ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Βιομηχανοποιηση, το λαθος μονοπατι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 17:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι κυριοι και κυριες του φορουμ αν η εξελιξη του ανθρωπου στη γη ειναι στις μερες μας δυσκολη οδυνηρη με συμπτωματα συγχυσης μηπως φταιει που αφησαμε το ..μικρο σπιτι στο λιβαδι, τα ησυχα βραδυα με το φως απο λαδι ελιας, τα ξυλινα πατωματα στα εξοχικα σπιτια, τους κηπους τα περβολια τα ζωακια μας και τις απογευματινες βεγγερες μας που γινοταν λιγη ωρα μετα την σιεστα στον ηλιο και τον πεντακαθαρο αερα?

Τα ειδυλλια τις ρομαντικες σχεσεις τα γνησια γελια απο καρδιας τα ανθη τα βοτανα που μας γιατρευαν και την αγκαλια των παππουδων και γιαγιαδων που μας κανακευαν?

Μηπως δεν προσπαθησαμε αρκετα να εμπλουτισουμε την ομορφη ζωη μας και καναμε λαθος στροφη?

Κι αν ναι..
μπορουμε να γυρισουμε πισω?
Να αφησουμε πισω μας τα πετρελαια και τις χαωδεις οπες sinkholes. που αφηνουν οι γεωτρησεις απειλωντας να μας καταπιουν.. με καθε εννοια?

Δεχομαι αποψεις.
Τζαμπα ειναι

:-)

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2017, 18:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καθε αποψη μπορει να γραφει οποτεδηποτε απ τον συνομιλητη.
Και τωρα και σε ενα μηνα και σε ενα χρονο.
Μιας και ξερω οτι οι ανθρωποι εχουν εργασιες υποθεσεις και λιγο χρονο για να συζητουν απλα.

Και αν βεβαια εχουν κατι να πουν διοτι μπορει το θεμα να μην τους ενδιαφερει.

Θα μπαινω καθε μηνα εδω να βλεπω αν καποιος εχει γνωμη η ιδεες.
Μεχρι τοτε να περνατε καλα και ηρεμα.

Στο προφιλ μου δεν εγραψα λεπτομερειες οπως φυλο χομπυ κλπ.
Γυναικα ειμαι, χομπυ εχω να βλεπω ταινιες παλιες για να ζω το κλιμα της εποχης προ και μετα του πολεμου.

Και μαλλον ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος.

Αν μου επιτρεπετε να αναρτω καμμια ωραια ταινια που μου αρεσει ιδιαιτερα.

γεια σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 08:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
χομπυ εχω να βλεπω ταινιες παλιες για να ζω το κλιμα της εποχης προ και μετα του πολεμου.
Πολύ κουραστικό κι επιμορφωτικό χόμπυ βλέπω...
Ουσιαστικά το χόμπυ είναι ο καναπές. Οι ταινίες το άλλοθι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 08:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η συνέχεια σ' αυτήν την πρόταση --> "αν η εξελιξη του ανθρωπου στη γη ειναι στις μερες μας δυσκολη οδυνηρη με συμπτωματα συγχυσης μηπως φταιει", ήταν, "ο καναπές, οι ταινίες και η στείρα ονειροπόληση", θα ήταν λάθος;

Edited by - Αίολος on 12/09/2017 08:59:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 11:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι μονο ονειροποληση :-)
Και λιγο blueprintsofmyths βλεπε Ερμης το ζωδιο μου -τι αναλυσεις κανουν οι μασονουληδες της Basel..


Διαβαζω διαβαζω και δεν καταλαβαινω
εκτος απ το τελος που λεει..
ας ενωσουμε τον ανθρακα της ζωης με το πυριτιο των κομπουτερς
:-)

Αει διαβασε το εσυ κι αν δε στραμπουληξεις το κεφαλι σου πες κι εμε τι λεει


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 11:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://sites.google.com/site/blueprintsofmyth/ermes

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 11:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η θεαση του κοσμου που εχω, ρομαντικη και προβιομηχανικη ειναι πολυ απλοικη για σας και την κοσμοθεωρια σας, συγχωρηστε μου το τολμημα να μπω στην ανδροκρατουμενη 'γιαφκα σας και να την εκθεσω..

Ανθρωποι ειμαστε -οι γυναικες δεν ειναι σιγουρο κατα τους Πατερες της εκκλησιας και τους Μουφτηδες, αλλα τελος παντων,
και σφαλματα καναμε..

Αποσυρωμεθα ταπεινα οπισθοχωρουντες για να μην ταραξωμεν την γαληνη του ηρεμου φορουμ..

:-)


Ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος και θελω να ειμαστε καλα

Σας χαιρετω

Αντιο..
Γεια σας..

Δε ξερω και πως λεν αντιο ελβετικα..

:-)


Ζητω η Ελλας

Συσταση. Μη κατσετε και διαβασετε πολυ απ αυτα τα μπλουπριτς.
Και Blackman να ακουσετε στο ραδιο το ιδιο ειναι..


Καλη επιτυχια σε οτι κανετε

Αloha


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 11:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω τώρα... Οτι πεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 11:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...τονίζεις επίσης το φύλο σου χωρίς να σου ζητηθεί.
Το φύλο μάς ενδιαφέρει όταν προδοκούμεν σεχ.
Σε μία συζήτηση δεν έχει καμμία σημασία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 11:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
συγχωρηστε μου το τολμημα να μπω στην ανδροκρατουμενη 'γιαφκα σας και να την εκθεσω..
Σαφώς ρατσιστικό σχόλιο.
Ουδείς σε προκάλεσε με το φύλο του ούτε το επικαλέστηκε ούτε σε ρώτησε τι είσαι.
Εσύ το δήλωσες...

Εσύ προκαλείς με το φύλο σου!

σεχ ε;
ε, τι άλλο, αφου μπήκε στ' αποδυτήρια ανδρών...

Edited by - Αίολος on 12/09/2017 11:50:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 11:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα εγω φευγω αλλα θα αφησω μια ερωτηση να αιωρειται στο φορουμ κι ισως μετα απο χρονια μπω και τη δω απαντημενη.
Οταν θαμαι πολυ γρια δηλαδη.

Απο οσα διαβαζω καποιοι λεν οτι οι πεπτωκοτες επιστημονες του Σαμαελ επιχειρουν λυσσωδως μια εξοδο εκ της υλικης απομονωσης οπου μας εβαλε η ...αστοχια του κατα τις εργασιες του οταν ηταν Αυλος αρχαγγελος κλπ. Και οτι το Cern ειναι δικη του εργασια οπου επιχειρειται η εξοδος -μαζικη? στα αυλα πεδια.. -τι μπουρδες..

Αλλοι λεν οτι καποιοι φιλοι του επιχειρουν να συγκενρωσουν την μνημη των ανθρωπων σε ενα κομπιουτερ για να συνεχισουν χωρις τον Ανθρωπο.


Ειτε ειναι επανασταση ειτε μετατροπη.. πιστευετε νομιζετε οτι γινεται ανευ της αδειας του Θεου η μηπως εν γνωσει του?

Οποιαδηποτε απαντηση εχετε εγω κραταω τη δικη Μου οπως κανω παντα για οτι παρατηρω και δεν εχω βεβαιοτητα.

Οτι κι αν μου λεν εγω απαντω.

Εγω Αποφασιζω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 11:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειτε ειναι επανασταση ειτε μετατροπη.. πιστευετε νομιζετε οτι γινεται ανευ της αδειας του Θεου η μηπως εν γνωσει του?
Ωπα!
Ολα γίνονται με την άδεια του θεού, εφ' όσον είναι γνώστης.
Αίτημα επεξήγησης: Ποίος ζητάει την άδεια;

Edited by - Αίολος on 12/09/2017 11:57:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 15:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι μου λέει ότι θα το μετανιώσω αλλά Ασιρεθ θεωρείς ότι ο μέσος άνθρωπος είχε την επιλογή;
Δηλαδή δεν είναι η χρεία που οδηγεί πρωτίστως και μετά τα υπόλοιπα;

Γιατί κανείς δεν "φωτογραφίζει"-ονοματίζει αυτούς τους φταίχτες, παρά όλοι κάνουν το εύκολο, να τσουβαλιάζουν το ανθρώπινο είδος;

Ασε απ΄έξω για λίγο την καραμέλα με το Θείο, και μίλα σταράτα για τα δικά μας καμώματα.
Είχε χρόνο να αποδεχθεί ή να μην αποδεχθεί ο μέσος άνθρωπος τις αποφάσεις αυτών που αγνάντευαν και έπαιζαν σκάκι στις πλάτες του;

Τελικά είμαστε όλοι κτήνη, ή ο λύκος θριαμβεύει στα πρόβατα;
Αντί να κουνάμε το δάχτυλο, μήπως να ντυνόμασταν λύκοι για να διώξουμε τους αληθινούς φταίχτες;
Και επειδή δεν βλέπω επανάσταση να ρχεται, η επανάσταση του μυαλού θαρρώ θα ταν μια καλή αρχή.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 16:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά είμαστε όλοι κτήνη, ή ο λύκος θριαμβεύει στα πρόβατα;
Αντί να κουνάμε το δάχτυλο, μήπως να ντυνόμασταν λύκοι για να διώξουμε τους αληθινούς φταίχτες;
Και επειδή δεν βλέπω επανάσταση να ρχεται, η επανάσταση του μυαλού θαρρώ θα ταν μια καλή αρχή.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...


Συμφωνώ με τα παραπάνω. Όπως είπε και ο Τολστόι: ''Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του''.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asiret_ose 1
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 19:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asiret_ose 1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τοδα καρδια μου το ..Ναγκασακι -ναγκας ακι

αλλα ο τρομος δεν θαρθει απο ατομικη μπομπα..

Δυστυχως ερχεται αλλιως..
Πολυ αλλιως

Ο τραγος κανει τα κολπα του για επιβιωση του αλλα εχει μικρο μαγαζακι.
Ποιος τον λογαριαζει..

Δυσκολο να δουμε πιο πισω..

Ελπιζοντας στον Θεο..
Καλο βραδυ.

Δε ξαναμπαινω στο εσωτερικα γιατι δε μπου χρειαζεται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2017, 20:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασιρέθ κάποια άλλη μου θυμίζουν τα λόγια σου...κσι σε αυτό και σε άλλα φόρουμ...
Ναι ζούμε ένα ναγκασάκι,
αλλά μην περιμένεις σωτήρες. Γίνε εσύ ο φάρος. Οι σωτήρες αν είναι να ρθουν θα ρθουν.
Εμείς τι θα έχουμε αφήσει για τα παιδιά μας;
Αυτό το χάλι που ζούμε σήμερα;
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη υποκρισία από το να περιμένουμε να σωθούμε από άλλους, όταν εμείς κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας να καταστρέψουμε τον εαυτό μας.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2017, 11:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοι κυριοι και κυριες του φορουμ αν η εξελιξη του ανθρωπου στη γη ειναι στις μερες μας δυσκολη οδυνηρη με συμπτωματα συγχυσης μηπως φταιει που αφησαμε το ..μικρο σπιτι στο λιβαδι, τα ησυχα βραδυα με το φως απο λαδι ελιας, τα ξυλινα πατωματα στα εξοχικα σπιτια, τους κηπους τα περβολια τα ζωακια μας και τις απογευματινες βεγγερες μας που γινοταν λιγη ωρα μετα την σιεστα στον ηλιο και τον πεντακαθαρο αερα?

Τα ειδυλλια τις ρομαντικες σχεσεις τα γνησια γελια απο καρδιας τα ανθη τα βοτανα που μας γιατρευαν και την αγκαλια των παππουδων και γιαγιαδων που μας κανακευαν?

Μηπως δεν προσπαθησαμε αρκετα να εμπλουτισουμε την ομορφη ζωη μας και καναμε λαθος στροφη?

Κι αν ναι..
μπορουμε να γυρισουμε πισω?
Να αφησουμε πισω μας τα πετρελαια και τις χαωδεις οπες sinkholes. που αφηνουν οι γεωτρησεις απειλωντας να μας καταπιουν.. με καθε εννοια?

Δεχομαι αποψεις.
Τζαμπα ειναι

:-)



Λάθος στροφή δεν υπάρχει. Υπάρχει πορεία που καμιά φορά αποδεικνύεται αδιέξοδη. Τότε "η ζωή βρίσκει τον τρόπο" (και τον "δρόμο") να ξεπεράσει το αδιέξοδο.
Επιστροφή δεν υπάρχει καθώς η ιστορική πορεία έχει 'ορμή' τέτοια που 'δεν παλεύεται.'
Οι παππούδες και γιαγιάδες μας 'κανάκευαν' τα παιδιά γιατί απ'οσα κάνανε τος μένανε τα μισά (κι αν) κι αυτό με την προ"υπόθεση ότι δεν χανόταν κι η γυναίκα σε μια γέννα ή ο άντρας σε πόλεμο/εργατικά-αγροτικά ατυχήματα ή αν δεν χανόταν όλοι από επιδημίες... κι αυτό γιατί είχαν μόνο βότανα κι αυτά καλό μπορεί να κάνουν αλλά δεν γιατρεύουν όπως τα 'βιομηχανικά' που έχουμε σήμερα.
Δεν θα ήθελες να ζεις στον 'προ-βιομηχανικό' κόσμο.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy