ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Αρχαίο Ελληνικό μαθηματικό σύστημα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 23:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου , γεια σας.

Είναι γνωστό ότι σήμερα χρησιμοποιούμε το δεκαδικό ως αριθμητικό σύστημα.

Όμως αυτό δεν είναι το μοναδικό αριθμητικό σύστημα που υπάρχει.

Στην πραγματικότητα υπάρχουν άπειρα αριθμητικά συστήματα.

Το πιο γνωστό εκτός του δεκαδικού είναι το δυαδικό.

Το τελευταίο είναι ευρύτατα γνωστό , γιατί είναι το σύστημα που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές. Υπάρχουν όμως και άλλα. Τα επόμενα πιο διαδεδομένα είναι το οκταδικό και το δεκαεξαδικό.

Οι αρχαίοι Σουμέριοι χρησιμοποιούσαν μάλλον το 60δικό σύστημα.

Είναι πιστεύω κατανοητό ότι μπορούμε να χρησιμοποιούμε το τριαδικό το τετραδικό το πενταδικό το δεκαεφταδικό ή όποιο άλλο θέλουμε. Απλώς δεν θέλουμε για λόγους πρακτικότητας.

Οι μαθηματικοί κανόνες και υπολογισμοί είναι κοινοί για όλα τα συστήματα. 8+8 κάνει πάντοτε 16, απλώς αλλάζει ο συμβολισμός . Στο δεκαεξαδικό 8+8=F , στο οκταδικό 8+8=17 , στο δυαδικό 1000+1000=10000.

Σε αυτό το σημείο γίνεται αντιληπτό πως για πρακτικούς λόγους η αρίθμηση – γραφική απόδοση , (υπάρχουν πολλοί τρόποι αρίθμησης , όπως η αραβική , η Ελληνική , η Λατινική κτλ) είναι προσαρμοσμένη στο αντίστοιχο αριθμητικό σύστημα.

Στο σημερινό αριθμητικό σύστημα το δεκαδικό , χρησιμοποιούμε 10 ψηφία. Τα 0,1,2,3,4,5,6,7,8, και 9. Μόλις όλα αποδοθούν από μία φορά , ως μονοψήφιοι , περνάμε στους διψήφιους 10,11,12… 21,22,23… και μόλις τελειώσει αυτός ο κύκλος με την ίδια διαδικασία περνάμε στους τριψήφιους 100 , 101 102…999 , στους τετραψήφιους κοκ.
Βλέπουμε λοιπόν πως το σύστημα μας πρακτικά είναι εύκολο να εντοπιστεί από 2 χαρακτηριστικά.

Ο αριθμός 10 (δεκαδικό σύστημα) είναι ο πρώτος διψήφιος και ο πρώτος που υπάρχει επανάληψη κάποιου ψηφίου. Του αριθμού 1.

Τι συμβαίνει όμως με την αρχαία ελληνική αρίθμηση; Σίγουρα θα ερχόταν σε αρμονία με το αριθμητικό σύστημα της εποχής. Όμως πιο ήταν αυτό.
Ο πρώτος διψήφιος αριθμός είναι ο ΙΑ δηλαδή ο 11 και η πρώτη επανάληψη του α ως πρώτο ψηφίο είναι ως 1000.

Μάλιστα αν δείτε στον παρακάτω πίνακα την πιο αρχαία αρίθμηση , γίνεται εύκολα κατανοητό , ότι δεν γίνετε αντιληπτό το αριθμητικό σύστημα αφού οι αλλαγές των πρώτων ψηφίων γίνονται στο 4 στο 9 στο 50 στο 100 στο 1000 κτλ

http://coinsmania.tripod.com/ancient/noumeral.htm

Ποιο ήταν λοιπόν το αριθμητικό σύστημα που χρησιμοποιούσαν οι Αρχαίοι Έλληνες;

Υ.Γ. Στον πιο πάνω πίνακα οι αριθμοί αποδίδονται με μικρά γράμματα. Οι αρχαίοι όμως στον γραπτό λόγο χρησιμοποιούσαν μόνο κεφαλαία. Τα μικρά υπήρχαν ως αριθμοί στην αρχαιότητα ή είναι μεταγενέστερη απόδοση των αριθμών , όταν άρχισαν να χρησιμοποιούνται και τα μικρά γράμματα;

Όποιος γνωρίζει ας μας βοηθήσει.

Φιλικά ,



Edited by - Anounakis on 31/10/2003 18:32:07

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 16:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Anounakis για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω κάτι για να απαντήσω όμως μου κάνει εντύπωση πώς ένα τέτοιο θέμα δεν έχει απάντηση...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 16:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Anounakis οι Έλληνες δεν χρησιμοποιούσαν το ψηφίο μηδέν, άρα το αριθμητικό τους σύστημα δεν μπορεί να είναι κάποιο από αυτά που χρησιμοποιούν το μηδέν (δυαδικό, δεκαδικό κλπ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 17:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Rinpoche

Άλλο η αρίθμηση και άλλο το μαθηματικό σύστημα.
Μπορούμε να χρησιμοποιούμε το δυαδικό σύστημα αλλά με άλλη γραφή από το 0 και το 1.
Μπορούμε να χρησιμοποιούμε το α και το β για παράδειγμα ή τα σύμβολα # και @ ή οποιαδήποτε άλλα.
Άλλο η απόδοση – η αριθμητική γραφή , και άλλο το μαθηματικό σύστημα. 2δικό ,10δικό , 60δικό κτλ…

Το δυαδικό θα μπορούσε δηλαδή να αποδιδόταν και ως εξείς:


1: 1: ή α ή @
2: 10: ή αβ ή @#
3: 11: ή αα ή @@
4: 100: ή αββ ή @##
5: 101: ή αβα ή @#@
6: 110: ή ααβ ή @@#

Ευχαριστώ για την παρατήρηση σου σχετικά με το μηδέν και τους αρχαίους , αλλά αυτό δεν αποκλείει κάποιο μαθηματικό σύστημα αφού όλα χρησιμοποιούν το μηδέν (με την αραβική αρίθμηση που χρησιμοποιούμε σήμερα) και έτσι θα έπρεπε να τα εξαιρέσουμε όλα φτάνοντας σε άτοπο αποτέλεσμα.

Ποιό ήταν λοιπόν το Αρχαίο Ελληνικό μαθηματικό σύστημα;

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξήγησης επειδή με τον τρόπο που τοποθετώ το ερώτημα μπορεί ίσως να μοιάζει με quiz , να διευκρινίσω ότι ούτε εγώ γνωρίζω την απάντηση και ελπίζω μέσο του topic αυτού να μου λυθεί η απορία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Anounakis
Αν κατάλαβα τι εννοείς.
Καταρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε όταν λέμε δυαδικό σύστημα , δεκαδικό κτλ. Εννοούμε ότι σαν δυαδικό ή δεκαδικό σύστημα μπορούμε να καλύψουμε το <<σύνολο>> των άπειρων αριθμών ή ένα συγκεκριμένο σύνολο.
Γιατί αν σε ένα μαθηματικό σύστημα όπως το αρχαίο ελληνικό υπάρχει η καταγραφή μόνο 27 αριθμών χωρίς προϋπόθεση πρόσθεσης άλλων , τότε το σύστημα είναι 27δικό με περιορισμένη αριθμομετρία. Αν όμως υπάρχει η προϋπόθεση πρόσθεσης και άλλων αριθμών τότε είναι άπειρο.
Επίσης και άλλα συστήματα είναι στην ίδια κατηγορία π.χ. το Λατινικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 19:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ενδιαφερον το θεμα που ανοιξε ο φιλος Ανουνακης.
Τα διαφορα αριθμητικα συστηματα και αριθμητικες παραστασεις περιγραφουν ακριβως το ιδιο πραγμα.Δεν υπαρχει διαφορα ουσιας π.χ. μεταξυ 10αδικου και 2αδικου.Ολες οι μαθηματικες σχεσεις μπορουν να μεταφραστουν απο το ενα αριθμητικο συστημα στο αλλο.Αλλα για καποιες εφαρμογες μερικα συστηματα προσφερουν καποια πλεονεκτηματα σε σχεση με καποια αλλα.π.χ. το 2αδικο χρησιμοποιειται στην ψηφιακη λογικη μιας και το βασικο στοιχειο των ηλεκτρονικων ειναι το τρανσιστορ το οποιο εχει 2 εισοδους (χαμηλη και υψηλη ταση ή αλλιως 0 και 1) και τις αντιστοιχες 2 εξοδους.οποτε χησιμοποιοντας αυτα τα δυο καθεστωτα (0 και 1) μπορουμε να αναπαραστησουμε οποιαδηποτε μαθηματικη σχεση του 10αδικου.

Επειδη το Ελληνικο αλφαβητο εχει μονο 24 γραμματα επιπλεον καποια επιπλεον συμβολα χρησιμοποιουνταν απο τους αρχαιου προγονους μας.

Ενα ενδιαφερον λινκ ειναι
http://mathforum.org/alejandre/numerals.html

ασχετο
Λογω του 60αδικου αριθμητικου συστηματος των Σουμεριων χωριζουμε σημερα το λεπτο σε 60 δευτερολεπτα,την ωρα σε 60 λεπτα,τον κυκλο σε 360 μοιρες κτλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 00:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδη το Ελληνικο αλφαβητο εχει μονο 24 γραμματα επιπλεον καποια επιπλεον συμβολα χρησιμοποιουνταν απο τους αρχαιου προγονους μας.

27 συμβολα εχει το Ελληνικο αλφαβητο... 24 τα εχουν "κανει" καποιοι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 09:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω για 24 τα ξερω,σε κανενα αρχαιο κειμενο δεν εχω δει αλλα γραμματα πλην των 24ων.
Τελοσπαντων.. δεν θα παιξουμε και την κολοκυθια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


121 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 10:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο φιλος cylight εχει δικιο μου το ειχε πει ενας καθ. πανεπ.
...και το καλο... οτι το q (κιού αγγλικο) υπηρχε στο αρχαιο ελληνικο αλφαβητο ως q (κόππα)
επιτρεπετε να χρησιμοπούν το συγκεκριμενο γραμμα τοσοι λαοι; και εμεις... που ειναι δικο μας στη τελικη! να το πεταξουμε στα σκουπιδια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 12:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγω για 24 τα ξερω,σε κανενα αρχαιο κειμενο δεν εχω δει αλλα γραμματα πλην των 24ων.
Τελοσπαντων.. δεν θα παιξουμε και την κολοκυθια..

δεν πειραζει να μην ξερεις, αλλωστε και εγω δεν ηξερα, ρωτησα ομως και εμαθα...

κοππα, σαμπι και διγαμμα (στιγμα) ειναι τα 3 που σου λειπουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 18:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτα τα extra 3 γραμματα χρησιμοποιουταν μονο στα μαθηματικα ή και στην κανονικη γραφη?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 19:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτα τα extra 3 γραμματα χρησιμοποιουταν μονο στα μαθηματικα ή και στην κανονικη γραφη?

δεν ειναι extra ειναι οπως επρεπε να ειναι.
ειχαν αριθμιτικη εννοια ολα, αλλα στη κανονικη γραφη το σαμπι δεν χρησιμοποιοταν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρεαλιστής
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
71 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 20:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρεαλιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραιος,με καλυψες πληρως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 00:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραιος,με καλυψες πληρως.

προσπαθω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 20:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
23 μέρες μετά την ερώτησή μου και κανένα από τα 3600 μέλη του forums esoterica δεν γνωρίζει την απάντηση.

Έστειλα λοιπόν mail στην Ελληνική μαθηματική Εταιρία και ελπίζω να λάβω απάντηση την οποία φυσικά και θα σας κοινοποιήσω.

Μέχρι τότε αναμονή , εκτός και αν κάποιος βρεθεί και μας λύσει την απορία.

Φιλικά ,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 15:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Anounakis φοβάμαι ότι μόνος σου μπέρδεψες τα πράγματα. Ξεκινάς ένα τόπικ με θέμα το μαθηματικό σύστημα των αρχαίων Ελλήνων, στο πρώτο σου μήνυμα ρωτάς ποιο είναι το αριθμητικό τους σύστημα και στην απάντηση σου στο μήνυμα μου επανέρχεσαι στο μαθηματικό σύστημα.

Αν και δεν είμαι μαθηματικός νομίζω ότι η έννοια μαθηματικό σύστημα δεν υφίσταται. Τώρα το μηδέν δεν είναι απλά ένα σύμβολο αλλά μια «εφεύρεση» στην οποία βασίζονται όλα τα συστήματα αρίθμησης που ανέφερες στην αρχή στα οποία το ίδιο ψηφίο (πχ το 4) έχει διαφορετική αξία ανάλογα με την θέση του στην παράσταση ενός αριθμού και δίνει την δυνατότητα ακόμα και στο ποιο απλό από όλα τα συστήματα που είναι το δυαδικό να παραστήσει οποιοδήποτε φυσικό αριθμό όσο μεγάλος και αν είναι. Δηλαδή στο δεκαδικό σύστημα το 4 στον αριθμό 444 συμβολίζει διαδοχικά 4 εκατοντάδες, 4 δεκάδες και 4 μονάδες.

Αντίθετα στα αρχαία συστήματα αρίθμησης (Ελληνικό, Ρωμαϊκό, Σουμεριακό κλπ) δεν αποτελούν συστήματα με την παραπάνω έννοια αλλά απλά σύμβολα γραφής των αριθμών που το κάθε ψηφίο είχε πάντα την ίδια αξία, δηλαδή το α συμβόλιζε το 1 το κ το 20 κοκ. Αυτή ήταν η αδυναμία αυτών των συστημάτων και ο λόγος που δεν παρείχαν την δυνατότητα να παρασταθούν όλοι οι αριθμοί. Το αντίστοιχο Ελληνικό νομίζω σταματούσε στο 999.999.

Ελπίζω να βοήθησα αν και περιμένω αγωνιωδώς την απάντηση της Μαθηματικής Εταιρείας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 01:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξεκινάς ένα τόπικ με θέμα το μαθηματικό σύστημα των αρχαίων Ελλήνων, στο πρώτο σου μήνυμα ρωτάς ποιο είναι το αριθμητικό τους σύστημα και στην απάντηση σου στο μήνυμα μου επανέρχεσαι στο μαθηματικό σύστημα.

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ , ΞΕΚΙΝΏ ΚΑΙ ΕΠΑΝΈΡΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ , ΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

quote:
Αν και δεν είμαι μαθηματικός νομίζω ότι η έννοια μαθηματικό σύστημα δεν υφίσταται

ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ

quote:
Το αντίστοιχο Ελληνικό νομίζω σταματούσε στο 999.999.

ΛΑΘΟΣ

quote:
Ελπίζω να βοήθησα

ΟΧΙ


quote:
περιμένω αγωνιωδώς την απάντηση της Μαθηματικής Εταιρείας.

ΚΑΙ ΕΓΩ


Υ.Γ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΣΟΥ

Φιλικά ,


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 15:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον διδασκαλικού τύπου, μονολεκτικό σχολιασμό τον προσπερνώ. Το ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ όμως αλήθεια που πάει, στο ότι δεν είμαι μαθηματικός ή στο ότι δεν υφίσταται ως έννοια το «μαθηματικό σύστημα»;

Προφανώς φίλτατε δεν κατάλαβες ότι το «νομίζω ότι η έννοια μαθηματικό σύστημα δεν υφίσταται» ήταν σύνταξη ευγενείας. Και για να γίνω πιο ακριβής θεωρώ την παραπάνω έννοια δική σου επινόηση (για να μην γράψω τίποτα άλλο). Εάν βέβαια αποδειχθεί ότι έχω λάθος δεν έχω πρόβλημα να ανακαλέσω (αλλά να μην ακούσω για συστήματα L, fuzzy, δυναμικά κλπ, γιατί τότε μιλάμε για άλλα πράγματα).

ΥΓ: να ‘σαι καλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 22:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

είπες:

quote:
δεν υφίσταται ως έννοια το «μαθηματικό σύστημα»

quote:
Και για να γίνω πιο ακριβής θεωρώ την παραπάνω έννοια δική σου επινόηση

Ευχαριστώ ,ευχαριστώ , θα πάρω σίγουρα Νόμπελ!!!!!



quote:
Τώρα το μηδέν δεν είναι απλά ένα σύμβολο αλλά μια «εφεύρεση» στην οποία βασίζονται όλα τα συστήματα αρίθμησης που ανέφερες στην αρχή

Τελικά αποδέχεσαι την ύπαρξη αριθμητικών συστημάτων ή είναι δική μου επινόηση;


quote:
Το αντίστοιχο Ελληνικό νομίζω σταματούσε στο 999.999.

quote:
Φίλε Anounakis οι Έλληνες δεν χρησιμοποιούσαν το ψηφίο μηδέν, άρα το αριθμητικό τους σύστημα δεν μπορεί να είναι κάποιο από αυτά που χρησιμοποιούν το μηδέν (δυαδικό, δεκαδικό κλπ)

ΕΛΕΟΣ
Σε παρακάλω σταμάτα να γράφεις και να σχολιάζεις στο topic αυτό. Πιστεύω ότι αυτό θα ήταν το καλύτερο


Υ.Γ. 1 .

quote:
(για να μην γράψω τίποτα άλλο).

Σαν πολύ θρασής δεν είσαι;

Υ.Γ. 2.

quote:
(για να μην γράψω τίποτα άλλο).
AMIN

Y.Γ. 3.

quote:
Αν και δεν είμαι μαθηματικός

Εγώ όμως είμαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rinpoche
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 10:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rinpoche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, μιλάμε για φαινόμενο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 21:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 13:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.in.gr/books/arxaia/default.htm

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 01:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου διάβασα ότι το νομισματικό σύστημα των αρχαίων ελλήνων ήταν 60δικό...
προερχόμενο από το αντίστοιχο των Σουμερίων...

Η μαθηματική εταιρία δεν μπήκε στον κόπο να μας απαντήσει....


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Salamandras
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 03:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Salamandras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ?
ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ?

http://coinsmania.tripod.com/ancient/noumeral.htm

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ 500?

ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΑΡΓΥΡΟΠΕΛΕΚΑΝΟΙ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 14:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ?
ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ?

http://coinsmania.tripod.com/ancient/noumeral.htm

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ 500?


Το Φ (φι).

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 01:22:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΑΘΜΗΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΘΗΝΑΣ (ΑΤΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ)

1 Τάλαντο (26.196 χλγρ.) = 60 Μνες ή 6000 δραχμές ή 36000 οβολοί αφού

1 Μνα (436,6 γρ.) = 100 Δραχμές και

1 Δραχμή (4,37 γρ.) = 6 Οβολοί

http://coinsmania.tripod.com/ancient/ancient1b.htm



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 01:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την ίδια πηγή μαθαίνουμε ότι:

ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ (ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ)
Εργάτης στην Ακρόπολη 1 δραχμή
Αρχιτέκτονας 2 δραχμές
Κεραμέας 1 δραχμή
Οπλίτης σε πολιορκία 2 δραχμές
Οικονόμος 2 οβολοί
Μεταφορέας λάσπης 3 οβολοί
Τεχνικός σε ναυπηγείο 1 δραχμή
Εποχιακός εργάτης 2 οβολοί
Σκλάβος σε ορυχείο 1 οβολός
Χτίστης ναού 2 1/2 δραχμές


ΤΙΜΕΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ - ΕΞΟΔΑ
Αθηναϊκά τείχη 17.000.000 δραχμές
Πέλεκυς 2 δραχμές
Αγελάδα 50 δραχμές
25 κιλά ξερά σύκα 1 δραχμή
Τράγος 10 δραχμές
Ίππος 1.200 δραχμές
Οίκος 2.000 δραχμές
1 λίτρο λάδι 3 οβολοί
1 παστωμένο ψάρι 2 οβολοί
Υποδήματα 8 δραχμές
Τριήρης 6.000 δραχμές
25 κιλά αλεύρι 3 δραχμές
5 κιλά οίνος 1 δραχμή



ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 01:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η συζήτηση πρέπει να συνεχιστεί.Το αρχαίο ελλεηνικόσ σύστημα ήταν σαφώς το δεκαδικό και ας μην είμαστε απόλθτοι ότι δε γνώριζαν το μηδέν τη στιγμή που ο Πτολεμαίος το χρησιμοποίησε στην Αλμαγέστη. Από το βρήκε;Μπορεί μεν να έζησε αρκετά αργότερα αλλά τότε δεν υπήρχε χρήση του μηδενός από γειτονικούς λαούς.Σύμφωνα με την επίσημη εκδοχή πάντα. Άλλωστε και το "ουδέν" αρχίζει από "ο" που συμβολίζεται με κύκλο σε αντίθεση με τον ινδικό συμβολισμό που ήταν μια τελεία.Φαίνεται πιθανότερο να προήλθε από τους Έλληνες το μηδέν και όχι από τους Ινδούς.
Το ίδιο το αλφάβητο δείχνει ότι ήταν δεκαδικό το σύστημά τους από την ομαδοποίηση των γραμάτων :μονάδες ,δεκάδες, εκατοντάδες. Αν ήταν διαφορετικό θα είχαμε πχ μονάδες,εξάδες, τριανταεξάδες, (για εξαδικό)κλπ. Υπήρχε και άλλος συμβολισμός εκτός των γραμμάτων.
Αν η επανάληψη του συμβόλου όριζε τό σύστημα τότε θα ήταν χιλιαδικό. Αλλά δεν είναι η επανάληψη του συμβόλου.Είναι η σχέση των τάξεων μεταξύ τους, ο λόγος μεταξύ τους.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 02:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

μηπως οι ερμηνειες των λεξεων με μαθηματικο τροπο μας δινουν ενα
αποτελεσμα μηπως εχουν μια διορατικοτητα και προβλεπτικοτητα
οι λεξεις οταν αναλυονται μαθηματικα συμφωνα με τον πυθαγορα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 18:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

"μια ερευνα που εγινε με ενα μαθηματικο και συμμετειχε στον
χαρδαβελλα λεγομενος Αριστοπουλος!
με μια μεθοδο εβγαλε την προβλεπτικοτητα της ελληνικης γλωσσας"

οι λεξεις εχουν νοημα αυτο βγαινει απο την σηναφεια και την συνοχη τους η εννιολογικη σημασια εχει στοχο την προβλεψη!
οταν τοποθετησεις με "δεκαδικο τροπο" καποιες λεξεις σου δινουν ενα
αποτελεσμα

π.χ 2004 = πολεμος στο ιρακ 2001= η τρομοκρατια στην αμερικη
2001= η καταστροφη των διδυμων πυργων

10 = συνολο και συναρτηση λεξεων
1000 =συνολο και συναρτηση λεξεων
10000 = συνολο και συναρτηση λεξεων

1=α
2=β
3=γ
4=δ


δεν μπορω να τα γραψω ολα αυτα οταν τα καταλαβω ολα θα τα διατυπωσω!
ο πυθαγορας ειχε εννοιες στο μυαλο που τις προσδιοριζε μαθηματικα!!
δεν μπορω να στα δωσω στην πορεια να τα καταλαβεις γιατι υπαρχουν
πολλοι τροποι για να διατυπωσεις!!
απλα θα τα παραθεσω οπως εχουν γιατι τα κλειδια των λεξεων ειναι
πολλα και δυσνοητα!!
ειχα παρεβρεθει σε μια ομιλια με τον μαθηματικο αυτον και μπερδευτηκα
κανε λιγο υπομονη να ξεκαθαρισω την σημασια των λεξεων και των αριθμων και αν ισχυουν τοτε η ελληνικη γλωσσα δεν συγκρινεται!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 21:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ απόλλων ο μαθηματικός λεγεται Αργυρόπουλος Λευτέρης και έχω και βιβλίο του. Δε συμφωνώ με όλα τα συμπεράσματά του αλλά και δεν τα απορρίπτω όλα. Η λεξαριθμική θεωρία ήταν γνωστή και στους αρχαίους και ποτέ δεν έπαψε να ερευνάται και να χρησιμοποιείται. Ο θεοφάνης Μανιάς την επανέφερε στο προσκήνιο. Αναφέρθηκε το όνομάτου σε εκπομπή του Χαρδαβέλα και πάλι.Θεωρώ το βιβλίο του Μανιά σημαντικό( "Τα άγνωστα μεγαλουργήματα των αρχαίων ελλήνων" εκδ. Πύρινος Κόσμος). Δε μιλάμε για αριθμολογία! Αυτό που ονομάζουν αριθμολογία δεν έχει καμμιά σχέση με την πραγματικότητα! Η πραγματική αριθμολογία είναι η γνώση των ιδιοτήτων των αριθμών και η συσχέτησή τους με έννοιες. η πρόβλεψη είναι επακόλουθο αυτής της γνώσης η οποία όμως δεν υπάρχει σήμερα σε πολλούς και αν υπάρχει σε κάποιους αυτοί μάλλον είναι άγνωστοι. Είναι ένα από τα μεγαλύτερα μυστήρια και οι νόμοι του σύμπαντος δεν το αφήνουν σε οποιονδήποτε. η ελληνική γλώσσα πέρασε από πολλές φάσεις που δεν τις γνωρίζουμε. Φάσεις ανόδου και υψηλής καθαρότητας και το αντίθετο. Όταν βρίσκεται μια γλώσσα σε τέτοια φάση αντικατοπτρίζει τους νόμους του σύμπαντος στη δομή της. Αν πας στο μουσείο της Ακρόπολης θα δεις επιγραφές από διάφορες φάσεις. Από 8ο ως και 5ο αιώνα νομίζω. Κάνε σύγκριση στα σχήματα των γραμμάτων. τα παλαιότερα ως τον 6ο αι. φαίνονται χοντροκομμένα και η γλώσσα αρχαΐζουσα ,διαφορετική απ'ότι ξέρουμε ας αττική διάλεκτο.
Στον 6ο κάτι γίνεται. Τα γράμματα ομορφαίνουν γίνονται γεωμετρικά σχήματα και η γλώσσα καλύτερη. Γιατί αυτό; ΚΑι τότε έρχεται και ο χρυσός αιώνας του Περικλή. Τότε πρέπει να έγινε προσθήκη ή να επανατακτοποιήθηκε η γραμματική και οι κανόνες της γλώσσας γενικά ώστε να παρουσιάζεται σήμερα το φαινόμενο των λεξαρίθμων όταν χρησιμοποιούμε τη διάλεκτο εκείνης της εποχής. Υπήρξαν πολλές διάλεκτοι από παλιά και αν έπρεπε να εφαρμόσουμε τους λεξαρίθμους ή αριθμολογία σε ποιές θα το κάναμε; Κάθε περιοχή και διάλεκτος. Φαίνεται ότι υπήρξε από παλιά πολύ υψηλό επίπεδο συμφωνίας της γλώσσας μας με τους συμπαντικούς νόμους. Αυτό μειώθηκε και αποκαταστάθηκε εν μέρει τότε τον 6ο αι. κατά τη γνώμη μου. Πλήρη εμπιστοσύνη δεν πρέπει να δίνουμε σε τέτοιες πρακτικές γιατί καμμιά γλώσσα ,ούτε η δική μας δεν αντικατοπτρίζει τέλεια τους νόμους αυτούς.
Αυτά από τη μια πλευρά.Από την άλλη πλευρά τώρα τη μεταφυσική θα έλεγα ότι κάθε γλώσσα έχει κάποιοα αντιστοιχία με αριθμούς και μπορέι να δώσει περίεργες εξισώσεις και προβλέψεις. Ακόμη και η σημερινή δημοτική και όλες γενικά γιατί αν υπάρχει ένα "ομαδικό πνεύμα" που ρυθμίζει τις αλλαγές σε όλα θα ρυθμίζει και τη γλώσσα. Δεν ξέρουμε όμως οποιο αριθμητικό σύστημα να χρησιμοποιήσουμε και τι αντιστοιχίες αριθμών με γράμματα να κάνουμε!Αυτό είναι επίσης μηστήριο και δε μπορέι να αποκαλυφθεί σε οποονδήποτε. Ορισμένοι μπορέι να το βρήκαν αλλά να μην ξέρουν τη σημασία του οπότε το μυστικό φυλλάσεται! Κτά τη γνώμη μου ο Πυθαγόρας που έζησε τον 6ο αι.πΧ ή κάποιος σαν και αυτόν,ήταν που ανέστησε τη γλώσσα στον 6ο αιώνα και σε αυτόν οφείλονται πολλά απ' όσα έσουμε. Πιθανόν και ο χρυσός αιώνας και η διατήρηση της Ελλάδας ως σήμερα.
Να είστε όλοι καλά.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy