ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2004, 22:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας αγαπητοί μου φίλοι.
Παλιότερα είχα την γνώση ,ότι η αγάπη που εμείς οι άνθρωποι μοιραζόμαστε μεταξύ μας ,επαρκεί για την προσωπική ευτυχία του καθενός μας.
Όταν μεγάλωσα και επεξεργάστηκα και πάλι την πληροφορία αυτή ,αντιλήφθηκα πόσο λανθασμένη αντίληψη είχα .
Σήμερα γνωρίζω ,ότι η αγάπη είναι η ουσία του θεού.
Δεν μπορεί κανείς να την επεξεργασθεί με το μυαλό. Είναι υπεράνω των γνώσεών μας. Όσα και αν πω για αυτήν ,δεν είναι αρκετά ,για να την απεικονίσω ορθά.
Έτσι προσπάθησα να την πλησιάσω αλλιώς.
Μετά από αρκετό μόχθο, κατάφερα κάποια στιγμή να την νιώσω.
Μπορώ να πω ότι έχω εξαρτοποιηθεί από αυτήν συνειδητά.
Η αγάπη είναι μέσα μας ,από την ώρα ( ίσως και πρότερα ),της γέννησής μας.
Θα πρέπει όλοι μας να ασχολούμαστε ,όσο περισσότερο γίνεται με αυτήν την θεϊκή ουσία.
Δεν φτάνει ολάκερη η ζωή μου ,για να την αναλύσω και να βγάλω συμπεράσματα ,για την σύνθεσή της.
Φτάνει όμως ,για να κατορθώσω να την τιμήσω .
Τιμή δίνουμε στην αγάπη ,όταν την αφήνουμε να μας οδηγήσει ,την ύπαρξή μας.
Όσο ποιο νωρίς το αντιληφθεί ο άνθρωπος ,τόσο λιγότερο πολύτιμο χρόνο χάνει ,στον μάταιο αυτόν κόσμο.
Το αναφέρω αυτό ,με την σκέψη ,ότι υπάρχουν ακόμη άνθρωποι ,που έφυγαν και δεν νόησαν τον λόγο που έζησαν.
Αν έχω μια γνώση ,αυτή πηγάζει ,από την θεϊκή ουσία την αγάπη.
Την γεύθηκα τόσες φορές ,που μου ψιθύρισε ένα απόλυτο μυστικό της.

-Αγαπημένο μου παιδί , προετοιμάσου για την ζωή μετά τον θάνατο-

Ήτανε ψίθυρος ,που διέσχισε το σύμπαν ολόκληρο και κατέληξε στην ψυχή μου.
Ο θεός είναι παντού .
Απλά εμείς ,που ζούμε σε μια κλειστή ,η ανοιχτή ανθρώπινη κοινωνία ,την έχουμε περιορίσει σε απελπιστικά μικρά περιθώρια. Τόσο μικρά που δεν την επιτρέπουν να την αφήσουμε να μας οδηγήσει εκεί ,που αυτή θέλει.
Μας αφήνει να βαδίζουμε εκεί ,που εμείς θέλουμε ,ακόμη και αν αυτός ο δρόμος ,είναι αντίθετος με τον δικό της.
Η ελευθερία ,που μας έδωσε για να το κάνουμε αυτό ,είναι σημαντικότερη ,ακόμη και από την ίδια την ζωή μας, γιατί ζωή δίχως αγάπη ,σημαίνει ματαιότητα.

Με αγάπη .
Alfa-omega


semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 01:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβω,η ερωτησή σου είναι ποση αγάπη χρειαζόμαστε????..και εγώ πιστεύω πως η αγάπη είναι πολύ σημαντική και πως πηγάζει καπου μεσα μας...αλλά δεν μετριεται..Δηλαδη,δεν μπορεις να πεις χρειαζεσαι τόση αγάπη...Γενικα,οι ανθρωποι των δυτικων χωρων εχουν παραμερισει την αγαπη και ιδιαιτερα τη ζωη..εχουν χασει το νοημα...
Συγνωμη αν ειμαι καπως εκτος του θεματος σου..αλλα δεν καταλαβαινω αν απλα θες μεσα στο τοπικ σου για να μιλαμε για κατι τοσο ομορφο οπως ειναι η αγαπη ή αν απλα ρωτας ποση χρειαζομαστε..και παλι να την χρειαστουμε γιατι???..με ποιο σκοπο??για ποιο λογο?
φιλικα

...ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

semina
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 01:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους semina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα επίσης να σε καλοσωρίσω στο εσωτερικά
με φιλικη παντα διαθεση,
Σεμινα

...ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 02:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω πόση χρειαζόμαστε, αλλά είμαι σίγουρη ότι είναι το μόνο, το οποίο χρειαζόμαστε.

Καλώς ήλθες, alfa-omega!


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 08:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω πόση χρειαζόμαστε, αλλά είμαι σίγουρη ότι είναι το μόνο, το οποίο χρειαζόμαστε

καλώς ήρθες κι από μένα alfa-omega !

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 12:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Σεμίνα , Zadok +Galadriel ,ευχαριστώ για το καλωσόρισμα στην όμορφη και ανήσυχη παρέα σας.
Από το γεγονός ,ότι σε όλους εσάς λύπη η αληθινή ,η ανιδιοτελή αγάπη ,με κάνει να συμπεράνω ,ότι την έχετε γνωρίσει . Ό καθένας φυσικά ,με τον δικό του τρόπο.
Ο λόγος που άνοιξα αυτό το τόπικ ,είναι για να ανιχνεύσω μαζί σας ,την πηγή από την οποία προέρχεται Δεν εννοώ την φθηνή την εμπορική αγάπη ,που διατίθεται μεταξύ μας , έναντι κάποια ς αμοιβής. Αυτή πηγάζει από το μυαλό.
Στοχεύω στην μία και την μοναδική θεϊκή αγάπη ,που είναι η ουσία του πλάστη και δημιουργού μας.
Τι σημαίνει για τον καθένα , η λέξη αγάπη ;;
Πως δημιουργείται στην ψυχή μας ;;
Μπορούμε να την γευθούμε ;;
Γιατί πρέπει να αγαπάμε ;;
Πόσο τακτικά πρέπει να αγαπάμε στην ζωή μας ;;
Μπορούμε, να γίνουμε ευτυχισμένοι ,δίχως την αγάπη ;;
Γιατί ο κόσμος , ( πλειοψηφία ) ,την απαρνήθηκε ;;

Δεν είναι ανάγκη ,να απαντηθούν ,όλες οι ερωτήσεις ,εδώ και τώρα .
Σας ευχαριστώ ,εκ των προτέρων ,για την συμμετοχή σας.

Με ανήσυχο πνεύμα .
Alfa-omega.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2004, 14:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από το γεγονός ,ότι σε όλους εσάς λύπη η αληθινή ,η ανιδιοτελή αγάπη ,με κάνει να συμπεράνω ,ότι την έχετε γνωρίσει

Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι μας λείπει η αληθινή, ανιδιοτελής αγάπη?


"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 19:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν ξέρω πόση χρειαζόμαστε, αλλά είμαι σίγουρη ότι είναι το μόνο, το οποίο χρειαζόμαστε

ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..


Από το γεγονός ,ότι σε όλους εσάς λύπη η αληθινή ,η ανιδιοτελή αγάπη ,με κάνει να συμπεράνω ,ότι την έχετε γνωρίσει

Από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι μας λείπει η αληθινή, ανιδιοτελής αγάπη?

Από το γεγονός αγαπητέ galadriel, ότι στην σημερινή κοινωνία μας ,η πλειοψηφία των ανθρώπων ,δεν είναι ευχαριστημένοι με την προσωπική ζωή τους.
Αυτό οφείλεται στην έλλειψη της ανιδιοτελούς αγάπης.
Αυτήν την αγάπη την παίρνουμε σχεδόν όλοι, από την μητέρα μας ,κατά την διάρκεια της ανατροφής μας.
Όταν μεγαλώνουμε η κοινωνία ( πλειοψηφία των συνανθρώπων ),μας μαθαίνει ,ότι η αγάπη είναι αδυναμία . Έτσι το κοινωνικό σύστημα την μετατρέπει ,σε :
Καθαρά Εμπορική.
Ποιος είναι σήμερα ευχαριστημένος ,με την εμπορευματοποίηση της ουσίας του ( που είναι η αγάπη) ;;
Ίσως να αντιλαμβάνομαι τα πράγματα λάθος.
Ίσως η πλειοψηφία της κοινωνίας μας ,να είναι ευχαριστημένοι από την ζωή τους.
Εσύ τι γνώμη έχεις ;;

Σου εύχομαι αγαπητέ φίλε galadriel ,να αγαπάς και μόνο να αγαπάς.
Alfa-omega


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 20:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΟΥ 'ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ..

κατ'αρχήν alfa-omega, αυτή είναι η ψηφιακή υπογραφή της σεμίνας, ή μάλλον ήταν για κάποιο διάστημα.... μην το γενικεύεις για όλους μας...

έπειτα είμαι "η" galadriel

ας γυρίσουμε τώρα στο θέμα μας, το πως εννοεί καθένας την αγάπη και το πως την βιώνει πολύ λίγο έχει να κάνει με την ανατροφή που έχει πάρει ή με τις κατευθύνσεις της κοινωνίας, κι αυτό γιατί πιστεύω πως όλοι είμαστε υπεύθυνοι για το πόσο και αν επηρεαζόμαστε από το περιβάλλον μας
.... υιοθετούμε ή απορρίπτουμε τις "επιταγές" της κοινωνίας σύμφωνα με το πόσο ταιριάζουν σε μας τους ίδιους...
... αν δεν υπάρχει μέσα μας η αγάπη δύσκολα θα την αναγνωρίσουμε έξω είτε πρόκειται για την ερωτική αγάπη είτε για οποιοδήποτε άλλο είδος της...

η άποψη μου είναι πως οι άνθρωποι δεν είναι ευχαριστημένοι γενικά με τον εαυτό τους και όχι μόνο με την έλλειψη ή την ύπαρξη της αγάπης μέσα τους....

και φυσικά η εμπορευματοποίηση της αγάπης είναι λάθος! προφανώς όμως για να συμβαίνει, εξυπηρετεί τις ανασφάλειες και τις ανάγκες κάποιων που δεν έχουν άλλο τρόπο να την προσεγγίσουν...

τουλάχιστον για μένα, είναι σαν το οξυγόνο, το ίδιο απαραίτητη και αναγκαία... και όπως αναπνέω το οξυγόνο, έτσι την αφήνω να "ποτίσει" όλη μου την ύπαρξη..

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 22:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή galadriel ,ζητώ ταπεινά συγνώμη για το γραμματικό μου λάθος.
Θα επικεντρωθώ μονάχα στα ακόλουθα ουσιώδη ,που μου έγραψες. (όχι ότι τα υπόλοιπα δεν είναι σημαντικά ).


τουλάχιστον για μένα, είναι σαν το οξυγόνο, το ίδιο απαραίτητη και αναγκαία... και όπως αναπνέω το οξυγόνο, έτσι την αφήνω να "ποτίσει" όλη μου την ύπαρξη..


Με αυτά που γράφεις με βρίσκεις σχεδόν απόλυτα σύμφωνο.
Η αγάπη είναι η ουσία του θεού. Η αγάπη είναι η ουσία της ψυχής μας.
Αν δεν υπάρχει αυτή και εμείς δεν υπάρχουμε.
Αν δεν την ενεργοποιούμε ( δεν την αφήνουμε να ποτίσει την ύπαρξη μας ),τότε απλά ζούμε σε μια εικονική πραγματικότητα .
Πιστεύω ότι είναι ποιο σημαντική ,από το οξυγόνο.
Όπου υπάρχει η θεϊκή ουσία αγάπη, υπάρχει και ο τρόπος να επιβίωση. Αυτό πιστεύω ότι γίνεται ,επειδή η θεϊκή ουσία ,είναι θαυματουργή. Άλλωστε μέσα από την ουσία αυτήν την θεϊκή ,μπορούμε να αντιληφθούμε ότι υπάρχουμε.
Το μυαλό ,η σκέψη και οι αισθήσεις είναι τα εργαλεία ,που χρησιμοποιεί η ψυχή μας ,ώστε να δημιουργείται η (ανθρώπινη) λογική.
Αυτή η λογική ,αν είναι υγιείς ,το καταβαίνουμε από την ποιότητα της αγάπης.

Όταν περιέχει φτηνή αγάπη ,είναι η τυπική κοινωνική λογική.
Όταν περιέχει ανιδιοτελή αγάπη , είναι η ορθή λογική της δημιουργίας του κόσμου.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι :Η έλλειψη της ανιδιοτελούς αγάπης ,είναι η αιτία ,που αποξενώνει τους ανθρώπους ,μεταξύ τους.

Πιστεύω ότι αν λειτουργούσε η αγάπη ,όπως θαυμάσια έγραψες , -ως πότισμα της υπάρξεως - ,σε κάθε άνθρωπο ,η τουλάχιστον στην πλειοψηφία , τότε η κοινωνία μας ,θα ήταν μια υπέροχη χριστιανική κοινωνία.

Δεν μου έγραψες όμως , πως λειτουργεί η αγάπη ( ο θεός ),μέσα από την ύπαρξή σου ;;

Με φιλικά αισθήματα.
alfa-omega

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2004, 22:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H αγάπη και ο Θεός (ο όποιος θεός) δεν είναι ταυτόσημες έννοιες για μένα....

Η αγάπη και ο θεός δεν λειτουργούν μέσα από την υπαρξη μου αλλά είναι αναπόσπαστο κομμάτι της....

...είμαι η αγάπη και είμαι ο θεός σε κάθε κύτταρο του σώματος και της ψυχής μου...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 11:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν θέλεις , για την ουσία του διαλόγου ,γράψε μου ένα παράδειγμα της αντίληψης σου ,για την αγάπη.
Όχι θεωρητικό αλλά κάποιο-οια , που να έχεις βιώσει η ίδια .
Αν δεν το επιθυμείς ,απλά αγνόησε την ερώτησή μου.


Με φιλικά αισθήματα.
Alfa-omega


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 11:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαρίστως...

βλέπω ένα λουλούδι στο βράχο, πολύ όμορφο και πολύ ευαίσθητο, δεν το κόβω να το πάρω σπίτι μου....το αφήνω εκεί που πρέπει να είναι για να είμαστε ευτυχισμένοι και οι δύο (εγώ και το λουλούδι) αλλά και όσοι άλλοι περάσουν από κει...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 12:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στοχεύω στην μία και την μοναδική θεϊκή αγάπη ,που είναι η ουσία του πλάστη και δημιουργού μας.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ 'ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ'
ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.

quote:
Μπορούμε να την γευθούμε ;;

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ....

quote:
Γιατί πρέπει να αγαπάμε ;;

ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΞΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ,
ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ, ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ
ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΜΕ ΛΙΓΑ....ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
ΜΠΟΡΟΥΜΕ...

quote:
Πόσο τακτικά πρέπει να αγαπάμε στην ζωή μας ;;

ΟΠΟΤΕ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ....
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΙΑ......


quote:
Μπορούμε, να γίνουμε ευτυχισμένοι ,δίχως την αγάπη ;;

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΖΗΤΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ....

quote:
Γιατί ο κόσμος , ( πλειοψηφία ) ,την απαρνήθηκε ;;

ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ....
ΔΕΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...


ΦΙΛΙΚΑ SIMONA....


*FORGET
OR
FORGIVE*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 17:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήλθες στην παρέα μας alfa-omega.

quote:
Ο λόγος που άνοιξα αυτό το τόπικ ,είναι για να ανιχνεύσω μαζί σας ,την πηγή από την οποία προέρχεται Δεν εννοώ την φθηνή την εμπορική αγάπη ,που διατίθεται μεταξύ μας , έναντι κάποιας αμοιβής. Αυτή πηγάζει από το μυαλό.
Στοχεύω στην μία και την μοναδική θεϊκή αγάπη που είναι η ουσία του πλάστη και δημιουργού μας.

Για μένα αυτή η μοναδική θεϊκή αγάπη είναι η αγάπη για την οικογένεια μου και πάνω από όλα για το παιδί μου. Δεν υπάρχει πιο αγνή και πιο ανιδιοτελής αγάπη από την αγάπη μιας μάνας για τα παιδιά της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 18:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βλέπω ένα λουλούδι στο βράχο, πολύ όμορφο και πολύ ευαίσθητο, δεν το κόβω να το πάρω σπίτι μου....το αφήνω εκεί που πρέπει να είναι για να είμαστε ευτυχισμένοι και οι δύο (εγώ και το λουλούδι) αλλά και όσοι άλλοι περάσουν από κει...


Αυτό το παράδειγμα αγάπης ,μου δημιουργεί την εντύπωση, ότι η αγάπη την οποία νιώθεις και αισθάνεσαι εκείνη την στιγμή , ελέγχεται πλήρως από το μυαλό σου.
Δεν αφήνεις περιθώρια ,στην αίσθηση , που δημιουργείται εκείνη την στιγμή, στην ψυχή σου ,να ποτίσει ολάκερη την ύπαρξη σου.
Αν αντιλήφθηκα ορθά , το ερέθισμα των ματιών σου ,προσπαθείς να το αξιολογήσεις με την λογική.
Πως αξιολογείς αγαπητή galadriel , το αντίκρισμα της ανατολής ,ή της δύσης του ήλιου ;;;
Με ποια κριτήρια ;;;
Προσπαθείς να το αναλύσεις ,η απολαμβάνεις απλά τις στιγμές ,που τα παρατηρείς ;;
Το αντίκρισμα αυτό , έχει για εσένα ,κάποια σχέση με την λέξη (η την ουσία, αγάπη);

Σου ανέφερα το παράδειγμα αυτό ,επειδή τον ήλιο σε σχέση με το λουλούδι, δεν μπορεί κανένας άνθρωπος να τον ταρακουνήσει .


Αγαπητή SIMONA σε ευχαριστώ θερμά , για τις απαντήσεις σου .
Είναι όλες ειλικρινά ενδιαφέρουσες απόψεις.
Θα σταθώ με την άδεια σου ,στην τελευταία για εμένα ,ποιο ενδιαφέρουσα άποψή σου.


ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ....
ΔΕΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...

Πόσο διαφορετική μπορεί να είναι ,( όχι σε μέγεθος ),η αγάπη που νιώθεις εσύ , για τους γονείς σου ,από αυτήν που νιώθω εγώ για τους δικούς μου ;;;
Υπάρχει μονάχα διαφορά στον τρόπο ,με τον οποίο την εκδηλώνουμε ;;;
Την νιώθω εγώ διαφορετικά ,από ότι εσύ ;;;
Μήπως αλλάζει ο τρόπος που νιώθουμε αγάπη, ανάλογα με το πρόσωπο ,η το αντικείμενο ,για το οποίο την νιώθουμε ;;;

Εγώ ειλικρινά , ( μετά από την πνευματική αναγέννηση της ψυχής μου ), νιώθω την ίδια αγάπη, για ένα ξένο ,η το δικό μου παιδί.

Αυτό είναι θετικό η αρνητικό στοιχείο , ( κατά την δική σου εκτίμηση ),για την εξέλιξη της ψυχή μου ;;;


Θερμή παράκληση. Όταν απαντάω σε παραπομπή, δεν γνωρίζω , πως μπορώ να υπογραμμίσω ,η να διαχωρίσω τα γραφώμμενα μου ,από αυτά του συνομιλητή μου.
Μπορείτε να βοηθήσετε ;;;

Σας εύχομαι ,ότι καλύτερο για σήμερα .
Με αγάπη.
Alfa-omega


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 18:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς ήλθες στην παρέα μας alfa-omega.

quote:
Ο λόγος που άνοιξα αυτό το τόπικ ,είναι για να ανιχνεύσω μαζί σας ,την πηγή από την οποία προέρχεται Δεν εννοώ την φθηνή την εμπορική αγάπη ,που διατίθεται μεταξύ μας , έναντι κάποιας αμοιβής. Αυτή πηγάζει από το μυαλό.
Στοχεύω στην μία και την μοναδική θεϊκή αγάπη που είναι η ουσία του πλάστη και δημιουργού μας.

Για μένα αυτή η μοναδική θεϊκή αγάπη είναι η αγάπη για την οικογένεια μου και πάνω από όλα για το παιδί μου. Δεν υπάρχει πιο αγνή και πιο ανιδιοτελής αγάπη από την αγάπη μιας μάνας για τα παιδιά της.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 18:34:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ ειλικρινά , ( μετά από την πνευματική αναγέννηση της ψυχής μου ), νιώθω την ίδια αγάπη, για ένα ξένο ,η το δικό μου παιδί.

Αυτό είναι θετικό η αρνητικό στοιχείο , ( κατά την δική σου εκτίμηση ),για την εξέλιξη της ψυχή μου ;;;



Έδωσες μόνη σου την απάντηση σου. Και βέβαια είναι θετικό στοιχείο και δείχνει πόσο έχεις ξεδιπλώσει την ψυχή σου και τι έχεις κερδίσει από αυτήν. Θέλει πολλή εσωτερική αναζήτηση για να γίνει αυτό αλλά κερδίζεις πολλά.

quote:
Θερμή παράκληση. Όταν απαντάω σε παραπομπή, δεν γνωρίζω , πως μπορώ να υπογραμμίσω ,η να διαχωρίσω τα γραφώμμενα μου ,από αυτά του συνομιλητή μου.
Μπορείτε να βοηθήσετε ;;;


Για αυτό θα πρέπει να πας στο θέμα Τεχνικά προβλήματα και λύσεις και να κάνεις διάφορες δοκιμές. Πληροφοριακά σου λέω ότι πρέπει λίγο να ''παίξεις'' με τα κουμπάκια Β,Ι,U και να τοποθετήσεις τις αγκίλες που θα βγουν στην αρχή και στο τέλος του κειμένου που θέλεις να τονίσεις.

''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 18:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για μένα αυτή η μοναδική θεϊκή αγάπη είναι η αγάπη για την οικογένεια μου και πάνω από όλα για το παιδί μου. Δεν υπάρχει πιο αγνή και πιο ανιδιοτελής αγάπη από την αγάπη μιας μάνας για τα παιδιά της.


[/quote]


Ευχαριστώ για το θερμό καλοσώρισμα αγαπητέ mystic.

Και εγώ θαυμάζω την ανιδιοτελή μητρική αγάπη.

Πως θα σχολίαζες την αγάπη του δημιουργού ,προς τον άνθρωπο ;;;
Έχουν κοινά σημεία ,αυτά τα δύο μεγέθη ;;;
Αν ναι ,ποιο είναι ποιο ολοκληρωμένο αίσθημα ;;;
Μήπως δεν μπορούμε να απαντήσουμε ,λόγω άγνοιας της αγάπης του δημιουργού ;;;

Σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου.
Με ανύσηχο πνεύμα.
alfa-omega.

Συγνώμη για την διπλή απάντηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2004, 19:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το παράδειγμα αγάπης ,μου δημιουργεί την εντύπωση, ότι η αγάπη την οποία νιώθεις και αισθάνεσαι εκείνη την στιγμή , ελέγχεται πλήρως από το μυαλό σου.
Δεν αφήνεις περιθώρια ,στην αίσθηση , που δημιουργείται εκείνη την στιγμή, στην ψυχή σου ,να ποτίσει ολάκερη την ύπαρξη σου.
Αν αντιλήφθηκα ορθά , το ερέθισμα των ματιών σου ,προσπαθείς να το αξιολογήσεις με την λογική.
Πως αξιολογείς αγαπητή galadriel , το αντίκρισμα της ανατολής ,ή της δύσης του ήλιου ;;;
Με ποια κριτήρια ;;;
Προσπαθείς να το αναλύσεις ,η απολαμβάνεις απλά τις στιγμές ,που τα παρατηρείς ;;
Το αντίκρισμα αυτό , έχει για εσένα ,κάποια σχέση με την λέξη (η την ουσία, αγάπη);

αυτό που εσύ ερμηνεύεις σαν λογική εντύπωση απ' αυτό που σου έγραψα δεν είναι έτσι... κι αυτό γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σου μεταδώσω την αίσθηση της στιγμής παρά μόνο μέσα από μια γλώσσα που διέπεται από λογικούς κανόνες....

στο παράδειγμα με το λουλούδι δεν το αναλύω εκείνη την στιγμή , έτσι νιώθω και έτσι κάνω... μου φτάνει η αγάπη που μοιράζομαι μαζί του εκείνη την στιγμή, αλλά εδώ, σε σένα κάπως πρέπει να το περιγράψω...

το ίδιο συμβαίνει και με τον ήλιο και την μητέρα γη... νιώθω τις δονήσεις τους να με ποτίζουν και να μου προσφέρουν αγάπη και αυτή την αγάπη την αντανακλώ κι εγώ στο περιβάλλον μου...

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 11:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευχαριστώ για το θερμό καλοσώρισμα αγαπητή mystic.

quote:
Πως θα σχολίαζες την αγάπη του δημιουργού ,προς τον άνθρωπο ;;;
Έχουν κοινά σημεία ,αυτά τα δύο μεγέθη ;;;
Αν ναι ,ποιο είναι ποιο ολοκληρωμένο αίσθημα ;;;
Μήπως δεν μπορούμε να απαντήσουμε ,λόγω άγνοιας της αγάπης του δημιουργού ;;;

Αγαπητή Alfa-Omega,
για άλλη μια φορά έδωσες την απάντηση μόνη σου. Καταρχήν δεν μπορούμε να συγκρίνουμε δύο τέτοια μεγέθη (Δημιουργός-Αγάπη) γιατί είναι ανόμοια. Η αγάπη είναι κάτι που υπάρχει ανάμεσα μας, το συναντάμε κάθε μέρα γύρω μας και έχει αποτέλεσμα πάνω μας σε αντίθεση με τον Δημιουργό που υπάρχει μόνο νοητικά δίνοντάς μας κατά προσέγγιση αποτελέσματα. Δεν έχουμε μόνο άγνοια για την αγάπη του Δημιουργού αλλά και για τον Ιδιο.
Ανά τον κόσμο υπάρχουν πολλές και διάφορες απόψεις-θρησκείες που αφορούν τον Δημιουργό.Υπάρχει ακόμα και αμφισβήτηση για την υπάρξη του. Βέβαια οι περισσότερες κυρρήτουν την αγάπη, αλλά όχι όλες.
Μόνο εάν ξέραμε πραγματικά τι υπάρχει εκεί πάνω μόνο τότε θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε.



quote:
βλέπω ένα λουλούδι στο βράχο, πολύ όμορφο και πολύ ευαίσθητο, δεν το κόβω να το πάρω σπίτι μου....το αφήνω εκεί που πρέπει να είναι για να είμαστε ευτυχισμένοι και οι δύο (εγώ και το λουλούδι) αλλά και όσοι άλλοι περάσουν από κει...



Αγαπητή galadriel,
το παράδειγμά σου είναι πολύ ωραίο και παραστατικό αλλά νομίζω πως δεν αφορά την αγάπη αλλά τον σεβασμό. Αποικονίζεις ένα εύθραστο λουλούδι ευάλωτο σε κάθε είδους εξωτερικό παράγοντα, αυτό που λαμβάνω εγώ ως προέκταση είναι το λουλούδι να αποτελεί μια μικρογραφία της γης. Δεν είναι ότι δεν αγαπάμε τον πλανήτη μας και τον οδηγούμε στην καταστροφή αλλά το ότι δεν τον σεβόμαστε.
Ελπίζω να ληφθεί ως καλοπροαίρετος ο σχολιασμός μου.

''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 12:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή galadriel,
το παράδειγμά σου είναι πολύ ωραίο και παραστατικό αλλά νομίζω πως δεν αφορά την αγάπη αλλά τον σεβασμό


....για να το βάζω σαν παράδειγμα στην ερώτηση του alfa-omega για την αγάπη, σημαίνει ότι ο λόγος που το κάνω αυτό είναι από αγάπη και όχι απλώς από σεβασμό.... εξάλλου ο σεβασμός προκύπτει πολλές φορές από την αγάπη... αν μη τι άλλο ξέρω πως νιώθω....

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 12:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε mystic γειά σου.
Ο alfa-omega , είναι Ανήρ. ( απόλαυσα όμως τις στιγμές ,της υποτιθέμενης θηλυκότητας μου, μέσα από τα όμορφα κείμενα σου ).


Πως θα ήθελες εσύ ,( αυστηρώς προσωπική άποψη ), να συμπεριφέρεται το αίτιο της δημιουργίας σου .1) απέναντι σε εσένα ;
2) απέναντι στους συνανθρώπους σου. ;


Τι συμπεριφορά ,θα έπρεπε να έχει, σύμφωνα με την δική σου αντίληψη ;
Έχεις νιώσει ποτέ ,ότι ο δημιουργός ,σε αδικεί προσωπικά ;

Αν είναι πολλά τα ερωτήματα ,για να αναπτυχθούν σύντομα ,τότε γράψε μου κάτι ποιο απλό .

Εσύ ,πως θέλεις να είναι ο δημιουργός ;
(αφού απαντήσεις), Αυτή η άποψή σου ,είναι σταθερά διαχρονική ,η αναβαθμίζεται πνευματικά , κατά καιρούς ;


Προσωπική δική μου άποψη είναι ότι , ο κόσμος μας είναι μια χαρά έτσι όπως είναι.
Περιέχει αγάπη ,μίσος ,αισιοδοξία ,υπερηφάνεια ,αδικία ,δικαιοσύνη ,ελπίδα και για να μην πολυλογώ ,τα περιέχει όλα τα συναισθήματα .
Εκείνο που δεν περιέχει είναι ,η απόλυτη επίτευξη της ισότητας ,μεταξύ μας , η αλλιώς ,η απόλυτη αντίληψη της έννοιας δικαιοσύνη ,από τον άνθρωπο.

Αν ήταν τέλειος , θα είμαστε όλοι άνεργοι.
Τώρα που είναι ο κόσμος μπάχαλο, (με την καλή ένια) , μπορούμε να προσπαθήσουμε ( ομαδικά ),να τον φτιάξουμε καλύτερο.


Εννοείτε βέβαια, ότι μπορείς να κάνεις τα σχόλια σου ,επάνω σε αυτά που έγραψα .

Αναμένω με ανήσυχο πνεύμα .
Alfa-omega.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 12:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

αυτό που εσύ ερμηνεύεις σαν λογική εντύπωση απ' αυτό που σου έγραψα δεν είναι έτσι... κι αυτό γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σου μεταδώσω την αίσθηση της στιγμής παρά μόνο μέσα από μια γλώσσα που διέπεται από λογικούς κανόνες....
στο παράδειγμα με το λουλούδι δεν το αναλύω εκείνη την στιγμή , έτσι νιώθω και έτσι κάνω... μου φτάνει η αγάπη που μοιράζομαι μαζί του εκείνη την στιγμή, αλλά εδώ, σε σένα κάπως πρέπει να το περιγράψω...
το ίδιο συμβαίνει και με τον ήλιο και την μητέρα γη... νιώθω τις δονήσεις τους να με ποτίζουν και να μου προσφέρουν αγάπη και αυτή την αγάπη την αντανακλώ κι εγώ στο περιβάλλον μου...
[quote]


Αν θέλεις γράψε μου ,ένα παράδειγμα ,όπου δέχτηκες τόσο μεγάλη αγάπη ,( από συνάνθρωπο σου ,θηλυκό η αρσενικό ), ώστε να σου δημιουργηθεί η εσωτερική ανάγκη ,να μεταδώσεις την αγάπη αυτήν και στο άμεσο η έμμεσο περιβάλλον σου.

Προσωπικά ,δέχτηκα τέτοια αγάπη ,από συνάνθρωπο ,ο οποίος πιστεύει ακόμη σε έναν θεό της αγάπης .

Με ανάμεικτα φιλικά,ερωτικά αισθήματα .
Alfa-omega.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 13:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry Alfa-Omega για την παραποίηση του φύλου σου. (Θα προτιμούσα να με αποκαλούσες φίλη mystic αντί για φίλε mystic).


quote:
Πως θα ήθελες εσύ ,( αυστηρώς προσωπική άποψη ), να συμπεριφέρεται το αίτιο της δημιουργίας σου .1) απέναντι σε εσένα ;
2) απέναντι στους συνανθρώπους σου. ;

Προσωπικά δεν θα ήθελα καθόλου την δική του παρέμβαση. Με έκανε πάνω από όλα νοήμων άνθρωπο ώστε να μπορώ να επιβιώσω και να δημιουργήσω με την σειρά μου. Απέναντι στους συνανθρώπους μου θα ήθελα να συμπεριφέρεται όπως επιθυμεί ο καθένας από αυτούς.


quote:
Τι συμπεριφορά ,θα έπρεπε να έχει, σύμφωνα με την δική σου αντίληψη ;
Έχεις νιώσει ποτέ ,ότι ο δημιουργός ,σε αδικεί προσωπικά ;

Πιστεύω ότι έχει πλήρη αδιαφορία.
Συγνώμη αν είμαι σκληρή αλλά ζω σε έναν πολύ σκληρό κόσμο χωρίς καμιά θεϊκή παρέμβαση που αν υπήρχε δεν θα ήταν τόσο σκληρός. Για εμένα πρωταρχικό ρόλο έχει η υγεία. Πολλοί λένε είναι κάτι που εξαρτάται από τον Θεό. Αυτός σου την δίνει αυτός σου την στερεί. Γιατί λοιπόν να την στερήσει από ένα μικρό αθώο παιδί; Γιατί να την στερήσει από χιλιάδες άλλες αθώες ψυχούλες;
Προσωπικά δεν με έχει αδικήσει καθόλου, αλλά δεν μπορώ να μην διαμαρτυρηθώ για τους συνανθρώπους μου.
Βέβαια όλα αυτά θέλουν περαιτέρω ανάλυση αλλά δυστηχώς δεν έχω χρόνο.
Κάποια στιγμή θα επανέλθω.

quote:
Εσύ ,πως θέλεις να είναι ο δημιουργός ;
(αφού απαντήσεις), Αυτή η άποψή σου ,είναι σταθερά διαχρονική ,η αναβαθμίζεται πνευματικά , κατά καιρούς ;

Όπως προανέφερα θα ήθελα να ήταν όπως θα τον ήθελε ο καθένας βέβαια μόνο για καλούς σκοπούς και πάντα να αφήνει περιθώρια για εσωτερική αναβάθμιση της ψυχής. Ποτέ η άποψη μου δεν είναι σταθερά διαχρονική αλλά ανβαθμίζεται πνευματικά και έτσι πιστεύω πρέπει να είναι η άποψη κάθε αναζητητή εσωτεριστή.

''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 13:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν σου απαντήσω, θέλω να σου πω ότι η αγάπη για μένα είναι μια ενέργεια που αντιπροσωπεύει ολο το σύμπαν σε όποια μορφή και αν θέλει κανείς να την εντοπίζει, είτε αυτό είναι ο χριστιανικός θεός της αγάπης, είτε η μεγάλη μητέρα όλων.... όπως και να το δεις το ίδιο είναι...

...λοιπόν, ένα παράδειγμα...δυστυχώς και πάλι είναι κάτι πολυ μικρό σε σχέση με το τι περιμένει κανείς να ακούσει, αλλά για μένα η αγάπη μπορεί να εμφανίζεται και στα πιο μικρά πράγματα...

... είχα κάποτε λοιπόν μία σχέση...ο άνθρωπος αυτός ήξερε πόσο πολύ μ'αρέσει να τρώω οποιαδήποτε ώρα της ημέρας .... το βράδυ λοιπόν κατά τις 3 ξεκίναγε έφτιαχνε μια καταπληκτική μακαρονάδα και γύρω στις 4 που ήταν έτοιμη, ερχόταν και με ξύπναγε με ένα υπέροχο πιάτο δίπλα στο κρεβάτι μου, εγώ το έτρωγα και ξανακοιμόμουν ευτυχισμένη... αυτή η αγάπη που μου έδειχνε εκείνη τη στιγμή αυτός ο άνθρωπος με συντρόφευε όλη την υπόλοιπη μέρα στη δουλειά μου, στο δρόμο, στο λεωφορείο, παντού.... και σε όσους συναντούσα έδινα πάλι κάτι πίσω απ'αυτή την αγάπη...

Στο είπα το παράδειγμα είναι μικρό και ασυνήθιστο γιατί θα μου πεις τι σχέση έχουν τα μακαρόνια με την αγάπη.... δεν έχουν τα μακαρόνια, έχει η κίνηση που έκανε να μου προσφέρει κάτι, ακόμη και μέσα στον ύπνο μου.... δεν γινόταν να μην αντανακλώ αυτή την αγάπη στους γύρω μου λοιπόν...


quote:
Με ανάμεικτα φιλικά,ερωτικά αισθήματα .
Alfa-omega.

ε?!!!!!!

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 18:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote
ε?!!!!!!
quote


alfa-omega
Αγαπητή galadriel ,όταν διαβάζω κάτι , μέσα στην άβυσσο της ψυχής μου ,συγκρούονται συναισθήματα.
Στο ανάγνωσμα ,του κειμένου σου ,επικράτησε αυτό που έγραψα.
Έρωτας και φιλία .


quote
... είχα κάποτε λοιπόν μία σχέση...ο άνθρωπος αυτός ήξερε πόσο πολύ μ'αρέσει να τρώω οποιαδήποτε ώρα της ημέρας .... το βράδυ λοιπόν κατά τις 3 ξεκίναγε έφτιαχνε μια καταπληκτική μακαρονάδα και γύρω στις 4 που ήταν έτοιμη, ερχόταν και με ξύπναγε με ένα υπέροχο πιάτο δίπλα στο κρεβάτι μου, εγώ το έτρωγα και ξανακοιμόμουν ευτυχισμένη... αυτή η αγάπη που μου έδειχνε εκείνη τη στιγμή αυτός ο άνθρωπος με συντρόφευε όλη την υπόλοιπη μέρα στη δουλειά μου, στο δρόμο, στο λεωφορείο, παντού.... και σε όσους συναντούσα έδινα πάλι κάτι πίσω απ'αυτή την αγάπη...
quote


alfa-omega
Μου περιέγραψες εύστοχα , ( κατά την δική μου εκτίμηση),ένα βίωμα αληθινής αγάπης .
Εύχομαι να το νιώθεις και να το αισθάνεσαι ,παντού και πάντοτε .
Εύχομαι ,να βρίσκεις συχνά ,ανθρώπους με περίσσευμα αγάπης ,μέσα στην ψυχή τους ( στο χέρι σου είναι ).

quote
Sorry Alfa-Omega για την παραποίηση του φύλου σου. (Θα προτιμούσα να με αποκαλούσες φίλη mystic αντί για φίλε mystic).
Προσωπικά δεν θα ήθελα καθόλου την δική του παρέμβαση. Με έκανε πάνω από όλα νοήμων άνθρωπο ώστε να μπορώ να επιβιώσω και να δημιουργήσω με την σειρά μου. Απέναντι στους συνανθρώπους μου θα ήθελα να συμπεριφέρεται όπως επιθυμεί ο καθένας από αυτούς.
Πιστεύω ότι έχει πλήρη αδιαφορία.
Συγνώμη αν είμαι σκληρή αλλά ζω σε έναν πολύ σκληρό κόσμο χωρίς καμιά θεϊκή παρέμβαση που αν υπήρχε δεν θα ήταν τόσο σκληρός. Για εμένα πρωταρχικό ρόλο έχει η υγεία. Πολλοί λένε είναι κάτι που εξαρτάται από τον Θεό. Αυτός σου την δίνει αυτός σου την στερεί. Γιατί λοιπόν να την στερήσει από ένα μικρό αθώο παιδί; Γιατί να την στερήσει από χιλιάδες άλλες αθώες ψυχούλες;
Προσωπικά δεν με έχει αδικήσει καθόλου, αλλά δεν μπορώ να μην διαμαρτυρηθώ για τους συνανθρώπους μου.
Βέβαια όλα αυτά θέλουν περαιτέρω ανάλυση αλλά δυστηχώς δεν έχω χρόνο.
Κάποια στιγμή θα επανέλθω.

Όπως προανέφερα θα ήθελα να ήταν όπως θα τον ήθελε ο καθένας βέβαια μόνο για καλούς σκοπούς και πάντα να αφήνει περιθώρια για εσωτερική αναβάθμιση της ψυχής. Ποτέ η άποψη μου δεν είναι σταθερά διαχρονική αλλά ανβαθμίζεται πνευματικά και έτσι πιστεύω πρέπει να είναι η άποψη κάθε αναζητητή εσωτεριστή.
quote

alfa-omega
Αγαπητή φίλη mystic , έτερον εκάτερον. ( πάντως θα είχε πλάκα ,εγώ θήλυ και εσύ άρρεν. ( για φαντάσου) ).

Θα ήθελα να σου αδειάσω το περιεχόμενο της ψυχής μου ,( που περιέχει και ένα μέρος από τις δικές σου πνευματικές ανησυχίες ),με τις ακόλουθες σκέψεις.

Ο θεός δημιούργησε …….. ( δεν ξέρω αν συμφωνείς ).
Ο άνθρωπος κατασκεύασε …… ( --------------------)
Τα δύο μαζί ,είναι ένα .Το ένα μεμονωμένο , είναι μισό .Πότε ο άνθρωπος ολοκληρώνεται ;;
Εγώ προσπαθώ να αγαπήσω ,τον δημιουργό μου ,όσο αυτός εμένα , γιατί δεν το καταφέρνω ποτέ ;;
Όταν τον αφήνω να ενεργήσει ,μέσα από την ψυχή μου ,μου χαρίζει στιγμές αιώνιας ευτυχίας.
Αυτό συμβαίνει επειδή ο θεός για εμένα ,είναι αγάπη.
Αν κάποτε ενωθεί η δική μου αγάπη, με την απέραντη του δημιουργού ,θα γίνουμε ένα και το αυτό πράγμα και επειδή η θάλασσα είναι μεγαλύτερη από ένα ποτάμι, θα ευνοηθεί περισσότερο το ποτάμι ,παρά η θάλασσα.
Να κλείσω γράφοντας καλοπροαίρετα το εξής.
Είτε το θέλεις ,είτε όχι , η ύπαρξή σου περιέχει ενεργό κομμάτι του δημιουργού σου . ( το πνεύμα του ).
Αυτήν την θεϊκή πνευματική ενέργεια ,την χρησιμοποιούμε όλοι ,για να υπάρχουμε. ( δεν γνωρίζω πως γίνεται ,ο θεός ζει μέσα στην ψυχή μας).
Κανένας δεν είναι αυτοδημιούργητος στον πλανήτη μας.
Άλλος κάνει κατάχρηση της δύναμης αυτής και την εκμεταλλεύεται μονάχα για τον εαυτό του.
Άλλος , προσπαθεί να ανταποδώσει , την ενέργεια αυτή ,προσπαθώντας να νοήσει ,μέσα από την δημιουργία του θεού , το δικό του χρέος.
Από την στιγμή ,που δημιουργηθήκαμε ,έχουμε κάποιες υποχρεώσεις απέναντι του……..

Βλέπεις ,ότι το περιεχόμενο είναι αρκετά μεγάλο και θα χρειαζόταν να συμπιέσουμε ,τα αρχεία .

Όπως και να έχει ,χαίρομαι ιδιαίτερα ,όταν γράφεις κάτι για τον θεό ( για εμένα είναι αγάπη), γιατί όσα και να ειπωθούν για την θαυματουργεί αυτή
ουσία ,θα είναι λίγο . Καλύτερα λίγο από το τίποτε και νομίζω ,ότι κάτι πάει να γίνει σε αυτό το τόπικ μας.

Με αγάπη.
Alfa-omega.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2004, 19:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή galadriel ,όταν διαβάζω κάτι , μέσα στην άβυσσο της ψυχής μου ,συγκρούονται συναισθήματα.
Στο ανάγνωσμα ,του κειμένου σου ,επικράτησε αυτό που έγραψα.
Έρωτας και φιλία .

ααα.... γι'αυτό λένε άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου..?
να'σαι καλά κι ευχαριστώ για τις ευχές σου

"I pass the test....
I will diminish,
and go into the West,
and remain
Galadriel"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 11:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,
φίλε alfa-omega συμφωνώ με όσα γράφεις.
Το κακό με τον κόσμο μας είναι ότι λίγοι ενεργούν σαν εσένα και για αυτό ζούμε σε έναν κόσμο ανήθικο και σκληρό. Όπως είπε και η galadriel πολύ σωστά όποιος πάρει αγάπη δίνει αγάπη.


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SIMONA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


370 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 11:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SIMONA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Αγαπητή SIMONA σε ευχαριστώ θερμά , για τις απαντήσεις σου .
Είναι όλες ειλικρινά ενδιαφέρουσες απόψεις.
Θα σταθώ με την άδεια σου ,στην τελευταία για εμένα ,ποιο ενδιαφέρουσα άποψή σου.


ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ....
ΔΕΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...

Πόσο διαφορετική μπορεί να είναι ,( όχι σε μέγεθος ),η αγάπη που νιώθεις εσύ , για τους γονείς σου ,από αυτήν που νιώθω εγώ για τους δικούς μου ;;;


ΑΡΚΕΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ....

quote:
Υπάρχει μονάχα διαφορά στον τρόπο ,με τον οποίο την εκδηλώνουμε ;;;
Την νιώθω εγώ διαφορετικά ,από ότι εσύ ;;;

ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ
ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ....
Η ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΕΙΧΕ ΕΝΑ 12ΧΡΟΝΟ
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΞΕΔΙΔΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑ...ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΑ
ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ;;;;
ΤΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ;;;
ΤΗΝ ΝΙΩΘΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΚΕΙΝΗ Η 'ΜΑΝΑ' ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ;;
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΩΝ ΕΙΔΩΝ ''ΜΑΝΕΣ'' ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

quote:
Μήπως αλλάζει ο τρόπος που νιώθουμε αγάπη, ανάλογα με το πρόσωπο ,η το αντικείμενο ,για το οποίο την νιώθουμε ;;;

Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ...ΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΤΗΝ
ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ...

quote:
Εγώ ειλικρινά , ( μετά από την πνευματική αναγέννηση της ψυχής μου ), νιώθω την ίδια αγάπη, για ένα ξένο ,η το δικό μου παιδί.

ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΜΕ ΜΟΥ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.
ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟ....!!!!
(ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΗ,ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ!!)

quote:
Αυτό είναι θετικό η αρνητικό στοιχείο , ( κατά την δική σου εκτίμηση ),για την εξέλιξη της ψυχή μου ;;;

AΝ ΟΝΤΩΣ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ (!!!) ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΤΗΝ ΕΔΩΣΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΗΣ mystic.


ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΝ.....

*FORGET
OR
FORGIVE*
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2004, 23:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

SIMONA έγραψε.
Η ΜΑΝΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΙ ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΕΙΧΕ ΕΝΑ 12ΧΡΟΝΟ
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΞΕΔΙΔΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΑ ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑ...ΑΥΤΗ Η ΜΑΝΑ
ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ;;;;

Η άποψη μου είναι, έτσι όπως το διάβασα ,( δεν παρακολούθησα το θέμα),ότι η μητέρα δεν γνώρισε ποτέ στην ζωή της την αγάπη.
Πώς να μεταδώσει κάτι στο παιδί της ,από το οποίο είχε άγνοια ;;

Alfa-omega έγραψε
Στοχεύω στην μία και την μοναδική θεϊκή αγάπη ,που είναι η ουσία του πλάστη και δημιουργού μας.

SIMONA έγραψε.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ 'ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ'
ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.

Αγαπητή SIMONA , δεν καταφέρνω να σε αντιληφθώ( δεν έγραψα όλες τις απαντήσεις σου ,για την εξοικονόμηση του χώρου) . Αν είχες την ευγένεια ,να μου απαντήσεις στις ακόλουθες ερωτήσεις ,ίσως να άλλαζαν τα πράγματα. ( αν δεν σε ενδιαφέρει αυτό ,απλά ξέχνα τις ερωτήσεις μου).

1)Θα με ενδιέφερε να διαβάσω ,την δική σου άποψη ,για τον δημιουργό ;;
2)Αν θέλεις κάνε τον κόπο και γράψε μου ,πως υλοποιείς το αίσθημα της αγάπης σου ,στην καθημερινότητα. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ,θα μου αρκούσε.
Αν πάλι ,αυτό είναι προσωπικό δεδομένο για εσένα και δεν θέλεις να το δημοσιεύσεις ,γράψε μου ένα θεωρητικό.

3) Ποια ,η ποιες είναι για εσένα οι πηγές της αγάπης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Alfa-omega.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy