ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΧΩ ΨΥΧΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΑΤΟΜΑ .........
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 03:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρείς ότι κάποια "αρνητικά προαισθήματα" που θεωρούμε ότι έχουμε μπορεί να οφείλονται απλώς σε κάποια "άσχημα" αισθήματα που μας διακατέχουν εκείνη τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή (πχ επειδή τσακωθήκαμε με τον φίλο μας) και εμείς τα ανάγουμε σε κάτι ανώτερο που λέγετε "διαίσθηση"?
Μμμ... Η γνώμη μου είναι ότι σε διάφορα θέματα και κυρίως θέματα ανθρωπίνων σχέσεων αν έχουμε ένα προαίσθημα, και δεν είμαστε υπερβολικά εγωικοί σαν άτομα, αυτό έχει καλές πιθανότητες να ισχύει.

Παρόλα αυτά δε γίνεται κανείς να είναι 100% σίγουρος. Ένας άνθρωπος που έχει γαλήνη, διαλογίζεται, προσεύχεται κλπ έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να έχει καθαρά προαισθήματα. Επομέμως για αυτόν αυξάνονται οι πιθανότητες. Οι υπόλοιποι καλό είναι να κρατάμε μικρό καλάθι.

Αν τώρα μιλάς ΜΕΤΑ απο διαφωνία/τσακωμό κοκ, να έχεις ένα κακό προαίσθημα... τότε θεωρώ ότι οι πιθανότητες το προαίσθημα να είναι γνήσιο μειώνονται αισθητά, λόγω της έξαψης του Εγώ μας στη διάρκεια τσακωμών, το οποίο ανακατεύει, τα θολώνει, και είναι δύσκολο να δείς τον πάτο(ή τον ουρανό)...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/11/2010 03:09:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2010, 14:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή και ενδιαφέρουσα η άποψη. Ασχολείσαι με τον διαλογισμό? Και γενικά, τι περιλαμβάνει η εσωτερική δουλειά σου? Ποιες πρακτικές, γνώσεις, θεωρίες...?

Edited by - Narkissa555 on 25/11/2010 14:53:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 00:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*Διόρθωση προηγούμενου μηνύματος

*Αν τώρα μιλάς ΜΕΤΑ απο διαφωνία/τσακωμό κοκ, να έχεις ένα κακό προαίσθημα... τότε θεωρώ ότι οι πιθανότητες το προαίσθημα να είναι γνήσιο μειώνονται αισθητά, λόγω της έξαψης του Εγώ μας στη διάρκεια τσακωμών, το οποίο ανακατεύει και θολώνει τα νερά μας με αποτέλεσμα είναι δύσκολο να δείς τον πάτο(ή τον ουρανό)...


quote:
Σωστή και ενδιαφέρουσα η άποψη. Ασχολείσαι με τον διαλογισμό? Και γενικά, τι περιλαμβάνει η εσωτερική δουλειά σου? Ποιες α)πρακτικές, β)γνώσεις, γ)θεωρίες...?

Λοιπόν..

Η εσωτερική μου δουλειά περιλαμβάνει τρία πράγματα. Έκανα μια προσπάθεια δηλαδή και τη χώρισα σε τρεις μεγάλες ενότητες.

α)Την ψυχανάλυση.
β)Την πρακτική.
γ)Την προσευχή.

Η ψυχανάλυση αποσκοπεί στο γνώθι σαυτόν, δηλαδή τον εντοπισμό, την κατανόηση, και την εξόντωση ελαττωμάτων.

Η πρακτική αποσκοπεί στην πειθαρχία. Για παράδειγμα, αν θες να πολεμήσεις το ελάττωμα της οκνηρίας θα πρέπει αν μη τι άλλο να πάψεις στην πράξη να είσαι οκνηρός. Δεν αρκεί ο διαλογισμός/ψυχανάλυση για να νικήσεις κάποια ελαττώματα. Αν δεις ένα κουτάκι στο πάτωμα, θα πρέπει να το πιάσεις και να το πας στα σκουπίδια.

Η προσευχή έγκειται στην επαφή με το σύμπαν και τον "εσώτερο", "πραγματικό" εαυτό μας.
Η προσευχεί αποσκοπεί στην γαλήνη, στην κάθαρση και και στην πειθαρχία του νου.

Η γαλήνη προκύπτει από την επαφή με το θείο ή με κάποια δύναμη γενικά(τη φύση κοκ) που είναι "αόρατη".

Η κάθαρση μέσω προσευχής προκύπτει -εφόσον ζητάς κάθαρση(καλό είναι να ζητάς)- μέσα από την παρέμβαση εσωτερικής ή εξωτερικής οντότητας που έχει αυτή τη δύναμη αλλά και από αυθυποβολή-ύπνωση.

Όχι μόνο αυτό αλλά θα το πάω και λίγο παραπέρα και θα πω ότι αν θες πραγματικά να νικήσεις ένα ελάττωμα θα πρέπει αφού το εντοπίσεις και το αναλύσεις εσωτερικά, να ζητήσεις προσευχόμενος από το θείο να σου το εξαλείψει.
Τότε μόνο θα επέλθει η ολοκληρωτική καταστροφή του.
Άν θες το πιστέυεις αυτό..
Ενδεχομένως πάντως κάποια ελαττώματα, ή ίσως θα έπρεπε να πω, "ψευδαισθήσεις", να εξαλείφονται και μόνο με την αναγώρισή τους..

Σημειώνω ότι η βαθιά προσευχή δεν απέχει, κατα τη γνώμη μου, από τον διαλογισμό. Δηλαδή τη στιγμή της προσευχής μπορεί να βρίσκεσαι σε κατάσταση "διαλογισμού". Αν έχεις γαλήνη μέσα σου και μοναστική διάθεση, διάθεση προσευχής δηλαδή, μπορείς να πετύχεις μια τέτοια κατάσταση προσευχής-διαλογισμού ακόμα και σε δημόσιους χώρους(πχ λεωφορεία, τραίνα κοκ) δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να είσαι σπίτι σου για να διαλογίζεσαι ούτε να έχει απόλυτη ησυχία. Απλά αυτά διευκολύνουν.

Η διαφορά ουσιαστικά της προσευχής με τον διαλογισμό(ας την πούμε διαφορά) είναι ότι ο διαλογισμός προσπαθεί να πετύχει νοητική
σιωπή,
ενώ καλή προσευχή είναι όταν έχεις αδειάσει το μυαλό σου απο κάθε άλλη σκέψη και ΜΟΝΟ προσεύχεσαι(δεν σκέφτεσαι στο υπόβαθρο αν θα προλάβεις να μαγειρέψεις, να κάνεις την εργασία για το πανεπιστήμειο κοκ). Επικεντρώνεσαι δηλαδή σε αυτό το ένα πράγμα, την προσευχή. Ουσιαστικά το να επικεντρώσεις τον νου σου σε ένα μόνο πράγμα χωρίς να παρεμβάλεται τίποτα άλλο είναι ένα ή κάποια βήματα πριν τη νοητική σιωπή.

Διαλογισμός=0
Προσευχή=1

Τον διαλογισμό θα τον βάλω μέσα στην "πρακτική".
Τι είναι διαλογισμός.
Θα πω τη δική μου άποψη.
Διαλογισμός είναι να ζεις στο εδώ και στο τώρα.
Για να γίνει αυτό πρέπει να πετύχεις αποτάυτιση απο τις σκέψεις σου. Έπειτα πρέπει αυτές να πάψουν να υπάρχουν.

Ενδεχομένως αν κάποιος αφήνει τις σκέψεις του ελεύθερες αλλά βρίσκεται σε συνεχή αποταύτιση αυτό να τις οδηγήσει σταδιακά στο θάνατο. Δεν είμαι ειδικός σε θέματα διαλογισμού.

Πάντως είναι σημαντικό να είσαι στο εδώ και στο τώρα. Αρχικά σε αυτή τη διαδικασία μπορεί να βοηθήσει να εστιάζεις κάπου, σε ένα μόνο πράγμα (όπως καλό να είναι να κάνεις με τη προσευχή). Έπειτα κοιτάς αν μπορείς να μην εστιάζεις ούτε σε αυτό, αλλά να υπάρχει πλήρες κενό.

Για μένα ο πιο απλός τρόπος πρακτικής, είναι όταν περπατάω στον δρόμο να βρίσκομαι "έξω απ' το κεφάλι μου"..
(Συνήθως βρισκόμαστε "μέσα")
Αυτό μπορείς να το νιώσεις αν όταν είσαι έξω κάνεις απότομα μια παύση στις σκέψεις σου.. ξαφνικά θα αρχίσεις να "βλέπεις" τον κόσμο γύρω σου.

Τα παραπάνω μάλλον θα σε καλύπτουν σε επίπεδο πρακτικής και γνώσης(γνώση=εμπειρία=Πράξη) και θεωρίας, αφού η θεωρία οδηγεί στη γνώση.
Για περισσότερη όμως "θεωρία" θα πρέπει να ψάξεις η ίδια, και εξαρτάται από το τι σε ενδιαφέρει.

Παρεπιπτώντως είμαστε εκτός θέματος οπότε αν συνεχίσει η κουβέντα λέω να την πάμε εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10249&whichpage=35&ARCHIVE=

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/11/2010 00:19:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2010, 20:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, απαντάω στο άλλο θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulAngel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2010, 23:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν σε ηλικία 15 ετών, ευχήθηκα να πέσει ένα πρώην αγόρι μου με τη μηχανή και να τσακιστεί, και την επόμενη μέρα με πήραν τηλέφωνο ότι έπεσε και έσπασε το πόδι του... έπαθα το πρώτο σοκ.

Άλλες φορές για κάποιο περίεργο λόγο όταν δεν ήμουν καλά, χαλούσαν οι δίσκοι των υπολογιστών ή τα τροφοδοτικά… με κορόιδευαν όλοι και μου έλεγαν πως τα καταφέρνω.!!
Ευτυχώς μερικά χρόνια τώρα που το κατάλαβα… όταν δεν είμαι καλά ή δεν κάθομαι στον υπολογιστή ή ηρεμώ πρώτα και μετά…

Είμαι σε εθνική οδό μέσα σε αυτοκίνητο φίλου και η βενζίνη τελειώνει... δείχνει 70χιλ ακόμα και δεν ξέρουμε που έχει βενζινάδικο… αστειευόμαστε να κάνω κάτι και λέω άντε για να περάσει η ώρα… σταδιακά μετά από λίγο έφτασε να λέει 160χιλ ακόμα… σταματάω να το σκέφτομαι και πάει στα 60. Μάλλον χάλασε ο μετρητής ή άλλαξε ο τρόπος που οδηγούσε… δεν ξέρω

Πάντα ένιωθα αυτό που ένιωθαν οι γύρω μου, και είναι άπειρες οι φορές που δακρύζω ή με παίρνουν τα κλάματα γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι…

Ναι, μπορώ να δω έναν άνθρωπο ή μια φωτογραφία και να καταλάβω τι είναι και ειδικά αν μιλήσω και για 30 δευτερόλεπτα μαζί του.

Όλα αυτά όμως είναι πράγματα που έχουμε όλοι μας. Κάποιοι έχουμε αποφασίσει συνειδητά ή ασυνείδητα να τα βγάλουμε έξω και κάποιοι να τα κρύψουμε.

Προσωπικά, διαπίστωσα ότι υπήρχαν, τα εξάσκησα, μετά με κούρασαν ψυχικά και μετά αποφάσισα να τα ελέγχω και να τα χρησιμοποιώ για καλό.

Όλοι μας είμαστε ενέργεια, αυτή λοιπόν την ενέργεια είναι που βλέπουμε-νιωθουμε στους άλλους και καταλαβαίνουμε τι είναι, μαζί με τις αποφάσεις που έχει πάρει για τα πάντα… τον τρόπο που θα κινείται, τον τρόπο που θα μιλάει, τις λέξεις που θα χρησιμοποιήσει κλπ. Όταν τα συνδυάσει κανείς με τα μάτια (τα οποία λένε ότι είναι ο καθρέπτης της ψυχής) μπορούμε να βγάλουμε ένα ακριβές συμπέρασμα για αυτόν που έχουμε απέναντί μας.

Τώρα οι πιο ευαίσθητοι… είναι αυτοί που έχουν περισσότερο ανεπτυγμένο, και ευαισθητοποιημένο αυτό που λέμε ηλιακό πλέγμα … το κέντρο των συναισθημάτων δηλαδή.

Αυτό είναι το απολύτως φυσιολογικό λοιπόν, όταν ένας άνθρωπος είναι ανοικτός… Όλοι μας έχουμε ζήσει τέτοιες εμπειρίες ή έχουν έρθει κάποιες στιγμές που είπαμε ‘σύμπτωση’…

Τώρα για τον xtremefast…. Αυτό που μπορώ να πω χαριτολογώντας είναι ότι μάλλον είχε εξασκηθεί αρκετά με αυτό το θέμα στην προηγούμενη ζωή του και ήρθε έτοιμος σε αυτή. Όπως και να έχει κοίτα να το απολαυσεις γιατί είναι ευλογία… λίγο έλεγχο και πειθαρχία θέλει μόνο… και ποτέ μα ποτέ να μην το χρησιμοποιήσεις για κακό σκοπό… όταν σκεφτεσαι κάτι κακό, άλλαξε τη σκέψη σου, σκέψου κάτι άλλο και κατάλαβε πως ότι σου κάνει ο άλλος το κάνει από φόβο, οπότε συχώρεσε τον… εγώ αυτό κάνω.

Σου έστειλα και μαιλ.. δεν ξέρω αν το έλαβες… αλλά όπως είπα και εκεί
Σε ευχαριστώ που υπάρχεις

[color=#660000]Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η Γνώση[/color]

Edited by - SoulAngel on 08/12/2010 23:11:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 00:26:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή SoulAngel, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις παραπάνω.

Αισθάνομαι ακριβώς το ίδιο, αντιδρώ με τον ίδιο τρόπο, κουράζομαι με τον ίδιο τρόπο και τώρα πλέον όλο αυτό το αντιμετωπίζω με τον ίδιο τρόπο που αναφέρεις και συ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 15:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη SoulAngel αν σου στείλω στο ιμέιλ ένα βίντεο πολύ μέτριας ποιότητας με κάποιον να μιλάει, θα μπορούσες να τον "ψυχολογίσεις";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SoulAngel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 15:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως και εσύ μπορείς... ίσως λιγότερο αλλά μπορείς

Αν μείνεις ανοικτός και χωρίς να προσπαθείς να τον κατατάξεις κάπου... είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Δεν υπάρχουν άνθρωποι που βλέπεις στην τηλεόραση και άλλους τους συμπαθείς ή άλλους τους αντιπαθείς? Ή όταν μερικές φορές δε συμβαίνει με κάποιους που μόλις έχεις γνωρίσει?

Παρόλα αυτά... ναι, αρκεί να φαίνεται το πρόσωπό του και κυρίως τα μάτια του.

Σε παρακαλώ όμως... δε θα ήθελα να μπω σε μία τέτοια διαδικασία αποδείξεως, γιατί δεν τελειώνει ποτέ. Μετά από εσένα θα είναι άλλος και μετά άλλος... και ειλικρινά δεν έχω να αποδείξω τίποτα...

Το μόνο που θα μπορούσα ίσως να κάνω είναι αν θέλεις να βοηθήσω όσο μπορώ και να σου δείξω τον τρόπο για να το εξασκήσεις και εσύ.

Εύχομαι να μπορείς να με καταλάβεις

Πολύ πολύ πολύ φιλικά

[color=#990000]Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η Γνώση[/color]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 16:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ. Δεν είχα σκοπό να μου αποδείξεις κάτι αλλά anyway δεν νομίζω ότι θα μπορείς να βοηθήσεις εκ των πραγματων, γιατί αυτό που περιγράφεις είναι πράγματι μια ικανότητα που την έχουμε όλοι μας και θεωρώ ότι και εγώ σε έναν βαθμό την κατέχω(μπορώ και εγώ με αρκετή επιτυχία να "διαβάσω" τα μάτια των άλλων ανθρώπων και γενικά την στάση τους).

Θα με ενδιέφεραι όμως να προτείνεις εδώ, δημόσια, ασκήσεις που θεωρείς ότι θα μπορούσαν να ενισχύσουν αυτή την ικανότητα ή μάλλον ιδιότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulAngel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 16:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde

Σε ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση...
και φυσικά δεν υπήρχε καμία περίπτωση να μιλήσω δημόσια για τέτοια θέματα, γιατί δεν ξέρω πως θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν (νομίζω πως καταλαβαίνεις ).

Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η ΓνώσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοείς για τις ασκήσεις; Όχι δε καταλαβαίνω Αν μιλάς γενικά οκ..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/12/2010 18:06:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john131
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john131  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια επειδη εχω λειψει για ενα διαστημα.....μπορειτε να μου θυμησετε γτ πραγμα μιλαμε>?

Let the Object
of Objection
Become but
a Dream
As I Cause
the Seen
To Be UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoulAngel
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχα... τι να σου απαντήσω τώρα που αν και έχεις φρικαλέο όνομα είσαι τόσο γλυκός/ια

Κοίτα... όλα αυτά, όταν δεν είναι επίκτητα αλλά διδάσκονται(ο τρόπος εξάσκησης δηλαδή και οι ασκήσεις), αυτός που θα τα μεταφέρει, πρώτα πρέπει να γνωρίζει πως σκοπεύει ο άλλος να τα χρησιμοποιήσει. Ως γνωστόν υπάρχουν 2 επιλογές... για καλό σκοπό ή για κακό σκοπό, μέσα στον κακό σκοπό συμπεριλαμβάνεται και το ιδίων όφελος (π.χ. για να κερδίσει το λόττο ).

Δεν θα άντεχε με τίποτα λοιπόν η συνείδησή μου να πω το οτιδήποτε, αν δεν είμαι βέβαιη πως αυτός που θα τα πάρει δεν θα τα χρησιμοποιήσει σωστά...

Όσον αφορά τώρα, αυτούς που τα έχουν επίκτητα... πιστεύω πως είναι τόσο μεγάλος ο πόνος που νιώθουν, που δεν μπορούν καν να σκεφτούν το κακό... (αν και πιστεύω πως υπάρχει τρόπος να το μετριάσου και αυτοί)

ΥΓ. μεγάλη η χάρη σου... έκαψα το φαγητό για να σου γράψω και το έφαγα καμένο

αν θέλεις παραπάνω συζήτηση μπορείς να μου στείλεις και μαιλ...


Το καλύτερο όπλο απέναντι στο φόβο… είναι η ΓνώσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 18:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή όρεξη
quote:
χαχα... τι να σου απαντήσω τώρα που αν και έχεις φρικαλέο όνομα
Ναι βγάζει κάτι, δε βγάζει; Είναι "φορτισμένο"
quote:
Κοίτα... όλα αυτά, όταν δεν είναι επίκτητα αλλά διδάσκονται(ο τρόπος εξάσκησης δηλαδή και οι ασκήσεις), αυτός που θα τα μεταφέρει, πρώτα πρέπει να γνωρίζει πως σκοπεύει ο άλλος να τα χρησιμοποιήσει. Ως γνωστόν υπάρχουν 2 επιλογές... για καλό σκοπό ή για κακό σκοπό,
Δεν συνειδητοποίησα ότι η συγκεκριμένη "ικανότητα" μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για επίθεση! Καλώς, θα με ενδιέφερε προσωπική επικοινωνία οπότε θα σου στείλω μέιλ! Όμως, αφού σου είναι φυσική η ικανότητα, πώς θα μπορούσες να βοηθήσεις εμένα τον "αφύσικο"

quote:
ΥΓ. μεγάλη η χάρη σου...
Ε είναι δεν είναι;
quote:
ΥΓ. μεγάλη η χάρη σου... έκαψα το φαγητό για να σου γράψω και το έφαγα καμένο
Είναι επειδή σου αρέσουν τα τραγανιστάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 19:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Αν καποιος εχει τετοιο χαρισμα:

AA.-Δεν πρεπει να το ανακοινωνει.

ΒΒ.-Να το δει σαν μεγαλη ευθηνη.

ΓΓ.-Nα κανει αγνες σκεψεις....

.....και με τον καιρο θα διαπιστωσει ,οτι δεν υπαρχει σοφοτερος
διδασκαλος ,απο τον ιδιο του τον εαυτο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 20:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για ποιο λόγο θεωρείς ότι δεν πρέπει να το ανακοινώνει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 02:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για ποιο λόγο θεωρείς ότι δεν πρέπει να το ανακοινώνει?



Γιατι ειναι δυναμη και πρεπει να μεινει συγκεντρωμενη μεσα του(σου),

διαφορετικα διαχεεται και σιγα-σιγα χανει την ισχυ της.

Επι πλεον,η ανακοινωση της,ενδεχεται να προκαλεσει αρνητικες σκεψεις

στους αλλους(ζηλεια,φθονο κ.λ.π.),που και παλι την αδυνατιζουν η την

παραμορφωνουν επικυνδινα.

Αν νοιωσεις ευθηνη γι'αυτο το χαρισμα και παραλληλα κανεις αγνες

σκεψεις*,τοτε θα ελθει καποια στιγμη που θα ξερεις πως θα τη

χειριστεις και δεν θα χρειαζεται να ρωτισεις τους αλλους.
------
*Αγνες σκεψεις ειναι για παραδειγμα,σκεψεις που εχουν να κανουν

με την Αγαπη για ολα τα πλασματα της δημιουργιας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 14:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Για ποιο λόγο θεωρείς ότι δεν πρέπει να το ανακοινώνει?



Γιατι ειναι δυναμη και πρεπει να μεινει συγκεντρωμενη μεσα του(σου),

διαφορετικα διαχεεται και σιγα-σιγα χανει την ισχυ της.

Επι πλεον,η ανακοινωση της,ενδεχεται να προκαλεσει αρνητικες σκεψεις

στους αλλους(ζηλεια,φθονο κ.λ.π.),που και παλι την αδυνατιζουν η την

παραμορφωνουν επικυνδινα.

Αν νοιωσεις ευθηνη γι'αυτο το χαρισμα και παραλληλα κανεις αγνες

σκεψεις*,τοτε θα ελθει καποια στιγμη που θα ξερεις πως θα τη

χειριστεις και δεν θα χρειαζεται να ρωτισεις τους αλλους.
------
*Αγνες σκεψεις ειναι για παραδειγμα,σκεψεις που εχουν να κανουν

με την Αγαπη για ολα τα πλασματα της δημιουργιας.





Α, ναι... Κατάλαβα.

Από την άλλη όμως, σκέψου ότι άτομα που φέρουν μία τέτοιου είδους δύναμη, αντιμετωπίζουν άλλες δυσκολίες...
1. Μπορεί να μην έχουν τη δυνατότητα να το συζητήσουν με κάνεναν
2. Μπορεί να τους κοροιδεύουν και να τους θεωρούνε τρελούς.
3.Μπορεί να αισθάνονται τεράστια μοναξιά επειδή δεν είναι "σαν τους άλλους"

και πολλά άλλα.....

Εδώ μέσα, σε αυτό το φόρουμ, τα άτομα αυτά μπορούν να επικοινωνήσουν, μπορούν να εξωτερικεύσουν άφοβα τα συναισθήματά τους και τις εμπειρίες τους, μπορούν να ζητήσουν συμβουλές, βοήθεια, γνώσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 20:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Για ποιο λόγο θεωρείς ότι δεν πρέπει να το ανακοινώνει?







Α, ναι... Κατάλαβα.

Από την άλλη όμως, σκέψου ότι άτομα που φέρουν μία τέτοιου είδους δύναμη, αντιμετωπίζουν άλλες δυσκολίες...
1. Μπορεί να μην έχουν τη δυνατότητα να το συζητήσουν με κάνεναν
2. Μπορεί να τους κοροιδεύουν και να τους θεωρούνε τρελούς.
3.Μπορεί να αισθάνονται τεράστια μοναξιά επειδή δεν είναι "σαν τους άλλους"

και πολλά άλλα.....

Εδώ μέσα, σε αυτό το φόρουμ, τα άτομα αυτά μπορούν να επικοινωνήσουν, μπορούν να εξωτερικεύσουν άφοβα τα συναισθήματά τους και τις εμπειρίες τους, μπορούν να ζητήσουν συμβουλές, βοήθεια, γνώσεις...
--------------------------------------------------------------------


Aκριβως αυτα εννοω.Για φαντασου λοιπον ενα περιβαλλον που σε απομo-

νωνει και σε περναει για τρελλο,τι πιεση ασκει στη ψυχη σου και τι

συνεπειες μπορει να εχει αυτη η πιεση στ ψυχισμο σου και κατ'επε-

κταση σ'αυτη την "ιδιεταιροτητα σου/χαρισμα".Απο το να σε κανει να

πιστεψεις οτι εισαι τρελλος,εως -και με ΛΑΘΟς ΣΥΜΒΟΥΛΕς -να μετα-

τρεψει τη δυναμη σου απο θετικη σε αρνητικη,απο καλη σε κακη.

Ασφαλως,οταν διαπιστωσεις οτι εχεις τετοιες ψυχικες ικανουητες,

αισθανεσαι την αναγκη βοηθειας.Απο που ομως θα τη ζητησεις ,χρεια-

ζεται μεγαλη προσοχη.Λιγοι, εως ελαχιστοι ειναι αυτοι που εχουν την

ικανοτητα και το δικαιωμα να σε καθοδηγισουν.

Σεβομαι αυτο το FORUM και γι'αυτο ειμαι εδω.Ομως επιτρεψε μου να

σου κανω μια ερωτηση:Πιστευεις πραγματικα οτi ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ σ'αυτο

το Ελευθερο FORUM εχουν τις ιδιες αγνες πρoθεσεις;








Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2010, 20:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικά και όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giotamx
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2011, 02:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,
*** θα ήθελα να σας περιγράψω πως τουλάχιστον νιώθω εγώ σαν εμβιωτική.
Πρώτα απ'όλα όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και εδώ υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Δεν ξέρω πότε ακριβώς άρχισα να νιώθω τους άλλους αλλά τον τελευταίο χρόνο νιώθω πιο έντονα τα αισθήματα των ανθρώπων.
Σαν να τα ανακαλύπτω καθημερινά.
Είναι δύσκολο να μου πει κάποιος ψέματα.
Μπορώ να γνωρίζω ποιος είναι πίσω μου χωρίς να τον βλέπω
επίσης όπως ο xtremefast γνωρίζω ποιος χτυπάει την πόρτα και τι χαρτί έχει ο αντίπαλος μου.
Είναι καλό να γνωρίζεις πότε ενοχλείς τον άλλον.
Όμως όταν νιώθεις την απογοήτευση, μίσος, στεναχώρια, πόνο του άλλου γίνεται δικός σου με αποτέλεσμα να πονάς ο ίδιος. Η διάθεση σου κάνει βουτιά στο γκρεμό.
Δυο φορές είδα και οράματα από άτομα που μιλούσα.
Δεν ξέρω αν η διαίσθηση ανήκει μέσα σε αυτό αλλά πριν συμβεί κάτι το νιώθω.. έχω έντονα προαισθήματα και όνειρα.
Έτυχε επίσης να πονάω μαζί με κάποιον άλλον.
Κάποιες φορές ευχήθηκα να μην ένιωθα τίποτα.
Απόψε έμαθα ότι λέγεται "εμβίωση" και χαίρομαι πάρα πολύ που επιτέλους ξέρω πως ονομάζεται.
Τόσο καιρό απλά δεν μπορούσα να το ονομάσω.
Γιαυτό γράφω και εδώ.
Δεν θέλω ούτε να το παίξω διαφορετική ούτε τίποτα.
Βασικά ήθελα να απαντήσω στο πως νιώθει κάποιος με τις ικανότητες αυτές.
Είναι αγχωτικό για μένα τουλάχιστον.
Δεν μπορείς όντως να μιλήσεις σε κανέναν γιατί σε περνάνε για τρελό.
Απομακρύνεσαι από τους ανθρώπους
υπάρχουν και πράγματα που δεν κάνει να ξέρεις..
Μπορεί να γνωρίζεις ποιοι είναι π.χ καλοί φίλοι και να απομακρύνεσαι από άλλα άτομα και να κάνεις διακρίσεις.
Πιστεύω πως αν δεν είχα τέτοιες ικανότητες ίσως να ήμουν πιο κοινωνική.
Δεν θα έδινα βάση σε αυτά που νιώθω.
Ελπίζω να έγινα κατανοητή και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

____________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ.
20/04/2011
____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2011, 08:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή giotamx, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι γόνιμες αναζητήσεις.

Όπως μπορείς να δεις, έγινε κάποια επέμβαση σε μέρος του μηνύματος σου.
Θα σου αποσταλεί e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση που δήλωσες κατά την εγγραφή σου στις Συζητήσεις ώστε να σου διευκρινιστούν περαιτέρω οι λόγοι αυτής.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IRMELA
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2011, 15:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας.ειμαι πρωτη φορα εδω.απο φιλο εμαθα για την σελιδα σας.εχω κι εγω καποιες ικανοτητες και δεν ξερω τι να κανω,πως να τις βελτιωσω....προσφατα βοηθουσα την αστυνομια της τσεχιας με το ψαξιμο μια κοπελας 11 ετων.η αστυνομια εκει ειναι σε επαφη με ατομα με τετοιες ικανοτητες,οταν δεν εχει στοιχεια.δηνουν πληροφωριες ολοι,χωρις να γνωριζονται.η δικη μου πληροφορια ηταν απ τις συμαντικοτερες.τελικα βρηκαν το κοριτσακι δυστυχως νεκρο....
ειδα την φωτο της σε σελιδα του χαμογελου του παιδιου και αμεσως αρχισα να νοιωθω την κατασταση...
και αλλα πολλα.καποτε ελεγαν στις ειδησεις,οτι χαθηκε μια φοιτητρια.ο πατερας της βγηκε και εκλεγε στην τβ και εκλιπαρουσε οποιος την απηγαγε,να μην τις κανουν κακο.την ειχαν μοναχοκορη.θα τους εδινε οτι ειχε,για να του επιστρεψουν την κορη του...
την ιδια μερα και ενας ταξιτζης δεν εδωσε σημεια ζωης-δεν επεστρεψε στο σπιτι του.απ την ιδια πολη...
και παλι αρχισα να νοιωθω αυτο το παραξενο συναισθημα...
ειπα"τους βλεπω στο νερο!!!"
τα παιδια μου με κοροιδευαν.ηθελα να παρω την αστυνομια,να τους πω να ψαξουν μεσα στο νερο-θαλασσα!οταν ομως αρχισαν να γελανε μαζι μου ολοι στο σπιτι,τα παρατησα.μετα απο 1 μηνα περιπου εδειξαν,πως βγαζουν ενα ταξι απο την θαλασσα....
αυτα ειναι λιγα απ ολα,που μου συμβαινουν.και νοιωθω τους ανθρωπους.ξερω,πως σκεφτονται,τι σκεφτονται,αν ειναι θετικοι,η οχι...πολλα αλλα.ειναι εδω κανεις,που εχει παρομοιες εμπηριες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

waterman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 13:29:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους waterman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω μπορω να καθοδηγω τον αλλο με το μυαλο μου
ξερω και φιλους που μπορουν και ελεγχουν την ενταση του αερα
παντως εγω πιστευω πως ολα αυτα εχουν να κανουν με το ποσο ειναι ανεπτυγμενο το μυαλο σου

ειμαι ξυπνιος στο ονειρο ενος αλλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 20:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε waterman χωρίς παρεξήγηση, χρειάζεσαι βοήθεια απο ειδικούς. Αν είσαι μικρός στην ηλικία σου προτείνω να προσγειωθείς λίγο και να μην υπερεκτιμάς τον εαυτό σου γιατί μέχρι να μεγαλώσεις δε θα μπορείς να καταλάβεις και θα αντιλαμβάνεσαι λάθος πολλά πράγματα. Επίσης, αφού ασχολείσαι και με τον εσωτερισμό, πρέπει να ξέρεις ότι η πολύωρη έκθεση στο υπολογιστή, στο ίντερνετ, δεν κάνει καλό και ούτε είναι εποικοδομητική απο εσωτερικής απόψεως. Αν θέλεις να κάνεις μια υπέρβαση, ξεκίνα με το να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή μόνο για τα απαραίτητα.
Αυτά, τα λέμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2011, 13:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
watereman
ξερω και φιλους που μπορουν και ελεγχουν την ενταση του αερα


Αν με το να “ελέγχουν την ένταση του αέρα” εννοείς να καταγράφουν, να μετρούν την ένταση, αυτό δεν είναι πρωτάκουστο.
Όλοι οι ασχολούμενοι με την μετεωρολογία μπορούν και το κάνουν αυτό με μεγάλη ακρίβεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hoper
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 02:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalhnespera.den exw diavasei ooooti exete grapsei gt einai kai polla.gia arxiko erwthma tou xtremefast thelw na pw pws exw kai egw akrivos tis idies ikanothtes.alla twra den kserw na sou pw parapanw gt kai egw psaxnw apadhseis se auto.opws pws mporw na to ekseliksw klp

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 03:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Hoper καλωσόρισες στο esoterica. Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι τα μηνύματα πρέπει να γράφονται με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish ώστε να διαβάζονται ευκολότερα.

Καλή συνέχεια

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hoper
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2011, 21:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ φιλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2011, 15:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από μένα, μόλις διάβασα το θέμα θέλησα να μοιραστώ και εγώ τη δική μου εμπειρία. Αυτά που αναφέρει ο xtremefast έχουν συμβεί και σε μένα ακριβώς τα ίδια. Συγνώμη αν πω πράγματα που ίσως έχουν ξαναειπωθεί αλλά δεν μπόρεσα να διαβάσω όλες τις σελίδες του θέματος
Το φαινόμενο αυτό το παρατηρώ αρκετό καιρό και δρω περισσότερο σαν παρατηρητής παρά να ασχοληθώ παραπάνω γιατί με έχει φοβήσει αρκετά. Τα περιστατικά είναι πάρα πολλά που τα ξεχνάω κιόλας.. από το πιο απλό να περνάω σε δρόμο και άλλες φορές να σβήνουν οι λάμπες ή να ανάβουν.. να μπορώ να διαισθάνομαι μια κακή είδηση αλλά και να σώζομαι τελευταίο δευτερόλεπτο από ατύχημα. Έχω την εντύπωση ότι 1 δευτερόλεπτο πριν χτυπήσει ο κίνδυνος κάτι με προειδοποιεί, όπως μια φορά που είμουν με το αυτοκίνητο και ένας πέρασε το στοπ.. 200 μέτρα πριν φτάσω στο σημείο έκοψα ανεπαίσθητα ταχύτητα..με απότελεσμα να σωθώ από βέβαιο θάνατο στην κόψη του ξυραφιού..(ο τύπος έτρεχε με 100m/h). Βασικά κάτι παρόμοιο μου συνέβη και χθες, όταν γύριζα από τη δουλειά. Ακολουθώ συγκεκριμένο δρόμο εδώ και 5 χρόνια χθές για πρώτη φορά ένας βλακας δεν με άφησε να στρίψω στο σωστό δρόμο με αποτέλεσμα να πάρω έναν διαφορετικό δρόμο, άρχισα να αναρωτιέμαι γιατί μπορεί να έγινε αυτό... γιατί θα έπρεπε να μην πάω από τον δρόμο που πηγαίνω κάθε μέρα. Μετά από 5 λεπτά γλίτωσα για άλλη μια φορά από σοβαρό ατύχημα γιατί κάτι τράβηξε το κεφάλι μου αριστερά και πρόλαβα να αποφύγω έναν τύπο που ερχόταν καταπάνω μου με τρομερή ταχύτητα...Θα μου πείτε όλα αυτά μπορεί να είναι τυχαία γεγονότα όμως πόσες φορές μπορεί να συμβεί το τυχαίο? Εχω μπερδευτεί τόσο που κάποιες φορές δεν ξέρω αν είναι προαισθήματα ή αν τα προκαλώ εγώ επειδή στο μυαλό μου κυριαρχούν άσκημες και απαισιόδοξες σκέψεις συνήθως. Πως είναι όταν οι χειρότερες φοβίες σου γίνονται πραγματικότητα? Φοβάμαι να σκεφτώ γιατί όλο αυτό το χρησιμοποιώ αρνητικά πάνω μου. Μια φορά στη ζωή μου ευχήθηκα κάτι κακό (όταν είμουν μικρή) για κάποιον και το έπαθα εγώ ακριβώς και με κάθε ανατριχιαστική λεπτομέρεια όπως το είχα περιγράψει να το πάθει ο άλλος. Σκέφτομαι περίεργες καταστάσεις που μπορεί να υπάρχουν στον κόσμο και τελικά βρίσκομαι να πρωταγωνιστώ χωρίς να το καταλαβαίνω!Στις πανελλήνιες είχα άγχος για το ρολόι μου ότι ίσως κάτι πάθει και δεν υπολογίσω σωστά το χρόνο. Το ρολόι σταμάτησε να δουλεύει λίγο πριν μπω στην αιθουσα για να γράψω..Για καιρό αναρωτιόμουν και φιλοσοφούσα για το νόημα της ζωής έλεγα ότι ίσως ήταν καλύτερα να μην υπήρχα.. δεν είναι να αναρωτηθώ ποτέ για κάτι και γίνεται.. όχι δεν σας γράφω από τον άλλο κοσμο (ευτυχώς όχι ακόμα) αυτό που έγινε είναι να κάνει μια λάθος εκτίμηση ένας γιατρός και να μου πεί ότι πολύ απλά έχω κάποια πάρα πολύ σπάνια ασθένεια και θα πεθάνω ή θα ζω πολύ περιορισμένα.. Φοβάμαι τόσο πολύ να σκεφτώ έχω πανικοβληθεί... το κακό είναι ότι δεν μπορώ να το γυρίσω στη θετικη του πλευρά. Το καλό ότι πήρα ένα μάθημα για το πόσο τυχεροί είμαστε που ζούμε και αναπνέουμε. Όμως το πιο τρανό παράδειγμα είναι με το αυτοκίνητο που αγόρασα τελευταια. Μάζευα καιρό χρήματα για να αγοράσω το αγαπημένο μου σπορ αυτοκίνητο είμουν τόσο χαρούμενη όταν όμως μπήκα μέσα αντί να είμαι χαρούμενη ειχα μια ανησυχία.. μία πολυ περίεργη ανυσηχια χωρίς λόγο. Τη δεύτερη μέρα έπαθε ζημιά με τον πιο κουλό τρόπο που μπορεί να φανταστεί κανείς..δεν περιγράφω γιατί ήδη έχω γράψει ολόκληρη έκθεση... Και το άλλο κουφό, πριν λίγο καιρό από περιέργεια είχα πάει με την παρέα μου σε μια μάγισσα η οποία χωρίς να της πω τίποτα μου είπε αμέσως να φορέσω φυλακτό και ότι με περιτριγυρίζουν κίνδυνοι.. άλλα ότι έχω κάποια στέγη που με φυλάει κάποιος άγιος και έτσι την σκαπουλάρω... Οκκκκκ...τίποτα άλλο???? Να σημειώσω ότι δεν είμαι της εκκλησίας..δεν ξέρω έχω μπερδευτεί δεν μπορώ να επεξεργαστώ όλες αυτές τις πληροφορίες, θέλω να πιστευώ στη λογική και στην ανάλυση με επιστημονικά δεδόμένα σίγουρα υπάρχει κάποια εξήγηση για όλα αυτά που πιστευώ τελικά αναλύεται με μια μεγάααααλη μαθηματική εξισώση που όταν και αν την ανακαλύψει κάποτε ο άνθρωπος θα έχει ανακαλύψει και τον ίδιο τον Θεό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy