ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΧΩ ΨΥΧΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΑΤΟΜΑ .........
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2009, 17:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα παιδια indigo και πιστευουν στο triquetra το κελτικο συμβολο που σημαινει τρικεντρο η τριφυλλι

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 10:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετω τους φιλους.Οπως ειπε ο φιλος(Jekyll-hyde) <<Δεν ονομάζεται και δεν αποκτιέται εκ τούτου.>> Το εχεις απο την γεννηση σου και αυτο το καταλαβα γιατι συνεβαιναν καποια περιστατικα απο τοτε που πηγαινα στο δημοτικο.Δεν ειχα την αντιληψη να αναπτυξω καποια ικανοτητα τοτε , ολα γινοταν απο ενστικτο.
Παντως το να εχεις καποια μη φυσιολογικη ικανοτητα δεν εχει μονο τα καλα της αλλα και κακα.Για παραδειγμα οταν ειμαι εξω και καποιος με κοιταει επιμονα απο μερος που δεν μπορεις να δεις ευκολα π.χ. απο παραθυρο τριτου οροφου πολυκατοικιας, εγω θα τον καταλαβω και θα τον δω.Φανταστειτε να εχει πολυ κοσμο τριγυρω και να σε κοιτουν.Τοτε δεν μπορεις να ησυχασεις ή προσπαθεις να μπλοκαρεις ολα τα σηματα που δεχεσαι αλλα σου προκαλει πονοκεφαλο.
Οι ψυχολογοι-ψυχιατροι θα ελεγαν πιθανον οτι αυτος εχει σοβαρο προβλημα.Αλλα τα φαινομενα και οι ικανοτητες αυτες ειναι ανεξηγητες και η επιστημη δεν μπορει να τις εξηγησει.Οποτε τι να πει κανεις ?

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.

Edited by - xtremefast on 06/10/2009 10:41:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 12:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ονομάζεται και δεν αποκτιέται εκ τούτου

quote:
ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.

Αυτά τα δύο δέν ταιριάζουν.Συμφωνώ απόλυτα με το δεύτερο.Όλοι μπορούν να αποκτήησουν όλες τις ικανότητες,αρκεί να το πιστέψουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 17:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22 η φραση <<δεν αποκτιεται εκ τουτου>> ειναι για κατι συγκεκριμενο,για μια ικανοτητα. Το <<αν πιστευεις ολα μπορουν να συμβουν>> ειναι κατι γενικο. π.χ.Οσο κι αν πιστευεις δεν μπορεις να αλλαξεις τους νομους της φυσης.Μπορεις να σταματησεις τον χειμμαρο που κατεβαινει απο ενα καμμενο βουνο ? Αν το DNA σου ειναι προγραμματισμενο να σου δωσει μεχρι 1.80 υψος , μπορεις να γινεις 2.10 ? Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2009, 17:59:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβαίνω πώς το εννοείς,απλά θέλω να σου πώ, οτι κυριολεκτικά όλα μπορούν να συμβούν άν τα πιστεύεις.Αν το dna σου είναι προγραμματισμένο για 1.80,μπορείς άν θέλεις να το επαναπρογραμματίσεις και να βαλεις ότι ύψος θές.Μπορείς να σταματήσεις χειμάρους με την σκέψη σου,να διακτινίζεσαι και γενικά δέν υπάρχει περιορισμός.Ζούμε σε μια ολογραφική παραίσθηση.Την πραγματικότητα που βιώνουμε την δημιουργεί ο εγκέφαλός μας,άρα μπορούμε να την τροποποιήσουμε όπως θέλουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2009, 16:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ονομαζεται τηλεμβιωση

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tommyg
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 01:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα (εφόσον γράφω μετά τις 1 δεν θα μπορούσα να πω κάτι άλλο)

είμαι καινούριος εδώ οπότε λίγη κατανόηση (το λεώ για να είμαι οκ προς το φόρουμ)

έχετε ανοίξει ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα το οποίο και προσπάθησα να παρακολουθήσω από την αρχή μέχρι το τέλος προκειμένου να είμαι όσο ποιο σώστος και μέσα στο θέμα γίνεται.

κατα αρχάς πιστεύω απόλυτα πως ο xtremefast λέει αλήθεια απλά θα πρέπει αυτό που έχει να το χρησιμοποιήσει σωστά (όπως και όσοι από εσάς το έχετε).
όντως υπάρχουν τέτοια ατομα απλά αυτά που ξέρουν να χρησιμοποιούν αυτά τα χαρίσματα είναι λίγα.ανάμεσα σε αυτά θα μπορούσα να πω πως είμαι και εγώ.λέω θα μπορούσα γιάτι από μικρός μπορούσα να δω τι θα γίνει,μπορούσα να καταλάβω τον άλλο από μακριά,να μεταδώσω αυτό που σκέφτομαι.δυστιχώς όμως δεν είμαι πλέον γιατί το έχω "διώξει" μετά τον θάνατο ενος συγγενικού μου προσώπου.επειδή είδα πως θα πέθαινε αλλά δεν μπόρεσα να κάνω κάτι το έδιωξα όπως είπα πριν από την στεναχώρια μου (αν και αμφιβάλω αν γίνεται να διώξεις αύτο το πραγμα τόσο εύκολα).πλέον εχώ πολύ λίγες δυνάμεις (εννοώ πνευματικά χαρίσματα)που σπάνια εμφανίζονται.
δεν γεννήθηκα πάντως το 1983 αλλά το 1988 στις 26 δεκεμβρίου (για την ακρίβεια στις 25 τα μεσάνυχτα).απόδειξη πως άνθρωποι με τέτοιες δυνάμεις δεν γεννήθηκαν αποκλειστικά το 1983 αλλά και ποίο μετά ( ή ποίο πριν)
μια συμβουλή προς τον νίκο(xtremefast) και όσους από εσάς έχετε τις συγκεκριμένες δυνάμεις : μάθετε να τις ελένχετε σωστά,να τις χρησιμοποιήτε για καλό σκοπο μόνο,δείξτε κατανόηση προς τους άλλους και ποτέ μην εκμεταλευτείτε αυτά τα δώρα υπέρ σας.

t.g.

Edited by - tommyg on 25/10/2010 02:16:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 07:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτος κ μονο πιστευω ειναι κ ο σκοπος το καλο κ μονο αυτο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
akishellas
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akishellas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος akishellas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου σου εχω στειλει mail αν θελεις μπορεις να το δεις σε ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fairry
Νέο Μέλος

Greece
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 22:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
καλημέρα (εφόσον γράφω μετά τις 1 δεν θα μπορούσα να πω κάτι άλλο
καλησπερα! εχω κατι να αναφερω. Ξερω πως νιωθεις αυτο συνεβει και σε εμενα κοιτα στο αρθρο ΄΄προγνωστικα ονειρα''.βλεπωπραγματα πριν συμβουν και μετα συμβαινουν.ετσι ειδα τους θανατους συγγενων μου και ατομων που τυχαινει να γνωριζω λιγο ή πολυ καλα.Αυτο ειναι κατι που δεν φευγει ποτε οσο και αν το αρνεισαι λωγω ενοχων.τα ονειρα μου τα συνοδευουν και οραματα που βλεπω οταν ειμαι σε ξυπνια κατασταση. εχω εντονα αναπτυγμενη διαισθηση και αισθανομαι τον χαρακτηρα του αλλου με μια ματια μονο.ειναι σαν να διαβαζω την ψυχη που εχω απεναντι μου.πολλες φορες με συγκινει το αγγιγμα μιας ψυχης και κλαιω χωρις λογο. επισης πολλες φορες επικοινωνω με νεκρους στα ονειρα μου ερχονται και μου μιλανε. Συχνα δεχομαι απαντησεις απο εκεινους σε θεματα που με απασχολουν εντονα.θελω να πω απο πολυ μικρη ξεκινησαν ολα αυτα απο τον καιρο που ξεκινησα να θυμαμαι τον εαυτο μου. ειναι τρομερο να ξερεις πως καποια στιγμη θα δεις τον χαμο δικων σου ανθρωπων.ισως βιωνεις μια περιοδο αρνησης μα να ξερεις πως οταν βρεθεις ευαλωτος καποια στιγμη της ζωης σου το ''χαρισμα''επιστρεφει.

fairryΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 20:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
καλημέρα (εφόσον γράφω μετά τις 1 δεν θα μπορούσα να πω κάτι άλλο
καλησπερα! εχω κατι να αναφερω. Ξερω πως νιωθεις αυτο συνεβει και σε εμενα κοιτα στο αρθρο ΄΄προγνωστικα ονειρα''.βλεπωπραγματα πριν συμβουν και μετα συμβαινουν.ετσι ειδα τους θανατους συγγενων μου και ατομων που τυχαινει να γνωριζω λιγο ή πολυ καλα.Αυτο ειναι κατι που δεν φευγει ποτε οσο και αν το αρνεισαι λωγω ενοχων.τα ονειρα μου τα συνοδευουν και οραματα που βλεπω οταν ειμαι σε ξυπνια κατασταση. εχω εντονα αναπτυγμενη διαισθηση και αισθανομαι τον χαρακτηρα του αλλου με μια ματια μονο.ειναι σαν να διαβαζω την ψυχη που εχω απεναντι μου.πολλες φορες με συγκινει το αγγιγμα μιας ψυχης και κλαιω χωρις λογο. επισης πολλες φορες επικοινωνω με νεκρους στα ονειρα μου ερχονται και μου μιλανε. Συχνα δεχομαι απαντησεις απο εκεινους σε θεματα που με απασχολουν εντονα.θελω να πω απο πολυ μικρη ξεκινησαν ολα αυτα απο τον καιρο που ξεκινησα να θυμαμαι τον εαυτο μου. ειναι τρομερο να ξερεις πως καποια στιγμη θα δεις τον χαμο δικων σου ανθρωπων.ισως βιωνεις μια περιοδο αρνησης μα να ξερεις πως οταν βρεθεις ευαλωτος καποια στιγμη της ζωης σου το ''χαρισμα''επιστρεφει.

fairry


Phgaina deutera dhmotikou kai ekana podhlato sto dromo eksw apo to spiti mou. Gia mia stigmh ekleisa ta matia mou kai eida san orama ena kokkino autokinhto na erxetai kata panw mou, etoimo na me xtyphsei. Merika deuterolepta argotera, to idio akrivws kokkino aytokinhto hr8e katapanw mou me ton idio akrvws tropo pou eixa fantastei to gegonos. Katafera na stripsw teleutaia stigmh to timoni. To 8umamai san kai twra.Ayto htan to prwto "krousma" twn "ikanothtwn" moy.Etsi, arxisa na asxoloumai me thn parapsuxologia, th metafysikh, th mageia kai ola ta "paraksena" apo 7 xronwn.Exw polu dynath diais8hsh. Kserw sxedon panta ti 8a sumbei kai mporw px na katalabw pou ponaei to agori mou, enw einai xiliometra makria mou ka8ws epishs kai ti 8a toy sumbei. Se sxesh me to na diavazw psuxes. Me to pou 8a dw ton allon mporw na katalabw amesws ti uparxei sthn psuxh toy. Pote mexri twra den exw pesei eksw stis kriseis mou.Exw parathrhsei oti otan niw8w "kakia" gyrw mou me pianei kati san dyspnoia. Einai les kai ton gnwrizw apo prin. Eimai 17 xronwn kai exw polles ypoxrewseis. Exw parathrhsei oti oso apasxolw to myalo mou me ma8hmatika, fysikes kai viologies apofeygw na xrhsimopoiw th diais8hsh mou kai ola ta sunafh. Prospa8w na apasxoloumai synexeia me ma8hmata ktlp gia ton logo ayto. Otan menw monh moy kai den exw ti na kanw, merikes fores einai o,ti xeirotero, gt den antexw na afhnw eleu8erh th skepsh mou.

Edited by - Narkissa555 on 26/10/2010 20:40:24

Edited by - Narkissa555 on 26/10/2010 20:41:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 17:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα, πολύ ενδιαφέροντα όσα λες Νάρκισσα(βέβαια θα ήταν καλύτερο να τα έγραφες στα ελληνικά όπως υπαγορεύουν οι κανονισμοί του σάιτ) και όντως θα ήταν καλό αυτή τη στιγμή να εστιάσεις στις υποχρεώσεις σου καθώς τα πράγματα θα είναι για σένα και για όλους μας δύσκολα...

Great Power brings Great resposibility

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, μπορείς να "καταλάβεις" ας πούμε ανθρώπους ακόμα και βλέποντάς τους στην τηλεόραση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2010, 19:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Narkissa555, όπως σωστά επισήμανε και ο φίλος Dr Jekyll Mr Hyde, προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish ώστε να διαβάζονται ευκολότερα τα μηνύματά σου από όλους.

Ευχαριστώ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 20:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, εχετε δικιο. Με συγχωρείτε, απλώς όταν εκανα τα ποστ, δεν ήξερα για τη φιλοσοφία αυτή του σαιτ. Dr Jekyll Mr Hyde, με ρώτησες αν μπορώ να ψυχογραφήσω ανθρώπους στην τηλεόραση. Όταν η προσωπικότητα τους διέπεται από κάτι συγκεκριμένο σε υπερβολικό βαθμό, μπορώ να το καταλάβω. Πχ, αν καποιος είναι πολύ κακοπροαίρετος, αλλά παρουσιάζεται ως φιλάνθρωπος, μπορώ να το «δω».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tommyg
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 23:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

καλημέρα (εφόσον γράφω μετά τις 1 δεν θα μπορούσα να πω κάτι άλλο
καλησπερα! εχω κατι να αναφερω. Ξερω πως νιωθεις αυτο συνεβει και σε εμενα κοιτα στο αρθρο ΄΄προγνωστικα ονειρα''.βλεπωπραγματα πριν συμβουν και μετα συμβαινουν.ετσι ειδα τους θανατους συγγενων μου και ατομων που τυχαινει να γνωριζω λιγο ή πολυ καλα.Αυτο ειναι κατι που δεν φευγει ποτε οσο και αν το αρνεισαι λωγω ενοχων.τα ονειρα μου τα συνοδευουν και οραματα που βλεπω οταν ειμαι σε ξυπνια κατασταση. εχω εντονα αναπτυγμενη διαισθηση και αισθανομαι τον χαρακτηρα του αλλου με μια ματια μονο.ειναι σαν να διαβαζω την ψυχη που εχω απεναντι μου.πολλες φορες με συγκινει το αγγιγμα μιας ψυχης και κλαιω χωρις λογο. επισης πολλες φορες επικοινωνω με νεκρους στα ονειρα μου ερχονται και μου μιλανε. Συχνα δεχομαι απαντησεις απο εκεινους σε θεματα που με απασχολουν εντονα.θελω να πω απο πολυ μικρη ξεκινησαν ολα αυτα απο τον καιρο που ξεκινησα να θυμαμαι τον εαυτο μου. ειναι τρομερο να ξερεις πως καποια στιγμη θα δεις τον χαμο δικων σου ανθρωπων.ισως βιωνεις μια περιοδο αρνησης μα να ξερεις πως οταν βρεθεις ευαλωτος καποια στιγμη της ζωης σου το ''χαρισμα''επιστρεφει.

fairry



μακαρι να ηταν ετσι τοσο απλα...αλλα δεν ειναι δυστιχως.δοκιμασα πολλες φορες να ηρεμησω και να το αφησω αυτο που εγινε πισω αλλα δυστιχως δεν τα καταφερα.βλεπεις τον πατερα μου τον σεβομουνα και τον αγαπουσα(οπως και τη μητερα μου) ετσι μολις το ειδα να γινεται στεναχωρηθηκα σε σημειο που περιορισα τα παντα.βλεπεις οταν ειχα δει πως 8α χασω καποιο αγαπημενο μου προσωπο δεν ειχα δει τον πατερα μου αλλα καποιον που του εμοιαζε.επειδη δεν θελω να το συνεχισω απο εδω αν 8ες εσυ (η κανενας αλλος) στειλε μου μαιλ και μιλαμε απο εκει.οσο αφορα αυτο το 8εμα που μου προτεινες να δω θα προσπα8ησω να το βρω.βλεπεις το σαιτ το βρηκα τυχαια ψαχνωντας...
[quote]Narkissa555
Phgaina deutera dhmotikou kai ekana podhlato sto dromo eksw apo to spiti mou. Gia mia stigmh ekleisa ta matia mou kai eida san orama ena kokkino autokinhto na erxetai kata panw mou, etoimo na me xtyphsei. Merika deuterolepta argotera, to idio akrivws kokkino aytokinhto hr8e katapanw mou me ton idio akrvws tropo pou eixa fantastei to gegonos. Katafera na stripsw teleutaia stigmh to timoni. To 8umamai san kai twra.Ayto htan to prwto "krousma" twn "ikanothtwn" moy.Etsi, arxisa na asxoloumai me thn parapsuxologia, th metafysikh, th mageia kai ola ta "paraksena" apo 7 xronwn.Exw polu dynath diais8hsh. Kserw sxedon panta ti 8a sumbei kai mporw px na katalabw pou ponaei to agori mou, enw einai xiliometra makria mou ka8ws epishs kai ti 8a toy sumbei. Se sxesh me to na diavazw psuxes. Me to pou 8a dw ton allon mporw na katalabw amesws ti uparxei sthn psuxh toy. Pote mexri twra den exw pesei eksw stis kriseis mou.Exw parathrhsei oti otan niw8w "kakia" gyrw mou me pianei kati san dyspnoia. Einai les kai ton gnwrizw apo prin. Eimai 17 xronwn kai exw polles ypoxrewseis. Exw parathrhsei oti oso apasxolw to myalo mou me ma8hmatika, fysikes kai viologies apofeygw na xrhsimopoiw th diais8hsh mou kai ola ta sunafh. Prospa8w na apasxoloumai synexeia me ma8hmata ktlp gia ton logo ayto. Otan menw monh moy kai den exw ti na kanw, merikes fores einai o,ti xeirotero, gt den antexw na afhnw eleu8erh th skepsh mou.

σε σχεση με σενα δεν ειχα κανενα τετοιο πραγμα οταν ημουν μικρος.θα μπορουσα να πω πως ειχα κατι ποιο εντονο πχ εβλεπα ατυχηματα να γινονται που την αλλη μερα τα λεγανε στις ειδησεις.οσο αφορα το αλλο που ειπες το ειχα απο μικρος απλα για ενα διαστημα το ειχα περιορισει και αυτο αλλα ευτυχως δεν περιοριστικε πολυ (σε σχεση με τα αλλα)
t.g.

Edited by - tommyg on 29/10/2010 23:40:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2010, 23:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως, οι άνθρωποι όσο μεγαλώνουν, αρχίζουν να αποκόπτονται από τις "ψυχικές δυνάμεις" τους. Επίσης, υπάρχουν διαστήματα που αυτές "απενεργοποιούνται". Ωστόσο, είμαι βέβαιη ότι μπορούν να επιστρέψουν ανά πάσα στιγμή. Και είμαι επίσης σίγουρη ότι όλοι έχουν ψυχικές ικανότητες. Απλά άλλοι τις έχουν "εξασκήσει" περισσότερο, άλλοι λιγότερο και άλλοι καθόλου, με αποτέλεσμα να λειτουργούν διαφορετικά στον καθένα. Υπάρχουν βέβαια κ άτομα που από τη σιγμή της γέννησής τους, μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις ήδη ανεπτυγμένες ψυχικές ικανότητές τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2010, 00:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή σου η ικανότητα σε έχει βοηθήσει στην σχέση σου με τον εαυτό σου ή/και τη ζωή Νάρκισσα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2010, 19:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτή σου η ικανότητα σε έχει βοηθήσει στην σχέση σου με τον εαυτό σου ή/και τη ζωή Νάρκισσα;

Δεν ξέρω... Νομίζω περισσότερο με αγχώνει και με στεναχωρεί, παρά μου κάνει καλό. Να σου δώσω ένα πρόσφατο παράδειγμα. Προχθές μπήκα σε μια καφετέρια με τις κολλητές μου και ξαφνικά άρχισε να με κυριεύει ένα περίεργο συναίσθημα ταραχής, απόγνωσης... μια παράξενη "ενέργεια". Ένιωθα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά σε εκείνο το μέρος. Όταν το είπα στην κολλητή μου τρομοκρατήθηκε, γιατί ξέρει ότι έχω καλή διαίσθηση. Χθες, ξαναπήγα στην ίδια καφετέρια με τη φίλη μου και άρχισα να νιώθω πάλι περίεργα, ωστόσο επειδή την προηγούμενη μέρα δεν είχε συμβεί τίποτα, θεώρησα ότι η διαίσθησή μου έκρινε λάθος. Όταν με ρώτησε η φίλη μου τι είχα, προσπάπθησα να αστειευτώ για να μην την τρομάξω άδικα. Ελάχιστες ώρες αργότερα βρέθηκε ακριβώς πάνω απ την καφετέρια αυτή ένας άνθρωπος που ήταν νεκρός για οχτώ ολόκληρες μέρες και δεν τον είχε αναζητήσει κανείς. Ήταν εγκατελλειμένος, πέθανε μόνος του, γεμάτος απελπισία και μοναξιά. Μάλιστα, ήταν γνωστός μας και στεναχωρηθήκαμε πολύ... Εντάξει, σε αυτή την περίπτωση μπορεί να θεωρήσεις ότι ήταν μια απλή σύμπτωση όλο αυτό. Καλά θα κάνεις. Η διαίσθηση δεν λειτουργεί πάντα. Ωστόσο εγώ ήμουν σίγουρη ότι κάτι «υπάρχει» εκεί. Αλλά δεν ήξερα τι ακριβώς. Και εκεί ήθελα να καταλήξω. Είχα τρομοκρατηθεί, «κρύωνα» και με είχε κυριεύσει φόβος. Δεν ήξερα τι θα γίνει ή τι έχει γίνει.Ήξερα απλώς ότι έχει συμβεί κάτι «κακό». Περνούσαν χίλια δυο από το μυαλο μου και δεν μπορούσα να προσδιορίσω ακριβώς τα γεγονότα. Δηλαδή, στην τελική μιλάμε για καταστροφή της ψυχολογικής κατάστασης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2010, 20:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Phgaina deutera dhmotikou kai ekana podhlato sto dromo eksw apo to spiti mou. Gia mia stigmh ekleisa ta matia mou kai eida san orama ena kokkino autokinhto na erxetai kata panw mou, etoimo na me xtyphsei. Merika deuterolepta argotera, to idio akrivws kokkino aytokinhto hr8e katapanw mou me ton idio akrvws tropo pou eixa fantastei to gegonos. Katafera na stripsw teleutaia stigmh to timoni. To 8umamai san kai twra.Ayto htan to prwto "krousma" twn "ikanothtwn" moy.Etsi, arxisa na asxoloumai me thn parapsuxologia, th metafysikh, th mageia kai ola ta "paraksena" apo 7 xronwn.Exw polu dynath diais8hsh. Kserw sxedon panta ti 8a sumbei kai mporw px na katalabw pou ponaei to agori mou, enw einai xiliometra makria mou ka8ws epishs kai ti 8a toy sumbei. Se sxesh me to na diavazw psuxes. Me to pou 8a dw ton allon mporw na katalabw amesws ti uparxei sthn psuxh toy. Pote mexri twra den exw pesei eksw stis kriseis mou.Exw parathrhsei oti otan niw8w "kakia" gyrw mou me pianei kati san dyspnoia. Einai les kai ton gnwrizw apo prin. Eimai 17 xronwn kai exw polles ypoxrewseis. Exw parathrhsei oti oso apasxolw to myalo mou me ma8hmatika, fysikes kai viologies apofeygw na xrhsimopoiw th diais8hsh mou kai ola ta sunafh. Prospa8w na apasxoloumai synexeia me ma8hmata ktlp gia ton logo ayto. Otan menw monh moy kai den exw ti na kanw, merikes fores einai o,ti xeirotero, gt den antexw na afhnw eleu8erh th skepsh mou.


Ενδιαφέρον.Αν θές την συμβουλή μου,προσπάθησε να γνωρίσεις τις δυνάμεις σου και να εξοικειωθείς με αυτές,έτσι ώστε να τις χρησημοποιείς κατα βούληση και να μήν έχεις αγχος και όλα αυτά τα καταστροφικά για την υγεία συναισθήματα.

Κατα πάσα πιθανότητα είσαι indigo.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

felosial
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2010, 00:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα... έχουν περάσει 4 χρόνια από τότε που έγραψα πρώτη φορά στο site.. το παρακολουθώ σταθερά και πάλι τους τελευταίους μήνες, και μπορώ να πώ οτι με έχετε ξενυχτήσει αρκετά..

λοιπόν έχω ήδη αναφέρει και εγώ ένα περιστατικό παλαιότερα πάνω στη συζήτηση που έχετε ανοίξει. δεν ξέρω αν θέλετε να το προσθέσω αλλά και με μία αναζήτηση ονόματος όποιος θέλει μπορεί να το δεί..
Από τότε μου έχουν συμβεί διάφορα περιστατικά να διαισθάνομαι οτι θα συμβεί κάτι αλλά δύσκολα πλέον μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς. Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει γιατί παλαιότερα πίστευα πιο πολύ σε αυτό που λέμε διαίσθηση, ή αν είναι κάτι που χρειάζεται εξάσκηση.
Πάντως και εγώ νιώθω αυτό το σφίξιμο στο στομάχι που είδα να αναφέρεται, όπως και την αρνητική ενέργεια που μπορεί να φέρει κάποιος σε ένα χώρο. Επίσης τώρα μου γεννήθηκε μια απορία.. Μήπως και εγώ πλέον φέρω περισσότερη αρνητική ενέργεια από πιο παλιά ; Λόγω συνθηκών και καθημερινότητας ;(στο περιστατικό που είχα γράψει ήμουν 16 χρονών περίπου και τώρα είμαι 21) Προσπαθώ να την μετουσιώνω σε θετική όσο μπορώ αλλά μήπως και αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι πλέον δεν μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένη στο τι είναι αυτό που νιώθω οτι θα γίνει ;

υ.γ Dying_Incubus wrote :

quote:
ώρες ώρες νιώθω να με πνίγει αυτό το πράγμα. Άλλες φορές πάλι, νιώθω οτι είναι κάτι χρησιμο...

ακριβώς το ίδιο νιώθω.. και δεν μπορώ να καταλήξω τελικά.. μάλλον και τα δύο είναι..

καλώς σας βρήκα και πάλι..έχω πολύ όρεξη για συζήτηση.. χαιρετώ μέχρι νεωτέρας..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2010, 17:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει, σε αυτή την περίπτωση μπορεί να θεωρήσεις ότι ήταν μια απλή σύμπτωση όλο αυτό. Καλά θα κάνεις. Η διαίσθηση δεν λειτουργεί πάντα. Ωστόσο εγώ ήμουν σίγουρη ότι κάτι «υπάρχει» εκεί. Αλλά δεν ήξερα τι ακριβώς. Και εκεί ήθελα να καταλήξω. Είχα τρομοκρατηθεί, «κρύωνα» και με είχε κυριεύσει φόβος. Δεν ήξερα τι θα γίνει ή τι έχει γίνει.Ήξερα απλώς ότι έχει συμβεί κάτι «κακό».

Τώρα το νιώθεις ακόμα αυτό όταν μπείς εκεί πέρα;
quote:
καλησπέρα... έχουν περάσει 4 χρόνια από τότε που έγραψα πρώτη φορά στο site.. το παρακολουθώ σταθερά και πάλι τους τελευταίους μήνες, και μπορώ να πώ οτι με έχετε ξενυχτήσει αρκετά..
Πράγματι είμαστε πολύ... πολύ

Ελπίζω να μην μας γράφεις κάθε 4 χρόνια γιατί θα θεωρήσω ότι μας.. γράφεις

quote:
Λόγω συνθηκών και καθημερινότητας ;(στο περιστατικό που είχα γράψει ήμουν 16 χρονών περίπου και τώρα είμαι 21) Προσπαθώ να την μετουσιώνω σε θετική όσο μπορώ αλλά μήπως και αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι πλέον δεν μπορώ να γίνω πολύ συγκεκριμένη στο τι είναι αυτό που νιώθω οτι θα γίνει ;
Θεωρώ ότι ο άνθρωπος για να μπορεί να είναι κάτοχος οποιασδήποτε μορφής ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ πληροφορίας ή ΓΝΩΣΗΣ, θα πρέπει ο ίδιος να έχει εσωτερική καθαρότητα..
Όλοι όμως σήμερα ζούμε μέσα σε ένα προσωπικό ψέμα γιατί όλες τις πληροφορίες που παίρνουμε από το περιβάλλον, τα ερεθίσματα που παίρνουμε δηλαδή, τα νοθεύουμε και μένουν μέσα μας νοθευμένα. Οπότε δημιουργούμε έναν τελείως δικό μας κόσμο ο καθένας που καθόλου σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα.
Και ένα αμάξι που δουλεύει με νοθευμένη βενζίνη δε μπορεί να λειτουργήσει σωστά σε κανένα επίπεδο... ούτε διαισθητικά, ούτε κοινωνικά, ούτε σεξουαλικά...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/11/2010 18:04:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2010, 15:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω ξαναπάει από τότε. Όταν πάω πάλι, θα σου πω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

felosial
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2010, 20:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όλες τις πληροφορίες που παίρνουμε από το περιβάλλον, τα ερεθίσματα που παίρνουμε δηλαδή, τα νοθεύουμε και μένουν μέσα μας νοθευμένα. Οπότε δημιουργούμε έναν τελείως δικό μας κόσμο ο καθένας που καθόλου σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα.

μιλάς για το προσωπικό φίλτρο που έχει ο καθένας μας;
Αλλά αυτό δεν είναι λογικό; δεν αποτελούμαστε όλοι από τις ίδιες εμπειρίες και επιθυμίες..

όταν κάτι εντυπώνεται στο σώμα μας μέσα από τις αισθήσεις κ στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για κάτι έντονο, τότε κάτι υπάρχει εκεί..

Μιλάς για πραγματικότητα . Υπάρχει μια αντικειμενική πραγματικότητα δηλαδή την οποία δεν μπορούμε να καταλάβουμε λόγω του "φιλτραρίσματος"; Με αυτή τη σκέψη τότε όλα είναι ένα ψέμα..

όταν η εμπειρία δεν φιλτράρεται και δεν εκλογικεύεται μέσω του μυαλού τότε δεν μπορεί παρά να είναι αληθινή.Υποκειμενική, αλλά αληθινή. Αντικειμενική δεν πιστεύω ότι μπορεί να είναι.

(υ.γ ωραίο το σχόλιο για τα 4 χρόνια χεχε)

Edited by - felosial on 06/11/2010 20:33:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2010, 08:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη FELOCIAL εχεις την καλοσυνη να αναφερεις με τι ασχολησε επαγγελματικα ή τι αντικειμενο σπουδαζεις ή εχεις σπουδασει ?

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2010, 01:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μιλάς για το προσωπικό φίλτρο που έχει ο καθένας μας;
Αλλά αυτό δεν είναι λογικό; δεν αποτελούμαστε όλοι από τις ίδιες εμπειρίες και επιθυμίες..
Ακριβώς, ΔΕΝ αποτελούμαστε, ΔΕΝ είναι κομμάτι μας. Τουλάχιστον όχι αν δεν θέλουμε να φτιάξουμε έναν εαυτό που θυμίζει τέχνη από περιτυλίγματα παγωτών και σάπιων μπανανόφλουδων.

quote:
δεν αποτελούμαστε όλοι από τις ίδιες εμπειρίες και επιθυμίες..
Αμήν αμήν λέγω υμίν ότι ο άνθρωπος που αγαπάει την διαφορετικότητα, ή, για να είμαστε πιο ακριβείς, την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, δεν πρόκειται ποτέ να είναι ελεύθερος. Δεν πρόκειται ποτέ να γνωρίσει την αλήθεια. Δεν πρόκειται ποτέ να μπεί στην βασιλεία των ουρανών, σε μόνιμο Σαμαντί-Νιρβάνα και ούτω καθ εξής.

quote:
Υπάρχει μια αντικειμενική πραγματικότητα δηλαδή την οποία δεν μπορούμε να καταλάβουμε λόγω του "φιλτραρίσματος"; Με αυτή τη σκέψη τότε όλα είναι ένα ψέμα..
Μπορείς να το πεις και έτσι.
quote:
Όταν η εμπειρία δεν φιλτράρεται και δεν εκλογικεύεται μέσω του μυαλού τότε δεν μπορεί παρά να είναι αληθινή.Υποκειμενική, αλλά αληθινή.
Αντικειμενική δεν πιστεύω ότι μπορεί να είναι.
Ας πετύχει κάποιος το πρώτο μέρος περι μη-φιλτραρίσματος και μετά βλέπουμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
felosial
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 11:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς xtremefast : δεν ξέρω για ποιο λόγο με ρωτάς, αλλά αν θα σου απαντήσει κάποιο ερώτημα τότε γιατί όχι. Σπουδάζω σε δραματική σχολή..

προς Dr Jekyll Mr Hyde : αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος χρόνος όταν μας συμβαίνει κάτι, πρίν να το εξηγήσει ή να το εκλογικεύσει το μυαλό;
τότε που η εμπειρία βρίσκεται μόνο στο σώμα;

Edited by - felosial on 21/11/2010 12:17:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2010, 23:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
προς Dr Jekyll Mr Hyde : αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος χρόνος όταν μας συμβαίνει κάτι, πρίν να το εξηγήσει ή να το εκλογικεύσει το μυαλό;
τότε που η εμπειρία βρίσκεται μόνο στο σώμα;

Μόνο στο σώμα σαν να λέμε μόνο στα αισθητήρια όργανα. Μμμ.. νομίζω ότι υπάρχει αλλά προσωπικά δε με απασχολεί αυτό στη δουλειά μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2010, 21:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
προς Dr Jekyll Mr Hyde : αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιος χρόνος όταν μας συμβαίνει κάτι, πρίν να το εξηγήσει ή να το εκλογικεύσει το μυαλό;
τότε που η εμπειρία βρίσκεται μόνο στο σώμα;

Μόνο στο σώμα σαν να λέμε μόνο στα αισθητήρια όργανα. Μμμ.. νομίζω ότι υπάρχει αλλά προσωπικά δε με απασχολεί αυτό στη δουλειά μου....

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω. Με είχες ρωτήσει αν νιώθω ακόμα κάτι όταν βρίσκομαι στη συγκεκριμένη περιοχή. Έχω βρεθεί αρκετές φορές από τότε στον χώρο αυτό, αλλά δε μπορώ να πω ότι αισθανόμουν κάτι... Όταν λες δουλειά σου, τι εννοείς, αν επιτρέπεται? Επαγγέλεσαι ή ασχολείσαι με κάτι σχετικό με αυτό που συζητάμε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2010, 18:49:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοώ την εσωτερική δουλειά

Όταν δέχεσαι ένα ερέθισμα καλό είναι αμέσως να μπείς σε κατάσταση αυτοπαρατήρησης για να δείς πώς θα αντιδράσεις προς αυτό. Έπειτα αν μπορείς κάνεις ανάλυση για το "γιατί" αντέδρασες έτσι, σε ποιές επιρροές-συναισθήματα οφείλεται αυτό κοκ...

Η αυτογνωσία είναι εσωτερική δουλειά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2010, 21:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εννοώ την εσωτερική δουλειά

Όταν δέχεσαι ένα ερέθισμα καλό είναι αμέσως να μπείς σε κατάσταση αυτοπαρατήρησης για να δείς πώς θα αντιδράσεις προς αυτό. Έπειτα αν μπορείς κάνεις ανάλυση για το "γιατί" αντέδρασες έτσι, σε ποιές επιρροές-συναισθήματα οφείλεται αυτό κοκ...

Η αυτογνωσία είναι εσωτερική δουλειά.


Μάλιστα. Πολύ σωστά. Να σε ρωτήσω. Θεωρείς ότι κάποια "αρνητικά προαισθήματα" που θεωρούμε ότι έχουμε μπορεί να οφείλονται απλώς σε κάποια "άσχημα" αισθήματα που μας διακατέχουν εκείνη τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή (πχ επειδή τσακωθήκαμε με τον φίλο μας) και εμείς τα ανάγουμε σε κάτι ανώτερο που λέγετε "διαίσθηση"?

Edited by - Narkissa555 on 24/11/2010 21:14:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy