ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Σαμανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας δρόμος που νομίζω ότι δεν αναφέρετε συχνά στο φόρουμ είναι αυτός του σαμανισμού. Αν και κάμποσοι είναι επηρεασμένοι από τον Καστανεντά δεν βλέπω να υπάρχει κάποια αξιόλογη κίνηση ίσως επειδή ο σαμανισμός απαιτεί και την χρήση ψυχοτρόπων. Υπάρχει κανείς που να έχει ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο όσο αυτό είναι βέβαια δυνατόν για κάποιο που ζει στην Ελλάδα, ώστε να μοιραστεί κάποιες εμπειρίες του με μας;

Astral_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 16:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astral_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...

Όσο έχω διαβάσει, πιό πολύ απο Καστανέδα, δεν "απαιτεί" χρήση των ναρκωτικών αυτόν ο σαμανισμός... Για την χρήση του εξαρτάτε μόνο απο της περιστάσεις και το "αντικείμενο"...
Πάντα όπως αναφέρει ο Καστανέδα στα βιβλία του...

Edited by - Astral_ on 17/10/2003 16:18:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 08:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Astral,
Δεν υπάρχει σαμανισμός χωρίς την χρήση ψυχεδελικών/ψυχοδηλωτικών, τα οποία λανθασμένα αποκαλούνται ναρκωτικά. Τουλάχιστον αυτό υποστηρίζουν όσοι ερευνητές έχουν ασχοληθεί με το θέμα. Όσο για τον Καστανεντά η αλήθεια είναι ότι δεν πρόκειται και για τον πιο αξιόπιστο, τον ανέφερα όμως γιατί είναι ο πιο γνωστός και σίγουρα είναι αυτός που ευθύνεται για την ευρεία γνωστοποίηση του σαμανισμού στον κόσμο που δεν ανήκει παραδοσιακά σ’ αυτούς τους πολιτισμούς. Πάντως έχει ενδιαφέρον το γεγονός ότι και σ’ αυτή την περίπτωση αφαιρούμε ή προσθέτουμε στοιχεία όπως κάνουμε και σε άλλες παραδόσεις προσπαθώντας να τα φέρουμε όλα στα μέτρα μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 23:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΙΛΕ...
ΥΠΕΡΟΧΟ ΘΕΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ..
ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ...
ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 14:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ryche
Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις. Αν έχεις προσωπική γνώση/γνώμη στον συγκεκριμένο χώρο και θέλεις να την μεταφέρεις, εγώ τουλάχιστον είμαι όλος αυτιά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 16:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ... ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΜΑΝΙΣΜΟΣ? ΤΟ ΑΚΟΥΩ, ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Astral_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
122 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2003, 17:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astral_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Shaman ή Σαμάνος είναι "ιερείς" μπορούμε να πούμε των κρατών της Νότιας Αμερικής και της Αφρικής αν δεν κάνω λάθος.

http://www.crystalinks.com/shamanism.html

Edited by - Astral_ on 31/10/2003 17:29:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 17:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικές πληροφορίες στα παρακάτω link

http://www.astralinsight.gr/Gr/indexgr.html

http://www.nea-acropoli.gr/publications/arthra/samanismos.htm

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 15:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα παλαιότερο άρθρο μου σχετικά με τον Σαμανισμό που δεν έχει ακόμη συμπεριληφθεί στα αρθα της πρώτης σελίδας.

ΣΑΜΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΑΖΚΑ ΤΟΥ ΠΕΡΟΥ


Η μαγεία και ο Σαμανισμός αποτελούν ένα από τα πρώτα στάδια θρησκευτικών τελετουργιών στις πρωτόγονες κοινότητες, αποτελώντας την αρχαιότερη μορφή όλων των μυστηριακών πρακτικών διεύρυνσης της συνειδητότητας, που επιτυγχάνονταν υπό τους ήχους τύμπανων αλλά και την χρήση παραισθησιογόνων φυτών.
Η λέξη «σαμάν» είναι μογγολικής προέλευσης αλλά συν τω χρόνο χρησιμοποιείται ως γενικός όρος που χαρακτηρίζει τους ιερείς μάγους των πρωτόγονων φυλών.
Σύμφωνα με τους ανθρωπολόγους, ο Σαμανισμός κατατάσσεται στα θρησκευτικά και τα σχετικά με τη μαγεία φαινόμενα, όπου ο ιερέας Σαμάνος αποτελεί σημαντικό και ιερό μέλος της φυλής, είναι μάντης, μάγος, θεραπευτής, αλλά και ο μεγάλος «εξουσιαστής της έκστασης».
Κατά τις Σαμανιστικές τελετές ο σαμάνος πέφτει σε «έκσταση» (1) αποχωριζόμενος από το σώμα του, ελευθερώνοντας την ψυχή του, και ενεργοποιώντας το «εσωτερικό του μάτι» για να συναντήσει πνεύματα προγονών αλλά και τους Θεούς, τόσο στον Ουρανό όσο και στον κάτω κόσμο. Σε αυτή την «καταληπτική κατάσταση» ο σαμάνος αποκτά υπερφυσικές δυνάμεις, όπως πυροβασία, τρύπημα μελών του σώματος δίχως αιμορραγία κ.λ.π.
Ο Σαμάνος συχνά ταυτίζεται με ένα ιερό ζώο-οδηγητή του, του οποίου τις ιδιότητες αποκτά, με συναρπαστικότερη όλων «το μαγικό πέταγμα», η αιώρηση του πνεύματος συνήθως μέσα από το τοτέμ ενός πτηνού. Σύμφωνα με την σαμανιστική παράδοση κάποτε όλοι οι άνθρωποι είχαν την ικανότατα να πετούν, οι θεοί όμως λόγω της ανηθικότητας των ανθρώπων τους το απαγόρεψαν.
Οι αυτόχθονες Ινδιάνοι της Αμερικής επιδίωκαν την κορύφωση της έκστασης διαμέσω μίας διαδικασίας που ονόμαζαν «αναζήτηση οράματος».
Μετά από μεγάλη περίοδο προετοιμασίας και εξαγνισμού στην «καλύβα του ιδρώτα», ο δόκιμος έμενε μόνος σε ένα βουνό για τέσσερα μερόνυχτα δίχως τροφή και νερό. Κατά την διάρκεια των ημερών αυτών, ο σαμάνος καθόταν μέσα σε ένα μαγικό κύκλο που τον προστάτευε από τα πονηρά πνεύματα, και αναζητούσε το μυστικιστικό του όραμα, ψάλλοντας προσευχές και ιερά τραγούδια.
Μία άλλη πρακτική μυστηριακών σαμανιστικών τελετών στους αυτόχθονες της Αμερικής, ήταν ο χορός του ήλιου για τέσσερα μερόνυκτα, όπου ο δόκιμος χόρευε εκστατικά γύρω από το δένδρο του Ήλιου, έχοντας τρυπήσει το στέρνο του με ένα αιχμηρό κομμάτι από κλαδί κερασιάς. Ο σαμάνος Μάυρη Άλκη αναφέρει σχετικά με τις εμπειρίες από τα οράματα του:

«Η γαλήνη έρχεται στην ψυχή του ανθρώπου όταν συνειδητοποιήσει την συγγένεια του, την ενότητα του με το Σύμπαν και τις δυνάμεις του. Όταν συνειδητοποιήσει ότι στο κέντρο του σύμπαντος κατοικεί το Γουανάν Τάνκα, και ότι αυτό το κέντρο βρίσκετε στην πραγματικότητα παντού. Βρίσκεται στον καθένα μας» (2)

Οι αρχαίοι Έλληνες ήρθαν σε επαφή με τους σαμάνες μάγους διάμεσο των αποικιών στη Σκυθια, τον Βορρά και την χώρα των Υπερβόρειων πατρίδα του Απόλλωνα.
Ο πιο διάσημος Έλληνας Σαμάνος ήταν ο Άβαρης ο οποίος έφτασε από τον βορρά πάνω σ' ένα βέλος. Λέγεται ότι μπορούσε να ζει δίχως τροφή για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα, εξαφάνισε λοιμούς, πρόβλεψε σεισμούς, και δίδαξε τη λατρεία του υπερβόρειου Απόλλωνα.
Ο Αρισταίος ο Προκονήσιος εμφανιζόταν ταυτόχρονα σε πολλά μέρη και τόπους απομακρυσμένους ο ένας από τον άλλον, συνοδεύοντας συχνά με την μορφή κόρακα τον Απόλλωνα.
Ο Ερμότιμος ο Κλαζομενών είχε τη δύναμη να εγκαταλείπει το σώμα του για πολλά χρόνια, προβλέποντας τα μελλούμενα.
Ο Επιμενίδης από την Κνωσό, ζούσε αποκλειστικά με μια παρασκευή λαχανικών που συνήθιζε να αποθηκεύει, στην οπλή ενός βοδιού. Σε μια περίπτωση λέγεται πως εισήλθε σε μια σπηλιά, από την οποία εξήλθε μετά από 57 χρόνια, ενώ οι Αθηναίοι τον κάλεσαν για τον καθαρμό της πόλης από το κυλωνιο Άγος. Λέγεται επίσης πως μετά το θάνατό του το κορμί του να σκεπάστηκε με δερματοστιξία.
Η ιερή μανία που καταλάμβανε τις Μαινάδες κατά την τέλεση των Διονυσιακών τελετών υπό των ξέφρενο ήχο κυμβάλων, περιείχε κοινά στοιχεία με τις σαμανιστικές τελετές, ενώ και ο Ορφέας δίδαξε τρόπους μέσω της μουσικής για τον κατευνασμό της οργής των Θεών τον εξαγνισμό και την θεραπεία των ασθενειών.
Πρακτικές «εξωσωματικής εμπειρίας», φαίνεται ότι ήταν μια συνηθισμένη πρακτική ακόμη και στα κλασσικά χρόνια της αρχαίας Ελλάδος, λάμβαναν χώρα δε και κατά την διάρκεια των τέλεσης των μυστήριων.
Ο Πλούταρχος αναφέρει την εξωσωματική εμπειρία που είχε ο Τίμαρχος στο Τροφώνιο Άνδρο. Αυτός που κατέβαινε στο υπόγειο άδυτο έμπαινε ξαπλώνοντας ανάσκελα βάζοντας πρώτα τα δυο ποδιά για να βγει μετά από ώρες η μέρες με τον ίδιο τρόπο.
Στην περίπτωση του Τίμαρχου ο Πλούταρχος αναφέρει πως ο Τίμαρχος έμεινε 36 ώρες προσευχόμενος στο υπόγειο σκοτάδι, ακούγοντας ήχους, και νοιώθοντας τελικά να βγαίνει η ψυχή του από το κεφάλι ανεβαίνοντας προς τον Ουρανό, βλέποντας από ψηλά την Γη και τους σφαιρικούς πλανήτες.
Κάτι αντίστοιχο περιγράφει και ο Πλάτωνας όταν αναφέρει πως αν δει κάποιος από ψηλά την Γη θα διαπιστώσει ότι μοιάζει σαν τις σφαίρες που έχουν φτιαχτεί από 12 χρωματιστά είδη δέρματος. Αλλά και στο Συμπόσιο αναφέρεται πως ο Σωκράτης στην εκστρατεία της Ποτίδαιας έμεινε ακίνητος στο κρύο διαλογιζωμενος για 24 ώρες.
Υπό το πρίσμα των Σαμανιστικων τελετουργιών και εκστατικών καταστάσεων, οι ανθρωπολόγοι ερμηνεύουν και τα σχήματα της κοιλάδας Νάζκα στο Νοτιοδυτικό Περού. Τα σχέδια αυτά που απεικονίζουν ζώα φτιάχτηκαν ανάμεσα στο 200 π.Χ. και στο 600 μ.Χ.
Το περίεργο που εξάπτει την φαντασία πολλών, μιλώντας για εξωγήινους, είναι πως τα σχήματα αυτά δεν φαίνονται από το έδαφος αλλά μόνο από αρκετό ύψος πάνω από το έδαφος.
Τα σχήματα όμως φαίνεται πως φτιάχτηκαν χρησιμοποιώντας προσχέδια σε κλίμακα, μιας και υπολείμματά τους βρέθηκαν κοντά στα μεγάλα.
Εκτός απ' τα διάσημα τεράστια χαραγμένα στο έδαφος σχέδια ζώων και πουλιών, υπάρχουν επίσης και πολλές ευθείες παραλληλισμένες με αστρονομικές κατευθύνσεις δημιουργώντας ένα τεράστιο αστρονομικό βιβλίο.
Σύμφωνα με την μαθηματικό Maria Reich που μελέτησε τις γραμμές και τα σχέδια επί σχεδόν 40 χρόνια, θα μπορούσαν να λειτουργούν ως εργαλείο για εύρεση ισημεριών και ηλιοστασίων δίνοντας σημαντικές πληροφορίες σε ένα αγροτικό ημερολόγιο.
Τι όμως συμβόλιζαν τα σχήματα των ζωών;
Όπως ήδη αναφέρθηκε οι σαμάνοι συνήθιζαν «το μαγικό πέταγμα» τα εκστατικά ταξίδια αποχωριζωμενοι από το σώμα τους μέσα από το ιερό ζώο-οδηγητή τους που συνήθως ήταν ενός πτηνού, για να συναντήσουν τα πνεύματα των προγονών και των Θεών.
Είναι λοιπόν πολύ πιθανό τα σχήματα αυτά να αποτελούν «οδηγούς από ψηλά κατά το ταξίδι τους» για τους σαμάνους, αφού ανθρωπολογικά έχει καταγράφει, από σύγχρονους ανθρωπολόγους η ικανότητα αυτή των σαμάνων όντως να «ίπτανται πνευματικώς» και να παρατηρούν τον κόσμο από ψηλά.
Το κάθε ζώο πρόσφερε ιδιαίτερες ικανότητες στον σαμάνο, και δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί από τους ιθαγενείς πληθυσμούς είχαν ονόματα ζωών που απέδιδαν τα χαρακτηριστικά του χαρακτήρα του ανθρώπου σε σχέση με το ζώο-οδηγητή.



σχήματα Νάζκα Περού



ΤΑ ΣΧΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΑΖΚΑ


1. φάλαινα δολοφόνος
2. φτερό
3. κόνδορας
4. πτηνό
5. ζώο
6. σπείρα
7. σαύρα
8. δένδρο
9. χέρια
10. σπείρα
11. αράχνη
12. λουλούδι
13. σκύλος
14. άνθρωπος
15. τρίγωνο
16. φάλαινα
17. τραπεζοειδές σχήμα
18.αστερι
19. πελεκάνος
20. πτηνό
21. τραπεζοειδές σχήμα
22. κολιμπρι
23. τραπεζοειδές σχήμα
24. πίθηκος


Ας εξετάσουμε κάποια από τα ζώα, τι συμβολίζουν, αλλά και ποιες δυνάμεις ενεργοποιούν:

· Αράχνη, δημιουργικότητα, μοίρα-πεπρωμενο

· Αρκούδα, δύναμη, προστασία, ενεργοποίηση του υποσυνείδητου.

· Γεράκι, δύναμη της όρασης, διορατικόητα.

· Πελαργός γέννηση, τηλεπάθεια.

· Πελεκάνος, αισιοδοξία, αυτοπεποίθηση.

· Σαύρα, αντίληψη, διακριτικότητα

· Φάλαινα - δημιουργία.

· Σκύλος, προστασία, πίστη, φιλία

· Κολίμπρι ευτυχία, χαρά της ζωής

· Κοράκι, ο φύλακας της τελετουργικής μαγείας, ο νόμος της φύσης.

· Γερανός, μακροβιότητα, δημιουργία μέσω συγκέντρωσης

· Άλογο, ταξίδια, δύναμη, ελευθερία.

· Αετός, ελευθερία πνεύματος, δημιουργία, θεραπεία, δύναμη, διαφώτιση του πνεύματος.

Ο σαμανισμός παραμένει ακόμη ζωντανός σε απομακρυσμένες και πρωτόγονες κοινωνίες, με πιο γνωστούς τους Αβοριγίνες της Αυστραλίας και τους ιθαγενείς των πλέον απομακρυσμένων περιοχών του Αμαζονίου.

Πλωτίνος
Χλέτσος Βασίλης 12-6-2004


σημ 1 ΈΚΣΤΑΣΗ (εκ- στασις- εκτός εαυτού). Έκτακτη ψυχική κατάσταση κατά την οποία το άτομο, αποκομμένο από το εξωτερικό περιβάλλον, βιώνει την εμπειρία του Θείου., είτε αυθόρμητα είτε διαμέσω κατάλληλες ψυχικής προετοιμασίας, με ποικίλα μέσα, χορό μουσική, διεγερτικά κ.λ.π.
σημ 2 ο πλήρης οδηγός του μυστικισμού σελ 34, εκδ Ενάλιος


«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 23/01/2006 15:07:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 16:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι Ωραία που θα ήτανε αν μιλούσαμε για τον Σαμανισμο ,αντί με αναφορές στον Castandea ,με Mircea Eliade και το βιβλίο του "Σαμανισμός"!

Κοντά σας σε κάθε καλή βιβλιοθήκη!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 19:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι Ωραία που θα ήτανε ...

((Tα σέβη μας, κύριε zΖότσι...! ))Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 03:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τα σέβη μου Moz.

Μια συμπλήρωση επι του θέματος: Απο άποψη ορολογίας,Σαμανισμός και κατ'επέκτασην Σαμάνος είναι όροι που αναφέρωνται MONO σε θεραπευτές/ιερείς της Σιβηρίας (Βλέπε Tungus).Έχει επικρατήσει ώς όρος αν και δνε ξέρω πόσο δόκιμος είναι,ή αν θα ήταν δόκιμο να πείς έναν ορθόδοξο παπά ,ραββίνο ή έναν βουδιστή ιερέα πάστορα.Συνήθως στο Μεξικό ο όρος που επικρατεί πλεόν είναι curandero...Αν κάποιος σε προσσεγγίσει εκεί στο Μεξικό ή στην Αμερική γενικότερα λέγωντας οτι είναι Σαμάνος,μάλλον τα λεφτά σου θέλει για να οσυ μαγειρέψει κανα συνιθισμένο καταπότι.Κάποιος θεραπευτής που σέβεται τον εαυτό του η την παράδοσή του,δεν θα κυνηγούσε θιασώτες,ούτε θα χρησιμοποιούσε την λέξη "Σαμάνος"

A word of advice: Φίλε Riponche πρωτού παρασυρθούμε απο "ευρεώς διαδεδομένες ιστορίες σαμανισμού" , "New Age γραπτά" που δυστηχώς πολλές φορές είναι χαμηλής ποιότητας, ή δωθούμε σε κυνήγι "παράξενων εμπειρίών" χωρις "αιτία" (πως λέμε επαναστάτης χωρίς αιτία) .Καλό είναι να εξετάσουμε τα κίνητρά μας... Είναι ένα μονοπατάκι με πολλές πέτρες και πολλούς γκρεμούς.Πρωτα απο όλα θα ήταν καλό να βρείς γιατί ασκεί αυτό γοητεία πάνω σου και οχι πχ ο βουδισμός,ο αγνωστικισμός ή ...η πίστη στην Θεά Επιστημη.

Edited by - Xotchipilli2 on 24/01/2006 03:13:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 13:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα κίνητρο ίσως για να συνεχίσετε την κουβέντα,
είναι ακριβώς πως πολλοί μύθοι new age θα καταρριφθούν
και λανθασμένες επιδιώξεις θα αποσωβηθούν.
Είναι πραγματικά ενδιαφέρον
και ελπίζω πως δεν θα μας στερήσετε των απόψεών σας όλοι οι συμβαλλόμενοι.
Με εκτίμηση
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 10:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Xotchipilli2, αναφέρεις:

quote:
A word of advice: Φίλε Riponche πρωτού παρασυρθούμε απο "ευρεώς διαδεδομένες ιστορίες σαμανισμού" , "New Age γραπτά" που δυστηχώς πολλές φορές είναι χαμηλής ποιότητας, ή δωθούμε σε κυνήγι "παράξενων εμπειρίών" χωρις "αιτία" (πως λέμε επαναστάτης χωρίς αιτία) .Καλό είναι να εξετάσουμε τα κίνητρά μας... Είναι ένα μονοπατάκι με πολλές πέτρες και πολλούς γκρεμούς.Πρωτα απο όλα θα ήταν καλό να βρείς γιατί ασκεί αυτό γοητεία πάνω σου και οχι πχ ο βουδισμός,ο αγνωστικισμός ή ...η πίστη στην Θεά Επιστημη.


Εφόσον τα παραπάνω γράφτηκαν με αφορμή την παράθεση του σχετικού μικρού άρθρο μου, φαντάζομαι πως αφορούν και εμένα.
Καταρχάς πως ορίζεις το new age. Και εάν το new age αφορά OLD AGE πρακτικές και τελετουργίες, οι οποίες επιβιώνουν έως σήμερα, που το μεμπτό?
Εκ προοιμίου βέβαια είναι δεκτό να θεωρείται η προσπάθεια μου εξήγησης των σχημάτων του Ναζκα χαμηλής ποιότητας.
Θα επιθυμούσα βέβαια να μου παραθέσεις και την δική σου εξήγηση για το φαινόμενο, έτσι για αν έχω το δικαίωμα και εγώ της κρίσης.
Όσον αναφορά το μονοπάτι του Βουδισμού, αγνωστικισμού ή ...της πίστης στην Θεά Επιστήμη, - αλλά και πολλά άλλα - , έχουν ασκήσει τόση γοητεία πάνω μου, ώστε ακριβώς αυτά ερευνώ σε μία νέα μου μελέτη που θα κυκλοφορήσει πολύ σύντομα…
Εν πάση περίπτωση, αυτό ήταν και το τελευταίο άρθρο, που αναρτώ στο forum, κλείνοντας τον κύκλο που είχα αρχίσει , στο θέμα “παλαιά άρθρα και απόψεις”. Προτίμησα να το συμπεριλάβω στο συγκεκριμένο θέμα λόγω τίτλου.
Λόγω προβλήματος πρόσβασης στο διαδύκτιο δεν μπορώ να παρεμβαίνω συνεπώς δεν μπορώ να υποσχεθώ γρήγορη απάντηση εάν αυτή κριθεί αναγκαία .


Υ.Γ Τόσο ο Castandea ,όσο και ο Mircea Eliade και το βιβλίο του "Σαμανισμός", δεν έχουν χρησιμοποιηθεί στο άρθρο ως πηγή.!


«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 15:09:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που είπα δεν ήταν βολή προς τα εσένα ή προς το κείμενό σου.Ίσα ίσα το κείμενο σου είναι ακριβές όσον αφορά μια γενικότερη προσσέγκιση σε θρησκεύματα αυτόχθονων αμερικάνων.

Η βολή που πήγαινα προς δύο κατευθύνσης : Μια,στο κομμάτι εκείνο που θεωρείτε "new age" και τείνει να κάνει σαλάτες πολλών πραμάτων.Πχ σε διάφορα φόρουμ έχω ακούσιε για υβρίδια σαμανισμού (έτσι όπως τον αντιλαμβάνωνται) με θεραπεία κρυστάλλων,τσάκρας και...αγγέλους, πράγμα το οποίο δεν νομίζω να είναι τουλάχιστον εθνολογικά έγγυρο.


Η δεύτερη βολή που προς τα εκεί στόχευα περισσότερο,πέρασε απαρατήρητη.Αναφέρεται στην καθαρότητα κινήτρων.Για να το πούμε έξω απο τα δόντια : Γνωρίζω επίσης πολλά άτομα που την συμπάθειά τους προς τα ψυχοενεργά την ονόμασαν "Σαμανισμό" επειδή κάτι τέτοιο εξιλεώνει προσωπικές τύψεις που ίσως έχουν.Ίδιον τους είναι οτι ενό απο τα του Σαμανισμού τίμουν με το παραπάνω κάποια συγκεκριμένα φυτά,δεν ακολουθούν το όλο πνεύμα του ανιμισμού,πολλές φορές δεν το γνωρίζουν κάν.Έχω γνωρίσει και άτομα που όντως ΕΙΝΑΙ ανιμιστες!

Κοινώς,στον αρχικό poster,θα ήθελα να πώ να δεί τι τον γοητεύει στην όλη ιστορία.Ε ,θα ήταν και κρίμα και αστείο στο νοσοκομείο με ντελίριο λόγω λανθασμένης δόσης ντατούρας ή στην τουαλέτα σε μια λιμνούλα εμετού απο κάποιον κάκτο να προσπαθεί να ανακοινώσει σε γονιούς ή γιατρούς "Ε,Είμαι Σαμάνος,δεν παίζει τίποτα,εξαγνίζομαι".(Βασικά δεν θα τον ακούσουν,όχι τίποτε άλλο).

Όσον αφορά για το πώς έκαναν τα σχέδια πράγματι αξιοπερίεργο και αξιοθαύμαστο.Δεν έχω κάποια εξήγηση να προσφέρω που να πατάει στην επιστήμη.Όπως και να τα κα΄ναν πάντως είναι αξιοπρόσεχτα! Το ίδιο και τα Crop Circles που πάλι δεν γνωρίζω πως τα κάνουν,αν και σήμερα έχουμε πρόσβαση σε αεροφωτογραφίες και ιπτάμενα σκάφη...

Reality: A serotonine induced Hallucination?

Edited by - Xotchipilli2 on 25/01/2006 15:13:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 17:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Xotchipilli2

Η βολή που πήγαινα προς δύο κατευθύνσης : Μια,στο κομμάτι εκείνο που θεωρείτε "new age" και τείνει να κάνει σαλάτες πολλών πραμάτων.Πχ σε διάφορα φόρουμ έχω ακούσιε για υβρίδια σαμανισμού (έτσι όπως τον αντιλαμβάνωνται) με θεραπεία κρυστάλλων,τσάκρας και...αγγέλους, πράγμα το οποίο δεν νομίζω να είναι τουλάχιστον εθνολογικά έγγυρο.


"πράγμα το οποίο δεν νομίζω να είναι τουλάχιστον εθνολογικά έγγυρο"

quote:

Η δεύτερη βολή που προς τα εκεί στόχευα περισσότερο,πέρασε απαρατήρητη.Αναφέρεται στην καθαρότητα κινήτρων.Για να το πούμε έξω απο τα δόντια : Γνωρίζω επίσης πολλά άτομα που την συμπάθειά τους προς τα ψυχοενεργά την ονόμασαν "Σαμανισμό" επειδή κάτι τέτοιο εξιλεώνει προσωπικές τύψεις που ίσως έχουν.Ίδιον τους είναι οτι ενό απο τα του Σαμανισμού τίμουν με το παραπάνω κάποια συγκεκριμένα φυτά,δεν ακολουθούν το όλο πνεύμα του ανιμισμού,πολλές φορές δεν το γνωρίζουν κάν.


ειπες την σωστη λεξη φιλε μου, ανιμισμος.


ο σαμανος, ο μαγος, ο μεντισιν μαν, ο ανθρωπος των πνευματων, οπως κι αν τον ελεγαν κι οπου κι αν ζουσε, ηταν ανιμιστης!


ηταν ο ανθρωπος που δεχοταν την "κατοχη" απο καποιο "πνευμα"
και περνουσε στον κοσμο των πνευματων, αλλα ειχε Σκοπο!


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 17:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι Ωραία που θα ήτανε αν μιλούσαμε για τον Σαμανισμο ,αντί με αναφορές στον Castandea ,με Mircea Eliade και το βιβλίο του "Σαμανισμός"!

Κοντά σας σε κάθε καλή βιβλιοθήκη!

Reality: A serotonine induced Hallucination?



φταιει μαλλον το οτι ο Eliade μιλαει για σαμανισμο χωρις να επικεντρωνεται στα διευρυντικα συνειδησης φυτα.

γιατι ο σαμανος καλα μου παιδια δεν χρησιμοποιει ντε και καλα καποιο φυτο για να πετυχει την εκσταση...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 13:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Προσωπικά έχω γνωρίσει Σαμάνους που έρχονται στην Ελλάδα και δίνουν κάποιες διαλέξεις.
Οι Σαμάνοι δεν κάνουν μόνο τελετές με φυτά για να βρεθούν σε έκσταση. Τουλάχιστον οι πραγματικοί Σαμάνοι της "δεξιάς". Χρησιμοποιούν τα στοιχειώδη των φυτών, για να λάβουν γνώση, για να δουλέψουν με τον εαυτό τους, να γίνουν καλύτεροι, να ενωθούν με το Είναι τους, κλπ. Δεν αποζητούν δυνάμεις ούτε εξουσίες.
Υπάρχει ένα site που μπορείτε να πάτε
http://www.samanismosfotos.co.uk/

Εκεί πραγματικά θα δείτε πως "παντρεύεται" η γνώση με τον Σαμανισμό.

Ο Καστανέδα είναι μακράν εκτός πάσης πραγματικότητας...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 13:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους.
Προσωπικά έχω γνωρίσει Σαμάνους που έρχονται στην Ελλάδα και δίνουν κάποιες διαλέξεις.
Οι Σαμάνοι δεν κάνουν μόνο τελετές με φυτά για να βρεθούν σε έκσταση. Τουλάχιστον οι πραγματικοί Σαμάνοι της "δεξιάς". Χρησιμοποιούν τα στοιχειώδη των φυτών, για να λάβουν γνώση, για να δουλέψουν με τον εαυτό τους, να γίνουν καλύτεροι, να ενωθούν με το Είναι τους, κλπ. Δεν αποζητούν δυνάμεις ούτε εξουσίες.
Υπάρχει ένα site που μπορείτε να πάτε
http://www.samanismosfotos.co.uk/

Εκεί πραγματικά θα δείτε πως "παντρεύεται" η γνώση με τον Σαμανισμό.

Ο Καστανέδα είναι μακράν εκτός πάσης πραγματικότητας...........


Οι σαμανοί της "δεξιάς"!!???

Γιώργος
.... "δεν φταίω εγω ρε ..νομιζα οτι ήταν καινούργια γαριδάκια ... είπε ο Π. δινοντας μου πίσω την αδεια πλέον σακούλα με τις αμανίτες."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 13:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Οι σαμανοί της "δεξιάς"!!???

Γιώργος



το Κατερινακι ερμηνευει τα παντα μεσα απο τον δυϊσμο και δεν μπορει να κατανοησει οτι υπηρχαν και υπαρχουν αντιληψεις εκτος αυτου.

δεν την κατηγορω γι αυτο, αφου η πλειοψηφια της ανθρωποτητας τον εχει αποδεχθει.


στους προγονους μας πχ δεν υπηρχε αριστερη ατραπος οσον αφορα την φιλοσοφικη αναζητηση ή την θρησκευτικη αντιληψη, παρα μονον οσον αφορα την Αρετη.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 15:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το Κατερινακι
αχ μου άρεσε αυτό!!!!

Ναι, τζώνυ, κι εγώ εννοώ όσον αφορά τον τρόπο της αναζήτησης και της απόκτησης της αρετής..............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheChosenNone
Μέλος 1ης Βαθμίδας


110 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2006, 18:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheChosenNone  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aντιγράφω απο το link που μας παραχώρησε η Κaterinagnvsis από το άρθρο Λευκή! Τάντρα:

quote:
Τα τσάκρας της κάτω κοιλιακής χώρας είναι διαφορετικά, δεν χρειάζονται εξαγνισμό γιατί ο Διάβολος είναι πάντα ο Διάβολος.


!!!Oυάου!!!


Ryche
ΙP-Jedi &
"Συνήγορος" της ΑΤΜΑ*
2006

*copyright Διαχειρίστρια Amalia


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 17:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


το Κατερινακι ερμηνευει τα παντα μεσα απο τον δυϊσμο και δεν μπορει να κατανοησει οτι υπηρχαν και υπαρχουν αντιληψεις εκτος αυτου.

δεν την κατηγορω γι αυτο, αφου η πλειοψηφια της ανθρωποτητας τον εχει αποδεχθει.


Αχ. πως με “κολάζουν” κάτι τέτοια …

Σου έρχεται να βάλεις την ταμπέλα “αριστερός” μονό και μόνο για να δεις τι άλλο θα κάνουν…


Αληθινό Περιστατικό σε μία από τις Νότιες πολιτείες US - Καμιά δεκαριά Μάγοι του Χάους σκάνε μύτη σε μία διαμαρτυρία χριστιανών έξω από μία κλινική που κάνει εκτρώσεις ντυμένοι (και καλά ) Σατανιστές (κουκούλες – πεντάλφες – μαύρα κλπ..) φωνάζοντας (μαζί με τα χριστιανόπουλα) κατά των εκτρώσεων…
Use them… so we can Abuse them …..
Χρησιμοποιήστε τα (έμβρυα) για να τα κακομεταχειριστούμε (αργότερα σαν παιδιά)
- Αφού τα θέλει ο Θεός …τα θέλει και ο Σατανάς – γράφανε τα πλακάτ.

Το τι έγινε μετά έμοιαζε με το

Fault – Error – please Insert Disk A: with operating system…
"Πάτερ πάτερ …οι Σατανιστές είναι μαζί μας – τι να κάνουμε…?"

Γιώργος
… I just love comedy
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 18:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στα Βήματα του Σαμάνου

Ο ψυχολόγος Alberto Villoldo, ταξίδεψε προ τινός στο Περού για να κάνει έρευνες σχετικά με το τροπικό φυτό Ayahuasca που οι Ινδιάνοι αποκαλούν “Κλήμα του Θανάτου”. Το συγκεκριμένο αναρριχητικό φυτό χρησιμοποιείται εδώ και χιλιάδες χρόνια από τους εκεί Σαμάνους για να τους οδηγήσει “σε μέρη δύναμης και αρχέγονης γνώσης”. Σε μία ανάλογη με εκείνη του Κάρλος Καστανέντα μαθήτευση δίπλα σ’ έναν ινδιάνο Σαμάνο που ονομαζόταν Δον Χικαράμ, ο Α. Villoldo μυήθηκε στη Σαμανική κοσμοθέαση. Αποτέλεσμά της το βιβλίο του “The Four Wilds” («Οι Τέσσερις Άνεμοι») που κυκλοφόρησαν οι εκδόσεις Harper & Row. Οι προσωπικές παρατηρήσεις του Villoldo που δημοσιεύουμε στο παρόν τεύχος, θα βοηθήσουν τον αναγνώστη σε πλησιέστερη προσέγγιση εκείνου του συγκλονιστικού κόσμου, που κρύβει πίσω της η πανάρχαια παράδοση των Σαμάνων, την οποία οι ευρωπαίοι εθνολόγοι και ιεραπόστολοι εξέλαβαν λαθεμένα σαν… «Ινδιάνικη Θρησκεία»

Περιοδικό ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΟΛΗ, Φθινόπωρο του «1991»



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2006, 18:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν ρίξουμε μία ματιά στους καιρούς που η ανθρωπότητα κατάφερε κάποια μεγάλα εξελικτικά άλματα θα δούμε πως όλοι τους ήταν καιροί που την απειλούσαν με πιθανό αφανισμό. Όταν όλα πάνε καλά, δεν υπάρχει φυσικά καμμία ανάγκη για αλλαγή. Μόνο μπροστά στην άμεση απειλή αφανισμού της η ανθρωπότητα καταφέρνει να υπερβεί τον προηγούμενο εαυτό της και σε μία τέτοια απειλή βρισκόμαστε ξανά μπροστά σήμερα. Έτσι αρκετοί υποχρεωνόμαστε να επανανακαλύψουμε τα ξεχασμένα νευραλγικά μας κλειδιά για να πραγματοποιήσουμε το απαραίτητο “πέρασμά” μας προς τον χωροχρόνο που μας αποκάλυψαν πολλές φορές στο παρελθόν μας προικισμένοι medicine men (αυτό που χυδαία λέμε «μάγοι της φυλής») και οι οραματιστές.

Πριν από εκατό χιλιάδες χρόνια ο ανθρώπινος εγκέφαλος σχεδόν διπλασιάσθηκε σε μέγεθος και ο ίδιος απέκτησε ένα ολοκαίνουργιο νευρικό κομπιούτερ που ακόμα και σήμερα ελάχιστες από τις λειτουργίες του έχει καταφέρει να κατανοήσει. Η κατανόηση κι αφύπνιση κάποιων απαραβίαστων από την μεγάλη μάζα τμημάτων του μυαλού απετέλεσε για χιλιετίες την κατευθυντήρια δύναμη πίσω από τους προφήτες, τους οραματιστές, τις επιστημονικές διάνοιες και τους μεγάλους «medicine» άντρες και γυναίκες. Με παραβιασμένο ένα τέτοιο κομμάτι του, ο ανθρώπινος εγκέφαλος ποτέ του δεν ξαναγυρίζει στις καθιερωμένες αντιλήψεις περί χώρου και χρόνου. Κάποιες μάλιστα ζορισμένες από τους καίριους χρόνους που διανύουμε ανάλογες παραβιάσεις στον εγκέφαλο του σύγχρονου ανθρώπου, στο μέτρο που αυτός αδυνατεί να κατανοήσει τις δυνατότητές του, τελικά στρέφονται εναντίον του, δημιουργώντας ψυχοσωματικές αρρώστιες κι ανωμαλίες. Ωστόσο την ίδια στιγμή άσχετα από τις δικές μας ικανότητες να τις κατανοήσουμε, μας προσφέρουνε δυνάμεις αυτο-θεραπείας και υπεύθυνης επιλογής των προσωπικών μας “πεπρωμένων”. Πάνω από κάθε τι άλλο όμως μας προσφέρουν την δυνατότητα ν’ αντιληφθούμε ολικά αυτό που αποτελεί την ανθρώπινη γνώση μέσα από τα media και μέσα από την παρατήρηση της φύσης. Ο Σαμανισμός δεν είναι παρά ένας πανάρχαιος χάρτης θετικού χειρισμού όλων εκείνων των -φανερών και κρυμμένων- νοητικών μας δυνατοτήτων.

Ο Σαμανισμός πρώτα και κύρια προσφέρει μία πολύ διαφορετική μυθολογία σχετικά με την προέλευσή μας καθεαυτή. Πιο βασική του επέμβαση στην “δυτική” μας μυθολογία και κοσμοθεώρηση, είναι η απροκάλυπτη καταγγελία του γνωστού μύθου που μας παρουσιάζει έκπτωτους από την φύση και τελείως ξένους, αν όχι εχθρικούς προς αυτήν. Η ιουδαιοχριστιανική μυθολογία δεν είναι απελευθερωτική, αλλά εξιλεωτική. Απ’ ό,τι τουλάχιστον ξέρω, είναι η μοναδική μυθολογία που παρουσιάζει τους ανθρώπους της να εξορίζονται από τον παράδεισο και να υποχρεώνονται να αποκτήσουν το δικαίωμα επιστροφής τους μόνο μέσα από μετάνοιες, ταπεινώσεις και βάσανα. Η Οικολογία που εμείς την ανακαλύψαμε μόνο πολύ απελπιστικά πρόσφατα, έρχεται από μόνη της και απόλυτα φυσικά στον Ινδιάνο και τον Σαμάνο γιατί ποτέ τους δεν εκδιώχθηκαν έξω από αυτό που τελικά είναι ο Παράδεισος. Δεν είναι κάτι που πρέπει να κοπιάσεις για να το βρεις, κάτι που πρέπει να το πράξεις. Είναι κάτι που το ζεις. Είναι το ινδιάνικο ιδανικό τού “να βαδίζεις με ομορφιά” επάνω στη Γη.

Η γνωριμία μου με τους περουβιανούς Σαμάνους με πέρασε από μία μυθολογία ολοκληρωτικής απελευθέρωσης. Ένας από τους βασικούς λόγους που η Εκκλησία και το Κράτος επί αιώνες κατεδίωξαν τον Σαμανισμό, είναι το γεγονός ότι αποκαλύπτει αυτός ένα όραμα Απόλυτης Ελευθερίας. Προτείνει μία άμεση Μετάληψη του Θείου, αλλά και την δυνατότητα του ατόμου να μεταβάλει την μοίρα του. Ο Σαμανισμός δεν είναι religion, δηλαδή θρησκεία. Δεν υπάρχει μέσα σ’ αυτόν κανένας ιδρυτής Χριστός ή Βούδας, κανένας που να βγαίνει και να φωνάζει “Ακολουθείστε με!” Ο Σαμανισμός απαιτεί από τον καθένα μας, να περπατήσει μοναχός του, στο δικό του μονοπάτι και τα βήματά του να’ χουν προσωπικό κουράγιο, συμπάθεια για τους άλλους και ένα τίμιο Όραμα που να καλύπτει το Σύμπαν ολόκληρο. Σε υποχρεώνει να μάθεις πώς να διδάσκεσαι από τη Φύση. Σε διδάσκει πώς να συναντάς άμεσα την δύναμη, πώς να την αγκαλιάζεις και πώς να την διεκδικείς.

Οδηγός κι εργαλείο του Σαμάνου είναι ο “Θεραπευτικός Τροχός”. Αντιπροσωπεύει τα τέσσερα βήματα του ανθρώπου προς την δύναμη και τη γνώση. Η κάθε του κατεύθυνση έχει κι έναν συγκεκριμένο τομέα με τον οποίο σχετίζεται και τον οποίο φυσικά αντιπροσωπεύει. Ο Νότος είναι ο τομέας του Φιδιού. Το Μονοπάτι του Θεραπευτή. Η δουλειά εδώ είναι η απόρριψη του παρελθόντος σου. Απαλλάσσεται απ’ το παρελθόν σου, όπως ακριβώς το Φίδι απαλλάσσεται απ’ το φιδοτόμαρό του. Μονομιάς. Για τον Σαμάνο, αυτό είναι μία πράξη δύναμης. Αφήνεις ξοπίσω σου, όχι μόνο τον πόνο του παρελθόντος σου, αλλά και τις χαρές του. Συγχωρείς εκείνους που σε βλάψανε και συμπονάς εκείνους που έβλαψες εσύ. Η ψυχολογία, προσπαθεί ν’ απελευθερώσει τα άτομα από το παρελθόν τους ανατέμνοντας τις τραυματικές εμπειρίες της ζωής τους. Ο Σαμανισμός, απαιτεί απ’ αυτά να εκδιώξουν μονομιάς όλα τα πνεύματα του παρελθόντος που στοιχειώνουν το Είναι τους. Και μιλώντας για πνεύματα, δεν μιλάμε μόνο για ανθρώπους νεκρούς, αλλά για ανθρώπους που μπορεί κάλλιστα να είναι εν ζωή, αλλά κατά τον α ή β τρόπο να έχεις παγιδέψει κάποια κομμάτια σου μέσα στην ψυχική τους επικράτεια.

Η επόμενη κατεύθυνση είναι η Δύση. Ο Δρόμος του Πολεμιστή. Συμβολίζει κι αντιπροσωπεύεται από τον Ιαγουάρο και είναι ο τομέας της πανουργίας, της αρπαγής και της ηρεμιστικής αυτοπεποίθησης. Εστιάζεται στην δυνατότητα να χτυπάς στιγμιαία κι άμεσα. Όταν διδασκόμουν επάνω σε αυτό το μονοπάτι, ο σε αυτό Σαμάνος δάσκαλος μου Δον Ραμόν, μου ζήτησε να περπατήσω μέσα στην ζούγκλα του Αμαζονίου δίχως να κάνω τους ήχους της να βουβαθούνε. Στην πρώτη μου προσπάθεια, με τα πρώτα κιόλας βήματά μου, οι παπαγάλοι σταμάτησαν να στριγκλίζουν και σύντομα σώπασαν ορισιτκά. Ο Ραμόν μου ‘πε πως αυτό έγινε γιατί τα ζώα, μυρίσανε τη βία που εγώ έκρυβα μέσα μου. Αυτός αντίθετα περπάτησε μέσα στη ζούγκλα και ο θόρυβος της δεν διακόπηκε ούτε στιγμή. Τα ζώα δεν κατάλαβαν ποτέ την εκεί παρουσία του. Του ’πα πως ίσως ο λόγος ήταν ότι το κορμί του μύριζε σαν την ζούγκλα και πως αν κι εγώ μύριζα παρόμοια, πιθανόν τα ζώα να μη μ’ αντιλαμβάνονταν επίσης. Αργότερα συναντήσαμε δύο ινδιάνους κυνηγούς, που λειώνανε κοντά σ’ ένα ποτάμι το λίπος απ’ τα θηράματά τους. Τους ζήτησα λίγο υγρό λίπος κι έτριψα μ’ αυτό το κορμί μου. Τα ρουθούνια μου δεν άντεχαν την βρώμα. Ξαναμπήκα στη ζούγκλα. Το πρώτο και δεύτερο βήμα μου, ήταν πετυχημένα. Τα ζώα φάνηκε να μην καταλαβαίνουνε τίποτα. Όμως με το τρίτο βήμα μου, κάθε ήχος -και κυριολεκτώ σε αυτό- σταμάτησε οριστικά. Μου χρειάστηκε προσπάθεια πέντε ολόκληρων χρόνων για να πετύχω ό,τι έκανε ο Δον Ραμόν. Πέντε ολόκληρα χρόνια.

Το τρίτο σημείο του “Θεραπευτικού Τροχού” είναι ο Βορράς, που σηματοδοτεί τον Δρόμο της Κυριαρχίας και της Υπεροχής. Συμβολίζεται από τον Άσπρο Βούβαλο, από τη Χιονολεοπάρδαλη και από τον Δράκοντα. Στον τομέα αυτό, ο Σαμάνος κατανοεί τις λειτουργίες της Γης και τ’ Ουρανού κι αποκτάει την Δύναμη να χειρίζεται τις δυνάμεις της Φύσης και την ικανότητα να επηρεάζει το συλλογικό μας πεπρωμένο. Ο περίφημος Rolling Thunder, ο μάγος-θεραπευτής της φυλής των βορειοαμερικανών Ινδιάνων Σοσόνι, θα μείνει στην ιστορία για την αναμφισβήτητη ικανότητά του να επηρεάζει τον καιρό. Τον είχα δει παλιά, να προκαλεί από το τίποτα μια ολόκληρη καταιγίδα, στο μέσον μίας μεγάλης ξηρασίας.
Η κάθετη από Βορρά προς Νότο διάμετρος του “Θεραπευτικού Κύκλου” αποφεύγεται από τους Σαμάνους. Είναι επικίνδυνη και πολλές φορές οδηγεί στην κατάχρηση της δύναμης και την μανία για εξουσία.

Η Ανατολή, τέλος, αντιπροσωπεύει την κατεύθυνση και τον τομέα της θεραπευτικής μέσα από την Δύναμη του Οράματος. Δίνει έμφαση στο πιθανό και το πραγματοποιήσιμο. Συμβολίζεται από τον Αετό και διδάσκει στον Σαμάνο την χρήση του Οράματος. Το Όραμα είναι πολυτιμότερο από την Όραση, είναι μία δύναμη δημιουργίας και σχηματισμού ενός μέλλοντος που επιθυμούμε εμείς.

Η οριζόντια τέλος από Ανατολή προς Δύση διάμετρος του “Κύκλου” είναι η πορεία της κατανόησης, της συμπόνοιας και του Οράματος. Είναι ο Ορίζοντας που εκεί ακριβώς κινείται και δρά ο Σαμάνος. Επιτρέπει τον χειρισμό της Δύναμης, αλλά ταυτόχρονα χαρακτηρίζεται κι από συμπόνοια κι αρωγή. Στα γραπτά τού Κάρλος Καστανέντα βλέπουμε, ότι αυτή η διάσταση απουσιάζει σχεδόν καθολικά. Ο δάσκαλός του, ο Δον Χουάν, είναι περισσότερο Μάγος παρά Σαμάνος. Σε καμμία από τις σελίδες τού Καστανέντα δε συναντάμε πρόθεση θεραπευτική. Εκτιμώ τα γραπτά του, είναι καλός αφηγητής, ωστόσο όμως εκείνα που περιγράφει τελικά, δεν είναι Σαμανισμός. Ο Δον Χουάν είναι ένας Μάγος, δηλαδή ένας άνθρωπος που μπορεί να συγκεντρώνει, να συσσωρεύει και να χειρίζεται τη Δύναμη. Ο Σαμανισμός χειρίζεται την Δύναμη μόνο για να θεραπεύει και να βοηθά.

Ο ρόλος του Σαμάνου είναι σύνθετος και μοιράζεται ανάμεσα σε τέσσερις μικρότερους ρόλους: Θεραπευτής, Μάγος, Ιερέας-Μεσολαβητής και τέλος Μυθοπλάστης. Οι δικοί μας ιερείς, επαλαμβάνουν απαράλλακτα τις παλιές ιστορίες και διαιωνίζουν την ίδια συμπαγή «κυρίαρχη μυθολογία», ενώ ο Σαμάνος προσπαθεί πάντα να μας συνδέσει απευθείας με την Γνώση που κρύβεται επιδέξια πίσω από τον όποιο μύθο. Πολιτισμοί που θέλουνε τον ιερέα να κάθεται στην κορυφή μιας αυστηρής κοινωνικής ιεραρχίας κρατώντας φιλάρεσκα τη γνώση στα χέρια του και μακριά από τον λαό, δεν μπορούν φυσικά να ανεχθούν τη Σαμανιστική αντίληψη και λειτουργία. Εκεί είναι και που ξεκινούν την προσπάθεια για αφανισμό των Σαμάνων. Θα βρείτε ακόμα Σαμάνους στην Βόρεια Αμερική σήμερα, ωστόσο οι πιο ανέγγιχτοι απ’ αυτούς θα βρεθούν μόνον στον Αμαζόνιο και στις νοτιοαμερικάνικες οροσειρές, όπως οι Άνδεις.

Οι ιερείς των Θρησκειών της πεπατημένης, ενδιαφέρονται περισσότερο για “απαντήσεις”. Ο Σαμάνος αντίθετα, ενδιαφέρεται περισσότερο να σε προκαλέσει να κάνεις ερωτήσεις που θα σ’ οδηγήσουν σε παράδοξα και δυαδικότητες. Θέλει να σε κάνει να μάθεις, πώς μπορείς να δραπετεύσεις από τον μονοχρονικό Χρόνο, τον γραμμικό Χρόνο, που μοιάζει μεν γραμμικός, πλην όμως ξεδιπλώνεται προς τα εμπρός πατώντας πάνω στον ίδιο του τον εαυτό. Στις περισσότερες μη - ιουδαιοχριστιανικές κουλτούρες, βλέπουμε συχνά το Χρόνο και την Ιστορία να επαναλαμβάνονται. Κι εαν μπορέσεις να κατανοήσεις τους κύκλους της Ιστορίας, τότε προβλέπεις και το μέλλον της. Αν έχεις κατανοήσει τις εποχές, τότε γνωρίζεις πάρα πολύ καλά πως η άνοιξη πάντα διαδέχεται και θα διαδέχεται τον χειμώνα και πως αυτός ο κάθε χειμώνας, είναι η εποχή που τα πάντα αναδιπλώνονται. Άπαξ και συντονισθείς με την περιοδικότητα της Φύσης, αρχίζεις ταυτόχρονα να κατανοείς την ύπαρξη των δυνατοτήτων δραπέτευσης από τον συμβατικό Χρόνο στον Ονειρόχρονο. Εκεί δεν θα κουβαλήσεις μαζί σου το Εγώ σου, αλλά μόνο τις Προθέσεις σου. Η “προσωπικότητα” δεν σημαίνει εκεί τίποτε απολύτως.

Η περί χρόνου αντίληψη του Σαμάνου, δεν είναι γραμμική. Τρομερό ενδιαφέρον έχει ο τρόπος που ο Σαμάνος αντικρίζει το μέλλον. Πιστεύει πως αυτό είναι που μπορεί να επηρεασθεί, σε βαθμό ανάλογο με την “Θεωρία του Χάους”, που μας δηλώνει πως μια καταιγίδα που σαρώνει το Τέξας, υπάρχει πιθανότητα να προκλήθηκε ουσιαστικά κάποιες μέρες πριν από μία ασήμαντη πεταλούδα που φτερούγιζε αθόρυβα στο Πεκίνο.

Ο Σαμάνος μας διδάσκει πως οφείλουμε να ζήσουμε τις ζωές μας, με ψυχική δύναμη, αξιοπρέπεια και τιμή. Για να το πετύχουμε αυτό πρέπει να φαντασθούμε τον εαυτό μας κατά δέκα χρόνια γηραιότερο να αναρωτιέται: Τι είναι εκείνο που θα ‘θελα να είχα προσπαθήσει –προσπαθήσει, όχι πετύχει- αυτά τα δέκα χρόνια που πέρασαν; Τι θα με είχε κάνει να γίνω εκείνο που πάντοτε ήθελα;

Οι Σαμάνοι διδάσκουν πως όλοι μας έχουμε από ένα μέλλον, μα μόνο μερικοί άνθρωποι έχουν έναν προορισμό. Δηλαδή κάτι που πρέπει να επιτελέσουν. Και διδάσκουν επίσης ότι για να γίνει αυτό, πρέπει να ξεχάσουμε οριστικά τις μυθολογίες που μας θέλουν εκπέσαντες τάχα κακούργους και εξόριστους εξαθλιωμένους ανθρώπους, διωγμένους από κάποιον αόριστο παράδεισο, και να υιοθετήσουμε υγιείς μυθολογίες που θέλουν “να συνεχίσουμε να περπατάμε με ομορφιά επάνω στην Γη”. Και πως για να γίνει αυτό, πρέπει να ζήσουμε τις ζωές μας με Μεγαλείο και με Οράματα, συμφιλιωμένοι παράλληλα με τη συνειδητοποίηση ότι κάθε άλλος άνθρωπος δεν είναι υποχρεωμένος να σκέφτεται και να αντιλαμβάνεται όμοια με εμάς. Μιλάμε για μία Εσωτερική και Προσωπική μας Οικολογία. Αυτή είναι και η μοναδική πρακτική του Σαμανισμού.

Αυτά τα ολίγα
Άντε κ σε άλλα με υγεία..

κάτιάρχισενακινείταιμόζυμου


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 02:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αληθινό Περιστατικό σε μία από τις Νότιες πολιτείες US - Καμιά δεκαριά Μάγοι του Χάους

Γιώργος
… I just love comedy


φιλτατε Γιωργο χαιρομαι για την αναφορα σου στους μαγους του χαους!


γιατι περσυ που τους ανεφερα σε καποιο τοπικ, καποια σεβαστη κυρια μελος του φορουμ γελασε μαζι μου λεγοντας μου οτι τους εβγαλα απ το μυαλο μου

κριμα που δεν ειναι πια μαζι μας, οχι για να επιβεβαιωθω, αλλά για να δει πως δουλευει η συγχρονικοτητα με τις πληροφοριες.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 04:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ο ψυχολόγος Alberto Villoldo, ταξίδεψε προ τινός στο Περού για να κάνει έρευνες σχετικά με το τροπικό φυτό Ayahuasca που οι Ινδιάνοι αποκαλούν “Κλήμα του Θανάτου”. Το συγκεκριμένο αναρριχητικό φυτό χρησιμοποιείται εδώ και χιλιάδες χρόνια από τους εκεί Σαμάνους για να τους οδηγήσει “σε μέρη δύναμης και αρχέγονης γνώσης”.


αναλογη εμπειρια ειχε ενας Γερμανος εθνοβοτανολογος (του οποιου το ονομα φυσικα δεν θυμαμαι λογω αϊζενχαουερ ) που ειχε παει στον Αμαζονιο αναζητωντας ενα ειδος φρυνου που το δερμα του παραγει μια ισχυρη ψυχοδηλωτικη ουσια, την μπουφετονινη.


οι ντοπιοι ιθαγενεις δεν εδιναν σημασια στον βατραχο, αλλά χρησιμοποιουσαν το γιαχε.


ο Γερμανος το γνωριζε, αλλά θεωρουσε οτι το εκαναν για ψυχαγωγικους λογους επειδη παραπατουσαν κατα διαστηματα και συμπεριφερονταν σαν μεθυσμενοι, μεχρι που εκπληκτος τους ακουσε να του λενε οτι το χρησιμοποιουν γιατι το πνευμα του τους δειχνει που, ποτε και πως θα κυνηγησουν.


αποφασησε να το δοκιμασει και το "ταξιδι" του ηταν γεματο με εικονες ζουγκλας και ζωων - καποια στιγμη ειδε τους ινδιανους να παραμονευουν και να σκοτωνουν τρια αγριογουρουνα απο ενα κοπαδι που περασε.


οταν επανηλθε οι ινδιανοι επεσαν πανω του ρωτωντας ολες τις λεπτομερεις για το μερος, ακομη και το φως για καταλαβουν την ωρα, και ξεκινησαν για κυνηγι.

ο Γερμανος "ταπαιξε" οταν τους ειδε να γυριζουν με τρια αγριογουρουνα - εκεινοι του ειπαν οτι αν εβλεπε τα ζωα αλλα οχι αυτους να σκοτωνουν καποια απο αυτα, δεν θα ξεκινουσαν, γιατι τα πνευματα τους δεν ηθελαν να τους προσφερουν εκεινη τη μερα καποια απ τα παιδια τους.


κατι για οικολογια ελεγε ο Alberto Villoldo, ε?

quote:

Ο Σαμανισμός δεν είναι παρά ένας πανάρχαιος χάρτης θετικού χειρισμού όλων εκείνων των -φανερών και κρυμμένων- νοητικών μας δυνατοτήτων.


των νοητικων δυνατοτητων μας σε μια προσπαθεια να δουμε το πραγματικο συμπαν, περαν αυτου που συλλαμβανουν οι αισθησεις μας.


εχει ενδιαφερον πως η συγχρονοι αστροφυσικοι περιγραφουν το συμπαν και πως εμεις το αντιλαμβανομαστε.


το συμπαν των αισθησεων μας ειναι τρισδιαστατο, ενω στην πραγματικοτητα ειναι τουλαχιστον τετραδιαστατο.


αυτο που εμεις βιωνουμε μεσω των αισθησεων ειναι μια τρισδιαστατη προβολη πολλων τετραδιαστατων επιπεδων του συμπαντος και εμεις δεν τα αντιλαμβανομαστε.


αυτα απο την αξιολογη ελληνικη σειρα της αξιολογης ΕΤ3 "το συμπαν που αγαπησα" - ο αστροφυσικος που εκλεισε το προηγουμενο ντοκυμανταιρ ειπε: "κατηγορουν την μοντερνα αστροφυσικη οτι εχει αρχισει να εκφραζεται "μεταφυσικα".

η πραγματικη επανασταση θα γινει οταν ξεπερασουμε την δογματικη λογικη των αισθησεων και βιωσουμε την λογικη της νοησης".


quote:

Πιο βασική του επέμβαση στην “δυτική” μας μυθολογία και κοσμοθεώρηση, είναι η απροκάλυπτη καταγγελία του γνωστού μύθου που μας παρουσιάζει έκπτωτους από την φύση και τελείως ξένους, αν όχι εχθρικούς προς αυτήν.

Η ιουδαιοχριστιανική μυθολογία δεν είναι απελευθερωτική, αλλά εξιλεωτική. Απ’ ό,τι τουλάχιστον ξέρω, είναι η μοναδική μυθολογία που παρουσιάζει τους ανθρώπους της να εξορίζονται από τον παράδεισο και να υποχρεώνονται να αποκτήσουν το δικαίωμα επιστροφής τους μόνο μέσα από μετάνοιες, ταπεινώσεις και βάσανα.

Η Οικολογία που εμείς την ανακαλύψαμε μόνο πολύ απελπιστικά πρόσφατα, έρχεται από μόνη της και απόλυτα φυσικά στον Ινδιάνο και τον Σαμάνο γιατί ποτέ τους δεν εκδιώχθηκαν έξω από αυτό που τελικά είναι ο Παράδεισος.

Δεν είναι κάτι που πρέπει να κοπιάσεις για να το βρεις, κάτι που πρέπει να το πράξεις. Είναι κάτι που το ζεις.

Είναι το ινδιάνικο ιδανικό τού “να βαδίζεις με ομορφιά” επάνω στη Γη.


Ένας από τους βασικούς λόγους που η Εκκλησία και το Κράτος επί αιώνες κατεδίωξαν τον Σαμανισμό, είναι το γεγονός ότι αποκαλύπτει αυτός ένα όραμα Απόλυτης Ελευθερίας.

Προτείνει μία άμεση Μετάληψη του Θείου, αλλά και την δυνατότητα του ατόμου να μεταβάλει την μοίρα του.

Ο Σαμανισμός δεν είναι religion, δηλαδή θρησκεία.

Δεν υπάρχει μέσα σ’ αυτόν κανένας ιδρυτής Χριστός ή Βούδας, κανένας που να βγαίνει και να φωνάζει “Ακολουθείστε με!”

Ο Σαμανισμός απαιτεί από τον καθένα μας, να περπατήσει μοναχός του, στο δικό του μονοπάτι και τα βήματά του να’ χουν προσωπικό κουράγιο, συμπάθεια για τους άλλους και ένα τίμιο Όραμα που να καλύπτει το Σύμπαν ολόκληρο.

Σε υποχρεώνει να μάθεις πώς να διδάσκεσαι από τη Φύση. Σε διδάσκει πώς να συναντάς άμεσα την δύναμη, πώς να την αγκαλιάζεις και πώς να την διεκδικείς.



"Είναι το ιδανικό τού να βαδίζεις με ομορφιά επάνω στη Γη."


quote:

Ο Σαμανισμός, απαιτεί απ’ αυτά να εκδιώξουν μονομιάς όλα τα πνεύματα του παρελθόντος που στοιχειώνουν το Είναι τους. Και μιλώντας για πνεύματα, δεν μιλάμε μόνο για ανθρώπους νεκρούς, αλλά για ανθρώπους που μπορεί κάλλιστα να είναι εν ζωή, αλλά κατά τον α ή β τρόπο να έχεις παγιδέψει κάποια κομμάτια σου μέσα στην ψυχική τους επικράτεια.


φυσικα και δεν μιλαμε μονο για ανθρωπινα πνευματα.


ο σαμανισμος ειναι η πρακτικη της ανιμιστικης αντιληψης.


πνευμα λοιπον ειναι και τα συναισθηματα, οπως πχ ο θυμος, ή η ζηλεια. (θα πρεπει να δουμε με αλλο ματι την "μυθολογια" μας, λαμβανοντας υποψην οτι οι προγονοι μας ηταν ανιμιστες - στην Ιλιαδα, στο πεδιο της μαχης μαχονταν και θεοι και πνευματα μαζι με τους ανθρωπους - αν γυριζανε ταινια πιστη στο κειμενο του Ομηρου, θα επρεπε να παρουν οσκαρ στα ειδικα εφε )

quote:

Αυτός αντίθετα περπάτησε μέσα στη ζούγκλα και ο θόρυβος της δεν διακόπηκε ούτε στιγμή. Τα ζώα δεν κατάλαβαν ποτέ την εκεί παρουσία του.

Ο Ραμόν μου ‘πε πως αυτό έγινε γιατί τα ζώα, μυρίσανε τη βία που εγώ έκρυβα μέσα μου.



τα ζωα καταλαβαιναν την παρουσια του, αλλα τον δεχονταν ως μερος του περιβαλλοντος τους, γιατι ηταν εναρμονισμενος με αυτο και δεν ειχε "βια μεσα του".

quote:

Επιτρέπει τον χειρισμό της Δύναμης, αλλά ταυτόχρονα χαρακτηρίζεται κι από συμπόνοια κι αρωγή. Στα γραπτά τού Κάρλος Καστανέντα βλέπουμε, ότι αυτή η διάσταση απουσιάζει σχεδόν καθολικά. Ο δάσκαλός του, ο Δον Χουάν, είναι περισσότερο Μάγος παρά Σαμάνος.
Σε καμμία από τις σελίδες τού Καστανέντα δε συναντάμε πρόθεση θεραπευτική. Εκτιμώ τα γραπτά του, είναι καλός αφηγητής, ωστόσο όμως εκείνα που περιγράφει τελικά, δεν είναι Σαμανισμός. Ο Δον Χουάν είναι ένας Μάγος, δηλαδή ένας άνθρωπος που μπορεί να συγκεντρώνει, να συσσωρεύει και να χειρίζεται τη Δύναμη. Ο Σαμανισμός χειρίζεται την Δύναμη μόνο για να θεραπεύει και να βοηθά.



συμφωνω, αλλά αραγε υπηρξε ενας δον Χουαν, ή ο Καστανεντα (ως καλος λαογραφος που ηταν) μαζεψε πληροφοριες απο διαφορους και τον δημιουργησε συναρμολογοντας τις?


με υποψιασε γιατι εχει τρανταχτες ανακριβειες.


για παραδειγμα, αναφερει οτι καπνιζε τα ψιλοσυμπινουχα μανιταρια - δεν καπνιζονται ομως, και οταν επισημανε το λαθος του προσπαθησε να το καλυψει λεγοντας σε επομενο βιβλιο οτι "μαλλον καταπινα την σκονη των μανιταριων την ωρα που καπνιζα την πιπα".


παλι εκτεθηκε ομως, γιατι η ψιλοσυμπινη χρειαζεται τουλαχιστον μια ωρα για να εκδηλωθει πληρως, ενω αυτος εγραφε οτι μολις επαιρνε μια-δυο τζουρες απο την πιπα, επεφτε αμεσα σε εκσταση.


μονο το γιαχε και η σαλβια (η μονη που καπνιζεται) εχουν αμεσα αποτελεσματα και δεν τα αναφερει πουθενα ως συμμαχους του δον Χουαν.


quote:

Ο Σαμάνος αντίθετα, ενδιαφέρεται περισσότερο να σε προκαλέσει να κάνεις ερωτήσεις που θα σ’ οδηγήσουν σε παράδοξα και δυαδικότητες. Θέλει να σε κάνει να μάθεις, πώς μπορείς να δραπετεύσεις από τον μονοχρονικό Χρόνο, τον γραμμικό Χρόνο, που μοιάζει μεν γραμμικός, πλην όμως ξεδιπλώνεται προς τα εμπρός πατώντας πάνω στον ίδιο του τον εαυτό.


ακομη και το "τωρα" μας ειναι υποκειμενικο - τα αστρα που αυτη τη στιγμη εμεις βλεπουμε βρισκονται πισω στον χρονο, ειναι ηδη παρελθον, μιας και το φως τους ξεκινησε πριν απο χιλιαδες ή εκατομμυρια χρονια.


το οτι δεν ειναι γραμμικος ο χρονος το επιβεβαιωνουν και οι αστροφυσικοι - δεν ειναι καν κατι το σταθερο στο συμπαν, αφου οσο πιο πισω παμε στο παρελθον του συμπαντος το δευτερολεπτο μεγαλωνει σε διαρκεια (φτανοντας στα πρωτα δευτερολεπτα του μπιγκ μπανγκ που ειχαν απειρη διαρκεια).

quote:

Άπαξ και συντονισθείς με την περιοδικότητα της Φύσης, αρχίζεις ταυτόχρονα να κατανοείς την ύπαρξη των δυνατοτήτων δραπέτευσης από τον συμβατικό Χρόνο στον Ονειρόχρονο.

Εκεί δεν θα κουβαλήσεις μαζί σου το Εγώ σου, αλλά μόνο τις Προθέσεις σου.

Η “προσωπικότητα” δεν σημαίνει εκεί τίποτε απολύτως.


αυτο το "εκει" (δυστυχως για τους συγχρονους δυτικους) δεν περιγραφεται με τα λογια.


μονο βιωνεται.



quote:

Οι Σαμάνοι διδάσκουν πως όλοι μας έχουμε από ένα μέλλον, μα μόνο μερικοί άνθρωποι έχουν έναν προορισμό. Δηλαδή κάτι που πρέπει να επιτελέσουν.


γι αυτο ειπα παραπανω οτι ο σαμανισμος ειναι η πρακτικη του ανιμισμου.


ανιμιστικη αντιληψη μπορουν να εχουν ολοι οι ανθρωποι, οι σαμανοι ομως επιλεγονται απο τα πνευματα.

το ιδιο εγινε και με τον συγγραφεα - το πνευμα συμμαχος των δασκαλων του τον επελεξε και τους εδωσε το οκ να τον διδαξουν.


quote:

Αυτά τα ολίγα



σαν την γκαγκαβια αδερφε!


λιγη αλλά με περιεχομενο!

.


ΥΓ. παλι μ εφτιαξες!


στο τελος θα εθιστω!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 12:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ABBIE HOFFMAN,
ΘΑ ΖΕΙΣ ΠΑΝΤΟΤΙΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ !



Πρόεδρος Δικαστηρίου: Τόπος διαμονής;
Αμπυ Χοφφμαν: Μένω στο Έθνος του Γούντστοκ.

Π.Δ.: Θα εξηγήσετε στο δικαστήριο και στους ενόρκους που είναι αυτό;

Α.Χ.: Ναι, βεβαίως. Είναι ένα Έθνος διαφοροποιημένων νέων. Το κουβαλάμε μαζί μας σαν εγκεφαλική κατάσταση με τον ίδιο τρόπο που οι Ινδιάνοι Σιού κουβαλάγανε μαζί τους το Έθνος των Σιού. Είναι ένα Έθνος αφιερωμένο στην συνεργασία ενάντια στον ανταγωνισμό, ένα Έθνος βασισμένο στην άποψη πως οι άνθρωποι θα ‘πρεπε να είχανε κανονικά ευγενέστερα μέσα συναλλαγής από την ιδιοκτησία και το χρήμα. Πως θα ’πρεπε να υπάρχει κάποια άλλη βάση για την ανθρώπινη διαπροσωπική σχέση. Είναι ένα Έθνος αφιερωμένο στο…

Π.Δ.: Συγνώμη κύριε. Παρακαλώ κύριε Γραμματεύ ξαναδιαβάστε την ερώτηση προς τον κατηγορούμενο. (η ερώτηση ξαναδιαβάζεται από την αρχή).

Π.Δ.: Πού ακριβώς βρίσκεται αυτό το Έθνος του Γούντστοκ; Αυτό ζητάμε.

Α.Χ.: Βρίσκεται στο μυαλό μου και στα μυαλά των αδελφών μου. Το κουβαλάμε από εδώ και από εκεί, όπως ακριβώς και οι Ινδιάνοι Σιού κουβαλάγανε από εδώ και από εκεί το Έθνος των Σιού. Δεν αποτελεί ιδιοκτησία ή κάτι το υλικό, αλλά πραγματώνεται μέσα από ιδέες και κάποιες ριζοσπαστικές αξίες όπως π.χ. στην συνεργασία ενάντια στον ανταγωνισμό ή στην πεποίθηση πως σε μια κοινωνία που…

Εισαγγελέας: Δεν μας λέτε κύριε πού βρίσκεται αυτό το… Έθνος, ή ό,τι τελοσπάντων αυτό είναι;

Συνήγορος: Με όλο τον σεβασμό, ο κατηγορούμενος ήδη το περιέγραψε σαν «εγκεφαλική κατάσταση» για να μάς κάνει να καταλάβουμε καλύτερα…

Π.Δ: Όχι κύριε συνήγορε. Ζητήσαμε τον τόπο διαμονής του, εάν βέβαια έχει κάποιον, ή τον τόπο επαγγέλματος τέλος πάντων αν έχει, ή και τα δύο εάν επιθυμεί. Μία διεύθυνση θα ήταν υπερεπαρκής. Δεν μας ενδιαφέρουν οι φιλοσοφίες σχετικά με την Ινδία (sic) κύριε. Το μόνο που σας ρωτάμε είναι αν έχετε κάποια συγκεκριμένη κατοικία, είπατε Γούντστοκ. Σε ποια Πολιτεία βρίσκεται αυτό το Γούντστοκ;

Α.Χ.: Βρίσκεται μέσα σε μία κατάσταση του μυαλού, μία εγκεφαλική κατάσταση όπως προείπα. Μέσα στο μυαλό των αδελφών, των συντρόφων και συντροφισσών μου. Είναι μία συνομωσία…

Π.Δ.: Μπορείτε να μας πείτε την ηλικία σας;

Α.Χ.: Είμαι τριαντατριών. Είμαι παιδί της δεκαετίας του ‘60 !

Π.Δ.: Πότε γεννηθήκατε;

Α.Χ.: Συνειδησιακά, το 1960.

Π.Δ. : Θα μας πείτε τι επαγγέλεστε;

Α.Χ.: Είμαι πολιτιστικός επαναστάτης. Όμως ουσιαστικά με βάζουνε και παίζω συνέχεια τον κατηγορούμενο…

Π.Δ.: Τι εννοείτε;

Α.Χ.: …..σε φουλ - τάϊμ απασχόληση.


κΑλημερίζΩ {!}

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 13:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κΑλημερίζΩ {!}

quote:
Π.Δ.: Τι εννοείτε;

Shal_om!

Κάτι Α είδα... και είπα ν-αφήσω καναδυό Ω!...

quote:
ηταν ο ανθρωπος που δεχοταν την "κατοχη" απο καποιο "πνευμα" και περνουσε στον κοσμο των πνευματων, αλλα ειχε Σκοπο!

Τι Σκοπό είχε Τζώνυ-μπι μου; Λευκό+δεξιό;; ((Αν ναι,... τότε να το πάρει το κορίτσι! ))

quote:
Οι σαμανοί της "δεξιάς"!!???

Ναι - και της άκρας μάλιστα... ωρε Γιώργο Παπ_δόπουλε!

quote:
Εκεί πραγματικά θα δείτε πως "παντρεύεται" η γνώση με τον Σαμανισμό.

Καλό μου, τι εννοείς «πραγματικά»; Πόσο πραγματικά; Όσο πατάει η γάτα ή όσο πατάει ο Γκανές; Σε τι είδους αρτοσκεύασμα αναφέρεσαι; Ή μιλάς για το «ζυμάρι»; ((που λέει κι ένας αγαπητός μου Locus-FFocus?)). Δύσκολες έννοιες... μπερδεύτηκα...

quote:
το Κατερινακι ερμηνευει τα παντα μεσα απο τον δυϊσμο και δεν μπορει να κατανοησει οτι υπηρχαν και υπαρχουν αντιληψεις εκτος αυτου.

Αυτό το «Υ» πολλούς έχει μπερδέψει, συνεπώς δεν παρεξηγώ ούτε το Κατερινάκι, ούτε κανέναν. ((Θα με παρεξηγήσει όμως το Κατερινάκι αν πω στην Θεία Λένα να αφήσει το tensegrity μπας και μας φτιάξει σήμερα κανένα ντολμαδάκι;)) / Υπάρχει ο δι-χασμός, ο τρι-χασμός... έως και χαρτί-μιλιμετρέ! Ανάλογα με το «σύστημα» που επιλέγεις παίρνεις και μιαν απάντηση. Η Σφαιρική Θέαση διαφέρει «κάπως». / Όπως και να-χει... της δράσης προηγείται η Πρόθεση (μαγική λέξη) και οποιαδήποτε λάθος επιλογή συνεπάγεται λάθος δράση / τουτέστιν ό,τι βρέξει για τον καθένα ((από πανικός-Τιτανικός έως...)).

quote:
!!!Oυάου!!!

Ουάου δεν θα πεις τίποτα... ((Ράιχ, από δω το πας, από κει το πας, όλο στην Κουνταμπάφερ!)) Όπως βλέπεις, φίλε μου, η «θολούρα» μας κάνει να πελαγοδρομούμε. Συνεπώς... ένα τσάι στη μουγκαμάρα, μου είναι περισσότερο «ευρύχωρο» καταλαβαίνεις...

Τέλος πάντων, δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι του κάνει κέφι, ό,τι τον καθησυχάζει ή τον βοηθάει στην όποια εξέλιξή του. Προσωπικά, μου είναι αδιάφορο το παραμύθι αριστερή/δεξιά-μαύρο/άσπρο και δεν θα ασχοληθώ. Διασκεδάζω ωστόσο με τα παιχνίδια του φωτός... και της σκιάς του. (Nothing more.)

quote:
Σου έρχεται να βάλεις την ταμπέλα ?αριστερός? μονό και μόνο για να δεις τι άλλο θα κάνουν?

((Αν συμφωνήσω θα θεωρηθεί συνωμοσία...))

quote:
Πχ σε διάφορα φόρουμ έχω ακούσιε για υβρίδια σαμανισμού (έτσι όπως τον αντιλαμβάνωνται) με θεραπεία κρυστάλλων,τσάκρας και...αγγέλους, πράγμα το οποίο δεν νομίζω να είναι τουλάχιστον εθνολογικά έγγυρο.

Xotchipilli-μας, περί «σαλάτας», υπάρχει διαφορά μεταξύ «εύγευστου συνδυασμού» και «αχταρμά». ((Προσωπικά απεχθάνομαι την τσαπατσουλιά στο πιάτο μου. Από το «αίσχος!» προτιμώ καρότο, σκέτο... μιας και το υπόλοιπο δεν τρώγεται. U know... ))

quote:
Η δεύτερη βολή που προς τα εκεί στόχευα περισσότερο,πέρασε απαρατήρητη.Αναφέρεται στην καθαρότητα κινήτρων.

Δεν είναι εύκολο να ταχτοποιηθεί το «εγκεφαλικό χάος» ή να γκρεμιστούν τα ψυχο-lego μονομιάς / ισοδυναμούν με θάνατο. Πόσοι είναι εξοικειωμένοι με δαύτον ώστε να βγουν από την ψευδαίσθηση ότι είναι κάτι που δεν είναι; /«Σαμάνος» θέλει το παιδί; Ας πάει και το παλιάμπελο... αλλά μην μας φάνε και το σπίτι οι τράπεζες! / Anyway... / Κανείς Σαμάνος δεν αυτοτιτλοφορείται (κι ας έχει «κληρονομικό χάρισμα»), αλλά τον αναγνωρίζουν ως τέτοιο ((πώς ο μαθητής αναγνωρίζει τον Δάσκαλο, ζητώντας του να τον διδάξει; άτσα... )).

((Μήπως η ίδια η Ανάγκη της χρήσης «μαγικού» φυτού δηλώνει περισσότερα για την κατάσταση του Νου και το επίπεδο Αντίληψης; / Δεν ξέρω, «εγώ βλάχος άνθρωπος» που λέει κι ένας φιλοσ... / Εμπρός λοιπόν, φωτεινά μου όντα! Πείτε μου, διδάξτε με!))

((Πόσες φορές χρειάζεται να επαναλάβει κανείς μια διαδρομή για να την κάνει με κλειστά μάτια;!; / Γιατί κάποιοι ζορίζονται με την «μεγάλη φόρμα» στο Τάι Τσι και κάποιοι όχι; / Χμ... «άσχετο».))

Η έννοια του «χώρου» που καταλαμβάνουν τα πνεύματα, σε σχέση με τον «γυμνό» Εαυτό, είναι σημείο στο οποίο θα σταθώ λιγάκι, μιας και ο Τζώνυ είπε: «οι σαμανοι ομως επιλεγονται απο τα πνευματα».

Πνεύματα υπάρχουν πολλά, ΝΟΥ-νού όμως ένα ((και μη γελάς Τζώνυ...)). Αμέτρητοι ιστοί ((τους βλέπεις και... παθαίνεις λα-λα!)). Όλοι, λίγο έως πολύ, έχουν διαθέσιμες μπρίζες-υποδοχές για να βισματωθεί κάποιο. Όλοι λίγο έως πάρα-πολύ είναι «υπό κατοχήν», όλοι «επίλεκτοι» (σε βαθμό+«ποιότητα» αναλόγως υποδοχών / είναι βλέπεις λογιών λογιών)... και όλοι δυνάμει Σαμάνοι. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όμως. Δεν είναι έτσι. ((Σαν να λέμε βίλλα δουκίσσης Tάδε και μικρό σΠίτι στο λειβάδι, ίσα κι όμοια...))

((Επιτρέψτε μου... καναδυό «μαγικές» συλλαβές: wendigo!))

quote:
Η ψυχολογία, προσπαθεί νΆ απελευθερώσει τα άτομα από το παρελθόν τους ανατέμνοντας τις τραυματικές εμπειρίες της ζωής τους. Ο Σαμανισμός, απαιτεί απΆ αυτά να εκδιώξουν μονομιάς όλα τα πνεύματα του παρελθόντος που στοιχειώνουν το Είναι τους. Και μιλώντας για πνεύματα, δεν μιλάμε μόνο για ανθρώπους νεκρούς, αλλά για ανθρώπους που μπορεί κάλλιστα να είναι εν ζωή, αλλά κατά τον α ή β τρόπο να έχεις παγιδέψει κάποια κομμάτια σου μέσα στην ψυχική τους επικράτεια.

Αντε και ως κβαντική... / ΤΩΡΑ βλέπω «το δωμάτιο». ΤΩΡΑ το αδειάζω. ΤΩΡΑ τοποθετώ αυτά που θέλω. / Απ-το παράθυρο, είτε προς τα μέσα βλέπω, είτε προς τα έξω, αναλόγως θέσης (παρατηρητή-Εγώ).
Πόσο χώρο εντέλει πιάνουν μερικές σκέψεις (οντότητες) και πόσο ασφυκτικά μειώνεται ο ζωτικός χώρος του «ιδιοκτήτη». ((H αγαπητή ΑΤΜΑ είχε αναφερθεί στην άσκηση με το ελάφι. Τι γίνεται όμως ΑΤΜΑ μου, όταν το ελάφι έχει πάρει πλέον διαστάσεις... όρκας; Ο χρόνος για να σβήσεις το «ελάφι» δεν είναι πάντα ίδιος με το πρώτο στάδιο. Συνεπώς... καλά ξεμπερδέματα, βγάλτα πέρα μόνος/η σου κι όπως έστρωσες κοιμήσου. / Δύσκολο, ε;! / Μα... γι-αυτό υπάρχουν οι Σαμάνοι. > να βγάζουν τα μέσα έξω στο πιτσ-φυτίλι!... ))

quote:
Ο Σαμανισμός δεν είναι παρά ένας πανάρχαιος χάρτης θετικού χειρισμού όλων εκείνων των -φανερών και κρυμμένων- νοητικών μας δυνατοτήτων.

Για τις κρυμμένες, μόνον κατόπιν «αποκαλύψεως» μπορεί κανείς να μιλήσει... / από προσωπική εμπειρία ((κάτι που δεν μεταλαμπαδεύεται δια της αφής, ούτε με copy-paste)). / «Θετικού χειρισμού»; Ως προς τι; Μα είναι όλα τόσο «σχετικά»... τελικά. Το μόνο καρατσεκαρισμένο είναι ότι ο «άνθρωπος» γίνεται ιδιαίτερα εφευρετικός όταν πρόκειται να βλάψει κάποιον/κάτι. Θετικό ως προς αυτόν θα μου πείτε... / Δεν έχω απάντηση σε αυτό. Δεν είμαι δα και Σαμάνος!))

quote:
Η ιουδαιοχριστιανική μυθολογία δεν είναι απελευθερωτική, αλλά εξιλεωτική.

((Αλλο «σύστημα», άλλο «όχημα». Ο καθείς με τη «γιόγκα» του. / We live in a free country... / κι η εξιλέωση απαραίτητη. Δεν χαρίζεται όμως...))


quote:
Η κάθετη από Βορρά προς Νότο διάμετρος του ?Θεραπευτικού Κύκλου? αποφεύγεται από τους Σαμάνους. Είναι επικίνδυνη και πολλές φορές οδηγεί στην κατάχρηση της δύναμης και την μανία για εξουσία.

((Αχ, αυτή η κάθετη-η ενκάθετη... θέλει προσοχή και μαεστρία! Έτσι και κολλήσει η βελόνα, πάει το βινύλιο... / κάρβουνο το μυαλουδάκι... /«άσχετο»...))

Πίσω από κάθε χαοτική κίνηση υπάρχει μια «λούπα» αρμονίας που θα (ή δεν θα) «σχηματοποιηθεί». Θα έλεγα πως ένας Σαμάνος σκανάρει αυτήν την κίνηση. ((Ή μήπως όχι;))

quote:
Μιλάμε για μία Εσωτερική και Προσωπική μας Οικολογία.

ΑΣΧΕΤΟ: Μυρίσατε ποτέ τα χέρια σας το πρωί; / Θυμάστε τη μυρωδιά; ((Think about it...))

Shukran... / καλή συνέχεια σας εύχομαι / γενικώς+ειδικώς...
M©Ζ_technoshamanism uberalles

Edited by - Moz on 14/02/2006 13:22:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 14:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:


Shal_om!



αλεκουμ σαλαμ μοζη μας!


quote:

Κάτι Α είδα... και είπα ν-αφήσω καναδυό Ω!...



μη λες ψεματα, ειδες και το Υ

quote:

Τι Σκοπό είχε Τζώνυ-μπι μου; Λευκό+δεξιό;; ((Αν ναι,... τότε να το πάρει το κορίτσι! ))


για μενα το να βαδιζεις με ομορφια πανω στη Γη, και ως Σκοπος και ως Αποτελεσμα, αρκει.

οι Ινδιανοι ελεγαν: σε ιερο εδαφος βαδιζω, με ιερο τροπο περπατω.


(το κοριτσι -αν ειναι γαμισαμπλ- να το παρω ευχαριστως εγω αν δεν το θελει )


quote:

Υπάρχει ο δι-χασμός, ο τρι-χασμός... έως και χαρτί-μιλιμετρέ!


οου γιες!

(γι αυτο μου λειπεις απ το φορουμ οταν εξαφανιζεσαι )

quote:

Ανάλογα με το «σύστημα» που επιλέγεις παίρνεις και μιαν απάντηση. Η Σφαιρική Θέαση διαφέρει «κάπως».


ουτως ή αλλως η επιτευξη της σφαιρικης θεασης απαιτει αποστασιοποιηση και απο τα "συστηματα"


quote:

της δράσης προηγείται η Πρόθεση (μαγική λέξη) και οποιαδήποτε λάθος επιλογή συνεπάγεται λάθος δράση


αν δεν υπαρχει προθεση, μπορουμε να χαρακτηρισουμε την δραση ως σωστη ή λαθος?

quote:

Δεν είναι εύκολο να ταχτοποιηθεί το «εγκεφαλικό χάος» ή να γκρεμιστούν τα ψυχο-lego μονομιάς / ισοδυναμούν με θάνατο. Πόσοι είναι εξοικειωμένοι με δαύτον ώστε να βγουν από την ψευδαίσθηση ότι είναι κάτι που δεν είναι;



ξερω μερικους, ολοι τους εκτος σχολων και συστηματων πλεον...


quote:

«Σαμάνος» θέλει το παιδί; Ας πάει και το παλιάμπελο... αλλά μην μας φάνε και το σπίτι οι τράπεζες!



"γιε μου αμα μεγαλωσεις να γινεις σαμανος!"

quote:

Μήπως η ίδια η Ανάγκη της χρήσης «μαγικού» φυτού δηλώνει περισσότερα για την κατάσταση του Νου και το επίπεδο Αντίληψης;



δεν υπαρχει αναγκη μοζη μου.


η διευρυνση της αντιληψης ειναι το ζητουμενο απ τον σαμανο και αυτη δεν ειναι ουτε ευφραντικη, ουτε ανακουφιστικη - το αντιθετο θαλεγα, αν δεν υπαρχει σκοπος και αποστασιοποιηση.


quote:

Δεν ξέρω, «εγώ βλάχος άνθρωπος» που λέει κι ένας φιλοσ... / Εμπρός λοιπόν, φωτεινά μου όντα! Πείτε μου, διδάξτε με!


πειτε μου?


διδαξτε με?


"ο Τζώνυ είπε: «οι σαμανοι ομως επιλεγονται απο τα πνευματα»."

quote:

Πνεύματα υπάρχουν πολλά, ΝΟΥ-νού όμως ένα ((και μη γελάς Τζώνυ...)).


γιατι σου δοθηκε η εντυπωση πως θα γελασω?


συμφωνω μαζι σου!

quote:

Όλοι λίγο έως πάρα-πολύ είναι «υπό κατοχήν»



ειναι και δεν το γνωριζουν - η ειδοποιος διαφορα απο τον ανιμιστη, που θεωρει οτι και οταν θυμωνει καταλαμβανεται απο πνευμα και προσπαθει να βγει απο την κατοχη του.


quote:

Πόσο χώρο εντέλει πιάνουν μερικές σκέψεις (οντότητες) και πόσο ασφυκτικά μειώνεται ο ζωτικός χώρος του «ιδιοκτήτη».


καποιες καταλαμβανουν σχεδον ολο τον "χωρο" - τεϊκ ε λουκ εραουντ γιου...


quote:

Για τις κρυμμένες, μόνον κατόπιν «αποκαλύψεως» μπορεί κανείς να μιλήσει... / από προσωπική εμπειρία ((κάτι που δεν μεταλαμπαδεύεται δια της αφής, ούτε με copy-paste)


πως τοπε εκεινος ο Αριστοτελης ρε γμτ? ου μαθειν αλλα παθειν?

quote:

Πίσω από κάθε χαοτική κίνηση υπάρχει μια «λούπα» αρμονίας που θα (ή δεν θα) «σχηματοποιηθεί». Θα έλεγα πως ένας Σαμάνος σκανάρει αυτήν την κίνηση. ((Ή μήπως όχι;)



εχεις δικιο, αλλά μιλαμε με λεξεις για κατι που δεν περιγραφεται - μονο βιωνεται.

.

ναστε καλα απαντες, δεξιοι, αριστεροι, σαμανοι, και της αυτηνης της σχολης φυσικα!

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δρακοντας
Νέο Μέλος

Algeria
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2007, 00:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δρακοντας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαμανισμος ειναι η ιεροτητα της φυσης,σαμανος ειναι ο ιερεας της φυσης.
Μεσα απο το σαμανισμο του φωτος γινεται ολιστικη θεραπεια με βοτανια και ιερα φυτα.
Συμφωνω με την Κατερινα,η γνωση ειναι καλο να συνδιαζεται με την χρηση βοτανων ιερων φυτων και στενη επικοινωνια με τα στοιχειακα τους ,ετσι ωστε να περνουμε το 100% των θεραπευτικων ιδιοτητων των φυτων.
Τα φυτα εχουν συνειδηση και οταν τα σεβομαστε και τα χρησιμοποιουμε σωστα τοτε μπορουμε να λαβουμε τη συνειδηση τους, για να μας καθοδηγησουν και βοηθησουν με τη σοφια τους στο πνευματικο μονοπατι,αλλιως θα παρουμε μονο το υποσυνειδητο μερος του φυτου,και η θεραπεια θα ειναι ελειπεις.
Ο σαμανισμος λειτουργει μεσα απο μια βαθυτερη προσεγγιση με τα φυτα,και προχωραει σε στενοτερη επαφη και επικοινωνια με τη φυση,με την ανθρωπινη φυση,ο σαμανισμος ειναι οικολογια.
Ενας σαμανος μπορει να μιλησει μεσα απο καποιο τηλεπαθητικο και συνηδητο επιπεδο, με τις πετρες τα φυτα τα ζωα,και αυτο δεν το λεω επειδη απλα και μονο το εχω διαβασει σε καποιο βιβλιο η το εχω ακουσει,αλλα το λεω μεσα απο προσωπικη μου εμπειρια...
Οι ποιοτητες και η σοφια του θεου δηλαδη της πρωτογενης ουσιας που μας δημιουργησε, κρυβοντε μεσα στη φυση,στα ενθεογενες φυτα,τα βοτανα, και το σαμανικο τροπο προσεγγισης προς αυτα.
Ο σεβασμος και η αγαπη προς τη φυση ειναι τα πρωτα βηματα του σαμανισμου,μετα με πιστη επιμονη και αφοσιωση η Μητερα ΓΗ αγγαλιαζει το σαμανο ,οπως ο σαμανος αγγαλιασε τη φυση.
Σημερα υπαρχει μονο ενα κομματι του σαμανισμου σωσμενο και ενεργο,ο υπολοιπος σαμανισμος εχει χαθει θαμενος μεσα στα βαθοι των αιωνων.
Πολλοι αυτοαποκαλουνατι πως ειναι σαμανοι,αλλα στη ουσια η θα ειναι μαυροι μαγοι η τιποτα ψευτες τσαρλατανοι..
Εγω δεν ειμαι σαμανος,ειναι βαρια κουβεντα να πω κατι τετοιο,οποιος το λεει θα πρεπει να μπορει και να το στηριξει και να θεραπευει οποιδηποτε αρωστεια μεσο του σαμανικου στοιχειου,μπορω ομως να πω οτι ασχολουμε με το σαμανισμο και τη γνωση εντατικα,και οτι ισως μια μερα μετα απο πολλα χρονια οταν θα εχω ολοκληρωθει σαν ανθρωπινη οντοτητα,και θα εχω περασει μεσα απο πολλα κυματα και εμπειριες,ισως και να εχω αγγιξει το σαμανο μεσα μου,τοτε που ο εγωσμος μου θα εχει ελατωθει σε μεγαλο βαθμο και θα ειμαι ικανος να ενωθω με το θειο και να γινω ενα αληθινο μεσο των υπερσυνειδητων δυναμεων του Χριστου..
Μεχρι στιγμης ειμαι ικανος να θεραπευω τον εαυτο μου σε μεγαλο βαθμο,κι αυτο ειναι το πρωτο βημα..

Ωραιο θεμα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2167969
Maintained by Digital Alchemy