ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Μπορείτε να νιώσετε αληθινή φιλία για το άλλο φύλο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 18:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ε, μα να με κάνεις και υποχθόνιο ξωτικό βρε βριλ?


Heeeelllpppppp !!!


Edited by - Vril on 11/08/2005 18:47:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 18:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ορίστε!

δείτε παρακαλώ πολύ συμπεριφορά!

μπορούμε να είμαστε φίλοι μετά απ' αυτό?????

Gal

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 18:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ορίστε!

δείτε παρακαλώ πολύ συμπεριφορά!

μπορούμε να είμαστε φίλοι μετά απ' αυτό?????


Mα φυσικά !

Είμαστε ... ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ ΦΥΛΟΥ !!!


.... heeeeellllppppp !!!

ο κακός Βρίλ

.... heeeeellllppppp !!!

Σσσστ !
Κοιμούνται οι νυχτερίδες


Edited by - Vril on 11/08/2005 19:00:19

Edited by - Vril on 11/08/2005 19:01:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 19:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Είμαστε ... ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ ΦΥΛΟΥ !!!


άντε καλέ!!! αυτό το είχα ξεχάσει... ναι, είναι βασική προϋπόθεση αυτό..

τώρα πάλι, ποιος περιμένεις να σε βοηθήσει και φωνάζεις?

δεν βλέπεις ότι μείναμε μόνοι σ'αυτή την "πόλη"?

είναι κι ο allzaro κάπου πιο πάνω και αυτά...


κοίτα να τα βγάλεις πέρα μόνος σου αγαπητέ...


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 19:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τώρα πάλι, ποιος περιμένεις να σε βοηθήσει και φωνάζεις?

Μα, δεν φωνάζω εγώ !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 19:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κοίτα που το κάναμε chatroom....

ποιος φωνάζει λοιπόν? και γιατί?

και μάλιστα εν τω μέσω της ερήμου?


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 19:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα καλή μου. Θα μας βάλει χέρι η Κυρά των Κλειδιώνε, άμα συνεχίζουμε την πράιβατ επικοινωνία.

Ξέρεις, μου αρέσουν τα Mind Games, μου άρεσε πολύ το "υποχθόνια ξωτικιά" αλλά ο χώρος δεν ενδείκνειται για να συνεχίσουμε την Απραγή της Περσεφόνης. (όχι τίποτ άλλο, μου έχουν τελειώσει και τα ρόδια...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 19:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Την πράϊβετ επικοινωνία έτσι κι αλλιώς δεν θα την συνεχίζαμε γιατί είναι ώρα να κλείνω,

όμως :

αυτό το mind game που "παίζουμε" εδώ, για όσους πραγματικά τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε νομίζω πως έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον...

φυσικά εμείς έχουμε ένα πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων που είναι νεότερα μέλη, ότι γνωριζόμαστε "φορουμικά" περισσότερο καιρό και αποκωδικοποιούμε ευκολότερα τα "όπισθεν των γραμμών"...

όπως και να έχει, είναι μία εξαιρετική άσκηση νομίζω στα όρια της φιλίας μεταξύ ατόμων του αντίθετου φύλου και του πόσο εύκολα αυτά τα όρια μπορούν να ξεπεραστούν ή όχι...

την καλησπέρα μου σε όλους

Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 06:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνώμη μου είναι οτι
Είναι θέμα εσωτερικής "χαρτογράφησης" των συναισθημάτων.

Έχοντας τους κύριους παράγοντες
Α)ΣΕΞ.ΕΛΞΗ Β)ΕΡΩΤΑΣ Γ)ΑΓΑΠΗ Δ)ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ Ε)ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑ*
και τα 20 παράγωγά τους ΜΠΟΡΟΥΜΕ να δούμε τί θέλουμε
απο τον απέναντί μας ΑΝ είμαστε ΕΜΕΙΣ πάνω απ'όλα δυνατοί
να διατηρήσουμε την αλήθεια των συναισθημάτων μας
καθαρή χωρίς να παρυσφρήσει το ένα στο άλλο όταν έχουμε
ήδη καταλάβει τί ακριβώς είναι ο απέναντί μας - ΕΜΕΙΣ.

Απο εκεί και πέρα το θέμα δεν χρειάζεται συζήτηση.
Κατανόηση του εαυτού χρειάζεται και δύναμη για την επίτευξη
των επιλογών μας (σαν στόχο και στον τομέα των σχέσεων).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 10:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή τοποθέτηση. Κι ακόμα καλύτερο να ξέρουμε εμάς, γιά να μπορέσουμε εν καιρώ, να ανακαλύψουμε πτυχές των άλλων ευαίσθητες ή μη. Η φιλία κρύβει τη δική της μαγεία τη δική της ιδιαιτερότητα. Αν αγαπάς και προσφέρεις συμβαδίζεις συμπορεύεσαι γεύεσαι τις μικρές χαρές της συνύπαρξης και το απολαμβάνεις. Τώρα αν σκάσει μύτη ο ερωτισμός σαφώς κάτι αλλάζει...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 12:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σε μία φιλία μεταξύ ατόμων αντίθετου φύλου προκύψει το ερωτικό στοιχείο πολλά αλλάζουν, όχι απλά κάτι...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 12:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι πια φιλία.. ΠΑΕΙ...
Αξίζει να χάσεις ένα φίλο για μια ''δύσκολη'' ώρα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 13:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι πια φιλία.. ΠΑΕΙ...
Αξίζει να χάσεις ένα φίλο για μια ''δύσκολη'' ώρα?

OXI

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 02:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω ότι το θέμα έχει προχωρήσει πολύ, και προστίθενται ολοένα και περισσότερα άτομα αλλά και ενδιαφέρουσες απόψεις…
Θα ξεκινήσω από τον φίλο ALOS που ρωτάει:
quote:
Μπορείτε να νοιώσετε ερωτικά για όλους του άλλου φύλου;

Το ‘όλους’ φυσικά δεν ισχύει (εξάλλου τίποτα στη φύση δεν μπορεί να είναι απόλυτο, κι ας έλεγε ο αείμνηστος Διονύσης Παπαγιαννόπουλος ότι όλες οι γυναίκες είναι όμορφες), αλλά σίγουρα ισχύει για μια μεγάλη μερίδα ατόμων τα οποία συγκεντρώνουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά/κριτήρια (όπως και όσα ορίζονται από τον καθένα) σε εξωτερικό και εσωτερικό επίπεδο. Το πλήθος και η ‘αυστηρότητα’ αυτών των κριτηρίων ορίζουν αντίστοιχα και το πλήθος των απανταχού εκπροσώπων του ετέρου φύλου που μπορούν να θεωρηθούν ‘εν δυνάμει ερωτεύσιμοι στόχοι’. Αυτή νομίζω είναι η πιο σωστή απάντηση.
Και για να το δώσω πιο λιανά: Αν πχ. ο Χ κύριος θέτει ως ‘κριτήρια’ για τον υποψήφιο έρωτά του, minimum ύψος 1.50m, ηλικία 18-40, και μελαχρινό δέρμα είναι φανερό ότι έχει δυνητικά τουλάχιστον 50.000.000 γυναίκες ανά την υφήλιο. Ενώ αν ο κύριος Υ έχει ως δικά του ‘κριτήρια’: ύψος [1.60-1.70]m, κιλά [50-65],μαλλιά ξανθά και μακριά, πτυχίο ΑΕΙ και Master, ηλικία ως 30 ετών, οικονομική επιφάνεια άνω των 50.000Ευρώ/έτος, απαραίτητα μέλος σε κολυμβητική ομάδα και vegetarian, τότε είναι σίγουρο πως ψάχνει για μερικές εκατοντάδες γυναίκες στον κόσμο, (…και παίζεται κιόλας…)
Το όλους ενδεχομένως να ισχύει για μερικούς τύπους-(εξαιρέσεις), που να είναι του στυλ ‘όλα τα σφάζω-όλα τα μαχαιρώνω’, ‘ό,τι κάτσει καλό είναι και δε λέμε όχι’, ‘ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει’ ,‘ό,τι βρέξει ας κατεβάσει’ κλπ, κλπ και δε συμμαζευόμαστε, δηλαδή ουσιαστικά για τύπους που ή δεν βάζουν κριτήρια ή είναι Γκουσγκούνηδες ή έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση ή είναι μπακούρια από την εποχή του Μητσοτάκη ή δεν ξέρω κι εγώ τι ψυχολογικά προβλήματα έχουν!



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 02:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά για να σοβαρευτούμε, πιστεύω πως ο φίλος ALOS συμπληρώνει με τον καλύτερο τρόπο τα δικά μου γραφόμενα όταν κάνει και αυτός τη γνωστή κατηγοριοποίηση:
quote:

Γνώμη μου είναι οτι
Είναι θέμα εσωτερικής "χαρτογράφησης" των συναισθημάτων.
Έχοντας τους κύριους παράγοντες
Α)ΣΕΞ.ΕΛΞΗ Β)ΕΡΩΤΑΣ Γ)ΑΓΑΠΗ Δ)ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ Ε)ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑ*
και τα 20 παράγωγά τους ΜΠΟΡΟΥΜΕ να δούμε τί θέλουμε
απο τον απέναντί μας ΑΝ είμαστε ΕΜΕΙΣ πάνω απ'όλα δυνατοί
να διατηρήσουμε την αλήθεια των συναισθημάτων μας
καθαρή χωρίς να παρυσφρήσει το ένα στο άλλο όταν έχουμε
ήδη καταλάβει τί ακριβώς είναι ο απέναντί μας - ΕΜΕΙΣ.
Απο εκεί και πέρα το θέμα δεν χρειάζεται συζήτηση.
Κατανόηση του εαυτού χρειάζεται και δύναμη για την επίτευξη
των επιλογών μας (σαν στόχο και στον τομέα των σχέσεων).


Όλα είναι θέμα του πού τοποθετείς (στα Α,Β,Γ,Δ,Ε, ή και συνδυασμούς αυτών) τον/την απέναντι τόσο ευθύς εξαρχής όσο και σαν δυναμικά εξελισσόμενη διαδικασία. Καλό είναι επίσης να συμβαίνει το ίδιο και με τον απέναντι γιατί αλλιώς τα πράγματα περιπλέκονται.
Στο ίδιο μήκος κύματος κινείται και ο αγαπητός Dying_Incubus:
quote:

galadriel, συμφωνώ με αυτό που είπες αλλά δεν είναι 100% σίγουρο.
Κι εγώ μπορεί να βρώ μία κοπέλα πανέμορφη αλλά να την δώ φιλικά για τον Α ή το Β λόγο (σπάνιο αλλά μου έχει συμβεί ). Κι όταν λέω πανέμορφη, εννοώ αντικειμενικά πανέμορφη.
Δε σημαίνει οτι τη βλέπω ερωτικά επειδή τη βρίσκω όμορφη.


Σαφέστατα είναι σπανιότατο φίλε Dying_Incubus (γιατί κακά τα ψέματα για τον άντρα, το ‘περυτίλιγμα’ που λέει και o Vril μετράει και ‘παραμετράει’),αλλά προφανώς είχες τοποθετήσει έγκαιρα την εν λόγω ‘φίλη’ σε κάποια άλλη κατηγορία πλην των Α και Β, για τους δικούς σου προσωπικούς λόγους τη δεδομένη στιγμή…



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 02:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την άλλη διαβάζοντας μερικές ‘περίεργες’ θεωρίες από μέλη (και θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει γιατί συνήθως οι γυναίκες τα ντύνουν όλα με περισσότερο συναίσθημα και πιστεύουν και σε περισσότερες ουτοπίες [γυναίκες μην το πάρετε για μομφή-προς τιμήν σας είναι!] σε σχέση με τους άντρες που κατά κανόνα είναι πιο ρεαλιστές, πραγματιστές και ‘κωδικοποιουν/αποκωδικοποιούν την πραγματικότητα με απλούστερο [και ίσως κυνικότερο και ωμότερο τρόπο]). Είναι τυχαίο ότι οι μόνες αντιδράσεις που είχα στη δική μου ‘απλούστευση’ και ανάλυση προήλθαν από γυναίκες?
Γράφει για παράδειγμα η φίλη Ελευθερία:
quote:

Ακριβώς έτσι είναι!
Η βαθιά γνώση του εαυτού μας και η εμπειρία μας από τη ζωή και τους ανθρώπους.
Ξέρουμε τι θέλουμε από μια φιλία, επιλέγουμε σωστότερα, και μπορούμε να κρατήσουμε έξω από αυτήν το ερωτικό στοιχείο. Συνειδητά και ώριμα.
Ή να το προσθέσουμε αν επιθυμούμε, γνωρίζοντας όμως και πάλι τις τυχόν συνέπειες.


Αυτό το τελευταίο μου κάνει εντύπωση… Δεν ξέρω πού και σε ποιον μπορεί να συνέβη, πέραν ίσως από τα ‘κοινόβια’ των 60’s, τα Μάταλα, και λοιπά παρόμοια, όπου όλοι ‘φίλοι’-‘φίλοι’-καριοφύλλι, πώς το τρώνε το σταφύλι, ο κουμπάρος την κουμπάρα και δε συμμαζευόμαστε….
Πάντως αν και με ξενίζει αυτός ο καθαρά γυναικείος τρόπος σκέψης, δεν θα με χάλαγε καθόλου να προσέθετα αυτό το ‘κάτι’ σε όσες γυναίκες με θεωρούν ‘φίλο’ (κι εγώ τις θεωρώ από γνωστές έως πολύ γνωστές, είτε είναι συνεργάτισσες, είτε είναι παλιές συμμαθήτριες, είτε ‘φίλες’ ‘φίλων’,κλπ,κλπ, είτε ως ‘φίλες’ καταχρηστικά με τους όρους των άλλων που εγώ δεν αποδέχομαι…)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 02:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να περάσω τώρα στους γκραν-μαιτρ: Galadriel και Vril….
Λέει ο κάκιστος φίλος λοιπόν ότι:
quote:

Η διαπίστωση ότι κάποια/κάποιος ΕΙΝΑΙ πανέμορφος, σίγουρα δελεάζει, ακριβώς επειδή το "περιτύλιγμα" είναι ... πανέμορφο.
Αν όμως η "σχέση" είναι φιλία, σημαίνει οτι ακριβώς το αντίθετο έχει συμβεί. Έχει υπερισχύσει το "μέσα" από το "περιτύλιγμα".


Συμφωνώ και επαυξάνω: είναι αυτό που λέμε ότι έχεις κατορθώσει να περάσεις το Ρουβίκωνα (για τους δικούς σου πάντα λόγους και ‘φάση’ που βρίσκεσαι) και παίζεις σε όλες τις κατηγορίες που έλεγε και ο φίλος ALOS πλην των Α και Β (εκτός και αν ήταν ‘πλατωνικός’ έρωτας. Πάντως σίγουρα πρέπει να αποδεσμευτείς από το σεξουαλικό στοιχείο, κι εδώ είναι το μεγάλο ερώτημα, αν και κατά πόσο και υπό ποιες προϋποθέσεις συμβαίνει αυτό, γιατί μην ξεχνάμε αυτό που λέει και ο φίλος rizitis ότι με κανα ποτηράκι παραπάνω:

Γεια σου βρε φιλενάδα μου
Κόπιασε να τα πούμε
Γιατί καιρό εμείς οι δυο
Έχουμε να ειδωθούμε

Καλή μου φίλη σε ρωτώ
Τι θες να σε κεράσω?
Τσίπουρο ή κρασομεζέ
Και να σε καλοπιάσω?

Κι απ’το πολύ το τσίπουρο
Μέσα στην παραζάλη
Για πότε εγώ ευρέθηκα
Στης ‘φίλης’ την αγκάλη!

Η ‘φίλη’ έλεγε το ‘στοπ’
-δεν είμαστε δα ταίρι!
Αλλά μετά με ρώταγε
‘πώς τρίβουν το πιπέρι’

και όπως καταλάβατε,
να μη σας το κουράζω,
άρχισα το λοιπόν κι εγώ
να την μπαλαμουτιάζω

Και ύστερα από όλα αυτά
Κι ετούτα και εκείνα,
Ένα γ***σι έγινε
Από τα πλέον φίνα!

[Dedicated to friendship between men & women]

(*) προς αποφυγή παρεξηγήσεων και λογοκρισίας εννοούμε φυσικά ένα γιορτάσι καθ’όλα ‘φιλικότατο’…

quote:
άσε που κάτι τέτοια διαβάζουν και μερικοί εσωτεριστές εδώ μέσα και
ανοίγουν το "κουτάκι" και άντε να το ξανακλείσεις μετά...

Αστο galadriel, το κουτάκι έχει ανοίξει για τα καλά...
Και σας χρωστάω κι άλλα (σχόλια εννοώ) εσένα και του Vril, αλλά δεν προλαβαίνω σήμερα...



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 07:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS, ίσως να μην το έθεσα καλά!
Λέγοντας για μία κοπέλα πανέμορφη, που δε μπορώ να την δώ ερωτικά, εννοούσα και μία φίλη γενικότερα.
Όπως τόνισα, δεν μου έχει συμβεί πολλές φορές αλλά σε μεμονωμένες περιπτώσεις.
Και το θέμα δεν το ανήγαγα σε εξωτερική εμφάνιση κτλ.
Το θέμα είναι στο τι μου λέει εμένα ως χαρακτήρας κι αν θα ταίριαζα ποτέ μου ερωτικά μαζί της.
Εξάλλου, με μερικά άτομα αντίθετου φύλου νιώθεις πως κολλάς τέλεια μαζί τους σε φιλικό επίπεδο και μόνο.

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 15:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καταρχήν αγαπητέ PY8AGORAS διαφωνώ με την άποψη σου ότι οι άντρες είναι πιο κοντά στην πραγματική θεώρηση των πραγμάτων...

ασχέτως φύλου, ο καθένας διαμορφώνει την δική του πραγματικότητα σύμφωνα με το επίπεδο συνείδησης του (και φυσικά δεν εννοώ την ηθική). Συναίσθημα και λογική δεν είναι προνόμιιο ή ελάττωμα κανενός φύλου και έτσι πρέπει να το βλέπουμε...

επί της ουσίας τώρα, σημασία δεν έχει το περιτύλιγμα όπως ξανάπα...
σημασία έχει να γνωρίζει κανείς τι θέλει απ' τις σχέσεις του με τους άλλους (ίδιου ή αντίθετου φύλου) όπως επίσης και να γνωρίζει ότι αυτό μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή...

τέλος ως προς εμένα αγαπητέ δεν νομίζω πως "χρωστάς" τίποτα επιπλέον, πέραν μίας εξήγησης πως σου ήρθε αυτό το grand maitre...


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 16:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Vril λοιπόν έγραφε ότι:

quote:

"Αν είχα μια φίλη που ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ είναι πανέμορφη, ίσως να με δελέαζε και εμένα να σκεφτώ το "παραπέρα". Πόσο όσο "βλέπω" ότι συναναστρέφεται με άτομα που θέλουν να απολαύσουν περισσότερο το πανέμορφο "περιτύλιγμα".
Είναι ζήλια, είναι μικρότητα χαρακτήρα, ή μήπως είναι κάτι τελείως αντίθετο, είναι η συνειδητοποίηση ότι οι εν λόγω κύριοι πάνε απλώς για το "μεζεδάκι" ?
Πόσο πρόβλημα θα είχα εγώ, αν διαπίστωνα ότι η πανέμορφη φίλη μου χαλιέται σε άτομα που είναι πολύ κατώτερά της ?
Έχω δικαίωμα να της το πω, χωρίς να σκεφτεί ότι "διεκδικώ μια θέση στον Ήλιο" για πάρτη μου ???

Έχεις κάθε δικαίωμα να της το πεις αγαπητέ φίλε, κι ας είναι σχεδόν βέβαιο (>99%) ότι θα παρεξηγηθείς. Αλλά από την άλλη τι σόι «φίλη» είναι?

quote:

όσο για τις απόψεις μου, εννοείς την απάντηση που θές να δώσω στις αιρετικές σκέψεις μου, θα στις πω, αφού πεις εσύ αν νομίζεις ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ οτι κάποιος καλός φίλος έχει το δικαίωμα να διεκδικήσει, εφόσον βλέπει οτι ταιριάζει καλύτερα απ ότι ο τυπάς που κατέχει τη θέση στον ήλιο.

και στο κάτω κάτω της γραφής γιατί να μη διεκδικήσει? Και η διεκδίκηση της θέσης στον ‘Ηλιο’ είναι στα πλαίσια της φυσικής επιλογής. Αν περνάς τα συγκριτικά τεστ και είναι όλα ή έστω τα περισσότερα υπέρ σου, γιατί να μην κάνεις και το ‘βήμα’ παραπάνω?

Δυστυχώς ή ευτυχώς η Φύση δεν είναι σοσιαλιστική. Ο καλύτερος, ο πληρέστερος, ο εξυπνότερος, ο ομορφότερος, ο άντρας-ο μάγκας, ο άντρας-ο σωστός, ο τέλειος, ο έτσι, ο αλλιώς, τα παίρνει όλα.
Ο χαμένος απλώς είναι looser…δυστυχώς ή ευτυχώς… [δεν είναι προσωπικές απόψεις αυτά, είναι απλώς παρατηρησιακές διαπιστώσεις και το c’est la vie που λένε και οι Γάλλοι…]

Η δε Galadriel έκανε μία από τις πλέον ενδιαφέρουσες και ρεαλιστικές διαπιστώσεις/διατυπώσεις:

quote:

Είτε "έτσι" είτε "αλλιώς" αυτές οι δύο όψεις αφορούν το ίδιο νόμισμα, του οποίου η "αγοραστική αξία" (βλέπε διαπροσωπικές σχέσεις) παραμένει η ίδια...
-------
η ευθύνη αγαπητέ μοιράζεται εξίσου σε όλους...
άλλοι ζουν το τσιγάρο μετά, κι άλλοι ένα ντους μετά...
το δεύτερο ίσως είναι πιο υγιεινό αλλά μπορεί να καταστρέψει εξίσου τις εντυπώσεις...
όπως και να 'χει, για να επιστρέψουμε στο θέμα, για να οικοδομηθεί σωστά η οποιαδήποτε σχέση είναι αναγκαίο ο καθένας να γνωρίζει καλά τον εαυτό του, το τι ζητάει απ' την σχέση, καθώς και το ότι οι σχέσεις λειτουργούν δυναμικά και μία φιλία κάλλιστα μπορεί να εξελιχθεί σε ερωτική σχέση και το αντίστροφο....
αυτοί που είναι ικανοί να δημιουργούν υγιείς φιλικές σχέσεις με άτομα του φύλου τους, είμαι σίγουρη πως γνωρίζουν τον τρόπο να δημιουργούν τέτοιες σχέσεις και με άτομα του αντίθετου φύλου...
ο τρόπος δεν είναι ένας και μοναδικός, συνήθως έχει τις ιδιαιτερότητες των ατόμων που απαρτίζουν την σχέση...
για άλλους μπορεί να λειτουργεί καλύτερα το να αποφύγουν την ερωτική επαφή και για άλλους να το αφήσουν να συμβεί και να προχωρήσουν έχοντας ξεπεράσει αυτή την ιδέα...
νομίζω όμως, πως καλό θα ήταν να μην μπαίνουμε στη λογική του ποιος έχει το "πάνω χέρι" σε οποιαδήποτε σχέση...
σε αυτή την περίπτωση δεν θα ονόμαζα αυτού του είδους τις σχέσεις φιλικές ή ερωτικές, αλλά games people play...

και της οποίας η ορθότητα έγκειται στο ότι είναι ‘γενική’ και ως γενική καλύπτει ‘γενικά’ όλες τις περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις.
Αν αρχίσουμε να εξειδικεύουμε βέβαια, τότε σίγουρα θα καταλήξουμε σε διαπιστώσεις του τύπου:

Υπάρχει ‘φιλία’ η οποία ορίζεται από αυτό, το άλλο και το δείνα στοιχείο, και η οποία για να κρατηθεί ως ευσταθής κατάσταση και όχι ως περιστασιακό συμβάν θα πρέπει να έχει αυτές τις 12.354 προϋποθέσεις, τα άλλα τόσα ‘πρέπει’ και τα ισάριθμα ‘δεν πρέπει’…

Κι επειδή εγώ είμαι ο κατεξοχήν σχετικιστής και αντιλαμβάνομαι ότι απολυτότητα δεν μπορεί να υπάρξει για τίποτε και ως προς τίποτε, είτε ως γεγονότα, είτε ως πρόσωπα και καταστάσεις λέω στην ουσία ότι υπάρχει και δεν υπάρχει αναλόγως τα κότσια και τη θέληση του άλλου να δημιουργήσει και να διατηρήσει μια οποιαδήποτε κατάσταση.

Αλλά από την άλλη, όταν τίθεται ένα γενικό ερώτημα, τότε και η απάντηση πρέπει να ανταποκρίνεται σε αυτό που συνήθως συμβαίνει (όπως έλεγε και ο Αριστοτέλης: «Το πιθανό είναι αυτό που συνήθως συμβαίνει»), και αυτό που συνήθως συμβαίνει στις πλείστες ‘απόπειρες φιλίας’ ετεροφύλων σίγουρα δικαιώνει τις προηγούμενες διαπιστώσεις/τοποθετήσεις μου και όχι τόσο τους ευσεβείς πόθους των ρομαντικών δεσποινίδων, κυριών και κυρίων της παρέας…

Γιατί αν πχ, έρθει ένας από την Ανδρομέδα και ρωτήσει για το ‘πώς περπατάνε’ οι άνθρωποι στη Γη, τι θα του απαντήσουμε? Ότι περπατάμε με το ένα χέρι και το κεφάλι, επειδή αυτό κάνει ένας φακίρης στην Ινδία ή αυτό που κάνουν τα υπόλοιπα δισεκατομμύρια των ανθρώπων? (Το πιάσατε το υπονοούμενο, έτσι?)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 16:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια που είπα για Ανδρομέδα, θυμήθηκα ένα ωραίο τραγουδάκι που λέει για κάτι όντα όμορφα κι ωραία, που ψάχνουν για παρέα….

Άϊντε μες της γης το πυρωμένο κέντρο
άϊντε δυο πουλιά φιλιούνται σ' ένα δέντρο
άϊντε πέφτει λάβα, λάβα απ' τα φιλιά τους
άϊντε και φτερά απολιθωμένα απ' τα κορμιά τους.

Άϊντε εκεί μακριά, μακριά στην Ανδρομέδα
άϊντε πίνουν τσίπουρο και τρων λακέρδα
άϊντε κάτι όντα περίεργα κι ωραία
άϊντε που είναι μόνα και ψάχνουν για παρέα.

Άϊντε εκεί ψηλά στην άκαρπη Μελούνα
άϊντε φύτρωσε, φύτρωσε μια παπαρούνα
άϊντε που 'χει στόμα, στόμα και δαγκάνει
άϊντε κι όλο λέει πως δεν το ξανακάνει.

Άϊντε εκεί βαθιά, βαθιά στα σωθικά μου
άϊντε κάτι γίνεται κυρά μου
άϊντε χίλια άλογα τρελά γυρίζουν
άϊντε έξοδο ζητάν και μ' αρμενίζουν.

Άϊντε εδώ σιμά κοντά δυο μέτρα βάθος
άϊντε λεν πως φυλακίζουνε το πάθος
άϊντε ρίχνουν χώμα με λουλούδια ραίνουν
άϊντε και θαρρούν, θαρρούν πως ξεμπερδεύουν.

Το αφιερώνω φυσικά στον Vril (καπετάν Μελούνας Βρίλης) γιατί του πάει γάντι και σχετίζεται με αυτόν ποικιλοτρόπως (λέει και για ‘υποχθόνιους’ μέσα, λέει τα πάντα)

Με τις ‘γυναίκες’ εξάλλου της Ανδρομέδας είναι πολύ πιθανότερο να πιάσουμε ‘φιλίες’ συνάδελφε απ’ότι με τις Γήινες…


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 19/08/2005 16:24:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 16:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το αφιερώνω φυσικά στον Vril (καπετάν Μελούνας Βρίλης) γιατί του πάει γάντι και σχετίζεται με αυτόν ποικιλοτρόπως (λέει και για ‘υποχθόνιους’ μέσα, λέει τα πάντα)

Καπετάνιο, κάνεις κακές παρέες...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 16:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για την τελευταία απάντηση της Galadriel, δεν έχω να πω και πολλά διότι κατά βάθος και κατ’ουσίαν συμφωνούμε στο backbone των διαπιστώσεων, έστω και αν το σερβίρουμε φαινομενικά διαφορετικά…

quote:

καταρχήν αγαπητέ PY8AGORAS διαφωνώ με την άποψη σου ότι οι άντρες είναι πιο κοντά στην πραγματική θεώρηση των πραγμάτων...

ασχέτως φύλου, ο καθένας διαμορφώνει την δική του πραγματικότητα σύμφωνα με το επίπεδο συνείδησης του (και φυσικά δεν εννοώ την ηθική). Συναίσθημα και λογική δεν είναι προνόμιιο ή ελάττωμα κανενός φύλου και έτσι πρέπει να το βλέπουμε...

επί της ουσίας τώρα, σημασία δεν έχει το περιτύλιγμα όπως ξανάπα...
σημασία έχει να γνωρίζει κανείς τι θέλει απ' τις σχέσεις του με τους άλλους (ίδιου ή αντίθετου φύλου) όπως επίσης και να γνωρίζει ότι αυτό μπορεί να αλλάξει ανά πάσα στιγμή...

τέλος ως προς εμένα αγαπητέ δεν νομίζω πως "χρωστάς" τίποτα επιπλέον, πέραν μίας εξήγησης πως σου ήρθε αυτό το grand maitre...


Τώρα για το "grand maitre" τα φαινόμενα μιλάνε από μόνα τους!
Για κοιτάχτε από πόσα posts έχετε αμφότεροι και από πότε ασχολείστε με το φόρουμ, και αν έχετε απορίες ξαναρωτήστε με...

Άντε γεια!
Πολλά είπα πάλι…

Φιλικότατα,
ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 18:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα για το "grand maitre" τα φαινόμενα μιλάνε από μόνα τους!
Για κοιτάχτε από πόσα posts έχετε αμφότεροι και από πότε ασχολείστε με το φόρουμ, και αν έχετε απορίες ξαναρωτήστε με...

Εκεί ψηλά στον ουρανό βλέπω κάτι μαύρα αύννεφα.

Λές να φέρνουνε βροχή ?

Μήπως μυρίζει οτι θα βρέξει καρπαζές ?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 18:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως μυρίζει οτι θα βρέξει καρπαζές ?

Kαρπαζιές βρε.. οχι καρπαζές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 18:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΚΑΡΠΟΥΖΙΕΣ;

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ.


..

Edited by - pixeldream on 19/08/2005 18:51:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία φωτογραφία, pixeldream!
Όποιος θέλει να του βρέξει καρπουζιές ας έρθει εδώ.
Μου έφεραν 2 και δεν έχω τι να τα κάνω!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 22:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καπετάνιο, κάνεις κακές παρέες...

Φταίει το πολύ αραλίκι, η παραλία, το φραπόγαλο, ο ναργιλές, και τα ξύδια εδώ στη Βόρεια Ελλάδα....χαλλλαρά και βαριά (αμπελο)φιλοσοφία...

quote:

Εκεί ψηλά στον ουρανό βλέπω κάτι μαύρα αύννεφα.

Λές να φέρνουνε βροχή ?

Μήπως μυρίζει οτι θα βρέξει καρπαζές ?


Πρώτα θα μου πείς τι είναι το "αύννεφο"
και μετά το συζητάμε...

Γιατί ρε συ Vril να πέσει καρπαζιά? Ποιος θα είναι ο στόχος και με ποια αιτία?
Εκτός αν είναι "προληπτικές και ανθρωπιστικού χαρακτήρα" όπως οι βομβαρδισμοί των ΗΠΑ...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 11:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκτός αν είναι "προληπτικές και ανθρωπιστικού χαρακτήρα" όπως οι βομβαρδισμοί των ΗΠΑ...


Σωποσδήποτε.


Ωρέ κλεφτόπουλο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 11:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μήπως μυρίζει οτι θα βρέξει καρπαζές ?

Kαρπαζιές βρε.. οχι καρπαζές..


Είμαι ΑΝΩΘΡΟΓΡΑΦΩΣ

Καρρρρρ-παζές ήθελα να πώ...

Με Mach 3...

*ζζζζζββββιιινννννν* *κρρρράπππππ*


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy