ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΧΩ ΨΥΧΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΑΤΟΜΑ .........
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 21:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ.ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.ΤΟ E-MAIL ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ:xtremefast@pathfinder.gr ΟΙ ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΟΥ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ.

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 21:49:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μας καταρχας καλως ηρθες στην παρεουλα μας:)
φοβαμαι πως δεν εχω κατι να παραθεσω επι του θεματος σου,ελπιζω να βρεθουν καποια ατομα να σε βοηθησουn στην αναζητηση σου:))
με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 22:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ XTREMFAST,
ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ESOTERICA ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΠΕΛΕΞΕΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ..
ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ; ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΩΣ ΘΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕΣΩ E-MAIL,ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ "ΔΕΙΣ" ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ..
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ESOTERICA ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ,ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ,ΑΥΤΕΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ.
ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ....ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΙΔΙΕΣ Ή ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ...

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2003, 22:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε xtremefast και καλώς μας όρισες!
Το ESOTERICA.gr είναι χώρος συζήτησης,ανταλλαγής ιδεών και απόψεων και ουχί ...αγγελιών.
Αυτό που έχω να προτείνω είναι να παρακολουθήσεις τις συζητήσεις (με τη λειτουργία της "Αναζήτησης" μπορείς να ψάξεις για όποιο θέμα σε ενδιαφέρει και να συμβάλλεις στα θέματά μας.
Ακόμα καλύτερα,ακολούθησε τη συμβουλή που σου έδωσε το μέλος μας kapodistria.
Και πάλι καλώς όρισες και εύχομαι καλή διαδρομή στα μονοπάτια του ESOTERICA.gr!!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 00:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΤΟ ΝΕΟ ΜΑΣ ΜΕΛΟΣ:

ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ...


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 04:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με wicca, ευκολότερα βρίσκεις άτομα με...ψυχικές αδυναμίες

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 13:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά. Νομίζω πως υπάρχει ονομασία γι' αυτές τις ικανότητες. Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς ποιά είναι. Νομίζω εμβιωτικός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 13:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Empathy : εναίσθηση , ενσυναίσθηση, εμβίωση, συναισθηματική κατανόηση.

τηλεοπτικό παράδειγμα..
κατι σαν την Diana Troy την ψυχολόγο που ειχε ο Picard στο Σταρ Τρεκ...


Γιώργος
live long and prosper....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 13:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς αυτό! Ή στη σειρά "Οι Άλλοι" αυτός που υποδύεται τον γιατρό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2003, 16:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΜΙΖΩ,ΦΙΛΟΙ,
ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΦΙΛΟ ΜΑΣ,ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ,ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΦΥΣΙΚΑ,ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙ ΕΠ'ΑΥΤΩΝ...Η ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ XTREMEFAST,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ...ΕΛΑ ΦΙΛΕ ΜΑΣ,ΓΙ'ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ....

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 19:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΩΡΙΣΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ:1.ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ Η' ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΟΙΩΘΩ ΤΙ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ Η' ΚΑΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ,ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΟΙΩΘΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ,ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ,ΑΝ ΤΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΘΕΤΙΚΗ Η' ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΔΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΑΚΡΥΖΩ ΕΠΕΙΔΗ ΝΟΙΩΘΩ ΤΙ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΩ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ Η' ΣΕ ΟΘΟΝΗ, ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ Η' ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.2.ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΕΠΙΜΟΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ Η ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ.ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.3.ΟΔΗΓΑΩ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΡΑΚΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ.ΕΧΩ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20 ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΙΣΤΑΝΘΗΚΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΟΔΗΓΩΝ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗΣ ΟΠΩΣ:ΞΕΡΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΙΟΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ,ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΛΗ Η' ΚΑΚΗ ΕΙΔΗΣΗ,ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΙΔΙΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ(ΗΜΑΣΤΕ ΔΙΔΥΜΟΙ).ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ:6η ΑΙΣΘΗΣΗ?ΕΞΩΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ?ΥΠΕΡΔΙΑΙΣΘΗΣΗ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 19:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Xtremefast,
Πιστεύω πως είναι αυτό που περιέγραψε ο Γιώργος, εναίσθηση, εμβίωση.
Είσαι εμβιωτικός.
Προσωπικά το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον να έχει κανείς τέτοια "δύναμη" ή παρόμοια. Εγώ δεν έχω (αλλά εξασκούμε στην τηλεπάθεια) και συμφωνώ με τον wicca πως δύσκολο να βρεις άτομα με ψυχικές δυνάμεις, αλλά αφού έχεις κι εσυ σίγουρα κάποιος άλλος θα υπάρχει . Έχεις διαβάσει ποτέ για τις δυνάμεις σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 20:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα θα σ' έχουν οφελήσει οι δυνάμεις σου στις σχέσεις σου!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 21:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ mrmystick ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ? ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΑΤΟΜΑ.ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΑΤΟΜΟ.Η ΕΝΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΥΤΑΠΑΤΗΣ.ΛΕΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 21:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Βέβαια δεν ήξερα ότι εναίσθηση είναι ψυχολογική αυταπάτη. Μάλλον κατάφερα να δείξω πόσο άσχετος είμαι! Sorry αν το πήρες άσχημα, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.
Πάντως για την εμβίωση είμαι σίγουρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 22:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωρίζει κανένας για τις δυνάμεις σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 22:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ,ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΩ ΝΑ ΠΡΟΔΟΘΩ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ,ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Η' ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΩ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ <ΕΧΑΣΕΣ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙΣ>.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 23:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια ερώτηση που μπορεί να μην στην κάνουν συχνά αλλά θα σου φανεί κοινότυπη: Μπορείς να αισθανθείς εμένα; (Από απόσταση ίσως όχι, αλλά αν συγκεντρωθείς;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 23:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΜΕΝΟΣ ΚΑΛΑ Η Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ...

ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ 'ΔΩ Ο "Vvvvvvvvv" EXEI ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ: ΤΗΛΕΚΙΝΗΣΗ


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 23:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω να υπάρχουν μέλη του esoterica που να μην είναι συνειδητοποιημένα, έστω και λίγο. Και εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να πεις ψέματα για κάτι τέτοιο. Βέβαια ποτέ δεν ξέρει κανείς........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 23:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΔΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΩ.ΟΣΟ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΛΕΚΙΝΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ,ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ.--WICCA--ΒΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mrmystick
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 23:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mrmystick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί το λες αυτό για το παιδί με την τηλεκίνηση; Ίσως μπορέσω να σου στείλω εγώ αν βρω scaner.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 02:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ...
ΜΑ ΑΓΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΡΔΙΑ...
ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΗΡΑΝ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 17:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ XTREMEFAST,
ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΤΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ,ΙΣΩΣ,ΕΞΑΣΚΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ(ΕΔΩ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΩΝ)ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΙΔΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΘΕΤΙΚΟ...ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΚΑΝΩ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΠΙ ΤΕΤΟΙΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ...

ΜΕ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 17:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτ'απ'όλα πιστεύω πως πρέπει να αισθανεσαι χαρουμενος που έχεις ξύπνιες αυτες τις ικανότητες.εμείς για να τις αποκτησουμε πρέπει να εξασκηθουμε ίσως και για μηνες για να φτασουμε εκει που είσαι εσύ .

θα ήθελα να σε ρωτήσω κατι : σου έχει τύχει να τις χρησιμοποιήσει για κατι "κακό" όπως για να κανεις κακό σε ένα πρόσωπο ? και αν ναι , υπήρχε κάποιου είδους συνέπεια ?

τωρα , για το αν θα έπρεπε να απευθυνθείς σε ειδικους δεν το νομίζω μια και πολλοι ειναι τραρλατάνοι . τους πραγματικά ειδικους δεν τους ξερουμε γιατί δεν διαφημίζονται και θα είναι πολυ δυσκολο να οτυς βρεις . παντως εφόσον έχεις αυτες τις ικανότητες δε θα σου είναι και ιδιέτερα δύσκολο να "άισθανθεις" άτομα που να μπορείς να μιλησεις για αυτες σου τις δυναμεις . να έχεις το νου σου γιατί εκεί έξω ίσως βρίσκεται καποιος που να εξελιχθει σε δασκαλος για σενα...
παρόλαυτα ίσως το καλυτερο για αρχή θα ήταν να είσαι εσύ ο ίδιος δασκαλος του εατου σου . ξεκίνα εξασκηση και πού ξερεις ?...μπορεί αν εμφανιστίε καποιος απο κει που δεν το περιμενεις .άλωστε , λενε πως πολλες φορες ο δασκαλος ερχεται όταν ο μαθητής είναι ετοιμος απο μόνος του ...

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 21:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ T-SEEKER .ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ.ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΑΥΤΟ.ΕΝΑΣ ΕΣΠΑΣΕ ΤΕΛΕΙΟΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ,ΑΛΛΟΣ ΠΕΘΑΝΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΜΙΑΣ ΑΛΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΦΟΡΤΙΣΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ(ΟΡΓΗ-ΜΙΣΟΣ) ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΑΘΑΝΕ ΤΟ ΚΑΚΟ.ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ,ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2003, 22:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα φίλε xtremefast!

καλώς ήρθες στον διαδικτυακό χώρο του esoterica.

Γράφεις λοιπόν, στον τίτλο του θέματος που έχεις ανοίξει, ότι ψάχνεις άτομα...Ατομα για συζήτηση; Και με ποιο σκοπό; Θέλεις - να υποθέσω - να κατανοήσεις αυτό το οποίο σου συμβαίνει; Να δεις ίσως, άτομα με παρόμοιες εμπειρίες πως το χειρίστηκαν;... Πρώτα από όλα: Εσύ τι πιστεύεις γιαυτό το οποίο σου συμβαίνει; Πόσο συνειδητά συμμετέχεις σε αυτό; Μπορείς και θες να το ελέγξεις; Διαβλέπεις έστω και αχνά κάποιο σκοπό σε αυτό;
Πρώτα πιστεύω, θα ήταν καλό να θέσεις κάποιες ερωτήσεις στον εαυτό σου, να βάλεις σε τάξη, να εντοπίσεις μέσα στον εσωτερικό σου κόσμο τις ικανότητές σου αυτές, ώστε να μπορέσεις να βρεις και τον λόγο ύπαρξής τους.
Καλό επίσης πιστεύω ότι θα ήταν να μη βιαστείς δίνοντας υπερβολικά μικρή η μεγάλη σημασία σε αυτά που παρατηρείς ότι σου συμβαίνουν. Γράφεις στο τελευταίο σου μήνυμα, για ατυχήματα τα οποία συνέβησαν σε άτομα που γνώριζες, και με τα οποία είχες "κακά προηγούμενα". ΄Μήπως δεν είναι τελικά και τόσο ασφαλές νε υποβάλουμε στον εαυτό μας την ικανότητα για χρήση σκοτεινών και καταστροφικών δυνάμεων; Σκέψου το λίγο...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ma.gos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 02:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ma.gos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ma.gos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XTREME FAST ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ..
ΕΙΣΑΙ ΠΡΙΚΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ..
ΤΩΡΑ ΑΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΑΛΛΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ ΕΞΑΣΚΗΣΕ ΤΕΣ.
ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ..
ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΜΑΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ...
ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ..ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ...


If man is 5
then the devil is 6
if the devil is 6
then god is 7
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 05:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες,...
quote:
ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ:6η ΑΙΣΘΗΣΗ?ΕΞΩΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ?ΥΠΕΡΔΙΑΙΣΘΗΣΗ?

'
Ε.S.P. (Extra Sensory Perception - Εξωαισθητική αντίληψη)

Εξωαισθητική αντίληψη είναι η ικανότητα ενός ατόμου να αντλεί πληροφορίες απο το περιβάλον του κοντινό ή μακρινό, δίχως την χρήση των 5 αισθήσεων:
-Όραση
-Ακοή
-Ομιλία
-Αφή
-Όσφρηνση

Είναι η εμπειρία των αισθήσεων ώς βίωμα.
Υπάρχουν 3 είδη εξωαισθητικής αντίληψης.
Υπάρχει απίσης και η ΨΚ Ψυχοκίνηση, δηλαδή η ικανότητα να μετακινεί κάποιος ένα αντικείμενο με τη δύναμη της θέλησης ή δύναμη του μυαλού ή αποκωδικοποιώντας τη λειτουργεία ανωτέρων καταστάσεων της αύρας, εκμεταλευόμενος αυτές ακριβώς τις ιδιότητές της που θα ενεργοποιήσουν ενα μικρό ενεργειακό πεδίο της αύρας τους που στην πραγματικότητα αυτό το μικρό κομμάτι αύρας θα σηκώσει το οποιοδήποτε αντικείμενο.
Συνεχίζοντας στα 3 είδη ESP, τα 3 βασικά είδη είναι η τηλεπάθεια, η διόραση και η πρόγνωση/παρελθοντογνωσία
.
Η τηλεπάθεια
Η τηλεπάθεια είναι η μεταφορά των σκέψεων ή συναισθημάτων απο και προς άλλο άτομο δίχως άλλου είδους επικοινωνία (νοήματα είτε με νεύματα είτε με τα χέρια, ομιλία).

Η διόραση
Διόραση είναι η αντιληπτική ικανότητα εικόνων ή αντικειμένων ή γεγονότων.
Η διαφορά στη διόραση και στην τηλεπάθεια βρίσκεται μόνο στο περιεχόμενο αυτού που γίνεται αντιληπτό. Η τηλεπάθεια και η διόραση είναι μορφές της ίδιας λειτουργίας με λεπτές διαφοροποιήσεις μεταξύ τους που στην ουσία γίνονται για πρακτικούς σκοπούς και καλύτερη κατανόηση των λειτουργιών τους.

Η πρόγνωση/παρελθοντογνωσία
Όπως γίνεται κατανοητό και απο το νόημα της λέξης, πρόγνωση/παρελθοντογνωσία είναι η γνώση κάποιου συμβάντος μέσα στο χρόνο, είτε προς το μέλλον είτε προς το παρελθόν (κρυμμένες πληροφορίες).
'
'
Φάκελος ~ Ψυχοκίνηση (ΨΚ)

Ορισμός

Ψυχοκίνηση, μια μορφή της ενέργειας Ψ, που σημαίνει ότι προφανώς είναι μια τεχνική χρησιμοποίησης των άγνωστων δυνατοτήτων του μυαλού, πέρα από το θέμα μέσω των αόρατων μέσων (συνδιασμός αυτού που αναφέρθηκε πριν με τη χρησιμοποίηση μέρους της ενέργειας του πλέγματος της αύρας. Τα παραδείγματα της ΨK είναι μετακινήσεις των αντικειμένων, κάμψη των μετάλλων, και καθορισμός της έκβασης των γεγονότων. Μπορεί να συμβεί αυθόρμητα και σκόπιμα αποδεικνύοντας οτι είναι και ασυναίσθητη και συνειδητή διαδικασία.

Πρώτη προσέγγιση

Στη συνηθισμένη καθημερινή ζωή ο άνθρωπος επιδρά στο περιβάλλον χρησιμοποιώντας τη δύναμη των μυών του. Στρίβει το τιμόνι του αυτοκινήτου του, χτυπώντας μια πέτρα την παραμερίζει, σηκώνει κάποιο νόμισμα, βάζει σε κίνηση τον κινητήρα μιας μηχανής, κ.α. Παράλληλα όμως με αυτές τις φυσικές πράξεις που κάνει ο άνθρωπος, είναι ικανός, όπως έχει παρατηρηθεί πολλές φορές, να επηρεάσει το περιβάλλον και με την πνευματική αυτοσυγκέντρωση, με τη δύναμη δηλαδή της θέλησής του που στην πραγματικότητα είναι εξάσκηση των λεπτοφυέστερων ιδιοτήτων του δυναμικού του πλέγματος της αύρας.

Ώς ΨΚ θεωρούμε κάθε μορφή επίδρασης του ανθρώπου στο περιβάλλον που γίνεται απο μακριά και που δεν οφείλεται στις γνωστές φυσικές δυνάμεις. Εδώ θα μπορούσαμε να αναφέρουμε μερικά παραδείγματα, χωρίς να αναλύσουμε την αξιοπιστία τους, όπως η μετεώρηση σωμάτων, το βάδισμα του Ιησού πάνω στο νερό, η τηλεκινησία διαφόρων αντικειμένων, τραπεζιών κ.λ.π απο άτομα με έντονα ανεπτυγμένες αυτές τις ικανότητες (ψυχικούς), καθώς και σύγχρονα εργαστηριακά πειράματα που έδειξαν την επίδραση της πνευματικής αυτοσυγκέντρωσης πάνω σε αντικείμενα.
Θεωρείται, οτι η ΨΚ δε μπορεί μόνο να κινεί αντικείμενα, αλλά και να επηρεάζει ή να αναστέλλει κάθε φυσική ή χημική διαδικασία, όπως είναι τα μαγνητικά και ηλεκτρικά αποτελέσματα, η παραγωγή φυσικών ανεξάρτητων οπτικών ή ηχητικών φαινομένων. Παράδειγμα αυτού του φαινομένου είναι η "πέρα απο τις αισθήσεις φωτογράφιση", κατά την οποία παρατηρείται αποτύπωση εικόνων πάνω σε φωτογραφικό χαρτί, με την αποκλειστική βοήθεια της αυτοσυγκέντρωσης. Ένα άλλο παράδειγμα είναι η ασυνήθιστη θεραπεία, όπου παρατηρείται η επίδραση πάνω στις βιοχημικές αντιδράσεις του ζώντος οργανισμού. Στην ίδια κατηγορία ανήκουν και τα φαινόμενα των στοιχειών και των φαντασμάτων.

Η ΨΚ επίσης μπορεί να λειτουργήσει με ένα τρόπο που να θυμίζει την τηλεπάθεια. Μέχρι τώρα εξετάσαμε την τηλεπάθεια ως μορφή τής πέρα απο τις αισθήσεις αντίληψης. σαν μια διαδικασία αντίληψης, όπου ο ενεργός δέκτης διαβάζει το μήνυμα που περιέχει ο εγκέφαλος του πομπού. Συχνά όμως παρατηρείται και μια αντίθετη διεργασία, που είναι χαρακτηριστική για τη δραστηριότητα του πομπού. Σ' αυτή την περίπτωση ο πομπός αυτοσυγκεντρώνεται κι αποτυπώνει το μήνυμα στον παθητικό εγκέφαλο του δέκτη. Αυτού του είδους η διεργασία ανήκει στην κατηγορία της ψυχοκίνησης.

τη μορφή αυτή επικοινωνίας πνεύματος με πνεύμα ή ψυχής με ψυχή, τη θεωρούμε στα πειράματα σαν κάτι το δεδομένο, όπου ο πομπός προσπαθεί να επηρεάσει το δέκτη απο μακριά και τον οδηγεί για παράδειγμα σε μια ορισμένη κίνηση. Γι' αυτό, το φαινόμενο αυτό το ονομάζουμε μερικές φορές "υποβολή εξ' αποστάσεως" ή "τηλεπαθητική υποβολή". Στα συνηθισμένα τηλεπαθητικά πειράματα ή σε περιπτώσεις ανάγκης -ατύχημα ή θάνατος- όπου μεταβιβάζονται αυθόρμητα τα τηλεπαθητικά μηνύματα, τις περισσότερες φορές δε μπορεί κανείς να διακρίνει ποιός απο τους δυο μηχανισμούς λεθιτούργησε, αν ήταν δηλαδή μια πέρα απο τις αισθήσεις μας ή μια ψυχοκινητική διαδικασία ή ένας συγκερασμός και των δυο.


Αυθεντικά Ψυχοκινητικά Φαινόμενα

Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε, οτι οι περισσότερες παλιότερες περιγραφές ψυχοκινητικών φαινομένων είναι πολύ αμφισβητήσιμες. Κάτι τέτοια φαινόμενα χρησιμοποιήθηκαν συχνά εσκεμμένα απο ανθρώπους κάθε μορφής, μάγους, ταχυδακτυλουργούς ή ψευτομέντιουμ, που χρησιμοποιούσαν τις περισσότερες φορές διάφορα βοηθητικά μέσα για να φτάσουν στο σκοπό τους. Ένα μεγάλο μέρος των περιγραφών επίσης έχει πιθανόν παραποιηθεί αρκετά. Γι' αυτό θα πρέπει εμείς, προτού παρουσιάσουμε ενα φαινόμενο ως ψυχοκινητικό, να θέσουμε δυο κριτήρια όπως και στην περίπτωση της διόρασης και μόνο όταν πληρούνται αυτές οι προυποθέσεις, να δεχόμαστε το φαινόμενο αυτό ως ψυχοκινητικό.
1. Θα πρέπει να έχουμε μια βάσιμη απόδειξη οτι παραγματοποιήθηκε ενα αντικειμενικό γεγονός.
2. Οι συνθήκες της πραγματοποίησής του θα πρέπει να αποκλείουν κάθε γνωστή φυσική ενέργεια που θα μπορούσε να το προκαλέσει.
Η έρευνα για την ψυχοκίνηση βρίσκεται πολύ πιο πίσω απο την πολύ πιο εδραιωμένη έρευνα της διόρασης.Απ' όσο όμως ξέρουμε, οι νόμοι που διέπουν την ψυχοκίνηση φαίνεται οτι συμφωνούν με κείνους της διόρασης. Αυτό αποδεικνύει, οτι οι δυο αυτές λειτουργίες είναι συγγενείς ως προς τη φύση τους. Υποθέτουμε επίσης, οτι η ψυχοκίνηση είναι αποτέλεσμα της ενέργειας Ψ, αν και δε ξέρουμε τι θα μπορούσε να είναι και πώς λειτουργεί.

Μπορούμε να σκεφτούμε δυο ειδών λειτουργίες. Ίσως η λειτουργία της ΨΚ να είναι αποτέλεσμα του γεγονότος οτι η ενέργεια αυτή μεταβάλεται σε μια γνωστή φυσική ενέργεια (κινητική, χημική, κ.τ.λ).Οπότε η Ψ ενέργεια θα μπορούσε να λειτουργήσει σαν καταλύτης, ο οποίος σύμφωνα με το δεύτερο νόμο της θερμοδυναμικής προκαλεί μεταβολές της ενέργειας. Απο τις αναφορές που δόθηκαν απο ορισμένες συνεδριάσεις "φυσικών διάμεσων" όπου παρατήρησαν ενα ψυχρό ρεύμα αέρος, βγαίνει το συμπέρασμα, οτι η κινητική ενέργεια που χρησιμοποιήθηκε για τη μετακίνηση αντικειμένων πιθανότατα να προκλήθηκε απο τη θερμική ενέργεια που περιείχε ο αέρας.

Στην πραγματικότητα όμως η αντικειμενική γνώση που έχουμε για την ΨΚ είναι ελάχιστη. Το να μιλήσουμε γι' αυτή κατηγορηματικά είναι κάτι πολύ δύσκολο. Άν αφήσουμε να περάσουν απαρατήρητοι οι απατεώνες που όλο και παρουσιάζονται, δε μπορούμε να αποκλείσουμε τις πλάνες. Συχνά παρατηρείται το φαινόμενο, άπειροι παρατηρητές να παραβλέπουν τις μικρές μεταβολές της θερμοκρασίας ή της υγρασίας του αέρα, τα ρεύματα, τις ελαφριές σεισμικές δονήσεις, τις τάσεις της ύλης ή άλλες φυσικές αιτίες σχετιζόμενες με το φαινόμενο.

Αυτό ίσως νά 'ναι και το καλύτερο παράδειγμα απόδειξης των δυσκολιών, που αντιμετωπίζει ο ερευνητής προκειμένου να ερμηνεύσει τα ψυχοκινητικά φαινόμενα που παρουσιάζονται με τη μορφή μιας ασυνήθιστης θεραπείας. Είναι γνωστό, οτι οι ασθενείς που πηγαίνουν στους Άγιους Τόπους ή που βρίσκονται κοντά σε ενα ιδιαίτερα ικανό άτομο μπορούν να θεραπευτούν απο τις αρρώστιες τους. Αν μπορούσαμε να δεχθούμε αυτό το γεγονός σαν αληθινό θα είχαμε μια περίπτωση ψυχοκίνησης, που θα ήταν αποτέλεσμα μιας ανεξήγητης ενέργειας γνωστών και άγνωστων κανόνων της φυσικής, της χημείας ή της βιολογίας, που προκαλούν μια αντικειμενική μεταβολή μέσα στο ζωντανό οργανισμό. Στην πραγματικότητα όμως, πίσω απο κάθε μια απο αυτές τις περιπτώσεις της ασυνήθιστης θεραπείας, βρίσκεται κάποια απο τις ακόλουθες αιτίες, που φυσικά δε μπορεί κανείς να τις χαρακτηρλισει σα ΨΚ.
1. Πριν και μετά τη θεραπεία δεν έγινε καμιά διάγνωση, έτσι που να μπορεί να αποδειχθεί αν έγινε κάποια βελτίωση. Την υπερβολή σ' αυτές τις περιγραφές καθώς και την παραδοχή του φαινομένου χωρίς συζήτηση τις εξηγεί η προδιάθεση που έχουν τα άτομα να πιστέψουν το φαινόμενο.
2. Αν τελικά υπάρξει κάποια αντικειμενική βελτίωση, είναι δύσκολο να προσδιορίσουμε το ρόλο που έπαιξε ο φυσικός μηχανισμός άμυνας του οργανισμού ή η προηγούμενη ή ταυτόχρονη ιατρική θεραπεία.
3. Πιθανότατα στους ασθενείς ασκήθηκε μια υποκειμενική επίδραση. Ίσως να περάσουν οι πόνοι ή τα άλλα υποκειμενικά συμπτώματα, αλλά να μην έγινε κάποια πραγματική βελτίωση.
4. Υπάρχει τελικά κι η δυνατότητα να ήταν το φαινόμενο ψυχοσωματικής υφής. Οι ψυχικές καταστάσεις, όπως είναι οι δυνατές συγκινήσεις, η υποβολή κατά τη διάρκεια ύπνωσης, η πίστη στη θεραπεία μπορούν να προκαλέσουν και σωματικές μεταβολές, παρ' όλο που το φαινόμενο δρα μέσα στα πλαίσια φυσιολογικών αλλά και ψυχολογικών σχετικοτήτων.

Για να μπορέσουμε χωρίς ενδοιασμούς να διακηρύξουμε τον ψυχοκινητικό χαρακτήρα μιας τέτοιας θεραπείας, θα πρέπει να διαπιστωθεί η πραγματική βελτίωση σε μια σειρά ασθενών και ταυτόχρονα να υπάρχει και μια ομάδα απο ασθενείς, στους οποίους δε δοκιμάστηκε καμιά μέθοδος θεραπείας κι οι οποίοι δε θα παρουσιάσουν βελτίωση. Η βελτίωση θα πρέπει να επιτευχθεί χωρίς να ξέρουν οι ασθενείς τίποτα για την προσπάθεια της θεραπείας, γιατί έτσι μόνο θα μπορούσε να αποκλεισθεί η περίπτωση μιας υποκειμενικής επιρροής. Άν ίσχυαν όλες αυτές οι αυστηρές προυποθέσεις που είναι απαραίτητες για την απόδειξη του ψυχοκινητικού χαρακτήρα της θεραπείας, με δυσκολία θα βρίσκαμε έστω και μια τέτοια περίπτωση ασυνήθιστης ίασης.
'
'
Μελέτες γύρω απο την ψυχοκίνηση ΨΚ
Robert L. Shacklett, May 1985

Η απόδειξη ότι η πρόθεση ή ο σκοπός παίζουν ένα σημαντικό, ίσως ένα κυρίαρχο ρόλο με τον τρόπο που το σύμπαν κινείται, έχουν συσσωρευτεί μέχρι έναν τέτοιο βαθμό, ώστε αισθανόμαστε σχετικά ασφαλής να καταλήξουμε σε ένα σημείο κάνοντας μερικές εικασίες.

Κατ' αρχάς, ας περιγράψουμε μερικά από αυτά τα στοιχεία που φαίνονται τόσο συναρπαστικά. Υπάρχει η ανθρωπική αρχή που δηλώνει ότι ο ίδιος ο κόσμος οργανώνεται και κατασκευάζεται κατά τέτοιο τρόπο ώστε οι άνθρωποι -- συνειδητοί παρατηρητές -- είναι ένα αναπόφευκτο προϊόν της εξέλιξής του. Αυτή η ιδέα που συνδέεται με τη φυσική των στοιχειωδών σωματιδίων καθώς επίσης και η κοσμολογία του Big Bang είναι και όμορφες και τρομερές στις επιπτώσεις της.

Το αποτέλεσμα ενός placebo, είναι ένα άλλο είδος φαινομένου που ωθεί στη γενική κατεύθυνση προσπάθειας περιγραφής. Εδώ η πίστη στην αποτελεσματικότητα ενός φαρμάκου, φαίνεται να έχει μια ισχυρή επιρροή στην απάντηση του σώματος σε εκείνο το φάρμακο. Και σύμφωνα με αυτή την ίδια γραμμή, και οι πληροφορίες που επεκτείνονται ακόμη και στον κόσμο των αθλητών και του αθλητισμού, προτείνουν ότι όλο και περισσότεροι άνθρωποι είναι θετικά διακείμενοι προς την ιδέα ότι η εμφύτευση της σωστής σκέψης ή της εικόνας στον υποσυνείδητο είναι το κλειδί για μια επιθυμητή συμπεριφορά στο σώμα.

Υπάρχει και η ποσότητα των πληροφοριών που έχουν προκύψει από τις μελέτες για την ψυχοκίνηση (ΨK). Η έρευνα στη Μικρο-ΨK, όπως με τη δημιουργία τυχαίων γεγονότων, έχει δείξει ότι η σκέψη ή η πρόθεση είναι αδύναμες αλλά μετρήσιμα συνδέονται με τα ατομικά ή κβαντικά-ισόπεδα συστήματα. Μελέτες στη Μακρο-ΨK, είτε είναι λυγίσματα κουταλιών σε δημόσια θεάματα όπου εκτελούνται τέτοιου είδους φαινόμενα ή προσεκτικά ενοργανωμένη εργασία στο εργαστήριο, προτείνουν ότι η έκλυση των σχετικά μεγάλων ποσών φυσικής ενέργειας μπορεί να προκληθεί από τη σκεπτόμενη δύναμη.

Τώρα ένα περισσότερο κομμάτι των πληροφοριών από τη φυσική. Υπάρχει ένας κανόνας που κυβερνά τη συμπεριφορά των φυσικών συστημάτων αποκαλούμενων "αρχή λιγότερης δράσης του Χάμιλτον". Η δράση ορίζεται ως το προϊόν της ενέργειας και του χρόνου, και η αρχή λιγότερης δράσης απλά δηλώνει ότι όταν υποβάλλεται ένα σύστημα στην κάποια αλλαγή επιλέγει μια πορεία κατά μήκος της οποίας αυτό το προϊόν έχει ένα μαθηματικό ελάχιστο (υποθέτοντας οτι οι επιρροές από έξω από το σύστημα είναι αμελητέες). Δεν θα μπώ στην ανάλυση της ερώτησης για το πώς το σύστημα "ξέρει" ότι το μονοπάτι που πάρθηκε είναι πράγματι μιας πορείας ελάχιστης δράσης. Θέλω να τονίσω εντούτοις, ότι η αρχή βρέθηκε να ισχύει και για τα (κλασσικά) συστήματα μεγάλης κλίμακας και για τα μικρής κλίμακας (κβαντικά) συστήματα.

Τώρα θα επιθυμούσα να πάρω αυτές τις ιδέες μαζί και να δω τι μπορώ να βγάλω από αυτές. Πρώτα πρέπει να κάνω μερικές απλές υποθέσεις: (1) "Σκέψη" πραγματοποιείται σε διαφορετικό επίπεδο από τη φυσική (αυτό ας το ονομάσουμε "μυαλό") αλλά αλληλεπιδρά με το φυσικό μέσω μιας αδύνατης σύζευξης μεταξύ της φυσικής ενέργειας και μιας λεπτότερης ενεργειακής μορφής. (2) Το φυσικό επίπεδο λειτουργεί σύμφωνα με το φυσικό νόμο (αρχή του Χάμιλτον) εκτός από το χρόνο όταν η σκέψη αλληλεπιδρά.

Σημειώστε ότι (1) είναι μια προσπάθεια να διευκρινιστεί ο όρος "ψυχοκίνηση". (Η ονομασία ενός φαινομένου δεν το εξηγεΐ!) Προτείνει ότι η σύνδεση μυαλού-ύλης δεν είναι τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από την ψυχοκίνηση. Μερικοί αναγνώστες μπορούν να δουν στο (2) κάποια ομοιότητα "στα διαγράμματα Feynman" και αυτό είναι ακριβώς η εικόνα που επιθυμώ να προκαλέσω. Μια αναλογία μπορεί να γίνει σε μια σφαίρα μπιλιάρδου (φυσικό σύστημα) που κυλά σε μια ευθεία γραμμή έως ότου αλληλεπιδρά μια στέκα (σκέψη) αλληλεπιδρά μαζί της και τη στέλνει σε μια νέα κατεύθυνση. Ένα σημείο αλληλεπίδρασης καλείται μερικές φορές "κορύφωση."

Χρησιμοποιώντας αυτό το πρότυπο είναι αμέσως εμφανές ότι λειτουργούμε τον οργανισμό μας μέσω της ΨΚ. Από το εμβρυϊκό στάδιο επάνω, έχουμε μάθει και κάνουμε πράξη αυτή την ικανότητα. Είτε το δάχτυλο συσπάται είτε θεραπεύει, οι ίδια διαδικασία συνδέει τη σκέψη με την ύλη. Η πρόθεση υπαγορεύει την κατεύθυνση -η φυσική και η χημεία ξεκινούν από εκεί. Εάν το μυαλό προτείνει οτιδήποτε άλλο εκτός από την τέλεια υγεία στο σώμα, το σώμα θα συνεργαστεί πειθήνια με τη "πρόθεση" και θα προχωρήσει κατά μήκος μιας πορείας λιγότερης δράσης (ή της ελάχιστης ενέργειας) μέχρι την επόμενη κορύφωση. Το μονοπάτι που πάρθηκε μπορεί να αντιστοιχεί σε οποιαδήποτε επίκρατούσα ασθένεια στο χρόνο (υψηλότερη πιθανότητα/λιγότερη ενέργεια) ή μπορεί να παραγάγει ένα πιό εξωτικό σύνολο συμπτωμάτων ανάλογα με τα ενεργειακά εμπόδια που δημιουργούνται από το ανοσοποιητικό σύστημα. Κατά συνέπεια, η αποτελεσματικότητα φαρμάκων θα μπορούσε να φανεί από την άποψη των μοριακών εμποδίων που τοποθετήθηκαν κατά την πορεία βιοχημικών αντιδράσεων συνδεδεμένων με τη διαδικασία ασθενειών.

Η ΨK έξω από το σώμα φαίνεται δυσκολότερο σε μας μόνο επειδή δεν είχαμε όλα εκείνα τα χρόνια πρακτικής που είχαμε με τα σώματά μας. Οπωσδήποτε, γιατί να ασχολούμαστε προσπαθώντας να μετακινήσουμε αντικείμενα με τη βοήθεια της ΨK, όταν είναι πολύ ευκολότερο να χρησιμοποιηθεί το σώμα για να κινήσει τα πράγματα. Επίσης τα πράγματα έξω από το σώμα μας είναι στο δημόσιο τομέα και υπόκεινται σε μια συναίνεση για αυτό που αποτελεί "την πραγματικότητα". Ο τομέας της ΨK παρέχει ένα περιβάλλον όπου η συναίνεση μπορεί να αλλάζει προσωρινά επιτρέποντας στα άτομα να δοκιμάσουν πόσο η αισθητά εστιασμένη πρόθεση, που ακολουθείται από μια απελευθέρωση, μπορεί να προκαλέσει μια μάλλον μεγάλη ενεργειακή μετάπλαση (όπως στο λύγισμα του μετάλλου).

Η έρευνα στις διαδικασίες και τις ενέργειες της ΨK πρέπει να είναι ένα από τα προγράμματα πιό υψηλής προτεραιότητας στις επιστήμες του μυαλού. Παρά το οτι είναι άλλη μια ψυχική καινοτομία, η ΨK αντιπροσωπεύει την πιό θεμελιώδη διαδικασία στο σύμπαν.

~Έρευνα-Μετάφραση: ReptileSalonica~

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 17:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας φίλοι μου.

Η δική μου άποψη είναι πως οι ψυχικές ικανότητες του νέου φίλου xtreme δεν είναι και τόσο "ευχάριστες" όπως κάποιοι φίλοι μας αναφέρουν.

Θέλω να αναφέρω κάτι από την δική μου μικρή εμπειρία (δυνατότητα να "διαβάζω" τα χαρτιά) αν και δεν είναι φυσικά ίδιο με αυτό που αναφέρει ο φίλος.

Προσωπικά λοιπόν το θεώρησα (μετά από πολύ-πολύ καιρό) περισσότερο σαν αγγαρεία/βάρος ή έστω ένα δώρο που δεν ήθελα. Όσο και αν στην αρχή προσπάθησα να "εκμεταλλευτώ" το "χάρισμα" αυτό και να "κερδίσω" κάτι, στη συνέχεια είδα πολλές φορές πόσο βαρύ φορτίο ήταν & πόσα αυτό το "δώρο" "έπαιρνε" παρά μου έδινε.

Πόσο μάλλον στον φίλο xtreme με τόσες ψυχικές ικανότητες!

Φιλικά
Καλό σας απόγευμα.

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T-SEEKER
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
524 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2003, 18:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους T-SEEKER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσωπικα πιστεύω πως θα ήταν κρίμα εσείς που είστε "προικισμενοι" να έχετε αυτες τις ικανότητες χωρίς να εξασκηθείτε να παραμερήσετε επειδή δεν μπορειτε ακόμη να τις χρησιμοιποιήσετε ικανοποιητικα σωστά . θα προτεινα να εξασκηθείτε στον έλγχο τους γιατί όπως και κάποιος είπε προηγουμενως ποτε δεν ξερετε ποτε θα σας φανουν χρήσιμες . παντως μην χρησιμοποιήσετε ως πειραματόζωα ανθρώπους ...

υγ: αν καποιος θελει μπορει εδω http://paranormal.about.com/gi/dynamic/offsite.htm?site=http%3A%2F%2Fhome.conceptsfa.nl%2F%7Erdwinter%2Findex.html

να κανει πείραμα και να ελεγξει στην micro-psychokinesis που είναι η ικανότητα επηρεασμου μικρων ηλεκτρικως φορτίων
συνιστώ το πείραμα με τον cursor

"Οτιδήποτε μπορεί να συλλάβει και να πιστέψει ο ανθρώπινος νους μπορεί και να το καταφέρει"

Edited by - T-SEEKER on 21/08/2003 19:00:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1953125
Maintained by Digital Alchemy