ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μετεμψυχωση-μετενσαρκωση:ποια η διαφορα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mikra
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2002, 23:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mikra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι.
Εχω ακομα μια ερωτηση να θεσω στα εσοτερικα.
Ποια η διαφορα αυτον των δυο εννοιων αν υπαρχει,και ποια η σημασια τις καθεμιας ξεχωριστα.

chst

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2002, 20:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ mikra

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ, ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ΣΗΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΩΜΑ,ΚΑΙ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ.


DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 16:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι υπάρχει μόνον ο όρος μετενσάρκωση, όπου η ψυχή παραμένει αναλλοίωτη στο χρόνο και κατά διάφορες περιόδους αλλάζει σώμα-φορές ύπαρξης.

Η μετεμψύχωση έχει θεωρηθεί λανθασμένη έννοια. Η αλλαγή του φορέα ύπαρξης αποτελεί ένα αναγκαίο χαρακτηριστικό και στο σύνολό της η ψυχή διατηρεί την αυτή υπόσταση, άσχετα αν ενσαρκώνεται σε διαφορετικά κάθε φορά είδη σωμάτων.

Σίγουρα το θέμα είναι "δύσκολο" και χρειάζεται πολύ ανάλυση.

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2002, 16:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...
Καταρχάς φίλη Μίρκα, κάνε έναν κόπο και πλοηγήσου μέσα στα τόπικς του Esoterica.gr και θα δείς ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Φίλε Σίσσυφε, κάνεις λάθος στον ορισμό που δίνεις.
ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ είναι η διαδικασία της ΨΥΧΗΣ να σαρκώνεται μετά απο τον γήινο θάνατό της σε κάποιο άλλο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΩΜΑ.
ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ είναι η διαδικασία της ΨΥΧΗΣ να σαρκωθεί μετά απο τον γήινο θάνατό της σε κάποιο άλλο ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΖΩΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ.

Οι 2 αυτές δοξασίες είναι πραγματικότητα. Η πρώτη, η ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ισχύει ΜΟΝΟ για το ανθρώπινο είδος, ενώ η ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ ισχύει για το ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΖΩΙΚΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ.

Κάποτε, συγκεκριμένα ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, υπήρχε ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ, αυτός της ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗΣ.
'Ομως αυτός ο νόμος διατηρήθηκε ΜΟΝΟ για τα υπόλοιπα ζώα, ενώ για τον άνθρωπο θεσπίστηκε ο νέος νόμος, αυτός της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ.

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Υ.Γ Να μια διεύθηνση που έχει αρκετά στοιχεία για να εξερευνήσεις:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=101


Edited by - Kelsos on 22/11/2002 17:07:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2002, 17:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

ΦΙΛΕ Kelsos ΔΕΝ ΗΜΟΥΝΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΟΥ ΔΙΟΡΘΩΣΗ.
ΜΑ ΠΑΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΙΣΜΟΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΟΦΕΛΟΣ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ ΗΜΟΥΝΑ ΕΝΑΣ ΑΦΓΑΝΟΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΣΤΙΣ ΚΟΡΥΦΕΣ ΤΟΥ ΚΑΥΚΑΣΟΥ.

DREAMWALKER
"ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΙ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΕΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΤΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2002, 07:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΙΣΜΟΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΟΦΕΛΟΣ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ ΗΜΟΥΝΑ ΕΝΑΣ ΑΦΓΑΝΟΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗΣ ΣΤΙΣ ΚΟΡΥΦΕΣ ΤΟΥ ΚΑΥΚΑΣΟΥ.

Καλημερίζω τους φίλους μου.

ΠΟΤΕ μη λές ΠΟΤΕ

Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός, να πιστεύει ότι θέλει ή καλύτερα ΟΤΙ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΕΙ.
Θα ήταν όμως πιό δίκαιο φίλε μου Σίσσυφε, να ΤΕΚΜΥΡΙΩΝΕΙΣ την όποια άποψη, ιδιαίτερα όταν αποδείδεις τον όρο "ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΥΣ" σε πάνω από τον ΜΙΣΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ(!!!) οι οποίοι πιστεύουν σε αυτόν τον ΠΑΝΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΝΟΜΟ.
Αλήθεια, τι είναι αυτό που σε κάνει να ΜΑΣ χαρακτιρίζεις έτσι;;;

'Οσον αφορα το ΑΝ μπορεί κάποιος να σε πείσει για το τι ήσουν σε κάποιες προηγούμενεςσαρκώσεις σου, ΚΑΙ σε αυτό ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ...

Περιμένω νέα σου,

Φιλικά

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2002, 10:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να πω και γω κάτι, ως "νέο" φρούτο στα forums...
Δεν ξέρω αν έχει ασχοληθεί κανείς με τα βιβλία του Λόμπσανγ Ράμπα, ενός βουδιστή πρώην μοναχού... Δυστυχώς (ή ευτυχώς;) έτυχε να πέσουν στα χέρια μου όοοταν ήμουν έφηβος, και φυσικά πιο... αγνός στο να δεχτώ οτιδήποτε, και επομένως με είχαν επηρεάσει αρκετά τότε... Λοιπόν εκεί δίνονται διάφορες πληροφορίες σχετικά με την πίστη των Βουδιστών, μέρος της οποίας αποτελεί και η μετενσάρκωση - μετεμψύψωση (δεν κατανοώ απόλυτα τους όρους). Θα παρακαλούσα αν κάποιος έχει διαβάσει κάποιο από τα βιβλία του Λόμπσανγκ Ράμπα να μου πει την άποψή του σχετικά...

Υ.Γ. Ευχαριστώ όσους μας δίνουν την ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις μέσα από ένα τόσο ενδιαφέρον site...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy