ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΕΝΣΤΑΣΗ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 14:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά, αλήθεια γιατί θες να την ξαποστείλεις? Κάνει κακό στο παιδί? το επηρεάζει πουθενά?
Θα σου πω στα γρήγορα γιατί πρέπει να φύγω.
Οταν μαθαίνω στο παιδί μου ότι, όταν ακούει για μπαμπάδες αγγέλους να ψάχνει στο παιδί για φτερά, εκείνη του λέει ότι δεν έχουν φτερά οι άγγελοι. Δεν του λέει τι έχουν όμως...
Κατάλαβες φιλαράκο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 08:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν μαθαίνω στο παιδί μου ότι, όταν ακούει για μπαμπάδες αγγέλους να ψάχνει στο παιδί για φτερά, εκείνη του λέει ότι δεν έχουν φτερά οι άγγελοι. Δεν του λέει τι έχουν όμως...

Κατάλαβες φιλαράκο;


Γιατί παρεμβαίνει όμως τόσο? Της το επέτρεπε παλαιόθεν η [τέως] δικιά σου?

Και επιπλέον, προς τί η συζήτηση για μπαμπάδες? Ετέθη θέμα σύγκρισης μπαμπάδων του υιού και άλλων παιδιών, στη γειτονιά, στο σχολείο, στο σόι, κλπ?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 20:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί παρεμβαίνει όμως τόσο? Της το επέτρεπε παλαιόθεν η [τέως] δικιά σου?
Στην ουσία για την μπιιιπ την αδερφή της το διαλύσαμε.
Μεγάααλη μπιπ.
quote:
Και επιπλέον, προς τί η συζήτηση για μπαμπάδες? Ετέθη θέμα σύγκρισης μπαμπάδων του υιού και άλλων παιδιών, στη γειτονιά, στο σχολείο, στο σόι, κλπ?
Σαρκάζω την παραφύσει θρησκεία ρε.
Εγώ μαθαίνω το παιδί μου ότι, όταν έχει αμφιβολίες ή απορίες για κάτι, να κοιτάζει πρώτα στην φύση κι έπειτα στην κοινωνία.
Οτιδήποτε παραφύσει και παράλογο να το απορρίπτει. Να μήν αφομοιώνει ότι παπαριά προσπαθούν να του περάσουνε. Δεν του υπαγορεύω το "σωστό" και "λάθος" αλλά τον μαθαίνω πως να το κρίνει μόνος του.

...και η μπιιιπ προσπαθεί για τα αντίθετα. (Χριστοπαναγίες που τιμωρούν, "ότι σου λέω εγώ" κλπ.)

Αυτά χοντρικά, για να μη σας πρήζω με τις μαλακίες μου.

Edited by - Bed Rull on 31/05/2018 20:28:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2018, 15:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αυτά χοντρικά, για να μη σας πρήζω με τις μαλακίες μου.

Δεν πειράζει, μαθημένοι είμαστε.


quote:
Εγώ μαθαίνω το παιδί μου ότι, όταν έχει αμφιβολίες ή απορίες για κάτι, να κοιτάζει πρώτα στην φύση κι έπειτα στην κοινωνία.

Θέλεις να μάς δώσεις μερικά παραδείγματα;
Πώς ακριβώς μάς διδάσκει η φύση, τι παραδείγματα μπορεί να δώσει σε ένα παιδί, και πώς η κοινωνία διαστρεβλώνει τα πρότυπα της φύσης;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2018, 18:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν πειράζει, μαθημένοι είμαστε.
Στραβά το ξεκινάς.
quote:
Θέλεις να μάς δώσεις μερικά παραδείγματα;
Πώς ακριβώς μάς διδάσκει η φύση, τι παραδείγματα μπορεί να δώσει σε ένα παιδί, και πώς η κοινωνία διαστρεβλώνει τα πρότυπα της φύσης;
Βεβαίως ευγενικέ μου.
Η φύση διδάσκει ότι είναι αδύνατον να γενηθεί κάποιος από κρίνο.
Θα έπρεπε να είχε φύλα και στήμονα.

Edited by - Bed Rull on 02/06/2018 18:09:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2018, 18:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κοινωνία σου λέει να μην πλησιάσεις ένα τράγο από μπροστά, ένα γάϊδαρο από πίσω, κι ένα βλάκα απ' οπουδήποτε.

Edited by - Bed Rull on 02/06/2018 18:22:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2018, 18:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσένα η φύση δεν σου λέει τίποτα; Ούτε η κοινωνία; Δεν είναι αυτονόητο;
Μάλλον όχι, αλλοιώς δεν θα ρωτούσες.
Τι πρόβλημα έχεις; Που κοιτάς;

Edited by - Bed Rull on 02/06/2018 18:29:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2018, 21:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να κατανοήσω τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις για να στο εξηγήσω, θα σε ρωτήσω κάτι: Εχεις κάποια απορία που δεν λύνεται αν κοιτάξεις γύρω σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2018, 10:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην ουσία για την μπιιιπ την αδερφή της το διαλύσαμε.
Μεγάααλη μπιπ.

το ερώτημα παραμένει, γιατί η Μπιπ είχε τόσο μεγάλο βαθμό παρέμβασης στα της οικογενειας σας. Ζούσε μαζί σας? την είχατε σπιτωμένη κι αυτήν? Ή ξημεροβραδιαζότανε συνέχεια μαζί με τη δικιά σου, ώστε είχε και ενισχυμένο ρόλο (αυτόκλητα) στην αγωγή του παιδιού?

quote:
Εγώ μαθαίνω το παιδί μου ότι, όταν έχει αμφιβολίες ή απορίες για κάτι, να κοιτάζει πρώτα στην φύση κι έπειτα στην κοινωνία.
Οτιδήποτε παραφύσει και παράλογο να το απορρίπτει. Να μήν αφομοιώνει ότι παπαριά προσπαθούν να του περάσουνε. Δεν του υπαγορεύω το "σωστό" και "λάθος" αλλά τον μαθαίνω πως να το κρίνει μόνος του.

Καταλαβαίνω πώς το λες και πώς το εννοείς εδώ,
αλλά η φύση και η κοινωνία δεν είναι πανάκειες.
Ιδίως η κοινωνία.
Πολλές φορές από αυτά που βλέπει κανείς στην κοινωνία ως 'ρεύματα' ή ανταποκρίσεις της μάζας, πρέπει να κάνει τα αντίθετα.

Θα μου πεις , κι αυτό μια διαδικασία μάθησης είναι.

Το κυριότερο όμως είναι η Νόηση και η Κρίση. Αυτά είναι ασφαλής μπούσουλας.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 03/06/2018 10:44:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2018, 10:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mα και εσύ τώρα μπεντρούλ, από τη μία πουλάς τρελίτσα και από την άλλη θίγεις ίσως το σημαντικότερο θέμα όλων, το 'μεγάλωμα' παιδιών και την διαπαιδαγώγηση...

Την ερώτηση στην έκανα διότι νόμιζα ότι αποκόπτεις της κοινωνία από την φύση (τελικά όμως μάλλον δεν κατάλαβα καλά).

Επίσης σε ρώτησα διότι έχω διαπιστώσει ότι ο ορισμός του καθενός για το τι είναι 'κατά φύσιν' και 'παρά φύσιν' διαφέρει.

Επίσης καταλαβαίνεις ότι η φύση δεν γίνεται να αποτελεί καθολικό παράδειγμα προς μίμηση και παραδειγματισμό, καθ'ότι πολλές εκδηλώσεις της διακρίνονται από αγριότητα και παραλογισμό!

Επίσης όταν μιλάμε περί 'παρατήρησης της κοινωνίας' για ποιά ακριβώς κοινωνία μιλάμε; Υπάρχουν εκατοντάδες κοινωνίες, και αυτό που ισχύει πχ. στην ελληνική κοινωνία πιθανότατα δεν ισχύει και στις άλλες. Προφανώς θα εννοείς ότι το παράδειγμά μας οφείλει να είναι η κοινωνία εντός της οποίας ζούμε και κινούμαστε, σωστά; Διότι εντός αυτής καλούμαστε να ζήσουμε και να πορευτούμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2018, 11:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ερώτημα παραμένει, γιατί η Μπιπ είχε τόσο μεγάλο βαθμό παρέμβασης στα της οικογενειας σας. Ζούσε μαζί σας? την είχατε σπιτωμένη κι αυτήν? Ή ξημεροβραδιαζότανε συνέχεια μαζί με τη δικιά σου, ώστε είχε και ενισχυμένο ρόλο (αυτόκλητα) στην αγωγή του παιδιού
Η τέως μου ήθελε, και μέχρι που τσίνησα το έκανε, να πηγαίνει κάθε σκ στο σπίτι της. 10 ημέρες τον μήνα.

Ευγενικέ μου

quote:
Την ερώτηση στην έκανα διότι νόμιζα ότι αποκόπτεις της κοινωνία από την φύση (τελικά όμως μάλλον δεν κατάλαβα καλά).
Εχεις δίκιο. Λάθος μου που το ξεχώρισα. Αλλο σκεφτόμουνα και μου βγήκε έτσι.
quote:
Επίσης σε ρώτησα διότι έχω διαπιστώσει ότι ο ορισμός του καθενός για το τι είναι 'κατά φύσιν' και 'παρά φύσιν' διαφέρει.
Αντε πάλι τα ίδια θεέ μου!
Για να μην θυπάρχει "ορισμός του καθενός" υπάρχουν τα λεξικά! Το ξαναείπα. ΑΝΟΙΞΕ ΛΕΞΙΚΟ! Ελεος!
quote:
Επίσης καταλαβαίνεις ότι η φύση δεν γίνεται να αποτελεί καθολικό παράδειγμα προς μίμηση και παραδειγματισμό, καθ'ότι πολλές εκδηλώσεις της διακρίνονται από αγριότητα και παραλογισμό!
Οταν στη φφύση βλέπεις αγριότητα και παραλογισμό, τότε είσαι μαλθακός γιατί δεν δέχεσαι ότι και αυτά είναι φύση. Κάνεις αυθαίρετο διαχωρισμό. Δεν εστίασες στην αρμονία. Τα βλέεπεις όλα στραβά. Ξαναρωτάω: Τι πρόβλημα έχεις; Που κοιτας;

quote:
Προφανώς θα εννοείς ότι το παράδειγμά μας οφείλει να είναι η κοινωνία εντός της οποίας ζούμε και κινούμαστε, σωστά; Διότι εντός αυτής καλούμαστε να ζήσουμε και να πορευτούμε!
Σωστά, κοιτάζοντας όμως και γύρω γυρω μήπως δούμε κάποιον καλύτερο και μάθουμε.

Edited by - Bed Rull on 03/06/2018 11:31:42

Edited by - Bed Rull on 03/06/2018 11:41:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2018, 12:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η τέως μου ήθελε, και μέχρι που τσίνησα το έκανε, να πηγαίνει κάθε σκ στο σπίτι της. 10 ημέρες τον μήνα.

Παραήτανε too much αυτό. Κάθε μα κάθε Σ/Κ στο σπίτι της αδερφής της? Είχε και άντρα υποτίθεται, και το Σ/Κ είναι κατεξοχήν χρόνος πρωτίστως για το ζευγάρι και την οικογένεια, και μετά παίρνουν σειρά όλοι οι υπόλοιποι συγγενείς, κλπ.

Το θεωρώ υπερβολικό, και απορώ γιατί το είχε τόση ανάγκη και γιατί το έκανε "ψυχαναγκαστικά" μέχρι και 10 μέρες το μήνα. Μαζί σου είμαι σε αυτό και καλά έκανες και τσίνησες.

Γιατί άλλο επίσκεψη, μία στο τόσο, ή εστω και συχνά, αλλά να πηγαίνατε όλοι μαζί εσείς σαν οικογένεια, και άλλο αυτή μόνη της με το παιδί (αν κατάλαβα σωστά αυτή πηγαινε για διανυκτερεύσεις εκεί, και όχι εσύ μαζί τους).

Άρα τι? Σε αφηνε ξέμπαρκο κάθε Σ/Κ? Τι να κάνεις? Να κάθεσαι να παίζεις ταβλι στο καφενείο ή να γραφεις στο Εσωτερικα?

Βέβαια θα μπορούσες να σπιτώνεις κι εσύ γκομενάκι κάθε Σ/Κ και να είσαστε όλοι μαζί ...μια ωραία ατμόσφαιρα, και ασ΄την να πάει, και ασ'την να λέει, και να μη χωρίζατε. Έτσι κάνουν τα πολιτισμένα ζευγάρια: Θες κυρά μου κάθε Σ/Κ την αδερφή σου? ΟΚ, κι εγώ κάθε Σ/Κ θα φέρνω σπίτι την αδερφή (και νοσοκόμα)...

quote:
Επίσης σε ρώτησα διότι έχω διαπιστώσει ότι ο ορισμός του καθενός για το τι είναι 'κατά φύσιν' και 'παρά φύσιν' διαφέρει.

Αντε πάλι τα ίδια θεέ μου!
Για να μην θυπάρχει "ορισμός του καθενός" υπάρχουν τα λεξικά! Το ξαναείπα. ΑΝΟΙΞΕ ΛΕΞΙΚΟ! Ελεος!


Το παρά φύσιν και κατά φύσιν, δεν είναι θέμα άποψης του καθενός.
Η φύση έχει συγκεκριμένους τρόπους/κώδικες/νόμους/φαινόμενα.

Άρα το τί είναι παρά φύσιν και κατά φύσιν έχει καθολικό και απόλυτο ορισμό.

Το θέμα είναι, ξαναλέμε, ότι αυτό δεν έχει σχέση με την ανθρώπινη συμπεριφορά. Γιατί εκεί δεν επικρατούν μόνο οι φυσικοί νόμοι, αλλά και άλλοι επιπλέον νόμοι και κανόνες, θέληση/βούληση, δικαιώματα, που για κάποιο λόγο εφηύρε και εφαρμόζει στη ζωή του και στις κοινωνίες του ο άνθρωπος. Οι κοινωνικές συμβάσεις, κλπ.

Παράδειγμα του "κατά φύσιν":

Τα ζώα, όπως και ο άνθρωπος, είναι κατά φύσιν πολυγαμικά.

Και μάλιστα υπάρχουν συγκεκριμένα μοντέλα με τους τρόπους που εφαρμόζεται αυτό στη φύση (Κυρίαρχο αρσενικό - αγέλες -χαρέμια, κλπ)

Στον άνθρωπο, αν και ισχύει αυτό και εφαρμόστηκε παλαιόθεν από βασιλιάδες, πασάδες, σουλτάνους, και άλλους 'ισχυρούς' εγκαταλειφθηκε στις μοντέρνες κοινωνίες διότι άρχισε να είναι δυσλειτουργικό και ήγειρε και άλλα θέματα, ζήλειας, διχόνοιας, ανταγωνισμού, κλπ.

Ο γάμος και η μονογαμία λοιπόν είναι παρα φύσιν, αλλά αποτελούν μια μοντέρνα κοινωνική σύμβαση, που άλλος λίγο άλλος πολύ δεχόμαστε και συναινούμε, για άλλους λόγους, και όχι για τους "φυσικούς".


quote:
Επίσης καταλαβαίνεις ότι η φύση δεν γίνεται να αποτελεί καθολικό παράδειγμα προς μίμηση και παραδειγματισμό, καθ'ότι πολλές εκδηλώσεις της διακρίνονται από αγριότητα και παραλογισμό!

Οταν στη φφύση βλέπεις αγριότητα και παραλογισμό, τότε είσαι μαλθακός γιατί δεν δέχεσαι ότι και αυτά είναι φύση. Κάνεις αυθαίρετο διαχωρισμό. Δεν εστίασες στην αρμονία. Τα βλέεπεις όλα στραβά. Ξαναρωτάω: Τι πρόβλημα έχεις; Που κοιτας;


Συμφωνώ ως προς την αγριότητα. Ναι , η φύση είναι άγρια και αδυσώπητη. Δεν υπάρχει κανένας οίκτος και έλεος, ιδίως για τον αδύναμο, τον άρρωστο, τον ευάλωτο, κλπ.

Υπάρχει μόνο η τροφική αλυσίδα, οι ανάγκες της επιβίωσης κλπ.

Όλα αυτά είναι μέρος της φύσης.

Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος υποτίθεται τα πήγε όλα αυτά ένα σκαλί ποιο πάνω.
Αν αντιγράφαμε απλώς τη φύση, τότε δεν θα έπρεπε να έχουμε κοινωνικές πρόνοιες, νοσοκομεία, συντάξεις, κλπ. Δεν είσαι ικανός να επιβιώσεις κύριε? Αϊ στα τσακίδια, ...να σε φάνε οι λύκοι, κυριολεκτικά και μεταφορικά. Αυτό είναι φύση.
Αλλά είπαμε να ανέβουμε κανα επίπεδο.

Για τον παραλογισμό δεν το δέχομαι, γιατί για να ομιλήσεις για παραλογισμό πρέπει να ορίσεις τη λογική που διέπει το εν λόγω σύστημα πρώτα.

Η φύση δεν μπορεί να είναι "παράλογη" γιατί δεν κρίνεται με τέτοια κριτήρια. Είναι αυτή που είναι. Αυτή που βλέπουμε. Θέσφατο. Πραγματικότητα.
Οι λογικές και οι παραλογισμοί είναι ανθρώπινα/νοητικά κατασκευάσματα. Και άρα κρίνονται και αξιολογούνται με ανθρώπινα κριτήρια.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2018, 12:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να μην θυπάρχει "ορισμός του καθενός" υπάρχουν τα λεξικά! Το ξαναείπα. ΑΝΟΙΞΕ ΛΕΞΙΚΟ! Ελεος!

Τι στριγγλίζεις μωρέ;
Τώρα δηλαδή καλέ μου φυσιοδίφη μάς λες ότι είναι πάρα πολύ απλό και εύκολο να ξεχωρίσουμε τί είναι σύμφωνο με τη φύση και τι όχι;;; Στα εκατομμύρια είδη με τις πολλαπλές υποδιαιρέσεις, διαφοροποιήσεις και περιπλοκότητες εσύ λες ότι αρκεί να ανοίξουμε ένα λεξικό για να βγάλουμε άκρη;

quote:
Οταν στη φφύση βλέπεις αγριότητα και παραλογισμό, τότε είσαι μαλθακός γιατί δεν δέχεσαι ότι και αυτά είναι φύση. Κάνεις αυθαίρετο διαχωρισμό. Δεν εστίασες στην αρμονία. Τα βλέεπεις όλα στραβά. Ξαναρωτάω: Τι πρόβλημα έχεις; Που κοιτας;


Φυσικά και υπάρχει εκπληκτική αρμονία στη φύση!
Επίσης ακόμα και η αγριότητά της συχνά διακρίνεται από ομορφιά και αρμονία!
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα δεχτούμε ότι η Φύση έχει πάντα δίκιο!!! Ούτε μπορείς να μας κατηγορήσεις για 'μαλθακότητα' από την στιγμή που μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι λέμε εδώ...Η Φύση είναι γεμάτη από αυθαιρεσία, αδικία, ασυμμετρία και απολυταρχισμό. Οι κανόνες καλής συμπεριφοράς, οι ηθικές κρίσεις, ο αλληλοσεβασμός, η ανεκτικότητα και γενικώς ένας σωρός από ανθρώπινες 'κατακτήσεις' είναι έννοιες σχετικά άγνωστες στην υπόλοιπη φύση...
Όλο αυτό σαφώς και είναι μία 'ανθρώπινη' αξιολόγηση, και πολύ καλά κάνει, στο ανθρώπινο είδος ανήκουμε επομένως θα δούμε τα πράγματα από την δική μας σκοπιά (και να θέλαμε δεν γίνεται διαφορετικά).


quote:
Το παρά φύσιν και κατά φύσιν, δεν είναι θέμα άποψης του καθενός.
Η φύση έχει συγκεκριμένους τρόπους/κώδικες/νόμους/φαινόμενα.

Άρα το τί είναι παρά φύσιν και κατά φύσιν έχει καθολικό και απόλυτο ορισμό.

Το θέμα είναι, ξαναλέμε, ότι αυτό δεν έχει σχέση με την ανθρώπινη συμπεριφορά. Γιατί εκεί δεν επικρατούν μόνο οι φυσικοί νόμοι, αλλά και άλλοι επιπλέον νόμοι και κανόνες, θέληση/βούληση, δικαιώματα, που για κάποιο λόγο εφηύρε και εφαρμόζει στη ζωή του και στις κοινωνίες του ο άνθρωπος. Οι κοινωνικές συμβάσεις, κλπ.

Παράδειγμα του "κατά φύσιν":

Τα ζώα, όπως και ο άνθρωπος, είναι κατά φύσιν πολυγαμικά.

Και μάλιστα υπάρχουν συγκεκριμένα μοντέλα με τους τρόπους που εφαρμόζεται αυτό στη φύση (Κυρίαρχο αρσενικό - αγέλες -χαρέμια, κλπ)

Στον άνθρωπο, αν και ισχύει αυτό και εφαρμόστηκε παλαιόθεν από βασιλιάδες, πασάδες, σουλτάνους, και άλλους 'ισχυρούς' εγκαταλειφθηκε στις μοντέρνες κοινωνίες διότι άρχισε να είναι δυσλειτουργικό και ήγειρε και άλλα θέματα, ζήλειας, διχόνοιας, ανταγωνισμού, κλπ.



Στον κανόνα αυτό όμως Pythagora υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις. Το 5% των θηλαστικών είναι μονογαμικό άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για απόλυτο κανόνα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2018, 16:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλο αυτό σαφώς και είναι μία 'ανθρώπινη' αξιολόγηση, και πολύ καλά κάνει, στο ανθρώπινο είδος ανήκουμε επομένως θα δούμε τα πράγματα από την δική μας σκοπιά (και να θέλαμε δεν γίνεται διαφορετικά).

Για να δούμε βέβαια και την άλλη όψη του νομίσματος, το παραπάνω δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι ο 'άνθρωπος' έχει πάντα δίκιο! Πολλές ανθρώπινες δραστηριότητες λειτουργούν σε βάρος της φύσης και την καταστρέφουν. Παράνομο κυνήγι, ρύπανση περιβάλλοντος και τα λοιπά...στην Ταϋλάνδη λέει κάθε χρόνο εκατοντάδες θαλάσσια ζώα πεθαίνουν εξαιτίας των πλαστικών σακουλών που ρίχνονται ή καταλήγουν στη θάλασσα...για να μην πάμε σε άλλου είδους 'δραστηριότητες' όπως η σεξουαλική κακοποίηση παιδιών από γονείς, ενέργειες που από όσο γνωρίζω είναι αποκλειστικό προνόμιο του είδους μας...

Aπό την άλλη βέβαια, άφθονες οι ομοιότητες και αναλογίες μεταξύ του ανθρώπινου είδους και όλων των υπολοίπων. Και πρώτα απ'όλα η 'ιεράρχηση' των κοινωνιών και το bullying...σε όλα σχεδόν τα είδη παρατηρείται έντονος ανταγωνισμός και ιεράρχηση, όπου τα πιο αδύναμα μέλη αναγκαστικά υφίστανται υποτίμηση και επιβολή από τα πιο δυνατά, και τα οποία με την σειρά τους θα αναζητήσουν τα πιο αδύναμα μέλη για να τούς πάρουν το φαγητό, το ταίρι κτλ...μπορεί στα αυτιά ενός υπέρμαχου της ισότητας και ελευθερίας στη φύση να μην ακούγεται καθόλου όμορφο και σωστό, αλλά δυστυχώς η εθνολογία έχει προ πολλού καταλήξει στον διαχωρισμό των ειδών σε alpha, beta, gamma κτλ., καταλήγοντας στην τάξη omega, τα άτυχα ανά τον κόσμο εξιλαστήρια θύματα.
Το κάπως ενθαρρυντικό βέβαια με τις ανθρώπινες κοινωνίες είναι ότι τα πράγματα είναι κάπως πιο περίπλοκα, και ότι η φυσική δύναμη από μόνη της σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να 'προκρίνει' έναν άνθρωπο στην υψηλότερη κατηγορία. Εάν έπρεπε να φανταστούμε έναν ιδανικό άνθρωπο -με τα σημερινά κριτήρια- θα ψάχναμε μάλλον ένα μίγμα από δεξιότητες ηγετικές, διανοητικές, πνευματικές, κοινωνικές, διαπροσωπικές, σωματικές κτλ.


Κοίτα να δεις ρεντμπουλ που οι ενστάνσεις σου μπορεί τελικά να καταλήξουν σε ωραία συζήτηση περί παντός επιστητού!

Edited by - kost on 03/06/2018 16:57:25

Edited by - kost on 03/06/2018 16:58:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2018, 11:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στον κανόνα αυτό όμως Pythagora υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις. Το 5% των θηλαστικών είναι μονογαμικό άρα δεν μπορούμε να μιλάμε για απόλυτο κανόνα.

Όπως το είπες. Το 95% (=πολυγαμία) είναι ο Κανόνας στη φύση.
Το 5% που είναι ή φαίνονται να είναι μονογαμικά όντα, είναι η εξαίρεση του κανόνα.

quote:
Φυσικά και υπάρχει εκπληκτική αρμονία στη φύση!
Επίσης ακόμα και η αγριότητά της συχνά διακρίνεται από ομορφιά και αρμονία!
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα δεχτούμε ότι η Φύση έχει πάντα δίκιο!!! Ούτε μπορείς να μας κατηγορήσεις για 'μαλθακότητα' από την στιγμή που μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι λέμε εδώ... Η Φύση είναι γεμάτη από αυθαιρεσία, αδικία, ασυμμετρία και απολυταρχισμό.

Οι κανόνες καλής συμπεριφοράς, οι ηθικές κρίσεις, ο αλληλοσεβασμός, η ανεκτικότητα και γενικώς ένας σωρός από ανθρώπινες 'κατακτήσεις' είναι έννοιες σχετικά άγνωστες στην υπόλοιπη φύση...
Όλο αυτό σαφώς και είναι μία 'ανθρώπινη' αξιολόγηση, και πολύ καλά κάνει, στο ανθρώπινο είδος ανήκουμε επομένως θα δούμε τα πράγματα από την δική μας σκοπιά (και να θέλαμε δεν γίνεται διαφορετικά).


Είπαμε ότι δεν μπορούμε να ζυγίσουμε τη φύση με τα ανθρώπινα μέτρα και σταθμά. Τη φυση έτσι τη βρήκαμε, έτσι λειτουργεί και είμαστε μέρος της.

Υπάρχουν πράγματα όμως που μπορούμε να διδαχτούμε από τη φύση,
η οποία μπορεί να μην έχει τις ανθρώπινες αξίες περί ευγένειας, δικαίου, κλπ, αλλά έχει αρκετούς 'κανόνες' και ισορροπίες -όταν αφήνεται να λειτουργήσει μόνη της ανεπηρέαστη και μη προσβαλλόμενη από τις ανθρώπινες κατασκευές και μπαγαποντιές.

Αν εξετάσεις ένα απομονωμένο οικοσύστημα, θα παρατηρήσεις ότι υπάρχει αρμονία και ισορροπία. Μια 'φυσική τάξη'. Οι θηρευτές ξέρουν ποιον κυνηγάνε, πόσο και γιατί, και δεν πάνε να ξεκληρίσουν με τη μία ολόκληρα κοπάδια έτσι για κέφι, έστω και αν τεχνικά το μπορούν.

Από την άλλη οι θηρευόμενοι, έχουν άλλα 'όπλα'. Συνήθως πολλαπλασιάζονται πολύ περισσότερο από τους θηρευτές, έχουν ταχύτητα κλπ.

Υπάρχει δηλαδή μια τάξη και μια ισορροπία στο πώς λειτουργούν οι κοινωνίες των ζώων μέσα στη φύση και ως μέρος αυτής, και αυτό δίνει μια αίσθηση δικών τους απλών, αλλά και απαράβατων 'νόμων' και 'αρχών'.

Αυτό δεν σημαίνει βεβαίως ότι οι άνθρωποι οφείλουμε να στεκόμαστε μόνο σε αυτούς τους φυσικούς κανόνες και απλώς να τους αντιγράφουμε, διότι η ζωή μας και η εξέλιξή μας, έχουν φέρει ένα άλλο επίπεδο σχέσεων και αναγκών, που δεν καλύπτεται και δεν μπορεί να περιοριστεί μόνο στα πλαίσια αυτών των απλών και πρωτόγονων φυσικών κανόνων. Σε διαφορετική περίπτωση, πρέπει να τα παρατήσουμε όλα και να γυρίσουμε σε επίπεδο... Νεάντερταλ, οι οποίοι τηρούσαν τους φυσικούς νόμους της επιβίωσης, όπως και οι χιμπαντζήδες, οι ουρακοτάνγκοι, οι γορίλες ,κλπ.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2018, 09:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως το είπες. Το 95% (=πολυγαμία) είναι ο Κανόνας στη φύση.
Το 5% που είναι ή φαίνονται να είναι μονογαμικά όντα, είναι η εξαίρεση του κανόνα.

Kαι πάλι Pythagora, είναι κάπως άσπρο-μαύρο έτσι όπως το θέτουμε.

Υπάρχουν πάρα πολλά είδη ζώων τα οποία αναπτύσσουν σταθερούς δεσμούς, παράλληλα όμως ζευγαρώνουν περιστασιακά και με άλλα μέλη του είδους. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το ανθρώπινο είδος καθώς τα περισσότερα παντρεμένα ζευγάρια (ή τέλος πάντων πολλά από αυτά) έχουν συνευρεθεί τουλάχιστον μία φορά με άλλους συντρόφους.

Άρα οι όροι 'πολυγαμία' και 'μονογαμία' φαίνεται να είναι κάπως σχετικοί. Επίσης φαίνεται να προβάλλουν κάποιες στερεοτυπικές (ουτοπικές) καταστάσεις. Τι εννοώ. Ο όρος 'μονογαμία' παραπέμπει σε μία ιδεατή κατάσταση όπου το κάθε μεμονωμένο άτομο βρίσκει το ιδανικό ταίρι του. Ο δε όρος 'πολυγαμία΄ ίσως να παραπέμπει σε μία γενική κατάσταση σεξουαλικής ελευθερίας και απεριόριστων επιλογών όπου όλοι ζευγαρώνουν όλοι με όλους.

Στην πραγματικότητα δεν συμβαίνει τίποτα από τα δύο. Η εμπειρία μελέτης πολλών ειδών έχει δείξει στους επιστήμονες ότι συνήθως τα θηλυκά έχουν πιο 'ποιοτικά' κριτήρια επιλογής σε σχέση με τα αρσενικά, και ο λόγος φαίνεται να είναι η μητρότητα και η αναζήτηση ενός συντρόφου γόνιμου και εύρωστου. Είναι λοιπόν αρκετά είδη στα οποία τα θηλυκά ζευγαρώνουν αποκλειστικά με alpha males. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τον εκνευρισμό των υπολοίπων αρσενικών ο οποίος μπορεί να εκτονωθεί ακόμα και στην προσπάθεια ζευγαρώματος με άλλα είδη ζώου (η αντίστοιχη κτηνοβασία για το δικό μας είδος)...
Κάτι αντίστοιχο πιθανόν να ισχύσει και στο δικό μας είδος τους επόμενους αιώνες. Για αιώνες η γυναίκα δεν είχε δικαίωμα επιλογής, και λόγω κοινωνικής πίεσης και σύμβασης έπρεπε αναγκαστικά να συνάψει σχέση με κάποιον, ακόμα κι αν αυτός δεν πληρούσε τα ποιοτικά της κριτήρια. Τώρα όμως που το παιχνίδι αρχίζει να παίζεται στα ίσα (και που ο θηλυκός γίγαντας ξύπνησε, όπως έλεγε και ο Τζιμάκος), στην ελεύθερη αυτή αγορά των ανταγωνιστικών πλεονεκτημάτων το θηλυκό δύσκολα θα συμβιβαστεί με μία επιλογή που δεν της πηγαίνει, εκτός βέβαια και αν το καμπανάκι της μητρότητας είναι τόσο ηχηρό οπότε θα αναγκαστεί να ρίξει τον πήχυ της.

Η πλάκα είναι ότι σε κάποια είδη ζώων, το θηλυκό φαίνεται να ζυγίζει προσεκτικά τον παράγοντα 'δύναμη' με τον παράγοντα 'ασφάλεια'. Δηλαδή ναι μεν λιγουρεύεται τον ισχυρό μάγκα αλλά από την άλλη ο τύπος αυτός είναι ελεύθερο πουλί και συνεπώς αναξιόπιστος για σύναψη δεσμού. Πολλές φορές λοιπόν θα επιλέξει έναν λιγότερο ισχυρό σύντροφο ο οποίος όμως είναι πολύ πιο ασφαλής επιλογή, με την έννοια του ότι δεν πρόκειται να ξεχάσει ούτε να παρατήσει τα νεογέννητα παιδιά στην φωλιά για να πάει να κυνηγήσει και να παίξειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2018, 13:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαι πάλι Pythagora, είναι κάπως άσπρο-μαύρο έτσι όπως το θέτουμε.

Μπορεί να είναι, αλλά αποτελεί πραγματικότητα.

quote:
Υπάρχουν πάρα πολλά είδη ζώων τα οποία αναπτύσσουν σταθερούς δεσμούς, παράλληλα όμως ζευγαρώνουν περιστασιακά και με άλλα μέλη του είδους. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το ανθρώπινο είδος καθώς τα περισσότερα παντρεμένα ζευγάρια (ή τέλος πάντων πολλά από αυτά) έχουν συνευρεθεί τουλάχιστον μία φορά με άλλους συντρόφους.

Αυτό το πράγμα είναι πολυγαμία πάλι, ίσως σε άλλες ...γκρίζες αποχρώσεις .
Ο παράγοντας "περιστασιακά" είναι που δεν προσδιορίζεται εύκολα και μονοσήμαντα.

Άλλος το κάνει 'περιστασιακά' με τη γκόμενα
παραπάνω από όσο κάποιος άλλος με τη σταθερή του σχέση και σύντροφο, πχ.


quote:
Άρα οι όροι 'πολυγαμία' και 'μονογαμία' φαίνεται να είναι κάπως σχετικοί. Επίσης φαίνεται να προβάλλουν κάποιες στερεοτυπικές (ουτοπικές) καταστάσεις. Τι εννοώ. Ο όρος 'μονογαμία' παραπέμπει σε μία ιδεατή κατάσταση όπου το κάθε μεμονωμένο άτομο βρίσκει το ιδανικό ταίρι του. Ο δε όρος 'πολυγαμία΄ ίσως να παραπέμπει σε μία γενική κατάσταση σεξουαλικής ελευθερίας και απεριόριστων επιλογών όπου όλοι ζευγαρώνουν όλοι με όλους.

Οι όροι δεν είναι καθόλου σχετικοί. Είναι αυτό ακριβώς που λένε.

Τα υπόλοιπα είναι δικές μας αμβλύνσεις και γαρνιτούρες.

Μονογαμία είναι ένα άτομο με ένα άλλο άτομο, σταθερά και μόνιμα σαν ζευγάρι. Δεν έχει σχέση ούτε αν ήταν το ιδανικό ταίρι ούτε τίποτα. Μπορεί να ήταν και από...προξενειό. Δεν έχει σημασία, εφόσον επικρατεί το ένας προς ένα, και εφ'όρου ζωής.

Όλα τα υπόλοιπα είναι πολυγαμικές σχέσεις. Είτε ταυτόχρονες, είτε διαδοχικές.

Δεν ευσταθεί πχ. να πεις ότι έχω κάνει 15 μονογαμικές σχέσεις των 2 ή 3 ετών μέχρι τα 50 μου άρα είμαι ...μονογαμικός.
Πες απλά ότι είσαι και εσύ πολυγαμικός όπως όλοι μας. Απλό είναι.

Το "ταυτόχρονο" έχει σχέση με την πίστη/απιστία στην υπάρχουσα/τρέχουσα σχέση, και όχι με την "πολυγαμία" εν συνόλω.

Το όλοι με όλους, μπορεί να ακούγεται ακραίο, αλλά στην ουσία ισχύει στην εποχή μας, και δεν είναι απαραίτητα αρνητικό.


quote:
Η πλάκα είναι ότι σε κάποια είδη ζώων, το θηλυκό φαίνεται να ζυγίζει προσεκτικά τον παράγοντα 'δύναμη' με τον παράγοντα 'ασφάλεια'. Δηλαδή ναι μεν λιγουρεύεται τον ισχυρό μάγκα αλλά από την άλλη ο τύπος αυτός είναι ελεύθερο πουλί και συνεπώς αναξιόπιστος για σύναψη δεσμού. Πολλές φορές λοιπόν θα επιλέξει έναν λιγότερο ισχυρό σύντροφο ο οποίος όμως είναι πολύ πιο ασφαλής επιλογή, με την έννοια του ότι δεν πρόκειται να ξεχάσει ούτε να παρατήσει τα νεογέννητα παιδιά στην φωλιά για να πάει να κυνηγήσει και να παίξει

Και αυτά ισχύουν, με τη διαφορά ότι στον άνθρωπο τα πράγματα είναι κάπως πιο σύνθετα, και τα φαινόμενα ή τα 'ζυγίσματα' μπορεί να απατούν. Είναι και κάποια ρίσκα στη μέση γιατί ένας σημαντικός παράγων ισχύος που μετράει και στα 2 φύλα δεν είναι 'φυσικός' αλλά κατασκευασμένος (το χρήμα, η οικονομική ισχύς), και παίζει ρόλο και η διακριτική ικανότητα του καθενός/καθεμιάς, αλλά καμιά φορά και η τύχη για τη συνολική εικόνα και εξέλιξη του δεσμού.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2018, 13:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί σταματήσατε να μιλάτε για τη φύση;
Συμφωνίσατε κάπου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2018, 14:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το "ταυτόχρονο" έχει σχέση με την πίστη/απιστία στην υπάρχουσα/τρέχουσα σχέση, και όχι με την "πολυγαμία" εν συνόλω.

Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό σας στην φύση νοήμονες;
Στο πήδημα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2018, 13:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί σταματήσατε να μιλάτε για τη φύση;
Συμφωνίσατε κάπου;


Σταματήσαμε προσωρινά, για τα μπάνια του λαού - όπου βρήκαμε τη φύση αντί να μιλάμε μόνο για αυτήν -

και επανερχόμεθα δριμύτεροι!

quote:
Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό σας στην φύση νοήμονες;
Στο πήδημα;

Το μυαλό μας φτάνει πολύ παραπάνω,
αλλά το πήδημα είναι η αρχή του παντός και των όλων, κύριε ΜπεντΡούλη
και από ότι φαίνεται, κι εσύ γουστάρεις κάργα να το συζητάς και να το αναζητάς, εξ ού και το τσίγκλισμα εδώ για ανακίνηση της κουβέντας


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2018, 19:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ετσι μου αρέσεις PY8AGORAS. Το κοκορι δεν σου παει. Τρως τα μούτρα σου! (μη τσιμπίσης, οκ;)
quote:
και από ότι φαίνεται, κι εσύ γουστάρεις κάργα να το συζητάς και να το αναζητάς, εξ ού και το τσίγκλισμα εδώ για ανακίνηση της κουβέντας
Αληθώς το λες.
Στο αχλαδότυρο και μακρυα από το ξεκατίνιασμα - ξεμάλιασμα των σοβαρών στα σοβαρα θέματα. (τι ξεφτίλα θεέ μου!)
Για αρχή, υπάρχει κάποια διαφωνία σε ότι ισχυρίζομαι;

Kots, αν και ελαφρώς αναμαλιασμένος, θα κάνω πως δεν το είδα.
Ας πούμε ότι πταίει ο αήρ. Συνέχα και θα σου στρώσω την χωρίστρα.
Αρκεί να μην τσιμπήσεις κι εσύ. οκ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2018, 19:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις είδα ότι κάποιος μου διόρθωσε τον τίτλο "ΕΝΣΤΑΣΗ".
Ευχαριστώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2018, 14:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι μου αρέσεις PY8AGORAS. Το κοκορι δεν σου παει. Τρως τα μούτρα σου! (μη τσιμπίσης, οκ;)

Συ είπας.
Δεν νομίζω ότι τρώω τα μούτρα μου. Κάθε άλλο...
Αλλά δεν τσιμπάω, ακόμα κι αν έχεις το ζωνάρι λυμένο για καυγά

quote:
Για αρχή, υπάρχει κάποια διαφωνία σε ότι ισχυρίζομαι;

Για λέγε λοιπόν, σε ποιο απ'όλα? Σε όλα εννοείς?

quote:
Kots, αν και ελαφρώς αναμαλιασμένος, θα κάνω πως δεν το είδα.
Ας πούμε ότι πταίει ο αήρ. Συνέχα και θα σου στρώσω την χωρίστρα.
Αρκεί να μην τσιμπήσεις κι εσύ. οκ?

Ο Κοστ θα τσιμπήσει σίγουρα. Είναι του χαρακτήρα του. Γουστάρει ηλεκτρονικό αντι-μπούλινγκ! Αφού το διαλαλεί ο άνθρωπος.
Κανόνισε να τον κάνεις να σε αρχίσει στα μπινελίκια και εδώ.

Δεν θα κάτσω να σε σώσω μετά....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2018, 12:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για λέγε λοιπόν, σε ποιο απ'όλα? Σε όλα εννοείς?
Ναι, σε ότι έχω ισχυριστεί στο παρόν θέμα. Το "τι εννοείς" το λέμε όναν υπάρχει ασάφεια. Υπάρχει κάπου ασάφεια;
quote:
Αφού το διαλαλεί ο άνθρωπος.
Κανόνισε να τον κάνεις να σε αρχίσει στα μπινελίκια και εδώ.

Αυτό το "κι εδώ" τι πάει να πεί;
Αν με ταυτίζεις με κάποιον άλλο, να το πεις μπεσαλίδικα και με παρρησία για να σου πώ κι εγώ. Τα υπονούμενα είναι για τις κιλότες. Πρόσεξε μη φας τα μούτρα σου πάλι. Το κοκορι στις κότες.
Αν θέλεις διάλογο, να κρίνεις τα γραφόμενα και όχι από τα ποιος τα λέει. Μην γίνεσαι βλάκας σαν τους άλλους. Δεν σου αξίζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2018, 13:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, σε ότι έχω ισχυριστεί στο παρόν θέμα. Το "τι εννοείς" το λέμε όναν υπάρχει ασάφεια. Υπάρχει κάπου ασάφεια;

Υπήρχαν ασάφειες και μπερδέματα.
Κάτι είχαμε αρχίσει να συζητάμε τότε, αλλά διεκόπη το ματς από τα γνωστά ...επεισόδια. Το ξαναπιάνουμε άμα θες. Με νηφαλιότητα.


quote:
Αυτό το "κι εδώ" τι πάει να πεί;

Το "κι εδώ" εννοεί την παρούσα κατηγορία (αχλαδότυρο) όπου εμεταφέρθη το θέμα από την αρχική του θέση.

Το αρχικό "εκεί" ήταν το:

quote:
Συνέχεια από εδω http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12393&whichpage=2&ARCHIVE=

που επεσήμανες και μόνος σου.

quote:
Αν με ταυτίζεις με κάποιον άλλο, να το πεις μπεσαλίδικα και με παρρησία για να σου πώ κι εγώ. Τα υπονούμενα είναι για τις κιλότες. Πρόσεξε μη φας τα μούτρα σου πάλι. Το κοκορι στις κότες.

Δεν σε ταυτίζω με άλλον από αυτόν που είσαι.
Τι θες, να γράψω και το ...ονοματεπώνυμό σου εδώ πέρα δηλαδή? Α πα πα παπα...
Αυτά είναι για τον Κοστ, τον Heretic και τον Ζιπ.
Είπαμε δεν τσιμπάω στις φυτιλιές σου, ακόμα και αν πας γυρεύοντας.

quote:
Αν θέλεις διάλογο, να κρίνεις τα γραφόμενα και όχι από τα ποιος τα λέει.

Πάντα από τα γραφόμενα κρίνω. Πάγια αρχή.
Για όλους, ακόμα και για του Βασιλάκη, εάν δεν επαναλάμβανε τα ίδια και τα ίδια και έκανε διάλογο πχ.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2018, 17:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS

Ειλικρινά σε ευχαριστώ που δε αποδείχτηκες βλάκας σαν κάποιους άλλους. Με δικαίωσες.
Διέκρινες το αγκίστρι μέσα στο τσαρούχι.

Ας πάμε στα θέματά μας τώρα
Ισότητα ή ρατσισμός; (για να μη το ξεχνάμε.)
Σαφώς ρατσισμός κατά παράβαση των νόμων που μιλάνε περί ισότητας των φύλων, ή μεροληψία.
Που δεν είναι στη ουσία "ρατσισμός", σύμφωνα με ότι που βρήκα στο διαδίκτυο. Δηλαδή "ρατσισμός" είναι ο ορισμός που δόθηκε από κάποιους ανώνυμους που υποστηρίζουν ότι ρατσιστής είναι κάποιος που πιστεύει ή θεωρεί, ότι είναι ανώτερος από κάποιον άλλο διαφορετικής φυλής ή έθνους ή όπως θέλεις να το πεις. Και δεν υπάρχει αντιθετό της. Λέξεις χωρίς αντίθετο, δέν έχουν νόημα. Παραμύθι. Καραμέλα για τα πρόβατα.
Δεν αξίζει να ασχοληθουμε με αυτούς.

Το άλλο μας θέμα είναι ή φύση. Η πραγματικόιτητα. Το σοβαρό.
Είναι θέμα παιδείας.
Η φύση μάς δείχνει ότι αποκλειστικός προορισμός της, είναι η διατήρησή της.
Νόμοι του θεού, θα έλεγαν οι ανόητοι θρησκόληπτοι, παραβιάζοντάς τους.
Δεν μάς ενδιαφέρουν αυτοί.
Διατήρηση της φύσης σημαίνει αρμονία. Αρμονία σημαίνει ισοροπία. Ισοροπία ανάμεσα σε διαφορετικά. Αρμονία δεν υφίσταται με όμοιους φθόγγους (νότες), αλλά με διαφοτετικούς.
Για να υπάρχει ισοροπία όμως, δεν πρέπει κάποιο είδος να κυριαρχήσει του άλλου.Δεν επιτρέπει η φύση να γίνει.
Οταν τείνει να κυριαρχήσει κάτι εις βάρος της ισοροπίας, η φύση, η πραγματικότητα (όπως θέλεις πες το), αντιδρά.
Δηλαδή ένας διαρκής πόλεμος. Πόλεμος ενάντια στη απόλυτη τάξη (εντροπία ίσως;) και στην αναρχία (χάος) συγχρόνως.
Αν συμφωνούμε μέχρι εδώ, τότε οι "ειρηνιστικές ιδεολογίες" είναι παραφύση και ηλιθιότητες, και δεν πρέπει να διδάσκονται στά παιδιά.

Λίγα λόγια και μεστά please.

Edited by - Bed Rull on 09/09/2018 17:38:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2018, 17:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή τη ισορροπία και αρμονία, "Δίκαιο" την ονόμαζαν οι προγονοί μας και το συμβόλιζαν με την Θέμιδα και την ζυγαριά.

Edited by - Bed Rull on 09/09/2018 17:57:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2018, 10:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας πάμε στα θέματά μας τώρα
Ισότητα ή ρατσισμός; (για να μη το ξεχνάμε.)
Σαφώς ρατσισμός κατά παράβαση των νόμων που μιλάνε περί ισότητας των φύλων, ή μεροληψία.

O όρος 'μεροληψία' μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που θες να πεις και πας να πεις, κατά τη γνώμη μου, και αυτό θα το εξετάσουμε διεξοδικότερα.

Η λέξη ρατσισμός είναι φορτισμένη με άλλη έννοια, όπως ήδη αντιλαμβάνεσαι και εξέθεσες, και γι'αυτό εξάλλου είχες και την αντίδρασή μας στα πρώτα πρώτα μηνύματα.

quote:
Το άλλο μας θέμα είναι ή φύση. Η πραγματικόιτητα. Το σοβαρό.
Είναι θέμα παιδείας.
Η φύση μάς δείχνει ότι αποκλειστικός προορισμός της, είναι η διατήρησή της.

Η Φύση είναι ένα θέμα από μόνο του. Ίσως το μεγαλύτερο, ίσως το απλούστερο αλλά και ...πολυπλοκότερο.

Στην ουσία δεν ξέρουμε τον 'προορισμό' της.
Αυτά περί στόχων και προορισμών και τελεονομίας, πάνε προς ...μεταφυσικές αναζητήσεις μεριά.

Αυτό που "δείχνει" η Φύση σε έναν παρατηρητή, είναι ένας τρόπος λειτουργίας και αλληλεπίδρασης.
Όχι προορισμός.

Βλέπουμε δηλαδή τί κάνει η Φύση (ενέργεια/πράξη), και πώς το κάνει (τρόπο).
Δεν έχουμε απάντηση για το "Γιατί?" (σκοπός, προορισμός, νόημα, στόχος, κλπ)

Γι'αυτό και δεν τίθεται κανένα θέμα 'κριτηρίων' εκεί.

quote:
Αυτή τη ισορροπία και αρμονία, "Δίκαιο" την ονόμαζαν οι προγονοί μας και το συμβόλιζαν με την Θέμιδα και την ζυγαριά.

Σε αυτό συμφωνούμε. Το Δίκαιο, και η απόδοσή του, είναι στην ουσία θέμα Ισορροπίας.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 07:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS

Το κυριότερο όμως είναι η Νόηση και η Κρίση. Αυτά είναι ασφαλής μπούσουλας.


Καθόλου ασφαλής φίλε κατ' εμέ. Και η Νόηση και η Κρίση μπορούν πολύ εύκολα να σε ξεγελάσουν. Για μένα, ασφαλής μπούσουλας είναι μόνο η συνείδηση.

quote:
PY8AGORAS

Βλέπουμε δηλαδή τί κάνει η Φύση (ενέργεια/πράξη), και πώς το κάνει (τρόπο). Δεν έχουμε απάντηση για το "Γιατί?" (σκοπός, προορισμός, νόημα, στόχος, κλπ)


Δεν υπάρχει "γιατί" στην Φύση, ούτε "σκοπός", ούτε "προορισμός", ούτε "νόημα". Η Φύση είναι πλήρως απελευθερωμένη από τέτοιους, χαμηλού συνειδησιακού επιπέδου ανθρώπινους και νοητικούς ... προβληματισμούς.


Edited by - kangaro on 25/09/2018 07:44:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2018, 07:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Bed Rull

Εγώ μαθαίνω το παιδί μου ότι, όταν έχει αμφιβολίες ή απορίες για κάτι, να κοιτάζει πρώτα στην φύση κι έπειτα στην κοινωνία.
Οτιδήποτε παραφύσει και παράλογο να το απορρίπτει. Να μήν αφομοιώνει ότι παπαριά προσπαθούν να του περάσουνε. Δεν του υπαγορεύω το "σωστό" και "λάθος" αλλά τον μαθαίνω πως να το κρίνει μόνος του.


Ναι, εν μέρει είναι σωστό αυτό που λες. Η Φύση σε αρκετές περιπτώσεις έχει την λύση και μπορεί να δώσει απαντήσεις σε προβληματισμούς, απορίες και αδιέξοδα.

Αρκεί κάποιος να μπορεί αυτές τις λύσεις να τις διακρίνει γιατί σχεδόν πάντα η Φύση μιλά σε binary code. Σε assembly δηλ. σε χαμηλού επιπέδου γλώσσα και για να κατανοήσει κάποιος τι λέει, θα πρέπει να γνωρίζει τον κώδικά της.

Έπειτα, οι Φυσικές λύσεις ανάγονται σχεδόν πάντα σε απλά αρχέγονα δίπολα αντίθετων εννοιών και συμπεριφορών. Οι απορίες που μπορεί να έχει ένα παιδί στην διάρκεια της ζωής του, μπορούν να αφορούν πιο σύνθετα προβλήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy