ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Πληροφορίες περί Τεκτονισμού.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zinox
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2018, 16:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Καθώς είμαι νέο μέλος ελπίζω να τηρώ όλους τους κανόνες και να μην παρεμβαίνω κανέναν.Ξέρω ότι ίσως οι απαντήσεις που ψάχνω να υπάρχουν και αλλού στο φόρουμ ή σε άλλα φόρουμς αλλά μετά από μεγάλη αναζήτηση και ψάξιμο που έχω κάνει τον τελευταίο ένα χρόνο δεν καλύπτομαι πλήρως από τις πληροφορίες που διαβάζω μιας και παρατηρώ ότι τα περισσότερα θέματα καταλήγουν σε καυγάδες και σε πλήρως διαφορετικές απόψεις κάτι το οποίο μου φαίνεται λογικό, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι που ανήκουν κάπου απέχουν τόσο πολύ στις απόψεις τους πάνω σε θέματα που πραγματικά οι απόψεις δεν θα έπρεπε να διίστανται. Τον τελευταίο ενάμησι χρόνο μου έχει γίνει πρόταση να μπω σε τεκτονική στοά. Έχω ψάξει αρκετά πράγματα περί τεκτονισμού και έχω διαβάσει και τα αρνητικά και τα θετικά. Σαν άτομο με νοιάζει η γνώση υπερβολικά και πιστεύω ότι με το να μπω σε μια τεκτονική στοά θα έχω την ευκαιρία να μάθω πράγματα και να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο (κάτι το οποίο θα μπορούσα να το κάνω και μόνος μου βέβαια). Η αλήθεια είναι ότι αυτά τα οποία έχω μάθει περί τεκτονισμού είναι λίγα εφόσον τα περισσότερα παραμένουν μη φανερά. Η απορία μου πάνω στο θέμα όμως (για να μην μακρηγορώ κιόλας) είναι η εξής: Τα πράγματα τα οποία μαθαίνει κάποιος μέσα στον Τεκτονισμό μπορεί να τα μάθει και μόνος του ή μαθαίνει κάτι το οποίο δεν έχει την ευκαιρία να μάθει χωρίς την καθοδήγηση Τεκτόνων; Η αλήθεια είναι ότι από την μία θα ήθελα πολύ να γίνω μέλος στοάς για τους παραπάνω λόγους που προανέφερα αλλά από την άλλη αισθάνομαι ότι δεν θέλω να ανήκω κάπου. Και ειδικά σε στοά την στιγμή που διαβάζω σε φόρουμς (και όχι προπαγανδιστικά) ότι κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να φύγουν αφότου μπουν. Προφανέστατα ξέρω ότι κάποια από αυτά είναι συνομωσιολογικά αλλά τα συναντώ τόσες φορές μπροστά μου που αρχίζω και πιστεύω ότι ίσως να έχουν αυτές οι πληροφορίες μία δόση αλήθειας μέσα τους. Θα ήθελα την προσωπική σας άποψη. Ειδικά αν κάποιοι από εσάς ανήκετε θα ήθελα να μάθω πως το βιώνετε αυτό και αν πραγματικά αξίζει. Ξέρω ότι καταβάλλονται ορισμένα ποσά από τα μέλη. Αυτά τα ποσά είναι μόνο για τη συντήρηση της στοάς ή πιστεύετε ότι είναι μια καλή ευκαιρία κάποιες οργανώσεις να βγάλουν εύκολο χρήμα; Τα μέλη μαθαίνουν όντως πράγματα ή τα τυπικά κλπ προέχουν περισσότερο από τις γνώσεις; Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί οι ίδιες οι στοές παρουσιάζονται ως μέρη στα οποία αποκτάς γνώσεις και αξίες, Αλλά θα ήθελα να μάθω την αντικειμενική σας άποψη πάνω στο θέμα. Σας ευχαριστώ θερμά και ελπίζω να μην σας κούρασα με την "έκθεσή" μου. Δέχομαι όλες τις απόψεις αρκεί να είναι σωστά τεκμηριωμένες. Τέλος, ελπίζω να το ανέβασα στη σωστή κατηγορία το θέμα, αν όχι συγχωρέστε με αλλά είμαι νέο μέλος.

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2018, 09:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Να ξεκαθαρίσω πρώτα κάτι : Δεν είμαι μέλος Τεκτονικής στοάς, δεν υπήρξα ποτέ, απλώς έχω περάσει από πολλά κανάλια εσωτερισμού. Υπήρξα μέλος μιας ομάδας εσωτερισμού, αλλά όχι στοάς τεκτόνων.

quote:
Τα πράγματα τα οποία μαθαίνει κάποιος μέσα στον Τεκτονισμό μπορεί να τα μάθει και μόνος του ή μαθαίνει κάτι το οποίο δεν έχει την ευκαιρία να μάθει χωρίς την καθοδήγηση Τεκτόνων;

Κατά την άποψή μου, μπορεί σε γενικές γραμμές να τα μάθει κάποιος και μόνος του. Τώρα, ειδικότερα, οι στοές ακολουθούν ένα τυπικό. Υπάρχουν κάποια πράγματα - κι αυτό δεν συμβαίνει μόνο στις Τεκτονικές στοές - που προορίζονται αποκλειστικά και μόνο για μαθητές. Εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zinox
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2018, 14:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Kangaro σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, το εκτιμαω πολυ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2018, 11:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Zinox:

διαβάζω σε φόρουμς (και όχι προπαγανδιστικά) ότι κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να φύγουν αφότου μπουν. Προφανέστατα ξέρω ότι κάποια από αυτά είναι συνομωσιολογικά αλλά τα συναντώ τόσες φορές μπροστά μου που αρχίζω και πιστεύω ότι ίσως να έχουν αυτές οι πληροφορίες μία δόση αλήθειας μέσα τους. Θα ήθελα την προσωπική σας άποψη.


Φίλε Zinox έχεις αυτές τις πληροφορίες, και ακόμα σκέπτεσαι για το αν πρέπει να γίνεις μέλος στοάς;
Μακριά φίλε μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2018, 19:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το ερώτημά σου δεν είναι εύκολο Zinox, διότι

- κάποιος που είναι τέκτονας θα σού παρουσιάσει τα πράγματα ωραιοποιημένα,
- κάποιος που δεν είναι τέκτονας υπολείπεται της εμπειρίας άρα είναι αρκετά αυτά που δεν ξέρει για το πώς λειτουργούν τα πράγματα.

Με επιφύλαξη θα σου πω τα παρακάτω.
Μου είχε γίνει και εμένα πρόταση παλιά, σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις. Επέλεξα να μην γίνω μέλος για τους κάτωθι λόγους:

1) Έχω θέμα με 'ιεραρχίες', αρχηγούς, τελετές μύησης κτλ.
2) Δεν έχω μάθει να ζητάω χάρες για λόγους 'κοινωνικής ανέλιξης' ούτε και θα ήμουν διατεθειμένος να κάνω κάποια χάρη για κάποιον μόνο και μόνο επειδή είναι 'αδελφός'.
3) Από την συναναστροφή μου με άτομα που ανήκαν σε στοές συνειδητοποίησα ότι οι γνώσεις κάποιων εξ'αυτών σε τομείς εσωτερικής φιλοσοφίας ήταν ελλιπείς (και σε περιπτώσεις συνοδεύονταν από αλαζονεία). Επίσης συνειδητοποίησα ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαν τις στοές περισσότερο για λόγους κοινωνικής δικτύωσης και λιγότερο για απόκτηση γνώσης.
4) Ο 'μασόνος' στην Ελλάδα έχει μάλλον κακό όνομα. Σε άλλες χώρες οι τέκτονες είναι περήφανοι για την ιδιότητά τους, στην Ελλάδα όμως η κατάσταση αυτή είναι συνυφασμένη με πολλά και διάφορα. Άντε λοιπόν εσύ που γράφτηκες μέλος να πείσεις τους υπόλοιπους ότι δεν είσαι 'μασονάκι' δικτυωμένο που εκμεταλλεύεται τον κοσμάκη (παλιότερα τα πράγματα ήταν μάλλον αλλιώς, πολιτικοί όπως ο Βενιζέλος και συγγραφείς όπως ο Καζαντζάκης δεν νομίζω να ντρέπονταν για την εν λόγω ιδιότητά τους)...
5) Είχα ακούσει τέκτονα να αναφέρεται σε 'αποκρυφιστικά' μέσα επίθεσης σε αντίπαλο-ανταγωνιστή...μού είχε κάνει κακή εντύπωση, διότι στην καλύτερη πρόκειται για μία γελοιότητα, ενώ στην χειρότερη πρόκειται για επικίνδυνα παιχνιδάκια...

Αυτό με την συνδρομή που είπες δεν το ήξερα και δεν ακούγεται καλό (εξαρτάται και το ποσό)...


Από την άλλη τα θετικά. Μπορεί να σε βοηθήσει σε βάθος χρόνου να διευρύνεις τον κοινωνικό σου κύκλο, ή ίσως ακόμα και να σε βοηθήσει στα εργασιακά σου. Σίγουρα επίσης θα πάρεις κάποιες γνώσεις σε θέματα εσωτερισμού, φιλοσοφίας κτλ. Αυτό που λες περί hotel california ίσως είναι και μύθος. Δηλαδή τι θα σού κάνουν σε περίπτωση που θες να φύγεις, θα σε κρατήσουν με το ζόρι??? Ίσα-ίσα έχεις ονοματεπώνυμα και διευθύνσεις επομένως κανένας μυστήριος ποντικός δεν πρόκειται να σε πειράξει.

Εν κατακλείδι, εγώ νομίζω ότι υπάρχει μία υπερβολή γύρω από το όλο θέμα. Οι επικριτές του τεκτονισμού (πχ. εκκλησία, Vasilakis πιο πάνω) προβαίνουν σε πλήρη δαιμονοποίηση τους, ενώ από την άλλη οι υποστηρικτές του τεκτονισμού εξωραϊζουν την όλη κατάσταση η οποία ούτε εντελώς αθώα είναι, ούτε καμία καριέρα σού εξασφαλίζει, ούτε καμιά μύηση σε φοβερές και τρομερές γνώσεις σού παρέχει. Τονίζουν φερ' ειπείν τα περί Φιλικής Εταιρείας (η οποία φαίνεται να είχε όντως 'τεκτονική' δομή) και τις όποιες αγαθοεργίες κάνουν, και αποκρύβουν τις μικροπολιτικές, τα συμφέροντα, τις κλίκες, ιεραρχίες κτλ.

Αυτή είναι η δική μου εντύπωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zinox
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2018, 23:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Kost σε ευχαριστω παρα πολυ που εξεθεσες την αποψη σου πανω στο θεμα, με βοηθησε παρα πολυ! Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να μπω ξεκαθαρα για θεμα γνωσεων.. αλλα οπως λες και εσυ οι περισσοτεροι μπαινουν για την κοινωνικη ανελιξη κλπ. Απλα αισθανομαι οτι χρειαζομαι καθοδηγηση στις γνωσεις και πληροφοριες που συλλεγω, γιατι εχω αρχισει και διαβαζω εσωτερισμο αλλα αισθανομαι οτι χωρις καθοδηγηση δεν αποδιδει ιδιαιτερως το διαβασμα που κανω. Τελος θα ηθελα να γινω μελος καποιας εσωτερικης ομαδας ή οργανωσης για τους παραπανω λογους που ανεφερα αλλα και γιατι μου αρεσει ολη αυτη η μυστηριακη, μυητικη διαδικασια (οσο παραξενο και αν ακουγεται χαχαχα). Αν εχεις κατι υποψιν σου θα με βοηθουσε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2018, 12:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Zinox
Εαν ενδιαφέρερεσαι να ασχοληθείς με τον εσωτερισμό, κατα καιρούς ξεκινάνε κύκλοι διαλέξεων από την οργάνωση στην οποία ανήκω της οποίας το όνομα είναι "ΓΝΩΣΗ". Οι διαλέξεις παρέχονται δωρεάν, περισσότερες πληροφορίες βρίσκεις στο προφίλ μου.

Σε σχέση με τον τεκτονισμό
Σκοπός του τέκτονα είναι ναι οικοδομήσει τον ναό του Σολομώντα. Αυτός ο ναός δεν είναι ένα φυσικό (υλικό) μέρος, είναι ένα εσωτερικό μέρος ή μάλλον θα μπορούσαμε να πούμε είναι μια εσωτερική κατασκευή.
Ο Ναός του Σολομώντα αποτελεί ένα σύμβολο και ο χαρακτηρισμός τέκτονας σίγουρα είχε σκοπό να ακολουθήσει αυτόν τον συμβολισμό (ανεξαρτήτως και άλλων τυχόν ιστορικών παραγόντων για την ονομασία αυτή).
Το πραγματικό ερώτημα είναι το πώς οικοδομείται ο ναός αυτός...
Το κατά πόσο υπάρχει ακόμα η γνώση σε ο,τι αφορά στο πώς, μέσα σε μια μασονική στοά, μου είναι άγνωστο, η εντύπωση όμως που έχω με όσες λίγες φορές έχει τύχει να συνδιαλαγώ με τέκτονες είναι οτι οι τεκτονικές στοές θυμίζουν περισσότερο φιλοσοφικά σωμάτεια και κατά συνέπεια η εστίασή τους τείνει περισσότερο στην ανταλλαγή θεωριών και απόψεων.
Ως προς την ερώτηση λοιπόν κατά πόσο κάποιος μπορεί να μάθει όσα ακούγονται σε μια τεκτονική στοά έξω από την στοά, η απάντηση είναι οτι πρώτον: εξαρτάται απ' το τι είδους γνώση ψάχνεις, και δεύτερον: σε αυτό που κοινώς θεωρείται γνώση, δηλαδή πληροφορίες, αυτές την εποχή που ζούμε μπορούμε να πούμε οτι είναι ανοιχτές και ελεύθερες για όλους, επομένως το ζήτημα είναι να ψάχνεις σωστά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2018, 16:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Zinox:

Σαν άτομο με νοιάζει η γνώση υπερβολικά…

Δέχομαι όλες τις απόψεις αρκεί να είναι σωστά τεκμηριωμένες.


Φίλε Zinox, αφού έχεις υπερβολικό ενδιαφέρον για τη γνώση, και θέλεις τεκμηριωμένες απόψεις, αυτές εύκολα σου προσφέρονται.

Γίνε συνειδητό μέλος της Ορθόδοξης Εκκλησίας και ακολούθησε την διδασκαλία της.

Και έχε υπ’ όψη σου: Οι βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής κοσμογονικές θέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας, έχουν αποδειχθεί αληθείς από την Επιστήμη:
http://www.metafysiko.gr/forum/showpost.php?p=132732&postcount=1551
http://www.metafysiko.gr/forum/showpost.php?p=132733&postcount=1552


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zinox
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2018, 12:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vassilis 1, το οτι καποιος θελει να ασχοληθει με τον εσωτερισμο δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν ειναι χριστιανος ή οτι παει κατα στα ιδεωδη του ορδοδοξου δογματος. Αντιθετως, το ιδιο το χριστιανικο δογμα παει κατα στον εσωτερισμο.. Η αληθεια δεν βρισκεται μονο στην Ορθοδοξη Εκκλησια φιλε Βασιλη! Η αληθεια υπηρχε πολυ πριν τον Χριστιανισμο και θα υπαρχει πολυ μετα τον Χριστιανισμο.. Δεν νομιζω οτι ο Χριστος διδαξε τα πλουτη και την χειραγωγηση του ανθρωπινου νου απο την εκκλησια.. Αν αυτο διδαξε τοτε συγχωρεσε με.. Ξαναεπισημαινω λοιπον: Δεν υπαρχει σε αυτο τον κοσμο μονο ο Χριστιανισμος που μπορει να δωσει γνωσεις στον ανθρωπο κλπ. Ο χριστιανισμος ειναι περισσοτερο ενα μονοματι, το μονοπατι της αγαπης θα λεγαμε.. Η ορθοδοξη εκκλησια δεν ειναι αυτος.. και δυστυχως αν πιστευεις οτι αυτο ειναι τοτε κανεις μεγαλο λαθος φιλε μου Βασιλη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vassilis_1
Διαγραμμένος Λογαριασμός


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2018, 14:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vassilis_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Zinox:

Δεν υπαρχει σε αυτο τον κοσμο μονο ο Χριστιανισμος που μπορει να δωσει γνωσεις στον ανθρωπο


Ναι, αλλά ο εκφραζόμενος από την Ορθόδοξη Εκκλησία Χριστιανισμός δίνει στον άνθρωπο τις πιο σημαντικές γνώσεις που έχουν αιώνια αξία.
Ενώ οι άλλες γνώσεις, εκτός του ότι μπορεί να είναι άκρως επιβλαβείς για τον άνθρωπο, έχουν περιορισμένη ισχύ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1542969
Maintained by Digital Alchemy