ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Αρχαίοι Έλληνες, τι σημαίνουν για εμάς;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 02:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

Δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω μια ακόμη γενική συζήτηση περί Αρχαίας Ελλάδας. Ανοίγω αυτό το Topic για να ακούσω τις απόψεις σας για τους προγόνους μας. Ποιά στοιχεία τους σας γοητεύουν και γιατί;

Για εμένα ο Aρχαίος Έλληνας είναι κάτι σαν τα Ξωτικά του Tolkien. Ο τέλειος συνδυασμός σοφίας και πολεμικής αρετής. Ο αρχαίος Έλληνας είναι ο δάσκαλος του πλανήτη και ο δημιουργός του λαμπρότερου πολιτισμού που γνώρισε η ανθρωπότητα (του Δυτικού πολιτισμού). Φορέας φωτός, γνώσης και πολιτισμού. Εφευρέτης των υψηλών ιδανικών και της Δημοκρατίας. Είναι για εμένα με λίγα λόγια το ιερότερο και ωραιότερο πλάσμα που είδε το φως του (δικού μας) ηλίου.

Μήπως θα έπρεπε να γίνουμε όλοι μιμητές τους αντί να ταυτιζόμαστε με κουτούς και ημιμαθείς τηλεαστέρες;
Πιστεύετε οτι υπερβάλω; Περιμένω να σας ακούσω.

Φιλικούς Χαιρετισμούς σε όλους.



C'est la vie and i am livin' la vida LOCA!
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 21:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε loco, στην εποχή μας, την εποχή της τσιφτετελολογίας, του φιλοτομαρισμού και της ακατάσχετης μπουρδολογίας, κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν πως στο μυαλό μας υπάρχει μια δήθεν ''εξυδανικευμένη'' εικόνα της αρχαίας Ελλάδας και πως στην πραγματικότητα οι αρχαίοι έλληνες δεν ήταν παρα ένας ακόμα λαός απο τον σωρό των εκατοντάδων που υπήρξαν, που δεν συνίσφερε τίποτα παραπάνω στον παγκόσμιο πολιτισμό απο τους υπόλοιπους.
Η πραγματικότητα, όπως αυτή αναδυκνείεται μέσα απο τον θαυμασμό εκατοντάδων μεγάλων προσωπικοτήτων ανα την ιστορία, είναι πως η Αρχαία Ελλάδα ήταν και θα είναι όλα όσα είπες αλλά και κάτι παραπάνω, κάτι το το απροσδιόριστο για εμένα.
Σε συγχαίρω για τον πατριωτισμό σου και το ελληνικό σου ήθος.
Είθε να ξυπνήσει κάποια στιγμή και η πλειοψηφία των υπόλοιπων ελλήνων και να αντιληφθούν τι βάρος κουβαλάν στους ώμους τους...

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 25/05/2005 21:54:39

Edited by - Invader on 25/05/2005 22:22:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

activatorfox
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 20:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους activatorfox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι , για μένα δεν έχει και τόση σημασία η μελέτη των αρχαίων κειμένων, όσο να ακούς τη γλώσσα της καρδιάς.
Είμαστε όμως υποχρεωμένοι να μιλάμε με επιχειρήματα.
Η εποχή μας είναι ένα κουβάρι αλοπρόσαλλων "ιδεών" ,που μάλλον είναι τεχνικές παρά πραγματικές θέσεις .
Πιστεύω ότι σύντομα το κουβάρι θα λυθεί και θα πετάξουμε πολλά σκουπίδια που βαραίνουν τη ζωή και τη σκέψη μας.
Πιστεύω επίσης ότι αυτό θα το κάνουν πάλι οι Έλληνες όπως και χιλιάδες χρόνια πρίν.
Μη με ρωτάτε που το βασίζω.
Το βλέπω στα μάτια τους ,στα μάτια των νεαρών , των γυναικών και των παιδιών.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 10:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ!

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ένας απο τους λόγους που δημιούργησα το Topic, ήταν και για να δω τις αντιδράσεις των μελών του Esoterica σε ενα τέτοιο θέμα. Φαίνεται τελικά πως θέματα για τις σχέσεις των δυο φύλων τους απασχολούν περισσότερο απο τους ένδοξους προγόνους τους. Αυτό καθρεφτίζει τον ξεπεσμό και την κατάντια των ιδανικών και γενικότερα της κοινωνίας μας φίλε Invader (όπως προείπαμε).
Για να καταλάβεις φίλε μου πόσο απαξιούν να ασχοληθούν με πατριωτικά ή εθνικά θέματα, ούτε αρχαιολάτρεις και εθνικιστές δεν μας αποκάλεσαν ακόμη.

quote:
Σε συγχαίρω για τον πατριωτισμό σου και το ελληνικό σου ήθος.
Δεν μπορώ παρά να ανταποδώσω φίλε μου. Αν και θα έπρεπε αυτά να είναι γνωρίσματα του κάθε νεοέλληνα, στην εποχή που ζούμε είναι δυσεύρετα. Δεν λέω πως είμαι καλός Έλληνας και ούτε κατά διάνοια αντάξιος των προγόνων μου αλλά προσπαθώ να βετλτιώνομαι καθημερινά.

quote:
Πιστεύω ότι σύντομα το κουβάρι θα λυθεί και θα πετάξουμε πολλά σκουπίδια που βαραίνουν τη ζωή και τη σκέψη μας.
Πιστεύω επίσης ότι αυτό θα το κάνουν πάλι οι Έλληνες όπως και χιλιάδες χρόνια πρίν.
Μη με ρωτάτε που το βασίζω.
Το βλέπω στα μάτια τους ,στα μάτια των νεαρών , των γυναικών και των παιδιών.

Απο το στόμα σου και στου DIOς τα αυτιά φίλε μου!

quote:
''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Με αφορμή το δικό σου, άλλαξα κι εγώ το κείμενο της ψηφιακής μου υπογραφής.



"Today we say that Greeks fight like heroes, from now on we will say that heroes fight like Greeks"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 14:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είθε να ξυπνήσει κάποια στιγμή και η πλειοψηφία των υπόλοιπων ελλήνων και να αντιληφθούν τι βάρος κουβαλάν στους ώμους τους...

Έχεις δίκιο. Θέμα αφύπνισης είναι. Ένα γονίδιο που πρέπει να ξυπνήσει, να αναζοπυρωθεί.

Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 18:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αρχαίοι Έλληνες, τι σημαίνουν για εμάς;

Για εμενα...Φως στο σκοταδι.
Χαρα στη λυπη...Ζωη στον θανατο.


"Η φύση αγαπάει να κρύβεται."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 23:40:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το βλέπω στα μάτια τους,στα μάτια των νεαρών , των γυναικών και των παιδιών.


Αυτοί οι νεαροί...Αχ! Άπαξ και ξυπνήσουν αυτοί, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα η Πατρίδα μας. Αλλά υπάρχει άραγε τέτοιο ενδεχόμενο πιά? Ε ρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζεται στον κ..ο κάποιων, συνέλληνες...

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''


Edited by - Invader on 27/05/2005 23:44:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2005, 06:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Φραπεδια..

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 21:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Φραπεδια..

Ομολογώ πως γέλασα αλλά πες μου ειλικρινά το πιστεύεις αυτό που λες;



"Today we say that Greeks fight like heroes, from now on we will say that heroes fight like Greeks"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 06:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι βεβαια, απλα ηταν και ενα pic μαζι με το post μου αλλα δυστιχος δεν
φενεται και δεν το βρισκω αλλο...

Ηταν μια αρχαια πλακα με εναν αρχαιο Ελληνα μπροστα απο εναν Υ/Η και κρατουσε Φραπε

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 14:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι Αρχαίοι μας πρόγονοι είναι για μας ότι πολυτιμότερο. Έστω και στον περισσευούμενο χρόνο πρέπει να τους μελετούμε ασταμάτητα. Να γνωρίσουμε τον τρόπο σκέψης τους, την φιλοσοφία τους, τις ανακαλύψεις τους γύρω απο οτιδήποτε. Είναι η μόνη μας ελπίδα άν θέλουμε να μπούμε σε κάποιον σωστό δρόμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Conqueror
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
180 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 17:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Conqueror  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Conqueror  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Pic φενεται παλι πιο πανω.

..Learn to listen and you will learn to learn...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 18:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Oι Αρχαίοι μας πρόγονοι είναι για μας ότι πολυτιμότερο. Έστω και στον περισσευούμενο χρόνο πρέπει να τους μελετούμε ασταμάτητα. Να γνωρίσουμε τον τρόπο σκέψης τους, την φιλοσοφία τους, τις ανακαλύψεις τους γύρω απο οτιδήποτε. Είναι η μόνη μας ελπίδα άν θέλουμε να μπούμε σε κάποιον σωστό δρόμο.

Είναι πραγματικά αισιόδοξο να ακούω αυτά τα λόγια απο έναν μηδενιστή. Σωστή η προτροπή σου φίλε μου.

quote:
Το Pic φενεται παλι πιο πανω.

Ναι, το είχα δει και αρχικά όταν το τοποθέτησες γιαυτό σου είπα πως γέλασα.



"Today we say that Greeks fight like heroes, from now on we will say that heroes fight like Greeks"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
activatorfox
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 01:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους activatorfox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι ότι κανείς στον κόσμο δεν έχει να μας διδάξει τίποτα που θα μας κάνει καλύτερους , παρα οι πρόγονοί μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zudrafio
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 07:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zudrafio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gia mena oi arxaioi ellines den einai tipota allo apo ayto pou lene oi lekseis arxaioi ellines.

Nai katagomaste apo aftous nai mou aresei na perpatame anamesa sta arxaia mnimia kai na akoume sinavlies kai na parakolouthoume theatrikes parastaseis sta arxaia theatra alla mou aresei na pigainw kai gia kafe stin plaka opws kai se ena wraio paraliako mparaki.

Exw varethei omws na milane mono gia ta katorthwmata tis arxaias elladas.Iparxoun kai para polloi anthropoi tou teleytaiou aiwna pou exoun prosferei para pola. px Papanikolaou (giatros) Seferis kai alloi para polloi (den parathetw allous giati to vriskw kai anousio)pou exoun kanei para polla pragmata o kathenas ston tomea tou.

Opote gia mena oi arxaioi ellines den einai tipota allo apo tous progonous mas , tous agapw kai tous sevomai (alla to kako einai oti exoun meinei mono i kaloi stin istoria opote den mporw na tous krinw sto sinolo tous opws kai oute na zilepsw tipota apo aytous )

Den egrapsa ta parapanw gia na mpw se kapia diamaxi apla gia na dwsw mia akomi apopsi gia to pws kapios vlepei tous arxaious ellines.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 16:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλούμε
για τη συμμετοχή σας στα forums του ESOTERICA απαραίτητο είναι να χρησιμοποιείτε την ελληνική γραφή κι όχι τα greeklish.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 18:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ!

Zudrafio σεβαστή η άποψη σου, το να έχεις διαφορετική γνώμη δεν είναι λόγος διαμάχης, ίσα-ίσα είναι λόγος συζήτησης και συνδιαλλαγής. Ένα απο τα χαρακτηριστικά των προγόνων μας που τους έδωσε τεράστια ώθηση σε όλους τους τομείς των δραστηριοτήτων τους, ήταν η αγάπη τους για τον διάλογο και την αντιπαράθεση απόψεων.

Δεν είμαστε κολλημένοι στο παρελθόν φίλε μου, μελετάμε τους αρχαίους Έλληνες και προσπαθούμε να τους μιμηθούμε (όσο μπορούμε) γιατί κάποια πράγματα έχουν να μας προσφέρουν. Αυτό δεν έχει να κάνει με την καταγωγή, αν ήμουν Ιταλός θα αγαπούσα τους προγόνους μου αλλά και πάλι θα θαύμαζα τους αρχαίους Έλληνες. Γιατί; Γιατί απλά ήταν αξιοθαύμαστοι.

Δεν ισχυρίστηκε κανείς πως όλοι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν άψογοι. Φυσικά υπήρξαν και κακά παραδείγματα τύπου Εφιάλτη ,αυτοί υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν σε όλους τους λαούς,είναι όμως η εξαίρεση στην περίπτωση της αρχαίας Ελλάδας.



"Today we say that Greeks fight like heroes, from now on we will say that heroes fight like Greeks"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zudrafio
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 23:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zudrafio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου και σε εσένα Loco βασικά σε αυτό που διαφωνώ είναι το περι μίμησης , δεν θεώρω κακό να μελετάει κανείς τους αρχαίους ίσα ίσα που το βρισκώ και ενδιαφέρον . Αλλά δεν είναι δυνατόν όλλοι να ασχολουνται με τοθσ αρχαίους έλληνες γιατί πρώτα απο όλα και η ίδια η δομή της κοινωνίας μας είναι πλέον τελείως διαφορετική καθώσ και πάρα πολλές απο τισ ηθηκές αξίες που την περιβάλλουν.

Το ότι έχοθν να μας προσφέρουν είναι το μοόνο σιγουρο καθώς και η μελέτη και άλλων πολλών αρχαίων πολιτισμων. Αλλά τουλάχιστον σε εμένα μου ακούγεται άσχημο να γίνεται συνέχεια προβολή του αρχαίου πολιτισμου και να εκμηδενίζονται όλα αυτά που κάνουν οι έλληνες την σύγχρονη εποχή. Μιλάμε συνέχεια για Αριστοτέλη , Πυθαγόρα , Σωκράτη και έκαναν σπουδαία πράγματα δεν λέω όχι. Αλλά καλός ή κακός κάπιοσ επρεπε να κάνει την αρχή στισ διάφορες επιστήμες. Εξίσου θαυμαστα έργα όμως κάνουν και σύγχρονοι έλληνες αλλά κανεισ δεν μιλάει για αυτόυς. Μπορεί να μήν ξεκίνησαν καμία νεα επιστήμη αλλά δεν φταίνε αυτοί που όταν γεννήθηκαν είχαν προοδέυσει΄οι επιστήμες .

Τις προάλλες άκουγα ότι σε ερευνητικό κέντρο στην κρήτη μία όμάδα ελλήνων ερευνητών βρίσκονται κοντά σε εμβόλιο για ορισμένεσ μορφές του καρκίνου του προστάτη , με το τεστ Παπ ο παπανικολάου έσωσε χιλιάδες ζωές καθώς και βελτείωσε τον τρόπο ζωής εκατομύριων γθναικών αφου με την χρήση του παπ δεν ΄κάνεισ έλεγχο μόνο για καρκινο αλλά και για άλλες πολλές παθήσεις (αυτά δεν ειναι αξιοθάυμαστα) αλλά αντί να προωθούμε και αυτούς τουσ ανθρώπους στεκόμαστε μόνο στους αρχαίους.

Δεν λέω να απαξειώσουμε την προσφορά των αρχαίων ελλήνων αλλά να σκυψουμε και να δούμε και τα μικρά η μεγάλα λιθαράκια που βάζουν οι έλληνες στην πρόοδο και της σημερινής εποχής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 00:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θέλω να αλλάξω ρότα στην συζήτηση, αλλά έχετε σκεφτεί ποτέ, πώς θα εξελισσόταν ο κόσμος μας αν δεν υπήρχε αυτό που ονομάζουμε "Ελληνικός Πολιτισμός";

Δηλ, ας φανταστούμε ένα παράλληλο σύμπαν, στο οποίο δεν υπήρξε ποτέ ο Ελληνικός Πολιτισμός. Αφαιρούμε έναν παράγοντα και κρατάμε όλους τους άλλους. Πόσο διαφορετικός θα ήταν σήμερα ο κόσμος μας;
(Δεν ρωτώ αν θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα, αλλά πόσο διαφορετικά και ξέρω ότι δεν υπάρχει απάντηση σε αυτή την ερώτηση.)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zudrafio
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 00:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zudrafio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Οstria και σε εσένα. Στο ότι δεν μπορει να απαντηθεί το ερωτιμά σου έχεισ δίκιο αλλα πιστέυω πως ο πολιτισμός θα ήταν παρόμοιος . Απλά αυτά που έκαναν οι αρχαίοι έλληνες θα τα έκαναν κάπιοι άλλοι (το αν αυτό γινόταν πιο γρίγορα ή πιο αργά δεν έχει σημασία)Απλά την δεδομένη χρονική ήταν ο ελλήνικος πολιτισμός στην ακμή του και άρα η πολιτισμική πρόοδος βρήκε την έκφραση της μέσα από τον αρχαίο ελλήνικό πολιτισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 17:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ!

quote:
Δεν λέω να απαξειώσουμε την προσφορά των αρχαίων ελλήνων αλλά να σκυψουμε και να δούμε και τα μικρά η μεγάλα λιθαράκια που βάζουν οι έλληνες στην πρόοδο και της σημερινής εποχής.

Συμφωνώ απόλυτα, δεν απαξίωσα τους νεοέλληνες ποτέ (κι εγώ είμαι νεοέλληνας), ούτε ισχυρίστηκα πως είναι ανίκανοι, το αντίθετο θα έλεγα. Οι νεοέλληνες είμαστε ικανότατοι, ευφυής και δημιουργικοί όταν θέλουμε και όταν δουλέψουμε συστηματικά. Εξάλλου ποιανών απόγονοι είμαστε, λογικό δεν είναι;

Ostria:

quote:
Δεν θέλω να αλλάξω ρότα στην συζήτηση, αλλά έχετε σκεφτεί ποτέ, πώς θα εξελισσόταν ο κόσμος μας αν δεν υπήρχε αυτό που ονομάζουμε "Ελληνικός Πολιτισμός";

Ever heard of the "Dark Ages"? Ένας διαρκής Μεσαίωνας είναι η καλύτερη εκδοχή που μπορώ να σκεφτώ σε μια τέτοια περίπτωση. Εν τη απουσία του φωτός βασιλεύει το σκοτάδι και αν δεχτούμε πως οι Έλληνες είναι το φως του κόσμου, σκοταδισμός θα επικρατούσε. Σκέψου κάτι απλό Ostria, αν δεν υπήρχαν οι Έλληνες ποιός θα είχε ανακόψει τους Πέρσες στην επέλασή τους προς την Δύση.

ΥΓ: Φίλε zudrafio για να γράψεις το "ς" το τελικό με το πληκτρολόγιο σου χρησιμοποίησε το πλήκτρο "W".



"Today we say that Greeks fight like heroes, from now on we will say that heroes fight like Greeks"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου zudrafio. Αργά ή γρήγορα ναι, και μάλλον προς το αργότερα το βλέπω. Οπως είπε και ο Loco, θα ήταν δυσκολότερο να ξεπεράσουμε τον Μεσαίωνα για να μπούμε στην Γεννηση (και όχι στην Αναγέννηση).

quote:
Σκέψου κάτι απλό Ostria, αν δεν υπήρχαν οι Έλληνες ποιός θα είχε ανακόψει τους Πέρσες στην επέλασή τους προς την Δύση.

Ελα ντε!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι πραγματικά αισιόδοξο να ακούω αυτά τα λόγια απο έναν μηδενιστή. Σωστή η προτροπή σου φίλε μου.

Ευχαριστώ φίλε Loco για τα καλά σου λόγια.
Όλοι όσοι γνωρίζουμε την μεγάλη αξία αυτών των ανθρώπων έχουμε υποχρέωση εκτός απο τον θαυμασμό να τους διδάξουμε. Έτσι να τους γνωρίσει και να τους θαυμάσει εκτός απο εμάς όσο γίνεται περισσότερος κόσμος!!
Για το καλό όλων μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 15:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα οσα εχουν γραφτει ανα τους αιωνες τα ειπαν πρωτοι οι αρχαιοι μαςπρογονοι .Αυτοι εδωσαν τα πρωτα φωτα και γι'αυτο τους θαυμαζουμε και τους μελεταμε. Αλλο ομως αυτο και αλλο η συνδεση τους με εναν υπερμετρο εθνικισμο που στη δεδομενη χρονικηστιγμη μαλλον θα εβλαπτε την πατριδα μας αντι να την ωφελησει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 22:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλο ομως αυτο και αλλο η συνδεση τους με εναν υπερμετρο εθνικισμο που στη δεδομενη χρονικηστιγμη μαλλον θα εβλαπτε την πατριδα μας αντι να την ωφελησει.

Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο σαφής? Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά αυτού του ''εθνικισμού'' που πρέπει να αποφύγουμε?

''μητρός τε και πατρός τε και των
άλλων προγόνων απάντων τιμιότερον εστι πατρίς και σεμνότερον και αγιότερον ...''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

activatorfox
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 02:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους activatorfox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο σαφής? Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά αυτού του ''εθνικισμού'' που πρέπει να αποφύγουμε?

Την άμυνα της χώρας μας μήπως;;;;;;
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά υπάρχουν πράγματα αδιαπραγμάτευτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
activatorfox
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2005, 02:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους activatorfox  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα φώτα λοιπόν που μας έδωσαν οι αρχαίοι μας ήταν φώτα κυρίως φυλετικά.
Κατα δεύτερη ερμηνεία εθνικά.
Αν αφαιρεθεί ο εθνικισμός τοτε δεν υφίσταται αρχαιοελληνισμός.
Όσοι λοιπόν θέλουν να ασχοληθούν με τους αρχαίους καλό είναι να έχουν γερά στομάχια . Ο αρχαιοελληνισμός δεν είναι αποβουτυρωμένες ιδεούλες με λουλουδάκια και πεταλούδες.
Απο τη μιά γοητεύει , απο την άλλη σείει συθέμελα τις συνειδήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2005, 08:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ!

Θέλετε να μάθετε γιατί είναι σημαντικότεροι οι Αρχαίοι Έλληνες πρόγονοι μας απο εμάς;

Γιατί για κανένα νεοΈλληνα δεν θα έγραφε ενα συγκρότημα σαν τους Iron maiden αυτό τον στίχο:

IRON MAIDEN - ALEXANDER THE GREAT

My son, ask for thyself another kingdom,
For that which I leave is to small for thee.

Near to the East, in a part of ancient Greece,
In an ancient land called Macedonia,
Was born a son to Philip of Macedon,
The legend his name was Alexander.

At the age of nineteen, he became the Macedon king,
And swore to free all of Asia Minor,
By the Aegian Sea in 334 BC,
He utterly beat the armies of Persia.

Chorus:
Alexander the Great,
His name struck fear into hearts of men,
Alexander the Great,
Became a legend 'mongst mortal men.

King Darius the third, Defeated fled Persia,
The Scythians fell by the river Jaxartes,
Then Egypt fell to the Macedon king as well,
And he founded the city called Alexandria.

By the Tigris river, he met King Darius again,
And crushed him again in the battle of Arbela,
Entering Babylon and Susa, treasures he found,
Took Persepolis, the capital of Persia.

Chorus:
Alexander the Great,
His name struck fear into hearts of men,
Alexander the Great,
Became a god amongst mortal men.

A Phrygian King had bound a chariot yoke,
And Alexander cut the "Gordion knot",
And legend said that who untied the knot,
He would become the master of Asia.

Hellenism he spread far and wide,
The Macedonian learned mind,
Their culture was a western way of life,
He paved the way for Christianity.

Marching on, Marching on.

The battle weary marching side by side,
Alexander's army line by line,
They wouldn't follow him to India,
Tired of the combat, pain and the glory.

Chorus:
Alexander the Great,
His name struck fear into hearts of men,
Alexander the Great,
He died of fever in Babylon.



"Today we say that Greeks fight like heroes, from now on we will say that heroes fight like Greeks"

Edited by - Loco on 28/06/2005 09:26:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1409912
Maintained by Digital Alchemy