ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΑ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PUMUKL
Νέο Μέλος

Belgium
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 02:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PUMUKL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε παιδιά που τα θυμηθήκατε όλα?Τέλεια είναι!Lencolas ήμουν κι εγώ φανατική του Φρου-Φρου.Θυμάμαι που μίλαγε με μια λεπτή φωνούλα και έκανα συνέχεια τον Φρου-Φρου.Πλέον αφού έχω μεγαλώσει-λίγο-έχω ένα κουκλάκι που μου θυμίζει τον Φρου-Φρου και θυμάμαι τα παλιά.



http://www.sola-media.net/01_pumuckl.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ster.jume
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 05:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ster.jume  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα και από εμένα! Είμαι καινούργιος στις συζητήσεις σας και είμαι πραγματικά πάρα πολύ συγκινημένος που βρήκα τυχαία αυτό το thread. Εγώ κυρίως έβλεπα Στρουμφάκια, Αρκουδάκια της Αγάπης, Μικρό μου Πόνυ, Τρανσφόρμερς, Τζι αι Τζο, Θαντερκατς, Μικυ Μαους, Παπιοπεριπέτειες...

Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω μήπως τυχόν γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βρώ κάπου ή μήπως έχει κανείς σε κασσέττα, DVD, DiVX ή σε οποιαδήποτε μορφή το παιδικό "Οι Δώδεκα Μήνες" που αναφέρθηκε σε προηγούμενες σελίδες. Ήταν το αγαπημένο της κοπέλας μου αλλά το βίντεο της μάσησε την κασέττα και καταστράφηκε. Έκτοτε το ψάχνει απεγνωσμένα (και γω μαζί της)..

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ster.jume
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 05:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ster.jume  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, το προηγούμενο είναι υποτίθεται η απάντηση μου σε αυτή την ερώτηση...

Η αλήθεια πάντως είναι ότι είμαι καινούργια, γι'αυτό λίγο υπομονή μέχρι να μάθω να γράφω μηνύματα!

Η δική μου απορεία έχει να κάνει με μιά σειρά που έβλεπα παιδί (κι είμαι γεννημένη το '81!!!), αλλά μόνο σε VHS. Συγκεκριμένα, είχα νοικιάσει άπειρες φορές αυτά τα 3 όλα κι όλα επεισόδια που είχε φέρει το βιντεοκλάμπ της γειτονιάς μου και δεν την έχω ανακαλύψει πουθενά αλλού. Απ'το πολύ ψάξιμο έπεσα πάνω και στις δικές σας συζητήσεις.

Λοιπόν, πρόκειται για ιαπωνικό, με πρωταγωνίστρια μια νεαρή εφευρέτρια με πορτοκαλί μαλλί που φοράει συνεχώς τζιν φόρμα (ζαλοπέτα), όταν δεν φοράει τη στολή του σχολείου της, και ακούει στο όνομα "Στερ Τζουμ". Αυτός ήταν κι ο τίτλος της σειράς.

Ήταν μαθήτρια γυμνασίου, ιδιοφυία αλλά ευχάριστη, με κουσούρι το ότι ήταν... νάνος! Δεν ψήλωνε σαν τα άλλα παιδιά κι αυτό ήταν το μόνιμο κόμπλεξ της. Παρ'όλα αυτά, αγαπούσε τον "γκόμενο" του σχολείου που λεγόνταν Μάριος (με δερμάτινα και μηχανή, ψηλός, μελαχρινός), κι ήταν η μόνη κοπέλα στην οποία καταδεχόνταν να μιλήσει αυτός.

Κάποια στιγμή, στη προσπάθεια της να τον κατακτήσει, αφού διάβασε σε μια παλιά του έκθεση που βρήκε καταλάθος ότι δεν του αρέσουν οι γυναίκες επιστήμονες (επειδή ήταν η μητέρα του και γι'αυτό όλο έλειπε) αποφάσισε να εγκαταλείψει τα πάντα και να αφοσιωθεί στο να του φτιάχνει αγγουράκια τουρσί (!) γιατί στην έκθεση του έγραφε ότι έτσι κάνουν οι σωστές γυναίκες. Φυσικά όλα ήταν μια παρεξήγηση...
Σε ένα άλλο επεισόδειο, είχε βαλθεί να φτιάξει ένα μηχάνημα που θα την τράβαγε να ψηλώσει!! Φυσικά στο τέλος το ηθικό δίδαγμα ήταν ότι πρέπει να αγαπάμε τον εαυτό μας γι'αυτό που είναι.

Εκείνη έμενε με τους γονείς της, που είχαν ένα από τα καλύτερα εστιατόρια θαλασσινών στη πόλη, και με 2 γλυκήτατα ρομποτάκια που είχε κατασκευάσει η ίδια. Το αρσενικό το λέγανε "Ρομποτάκο" κι ήταν άσπρος-μπλε, ενώ το θηλυκό (η μικρότερη αδελφή του και καλά) ήταν μικρότερη και σε μέγεθος κι ήταν άσπρη-ροζ. Νομίζω λεγόντανε ¨Ρομποτίνα"... ή Ρομπο-κάτι! Τα πάντα στο δωμάτιο της ήταν σχεδόν αυτοματοποιημένα.

Εκείνος έμενε με τη γιαγιά του σε ένα πολυτελέστατο διαμέρισμα, αφού κι οι δυο επιστήμονες γονείς του συνέχεια λείπανε.

Πάνω-κάτω αυτά. Μιλάμε ότι θυμάμε απίστευτες λεπτομέρειες απ'αυτή τη σειρά! Μέχρι και τί κοκαλάκια φόραγε στα μαλλιά της!
Δυστυχώς όμως, δεν έχω βρει τιποτα.

Κυκλοφόρησε όταν τα βιντεοκλάμπ παρουσίαζαν πτώση, περίπου κοντά πριν τελειώσω το δημοτικό, δηλαδή τέλη δεκαετίας '80, κι έτσι... την έχασα. Την είχα νοικιάσει τόσες φορές που η μάνα μου σκεφτόνταν να μου τα αγοράσει! Δυστυχώς δεν το έκανε.

Για να μη σας κουράζω: ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΙΡΑ "ΣΤΕΡ ΤΖΟΥΜ" (αγνοώ αγγλικό τίτλο), ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 16:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή δε στάθηκε δυνατό να βρω το "Μια φορά και έναν καιρό στο διάστημα" είτε μεταγλωττισμένο είτε με υπότιτλους (και στα αγγλικά μου κάνει)γι'αυτό απευθύνομαι σε σας. Ίσως ο Μητσάκος που έβαλε εκείνη την ωραία εικόνα ή ο ικανότατος NorthStar ή οποιοδήποτε άλλο μέλος να έχει κάποια ιδέα...Thanks!

Φίλε evanpapa αν βάλεις την φραση "Il ?tait une fois... l'Espace" στο internet θα βρείς πολλά.
Εγω βρήκα ένα DVD που είναι του 2005 και δεν ξέρω αν είναι τα παλαιά.
Αν θέλεις όμως να σου πω, στα κανάλια της ΕΡΤ αυτά που πληρώνεις μόνο τον αποκωδικοποιητή (σινέ + ) τα έχει συνέχεια!

http://www.amazon.ca/s?ie=UTF8&keywords=l%2Bespace&index=dvd-ca&page=1
http://en.wikipedia.org/wiki/Il_?tait_une_fois..._l'EspaceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2007, 22:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή δε στάθηκε δυνατό να βρω το "Μια φορά και έναν καιρό στο διάστημα" είτε μεταγλωττισμένο είτε με υπότιτλους (και στα αγγλικά μου κάνει)γι'αυτό απευθύνομαι σε σας. Ίσως ο Μητσάκος που έβαλε εκείνη την ωραία εικόνα ή ο ικανότατος NorthStar ή οποιοδήποτε άλλο μέλος να έχει κάποια ιδέα...Thanks!

Σύμφωνα με μήνυμα στο http://www.animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?p=75183&sid=19ae6e7b50e9bcc0a5aa6fd32a3a4523 (κάτω-κάτω), υπάρχουν μεταγλωττισμένα στο Greek tracker.

Πρέπει να παραδεκτώ πως για την ώρα έχω μαύρα μεσάνυκτα από file sharing και το μόνο που χρησιμοποιώ είναι το youtube (και υπάρχουν τόσα που θέλω να φορτώσω από σελίδες όπως το http://retro-gr.blogspot.com/ και από άλλες με torrent files άλλα ως τώρα δεν είμαι σίγουρη ούτε ποιο πρόγραμμα πρέπει να κατεβάσω). Πάντως το πρόβλημα με το Il etait une fois l’espace είναι το ό,τι (απ’ ‘οσο ξέρω) δεν έχει κυκλοφορήσει σε DVD στην Ελλάδα και για να υπάρχουν files θα πρέπει ή κάποιος να έγραψε μεταγλωττισμένα επεισόδια από την τηλεόραση ή να τα είχε γράψει από το βιντεοκλαμπ (ΑΝ είχαν κυκλοφορήσει για βίντεο), πράγμα το οποίο δυσκολεύει τα πραγματα. Και επειδή δεν υπάρχουν ούτε DVD στην αγγλική γλώσσα, δύσκολα βρίσκονται επεισόδια στα αγγλικά. Ενώ στα γαλλικά υπάρχουν άφθονα επειδή τα αυθεντικά επεισόδια κυκλοφορούν σε DVD. Παρόλα αυτα αφού το Il etait une fois... l’ homme και το Il etait une fois... la vie έχουν βγει σε DVD στην Ελλάδα, κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά του Il etait une fois…l’espace. Εν τω μεταξύ, ίσως κάποιος που έχει τα μέσα να μπορεί να κάνει κάποιο fan-sub τω γαλλικών επεισοδίο και να φτιάξει files.

http://www.procidis.com/gb/debut.html

quote:
ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΙΡΑ "ΣΤΕΡ ΤΖΟΥΜ" (αγνοώ αγγλικό τίτλο), ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ


http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=1526

Επίσης υπάρχει σχετικό μου post στη σελίδα 31:

quote:
...Και η αγαπητή μου Τζουν από το «Η Τζουν και το Ρομπότ» (http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=1526). Παιδί θαύμα. Ο Ρομποτάκος με κάνει να γελάω και μόνο που θυμάμαι κάποιες άτακες του. Και φυσικά δεν ξεχνιέται η Τζουν με τη φωνή της Ματίνας Καρρά να φωνάζει «Μάριεεεεεε». Ο Μάριο με τη φωνή του Αργύρη Παυλίδη πολύ καλός είναι αν και ο χαρακτήρας έχει αυτό το στυλ του κακομαθημένου πλουσιόπαιδου που μου την έδινε στα νεύρα. Βασικά σχεδόν όλο το επιτελείο τον ηθοποιών που δούλεψαν για τη μεταγλώτισση της Καντυ Καντυ και της Σάντυμπελ πρέπει να δούλεψε και για αυτή τη σειρά.


Η μικρότερη αδελφή λεγόταν Ρομποτάκα

Στη σελίδα 31 η Katrina εβαλε και φωτογραφία της Jun.

Στο προηγούμενο μήνυμα μου ξέχασα να βάλω 1-2 links ακόμα για το «Πριγκίπισσα Βάτραχος».

http://fp.worldonline.dk/fpeplaschke/fyrtoetegn.htm
http://videoland.dk/?50O48O49O483TO49O48323831341


Και η ταινία είναι παραγωγή του 1946.


Σχετικά με πρόσφατη ερώτηση:
Η σειρά πιθανόν να είναι το Space Sheriff Gavan ή αλλιώς Uchū Keiji Gyaban. Άλλη μια που δε θυμάμαι να έχω δει. Μπορεί και να έχω δει κανένα επεισόδιο αλλά με τις αμέτρητες (κατα κύριο λόγο) γιαπωνέζικες σειρές που υπάρχουν για ήρωες με διαστημικές στολές ρομπότ που κάθε λίγο και λιγάκι σώζουν τον κόσμο (τους Tokusatsu που λένε οι Γιαπωνέζοι) δε θυμάμαι πάντα σε ποια σειρά ανήκει το κάθε επεισόδιο. Έχω δει τόσες πολλές, από Power Rangers και VR Troopers εως Saber Rider. Μερικά links με πληροφορίες:

http://en.wikipedia.org/wiki/Uchuu_Keiji_Gavan

http://en.wikipedia.org/wiki/Metal_Heroes

http://www.geocities.com/Tokyo/Pagoda/1169/gavan.htm

http://www.rovang.org/sentai/origins.htm


Edited by - NorthStar on 02/06/2007 23:12:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PANXROMANA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 02:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PANXROMANA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ster.Jume μπες εδώ www.animeplanet.gr/forum/viewtopic.php?p=79139&sid=19ae6e7b50e9bcc0a5aa6fd32a3a4523 λέει που θα βρεις τα 2 πρώτα επεισόδια μεταγλωτισμένα στα Ελληνικά, αν δεν κάνω λάθος!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evanpapa
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 12:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους evanpapa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Γι'αυτό και θα ήθελα τη βοήθειά σας (ΣΟΣ!). Επειδή δε στάθηκε δυνατό να βρω το "Μια φορά και έναν καιρό στο διάστημα" είτε μεταγλωττισμένο είτε με υπότιτλους (και στα αγγλικά μου κάνει)γι'αυτό απευθύνομαι σε σας. Ίσως ο Μητσάκος που έβαλε εκείνη την ωραία εικόνα ή ο ικανότατος NorthStar ή οποιοδήποτε άλλο μέλος να έχει κάποια ιδέα...Thanks!]

Μητσάκο και NorthStar ευχαριστώ για την ανταπόκριση (NorthStar sorry που σου άλλαξα φύλο!).
Στάθηκε αδύνατο να βρω το "Μια φορά και έναν καιρό στο διάστημα" σε άλλη γλώσσα πλην γαλλικών. Επίσης αδυνατώ να κάνω register στον Greek-tracker όπως πρότεινε η NorthStar.
Έμαθα ότι υπάρχει μεταγλωττισμένο στο BWgt αλλά μάλλον δεν πληρώ τις προϋποθέσεις για ν'αποκτήσω πρόσβαση σ'αυτό. Αν κάποιος έχει άλλη λύση ανυπομονώ να τη διαβάσω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 14:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως σου είπα τα κανάλια της ΕΡΤ αυτά που πληρώνεις μόνο τον αποκωδικοποιητή (σινέ + ) τα έχει συνέχεια!
Αν μπορείς γράψτα στο βίντεο.
Τώρα αν δεν τα πετύχεις άμεσα, περίμενε λίγο και θα τα ξαναβάλουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μητσάκος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
618 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 15:30:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιά φορά όταν ήμουν μικρός περίπιου τέλος 80' αρχές 90' είχα δεί ένα κινούμενο σχέδιο στην ΕΡΤ και μάλλον μόνο 2 κανάλια ήταν τότε που λέω.
Μου είχε κάνει εντύπωση και θέλω να ρωτήσω αν το ξέρετε.
Βασικά αν και φαινόταν πολύ καλό (και ακριβό για να το αγοράσει ένα κανάλι) το πέξανε μόνο μια φορά αντε δύο.
Ήταν ένας που είχε τα μαλιά του σαν ήλιο και μάλλον παρίστανε τον ήλιο, ήταν και άλλοι που και αυτοί παρίσταναν με την σειρά τους ίσως ένας την σελήνη άλλος κάτι άλλο.
Πάντα όμως αυτό γινόταν στα μαλιά, τα σώματα τους ήταν γυμνασμένα και ανθρώπινα.
Θύμιζε κάπως (κάπως) τους Θάντερκατς.
Δεν έχω διαβάσει όλλες τις σελίδες και δεν ξέρω αν έχετε δείξει κάτι.
Παρόλα αυτά είναι κάπως δυσκολο να τα βρεί κανείς κάτι γιατί δεν θυμάμε όνομα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luminoso
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 16:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luminoso  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geiaaa! kala apsogo to thema tou forum, epsaxna gia ena paidiko k molis irtha edo meso goolge...
loipon, exo 2-3 paidika (apto junior's gia osous to xeroun) ta opoia spao to kefali mou edo k kairo na thimitho pia einai, alla den...
1) prepei nanai animated-tainia-fasi, kioxi seira: kati zoakia, ta opoia theloun na kanoun mia sunaulia an thumamai kala, k telika kataligoun sto grand canyon... to grand canyon einai vasiko stoixeio apoti thumamai...
2) 2 didumes, xanthies pou i mia einai kakia kii alli kali, k i mia einai prigkipissa kiexei ena terastio diastimoploio kato apo tin gi, k de thumamai ti akrivos sumvainei, pantos sto telos paleuoun oi 2 tous, pano se 2 sanides pou petane, kratontas apo ena kontari i kathemia...
3)kiauto tainia kioxi seira: ena paidaki to opoio oi goneis tou theloun na to kanoun pianista, auto den thelei, k to piano to opoio tou agorazoun, telika apoduknuetai oti einai zontano, opote arxizei to paidaki k pginetai diasimo giati "paizei" katapliktiko piano, k kapoia stigmi psonizetai to paidaki, k arxizei na tin leei sto piano, opote se mia sunaulia , kiafou eixe tsakothei me o piano, paei na xekinisei, k to piano den paizei tipota, kietsi ginetai rezili ktl ktl an to xerei kapoios thatoxei thumithei mexri tora... a! k to paidaki paizei chopen...

a! exo kiallo ena, to opoio thumamai tovlepa sto new channel... :
mia parea paidion, pou enan ton legane "gas", oi opoioi exoun ena vanaki, k kati ginetai k metaferontai stin epoxi ton dinosauron...
auta.-

na k merika pou thumithikame me kati paidia se mia paromoia kouventa proxthes:
-"the little brave toaster" diafores ilektrikes suskeues pou efugan apto spiti, k katelixan sena nekrotafeio autokiniton...
-"bravestar" (me ti dunami tis arkoudas, tou gerakiou, ktl ktl ktl)
-"cyber riders"
-"tiger sharks"
-"voltron"
-"beetlejuice"
-"gargoyles"
-"the pinky and the brain"
-"teen wolf"
-"blackstar"
-"ghostbasters"
-"dino riders"
-"xacky and packy"


a! thimithika kiallo ena paidiko pou de thumai pos legetai: pou einai ena karavi sto diastima kiexei gia sti simaia ena stauro kokkino, kiloi oi stratiotes tou forane ena stauro kokkino, kati san stauroforia...

auta.- euxaristo ek ton protairon...ta leme soonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 20:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ luminoso, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι καλή διαμονή!

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε τα μηνύματα σου να είναι περισσότερο εαυνάγνωστα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kate142ks
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 16:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kate142ks  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas paidia,
h9ela na sas po oti polles apo tis agapimenes mas seires pou 9elete boreite na breite sto www.greek-fun.gr,
elpizo na boi9isa,
Bye !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 18:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kate142ks, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις των Forums του Esoterica!

Θα σε παρακαλούσα μόνο να χρησιμοποιείς ελληνικούς κι όχι λατινικούς χαρακτήρες στα μηνύματα σου έτσι ώστε αυτά να είναι πιο ευανάγνωστα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Purple
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 19:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Purple  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
luminoso, το τρίτο animation που ψάχνεις πρέπει να είναι το : Sparky's Magic Piano. Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.imdb.com/title/tt0378792Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luminoso
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 22:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luminoso  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω για το καλωσόρισμα, και οκ για τα ελληνικά!

purple ευχαριστώωωωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nykto
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 04:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nykto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν γεια σε όλους και μπράβο για το ζήλο που έχετε δείξει στο να βοηθήσετε ο ένας τον άλλο να "σκαλίσει" τις τηλεοπτικές μας μνήμες, εικόνες και ήχους που μας εντυπώθηκαν τότε και που μας θυμίζουν μια εποχή ολόκληρη, την εποχή της ανεμελιάς που έφυγε μια για πάντα.

Όπως οι περισσότεροι έφτασα κι εγώ εδώ ψάχνοντας μερικά παλιά παιδικά προγράμματα... Ειδικά όταν ακούω τις ελληνικές εκδοχές των τραγουδιών από διάφορες σειρές, ανατριχιάζω... και δεν είμαι ο μόνος, το ξέρω.

Αυτό που δε βρήκα στις σελίδες της συζήτησης αυτής είναι κάποιο στοιχείο για μια σειρά stop-motion animation, δηλαδή όχι κινούμενα σχέδια μα κουκλάκια και κατασκευασμένα σκηνικά, που για ήρωες είχε κάτι πλάσματα μαλλιαρά με χαρακτηριστικές μουσούδες αλλά σε πολιτισμένη φάση, που ζούσαν σαν οικογένεια σε ένα σπίτι-σπηλιά στο ύπαιθρο, κάποιοι έκαναν εφευρέσεις κλπ. Ήταν μεταγλωττισμένο στα ελληνικά, με μια γυναικεία φωνή μονο που έκανε ουσιαστικά αφήγηση. Χαρακτηριστικό επισόδειο θυμάμαι ήταν κάποιο που μπέρδευε βολβούς με λάμπες ή κάτι τέτοιο. Και η πόρτα του "σπιτιού" νομίζω ήταν μεγάλη ξύλινη και έπεφτε - σαν κάστρου. Δεν ανησυχώ, όλο και σε κάποιον θα λέει κάτι... Τα λέμε παίδες, καλωσήρθα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PANXROMANA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 01:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PANXROMANA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν Nykto καλώς ήρθες :) Νομίζω πως αυτό που ψάχνεις ειναι το Fraggle Rock...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nykto
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 01:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nykto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι το fraggle rock... αυτο ειναι του Henson με μαριονετες. Εκεινο που λεω ειναι stop-motion animation. και τα σκηνικα ειναι καπως χαρτινα. Οι ηρωες μοιαζουν με αρκουδιτσες λιγο. Και εχει μονο αφηγηση σαν παραμυθι απο μια πολυ χαρακτηριστικη ηθοποιο.

Ο τοπος ειναι απλα στο δασος, δεν εχει σχεση με ανθρωπους, οπως τα fraggles. Το ψαχνω κατα καιρους, αν βρω η θυμηθω κατι αλλο θα το αναφερω. Ισως κανω και καποιο σχεδιακι και το ανεβασω... για να δειτε τι εννοω. Μ αρεσει η ολη φαση, εχει πλακα. Τι θα κανουμε οταν τα βρουμε ΟΛΑ;;; χαχαχααααΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nykto
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 03:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nykto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...έκατσα κανα δίωρο να ψάχνω ταυτόχρονα σε imdb google και youtube και ναι, το βρήκα. Η σειρά που λέω είναι οι Wombles.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nykto
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 03:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nykto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...το θυμάται κανείς λοιπόν;
http://www.youtube.com/watch?v=WeuBll60M2Q" target="_blank">
http://www.youtube.com/watch?v=WeuBll60M2Q

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libra
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 21:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ!!!!
τώρα που είναι καλοκαιράκι και πλάκωσε η ερτ τις απεργίες, ανοίγω την τηλεόραση και τι να δω... τον πίκο απίκο, τον μανώλη τον μανάβη και πάει λέγοντας, την τελευταία εβδομάδα η ερτ βάζει (όποτε το θυμηθεί) στις 9,00 το πρωι τη φρουτοπία.
'Οπως και να χει είναι τέλεια.
Λέτε να ξαναβάλει και την κάντυ-κάντυ?
Αν είναι έτσι χαλάλι οι απεργίες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fallen_angel82
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 22:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fallen_angel82  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάται κανείς το Star Tag Academy?
Την Jane Jaret και τα αστροπίστολα?

Παρακάτω υπάρχει και ένα ολόκληρο επεισόδιο
http://www.youtube.com/watch?v=vOq7hluX_Ew
http://www.youtube.com/watch?v=lvIQoUCimA8

Κανένα νέο από το παιδικό 12 μήνες? Από τότε που
αναφέρθηκε έχω φάει σκάλωμα!

Love has no boundary
No limit no wall
When love is the reason
Even angels fallΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nykto
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 05:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nykto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
laser tag academy ναι! με τα αστροπιστολα!

Ενα αλλο αγαπημενο μου cartoon ηταν ο Κισιφερ!!! Μου βγηκε ο πατος να το βρω... γιατι γραφεται Kissyfur. Θυμάστε; Το αρκουδακι και ο μπαμπας του δρπετευουν απο το τρενο του τσιρκου και ζουν στο δασος με αλλα ζωακια. Χαρακτηριστικες οι κατασκευες του μπαμπα αρκουδου, κυριως η βαρκα με τα πεταλια... α, και οι κακοι κροκοδειλοι που ο ενας φοραει πορτοκαλι περουκα! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nykto
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 05:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nykto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μουσικη τιτλων του Κισιφερ ειναι απο τα πιο χαρακτηριστικα ακουσματα που θυμαμαι... Δειτε την εισαγωγη http://www.youtube.com/watch?v=N6KCzb0lI0oΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 18:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macgyver:
Καλησπέρα και από εμένα! Είμαι καινούργιος στις συζητήσεις σας και είμαι πραγματικά πάρα πολύ συγκινημένος που βρήκα τυχαία αυτό το thread. Εγώ κυρίως έβλεπα Στρουμφάκια, Αρκουδάκια της Αγάπης, Μικρό μου Πόνυ, Τρανσφόρμερς, Τζι αι Τζο, Θαντερκατς, Μικυ Μαους, Παπιοπεριπέτειες...

Ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω μήπως τυχόν γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βρώ κάπου ή μήπως έχει κανείς σε κασσέττα, DVD, DiVX ή σε οποιαδήποτε μορφή το παιδικό "Οι Δώδεκα Μήνες" που αναφέρθηκε σε προηγούμενες σελίδες. Ήταν το αγαπημένο της κοπέλας μου αλλά το βίντεο της μάσησε την κασέττα και καταστράφηκε. Έκτοτε το ψάχνει απεγνωσμένα (και γω μαζί της)..
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!


quote:
fallen_angel82:
Κανένα νέο από το παιδικό 12 μήνες? Από τότε που
αναφέρθηκε έχω φάει σκάλωμα!


macgyver και fallen_angel82

Μήπως ψάχνετε αυτό:

Wikipedia

Οι 12 Μήνες είναι σοβιετικής παραγωγής του 1956, Το παραμύθι είναι γραμμένο από τον Самуил Маршак (διαβάζεται: Σαμουήλ Μαρshάκ).

Υπάρχει και γιαπωνέζικη βερσιόν από το 1980.

μπορείτε να το δείτε on-line εδώ (στην ρωσική φυσικά )

και να δοκιμάσετε να το κατεβάσετε από εδώ
ή εδώ


Μπορείτε όμως απευθυνθείτε στην εταιρία που διέθεσε (την χαλασμένη πια) βιντεοκασέτα φαίνεται που συνήθως φαίνεται στο εξώφυλλο της βιντεοκασέτας και στην αρχή, πριν αρχίσει η ταινία.
Αν το έχετε δει στην τηλεόραση (συνήθως μικρά τοπικά κανάλια δείχνουν τόσο παλιά και από το πρώην ανατολικό μπλοκ κινούμενα σχέδια) μπορείτε να απευθυνθείτε και σε αυτά.

καλή συνέχεια


...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 19:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι 12 Μήνες είναι σοβιετικής παραγωγής του 1956, Το παραμύθι είναι γραμμένο από τον Самуил Маршак (διαβάζεται: Σαμουήλ Μαρshάκ).

Υπάρχει και γιαπωνέζικη βερσιόν από το 1980.

μπορείτε να το δείτε on-line εδώ (στην ρωσική φυσικά )

και να δοκιμάσετε να το κατεβάσετε από εδώ
ή εδώ

Μπορείτε όμως απευθυνθείτε στην εταιρία που διέθεσε (την χαλασμένη πια) βιντεοκασέτα φαίνεται που συνήθως φαίνεται στο εξώφυλλο της βιντεοκασέτας και στην αρχή, πριν αρχίσει η ταινία.
Αν το έχετε δει στην τηλεόραση (συνήθως μικρά τοπικά κανάλια δείχνουν τόσο παλιά και από το πρώην ανατολικό μπλοκ κινούμενα σχέδια) μπορείτε να απευθυνθείτε και σε αυτά.



Νομίζω πως τα προηγούμενα μηνύματα αναφέρονται στην Γιαπωνέζικη εκδοχή του 1980.

Την είχα και εγώ παλιά σε βιντεοκασσέτα αλλά δυστυχώς όχι τώρα και την ψάχνω επίσης όπως και τις «Μικρές Κυρίες». Αλλα σίγουρα κάπου θα βρεθούν. Εδώ βρέθηκαν τα επεισόδια της Κάντυ Κάντυ με την μεταγλώτισση της ΕΡΤ και ανεβαίνουν κάθε εβδομάδα στο youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=CW-mdAKS_ws

(όλα τα ευχαριστώ να απευθυνθούν στην ομάδα πίσω απο το CandyGreekProject)

Η Ρώσικη εκδοχή που ανέφερες ίσως να είναι αυτή που κυκλοφορεί από την Joconda videos.

http://www.mpellos.gr/product.php?keyp=27&category=1

Επίσης μια φωτογραφία της anime σειράς Πινόκιο του 1972 που ανέφερα πιο πάνω. Στην Ελλάδα δεν παιζόταν η σειρά αλλά η ταινία που αποτελείται από μερικά επεισόδια της σειράς.

quote:
Η μουσικη τιτλων του Κισιφερ ειναι απο τα πιο χαρακτηριστικα ακουσματα που θυμαμαι... Δειτε την εισαγωγη http://www.youtube.com/watch?v=N6KCzb0lI0o

Πράγματι η μουσική του Kissifur μου έχει μείνει αξέχαστη καθώς και η ίδια η σειρά.

Να και το τραγούδι του “Adventures of the Little Koala”. Είναι στα αγγλικά αλλά η μουσική είναι η ίδια. Στα ελληνικά όπως ήδη αναφέρθηκε, οι στίχοι πήγαιναν «Έπεσα, χτύπησα....κτλ».

http://www.youtube.com/watch?v=6x7x_76782g

Σχετικά με προηγούμενη ερώτηση για μια σειρά για έναν στοιχειωμένο φάρο, η σειρά μάλλον λέγεται “Round the Twist”

Edited by - NorthStar on 17/07/2007 19:33:30

Edited by - NorthStar on 17/07/2007 19:42:59

Edited by - NorthStar on 17/07/2007 19:47:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 22:21:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NorthStar...
quote:
Νομίζω πως τα προηγούμενα μηνύματα αναφέρονται στην Γιαπωνέζικη εκδοχή του 1980.


Είναι και το ποιο πιθανό και οι λόγοι είναι προφανείς NorthStar.
Θα ήταν πολύ δύσκολο να κυκλοφορήσει οτιδήποτε πριν την διάλυση της ΕΣΣΔ έξω από το ανατολικό μπλόκ και κατά συνέπεια στην Ελλάδα.

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nykto
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 01:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nykto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικά με προηγούμενη ερώτηση για μια σειρά για έναν στοιχειωμένο φάρο, η σειρά μάλλον λέγεται “Round the Twist”


Ναι, "Οικογενεια Τουίστ" ... θυμαμαι μια σκηνη με ενα σμηνος γλαρων που σκεπαζαν τα παντα με κουτσουλιεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kyrstef
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2007, 23:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια μηπως θυμαστε μια σερα στην ετ2 με 2 παιδια, ενα αγορι και ενα κοριτσι που ειχαν ραδιοφωνικο σταθμο και βοηθουσαν οσους τουσ επαιρναν τηλεφωνο?
ηταν γαλλοφωνη και μαλλον διαδραματιζοταν ή στο παρισι ή στον καναδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oneandtrino
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2007, 20:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oneandtrino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάνω κι εγώ την απορία μου
Είμαι ολοκαίνουριο μέλος και δεν έχω διαβάσει αναλυτικά όλο το thread οπότε sorry αν έχει αναφερθεί ήδη (που δε νομίζω παρόλα αυτα).

Ξέρει κανείς πώς λέγεται ένα καρτούν, το έδειχνε πριν πολλά χρόνια για μικρό διάστημα, κάπως σκοτεινό, που οι κακοί (ή μάλλον τα τσιράκια των κακών) λέγονταν skag και έμοιαζαν με ανθρωποειδή αδύνατα λιοντάρια με ψιλο-πανκ μαλί. Η πρωταγωνίστρια ήταν ένα κορίτσι (αν θυμάμαι καλά με μπλε παντελόνι) και κάτι έπαιζε με ένα όπλο το οποίο μόνο αυτό μπορούσε να τα εξουδετερώσει..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy