ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο ασταθής δίσκος, οι εύθραυστες εγγραφές και η στοχαστική απόγνωση.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 03:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε, παλιά, μπορούσες να ελαφρύνεις έναν κουβά με νερό αν τον γέμιζες με τρύπες. Και νερό να μην είχε πάντως, πάλι ελαφρύτερος θα γινόταν. Σου μιλάω για την εποχή που η γιαγιά μάζευε τα φύλλα από την αυλή κάθε πρωί.

Τώρα βεβαίως δεν είναι παλιά. Είναι τώρα. Η γιαγιά δεν μαζεύει φύλλα, αλλά ίσως τσιμπάει το εφάπαξ του παππού, και πάει να κάνει αλλαγή φύλου στη Βραζιλία, γιατί κατά βάθος πάντα γούσταρε την κυρία Τασία του μανάβη, κι ενόσο υπήρχε ο παππούς, δεν υπήρχανε το φράγκα ούτε για το ταξίδι, πόσο μάλλον για τον χασάπη.

Το θέμα μου είναι οι τρύπες. Όχι της γιαγιάς, ούτε βεβαίως της κυρίας Τασίας, αλλά της ψυχής. Η ψυχή, ενώ μπορεί να γεμίζει όπως ακριβώς και ο κουβάς, άμα και ξεκινήσεις να την γεμίζεις τρύπες, αντί να ελαφρύνει, βαραίνει. Πιθανώς να έχει να κάνει με τη διαφορά στη φυσική του μικρόκοσμου από αυτήν του μακρόκοσμου. Εκτός όμως που θα έπρεπε να παραδεχθώ πως ένας κουβάς είναι μικρότερος ή μεγαλύτερος από μια ψυχή, δεν βολεύει και για έναν ακόμα λόγο.

Θα έπρεπε δηλαδή, η ψυχή να ακολουθεί νόμους φυσικούς. Κι ενώ σε ένα κάποιο επίπεδο αυτό μου κάνει, κατά βάθος το βλέπω αλλιώς. Σαν όπως οι φυσικοί νόμοι να απορρέουν ψυχικώ τω τρόπω. Μην τη ψάξουμε τώρα τη δουλειά με το τηνενού την ψυχή μελετάμε, γιατί εκτός που είναι αλλουνού επεισοδίου, στην παρούσα φάση δεν έχει καμμία σημασία.

Οι τρύπες λοιπόν δημιουργούν κενά. Και τα κενά προσθέτουν βάρος. Αν είναι στην ψυχή. Κι όπως είπε ο οβριός, εκεί που υπάρχει βάρος, αλλάζει και ο χρόνος. Τώρα θα μου πεις, υπάρχουν κι άλλες απόψεις επί του θεμάτου. Άλλο το θέματο όμως, άλλο τα ψυχούμενα. Ο χρόνος είναι ελαφρύς ή βαρύς, ανάλογα τη στιγμή.

Ανάλογα τη ψυχή.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 03:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=XHgdFrI4DWU

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 04:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον δρόμο. Όχι του Kerouac. Τον οποιοδήποτε. Ανεξαρτήτως διάθεσης και κατάστασης, ο δρόμος είναι μεγάλη υπόθεση. Προσωπική. Αρκεί να φυσάει λίγο. Άμα και φυσάει, τα πράγματα έρχονται στα ίσα τους. Γιατί δεν είσαι μόνο εσύ που ταλαιπωρείσαι, αλλά και το παρακάτω. Αυτό που θα βρεθείτε. Με τον δρόμο.

Η περπατησιά με το περπατούμενο, δεν είναι απαραίτητο να έχουν άμεση σχέση. Είναι όμως σημαντικό να έχουν ισότιμη σχέση. Αν είναι να νοιώθεις το δρόμο, πρέπει να σε νοιώθει κι αυτός. Να επικοινωνείτε. Εμπρός και πίσω, σε όλη την πορεία.

Τονε θες τον άνεμο λοιπόν. Να έρχεται από κει που θας πας, να χάνεται εκεί που ήσουν. Κι ανάποδα όμως. Να περάσει από εκεί που είσαι, να σε αναγγήλλει εκεί που θα πας.

Άμα και μιλάς στο δρόμο, κάνεις ταξίδι στο χρόνο. Χωρίς τηλεφωνικούς θαλάμους και άλλες φλωριές αυτού του τύπου. Ντόμπρα. Αέρινα.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2014, 04:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=P2dFLlaEaIU

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 00:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγο από χαμένη σελήνη,με μια σπηλιάδα αέρα να μπερδεύει το χρόνο,έτσι μονάχα για να βλέπουμε, σκιές, Πλατωνικές.

Πάρτε τζούρα.

http://www.youtube.com/watch?v=UgAU3Itu5TY

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 04:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Μπερνάρ λέει, που άμα και νοιώσεις τον άλλον, μπορείς να δεις το κόσμος μέσα από τα μάτια. Του άλλου.

Sci-fi κατάσταση, με 3D προσωπικές πινελιές. Άμα και νοιώθεις δηλαδή, όλοι γίνονται διευθυντές φωτογραφίας στη χρεία της δικής σου ταινίας. Θέλει ταλέντο όμως.

Ο καλός σκηνοθέτης είναι αυτός που διαλέγει τους κατάλληλους συνεργάτες. Κι αν έχει όλη την πλοκή στο μυαλό του, θέλει καλό σενάριο και γαμάτο μουσικοσυνθέτη, για να βγεί η δουλειά βραστερή.

Πάνω από όλα όμως, θέλει δανεικά μάτια. Αφού έτσι κι αλλιώς, η τέχνη του σε μάτια απευθύνεται. Να φτιάξεις ταινία τη ζωή των άλλων, τη δική σου, αυτή που παίζεται κι αυτή που είναι για τα προσεχώς. Στην αριστερή μεριά της εισόδου. Με φωτογραφίες.

Εγώ θα σου πω τι τραβάει η ψυχή μου, κι εσύ θα ψάξεις να δεις αν έχεις πλάνα πρόχειρα. Αν παίζουν ως έχουν, ή αν θέλουν συμμάζεμα και μονταζιέρα.

Τη ζωή του άλλου δεν μπορείς να την ζήσεις. Αν νοιώθεις όμως, μπορείς να την αφουγκραστείς. Αρκεί όταν την έζησε, να την ένοιωσε. Ο άλλος.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 04:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=fb_Jzgnrpv8

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 05:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο λόγος είναι υπόθεσις παρεξηγημένη. Γράφεται με λ ή με Λ, ανάλογα του δέους και της μαλακίας που δέρνει τον καθένα.

Για τους θαρραλέους είναι λ. Για τους υποδέλοιπους είναι Λ. Και τους λέει και θαρσείτε.

Μετά ήρθασι και οι ρωμαίοι και είπανε πως τα γραπτά μένουν. Μπλέξιμο μεγάλο. Αν αυτά που μένουν είναι τα κεφαλαιώδη ή τα μικρά. Σε γράμματα, σε ιδέες, σε προφορά κι ανάγκη.

Ξερακιανή φάση οι ρωμαίοι. Σαν στήθος από κοτόπουλο. Δίαιτα αχυρένια και βασανιστική. Μεταξύ μας, μόνο εκεί θα μπορούσε να έχει Πάπα να αγιοποιεί τους πρώην. Στην αληθινή Μεσόγειο, στους πρώην δίνουμε σύνταξη και μια παρουσίαση στον Ιανό. Όχι γη και ύδωρ. Αυτού ή και του άλλου κόσμους.

Θέλει θάρρος να είναι όλα μικρά. Στα μεγάλα έχει τελετές και φιοριτούρες, υποκλίσεις κι αφαιμάξεις. Της ουσίας.

Στα μικρά έχει συμμετοχική μοναξιά και αγωνία. Έχει ευθύνη η μικρότητα, και άγχος. Έχει περιπέτεια και βοήθεια. Τον Καζαντζάκη δεν τον καταλαβαίνεις στους ανθρώπους. Στις βεράντες τον καταλαβαίνεις, στη μάχη σου με τα μυρμήγκια και τις τύψεις σου.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 05:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=cuFrY2KElJc

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2014, 11:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι παπάρας που είσαι ρε Μάνο...
Τι το ήθελες το brothers in arms? ...
Όλο σε μπελάδες με βάζεις.

Είναι εξαιρετικά εύκολο να κάνεις αδερφούς στον πόλεμο.
Ο Πόλεμος είναι πατέρας.Κάτι ξέρουν όσοι το είπαν.

Είναι και έντονο,συναισθηματικά, να αγαπάς και να δίνεσαι, κάτω από την άμεση επιβεβαίωση, ότι αυτό είναι αληθές.
Αληθές διότι είναι αποδεικτέο.Εύκολα.Στον πόλεμο.

Εντάσσεται και στη γενικότερη ρήση ότι καμμιά φορά η φτιάξη μας, επιδοτεί το δώσιμο.
Μας κάνει να γουστάρουμε να δίνουμε.Επειδή φτιαχνόμαστε όμως.

Ναι ,είναι κόκα το δώσιμο, για μερικούς από μας.
Τελικά όμως είναι εγωιστιλίκι κι αυτό.Αν το καλοσκεφτούμε.

Το κάνουμε επειδή παίρνουμε περισσότερα από όσα δίνουμε μήπως?
Ελπίζω όχι.

Αλλά είναι τελικά η αγάπη χημεία? Απλή ξεβρακωμένη χημεία?
Δεν ξέρω.Ή μάλλον δε θέλω να ξέρω.

Εγώ ο άθεος? ο αγνωστικιστής? ο εξυπνάκιας? ο μπακάλης?

Ε, ναι,δε θέλω να ξέρω.


Πόλεμος λοιπόν?

Όχι μωρέ.Αυτό είναι ευκολάκι.

Σε ποιους βαστάει να μη τους χρειάζεται?
Ποιοι μπορούν να κάνουν κολεγιά χωρίς αυτόν?

Δοκιμάστε ρε τον πόλεμο του μυαλού.

Βγάζει αδέρφια και αυτή η συνταγή.

Και για να μη ξεχνιόμαστε...
Όσο ζούμε δεν υπάρχει ο θάνατος.Και άμα φύγουμε,ο θάνατος δεν μπορεί να μας αγγίξει.
Η απειλή είναι πιο ισχυρή από την πραγματοποίησή της.
Κάτι ήξερε ο Επίκουρος.

Και καμμιά φορά ο θάνατος μπορεί (?) να είναι και θρίαμβος.
Λες?

Αχ ρε Norirk..Μπελάς είσαι και συ μερικές φορές.

Καλή μέρα σε όλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 03:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το νόημα και η αξία, λέει, δεν είναι στην Ιθάκη, αλλά στο ταξίδι. Άπαξ και το κατάλαβες αυτό, τελείωσες με τον Όμηρο, κατανόησες τον Καβάφη, πορεύεσαι ελεύθερα και καζαντζακικά.

Δεν συνηθίζω να σου λέω μεγάλα λόγια. Άλλωστε τα γραπτά μου ξεχειλίζουν από περιστολή και ταπεινότητα. Έχω πειστεί πλέον, που αυτά είναι τα δύο βασικά μου χαρακτηριστικά. Σε επαγγελματικό βαθμό. Θα κάνω όμως μια εξαίρεση, ποιητική αδεία και χάριν σεναρίου:

Η Ιθάκη μια χαρά αξία και νόημα έχει, κι όλοι όσοι νομίζουν πως το ζουμί είναι στο ταξίδι, είναι φλώροι και τουριστικοί. Αδιαπραγμάτευτο αυτό.

Ο Αίσωπος είχε πολύ πιό καθαρή ματιά από όλους τους θολούς μπουρζουά της πλάκας. Και της Πλάκας. Η κάβλα είναι να φτάνεις. Το λέει και η λέξη, κι ότι σηματοδοτεί στην καθομιλουμένη.

Απλά, η Ιθάκη είναι πολύ ακριβή υπόθεσις. Σαν σκηνικό, σαν αίσθηση, φωτισμό, κουστούμια, μακιγιάζ, μεταφορικά, διαμονή, διατροφή κι όλα τα άλλα τουριστικώς κινηματογραφικά. Δεν βγαίνει η παραγωγή, λέμε.

Δύο πλάνα στην Ιθάκη, κοστίζουν δέκα φορές όσο το υπόλοιπο έργο, τα σπασμένα από το προηγούμενο, η απονομή του μαλαματένιου και το λιλί της πρωταγωνίστριας.

Ο καλός ο σκηνοθέτης λοιπόν, τί κάνει? Απλώνει τα πλάνα από το ταξίδι. Πάρε περπάτημα νά΄χεις, ταλαιπωρία και των γονέων. Ψηλά πλάνα, χαμηλά, με ράγα, γερανό και φλουταρισμένα, να γίνεται ο δρόμος μπόλικος και η Ιθάκη μακρυνή.

Γιατί αυτή είναι η υπόθεσις. Ιθάκη γιόκ. Δεν έχει. Πάπαλα. Βολέψου με το περπάτημα. Αν ψηθείς δε, που έχει και το μεγαλύτερο νόημα, ακόμα καλύτερα. Αρχοντόφλωρος θα είσαι και μπανιστιρτζής, σε μπαρόβια σινεμαδάκια του κώλου και της αγωνίας. Τουριστική διανόηση με ταγάρι Samsonite και κοτσίδια στις μασχάλες.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 03:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=dAefTj7GXwQ

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 13:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ανατριχιασει απο τις βαθυστοχαστες αναλυσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2014, 14:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες μας την άποψή σου,μόλις ξανακάτσουν οι τρίχες στη θέση τους.

Εδώ είμαστε.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 23:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν διάφορα πράγματα του βουνού, όπως το μέλι, η πέρδικα και το τσάι. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, υποψιάζομαι πως μια καταπληκτική συνταγή θα μπορούσε να βγει από αυτά τα υλικά (συν το βουνό), αλλά δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ με την εδεσματοποιία αυτή τη στιγμή. Θέλω να σου πω για την αλήθεια. Του βουνού.

Όπως και οι περισσότερες από τις άλλες αλήθειες, έτσι και η αλήθεια του βουνού είναι προσωπική. Συνήθως κρύβεται ανάμεσα σε πλατάνια και έλατα, αράχνες και πουρνάρια. Οι αράχνες στα ψηλά ελατοδάση είναι εντελώς διαφορετικές από τις καμπίσιες. Όπως και οι άνθρωποι άλλωστε. Στην Οίτη και τον Υμηττό αδιακρήτως.

Κι αν στην Οίτη κάποτε κρύβονταν τέρατα που τρώγαν ανυποψίαστα Pirelli και πίνανε γάργαρο Motul, στον Υμηττό έχουν ξεμείνει κάτι νυχτόβια γραιοειδή και κάνουν παρέα γρήγορη και υποψιασμένη στον Λίβα και τον Άργο της καθ΄ημάς ορεινής Ιθάκης.

Εκεί που η διαδρομή έχει πράγματι μείζονα σπουδαιότητα, με γρήγορες κατηφορικές αριστερές (κλείσου, έχει γαρμπίλι στην κορυφή και χαντάκι στην έξοδο), και κλειστές ανηφορικές με χάσιμο (μάζεψέ το αμέσως στην είσοδο, φυτεμένος βράχος δεξιά).

Αλλά και που ο προορισμός δεν πάει πίσω, να μπαίνεις και να βγαίνεις δυο φορές στα σύννεφα της υγρής νυχτερινής Αττικής. Να κάνεις Πυθαγόρειους τριγωνισμούς με θέα την Αθηνά, την Άρτεμη και τον Ποσειδώνα, και στο τέλος μια μικρή στάση δυόμιση χιλιάδες πόδια πάνω από τα σαββατιάτικα φώτα του Φαλήρου και την ερμαφρόδιτη βουή της Συγγρού.

Στο βάθος αριστερά, ένα αεροπλάνο κάνει στροφή για Ελ. Βενιζέλος και βλέπεις το πάνω μέρος των φτερών φόρα παρτίδα, καθώς κατεβαίνει για προσέγγιση. Κατεβαίνεις κι εσύ. Σβέλτα και χορτασμένα. Για λίγο θεός, για πάντα διψασμένος.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 23:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=QNFEZRYVOMU

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 05:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άμα κι ο Ντελή Βοριάς γίνει Deli catessen, δεν χρειάζεται να ανησυχείς το πλέον. Έχουν πάρει όλα το δρόμο τους, χωρίς Ξαρχάκους κι άλλους παπάρες να σε σκοτίζουν. Μην ξεχνιέσαι. Σκοτίζω, σκότος και φωτεινές κορδέλες, δώσε κλώτσο στην ανέμη, με σπέρμα κι αίμα τυλιγμένη, κι άλλα τέτοια ηθικοπλαστικά κι αναχρονισμένα.

Έλα όμως, που κρέμεσαι από τ΄αχαμνά της ιστορίας και της φύτρας σου... Εδώ σε θέλω νούμερο, κι οχτώ κι ογδόνταοχτώ οι ώρες σου που είναι να γίνουν.

Μπαίνεις στο ωτοκίνητο (μην πιάνεσαι μαλάκας, με το αυτί καβαλάς, κι εσύ κι όλοι οι παπάρες μέχρι, κι αν ποτέ νιώσετε), και νομίζεις που ο ρόδες κουβαλάνε μόνο ΄δουλειά΄.

Μπορεί τώρα, μπορεί μάλλον όχι πάντα, αλλά κάποτε οι ρόδες κουβαλήσαν κι αθάνατες ψυχές. Από αυτές που ριζώσαν το βουνό των διαδρομών μας, κάπου στην Καισαριανή.

Τουμπεκί και Respect λοιπόν, από μένα και κατά το ελληνοπρεπέστερον, Σέβας και Δέος ετεροχρονισμένο στον καθ΄ημάς μόνιμο ψόφο κι αποθεωτικό καμό.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 05:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=A9e2doaD5kk

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2014, 03:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άλως φίλε.

ἡ ἅλως, τῆς ἅλω, τῇ ἅλῳ, τὴν ἅλων, ὦ ἅλως.

Ο φωτεινός δίσκος γύρω από το νυχτερινό φεγγάρι, δηλαδή. Κι από τον ήλιο κάποτε, αλλά δε γαμιέται, ήλιο έχει τη μέρα που πετάνε τα πουλιά, κι εγώ μάλλον κάνω παρέες στον μπάτμαν και τον επίτημο, που κι αυτοί πετάνε, αλλά όχι συγχρονισμένοι με τα κοινά πετεινά, που κάνουνε αυγά και ομελέτες.

Η άλως λοιπόν, ή άλλως πως, η παγοσπορά του μέσου στρωμάτου της ατμοσφαίρας, σε συνδυασμό με την κάποτε αυτόφωτη, αλλά στην περίπτωσή μας ετερόφωτη λάμψη της Σελήνης.

Δίσκος εκ θέσεως ορατός, μη αυτότοπα ορισμένος, κι ετερόφωτα φωτισμένος. Γάμησέ μας κι άφησέ μας, δηλαδή. Αλλά είναι εκεί. Πάνω από τον Άγιο Χριστόφορο, να σε κοιτάει και να λέει πως δεν ξέρεις τίποτα.

Τί διάολο. Το ανεβαίνω και το ξανανεβαίνω το βουνό, μαθαίνω τις πέτρες και τις σκιές, τις γωνίες με τη μυρωδιά, πότε θυμάρι και πότε ρίγανη άγρια. Έρχομαι να πω που πλέον έχει κι άλλα να μου πει, κι οτι συνάφεια είναι το όνομα της ανηφόρας, κι αντί για αυτό, παίρνω τον πούλο.

Είναι κάτι ζωντανά αποθεμένα στον Άγιο. Ξέρω κι εγώ ένα, που είναι ν’αποτεθεί μαζί με τ΄άλλα εκεί κοντά, και ποιός ξέρει, ίσως αυτή η θυσία να είναι αληθινά συναφής. Ως προς την ισοτιμία στη σχέση με το βουνό, ή το ξεκλείδωμα της άλω, άλλως πως.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2014, 03:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=F8rV7efXUIY

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2014, 06:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η διαφορά του Βασιλόπουλου με τους ηλίθιους που χαζεύουν στο Praktiker. Είναι μεγάλη.

Το εύκολο είναι να πεις, που όλοι όσοι χαζεύουν είναι ηλίθιοι. Κι αυτοί του Βασιλόπουλου, κι αυτοί του Praktiker. Γιατί τάχα μου, πάνε ομού ως ζώα, μαζί με άλλα ζώα, να βρούνε ζώα να τους πουλήσουν ζωοτροφή.

Τα ευκολάκια αυτού του τύπου όμως, είναι για άλλου τύπου γραφιάδες, κι απολύτως άλλου τρόπου αναγνώστες. Το κόλπο είναι στο βλέμμα. Και στην ανάγκη.

Στον Βασιλόπουλο, θα δεις το χέρι να μαγκώνει μέσα στην τσέπη. Καλά τα καροτσάκια, καλά τα καλάθια, καλή και η ποικιλία. Όλα καλά, μέχρι που διαπιστώνεις πως την μεγαλύτερη κίνηση έχει το ταμείο των δέκα τεμαχίων.

Ντρέπεται ο άλλος μωρέ. Ψωνίζει για να τη βγάλει μέχρι το απόγευμα, και κάνουν όλοι που είναι πολυάσχολοι, και πήγαν τελευταία στιγμή να προμηθευτούν τα χρειαζούμενα για ένα γρήγορο γεύμα. Ετικέτας.

Όχι που η ετικέτα είναι κακή. Μια χαρά είναι. Ίδια ποιότητα περίπου. Αλλού είναι το γαμώτο. Να σου πιπιλίζουν τ’αρxίδια πως είσαι δημοκρατικά ολόκληρος κι αυτοκυρίαρχα λεβεντομαλάκας, και τα μόνα ελευθεροβούλως επιλεγόμενα, να είναι η ετικέτα και το τίποτα.

Το βλέμμα του τίποτα. Της επιλεκτικά ανεκπλήρωτης ανάγκης. Βλέμμα Βασιλόπουλου.

Στο Praktiker τα πράγματα είναι διαφορετικά. Μπορεί βέβαια να έχει ασανσέρ για να ανέβεις από το υπόγειο στο ισόγειο, αλλά άμα και μπεις μέσα, νομίζεις πως παίζεις στο Mad Max. Σκισμένες ανακοινώσεις, διαφημιστικά της περασμένης χρονιάς, γρατζουνιές στα τοιχώματα, μυρωδιά ιδρώτα, εγκατάλειψη.

Ίσως και να έχει κάποιο νόημα όλο αυτό. Το Praktiker είναι για DIY καταστάσεις. Survivor κι έτσι. Χιλιάδες λαμπάκια, μπαταρίες, αρωματικά κεράκια, πλακάκια του κώλου και λύσεις για μπαλώματα. Του κώλου εξίσου.

Είναι το μέρος που δεν χαμογελάει κανείς. Ούτε τα μικρά παιδάκια, ούτε τα μεγάλα. Ακόμα κι αν είναι Σάββατο μεσημέρι.

Είναι το μέρος που τα νεογέννητα φυτά μαραζώνουν δίπλα στα ταμεία. Ίσως όχι επειδή μένουν απότιστα, αλλά επειδή μάλλον οι ταμίες ποτίζουν αδιαφορία.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2014, 06:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=kMixBIsHk0c

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2014, 02:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διόδια, φίλε. Που λες. Που λέω δηλαδή, γιατί μόνος μου τα σκέφτομαι, μόνος μου τα γράφω, μόνος μου τα πληρώνω. Όπως κι εσύ.

Τα τέλη που καταβάλλονται...κατά τη διέλευση κ.λ.π. (ψάξε Μπαμπινιώτη, εγώ το έκανα, αλλά επειδή είσαι μυστήριος, κάντο και μόνος σου). Εδώ είμαστε. Στο διόδιο.

Περνάς από τ΄αρxίδια στο μoυνί, τάχα μου λάθρα,τάχα μου καβλιάρικα, κι έρχεσαι αντιμέτωπος με τα τέλη. Εξ’ ορισμού δηλαδή, είσαι ένα γραμμάτιο, ή κατά το νεοφιλελεύθερον, ομολογία, υπόσχεση, εξασφάλιση. Προϊόν δηλαδή. Εκ καταβολής και ακουσίως του αμέσως ενδιαφερομένου, ζώντα και μαρτυρώντα εις το όνομα του ρόδου, του ψόγου και της στοχαστικής απόγνωσης.

Δεν με χαλάνε όλα αυτά. Φαντάζομαι ούτε κι εσένα. That’s the way it is. For ever and ever, κι άλλες επιτυχίες του Ντέμη Ρούσσου, της Μπέσσης Αργυράκη και του Τέρη Χρυσού.

Με χαλάει η αισθητική. Σου.

Άμα και το πλέρωσα το διόδιο, έσε με να βρωμάω τη μπόχα τη δικιά μου, και μη μου λες που ευωδιάζω γιασεμιά. Μη με προσβάλλεις. Κάνε μου τράτο μια κάποια μεταιοδοξία, κι άσε με τον μαλάκα να πορευτώ εν πλήρη ειρήνη τον πλερωμένο δρόμο. Μου. Μας.

Ελευθερίες, δημοκρατίες, ισονομίες κι άλλες του τύπου μαλακίες κι ευφημισμοί.

Αρxιδιές καμαρωτές και γαμωπερήφανες. Για το μπούτσον πολιτικές εκσπερματίσεις κι αιδοιοπροσκυνήματα.

Μπορείς να μου τιμήσεις το διόδιο? Και γάμα την τίμηση και την εκτίμηση. Μπορείς να μου το σεβαστείς?

Το γαμωδιόδιο της ζωής μου?


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2014, 03:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=uFa1wnGc32c

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2014, 03:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διόδιο είσαι μιά ζωή.Και καλοπληρωμένο μάλιστα.Και όχι μόνο σε χρήμα.
Σε ιδρώτα, σε αίμα, σε συναισθήματα.
Για όλα και εξ'ονόματος όλων πλερώνεις την νύφη και ας μην την πηδάς ποτέ!

Και κάθε τρείς και λίγο, κλείνεσαι πίσω από ένα παραβάν και κανονίζεις το πήδημα που θα σου ρίξουν.Οπως ακριβώς σε έκαναν να νομίζεις πως σου αρέσει.Μέχρι τώρα, σου άρεσε το σεξ που σου έκανε η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ.Τώρα θέλεις νέο εραστή.Πιό πηδηχταρά.Θέλεις να σου τον χώνει ΣΥΡΙΖΑ και με λάδι ΕΛΙΑΣ.Πιό μαλάκας δεν μπορείς να γίνεις, γιατί πεθαίνεις.

Και φυσικά, μόλις βγείς από το παραβάν, πάλι το χέρι στην τσέπη θα βάλεις και θα πλερώνεις σαν μαλάκας που είσαι.Δεν θα φταίνε οι καινούργιοι.Αυτοί δεν φταίνε ποτέ.Οι προηγούμενοι τα φάγανε και οι νέοι πρέπει να τα ξαναμαζέψουν, ώσπου να φύγουν και να έρθουν οι νέοι σου εραστές, που πάλι εσύ, ο αιώνιος μαλάκας θα νομίζεις ότι είναι καλύτεροι στο κρεβάτι.

Βλήμα!
Της Αγίας Βαρβάρας γιορτάζεις κι εσύ.Κι ας μην σε λένε Βαρβάρα ή Βαρβαρή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2014, 18:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεκινηστε απο τον ευατο σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2014, 20:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ξεκινηστε απο τον ευατο σας.



Για της θείας σου το μπουγαδοκόφινο, σου είπα πανίβλακα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian3
Οριστικά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2014, 20:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panosfromlydian3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ξεκινηστε απο τον ευατο σας.



Για της θείας σου το μπουγαδοκόφινο, σου είπα πανίβλακα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


ξεκινα απο σενα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2014, 04:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια ανεπαίσθητη γραμμή μεταξύ αυτών που θα ήθελες να συμβούν κι εκείνων που πραγματικά συμβαίνουν. Το θέμα είναι, που δεν την βάζεις εσύ, αλλά και που θέλει ταλέντο να την αναγνωρίζεις. Γιατί δεν έχει χρώμα, αλλά κι ούτε άκρες ή σαφή όρια. Είναι, ας πούμε, μια υπερβατική γεωμετρική κατασκευή, με ψυχικές αναφορές κι επιθυμητικές προσδιορίσεις.

Εξ’ ίσου οπωσδήποτε, υπάρχουν και υπερβατικοί γεωμέτρες. Με κανόνα την επιθυμία τους, και διαβήτη την δική σου.

Ο ικανός υπερβατικά γεωμέτρης, περισσότερο από σχήματα, παράγει εμπειρίες. Τις αποθέτει στον καμβά σου και αυτοορίζεται συνοδοιπόρος επιμελητής, κηδόμενος της ουσιαστικής κατά στιγμή χρείας σου.

Μετά ή άνευ διπλωμάτου και ασφαλείας, αλλά προπάντων, κατ’ επιθυμία συνάφειας και οργιαστικής αγαθότητας.

Από τη Γη του Πυρός μέχρι και τον Υμηττό, τα ακρόσταχα είναι ίδια. Αν το βλέμμα είναι ίδιο. Στα 44, στα 45, στα 58.

Τί δεν καταλαβαίνεις ρε?

Μπερνάρ, Μάριε, Ειρήνη, Ευχαριστώ.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2014, 04:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=-4UoJ47SzjA

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy