ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν - μέρος 2ο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 37
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 21:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ'οτι βλέπω, το θέμα έφτασε τις...6 6 6 αναγνώσεις !
Και κατά περίεργη σύμπτωση στα ηχεία μου ακούγεται το "Τhe Number of the Beast" των ύψιστων Iron Maiden !

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 23:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Jonniebegood,

Πολύ σωστά θυμάσαι το όνομα του "Παράξενου Πολεμιστή" του Εχετλαίου.
Μάλιστα από εξακριβωμένες ιστορικές περιγραφές οι ικανότητες και η
δράση του συγκεκριμένου αφήνουν τον αναγνώστη άφωνο.Αναφέρεται δε ότι
ο συγκεκριμένος πολεμιστής δεν ανήκε στις Ελληνικές δυνάμεις....αλλά
απλά εμφανίστηκε κατά την διάρκεια της μάχης.
Φυσικά όπως αναρωτιέσαι ΟΥΔΟΛΩΣ δεν πρέπει να αμφισβητίσουμε την ανδρεία και τις πολεμικές ικανότητες των ανδρών της εποχής εκείνης.
Όσο για τα κάτοπτρα δυστυχώς ΔΕΝ γνωρίζω άν αναφέρεται πουθενά ότι χρη
σιμοποιήθηκαν κατά την διάρκεια της μάχης.
Πάντως δεν πρέπει να τα απορρίψουμε σαν ένα είδος πολεμικής μηχανής
καθ'όσον η χρήση τους αναφέρεται συχνά από την Αρχαία Ελληνική Ιστορία


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2004, 23:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Νταβέλη,

Σε ευχαριστώ δημόσια για τα καλά σου λόγια.Πιστεύω να έχω λίγο
βοηθήσει στην αξιέπαινη γενικά προσπάθεια σου.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 02:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε Ntavelis666 σε ευχαριστω για το καλωσορισμα.


μην παρεξηγησεις το οτι δεν εβαλα την εμπειρια μου στο θεμα Πεντελικον - σκεψου οτι δεν μπορεσα ακομη να βρω το μηνυμα αλλου χρηστη που μου υπεδειξε, αναμεσα στο χαμο των αντιπαραθεσεων.


οσο για το Πεντελικον Νο2, νομισα πως το θεμα δεν ειχε σχεση με τα ανεξηγητα αλλα με την ιστορια, οποτε δεν θελησα να τα ανακατεψω.


οσο για το αλλο θεμα για την Πεντελη που προτεινει να πουλησουμε το μαρμαρο, τι να πω?

οπως το βλεπει κανεις απο την οπτικη του γωνια και κατα την αντιληψη του...


να σου πω τωρα το κουφο?

δεν εχω βρει ακομη καποιον να μου δειξει τον δρομο για την σπηλια...


αν καποιος προκειται νε την επισκεφθει, θα μου εκανε μεγαλη χαρη να με αφησει να τον συντροφευσω.


νασαι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 08:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Νταβέλη,

" Απ'οτι βλέπω, το θέμα έφτασε τις...6 6 6 αναγνώσεις !
Και κατά περίεργη σύμπτωση στα ηχεία μου ακούγεται το "Τhe Number of the Beast" των ύψιστων Iron Maiden !"

Χεχεχε! Δάκτυλος! Συνομωσία !!

Αγαπητέ Πέτρο θα μπορούσες να αναφέρεις όλη την ιστορία του Εχετλαίου αν είναι εύκολο; Δεν την έχω ακούσει (ή δεν την θυμάμαι) παρόλο που έχω διαβάσει αρκετά. Την αναφέρει ο Ηρόδοτος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giorgaras
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 19:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giorgaras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α. ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΕΝΤΕΛΗ
ΟΡΟΣ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ ΟΝΟΜΑΖΟΤΑΝ
ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΑΠΟ 5 ΟΡΗ
ΓΙ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΕΝΤΕ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ
ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ --ΛΙΚΟΣ
Β. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΛΛΕΞΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Ι) ΓΙΑ ΤΑ ΞΩΚΛΗΣΣΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΣΤΙΣ ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΕΣ, (ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΙ
ΕΙΝΑΙ ΚΤΙΣΜΕΝΑ) ΚΑΙ ΙΙ) ΓΙΑ ΤΑ ΟΧΥΡΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΑ ΝΑ
ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GKEMMA
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 22:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GKEMMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalipsera...

1) Signomi pou den xrisimopio ellinikous xaraktires alla iparxei kapio provlima sto pc mou to opoio elpizo na diorthoso grigora...

2) Prin 2 meres diavasa mia sinenteuxi tou k Gkiolva stin opoia se erotisi tou dimosiografou sxetika me tin Penteli kai tin spilia edose tin parakato apantisi...

-Erotisi- Iparxei kata ti gnomi sas, kapios sovaros logos pou exei proklithei tosos thorivos giro apo ta ilektromagnitika pedia kai ta alla mistika tis Spilias tou Ntaveli stin Penteli;
-Apantisi- Pera apo ta ilektromagnitika pedia kai tin arnitiki varitita pou mporoun me kataliles methodous na ginoun tromera iperopla, stin Spilia tou Ntaveli pisteuo pos krivete o pneumatikos thisauros ton Athinaion apo tin epoxi tis Alosis tis Konstantinoupolis. Exo fotografisei sigkekrimena simeia pou ipodilonoun ola auta pou sas leo. As poume kapou iparxei mia epigrafi pou leei “pros bida”. Bida einai mia skala kikliki pou miazei me bida kai katevenei apo mia kripti se kapoies aithouses apothikis. Autes tis aithouses tis exo dei. Iparxoun stoixeia stous braxous pou ta diavasame kai ta xanakalipsame me laspes. Eutixos, para tis daimonismenes prospathies ton Evraion, o pneumatikos thisauros ton Athinaion pou exei istoria toulaxiston 100.000 eton den exei vrethei akomi episima.
Auta ta mistika tha apokalifthoun mono otan thelisoun oi theoi ton Ellinon kai tote tha mathoume ti itan ta Eleusinia Mistiria, ti itan i Athina, o Dias, o Apollonas kai pos autoi oi diastimanthropoi theopoithikan.

Auta loipn apo ton k Gkiolva....Tora an anarotieste gia opoion den xerei pios einai rixte mia matia sto topic tou esoterica to opoio mila gia ton k Gkiolva....

Elpizo auto to minima na mi stathei aitia gia prostrives ton melon tou sigkekrimenou topic, thelo na pisteuo pos tha einai mia eukereia gia nees apopseis gia to thema tis Pentelis kai oti exei na kanei sxesi me to iero kai sinama thaumasto vouno...
Kai ola auta elpizo me tin egkrisi tou filou Ntaveli 666… mias kai autos einai o idritis tou topic autou… kalo einai na grafoume tin gnomi mas kai tis apopseis mas gia to katheti alla panta me ton aparetito sevasmo pros to prosopo tou Ntaveli666 san idriti tou topic autou kai pros ola ta meli kai pano apo ola me sevasmo pros ton anthropo kai sinanthropo… alloste me sevasmo theloume na feronte kai pros to atomo mas…. boroun na ginoun kai na bgoun polla me filiki kai dimokratiki diathesi….

Auta kai signomi an sas kourasa...


...Oligo Fos Kai Makrino Se Megas Skotos Ki Ermo...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 22:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή Narya,

Υπόσχομαι με την πρώτη ευκαιρία να αναφέρω όσο περισσότερα στοιχεία
βρω για τον Εχετλαίο.Θα παρακαλούσα μία κατανόηση για τυχούσα καθυστέριση.....αλλά βλέπεις υπάρχουν και υποχρεώσεις.
Πάντως το συντομώτερο δυνατόν θα επανέλθω με τα στοιχεία που ζητάς.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 23:23:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

με την ευκαρια του μηνυματος του φιλου GKEMMA, να προσθεσω μια πληροφορια.

συγχωρηστε με αν εχει ηδη αναφερθει καπου...


πριν χρονια, οταν ο Μπαλανος, ο Ποδωτας και διαφοροι αλλοι ερευνουσαν την σπηλια του Νταβελη, και πριν επεμβουν οι Αμερικανοι(;) και τσιμεντωσουν τα περασματα, ανακαλυψαν ενα κατηφορικο τουνελ που εμοιαζε τεχνητο.

η διαμετρος του ηταν τοσο μικρη που χωραγε ενας ανθρωπος ξαπλωμενος.


εφεραν εναν Σουηδο μεταλειολογο που το εξετασε, και αποφανθηκε πως ηταν οντως τεχνητο.


το καταπληκτικο ομως ηταν πως επεμενε πως ηταν σκαμενο απο κατω προς τα πανω, (ή απο μεσα προς τα εξω).


η πληροφορια αναφερεται στο ενδιαφερον βιβλιο του Μπαλανου για την Πεντελη.

επισης, για οσους δεν το γνωριζουν, την περιοδο της επεμβασης των Αμερικανων στη σπηλια, εγινε επερωτηση στη βουλη απο την Αννα Ψαρουδα Μπενακη για το θεμα - η απαντηση ηταν πως επροκειτο για ακρως απορητο θεμα και δεν επετραπει η συνεχεια της συζητησης στη βουλη.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 23:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Jonniebegood, με ξετρέλανες !!! Με έστειλες τελείως ! Τι είναι αυτά που γράφεις ; ; ; Η μαρτυρία σου με άφησε άφωνο. Σε πιστεύω 100%.
Θέλω πάντως να σου πώ να μην ακολουθήσεις τη συμβουλή των υπόλοιπων Φίλων να μεταφέρεις το θέμα σου στο τόπικ μου. Δεν είναι σωστό. Είναι δικό ΣΟΥ το θέμα και πρέπει να παραμείνει εδώ.
Να ξέρεις πάντως Φίλε μου, οτι η περιοχή όπου σου συνέβη αυτό δεν είναι καθόλου τυχαία, έχει μεγάλο παρελθόν απο τέτοιου είδους φαινόμενα τα οποία είχα την τύχη να καταγράψω απο γέροντες. Φυσικά ο Άγ.Πέτρος είναι παμπάλαιο ερημοκκλήσι κτισμένο πάνω απο αρχαίο ναό. Αυτό απο μόνο του λέει πολλά. Δεν είναι όμως μόνο αυτό. Επόμενο θέμα μας λοιπόν, η περιοχή του Άγ. Πέτρου. Έχουμε πολλά να πούμε για αυτή. Αν θές το συζητάμε. Ίσως αυτά που έχω να σου πώ σου φανούν χρήσιμα, ίσως και όχι.
Ώστε δεν ξέρεις το δρόμο για τη Σπηλιά ε ; ; ; Αυτό τον καιρό, ερευνώ μια βαθιά χαράδρα και έχω καιρό να επισκεφθώ το Σπήλαιο. Αν όμως θέλεις, μπορώ - αν δεν με προλάβει κάποιος άλλος - να πάμε μαζί. Εγώ όμως Φίλε θα σε πάω απο το μονοπάτι, όχι απο το δρόμο.
Το τόπικ αυτό δεν θα καταπιάνεται μόνο με την Ιστορία όπως είπες, αλλά φυσικά και με όλα αυτά που κατατάσσονται στον τομέα του Παράξενου. Εγώ απλώς, θέλω να μιλήσω για την Πεντέλη σε ΚΑΘΕ επίπεδο, είτε ιστορικό, είτε φυσιολατρικό, είτε μεταφυσικό. Αυτό ήταν που ξένισε πολλούς και με έβριζαν ασύστολα εδώ μέσα. Έδωσα όμως το λόγο μου στον εαυτό μου και στον ΑDMIN oτι δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί τους. Οπότε ας βρίζουν όσο θέλουν. Το χρόνο τους θα χάνουν.
Να'σαι καλά και πάλι και ελπίζω να μείνεις εδώ για μια εποικοδομητική συζήτηση.

Αγαπητή μου Narya, τις προάλλες που περνούσα απο το Γερμανικό Νεκροταφείο, είδα ένα ζευγάρι μεγάλων σε ηλικία ανθρώπων, οι οποίοι ήταν φυσιολάτρες όπως μου είχαν πεί και αγαπούσαν ιδιαίτερα τη Φύση της Πεντέλης, ειδικά εκείνη της περιοχής Διονύσου την οποία και επισκέπτονταν συχνά. Αμέσως θυμήθηκα κάτι που είπες για τους γονείς σου στο προηγούμενο τόπικ και σκέφτηκα μήπως -απο περίεργη σύμπτωση- ήταν αυτοί. Αλλά τι να τους έλεγα ; "Συγγνώμη, μήπως έχετε μια κόρη που την λένε..."Νarya" ; ; ;"

Γιωργάρα, καλώς ήρθες !
Το πρώτο σου μύνημα απ'οτι βλέπω και μπήκες δυναμικά με πολύ καλές ερωτήσεις και απόψεις. Πράγματι, η Πεντέλη αποτελείται απο πέντε βουνά αλλά αυτός είναι ένας απο τους λόγους που το ορεινό αυτό συγκρότημα πήρε την συγκεκριμένη ονομασία. Πάντως η άποψη που λέει οτι το ορεώνυμο προέκυψε απο το "πέντε έλη" είναι εντελώς άστοχη. Ποτέ δεν υπήρξαν πέντε έλη στο Βουνό αλλά και στις γύρω περιοχές.
Όσον αφορά τα ξωκκλήσια που λές, έχω συλλέξει πληροφορίες για καθένα απο αυτά, εκτός απο λίγα. Πρόκειται για 18 ερημοκλήσσια και 6 μονές απο την εποχή των "αμώμων" κτισμένα όλα φυσικά πάνω απο αρχαίους Ελληνικούς ναούς.
Εδώ είμαστε και τα λέμε.

Σας χαιρετώ


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 00:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φιλε Ntavelis666, με χαρα μου να παμε μαζι στην σπηλια, αρκει να το εχουμε κανονισει μερικες μερες πριν, για να οργανωσω τα της δουλειας μου (δουλευω και τις Κυριακες βλεπεις ενεκα ανθοπωλης, αλλα βοηθαει και η συντροφος μου, οποτε μπορω να το κανονισω), και ελπιζω να τα πηγαινεις καλα με τους σκυλους γιατι θα τον παρω μαζι μας για ευνοητους λογους.


καπου διαβασα οτι υπαρχει μια νοητη ευθεια που καθοριζεται απο την σπηλια, τον δρομο με την αρνητικη φορα, και την πρωην βαση των Αμερικανων.

φημολογειται πως λιγο περα απο την ακτη, υπαρχει ενας μαγνητικος διαυλος που διαπερνα τον πλανητη και καταληγει στις Αμερικανικες ακτες - η χρησιμοποιηση του ως ασφαλους μεσου επικοινωνιων ηταν και η αιτια που φτιαχτηκε εκει η βαση, (ηταν η μεγαλυτερη επικοινωνιακη βαση της Ευρωπης επι ψυχρου πολεμου)


ο αγιος Πετρος νομιζω πως βρισκεται επι αυτης της ευθειας.


σε ευχαριστω που μου δειχνεις εμπιστοσυνη σε ενα τοσο απιστευτο θεμα οπως αυτο που μου συνεβει - ακομη και στα δικα μου αυτια ηχει παραξενα.


θα χαρω να τα πουμε μεσω e mail, ωστε εκτος απο την ανταλλαγη πληροφοριων να κανονισουμε την επισκεψη στην σπηλια.


κατοικω στη Νεα Ιωνια, σχετικα κοντα στο βουνο (το βλεπω απο το μπαλκονι μου)


νασαι καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 08:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Νταβέλη,

Οι γονείς μου μένουν αρκετά κοντά στην Πεντέλη και την επισκέπτονται συχνά. Η περιοχή του Διονύσου είναι από τις αγαπημένες τους για περίπατο. Άλλωστε την μοναδική φορά που έχω επισκεφτεί το γερμανικό νεκροταφείο είναι όταν ήμουν μικρή με τον πατέρα μου. Θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση να υπάρχει γερμανικό νεκροταφείο στην Ελλάδα και ρώτησα τον πατέρα μου γιατί τους έχουν φτιάξει ένα τόσο ωραίο νεκροταφείο στην Πεντέλη. Δεν θα ξεχάσω την απάντηση του ότι τους συμμάχους τους έχουνε στην θάλασσα στον ανοιχτό ορίζοντα ενώ τους Γερμανούς τους "έκρυψαν" στο βουνό. Όντας παιδί μου φάνηκε ικανοποιητική "τιμωρία", τελικά όμως ποιοι είναι οι πιο "ευνοημένοι";
Δυστυχώς δεν έχω ένα υπέροχο "ξωτικίσιο" όνομα αλλά ένα πολύ πιο συνηθισμένο στη χώρα μας

Αγαπητέ Γιωργάρα

Στην αρχαιότητα η Πεντέλη ονομαζόταν Βριλησόν όρος. Άραγε ξέρουμε πότε επικράτησε η ονομασία Πεντέλη εκτοπίζοντας την αρχαιοελληνική;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 15:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον Εχετλαίο (ή και Έχετλο) ο Παυσανίας λέει ότι εμφανίστηκε ξαφνικά στην μάχη έχοντας την εμφάνιση και τα ρούχα χωρικού και πολεμούσε με το άροτρό του, δίνοντας θάρρος στους Αθηναίους.
Μετά την μάχη οι Αθηναίοι ρώτησαν το μαντείο των Δελφών για τον περίφημο πολεμιστή, και το μαντείο τους είπε απλώς, ότι θα έπρεπε να τον τιμήσουν ως ήρωα.
Η γενναία του αυτή πράξη απεικονίσθηκε από διάφορους καλλιτέχνες, όπως από τον Πάναινο στην περίφημη τοιχογραφία του που αναπαριστά την μάχη του Μαραθώνα, στην Ποικίλη Στοά.

Τώρα ο Απόλλωνας γνώριζε και δεν μίλησε, δεν γνώριζε τίποτα περισσότερο, ή απλώς δεν το θεώρησε και τόσο σημαντικό ώστε να τους οδηγήσει στον άνθρωπο αυτόν (αυτό που προφανώς ζητούσαν)... ποιός ξέρει;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giorgaras
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 20:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giorgaras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΕΚΤΥΠΩΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΚΟΝΤΑ 600 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΕΙΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.
ΦΙΛΕ ΝΑΡΙΑ Ο ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ ΣΤΑ ΑΤΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΡΟΣ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ ΑΡΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ ---> ΠΕΝΤΕΛΗ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΙΛΗΣΣΟΣ ΥΠΟΘΕΤΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΚΑΤΑΚΤΗΤΕΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΑΝ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΟΥΣ. ΤΟ ΣΥΜΜΑΧΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΛΑΣΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΜΕΤΕΦΕΡΑΝ ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΝΕΚΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΒΑΣΗ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΠΟΛΗΣ ΠΡΩΤΑ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΧΟΥΝ ΘΑΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΣΠΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΧΕΣ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΤΟ 1821-30.
ΦΙΛΕ ΝΤΑΒΕΛΗ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΑ ΞΩΚΛΗΣΣΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΟΝΕΣ ΟΝΟΜΑ, ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΕΤΟΣ ΚΤΙΣΕΩΣ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΟΧΥΡΩΣΕΙΣ; ΧΑΡΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΡΧΑΙΟ ΟΧΥΡΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΑΓ. ΦΑΝΟΥΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΜΩΝΥΜΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟ ΠΕΝΤΕ ΕΛΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ ΑΦΟΥ ΛΕΓΟΤΑΝ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ. ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΕΛΙΚΟΣ - ΕΛΙΚΩΝ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ, Π.Χ. ΠΕΝΤΕ+ΕΛΙΚΕΣ, ΠΕΝΤΕ+ΕΛΙΚΩΝ
ΤΕΛΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟΥ ΚΗΦΙΣΣΙΑ-ΔΙΟΝΥΣΟΣ; (ΚΟΥΒΑΛΟΥΣΕ ΜΑΡΜΑΡΑ) ΣΕ ΧΑΡΤΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ Η ΟΔΟΣ ΡΟΔΩΝ ΩΣ Η ΠΑΛΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΣΥΝΔΕΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΣΤΗΝ ΚΗΦΙΣΣΙΑ. ΥΠΟΘΕΤΩ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΤΙΡΙΑ ΣΤΟ ΔΙΟΝΥΣΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΩΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 21:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Narya,


Όπως σου υποσχέθηκα,παραθέτω στην συνέχεια ορισμένα στοιχεία για τον Εχετλαίο.
Αρχικά πρέπει να γίνει σαφές ότι το όνομα "Εχετλαίος" ΔΕΝ είναι όνομα.Απλά
είναι επιθετικός προσδιορισμός της ιδιότητας του ατόμου.Κάτι ας πούμε σαν πα-
ρανώμι ή κάτι σαν εξ ανάγκης έγκλησης του ατόμου που "από το πουθενά" εμ-
φανίστηκε και συμμετήχε στην μάχη του Μαραθώνα,στο πλευρό των Ελλήνων.
Δηλαδή οι συμπολεμιστές μη γνωρίζοντας το πραγματικό όνομα του αγνώστου
και κατά περιγραφές "φοβερού στην όψη",ατόμου,αναγκάστηκαν να το προσ-
φωνίσουν περιγραφικά.
Συγκεκριμένα το επίθετο "Εχετλαίος" προέρχεται από την λέξη "ΕΧΕΤΛΗ".
Ας δούμε πως μεταφράζεται η συγκεκριμένη λέξη με την βοήθεια του ΕΠΙΤΟ-
ΜΟΥ ΛΕΞΙΚΟΥ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ του Δ.Σκαρλάτου του Βυζαντί-
ου (έκδοση Αθήνα 1839).
ΕΧΕΤΛΗ:(η),η λαβή (το χέρι,το πιάσιμον) οποιουδήποτε εργαλείου,(κυρίως δε)
του αλετριού.
Εξ ου και "Εχετλαίος",αυτός που κρατά στο χέρι του κάτι σαν αλέτρι ή δρεπάνι.
Ο Εχετλαίος,αν και υπαρκτό απ'ότι φαίνεται πρόσωπο,δεν περιγράφεται ή δεν
αναφέρεται σαφώς από τον Ηρόδοτο,ο οποίος απέφευγε να καταγράφει παράξενα
δρώμενα,εάν ο ίδιος πρώτα δεν ήταν απόλυτα πεπισμένος για την αλήθεια.
Στο "ΛΕΞΙΚΟΝ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ" (Α.Ρ.Ραγκαβής,Αθήνα 1888),βρίσκουμε καταχωρημένα τα ακόλουθα:
"ΕΧΕΤΛΟΣ:Επί της εν Μαρθώνι μάχης εθεάθη μεταξύ των Ελλήνων ανήρ αγ-
ροίκος,άροτρον έχων εις τας χείρας,και δι'αυτού φονεύων εχθρούς
είτα δε εγένετο αφανής.Ερωτηθείς δ'ο χρησμός παρήγγειλε τοις
Άθηναίοις να τιμώσιν τον Εχετλαίον ως ήρωα.(Παυσανίας Α.15,4)"
Μάλιστα δε ο συγγραφέας του ανωτέρω λεξικού μας παραπέμπει και στην λέξη
"άροτρον" για περισσότερες πληροφορίες των μορφών των αρότρων.
Κατά την διάρκεια της συμμετοχής του Εχετλαίου στην μάχη του Μαραθώνα πε-
γράφονται πάρα πολλά παράξενα τα οποία προήρθαν ή δημιουργήθηκαν απ'αυ-
τόν.Μάλιστα επέφερε τον θάνατο σε πολλούς εχθρούς.Αυτόπτης μάρτυρας και μαχητής στην μάχη του Μαραθώνα,διηγήται ότι "Ενώ συμπολεμούσε με τον φο-
βερό στην όψη Εχετλαίο,του φάνηκε ότι τούτος κρατούσε ένα όπλο που έβγαζε
εκτυφλωτική λάμψη"......Αυτό ήταν και το τελευταίο που είδε ό άτυχος Επίζηλος
του Κουφαγόρα,διότι στην συνέχεια τυφλώθηκε από αυτήν την εκτυφλωτική λάμψη του όπλου.
Αυτά τα λίγα αγαπητή Narya,περί Εχετλαίου.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GKEMMA
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 22:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GKEMMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
*** ‘Από το μάρμαρο που κατασκευάστηκε ο Παρθενώνας δεν υπάρχει λόγος να κατασκευάζονται και οι νεροχύτες’ ***

Αυτή τη φράση τη βρήκα στην εγκυκλοπαίδεια ΔΟΜΗ αρκετά παλιά έκδοση στο σημείο που αναφέρει στοιχεία σχετικά με την Πεντέλη… δεν σχολιάζω περισσότερο τη φράση αυτή… την αφήνω ως έχει… λέει πολλά…
Μαζί με το κείμενο υπάρχουν και τρεις φωτογραφίες της Πεντέλης όπως ήταν πριν τις πυρκαγιές που κατά προσωπική μου άποψη έβαλαν κάποιοι ‘ανεγκέφαλοι’ το ανεγκέφαλοι σε εισαγωγικά…για διάφορους λόγους… τι όμορφο καταπράσινο βουνό που ήταν…κρίμα… κρίμα… πραγματικό στολίδι (αν βέβαια κάνουμε πως δε βλέπουμε τα αλλοιωμένα σημεία της Πεντέλης από λατόμευση μαρμάρου )… αν και παραμένει ‘στολίδι’ ακόμα και καμένη ακόμα και τόσο πληγωμένη από τα λατομεία…

Αν καταφέρω θα ανεβάσω τις φωτογραφίες… είναι πραγματικά πανέμορφες… ελπίζω να βρω τρόπο να τις ανεβάσω στο topic…


…Oligon Fos Kai Makrino Se Mega Skotos Ki Ermo…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 23:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπραβο Πετρο.


σωστοτατη η ενημερωση σου.


τα γνωριζα τα περι Εχετλαιου, αλλα δεν θυμαμαι που τα διαβασα.


οταν μεταδιδονται πληροφοριες αναβαθμιζεται η συζητηση.

νασαι καλα



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 01:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BRUCE DICKINSON
Accident Of Birth (1997)
OMEGA (ZERO DAY)

The ashes drift away, smoke of our confusion
We turn our frightened faces to each other, say goodbye
Waited for the sign, waited for the moment
Waited for the miracle to arrive
I guess they lied

Look at your future
Take a look at your burning sky
Look at your future
Look at your burning sky

The others, they have gone
Who wants to live forever
With nothing left to hold onto the past that we once knew?
We believed in heaven, we believed in angels
With arms of purest white
To hold us, catch us when we fall

Look at your future
Take a look at your burning sky
Look at your future
Now look at your burning sky

Now it's Omega-Zero day
The red star shines its last rays
The sun that gave us life yesterday
Is now the sun that takes our lives away

Προχτές ερχόμουν με το αυτοκίνητο από τη Νέα Μάκρη προς την Αθήνα και μόλις έφτασα στο Γερμανικό Νεκροταφείο, άκουσα αυτό το υπέροχο τραγούδι του Bruce Dickinson...
Ήρθε στη μνήμη μου, ο φλεγόμενος ουρανός της πρόσφατης μεγάλης πυρκαγιάς μεγάλης πυρκαγιάς κι ανατρίχιασα.
Βγήκα αμέσως έξω κι αναλογίσθηκα το μέγεθος των εγκλημάτων που έχουν γίνει πάνω σ' αυτόν τον φυσικό Ναό της Μητέρας φύσης...
Κι όμως, στέκει εκεί περήφανος κι αγέρωχος κι εξακολουθεί να μας δίνει τα δώρα Του...
Κιεμείς συνεχίζουμε ακόμη να κάνουμε σχέδια, περαιτέρω...μικροοικονομικής εκμετάλλευσης !!! ...άκου να βγάλουμε όλο το μάρμαρο και να το πουλήσουμε, όπως τα ραδίκια και τα μπρόκολα στις λαϊκές αγορές !...Έλεος !....
Καθώς στεκόμουν ασάλευτος κι έφερνα στο μυαλό μου το ενδεχόμενο, πιστέψτε με ρε παιδιά, ευχήθηκα μ' όλη τη δύναμη της ψυχής μου ότι αν ποτέ γίνει κάτι τέτοιο, ας δώσουν οι Υπέρτατες του Σύμπαντος Δυνάμεις να πέσει η μεγαλύτερη δυνατή καταστροφή στην πόλη των όντων εκείνων που θα το επιχειρούσαν...

(δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω, αυτή τη κατάθεση μόνο...)

Take a look at your future
Look at your burning sky
The sun that gave us life yesterday
Is now the sun that takes our lives away

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 02:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας Αγαπητοί Φίλοι.
Φίλε Jonniebegood, θα είναι και δική μου χαρά να πάμε μαζί στο Άντρο της Πεντέλης. Θα σου στείλω mail. Με τους σκύλους τα πάω πολύ καλά, μην ανυσηχείς, κατά κάποιο τρόπο κερδίζω εύκολα την συμπάθεια τους, εκτός κι΄αν ο δικός σου δεν παίρνει χαμπάρι απο φιλίες. Ελπίζω τουλάχιστον να μην επιστρέψω απο το Βουνό με ένα πόδι. Άσε που'μαστε και γειτονάκια.

Καλή μου Narya, τελικώς αυτοί που είδα σίγουρα δεν ήταν οι γονείς σου, διότι όπως μου΄πες μένουν κοντά στην Πεντέλη. Αυτοί που γνώριζα εγώ έμεναν Κυψέλη αν θυμάμαι καλά. Μου άρεσε πολύ η απάντηση του πατέρα σου.

Γιωργάρα, σε προηγούμενο post σου, κάτι μου ζήτησες. Ορίστε :

ΑΣΚΗΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ
1.Αγ. Νικόλαος & Αγ. Σπυρίδωνας (Σπήλαιο Νταβέλη) 10ος-11ος αιώνας.
2.Αγ.Ασώματοι ή Σκήτη των Ταξιαρχών ή Μονή των Φιλοσόφων.
(Καμάρι) 10ος αιώνας.
3.Αγ.Ιωάννης (Λατομεία)
4.Αγ.Τριάδα του Νερού (Παλαιά Πεντέλη-πλατεία) 14ος-16ος αιώνας.
5.Αγ.Νικόλαος (Παλαιά Πεντέλη-έναντι Μονής) 14ος-16ος αιώνας.
6.Αγ.Νικόλαος (Καλήσσια)
7.Φραγκοκλησσιά. Ιδρύθηκε πρίν το 10ο αιώνα. Η αρχαιότερη εκκλησία της Πεντέλης, πολύ παλαιότερη και απο εκείνες της Σπηλιάς. Σήμερα δεν σώζονται παρά ερείπια.
8.Πρ. Ηλίας (Ρέα)
9.Οσ.Λουκάς (Ρέα)
10.Αγ.Πέτρος (Διόνυσος)
11.Αγ.Ιωάννης (Ανατολή) 18ος αιώνας.
12.Αγ.Ιωάννης (Ικάριον Όρος)
13.Μ.Αγ.Παντελεήμωνα (Κοκκιναράς)
14.Αγ.Παρασκευή (Νταού)
15.Πρ.Ηλίας (Νταού)
16.Αγ.Σύλλας (Νέα Πεντέλη)
17.Αγ.Τρύφων (Παλαιά Πεντέλη)
18.Αγ.Παρασκευή (Νέα Πεντέλη)
19.Σκήτη Αγ.Τιμόθεου 15ος αιώνας.
20.Ιερά Μονή Πεντέλης 15ος αιώνας.
21.Ιερά Μονή Παντοκράτορος (Νταού) Ιδρύθηκε πρίν απο το 10ο αιώνα.
22.Ιερά Μονή Αγ.Γεωργίου (Βρανάς)
23.Ιερά Μονή Αγ.Ευφραίμ (Νέα Μάκρη)
Στο όρος Αγριλίκι υπάρχουν ερείπια απο ναϊδριο του οποίου όμως αγνοώ το όνομα.

Σας χαιρετώ

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

narya
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 08:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους narya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου!

Αγαπητέ Πέτρο ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σχετικά με τον Εχετλαίο.

Φίλε Γιωργάρα ίσως η ονομασία Βριλησόν να αναφερόταν σε κάποια περιοχή ή σε κάποιον αρχαίο δήμο της Αθήνας.

Σχετικά με το γερμανικό νεκροταφείο έχω την εντύπωση ότι φτιάχτηκε μετά τον πόλεμο συγκεντρώνοντας τις σωρούς στρατιωτών που ήταν θαμένοι σε άλλα μέρη ή άταφοι.
Για το τούρκικο νεκροταφείο έχω διαβάσει σε κάποιο βιβλίο ότι είναι στρατιωτικό νεκροταφείο και περιλαμβάνει και ημερομηνίες μεταγενέστερες της τουρκοκρατίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 21:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας !

Φίλε Γιωργάρα, βλέπω προβληματίζεσαι ιδιαίτερα σχετικά με τις ονομασίες που δόθηκαν στο Βουνό.
Η πανάρχαιη ονομασία του Βουνού και όχι περιοχής αυτού, είναι Βριλησσός. Έτσι το μνημονεύουν ο Θουκυδίδης, ο Ηρόδοτος και ο Στράβων. Ο Στράβων το ανέφερε επίσης ως Βριληττό.
Ο Παυσανίας είναι ο πρώτος που αναφέρει το Βουνό ως Πεντέλη :

"...Ορη δε Αθηναίοις εστίν Πεντελικόν ένθα λιθοτομίαι..."

"Αθηναίοις δε τα όρη και θεών αγάλματα έχει. Πεντελήσι μέν Αθηνάς, εν Υμηττώ δε άγαλμα έστιν Υμηττίου Διός και εν Πάρνηθι Παρνήθιος Ζεύς χαλκούς εστί."

"Πεντέλη" λεγόταν αρχικά ο αρχαίος δήμος της Αντιοχίδος φυλής ο οποίος βρισκόταν εκεί που σήμερα εδρεύει η Ι.Μ Πεντέλης.

Δες και την άποψη των χριστιανών σχετικά με την ονομασία "Πεντέλη". Ο Δημ. Καμπούρογλου, στο βιβλίο του Ο Αναδρομάρης της Αττικής, αναφέρει οτι η Πεντέλη σαν βουνό ήταν παντελώς λησμονημένη και πως αν λεγόταν "Πεντέλη" τούτο οφείλετο στη...Μονή ! Διότι δεν άνηκε η Μονή στο βουνό, αλλά το βουνό στη Μονή! Μάλιστα, επικράτησε η αντίληψη πως το ωρεώνυμο ουδεμία σχέση έχει με την τοπογραφική αρχαιότητα, (τα χάπια μου γρήγορα) πώς πρόκειται για σύμπτωση (!!!) και οτι "Μεντέλης" ήταν το επώνυμο του ιδρυτή της Μονής Τιμόθεου. Κάποια εποχή, το βουνό αποκαλούσαν Μεντέλη.
Δίνεται λοιπόν η εντύπωση σε'μας, πως όταν εκείνη την εποχή οι άνθρωποι άκουγαν το όνομα "Πεντέλη", το μυαλό τους πήγαινε κατ'ευθείαν στη Μονή και όχι στο Βουνό. Ο ίδιος ο Καμπούρογλου αναφέρει :

"Ατυχώς η Ακολουθία του Άγιου Τιμόθεου, περιέχουσα κατά το σύνηθες και τον βίον αυτού, αποσταλείσα, ώς πιστεύεται, πρός εκτύπωσιν, εκάη. Εξ' αυτής θα εμανθάναμεν, μαζί με άλλες ιστορικάς πληροφορίας, και το επώνυμον του Οσίου.
Οπωσδήποτε έχομεν την πληροφορίαν του επίσημου χρονικού της Πεντέλης, είς το οποίον ρητώς χαρακτηρίζεται ο Τιμόθεος, οτι κατάγεται απο τον Κάλαμον της Αττικής, και οτι Μεντέλης ουδέποτε υπήρξε. Επομένως ο Βριλησσός της Αττικής κοσμογονίας, ημπορεί μαζί με τα μάρμαρα του, να διαιωνίζει και το όνομα του Πεντελικού."

Αν είναι ποτέ δυνατόν, το Ιερό Βουνό της Αθηνάς, να περιμένει χιλιάδες χρόνια για να πάρει το οριστικό όνομα του απο ένα...καλόγερο !!!

Σχετικά με τις οχυρώσεις που λές, έχω εντοπίσει πάρα πολλές απο αυτές. Οι περισσότερες βρίσκονται σε δύσβατα και απρόσιτα απο το δάσος σημεία, υπάρχουν όμως κι'άλλες που βρίσκονται σε κοινή θέα. Μοιάζουν με πηγάδια. Κάποιοι λένε οτι πρόκειται για τα ιταλικά οχυρά. Δεν ξέρω να σου πώ σίγουρα. Όπως δεν γνωρίζω πόσα απο αυτά μπορούν να είναι αρχαία. Μοιάζουν όμως πάρα πολύ παλιά.
Όσον αφορά το σιδηρόδρομο, λυπάμαι, με έπιασες αδιάβαστο. Θα ήθελα πολύ να μάθω όμως αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω.

Φίλε Gkemma, κατά πρώτον χάρηκα πολύ που σε γνώρισα και απο κοντά, κατά δεύτερον θα'θελα να σταθώ στη φράση σου αυτή :

"… αν και παραμένει ‘στολίδι’ ακόμα και καμένη ακόμα και τόσο πληγωμένη από τα λατομεία…"

Είτε το πιστεύεις είτε όχι, τα ίδια ακριβώς έχω ακούσει απο πολλούς ανθρώπους, ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ φορές. Όλοι συνεχίζουν να την βλέπουν σαν την "ομορφοκοπελιά της Αττικής" όπως πολύ εύστοχα την χαρακτήρισε σε ποίημα του ο Κωνστανίνος Π.Μιχαήλ. Συνεχίζει, παρόλη την καταστροφή που υπέστη, να προσελκύει αμέτρητους ανθρώπους πάνω στο θείο κορμί της. Κάποιος που συνάντησα ένα μεσημέρι στους Αγ.Ασώματους μου είπε το εξής συγκλονιστικό :
"Πιό όμορφα αισθάνομαι να περπατήσω μέσα στα καμμένα δάση της Πεντέλης παρά στα δάση του χωριού της μάνας μου στην Ήπειρο." Όσο παράλογο κι'αν ακούγεται αυτό, δεν παύει να είναι αληθινό. Αυτή είναι η πραγματική ΜΑΓΕΙΑ της Πεντέλης. Ό'τι κι'αν έχει πάθει, ό'τι κι'αν της έχει συμβεί, πάντα θα αποτελεί πόλο έλξης των Αθηναίων. Πόσα καμμένα βουνά ξέρετε που οι άνθρωποι να νιώθουν όμορφα πηγαίνοντας σ'αυτά ;
Σίγουρα για τον Τιμόθεο Κιλίφη, αν και δεν ασπάζομαι σε καμία περίπτωση αυτό που εκπροσωπεί, δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω την αγάπη του για το Πεντελικό Βουνό. Ο ίδιος σε ποίημα του για το Βουνό είναι που λέει :

Στολίδι μέσ στην Αττική,
Πεντέλη αγαπημένη.
Εσύ φαντάζεις καλλονή,
ακόμα και καμμένη

ROSTAR : Προχτές ερχόμουν με το αυτοκίνητο από τη Νέα Μάκρη προς την Αθήνα και μόλις έφτασα στο Γερμανικό Νεκροταφείο, άκουσα αυτό το υπέροχο τραγούδι του Bruce Dickinson...
Ήρθε στη μνήμη μου, ο φλεγόμενος ουρανός της πρόσφατης μεγάλης πυρκαγιάς μεγάλης πυρκαγιάς κι ανατρίχιασα.
Βγήκα αμέσως έξω κι αναλογίσθηκα το μέγεθος των εγκλημάτων που έχουν γίνει πάνω σ' αυτόν τον φυσικό Ναό της Μητέρας φύσης...
Κι όμως, στέκει εκεί περήφανος κι αγέρωχος κι εξακολουθεί να μας δίνει τα δώρα Του...
Κιεμείς συνεχίζουμε ακόμη να κάνουμε σχέδια, περαιτέρω...μικροοικονομικής εκμετάλλευσης !!! ...άκου να βγάλουμε όλο το μάρμαρο και να το πουλήσουμε, όπως τα ραδίκια και τα μπρόκολα στις λαϊκές αγορές !...Έλεος !....
Καθώς στεκόμουν ασάλευτος κι έφερνα στο μυαλό μου το ενδεχόμενο, πιστέψτε με ρε παιδιά, ευχήθηκα μ' όλη τη δύναμη της ψυχής μου ότι αν ποτέ γίνει κάτι τέτοιο, ας δώσουν οι Υπέρτατες του Σύμπαντος Δυνάμεις να πέσει η μεγαλύτερη δυνατή καταστροφή στην πόλη των όντων εκείνων που θα το επιχειρούσαν...

Δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω Φίλε μου. Εσύ τα'πες όλα. Να΄σαι καλά.
Και κάτι άσχετο : Ώστε και Bruce Dickinson, έτσι Rostar ; Τενόρος ο τύπος δε συμφωνείς ; Άσε δε, για εκείνο το αριστούργημα που καλείται Σιδηρά Παρθένα.
Τι να πεί κανείς για αυτό...

Σας χαιρετώ

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 00:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!


ΦΙΛΕ ΝΤΑΒΕΛΗ ΝΑ ΣΕ ΣΥΓΧΑΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΟΡΟΣ ΠΕΝΤΕΛΗ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ...

ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΝΑ ΔΡΟΥΖΑ..

ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΟΝΛΙΝΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΟΥ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΝΥΚΤΟΒΙΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ,ΑΙΘΕΡΙΚΑ ΟΝΤΑ,ΠΝΕΥΜΑΤΑ,ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.

ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΝΛΙΝΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ,ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΑΡΟΧΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 03:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Ntavelis666, αναμενω mail σου - οποτε μπορεις εννοειται.


ο σκυλος μου ειναι ενας αγαθος γιγας - τα παει πολυ καλα με ολους.

τον θελω απλα για επιβεβαιωση των αισθησεων μου (εκ πειρας).

χαχαχα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 10:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιντεο του εσωτερικα? στην Αννα Δρουζα? ποτε εγινε αυτο??? δεν εμαθα τπτ..

-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 18:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Χαίρομαι που έχω και πάλι την ευκαιρία ναμιλήσω λίγο μαζί σας και χαίρομαι που σας βρίσκω πάλι μαζεμένους.
Φίλε μου Νταβέλη, ήθελα να σε πλήροφορήσω ότι τα δενδράκια σου χαίρουν άκρας υγείας εκτός απο ένα. Θέλουν όμως εσπευσμένα γερή υποστήριξη γιατί έχουν λυγίσει πορα πολύ, σχεδόν ακουμπούν στο έδαφος.
Λυπάμαι αλλά δεν είχα ούτε τον χρόνο ούτε την δυνατότητα να κάνω τίποτα.
Δεν ξέρω άν γνωρίζετε, αλλά το εκλησίκι του αη Γιάννη των λατομείων έχει δεχθεί κάποιες προσπάθειες συντήρησης και μάλιστα από ιδιώτες.
Μέσα σ αυτές τις προσπάθειες είναι και το ξεκίνημα στις εξωτερικές γωνίες του που προσπαθούν να τι καλύψουν με μάρμαρο, και συγκεκριμένα
με λευκό και ένα χρώμα σαν του ξύλου. Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλη η διαδικασία. Κάποιος όμως είχε γράψει στο μάρμαρο με το χρώμα του ξύλου
<<Αυτές τις αηδίες να τις κάνετε σπίτι σας>>. Αυτό όμως που πραγματικά με λύπησε είναι το ότι λίγο πριν φύγουμε (η οικογένεια), ήλθε κάποιος με ένα ανοιχτό πράσινο αυτοκί νητο παλιό και αφόυ είδε τα γραφόμενα και αφήνοντας να εννοηθεί ότι ήταν ένας από αυτούς που πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους στο εκλησάκι, αρχισε να ωρίεται γιά τους βάνδαλους και θέλοντας να μου δίξει ποση βοήθεια χρειαζόταν τό εκκλήσάκι, άρχισε να βγάζει τον εξωτερικό σοβά της εκλησίας με τα χέρια του, και στις παρακλήσεις μου να μην το κάνει αυτό θυμωνε πιό πολύ και σε κάποια στιγμή βρίσκοντας κάποιο φτυάρι το πήρε και συνέχισε να βγάζει τον σοβά πιό γρήγορα. επειδή δεν μπορούσα να κάνω τίποτα να τον σταματήσω και πιστεύοντας ότι θα ηρεμούσε αν έφευγα,αυτό και έκανα.
Λυπάμαι φίλε μου γιά την δυσάρεστη πληροφορία, αλλά αν γνωρίζεις ποιός είναι ίσως θα μπορούσες φιλικά να του κάνεις κάποια σύσταση.
Και ίσως αν υπάρξει κάποιο ενδιαφέρον να γίνει μιά σωστή μελέτη γιά το ποιός ειναι ο πιό κατάλληλος τρόπος να προστατευθεί το εκλησάκι χωρίς να γίνει καμμία ζημιά από καμμία άποψη.
Φιλικότατα.

Edited by - glinaaea on 16/03/2004 18:14:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GKEMMA
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2004, 22:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GKEMMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"… αν και παραμένει ‘στολίδι’ ακόμα και καμένη ακόμα και τόσο πληγωμένη από τα λατομεία…"

File mou Ntaveli auto pou egrapsa to enoo...den exo kamia prothesi kai kamia diathesi na leo pragmata ta opoia den me ekfrazoun...

Itan einai kai tha einai ena stolidi i 'magiki' Penteli...ena pragmatiko stolidi...enas anektimitos thisauros gia tin Attiki kai gia oli tin Ellada...kai giati oxi akoma kai gia olo to planiti...

Kai ego xarika pou se gnorisa apo konta Ntaveli... rixe mia matia sto mail sou...

---------

-Oligo Fos Kai Makrino Se Mega Skotos Ki Ermo
-Kathenas Ki O Kosmos Tou Kathenas Ki O Theos Tou

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 03:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Glorfindel, καλώς ήλθες. Σε ευχαριστώ πολύ για τα θερμά σου λόγια.
Ναί, ήμουν μαζί με τα παιδιά του Εsoterica. Το βίντεο είναι απο εκείνη την ημέρα που τους συνάντησα εντελώς τυχαία στη Σπηλιά.
Σε ευχαριστώ που προθυμοποιήθηκες να με βοηθήσεις, το εκτιμώ ιδιαίτερα. Είμαι σίγουρος οτι έχουμε να κάνουμε με όλα αυτά που αναφέρεις. Τα κατά καιρούς διάφορα ευρήματα το αποδεικνύουν αυτό. Σίγουρα όμως δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με αυτά. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Το συζητάμε όμως αν θέλεις.

Jonniebegood, φύγαμε ! Θα σου στείλω mail.

Φίλε μου Glinaaea, χαίρομαι που τα δέντρα μας πάνε καλά. Όσο για αυτόν που είδες, μάλλον τον ξέρω. Άσε μη δίνεις σημασία.
Μιάς που ανέφερες όμως τα περί δέντρων, έχω να κάνω μια πρόταση σε όλους τους Φίλους εδώ. Ο καιρός δείχνει να βελτιώνει, οπότε είναι μια καλή σκέψη (όσοι φυσικά απο εσάς θέλουν και μπορούν) να κανονίσουμε την επόμενη αναδάσωση σε σύντομο χρονικό διάστημα. Όσο πιο πολλοί, τόσο περισσότερα δέντρα θα στολίζουν στο μέλλον τις πυρπολημένες πλαγιές του Βουνού. Τι λέτε ;

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 03:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


αρχισε να ωρίεται γιά τους βάνδαλους και θέλοντας να μου δίξει ποση βοήθεια χρειαζόταν τό εκκλήσάκι, άρχισε να βγάζει τον εξωτερικό σοβά της εκλησίας με τα χέρια του, και στις παρακλήσεις μου να μην το κάνει αυτό θυμωνε πιό πολύ και σε κάποια στιγμή βρίσκοντας κάποιο φτυάρι το πήρε και συνέχισε να βγάζει τον σοβά πιό γρήγορα.



αυτον πρεπει να τον βαλουμε να επισκευασει και ολα τα αρχαια μνημεια, οχι μονο τις εκκλησιες - δε θ αφησει τιποτα ατσιμενταριστο

ο Θεος να μας φυλαει απο τις καλες προθεσεις ορισμενων

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Glorfindel
Μέλος 2ης Βαθμίδας


385 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 22:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Glorfindel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!

ΓΝΩΡΙΖΩ ΦΙΛΕ ΝΤΑΒΕΛΗ ΠΩΣ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ "ΜΑΓΝΗΤΗΣ" ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΝΤΑ ΑΛΛΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ,ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΕΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ...ΚΑΙ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...

ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ;
ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΠΕΡΙΟΔΟ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAUDi
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2004, 18:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SAUDi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Νταβελη, αυτο που σου ειχα πει πριν καιρο ισχιει ακομα!
Πρεπει να μαζευτουμε για μια δενδροφυτευση συντομα
Και ο καιρος οπως ειπες ειναι πλεον καταλληλος και ζεστος

-=Rabigh , D4 lost C1ty in Da D3sert o Ar4bia=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 37 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy