ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ( To ξέχασαν ή όχι)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kentayros_Sw_2004
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 21:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kentayros_Sw_2004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κείμενο αυτό, που ανακαλύφθηκε στην περιοχή Ναγκ Χαμμάντι της Αιγύπτου, ανήκει στα πλέον σημαντικά έργα του Γνωστικισμού. Πρόκειται για μια αποκάλυψη εσώτερων γνώσεων και αληθειών που παρέδωσε ο αναστηθείς Ιησούς στον Ιωάννη, το μαθητή Του.
Η αποκάλυψη αυτή απαντά στα δυο βασικά ερωτήματα:
Α) Ποια είναι η προέλευση του κακού και
Β)Πώς μπορούμε να φύγουμε απ' τον κόσμο του κακού (πονηρού) και να επιστρέψουμε στον ουράνιο οίκο μας.
Σύμφωνα με το Απόκρυφο του Ιωάννη, η πτώση συμβαίνει με την επιθυμία της Σοφίας (η οποία όπως και ο Χριστός είναι οντότητα-φως της υπέρτατης Θεότητας) να γεννήσει (εκδηλώσει) μια οντότητα δίχως την έγκριση του μεγάλου Πνεύματος ή συζύγου (συντρόφου) της. Συνέπεια αυτής της επιθυμίας είναι να γεννηθεί ο τερατώδης δημιουργός Θεός Ιαλδαβαώθ, ο οποίος εξακολουθεί να κατέχει ορισμένες από τις φωτεινές δυνάμεις της μητέρας του. Ο Ιαλδαβαώθ δημιουργεί αγγέλους για να εξουσιάζουν ολόκληρο τον κόσμο και να βοηθήσουν στη δημιουργία του ανθρώπου. Ο ίδιος ο άνθρωπος δημιουργείται κατά την τέλεια εικόνα του Πατέρα, όπως αντανακλάται στο νερό. Ο άνθρωπος έρχεται στη ζωή όταν ο Ιαλδαβαώθ πλανάται και του εμφυσά δύναμη φωτός. Αρχίζει λοιπόν ένας διαρκής αγώνας ανάμεσα στις δυνάμεις του φωτός και τις δυνάμεις του σκότους για την κυριαρχία των θεϊκών στοιχείων του ανθρώπου. Οι δυνάμεις του κακού θέτουν τον άνθρωπο σ' ένα υλικό σώμα για να τον κρατούν φυλακισμένο και δέσμιο και δημιουργούν επίσης τη γυναίκα ώστε η σεξουαλική επιθυμία να επιφέρει μια περαιτέρω διάσπαση των στοιχείων του φωτός και να γίνεται έτσι ακόμα πιο δύσκολη η διαφυγή. Στο τέλος αποστέλλεται ο Χριστός για να σώσει την ανθρωπότητα, υπενθυμίζοντας στους ανθρώπους την ουράνια προέλευση τους. Μόνο όσοι κατέχουν αυτή τη γνώση και ζουν ασκητικά, θα επιστρέψουν στο βασίλειο του φωτός. Οι άλλοι θα ενσαρκώνονται μέχρις ότου γνωρίσουν και αποδεχτούν τη λυτρωτική αυτή αλήθεια.

Τελικά γιατί «ξεχάστηκε» να συμπεριληφθεί αυτό το συγκεκριμένο κείμενο;
Μήπως τελικά είναι ο καιρός που «μερικοί» θα έπρεπε να απολογηθούνε απέναντι στο ανθρώπινο σύνολο για τα όσα αποσιώπησαν και έτσι μας στέρησαν την ελεύθερη βούληση να ακολουθήσουμε το δρόμο μας προς τη γνώση της αληθινής σοφίας;
Πόσα άραγε είναι ακόμα θεληματικά κρυμμένα πίσω από την κατασκευασμένη έκφραση «ο άνθρωπος δεν είναι ακόμα έτοιμος να μάθει»;


thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 21:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Kentayros_Sw_2004

Είναι πολύ ενδιαφέροντες οι προβληματισμοί σου...

Έχω ανοίξει ένα topic εδώ και καιρό για τα κείμενα του Ναγκ Χαμαντί. Ήδη έχω περιλάβει στα σχόλια το Απόκρυφο του Ιωάννη και στη συνέχεια θα το σχολιάσω με αποσπάσματα.

Εάν θες ρίξε κι εσύ μια ματιά

Αρχαίος Χριστιανικός Γνωστικισμός (Σειρά Γνώσης)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kentayros_Sw_2004
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 21:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kentayros_Sw_2004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Εν τω Παν
Αλλά και το μηδέν στο άπειρο είναι μονάδα…
Ειρήνη στη καρδιά σου φίλε μου…μπήκα και είδα την ιστοσελίδα σου…
Ξέρεις όμως κάτι;
Διαβάζοντας τα εγγεγραμμένα τη προσπάθεια σου να συγκεντρώσεις να μάθεις και με τη σειρά στη συνέχεια να μας μεταφέρεις, αναρωτήθηκα το εξής, πόσοι κατανοούνε το νόημα της βαθύτερης έννοιας της γνώσεις;
Πάντως μπορώ να σου πω από καρδιάς ένα μεγάλο ευχαριστώ που γνωριζόμαστε, ένα μεγάλο ευχαριστώ για την τόσο ωραία σου προσπάθεια, εκτιμώ και σέβομαι τον κόπο σου, ξέρεις στο μοναχικό μας δρόμο πάντα χαιρόμαστε όταν ανταμώνουμε κάποιους ανθρώπους και συνοδοιπορούμε μαζί.
Είθε πάντα να έχεις την ειρήνη στη καρδιά σου…

Υ.Γ.
Ναι οι κοσμικοί και οι ηθικοί νόμοι όντως μας κρατάνε γερά, αλλά αν δεν υπήρχε και η ηθική τάξη τι θα γινότανε αν αντιλαμβάνονταν λάθος τη γνώση ο ανθρώπινος πληθυσμός; Άραγε που θα έφτανε; Θα ήτανε θετική η άνοδος του ή αρνητική;
Απλά όταν θα περισσέψει λίγο καιρός απάντησε μου αν έχεις κάνει έρευνα στο συγκεκριμένο ερώτημα μου, είναι κάτι που με απασχολεί καιρό…
]
Γεια σου Kentayros_Sw_2004

Είναι πολύ ενδιαφέροντες οι προβληματισμοί σου...

Έχω ανοίξει ένα topic εδώ και καιρό για τα κείμενα του Ναγκ Χαμαντί. Ήδη έχω περιλάβει στα σχόλια το Απόκρυφο του Ιωάννη και στη συνέχεια θα το σχολιάσω με αποσπάσματα.

Εάν θες ρίξε κι εσύ μια ματιά

Αρχαίος Χριστιανικός Γνωστικισμός (Σειρά Γνώσης)

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum


[/quote]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 23:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ξανά Kentayros_Sw_2004.

Ευχαριστώ για τις... ευχαριστίες σου.

Παλεύω για να έχω ειρήνη στην καρδιά μου αλλά δεν τα καταφέρνω και τόσο καλά. Πάντως προσπαθώ.

Λες:

quote:
Ναι οι κοσμικοί και οι ηθικοί νόμοι όντως μας κρατάνε γερά, αλλά αν δεν υπήρχε και η ηθική τάξη τι θα γινότανε αν αντιλαμβάνονταν λάθος τη γνώση ο ανθρώπινος πληθυσμός; Άραγε που θα έφτανε; Θα ήτανε θετική η άνοδος του ή αρνητική;
Απλά όταν θα περισσέψει λίγο καιρός απάντησε μου αν έχεις κάνει έρευνα στο συγκεκριμένο ερώτημα μου, είναι κάτι που με απασχολεί καιρό…

Για το θέμα που με ρωτάς δεν ξέρω αν το έχω καταλάβει καλά.

Νομίζω ότι η ηθική τάξη είναι απαραίτητη για την ορθή χρήση της εσωτερικής γνώσης. Αλλά αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο. Για παράδειγμα ποιοι θα είναι οι Ηθικό-ταξινόμοι και με ποιο κριτήριο θα επιλέγονται;

Προς το παρόν, η ανθρωπότητα είχε τους μεγάλους πνευματικούς αδερφούς της που ερχόταν με ένα ανανεωμένο θρησκευτικό μήνυμα που έθετε τα πλαίσια και τις βάσεις για μια ηθική τάξη. Με τον καιρό, οι εντολοδόχοι τους δεν μπορούσαν να γίνουν ζωντανά παραδείγματα κι έτσι έκλειναν το ζωντανό μήνυμα σε ένα φέρετρο κανονισμών και απαγορεύσεων.

Στους τελευταίους αιώνες η ανθρωπότητα, γύρισε την πλάτη στην θρησκεία, στηρίχτηκε περισσότερο στους ηθικούς κανόνες και στις ιδέες του Διαφωτισμού. Ακόμη όμως και αυτό το μήνυμα που δεν είναι θεολογικό κατέληξε να γίνει μια καρικατούρα του αρχικού φωτός που μετέδιδε.

Πάντως νομίζω ότι η πραγματική ηθική είναι εσωτερική. Είναι η ζωή της Ψυχής που λειτουργεί με τις δικές της Αρχές. Κι έτσι μόνο όταν κάποιος νιώθει και αισθάνεται ως Ψυχή μπορεί να ζει με πραγματική ηθική. Ό,τι άλλο λέμε ηθική είναι ίσως ένας εξωτερικός καταναγκασμός τον οποίον αποδεχόμαστε προσδοκώντας κάποιο εγωκεντρικό αντάλλαγμα και κέρδος.

Αυτά για αρχή...

Αν θέλεις γίνε πιο αναλυτικός για να δω εάν μπορώ να συμμετέχω στους προβληματισμούς σου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kentayros_Sw_2004
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 23:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kentayros_Sw_2004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα επανέλθω και θα θέσω αναλιτικά κάποιους προβλιματισμούς...
Γεια σου ξανά Kentayros_Sw_2004.

Ευχαριστώ για τις... ευχαριστίες σου.

Παλεύω για να έχω ειρήνη στην καρδιά μου αλλά δεν τα καταφέρνω και τόσο καλά. Πάντως προσπαθώ.

Λες:

quote:
Ναι οι κοσμικοί και οι ηθικοί νόμοι όντως μας κρατάνε γερά, αλλά αν δεν υπήρχε και η ηθική τάξη τι θα γινότανε αν αντιλαμβάνονταν λάθος τη γνώση ο ανθρώπινος πληθυσμός; Άραγε που θα έφτανε; Θα ήτανε θετική η άνοδος του ή αρνητική;
Απλά όταν θα περισσέψει λίγο καιρός απάντησε μου αν έχεις κάνει έρευνα στο συγκεκριμένο ερώτημα μου, είναι κάτι που με απασχολεί καιρό…

Για το θέμα που με ρωτάς δεν ξέρω αν το έχω καταλάβει καλά.

Νομίζω ότι η ηθική τάξη είναι απαραίτητη για την ορθή χρήση της εσωτερικής γνώσης. Αλλά αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο. Για παράδειγμα ποιοι θα είναι οι Ηθικό-ταξινόμοι και με ποιο κριτήριο θα επιλέγονται;

Προς το παρόν, η ανθρωπότητα είχε τους μεγάλους πνευματικούς αδερφούς της που ερχόταν με ένα ανανεωμένο θρησκευτικό μήνυμα που έθετε τα πλαίσια και τις βάσεις για μια ηθική τάξη. Με τον καιρό, οι εντολοδόχοι τους δεν μπορούσαν να γίνουν ζωντανά παραδείγματα κι έτσι έκλειναν το ζωντανό μήνυμα σε ένα φέρετρο κανονισμών και απαγορεύσεων.

Στους τελευταίους αιώνες η ανθρωπότητα, γύρισε την πλάτη στην θρησκεία, στηρίχτηκε περισσότερο στους ηθικούς κανόνες και στις ιδέες του Διαφωτισμού. Ακόμη όμως και αυτό το μήνυμα που δεν είναι θεολογικό κατέληξε να γίνει μια καρικατούρα του αρχικού φωτός που μετέδιδε.

Πάντως νομίζω ότι η πραγματική ηθική είναι εσωτερική. Είναι η ζωή της Ψυχής που λειτουργεί με τις δικές της Αρχές. Κι έτσι μόνο όταν κάποιος νιώθει και αισθάνεται ως Ψυχή μπορεί να ζει με πραγματική ηθική. Ό,τι άλλο λέμε ηθική είναι ίσως ένας εξωτερικός καταναγκασμός τον οποίον αποδεχόμαστε προσδοκώντας κάποιο εγωκεντρικό αντάλλαγμα και κέρδος.

Αυτά για αρχή...

Αν θέλεις γίνε πιο αναλυτικός για να δω εάν μπορώ να συμμετέχω στους προβληματισμούς σου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2004, 20:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου Kentayros_Sw_2004

Είναι πολύ ενδιαφέροντες οι προβληματισμοί σου...

Έχω ανοίξει ένα topic εδώ και καιρό για τα κείμενα του Ναγκ Χαμαντί. Ήδη έχω περιλάβει στα σχόλια το Απόκρυφο του Ιωάννη και στη συνέχεια θα το σχολιάσω με αποσπάσματα.

Εάν θες ρίξε κι εσύ μια ματιά

Αρχαίος Χριστιανικός Γνωστικισμός (Σειρά Γνώσης)



Γεια σου Thoth!

Ενδιαφέρον θέμα που είχε περάσει απαρατήρητο. Σίγουρα θα ξαναδώ το Matrix με άλλο μάτι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2004, 00:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια σου Thoth!

Ενδιαφέρον θέμα που είχε περάσει απαρατήρητο. Σίγουρα θα ξαναδώ το Matrix με άλλο μάτι!


Και το Matrix αλλά και τον χριστιανισμό, πιστεύω...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κλαρίς
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2004, 16:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κλαρίς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτό το ευαγγέλιο, πού μπορώ να το βρώ; εκδώσεις και τίτλος; τί προτείνεις Kentayros_Sw_2004;

γράφεις στην αρχή:
"Οι δυνάμεις του κακού θέτουν τον άνθρωπο σ' ένα υλικό σώμα για να τον κρατούν φυλακισμένο και δέσμιο και δημιουργούν επίσης τη γυναίκα ώστε η σεξουαλική επιθυμία να επιφέρει μια περαιτέρω διάσπαση των στοιχείων του φωτός και να γίνεται έτσι ακόμα πιο δύσκολη η διαφυγή"

σαν η γυναίκα να μην είναι άνθρωπος, αλλά πλάσμα, δημιούργημα του κακού, και σαν ο έρωτας και η σεξουαλική ολοκλήρωση να είναι κάτι μιαρό. διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι τέτοιες ιδέες θα διέδιδε ή θα ενστερνιζόταν ποτέ ο Χριστός που είναι η ενσάρκωση της αγάπης στη γη, και αισθάνομαι ότι είναι κάπως ανώριμο να πιστεύουμε σαν αληθινό οτιδήποτε μας πουλάνε για σημαντική αποκάλυψη οι διάφοροι "γκουρού", "φιλόσοφοι" ή "διαφωτιστές". ποιος μπορεί να μου αποδείξει ότι αυτό το ευαγγέλιο για το οποίο μιλάς είναι αληθινό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2004, 02:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γράφεις στην αρχή:
"Οι δυνάμεις του κακού θέτουν τον άνθρωπο σ' ένα υλικό σώμα για να τον κρατούν φυλακισμένο και δέσμιο και δημιουργούν επίσης τη γυναίκα ώστε η σεξουαλική επιθυμία να επιφέρει μια περαιτέρω διάσπαση των στοιχείων του φωτός και να γίνεται έτσι ακόμα πιο δύσκολη η διαφυγή"

----..εμενα παλι αυτο μου θυμισε κατι απο τον "Υδροχοο"...του Π.Τραιανου...----

...aum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 00:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα απόκρυφα κέιμενα ήταν αρκετά σε πλήθος,καμμιά εκατοστή ή και περισσότερα και υπάρχουν τόσο της Καινής όσο και της Παλαιάς.Δηλαδή κείμενα που φέρουν το όνομα του Ιωάννη και άλλων μαθητών (Πέτρου, Παύλου,θωμά κλπ) ή παλαιοδιαθηκικών προσώπων (Μωυσής,Ιωβ,Σολομώντας,Αβραάμ κλπ).

Είναι ενδιαφέρον το ότι οι Πατέρες της εκκλησίας ποτέ δεν τα απέρριψαν απολύτως όπως νομίζει πολύς κόσμος σήμερα!

Απόδειξη τα κείμενα του Κλήμη του Αλεξανδρέα και άλλων των πρώτων δύο αιώνων που ευθέως δείχνουν ότι θεωρούν σχετικά γνήσια πολλά από αυτά τα κείμενα. Σχετικά αλλά όχι απόλυτα. Και πολλά από αυτά που γράφονται σε αυτά είναι ήδη μέρος της άγραφης ή της γραπτής ορθόδοξης ιερής παράδοσης.
Δεν τα απέρριψαν λοιπόν αλλά τα ονομασαν απόκρυφα που σημαίνει δύο πράγματα:ή ότι έχουν μυστικά που δεν μπορέυ να ανκοινωθούσ σε όλους τους χριστιανούς ή ότι έχουν ασάφειες που τα κάνουν ακατάλληλα για δημόσια διδαακαλία. Κατά τη γνωμή μου που διαμορφώθηκε μετά από αρκετή έρευνα και τα δύο συμβαίνουν!
Αλλά να μην τα συγχέουμε με τα κέιμενα των γνωστικών γιατί και κείνα ονομάζονται απόκρυφα πολλές φορές. Οι γνωστικοί δεν είχαν όλοι τις ίδιες απόψεις.Υπήρχε όλο το φάσμα των ιδεών ως προς το τι είναι Ο Χριστός και πολλές διαφορετικές οι παραδοχές τους ως προς το ποια είναι τα ιερά κείμενα. Ήταν γενικά "δασκαλοκεντρικοί". Ακολουθούσαν ότι έλεγε ο δάσκαλός τους θεωρώντας τον αυθεντία και δεχόμενοι τις γραφές που έγραφε ως θεόπνευστες. Άλλοι δέχονταν και την αγία γραφή εν μέρει ή εν όλω .Άλλοι την απέρριπταν εν μέρει ή εν όλω και ομοίως και ως προς τα απόκρυφα: τα δέχονταν ανάλογα με την άποψη του δασκάλου τους.
Ακόμα και αν μας παρέδινε όλα τα μυστικά κάποιος γραμμένα θα τα καταλαβαίναμε; και αν άναβε το πιο ισχυρό φως που υπαρχει θα μπορούσαμε να δούμε; Νομίζω ότι έχει περισσότερη σημασία το υπόβαθρό μας και όχι αυτά τα ίδια τα μυστικά σε γραπτή μορφή επειδή αυτά είναι πάντα διαδέσιμα αν είμαστε έτοιμοι.

Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 15:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με το Απόκρυφο του Ιωάννη, η πτώση συμβαίνει με την επιθυμία της Σοφίας (η οποία όπως και ο Χριστός είναι οντότητα-φως της υπέρτατης Θεότητας) να γεννήσει (εκδηλώσει) μια οντότητα δίχως την έγκριση του μεγάλου Πνεύματος ή συζύγου (συντρόφου) της. Συνέπεια αυτής της επιθυμίας είναι να γεννηθεί ο τερατώδης δημιουργός Θεός Ιαλδαβαώθ, ο οποίος εξακολουθεί να κατέχει ορισμένες από τις φωτεινές δυνάμεις της μητέρας του. Ο Ιαλδαβαώθ δημιουργεί αγγέλους για να εξουσιάζουν ολόκληρο τον κόσμο και να βοηθήσουν στη δημιουργία του ανθρώπου. Ο ίδιος ο άνθρωπος δημιουργείται κατά την τέλεια εικόνα του Πατέρα, όπως αντανακλάται στο νερό. Ο άνθρωπος έρχεται στη ζωή όταν ο Ιαλδαβαώθ πλανάται και του εμφυσά δύναμη φωτός. Αρχίζει λοιπόν ένας διαρκής αγώνας ανάμεσα στις δυνάμεις του φωτός και τις δυνάμεις του σκότους για την κυριαρχία των θεϊκών στοιχείων του ανθρώπου. Οι δυνάμεις του κακού θέτουν τον άνθρωπο σ' ένα υλικό σώμα για να τον κρατούν φυλακισμένο και δέσμιο και δημιουργούν επίσης τη γυναίκα ώστε η σεξουαλική επιθυμία να επιφέρει μια περαιτέρω διάσπαση των στοιχείων του φωτός και να γίνεται έτσι ακόμα πιο δύσκολη η διαφυγή. Στο τέλος αποστέλλεται ο Χριστός για να σώσει την ανθρωπότητα, υπενθυμίζοντας στους ανθρώπους την ουράνια προέλευση τους. Μόνο όσοι κατέχουν αυτή τη γνώση και ζουν ασκητικά, θα επιστρέψουν στο βασίλειο του φωτός. Οι άλλοι θα ενσαρκώνονται μέχρις ότου γνωρίσουν και αποδεχτούν τη λυτρωτική αυτή αλήθεια.

Ποιός είναι τελικά ο ΙΑΛΔΑΒΑΩΘ? Είναι ο Γιαχβέ, είναι ο Σατανάς ή μήπως είναι ταυτόχρονα και οι δύο μαζί? Απο την στιγμή που φυσά δύναμη φωτός στον Άνθρωπο, και δημιουργουργούνται οι Άγγελοι και στην συνέχεια ο Άνθρωπος με την τέλεια εικόνα του προφανώς θα έχει σχέση με τον Γιαχβέ!
Και απο την στιγμή που χαρακτηρίζεται "τερατώδης", και γεννημένος χωρίς την έγκριση του Μεγάλου Πνεύματος κατέχοντας και φωτεινές δυνάμεις ταυτόχρονα έχει χαρακτηριστικά που τον ταυτίζουν με τον Σατανά ... οπότε σύμφωνα με το Απόκρυφο: ΓΙΑΧΒΕ + ΣΑΤΑΝΑΣ είναι το ίδιο πρόσωπο ο Ιαλδαβαώθ!
Μια λογική εξήγηση όσον αφορά τον Ιαλδαβαώθ είναι η μορφή του Πνεύματος η οποία υπέστη ΚΑΤΑΠΤΩΣΗ η οποία είχε ως αποτέλεσμα την δημιουργία της Ύλης. Η Ύλη δημιούργησε ζωή, φυτά ,ζώα και τελικά τον Άνθρωπο σύμφωνα με τον Νόμο της εξέλιξης, πάντα με την πρόνοια του Ιαλδαβαώθ ο οποίος είναι ανέκαθεν πανταχού παρών, κατευθύνοντας την ζωή, την εξέλιξη, και την δημιουργία!
Άρα σύμφωνα με το Απόκρυφο προσκόλληση στη ΥΛΗ σημαίνει Ύμνος στον Ιαλδαβαώθ (ή Γιαχβέ, ή Σατανά), και προσκόλληση στο βασίλειο Απόλυτης δημιουργίας του Ιαλδαβαώθ. Άρνηση στην Ύλη και προσανατολισμός στο Πνεύμα και την ψυχή σημαίνει ταυτόχρονα και άρνηση του Ιαλδαβαώθ (ή Γιαχβέ ή Σατανά), και επιστροφή στο Μεγάλο Πνεύμα ή Σύζυγο της Υπέρτατης Σοφίας!
Κατα τα άλλα το Απόκρυφο εκφράζεται υπερβολικά σε μερικά θέματα τα οποία δέν με βρίσκουν ούτε Εμένα σύμφωνο. Ο ρόλος της γυναίκας σε συνδυασμό με αυτόν του άνδρα το οποίο είναι παραφρασμένο σάν Σεξουαλική επιθυμία είναι η ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ. Οπότε είναι απαραίτητος ο διαχωρισμός των 2 φύλλων γιατί χωρίς τον διαχωρισμό αναπαραγωγή δέν θα υπήρχε ο Άνθρωπος θα αφανιζόταν, και η διαφυγή θα ήταν δεδομένη αφού η Ύλη θα συνέχιζε τον κύκλο της χωρίς τον Άνθρωπο.
Ο Άνθρωπος είναι δέσμιος της Ύλης, το Απόκρυφο λέει κάποιες Αλήθειες ενώ αναγνωρίζει και την Ενσάρκωση σε αντίθεση με την Χριστιανική Θρησκεία. Η Ασκητική ζωή που προτείνει επίσης δέν με βρίσκει σύμφωνο αλλά ίσως να εννοεί με αυστηρότερο τρόπο την μή Ανθρώπινη προσκόλληση στην ύλη!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 10:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο άνθρωπος έρχεται στη ζωή όταν ο Ιαλδαβαώθ πλανάται και του εμφυσά δύναμη φωτός. Αρχίζει λοιπόν ένας διαρκής αγώνας ανάμεσα στις δυνάμεις του φωτός και τις δυνάμεις του σκότους για την κυριαρχία των θεϊκών στοιχείων του ανθρώπου. Οι δυνάμεις του κακού θέτουν τον άνθρωπο σ' ένα υλικό σώμα για να τον κρατούν φυλακισμένο και δέσμιο και δημιουργούν επίσης τη γυναίκα ώστε η σεξουαλική επιθυμία να επιφέρει μια περαιτέρω διάσπαση των στοιχείων του φωτός και να γίνεται έτσι ακόμα πιο δύσκολη η διαφυγή. Στο τέλος αποστέλλεται ο Χριστός για να σώσει την ανθρωπότητα, υπενθυμίζοντας στους ανθρώπους την ουράνια προέλευση τους.

Έχω μερικές απορίες : Ο Ιαλδαβαώθ είναι τελικά αγαθός ή πονηρός Θεός?

Και όταν λες πως η γυναίκα δημιουργήθηκε για να κρατάει τον άνθρωπο σεξουαλικά υπονοείς πως η γυναικεία φύση δεν είναι εξίσου θεόπνευστη ή έστω τόσο : καθ εικόνα και κατ ομοίωση ?

Συγνώμη, είμαι άσχετη με το θέμα και αν έχετε τη διάθεση λύστε μου τις πιο πάνω απορίες για να μπορέσω να συμμετέχω στην κουβέντα.

Φιλικά

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 10:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο άνθρωπος έρχεται στη ζωή όταν ο Ιαλδαβαώθ πλανάται και του εμφυσά δύναμη φωτός. Αρχίζει λοιπόν ένας διαρκής αγώνας ανάμεσα στις δυνάμεις του φωτός και τις δυνάμεις του σκότους για την κυριαρχία των θεϊκών στοιχείων του ανθρώπου. Οι δυνάμεις του κακού θέτουν τον άνθρωπο σ' ένα υλικό σώμα για να τον κρατούν φυλακισμένο και δέσμιο και δημιουργούν επίσης τη γυναίκα ώστε η σεξουαλική επιθυμία να επιφέρει μια περαιτέρω διάσπαση των στοιχείων του φωτός και να γίνεται έτσι ακόμα πιο δύσκολη η διαφυγή. Στο τέλος αποστέλλεται ο Χριστός για να σώσει την ανθρωπότητα, υπενθυμίζοντας στους ανθρώπους την ουράνια προέλευση τους.

Έχω μερικές απορίες : Ο Ιαλδαβαώθ είναι τελικά αγαθός ή πονηρός Θεός?

Και όταν λες πως η γυναίκα δημιουργήθηκε για να κρατάει τον άνθρωπο σεξουαλικά υπονοείς πως η γυναικεία φύση δεν είναι εξίσου θεόπνευστη ή έστω τόσο : καθ εικόνα και κατ ομοίωση ?

Συγνώμη, είμαι άσχετη με το θέμα και αν έχετε τη διάθεση λύστε μου τις πιο πάνω απορίες για να μπορέσω να συμμετέχω στην κουβέντα.

Φιλικά

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
588 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 11:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή analphabet
η θηλυκή φύση θεωρήθηκε άλλοτε μιαρή και αίτιο αμαρτίας και άλλοτε το ακριβώς αντίθετο,δηλαδή σαν την άνώτερη έκφραση της θείας ενέργειας.

Ορισμένοι γνωστικοί την έβλεπαν σαν μιαρή και για το λόγο αυτό τα κέιμενά τους απορρίφθηκαν από την εκκλησία εξ αρχής. Οι γνωστικοί αυτοί απέφευγαν και τη συνουσία γιατί κατά την άποψή τους με αυτόν τον τρόπο έκαναν το θέλημα του Ιαλνταμπαώθ τον οποίο θεωρούσαν σαν κατώτερο θεό και δημιουργό του υλικού σύμπαντος από την επιρροή του οποίου ήθελαν να απελευθερωθούν.
Θεωρούσαν μάλιστα μερικοί από αυτούς ότι είναι ο "σατανάς" ή ένας από τους σατανάδες και ότι αυτός μίλησε στο Μωυσή και στην Παλιαά Διαθήκη. Άλλοι γνωστικοί όμως είχαν εντελ΄ως διαφορετική στάση προκειμένου να ξεφύγουν από την επιρροη του Ιαλνταμπαώθ:έκαναν ότι είναι αντίθετο στις 10 εντολές τις οποίες θεωρούσαν δικές του ,όπως όργια ,σοδομισμούς,εμβρυοφαγίες κλπ κλπ
Καμμιά γνωστική ομάδα δεν είχε πλήρη συμφωνία με κάθε άλλη. Κάθε μιά είχε και τις δικές της γραφές πουθ ήταν τα κέιμενα ενός ανθρώπου ,του αρχηγού της ομάδας συνήθως, και δέχονταν ένα μέρος της αγίας γραφής ως αυθεντικό ή ιερό το οποιο εμρήνευαν με το δικό τους τρόπο,και απέρριπταν το υπόλοιπο.

Οπότε το ερώτημά σου αν είναι καλός ή κακός ο Ιαλνταμπαώθ θα πρέπει να συνοδευτεί και από τον προσδιορισμό της ομάδας για την οποία μιλάς. Για άλλους ήταν καλός,για άλλους κακός και για άλλους ενδιάμεσος. Δεν υπήρχε συμφωνία των γνωστικών σε αυτό το θέμα όπως και σε πολλά άλλα. Ακόμα και ως προς την ύπαρξή του.
Από τη δική μας εξωτερική σκοπιά τώρα θα λέγαμε ότι αφού παρουσιάζεται γενικά ως ένα ενδιάμεσο ον μεταξύ των ανωτέρων που ονομάζονταν "Αιωνες" και του ανθρώπου θα έχει εκείνα τα χαρακτηριστικά που αντιστοιχούν στους "Ντέβα" των ινδών ή τους θεούς των αρχαίων ελλήνων. Στο χριστιανισμό η λέξη "δαίμων" έχει πάρει την έννοια του "κακού" όντως όμως στην αρχαιότητα εννοούσαν με αυτή τη λέξη όντα υπερανθρωπινα αλλά κατώτερα των θεών με φύση καλή ή κακή ανάλογα με το ον και ανάλογα με την περίσταση. Η εξέλιξη ενός δαίμονα τον έκανε "θεό". Η ιεραρχία ήταν :άνθρωποι,ήρωες,δαίμονες ,θεοί και μπορούσε να ανέβει ένα ον από τη μια βαθμίδα στην άλλη ή να πέσει. ¨οπως ακόμη πιστεύουν στην ινδία για τους θεούς τους και για τους δαίμονες-τιτάνες (ασούρας),όπου ως πτώση εννοείται η ενσάρκωση.

Το καλό ή κακό ποιόν μιας οντότητας εξαρτάται από την οντότητα με την οποία τη συγκρίνουμε. Σε ένα αρχαίο ινδικό κέιμενο,από τα πιο ιερά, τη Σρίμαντ Μπαγκαβάταμ, εμφανίζονται οι Ντέβα να λένε ότι διασκεδάζουν βάζοντας εμπόδια στους αναζητητές της γνώσης και στους ασκητές!!! Εμπόδια-πειρασμούς όπως εικόνες ερωτικές -σεξουαλικές,επιθυμίες πλουτισμού ή κυριαρχίας (φιλοδοξίες) κλπ.

Πως θα τα περιέγραφε αυτά ένας χριστιανός ασκητής ;Δε θα τα έλεγε πειρασμούς του "σατανά" ή των δαιμόνων;
Αν λοιπόν συγκρίνουμε έναν δαίμονα με έναν κακό άνθρωπο ο οποίος δε νοιάζεται παρά για το σώμα του και μόνο, και αδιαφορεί ακόμη και αν πεθαίνει ο διπλανός του,(τα είδαμε και από την τηλεόραση τώρα με το τσουνάμι) ίσως ο δαίμονας να είναι καλύτερος!!!

Ο δαίμονας που θα εμβάλλει ένα φόβο του αόρατου κόσμου και των δυνάμεων που τον αφορούν (πχ τρομοκρατώντας τον) σε έναν τέτοιο άνθρωπο θα του κάνει ΚΑΛΟ γιατι θα τον κάνει να αντιληφθεί ότι υπάρχει κάτι πιο πέρα από το σώμα του και θα τον κάνει να δεί τον κόσμο και τη ζωή του με άλλα μάτια.
Αυτός σε γενικές γραμμές είναι ο λόγος που οι θείοι νόμοι επιτρέπουν σε πολλά όντα να έχουν επιρρροή πάνω σε ανθρώπους:οι άνθρωποι αυτοί είναι χειρότεροι από αυτά και γιαυτό έλκονται και επηρρεάζονται.


Όλα είναι τέλειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 15:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Οφίτες ήταν γνωστικό σύστημα, κράμα της Ελληνικής Μυθολογίας και του Ιουδαϊσμού. Λάτρευαν το Λόγο με τη μορφή ενός Όφεως, ο οποίος έφερε φωτοστέφανο (2ος αιώνας).

Κατά τους Οφίτες, μία αίρεση των Γνωστικών λοιπόν (αίρεση της αίρεσης ένα πράμα), υπήρχαν επτά κατώτερα πνεύματα - κατώτερα του Ιαλνταμπαώτ (Ιαδαλβαώθ), του Δημιουργού - ο Μι(κ)χαέλ, ο Σουριέλ, ο Ραφαέλ (Ραφαήλ), ο Γ(κ)αμπριέλ(Γαβριήλ), ο Τ(θ)αουταμπαώτ, ο Εραταώτ και ο Ετανιέλ, τα πνεύματα των αστέρων, τα οποία ονομάζονταν ο Ταύρος, ο Κύων, ο Λέων, η Άρκτος, ο Όφις, ο Αετός και ο Όνος (Ass), τα οποία παλαιότερα υπήρχαν στον αστερισμό του Καρκίνου και συμβολίζονταν με αυτά τα ζώα.
Όπως ακριβώς ο Ιαλνταμπαώτ, ο Ιαώ, ο Αντωνάι, ο Ελοΐ, ο Οράι και ο Ασταφάι ήταν τα πνεύματα του Κρόνου, της Σελήνης, του Ηλίου, του Διός, της Αφροδίτης και του Ερμού αντίστοιχα.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kentayros_Sw
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 19:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kentayros_Sw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με μια σου λέξη που λες "Πάντως νομίζω ότι η πραγματική ηθική είναι εσωτερική"...δίνεις την απάντηση, ναι είναι σωστό, αλλά κρίνε το εξής αν δεν υπήρχε η νομότυποι της ηθικής τάξης τον πραγμάτων για τον λαό από τους λίγους προς τους πόλους με τα πολλά "μη" και "όχι", πως θα γίνει η "εσωτερική επανάσταση" να αναζητήσουμε την αλήθεια; Εξ άλλου γνωστό από τη βρεφική ηλικία μας κάθε όχι που μας έλεγαν εμείς αντιδρούσαμε και το μετατρέπαμε σε ναι... Αν δεν ήτανε το πιεστικό νομότυπο πως θα οδηγιόμασταν σε αναζήτηση (εσωτερικά);
Γεια σου ξανά Kentayros_Sw_2004.

Ευχαριστώ για τις... ευχαριστίες σου.

Παλεύω για να έχω ειρήνη στην καρδιά μου αλλά δεν τα καταφέρνω και τόσο καλά. Πάντως προσπαθώ.

Λες:

quote:
Ναι οι κοσμικοί και οι ηθικοί νόμοι όντως μας κρατάνε γερά, αλλά αν δεν υπήρχε και η ηθική τάξη τι θα γινότανε αν αντιλαμβάνονταν λάθος τη γνώση ο ανθρώπινος πληθυσμός; Άραγε που θα έφτανε; Θα ήτανε θετική η άνοδος του ή αρνητική;
Απλά όταν θα περισσέψει λίγο καιρός απάντησε μου αν έχεις κάνει έρευνα στο συγκεκριμένο ερώτημα μου, είναι κάτι που με απασχολεί καιρό…

Για το θέμα που με ρωτάς δεν ξέρω αν το έχω καταλάβει καλά.

Νομίζω ότι η ηθική τάξη είναι απαραίτητη για την ορθή χρήση της εσωτερικής γνώσης. Αλλά αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο. Για παράδειγμα ποιοι θα είναι οι Ηθικό-ταξινόμοι και με ποιο κριτήριο θα επιλέγονται;

Προς το παρόν, η ανθρωπότητα είχε τους μεγάλους πνευματικούς αδερφούς της που ερχόταν με ένα ανανεωμένο θρησκευτικό μήνυμα που έθετε τα πλαίσια και τις βάσεις για μια ηθική τάξη. Με τον καιρό, οι εντολοδόχοι τους δεν μπορούσαν να γίνουν ζωντανά παραδείγματα κι έτσι έκλειναν το ζωντανό μήνυμα σε ένα φέρετρο κανονισμών και απαγορεύσεων.

Στους τελευταίους αιώνες η ανθρωπότητα, γύρισε την πλάτη στην θρησκεία, στηρίχτηκε περισσότερο στους ηθικούς κανόνες και στις ιδέες του Διαφωτισμού. Ακόμη όμως και αυτό το μήνυμα που δεν είναι θεολογικό κατέληξε να γίνει μια καρικατούρα του αρχικού φωτός που μετέδιδε.

Πάντως νομίζω ότι η πραγματική ηθική είναι εσωτερική. Είναι η ζωή της Ψυχής που λειτουργεί με τις δικές της Αρχές. Κι έτσι μόνο όταν κάποιος νιώθει και αισθάνεται ως Ψυχή μπορεί να ζει με πραγματική ηθική. Ό,τι άλλο λέμε ηθική είναι ίσως ένας εξωτερικός καταναγκασμός τον οποίον αποδεχόμαστε προσδοκώντας κάποιο εγωκεντρικό αντάλλαγμα και κέρδος.

Αυτά για αρχή...

Αν θέλεις γίνε πιο αναλυτικός για να δω εάν μπορώ να συμμετέχω στους προβληματισμούς σου.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"
αλλά και...
Tria capita exsculpa sunt,unum intra alterum et alterum supra alterum



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kentayros_Sw
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 19:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kentayros_Sw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να διευκρινίσω κάτι ΑΤΜΑ δεν γράφω εγώ, απλά ως μέλος έχω παραθέσει το κείμενο του Ιωάννη, σε συνέχεια ξέρεις ίσως καλά την έννοια ύλη σε σχέση με την αντίθετη του μη υλικού και επίσης πρέπει να ξέρεις ότι το να ξεφύγεις έτσι από την ύλη δεν είναι κάτι εύκολο αλά δεν είναι και ακατόρθωτο. όσο για το αν σου θυμίζει κάτι από τον Υδροχόο του Π. Τραϊανού σε πληροφορώ ότι δεν έχει καμία σχέση...
quote:
γράφεις στην αρχή:
"Οι δυνάμεις του κακού θέτουν τον άνθρωπο σ' ένα υλικό σώμα για να τον κρατούν φυλακισμένο και δέσμιο και δημιουργούν επίσης τη γυναίκα ώστε η σεξουαλική επιθυμία να επιφέρει μια περαιτέρω διάσπαση των στοιχείων του φωτός και να γίνεται έτσι ακόμα πιο δύσκολη η διαφυγή"

----..εμενα παλι αυτο μου θυμισε κατι απο τον "Υδροχοο"...του Π.Τραιανου...----

...aum...



quote:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kentayros_Sw
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 19:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kentayros_Sw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μιλάς για αίρεση της αίρεσης ω αίρεση τα πάντα είναι αιρετικά και μπορεί και όχι, απλά ονόματα και τι πιστοποιούνε; θα βάλω ένα "ίσως" να μην επεκτείνω το θέμα πολύ λέγοντας το έξις ποιος γνωρίζει τα ονόματα εκείνα αν είναι η όχι σε ένα κόσμο που εμείς δεν μπορέσαμε ακόμα να τα γνωρίσουμε; που ακόμα δεν τολμήσαμε να συστηθούμε...δεν κατάλαβα προς τι η λέξη αίρεση, μου θύμισε την λειτουργικότητα της οικουμενικής συνόδου που ήθελε να δογματίσει τη θρησκεία προς δικό της όφελος
Οι Οφίτες ήταν γνωστικό σύστημα, κράμα της Ελληνικής Μυθολογίας και του Ιουδαϊσμού. Λάτρευαν το Λόγο με τη μορφή ενός Όφεως, ο οποίος έφερε φωτοστέφανο (2ος αιώνας).

Κατά τους Οφίτες, μία αίρεση των Γνωστικών λοιπόν (αίρεση της αίρεσης ένα πράμα), υπήρχαν επτά κατώτερα πνεύματα - κατώτερα του Ιαλνταμπαώτ (Ιαδαλβαώθ), του Δημιουργού - ο Μι(κ)χαέλ, ο Σουριέλ, ο Ραφαέλ (Ραφαήλ), ο Γ(κ)αμπριέλ(Γαβριήλ), ο Τ(θ)αουταμπαώτ, ο Εραταώτ και ο Ετανιέλ, τα πνεύματα των αστέρων, τα οποία ονομάζονταν ο Ταύρος, ο Κύων, ο Λέων, η Άρκτος, ο Όφις, ο Αετός και ο Όνος (Ass), τα οποία παλαιότερα υπήρχαν στον αστερισμό του Καρκίνου και συμβολίζονταν με αυτά τα ζώα.
Όπως ακριβώς ο Ιαλνταμπαώτ, ο Ιαώ, ο Αντωνάι, ο Ελοΐ, ο Οράι και ο Ασταφάι ήταν τα πνεύματα του Κρόνου, της Σελήνης, του Ηλίου, του Διός, της Αφροδίτης και του Ερμού αντίστοιχα.
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kentayros_Sw
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 20:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kentayros_Sw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευγενικιά analphabet, εγώ είμαι ο ελάχιστος εδώ μέσα από όλους σας... Εξήγησε μου την έννοια "αγαθό" και "πονηρό" να σου πω τη πλήρη μορφή της Θεότητας του Ιαλδαβαώθ πως και τι δημιούργησε, το αγαθό και πονηρό είναι μια λέξη που απλά η μια αντικρούει την άλλη, μια έννοια που ανήκει στην ανθρώπινη φύση (ύλη, νους, σκέψη), βαθιά μέσα μας είναι και κάτι άλλο, το πνεύμα ακολούθησε το και θα μάθεις...

quote:
Ο άνθρωπος έρχεται στη ζωή όταν ο Ιαλδαβαώθ πλανάται και του εμφυσά δύναμη φωτός. Αρχίζει λοιπόν ένας διαρκής αγώνας ανάμεσα στις δυνάμεις του φωτός και τις δυνάμεις του σκότους για την κυριαρχία των θεϊκών στοιχείων του ανθρώπου. Οι δυνάμεις του κακού θέτουν τον άνθρωπο σ' ένα υλικό σώμα για να τον κρατούν φυλακισμένο και δέσμιο και δημιουργούν επίσης τη γυναίκα ώστε η σεξουαλική επιθυμία να επιφέρει μια περαιτέρω διάσπαση των στοιχείων του φωτός και να γίνεται έτσι ακόμα πιο δύσκολη η διαφυγή. Στο τέλος αποστέλλεται ο Χριστός για να σώσει την ανθρωπότητα, υπενθυμίζοντας στους ανθρώπους την ουράνια προέλευση τους.

Έχω μερικές απορίες : Ο Ιαλδαβαώθ είναι τελικά αγαθός ή πονηρός Θεός?

Και όταν λες πως η γυναίκα δημιουργήθηκε για να κρατάει τον άνθρωπο σεξουαλικά υπονοείς πως η γυναικεία φύση δεν είναι εξίσου θεόπνευστη ή έστω τόσο : καθ εικόνα και κατ ομοίωση ?

Συγνώμη, είμαι άσχετη με το θέμα και αν έχετε τη διάθεση λύστε μου τις πιο πάνω απορίες για να μπορέσω να συμμετέχω στην κουβέντα.

Φιλικά

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kentayros_Sw
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 20:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kentayros_Sw  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κλαρίς, θα σου απαντήσω απλά, όσο μπορώ ποιο απλά και μέσα από αυτή την απάντηση θα είναι και απάντηση για μερικές ακόμα απορίες που συναντώ εδώ για το ίδιο θέμα.(είμαι ο ίδιος με το όνομα Kentayros_Sw_2004 απλά ξέχασα το σας και αναγκαστικά έκανα νέο)επί του θέματος, εκδώσεις και στο Κέδρο μπορείς να το βρεις, τίτλος Το απόκρυφο Ευαγγέλιο, αλλά δε είναι αυτό το ζητούμενο, απλά ρώτησα γιατί δεν το συμπεριέλαβαν μέσα αυτό το κείμενο στην αποκάλυψη του Ιωάννη, αυτό ρώτησα ένα γιατί; όσο για την γυναίκα; όχι δεν την μειώνω ίσα-ίσα που για μένα η λέξη γυναίκα είναι κάτι πολύ ιερό, η λέξη γυναίκα είναι μέσα μου λατρευτικός κώδικας, αλλά μη ξεχνάμε κάτι και αν ήμαστε έντιμοι με τον εαυτό μας θα δούμε το έξις, ποίος άνθρωπος δεν είδε το αντίθετό του φύλο για πρώτη φορά και δεν ένοιωσε σαρκική έλξη; ποίος; ακόμα και εγώ όσο και αν θέλω να έχω τον αυτοέλεγχο μου ένοιωσα αυτή την αδυναμία μέσα μου και οι σκέψης μου έχασαν προς στιγμή τον Έλεγχο της, πάλι λέω ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ, ακόμα κάτι ποιος μπορεί να αμφισβητήσει ότι όταν επέρχεται η σεξουαλική επιθυμία δεν επέρχεται η διάσπαση των άλλων στοιχείων, όπως του πνεύματος; δεν έμαθα ποτέ από κάποιον όταν έχει μια τέτοια επαφή να σκέφτεται τον εσωτερισμό του ούτε να προσεύχεται για κάτι άλλο, απλά αφήνετε στο συναίσθημα της ηδονής και απολαμβάνει τη συγκεκριμένη στιγμή. Ναι Κλαρις σε διορθώνω και σου λέω πως η γυναίκα μέσα μου έχει την υψίστη βαθμίδα αγάπης και σεβασμού και η πράξη ή η ολοκλήρωση μιας σχέσης μέσα από αυτό δεν είναι καθόλου μιαρή, συμβαίνει αυτή είναι η φύση μας και την αποδεχόμαστε και προς εγώ. Δεν μάχομαι Το Χριστό, όχι δεν τολμώ να πω κάτι ή ακόμα και να σκεφτώ κάτι έστω και νοερά, ναι η ενσάρκωση της Αγάπης είναι αλλά πολύ το εκμεταλλεύτηκαν αυτό Δογματικά και μοιραία μείναμε στην άγνοια για πολλούς λόγους το έκαναν και έτσι ο ομιλών έσχατος άνθρωπος ( για μένα το λέω αυτό) στράφηκε εσωτερικά, ψάχνοντας να δει που κάνει λάθη και να είναι σε μόνιμο πόλεμο με τον ίδιο του τον εαυτό... έχε πάντα ειρήνη στη καρδιά σου ακόμα και αν κάποια λόγια της γραφίδας σε στεναχωρούνε, ζήσε ειρηνικά με το ίδιο σου το είναι και θα δεις μεγαλύτεροι αλήθεια από ότι πιστέψεις πως υπάρχει..
αυτό το ευαγγέλιο, πού μπορώ να το βρώ; εκδώσεις και τίτλος; τί προτείνεις Kentayros_Sw_2004;

γράφεις στην αρχή:
"Οι δυνάμεις του κακού θέτουν τον άνθρωπο σ' ένα υλικό σώμα για να τον κρατούν φυλακισμένο και δέσμιο και δημιουργούν επίσης τη γυναίκα ώστε η σεξουαλική επιθυμία να επιφέρει μια περαιτέρω διάσπαση των στοιχείων του φωτός και να γίνεται έτσι ακόμα πιο δύσκολη η διαφυγή"

σαν η γυναίκα να μην είναι άνθρωπος, αλλά πλάσμα, δημιούργημα του κακού, και σαν ο έρωτας και η σεξουαλική ολοκλήρωση να είναι κάτι μιαρό. διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι τέτοιες ιδέες θα διέδιδε ή θα ενστερνιζόταν ποτέ ο Χριστός που είναι η ενσάρκωση της αγάπης στη γη, και αισθάνομαι ότι είναι κάπως ανώριμο να πιστεύουμε σαν αληθινό οτιδήποτε μας πουλάνε για σημαντική αποκάλυψη οι διάφοροι "γκουρού", "φιλόσοφοι" ή "διαφωτιστές". ποιος μπορεί να μου αποδείξει ότι αυτό το ευαγγέλιο για το οποίο μιλάς είναι αληθινό;




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Atlantios
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2005, 17:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atlantios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν υπενθύμιση Kentayre_Sw_2004 σου λέω πως δεν είναι μόνο αυτό το κείμενο που δεν έχουνε συμπεριλάβει στα κείμενα του Ευαγγελίου αλλά και άλλα πολλά, η Α΄ οικουμενική Σύνοδος έχει αποκρύψει και πολλά αλλά κείμενα…
Ελπίζω να το ξέρεις αυτό ρίξε μια ματιά σε όλες τις Οικουμενικές συνόδους και πόσους ονόμασαν αιρετικούς και θα με καταλάβεις…


http://www.falcon.cz/film/atlantida/atlantida.jpg
Το δύσκολο είναι να κάνεις την αρχή, όταν την κάνεις τότε απλά προχωράς!...
PBR
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy