ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εσωτερισμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2017, 23:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης να σου πω ότι κακώς, κατά την γνώμη μου, εξορίζεις τον 'εγωισμό' από τη σφαίρα του ιδανικού που έχεις. Ο εγωισμός, στην υγιή του μορφή, είναι τόσο αυτονόητος, αυθύπαρκτος και ζωτικός που δεν έχει καμία ανάγκη να απολογηθεί για απολύτως τίποτα. Όταν αρχίζει να ξεφεύγει και να ενοχλείται υπερβολικά από τα 'εγώ' των άλλων, τότε εκεί είναι που ξεκινάνε τα προβλήματα για τον εαυτό και τους γύρω...αλλά τα προβλήματα που δημιουργούνται από το 'εγώ' αλίμονο εάν οδηγούν σε 'εσωτεριστικές' οδηγίες του πώς να δημιουργήσετε ένα πλάσμα χωρίς εγωισμό

Υποπτευομαι συμφωνα με τα λεγομενα σου ,οτι συνδεεις τον εγωισμο με ....μονο .....καποιες μεμονομεμες συμπεριφορες
Θελω δηλ να πω ,οτι και η αποψη που εχεις για τον εγωισμο ειναι διαφορη απο αυτο που εγω ενοω
Σε διαφορετικη περιπτωση πιστευω δεν θα τον δικαιολογουσες
Τα κυρια χαρακτηριστικα του εγωισμου ετσι οπως εγω τον ενοω ειναι Η μηχανικοτητα....
Δηλ η αθελητη επαναληψη καθε κινησης η ενεργειας
Ειναι επισης η ασυνειδησια
Δηλαδη ελειψη επιγνωσης για τα πραγματα που συμβαινουν μεσα μας και συντελουν σε ολο αυτο που ειμαστε
Δηλ τις συμπεριφορες μας
Ειναι η ελειψη αντιληψης η οποια δημιουργειται λογω του εγω
Ειναι ακομα ,και ισως αυτο ειναι το σοβαροτερο η αγνοια και το ξεχασμα της πραγματικης μας ταυτοτητας
Αν θα μπορουσαμε να βιωνουμε μια ταυτοτητα διαφορη απο αυτην την εγω ,σιγουρα δεν θα πεφταμε σε τοσα λαθη
Ο εγωισμος λοιπον με ολα αυτα τα χαρακτηριστικα δεν ειναι καλος η κακκος που συνηθως αρκουμαστε να τον ονομαζουμε
Υγιεις η αρρωστημενος
Ο εγωισμος εχει τα παραπανω χαρακτηριστικα και υποβαθμιζει την υπαρξη μας
Στον εγωισμο δεν διαλεγει κανεις συμπεριφορες που του αρεσουν ,και αποφευγει αυτες που του δημιουργουν προβληματα
Ο εγωισμος ειναι εγωισμος και ξαναλεω εχει αυτα τα χαρακτηριστικα
Και ειμαστε ολοι υποκειμενα αυτων των νομων και διαδικασιων
Μεχρι τουλαχιστον να μπορεσουμε να καταλαβουμε κατι παρταπανω
Και σε καποια στιγμη μπορει να βαλομαστε κατα του εγωισμου αλλα επισης να ειμαστε υποχειρια αυτου
Το οτι εχουμε δει καποια πραγματα δεν σημαινει οτι ειμαστε και κυριοι του εαυτου μας
Δεν σημαινει επισης οτι δεν εχουμε καποια αποψη για αυτα τα πραγματα
Αν κανεις μπορεσει να αντιληφθει τα παραπανω ,δηλ την κατασταση που βρισκομαστε ολοι ,αυτοματα ισως δημιουργηθει η θεληση για μια διαφορετικη κατασταση
Κατασταση στην οποια δεν θα ειμαστε αποτελεσμα αυτοματισμων ,που θα ξερουμε ....εστω και λιγο περισσοτερο τι μας γινεται ,και θα μπορουμε να δουμε γενικα τον κοσμο με ενα διαφορετικο βλεμα και αντιληπτικοτητα
Ολα αυτα τα χαρακτηριστικα συνδεονται μεταξυ τους αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα
Εχουν περισσοτερο σχεση αιτιας και αποτελεσματος
Και ενα τελευταιο που θελω να πω ,ειναι οτι ολο αυτο λαμβανει χωρα συνεχως χωρις ουτε καν ενα ιχνος διαλειματος
Ειπα ολα αυτα για να σου δωσω μια διαφορετικη οπτικη απο αυτο που νομιζω οτι πιστευεις για το τι ειναι εγωισμος Τωρα σε τελειως πρακτικο επιπεδο επιβιωσης ισως καποιες μορφες αυτοματισμων να ειναι και απαραιτητες και επιβεβλημενες
Υποθετω οτι αν καποιος διαβει το δρομο θα ειναι σε θεση να δωσει παρομοιες εξηγησεις

quote:
Εδώ κι αν διαφωνώ φίλε μου, λέμε πολλές φορές ότι 'πρέπει να ξανβρούμε το αθώο παιδί μέσα μας' ξεχνώντας ότι ένα παιδί, ακριβώς επειδή υπολείπεται βασικών φίλτρων, είναι ικανό για την μεγαλύτερη μοχθηρία και σκληρότητα

Ενα παιδι Κοστ μπορει οντως να προβει σε αυτα που λες
Οτι και να πεις ομως ,ενα παιδι δεν πληρει τις προυποθεσεις που πληρει ενας ενηλικας
Δεν αναφερομαι σε φιλτρα που ουσιαστικα ειναι συμβαση και υποκρισια
Ενοω αυτο που γινεται και διαδραματιζεται εσωτερικα
Η λανθασμενη σεξουαλικοτητα και διατροφη εκφυλιζουν το ανθρωπινο σωμα ,με αποτελεσμα το αμεσο αντικτυπο στον ψυχισμο
Οι εμεπειριες επισης μας κανουν ολο και πιο δυσκαμπτους
Αυτοι ειναι και οι λογοι που σου ειπα οτι ενα παιδι ,δεν μπορει να ειναι οπως εμας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2017, 00:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα κυρια χαρακτηριστικα του εγωισμου ετσι οπως εγω τον ενοω ειναι Η μηχανικοτητα....
Δηλ η αθελητη επαναληψη καθε κινησης η ενεργειας
Ειναι επισης η ασυνειδησια
Δηλαδη ελειψη επιγνωσης για τα πραγματα που συμβαινουν μεσα μας και συντελουν σε ολο αυτο που ειμαστε
Δηλ τις συμπεριφορες μας
Ειναι η ελειψη αντιληψης η οποια δημιουργειται λογω του εγω
Ειναι ακομα ,και ισως αυτο ειναι το σοβαροτερο η αγνοια και το ξεχασμα της πραγματικης μας ταυτοτητας


E ναι, τον εννοούμε διαφορετικά τον 'εγωισμό'.

Εσύ τον ερμηνεύεις ως μηχανικότητα, αυτοματισμό και ασυνειδησία...είχα πάντως την εντύπωση ότι ο εγωισμός δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με όλα αυτά αλλά.

Η ερώτηση τώρα είναι η εξής: γιατί θεωρείς την 'μηχανικότητα', τον 'αυτοματισμό' και την 'επανάληψη' ως αρνητικές έννοιες οι οποίες είναι απαραίτητες μονάχα σε ένα πολύ πρωταρχικό πρακτικό επίπεδο;

Καταρχάς η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης. Επίσης ο άνθρωπος, το πιο εξελιγμένο ζώο του πλανήτη, είναι μία καλοκουρδισμένη μηχανή η οποία -ευτυχώς- λειτουργεί χάρη σε μία σειρά αυτοματισμών. Είμαστε μηχανές, έμψυχες μηχανές για την ακρίβεια (και σε προλαβαίνω από τώρα γνωρίζοντας ότι θα δώσεις την βάση στο 'έμψυχες').


Όταν όμως βλέπουμε τον ήλιο να ανατέλλει κάθε πρωί από το ίδιο σημείο αυτό θα το ερμηνεύαμε απλώς μία μονότονη, ακατέργαστη επανάληψη του κόσμου;
Όταν βλέπουμε το σμήνος των πουλιών που πετάει σε αρμονικό σχηματισμό και που ξέρει ακριβώς πού πηγαίνει με τρόπο μηχανικό και αυτόματο, εκεί τι θα πεις; Ότι πρόκειται για μία κατώτερη λειτουργία της φύσης;
Όταν το πουλί χτίζει τη φωλιά του με τρόπο αριστοτεχνικό -πλην μηχανικό- εκεί πώς το σχολιάζεις;
Όταν έχεις ανθρώπους -καλλιτέχνες, επιστήμονες, συγγραφείς- που δημιουργούν αριστουργήματα με τρόπο μηχανικό και ασυνείδητο, και όταν ο αναλυτικός δημοσιογράφος τούς ρωτάει 'πώς το έκανες;' εκείνοι με πλήρη ειλικρίνεια απαντάνε 'δεν ξέρω' εκεί τι έχουμε να πούμε;

Θέλω να πω με όλα αυτά πως οι έννοιες αυτές είναι σχετικές xristosxatx, και ότι όπως έλεγε αυτός ο μυστήριος ο Blake, εάν 'ο ήλιος, η σελήνη και οι πλανήτες αμφέβαλλαν αμέσως θα εξέκειλλαν από την πορεία τους'...

Φαίνεται να υπάρχει μία σοφία στις μηχανικές λειτουργίες και κυκλικές επαναλήψεις της φύσης. Στα δε περί 'ασυνειδησίας' να θυμίσω τις καινοτόμες κουβέντες του Νίτσε περί 'συνείδησης'...ήταν ο πρώτος που έδειξε το χλωμό πρόσωπο της εξιδανικευμένης συνείδησης, υποδεικνύοντας πως η 'συνείδηση' είναι το πιο πρόσφατο απόκτημα του είδους μας, και συνεπώς το πιο ακατέργαστο και αδύναμο. Και ότι το ισχυρότερο μέρος μας ήταν, είναι και θα είναι το 'ενστικτώδες' και αυτόματο, αυτό που εκδηλώνεται χωρίς καμία περίσκεψη και προσπάθεια, αυτό για το οποίο έχουν περάσει χιλιάδες χρόνια και έχουν μοχθήσει πολλές γενεές ώστε να εδραιωθεί.

Από την άλλη δεν μπορώ να διαφωνήσω ότι η επανάληψη των ίδιων μοτίβων σκέψεων και συμπεριφορών σαφώς και μπορεί να είναι ένα είδος επικίνδυνου εγκλωβισμού, και γι'αυτό άλλωστε το συμπαντικό σύμβολο της εξέλιξης είναι η σπείρα (και όχι ο κύκλος), ή όπως θα'λεγε κι ο ποιητής κάθε ξημέρωμα είναι κάτι εντελώς καινούριο. Η δύναμη της συνήθειας είναι μεγάλη, με όλα τα ωφέλιμα και βλαβερά που συνεπάγεται αυτή, και είναι στο χέρι του καθενός να προσπαθεί να τις επηρεάζει στο μέτρο του δυνατού.Άρα θέλω να πω, η 'επανάληψη' και ο αυτοματισμός δεν είναι από μόνοι τους αρνητικές έννοιες, αρνητική είναι η επανάληψη μίας αρνητικής επανάληψης όπως και θετική είναι η επανάληψη μιας θετικής (ελπίζω να βγαίνει νόημα απ'όλα αυτά, διότι γενικώς δεν φημίζομαι για την συνέχεια στο συνειρμό).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2017, 09:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
E ναι, τον εννοούμε διαφορετικά τον 'εγωισμό'.

Εσύ τον ερμηνεύεις ως μηχανικότητα, αυτοματισμό και ασυνειδησία...είχα πάντως την εντύπωση ότι ο εγωισμός δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με όλα αυτά αλλά.


Ισως δεν ειναι πολυ διαφορετικη η προσεγγιση σου ,αλλα σιγουρα ομως ειναι πολυ πιο περιορισμενη προκειμενου του σκοπου της κατανοησης των λειτουργιων μας

Ειναι η προσεγγιση που εχουμε υιοθετησει απο το περιβαλον ,και παραμενουμε μονο σε αυτην


Μια ακομα μορφη μιμητισμου

Φανερωνει επισης τις συνεπειες της συνηθειας και του εθισμου μας να κατατασουμε


Αυτες ομως τις συνεπειες ,μπορει να τις αντιληφθει κανεις ,μονο αν εχει σαν σκοπο να κατανοησει την λειτουργια του ,


Και βεβαια θα πρεπει να προβει στις αναλογες ενεργειες


Το εθιξα καπως εκτενεστερα και φαινομενικα χωρις νοημα, γιατι αυτο ισχυει σε ολο το φασμα της ζωης μας

Προδιδει δε ....πολλες αρχες απο τις οποιες διεπονται οι συμπεριφορες μας

Και βεβαια κατω απο αυτες τις συνθηκες ειμαστε ανικανοι να αντλησουμε την παραμικρη κατανοηση πανω στην λειτουργια μας


Γιατι η καταταξη και η ονοματοθεσια σημαινουν βαλτωμα και ακινησια


Μια μεγαλη δυστυχως πλειοψηφια , ανθρωπων που ασχολουνται με το εσω βρισκονται μεσα εκει

Ετσι ........


Εγω η εγωισμος κατ επεκταση ,...ειναι, οταν η δραση μας η ακομα και αυτο που αισθανομαστε απλα ...,υποκινειται ,απο μια λανθασμενη αισθηση του εαυτου


Και αυτο συμβαινει 24 ωρες το 24ωρο


Και ειπα το παραπανω γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει σαν οδηγος ,του τι σημαινει ψευτικο εγω


Απο την αλλη ,υπαρχει και καποια αλλη πιο πραγματικη και μονιμη αισθηση ,σε σχεση με την αισθηση που μας δινει το ψευτικο εγω ......αλλα δυστυχως η αισθηση που μας αφηνει το ψευτικο εγω ειναι απειρως εντονοτρη


Και αυτος ειναι και ο κυριος λογος που παγιδευομαστε σε αυτο


Καποιοι αλλοι λογοι εξισου σημαντικοι αλλα προεκταση του προηγουμενου ειναι η συνηθεια η μιμηση ,αυτο που κανουν ολοι κλπ

Τωρα ....αν θα θελαμε να κανουμε κατι για ολο αυτο......
Αρχικα θα πρεπει να εχουμε εντονη αναγκη να κατανοησουμε την λειτουργια μας


Κατοπιν να ξεκαθαρισουμε τι σημαινει ψευτικο εγω ,και να δουμε ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ


ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

Ετσι αρχικα θα δημιουργηθει μια αναγκη να βρουμε κατι το οποιο θα μας καθιστα ικανους να βλεπουμε να αντιλαμβανομαστε το ψευτικο εγω και τα χαρακτηριστικα του

Και αυτο ειναι μονο μια διαφορετικη ....αυτη η διαφορετικη αισθηση του εαυτου

Ετσι .....αρχικα θα την υποπτευθουμε και κατοπιν ισως την αναγνωρισουμε

Στις περισσοτερες περιπτωσεις αυτο μαλλον θα γινει τυχαια


Μετεπειτα να την ανατροφοδοτουμε ,και να την βιωνουμε ,προκειμενου να την διαχωριζουμε απο την λανθασμενη εγωικη

ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ

Ειναι σημαντικο για να δουμε τα χαρακτηριστικα της ασυνειδησιας και της μηχανικοτητος

Εχει με λιγα λογια .... αμεση και αρηκτη σχεση, με την .αποστασιοποιηση ,και την αυτοπαρατηρηση


quote:
Από την άλλη δεν μπορώ να διαφωνήσω ότι η επανάληψη των ίδιων μοτίβων σκέψεων και συμπεριφορών σαφώς και μπορεί να είναι ένα είδος επικίνδυνου εγκλωβισμού, και γι'αυτό άλλωστε το συμπαντικό σύμβολο της εξέλιξης είναι η σπείρα (και όχι ο κύκλος), ή όπως θα'λεγε κι ο ποιητής κάθε ξημέρωμα είναι κάτι εντελώς καινούριο. Η δύναμη της συνήθειας είναι μεγάλη, με όλα τα ωφέλιμα και βλαβερά που συνεπάγεται αυτή, και είναι στο χέρι του καθενός να προσπαθεί να τις επηρεάζει στο μέτρο του δυνατού.Άρα θέλω να πω, η 'επανάληψη' και ο αυτοματισμός δεν είναι από μόνοι τους αρνητικές έννοιες, αρνητική είναι η επανάληψη μίας αρνητικής επανάληψης όπως και θετική είναι η επανάληψη μιας θετικής


Νομιζω εδωσες ηδη τις απαντησεις
Εγω θα σου δωσω την δικη μου οπτικη γωνια

Ο ανθρωπος εχει την ευχη και την καταρα ,να εχει ανεπτυγμενο το διανητικο


Με οτι αυτο μπορει να σημαινει
Τα ζωα πχ ειναι αναγκασμενα να ακολουθουν τους νομους της φυσης Τρωνε συγκεκριμενες ωρες και βεβαια τρεφονται απο αυτα που η φυση τους παρεχει

Ζευγαρωνουν επισης σε πολυ συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα


Εμεις επειδη παραβαινουμε συστηματικα αυτους τους νομους εχουμε εκφυλισει εντελως το ενστικτο και το συναισθηματικο μας κεντρο


Με ολες τις ολεθριες επιπτωσεις που αυτο συνεπαγεται για τον ψυχισμο


Η δικη μας μηχαννικοτητα λογω των παραπανω εχει εξελιχθει σε κατι τελειως διαφορερτικο ,απο αυτο που εσυ καλεις μηχανικοτητα της φυσης


Τα ζωα δεν ενδιαφερονται για ολες τις συμβασεις ,ενοιες ,το τι θα πουν τα αλλα ζωα ,το αν ειναι εξυπνοτερα απο αλλα ζωα ,και πληθος αλλα πραγματα που συνιστουν την δικη μας νοοτροπια


Ετσι ο δικος μας εκφυλισμος δεν εχει καμμια σχεση με αυτον της φυσης


Ξαναλεω διαθετουμε το χαρακτηριστικο της διανοησης που εχει αποδειχθει καταρα για το ειδος μας και τον πλανητη γενικοτερα


Το πλεονεκτημα του ανθρωπου σε σχεση με τα ζωα που ειναι ενδεχωμενως και η ευχη ,ειναι οτι μπορει να αξιολογησει να σκεφτει να ερευνησει και εν τελη να διορθωσει καποια πραγματα


Αυτη η δυνατοτητα δεν υπαρχει στα ζωα ουτε ενδεικτικα

Γιατι και τα ζωα αναμφισβητητα .....διακατεχοντια απο το εγω
Ζηλευουν ,ειναι εκδικητικα ,ονομαζουν και κατατασουν με αποτελεσμα το κλεισιμο
Εστω και σε πολυ μικροτερη κλιμακα σε σχεση με εμας


Γενικοτερα τα βιωματα που εζησαν αποτελουν αιτιες των συμπεριφορων τους
Και ποιος ξερει βΕβαια και ποσα αλλα


Δεν εχουν ομως λαναλεω ,την παραμικρη δυνατοτητα να παρεκλινουν απο ολο αυτα
Δεν μπορουν καν να αντιληφθυν ,οτι κατι παρομοιο υποβαθμιζει την υπαρξη τους , και δεν μπορουν καν ,να φανταστουν μια διαφορετικη κατασταση συνειδητοτητος


Οσο για τον διαχωρισμο των μηχανικοτητων ....για το ποιες δηλ ειναι χρησιμες και απαραιτητες για την ζωη .......


Εμεις αν θελουμε να δωσουμε απαντησεις σε αυτο το ερωτημα , σε καποιο λιγο βαθυτερο επιπεδο ,θα πρεπει να αναπτυξουμε υποθετω μια αισθηση που θα μας πληροφορει για την παρουσια της μηχανικοτητος

Συγνωμη για την πολυλογια


Συνειρμου ενεκα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2017, 10:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετεπειτα να την ανατροφοδοτουμε ,και να την βιωνουμε ,προκειμενου να την διαχωριζουμε απο την λανθασμενη εγωικη

ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΖΩΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ

Ειναι σημαντικο για να δουμε τα χαρακτηριστικα της ασυνειδησιας και της μηχανικοτητος

Εχει με λιγα λογια .... αμεση και αρηκτη σχεση, με την .αποστασιοποιηση ,και την αυτοπαρατηρηση


Και κατι ακομα ....


Ολα αυτα ισως ..θα ηταν αχρηστα αν ειχαμε εναν πιο εξελιγμενο και μεγαλυτερο βαθμο συνειδησης


Να μπορουσαμε δηλ να αντιλαμβανομασταν ολο αυτο που μας διεπει


Να ημασταν πιο ευαισθητοι


Το θεμα ομως ειναι οτι οι δικες μας συνθηκες εσωτερικες και εξωτερικες συνδραμουν στο αντιθετο


Ζουμε σε μια πληρως υπνικη κατασταση ,με ολα τα παραπομενα


Κατ αυτον τον τροπο εικαζω οτι μονο αν κατανοησουμε τις λειτουργιες μας και τις αιτιες αυτων , θα αντιληφθουμε το ....γιατι θα πρεπει να γινουμε πιο συνειδητοι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2017, 23:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι η καταταξη και η ονοματοθεσια σημαινουν βαλτωμα και ακινησια

xristosxatz νομίζω αυθαιρετείς ασύστολα...τη μία τα βάζεις με τις επαναλήψεις και τους αυτοματισμούς που διέπουν κάθε έκφραση της φύσης και του κόσμου.

Μετά πλάθεις μία εξίσωση του τύπου κατάταξη, ονοματοθεσία = βάλτωμα και ακινησία...από πού κι ως πού; Εάν υπάρχει μία ικανότητα που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τα υπόλοιπα θηρία αυτή είναι η ικανότητα της λογικής σκέψης, δηλαδή να αναλύει, διακρίνει και να κατατάσσει. Το να φαίνονται όλα ίδια σε κάποιον, το να μην διαθέτει το κριτήριο της διάκρισης και κατάταξης σημαίνει ότι αυτός ο κάποιος βρίσκεται σε μία άλογη, ασυνείδητη κατάσταση πλήρους σύγχυσης.

Οι αρχαίοι λέγανε 'σοφόν το σαφές', και χάρη στη σαφήνεια της σκέψης τους μπόρεσαν και βάλανε τις βάσεις για την ανάπτυξη της λογικής και της επιστήμης. Εάν τώρα εσύ βέβαια θεωρείς ό,τι όσο πιο αφηρημένος, ασαφής και χαοτικός είναι και ακούγεται κάποιος τόσο πιο κοντά βρίσκεται στο 'αληθινό εγώ' του τότε δεν νομίζω ότι βαδίζεις σε σωστό δρόμο...


Και πάμε τώρα στο 'ψεύτικο εγώ' που λες και ξαναλές.

quote:
Κατοπιν να ξεκαθαρισουμε τι σημαινει ψευτικο εγω ,και να δουμε ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΟ

Όχι, αυτό που θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε είναι τι θεωρείς 'αληθινό εγώ'. Για το 'ψεύτικο' μάς είπες, και ό,τι κατάλαβε ο καθένας. Γράψε μας ένα σεντόνι για το τι θεωρείς εσύ 'αληθινό εγώ'. Πώς το ορίζεις, πώς το φαντάζεσαι.

Η ερώτηση προφανώς και είναι παγίδα διότι εάν αρχίσεις να το περιγράφεις τότε μόλις την πάτησες φίλε διότι μόλις είπες ότι οι ορισμοί και κατατάξεις είναι για τους κατσαπλιάδες.

Επίσης εάν αρχίζεις να περιγράφεις το 'αληθινό εγώ' αυτό σημαίνει ότι θεωρείς ότι το κατέχεις κιόλας (παράτολμη δήλωση που θα επιφέρει και την ανάλογη κριτική). Εάν πεις όλο ταπεινότητα ότι δεν το κατέχεις τότε θα σου πω 'μα τότε πώς στο διάβολο μιλάς για κάτι που δεν γνωρίζεις, κάτι από το οποίο πέρασες και δεν ακούμπησες'. Προσπέρνα λοιπόν τις παγιδούλες αυτές και πες μας χαλαρά πώς το φαντάζεσαι αυτό το 'αληθινό εγώ', τι ιδέα έχεις για αυτό.

quote:
Το πλεονεκτημα του ανθρωπου σε σχεση με τα ζωα που ειναι ενδεχωμενως και η ευχη ,ειναι οτι μπορει να αξιολογησει να σκεφτει να ερευνησει και εν τελη να διορθωσει καποια πραγματα

Οκ, συμφωνούμε και σε κάτι. Το πλεονέκτημα αυτό που απέκτησε σταδιακά έχει όνομα και είναι αυτό που κακολόγησες πιο πάνω (διάκριση, ταξινόμηση και γενικώς η λογική και αναλυτική σκέψη).


quote:
Εχει με λιγα λογια .... αμεση και αρηκτη σχεση, με την .αποστασιοποιηση ,και την αυτοπαρατηρηση

Η αποστασιοποίηση που λες συνεχώς έχει και αυτή ένα συνώνυμο: τον απομονωτισμό (ή και τον ασκητισμό, στην πιο ακραία μορφή). Ο μόνος τρόπος να διώξουμε τον ενοχλητικό θόρυβο του περίγυρα είναι να απομονωθούμε. Καμουφλάρεις την κατάσταση με ωραίες λέξεις όπως 'αποστασιοποίηση', 'ουδετερότητα' κτλ. στην πραγματικότητα ωστόσο αυτό που διδάσκεις είναι η απομόνωση. Και δεν το λέω επικριτικά, προσωπικά μού αρέσει πολύ να απομονώνομαι και δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς πολλές στιγμές απόλυτης ησυχίας, μοναξιάς και ενδοσκόπησης. Απλά να τα λέμε όλα με το όνομά τους, όταν διδάσκεις με ζήλο περί 'αποστασιοποίησης' ουσιαστικά προβάλλεις την αξία της απομόνωσης του ατόμου από το περιβάλλον του.

quote:
Ζουμε σε μια πληρως υπνικη κατασταση ,με ολα τα παραπομενα


Κατ αυτον τον τροπο εικαζω οτι μονο αν κατανοησουμε τις λειτουργιες μας και τις αιτιες αυτων , θα αντιληφθουμε το ....γιατι θα πρεπει να γινουμε πιο συνειδητοι


Κοίτα τώρα πόσο εγωιστής είσαι Χρηστάρα. Μιλάς διαρκώς σε α' πληθυντικό, ότι 'εμείς (η ανθρωπότητα) πρέπει να κάνουμε αυτό και πρέπει να κάνουμε εκείνο'. Speak for yourself αδερφέ...αυτό που για εσένα είναι σοφό και ωφέλιμο για τον άλλον είναι από αδιάφορο έως επιζήμιο. Θεωρείς τον κόσμο προέκταση του εαυτού σου και γι'αυτό οφείλεις να διδάξεις τους υπόλοιπους πώς πρέπει να είναι και πώς δεν πρέπει να είναι. Εγώ xristosxatz, πολύ εγώ (από το άλλο, το ψεύτικο)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 01:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οκ, συμφωνούμε και σε κάτι. Το πλεονέκτημα αυτό που απέκτησε σταδιακά έχει όνομα και είναι αυτό που κακολόγησες πιο πάνω (διάκριση, ταξινόμηση και γενικώς η λογική και αναλυτική σκέψη).
Όπως το βλέπω, ικανότητα διάκρισης και σκέψης έχουν όλα τα ζώα, ο άνθρωπος δεν διαφέρει από τα ζώα στο οτι έχει αυτή την ικανότητα, διαφέρει στο οτι την έχει αναπτυγμένη στον βαθμό που την έχει
Όταν τοποθετείς όμως το εγώ σε έναν οργανισμό που έχει την ικανότητα να σκέπτεται, η ικανότητα να σκέπτεται περιορίζεται και καθορίζεται από αυτό το εγώ
Κατά συνέπεια ναι μεν ο άνθρωπος όπως και άλλα ζώα με νου, έχουν την ικανότητα της λογικής ανάλυσης (σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό), πλην όμως αυτή η ικανότητα τίθεται στους περιορισμούς της ψυχολογικής σφαίρας του καθενός, μέσα στην οποία εδράζεται το εγώ, δηλαδή ο διαχωριστικός παράγοντας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 14:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Οπως και εσυ προειπες


quote:
Εάν υπάρχει μία ικανότητα που ξεχωρίζει τον άνθρωπο από τα υπόλοιπα θηρία αυτή είναι η ικανότητα της λογικής σκέψης, δηλαδή να αναλύει, διακρίνει και να κατατάσσει.


Πες μου λοιπον αν και κατα ποσο πιστευεις εσυ που ψαχνεις την ευκαιρια να μου τα χωσεις .....


Μπορουμε να εχουμε κριτικη και διακριση στις αναλογες στιγμες και οταν παρισταται αναγκη ;;;;

Μπορουμε να διακρινουμε εστω ποτε κατατασουμε και βαζουμε ονοματα;;;;;


Βεβαια ......
Αλιμονο και αν ακυρωναμε τελειως αυτες τις λειτουργιες......


Κατι που παραδεχομαι οτι παρελειψα

Σε θεωρω εξυπνο ανθρωπο ,ουτως ωστε να αναρωτηθεις πανω σε αυτο


θα σου αναφερω επισης κατι ακομα για να σου δειξω οτι αυτες οι ικανοτητες; αναλυσης και διακρισης οσον αφορα την ονοματοθεσια τις εχουμε σχεδον σε πληρη αχρηστια


Τι νομιζεις πως ειναι οι φοβοι ,ο εθισμος στα χρηματα ,ενα μεγαλο ποσοστο της μιμησης η περισσοτερα ψυχολογικα προβληματα


Αρχικα ξεφτερι μου ηταν καταταξη και ονοματοθεσια


Κατοπιν εκφραζονται αστραπιαια μεσω αλλων κεντρων που διαφευγουν εντελως απο την περιβθητη αναλυση και διακριση σου


Ονοματοθεσιες και καταταξεις ,που καποτε εγιναν ,και δεν ειμαστε ικανοι να τις επανααξιολογησουμε


Που ειναι Κοστ η αναλυση σου τωρα και υη περιβοητη διακριση

Αν μπορεις να κατανοησεις βεβαια τι ενοω


Εσυ ας πουμε με εχεις σχεδον καταταξει καπου

Εχεις μια εικονα για εμενα ,οπως και εγω για εσενα


Κυριως για εσενα


Εισαι και ειμαι σε θεση να επανααξιολογησουμε αυτες τις εικονες


Και σε ποιο βαθμο ειμαστε σε θεση να το κανουμε


Ονοματοθεσια και καταταξη καναμε και κανουμε συνεχως ,και δεν ειμαστε ουτε καν σε θεση να γνωριζουμε οτι το κανουμε


Και ξερεις γιατι
Διοτι αυτα ανηκουν στην διανοητικο κεντρο οπως ειπες ,αλλα κατοπιν εμπλεκονται παραγοντες οπως οι συγκινησεις και το ενστικτο


Συγκινησεις και ενστικτες λειτουργιες ειναι τις περισσοτερες φορες η αιτια καταταξεων ,και ειναι αυτες που παρεμποδιζουν την επανααξιολογηση


Για αυτον τον λογο ο επαναπροσδιορισμος καταταξεων ειναι δυσκολος

Και αυτο ισχυει σε ολο το φασμα της ζωης καλε μου

quote:
Όχι, αυτό που θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε είναι τι θεωρείς 'αληθινό εγώ'. Για το 'ψεύτικο' μάς είπες, και ό,τι κατάλαβε ο καθένας. Γράψε μας ένα σεντόνι για το τι θεωρείς εσύ 'αληθινό εγώ'. Πώς το ορίζεις, πώς το φαντάζεσαι.

Η ερώτηση προφανώς και είναι παγίδα διότι εάν αρχίσεις να το περιγράφεις τότε μόλις την πάτησες φίλε διότι μόλις είπες ότι οι ορισμοί και κατατάξεις είναι για τους κατσαπλιάδες.

Επίσης εάν αρχίζεις να περιγράφεις το 'αληθινό εγώ' αυτό σημαίνει ότι θεωρείς ότι το κατέχεις κιόλας (παράτολμη δήλωση που θα επιφέρει και την ανάλογη κριτική). Εάν πεις όλο ταπεινότητα ότι δεν το κατέχεις τότε θα σου πω 'μα τότε πώς στο διάβολο μιλάς για κάτι που δεν γνωρίζεις, κάτι από το οποίο πέρασες και δεν ακούμπησες'. Προσπέρνα λοιπόν τις παγιδούλες αυτές και πες μας χαλαρά πώς το φαντάζεσαι αυτό το 'αληθινό εγώ', τι ιδέα έχεις για αυτό.


Η ΑΙΣΘΗΣΗ που εγω βλεπω σαν αληθινο εαυτο ειναι κατι παρομοιο που βιωνουν τα μικρα παιδια

Η προσοχη μπορουσε να βιωσει που πηγαινει η προσοχη


Βλεπουν και γνωριζουν οτι βλεπουν

Να αισθανεται κανεις την ζωη σε οτι βλεπει

Και αισθανεται βεβαια ξεκαθαρα τις κινησεις του ψευτικου εγω


Δυσκολο ,διοτι οι επηρειες του τροπου ζωης γιγαντωνουν την δυναμη του ψευτικου εγω


Ετσι μειωνεται δραματικα η αντιληψη


Το ψευτικο εγω εδραζεται κυριως στο σωμα ενω το αλλο στην καρδια


Μιλαμε για μια τελειως διαφορετικη γευση υπαρξης


Ενα πεδιο ,που οταν εχουμε δημιουργησει ,το ψευτικο εγω γινεται ευκολα διακριτο


Ομως η δικη μου εμπειρια δεν ειναι πολυ μεγαλη πανω σε αυτο


Οποτε ως εδω

quote:
Ο μόνος τρόπος να διώξουμε τον ενοχλητικό θόρυβο του περίγυρα είναι να απομονωθούμε.


Μαλλον θα πρεπει να αναθεωρησεις

quote:
Καμουφλάρεις την κατάσταση με ωραίες λέξεις όπως 'αποστασιοποίηση', 'ουδετερότητα' κτλ. στην πραγματικότητα ωστόσο αυτό που διδάσκεις είναι η απομόνωση.

Ναι απομονωση ,αλλα σε μια πιο ευρεια ενοια απο αυτην που εσυ ενοεις

Απομονωση που προπαντων θα ειναι αποτελεσμα μιας συνεχως διακρισης ,στον βαθμο του δυνατου


quote:
Μιλάς διαρκώς σε α' πληθυντικό, ότι 'εμείς (η ανθρωπότητα) πρέπει να κάνουμε αυτό και πρέπει να κάνουμε εκείνο'. Speak for yourself αδερφέ...αυτό που για εσένα είναι σοφό και ωφέλιμο για τον άλλον είναι από αδιάφορο έως επιζήμιο.

Καμμια αντιρηση


Οπως σου ειπα ακομα και εγω κανω λαθη ......


quote:
Θεωρείς τον κόσμο προέκταση του εαυτού σου και γι'αυτό οφείλεις να διδάξεις τους υπόλοιπους πώς πρέπει να είναι και πώς δεν πρέπει να είναι.

Και εδω ισχυει το παραπανω


Ομως το κανουμε ολοι


Ειναι μια απο τις τασεις που μας χαρακτιριζουν σαν ανθρωπινο γενος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 14:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως το βλέπω, ικανότητα διάκρισης και σκέψης έχουν όλα τα ζώα, ο άνθρωπος δεν διαφέρει από τα ζώα στο οτι έχει αυτή την ικανότητα, διαφέρει στο οτι την έχει αναπτυγμένη στον βαθμό που την έχει
Όταν τοποθετείς όμως το εγώ σε έναν οργανισμό που έχει την ικανότητα να σκέπτεται, η ικανότητα να σκέπτεται περιορίζεται και καθορίζεται από αυτό το εγώ
Κατά συνέπεια ναι μεν ο άνθρωπος όπως και άλλα ζώα με νου, έχουν την ικανότητα της λογικής ανάλυσης (σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό), πλην όμως αυτή η ικανότητα τίθεται στους περιορισμούς της ψυχολογικής σφαίρας του καθενός, μέσα στην οποία εδράζεται το εγώ, δηλαδή ο διαχωριστικός παράγοντας

Ετσι
Απλα το ειπες με λιγο διαφορετικα λογια


Εγω το εξεφρασα ετσι λιγο επιστημονικα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 14:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως το βλέπω, ικανότητα διάκρισης και σκέψης έχουν όλα τα ζώα, ο άνθρωπος δεν διαφέρει από τα ζώα στο οτι έχει αυτή την ικανότητα, διαφέρει στο οτι την έχει αναπτυγμένη στον βαθμό που την έχει
Όταν τοποθετείς όμως το εγώ σε έναν οργανισμό που έχει την ικανότητα να σκέπτεται, η ικανότητα να σκέπτεται περιορίζεται και καθορίζεται από αυτό το εγώ

Όπως το βλέπεις εσύ, όλα τα ζώα έχουν συνείδηση; Πιο συγκεκριμένα έχουν αυτοσυνείδηση, την αίσθηση του Εγώ; Ο ορισμός αυτός (αυτοσυνείδηση = αίσθηση του Εγώ) είναι ο επιστημονικός, μιας και το έθιξες. Δεν έχει σχέση με φιλοσοφίες, απόκρυφες διδασκαλίες γκουρού και θρησκευτικές παραδοχές.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 14:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχει σχέση με φιλοσοφίες, απόκρυφες διδασκαλίες γκουρού και θρησκευτικές παραδοχές.


Για σκεψου λιγο παραπανω μηπως δεν ειναι ετσι
Προσωπικα θα απομονωνα μονο τις θρησκευτικες παραδοχες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 15:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.aytepignosi.com/2016/06/afypnish-h-pio-siophlh-kai-kathoristikh-epanastash.html?m=1

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 15:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν έχει σχέση με φιλοσοφίες, απόκρυφες διδασκαλίες γκουρού και θρησκευτικές παραδοχές.


Για σκεψου λιγο παραπανω μηπως δεν ειναι ετσι
Προσωπικα θα απομονωνα μονο τις θρησκευτικες παραδοχες


Σε ρώτησα συγκεκριμένο πράγμα, τι πιστεύεις εσύ. Επειδή παρατηρώ τέσσερα χρόνια τώρα -κάτι που δεν κάνεις μόνο εσύ όπως ισχυρίζεσαι- ότι επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια με μια λογική:

Όλοι οι Κρητικοί είναι ψεύτες
Είμαι Κρητικός

btw κι εγώ Κρητικός είμαι, οπότε μην κολλήσεις στο συγκεκριμένο σημείο, άλλο θέλω να πω.

Η καθιερωμένη επιστήμη έχει πολύ συγκεκριμένο τρόπο να εξακριβώσει αν ένα ον έχει συνείδηση, τι επιπέδου είναι αυτή, όπως και αν έχει αυτοσυνείδηση. Εσύ ποιόν τρόπο ισχυρίζεσαι ότι χρησιμοποιείς;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 23:20:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Του έβαλες τρικλοποδιά και θα σκοντάψει

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 23:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τι στο καλό, όλοι Κρητικοί είμαστε εδώ; Κι εγώ (κατά το ήμισυ), χαιρετώ τα κοπέλια όλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2017, 23:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Όπως το βλέπω, ικανότητα διάκρισης και σκέψης έχουν όλα τα ζώα, ο άνθρωπος δεν διαφέρει από τα ζώα στο οτι έχει αυτή την ικανότητα, διαφέρει στο οτι την έχει αναπτυγμένη στον βαθμό που την έχει
Όταν τοποθετείς όμως το εγώ σε έναν οργανισμό που έχει την ικανότητα να σκέπτεται, η ικανότητα να σκέπτεται περιορίζεται και καθορίζεται από αυτό το εγώ

Όπως το βλέπεις εσύ, όλα τα ζώα έχουν συνείδηση; Πιο συγκεκριμένα έχουν αυτοσυνείδηση, την αίσθηση του Εγώ; Ο ορισμός αυτός (αυτοσυνείδηση = αίσθηση του Εγώ) είναι ο επιστημονικός, μιας και το έθιξες. Δεν έχει σχέση με φιλοσοφίες, απόκρυφες διδασκαλίες γκουρού και θρησκευτικές παραδοχές.


Θεωρώ οτι κάθε μορφή ζωντανού οργανισμού που επιδιώκει την επιβίωση έχει κάποιας μορφής αυτοσυνείδηση.
Δεν με πειράζει ούτε η επιστήμη, ούτε οι γκουρού, έχω καταλάβει οτι οι άνθρωποι γενικά γνωρίζουμε πολύ λίγα πράγματα και αυτό που ονομάζουμε σήμερα "γνώση" δεν είναι παρά τα ορνιθοσκαλίσματα ενός ανθρώπου πάνω σε αυτά ενός προηγούμενου. Με αυτό δε θέλω να υποτιμήσω τα όσα έχουμε κατορθώσει μέχρι σήμερα σαν κοινότητα... των ανθρώπων. Σε σχέση όμως με τα όσα ακόμα μένουν να κατορθώσουμε, είμαστε ένας μάλλον πολύ πρωτόγονος πολιτισμός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 00:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα όπως το βλέπω, είναι οτι έχουμε αυτό το εργαλείο που είναι η σκέψη, και αυτό το εργαλείο τίθεται στη συνέχεια στην υπηρεσία διαφορετικών ενστίκτων και επιθυμιών. Αυτά τα ένστικτα και επιθυμίες, μπορούν ακόμα και να πηγαίνουν άντίθετα στο αντικειμενικό συμφέρον της επιβίωσης, αποτελούν με άλλα λόγια είτε κάτι ανεξάρτητο απο αυτό το έσντικτο είτε κάποια διαστρέβλωσή αυτού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 07:34:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως το βλέπω, ικανότητα διάκρισης και σκέψης έχουν όλα τα ζώα, ο άνθρωπος δεν διαφέρει από τα ζώα στο οτι έχει αυτή την ικανότητα, διαφέρει στο οτι την έχει αναπτυγμένη στον βαθμό που την έχει
Όταν τοποθετείς όμως το εγώ σε έναν οργανισμό που έχει την ικανότητα να σκέπτεται, η ικανότητα να σκέπτεται περιορίζεται και καθορίζεται από αυτό το εγώ

Ο άνθρωπος λειτουργεί ακριβώς όπως τα ζώα με το ένστικτο.
Ο άνθρωπος και τα ζώα έχουν το ένστικτο και την συναίσθηση του Εγώ με τον ίδιο τρόπο, η διαφορά είναι οτι ο άνθρωπος έχει την λογική που δεν έχουν τα ζώα, η λογική τον βοηθάει να ικανοποιήσει τα ένστικτα καλύτερα αυτό λέει τουλάχιστον η επιστήμη.
Στο θέμα της ψυχής και της ζωής μετά θάνατο οι απόψεις διίστανται ο χριστιανισμός λέει οτι τα ζώα δεν έχουν ψυχή άλλες θρησκείες λένε οτι έχουν, η επιστήμη τουλάχιστον δεν έχει φτάσει εκεί γι'αυτό το κενό της επιστήμης καλύπτεται απο την θρησκεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 08:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι στο καλό, όλοι Κρητικοί είμαστε εδώ; Κι εγώ (κατά το ήμισυ), χαιρετώ τα κοπέλια όλα

Ναι αλλα εσεις ολοι εισαστε ημιτανσιον χε χε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 08:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρώ οτι κάθε μορφή ζωντανού οργανισμού που επιδιώκει την επιβίωση έχει κάποιας μορφής αυτοσυνείδηση.

Για φόρουμ εσωτερισμού, είμαστε για λουκέτο. Όχι τίποτε άλλο δηλαδή, μερικούς από εμάς μας πειράζουν τα τρολ που έρχονται για χαβαλέ. Κι όταν τους την πέφτεις, σου απαντάνε "δηλαδή εσείς οι 'ψαγμένοι', τι ακριβώς γράφετε;"

Δεν υπάρχει "κάποιας μορφής αυτοσυνείδηση". Ή έχεις ή δεν έχεις. Αλλά για να απαντήσεις στο ερώτημα, πρέπει πρώτα να μάθεις τι είναι η αυτοσυνείδηση. Όχι να αυτοσχεδιάζεις.

https://en.wikipedia.org/wiki/Self-awareness

quote:

Δεν με πειράζει ούτε η επιστήμη, ούτε οι γκουρού, έχω καταλάβει οτι οι άνθρωποι γενικά γνωρίζουμε πολύ λίγα πράγματα και αυτό που ονομάζουμε σήμερα "γνώση" δεν είναι παρά τα ορνιθοσκαλίσματα ενός ανθρώπου πάνω σε αυτά ενός προηγούμενου. Με αυτό δε θέλω να υποτιμήσω τα όσα έχουμε κατορθώσει μέχρι σήμερα σαν κοινότητα... των ανθρώπων. Σε σχέση όμως με τα όσα ακόμα μένουν να κατορθώσουμε, είμαστε ένας μάλλον πολύ πρωτόγονος πολιτισμός.

Κατά κάποιο τρόπο αυτή η δήλωση είναι παράλογη. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Δεν υπάρχει κάποιος αποδεκτός άλλος πολιτισμός, ανώτερο ή κατώτερο είδος, ανώτερες ή κατώτερες διάνοιες, ώστε να να συγκρίνεις και να κάνεις υποθέσεις ότι είμαστε ανώτεροι ή κατώτεροι. Και για να προλάβω κάποιον, μπορεί να υπάρχει, απλά δεν μπορούμε με τις εικασίες να κάνουμε παραδοχές. Μπορεί ανώτεροι πολιτισμοί, να είναι απλά τεχνολογικά ανώτεροι, να τους "έκατσαν" μερικές κρίσιμες ανακαλύψεις. Να είναι πχ σε θέση να κάνουν διαστρικά ταξίδια, να έχουν πετύχει ανοσία ή πρακτική αθανασία αλλά να είναι πολιτισμικά πάνω-κάτω σαν κι εμάς. Μη ξεχνάτε πως αν δεν είχαμε καταγωγή από τα πρωτεύοντα αλλά από άλλο ζωικό είδος, μπορεί να ήμασταν πιο κοινωνικά εξελιγμένα όντα. Δε θα αλληλο-τρωγόμασταν μεταξύ μας για ψύλλου πήδημα.


quote:
Το πρόβλημα όπως το βλέπω, είναι οτι έχουμε αυτό το εργαλείο που είναι η σκέψη, και αυτό το εργαλείο τίθεται στη συνέχεια στην υπηρεσία διαφορετικών ενστίκτων και επιθυμιών. Αυτά τα ένστικτα και επιθυμίες, μπορούν ακόμα και να πηγαίνουν άντίθετα στο αντικειμενικό συμφέρον της επιβίωσης, αποτελούν με άλλα λόγια είτε κάτι ανεξάρτητο απο αυτό το έσντικτο είτε κάποια διαστρέβλωσή αυτού.

Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό, γιατί τα ένστικτα και οι επιθυμίες βρίσκονται μέσα στον πυρήνα της ύπαρξής σου. Όταν πηγαίνουν αντίθετα στο αντικειμενικό συμφέρον της επιβίωσης, αυτό συμβαίνει επειδή τα ατομικά κριτήρια επιβίωσης συγκρούονται με τα συλλογικά. Δηλαδή ο κάθε ένας από εμάς βάζει σε πρώτη προτεραιότητα την ατομική του επιβίωση και εξέλιξη, μετά των απογόνων και των οικείων του, των φίλων του, της ομάδας ή του συνόλου που ανήκει και μετά τον απασχολεί αν θα επιβιώσει σαν είδος. Είναι απολύτως φυσική αυτή η θεώρηση, απλά συγκρούεται λογικά με το γενικότερο σύνολο, γιατί δεν υπάρχουν απεριόριστοι διαθέσιμοι πόροι. Με λίγα λόγια ήδη πάσχουμε από υπερπληθυσμό.


quote:
Ο άνθρωπος λειτουργεί ακριβώς όπως τα ζώα με το ένστικτο.
Ο άνθρωπος και τα ζώα έχουν το ένστικτο και την συναίσθηση του Εγώ με τον ίδιο τρόπο, η διαφορά είναι οτι ο άνθρωπος έχει την λογική που δεν έχουν τα ζώα, η λογική τον βοηθάει να ικανοποιήσει τα ένστικτα καλύτερα αυτό λέει τουλάχιστον η επιστήμη.

Επειδή κάποιοι δεν γίνεται να προχωρήσει το μυαλό τους πέρα από ένα ταβάνι που λέγεται low iq, χρειάζεται να κατανοήσουν ότι δεν είναι και όλοι οι υπόλοιποι έτσι. Επίσης η επιστήμη ή η λογική λέει να ανοίξεις κανένα βιβλίο για να δεις τι σημαίνουν οι λέξεις που κακομεταχειρίζεσαι.

Τουλάχιστον τελευταία φορά που βγήκα από το σπίτι, κανένας δεν τα κατέβασε να "τα κάνει" δημόσια, κανένας δεν βούτηξε κάποιο τρόφιμο από κάπου και άρχισε να το τρώει, κανένας δεν κοπάνησε στο κεφάλι κάποια και την έσυρε από τα μαλλιά στη σπηλιά του, για να ζευγαρώσει μαζί της. Μπορεί κάποιοι να ήθελαν να το κάνουν, δυστυχώς για αυτούς υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί.

quote:
Στο θέμα της ψυχής και της ζωής μετά θάνατο οι απόψεις διίστανται ο χριστιανισμός λέει οτι τα ζώα δεν έχουν ψυχή άλλες θρησκείες λένε οτι έχουν, η επιστήμη τουλάχιστον δεν έχει φτάσει εκεί γι'αυτό το κενό της επιστήμης καλύπτεται απο την θρησκεία.

Η θρησκεία καλύπτει μόνο κάποιο ψυχολογικό κενό, κανένα γνωσιακό. Γιατί αποτελείται από παλαιολιθικές "απόψεις", ατόμων πολύ περιορισμένου γνωσιακού επιπέδου. Γι' αυτό και είναι θρησκεία και όχι φιλοσοφία.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 08:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή κάποιοι δεν γίνεται να προχωρήσει το μυαλό τους πέρα από ένα ταβάνι που λέγεται low iq, χρειάζεται να κατανοήσουν ότι δεν είναι και όλοι οι υπόλοιποι έτσι. Επίσης η επιστήμη ή η λογική λέει να ανοίξεις κανένα βιβλίο για να δεις τι σημαίνουν οι λέξεις που κακομεταχειρίζεσαι.

Οι επιστήμες λέγονται Ιατρική και Βιολογία δεν ισχυρίζομαι τίποτα περισσότερο απο αυτά που λένε οι συγκεκριμένες επιστήμες, δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε βιολόγος εσύ αν είσαι διαφώτισε μας καλύτερα χωρίς αλαλαγμούς.

quote:
Τουλάχιστον τελευταία φορά που βγήκα από το σπίτι, κανένας δεν τα κατέβασε να "τα κάνει" δημόσια, κανένας δεν βούτηξε κάποιο τρόφιμο από κάπου και άρχισε να το τρώει, κανένας δεν κοπάνησε στο κεφάλι κάποια και την έσυρε από τα μαλλιά στη σπηλιά του, για να ζευγαρώσει μαζί της. Μπορεί κάποιοι να ήθελαν να το κάνουν, δυστυχώς για αυτούς υπάρχουν αρκετοί περιορισμοί.

Δεν το κάνει κανένας επειδή του το απαγορεύει η λογική, η λογική του επιβάλει μια συμπεριφορά συμβιβασμού με το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο.
Το ένστικτο μπορεί καμιά φορά να τον ωθήσει να κάνει τέτοιο πράγμα αλλά η λογική θα του το απαγορεύσει, δημόσια μπορεί να μην τα κάνει αλλά αν καταλάβει οτι δεν υπάρχει κανένας γύρω θα τα κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 09:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η θρησκεία καλύπτει μόνο κάποιο ψυχολογικό κενό, κανένα γνωσιακό. Γιατί αποτελείται από παλαιολιθικές "απόψεις", ατόμων πολύ περιορισμένου γνωσιακού επιπέδου. Γι' αυτό και είναι θρησκεία και όχι φιλοσοφία.

Οι εκπρόσωποι της θρησκείας ίσως, δεν μπορείς να πεις το ίδιο για τους ιδρυτές της θρησκείας όποιοι και αν είναι αυτοί, καταρχήν δεν είσαι σε θέση να κρίνεις το γνωσιακό ανθρώπων που έζησαν χιλιάδες χρόνια πριν απο σένα και δεν τους έχεις γνωρίσει.
Ο Βούδας ας πούμε είσαι τόσο σίγουρος οτι είχε πολύ χαμηλό γνωσιακό επίπεδο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 11:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Σιντάρτα Γκαουτάμα δεν είναι ιδρυτής καμίας θρησκείας, ούτε οι διδασκαλίες του είναι θρησκεία. Γενικότερα, οι νταρμικές πεποιθήσεις αποτελούν πρακτική φιλοσοφία.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 11:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι επιστήμες λέγονται Ιατρική και Βιολογία δεν ισχυρίζομαι τίποτα περισσότερο απο αυτά που λένε οι συγκεκριμένες επιστήμες, δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε βιολόγος εσύ αν είσαι διαφώτισε μας καλύτερα χωρίς αλαλαγμούς.


Δεν θα σε διαφωτίσω για τίποτα, γιατί με αλαλαγμούς γράφεις εσύ και δεν αντιλαμβάνεσαι τη γλώσσα που σου μιλάνε οι άλλοι. Για να καταλάβεις πόσο άσχετος και άκυρος είσαι, τα πεδία που ασχολούνται με τον αντικείμενο είναι η ψυχολογία, η κοινωνική ανθρωπολογία και οι γνωσιακές επιστήμες.

quote:

Το ένστικτο μπορεί καμιά φορά να τον ωθήσει να κάνει τέτοιο πράγμα αλλά η λογική θα του το απαγορεύσει, δημόσια μπορεί να μην τα κάνει αλλά αν καταλάβει οτι δεν υπάρχει κανένας γύρω θα τα κάνει.


Όλα αυτά φυσικά αφορούν κάποια "εξ ιδίων τα αλλότρια" αλλά ούτε κι αυτό είσαι σε θέση να κατανοήσεις.

quote:
Οι εκπρόσωποι της θρησκείας ίσως, δεν μπορείς να πεις το ίδιο για τους ιδρυτές της θρησκείας όποιοι και αν είναι αυτοί, καταρχήν δεν είσαι σε θέση να κρίνεις το γνωσιακό ανθρώπων που έζησαν χιλιάδες χρόνια πριν απο σένα και δεν τους έχεις γνωρίσει.
Ο Βούδας ας πούμε είσαι τόσο σίγουρος οτι είχε πολύ χαμηλό γνωσιακό επίπεδο;

Οι ιδρυτές των δυτικών θρησκειών είναι κάποιοι παμπόνηροι λαοπλάνοι, όπως ο γνωστός Παύλος-Σαούλ ή οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες και το επιτελείο τους που έφτιαξαν το χριστιανικό δόγμα. Τα πρόσωπα στα οποία αποδίδουν τη θρησκεία είναι ή μυθικά ή κατασκευασμένα ή δεν έχουν σχέση με αυτά που τους αποδίδουν.

Ο Σιντάρτα Γκαουτάμα (αν υφίσταται σαν ιστορικό πρόσωπο) δεν είναι ιδρυτής καμίας θρησκείας, ούτε οι διδασκαλίες του είναι θρησκεία. Γενικότερα, οι νταρμικές πεποιθήσεις αποτελούν πρακτική φιλοσοφία.

Abyssus Abyssum Invocat


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iptamenos paratiritis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 13:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα σε διαφωτίσω για τίποτα, γιατί με αλαλαγμούς γράφεις εσύ και δεν αντιλαμβάνεσαι τη γλώσσα που σου μιλάνε οι άλλοι. Για να καταλάβεις πόσο άσχετος και άκυρος είσαι, τα πεδία που ασχολούνται με τον αντικείμενο είναι η ψυχολογία, η κοινωνική ανθρωπολογία και οι γνωσιακές επιστήμες.

Η ψυχολογία είναι και αυτή κλάδος της ιατρικής επιστήμης, η κοινωνική ανθρωπολογία και αυτή το ίδιο κλάδος της βιολογίας.

quote:
Οι ιδρυτές των δυτικών θρησκειών είναι κάποιοι παμπόνηροι λαοπλάνοι, όπως ο γνωστός Παύλος-Σαούλ ή οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες και το επιτελείο τους που έφτιαξαν το χριστιανικό δόγμα. Τα πρόσωπα στα οποία αποδίδουν τη θρησκεία είναι ή μυθικά ή κατασκευασμένα ή δεν έχουν σχέση με αυτά που τους αποδίδουν.

Ο Σιντάρτα Γκαουτάμα (αν υφίσταται σαν ιστορικό πρόσωπο) δεν είναι ιδρυτής καμίας θρησκείας, ούτε οι διδασκαλίες του είναι θρησκεία. Γενικότερα, οι νταρμικές πεποιθήσεις αποτελούν πρακτική φιλοσοφία.


Ας υποθέσουμε οτι όλο το κακό το έκανε ο Σαούλ δηλαδή οι αρχαίοι που είχαν και αυτοί κάποια άλλη δική τους θρησκεία ήταν σε όλα τέλειοι;
Ο Βούδας είναι ιστορικό πρόσωπο όπως και ο Μωάμεθ για τον Ιησού υπάρχουν μόνο κάποιες αμφιβολίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 13:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Δεν υπάρχει "κάποιας μορφής αυτοσυνείδηση". Ή έχεις ή δεν έχεις. Αλλά για να απαντήσεις στο ερώτημα, πρέπει πρώτα να μάθεις τι είναι η αυτοσυνείδηση. Όχι να αυτοσχεδιάζεις.

https://en.wikipedia.org/wiki/Self-awareness


Συμφωνούμε λοιπόν με την wikipedia.
"Self-awareness is the capacity for introspection and the ability to recognize oneself as an individual separate from the environment and other individuals."
--Παρεμπιπτόντως, ο παραπάνω ορισμός προέρχεται από το merriam-webster.com dictionary.--

Η wikipedia αποδίδει θέτει δύο προϋποθέσεις για την ύπαρξη αυτοσυνείδησης: α) Την ικανότητα ενδοσκόπησης β) Την ικανότητα του οργανισμού να αναγνωρίζει τον εαυτό του ως ξεχωριστό από τις άλλες οντότητες.

Ζωντανοί οργανισμοί όπως π.χ. τα ερπετά, έχουν την ικανότητα να αναγνωρίζουν τον εαυτό τους ως ξεχωριστό απο άλλες οντότητες. Άρα πληρούν την μια προϋπόθεση. Δεν πληρούν όμως την άλλη προϋπόθεση, δηλαδή την ικανότητα να εξετάζουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους (ενδοσκόπηση). Κατά συνέπεια έχουν κάποιας μορφής αυτοσυνείδηση γιατί μπορούν και αναγνωρίζουν την οντότητά τους. Δεν έχουν όμως αρκετά αναπτυγμένη βιολογική μηχανή, για να μπορούν και να εξετάζουν τον εαυτό τους ως προς τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους (ενδοσκόπηση).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 13:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παρεξήγηση δημιουργείται στη λέξη "introspection" (ενδοσκόπηση) γιατί ως ενδοσκόπηση ορίζει μόνο την ικανότητα κάποιου να εξετάζει τις σκέψεις και τα συναισθήματά του. Με ποιο μέσο όμως εξετάζει κάποιος τις σκέψεις και τα συναισθήματά του; Και δεν θα έπρεπε το ίδιο μέσο με το οποίο κάποιος εξετάζει τις σκέψεις και τα συναισθήματά του να είναι και αυτό που οδηγεί κάποιον στην αναγνώριση του εαυτού του ως ξεχωριστή οντότητα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 13:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Κατά κάποιο τρόπο αυτή η δήλωση είναι παράλογη. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Δεν υπάρχει κάποιος αποδεκτός άλλος πολιτισμός, ανώτερο ή κατώτερο είδος, ανώτερες ή κατώτερες διάνοιες, ώστε να να συγκρίνεις και να κάνεις υποθέσεις ότι είμαστε ανώτεροι ή κατώτεροι.
Στην προκειμένη περίπτωση το μέτρο σύγκρισης για το τι είναι ή όχι πρωτόγονο, δεν έχει να κάνει με άλλους (υποθετικούς) πολιτισμούς αλλά με το γεγονός οτι ο παρών πολιτισμός θέτει σε κίνδυνο την ίδια του την ύπαρξη λόγω του τρόπου που λειτουργεί. Θέτει δηλαδή σε κίνδυνο και τον πλανήτη και τον άνθρωπο και όλα τα έμβια όντα. Ως προηγμένος νοείται ένας πολιτισμός που λειτουργεί με τρόπο που δεν προκαλεί καταστροφή στα ίδια πράγματα στα οποία βασίζεται για να υπάρξει.

Edited by - Πύρινος on 23/08/2017 13:34:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 13:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό, γιατί τα ένστικτα και οι επιθυμίες βρίσκονται μέσα στον πυρήνα της ύπαρξής σου. Όταν πηγαίνουν αντίθετα στο αντικειμενικό συμφέρον της επιβίωσης, αυτό συμβαίνει επειδή τα ατομικά κριτήρια επιβίωσης συγκρούονται με τα συλλογικά.
Κοίταξε όμως τώρα τι γίνεται.
Σου 'χει τύχει περίπτωση τρελού (ανίκανου να αυτοεξυπηρετείται) που να μην θέλει να φύγει απ' το σπίτι του; (να πάει σε κάποια κλινική)
Για αυτόν είναι ζωτικής σημασίας να παραμείνει στη θέση του, αμετακίνητος, είναι ζήτημα επιβίωσης.
Επιβίωσης ποιου όμως;
Όχι του σώματός του.
Το σώμα του απο την ακινησία αργά και σταθερά θα οδηγηθεί στον θάνατο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 15:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ψυχολογία είναι και αυτή κλάδος της ιατρικής επιστήμης, η κοινωνική ανθρωπολογία και αυτή το ίδιο κλάδος της βιολογίας.


Αρλούμπες, από ανθρώπους που πιθανόν να μην έχουν βγάλει καν το σχολείο...

quote:

Ας υποθέσουμε ότι όλο το κακό το έκανε ο Σαούλ δηλαδή οι αρχαίοι που είχαν και αυτοί κάποια άλλη δική τους θρησκεία ήταν σε όλα τέλειοι;
Ο Βούδας είναι ιστορικό πρόσωπο όπως και ο Μωάμεθ για τον Ιησού υπάρχουν μόνο κάποιες αμφιβολίες.

Ούτε ο Βούδας, ούτε ο Μωάμεθ, ούτε ο Ιησούς ίδρυσαν καμία θρησκεία. Αυτό το έκανε ένα αυτόκλητο ιερατείο, για προφανείς ιδιοτελείς σκοπούς. Στην περίπτωση του Μωάμεθ λίγο αργότερα και του Ιησού αρκετά αργότερα.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2017, 15:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ζωντανοί οργανισμοί όπως π.χ. τα ερπετά, έχουν την ικανότητα να αναγνωρίζουν τον εαυτό τους ως ξεχωριστό απο άλλες οντότητες. Άρα πληρούν την μια προϋπόθεση. Δεν πληρούν όμως την άλλη προϋπόθεση, δηλαδή την ικανότητα να εξετάζουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους (ενδοσκόπηση). Κατά συνέπεια έχουν κάποιας μορφής αυτοσυνείδηση γιατί μπορούν και αναγνωρίζουν την οντότητά τους. Δεν έχουν όμως αρκετά αναπτυγμένη βιολογική μηχανή, για να μπορούν και να εξετάζουν τον εαυτό τους ως προς τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους (ενδοσκόπηση).


Δεν τηρούν καμία προϋπόθεση. Ακόμα και τα πρωτεύοντα μπορεί να αναγνωρίζουν τον εαυτό τους ως μονάδες, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι τραγικά λίγα. Για τα ερπετά που αναφέρεις, αυτό είναι από τίποτα ταινίες Ε.Φ φαντάζομαι.

Πύρινος, στο self-awareness ο άνθρωπος έβαλε τον πήχη εκεί που βρίσκεται αυτός, πιο επιλεκτικά οι μονάδες με high IQ από αυτόν, και καταγράφει πιο ζώο το πλησιάζει από κάτω και ποιο όχι. Κυρίως τα θηλαστικά, δελφίνια, χιμπατζήδες και μερικά είδη ακόμα έχουν αυξημένη ευφυΐα για τον είδος του ζώου που ανήκουν. Μέχρι εκεί. Τα υπόλοιπα όλα είναι ιστορίες για αγρίους.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy