ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Εφαρμοσμένη Κβαντομηχανική στη Σπηλιά της Πεντέλης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2005, 18:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμήθηκα μια παλαιότερη κουβέντα μας, σχετικά με τα orbs που φαίνονται στις φωτογραφίες της Σπηλιάς και μια αναφορά, που κάνει έναν παραλληλισμό της εμφάνισής τους, σε αναλογία με τα κβάντα.
Λέει λοιπόν ο φίλος JbG
quote:

και η θεωρια των κβαντα ειναι ουσιαστικα θεωρια της πιθανοτητας και οχι της σχετικοτητας.

ολα ειναι εξισου πιθανα!


αυτο που μας ενδιαφερει ειναι οτι η θεωρια υποστηριζει πως "δεν υπαρχει φαινομενο χωρις παρατηρητη", και πως "ο παρατηρητης επηρεαζει το φαινομενο" και αυτο εκεινον.


Κρατάω λοιπόν τα δύο σημαντικά αυτής της τοποθέτησης

[1] η θεωρια των κβαντα ειναι ουσιαστικα θεωρια της πιθανοτητας και οχι της σχετικοτητας. ολα ειναι εξισου πιθανα!

[2] η θεωρια υποστηριζει πως "δεν υπαρχει φαινομενο χωρις παρατηρητη", και πως "ο παρατηρητης επηρεαζει το φαινομενο" και αυτο εκεινον.

Άς ξεκινήσουμε από το [2], που λέει ότι "δεν υπάρχει φαινόμενο χωρίς παρατηρητή", άρα υπάρχει φαινόμενο, όταν υπαρχει ο παρατηρητής, έτσι δεν είναι ?

Ηθελα να το επαληθεύσω πειραμματικά και έκανα το εξής.

Είμαι ο παρατηρητής, και μάλιστα κατάλληλα εξοπλισμένος. Εφοδιάστηκα από ένα σέτ ψαρέματος που είχε σε ειδική προσφορά αλυσίδα καταστημάτων ντισκάουντερ. Ντύθηκα ψαράς, πήρα τα σύνεργα, το σκαμπώ και το καπέλο και πήγα στο φαινόμενο, δηλ στο ψάρι.

Μπροστά από τη σπηλιά της Πεντέλης, που επιμένουν να τη λένε λάθος "του Νταβέλη" (ενώ όλοι πιά ξέρουμε οτι ήταν ησυχαστήριο του Ληστή Γκαντάρα), εχει δυό λιμνούλες με νερό που στάζει από την οροφή.

Κάνοντας λοιπόν πειράματα με την κβαντική φυσική, ξεκίνησα από την έκφραση [2], που λέει "εφόσον υπάρχει παρατηρητής (δηλ ο ψαράς), πρέπει να υπάρχει και το φαινόμενο (το ψάρι)", και "ο παρατηρητής (ο ψαράς) επηρεάζει το φαινόμενο (το ψάρι) και αυτό εκείνον".
Αυτό είναι πέρα για πέρα αληθινό, γιατί αναλογιστείτε οτι το ψάρι κολυμπούσε στο νερό και μετά την εμφάνιση του ψαρά θα κολυμπά σε καυτό λάδι, και το ψάρι επιρεάζει με τη σειρά του τον ψαρά, γιατί πρίν πεινούσε, ενώ τώρα όχι.

Αρματώνοντας λοιπόν το καλάμι με την πετονιά και το κατάλληλο δόλωμα, και κρατώντας το αρκετή ώρα μέσα στη λιμνούλα με το νερό που στάζει απο την οροφή του Σπήλαιου Γκαντάρα, πρέπει να εμφανιστεί το ψάρι και μέσω μιας ακολουθίας συγκυριών να καταλήξει στο καυτό λάδι και μετά από λίγο ... μέσα στον ψαρά.

Άν πάλι, κάποιοι από εσάς αναρωτηθείτε, πώς στο καλό να γίνει όλο αυτό, πώς μπορεί η κβαντική φυσική να λέει τέτοιες αρλούμπες, σκεφτείτε και την εξίσωση [1], που λέει "η θεωρια των κβαντα ειναι ουσιαστικα θεωρια της πιθανοτητας και οχι της σχετικοτητας. ολα ειναι εξισου πιθανα!"

Άρα λοιπόν δεν είναι καθόλου απίθανο, αν πάρει κάποιος ένα καλάμι ψαρέματος και πάει να ψαρέψει σε μια γούρνα νερό, που στάζει από την οροφή του σπηλαίου, να πιάσει ένα ψάρι.

Δεν το λέω εγώ, η θεωρία της κβαντομηχανικής το λέει !

Άρα δεν έχω παρά να περιμένω, καθισμένος μπροστά στα εκκλησάκια με το καλάμι, να περιμένω να τσιμπίσει το ψάρι. Δεν μπορώ να καταλάβω τι βλέπουν οι περαστικοί το αστείο και κυλιούνται χάμω απ τα γέλια.

Μάλλον δεν έχουν ιδέα από κβαντική φυσική.

ο κακός Βρίλ



Edited by - Vril on 06/05/2005 19:17:09

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 01:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Θυμήθηκα μια παλαιότερη κουβέντα μας, σχετικά με τα orbs που φαίνονται στις φωτογραφίες της Σπηλιάς και μια αναφορά, που κάνει έναν παραλληλισμό της εμφάνισής τους, σε αναλογία με τα κβάντα.



την σχεση παρατηρητη και φαινομενου την ανεφερα για την πιθανοτητα να επηρεαζουμε εμεις την διαταξη των ορμπς στις φωτογραφιες που εντασονται σε αυτο που αποκαλεσες "δευτερη κατηγορια".

quote:

Είμαι ο παρατηρητής, και μάλιστα κατάλληλα εξοπλισμένος.



αλλα δεν εισαι ο μονος!

καθε εμβιο ον (κατ εμε και τα ανοργανα) ειναι παρατηρητης.


και οι νυχτεριδες, οι αρουραιοι ή τα βακτηρια της σπηλιας.


quote:

Εφοδιάστηκα από ένα σέτ ψαρέματος που είχε σε ειδική προσφορά αλυσίδα καταστημάτων ντισκάουντερ. Ντύθηκα ψαράς, πήρα τα σύνεργα, το σκαμπώ και το καπέλο και πήγα στο φαινόμενο, δηλ στο ψάρι.


ποιος ντυθηκε ψαρι ομως???

quote:

Μπροστά από τη σπηλιά της Πεντέλης, που επιμένουν να τη λένε λάθος "του Νταβέλη" (ενώ όλοι πιά ξέρουμε οτι ήταν ησυχαστήριο του Ληστή Γκαντάρα).


εδω πρεπει να συμφωνησω μαζι σου!

quote:

Κάνοντας λοιπόν πειράματα με την κβαντική φυσική, ξεκίνησα από την έκφραση [2], που λέει "εφόσον υπάρχει παρατηρητής (δηλ ο ψαράς), πρέπει να υπάρχει και το φαινόμενο (το ψάρι)", και "ο παρατηρητής (ο ψαράς) επηρεάζει το φαινόμενο (το ψάρι) και αυτό εκείνον".


αφου δεν υπηρχε ψαρι, (εκτος απο τους τουριστες της περιοχης) τι περιμενες?


να το δημιουργησεις?


επρεπε να συναινουν τουλαχιστον οι μικροοργανισμοι του νερου...


quote:

Αρματώνοντας λοιπόν το καλάμι με την πετονιά και το κατάλληλο δόλωμα...



ηταν κβαντικο το δολωμα?

ενα κινητο τηλεφωνο πχ μπορει και να προσελκυε κανα ροφο!

quote:

Άρα δεν έχω παρά να περιμένω, καθισμένος μπροστά στα εκκλησάκια με το καλάμι, να περιμένω να τσιμπίσει το ψάρι. Δεν μπορώ να καταλάβω τι βλέπουν οι περαστικοί το αστείο και κυλιούνται χάμω απ τα γέλια.



κι ομως, επιασες ψαρια αλλα δεν τα αναγνωρισες!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ydroxoos25
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 03:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ydroxoos25  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αν μπει ο Angelos στο τόπικ αυτό θα αυτοκτονήσει Vril και θα έχεις τύψεις μετά...

Τελικά αυτό είναι: Το σημαντικότερο πείραμα όλων των εποχών

και όχι το παρακάτω που έχω κάνει θέμα...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6042

<<Από τη στιγμή που η επιστήμη θα αρχίσει να ερευνά τα μεταφυσικά φαινόμενα θα προοδεύσει σε μια δεκαετία περισσότερο απ' όσο έχει προοδεύσει σε όλη την ύπαρξή της.>> "Nicola Tesla"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 06:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, εγώ πάντως έπιασα κάααατι ροφούς .... !

Η σπηλιά του Γκαντάρα είναι το καλύτερο μέρος για ψάρεμα.

Ψαρεύοντας σε θολά νερά....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 14:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΒΡΙΛ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΡΛΟΥΜΠΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ!!!!!
ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!
ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ :
α)οταν υπαρχει παρατηρητης δεν ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει φαινομενο.Με την ιδια βλακωδη λογικη θα κατσω να κοιτω προς τον ηλιο μπας και δω καμια αστραπη.
β)οταν μιλαμε για φαινομενο και πρατηρηση εννοουμε φαινομενο-πειραμα.οχι τυχαιο η φυσικο.
γ)το οτι παρατηρητης και φαινομενο αλληλοεπηρεαζονται δεν σημαινει οτι θα φας ψαρι το μεσημερι.σημαινει οτι επηρεαζονται στον τροπο παρατηρησης και οχι στο αποτελεσμα.Μην ξεχνας παρατηρητης σημαινει παρατηρω.Οχι επεμβαινω!Δλδ μια δεσμη λειζερ εγω μπορει να την δω κοκκινη ενω εσυ ροζε , η εγω καποια αλλη στιγμη βυσσινη.ακομη την πτωση ενος βαρυδιου μπορει επειδη βαριεμαι απο το πολυ περιμενε να την παρατηρησω σαν να πεφτει επι μια ωρα ενω ενας αλλος στιγμιαια.ετσι εγω επηρεαζω το φαινομενο και το μετραω εμπειρικα σαν αργη πτωση-κινηση ενω ο αλλος θα μετρησει την πτωση-ταχυτητα σαν πολυ μεγαλη.αστραπιαια.με αυτον τον τροπο επηρεαζεται το φαινομενο.
μετα απο αυτα τα λιγα ελπιζω να πας να φας στα goodys γιατι το ψαρακι μονο φιανομενο δεν ειναι....εκτος και αν αλλαξαν οι ορισμοι της φυσικης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 15:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΒΡΙΛ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΡΛΟΥΜΠΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ!!!!!
ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!

quote:

εκτος και αν αλλαξαν οι ορισμοι της φυσικης.

Χμ, μη μου τα λές εμένα αυτά.
Απλά, ξαναδιάβασε το κείμενο.
Μερικά πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται.
Παρόλα αυτά, σε τούτον τον virual reality τόπο, μόλις τσίμησε ένας μαγάλος και χοντρός Σπηλαιοροφός


Παρεπιπτόντως, από τη γεννετική μεταλαγή της λατύπης, που προήρθε απο έκθεση στην γνωστή ακτινοβολία

-που μετριέται ποικοιλοτρόπως στο επίσης γνωστό Σπήλαιο του Γκαντάρα-

προήρθε το πασίγνωστο και νοστιμότατo Πετρόψαρο



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 22:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Ερώτηση ανάλογης βαρύτητας με την κβαντικοψαρέματα του Vril: το βόρειο ημισφαίριο ενός πλανήτη είναι ξηρά και το νότιο νερό. Το βόρειο είναι νησί ή ήπειρος και το νότιο ωκεανός ή λίμνη; Ιδού η απορία…


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 10:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vril,
Πολύ μου άρεσε το θέμα σου.

Αναρωτήθηκες μήπως κβαντική φυσική ξέρουν και τα ψάρια???
Εγώ είμαι σίγουρη πως το ψάρι που είναι στην γούρνα σε έχει πάρει χαμπάρι και σε παρατηρεί.

Τα αποτελέσματα θα τα γράψει στα:<<νέα του ψαροντούφεκου>>.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 10:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ισχυουν αυτα, Ειναι μπαρουφες και ανοησιες ολκης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 11:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wolfitz

Κι'όμως.

Ο vril ψαρέυοντας στη σπηλιά, με το κατάλληλο δόλωμα, έχει πολλές ελπίδες να βγάλει μελανούρι.

Σσσσστ.....
μη διώχνετε τα ψάρια.....

Αγγελος.

Edited by - Angelos on 27/05/2005 11:28:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2005, 13:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Είμαι ο παρατηρητής, και μάλιστα κατάλληλα εξοπλισμένος. Εφοδιάστηκα από ένα σέτ ψαρέματος που είχε σε ειδική προσφορά αλυσίδα καταστημάτων ντισκάουντερ. Ντύθηκα ψαράς, πήρα τα σύνεργα, το σκαμπώ και το καπέλο και πήγα στο φαινόμενο, δηλ στο ψάρι.


Αρματώνοντας λοιπόν το καλάμι με την πετονιά και το κατάλληλο δόλωμα, και κρατώντας το αρκετή ώρα μέσα στη λιμνούλα με το νερό που στάζει απο την οροφή του Σπήλαιου Γκαντάρα, πρέπει να εμφανιστεί το ψάρι και μέσω μιας ακολουθίας συγκυριών να καταλήξει στο καυτό λάδι και μετά από λίγο ... μέσα στον ψαρά.

Άρα δεν έχω παρά να περιμένω, καθισμένος μπροστά στα εκκλησάκια με το καλάμι, να περιμένω να τσιμπίσει το ψάρι.


βριλη μου καταλαβα γιατι προβληματιστηκες.

εσυ περιμενες να πιασεις θαλασσινα ψαρια.

τα ψαρια των ορεων ομως ειναι 4x4 και τα λενε Τζιπουρες!


τετοια θα πιασεις πολλα αν ξαναδοκιμασεις - εγω λεω να αρχισω να βαζω κυρτους αναμεσα στους θαμνους


.

johnniebebad


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 10:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βριλη μου καταλαβα γιατι προβληματιστηκες.

εσυ περιμενες να πιασεις θαλασσινα ψαρια.

τα ψαρια των ορεων ομως ειναι 4x4 και τα λενε Τζιπουρες!




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 10:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..εγω λεω να αρχισω να βαζω κυρτους αναμεσα στους θαμνους

Αν δεν εχεις αρχισει να βαζεις ηδη.
Αληθεια, επιασες τιποτα η το δολωμα δεν ηταν καταλληλο ?

Αγγελος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2005, 10:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι, εγώ πάντως στη Σπηλιά έχω πιάσει μεγάλα ψάρια...

Σκεφτόμουν, μήπως ακολουθήσω τη μόδα και ανοίξω ιχθυοτροφείο, μια που στην εποχή μας -ακρίβεια, ανασφάλεια, ανεργία- καλό είναι να βγάζει κανείς το ψωμί μου με έντιμο τρόπο.

Η τιμή τιμή δεν έχει και χαρά του σ΄όποιον την έχει...


Edited by - Vril on 22/08/2005 11:01:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 04:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δεν εχεις αρχισει να βαζεις ηδη.
Αληθεια, επιασες τιποτα η το δολωμα δεν ηταν καταλληλο ?

Αγγελος


μονο κατι περαστικα πουρναροψαρα φιλε μου.

την εχει ρημαξει ο βριλης την περιοχη - πανε οι αρουραιοι, πανε και οι τζιπουρες


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy