ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Πουλιέται άραγε η γνώση;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 00:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι. Αυτήν την περίεργη εποχή της υπερπληροφόρησης και της ελεύθερης διακίνησης κάθε είδους τεχνικής, διδασκαλίας, εσωτερικού δρόμου και δεν ξέρω και εγω τι άλλο, με ενοχλεί πάρα πολύ ένα φαινόμενο το οποίο έχει αρχίσει και παίρνει επιδημικές διαστάσεις. Όπου και να κοιτάξω σε χώρους ή περιοδικά που έχουν σχέση με την εσωτερική αναζήτηση, βλέπω να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια κάθε λογιών γκουρού, δάσκαλοι, σχολές, κινήσεις, ομάδες οργανώσεις, σωτήρες, οι οποίοι προσφέρονται με το αζημίωτο να μας δείξουν τον δρόμο για την πνευματική ολοκλήρωση, πληρότητα, φώτιση, αναγέννηση, αναζωογόνηση για να βρούμε λύσεις για την άθλια και μίζερη ζωή μας. Να δώσουμε νόημα, σκοπό και απαντήσεις στην ζωή μας. Και πάρα πολλοί απο εμάς πάνω στην ανάγκη μας να πάρουμε τις απαντήσεις στα ερωτήματά μας και στις αγωνίες μας προσεγγίζουμε αυτούς τους ανθρώπους ή τους χώρους και ξαφνικά διαπιστώνουμε ότι ο δρόμος προς την αυτογνωσία είναι πολύ ακριβός που να πάρει.
Ειδικά μάλιστα αν πρόκειται και για θεραπευτικές τεχνικές, εκεί γίνεται το σώσε. Μπορεί να σου ζητήσουν και πάνω απο ένα εκατομμύριο για να πάρεις την μύηση της ανοιχτής παλάμης.
Αναρωτιέμαι λοιπόν... τόσο πολύ έχει ξεφτιλιστεί η έννοια της γνώσης και του πραγματικού διδασκάλου; Δηλαδη το μοναδικό κριτήριο για να πάρει κάποιος γνώση είναι αν έχει φράγκα στην τσέπη; Ποιός σοβαρός διδάσκαλος είναι δυνατόν να πουλάει ένα "όπλο" στον οποιονδήποτε, μόνο και μόνο επειδή έχει λεφτά και δεν έχει που να τα ξοδέψει για να διασκεδάσει την ανία του.
Φαντάζομαι με το μυαλό μου και φέρνω στην σκέψη μου τους αρχαίους διδασκάλους όπως ο Πυθαγόρας ή οι ιεροφάντες των Ελευσινίων μυστηρίων, να έχουν σαν μοναδικό τους κριτήριο το χρήμα. Πόσο τραγικό μου φαίνεται... Σκέφτομαι αυτούς τους ανθρώπους σαν ένα στρατηγό πριν απο την μάχη, που πρέπει να επιλέξει μεταξύ των μαχητών, σε ποιούς να δώσει να καλύτερα όπλα να υπερασπιστούν την πατρίδα τους και να βάζει σαν κριτήριό του ποιός θα προσφέρει τα πιο πολλά λεφτά για να του δώσει το όπλο. Σε τέτοια αθλιότητα και κατάντια έχουμε φτάσει λοιπόν; Και φαίνεται αταίριαστο το παράδειγμα; Και όμως. Ο πνευματικός χώρος είναι κατ' εξοχήν χώρος πολέμου ανάμεσα σε αντικρουόμενες δυνάμεις που άλλες δουλεύουν για το καλό και την εξέλιξη του ανθρώπου και άλλες για την υποδούλωσή του. Μιλάμε για την πιο σκληρή μάχη. Είναι λοιπόν δυνατόν ένας υγιής διδάσκαλος που θέλει το καλό (με όποια έννοια μπορεί να το σκεφτεί κάποιος) να μην το δίνει σε έναν άξιο "μαχητή" μόνο και μόνο γιατί αυτός δεν έχει χρήματα;
Η γνώμη μου είναι πως αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος. Μην περιμένετε τίποτε σπουδαίο απο τους ανθρώπους που "πουλάνε" γνώση. Η γνώση δεν πουλιέται. Η πραγματική γνώση δίνεται ως δωρεά και ανταμοιβή σε αυτούς που την αξίζουν. Σε αυτούς που έχουν αγνή ψυχή και προθέσεις για το καλό των συνανθρώπων τους και της ανθρωπότητας γενικότερα. Σε αυτούς που αναζητούν με ειλικρίνεια και συνέπεια απαντήσεις και φώτιση για να εξελιχθούν και να προσεγγίσουν τον δημιουργό. Όλα τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού και κάποια στιγμή να είστε σίγουροι ότι όλοι αυτοί οι αγύρτες θα υποστούν την πιο σκληρή τιμωρία, γιατί αυτή τους αξιζει.
Βλέποντας αυτήν την κατάσταση γύρω μου απογοητεύομαι και πολλές φορές είπα να τα παρατήσω και να μην ξανασχοληθώ. Όμως εκείνες τις στιγμές της μεγάλης θλίψης και απογοήτευσης παρουσιάζονται οι κατάλληλοι άνθρωποι που μου απλώνουν το χέρι και ανιδιοτελώς με προχωρούν ένα βήμα παραπέρα. Σε αυτούς τους πραγματικούς διδασκάλους, τους πνευματικούς αδελφούς, οφείλω τον σεβασμό μου και ένα μεγάλο ευχαριστώ. Στους υπόλοιπους εύχομαι να πληρωθούν κατά τα έργα τους...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 00:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε γειά σου

Συγχαρητήρια για το θέμα που ανοίγεις

quote:

Φαντάζομαι με το μυαλό μου και φέρνω στην σκέψη μου τους αρχαίους διδασκάλους όπως ο Πυθαγόρας ή οι ιεροφάντες των Ελευσινίων μυστηρίων, να έχουν σαν μοναδικό τους κριτήριο το χρήμα. Πόσο τραγικό μου φαίνεται...
Σε τέτοια αθλιότητα και κατάντια έχουμε φτάσει λοιπόν;

Ίσως το πιο εύστοχο παράδειγμα για την πραγματική αθλιότητα που χαρακτηρίζει ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ οι οποίοι εμπορεύονται τον δρόμο της γνώσης.
Ειλικρινά, τα ίδια ακριβώς συναισθήματα και την ίδια οργή έχω νοιώσει κι εγώ και χαίρομαι που το θέμα ανοίγει...
Ε, λοιπόν ναι...
ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ...πολλές φορές μάλιστα - μάλλον πάντοτε - ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΜΕΝΑ
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ...και να πω και κάτι οξύτερο...
ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ γιατί ο δηλωμένος κλέφτης είναι τουλάχιστον ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ, ενώ αυτοί είναι τρισχειρότεροι!...
ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ...ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ (εφ' όσον έχουν κόψει ταρίφα και μάλιστα ιδιαιτέρως τσουχτερή για την εποχή που ζούμε...) ΟΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ, επειδή εκτός από το πορτοφόλι μας ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...
Αυτά τα λίγα για ξεκίνημα και θα περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία να δω αν θα τοποθετηθούν κάποιοι από τους πάμπολλους μεγαλόσχημους και φριχτά μασκαρεμένους από το μακιγιάζ του "εσωτερισμού" εμπόρους του χώρου...

Άντε να δούμε τι θα βρούν να πουν τα αυτά τα σκουπίδια που παριστάνουν τους "δασκάλους" (τρομάρα τους...) που μας έχουν πλημμυρίσει με "σχολές" και "κύκλους"...και αναφέρομαι ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ!...ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ...ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΛΑΜΟΓΙΑ...ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΦΕΤΖΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΝΤΙΟΥΜ ΠΟΥ ΠΛΗΜΜΥΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ...ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΙΟ ΚΥΡΙΛΕ...

Περιμένω λοιπόν εναγωνίως να δω αν θα έχει κάποιος ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ το θάρρος και τη γενναιότητα να βγει και να πει...

"ΝΑΙ ΕΓΩ ΑΠΑΙΤΩ ΠΛΗΡΩΜΗ...ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΙΜΟΣ !!..."

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ...ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ...ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΧΑΧΑΝΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ...

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ...ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΟ ΚΕΦΙ !!!

...In your life you may choose desolation
And the shadows you build with your hands
If you turn to the light
That is burning in the night
Then the Journeyman's day has begun...

IRON MAIDEN
(Dance Of Death)
JOURNEYMAN

Edited by - Rostar on 22/01/2005 00:30:06

Edited by - Rostar on 22/01/2005 00:30:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 00:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εμπόριο είναι ελεύθερο, εφόσον δε διαπράττεται ποινικό αδίκημα...

Από ηθικής πλευράς εγκληματίας είναι ο καθένας για τον εαυτό του.
Ο ανόητος, ο οποίος είναι ικανός να πληρώσει τέτοια ποσά απλά και μόνο για να ικανοποιήσει τη ματαιοδοξία του, δεν εγκληματεί λιγότερο κατά της ψυχής του από τον οποιονδήποτε εμπορευόμενο γνώστη ή μη.

Από και και πέρα, όλες οι ομάδες δεν ανήκουν στο ίδιο σακί.

quote:
Όμως εκείνες τις στιγμές της μεγάλης θλίψης και απογοήτευσης παρουσιάζονται οι κατάλληλοι άνθρωποι που μου απλώνουν το χέρι και ανιδιοτελώς με προχωρούν ένα βήμα παραπέρα. Σε αυτούς τους πραγματικούς διδασκάλους, τους πνευματικούς αδελφούς, οφείλω τον σεβασμό μου και ένα μεγάλο ευχαριστώ. Στους υπόλοιπους εύχομαι να πληρωθούν κατά τα έργα τους...

...και θα πληρωθούν.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 22/01/2005 00:39:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfi
Νέο Μέλος

Luxembourg
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 01:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Pragmatika o anthrwpos sto dromo tis aftognwsias peftei se lakouves, kakotexnies, pagides pou stinoun oloi oi swtires. Arxizei na psaxnei tis apantiseis se proswpa pou isxurizontai pws tis exoun mono pou gia na tis dwsoun prepei na plirwseis. Pistevei oti oi oloi oi alloi einai katoxoi tis apolutis gnwsis ektos apo ton eafto tou. Fovatai o simerinos anthrwpos giati zei monos, apomwnomenos kai elpizei oti oi alloi, oi "sofoi", oi "daskaloi" tha ton voithisoun na xeperasei ta opoia provlimata. Yparxei lusi? Mallon oxi. Aperitte, ti mporoume na kanoume gia na veltiwsoume tin katastasi? Dwse mas kamia sumvouli...mono prosexe min mas zitiseis xrimata gia tin paroxi sumvoulwn giati.....xereis
Oi megaluteroi daskaloi sti zwi mas einai oi empeiries mas, ta lathi mas, o anthrwpos mas....ola afta apo ta opoia mathainoume na gnwrizoume kalutera ton eafto mas Ola ta alla einai ampelofilosofies tis stigmis....xasimo xronou. A nai xexasa Daskaloi einai kai ekeinoi pou ta logia tous ta ekanan praxi, ekeinoi pou gemisan ton kosmo me prwtogeni skepsi, pou xekinisan apo to miden....Pou eftiaxan theatro otan afto den upirxe, pou milisan gia sumpan otan o aplos kosmos pisteve stin monadikotita tis uparxeis tis gis, pou to mono antallagma pou zitousan einai i afupnisi twn suneidisewn. Kali sas nuxta apo to kruo Luxembourgo. Edw oi anthrwpoi psaxnontai polu kai plirwnoun polu gia na mathoun, gia na paroun ti gnwsi. Kamia kali idea gia na stamatisoume afti tin katrakula?

ElfiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 01:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιοι ψάχνουν πνευματική εξύψωση(!),αναγέννηση(!),φώτιση(!!!)και άλλα βαρύγδουπα,τη στιγμή που δεν διαθέτουν ούτε καν τις στοιχειώδεις δυνατότητες ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ, τότε πάνε γυρεύοντας...

Άλλωστε σε αυτό με παιχνίδι με τον ψευτοεσωτερισμό,τους "φωτισμένους" και τους "μυούμενους", οι έννοιες του "θύτη" και του "θύματος" χάνουν κάθε νόημα. Οι "διδάσκαλοι" δεν φύτρωσαν απο το πουθενά. Ολοκλήρωσαν και οι ίδιοι μια πλήρη πορεία "μαθητείας" (πληρώνοντας το ανάλογο τίμημα), πριν αποφασίσουν να "φωτίσουν" άλλους...

ΤΙΠΟΤΑ στη ζωή δεν είναι τσάμπα, και απο αυτό δεν εξαιρούνται ούτε οι ψευδαισθήσεις. Γιατί να είναι τσάμπα οι ψευδαισθήσεις,όταν μάλιστα προσφέρουν τέτοια ευτυχία? Κάποιοι νομίζουν ότι είναι φωτισμένοι διδάσκαλοι κάποιοι άλλοι νομίζουν ότι είναι μαθητές φωτισμένων διδασκάλων,και όλοι μαζί είναι χαρούμενοι...

Φυσικά και θα υπάρχουν πραγματικοί διδάσκαλοι,πραγματικές σχολές και πραγματική εσωτερική μαθητεία. Μήπως το κριτήριο για να βρείς ποιοί είναι αυτοί είναι η προσφορά τσάμπα γνώσης? Καλά θα'τανε, αλλά δεν είναι έτσι. Ούτε καλό καρπούζι δεν προσφέρει κάποιος στο ΤΣΑΜΠΑ,με ποιό σκεπτικό ζητάμε τσάμπα φώτιση?

Η προσφορά γνήσιας γνώσης δεν απαιτεί ανταλλάγματα...Ιδεαλιστικές κοινοτυπίες. Οι άνθρωποι απο τη φύση τους ΔΕΝ εκτιμάνε το τσάμπα.Δεν το σέβονται,το υποψιάζονται,το παραπετάνε. Πόσες ωρες ψάχνατε το ελλάτωμα στο ρούχο που αγοράσατε σε ύποπτα χαμηλή τιμή?

Και το ξαναλέω. Όταν κάποιος δεν διαθέτει απλή διάκριση,για ποιά φώτιση ψάχνει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 03:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Γιατί οι γυμνοί αφορισμοί, που "σνομπάρουν" τη διάκριση - όπως πολύ σωστά μας την αναφέρει ο Mercury - θα μπορούσαν να είναι ένας αξιόπιστος σύμβουλος στην πορεία μας;
Εμπεριέχουν κάποιου είδους αντικειμενική γνώση Rostar;
quote:
ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ...πολλές φορές μάλιστα - μάλλον πάντοτε - ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΜΕΝΑ
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ...

Θα προτιμούσα να αντιληφθώ μέσα από την παραπάνω δήλωσή σου, πως ο χαρακτηρισμός "ακριβοπληρωμένα" δίνει το κυριότερο κριτήριο για τον αφορισμό σου, παρά το γεγονός της οικονομικής συμβολής σε μία ομάδα που ακολουθεί έναν κύκλο εργασιών και μαθημάτων, για τα οποία χρειάζονται απαραίτητα:

- Τουλάχιστον μία αίθουσα
- Ενα τηλέφωνο
- Παροχή ρεύματος
- Ισως κάποιο έντυπο υλικό

και πολλά άλλα, που προσωπικά δεν καταλαβαίνω, γιατί θα έπρεπε να περιμένουμε κάθε διδάσκαλος που μεριμνεί για έναν κύκλο μαθημάτων να είναι και από πλούσια οικογένεια με 3-4 ακίνητα, εργασία προνομιούχα που να του δίνει χρόνο για την ενασχόληση με το αντικείμενο (κοινώς εισοδηματίας) και γενικώς μία στάση, που θα δημιουργήσει στον μαθητή την αυταπάτη, πως στη ζωή καλό θα ήταν να υπάρχει μόνο το "παίρνω" κι όχι και το "δίνω"!

Γιαυτό είναι απαραίτητη η διάκριση, σαν πολύτιμο νοητικό εργαλείο - και όχι μόνο...

Η εσωτερική ζωή και μαθητεία είναι κάτι το οποίο συμβαίνει διαρκώς στη ζωή του μαθητή κι όχι περιστασιακά και με υψηλή ανταμοιβή. Εδώ λοιπόν είναι που έχει δίκιο και ο Απέριττος(που έθεσε το θέμα) αλλά κι εσύ Rostar, όσον αφορά τα ακριβοπληρωμένα σεμινάρια, που υπόσχονται μυήσεις, φοβερές και τρομερές μεταφυσικές ικανότητες σε χρόνο ρεκόρ, θεραπείες - πανάκειες, και τόσα άλλα.

Από την άλλη, το να ακολουθεί κάποιος μία πορεία εσωτερισμού μόνος του ή σε κάποια ομάδα, απαιτεί τη διάθεση κάποιου ποσού, όχι όμως ιδιαίτερα μεγάλου. Στην περίπτωση που κάποιος δεν θέτει την μαθητεία του στην ευθύνη κάποιου διδασκάλου και αποφασίσει να πορευτεί μόνος του, δεν θα δώσει χρήματα για να αγοράσει π.χ. βιβλία; Από την άλλη, κάθε ομάδα που ασχολείται με κάτι(όχι μόνο τον εσωτερισμό) δεν χρειάζεται κάποια ελάχιστα χρήματα για να καλύψει τα έξοδά της;(όχι τα προσωπικά του δασκάλου, αλλά αυτά στα οποία αναφέρθηκα πιο πάνω στο μήνυμά μου)

Θα κλείσω με ένα ακόμα τμήμα του μηνύματος του Rostar:

quote:
ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ!...ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ...ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΛΑΜΟΓΙΑ...ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΑΦΕΤΖΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΝΤΙΟΥΜ ΠΟΥ ΠΛΗΜΜΥΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ...ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΙΟ ΚΥΡΙΛΕ...

Η κοινωνία που ζούμε είναι εστιασμένη στο χρήμα.
Το να αμφισβητούμε τον ρόλο του χρήματος, το οποίο άλλωστε αποτελεί και ενεργειακό νόμισμα στις κοινωνικές μας διεκπεραιώσεις, δεν είναι η λύση, αλλά η άλλη όψη του ίδιου προβλήματος, της προσκόλησης σε αυτό. Καλύτερα θα ήταν να αντιληφθούμε την πραγματική του σημασία, αυτή η οποία στην εποχή που ζούμε μας βοηθά να μετρήσουμε αυτά που δίνουμε κι αυτά που πέρνουμε.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 11:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απέριττε Συγχαρητήρια και πάλι.

Πέτυχες φλέβα!...Το βλήμα που εκτόξευσες χτύπησε κατευθείαν στο σταυρό!
Λίγο πριν φύγω για να μεταβώ στον Προσωπικό μου Ναό Χρηματικού Ανεφοδιασμού, είπα μαζί με τα επαγγελματικά μου mails να ρίξω μια ματιά και στο θέμα...
Σαφώς και το Χρήμα είναι ενέργεια ...σαφώς και τίποτε στην εποχή μας δεν χαρίζεται...Ασφαλώς και το εμπόριο είναι ελεύθερο, εφόσον δε διαπράττεται ποινικό αδίκημα...
Όταν όμως η "γνώση" παίρνει τη μορφή "εμπορεύματος" από "δήθεν" "φωτισμένους" που έχοντας μελετήσει πανέξυπνες τεχνικές marketing (και λέω τα πράγματα από πολύ μέσα στο marketing) πουλώντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες (αυτό άλλωστε είναι ένα από τα γνωρίσματα του καλού marketier) η όλη υπόθεση αποκτά ελαφρώς διαφορετική χροιά...
Υπομονή όμως και θα τα πούμε καλύτερα...
Το όλο θέμα έχει πολλές απόψεις και το ξεφώνημα δεν έχει πάρει μέχρι στιγμής παρά τη μορφή έντυπης καταιγίδας από "εμπνευσμένα έντυπα" και επικοινωνιακής πλημμυρίδας από "πεφωτισμένα" meetings... ...))))
Kαλή σας μέρα αναζητητές της γνώσης
(Σ.Σ. ...χωρίς εισαγωγικά)

...In your life you may choose desolation
And the shadows you build with your hands
If you turn to the light
That is burning in the night
Then the Journeyman's day has begun...

IRON MAIDEN
(Dance Of Death)
JOURNEYMAN

Edited by - Rostar on 22/01/2005 11:34:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 11:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Oi megaluteroi daskaloi sti zwi mas einai oi empeiries mas, ta lathi mas, o anthrwpos mas....ola afta apo ta opoia mathainoume na gnwrizoume kalutera ton eafto mas Ola ta alla einai ampelofilosofies tis stigmis....
Elfi

Να είσαι καλά Elfi εκεί στο κρύο Λουξεμβούργο... Πόσο ανόθευτα και πόσο απλά άνοιξες το ταπεινό παράθυρο που δείχνει αστραπιαία το δρόμο προς τη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ...μόνο που, Elfi μου, το "εμπόρευμα" πρέπει να έχει ελκυστικό περιτύλιγμα αλλιώς δεν πουλιέται...

Καλή σας μέρα και πάλι...να έχετε ένα ωραίο Σαββατοκύριακο !

...In your life you may choose desolation
And the shadows you build with your hands
If you turn to the light
That is burning in the night
Then the Journeyman's day has begun...

IRON MAIDEN
(Dance Of Death)
JOURNEYMANΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 12:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι γεγονός οτι στην Σημερινή υπερ-καταναλωτική κοινωνία όπου κυριαρχεί ο Εγωισμός, η απάτη και το χρήμα η γνώση έχει γίνει εμπορευματεύσιμο είδος και ανταλλάξιμο προς πώληση. Οπωσδήποτε είναι ένα αρνητικό γεγονός αλλά όχι καταδικαστέο άν κάνουμε σύγκριση με τα δεδομένα του τρόπου ζωής και την διάρθρωση της κοινωνίας μας. Με την ίδια λογική θα μπορούσε να καταδικαστεί η εμπορευματοποίηση της Υγείας και μάλιστα περισσότερο, ή να προχωρήσω ακόμα περισσότερο και της ψυχαγωγίας, της ενημέρωσης, τις πρώτες ανάγκης σίτισης και στέγασης και πολλών άλλων. Αλλά δυστυχώς τα πάντα έχουν γίνει πέρα για πέρα εμπορευματεύσιμα οπότε δέν είναι δυνατόν να εξαιρεθεί στον Τυφώνα της εμπορευματοποίησης και του χρήματος και η γνώση!
Ο καθένας πολυμαθής μπορεί να μεταδόσει τις γνώσεις του στον άλλον με τον τρόπο που προτιμάει και με το κόστος που προτιμάει μόνο και μόνο προς δικό του ώφελος. Άν αγωνιά χωρίς τίμημα να διαδοθούν οι γνώσεις του στον κόσμο επιλογή του είναι να τις μεταδόσει δωρεάν και με τον τρόπο που νομίζει καλύτερα είτε μέσω Internet, είτε μέσω κάποιας διάλεξης είτε με όποιον άλλον τρόπο. Απο κεί και πέρα άν προτιμάει οι γνώσεις του να του φέρουν Οικονομικά οφέλη μπορεί να μεταδόσει τις γνώσεις του επι πληρωμής μέσω κάποιου Περιοδικού, ή βιβλίου ή Εφημερίδας. Τέλος άν θέλει οι γνώσεις του με νύχια και με δόντια να παραμείνουν κρυφές απο τον πολύ κόσμο μπορεί και να σιωπήσει και να τις κρατήσει αποκλειστικά για τον εαυτό του αφού έτσι νομίζει οτι εξυπηρετεί καλύτερα τα συμφέροντα του χωρίς να σημαίνει αυτό οτι πρέπει να προστρέξουμε αμέσως στην καταδίκη του.
Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις ισχύει η Ελεύθερη επιλογή και η ανεξαρτησία της βούλησης οπότε άν βρισκόμαστε μέσα στα συγκεκριμένα πλαίσια δέν δημιουργούνται Προβλήματα. Τα προβλήματα δημιουργούνται όταν τα παραβούμε, όταν δηλαδή θέλουμε να απαγορεύσουμε στον διπλανό μας να μεταδώσει τις γνώσεις του μόνο και μόνο προς δικό μας όφελος άσχετα εντελώς άν άλλες είναι οι δικές του επιλογές. Τότε πλέον μιλάμε για φήμωση, Φασισμό, και όλα τα παράγωγά τους και οπωσδήποτε είναι κάτι το καταδικαστέο το οποίο μπορεί να φτάσει ανάλογα με την ισχύ και τις απειλές με τις οποίες εξασκείται ακόμα και στον βαθμό του κακουργήματος!
Αυτό βέβαια είναι άσχετο τόπου και χρόνου, είναι ένας Κανόνας ο οποίος ισχύει σε κάθε εποχή και σε οποιδήποτε Γεωγραφικό σημείο, ενώ οι διάφορες μυστικές Οργανώσεις οι οποίες διατηρούν κάποιες γνώσεις με όρκους και απειλές και απαγορεύουν την Ελευθερία έκφρασης των μελών τους εννοείται οτι ο ρόλος τους είναι ύπουλος και καταχθόνιος!
Μιλάω βέβαια γενικά δέν πάει το μυαλό μου κάπου συγκεκριμένα απο την στιγμή που αποδείξεις για ύπαρξη τέτοιων ομάδων στην Σημερινή εποχή δέν υπάρχουν ισχυρές!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FrondoR
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 13:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FrondoR  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος FrondoR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ενα βιβλίο του OG MANDINO,"Το Πλήρες Βιβλίο Ο Μεγαλύτερος Πωλητής Στόν Κόσμο", που αναφέρει την ιστορία ενός φτωχού σταβλίτη, που με τη βοήθεια κάποιον κειμένων έγινε ο Μεγαλύτερος Πωλητής στον κόσμο. Στο δεύτερο μέρος βγαίνει απο την απομόνωση που εχει επιβάλει ο ίδιος στον εαυτό του και βγαίνει εξω στον κόσμο να μοιραστεί τα βιώματά του. Κάνει ομιλίες στον κόσμο με αμοιβή και γίνεται τώρα γνωστός για την ρητορική του τέχνη. Κάποια στιγμή εμφανίζεται ένας φίλος που του δίνει κάποιες συμβουλές. Ενα απόσπασμα απο αυτές..
- ΄Οπως όλοι οι ρήτορες, χρεώνεις εισιτήριο για τις ομιλίες σου, κι ετσι εκείνοι που χρειάζονται περισσότερο το μηνυμά σου δεν το ακούν, γιατί είναι τόσο φτωχοί που δεν έχουν να πληρώσουν. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι τους οποίους τρέφεις και ντύνεις στη Δαμασκό. Άλλαξε το σύστημά σου. Δίνε στον Γαληνό ένα εβδομαδιαίο μισθό αντί για την προμήθειά του, και στείλ'τον στις άλλες πόλεις δίνοντάς του τα απαραίτητα κεφάλαια ώστε να μπορεί να νοικιάσει τη μεγαλύτερη δυνατή αίθουσα σε κάθε πόλη. Πες του επίσης να προσλάμβάνει όσους ανθρώπους χρειάζονται κάθε φορά για να διαδώσουν που θα μιλήσει ο μεγαλύτερος πωλητής στον κόσμο και τι ώρα, και να ανακοινώνουν οτι η είσοδος θα είναι δωρεάν!"
-"Δωρεάν;Τότε θα έρθουν πολλοί μόνο και μόνο για να διασκεδάσουν ή να περάσουν την ώρα τους, χωρίς να έχουν καμιά διάθεση να μάθουν πως να βελτιώσουν τη ζωή τους".
-"Σίγουρα εχεις δίκιο σ'αυτό. Πολλοί σοφοί επιμένουν οτι αν κάποιος δεν πληρώσει ή δεν δουλέψει σκληρά για κάτι, δεν το εκτιμά πλήρως. Όμως παρ'ολο που στο ακροατήριο σου θα υπάρχουν άτομα για τα οποία τα λόγια σου θα πάνε χαμένα, φαντάσου την ικανοποίησή σου αν μάθεις οτι μέσα στον κόσμο υπήρχε ενας φτωχός σταβλίτης ή κάποιο αλητάκι του δρόμου που μπορεί να βελτίωσε τη ζωή του χάρη στα λόγια σου. Ξέρω πόσο θέλεις να καλυτερέψεις τον κόσμο, φίλε μου, αλλά πρέπει να θυμάσαι ενα πράγμα... μια απλή αλήθεια".
-"Δηλαδή;"
-"Οτι αυτό που θέλεις να κάνεις μπορεί να γίνει μόνο αλλάζοντας έναν άνθρωπο κάθε φορά".
Ο Χαφίντ έσκυψε και αγκάλιασε τον αγαπημένο του φίλο."Σ'ευχαριστώ. Αν είχε μιλήσει ο Θεός, δεν θα μπορούσε να τα πει καλύτερα".

Η τόλμη απαιτεί θάρρος
Ο δισταγμός φόβοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfi
Νέο Μέλος

Luxembourg
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 15:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krisna, mou arese polu pou anaferthikes stin eleftheria tis voulisis kai sto dikaiwma stin epilogi. Mono pou gia na uparxei dikaiwma stin epilogi prepei na uparxei kai epilogi. Kai dustuxws stin epoxi mas(oxi mono sto thema tis gnwsis) i epilogi pou exeis einai i afto pou kanoun oloi i tipota.
Sugxwreste me gia tous tonous apaisiodoxias alla eimai apo ekeinous pou pistevoun oti mesa apo tin apaisiodoxia vgainei mia tromeri diathesi na agwnisteis gia na veltiwseis tin katastasi pou katakrineis.

Rostar efxaristw gia to munima, aplws mexri twra sti zwi mou pote den me travouse to elkustiko perituligma alla to elkustiko perioxemo kai eftuxws uparxoun kai alloi anthrwpoi pou akolouthoun ton idio dromo.

Filika mia sumvouli se olou thelw na dwsw: Sto dromo tis gnwsis to simantiko einai na eimaste ikanoi kathe stigmi na thusiasoume afto pou eimaste gia afto pou tha mporousame na ginoume pros to kalutero

Kalo SavatoKuriako. To Louxembourgo einai akoma kruo.....

ElfiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 16:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι. Ειλικρινά ξέρετε πως νοιώθω; Αισθάνομαι σαν εκείνο το παιδάκι στο πολύ ωραίο παραμύθι "Τα καινουρια ρούχα του αυτοκτάτορα" που με την ευθύτητα και την ειλικρίνεια που πάντα διακρίνουν ένα παιδί φώναξε σε όλον τον κόσμο. "Μα ο αυτοκράτορας είναι γυμνός!!! Δεν το βλέπετε;".
Όπως γυμνοί είναι στην ουσία ολοι αυτοί οι άνθρωποι που έκαναν εμπόριο την γνώση. Και λυπάμαι για τους φίλους που δεν το βλέπουν. Και λυπάμαι ακόμη περισσότερο για αυτούς που το ξέρουν αλλά κάνουν την πάπια ή αντιδρούν στην αλήθεια γιατί είναι και οι ίδιοι στο παιχνίδι.
Ήξερα ότι ανοίγοντας αυτό το θέμα πέρα απο αυτούς που θα συμφωνούσαν μαζί μου για το αυτονόητο, θα υπήρχαν και άλλοι τόσοι ίσως και περισσότεροι που θα διαφωνούσαν και ίσως στο μέλλον να μου επιτεθούν κιόλας. Δεν μου κάνει εντύπωση. Ο λόγος είναι απλός. Τον δίνει πολύ ωραία μια καταπληκτική σκηνή στην παλιά ελληνική ταινία "Λόλα" όπου ο Καλογήρου αφού έχει πουλήσει τον φίλο του Νίκο Κούρκουλο (Άρη στο έργο) και ο Κούρκουλος γυρίζει και τον ρωτάει: "Γιατί;" με ένα βλέμμα γεμάτο παράπονο, ο Καλογήρου γυρίζει αποστομωτικά και του λέει: "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη". Είναι λοιπόν απλό το θέμα. Στην νέα πνευματική εποχή που ανατέλλει σιγά σιγά μέσα απο τον πόνο και στην ανάγκη των ανθρώπων να αναζητήσουν την αλήθεια και την γνώση, ήταν φυσικό ότι οι πρώτοι που θα εκμεταλλευόντουσαν την κατάσταση θα ήταν οι έμποροι και οι τυχοδιώκτες. Αυτό δεν γίνεται πάντα; Πάρτε παράδειγμα της αθλιότητός μας πολύ πρόσφατο. Με το τσουνάμι. Βγήκαν λέει άνθρωποι (αν μπορεί να τους πει κάποιος ανθρώπους αυτούς) και πουλάνε φωτογραφίες και βίντεο με σκηνές απο τα πτώματα και τις καταστροφές. Δείτε την διαστροφή σε όλο της το μεγαλείο. Την στυγνότερη εκμετάλλευση της ανθρώπινης τραγωδίας. Αν λοιπόν μπορούμε να λειτουργούμε έτσι σε κάτι τέτοιο, θα διστάσουμε να εκμεταλλευτούμε την γνώση;
Θα ήθελα όμως να πω και κάτι άλλο στην φίλη Αμαλία. Συμφωνώ Άμαλία μου σε αυτό που λες για το θέμα των εξόδων μιας ομάδας ή ενός χώρου. Δεν είπα ότι είναι κακό οι άνθρωποι που συμμετέχουν και στο μέτρο που μπορούν, αλλά και στα πλαίσια της λογικής να μην δίνουν κάποια χρήματα. Άλλωστε θα θυμήσω σε αυτούς που το έχουν λησμονήσει, αλλά και θα γνωρίσω σε αυτούς που δεν το ξέρουν ότι τον μεγάλο διδάσκαλο Σωκράτη που ήταν θεόπτωχος τον συντηρούσαν οι μαθητές του. Άλλο όμως το να μπορώ να ζω κι εγω μέσα απο αυτό που κάνω και άλλο να κάνω τεράστια και αμύθητη περιουσία.
Για πια πνευματικότητα μιλάει ο Ραζνίς όταν λέει έχει συλλογή απο 20 Ρολς-Ρόις; Για πια πνευματικότητα μιλάει η εκκλησία όταν έχει την πιο μεγάλη ακίνητη ίσως και κινητή περιουσία στην Ελλάδα και δεν βάζει ποτέ το χέρι στην τσέπη για το παραμικρό; Και μην μας ξεγελάει το γεγονός ότι κάνουν εράνους και τέτοια... πάλι απο εμάς τα παίρνουν για να τα δώσουν. Ουδέποτε έχουν βάλει το χέρι στην τσέπη της εκκλησίας.. της δικής τους περιουσίας... Τόση υποκρισία...
Αν έβλεπε ο Χριστός πως εκμεταλλεύονται το όνομά του πάλι θα έπαιρνε το μαστίγιο...
Μπορώ να πω πολλά ακόμα.. θα περιμένω όμως να δω την συνέχεια και θα επανέλθω...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zinon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
148 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 17:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zinon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνωση δεν πουλιεται.
Η πληροφορια πουλιεται , μετα η πληροφορια γινεται γνωση και μαλιστα διαφορετικη απο ολους αυτους που θα την δεχθουν.
Και τελος ολα αυτα γινοντε Σοφια "αν τα καταφερουν".

zinonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 18:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΟΦΑ ΕΚΡΙΝΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΠΕΡΙΤΤΕ, ΟΝΤΩΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ, ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΗ.
Η ΓΝΩΣΗ ΔΕΝ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ Η' ΝΑ ΠΩΛΗΘΕΙ.
ΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΗΨΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ 'ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ' ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ 'ΕΜΠΟΡΕΥΟΝΤΑΙ' ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΧΑΡΙΖΟΥΝ.
Η ΖΗΤΗΣΗ ΟΜΩΣ, ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟΝ 'ΕΜΠΟΡΟ'. ΜΑ ΟΤΑΝ Η ΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΨΥΧΗΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΑ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ (ΚΑΙ ΤΑ 'ΜΕΛΑΝΑ'!), ΤΟΤΕ ΟΙ 'ΕΜΠΟΡΟΙ' ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΑΔΡΑΝΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ.

ΑΠΕΙΡΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 19:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απέριττε, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω στην τελευταία σου τοποθέτηση:
quote:
Άλλωστε θα θυμήσω σε αυτούς που το έχουν λησμονήσει, αλλά και θα γνωρίσω σε αυτούς που δεν το ξέρουν ότι τον μεγάλο διδάσκαλο Σωκράτη που ήταν θεόπτωχος τον συντηρούσαν οι μαθητές του. Άλλο όμως το να μπορώ να ζω κι εγω μέσα απο αυτό που κάνω και άλλο να κάνω τεράστια και αμύθητη περιουσία.

Είναι πάντως ουσιαστική η διαφορά του να δίνεις κάποια χρήματα για να συντηρηθεί ή και να επεκταθεί κάτι καλό, από το να κάνεις τον ιδρυτή της συγκεκριμένης κίνησης πλούσιο.

Θα συμφωνήσω και με τους zinon και AZΩΕΛ στο ότι η γνώση(η σχέση του γνώστη με το αντικείμενο γνώσης σε μία απλή ερμηνεία) είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί κανείς να το πουλήσει. Οπότε είναι ευνόητο το κατά πόσον η πώληση "μυήσεων" και άλλων συναφών, δεν ανταποκρίνεται σε μία πραγματικότητα, η οποία δεν μπορεί να σταθεί κάτω από το πρίσμα και της φτωχότερης ακόμα λογικής...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prince_of_pentacles
Νέο Μέλος

Greece
48 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2005, 19:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prince_of_pentacles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Φίλε Απέριττε,

είναι η 2η φορά που συγγράφω ένα θέμα, 'κλέβοντας' χρόνο από τον χώρο όπου εργάζομαι και όταν πάω να το κάνω 'upload' στο site, βλεπω ό,τι κάποιος με έχει προλάβει με κάτι σχετικό.

Μπράβο για το θέμα που άνοιξες και χαίρομαι για τον συντονισμό που επιτύγχαμε. Θα επιλέξω, παρ'όλα αυτά να ανοίξω και το δικό μου topic ξεχωριστα και να απαντήσω σε κάποια από τα ερωτήματα που ετέθησαν εδώ 'με σπόντα'.

Αν κάποιοι πιστεύουν ότι θα πρέπει να 'μεταστοιχειώσω' το θέμα μου σε απάντηση εδώ μέσα, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Ρίξτε μια ματια στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5481

Μετά Τιμής
The Prince of Pentacles

"Quaero non pono, nihil hic determino dictans. Coniicio, conor, confero, tento, rogo...Ερευνώ, δεν επιβεβαιώνω. Δεν προσδιορίζω εδώ τίποτε με τελική βεβαιότητα. Υποθέτω, προσπαθώ, συγκρίνω, επιχειρώ, ρωτώ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 20:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ πρίγκηπα. Ευχαριστώ για την παρέμβασή σου. Είναι παρατηρημένο και καθόλου τυχαίο βέβαια, ότι σε πολλά πράγματα υπάρχει και λειτουργεί το φαινόμενο της συγχρονικότητας. Μπήκα στο τόπικ που δημιούργησες το οποίο πράγματι είναι πολύ αξιόλογο, αλλά θα μου επιτρέψεις (με όλο τον σεβασμό στην δουλειά που έκανες) να σου πω ότι έχει ένα μειονέκτημα κατά την γνώμη μου. Είναι πολύ μεγάλες οι αναλύσεις που κάνεις και ίσως οι περισσότεροι να μην αφιερώσουν τον χρόνο που απαιτείται για την ανάγνωσή και την κατανόησή τους. Θεωρώ ότι στον συγκεκριμένο χώρο είναι πιο χρήσιμες οι περιεκτικές παρεμβάσεις με λόγο μεστό ώστε και το μήνυμά μας να περνάμε και ο άλλος να μην κουράζεται. Σε προσωπικό επίπεδο θα μπορούσαμε να μιλάμε επί ώρες, σε διαβεβαιώ, γιατί διακρίνω ότι είσαι αξιόλογος άνθρωπος.
Θα ήθελα με την ευκαιρία να πω και κάτι ακόμα. Μια συνήθης δικαιολογία που προβάλλουν όλοι αυτοί που έχουν αναγάγει την προσφορά της γνώσης σε εμπόριο, είναι ότι επειδή και οι ίδιοι έχουν αναλώσει πολύ χρόνο, κόπο και χρήματα για να αποκτήσουν αυτό που πουλάνε, πρέπει και είναι δίκαιο να ανταμειφθούν. Όμως ρε παλλικάρια μου έχω μια εύλογη απορία και θα ήθελα να μου απαντήσετε. Κάθε γνώση, διδασκαλία, τεχνική, μύηση ή ότι άλλο σχετικό, είχε απο κάπου την αρχή της έτσι; Κάποιος φωτισμένος άνθρωπος την πήρε είτε δια αποκαλύψεως, είτε γεννήθηκε μέσα στο μυαλό του απο την συνεχή άσκηση, είτε του την έδωσαν οι άγγελοι, είτε ο ίδιος ο Θεός, είτε οι εξωγήϊνοι, είτε δεν ξέρω γω τι άλλο... Τότε που την πήραν λοιπόν αυτοί οι πρωτοπόροι, τους ζήτησε κάποιος χρήματα; Όχι βέβαια... Δόθηκε δωρεάν για να βοηθήσει όλους τους ανθρώπους που θα θελήσουν να κάνουν κάτι για να προχωρήσουν πνευματικά ή για να βοηθήσουν μέσω της θεραπείας τους ανθρώπους που υποφέρουν. Που το είδατε γραμμένο το να παίρνετε χρήματα; Είναι γνωστή άλλωστε η ρήση: "Δωρεά λαβατε, δωρεά δώσετε". Όλα τα υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού...
Αυτά για την ώρα και θα επανέλθω εν καιρώ...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2005, 22:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρώ ότι στον συγκεκριμένο χώρο είναι πιο χρήσιμες οι περιεκτικές παρεμβάσεις με λόγο μεστό ώστε και το μήνυμά μας να περνάμε και ο άλλος να μην κουράζεται.

.-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ
λίλιθ

quote:
Η πνευματική καλλιέργεια καλλιεργείται.


.-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ
AVATARGR

quote:
ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΙΕΡΓΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ..
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΙΑΣΕΙΣ...

ΑΥΤΟ "ΤΟ ΠΡΕΠΕΙ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΧΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΕ ΩΘΗΣΗ ΣΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ..

ΕΠΙΠΟΝΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ..




quote:
τον μεγάλο διδάσκαλο Σωκράτη που ήταν θεόπτωχος τον συντηρούσαν οι μαθητές του. Άλλο όμως το να μπορώ να ζω κι εγω μέσα απο αυτό που κάνω και άλλο να κάνω τεράστια και αμύθητη περιουσία.
Για πια πνευματικότητα μιλάει ο Ραζνίς όταν λέει έχει συλλογή απο 20 Ρολς-Ρόις; Για πια πνευματικότητα μιλάει η εκκλησία όταν έχει την πιο μεγάλη ακίνητη ίσως και κινητή περιουσία στην Ελλάδα και δεν βάζει ποτέ το χέρι στην τσέπη για το παραμικρό; Και μην μας ξεγελάει το γεγονός ότι κάνουν εράνους και τέτοια... πάλι απο εμάς τα παίρνουν για να τα δώσουν. Ουδέποτε έχουν βάλει το χέρι στην τσέπη της εκκλησίας.. της δικής τους περιουσίας... Τόση υποκρισία...

=


We love to kiss the Dalai Lama's ass
Because he is such a holy man

Manic Street Preachers



Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 17:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ pixeldream ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΛΙΛΙΘ.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΔΩ..

ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕΣ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΕΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2005, 23:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η πώληση είναι ανάλογη της ζήτησης.

Ο ¨πεινασμένος¨ πελάτης τρώει ότι του σερβίρουν.

Άρα αρχικά μεγάλη η ευθύνη του ¨σερβιτόρου¨. {Γονέα-δασκάλου}

Αλλά <και> του ¨πεινασμένου¨ αργότερα, όταν έχει δοκιμάσει αρκετά πιάτα, στο να επιλέξει τι θα ζητήσει, που κι απο ποιόν.

Το ΚΑΙ σημαίνει συνυπευθυνότητα. Θεωρώ οτι τα θεμέλια μιας προσωπικότητας μπαίνουν στην αρχή ή θα έπρεπε.

Βέβαια η επιθυμία της γνώσης είναι ίδιον του ανθρώπου αλλά η ποιότητα και η ιεράρχιση των Γνωστικών πεδίων είναι νομίζω το ζητούμενο του θέματος.

Η Γνώση είναι δύναμη και ο πιο δυνατός ΕΠΙΒΆΛΕΤΑΙ στον πιο αδύναμο.
Αυτό είναι Φυσικός Νόμος και συμβαίνει παντού στη φύση άρα είναι και σωστός αφου είναι η αντίρροπη δύναμη στην αδυναμία επομένως ισοροπία.

Όσο για την αγωνία σου φίλε Απέριττε και την αναγωγή σου στην αρχαιότητα να σου θυμίσω τον Αριστοτέλη ως φιλοξενούμενο του Φιλίππου για να μορφωθεί ο Αλέξανδρος, την ανάγκη των ¨χορηγών¨για να μπορούν και οι φτωχοί να απολαύσουν το Θέατρο στην Αρχαία Αθήνα, τους μεγάλους καλιτέχνες στις αυλές των οικονομικά δυνατών στην Αναγέννηση, τον Μιχαήλ Αγγελο στο Βατικανό, τους μεγάλους μουσουργούς...
Όπως βλέπεις φίλε μου, ο κόσμος πάντα λειτουργούσε και θα εξακολουθεί να λειτουργεί έτσι.
Γιαυτό επανέρχομαι στην σπουδαιότητα των ¨βάσεων¨ στην δόμηση της προσωπικότητας του ατόμου. Η σωστή ιεράρχηση στόχων και η γρήγορη επίτευξη τους είναι σημαντική σήμερα που η ταχύτητα των νέων γνωστικών πεδίων είναι απίστευτη. Κι όπως λέει ο Ελύτης

Κάντε άλμα πιο γρήγορο και απο την φθορά.
{Μαρία Νεφέλη}

Καλή συνέχειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iaira
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
134 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 11:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Διάβασα όλων σας τα μηνύματα, και μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες.
Παντού και πάντα βλέπουμε ότι η "γνώση" πουλιέται σε όλες της τις μορφές.
Πληρώνουμε για να μάθουμε μία ξένη γλώσσα, πληρώνουμε για να κάνουμε σεμμινάρια οποιουδήποτε είδους(είτε μεταφυσικής φύσεως, είτε κάτι πολύ απλό πχ ζωγραφικής για παράδειγμα).
Εγώ πλήρωσα και έκανα σεμινάρια ζωγραφικής, που και αυτό συγκαταλάγεται στη γνώση. Σε κανέναν όμως δεν κακκοφάνηκε.
Πάντα υπάρχει το Δούναι και το Λαβείν. Για ότι κάνεις, για ότι μαθαίνεις, υπάρχει και το αντίτιμο. Αυτό πιστεύω πρωσοπικά ότι είναι νόμος.
Δεν μπορεί κάποιος να δίνει συνέχεια, χωρίς να υπάρχει κάτι που θα πάρει, έστω και αν αυτό μεταφράζεται σε όλες του τις μορφές στην εποχή μας με το χρήμα.
Η γνώση είτε το θέλουμε είτε όχι πουλιέται σε όλες της τις μορφές.
Τώρα αν όλοι την αξίζουν αυτό είναι άλλο θέμα.
Η γνώση συγκεκριμένου είδους, αν είναι να σου έρθει και την αξίζεις, θα σου έρθει. Αν εγώ πληρώσω για να μυηθώ κάπου και δεν το αξίζω, τότε δώρον άδωρον. Αν όμως το αξίζω και δεν έχω να πληρώσω να την πάρω, τότε (πρωσοπική γνώμη), θα μου έρθει με κάποιο άλλο τρόπο μοναδικό.
Φιλικά,
Ίαιρα

Edited by - iaira on 26/01/2005 12:00:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 12:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ...

Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ????
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ????
ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ?????
(ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩΜΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ)

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ/ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΞΟΔΑ ???
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ????

ΤΩΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΗΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ iaira ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΗΣΗ (ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΥΗΣΗΣ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 13:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους σας.

Η γνώση δεν πουλιέται. Η γνώση ΚΑΤΑΚΤΕΙΤΑΙ.
Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει κανείς να παιδευτεί και συνεπώς να «πληρώσει». Τι εννοώ όμως με τον όρο πληρώσει ?
Το κάθε τι, έχει το τίμημά του, άρα στο δρόμο της κατάκτησης ο καθένας «πληρώνει» και σαφώς δεν εννοώ με χρήματα.

Καλώς ή κακώς το χρήμα σήμερα είναι μία κινητήριος δύναμη. Όποιος την διαθέτει κινείται. Κινείται όμως μέχρι ενός σημείου, μέχρι εκεί που μπορεί να λάβει (πληρώνοντας) μια πληροφορία όπως κάποιος προλαλήσαντας πολύ σωστά ανέφερε.

Η εμπορικότητα όμως έχει μπει για καλά στη ζωή μας και όλα φαίνονται πως αγοράζονται και πωλούνται. Στην πραγματικότητα όμως δεν ισχύει αυτό και αποδεικνύεται από το γεγονός πως όσα χρήματα και να διαθέσει κανείς, ναι μεν κάτι θα αποκομίσει, αλλά ποτέ δεν θα αποκτήσει την πραγματική γνώση, κάτι που είναι υπέρ άνω χρημάτων.

Η πληροφορία – για την οποία κάποιος μπορεί να πληρώσει για να την αποκτήσει – για να μετατραπεί σε γνώση πρέπει να περάσει μέσα από το βιωματικό κομμάτι του καθενός, πράγμα άσχετο με το χρήμα.

Σημαντικό λοιπόν είναι, όχι το πόσα χρήματα μπορεί να διαθέσει κανείς αλλά πόσο καλά μπορεί να χειριστεί την εκάστοτε πληροφορία προκειμένου να την μετατρέψει σε γνώση.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 14:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Krisna, mou arese polu pou anaferthikes stin eleftheria tis voulisis kai sto dikaiwma stin epilogi. Mono pou gia na uparxei dikaiwma stin epilogi prepei na uparxei kai epilogi. Kai dustuxws stin epoxi mas(oxi mono sto thema tis gnwsis) i epilogi pou exeis einai i afto pou kanoun oloi i tipota.

Φίλε/η Elfi για να το λές αυτό την στιγμή που ζείς στο Λουξεμβούργο ... περιττό να πώ οτι έχεις δίκιο ... αλλά φαντάζομαι τί θα έλεγες άν ζούσες στην Ελλάδα. Όπως και να το κάνουμε όμως υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξουμε την δική μας γνώμη αρκεί να το θέλουμε. Το κακό είναι οτι δέν το θέλουμε, έχουμε καταντήσει πιόνια και συμβιβαζόμαστε ή ικανοποιούμαστε με την ιδέα!
Και νομίζουμε οτι κάτι είμαστε άν κάνουμε ότι κάνουν οι υπόλοιποι οτι είμαστε in, μέσ'την μόδα όπως θέλεις πέστο.
Κατα τα άλλα συμφωνώ σε όλα με την Elpida. Τίποτα δέν είναι δυνατόν να χαρακτηριστούν γνώση παρά μόνο πληροφορίες. Τα πάντα είναι πληροφορία η οποία είναι φυσικά εμπορεύσιμη όπως μπορεί να είναι και οτιδήποτε άλλο. Η αληθινή γνώση μπορεί να κατακτηθεί απο μάς τους ίδιους και δέν έχει σχέση με καμιά πληροφορία, δέν είναι δυνατόν να την αγοράσουμε. Και φυσικά δέν μπορεί να συγκριθεί με κανένα χρηματικό ποσό όπως ακριβώς και η Ανθρώπινη ζωή!
Έχουν σχεδόν την ίδια αξία!


ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfi
Νέο Μέλος

Luxembourg
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2005, 21:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elpida itan katalutiki i parousia sou kai ta grafomena sou se afto to forum. Perigrafeis apsoga tin pragmatikotita ( to xrima einai simera kinitirios dunami) kai apo tin alli dineis tin pragmatiki diastasi tou thematos me tin akolouthi frasi: Σημαντικό λοιπόν είναι, όχι το πόσα χρήματα μπορεί να διαθέσει κανείς αλλά πόσο καλά μπορεί να χειριστεί την εκάστοτε πληροφορία προκειμένου να την μετατρέψει σε γνώση.
Afti loipon i ikanotita tou anthrwpou na xeiristei tin ekastote pliroforia kai na tin metatrepsi se gnwsi einai to pleon krisimo thema kai zitoumeno stin simerini epoxi. Kai thelei polu kopo, aparnisi ( "prepei polla na arnitheis gia na kerdiseis ta ousiwdestera"-IM Panagiwtopoulos) kai upomoni gia na mathei o antrwpos na xeirizetai tin pliroforia me kritiki skepsi.
Nomizw sto foroum i lexi gnwsi taftizetai pleon xekathara me tin pnevmatiki kalliergeia i opoia den einai thema xrimatwn alla apotelesma gonimou dialogou kai gonimis amfisvitisis twn pantwn kai panw ap'ola tou idiou mas tou eaftou....Kai an i apoluti aftognwsia einai outopia den peirazei: Xreiazetai i outopia. H apousia tis einai varvarotita


ElfiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 11:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινάω με μία καλημέρα σε όλους σας.

quote:
Kai thelei polu kopo, aparnisi ( "prepei polla na arnitheis gia na kerdiseis ta ousiwdestera"-IM Panagiwtopoulos) kai upomoni gia na mathei o antrwpos na xeirizetai tin pliroforia me kritiki skepsi.

elfi σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Συνεχίζοντας θα συμφωνήσω απόλυτα πως χρειάζεται κόπος και απάρνηση. Εδώ είναι η προσωπική πάλη του καθενός. Είναι όλα τα κατώτερα αλλά ταυτόχρονα πολύ ισχυρά συναισθήματα που λειτουργούν ανασταλτικά στην εξέλιξη του ανθρώπου και εμποδίζουν την κατάκτηση της γνώσης.

Ο σωστός χειρισμός καταστάσεων δεν είναι πάντα εύκολος και αντικειμενικός μίας και το προσωπικό στοιχείο δεν μπορούμε να το εξαιρέσουμε.

Επίσης ένα άλλο σημείο που θα ήθελα να επισημάνω είναι οι αντιπαραθέσεις – οι οποίες δεν λείπουν από πουθενά πόσο μάλλον από εδώ μέσα που είναι σχετικά ανώνυμα και απρόσωπα τα πράγματα.

Ακόμα λοιπόν και μέσα από αυτές, υπάρχουν μηνύματα και διδάγματα που μπορούν να μας προσδώσουν γνώση. Το θέμα όμως είναι ποίος μπορεί να αφήσει το «εγώ» του στην άκρη – αποφεύγοντας να αποδείξει μόνο πως είναι καλύτερος από τον άλλον - και να δει μέσα από την κάθε αντιπαράθεση τον δικό του εαυτό και όχι τον άλλον. Ο προβολέας λοιπόν ας στραφεί από τον καθένα πάνω στον ίδιο του τον εαυτό και όχι απέναντι.

Την αντιπαράθεση δεν την πληρώνεις - όπως θα χρειαζόταν για παράδειγμα, για να αγοράσεις ένα βιβλίο – είναι όμως κάτι βιωματικό. Αν καταφέρει κανείς αυτή την αντιπαράθεση να την «εκμεταλλευτεί» σίγουρα θα αποκομίσει κάτι για τον εαυτό του και ένα ακόμα λιθαράκι γνώσης θα μπορέσει να τοποθετηθεί στο δικό του οικοδόμημα.

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elfi
Νέο Μέλος

Luxembourg
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 23:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο προβολέας λοιπόν ας στραφεί από τον καθένα πάνω στον ίδιο του τον εαυτό και όχι απέναντι.

Sumfwnw apolutws Elpida, mono pou amfivallw an o xeiristis tou provolea tha vrei efkola ti dunami na ton strepsei ston idio tou ton eafto. Koita gurw sou...Pws merikoi anthrwpoi ston planiti koimountai usixoi ta vradia (me xamilwmeno to fws tou provolea tous i isws kai teleiws svisto) otan exaitias tous uparxei peina, ftwxeia, paidiki douleia, porneia, paidiki thnisimotita, tromokratia, fanatismos kai alla polla....Kapoios na mas episkevasei tous provoleis vre paidia....

Sugnwmi gia tin apaisiodoxia mou alla i tha stamatisw na skeftomai i tha sunexisw na ekfrazw apaisiodoxia kai sigoura to prwto einai xeirotero

Kali sas nuxta

ElfiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 09:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elpida
"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"
ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΓΑΠΗ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 10:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Sugnwmi gia tin apaisiodoxia mou alla i tha stamatisw na skeftomai i tha sunexisw na ekfrazw apaisiodoxia kai sigoura to prwto einai xeirotero

Elfi

Δεν είναι απαισιοδοξία αυτό, είναι δυστυχώς μια πραγματικότητα. Το θέμα όμως είναι τι κάνει ο καθένας μας για αυτό. Συχνά ακούμε το «έλα μωρέ εμείς θα αλλάξουμε τον κόσμο» κι όμως κάποιος θα πρέπει να ξεκινήσει τουλάχιστον να προσπαθεί για ένα καλύτερο αύριο.

Αυτοί λοιπόν που πρεσβεύουν και υποστηρίζουν κάποια πραγματάκια καλό θα ήταν να τα κάνουν και πράξη στην καθημερινή τους ζωής και όχι απλά να καταθέτουν ρητά.

Σαφώς και δεν είναι εύκολη δουλειά, αλλά τουλάχιστον ας προσπαθήσουμε.


quote:
"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"
ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΑΓΑΠΗ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.

pixeldream

Νομίζω πως η μητρική αγάπη είναι κάτι έμφυτο είναι θείο δώρο – άσχετα αν πολλές φορές δεν εκτιμάται όσο θα έπρεπε.
Επίσης θα ήθελα να επισημάνω αυτά που κατά καιρούς όλοι έχουμε ακούσει για τις απαράδεχτες μητέρες που το μόνο που δεν έχουν και δεν προσφέρουν είναι η αγάπη στα παιδιά τους… εύχομαι το φαινόμενο αυτό να πάψει να υφίσταται κάποια στιγμή.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 18:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά μιλήσατε. Όλοι. Τι προτείνετε όμως ? Ακούτε κάποιον που σας μιλάει η όχι ? Όσοι ξέρουν, δεν μιλάνε. Όλα τα πράγματα γίνονται θαύματα. Τελικά, τι αναζητάτε ? Γνώση ή αυτογνωσία ? Την γνώση μπορείτε να την δεχτείτε, μπορεί να αφιερώσετε ολόκληρη την ζωή σας αναζητώντας γνώση, μα στ' αλήθεια, πιστεύετε πως η γνώση θα σας βοηθήσει να δείτε και ποιοι είστε ?

Έχω παρατηρήσει το εξής : Πολλές φορές με ανθρώπους που θεωρώ φίλους μου, όταν βρισκόμαστε σε καμιά ταβέρνα, συζητάμε για τούτα τα θέματα. Ξέρετε τι συμβαίνει στο τέλος ? Απόκλιση. Έννοιες μπερδεύονται, νοήματα αλληλοκαλύπτονται, διαφωνίες υποβόσκουν, λόγια που τυλίγονται κουλούρες σαν φίδια, προτάσεις που η πολυπλοκότητά τους είναι τόσο μεγάλη, που... αϊ βρες άκρη ! Και όλοι τους είναι αξιόλογοι άνθρωποι, σας εσάς, σπουδαγμένοι, επιστήμονες, καλλιτέχνες, λογοτέχνες, άνθρωποι που στρώσανε καλά τον απαυτό τους στα θρανία, οικονομολόγοι, όλοι γνώστες. Απόκλιση, όχι σύγκληση, τούτο έχω παρατηρήσει. Και τι γίνεται στο τέλος ? "Έγώ είμαι φίλος σου, θέλω το καλό σου", "Μα κι εγώ είμαι φίλος σου. Κι εγώ το καλό σου θέλω...". Όλοι φίλοι, όλοι παρέα κι ο καθένας μόνος του.

Διάβασα τα μηνύματα. Συμφωνώ σε όλα. Τι πρέπει να γίνει όμως ? Η γνώση δεν πουλιέται. Δείτε το ρήμα "πουλώ". Πείτε μου πως το εξετάζετε κατ' αρχήν. Τι σημαίνει "πουλώ γνώση" ? Αυτογνωσία ? Αν σημαίνει αυτογνωσία τότε, αν το βλέπετε με την έννοια της αγοράς, της προσφοράς και της ζήτησης, σαφώς, δεν υπάρχει αμφιβολία. Αυτογνωσία ως ανταλακτήριο είδος με χρήμα, δεν υπάρχει, δεν μπορεί να υπάρξει.

Γνώση με ανταλακτήριο είδος την γνώση όμως ? Τι λέτε, πως σας φαίνεται αυτό ?

Οι άνθρωποι λένε "αυτός πουλάει πνεύμα", δηλ. μας κάνει τον έξυπνο, κάπως έτσι εγώ το ερμηνεύω. Κατ' αρχήν, θεωρώ, πως για να πουλήσεις κάτι πρέπει να το κατέχεις, να είναι δικό σου. Έχω μια αυτοκίνητο, πάλιωσε και επειδή θέλω να αγοράζω καινούργιο, πουλώ το παλιό. Ναι, αλλά είναι δικό μου ρε φίλε. Δεν μπορώ να πουλήσω το αυτοκίνητο κάποιου άλλου.

Άλλο παράδειγμα :

Είμαι επιστήμονας, φυσικός, γράφω ένα βιβλίο για την "άχρονη μηχανική", μια μελέτη, μια διατριβή. Γιατί να μην πουλήσω το βιβλίο μου και σε κάποιους που ενδιαφέρονται γι' αυτό, και πιθανώς, ατυχώς ίσως, δεν αφιέρωσαν τόσο χρόνο όσο εγώ, για να το συντάξουν ? Που είναι εδώ το μεμπτό ? Το ό,τι θα πουληθεί και θα εισπράξω κάποια χρήματα ? Ε, δηλ, τότε ρε παιδιά, εντάξει, πάει κι ο βιβλιοπώλης δηλ. τον καταργήσαμε κι αυτόν....

Εξηγήστε μου κατ' αρχήν, τι εννοείτε με τον όρο "γνώση". Εννοείται την αυτογνωσία, ή την γνώση που προέρχεται απο τα βιβλία, από τα Πανεπιστήμια, από κάποιες σχολές ? Πολλοί απο εσάς, ίσως, έχουν πάει σε ιδιωτικά σχολεία. Εκεί, δεν αγοράσατε γνώση ? Δεν πληρώσατε για να μάθετε ?

Άλλο πράγμα η γνώση, άλλο η αυτογνωσία. Την γνώση, ίσως κάποια στιγμή χρειαστεί να την πληρώσεις, θα πας σε κάποιο φροντιστήριο να μάθεις ιταλικά, αγγλικά, μια ξένη γλώσσα βρε αδελφέ, που είναι τόσο απαραίτητη σήμερα. Είναι γνώση τούτα.

Την αυτογνωσία όμως, δεν θα την βρεις πουθενά. Δεν θα την αγοράσεις απο κάνεναν, γιατί δεν την πουλά κανένας. Ο πωλητής και ο αγοραστής, είσαι εσύ ο ίδιος. Όσοι πιστεύουν πως κάτι κέρδισαν απο τις εμπειρίες τους, ας μιλήσουν γι' αυτές, ας τοποθετήσουν το συμπέρασμά τους, και ας μας πουν, με απλά λόγια, αληθινά, ποιο είναι τούτο. Είναι τούτο τακτική πώλησης ? Κάνουν τους έξυπνους ? Μπορεί, μπορεί όμως και όχι. Όταν μιλάς αληθινά, δεν το υπολογίζεις αυτό.

Παρατήρησα το εξής : Η γνώση, λέτε, προέρχεται απο τα βιώματα, απο τις εμπειρίες. Δεν διαφωνώ. Μιλήστε μου για αυτές. Όταν σας πουν, μιλήστε για τις εμπειρίες σας, όλοι, βάζετε το κεφάλι κάτω, και λέτε, "άσε, τι να σου πω, δεν θα καταλάβεις", αυτό δεν κάνετε ? Ή λέτε, "αυτά είναι προσωπικά, δεν μπορώ να σου μιλήσω για τις εμπειρίες μου". Και ρωτώ, η γνώση είναι προσωπική ? Αν γνωρίζεις κάτι, εμένα που δεν γνωρίζω, γιατί παλικάρι μου, με αφήνεις στο μαύρο σκοτάδι μου ? Θέλω να μάθω απο σένα. Ωπ ! έρχεται το "εγώ". "Και ποιος είσαι εσύ, που θέλεις να σε εμπιστευτώ και να σου πω τι μου συνέβει στο παρελθόν ?", "Δεν πρόκειτε να καταλάβεις τίποτε". Έτσι μιλάτε. Μα γιατί όμως ? Μήπως επειδή οι εμπειρίες σας είναι δυσάρεστες ? Μήπως επειδή, για να αποκτήσετε γνώση, πονέσατε, πληγωθήκατε, απογοητευτήκατε, προδωθήκατε ? Γι αυτό ? Γι' αυτό δεν μιλάτε ? Όταν όμως έρθει κάποιος και σας μιλήσει για τις εμπειρίες του, για την γνώση που ο ίδιος απόκτησε, θεωρείτε πως "πουλάει γνώση", πως "κάνει πνεύμα". Βλέποντας τον, έτσι, ωπ ! ξανάρχεται το "εγώ" και τον πετάτε στα σκουπίδια. Μα, με τίποτε λοιπόν δεν είστε ευχαριστημένοι ? Τι αναζητάτε εδώ μέσα ? Διάλογο ? Ναι, θα πείτε, γιατί από τον καθένα μαθαίνουμε.

Δείξτε μου τον τρόπο που μαθαίνετε, και θα μάθετε.

Μα αν θεωρείς τον καθένα εδω μέσα πως "πουλάει γνώση", πως "κάνει πνεύμα", πως είναι δυνατόν να μάθεις κάτι απο αυτόν ? Ανταλλάσονται απόψεις, ωραία, δεκτόν, τότε λοιπόν λέω σε ένα μωρό "Κοίτα μπέμπη, αυτό, η απόψή μου δηλ. είναι τούτη, η γνώμη μου, αυτό είναι ένα ποτήρι." Εσείς τι λέτε ? Θα μάθει ο μπέμπης ? Εγώ λέω, θα γυρίζει και θα μου πει : "Δηλ. ρε φίλε, δεν είσαι σίγουρος, έχεις αμφιβολία ? Α, καλά, άστο τότε. Άστο, θα ρωτήσω κάποιον άλλον που θα μου πει : Κοίτα, αυτό ΕΙΝΑΙ ένα ποτήρι."

Έβλεπα τα θέματα στην αρχική σελίδα του esoterika.gr. "Πουλάει" ο admin η όχι γνώση ? Φυσικά, δεν υποννοώ τίποτε για τον άνθρωπο, να εξηγούμαστε δηλ. δεν τον γνωρίζω και δεν λέω τίποτε γι' αυτόν. Απλώς θέλω να δείξω, πως για κάποιον που είναι εμπαθής, μπορεί και τούτη η ιδέα να περάσει από το μυαλό του. Πολλά μπορούν να περάσουν από το μυαλό του. Τώρα θα πεις, φίλε, είσαι πονηρός, γιατί κάνεις τούτη την αναφορά εδώ ? Για να δείξω πως κάθε πράγμα έχει δύο όψεις. Εξαρτάται λοιπόν από ποια πλευρά το βλέπεις. Πάλι το ξαναλέω, δεν υποννοώ τίποτε, δεν διαβάλω κανέναν, και δεν κρίνω κανέναν, "Λέω την γνώμη μου", όπως σου αρέσει να λες. Λέω αλήθεια ή ψέμματα ? Ε, αυτό, εσύ θα το βρεις.

Κάνε κι εσύ κάτι...

Deva Parinito

Edited by - Deva_Parinito on 01/02/2005 18:22:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 18:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν το θέμα σας λοιπόν είναι η αυτογνωσία, αλλάξτε τον τίτλο. Θα ήταν καλύτερο ως "Πουλιέται άραγε η αυτογνωσία ?"

Αν το θέμα σας είναι η γνώση, δεχτείτε κι έναν βιβλιοπώλη που πουλά βιβλία. Τι κακό σας έχει κάνει αυτός ? Γνώση πουλά, βιβλία, μπας και 'κονομήσει 'κάνα φραγκάκι παραπάνω και πάει φέτος διακοπές με την γυναίκα του στο Μπαλί.

Μπαλί...Μπαλάκι έγινα εντός του εαυτού μου /
Παλίρροια έχω στην καρδιά, και άμπωτη στον νου μου...

Τα δέοντα,

Deva Parinito.

Edited by - Deva_Parinito on 01/02/2005 18:46:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy