ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ψυχοσωματικά....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 01:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tha ithela na anafertho se ena thema pou isos gnorizoun kai exoun asxolithei me afto polloi ligoi apo emas..
Ta Psixosomatika provlimata,somatopioimenoi ponoi,kriseis panikou kai oti sinepagete me auto pou proerxode kathara kai mono apo psixologiki katastasi pou vriskete kapios.

Tha ithela an kapios exei i gnorizei kati pano se afto na akouso tis katataseis pou pernaei k.o.k

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 01:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πωωω σύμπτωση!
Αυτή τη λέξη ("ψυχοσωματικά") την έχω πει χιλιάδες φορές από τη Δευτέρα που συζητάμε συνέχεια το θέμα με ένα φίλο ο οποίος χωρίς να του βρίσκει κανένας γιατρός τίποτα το "οργανικό", από την Κυριακή το βράδυ έχει αυξημένη πίεση και συνεχή ταχυκαρδία.

3 καρδιολόγοι, 2 παθολόγοι και 1 μικροβιολόγος (μέχρι στιγμής) έχουν διαγνώσει "ψυχοσωματικά αίτια" της πάθησης και συνέστησαν χαλάρωση, ηρεμία, (κατα)δίωξη του άγχους και θετική σκέψη... Σε μια περίοδο που ο φίλος τρέχει και δε φτάνει (και τον κυνηγούν κι από πάνω)...

Μ' ενδιαφέρει λοιπόν το θέμα και χαίρομαι για τη σύμπτωση. Λυπάμαι όμως για τα γκρίκλις (δεν τολμώ ούτε να το γράψω με λατινικούς χαρακτήρες) γιατί στο συγκεκριμένο φόρουμ έχει διαρρεύσει η φήμη ότι κυκλοφορεί μια... ψυχοσωματικά άρρωστη με τα γκρίκλις και την πέφτει άγρια σε όποιον τολμήσει να τα χρησιμοποιεί! Καλά θα κάνεις λοιπόν να πατήσεις Αλτ+σιφτ αμέσως, γιατί δε σε βλέπω καλά

πέρα απ' την πλάκα, αν έχεις πρόβλημα με τους ελληνικούς χαρακτήρες μπορείς να δεις εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6474


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 01:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

KAI ΣΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ. Αγαπητο τσουρέκι για να μη με πιάσουν τα ψυχοσωματικά μου -γρυλίσματα, ουρλιαχτά κ.λ.π- θα μπορούσες να γράφεις Ελληνικά για να είναι ευανάγνωστα απ'όλους?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 02:29:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο βρε παιδια ντον'τ βαρατε...απλα το ξεχναω (ασε που δε τα παω καλα με την ορθογραφια με εφαγαν τα Αγγλικα τα κακουργα)

Που λες ananasss σύμπτωση ξεσύμπτωση αυτος που το εχει υποφερει πολυ.Ξερω και εγω ατομα,μη σου πω οτι εχω και εγω.

Αυτα που εχω ακουσει για τα ψυχοσωματικά ειναι οτι οταν συνεχιζωντε πρεπει να κανεις ψυχαναλυση και μονο ετσι σιγα σιγα φευγουν.Ειναι η φωνη της ψυχης που φωναζει οτι κατι δε παει καλα (οτι υποφερει).Ολλα αυτα λειτουργουν υποσυνιδητα και συνηθως απο ψυχικα τραυματα.

Το ατομο που πασχει απο αυτα δυστιχος φτανει στο σημιο να εχει ακομα και ολη την ωρα καπιο πονο κλπ με αποτελεμα να αρχισει να γινεται αντικοινωνικος πονοντας και αρα φοβουμενος να βγει εξ. Νιωθει οτι κανεις δεν τον καταλαβαινει.

Η αληθεια ειναι οτι το ατομο αυτο οντος υποφερει,δεν ειναι δηλαδη της ιδεας του αυτα που νωθει.

Ο φιλος σου ποσο καιρο το εχει αυτο?Καλα μπορει να ειναι και απο πολυ αγχος μονο ελπιζω.


Cheer up..worst is yet to come

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 02:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αληθεια ειναι οτι το ατομο αυτο οντος υποφερει,δεν ειναι δηλαδη της ιδεας του αυτα που νωθει.

Ο φιλος σου ποσο καιρο το εχει αυτο?Καλα μπορει να ειναι και απο πολυ αγχος μονο ελπιζω.



Φυσικά και υποφέρει, αν πρόκειται για ψυχοσωματικό που εκδηλώνεται με πόνο.

Στην περίπτωσή που αναφέρω όμως, δεν πονάει (σωματικά), αλλά από τη στιγμή που έμαθε για την ακατέβατη υψηλή πίεση και την συνεχή ταχυκαρδία (από την Κυριακή το βράδυ), έχει επιδεινωθεί η ψυχολογία του και αυτό φυσικά επιδεινώνει και την κατάσταση του σώματος. Είναι ΣΙΓΟΥΡΑ από το πολύ άγχος, στο οποίο προστέθηκε και το άγχος της ασθένειας, στη φάση που θα έπρεπε να είναι ακμαιότατος για να ανταπεξέλθει στις αυξημένες υποχρεώσεις. Άγχος που προκάλεσε ψυχοσωματικά που προκαλούν άγχος... φαύλος κύκλος...

Και μία προσωπική εμπειρία. Για αρκετά χρόνια, 3-4 φορές το χρόνο και εντελώς στο άσχετο, η γλώσσα μου αποκτούσε κάτι... περίεργες συνήθειες και αφαιρούσε από μόνη της το "ανάγλυφο" της επιδερμίδας της, καταλήγοντας με λείες οβάλ κυλίδες... Δεν πονούσε, δεν το καταλάβαινα παρά μόνο όταν το έβλεπα στον καθρέφτη. Μια λεία, γυαλιστερή γλώσσα!!! Πήγα παντού αλλά μου λέγανε ότι δεν υπάρχει τέτοια καταγεγραμμένη ασθένεια στα βιβλία τους, επομένως πρόκειται για "ψυχοσωματικό". Η γλώσσα, μού είπε ένας δερματολόγος, γίνεται πολλές φορές ο "καθρέφτης" της ψυχής... Τον πίστεψα. Παρατήρησα ότι αυτό μου συνέβαινε σε εξαιρετικά δύσκολες περιόδους. Παρόλα αυτά έχω πάρα πολύ καιρό να το ξαναπάθω... Αυτά, ως κατάθεση εμπειρίας, όπως ζήτησες.

Υ.Γ. Εχμμμ... και... καλύτερα να γράφεις γκρίκλις! Καλύτερα, καλύτερα...


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 03:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην της λές τέτοια βαλτός είσαι. Ανανάκο μου ως παρθενάκι τα πιο περίεργα σε σένα θα συμβαίνουν καθώς η ευαισθησία επικεντρώνεται στη γεύση (δεν ρωτάμε τι δεν τρώς έχουμε κατάλογο με τα ελάχιστα που τρώς) γιατί ως γνωστόν έχουν την ψώρα με την διατροφή, στη μύτη (τους ενοχλούν αφόρητα συγκεκριμένες μυρωδιές) σιχαίνονται εύκολα. Καί πάνω απ'όλα η ευαισθησία στην κοιλιακή χώρα σε συνδιασμο με το άγχος τους με την τελειωμανία που τους δέρνει και έδεσε το γλυκάκι.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2005, 21:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεω οτι οντος ποναει γιατι εχω ακουσει διαφορα..πολλοι πηστευουν οτι ειναι ασπουμε της ιδεας του...οτι ο ιδιος το προκαλει επιτηδες και τετοια!!Ελεος

Ο φιλος σου δεν ειναι αποτι καταλαβενω σε τοσο ασχημη κατασταση

Cheer up..worst is yet to comeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2005, 22:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΣΟΥΡΕΚΙ μπορεις να το κανεις πιο συγκεκριμενο ?δηλαδη ποτε γινονται αυτα πχ οταν ειναι στη δουλεια? τι ακριβως νιωθει,φοβο αγωνια?και τελοςξεκινησαν αποτομα ολα αυτα η εγινε κατι?αναλυσετο αν γινεται για να μπορω να σου πω οτι ξερω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 19:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nst ολα αυτα σχετιζοντε αναλογα με τον καθε ανθρωπο και τη κατασταση στην οποια βρισκεται...δεν παθαινουν ολλοι τα ιδια την ιδια στιγμη και στις ιδιες καταστασεις.

Υπαρχουν πχ καπιοι που παθαινουν κρισεις πανικου οταν τρομαζουν απο κατι,η οταν αγχονοντε τρομερα.Και οταν λεω κρισες πανικου και αυτες ειναι σχετικες.Αλλος μπορει απλα να λυποθιμισει,αλος να νιωυει οτι πεθαινει και να παραλυει ολοκληρος,αλος να μη μπορει να αναπνευσει κ.ο.κ.Οπου ολα αυτα τα νιωθει και του συμβαινουν οντως,αλλα δεν εχουν παθολογικη αιτια οποτε και διαγνωση.

Τωρα καθαρα τα Ψυχοσωματικα εχουν πολλα παρακλαδια και αιτιες.Συνηθως εχουν να κανουν με γεγονοτα που εχει ζησει καποιος στο παρελθον(καλα η οχι).Καταπιεση συνεσθηματος και εσθηματα που δεν ειναι τοσο καθαρα οσο νωμιζουμε αλα κρυβουν αλλα πραγματα απο κατω τα οποια κανεις μας δε μπορει να διακρινει στον εαυτο του.Και αυτο γιατι κρυβωντε στο υποσυνειδητο.

Υπαρχουν καπιοι που δε μπορουν να ζησουν φυσιολογικα λογο του οτι εχουν παντα καποιο προβλημα τετοιου ιδους,ενω στην πραγματικοτητα δεν εχουν καμια αρρωστια.

Ειναι πραγματη πολυ μεγαλη κουβεντα και υπαρχουν πολλα και διαφοτερικα περιστατικα

Cheer up..worst is yet to comeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keramidogata
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 00:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keramidogata  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά η σωματική και η ψυχική υγεία είναι κάτι παραπάνω από αλληλένδετες. Οι ψυχοσωματικές διαταραχές εκφράζονται με σωματικά συμπτώματα, ενώ στη γένεση ή στη συντήρησή τους συμμετέχουν και ψυχολογικοί παράγοντες. Ότι συμβαίνει στο μέσα μας εκφράζεται σωματικά με διαφόρων ειδών συμπτώματα. Κάθε σύμπτωμα, κάθε ασθένεια, κάθε ενόχληση, κάθε αλλαγή (σωματική) έχει να κάνει με την ψυχή μας. Γνωστό το "πρώτα νοσεί η ψυχή και μετά το σώμα"... Για παράδειγμα με το άγχος συνδέεται η νευροπίεση, οι κεφαλαλγίες, το έλκος στομάχου, η σπαστική κολίτιδα καθώς και η ιδιοπαθής πιέση. Ο όρος "ιδιοπαθής" χρησιμοποιούνταν παλαιότερα, για προβλήματα υγείας στα οποία δεν έβρισκαν οι γιατροί την αιτιολογία...με λίγα λόγια για τα ψυχοσωματικά. Να πω και κάτι άλλο; Η αλληλεξάρτηση της υγείας του σώματος με εκείνη της ψυχής είναι ακόμα πιο έντονη σε άτομα με σοβαρές ασθένειες. Οι άνθρωποι που έχουν ισχυρή "προσωπικότητα", εκείνοι που το "παλεύουν" ζουν περισσότερο. Όσο για τη γλώσσα...είναι το όργανο εκείνο που επιτρέπει στον άνθρωπο να εκφράζεται λεκτικά. Άρα; Τί ήταν εκείνο που δεν εκφραζόταν; Μήπως "ήθελε" να "μιλήσει" αλλά δεν την αφήνουμε;
Όταν κάποια στιγμή αποφάσισα να ασχοληθώ με τις ημικρανίες μου έμαθα μετά από πολύ ψάξιμο ότι οι ημικρανίες δεν είναι τίποτα άλλο από μπερδεμένες σκέψεις...Τελικά, ναι, έτσι ήταν.
Ρίξτε μια ματιά στο πρόσωπό σας, στα πρόσωπα των άλλων...Ρυτίδες στο μέτωπο; Θυμός...Γύρω από τα μάτια; Σκέψεις...Δεξιά και αριστερά από τη μύτη; Θλίψη...Όταν αυτά που νιώθουμε εκφράζονται στο πρόσωπο είναι δυνατόν εκείνα που "ζούμε", για εκείνα που "πονά" η ψυχή μας, να μην εκφράζονται στο σώμα; Εκφράζονται με την έννοια της προειδοποίησης...Τονίζουν την παρουσία του προβλήματος, που το ξέρουμε αλλά δε θέλουμε να το "δούμε". Βγαίνουν προς τα έξω για να τα λύσουμε ή να μας "λύσουν" από το νήμα της ζωής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 01:08:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τσουρεκι μολλον δεν καταλαβα τιελεγες. Υπεθεσα οτι μιλας για καποιο φιλος σου με κατι συγκεκριμενο. Σχεδον ολες οι παθησεις ειναι πλεον
ψυχοσωματικες.Αυτο το εχει δεχθει η ιατρικη και θεωρητικα αντιμετωπιζει τον αρρωστο ολιστικα οσο γινεται.Τα περισσοτερα προβληματα εμφανιζονται οταν εχουμε συγκρουση με τον εαυτο μας.
Προσωπικα οταν δεν μπορω να εκφραστω και να κανω αυτο που νομιζω
εχω πονοκεφαλο και ενα βαρος στο θωρακα.
Αν βρεθει η βαθυτερη αιτια και λυσει κανεις το θεμα του εξαφανιζονται
αν ομως χρονισουν και η αδρεναλινη βομβαρδιζει τον οργανισμο για πολυ καιρο ματατρεπονται σε καθαρα σωματικα συμπτωματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keramidogata
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 09:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keramidogata  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Η ψηφιακή υπογραφή τί είναι; Και πως μπορείτε να "περνάτε" φωτογραφία στο προφίλ σας και στα θέματα;

Με το ένα πόδι στο παραμύθι και το άλλο στην άβυσσσο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 12:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κεραμιδογατα [ωραιο ακουγεται]δες το τοπικ που λεει συχνες ερωτησεις.
Αναλυει αυτα που ρωτας.
ΦιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 15:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Τις τελευταίες μέρες με έχει και εμένα απασχολήσει το ζήτημα
των ψυχοσωματικών, μάλιστα προχθές το βράδυ αναρωτήθηκα για ένα
δικό μου πρόβλημα κατά πόσο μπορεί να είναι ψυχοσωματικό.
Ουσιαστικά, νομίζω ότι είπα: έχω ένα ψυχοσωματικό πρόβλημα.
Το ενδιαφέρον ήταν ότι μόλις εξομολογήθηκα εκεί που βρισκόμουν
το πρόβλημά μου, κάποιοι άλλοι και άλλοι έσπευδαν να συμπληρώσουν:
και εγώ έχω, και εγώ έχω...

Νομίζω ότι ψυχοσωματικά έχουν όλοι οι άνθρωποι, αν όχι όλοι, οι
περισσότεροι. Μια σύγκρουση σε ένα άυλο επίπεδο, π.χ. στο νοητικό
ή στο ψυχικό, είναι φυσιολογικό να ξεσπά και στο σώμα. Και άνθρωποι
χωρίς συγκρούσεις, υπάρχουν βρε παιδιά;
Οι συγκρούσεις, όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι δεν είναι κάτι το κακό.
Η τριβή είναι απαραίτητη για να ανάψει η φωτιά, η φωτιά του
πνεύματος εδώ.

Το σημαντικό είναι να αντιληφθούμε και να παραδεχτούμε τη σχέση
μεταξύ ψυχικού αίτιου και σωματικού αποτελέσματος. Αφού το κάνουμε
αυτό, θα ασχοληθούμε με τη θεραπεία. Πολλά ψυχοσωματικά εκφράζουν
ψυχολογικά συμπλέγματα, που μας κυριεύουν για πάρα πολύ καιρό, για
χρόνια, για δεκαετίες, για πολλούς από την παιδική ηλικία.

Ο Σαραϊνταριάν μιλώντας για την ψυχική υγεία, στα πλαίσια μιας
παρόμοιας με τη δική μας συζήτηση στο βιβλίο του "Επιστήμη του
Διαλογισμού", προτείνει να κοιτάξουμε το πρόβλημα όχι από το
αποτέλεσμα, όχι από τις δεύτερες, τρίτες αιτίες, που βρίσκονται στους
κόσμους της ύπαρξης, στο νου και στην ψυχή, αλλά από πιό ψηλά.
Να ρίξουμε φως από ψηλά. Πώς θα το καταφέρουμε αυτό; Αν αφήσουμε
την αγνή ενέργεια της αγάπης να κατέβει στα σώματά μας. Αν αφιερωθούμε
σε θετικές σκέψεις αγάπης και στην υπηρεσία στην ανθρωπότητα.
Λέει, η χωριστικότητα είναι το βαθύτερο αίτιο για τη δυστυχία των
ανθρώπων, η υπηρεσία που στοχεύει στην ένωση είναι το καλύτερο
φάρμακο.

Δεν οφελεί σε καμμιά περίπτωση η καταστολή των ψυχοσωματικών με
φάρμακα. Θα ξεσπάσουν αλλού, και ίσως σε κάτι χειρότερο, ίσως και με
μεγαλύτερη δύναμη. Για τη λύση της ψυχανάλυσης - ψυχοθεραπείας, που
κάποιος από εσάς είδα ότι ανέφερε, θα ήμουν επιφυλακτική.
Για να εμπιστευτείς τον εαυτό σου σε κάποιον άνθρωπο, σε κάποιο
σύστημα οφείλεις να εξετάσεις πολύ καλά όλες τις παραμέτρους.
Ο τάδε ψυχολόγος, που μπορεί να σου συστήσανε, μπορεί να είναι ένας
καλός γιατρός για κάποιον άλλο ή τι άλλο, αλλά δεν είναι απαραίτητο
να μιλήσει στη δική σου ψυχή το ίδιο καλά.

Άρα, τί μένει για να μας θεραπεύσει, πέραν από αυτό που ανέφερα για
την αφιέρωση στο αγαθό, την υπηρεσία στην ανθρωπότητα και το φως;
Ουσιαστικά όλα εκεί εντάσσονται. Γιατί ο δρόμος αυτός οδηγεί στην
εσωτερική αρμονία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keramidogata
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 18:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keramidogata  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nst σε ευχαριστώ για την πληροφορία...νομίζω ότι θα τα καταφέρω. Τα πάντα είναι θέμα γλώσσας και δη html

Με το ένα πόδι στο παραμύθι και το άλλο στην άβυσσσο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 01:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τωρα αντε να καταλαβει κανεις ποτε το προβλημα του ειναι σοβαρο κα ποτε οχι!
Ασπουμε ο γνωστος μου που εχει ψυχοσωματικα και περναει πολυ δυσκολη φαση.Πολυ λιγοι τον καταλαβενουν.Αρχισε να κανει Ψυχαναλυση και παει πολυ καλυτερα αλλα θελει το χρονο της.
Αυτα που εβλεπε εκεινος σαν προβληματα που θα μπορουσαν να τον εχουν φτασει σε αυτο το σημειο ηταν λαθος.Δηλαδη ηταν απλα ενα παρακλαδι ας το πουμε ετσι.Ο πυρηνας ηταν κατι εντελος διαφοτερικο που δε πηγεναι καν το μυαλο.
Τελος παντος ειναι απο μονο του μπερδεμενο το πραγμα.Κανασ Ψ δεν υπαχει να μασ εξιγησει μερικα πραγματα?

Cheer up..worst is yet to comeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keramidogata
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 01:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keramidogata  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tsoureki, κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις, να σου απαντήσω. Τί θέλεις να μάθεις; Πάντως, το μυαλό μας δεν πηγαίνει στην πραγματική αιτία ενός ψυχοσωματικού συμπτώματος γιατί πολύ απλά δε θέλουμε να το "δούμε". Αν δεις κάτι πρέπει και να το λύσεις...Αν μπορούσαμε να το λύσουμε τότε δε θα εκφραζόταν ψυχοσωματικά. Ψυχοσωματικά εκφράζεται, μόνο και μόνο, για να μας "πει" με τον τρόπο του ότι, δεν πάει άλλο, και ότι θα πρέπει να το τακτοποιήσουμε. Να κλείσουμε λογαριασμούς με το πρόβλημα.
Εαν δεν το κάνουμε, τότε το πρόβλημα μεγαλώνει μέχρι την ώρα που δε θα έχει γυρισμό. Τότε, στην ουσία μας "εγκαταλείπουμε", εγκαταλείποντας τη ζωή...

Με το ένα πόδι στο παραμύθι και το άλλο στην άβυσσο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 22:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

keramidogata Ναι λογικα αυτα που λες..αλλα με αυτη τη λογικη το 50% τον ανθρωπον θα επρεπε να εχει ενα σωματικο ενοχλημα.
Παιζει ρολο και με την ευαισθησια που εχει ο καθενας?
Και επισης μπορει σε καποιον να εκδηλωθουν στα 20 και σε αλον στα 50?
Εσυ πως γνωριζεις?


Cheer up..worst is yet to comeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keramidogata
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 16:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keramidogata  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tsoureki, είναι πολύ μεγαλύτερο το ποσοστό των ανθρώπων που έχουν ψυχοσωματικά συμπτώματα. Έλεγα και σε προηγούμενη γραφή μου ότι πρώτα νοσεί η ψυχή και μετά το σώμα...Ως νόσο, δεν ορίζουμε μόνο τον καρκίνο, αλλά και μια απλή ημικρανία. Πιο συγκεκριμένα η ημικρανία (πες μου πόσοι σε αυτό τον πλανήτη πάσχουν από ημικρανίες; Εκατομμύρια άνθρωποι) δεν είναι τίποτα άλλο από μπερδεμένες σκέψεις.
Μια από τις φίλες μου ξαφνικά παρουσίασε πρόβλημα στο αριστερό της πόδι. Ήταν φουσκωτό σαν τσουρεκάκι και πονούσε. Έκανε ότι εξετάσεις μπορείς να φανταστείς. Τίποτα!
Αυτό όμως είχε σχεδόν παραμορφωθεί σε σημείο που αγόραζε παπούτσια σε μεγαλύτερο νούμερο. Όταν το "συζητήσαμε" προσπάθησα να της δώσω να καταλάβει, ότι πολύ απλά δεν ήθελε να κάνει βήματα στο μέλλον. Ήθελε να μείνει ακίνητη διότι κάτι φοβόταν από εκείνα που έπρεπε να κάνει τη συγκεκριμένη περίοδο. Μας πήρε μια εβδομάδα το μπουρου μπουρου γύρω από το τι δεν ήθελε να κάνει ως βήμα προς τα εμπρός. Το βρήκαμε καταχωνιασμένο σε μια γωνία.
Το "βγάλαμε", το "είδαμε" και ως δια μαγείας το πόδι επανήλθε στα κανονικά του όρια...Σταμάτησε ο πόνος και όλα τέλειωσαν.
Η αριστερή πλευρά του ανθρώπινου σώματος είναι το μέλλον (συναίσθημα) και η δεξιά το παρελθόν (λογική).
Αν πονάει το δεξί σου αυτί, μη ψάχνεις να δεις αν φταίνε οι βουτιές στη θάλασσα. Κοίτα τι είναι αυτό που δε θέλεις να "ακούσεις" και που αφορά το παρελθόν σου ή τη λογική σου...
Η ευαισθησία, είναι ένα άλλο μεγάλο κεφάλαιο. Σαφώς και παίζει ρόλο, το σε ποιά σημεία, έχω τις ευαισθησίες μου.
Δεν έχουμε όλοι ευαισθησία για παράδειγμα στο θέμα της κατανόησης ή της αποδοχής.
Τα ψυχοσωματικά δεν έχουν ηλικία. Είναι θέμα ψυχής...
Όταν νοσεί η ψυχή, το σώμα εκδηλώνεται για να μας χτυπήσει καμπανάκι ότι πρέπει να δώσουμε λύση σε αυτό που μας "πόνεσαι" ψυχικά.
Μπορεί να εκδηλωθεί στα 6 μας χρόνια, από μια τιμωρία της δασκάλας, που δεν την αντέξαμε, μπορεί και στα 16.
Πάντως μου ακούγεται περίεργο να φτάσει κάποιος στα 50 και να μην έχει εκφραστεί ψυχοσωματικά. Απλά δεν το έχει καταλάβει και ψάχνεται σε γιατρούς...

Με το ένα πόδι στο παραμύθι και το άλλο στην άβυσσο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 21:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
keramidogata εχεις διαβασει κατι σχετικα?Η απλα σε απασχολουν η ειναι δουλεια σου?Γιατι μηλας σα να γνωριζεις.Αν και δεν ειναι τοσο απλα μερικα πραγματα οπως τα παρουσιαζεις.

Cheer up..worst is yet to comeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keramidogata
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 22:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keramidogata  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tsoureki , τίποτα δεν είναι απλό όταν πρόκειται για τις ψυχικές λειτουργίες ενός ανθρώπου.
Μα αν δεν τα κάνουμε "εύκολα" πως θα τα κατανοήσουμε;
Πως θα τα αγγίξουμε;
Πως θα τα γιατρέψουμε;
Ο άνθρωπος, ο εαυτό μας, ο διπλανός μας... θέλουν χάδια όχι "χαστούκια".
Δεν "κερδίζουμε" τίποτα με το να μαλώνουμε τον εαυτό μας, να τον βάζουμε "τιμωρία". Αντιθέτως αν ασχοληθούμε μαζί του μέσα από την αγάπη και τον εσωτερικό διάλογο, τότε θα του δώσουμε τη δυνατότητα να σκεφτεί και να πράξει.
Αλλιώς μπλοκάρει και αντιδρά...δε δρα!
Και τα ψυχοσωματικά είναι μια τέτοιου είδους αντίδραση...

Με το ένα πόδι στο παραμύθι και το άλλο στην άβυσσο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2005, 01:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
keramidogata Μακαρι να ηταν τοσο απλα οσο τα παρουσιαζεις.Αν ηταν ολα ετσι απλα ολλοι δε τηα ειχαμε κανενα προβλημα.Ισως καποιες περιπτωσεις να ειναι πιω ευκολα να λυθουν απλα και μονο με αυτο που λες(αν και χλομο)αλλα οι περισσωτερες ειναι πολυ πιο πολυπλοκες.

Cheer up..worst is yet to comeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 04:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλες και φίλοι

Wellcome (τον ευατό μου εννοώ) to the club !

Τι είναι και αυτές οι ψυχοσωματικές ενοχλήσεις ! Άλλο πράγμα. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου υποφέρω και από κάτι ! Στομάχι, ψύξεις, κολίτιδα, πονοκέφαλοι, ορθοστατική υπόταση, πόνοι παντού, άσε και κάτι συνάχια, που πια είναι μόνιμα, μια και υποφέρω και από αλλεργική ρινίτιδα ! (Αν και το θέμα αυτό δεν έχει να κάνει με Αστρολογία, το’ χει το ωροσκόπιό μου, δεν θα τα γλύτωνα τελικά...). Κάθε μέρα υποφέρω και από κάτι ! Στην ουσία δεν έχω τίποτα, αλλά η ζωή μου γίνεται δύσκολη. Αμ τα ρεύματα ! Αν καθίσω σε ρεύμα την «έβαψα» ! Την άλλη μέρα θα είμαι σίγουρα άρρωστη. Οι φίλοι και οι γνωστοί, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, δεν με καλούν, γιατί τους κλείνω όλα τα παράθυρα ! Και αν έρθουν στο σπίτι μου ; Θα βγάλουν τη μπέμπελη ! φοβερή κατάσταση.

Λοιπόν, το μυστικό είναι ένα. Να μη σε πιάνει πανικός ότι έχεις κάτι κακό ή σοβαρό. Να συνηθίσεις να ζεις με αυτό (γιατί το σώμα μας είναι σοφό και όταν αντιδράει έτσι, κάτι ξέρει). Συνήθως αυτοί που υποφέρουν από ψυχοσωματικές ενοχλήσεις ζουν και τα περισσότερα χρόνια ! Γιατί «γειώνουν», με αυτό τον τρόπο, την αρνητική ενέργεια που δέχονται από το περιβάλλον τους, το άγχος τους κ.λ.π.

Φιλά σε όλους και στους ομοιοπαθείς μου ...καλό κουράγιο !


karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 19:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
karma δεν ξερω εαν εσυ θες να συνεχισεις να ζεις ετσι και δε σε νιαζει η σου αρεσει.Αλλα για να τα εχεις κατι θα υπαρχει απο πισω που θα πρεπει να φτιαξεις η να αλαξεις.
Νομιζω το να δεχεσαι το προβλημα σαν δεδομενο και σαν να πρεπει να το υποστεις στη ζωη σου ειναι οτι χειροτερο,οταν φυσικα μπορεις να απαλαχτεις.

Cheer up..worst is yet to comeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 21:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Cheer up..worst is yet to come

Αγαπητό Tsoureki

Σ' ευχαριστώ για την ευχή σου. Σε πληροφορώ ότι είμαι μια χαρά ! Βεβαίως και πρέπει να αλλάζουμε και να φτιάχνουμε πράγματα που υπάρχουν από πίσω (η δουλειά μου σχετίζεται με αυτό). Πιστεύω ότι κάθε οργανισμός είναι σοφός και αντιδράει ανάλογα με τα ερεθίσματα που δέχεται (εξωτερικά ή εσωτερικά). Από ότι είδες αντιμετωπίζω την κατάσταση με χιούμορ, πράγμα που σημαίνει ότι δεν με πειράζει και τόσο. Γιατί, όμως, σε ακούμπησαν ειδικά αυτά που έγραψα εδώ. Έχεις ανάλογες εμπειρίες και εσύ ;

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsoureki
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
68 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2005, 22:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsoureki  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tsoureki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
karma το Cheer up..worst is yet to come δεν πηγαινε σε σενα ειναι το Απόφθεγμα το μοτο μου!!

Ειχα και εγω και γνωστοι μου καποιοες αναλογες εμπειριες.Πως σχετιζεται η δουλεια σου που ειπες?
Το σιγουρο ειναι οτι οταν το σωμα φωναζει η ψυχη υποφερει οπως ειπε και καποιος πιο πανω.
Εμενα με ειχαν ρωτισει καποτε..
Εχεις συκωση τα χερια στο προβλημα που εχεις(ιδιου τυπου με το δικο σου)και εχεις παρει αποφαση πως με αυτο θα ζησεις οποτε πρεπει να συμβηβαστεις?
Η απαντηση παντος δεν ειναι ΝΑΙ!

Cheer up..worst is yet to come
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2005, 00:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σιγουρο ειναι οτι οταν το σωμα φωναζει η ψυχη υποφερει οπως ειπε και καποιος πιο πανω.

Θα συμφωνήσω σε αυτό "εν μέρει". Πολλές φορές δεν προλαβαίνουμε να ασχοληθούμε με τον εσωτερικό μας κόσμο, λόγω των καθημερινών μας υποχρεώσεων. Επίσης, πολλές φορές το σώμα μας αντιδράει και στις εξωτερικές παρεμβολές ή επιθέσεις δικών μας ή άλλων ανθρώπων. Μπορεί να είμαστε "μιά χαρά", κάτι να συμβεί και να μας στενοχωρήσει και το σώμα μας να αντιδράσει. Δεν πάει να πει πως η ψυχή μας μόνιμα υποφέρει ! Άλλοι άνθρωποι αντιδρούν με το να τρέξουν στο ψυγείο, άλλοι με θυμό, άλλοι με ανορεξία, άλλοι με ψυχοσωματικά ! Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και το ωροσκόπιό μας. Στείλε μου την ημερομηνία, την ώρα και τον τόπο γέννησής σου στο E-mail μου να δούμε αν πράγματι έχεις τάση προς τα ψυχοσωματικά.

Φιλικά

karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy