότι δεν την αντιλαμβάνονταν όσοι ήταν εντός της αίθουσας, ok, δεκτό, αλλά το αιτιολογείς ως εξής :

quote:
Αυτο συνεβη ....,επειδη η αισθηση αυτη της μυρωδιας..... ειχε χρονισει στο σωμα τους

δηλ. αν κάποιος από αυτούς τους ανθρώπους που ήταν εντός της αίθουσας, έφευγε και έβγαινε από την αίθουσα, θα έπερνε την μπόχα μαζί του ας πούμε ; Ξέρεις τι μου θυμίζει αυτό ; Τσικνοπέμπτη, ταβέρνα, τσίκνα και φεύγεις από το μαγαζί και τα ρούχα σου θέλουν επειγόντως απολύμανση λόγω της τσίκνας. Βγαίνεις από την ταβέρνα π.χ στον καθαρό αέρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι συνεχίζεις να αισθάνεσαι την τσίκνα. Δεν "χρονίζει" δηλ. η τσίκνα στο σώμα σου. Πάνω στα ρούχα σου είναι, τα ρούχα έχουν πάρει την μυρωδιά, όχι το σώμα σου. Ε, τα ρούχα πλένονται. Και το σώμα, θα μου πεις, πλένεται, αλλά καταλαβαίνεις πώς το λέω.

Σου είπα, καταλαβαίνω τι λες, αλλά καμία αίσθηση δεν "χρονίζει" στο σώμα, τουλάχιστον με τον τρόπο που λες δηλ. στο παράδειγμά σου.

Εν πάσει περιπτώση, ok. Για μένα, έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα, αλλά ok.

Την καλημέρα μου ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2018, 11:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gnostic Student

Συμφωνώ μαζί σου. Αναπνοή, διατροφή και κάποιες φορές ... νηστεία. Πολύ σημαντικά πράγματα με πολύ σπουδαίο ρολό στην εργασία πάνω στον εαυτό μας.

*[ δυστυχώς, μ' αρέσουν και το χοιρινό και η ζάχαρη ... ]

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2018, 08:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας άλλος τρόπος παρατήρησης του εαυτού μας, είναι όπως λέει ο Gurdjieff, οι "νοερές φωτογραφίες". Ο άνθρωπος πρέπει να μάθει να βγάζει "νοερές" φωτογραφίες του εαυτού του, δηλ. να απο-τυπώνει από μια συγκεκριμένη στιγμή την συμπεριφορά του βλέποντάς την ως σύνολο και να την εκ-τυπώνει / καταγράφει στο νου του. Μια πολύ ωραία ιδέα που ερμηνεύει την σημασία των νοερών φωτογραφιών - την οποία την έχω εφαρμόσει κι εγώ κι έχω ένα τέτοιο στο γραφείο μου - είναι να φτιάξει ένα κολάζ φωτογραφιών από την παιδική του ηλικία έως σήμερα, συμπληρώνοντάς το κάθε φορά με μία νέα φωτογραφία καθώς μεγαλώνει. Η χειροτεχνία αυτή βοηθάει τον άνθρωπο (σε πολύ λιγότερο βαθμό βέβαια αλλά έχει πλάκα) να δει τον εαυτό του στην διάρκεια των χρόνων και να κάνει κάποιες παρατηρήσεις, έστω και με αυτόν τον διασκεδαστικό τρόπο.

Υπό αυτήν την οπτική, η τεχνολογία των κινητών σήμερα, μας έχει λύσει τα χέρια. Κοινώς, my friends, βγάζετε συνέχεια selfies και φτιάξτε ένα κολάζ με φωτογραφίες του εαυτού σας, π.χ κατά την διάρκεια μιας ημέρας που δεν έχετε ας πούμε να κάνετε κάτι άλλο. Έχει πολύ πλάκα και στο τέλος της ημέρας, θα πάθετε οι ίδιοι πλάκα με το αποτέλεσμα. Επίσης, δεν θα ήταν περίεργο να πούμε τώρα, πως ακριβώς η επιτυχία, η συνολική αποδοχή και η μανία των selfies τα τελευταία χρόνια, βασίζεται πάνω σ' αυτό ακριβώς που λέει ο Gurdjieff ως νοερές φωτογραφίες. Συνήθως βέβαια οι άνθρωποι βγάζουν selfies ευχάριστων στιγμών ή στιγμών που αναδεικνύουν / προβάλλουν τον εαυτό τους μέσα από ένα επίτευγμα ή μία κατάκτησή τους αλλά γενικότερα η ιδέα των selfies είναι το αποτύπωμα του εαυτού μας ως σύνολο σε μια συγκεκριμένη στιγμή.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 23/10/2018 08:48:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2018, 14:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δηλ. αν κάποιος από αυτούς τους ανθρώπους που ήταν εντός της αίθουσας, έφευγε και έβγαινε από την αίθουσα, θα έπερνε την μπόχα μαζί του ας πούμε ; Ξέρεις τι μου θυμίζει αυτό ; Τσικνοπέμπτη, ταβέρνα, τσίκνα και φεύγεις από το μαγαζί και τα ρούχα σου θέλουν επειγόντως απολύμανση λόγω της τσίκνας. Βγαίνεις από την ταβέρνα π.χ στον καθαρό αέρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι συνεχίζεις να αισθάνεσαι την τσίκνα. Δεν "χρονίζει" δηλ. η τσίκνα στο σώμα σου. Πάνω στα ρούχα σου είναι, τα ρούχα έχουν πάρει την μυρωδιά, όχι το σώμα σου. Ε, τα ρούχα πλένονται. Και το σώμα, θα μου πεις, πλένεται, αλλά καταλαβαίνεις πώς το λέω.

Σου είπα, καταλαβαίνω τι λες, αλλά καμία αίσθηση δεν "χρονίζει" στο σώμα, τουλάχιστον με τον τρόπο που λες δηλ. στο παράδειγμά σου.

Εν πάσει περιπτώση, ok. Για μένα, έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα, αλλά ok.



Αυτη η κατασταση που σου περιεγραψα ειναι απο τα λιγα πραγματα που αφορουν την λειτουργια μας για τα οποια ειμαι σιγουρος


Ειμαστε ολοι μας μονιμως ταυτισμενοι ....και εχοντας αποθηκευση πραγματα συναισθηματα και αισθησεις


Αν το αντιλαμβανομασταν αυτο θα κατειχαμε την αισθηση της αυτοπαρατηρησης


Κατι τετοιο ομως δεν συμβαινει οπωςσ ολοι γνωριζουμε


Σου περιεγραψα εναν μηχανισμο .....και ισως εδω βρισκεται η αστοχια μου


Ισως θα επρεπε.........λεω ισως ..... να προτεινω να βαλει κανεις στοχο .............μακροπροθεσμο ..... με οποιο τροπο μπορει ..........και ανακαλυπτει ......να διαπιστωνει........ οτι οποιαδηποτε επαφη μας με την πραγματικοτητα δημιουργουμε αισθησεις .....και κατα συνεπεια ψυχισμο


Οι αισθησεις ειναι ψυχισμος .......

Ειναι δυσκολο ομως αυτο να γινει αντιληπτο ,γιατι αυτες σε οποιο κεντρο και αν ανηκουν καταλαμβανουν την ολοτητα του σωματος


Μονο καποιες φορες ,αισθησεις εισβαλουν αποτομα στον χωρο της συνειδητοτητος οποτε ...εκει υπαρχει μια λιγο μεγαλυτερη πιθανοτητα να δουλεψει με αυτες


Και παλι ομως πολυ δυσκολα ....


Αυτο ....γιατι ο στοχος μας σπανια ειναι η μελετη και η ερευνα του αντικειμενου αυτου


Μεσα μας .....ειμαστε ενα μεγαλο εγω...... αποτελουμενο απο μεγαλο πληθος........ μικροτερων τετοιων....που εισβαλουν ....διαδικαζονται και αποθηκευονται την καθε στιγμη

Πραγμα οχι ευκολο να το ταυτοποιηση κανεις


Οσο για το αν το εγω ........εχει την ταση να αποθηκευεται στο σωμα .......σκεψου λιγο .....τι μπορει να ειναι η ενταση την οποια κουβαλαμε σε μονιμη βαση μεσα μας

Λιγο πιο συγκεκριμενο παραδειγμα ....


Δεν σου εχει ποτε τυχει .....να νευριασεις με καποιον και μετα να νοιωθεις εντονη αναγκη να ξεσπασεις ......


Να νοιωσεις λαγνεια και να το δεις μπροστα σου σε μια ασχετη στιγμη ..........

Η ακομα να βγαλεις τα νευρα σου σε προσωπα πραγματα ...... σε ενεργειες........ κλπ

Βοηθεια σε ολοη αυτη την μελετη μπορει να ειναι οποιασδηποτε διαρκειας και ειδους αναδρομη

Και μην κλεισεις ποτε την ενοια της αναδρομης και ιδιαιτερα μην την κλεισεις με την ενοια που διδεται απο την γνωστικη κινηση

Αναδρομη ....μπορει να γινει την καθε στιγμη .....και συμβαινει πολλες φορες στην διαρκεια της μερας μας ..και απο ολους ........


Και ας μην το συνειδητοποιουμε

Το γραψιμο .... ενας στοχασμος ........πως αισθανθηκαμε σε μια δεδομενη στιγμη ....σε μια οποιαδηποτε κατασταση ......η πως θα μπορουσε να ειναι ..... σε υποθετικο χρονο τοπο κλπ

Στο γραψιμο γινεται ας πουμε μια αυτοματη συνειδητοποιηση ενθυμηση φωτογραφηση οπως προειπες


Ολα αυτα ....και οτι αλλο ανακαλυψει κανεις ......ειναι τροποι εκτιμησης και επανεκτιμησης


Κανεις δεν προκειται να βιωσει για εμας


Στην καλυτερη των περιπτωσεων ....μπορει καποιος να μας πει τον δρομο

Να μας τον περιγραψει και να δωσει οδηγιες


Ποτε ομως ο δρομος δεν ειναι μια λεξη


Οποιαδηποτε και αν ειναι αυτη


Δυστυχως η πραξη δειχνει πως αυτο το λαθος και η παρανοηση συμβαινει συχνοτατα


Ετσι ...μονοι μας ....θα πρεπει να βρισκουμε τροπους .......... που σιγα αλλα σταθερα .........,θα μας δειξουν πραγματα για την λειτουργια μας

Θα μας δειξουν τι καλουμαστε να παρατηρησουμε και πως θα αναπτυξουμε την αυτοπαρατηρηση

Και εσυ το ειπες οτι αρχικα τουλαχιστον μπορουμε μονο να παρατηρουμε να μελεταμε και να στοχαζομαστε


Προσωπικα ειμαι απολυτα πεπεισμενος οτι ο δρομος ειναι αυτος


Τουλαχιστον ο δικος μου


Αν ηταν ευκολο να μελετησουμε και να στοχαστουμε ....τοτε ο κοσμος θα ειχε γεμισει απο στοχαστες και φιλοσοφους

Δυστυχως ομως κατι τετοιο δεν συμβαινει

Τα εφοδια μας ολα τις δυναμεις και τους τροπους να κατανοησουμε θα τα ανακαλυψουμε ολα απο την αρχη .....και μονοι μας


Αν καποιος δεχτει αυτα που ειπα με την ενοια να τα ερευνησει ..............μηπως και ισχυουν θεωρω οτι ειναι μια καλη επιλογη


Αν τα αποριψει..... η απλα τα δεχτει ...θα ειναι το ιδιο και εξισου λανθασμενη τακτικη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2018, 14:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μόνος του, κατάμονος (όχι με την βοήθεια άλλων) μπορεί να κάνει κάτι για να απελευθερωθεί ρε τσάκαλε ; Αυτή είναι η ερώτηση.

Στη γενική περίπτωση, και εφόσον δεν συντρέχουν κάποιες πολύ ειδικές προϋποθέσεις, πιθανότατα δεν μπορεί να ελευθερωθεί.
Αλλά ποιο το νόημα και η σκοπιμότης μιας τέτοιας ερωτήσεως στο παρόν θέμα? Τι σχέση έχει ένας πραγματικός φυλακισμένος εδώ, για να χρησιμοποιείται ως παράδειγμα? Ο Χατζηχρήστος μίλησε/μιλάει κυρίως για συναισθηματικές καταστάσεις και πράγματα του εσώτερου εγώ/εαυτού μας που υποτίθεται κοντρολάρονται, πχ. θυμός, γκρίνια, αντίδραση, ομιλία ή μη, κλπ.

quote:
quote:
Ο μαθητής κάνει μάγκα το δάσκαλο και όχι το αντίστροφο.
Όπως και ο ποδοσφαιριστής τον προπονητή, και πάει λέγοντας.


Οι ρόλοι αλλάζουν συνέχεια φίλε. Τι είναι αυτά που λες ; Πρωτάρης είσαι ;


Σαφέστατα αλλάζουν. Δεν είπα το αντίθετο.

quote:
Πού ρε Μήτσο ; Στον ύπνο και στο όνειρο υπάρχουν πολλών λογιών ξυπνητήρια ; Δικά μας και των άλλων ; Ε, ας υπάρχουν, ύπνος είναι, όνειρο είναι. Τα ονειρευόμαστε. Αλλά, για πες ένα ... λίγο να γουστάρουμε.

Το παράδειγμά σου ήταν υποθετικό. Ότι δηθεν κάποιος κοιμάται σε τόσο ύπνο βαθύ, που δεν τον ξυπνάει τίποτα.
Όπως και με τον φυλακισμένο, που δεν τον κουνάει τίποτα, λες και είναι στο Αλκατράζ ένα πράμα.

Στον πραγματικό ύπνο υπάρχουν ξυπνητήρια. Από Ρολόγια, κουδούνια, καμπάνες, ο χότζας στο τζαμί, κλπ... μέχρι το ροχαλητό του/της συντρόφου σου ή το να σηκωθείς να πας για κατούρημα...

Δηλαδή κάτι ή κάποιος, κάποτε θα σε ξυπνήσει, δεν θα κοιμάσαι αιωνίως. Και άρα αυτομάτως θα προσγειωθείς ή θα σε προσγειώσουν στην πραγματικότητα.

quote:
Το άσχημο με το σινάφι μας είναι ότι κάθε φορά πρέπει να γράφεις κάτι δύο και τρεις φορές για να το καταλάβει κάποιος.

Καλώς ή κακώς αυτό ισχύει, διότι είναι και η θεματολογία τέτοια, αλλά και η φύση του γραπτού λόγου. Δεν υπάρχει η αμεσότητα, η γκριμάτσα, το -τί λες ρε μαλάκα, δεν εννοούσα αυτό, κοκ, που έχει ο προφορικός λόγος και επαναρυθμίζεται άμεσα.

quote:
Συμπέρασμα που βγαίνει συνδυάζοντας τις απαντήσεις στα παραπάνω : ένας άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τίποτε από μόνος του (ούτε στον ύπνο του, ούτε στον ξύπνιο του).
Ακούω σχόλια / αντιρρήσεις / διαφωνίες / επιχειρήματα και καντήλια ...

Το συμπέρασμα είναι απόλυτο και αφοριστικό και έπεται ενός λογικού άλματος.
Δηλαδή με έναν φυλακισμένο και έναν κοιμισμένο έβγαλες πόρισμα ότι δεν μπορεί κανένας να κάνει τίποτα από μόνος του?
Αλήθεια?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2018, 14:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια ερώτηση..
Κάπου αναφέρθηκε πως πρέπει να διαλέξουμε δρόμο πχ ο Ιησούς είχε πει "διαλέξτε, είτε εμένα είτε το χρήμα" κατ' αναλογία με αυτό που ειπώθηκε σχετικά με την επιλογή της ευτυχίας ή της δυστυχίας μας, ότι δηλ το αν θα είμαστε ευτυχισμένοι ή δυστυχείς είναι στο χέρι μας..
Έπειτα ειπώθηκε πως τον τρόπο που θα επιτύχουμε την ευτυχία θα τον βρούμε εμείς, αφού δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ευτυχισμένοι με τα ίδια..

Γιωργίτσα καλώς ήρθες πάλι στα λημέρια.
Αν και έδωσε μια αξιόλογη ερμηνεία ήδη σε αυτό ο Ζιπ,
ναι τα πράγματα είναι περίπου έτσι. Όχι από άποψη θρησκείας, αλλά γενικά.
Η ευτυχία ούτε είναι το ίδιο πράγμα για τον καθένα, ούτε βιώνεται με τον ίδιο τρόπο. Είναι γνωστά αυτά.
Γι'αυτό και δεν έχει πάρα πολύ νόημα να ζητάει κάποιος μπούσουλα σε αυτό. Ο μπούσουλας πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο target. Εκεί πιθανόν να υπάρχουν κάποια μονοπάτια και κάποιες συμβουλές.

πχ. μπορεί να λές πώς θα βρω δουλειά?
Πώς θα συντάξω ένα καλύτερο βιογραφικό?
Πώς μπορώ να βγάλω περισσότερα λεφτά?
κλπ.

Αλλά τώρα να λες για "ευτυχία", "σωτηρία" "αυτογνωσία" και άλλα τέτοια βαρύγδουπα εκεί παίζεται αλλιώτικη μπάλα....

quote:
Τελευταία έχω αρχίσει και πιστεύω στο Χριστό και στην Παναγία μετά από ένα βιντεάκι που είδα με μια γυναίκα αρχιλοχαγό που σώθηκε από θαύμα μετά από πτώση του ελικοπτέρου στο οποίο επέβαινε, στο Σαραντάπορο.. Θα το έχετε ακουστά..
Πιστεύω μεν, αλλά δεν έχει αλλάξει τίποτα στις σκέψεις και στην ψυχοσύνθεσή μου..
Δεν είναι αρκετό να πιστεύει κανείς..
Χρειάζεται και όλη αυτή η έρευνα που περιγράφετε τόσον καιρό σε όλα αυτά τα μηνύματα..
Αλλιώς σταυρώνουμε τα χέρια, προσευχόμαστε και δεν κάνουμε τίποτα ούτε βλέπουμε τίποτα απ' το μέσα μας για να το αλλάξουμε..
Γι' αυτό δεν συμφωνώ τόσο με την τακτική των μοναστηριών τελικά..

Ναι, γνωστό το περιστατικό με το ελικόπτερο.
Και όλους που σκοτωθήκανε εκτός από την κοπέλα.
Αλλά αυτό το παράδειγμα νομίζω δίνει πιο πολύ πάτημα στους αντιφρονούντες παρά σε έναν που θέλει να το χρησιμοποιήσει ως θεμα πίστης.

Το πρώτο που θα έλεγε κανείς σε αυτό το τραγικό περιστατικό είναι ότι, πχ μόνο η κοπέλα είχε την εύνοια της Παναγιάς και του Θεού, ή μονο αυτή πίστευε, και άρα μεθοδεύτηκαν τα πράγματα έτσι ώστε να σωθεί μόνο αυτή?
Δηλαδή όταν έπεφτε το ελικόπτερο ας πούμε, αυτή έλεγε τους Χαιρετισμούς και σταυροκοπιότανε και οι άλλοι δίπλα της βλαστημάγανε και ρίχνανε καντήλια, και ...η Παναγιά τους έστειλε ...αδιάβαστους?
Καταλαβαίνεις ότι μάλλον άλλοι λόγοι , πολύ πιο πεζοί και πρακτικοί υπήρχαν που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα...

Αυτή πχ. ήταν δεμένη στο κάθισμα, είχε άλλη θέση σε σχέση με τους άλλους (χειριστές πχ), η πτώση ήταν τέτοια που πετάχτηκε έξω, κλπ.

Μη ξεχνάς και άλλα παρόμοια συμβάντα, πχ το θάνατο του υπουργού Κρανιδιώτη σε εναέριο τραμπάλισμα αεροπλάνου, όπου φυσικά όσοι ήταν εκείνη την ώρα δεμένοι στο κάθισμά τους δεν σκοτώθηκαν.

Δεν θεωρώ δηλαδή ότι το συγκεκριμένο είναι και το πιο δόκιμο παράδειγμα για να σε συγκλονίσει, και δι'αυτού να δεις το "Φως το Αληθινό" αλλά εν πάσει περιπτώσει γούστα και πίστεις είναι αυτές, και τα εναύσματα για τον καθένα ποικίλουν.

quote:
Εδω υπεισερχεται και η ενοια της αναμνησης εαυτου η διαλυση του εγω και ενα σωρο αλλα

Πες μου Zip Τι μπορουμε να πουμε εμεις που ειμαστε μονο κατ ονομα εσωτεριστες .......


Να σου πω εγώ:
Η λύση είναι να γίνουμε λίγο περισσότερο εξωτεριστές. Να μιλάμε, να εκφραζόμαστε, να επικοινωνούμε, να κάνουμε διάλογο, να λέμε την άποψη και τα πιστεύω μας, και βεβαίως να ακούμε κιόλας.
Με τον φίλο μας, τον πλησίον μας, το άντρα μας, τη γυναίκα μας, τη γκόμενά μας, το συνάδελφό μας, τον συναθλητή μας, τον συνφορουμίτη μας. Να δούμε τί μας γίνεται, τί αισθανόμαστε, τί δεν αισθανόμαστε, τι μας αγγίζει , τι δεν μας νοιάζει, να αφουγκραζόμαστε τον εαυτό μας και τους άλλους. Να λειτουργούμε ως κοινωνικά και συλλογικά οντα.

Στην εποχή μας πάσχουμε από αυτισμό και απομονωτισμό. Και επιπλέον από επίκτητη δυσκολία στο επικοινωνείν.

Και γι'αυτό βεβαίως τρίβουν τα χέρια τους οι ψυχολόγοι, και οι κάθε λογής -λόγοι. Αστρολόγοι, γυρολόγοι, παπαρολόγοι...

quote:
Αν κρινω απο την δικη μου πορεια καποιος μπορει να βρει καποια λιγα πραγματακια με πολυ κοπο μοχθο αφιερωση

Όλοι μπορούν να βρουν πραγματάκια, άλλος λίγα άλλος πολλά, δεν έχει σημασία. Γίνεται πάντως...

quote:
Υπάρχει μόνιμη λύση στην ανθρώπινη δυστυχία;

Εσύ τώρα, πάς γυρεύοντας!

Τί είναι η 'δυστυχία' και τί είναι η "λύση"?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2018, 19:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εδω υπεισερχεται και η ενοια της αναμνησης εαυτου η διαλυση του εγω και ενα σωρο αλλα
Πες μου Zip Τι μπορουμε να πουμε εμεις που ειμαστε μονο κατ ονομα εσωτεριστες .......

Να σου πω εγώ:
Η λύση είναι να γίνουμε λίγο περισσότερο εξωτεριστές. Να μιλάμε, να εκφραζόμαστε, να επικοινωνούμε, να κάνουμε διάλογο, να λέμε την άποψη και τα πιστεύω μας, και βεβαίως να ακούμε κιόλας.
Με τον φίλο μας, τον πλησίον μας, το άντρα μας, τη γυναίκα μας, τη γκόμενά μας, το συνάδελφό μας, τον συναθλητή μας, τον συνφορουμίτη μας. Να δούμε τί μας γίνεται, τί αισθανόμαστε, τί δεν αισθανόμαστε, τι μας αγγίζει , τι δεν μας νοιάζει, να αφουγκραζόμαστε τον εαυτό μας και τους άλλους. Να λειτουργούμε ως κοινωνικά και συλλογικά οντα.

Στην εποχή μας πάσχουμε από αυτισμό και απομονωτισμό. Και επιπλέον από επίκτητη δυσκολία στο επικοινωνείν.

Και γι'αυτό βεβαίως τρίβουν τα χέρια τους οι ψυχολόγοι, και οι κάθε λογής -λόγοι. Αστρολόγοι, γυρολόγοι, παπαρολόγοι...



Εγω Πυθαγορα ,θα σου πω τι ελεγε ο δασκαλος Σαμαελ ....και μεσα απο την λιγοστη γνωση και εμπειρια να το επιβεβαιωσω


Ελεγε λοιπον...... οτι ο δρομος της κολασης ....ενοουσε της εσωτερικης και εξωτερικης .......ειναι στρωμενος απο ανθρωπους που ειχαν ...... καλες προθεσεις

Και να σου το κανω πιο λιανα ......


Ειναι λαθος κατ εμε .. να πιστευουμε ... οτι μεσα απο παρομοιες τακτικες.... συζητησης..... προσπαθειας να ακουσουμε.... και να συνενοηθουμε ..... μπορει να λυθει το υπαρξιακο προβλημα ,και το μπαχαλο γενικως που επικρατει στις ζωες μας


Σκεψου λιγο λογικα ......

Θρησκειες ανα τους αιωνες και φιλοσοφιες πραγματευονται αυτα τα ζητηματα

Αν ηταν τα πρταγματα ετσι οπως τα περιγραφεις τοτε θα ελεγαν αυυτες τις 5 απλες κουβεντουλες που μολις ειπες ,και δεν θα αφιερωναν ζωες και ζωες στον ανισο αυτο αγωνα


Αγνοεις το γεγονος οτι ειμαστε ολοι πιονια στην διαθεση του εγω ......και πιονια στην διαθεση αλλοτριων δυναμεων ....που κατα πασα πιθανοτητα ..αγνοει η πλειοψηφια του κοσμου

Και μεσα στον κοσμο βαζω και εμας τους .. δηθεν εσωτερισταδες ......


Αν νομιζεις πως αυτες οι δυναμεις θα υποχωρησουν μπροστα σε τετοιες τακτικες πλανασαι δυστυχως


Μακαρι να ηταν ετσι .....αλλα δεν ειναι .......


Τιποτα και κανενα απο τα χαρακτηριστικα που μας χαρακτηριζουν...... δεν ειναι δυνατον να νας αφησει ετσι ευκολα να διαγουμε τον βιο που θα θελαμε

Το εμποδιο κρυβεται μεσα σε μια λεξη ............ΜΗΧΑΝΙΚΟΤΗΤΑ

Εγω εσωτεριστης με την ενοια του προχωρησης δεν ειμαι........


Μπορω ομως αυτα να σου τα πω με σιγουρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2018, 19:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή όταν έπεφτε το ελικόπτερο ας πούμε, αυτή έλεγε τους Χαιρετισμούς και σταυροκοπιότανε και οι άλλοι δίπλα της βλαστημάγανε και ρίχνανε καντήλια, και ...η Παναγιά τους έστειλε ...αδιάβαστους?
Καταλαβαίνεις ότι μάλλον άλλοι λόγοι , πολύ πιο πεζοί και πρακτικοί υπήρχαν που εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα..

Εγω αυτο που μπορω να πω πανω σε αυτο ,αλλα δεν μπορω να το αποδειξω σε κανεναν ,ειναι οτι τα περισσοτερα απο τα σημαντικα γεγονοτα ....και οχι μονον ......που μου εχουν συμβει ......τα εχω δει την προηγουμενη μερα κατα την διαρκεια του υπνου

Αυτο με κανει να πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι τυχαιο


Αν κατι μεσα ..... η εξω μας μας ....δειχνει γεγονοτα που θα συμβουν ...... τοτε αυτο σημαινει πως η ζωη μας κυβερναται απο ....διαφορετικους νομους και αρχες .....απο αυτους που η πλειοψηφια του κοσμου πιστευει οτι ισχυουν


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2018, 19:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εγινε ρε παιδια ο η Panpam

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy