ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΑ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alex_crf
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 14:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alex_crf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά! Σήμερα ανακάλυψα τυχαία την κουβέντα σας και χαίρομαι πολύ, γιατί βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι, πάνω κάτω συνομήλικοι, που νοσταλγούν τις ωραίες σειρές που βλέπαμε μικρά! Και πολύ λυπάμαι κι εγώ που δεν τις δείχνουν πια κανάλια πανελλαδικής εμβέλειας ή και καθόλου κανάλια, ώστε και τα σημερινά παιδιά να κερδίσουν αυτά που κερδίσαμε κι εμείς. Βέβαια τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, πιστέψτε με! Αν μαζευτούν εκατοντάδες ή και χιλιάδες υπογραφές, λέτε η ΕΡΤ να τις αγνοήσει; Δεν το νομίζω.
Κάποια στιγμή θα πρέπει εμείς οι πολίτες να καταλάβουμε την δύναμή μας. Το ξέρετε ότι ΟΛΑ τα κανάλια είναι (κανονικά) υποχρεωμένα να παρουσιάζουν εκπομπές ποιότητας; Και ότι μπορούμε όλοι μας να το απαιτήσουμε; Και να γιατί: Τα κανάλια όπως ξέρετε εκπέμπουν σε συχνότητες. Ο αριθμός των συχνοτήτων όμως είναι περιορισμένος από τον ίδια την φύση. Έτσι, η ΧΡΗΣΗ των συχνοτήτων, (οι οποίες, σαν αγαθό, ανήκουν στον ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ), δίνεται στα κανάλια μόνο με άδειες και υπό προϋποθέσεις. Το ότι δόθηκε από το κράτος όμως η ΧΡΗΣΗ μιας συχνότητας σε ένα κανάλι για να εκπέμπει δεν σημαίνει ότι η συχνότητα παύει να ανήκει στον Ελληνικό λαό, ο οποίος έχει κάθε δικαίωμα να απαιτήσει ποιότητα σε κάτι που του ανήκει. Για μένα προσωπικά, οι εκπομπές τύπου "Μικρούτσικου", "Τατιάνας", και όλες αυτές οι μεσημεριανές κουτσουμπολίστικες εκπομπές, αποτελούν ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ, και θα χαιρόμουν πολύ αν βρίσκονταν και άλλοι ώστε να διεκδικήσουμε -και δικαστικά ακόμα- την ΠΟΙΟΤΗΤΑ που την δικαιούμαστε, αλλά που δεν συμφέρει τα κανάλια να την δείχνουν, γιατί θα πλουτίζουν λιγότερο!!
Στην θέση αυτών των -καταστροφικών για τα παιδιά μας- εκπομπών θα μπορούσαν να προβάλλονταν οι όμορφες εκπομπές που αναφέρατε πιο πανω και που όλοι θυμόμαστε με νοσταλγία, γιατί μάς πλούτισαν τον εσωτερικό μας κόσμο.
Δεν διάβασα τα μηνύματα όλων σας προς το παρόν, αλλά θυμάμαι ότι η αγαπημένη μου σειρά ήταν η Κάντυ-Κάντυ. Ακολουθούσαν (σε τυχαία σειρά) ο "Αστυνόμος Σαϊνης", η "Οδύσσεια του Διαστήματος", τα "Στρουμφάκια", η "Χάιντι", ο "Νιλς Χόλγκελσον", η "Πίπη η Φακιδομίτη" ο "Φρουφρού", τα "Μον Τσιτσί" -τα θυμάστε άραγε; εγώ πολύ αμυδρά-, το "Σάγκμα" -από τα αγαπημένα μου, με το τραγούδι της Άννας Βίσση, του οποίου τους στίχους είχα κρατήσει αν ενδιαφέρεστε-, ο "Γύρος του κόσμου σε 80 μέρες", "Η Μάχη των πλανητών", "Ντένις ο τρομερός", "Πινόκιο", "Ροζ Πάνθηρας", "Μίκυ Μάους", "Ντόναλτ Ντακ", οι πολύ ωραίες "Παπιοπεριπέτειες" με τα ανηψάκια του Ντόναλτ, ο Μπαξ Μπάνυ, η περιπετειώδης σειρά "Μια φορά κι έναν καιρό στο διάστημα" (με τον Πιερό, την Ψι και το ρομποτάκι Δάλα), "Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος" (πάλι με τους ίδιους ήρωες), ο "Ποπάυ", "Τα Παραμύθια του κιθαριστή", ο "Καραγκιόζης", "Του Κουτιού τα παραμύθια" (με κουκλοθέατρο και με μια μικρή κοπελίτσα που είχε το μαγικό κουτί), ο "Σνούπι", ο "Δαβίδ το ξωτικό", η σειρά με το λεωφορείο που πετούσε και τις χρυσές σαλαμάνδρες, "Ο Νταρτανιάν και οι 3 σωματοφύλακες" (με ήρωες ζωάκια), "Τα παραμύθια της κούκλας", η "Φρουτοπία", "Ο Κιου και οι φίλοι του", η "Σούπερ Γιαγιά", ο "Τεν-τεν", ο "Μπαμπάρ", "Ο θησαυρός της Βαγίας" και "Ο κήπος με τα αγάλματα" (οι δύο τελευταίες ήταν ελληνικές παιδικές σειρές με ηθοποιούς), μια ξένη σειρά της οποίας το όνομα δεν θυμάμαι, με έναν γέρο μάγο που κατά λάθος από τον μεσαίωνα ήλθε στην εποχή μας και είχε περιπέτειες μαζί με ένα παιδί στου οποίου το σπίτι έπεσε, "Το μυστικό του χρυσού Πιθήκου" (ξένη μεταγλωττισμένη σειρά με ηθοποιούς και πολλή περιπέτεια), το "Ουράνιο τόξο", που μας κρατούσε συντροφιά κάθε μέρα στις 4, (με τον Χρήστο και την Ρένα και τον Φώντα Λαδοπρακόπουλο), τον Τιμολέοντα και την Ροζαλία και τον Νίκο Πιλάβιο, τον Παραμυθά με την Μάγισσα Κλοκλό (πάλι ο Νίκος Πιλάβιος) και άλλα που τώρα έχω πια ξεχάσει... Θα ήταν μεγάλη μου χαρά να τα ξαναπροβάλουν όλα αυτά και να τα ξαναδούμε κι εμείς, παρέα αυτήν την φορά με τα παιδιά μας... Να καταλάβουν και αυτά τι θα πει ποιοτική παιδική σειρά, χωρίς βία, με πλοκή και περιπέτεια....
Η ισχύς εν τη ενώσει Φίλοι μου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Purple
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 19:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Purple  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex είχα στείλει ερώτηση στην ΕΡΤ με email για το αν μπορούν να παίξουν στην ψηφιακή κάποια παιδικά. Φυσικά μετά από αρκετές μέρες μου απάντησαν ότι δεν ξέρουν. Πιστεύω ότι τώρα υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να δούμε και τα παιδικά που ανέφερες κι εσύ, γιατί τώρα παίζεται στο σινέ+ της ψηφιακής και το "ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ… Η ΖΩΗ", που έχει αναφερθεί στο forum. http://www.ertdigital.gr/ : το σχετικό site. Μπορούμε όλοι μας να κάνουμε κάποια -οργανωμένη κίνηση- γιατί σε τέτοια θέματα ο "απλός" άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τίποτα μόνος του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 20:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&category=14

Το 1ο επεισόδιο Candy Candy με ελληνικούς υπότιτλους απο την animeclipseΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 10:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελειο θεμα!...

τα δικά μου αγαπημένα.. ο νιλς χολγκερσον, η κάντυ,

αλλα και η Φρουτοπια!!!

ο Αιμίλιος το μήλο, η Μάτα η ντομάτα και αλλοι πολλοι..

Γιατι δε τα ξαναδείχνουν βρε παιδιααααααααααα???????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PANXROMANA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 01:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PANXROMANA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και έχει περάσει καιρός ένα παιδικό που έψαχνε ο Jazz είναι το Pole Position



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neos26
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 02:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neos26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&category=14

Το 1ο επεισόδιο Candy Candy με ελληνικούς υπότιτλους απο την animeclipse


Κατέβασα όλο το 1ο επεισόδιο αλλά δυστυχώς είναι ΜΟΝΟ ήχος..Γιατί? Ούτε το Real το παίζει ούτε το WM Player.. :-( Γαμώτο.. Και είχα χαρεί! :-((Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lonestar
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 13:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lonestar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hi everyone..........
ti sugnikhsh einai auth....
8umaste kai thn apisteuth seira matlok mamath

mporei kaneis na boh8hsei na brw kabamaru ola ta epeisodia?
kammia idea


thanksΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libra
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 15:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[size=5][/size=
Α, ρε DAGON, α! ρε DAGON τσάμπα χάρηκα, εμένα πάλι ούτε ήχο δε μου βγάζει, γιατί μας το κάνεις αυτό?
Ψάξε, ψάξε όμως βρήκα όλα τα επεισόδια της κάντυ-κάντυ στα ισπανικά, μήπως, λέω μήπως να πάω να μάθω μία ακόμα ξένη γλώσσα?
23 χρόνια περιμένω την ΕΡΤ να φιλοτημηθεί να ξαναβάλει τη σειρά, αν τόσα χρόνια μάθαινα ισπανικά τώρα δε θα τα τράβαγα όλα αυτά και θα είχα και το δίπλωμα στο χέρι.
Ας είναι.
Προς το παρών είμαι stand-by,
μια φίλη έπιασε δουλειά σε video-club, περιμένω να δικτυωθεί, να μάθει όλους τους προμηθευτές και να της φέρουν καμιά δεκαριά επεισόδια που πήρε το μάτι τους στην αποθήκη (έτσι της είπανε).
Που θα μου πάει 10- 10 θα τα μαζέψω!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PANXROMANA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 21:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PANXROMANA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο animeclipse έχει οδηγίες για το πως θα παίξουν αυτά που κατεβάσατε... Μπείτε στο forum!!!Έχει και Plawress Sunshiro όλα τα επεισόδια!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 07:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά προστέθηκε και το 2ο επεισόδιο.

http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&op=details&id=ba9bcdbb5dce8fd4f73cd9ccb54fc4cbf3658c45

Και τα 2 επεισόδια σε εμένα παίζουν οκ.
Το μόνο πλην είναι οτι έχει ελληνικούς υπότιτλους και όχι την αθάνατη παλιά ελληνική μεταγλώτιση. Από το τίποτα όμως...

Προφανώς δεν έχετε εγκαταστήσει τα κατάλληλα codecs για αυτό υπάρχει πρόβλημα. Επισκεφτείτε το φόρουμ του σάιτ για ό,τι απορίες υπάρχουν, θα καληφτείτε

Ή για να αποφύγετε το πολύ ψάξιμο κατεβάστε αμέσως το Codec Pack του σάιτ από εδώ και κάντε σετάπ

http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&op=details&id=fa1c92f95c3c973bcfcde48c4e2e333fcc8077e4

*******ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ CODECS ΕΙΝΑΙ TORRENT ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝ ΤΟRRENT CLIENT(πχ BITTORENT, AZUREUS κλπ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ*******


Edited by - DAGON on 25/06/2006 07:54:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 07:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τζουμαρού 1-3
http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&op=details&id=7a671f8c6c40b55a6c78a34acbbac360569eccaf

Τζουμαρού 4-6
http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&op=details&id=927fd68d8c603d01d566805b57cfdb047017ab93

Τζουμαρού 7-9
http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&op=details&id=0db36a31dbc7507051eb781bc1968954610c5cd1

Τζουμαρού 10-12
http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&op=details&id=1dc421faf2f3af5984b5d9db54da81edafc5a70b

Τζουμαρού 13-15
http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&op=details&id=12912542d93a9259f0519345199c65d8e63d76e4

Τζουμαρού 16-18
http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&op=details&id=0a03a22c2e9251d4370f2c127bc30f4917850154

Τζουμαρού 19-21
http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&op=details&id=9b5ec740e951faa6ad3e2d725eb967b5f1b9a994

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 07:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τυχόν προβήματα κατεβάσματος ή/και αναπαραγωγής των αρχείων

http://www.animeclipse.com/phpbb2/viewforum.php?f=8

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Purple
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 20:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Purple  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Libra εμείς θα περιμένουμε να μας ενημερώσεις όταν φέρουν τα επεισόδια της Candy στη φίλη σου ! Θα τρέξουμε να τα ενοικιάσουμε ! Εύχομαι να βρουν όλα τα επεισόδια γιατί από το περιοδικό και τη σειρά κοντεύω να μάθω τέλεια Αγγλικά, Ιταλικά, Ισπανικά και ιδιαίτερα Ιαπωνέζικα ! ! !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 02:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τζουμαρού for ever

ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neos26
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 12:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neos26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thanx Dagon!Κατεβάζω ήδη τα codecs και ελπίζω να τα καταφέρω να δω το επεισόδιο.. Θα κατεβάσω κατευθείαν και το 2ο μετά!! Goooo Candy!!!! LOL!!! Libra μας τάραξες..Για κάνε τα κουμάντα σου να πάρουμε τα επεισόδια!Θα τρελαθώ απτην χαρά μου αν τα αποκτήσουμε με την ελληνική μεταγλώτιση!Παιδιά είναι τέλειο που έχουμε μαζευτεί ΤΟΣΟΙ πολλοί φανατικοί των παλιών των καρτουνς.ΕΡΤ ξύπνα!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libra
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 15:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, δε με προσέχετε,
εγώ ήδη έχω 6-7 επεισόδια της Κάντυ και τα βλέπω ολημερίς και ολονυκτίς, είπαμε είναι το must της μέρας μου.
είναι από τα πιο τελευταία της με την Κάντυ να σπουδάζει νοσοκόμα, με την Αννυ, τον Τέρυ, τον Αρτσι, μια χαζούλα την Πάττυ που είχε για συντροφιά μια χελώνα στη σχολή, τον θείο Αλμπερτ που την είχε υιοθετήσει,
αλλά αυτή δεν το ήξερε (προς το τέλος το μαθαίνει)και φυσικά το τεκνό της σειράς τον Τέρυ,
που στα επεισόδια που έχω η Ελίζα -η σιχαμένη- έχει αρχίσει να τον γουστάρει τρελά, αλλά αυτός τη φτύνει (αχ! καλά της κάνει) για την Κάντυ.
Προς το παρών και εγώ περιμένω τι να κάνω.
Ο ένας προμηθευτής της λέει οτι δεν υπάρχει τίποτα στην αποθήκη και ο άλλος κοπανιέται οτι το μάτι του έχει πάρει κατι βιντεοκασσέτες παραπεταμένες, αν είναι δυνατόν!!!
Π Α Ρ Α Π Ε Α Μ Ε Ν Ε Σ!!!
Αυτό α μη τι άλλο είναι ιεροσυλία, παραπεταμένη η Κάντυ - Κάντυ, τι να πω κανένας σεβασμός πλέον. Ντροπή.
Μωρέ ας τα βρει αυτός και τα μαζεύω εγώ, εκεί θα κολλήσουμε τώρα, σωστά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
neos26
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 01:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neos26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Libra μολις πέρασα 3 εγκεφαλικά!!Έχεισ 6-7 επεισόδια σε βίντεο και τα βλέπεις????Πέρνα το στο νετ με κάποιο τρόπο please!!!! Έστω τα τραγόυδια τίτλων αρχής και τέλους!! Είμαι σίγουρος οτι το 99% αυτών που διαβάζουν τώρα τα θέλουν σαν τρελοί!!!!! ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ Libra!!!!! Προσκυνάω...!!!!! :-)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libra
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 12:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
neos 26
Πλάκα μου κάνεις?
Καλύτερα να το θέσω αλλιώς, πως να στο πω ντρέπομαι,
αλλά θα το πω....
Είμαι ξανθιά!!! το ομολογώ! Και εσύ μου λες να βάλω την κάντυ -κάντυ στο νετ? ΑΑΑ! καλό , το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?
Εδώ
αν διαβάσεις παραπάνω, δε μπορώ να κατεβάσω την καντυ απο το site που μας έδωσε ο DAGON, αυτό που λες για νετ ούτε για συζήτηση...
Να σε τσαντίσω κι άλλο?
ΛΑΜΠΟΥΝ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ ΛΑ ΛΑ ΛΑ
Τι να κάνω και εγώ η γυναίκα (και ξανθιά σημειωτέων) να τις αντιγράψω 500 φορές και να αρχίσω να τις στέλνω ταχυδρομικά?
Περα από την πλάκα ειλικρινά σε καταλαβαίνω,
γιατί δε νομίζω οτι υπάρχει άνθρωπος που να έχει χαλάσει τόσες σόλες να ψάχνει να βρεί την Κάντυ_Κάντυ από βιντεο-κλάμπ, σουπερ-μαρκετ, μοναστηράκι, μαγαζιά με παλιά περιοδικά, δημοπρασίες στο ιντερνετ, αγγελίες σε εφημερίδες, τα πάντα τα έκανα αλλά μάταιος κόπος.
Αν μπορείς να σκεφτείς κάτι άλλο περα του νετ ευχαρίστως να σε εξηπηρετήσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libra
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 15:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια να παρω τηλ. την ΕΡΤ (το είχα κάνει πριν κάποια χρόνια) μπας και με βοηθήσουν.
Τα πράγματα έχουν ως εξής :
Η σειρά της κάντυ είχε νοικιαστεί κατευθείαν από ιαπωνία και τους δημιουργούς της και αυτό για μια και μόνο σεζόν - αν θυμάμαι καλά πάνω από 20 χρόνια- οπότε και μετά ήταν υποχρεωμένο το κανάλι να την επιστρέψει (παρε τ'αβγό και κούρευτω δηλ.)
μετά πήρα στον alpha που την έβαζε πριν κάποια χρόνια (από κει την είχα γράψει) αλλά μου είπαν οτι την έβαζε ο παλιος σκαι και οχι ο τωρινός alpha.
Πήρα το σκάι αλλά το ίδιο με την έρτ μου ειπαν εχει γίνει επιστροφή της σειράς και όσο για το 0-6 το κανάλι εκεί είναι τρεις λαλούν και δυο χορευουν.
Αυτά!
Άρα όπως καταλαβαίνεις neos 26, μόνο οτι γίνει από κανέναν ιδιώτη, γιατι οι γιαπωνέζοι δεν την ξαναδίνουν τη σειρά σε κανέναν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
neos26
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 01:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neos26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποντικοφάρμακο ή κάνα κόψιμο φλέβας να επιλέξω για να αυτοκτονήσω? Α ρε γαμώτο γκαντεμιά!!Πάντως libra thanx για όλες τις πληροφορίες που μας έδωσες.. άρα ελπίζουμε πλέον μόνο σε κάποιον ιδιώτη. Κανείς άλλος έχει καμία ιδέα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
candywhite-for ever
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 12:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους candywhite-for ever  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΝΑ Σ'ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ...
Μονο η Libra υπήρξε προνοητική και έγραψε κάτι....δεκάδες επεισόδια
!!!!
Σε ευχαριστούμε Libra για τις πληροφορίες, πολύ σημαντικές
αλλά χάθηκε εδω κάθε ελπίδα επαναπροβολής της Κάντυ!!
Εδω που τα λέμε, λες να μην είχαν καταλάβει από τα κανάλια ότι
η Κάντυ "πουλάει"?? Απλώς ήταν αδύνατο..
Απορώ αν έχει κανείς τα περιοδικά στα Ελληνικά. Εγώ τα είχα αλλά όπως προανέφερα...στη μετακόμιση διαπίστωσα ότι είχαν χαθεί και όχι εξ αιτίας μου.
Ας μείνει στις αναμνήσεις μας η Κάντυ.. Ισως και καλύτερα έτσι!! Λέτε να την βαριόμασταν? Μπάαα. Μέχρι και το 98 που την είδα τελευταία φορά έκλαιγα σαν μικρό παιδί.Που δεν το συνηθίζω με ταινίες γενικότερα.
Α Libra, o Ταο Ταο έχει προαναφερθεί στις πρώτες σελίδες, υπάρχουν και φωτογραφίες νομίζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libra
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 14:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι έχουν δυστυχώς τα πράγματα,
η Κάντυ -Κάντυ νοικιαζόνταν από την ΕΡΤ και δεν της είχαν τα πουληθεί τα δικαιώματα (όπως τόσα χρόνια πίστευα),
για αυτό κιόλας τόσο καιρό δεν την ξαναβάζανε, γιατί πολύ απλά δεν την έχουν!!!
Κι όχι μόνο η Ερτ αλλά και ο Σκάι (νυν ALPHA) , βέβαια μου κάνει εντύπωση που βρήκε κάποια επεισόδια το κανάλι 0-6 και τα πρόβαλε κατα καιρούς,
(βέβαια έβαζε όλο τα ίδια και τα ίδια), υποθέτω δεν έχει πάρει τα δικαιώματα,ίσως παράνομα γινόνταν ότι γινόνταν,
μακάρι με κάποιο τρόπο να μπορούσες neos26 να ακούγες πάλι το τραγούδι,
ειλικρινά αν μπορώ να κάνω κάτι θα το κάνω,
παρεπιπτόντως εχθές και προχθές στο κανάλι EXTRA 3 τι είδα???
ΤΗΝ ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ !!!!!!!
Με τον οδυσσέα και το τηλέμαχο, αυτοί δηλ .που τα ξετρυπώνουν αυτά δε μπορώ να καταλάβω.
Αυριο η φίλη μου θα μου φερει το Νηλς Χόλγκερσεν που τον έχουν (όχι όλο βέβαια) καμιά δεκαριά επεισόδια πρέπει να ναι.
θα τρελαθώ, μου άρεσε πολύ αυτή η σειρά.
Ναι candywhite τις είδα τις φωτογραφίες, κοντεύω να τα ξεχάσω αυτά τα μικυ-μαους, και είναι κρίμα πραγματικά κρίμα.
Να ξαναβάλω λες αγγελία στην εφημερίδα?
Πάνε χρόνια άλλωστε μπορεί κάτι να άλλαξε. Ποιος ξέρει!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 16:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ
Σε λίγο καιρώ μπορεί να βάλουνε και το thunder cats
Για τη δεν βάζουνε τον kambamarou

Μου άρεσε και ένα άλλο που ήταν ένα παιδί με κόκκινα μαλλιά και ταξίδευε στο παρελθόν το τραγούδι που παιζόταν στην σειρά ήταν κάτι σαν America cogreso η κάτι τέτοιο .Μου άρεσε επίσης και μια σειρά που περιέγραφαν τους θεούς του Ολύμπου μια φράση που θυμάμαι ήταν (τα αυτιά του βασιλιά είναι γαϊδουρινά) χαχα
ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of Rodos

Edited by - T_Chameleon of Rodos on 28/06/2006 16:37:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zouzou
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 23:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zouzou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΕΥΧΗ ΤΗΣ ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ!
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΟΥ ΦΡΟΥΦΡΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΡΕΛΛΑ...
ΑΝ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΕΤΕ PUMUCKL ΣΤΟ GOOGLE ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙ ΦΡΟΥΦΡΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΟΜΩΣ.
ΦΙΛΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libra
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 14:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζouzou σε ζηλεύω!!!
Τι να πω τώρα, ξέρεις πόσο καιρό τα ψάχνω? Και να πω οτι δε τα είχα. Τα είχα, αλλά δυστυχώς τα πούλησα για να παρω την πρώτη μου κάρτα ταρώ, αχ τι να πεις, τα λάθη πληρώνονται.
Zouzou μια χάρη, μπορείς να δεις το περιοδικό και να μου πεις τις εκδόσεις?
Εψαξα στο χρυσό οδηγό, αλλά δεν έβγαλα άκρη, αν μπορείς θα το εκτιμούσα γιατί θέλω να τους παρω τηλ. μήπως και έχουν αρχείο με τα περιοδικά και είναι προς πώληση.
Ευχαριστώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Candy-Candy
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 20:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Candy-Candy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους!Τυχαια βρηκα το site ψαχνοντας,τι αλλο, πληροφοριες για το anime ή το manga της Candy.Οι εκδόσεις του ελληνικου manga λέγονται ΤΑΤΑΡΗ και βρίσκονται καπου στην Ιπποκράτους στην Αθήνα.Τηλέφωνο δυστυχώς δεν ξέρω.Έχω κανα δυο τευχη αλλά τι να σου κάνουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
interted
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 18:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους interted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρέθηκε η αυθεντική ονομασία της σειράς Γιαπωνέζικα Παραμύθια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alex_crf
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 23:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alex_crf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά! Αλήθεια, έβλεπε κανείς από σας, τέλη της δεκαετίας του 80 - αρχές της δεκαετίας του 90 το «FUN FACTORY», στο αγγλικό SKY channel; Ήταν μια εκπομπή σαν το δικό μας το Ουράνιο Τόξο, που προβαλλόταν τα σαββατοκύριακα το πρωί. Είχε έναν αστείο παρουσιαστή και μέσα σε αυτήν την εκπομπή προβάλλονταν διάφορες σειρές κινουμένων σχεδίων. Η πιο αγαπημένη μου από αυτές τις σειρές κινουμένων σχεδίων ήταν η «JEM», η οποία δεν ξέρω αν προβλήθηκε ποτέ στην ελληνική τηλεόραση. Υπόθεση: Η JERICA (ή JEM) ήταν η αρχηγός ενός ποπ συγκροτήματος κοριτσιών (αυτές ήταν οι «καλές»). Υπήρχε όμως και ένα συγκρότημα από «κακές», οι οποίες, αν θυμάμαι, λέγονταν «Μίσφιτς». Η Τζέρικα, λοιπόν, κληρονόμησε κάτι μαγικά σκουλαρίκια σε σχήμα αστεριού που όταν τα ακουμπούσε έκαναν μαγικά, και την βοηθούσαν και μεταμορφωνόταν στην Τζεμ. Ζούσε, δηλαδή σαν μια διπλή προσωπικότητα, και έκανε κόλπα με αυτά τα σκουλαρίκια, προκειμένου να αντιμετωπίσει τις «κακές».
Επίσης θυμάμαι από το «FUN FACTORY» μιαν άλλη σειρά κινουμένων σχεδίων με το Beverly Hills, καθώς και μιαν άλλη με ένα αγόρι και την παρέα του που βρήκαν ένα τεράστιο αυγό και το αυγό αυτό ήταν αυγό δεινοσαύρου, και βγήκε ένα μικρό δεινοσαυράκι και βοηθούσε τα παιδιά στις διάφορες περιπέτειές τους.
Θυμάμαι επίσης, πάλι από το αγγλικό SKY channel, το «DJ CAT SHOW», πάλι σαν το «FUN FACTORY», με παρουσιαστή όμως έναν «άγριο»-μάγκα γάτο – κούκλα (με κεραμιδόγατο έμοιαζε). Θυμάμαι ότι κάποιο ή κάποια καλοκαίρια είχα συνηθίσει και ξύπναγα από τις 9, για να δω το «DJ CAT SHOW» με όλες τις σειρές κινουμένων σχεδίων που είχε, αν και δεν καταλάβαινα και πολλά!!
Από τα παλιά ελληνικά παιδικά, θυμάστε τον Μάικ Λαμάρ, τον ταχυδακτυλουργό, που είχε μιαν εκπομπή που μας μάθαινε, νομίζω, διάφορα κόλπα, και επίσης το «Μουσικόραμα», που έδειχνε, αν θυμάμαι καλά, βίντεο κλιπς;
Από τα πράγματα της δεκαετίας του 80, θυμάστε τις τσίχλες του Ποπάυ, οι οποίες ήταν πράσινες, μακρουλές σαν μακαρόνια (σαν σπανάκι υποτίθεται), και ήταν μέσα σε μια σακουλίτσα που χωρούσε αρκετή ποσότητα; Πρέπει να ήταν γύρω στο 1986. Και τα κολλητήρια με τα στρουμφάκια γύρω εκεί πρέπει να ήταν. Τα πιέζαμε με ένα πλαστικό σαν μολύβι, και αυτά κολλούσαν στα ειδικά χαρτιά αλλά και στα βιβλία μας. Θυμάμαι πως και οι κοπέλες τότε περίπου ήταν μόδα να κολλούν με τον ίδιο τρόπο διάφορα σχήματα – αστράκια, καρδούλες – στα νύχια τους, ακόμα και στα μάγουλά τους!
Προς τον Antonis24: Θυμάμαι κι εγώ αμυδρά τα κινούμενα σχέδια με τους δυο σκύλους από τους οποίους ο ένας έλεγε συνέχεια "Sorry George". Ήταν ένας μικρός κι ένας μεγάλος σκύλος. Ο μεγάλος ήταν που έκανε συνέχεια γκάφες και ζήταγε συγνώμη από τον Τζωρτζ. Δεν θυμάμαι όμως πώς λεγόταν αυτή η σειρά. Ρώτησα και την αδερφή μου που ήταν μεγαλύτερη, αλλά ούτε αυτή θυμάται το όνομα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
neos26
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 01:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neos26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε τι μου θυμισες!!!!Θυμ'αμαι κι εγω την "JEM" έπεζε στην ελληνικη τηλεόραση και ήταν τελεια!!Τα τραγούδια ήταν κανονικά hits!Kai to Beverly hills το καρτουν το έπαιζε.. Οι τσίχλες του Ποπάυ ήταν γαμάτες!!!Για τα "κολητηρια" να μην μιλήσω... Αυτό σας θυμίζει κάτι?

"Αστεία κολητήρια μάρέσει να κολάω
και με τους φίλους που αγαπώ να παίζω να γελάω
εδώ έχω την Στρουμφίτα
τον Μπαμπα-στρουμφ πιο πέρα
τον Αστερίξ τον Οβελίξ
και πέζουμε όλη μέρα.."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alex_crf
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 01:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alex_crf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι, neos26, τα τραγούδια στη σειρά JΕΜ ήταν πολύ ωραία! Από μια πολύ σύντομη ματιά στο Google, είδα τρεις ενδιαφέρουσες διευθύνσεις για την Jem:

http://en.wikipedia.org/wiki/Jem_(animated)
http://www.imdb.com/title/tt0090461/
http://www.angelfire.com/la/Holograms/

Το συγκρότημα της Jem λεγόταν "Jem and the Holograms" από ό,τι είδα εκεί. Και από ό,τι κατάλαβα, τα επεισόδεια της σειράς υπάρχουν στο εμπόριο (στο διαδίκτυο δηλαδή!). Όχι όπως η Candy, η οποία είναι εξαφανισμένη!
Ρε παιδιά, να σας πω μια απορία μου: Για να μεταγλωττιστεί μια σειρά, όπως εν προκειμένω η Candy, χρειάζονται ηθοποιοί, δουλειά, χρήματα... Λέτε την μεταγλώττιση , τις κλασικές φωνές των ηθοποιών, έτσι όπως είχαν ηχογραφηθεί τότε, να τις έχει η ΕΡΤ σε κανα συρτάρι; Εγώ αν είχα κάνει τέτοια δουλειά, με τόσους ηθοποιούς, θα λυπόμουν να τα σβήσω όλα αυτά, ή να τα πετάξω στα σκουπίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy