ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2017, 19:07:54  Εμφάνιση Προφίλ
Το συμπέρασμα όπως διαβάζω απο αυτά που γράφετε είναι οτι πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό, ο Vassilis προσπαθεί να σας δώσει να καταλάβετε οτι η θρησκεία περιέχει κάποιες αλήθειες με συμβολικό τρόπο όπως πραγματικά ισχύει και δεν είναι ιστορικό κείμενο.
Το οτι ο κόσμος δημιουργήθηκε το 5000 π.χ. δεν το λέει η θρησκεία πουθενά, ούτε είπε το πίστευε και μη ερεύνα ούτε απαγόρευσε την επιστήμη, αυτά είναι παρερμηνείες ανθρώπων που χρησιμοποίησαν την θρησκεία σαν μέσο για να αποσπάσουν προσωπικά οφέλη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2017, 21:36:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
kost
Δεν διαφωνούμε, σε ρωτάω όμως, μπορείς να μάς σκιαγραφήσεις το προφίλ του άξιου και ευφυούς ψηφοφόρου;

Πολύ απλό.

Δείκτης νοημοσύνης, πάνω από κάποιο όριο.

Για μένα αυτό το όριο, είναι από 145 και άνω.Είναι μεγάλη ευθύνη η πλανητική ανάπτυξη, για να δώσουμε δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι, στον κάθε βλάκα.

Συμφωνείς, το ξέρω, αλλά και πάλι θα έχεις αντιρρήσεις.Δεν θέλω όμως να τις διαβάσω.Τις ξέρω ήδη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 00:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Συμφωνείς, το ξέρω, αλλά και πάλι θα έχεις αντιρρήσεις

Όχι δεν συμφωνώ, και τις αντιρρήσεις μου μάλλον δεν τις ξέρεις.

Υπάρχουν πολλές και διαφορετικές κλίμακες και διαφορετικά είδη νοημοσύνης. Eσύ σε ποιά κλίμακα παραπέμπεις και ποιό είδος νοημοσύνης έχεις κατά νου; Απλά ψυχομετρικά τεστ ή κάτι πιο σύνθετο; Eπίσης φαίνεται να συγκαταλέγεις τον εαυτό σου στους άξιους ψηφοφόρους. Για να πεις στη συνέχεια

quote:
Δεν θέλω όμως να τις διαβάσω (τις διαφωνίες σου)
Όπου εδώ προκύπτει το ερώτημα, είναι ίδιον των εκλεκτών νόων να αποστρέφονται τον διάλογο λες και τους τσιμπάει κουνούπι αφρικανικό; Θα έπρεπε υποτίθεται να αναζητούν, να χρησιμοποιούν και να ωφελούνται από τον διάλογο (οι επικοινωνιακοί άνθρωποι σε γενικές γραμμές είναι πιο ευφυείς (ή έστω πιο εύστροφοι) από τους μη-επικοινωνιακούς). Εκτός και αν έχεις ειδική αλλεργία στον διάλογο μαζί μου οπότε εκεί παίρνεις άριστα στην κατηγορία της νεοελληνικής 'εμπάθειας' (η οποία διαφέρει από την αρχαία 'εμπάθεια').

Τώρα πέρα από την πλάκα, απόψεις σαν και αυτή δεν αντέχουν σε σοβαρή κριτική Νικόμαχε εν έτει 2017. Ακόμα και αν βάλουμε στην άκρη την ολοκληρωτική, ρατσιστική υφή της άποψής σου περί νοητικού Καιάδα, στο καθαρά μεθοδολογικό κομμάτι θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεχωρίσουμε ποιοί είναι οι εξυπνότεροι μιας κοινωνίας. Τα κριτήρια ποικίλλουν και τα είδη νοημοσύνης διαφέρουν. Υπάρχουν επίσης άνθρωποι με πολύ αναπτυγμένο το ένα είδος και ελάχιστα αναπτυγμένο το άλλο (πχ. μαθηματικές διάνοιες που είναι πρακτικά αναλφάβητες). Γι'αυτό σου λέω, άσε τις συγκρίσεις απ'έξω διότι εκτός από άχαρες είναι και άστοχες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 11:28:53  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά, τραγούδα!

Αν ποτέ καταλάβεις τι λέω, γράψε μου ένα ερωτικό γράμμα, για να ξέρω που...βαδίζεις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 12:17:28  Εμφάνιση Προφίλ
Για να καταλάβετε καλύτερα τι ανεγκέφαλοι γράφουν εδώ μέσα κάποιος ζήτησε απο την διεύθυνση τον αποκλεισμό μου επειδή κάπου αλλού με είδε να υποστηρίζω την Χρυσή Αυγή!
Αυτοί είμαστε, ψηφίζουμε και εκλέγουμε πρωθυπουργούς αυτούς που μας αξίζουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 15:17:21  Εμφάνιση Προφίλ
Που να δείτε κάτι σκατοκέφαλα φασιστοειδή που κυκλοφορουν εδώ μέσα. Ένα από αυτά, γράφτηκε και καλά σαν χρήστης που υποτίθεται πως ήρθε "να συζητήσει". Το είδος της συζήτησης των xxx-ελ. Δεν χάνει φυσικά την ευκαιρία για αφισοκόλληση και μάλιστα μόλις αναγνώρισε άλλο ένα δίποδο με αντίστοιχο IQ ραδικιού, έτρεξε για συμπαράσταση.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 15:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

kost:

Και για να μην ξεφύγουμε από το θέμα, είναι προφανές ότι ο Vassilis έχει μένος εναντίον της επιστήμης


Αστειεύεσαι φυσικά φίλε kost. όχι μόνο μένος δεν έχω εναντίον της επιστήμης, αλλά αντίθετα συμβαδίζω πλήρως με αυτήν. Αυτό το αποδεικνύουν οι αναφορές μου: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 15:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

Iptamenos paratiritis:

ο Vassilis προσπαθεί να σας δώσει να καταλάβετε οτι η θρησκεία περιέχει κάποιες αλήθειες με συμβολικό τρόπο


Κάνεις λάθος φίλε Iptamenos paratiritis. Οι περιγραφές της Αγίας Γραφής σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας (= πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή), για την Ορθόδοξη Εκκλησία δεν είναι καθόλου συμβολικές, αλλά απόλυτα πραγματικές.

quote:

Iptamenos paratiritis:

ούτε απαγόρευσε την επιστήμη


Ακριβώς αυτό ισχύει. Η Ορθόδοξη Εκκλησία αφήνει απερίσπαστη την επιστήμη να επιτελεί το έργο της. Και πράγματι η επιστήμη στο θέμα της κοσμογονίας επιτέλεσε το έργο της. Απέδειξε Αληθείς τις βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

Σε παρακαλώ, διάβασε προσεκτικά εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 16:57:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κάνεις λάθος φίλε Iptamenos paratiritis. Οι περιγραφές της Αγίας Γραφής σχετικά με τα θέματα της κοσμογονίας (= πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή), για την Ορθόδοξη Εκκλησία δεν είναι καθόλου συμβολικές, αλλά απόλυτα πραγματικές.

Όταν λέω συμβολικές εννοώ οτι οι 6 μέρες στις οποίες δημιουργήθηκε το σύμπαν η ζωή και ο άνθρωπος όπως αναφέρει η Βίβλος δεν είναι το γνωστό 24ωρο όπως το ξέρουμε αλλά η κάθε μέρα μπορεί να περιλαμβάνει δισεκατομμύρια χρόνια.
Η επιστήμη σαφώς και δεν έχει καταφέρει να λύσει τίποτα σχετικά με τα αινίγματα της δημιουργίας του Σύμπαντος, της ζωής και τι συμβαίνει μετά θάνατο. Η θρησκεία σαφώς και δεν έχει απαγορεύσει στην επιστήμη τίποτα να ερευνήσει σχετικά με το θέμα αλλά κάποιοι προφανώς μπερδεύουν την θρησκεία με τους Ισλαμιστές λαθρομετανάστες του Τσίπρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 17:24:28  Εμφάνιση Προφίλ
Έχουν πλάκα ο Vassilis_1 και ο ιπτάμενος παρατηρητής. Ο ένας βλάκας προσπαθεί να πιαστεί απ'τα λεγόμενα του έτερου βλάκα , για να πει ο καθένας τα δικά του. Ο Ι.Π όμως δεν παίζεται. Είδε στο θέμα τη λέξη-κλειδί θρησκεία και ξεκινάει εκφράζοντας τη συνηθισμένη δικαιολογία των απολογητών, πως ότι απο τα ιερά κείμενα δεν συμβαδίζει ή έρχεται σε αντίθεση με την επιστήμη, είναι συμβολικό. Έπειτα μας εξηγεί κάποιους συμβολισμούς και εν συνεχεία ρίχνει λασπη στον Μουσουλμανισμο ( γιατί ως γνωστόν, το κοράνι τα λέει όλα κυριολεκτικά μέσα ) και τον Τσίπρα(!).Στο τέλος θα καταλήξει μάλλον στο " Χ.Α να ξεβρωμισει ο τόπος "

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 17:36:15  Εμφάνιση Προφίλ
Κι εμείς πέσαμε για μια φορά ακόμα στην παγίδα, να τους δίνουμε "πάσες" έτσι ώστε να συντηρούν τα θέματα τους. Είναι στατιστικά αποδεδειγμένο πως δεν τους διαβάζει κανείς. Έτσι τρόλ και σπάμερ αναρτούν όλο και πιο προκλητικά θέματα, ώστε να βρίσκουν "συνομιλητές" αυτούς που δικαίως αγανακτούν.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 18:30:30  Εμφάνιση Προφίλ
Παρατηρώντας τα δυο τελευταία μηνύματα είναι εμφανέστατο ποιος χαλάει την θεματολογία, κάποιοι που τους ενοχλούν δήθεν οι χριστιανοί αλλά κλείνουν τα αυτιά και τα μάτια στους Ισλαμιστές που είναι πολύ χειρότεροι στον θρησκευτικό φανατισμό για κομματικούς λόγους όπως έκαναν στο Τσαντίρι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 22:16:38  Εμφάνιση Προφίλ
Παρατηρώ ότι τα προφίλ των δυο γνωστών σπάμερ ξανα-βγαίνουν από τις φωλιές τους σε πολύ περίεργη συγκυρία. Καίγεται πάλι από φωτιές όλη Ελλάδα και όλα τα κατακάθια της πολιτικής σκηνής θα τρέξουν να το εκμεταλλευτούν μιλώντας για μόνο για ανικανότητα. Το παπαδαριό εκεί που νόμισε ότι γλύτωσε το ταλιμπανοκράτος από τα νύχια του Φίλη και των αθέων, ακούει ξανά για κατάργηση προσευχής και εκκλησιασμών και ιδρώνει. Λέτε να χάσει τους μελλοντικούς φρουρούς της επανάστασης; Και εδώ μέσα... χόρτασε η ψείρα και βγήκε βόλτα στο γιακά...

quote:
Παρατηρώντας τα δυο τελευταία μηνύματα είναι εμφανέστατο ποιος χαλάει την θεματολογία

Τσολιά μου ποιος σου χαλάει τη θεματολογία; Μια χαρά στέκεται η θεματολογία σου. Αφού μας κουβάλησες τον πράσινο κάδο, θα πετάξω κι εγώ τη σαβούρα μου. Κάτσε λοιπόν και σου 'ρχεται κι εσένα...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2017, 22:42:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τσολιά μου ποιος σου χαλάει τη θεματολογία; Μια χαρά στέκεται η θεματολογία σου. Αφού μας κουβάλησες τον πράσινο κάδο, θα πετάξω κι εγώ τη σαβούρα μου. Κάτσε λοιπόν και σου 'ρχεται κι εσένα...

Την θεματολογία την χαλάνε τα σκουπίδια σαν εσένα, αντί να ασχοληθείτε σοβαρά με τα θέματα που βλέπετε αρχιζετε τις Κατινιές ποιός έγραψε τι στο Τσαντίρι ή κάπου αλλού και ο τάδε υποστηρίζει την Χρυσή Αυγή γι'αυτό πρέπει να τον αποκλείσουμε.
Μην ξεχνάμε οτι ο Αλέξης Τσιπρας που υποστηρίζεις ανοιχτά (είσαι θαμώνας του Τσαντίρι άλλωστε δεν περίμενα τίποτα το διαφορετικό) απήλλαξε το Άγιο Όρος απο τον ΕΝΦΙΑ κάτι που δεν είχε κάνει κανένας απο τους θρησκευόμενους προηγουμένους του. Αυτοί είστε όλοι όσοι το παίζετε δήθεν προοδευτικοί και άθεοι, ψεύτες, Φαρισαίοι, υποκριτές και πιο οπισθοδρομικοί απο τους υπόλοιπους.


Edited by - Iptamenos paratiritis on 14/08/2017 23:01:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 08:37:19  Εμφάνιση Προφίλ
Ακόμα εδώ είσαι ρε μπούλη; Πιάσε μπιτόνι και στουπί και ξαμολήσου να βάλεις κι εσύ φώκο. Στην ανάγκη πετάξου μέχρι την πλατεία σου, μην πας στα καμένα τώρα και σε πιάσουν. Θα φορτωθείς και την Πάρνηθα ξέρεις, έτσι με τα ζόρια που τραβάνε όλοι τώρα. Κοίτα να δεις, άμα είναι να ρίξουμε τον Τσιπρα, να το κάνουμε σωστά, όχι μισοδουλιές. Δεν σας τα έμαθαν καλά εκεί στον τοπική πάντως. Μελέτησε την ισοτρία της 7-ετιας για να δεις πως στήνεται σωστά το παρακράτος. Εδώ βάζω στοίχημα πως ούτε άδεια για μηχανάκι δεν θα 'χεις, σαν καλός γιωτάς που είσαι, πόσο μάλλον για τρίκυκλο.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 10:35:49  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να κάνω δεν γνώριζα οτι θα βρω δω μέσα πληρωμένους κονδυλοφόρους του Τσαντιριού, αν το γνώριζα θα έμπαινα με διαφορετικό όνομα.
Τώρα μπήκα έτσι σαν Ιπτάμενος Παρατηρητής έτσι και θα μείνω δεν μπορώ να τα παρατήσω, θα γράφω σε όλα τα θεματα αν σε ενοχλεί η παρουσία μου ελεύθερος είσαι να αποχωρήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 11:03:13  Εμφάνιση Προφίλ
Ελα ρε γελοιο υποκειμενο που το γυριζεις και στο σοβαρο.... ουτε πλακα δεν σπαμε μαζι σου

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 11:06:46  Εμφάνιση Προφίλ
Γελοίο υποκείμενο είσαι ο ίδιος ας διαβάσει οποιοσδήποτε τα μηνύματα σου παραπάνω, φαίνεται απο τον τρόπο που μπαίνεις σαν πορδή παντού και χαλάς όλα τα θέματα γράφοντας περί Ανεμων και Υδάτων και για οτιδήποτε άσχετο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 11:19:10  Εμφάνιση Προφίλ
φυσικά και θα σου χαλαω τα θέματα καραγκιοζοπουλο. Αυτό έλλειπε να αφήσω να αλωνίζουν χρυσαυγουλα και ταλιμπαν.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 11:22:38  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είναι δικά μου γελοίε ούτε τα θέματα ούτε η σελίδα, το πρόβλημα δικό τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 11:39:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν είναι δικά μου γελοίε ούτε τα θέματα ούτε η σελίδα, το πρόβλημα δικό τους.


Εμπεδώστε το καλά αυτό που γράφει: Το πρόβλημα δικό σας, έτσι;
Τα σκουπίδια δικά μας, το πρόβλημα δικό σας. Προς θεού μην παρεξηγηθεί το άλας του esoterica και μας φύγει και ποιος θα διακοσμεί τη σελίδα.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 14:30:12  Εμφάνιση Προφίλ
Σύμφωνοι εγώ θα μιλάω με τους άλλους στα θέματα που τους ενδιαφέρουν, το θέμα εδώ είναι οι σχέσεις επιστήμης και θρησκείας δεν έχεις γράψει κανένα σχετικό μήνυμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 15:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

Iptamenos paratiritis:

Όταν λέω συμβολικές εννοώ οτι οι 6 μέρες στις οποίες δημιουργήθηκε το σύμπαν η ζωή και ο άνθρωπος όπως αναφέρει η Βίβλος δεν είναι το γνωστό 24ωρο


Κάτι τέτοια αγαπητέ Iptamenos paratiritis, τα λέει η «επιστήμη» η οποία διακατέχεται από παντελή αγνωσία.

quote:

Iptamenos paratiritis:

Η επιστήμη σαφώς και δεν έχει καταφέρει να λύσει τίποτα σχετικά με τα αινίγματα της δημιουργίας του Σύμπαντος


Πάλι λάθος κάνεις. Η επιστήμη σαφώς και έχει λύσει τα αινίγματα της δημιουργίας του Σύμπαντος. Αφού έχει απαντήσει αποδεικτικά στα θέματα της κοσμογονίας. Σου επαναλαμβάνω, διάβασε προσεκτικά εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2017, 19:25:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κάτι τέτοια αγαπητέ Iptamenos paratiritis, τα λέει η «επιστήμη» η οποία διακατέχεται από παντελή αγνωσία.

Για να καταλάβω καλύτερα εσύ πως τις εννοείς τις 6 μέρες της δημιουργίας ημερολογιακές, 24ωρα δηλαδή όπως τα ξέρουμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2017, 00:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ψηφίζω Βασιλάρα ως τον κορυφαίο όλων των εποχών! Aήττητος Είναι ικανός να κάνει ακόμα και τα τρολ να σηκώσουν τα χέρια ψηλά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2017, 15:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
Τρολ θα ήμουν φίλε kost, αν υποστήριζα τις ασυναρτησίες της «επιστήμης», έναντι ΟΛΩΝ των θεμάτων της κοσμογονίας: http://www.acrobase.gr/showpost.php?s=03fa2a2366c77d18fec68dc1dc1d09dc&p=815781&postcount=2

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2017, 15:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

quote:
Κάτι τέτοια αγαπητέ Iptamenos paratiritis, τα λέει η «επιστήμη» η οποία διακατέχεται από παντελή αγνωσία.

Για να καταλάβω καλύτερα εσύ πως τις εννοείς τις 6 μέρες της δημιουργίας ημερολογιακές, 24ωρα δηλαδή όπως τα ξέρουμε;


Φυσικά. Αυτό δέχεται η Ορθόδοξη Εκκλησία.
Αυτό απέδειξε και η Επιστήμη εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2017, 18:28:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φυσικά. Αυτό δέχεται η Ορθόδοξη Εκκλησία.
Αυτό απέδειξε και η Επιστήμη εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364

To link δεν απαντά στο ερώτημα μου, πότε δημιουργήθηκε το Σύμπαν, η γή η ζωή και ο άνθρωπος;
Χρονολογικά λέμε πρίν απο τόσα χρόνια 100.000, 200.000, 1.000.000 κοκ το γνωρίζω οτι η επιστήμη δεν μπορεί να απαντήσει ακόμα στο ερώτημα, αυτό δεν σημαίνει οτι θα γίνουμε εμείς στην θέση της οι επιστήμονες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2017, 16:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1
quote:

quote:
Φυσικά. Αυτό δέχεται η Ορθόδοξη Εκκλησία.
Αυτό απέδειξε και η Επιστήμη εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12364

To link δεν απαντά στο ερώτημα μου, πότε δημιουργήθηκε το Σύμπαν, η γή η ζωή και ο άνθρωπος;
Χρονολογικά λέμε πρίν απο τόσα χρόνια 100.000, 200.000, 1.000.000 κοκ το γνωρίζω οτι η επιστήμη δεν μπορεί να απαντήσει ακόμα στο ερώτημα, αυτό δεν σημαίνει οτι θα γίνουμε εμείς στην θέση της οι επιστήμονες.


Αγαπητέ Iptamenos paratiritis, κάνεις το τραγικό λάθος να θεωρείς το αποκεκομμένο από την Επιστήμη τμήμα = την «επιστήμη» που είναι αυτή τη στιγμή στην επικαιρότητα, ως Επιστήμη.

Λοιπόν, το γιατί το «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του (= «επιστήμη», «επιστήμονες», «παγκόσμια ή τοπικά επιστημονικά συνέδρια», «επιστημονικά περιοδικά παγκοσμίου κύρους» και οποιαδήποτε «πανεπιστημιακή δημοσίευση») που είναι στην επικαιρότητα, έχουν αποσχισθεί από την Επιστήμη, έχει τεκμηριωθεί με αδιάσειστα επιστημονικά στοιχεία στον πάνω σύνδεσμο. Στο κείμενο του οποίου βρίσκεται και αυτός ο σύνδεσμος: http://www.acrobase.gr/showpost.php?s=03fa2a2366c77d18fec68dc1dc1d09dc&p=815782&postcount=3
Εκεί θα πάρεις την απάντηση στο ερώτημά σου, από την Επιστήμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 06:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1
Ο παρατηρητης -ιπταμενος κι ολας εχει μεταφυσικες αγωνιες που φιλτραρονται μεσα απο την πολιτικη συγκυρια.
Νιωθει ενστικτωδως οτι το πολιτικο σκηνικο στησιμο παγκοσμια εμποδιζει την οραση της αληθειας..

Για τους υπομονετικους φιλοσοφους του εσωτερικα που χρονια εδω μεσα προσπαθουν να εξαγουν αληθειες απο φιλοσοφικη ερευνα και διαλογο εχω αυτο το site που ακολουθει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy