ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ο Σωκράτης και η λεπτή τέχνη του τρολαρίσματος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 12:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Την οποία με ερωτηματικό απευθύνεις προς εμάς (δηλ. ότι ασκούμε τρολάρισμα, ή σε τρολάρουμε) εκτός και αν είναι ρητορικό το ερώτημα και έχεις αυτογνωσία οπότε εννοείς ότι "τρολάρισμα"? δηλ. μήπως σας τρολάρω? (ενν.εσύ ο γράφων)

Μήπως το έγραψα γιατί εσύ και ο ακόλουθος με ταυτίζατε με κάποιον, αλλά δεν τα βρήκατε στην αγραματωσύνη και στην βλακία;
Δηλαδή τρολαρατε;

Να τα λέμε όλα και να λύνουμε τους κόμπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 12:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως το έγραψα γιατί εσύ και ο ακόλουθος με ταυτίζατε με κάποιον, αλλά δεν τα βρήκατε στην αγραματωσύνη και στην βλακία;

Δηλαδή τρολαρατε;


Συ είπας.

Αυθαίρετο συμπέρασμα. Ψυχανέμισμα. Κόμπος.

Πώς κατάφερες σε μια πρόταση να χωρέσεις και αγραμματοσύνη και βλακεία είναι απορίας άξιο.

Δηλαδή κατ'εσέ η ομοιότης με κάποιο ή κάποια παλαιότερα μέλη,
και η επισήμανσή της, συνιστά τρολάρισμα από μέρους των επισημαινόντων...

Κατά τ'άλλα εμείς σε αποκαλέσαμε τρολ και είμεθα και ψεύτες....

Μήπως άρχισαν φέτος νωρίς οι ζέστες???


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 12:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε Κώστα. Δέν χρησιμοποίησα κανέναν απαξιωτικό τόνο ούτε διδασκαλίστικο ύφος.
Η επιδίωξή μου είταν συγκεκριμένη. Να βοηθήσω κάποια μέλη να κατανοήσουν ότι δέν πρέπει να κάνουν πειράματα με την υγεία τους για να λύσουν την περιέργειά τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 12:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή κατ'εσέ η ομοιότης με κάποιο ή κάποια παλαιότερα μέλη,
και η επισήμανσή της, συνιστά τρολάρισμα από μέρους των επισημαινόντων...
Ναι, γιατί δεν έχει σχέση με το θέμα και οι ανούσιοι και αναίτιοι χαρακτηρισμοί σας, καθώς και πολλοί άλλοι, είναι προσβλητικοί και ανεπίτρεπτοι. Συνιστούν προσωπική επίθεση.
Πήγαινε τώρα στον ορισμό σου και πες μου πού δεν εμπίπτεις.

Να δω πότε θα σταματήσεις να μουτζώνεις στον καθρέπτη σου.
Αλλοι το λένε στου κρεμασμένου το σπίτι δεν μιλάνε για σχοινί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 12:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα είναι ότι δέν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε τί γράφει κάποιος.
Θα θυμάστε ότι περισσότερο από χρόνο δέν έχω γράψει παρα μιά δυό παρατηρήσεις.
Παρακολουθούσα πρακτικά το τί γράφατε.
Δέν λάμβαναν μέρος στης συζητήσεις γιατί δέν με εκφράζει η αερολογία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 12:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "τρολάρισμα" όπως το έχουμε "ορίσει" στη σύγχρονη εποχή, και κυρίως λόγω και μέσω των ηλεκτρονικών μέσων είναι περισσότερο σχετιζόμενο με την "καταστροφή", με τη διάλυση, με τον εμπαιγμό, τον ευτελισμό, κλπ οτιδήποτε με το οποίο καταπιάνεται και "στοχεύει".

δλδ εδώ.


Edited by - Bed Rull on 30/05/2018 12:50:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 12:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα είναι ότι δέν κάνετε τον κόπο να διαβάσετε τί γράφει κάποιος.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν διαβάζουν τι γράφουν και μουτζώνουν τον καθρέφτη διαρκώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 13:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το "τρολάρισμα" όπως το έχουμε "ορίσει" στη σύγχρονη εποχή, και κυρίως λόγω και μέσω των ηλεκτρονικών μέσων είναι περισσότερο σχετιζόμενο με την "καταστροφή", με τη διάλυση, με τον εμπαιγμό, τον ευτελισμό, κλπ οτιδήποτε με το οποίο καταπιάνεται και "στοχεύει".

δλδ εδώ.


Χαίρομαι που δίνω γνώση στον κόσμο.

Αν διάβαζες και τα υπόλοιπα που έγραφα, και δεν στεκόσουν μόνο στις κατά πρόκληση κορώνες, ίσως να είχες βάλει και περισσότερο μυαλό.

Οι δικές σου γραφές δηλαδή δεν συνιστούν επίθεση?

Στην επίθεση απαντάμε με κόντρα επίθεση, δεν ακολουθάμε χριστιανικά ρητά εδώ περί μάγουλων κλπ.

quote:
Το πρόβλημα είναι ότι δεν διαβάζουν τι γράφουν και μουτζώνουν τον καθρέφτη διαρκώς.

Το πρόβλημα είναι ότι μεταξύ ημών και του καθρέφτη έχεις μπει εσύ ως κλόουν και κάνεις γκριμάτσες. Με αποτέλεσμα να σε μουντζώνω κι εγώ και ο καθρέφτης στο τέλος.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 13:25:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι ή δεν είσαι ο ορισμός σου γατούλη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 14:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ηλία για να μήν Παριστάνεις τον κινέζο
Διότι τα γραπτά μένουν.
Στο esoterica τι σε έπιασε και ήρθες και μας κράζεις όμως; Αυτό δεν κατάλαβα!
Το ότι με αποκαλείται απατεόνα πανέρια αυτό
Δέν σου αρκεί; Οπότε την πάπια αλλού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 14:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Ηλία για να μήν Παριστάνεις τον κινέζο
Διότι τα γραπτά μένουν.
Στο esoterica τι σε έπιασε και ήρθες και μας κράζεις όμως; Αυτό δεν κατάλαβα!
Το ότι με αποκαλείται απατεόνα αναίτια αυτό
Δέν σου αρκεί; Οπότε την πάπια αλλού.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2018, 14:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ relativer777, διαφώτισέ με λίγο: αυτή η πατέντα, να γράφεις κάτι και από κάτω να το κάνεις quote, σε τι αποσκοπεί;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 09:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είσαι ή δεν είσαι ο ορισμός σου γατούλη;

Αυτός εδώ ο ορισμός ναι:

" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 09:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι επειδή όλοι μας έχουμε τον τρόπο μας, η λέξη "τρολ" δεν έχει νόημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 11:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αποσκοπεί πουθενά Απλά έχω πρόβλημα με τον Έντι τον διότι η ανάλυση του κινητού μου είναι πολύ χαμηλή και το κείμενο μπερδεύεται με τα υπόλοιπα τα οποία είναι ήδη γραμμένα και έτσι δεν έχω οπτική το τι έχει γραφτεί.
Η μόνη λύση είναι να αγοράσω ένα laptop Αλλά Αυτό αναγκαστικά θα Περιμένει μέχρι το Νοέμβριο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 11:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι επειδή όλοι μας έχουμε τον τρόπο μας, η λέξη "τρολ" δεν έχει νόημα.

Μπορεί να'ναι κι έτσι. Η μια άποψη είναι αυτή.

Όμως μπορεί να έχει και πολλά νοήματα. Να λαμβάνει κατά περίπτωση νόημα δηλαδή, για διάφορα φαινόμενα.
Εκεί γίνεται το μπέρδεμα, μεταξύ εκ συστήματος τρολ, περιστασιακού τρολ, ή απλής τρολοσυμπεριφοράς σε συγκεκριμένη αφορμή-ερέθισμα.

Νομίζω όμως ότι το εξαντλήσαμε αυτό το θέμα (περί ορισμού τρολ/τρολιάς). Ας μην μείνουμε δηλαδή μόνο εκεί, αφού καταλαβαινόμαστε (στα βασικά)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 13:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν αποσκοπεί πουθενά Απλά έχω πρόβλημα με τον Έντι τον διότι η ανάλυση του κινητού μου είναι πολύ χαμηλή και το κείμενο μπερδεύεται με τα υπόλοιπα τα οποία είναι ήδη γραμμένα και έτσι δεν έχω οπτική το τι έχει γραφτεί.
Η μόνη λύση είναι να αγοράσω ένα laptop Αλλά Αυτό αναγκαστικά θα Περιμένει μέχρι το Νοέμβριο.


Ποιος είναι αυτός ο "Έντι τον" που έχεις πρόβλημα; Και μιας και έθιξες ότι δεν έχεις υπολογιστή, τα βιβλία "ΤΟ ΣΎΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ" και η τριλογία "ΕΚΛΕΚΤΟΙ" θα γίνουν pdf όταν πάρεις υπολογιστή, όταν μάθεις από "κειμενογράφους", όταν μάθεις πως κάνουν pdf, όταν αρχίσεις και πουλάς την Παπαρούνα μέσω νετ, βγάλεις τα έξοδα σου και τότε θα αναρτήσεις τους Εκλεκτούς.

Αλλά μιας και δεν έχεις μία όπως έχεις δηλώσει, και το κράτος δεν σε επιχορηγεί (δηλαδή εμείς οι υπόλοιποι΄, μη άνεργοι & άεργοι) δεν θα αγοραστεί υπολογιστής, δεν θα τυπωθούν τα βιβλία του "Πολύχρονου Ερευνητή και Συγγραφέα", οπότε κι εμείς δεν θα διαβάσουμε τίποτα. Αν δεν βρεις αντίτιμο δηλαδή, δεν θα γίνει τίποτα γενικώς.

relativer777, τι μένει πια να σου πω; Έχεις δώσει άλλη διάσταση στην παράνοια, ομολογώ ότι είναι μια νέα πρωτοτυπία για το esoterica.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 14:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεχνικός Η/Υ είμαι και έχω εργαστεί στον τομέα μου σε τρία κράτη. Γερμανία,Κύπρο και Ελλάδα.Εσενα περίμενα για να μάθω από γπολογιστές; Το κακό μ'εσένα είναι ότι συμπεραίνεις ότι σου κατέβει. Text Editor.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 15:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δάσκαλε, κι εγώ είμαι μηχανικός υπολογιστών. Και κάτι ψιλά ακόμα. Ατύχησες και σε αυτό, όπως ατύχησες και με όλες τις μπούρδες που αράδιασες περί αποκρυφισμού. Για κακή σου τύχη, όσοι έχουν απομείνει εδώ μέσα, ΞΕΡΟΥΝ. Και στα γενικά και στα ειδικά. Τουλάχιστο αντιλαμβάνονται. Και αντιλαμβάνονται επίσης τον καραγκιόζη, τον παπατζή και τον φιδέμπορα της Γ' εθνικής. Πότε ήσουν "τεχνικός υπολογιστών" δάσκαλε; Το 1970; Τότε που έγραφες κείμενο (text) στο WordStar; Και ούτε αυτό δεν λέγεται "editor". Τόσο τεχνικός είσαι. Του google translation. Σου είπαμε δεν αγοράζουμε. Πάρε την πραμάτεια σου και πήγαινε στα forum με τα χάπατα που πέρασες, εκεί μπορεί να βρεις κανένα θύμα.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 15:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Απολαύστε Σωκρατικούς διαλόγους. Ο Δάσκαλος (προφανώς) και ο Επιφάνειος (aka Vassilis_1).

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 20:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω όμως ότι το εξαντλήσαμε αυτό το θέμα (περί ορισμού τρολ/τρολιάς). Ας μην μείνουμε δηλαδή μόνο εκεί, αφού καταλαβαινόμαστε (στα βασικά)
οκ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 22:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσχετες το 1970 Δέν υπήρχε το Gold Star ούτε καν το textar ούτε το Word perfect.
Το λειτουργικό ήταν το pcm. Δέν είχε βγει το DOS, Disk Operating System. Οι μόνοι κειμενογράφοι που υπήρχαν είταν το Νορτον desktop και το framework.
Και δέν πουλάω τίποτα. Άσε της βλακείες σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

relativer777
Νέο Μέλος


40 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 22:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον editor του esoterica σου είπα αλλά εσύ τον χαβά σου. Από πού νομίζεις ότι θα με διώξεις; Από το τσιφλίκι σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 23:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το copy-paste από googling συνεχίζεται, ε; Εψαξες καλά για ολα αυτά που έγραψες; Δεν σου ξέφυγε τίποτα;

Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα με όλες εσάς; (τις καμένες φλάντζες εννοώ. Μην πάει ο νους σου ότι το γυρίζω στο σεξουαλικό, αλίμονο τώρα). Από ένα σημείο και μετά σταματάτε να έχετε πλάκα. Νόμιζα ότι είχαμε επίσκεψη από άλλον έναν αξιολύπητο ηλίθιο. Από άλλον έναν μίζερο αποτυχημένο, που θέλει να κάμει τη γύρα του στο λούνα παρκ του esoterica, σπέρνοντας τις φαντασιώσεις του.

Έκανα λάθος. Εσύ μπάρμπα έχεις προδιαγραφές για σάκος του μποξ. Κάπου τα κολλητηλίκια με το άλλο το χάπατο σε κάψανε. Κάτσε εδώ και θα περάσεις φίνα τότε. "Να σε διώξω από το τσιφλίκι μου", λέει; Θα αστειεύεσαι βέβαια (copyright πύραυλος). "Κρα" κάνουμε να έρθουν στο "τσιφλίκι μας" τύποι σαν κι εσένα. Αποτελείς το "κοίτα μην καταλήξεις έτσι" που έχουμε βγάλει στη βιτρίνα χρόνια τώρα, αυτό που δείχνουμε στην Ελληνική κοινωνία. Τον απόπατο της βλακείας του νεοέλληνα. Όταν όλα τελικά αποτύχουν, υπάρχει και το τρολάρισμα στο esoterica. Κάτσε εδώ λοιπόν και θα περάσουμε καλά όλοι.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2018, 23:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεστραβού:

https://en.wikipedia.org/wiki/WordStar

Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 01/06/2018 00:51:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2018, 10:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέφτομαι ώρες ώρες, ότι θα ήταν καλό να διοργανωθεί κάποια στιγμή κάτι αντίστοιχο του '' gay pride '' , αλλά με τρολ. Ένα '' trol pride '' ας πούμε. Να μαζευτούν, στο σύνταγμα για παράδειγμα, όλα τα τρολ που έχουν περάσει διαχρονικά από το ελληνικό ίντερνετ. Να στηθεί λοιπόν ένα βήμα , όπου ο καθένας με τη σειρά θα ανεβαίνει και θα εκθέτει τις απόψεις του, χωρίς των φόβο διαχειριστών/συντονιστών και υπόλοιπων μελών, που τους κάνουν δύσκολη τη ζωή στα fora. Ένας θα μιλάει για την ακίνητη γη, άλλος για την άχρηστη επιστήμη, ένας τρίτος για τα λαμόγια τους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους και πάει λέγοντας...

Εκεί, λοιπόν, θα φανεί στην πράξη, τι μπορεί να κάνει τόση βλακεία συσσωρευμένη σε ένα μέρος. Εκεί θα φανεί αν ισχύει τελικά το '' Η βλακεία είναι ανίκητη ".


Υ.Γ: Κόλλησα την ίδια ασθένεια με τον relativer. Πήγαινα για edit και μου βγήκε quote

Edited by - ilias1990 on 01/06/2018 11:12:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2018, 10:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκέφτομαι ώρες ώρες, ότι θα ήταν καλό να διοργανωθεί κάποια στιγμή κάτι αντίστοιχο του '' gay pride '' , αλλά με τρολ. Ένα '' trol pride '' ας πούμε. Να μαζευτούν, στο σύνταγμα για παράδειγμα, όλα τα τρολ που έχουν περάσει διαχρονικά από το ελληνικό ίντερνετ. Να στηθεί λοιπόν ένα βήμα , όπου ο καθένας με τη σειρά θα ανεβαίνει και θα εκθέτει τις απόψεις του, χωρίς των φόβο διαχειριστών/συντονιστών και υπόλοιπων μελών, που τους κάνουν δύσκολη τη ζωή στα fora. Ένας θα μιλάει για την ακίνητη γη, άλλος για την άχρηστη επιστήμη, ένας τρίτος για τα λαμόγια τους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους και πάει λέγοντας...

Εκεί, λοιπόν, θα φανεί στην πράξη, τι μπορεί να κάνει τόση βλακεία συσσωρευμένη σε ένα μέρος. Εκεί θα φανεί αν ισχύει τελικά το '' Η βλακεία είναι ανίκητη ".



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2018, 14:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλία. Βγες έξω στο δρόμο. Κανε τη βόλτα σου και εντόπισε κάποια συγκέντρωση. Προεκλογική ομιλία, διαδήλωση κάποιου συλλόγου, συνδικαλιστών ή γενικά "διαμαρτυρόμενων". Κοίταξε τους σαν να τους βλέπεις για πρώτη φορά. Όχι όπως στο mindfulness, αλλά κάτω από το πρίσμα όλων αυτών που έγραψες.

....

Έχει μεγάλη διαφορά από το troll parade που περιγράφεις;

....

Κάτι ακόμα πιο ανησυχητικό: μπορείς να φανταστείς τι σόι "χρήστες" κάθονται και συζητάνε με τις ώρες στα καφενεία, στα ΚΑΠΗ αλλά και στα μπαρ, στις καφετέριες... παντού;

Πόσο διαφέρουν από αυτούς που διαβάζουμε εδώ;

....

Υπάρχει όντως μια διαφορά: Εδώ ξεψαρώνουν. Βγάζουν τα απωθημένα τους, όλα αυτά που ντρέπονται να λένε έξω. Ο κόσμος είναι ένα απέραντο esoterica. Τόσος χαμένος χρόνος, τόσες χαμένες λέξεις που έχουν ειπωθεί, οι μεγάλες ιδέες, τα μεγάλα λόγια... και όλα αυτά που πάνε; Στον αέρα; Χαμένη ενέργεια. Βλέπεις κάτι γύρω σου να αλλάζει;

....

Αρα; Υπάρχει κάποιο θεμελιώδες λάθος σε όλα αυτά. Δεν φταίει η κοινωνία, οι πολιτικοί, η θρησκεία, το σύστημα. Όλοι αυτοί που διαμαρτύρονται είναι όλα αυτά μαζί. Τους φταίει πάντα κάποιος άλλος, κάποιος έξω από αυτούς.

....

Θα με ρωτήσεις, γιατί δεν κοιτάνε τον εαυτό τους, να αλλάξουν τον εαυτό τους. Δεν μπορούν να αλλάξουν τον εαυτό τους, γιατί δεν βλέπουν τον εαυτό τους. Έχουν ανικανότητα να εντοπίσουν τι στον ... είναι αυτός ο "εαυτός μου". Και επειδή δεν μπορούν να τον δουν, τους φταίει πάντα ο εαυτός των άλλων ή κάποιο ακαθόριστο σύστημα.

....

Και πάνε λίγο παρακάτω, και κάνουν μετά μανίας οι ίδιοι στους άλλους, όλα αυτά που κατηγορούν ότι κάνει το σύστημα σε βάρος τους. Δεν μιλάμε για βλακεία εδώ πέρα. Μιλάμε για μια βασική έλλειψη στη θεμελιώδη αντίληψη των πραγμάτων. Το μυρμήγκι που διαμαρτυρείται συνεχώς γιατί πάντα θα του λένε οι άλλοι τι να κάνει, ενώ αυτό δεν είναι σε θέση να κάνει κάτι διαφορετικό από όλα αυτά που του λένε.

Κατάντια.

....

Σε λίγο ο τύπος παραπάνω, θα ψαρέψει τίποτε νέα googlαρισματα και θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι ξέρει. Γενικά ξέρει. ~ Γνωρίζει ~ "Είμαι μυημένος, άσχετε" σου πετάει στη μάπα. "Τεχνικός υπολογιστών και ασυρμάτων ποντικών" σου γράφει. Στο πετάει και ηδονίζεται. Ε ρε ψάρωμα που θα πέσει εκεί μέσα. Ηλίθιοι είναι όλοι τους (εξ ιδίων τα αλλότρια) οπότε με λίγη πονηριά τους τουμπάρω. Όπως λέμε εμείς (οι άσχετοι) Linus Torvalds. Τεράστιος.

Όπως έγραφε ότι τα βιβλία του Βίλχελμ Ράιχ αφορούν "Πνευματισμό".
Πνευματισμό ε, όχι κάτι άλλο. Όπως αποκρυφισμό, εναλλακτική επιστήμη, επιστήμη, ψευδοεπιστήμη, μαγεία, μεταφυσική, αρες-μαρες κουκουνάρες.

Πνευματισμός. Spiritualism. Και δεν υπάρχει τίποτε άλλο στην Ελλάδα από Ράιχ, ε; Κάτι που να αφορά μεταφυσική, μόνο το "Άκου Ανθρωπάκο".

Άκου λοιπόν κι εσύ καραγκιοζάκο:

https://www.politeianet.gr/sygrafeas/reich-wilhelm-37142

Εκείνος πήγε μέχρι το Αμέρικα και τα διάβασε ή έστω τα αγόρασε και αυτός θα σου πει τι έγραψε ο Ράιχ. Πρόσεξε με τι σου λέω, στους "Εκλεκτούς" είναι όλα μέσα.

Πω πω ρε μάγκα μου γνώσεις! Θα του θίξεις βέβαια σε μια πρόταση όσο πιο ευγενικά μπορείς ότι δεν ξέρει τι του γίνεται και να σταματήσει να κουράζει το θέμα με τις πίπες που γράφει, και θα σου απαντήσει με έναν οχετό από ακόμα πιο χονδροειδείς μλκιες, μέχρι να βαρεθείς να ασχολείσαι μαζί του.

θύματα δεν ψαρέψαμε, να φύγουμε έστω κι από δω με το κεφάλι ψηλά. Έτσι κι αλλιώς, τζάμπα είναι όλα εδώ μέσα.


Κλείνω με μια νέα σοδειά Σωκρατικών διαλόγων που εντόπισα. Απολαύστε:

....

Δάσκαλος:

Φίλε επιφάνειε Γεια σου. Είσαι απόλυτα σαφής, μεθοδικός, καθώς και
ορθολογιστής. Αναφέρεσαι στη θεματολογία με πάρα πολύ γνώση, Οπότε δεν έχω κανένα περιθώριο αντιγνωμίας μιάς και αναφέρεσαι με επιχειρήματα αδιαμφισβήτητα. Όσο για το θέμα των πανεπιστημίων έχω κάνει και εγώ τις ίδιες διαπιστώσεις για τους συμφοιτητές τους οποίους είχα. Από την γραφίδα σου διαπιστώνω οτι είσαι τελειόφοιτος κάποιας Ανωτάτης Σχολής. Όσο για την έρευνα είναι ένα πολύτιμο εργαλείο το οποίο μας προσφέρει τη δυνατότητα με τη χρήση της να ανακαλύπτουμε πληροφορίες οι οποίες μας είναι άγνωστες με συνέπεια να λαμβάνουμε τη γνώση στην οποία επιζητούμε.

Πύραυλος:

Αγαπητέ relativer777, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν είμαι τελειόφοιτος καμιάς Ανωτάτης Σχολής.
Απλά προσπαθώ να συμβαδίζω με τη βοήθεια του Θεού, με την Επιστήμη.

Δασκαλος:

Αγαπητέ Φίλε επιφάνειε γειά σου.Το ότι δέν είσαι απόφοιτος κάποιας Ανώτατης Σχολής και έχεις τόσες γνώσεις σε τιμά ιδιαίτερα. Είσαι απίθανος συζητητής.Η συζήτηση μαζί σου είναι απόλαυση.
Αυτό δέν είναι κολακεία διότι δεν σε γνωρίζω.

....

Αγαπητέ Δάσκαλε. Είστε και οι δύο απόφοιτοι της ίδιας σχολής, απλά δεν το ξέρετε. Είναι η ανωτάτη βοϊδομηχανική, λίγο παραδίπλα βρίσκεται από κεί που μένεις. Ψάξ' το λίγο και θα δεις ότι περάσατε από τα ίδια θρανία, ότι είχατε τους ίδιους προφεσόρους. Γι' αυτό και κύλισε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι μόλις ανταμώσατε, εκεί στα ξένα fora.


Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 01/06/2018 14:26:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2018, 18:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο ρε Γιάννη.
Χαράς το κουράγιο σου, να ξεστραβώσεις το πόπολο΄.
Για όλο το ποστ σου, είμαι απολύτως σύμφωνος.
Πληρεί όλες τις προυποθέσεις, προς εντοπισμό του 95% παγκοσμίως.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sol-Mix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


394 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2018, 17:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες ΝΙΚΟΜΑΧΕ πως ξεχωρίζει ο επαγγελματίας από τους ερασιτέχνεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy