ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Το επικινδυνο παιχνιδι "Ποτηρακι"..Αληθινη ιστορια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 43
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DakraiGoth
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2011, 20:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DakraiGoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Νarkisa :) ε ναι ειδες σκιζωωω ;P

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

princess of darkness
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2011, 15:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.. Ειμαι καινουρια εδω και γραφτηκα γιατι εχω ασχοληθει με αυτα απο μικρη σχετικα ηλικια(οχι οτι τωρα ειμαι μεγαλη)και εχω μια αρκετα ασχημη εμπειρια με το ποτηρακι..
Οταν αποφασισαμε με αλλα 4 ατομα να κανουμε αυτη την διαδικασια δε γνωριζαμε τιποτα πανω στο θεμα.. Αυτο που θελω να επισημανω ειναι οτι αυτο που καναμε ηταν διαφορετικο απο αυτο που περιγραφεται παραπανω.. Εμεις πηραμε ενα νεροποτηρο και το γεμισαμε νερο.. νομιζαμε οτι η διαδικασια ετσι ειναι.. Για να μην πολυλογω οταν μετα απο πολυ ωρα καταφεραμε να διωξουμε "αυτο" που ηρθε το νερο στο ποτηρι ειχε γινει λαδι και ενα μαυρο υγρο επεπλεε στην επιφανεια! Αν καποιος γνωριζει να μου πει γιατι, παρακαλω να μου απαντησει...
Ευχαριστω πολυ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 00:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πες πως ακριβώς έγινε το γεγονός.
Ήσουν συνεχώς παρούσα και παρακολουθούσες το ποτήρι?
Η κατάσταση του φωτισμού του δωματίου ποια ήταν?
Τι ήρθε και τι έκανε και πως το διώξατε?
Γιατί λες καταφέρατε? Δεν έφευγε?
Μπορείς να γίνεις περσότερο σαφής


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

princess of darkness
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 01:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για πες πως ακριβώς έγινε το γεγονός.
Ήσουν συνεχώς παρούσα και παρακολουθούσες το ποτήρι?
Η κατάσταση του φωτισμού του δωματίου ποια ήταν?
Τι ήρθε και τι έκανε και πως το διώξατε?
Γιατί λες καταφέρατε? Δεν έφευγε?
Μπορείς να γίνεις περσότερο σαφής





Δε μπορω να πω πολλα γιατι το γεγονος δν ειναι αποκλειστικα δικη μου εμπειρια.. Ημουν συνεχως εκει.. Το πνευμα απντουσε μνο σε μενα κ δυστυχως οταν δεν εφευγε εχασα την ψυχραιμια μου κ αρχισα να φωναζω.. Αυτο εξαγριωθηκε κ αρχισε να γραφει "Θα σας σκοτωσω!" Τα φωτα ολα κλειστα.. Εγιναν κ αλλα που δε θελω να αναφερω, αλλα οταν η διαδικασια τελειωσε πεταξαμε το ποτηρι σε εναν καδο μακρια απο το σπιτι κ πηγαμε στην εκκλησια! Την επομενη μερα συνεβησαν καποια γεγονοτα σε ολουσ τουσ παροντες αυτου του σκηνικου.. Και καπως ετσι αρχισαμε να λιβανιζουμε κ να κοιμομαστε (οσοι μπορουσαμε) αγκαλια με εναν σταυρο ο καθενας... Μπορεις να μου εξηγησεις τι ηταν αυτο μεσα στο ποτηρι???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 11:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το περιεχόμενο του ποτηριού είναι το μυστήριο για σένα?
Αποκλείεις το γεγονός να είσαι θύμα μιας κακόγουστης φάρσας, - στην καλύτερη περίπτωση .
Λέω στην καλύτερη περίπτωση, γιατί υπάρχουν και χειρότερες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

princess of darkness
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 15:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το περιεχόμενο του ποτηριού είναι το μυστήριο για σένα?
Αποκλείεις το γεγονός να είσαι θύμα μιας κακόγουστης φάρσας, - στην καλύτερη περίπτωση .
Λέω στην καλύτερη περίπτωση, γιατί υπάρχουν και χειρότερες




Δε με προβληματισε μονο το περιεχομενο,αλλα ειναι το μονο που δε μπορω να εξηγησω... Αποκλειεται να ηταν φαρσα, γιατι ακολουθησαν σκηνικα που συνεβησαν μεμονωμενα σε καποια ατομα.. Κ αναμεσα τουσ και εγω.. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΦΑΡΣΑ! Σε μια φαρσα δε νιωθεις οτι πνιγεσαι κ σε πιανει βηχας... Αν ξερεις να μου πεις, κανε το.. Αλλα σε καμια περιπτωση δε θελω να αμφισβητησεις ξανα αυτο που εγινε.. Σε ευχαριστω a priori..!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tasos-stain
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 16:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειαααααααααααααααααααααααα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tasos-stain
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 16:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Είμαι καινουργιος εδω.Μπορειτε να με βαλετε στο κλιμα;;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 18:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
princes
Αν ξερεις να μου πεις, κανε το.. Αλλα σε καμια περιπτωση δε θελω να αμφισβητησεις ξανα αυτο που εγινε.

Αν εννοείς να σου πω για το περιεχόμενο του ποτηριού, που να ξέρω τι έβαλε μέσα αυτός που σας έκανε το «μαγικό». Σκοτάδια ήταν, αφού δεν έβλεπες, μπορεί και λάδια μηχανής,
Που να ξέρω, λες και κάνεις λεπτομερή περιγραφή?
Προφανώς εσύ πείστηκες με το ….. «πείραμα».
Ποιες είναι οι δικές σου εντυπώσεις, ήταν ευχάριστη η εμπειρία? Θα την επαναλάβεις?
Ωφελήθηκες , διδάχτηκες κάτι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 19:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητή Princess of Darkness.. ξέρεις τι λέγεται.. ότι η περιέργεια σκότωσε τη γάτα...προτείνω να ηρεμήσεις και αν θέλεις να μας πεις τι περίεργα περιστατικά συνέβησαν μετά... που να δικαιολογούν την φοβία σου, γιατί μόνο το ποτηράκι και ότι άλλαξε χρώμα ή κάτι εμφανιστήκε μέσα δεν είναι πειστικά στοιχεία. Είναι πανεύκολα ταχυδακτυλουργικά κόλπα για κάποιον... Επιπλέον το να σε πιάσει βήχας ή πνίξιμο είναι πανεύκολο με διάφορες ουσίες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 19:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι απαραίτητη η παρουσία ουσιών για να προκληθεί βήχας και αίσθηση πνιγμού.
Μπορούν να προκληθούν και με αφ υποβολή εν εγρήγορση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

princess of darkness
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 21:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι απαραίτητη η παρουσία ουσιών για να προκληθεί βήχας και αίσθηση πνιγμού.
Μπορούν να προκληθούν και με αφ υποβολή εν εγρήγορση.





Δε μιλησε κανεις για ουσιες..Δε ζηταω αλλωστε να το πιστεψει κανεις.. Ξερω τι εζησα και το μονο που ζητησα ηταν να μου λυθει μια απορια.. Τιποτα αλλο..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2011, 22:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι απαραίτητη η παρουσία ουσιών για να προκληθεί βήχας και αίσθηση πνιγμού.
Μπορούν να προκληθούν και με αφ υποβολή εν εγρήγορση.




quote:
Ωφελήθηκες , διδάχτηκες κάτι?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Find me
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 11:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέφτηκες να μιλήσεις με κάποιον ιερέα? Να του πεις την εμπειρία σου μήπως μπορέσει να σου δώσει αυτός τις απαντήσεις που ψάχνεις. Δεν ήμουν εκεί για να ξέρω αν ήταν φάρσα ή όχι. Σκέφτομαι όμως ότι αυτό που καλέσατε ήταν διαβολικό και ίσως επειδή το εξαγριώσατε έκαψε ένα μέρος του λαδιού για να σας δείξει την δύναμή του..

..First learn and then try..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

princess of darkness
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2011, 15:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σκέφτηκες να μιλήσεις με κάποιον ιερέα? Να του πεις την εμπειρία σου μήπως μπορέσει να σου δώσει αυτός τις απαντήσεις που ψάχνεις. Δεν ήμουν εκεί για να ξέρω αν ήταν φάρσα ή όχι. Σκέφτομαι όμως ότι αυτό που καλέσατε ήταν διαβολικό και ίσως επειδή το εξαγριώσατε έκαψε ένα μέρος του λαδιού για να σας δείξει την δύναμή του..

..First learn and then try..



Η αλη8εια ειναι οτι δεν πηγαινω συχνα στην εκκλησια και δεν εχω την καλυτερη αποψη για τουσ παπαδες,αλλα δε χανω τιποτα να το δοκιμασω.. Σε ευχαριστω πολυ..!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tasos-stain
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 17:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα φιλοι μου.ΔΕΝ εχω επιχειρησει το ποτηρακι και ουτε προκειτε.Εχω διαβασει πολλα αθρα για το ποτηρακι.Δεν ξερω όμως αν κανω το ποτηρακι πως θα διωξω το "πνευμα".Εαν ξερει καποιος κατι σχετικο ας το πει παρακαλω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 19:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ρε φίλε/η να κάνεις το ποτηράκι?
Δεν υπάρχουν διαβόλοι και κακά πνεύματα.
ΜΟΝΟ κακοί άνθρωποι που αν σας παρασύρουν σε τέτοιου τύπου “συνευρέσεις” μπορεί να σε βλάψουν έως και πολύ επικίνδυνα.
Δες τι συνέβηκε με την Princess of darkness.
Την έχουν τρομοκρατήσει τόσο πολύ, που έχει χάσει τον ύπνο της, (και δεν ξέρω και τι άλλο μπορεί να έχει χάσει)
Η ίδια δεν λέει.
Γιατί της έχουν επιβάλει την “σιωπή”, με την απειλή μιας φοβερής τιμωρίας.
Τρέμει να μιλήσει για το τι ακριβώς βίωσε....
Δεν κατάλαβε καν την στημένη σκηνοθεσία, του ή των, κακόβουλων ανθρώπων που την παρέσυραν σε αυτή την περιπέτεια.

Το μόνο στοιχείο που περιγράφει είναι το ποτήρι που της είχαν αλλάξει με περιεχόμενο το λάδι μηχανής.

Μην επιχειρήσεις κάτι ανάλογο.
Μην γίνεσαι όργανο κακόβουλων ανθρώπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2011, 21:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί ρε φίλε/η να κάνεις το ποτηράκι?
Δεν υπάρχουν διαβόλοι και κακά πνεύματα.
ΜΟΝΟ κακοί άνθρωποι που αν σας παρασύρουν σε τέτοιου τύπου “συνευρέσεις” μπορεί να σε βλάψουν έως και πολύ επικίνδυνα.
Δες τι συνέβηκε με την Princess of darkness.
Την έχουν τρομοκρατήσει τόσο πολύ, που έχει χάσει τον ύπνο της, (και δεν ξέρω και τι άλλο μπορεί να έχει χάσει)
Η ίδια δεν λέει.
Γιατί της έχουν επιβάλει την “σιωπή”, με την απειλή μιας φοβερής τιμωρίας.
Τρέμει να μιλήσει για το τι ακριβώς βίωσε....
Δεν κατάλαβε καν την στημένη σκηνοθεσία, του ή των, κακόβουλων ανθρώπων που την παρέσυραν σε αυτή την περιπέτεια.

Το μόνο στοιχείο που περιγράφει είναι το ποτήρι που της είχαν αλλάξει με περιεχόμενο το λάδι μηχανής.

Μην επιχειρήσεις κάτι ανάλογο.
Μην γίνεσαι όργανο κακόβουλων ανθρώπων.




Eσύ Γιάννη το έχεις δοκιμάσει?...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tasos-stain
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 10:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι.Τι κάνετε? Λοιπον έχω ακουσει οτι το ποτηράκι ή το ouija board ΔΕΝ είναι επικύνδινο.Απλα το κάνεις εσυ μονο με το μυαλο σου.Αλλα η γιαγιά μου πριν πολλα χρονια είχε κάτι γνωστους που δοκίμασαν το ποτηράκι.Ε μόλις άρχισε να κουνιέτε το ποτηρι να τρίζει το τραπέζι . Μετά πήγε σε έναν παππα.Του τα είπε ολα.Βέβαια αυτη δεν συμετείχε.Οταν ήμουν πιο μικρος την ρωτουσα συνέχεια για τι το θεμα με ενδιέφεραι. Αλλα αυτη δεν ήθελε με τιποτα να μου πει σχετικα με το ποτηράκι. Λοιπον πείτε μου εσείς αντι γιατι γιαγιά μου. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 11:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avallon
Eσύ Γιάννη το έχεις δοκιμάσει?...

Αγάπη μου ένα ποτηράκι ούζο, με μεζέ τις γαρίδες που ΠΟΤΕ δεν μου έστειλες, θα το έπινα ευχαρίστως στην υγεία σου.
Και ξεροσφύρι στην ανάγκη, γιατί εγώ δεν σου κρατώ κακία και το ξέρεις.
Το ίδιο καλά θε έπρεπε να ξέρεις,( αν με πρόσεχες έστω λιγάκι), πως ΔΕΝ πιστεύω στην ύπαρξη του Διαβόλου παντελώς,
Φιλοσοφικά, και ηθικά , ΔΕΝ είναι απαραίτητα η ύπαρξή του, και φυσικά ΟΥΤΕ και στην ύπαρξη πνευμάτων κακών αλλά και καλών.

Έχουμε καλή μου υποχρέωση και κοινωνικό καθήκον, εμείς οι σκεπτόμενοι αλλά και ...οι ψαγμένοι άνθρωποι, να σώσουμε και να αποτρέψουμε τους νέους και κυρίως τις νεαρές κοπέλες από τέτοιου είδους επικίνδυνες πρακτικές μυστικιστικές “συνευρέσεις.
Η πρόσφατη Ελληνική ιστορία έχει καταγράψει τραγικά γεγονότα – δεν ξέρω αν τα γνωρίζεις.

Είναι απαράδεκτη αμέλεια και αδιαφορία, να προσπερνάμε τέτοιες περιπτώσεις λέγοντας
“έλα μωρέ παιδιά είναι, θα το ξεπεράσουν”

Δεν πρόκειται να σταματήσω να παρεμβαίνω σε τέτοιου είδους περιπτώσεις.

Συνένοχος στο έγκλημα ΔΕΝ θα γίνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 11:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Avallon


Έχουμε καλή μου υποχρέωση και κοινωνικό καθήκον, εμείς οι σκεπτόμενοι αλλά και ...οι ψαγμένοι άνθρωποι, να σώσουμε και να αποτρέψουμε τους νέους και κυρίως τις νεαρές κοπέλες από τέτοιου είδους επικίνδυνες πρακτικές μυστικιστικές “συνευρέσεις.
Η πρόσφατη Ελληνική ιστορία έχει καταγράψει τραγικά γεγονότα – δεν ξέρω αν τα γνωρίζεις.





Φίλε, Gianipseftis, τι ακριβώς εννοείς και σε ποια γεγονότα αναφέρεσαι?

Edited by - Narkissa555 on 28/05/2011 11:54:07

Edited by - Narkissa555 on 28/05/2011 11:55:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 12:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτές οι “πνευματικές” συνεδριάσεις είναι ο προθάλαμος των σατανιστικών συνεδριάσεων.
Μέσω αυτών γίνονται οι επιλογές των “θυμάτων”.
Ο τρόμος που μεταφέρεται στο υποκείμενο θύμα/πείραμα, μετατρέπεται σε όρκο σιωπής στο “πονηρό” / “σατανικό” πνεύμα.

Τα ανυποψίαστα νεαρά άτομα, υποβάλλονται εν εγρήγορση, και γίνονται θύματα κακόβουλων ατόμων. Το κακό που μπορεί να προκληθεί είναι σχετικό με την συγκυρία της κάθε στιγμής.

Δεν πρόκειται δηλαδή για μία ανώδυνη και ασφαλή εμπειρία, και θα πρέπει η νεολαία μας να προστατευτεί.
Μην το παίρνεις σαν υπερβολική ανησυχία.
ΔΕΝ είναι παιχνίδια για παιδιά αυτά.

Στο παρελθόν είχαμε πολύ δυσάρεστες καταστάσεις από σατανιστικές συνεδριάσεις, με τραγικές συνέπειες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 13:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρ-Γιάννη,τρίτωσε το <κακό>!!

Για άλλη μια φορά συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω
αυτά που λές.

Απευθυνόμενος στα νέα παιδιά,λέω κρατηθείτε μακρυά απο
αυτές τις αηδίες,γιατι το μόνο που καταφέρνετε είναι να
καταστρέφτε το μυαλό σας.

Μήν ξεχνάτε πώς οτι θέλετε να δείτε,θα το δείτε.
Ο νούς σας,αυτός ο μεγάλος άγνωστος,σάς κατασκευάζει
με περισσή ευκολία οτι του ζητήσετε,συνειδητά και ασυνείδητα.
Επομένως όλα είναι νοητά κατασκευάσματα και οχι πραγματικά.

Τι κι αν κινείται το ποτήρι,έστω και <<μόνο>> του?
γιατί να το κινεί το <πνεύμα> και οχι ο λίγο εξασκημένος
εγκέφαλος κάποιου συμετέχοντος?
Εστω και ασυνείδητα.
Πόσο μάλλον στημένα!!!

Ηδη η επιστήμη ερευνα τέτοια φαινόμενα και τα ονομάζει
<τηλεκίνηση>.Ισως αποδειχθεί στο μέλλον η επιβολή του νου
στην ύλη,ίσως όχι.
Μέχρι εκεί όμως και μη παρέκει.
Διαβόλοι,τριβόλοι,πνεύματα και δαιμόνια δεν υπάρχουν,εξω απο
το μυαλό σας.Δεν μπορούν να υπάρξουν,γιατί δεν έχουν ακόμη
τουλάχιστον <<προβλεφθεί>>,απο την δημιουργία!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2011, 14:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως – λέω μήπως – το ότι άρχισαν να συμφωνούν δύο μουρλοί, είναι άλλο ένα σημείο των καιρών και πρέπει να μας ανησυχεί?
Λέω μήπως!!!!!

Γιατί όσο νάναι, θέλουμε δεν θέλουμε .... ο γαρ καιρός εγγύς

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

blasis
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 16:28:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια εγώ είχα μια απίστευτα τρομακτική εμπειρία. Η γιαγιά μου όταν ζούσε ήταν ο καλύτερος άνθροπως στην ζωή μου. Πάντα με συμβούλευε και μου έλεγε πάντα να μην παρασίρομε. Εγώ από περιέργια και μόνο δεν την άκουσα! Όταν πέθανε ήθελα να ξαναμιλήσω μαζί της. Έτσι έψαξα να βρω πως μπορώ να προσκαλέσω πνέυματα. Βρήκα σε μια ιστοσελίδα ότι στις 12:00 το βράδυ μπορεις να επικινονήσεις με τα πνεύματα. Έγραφε ότι με ένα πρωσοπικό αντικείμενο του ανθρώπου που έχασες με 10 κεριά αναμένα και τουλάχιστον 3 άτομα μπορούσες να καλέσεις το πνέυμα του ανθρώπου που έχασες. Έτσι και εγώ, έιμα σε ακόμα 2 ξαδέλφια μου να το δοκιμάσουμε. Αυτοί μου έλεγαν ότι είναι σαχλαμάρες. Τελικά όμος ήταν αλήθεια . Οταν ενώσαμε τα χέρια μας, με αναμένα τα 10 κερία και κλειστα μάτια μας, είπαμε "Γιαγιά Καλιόπη έλα να μιλήσουμε". Μετα από περίπου 20 δευτερόλεπτα , ξαφνικά το τραπέζι κουνήθηκε ! Μετά η γιαγιά μου εμφανίστηκε και μας είπε "Μην δοκημάζεται τέτια πράγματα γιατί είναι του Σατανά" Τότε ένιωσα σαν να έιχα χάσει τα πόδια μου κάτω από τη γη. Πραγματικά ήταν η πιο τρομακτική εμπειρί που είχα ποτε. Μόλις το είπε εχαφανίστηκε και τα κεριά έσβησαν. Από τότε προσευχόμουν κάθε να είναι καλά η γιαγιά μου !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 23:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδια εγώ είχα μια απίστευτα τρομακτική εμπειρία. Η γιαγιά μου όταν ζούσε ήταν ο καλύτερος άνθροπως στην ζωή μου. Πάντα με συμβούλευε και μου έλεγε πάντα να μην παρασίρομε. Εγώ από περιέργια και μόνο δεν την άκουσα! Όταν πέθανε ήθελα να ξαναμιλήσω μαζί της. Έτσι έψαξα να βρω πως μπορώ να προσκαλέσω πνέυματα. Βρήκα σε μια ιστοσελίδα ότι στις 12:00 το βράδυ μπορεις να επικινονήσεις με τα πνεύματα. Έγραφε ότι με ένα πρωσοπικό αντικείμενο του ανθρώπου που έχασες με 10 κεριά αναμένα και τουλάχιστον 3 άτομα μπορούσες να καλέσεις το πνέυμα του ανθρώπου που έχασες. Έτσι και εγώ, έιμα σε ακόμα 2 ξαδέλφια μου να το δοκιμάσουμε. Αυτοί μου έλεγαν ότι είναι σαχλαμάρες. Τελικά όμος ήταν αλήθεια . Οταν ενώσαμε τα χέρια μας, με αναμένα τα 10 κερία και κλειστα μάτια μας, είπαμε "Γιαγιά Καλιόπη έλα να μιλήσουμε". Μετα από περίπου 20 δευτερόλεπτα , ξαφνικά το τραπέζι κουνήθηκε ! Μετά η γιαγιά μου εμφανίστηκε και μας είπε "Μην δοκημάζεται τέτια πράγματα γιατί είναι του Σατανά" Τότε ένιωσα σαν να έιχα χάσει τα πόδια μου κάτω από τη γη. Πραγματικά ήταν η πιο τρομακτική εμπειρί που είχα ποτε. Μόλις το είπε εχαφανίστηκε και τα κεριά έσβησαν. Από τότε προσευχόμουν κάθε να είναι καλά η γιαγιά μου !


blasis,
Θα ήθελα να σε ρωτήσω, πρώτα από όλα, να μας πεις αν είναι όντως αλήθεια και δεν μας κάνεις πλάκα;
Έπειτα, θέλω να σε ρωτήσω αν τη φωνή της γιαγιάς σου την άκουσαν και τα ξαδέλφια σου και αν την είδαν και αυτοί;

Είσαι σίγουρος πως ήταν η φωνή της και πως δεν μιλούσε κάποιος από τα ξαδέλφια σου, μιμούμενος τη φωνή της;

Τα ξαδέλφια σου πώς αντέδρασαν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 00:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μ' αρέσει που ρωτάς και σοβαρά, φίλε μου... Πολλοι εδώ μέσα έχουν βιώσει διάφορες μεταφυσικές εμπειρίες, αλλά μερικά πράγματα απλώς ΔΕΝ συμβαίνουν ή τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που κάποιοι θέλουν να τα περιγράφουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 01:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μ' αρέσει που ρωτάς και σοβαρά, φίλε μου... Πολλοι εδώ μέσα έχουν βιώσει διάφορες μεταφυσικές εμπειρίες, αλλά μερικά πράγματα απλώς ΔΕΝ συμβαίνουν ή τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που κάποιοι θέλουν να τα περιγράφουν.


Αγαπητή Narkissa555,
Με ενδιαφέρει ειλικρινά η απάντησή του.
Ξέρεις, συμβαίνει το εξής.
Πολλές βιωματικές εμπειρίες κάποιων ατόμων, για κάποιους άλλουν ΔΕΝ συμβαίνουν, όπως αναφέρεις.
Και δεν υπάρχει κάποιο "αντικειμενικό" κριτήριο που οδηγεί τους δεύτερους στην άρνησή τους αυτή.
Αλλά, και από την άλλη, δεν υπάρχει και κάποιο "αντικειμενικό αποδεικτικό στοιχείο" με το οποίο οι πρώτοι θα πείσουν τους δεύτερους, για το λόγο, ίσως, πως πρόκειται περί μεταφυσικών εμπειριών, όπως πολύ σωστά αναφέρεις.

Τα γεγονότα αυτά, συνήθως, συμβαίνουν μια φορά και αφορούν μόνο κάποιον συγκεκριμένο ή συγκεκριμένους ανθρώπους. Αν συνέβαινε το αντίθετο, τότε δεν θα μιλούσαμε για μεταφυσικό, αλλά για κάτι το φυσικό, μετρήσιμο και επαναλαμβανόμενο, ίσως, και σε συνθήκες εργαστηρίου, φαινόμενο.

Αναρωτιέμαι ποια μπορεί να είναι η σκοπιμότητα ή, αν θες, το ώφελος του blasis να μπει εδώ και να καταθέσει την εμπειρία του αυτή;

Πιστεύω αγαπητή Narkissa555, πως όσο αγαθιάρικη μπορεί να φαντάζει η άμεση αποδοχή ως αληθινής (περίπτωση ευκολοπιστίας;) μιας τέτοιας αφήγησης, άλλο τόσο εύκολο και "φυγόπονο" είναι και η εξ ορισμού θεώρησή της ως ψεύτικης.

Θεωρώ πως με τη συζήτηση και με καλή προαίρεση ..... ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 10:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, να ξέρεις πως εγώ δεν απορρίπτω το μεταφυσικό και τα συναφή, ίσα ίσα που υποστηρίζω τέτοιες εμπειρίες και έχω τους προσωπικούς μου λόγους, οι οποίοι είναι δικά μου βιώματα.

Απλώς αισθάνομαι ότι μερικές φορές κάποιοι μπαίνουν εδώ απλώς για να γράψουν κάτι που θα "έχει πέραση". Και ύστερα από χρόνια ψαξίματος/διαβάσματος κτλπ επί σχετικών θεμάτων με αυτό που αναφέρει ο Βlasis, θεωρώ ότι κατά πάσα πιθανότητα η περιγραφή που μας δίνει είναι, αν όχι ψεύτικη, "τραβηγμένη".

Τέλος πάντων, πράγματι υπήρξα κάπως απότομη στην απάντησή μου και ζητώ συγγνώμη για αυτό. Ας μας απαντήσει, λοιπόν, ο Blasis.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2011, 14:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφιερωμένο στους φαν του Πόε και σε αυτούς που με ρωτούσαν πώς γίνεται το ουίτζα μπόαρντ:
Invocation of Edgar Allan Poe

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/06/2011 14:35:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 43 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy