ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 "Ηρωινη " ΦΥΓΗ ...MONAΞΙΑ...ΕΞΑΡΤΗΣΗ...ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 01:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ :Τα τελευταία χρόνια κυριως πολύς λόγος γίνεται για τα Ναρκωτικά. Στον τόπο μας πάντα όμως παραμένει το ερώτημα ποιός από μας πραγματικά γνωρίζει κάτι για τα Ναρκωτικα και την εξαρτηση απο αυτα.Σας Προσκαλω ΝΑ ΓΡΑΨΕΤΑΙ ΕΔΩ.. ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ MAZI, ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΡΩΙΝΗ(ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ..ΕITE ΕIΣTE XΡΗΣΤΕΣ ,ΕITE EXETE ΠEΡAΣEI AΠO AYTO TO ΣTAΔIO, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝΕ ...ETΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΘA ΓNΩΡIΣOUNE KAΠΙOI AΛΛOI... TON KΥNΔINO ΠΡIN TON ΔOKIMAΣOUNE....ΔIOTI AN ΞEKINΗΣEIΣ!! Mετα.........


Edited by - 8odwris on 25/02/2004 14:43:39

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 01:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ονομαζομαι Θοδωρης, ημουν στις ουσιες(ναρκωτικα και αλκοολ) και κυριος στην ηρωινη για αρκετο χρονικο διαστημα,θελω να συν ομηλισω μαζι σας οπως προανεφερα για να μοιραστω πραμματα ,οπου εμαθα μεσα απο την ΄΄ζωη των ναρκοτικων΄΄αι υστερα μεσα στην Απεξαρτηση.Λοιπον ειτε ειστε χρηστες,ειτε ειστε γονεις ειτε εχετε Ξεκινησει το σταδιο της Απεξαρτησης θελω να τα τα λεμε... εστω και μεσα σε ενα Φορουμ ,ωστε αν ειναι δυνατον να απαντησω σε τυχον αποριες καπιων, η ακομα να τοπο8ετηθειτε σε οτι ξερετε,πανω στο θεμα της ηρωινης της εξαρτησης και της μοναξιας .... γενικος ...Εγω ειμαι KAθAΡOΣ!!(χωρις να περνω ουσιες) γυρω στα 2 Xronia ,Παιδευτικα για να σταματησω την χρηση. Ειμαι ακομα σε προγραμμα AΠEΞΑΡΤΗΣΗΣ,και ακομα προσπαθω ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ομως. Ενα να Ξερετε ειναι πολυ δυσκολη η Απεξαρτηση, αλλα με υσχηρη θεληση και αποφαση ,μπορεις να βγεις απο κει,μπορεις να σταματησεις,μπορεις να αλαξεις τροπο σκεψης και στην συνεχεια τροπο ζωης .Δεν ειναι ΑΚΑΤΟΡΘΟΤΟ !ΠΥΣΤΕΨΤΕ ΤΟ!! Εγω παρ΄' ολες της Δυσκολιες το εχω πιστεψει


Edited by - 8odwris on 21/02/2004 14:59:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 01:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Θοδωρή καλημέρα,
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙΣ "ΚΑΘΑΡΟΣ" ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ

Σε αυτά που γράφεις έχω μία ένσταση...ζητάς να μιλήσουν όσοι είναι στην παρούσα φάση χρήστες ή πρώην χρήστες για τον κίνδυνο της ηρωίνης...

Για αυτό τον κίνδυνο νομίζω ότι έχουμε όλοι, ιδιαίτερα οι κάπως μεγαλύτεροι, την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να μιλήσουμε στα νεαρότερα άτομα.

ΟΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ...
ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΓΙΗ, ΜΗ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ

Πραγματικά είσαι άξιος θαυμασμού για το κουράγιο που επιδεικνύεις

Να είσαι πάντα καλά και προπάντων "καθαρός"


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 02:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε αυτά που γράφεις έχω μία ένσταση...ζητάς να μιλήσουν όσοι είναι στην παρούσα φάση χρήστες ή πρώην χρήστες για τον κίνδυνο της ηρωίνης...

Για αυτό τον κίνδυνο νομίζω ότι έχουμε όλοι, ιδιαίτερα οι κάπως μεγαλύτεροι, την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να μιλήσουμε στα νεαρότερα άτομα.

ΟΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ...
ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΓΙΗ, ΜΗ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ

Πραγματικά είσαι άξιος θαυμασμού για το κουράγιο που επιδεικνύεις

Να είσαι πάντα καλά και προπάντων "καθαρός"


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


KAI GW SE EYXARISTW GIA TA LOGIA SOU AYTA !!! OMWS I ENSTASH SOU DE GINETE DEKTH(()) DIOTI OPWS LENE,,,,eksw ap to xoro kseroume polla tragoudia.....///tonizw perisotero tou proin eksartimenous i kai tou nin...DIOTI EXOUNE GNOSI EPI TOU 8EMATOS.........

8.nΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 02:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛIΓA ΛOΓIA ΓIA MENA: Eiμαι 29 XΡΟNΩN! .....ΕΚΑΝΑ 5 χρονια xρηση ΗΡΩΙΝΗΣ ( ενω πιο πριν για 1μιση χρονο περιπου επερνα Χαπια υπνοστεντον και διαφορες αλλες ουσιες της οπιες της εβρησκα και αυτες οπως και την ηρωινη)Την χρηση της Ηρωινης την ξεκηνησα στα 21 μου χρονια, για την ακρηβεια ημουν 20 χρονων και 8 μηνες.(μολις ειχα αποληθει απο φαναταρος ). Ειχα φτασει να Κυλιεμαι στoυς δρομους και Στα στενα τις Ομονοιας και της πλατιας Βαθης,για να βρω και να εξασφαλησω την δοση μου.."τα ειδα ολα¨" εκει τοσα χρονια....zουσα για να πινω και επινα για να ζω...( λιγο, πολυ ισως ειχατε περασει απο Ομονοια καποτε η και τωρα και εχετε δει το χαλι και την ξεφτιλα των τοξικομανων...H εξαθλιωση σε ολο της το ΜεγαλειοΑυτο που ειναι σiγουρo φιλοι μου ειναι οτι δεν ξεκηνας να περνεις ουσιες ετσι, απλα για μαγκια η απο περιεργια ,η για πλακα ..τιποτα δε γινετε ετσι ξαφνικα..(κατι παντα προ υπαρχει..} Παρακολουθω απο τον Ιανουαριο του 2001 το __18 AΝΩ__ το οπιο ειναι /ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ/ . Το πργραμμα αυτο εχει τρεις φασεις Τωρα πια βρησκομε στην τριτη φαση του προγραμματος στην <Κοινονικη Επανενταξη> ,Ειμαι καθαρος απο ¨"ουσιες" δεν πινω ουτε μπυρα .Ομως θα θελα να σας πω οτι, ερχονται συχνα πυκνα μεγαλες Καταθλιψεις... εχω Νευρα, κουραζομε πολυ ευκολα, αυτα ειναι τα λεγομενα "Μεταστεριτικα",εκτος λοιπον ολα αυτα δηλαδη τα υποληματα απο την ΗΡΩΙΝΗ ΔυστιΧως λιπον εχω ηπατιτιδα C (η οπια μου μεταδοθηκε απο χρηση συριγκας ,εφοσον εκανα και ενδοφλεβιες ενεσεις)και ετσι για να την αντιμετοπισω και να την θεραπευσω ,κανω καπια χημειοθεραπεια: η οπια με ταλαιπωρει αρκετα θα λεγα ,διοτι εχει ασχημες και δυνατες παρενεργειες .Η χειμιοθεραπεια αυτη ονομαζεται Ιντερφερονη. Οι παρενεργειες της ειναι Προκαλει:Kοποση, Eξαντληση , Νευρα , Εντονους πονοκεφαλους,( Πονοκεφαλους διοτι κανω και ασχημο υπνο) ακομα φερνει Πυρετο,πονους στα κοκαλα και στους μυις και ριγη΄θυμιζει λιγο στεριτικα απο ηρωινη΄ .Παρ'ολα αυτα δεν πτοουμε Δεν το βαζω κατω ΔΕΝ παραιτουμε! Eιμαι ZΩΝΤΑΝΟΣ! ZΩ!! EIMAI KAΘΑΡΟΣ!! YΠΑΡΧΩ!! ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΕ , ΠΡΟΣΠΑΘΩ !,ΑΝΑΠΝΕΩ !! ΚΑΙ.... ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ!!!


Edited by - 8odwris on 25/02/2004 12:34:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 02:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
eksw ap to xoro kseroume polla tragoudia....

Χμμμ...φίλε μου, θα με βρεις εντελώς κάθετα αντίθετο σε αυτό...
Δηλαδή κάποιος που έχει έστω και λίγο "νιονιό" (να το πω πολύ χοντρά γιατί πραγματικά έτσι το νιώθω ), βλέποντας την κατάσταση ενός χρήστη ηρωίνης (την σωματική αλλά και ψυχική), δεν μπορεί να καταλάβει ότι θα του κάνει κακό;

Μήπως τελικά το πρόβλημα είναι αλλού;


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 02:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EGW FILE MOU DEN EIPA OTI DEN MPOROUNE EKINOI POU EINAI EKTOS PROVLIMATOS NA MILANE GIA AYTO!!! KA8E ALLO! aplws eipa oti oi pa8ontes kai eidika oi synintopioimenoi pou 8eloune na kopsoune i kai ekinoi pou exoune kopseei...kseroune polla parapanw!! <<dioti ta exoune viwsei sto petsi tous kai stin psyxi tous!!!

8.nΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 20:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..........Νομιζα οτι θα ξεφευγα απ τα Προβληματα...ελα ομως που γινανε ακομα περισσοτερα.................


Edited by - 8odwris on 25/01/2004 01:58:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 03:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ θεμα παντος που ΕΙΝΑΙ kαι το Κυριοτερο ΔΕΝ ειναι γiατι υπαρχουνε Ναρκωτικα εκεi εξω.....στoυς δρoμoυς...πλατειες.... Αλλα ΓIATI TA ANAZΗTAME?........

8.n

Edited by - 8odwris on 29/10/2003 20:38:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 10:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί δεν κάνεις εσύ την αρχή, αγαπητέ Θοδωρή; Έχεις δίκιο ότι το "Γιατί τα αναζητάμε;" είναι το σπουδαιότερο ζήτημα, είναι η πηγή του κακού. Ναρκωτικά υπάρχουν επειδή υπάρχουν πολλοί που τα ζητάνε απεγνωσμένα. ΚΑΝΕΙΣ όμως δεν πήρε ναρκωτικά με το ζόρι.

Πες μας λοιπόν εσύ πρώτος, που αν μη τι άλλο είσαι πολυ μέσα στο "χορό", τι ήταν αυτό που σε οδήγησε στο σκοτεινό αυτό δρόμο; ΓΙΑΤΙ; Η άποψή σου, θα συμφωνήσω μαζί σου, έχει μια άλλη βαρύτητα...

ΥΓ : Θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ τη συμπαράστασή μου σ' αυτό που κάνεις και που είναι ένας αγώνας ζωής...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 13:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θοδωρή να'σαι περήφανος για αυτό που έχεις πετύχει τον τελευταίο καιρό... Ξέρω δεν είναι ο πόλεμος αλλά απλά μια μάχη...είναι όμως μια μεγάλη μάχη που μπορεί να παίξει σπουδαίο ρόλο και στον πόλεμο...

Συνέχισε έτσι και είμαι σίγουρη ότι τα θα καταφέρεις να τον κερδίσειςAN ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 15:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Θοδωρή
Ανήκω και εγώ στους έξω απο το χορό ίσωσ γιατί γενικά με τους χορούς δεν τα πάω καλά.Πιστεύω οτι οι εντός του χορού και ειδικά αυτοί που ήταν εντός και έγιναν εκτός...έχουν να μας διδάξουν πολλά και επίτρεψε μου να σε θεωρώ μέσα απο αυτό το πρίσμα σαν δάσκαλο μου και να σε ευχαρηστήσω γι αυτό.
Οι μόνοι χοροί που χόρεψα ήταν λίγο του τσιγάρου,καμμιά φορά χορεύω ακόμα το πιοτό(υπο έλεγχο) αλλά εκεί που του δίνω και καταλαβαίνει είναι ο καφές(όχι με την έννοια της ποσότητας αλλά με την έννοια της εξάρτησης απο τον καφέ).Αυτό που εγώ κατάλαβα απο τις μεγαλύτερες ή τις μικρότερες εξαρτήσεις μου είναι οτι το τσιγάρο,το πιοτό ή ο καφές δεν είναι τα ίδια η ευφορία (γιατί σε μια τέτοια περίπτωση θα βλεπαμε χαρούμενα τσιγάρα,τρισευτυχισμένα πιοτά και καφέδες να βρίσκονται σε οργασμό)αλλά μέσα που αλληλεπιδρουν με τους υποδοχείς της ηδονής μας και παράγουν ένα επίπεδο απόλαυσης.Ίσως τα μέσα εξάρτησης τελικά να διαφέρουν στο επίπεδο απόλαυσης που παράγουν κατα την αλληλεπίδραση τους με τους διακόπτες ηδονής που διαθέτουμε και τελικά αν μπορούσαμε απο μόνοι μας (και σίγουρα μέσα στο απέραντο δυναμικό μας θα υπάρχει η δυνατότητα αυτή)να διεγείρουμε αυτούς τους διακόπτες ίσως να φτάναμε κάποτε στο σημείο να μιλούμε γα εξάρτηση απο την τελειότητα μας.Πιστεύω ότι οι άνθρωποι που ξεπέρασαν ή ξεπερνούν την εξάρτηση απο τα ναρκωτικά αποτελούν κομμάτι της ανώτερης ομάδας των ανθρώπων που θα καταφέρουν να μας διδάξουν-οδηγήσουν στην εξάρτηση απο την τελειότητα μας που θα μας παρέχει το βίωμα ενός ανώτερου (ποιοτικά και ποσοτικά) επιπέδου ηδονής.Ακριβώς σε αυτό το μονοπάτι μπορείτε να μας διαφωτίστε εσύ και οι άνθρωποι που έχουν παρόμοιες εμπειρίες με σένα ( όχι βεβαια αυτοί που είναι χρήστες χωρίς να καταβάλουν καμμία προσπάθεια απεξάρτησης και χωρίς να καταφέρνουν κανένα αποτέλεσμα βελτίωσης).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 18:14:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και γιατί δεν κάνεις εσύ την αρχή, αγαπητέ Θοδωρή; Έχεις δίκιο ότι το "Γιατί τα αναζητάμε;" είναι το σπουδαιότερο ζήτημα, είναι η πηγή του κακού. Ναρκωτικά υπάρχουν επειδή υπάρχουν πολλοί που τα ζητάνε απεγνωσμένα. ΚΑΝΕΙΣ όμως δεν πήρε ναρκωτικά με το ζόρι.

Πες μας λοιπόν εσύ πρώτος, που αν μη τι άλλο είσαι πολυ μέσα στο "χορό", τι ήταν αυτό που σε οδήγησε στο σκοτεινό αυτό δρόμο; ΓΙΑΤΙ; Η άποψή σου, θα συμφωνήσω μαζί σου, έχει μια άλλη βαρύτητα...

ΥΓ : Θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ τη συμπαράστασή μου σ' αυτό που κάνεις και που είναι ένας αγώνας ζωής...



KAT΄AΡXAΣ Να σε ευχαριστισω πολυ για τα λογια σου ,αλλα και για την ευκαιρια που μου δινεις να αναφερθω τωρα ,στο πιες ητανε οι Αιτιες οπου οδηγηθηκα Εκει.. NA ξεκηνισω λεγοντας Oτι στα ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ετσι και στην Ηρωινη με οδηγησε το ψυχικο κενο που ενιοθα το οπιο ειχε σαν τροφη την Mοναξια οι αιτιες που προκαλεσαν αυτην ,ηταν η απομονοση μου η οπια προ - ηρθε Απο την χαμηλη Αυτοεκτημηση που βιονα,πιστευοντας οτι ειμαι {Λιγοτερος...απο τους υπολιπους ανθρωπους) Ολα αυτα δημιουργηθηκαν απο το Οικογενειακο μου Περιβαλον, διοτι εκεινοι ητανε που μου τα μεταιδωσαν ολα αυτα και κυριος ο πατερας μου , μεσα απο υπερπροστατευτικο-καταπιεση και πολυ φοβο. Απο τους γονεις μου λοιπον που σιγουρα Δεν ειχανε σκοπο Στο να με οδηγησουνε στο να γινω τοξικομανης . Ετσι ξερανε, ετσι νομιζανε οτι ητανε το σωστο στο να μεγαλωσουνε το παιδι τους , αυτα μου μετεδωσαν ...αλλα ουτε και τους Δικαιολογο ομως! Τι ενοοω τωρα λεγοντας οτι καπια πραματα προ-ηρθανε απο τον πατερα μου , εκεινος πιο πολυ με καταπιεζε.. με προσβελνε, με μιωνε,μου λεγε οτι δε θα καταφερω πολλα, και για να μην σας τα πολυλογο και ετσι μες στην παιδικη ψυχη μου πιστεψα oti ειμαι Λιγοτερος,ασημαντος οτι ειμαι .οτι δε θα καταφερω τιποτα .Ακομα αρχησα να δυσκολευομαι υπερβολικα στο να γινω αμεσος σε πραγματα τα οπια με ενοχλουσαν {εφοσον μου μετεδωσε ο πατερας μου να φτασω να φοβαμε να του μιλησω,να φοβαμε να ζητησω, να φοβαμε να 8ελω } .Eιναι παρα πολλα φιλοι μου αυτα που ανακαλυψα οσο ειμουνα μεσα στο εσοκλειστο προγραμμα(δευτερη φαση του προγραμματος Απεξαρτησης1 8 ΑΝΩ ,οπου βγηκα απο κει τον Ιουνιο και ειμουνα 7μιση μηνες μεσα εκει με πολλες δραστηριοτιτες με βαση την ψυχοθεραπεια,και πολλες αλλες ομαδικες διαδικασιες με βασικο στοχο της "αληθηνες ανθρωπινες σχεσες" (και να σας πω πως δεν ητανε καθολου ευκολα ).Ενα πραγμα που ειναι σιγουρο ειναι οτι το οικογενειακο περιβαλον, Oπου και μεγαλωνουμε παιζει τον μεγαλυτερο ρολο! στην οπια εξεληξη μας . Εγω προσπαθω ακομα και Δυσκολευομε ακομα ,ομως πυστεψτε με δεν ειναι ακατορθοτο να σταματησεις τισ οπιαδηποτε ψυχοτροπες ουσιες που σε φυλακιζουνε στον ιδιο σου τον εαυτο .ΔΕΝ ειναι ακατορθοτο να αλαξεις τροπο σταση ζωης, αν το θες και Θα το λεω συνεχεια αυτο .ΤΟ θεμα τωρα για μενα ειναι να "μην ξεχασω "(ωστε να μην ξαναρχισω ποτε ξανα.} Αυτα εν ολιγης ,καπου παρακατω θα ξαναεπανελθω αν χρειαστη στο Συγεκριμενο θεμα, οσο αφορα της Αιτιες ποy οδηγηθηκα στις ουσιες και επιετα στην εξαρτηση, αλλα και σε αλλα κοινονικα θεματα εδω θα ειμαι ΜΕ ΑΓΑΠΗ ,ΘΟΔΩΡΗΣ,

Edited by - 8odwris on 25/02/2004 00:21:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 18:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ηρωινη ηταν η "κρυψoνα" μου απο τον εαυτο μου ,οπως και με αλλες ουσιες ετσι και με αυτη καταφερνα να διευκολινομε στο να διοχνω την χαμηλη αυτοεκτιμηση, καταφερνα να μην νιωθω Mειονεκτικα ,καταφερνα να μην φοβαμε γενικος .. καταφερνα να εχω Το θαρος αλλα και θρασος της γνωμης μου ,να μην στεναχωριεμε ,επισης καταφερνα να λεω και την λεξη ΄΄ΟΧΙ΄΄ διοτι δυσκολευομουνα να το πω πραγμματα τα οπια δεν Συμφονουσα και δε μ΄αρεσαν διοτι φοβομουνα την αντιδραση των αλλων,αυτη της δισαρεσκιας..η του θυμου οταν ελεγα οχι((διοτι αν ελεγα οχι π.χ και εβλεπα τετειες αντιδρασεις, αυτοματα το μυαλο μου το συνδιαζε με τα βιοματα που μου ειχαν μεταδοθει στην ψυχη μου απο τον πατερα μου.))Στην πραγματικοτιτα παιδια η ουσια με ΠΑΡAMIθIAZE δε μου ΄΄λεισε κανενα απολυτος προβλημα για αυτο KAI στην γλωσσα των τοξικομανων την λενε ΠΑΡΑΜΥΘΑ . Οτι μου δεινε τοτε ηρωινη (ετσι νομιζα εγω )Μου το περνε ταυτοχρονα χωρις να το γνοριζω και στην τελικη μου τα ζητησε πισω 1000 πλασιο "τοκο" .Καπια στιγμη λοιπον στην πορεια της χρησης ηρθε και η σωματικη αναγη αυτης(αρχισε να με πινει και να με τροει εκεινη) την xρειαζομουνα,την ειχα απολυτη αναγκη εαν μια μερα δεν επερνα ειχα χαρμανες( χαρμανες ειναι τα στεριτικα απο την εληψη της ουσιας. καπου παρακατω 8α αναφερθω και σε αυτα)....και ετσι ειχε αρχησει και η εξαρτηση και ο εθισμος απο αυτην. Ολη μερα ετρεχα ειχε γινει ,Σκοπος ζωης να ειμαι σε συνεχη τρεξιμο το πως θα εξασφαλισω την επομενη δοση , για να μην υποφερω .Ομως δεν τελιωνουνε ολα εκει ,εχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Θεληση?? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ομως Να το λεει Η Ψυχη σου ναι τοτε δεν ειναι το Τελος, Ειναι κατι σαν Γορδιος δεσμος η ηρωινη ισως ,ομως ειναι και μια Αποφαση να κοψεις τον κομπο με μιας!!στο χερι σου ειναι....ΜΠΟΡΕΙΣ

Edited by - 8odwris on 24/02/2004 01:00:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 18:27:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ!! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΖΩΗ!!

Edited by - 8odwris on 21/02/2004 03:06:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 01:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, Θοδωρή, τι να πω!

Τα λόγια σου είναι δυνατά, είναι αληθινά, είναι συγκλονιστικά...Σε ζηλεύω για την ψυχική σου δύναμη...Έχεις πολύ περισσότερο κουράγιο από όλους εμάς, τους υποτίθεται "καθαρούς"...

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ! Το ξέρω ότι θα σου ακούγεται κοινότοπο αυτό που θα πω, αλλά συνέχισε έτσι...Έχεις ήδη κερδίσει τη μάχη με τη ζωή...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 03:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Θοδωρή σε χαιρετώ. Έχω πολλά να σε ρωτήσω. Όχι από περιέργεια αλλά από εκτίμηση. Και μην παρερμηνεύσεις. Η εκτίμηση δεν προέρχεται από οίκτο αλλά από θαυμασμό. Δεν προέρχεται από οίκτο που κύλησες στο βούρκο αλλά από θαυμασμό που κατάφερες να βγεις.

Για μένα η γνώμη ΣΟΥ καθώς και η γνώμη ΑΥΤΩΝ που καλείς έχουν πολύ μα πολύ μεγαλύτερη σημασία από όλους εμάς που απλά προσπεράσαμε το βούρκο, είτε γιατί περπατήσαμε άλλα μονοπάτια, είτε γιατί έτυχε να "γεννηθούμε" σε τόπους όπου οι βούρκοι βρίσκονται πολύ μακριά.
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΚΑΝΑΠΕ"...και σ'αυτό ακριβώς το σημείο θα διαφωνήσω μαζί σου φίλτατε old tiger που λες:

quote:
Δηλαδή κάποιος που έχει έστω και λίγο "νιονιό" (να το πω πολύ χοντρά γιατί πραγματικά έτσι το νιώθω ), βλέποντας την κατάσταση ενός χρήστη ηρωίνης (την σωματική αλλά και ψυχική), δεν μπορεί να καταλάβει ότι θα του κάνει κακό;

Φίλε Θοδωρή έχω φτάσει πολλές φορές σε σημείο να είμαι έτοιμος να ανοίξω κουβέντα σε έναν "άτυχο"(θεωρώ ότι οι εξαρτημένοι από οποιαδήποτε ουσία είναι άτυχοι-χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δε φέρουν ευθύνη για τις πράξεις τους), μόνο και μόνο για να προσπαθήσω να κατανοήσω πώς στο καλό μπορείς να απεξαρτηθείς από κάτι.

Εσένα μπορεί να σε βασάνιζε η ηρωίνη. ’λλον μπορεί να τον βασανίζει το ποτό. ’λλον μπορεί να το βασανίζει ο ρατσισμός του. ’λλον μπορεί να τον βασανίζει ο πουριτανισμός του. ’λλον μπορεί να τον βασανίζει η διπροσωπία του.
Τελικά ποιά από όλες αυτές τις "ουσίες" είναι θανατηφόρα; Τουλάχιστον η χρήση ηρωίνης όπως μας λες σου δείχνει ότι έχεις μπει σε ένα δρόμο χωρίς επιστροφή. Για σκέψου όμως έναν πατέρα που στο πρόσωπο της 3χρονης κορούλας του βλέπει το πρόσωπο του έρωτα. Αυτό τί σόι συμπτώματα έχει; Απλά ένα παράδειγμα.

Εμένα πάντως με βασανίζει το εξής: Πώς μπορείς να απεξαρτητοποιηθείς από μία "ουσία" είτε αυτό λέγεται ηρωίνη, είτε αυτό λέγεται π.χ. αδικαιολόγητη νευρικότητα;

Κατανοώ ότι αναμιγνύω καταστάσεις που μπορεί να σε οδηγήσουν στο θάνατο με καταστάσεις που απλά θεωρούνται ανθρώπινες "ατέλειες". Αλλά δε ξέρω. Κάτι μέσα μου μου λέει ότι ο τρόπος αντιμετώπισής τους είναι ο ΙΔΙΟΣ.

"Με την ευχή Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΖΩΗΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΞΗ"

...Από έναν Πατέρα, Δάσκαλο, ’νθρωπο που μας άφησε νωρίς...

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 05:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ 8odwris, θα ήθελα να σου πω κάποια πράγματα σε σχέση με αυτό που αναφέρεις:

quote:
to TOPIC MOU GIA NA TO A NIGW EGW STO foroum : GNOSH DE TO ANIKSA TYXEA!!!! I hrwini kai genika ta narkotika den aforane mono tin enia 8ERAPEIA alla kyrios tin GNOSH!! ALLA kai tin PSYXH !!!!!!

,καθώς και για την μεταφορά του θέματος(για την οποία βέβαια ενημερώθηκες αυτόματα από την εφαρμογή που υποστηρίζει τις ομάδες συζήτησης).

Καταρχάς, έχεις δίκιο σε σχέση με το τι αφορά η "Υπόθεση Ηρωίνη". Πλην όμως τα Forum ειδικής θεματολογίας αφορούν αυτό που ακριβώς λέει η περιγραφή της κατηγορίας στην οποία ανήκουν... Είναι ειδική θεματολογία που σχετίζεται με την γενική κατεύθυνση του Τόπου που είναι ο Εσωτερισμός και η Μεταφυσική Αναζήτηση. Όλα τα θέματα που ανοίγονται εκεί θα πρέπει να έχουν προεκτάσεις Μεταφυσικές, Εσωτεριστικές, Φιλοσοφικές ή γενικά κάποιες που να άπτονται του ευρύτερου πεδίου που ονομάζεται Αναζήτηση.

Αυτό θα πρέπει να γίνεται σαφές στο εναρκτήριο μήνυμα του συγγραφέα του Θέματος, δηλαδή να συνδέει το Θέμα του με αυτούς τους τομείς ή τουλάχιστον η συζήτηση να παίρνει μία τέτοια τροπή στην άμεση εξέλιξή της. Αλλιώς δεν μπορεί να περιληφθεί στα Forums Ειδικής Θεματολογίας. Αυτοί είναι κάποιοι βασικοί κανόνες για την κατηγοριοποίηση των θεμάτων μας.

Παρόλαυτά, επειδή το ζήτημα είναι όντως σοβαρό, αντί να μεταφερθεί στο Forum Απόψεις, Προτάσεις κ.ά. (ή και αλλού...), μεταφέρθηκε τελικά στο Forum αυτό.

Μην σε πειράζει λοιπόν που μεταφέρθηκε το θέμα σου εδώ, να είσαι σίγουρος πως έλαβε "προνομιακή" μεταχείρηση από αυτόν που έκανε την μεταφορά. Η Συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί κανονικά σε αυτόν τον χώρο.

2ο Θέμα:
Παρακαλώ ΟΧΙ Greeklish. Έχουμε αναφερθεί ξανά στο ζήτημα αυτό και απλά θα περιοριστώ να αναφέρω ότι το ESOTERICA.gr προωθεί την αποκλειστική χρήση ελληνικών χαρακτήρων στα μηνύματα των Forums, εκτός εάν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα και στην περίπτωση που δεν καταστεί εφικτό να λυθεί αυτό με την βοήθεια των τόσων πρόθυμων Συντονιστών μας(με τεχνικές γνώσεις) και Μελών μας.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 10:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΟΔΩΡΗ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΘΕΤΑ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΙΓΕΙΣ.

ΝΙΩΘΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΙΣΧΥΡΟΥ (=ΑΛΩΒΗΤΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ).

ΚΑΙ ΘΑ ΕΞΗΓΗΘΩ.

ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑΤΙ - ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ OLD TIGER ΠΟΥ ΕΔΩ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ - ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΑΙΣΘΑΝΘΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΘΕΙ ΠΑΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΘΕΑΤΕΣ. ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ Η ΔΙΑΘΕΣΗ, Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ, Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗΣ.

ΘΟΔΩΡΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΣΥΝ-ΔΙΑΛΛΑΧΘΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ, ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, Ο,ΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΛΑΒΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΥΘΩ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ, ΝΙΩΘΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΚΡΙΤΗ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΡΧΗΓΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΝΕΜΩ ΧΑΡΕΣ ΤΗΝ ΥΣΤΑΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΑΛΛΑ ΧΑΡΕΣ ΜΕ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΝΕΕΣ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑ, ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ.

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΑΠΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΠΑΡΑΜΥΘΑ", ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ, Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ, ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟ. ΣΕ ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ. ΦΑΝΕΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ, ΕΦΟΣΟΝ Η ΘΕΛΗΣΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ "ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙΣ" ΘΑ ΟΔΗΓΗΘΕΙΣ - ΟΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΟΔΗΓΗΘΕΙ - ΕΚΕΙ. ΣΤΗΝ ΑΠΑΛΟΙΦΗ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΚΥΛΙΣΗΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΠΙΤΕΥΞΗΣ ΤΟΥ ΣΤΟΧΟΥ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΩΔΥΝΟΣ ΚΑΙ ΑΚΑΝΘΙΝΟΣ.

ΚΑΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 17:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
test reply

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 17:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θοδωρή κι εγώ πιστεύω οτι το θέμα σου αγγίζει εξίσου και τον τομέα ΓΝΩΣΗ ωστόσο επειδή η γνώση πολλές φορές λειτουργεί θεραπευτικά ίσως και εδώ που έβαλαν το θέμα σου να μην έχει αδικηθεί σε ότι αφορά τις προθέσεις σου.
Τα λόγια σου είναι εκπληκτικά και εξακολουθώ να πιστεύω αυτό που είπα λίγο πιο πάνω οτι μπορείς να είσαι και δάσκαλος μας.
Να είσαι καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 18:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν είμαι ούτε μέσα στο χορό....αλλά ούτε κ απέξω...
Κλείνουν ήδη 5 χρόνια που ζω μια άσχημη κατάσταση από κοντά...από πολύ κοντά...με έναν πολύ καλό μου φίλο....
Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στον Θοδωρή για ότι έχει καταφέρει μέχρι σήμερα...Εχω παρακολουθήσει πάρα πολλές αποτυχημένες απόπειρες.... Η σωματική απεξάρτηση...δεν νομίζω ότι είναι κ πάρα πολύ δύσκολη....
Η εγκεφαλική όμως...να μπορέσει να ξεκολλήσει ένα άτομο το κεφάλι του από κάτι που είναι συνηθισμένο να σκέφτεται συνέχεια...Από την ώρα που θα ξυπνήσει...να σκέφτεται ότι πρέπει "να τρέξει"...Κ όλη του η ζωή να είναι αυτό το τρέξιμο...Τίποτα άλλο να μη μπορεί να του κινήσει το ενδιαφέρον...Αλλά ακόμα κ όταν είναι "εντάξει" (όπως αυτό εννοεί εντάξει) κ πάλι δεν το ενδιαφέρει τίποτα...
Εδώ έχω κουραστεί εγώ...Δεν τολμώ καν να φανταστώ...πόσο μπορεί να έχει κουραστεί κάποιος που είναι όντως "μέσα στον χορό"...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chrispao
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 11:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chrispao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενημερωτικά,

Για άτομα που θέλουν πληροφόρηση, βοήθεια για παραπομπή σε θεραπεία σε θέματα ναρκωτικών, αλκοόλ και άλλων εξαρτήσεων μπορούν να απευθυνθούν στα τηλέφωνα :

Ανοιχτή Γραμμή 18 ’νω 210-3617089

Συμβουλευτικός σταθμός 18 ’νω 210-3611803 / 210-3614242

Ανοιχτή γραμμή Ιάσων 210-8220098

Συμβουλευτικός σταθμός Ιάσων 210-8220088

Κέντρα Ενημέρωσης ΚΕΘΕΑ στο νομό Αττικής :

Διάβαση 210-8626761
Παρέμβαση 210-3300751-748
Νόστος 210-4220708
Στροφή 210-8820272

Στη Λάρισα Κέντρο Ενημέρωσης Έξοδος 2410-254597

Κέντρο Ενημέρωσης Βόλου 24210-64615

Στη Θεσσαλονίκη Κέντρο Ενημέρωσης Ιθάκη 2310-270110

Κέντρου Ψυχικής Υγιεινής 210-8231210


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 15:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ δεν είμαι ούτε μέσα στο χορό....αλλά ούτε κ απέξω...
Κλείνουν ήδη 5 χρόνια που ζω μια άσχημη κατάσταση από κοντά...από πολύ κοντά...με έναν πολύ καλό μου φίλο....
Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στον Θοδωρή για ότι έχει καταφέρει μέχρι σήμερα...Εχω παρακολουθήσει πάρα πολλές αποτυχημένες απόπειρες.... Η σωματική απεξάρτηση...δεν νομίζω ότι είναι κ πάρα πολύ δύσκολη....
Η εγκεφαλική όμως...να μπορέσει να ξεκολλήσει ένα άτομο το κεφάλι του από κάτι που είναι συνηθισμένο να σκέφτεται συνέχεια...Από την ώρα που θα ξυπνήσει...να σκέφτεται ότι πρέπει "να τρέξει"...Κ όλη του η ζωή να είναι αυτό το τρέξιμο...Τίποτα άλλο να μη μπορεί να του κινήσει το ενδιαφέρον...Αλλά ακόμα κ όταν είναι "εντάξει" (όπως αυτό εννοεί εντάξει) κ πάλι δεν το ενδιαφέρει τίποτα...
Εδώ έχω κουραστεί εγώ...Δεν τολμώ καν να φανταστώ...πόσο μπορεί να έχει κουραστεί κάποιος που είναι όντως "μέσα στον χορό"...

Communicating at an unknown rate...


ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ TA ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ EINAI TA ΠΡAMMATA ΦΙΛΗ MOU...TWRA an i kourash aytounou pou to vionei einai pio megali ayto einai to mono ΣΙΓΟΥΡΟ αλλα το ποσο μεγαλη δε περιγραφετε KAI POSO MΕΓΑΛΙ AKOMA AYTounou pou apofasise na ΒΓΕΙ πραγματικα apo ton ΒOUΡKO KAI NA ΑΠΕΞΑΡΤΗΘΗ....EINAI ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ i apeksartish OMΩS OXI AKATOΡΘOTH... kai nomizw ekei einai Που πρεπει να πισμοσουνε ekeinoi pou fovounte kai nomizoune oti de prokite pote na ta kataferoun.. ΛΑΘΟΣ!!!! ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑΙ OXI OMWS AKATORΘOTO!!!!!!!! ΕΚΤΟς ki an kapios fovate ta dyskola ((an kai de nomizw na protima na dyskolevete στην σαπιλα! tis hrwinis kai tis omonoias ..APO TO na προσπαθισει na dyskoleytei gia na ftiaksei tin zwi tou xwris ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ...........

8.n

Edited by - 8odwris on 16/10/2003 10:16:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 16:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θοδωρή,

Θα ήθελα να σου πω πραγματικά συγχαρητήρια για όλα όσα έχεις καταφέρεις μέχρι τώρα. Η προσπάθεια σου αυτή δείχνει τη δύναμη της ψυχής σου και το θέλω σου για τη ζωή.

Πράγματι – χωρίς προσωπική εμπειρία – γνωρίζω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να ξεφύγει κανείς από την εξάρτηση. Η θεωρία από την πράξη απέχει πολύ οπότε όσες γνώσεις και να έχει κάποιος για το θέμα, σίγουρα κάποιος που το έχει βιώσει γνωρίζει κάτι παραπάνω.

Ότι σε ανάγκασε η ζωή να περάσεις είναι ένα μεγάλο μάθημα. Κράτησέ το νόημά του και συνέχισε το δύσκολο δρόμο που διάλεξες μέχρι να δικαιωθείς και να ανταμοιφθούν οι κόποι σου. Αυτό θα το δεις όταν μια μέρα (εύχομαι να μην αργήσει) θα μπορείς να ζεις χωρίς να αντιμετωπίζεις πρόβλημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 21:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ για τα καλα σας λογια ομως δεν θα ηθελα να καταληξει ENA TOPIC Aξιο μονο Συνχαριτιριων !!! Δεν TO ανοιξα αυτο το θεμα για NA ME KOLAKEVETE ..P]

8.n

Edited by - 8odwris on 25/01/2004 02:09:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 21:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ "oΠΙΟ"Το οπιο ειναι ο αποξηραμένος χυμός από τους άγουρους καρπούς της διπλής παπαρούνας
Το 10% του όπιου αποτελεί το αλκαλοειδές μορφίνη. Η χορήγηση όπιου υπό μορφή διαλύματος και το κάπνισμα έχουν αντικατασταθεί από την υποδόρια ή την ενδοφλέβια ένεση μορφίνης. Με την σειρα της ερχεται η ηρωίνη που είναι ημισυνθετικό παράγωγο της μορφίνης (διακετυλομορφίνη). Ευκολα παρασκευασμένο και 5-8 φορές πιό ισχυρό από την μορφίνη. Η μορφίνη και η ηρωίνη είναι ισχυρά αναλγητικά με εκλεκτική κατασταλτική δράση στα κέντρα του πόνου, βήχα και της αναπνοής στο Κ.Ν.Σ. και στην ψυχη...Ενας παρθενος οργανισμος οταν ξεκινηση την πρώτη ένεση μορφίνης ή ηρωίνης σημειονει χαρακτηριστική σμίκρυνση της κόρης του οφθαλμού, εμετό, δυσκοιλιότητα, ταχυκαρδία ακολουθούμενη από βραδυκαρδία, πτώση της πίεσης του αίματος,επειτα στην πορεια τησ χρησης αρχιζει αν εχει μια κατασταση ευφοριας. Συνέχιση της χορήγησης οδηγεί στην ανάπτυξη της ανοχής. Με συνεχόμενη χρήση αναπτύσσεται ψυχική εξάρτηση καθώς και ισχυρή φυσική εξάρτηση, ώστε το σώμα χρειάζεται την παρουσία του ναρκωτικού για να λειτουργήσει κανονικά.
Ομως ειναι σημαντικο να σημειοσω πως οταν ξεκινισεις ηρωινη δεν ισοδυναμει αυτοματα με εθισμο οχι..η θεωρια αυτη οτι αρκει μια ενεση ηρωινης για να γινεις """πρεζακι""" ειναι ΨΕΜΑ και ΛΑΘΟΣ.Βεβαια υπαρχουνε πολι λιγοι που "καταφερνουνε" να ειναι περιστασιακοι χρηστες επι μεγαλου χρονικου διαστιματος χωρις να αναπτησουν ΕΞΑΡΤΗΣΗ ((ειναι παρα πολοι Λιγοι oμως,και πολυ δυσκολο κατι τετοιο)) Eπησης ειναι ΑΛηθεια οτι ολοι oι χρηστες ηρωινης ξεκινησαν και ξεκινουν... πιστευοντας(παραμυθιασμενοι) οτι μπορουνε και οτι ειναι σε θεση να διατηρησουνε τον ελενχο της ουσιας...... << Εκει λοιπον ειναι ολη η Παγιδα >> ενας απ΄' αυτους ειμουν και γω.....

Edited by - 8odwris on 25/02/2004 15:07:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alithia
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 10:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alithia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alithia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ελληνόπουλο στην Νέα Υόρκη Αμερικής, αργοπέθαινε πάσχοντας από καρκίνο. Πριν πεθάνει και αφού οι γιατροί της δίνανε 6 μήνες ζωής, έγραψε το παρακάτω ποίημα.

Το αφιερώνω σε όλους όσους προσπαθόυν να ορθοποδήσουν σε αυτήν την μίζερη ζωή

SLOW DANCE

Παρακολούθησες ποτέ παιδιά στο λούνα-παρκ?
ή άκουσες την βροχή να πεύτει στο χώμα?
Παρακολούθησες το τρελό πέταγμα μιας πεταλούδας?
Χάζεψες τον ήλιο καθώς ξeθωριάζeι η νύχτα?

Καλύτερα να χαλαρώσεις.
Μην χορεύεις τόσο γρήγορα.
Η ζωή είναι μικρή.
Η ΅ουσική δεν κρατάει για πάντα.

Τρέχεις αλαφιασ΅ένος κάθε ΅έρα?
Όταν ρωτάς κάποιον «πως είσαι?» Ακούς την απάντηση?
Όταν τελειώνει η ΅έρα πέφτεις στο κρεβάτι αγκαλιά με σκέψεις
για εκατοντάδες δουλειές που στριφογυρίζουν στο κεφάλι σου?

Καλύτερα χαλάρωσε.
Μην χορεύεις τόσο γρήγορα.
Η ζωή είναι ΅ικρή.

Είπες ποτέ στο παιδί σου «θα το κάνου΅ε αυτό αύριο»
και ΅έσα στην ßιασύνη sου δεν είδες την λύπη του?
Έχασες επαφή, ’φησες μια καλή φιλία να πεθάνει
επειδή ποτέ δεν είχες τον χρόνο να πάρεις
ένα τηλέφωνο και να πεις «γεια!»

Καλύτερα χαλάρωσε.
Μην χορεύεις τόσο γρήγορα .
Η ζωή είναι μικρή
Η μουσική δεν κρατάει για πάντα.

Όταν τρέχεις παλαβωμένα για να πας κάπου
χάνεις τη μισή χαρά της διαδρομής.
Όταν όλο ανησυχείς και βιάζεσαι,
Είναι σα να πετάς ένα δώρο που δεν άνοιξες......

Η ζωή δεν είναι αγώνας ταχύτητας.
Γι’ αυτό χαλάρωσε. ’κου την ΅ουσική
Πριν τελειώσει το τραγούδι.

 

- Η Γνώση πονάει, η Αλήθεια πληγώνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 11:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θοδωρή δες τα mail σου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 15:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένα ελληνόπουλο στην Νέα Υόρκη Αμερικής, αργοπέθαινε πάσχοντας από καρκίνο. Πριν πεθάνει και αφού οι γιατροί της δίνανε 6 μήνες ζωής, έγραψε το παρακάτω ποίημα.

Το αφιερώνω σε όλους όσους προσπαθόυν να ορθοποδήσουν σε αυτήν την μίζερη ζωή

SLOW DANCE

Παρακολούθησες ποτέ παιδιά στο λούνα-παρκ?
ή άκουσες την βροχή να πεύτει στο χώμα?
Παρακολούθησες το τρελό πέταγμα μιας πεταλούδας?
Χάζεψες τον ήλιο καθώς ξeθωριάζeι η νύχτα?

Καλύτερα να χαλαρώσεις.
Μην χορεύεις τόσο γρήγορα.
Η ζωή είναι μικρή.
Η ΅ουσική δεν κρατάει για πάντα.

Τρέχεις αλαφιασ΅ένος κάθε ΅έρα?
Όταν ρωτάς κάποιον «πως είσαι?» Ακούς την απάντηση?
Όταν τελειώνει η ΅έρα πέφτεις στο κρεβάτι αγκαλιά με σκέψεις
για εκατοντάδες δουλειές που στριφογυρίζουν στο κεφάλι σου?

Καλύτερα χαλάρωσε.
Μην χορεύεις τόσο γρήγορα.
Η ζωή είναι ΅ικρή.

Είπες ποτέ στο παιδί σου «θα το κάνου΅ε αυτό αύριο»
και ΅έσα στην ßιασύνη sου δεν είδες την λύπη του?
Έχασες επαφή, ’φησες μια καλή φιλία να πεθάνει
επειδή ποτέ δεν είχες τον χρόνο να πάρεις
ένα τηλέφωνο και να πεις «γεια!»

Καλύτερα χαλάρωσε.
Μην χορεύεις τόσο γρήγορα .
Η ζωή είναι μικρή
Η μουσική δεν κρατάει για πάντα.

Όταν τρέχεις παλαβωμένα για να πας κάπου
χάνεις τη μισή χαρά της διαδρομής.
Όταν όλο ανησυχείς και βιάζεσαι,
Είναι σα να πετάς ένα δώρο που δεν άνοιξες......

Η ζωή δεν είναι αγώνας ταχύτητας.
Γι’ αυτό χαλάρωσε. ’κου την ΅ουσική
Πριν τελειώσει το τραγούδι.

 

- Η Γνώση πονάει, η Αλήθεια πληγώνει


ΑΨΟΓΟ .ΤΕΛΕΙΟ. APSOGO!!!!!! τελειο!!!!!! kai ξana apsOGO!!!!!!ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΑΤΑ αψογο!!!!

8.n

Edited by - 8odwris on 16/10/2003 11:48:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 02:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
// ΘΕΛΩ να σημειωσω καπου εδω καπια σημαντικα πραγματα για εκεινους που εχουνε Γνωστους.. Συγκενεις,, η φιλους οι οπιοι ειναι στην χρηση και θελουνε να τον βοηθησουνε ,παρακατω αναφερω λιπον καπια σημαντικα .... ΜΗΝ πανικοβαλεστε! ζητηστε να ενημερωθητε για τα του ΝΟΜΟΥ... ! ΜΗΝ νομιζεται ΟΤΙ ΗΡΘΕ Η ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ! ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΤΕ οταν δειτε οτι δεν ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΙΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...! ΜΗΝ ξεχνατε οτι μπορει να ειστε μερος του ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ! ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ καλα οτι κανεις μα κανεις ΔΕΝ μπορει να τον ΕΞΑΝΑΚΓΑΣΕΙ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ ΝΑ ΚΟΨΕΙ...!( πρεπει να το Θελει ο ιδιος)).. ΜΗΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΚΡΙΣΗ...(ετσι μονο τον απομακρινετε)) ΜΗΝ περνεται ελαφρα ΤΟΥΣ φοβους ΤΟΥ αλλα και ΕΣΕΙΣ ΜΗΝ ΓΙΝΕΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ με τους δικους σας( φοβους)...Οταν βλεπετε και απομακρινετε απο τιΣ πιεσειΣ σας..ΜΗΝ απογοιτευεστε...θα σας πλησιασει μονος του καπια αλλη ΣΤΙΓΜΗ !αν θελετε να φανειτε χρησιμοι Μην του δινεται λεφτα για αρχη, ((αλλα μοναχα αν χρειαστη ΓΙΑ ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ...


Edited by - 8odwris on 15/02/2004 03:04:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy