ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Με τι ηλικιες συνομιλουμε;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2005, 21:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και κυνδινευω να χαρακρητιστω προπαγανδιστης θα απαντησω στο ερωτημα της "ΚΑΡΔΙΑ"

quote:
ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ,ΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΟΥΜΕ,ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΛΟΓΟ.

ολοι καλα περναμε....! αψογα μην το συζητας!
αμα θες να κανεις τους καλυτερους φιλους,ελα esoterica!


quote:
ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ...Ε??

αυτο θα μπορουσες να το κανεις και τοπικ.
δηλαδη,αυτο που εχω βαλει στο κουτακι απο πανω.


quote:
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΜΙΚΡΟΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ.

μωρ'τι το λες τι οχι,εμεις θα ειμαστε οπως μας κατσει.
ολο το esoterica ενα καζινο ειναι,και απο κει που εισαι νικητης,καταντας χαμενος

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 20:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι 42.

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Scorpius cum Chelis
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 11:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα, θα έλεγα ότι είμαι αρκετά μικρός για να δίνω συμβουλές και αρκετά μεγάλος για να τις δέχομαι.

Η αλήθεια είναι ότι διαβαίνω το 3823ο έτος της ηλικίας μου και νιώθω τόσο νέος όσο ποτέ. Αν και είναι λίγο βαρετό να πεθαίνεις στα 5000 χρόνια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 17:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Είμαι 69+ και πολύ γουστάρω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SAY WHAT AGAIN
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 15:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αληθεια νιωθεις καλα που εχεις ξεπερασει τα 60?

εγω τον οκτωμβριο κλεινω τα 20 και νιωθω οτι γερασα...
φτανω στα 20!!!
σοκκκκ!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 17:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Kι’ εγώ στα 20 μου έτσι ένιωθα, όπως τώρα εσύ. Με υπομονή και επιμονή θα το ξεπεράσεις. Όσο μεγαλώνεις και μαθαίνεις, τόσο πιο ''νέος'' θα νιώθεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2012, 20:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως η ψυχολογική έννοια της ηλικίας (δηλαδή, το πόσο νέος ή γέρος αισθάνεται κανείς) έχει να κάνει με το πώς τοποθετεί τον εαυτό του σε ένα χρονικό συνεχές που από τη μία πλευρά έχει το παρελθόν και από την άλλη το μέλλον.

Θα μου πείτε, πως όλοι σ' αυτό το χρονικό συνεχές ζούμε, τι το καινούργιο έχεις να προσθέσεις σ' αυτό;
Το ότι ο χρόνος, ο μπροστά και ο πίσω, δεν μετριέται σε χρόνια, μέρες, ώρες, κ.λπ. αλλά σε στόχους, σε έργα, σε πράξεις, κ.λπ. Εάν στην όποια ηλικία είναι κανείς, βλέπει μπροστά του πολλούς στόχους και πολλά όνειρα για τα οποία είναι διατεθειμένος να πολεμήσει και που πιστεύει ότι θα μπορέσει να τα καταφέρει, τότε νιώθει νέος. Γερνάς, όταν παύεις να βάζεις στόχους, όταν παύες να ονειρεύεσαι το μέλλον σα μια πορεία και το βλέπεις σαν την άκρη ενός καταράκτη στην οποία πλησιάζεις ολοταχώς.

Από την άλλη μεριά, ο ρόλος του παρελθόντος σου δίνει την αίσθηση ότι έζησες μια ζωή πλήρη και μάλιστα δημιουργεί την εντύπωση ότι είχε μεγαλύτερη διάρκεια η ζωή σου. Γιατί τον χρόνο, όταν πλέον έχει περάσει, τον μετράμε με γεγονότα. Δεν τον βιώνουμε άμεσα, αλλά έμμεσα.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι νέοι και δεν κάνουν όνειρα, δεν βάζουν στόχους. Μοιάζουν σα να έχουν πεθάνει και να μην το ξέρουν ακόμα, ή σα να μην έχουν ξεκινήσει να ζουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

studiokristo
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2018, 00:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους studiokristo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεύω πως η ψυχολογική έννοια της ηλικίας (δηλαδή, το πόσο νέος ή γέρος αισθάνεται κανείς) έχει να κάνει με το πώς τοποθετεί τον εαυτό του σε ένα χρονικό συνεχές που από τη μία πλευρά έχει το παρελθόν και από την άλλη το μέλλον.

Θα μου πείτε, πως όλοι σ' αυτό το χρονικό συνεχές ζούμε, τι το καινούργιο έχεις να προσθέσεις σ' αυτό;
Το ότι ο χρόνος, ο μπροστά και ο πίσω, δεν μετριέται σε χρόνια, μέρες, ώρες, κ.λπ. αλλά σε στόχους, σε έργα, σε πράξεις, κ.λπ. Εάν στην όποια ηλικία είναι κανείς, βλέπει μπροστά του πολλούς στόχους και πολλά όνειρα για τα οποία είναι διατεθειμένος να πολεμήσει και που πιστεύει ότι θα μπορέσει να τα καταφέρει, τότε νιώθει νέος. Γερνάς, όταν παύεις να βάζεις στόχους, όταν παύες να ονειρεύεσαι το μέλλον σα μια πορεία και το βλέπεις σαν την άκρη ενός καταράκτη στην οποία πλησιάζεις ολοταχώς.

Από την άλλη μεριά, ο ρόλος του παρελθόντος σου δίνει την αίσθηση ότι έζησες μια ζωή πλήρη και μάλιστα δημιουργεί την εντύπωση ότι είχε μεγαλύτερη διάρκεια η ζωή σου. Γιατί τον χρόνο, όταν πλέον έχει περάσει, τον μετράμε με γεγονότα. Δεν τον βιώνουμε άμεσα, αλλά έμμεσα.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι νέοι και δεν κάνουν όνειρα, δεν βάζουν στόχους. Μοιάζουν σα να έχουν πεθάνει και να μην το ξέρουν ακόμα, ή σα να μην έχουν ξεκινήσει να ζουν.




Συμφωνώ απόλυτα!!

The camera is an instrument that teaches people how to see without a cameraΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy