ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 20:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το θεμα της πολυτεκνης οικογενειας και την εξωση επειδη ειχε καθυστερησει τα νοικια 6 μηνων(συμβολικα δινανε το 60% του νομιμου)σε οικημα ιδιοκτησιας της επαρετου εκκλησιας ειχε γινει χαμος και πρωτοσελιδα απο ελευθεροτυπια το 86 αν θυμαμαι καλα.Αν αυτοι ειναι φυλλαδα...
Οσο για τους Πελεκηδες και τους Βουλγαρακηδες,ανθρωπους πιστους ειμαι σιγουρος,ας χρησιμοποιησω τα λογια τους...Οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο.
Γνωριζω μουσουλμανους που αρνουνται να εισπραξουν τους νομιμους τοκους των εισοδηματων τους γιατι η θρησκεια τους κρινει οτι ειναι ανηθικο(και πως μπορεις να διαφωνησεις με αυτο) αλλα και η δικια σου τα ιδια λεει νομιζω,τωρα τι πρατει ειναι αλλου παπα ευαγγελιο!
Για να επιμενεις παντως ψηλε κατι τις θα πιανεις και εσυ,εμμεσα ή αμεσα.Αλλιως θα σε κακοχαρακτηρισω να το ξερεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2009, 20:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Έλα ντε;; Λέτε να έχουμε τη μεγαλύτερη ..... ΠΑΤΑΤΑ;;;

Οι πανηγυρισμοί σου για την δικαστική δικαίωση των καλόγερων και των συνεργατών τους, μόνο έργο στην εκκλησία σου (που τη θεωρείς δικαιωμένη) δεν προσφέρεις.

Κι αυτό διότι την εξομοιώνεις με τον κάθε ανήθικο απατεώνα που φροντίζει οι πράξεις του, αν και ανήθικες να είναι νομότυπες, με αποτέλεσμα να είναι μεγαλοαπατεώνας, αλλά τυπικά... περιστέρι (μπορεί κι αυτό που έρχεται από... ψηλά).

Βέβαια δεν κάνεις λάθος, αλλά υποτίθεται ότι κόβεσαι για την ηθική της εκκλησίας, την αποχή απ' τα εγκόσμια λόγω πνευματικότητας και άλλες τέτοιες τρίχες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 00:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaioi 2
Πηγή? το έγραψε κάποια εφημερίδα?....αναφέρθηκε κάποιο κανάλι?

Αν πρόσεχες καλύτερα θα έβλεπες ότι παραθέτω την πηγή .
quote:
europaioi 2
Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι η εγκυρότητα της είδησης.

Και το λέω αυτό γιατί το ψέμα και η συκοφαντία είναι ο πρωταρχικός στόχος όλων των Χριστιανομάχων!
Για παράδειγμα στα 1.287.300 στρέμματα (~το 1% της χώρας) που αναφέρεις Sesostris, το μεγαλύτερο μέρος είναι βουνά και λαγκάδια1 όμως αποσιωπάται και ......μένουν τα νούμερα!



Στο δημοσίευμα της εφημερίδας [url="http://www.apogevmatini.gr/?p=42011"]ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ[/url] αναφέρεται το ποσοστό της εκτάσεως του ελληνικού εδάφους που διακατέχεται από την εκκλησία . Και στο ποσοστό αυτό από ότι είναι γνωστό έχει ελάχιστα βουνά και λαγκάδια , και πολλές εκτάσεις φιλέτα .
quote:
europaioi 2
Τώρα το αν! και κατά πόσο αρνούνται να το καταβάλουν! δε γνωρίζω αφού δεν έχω τον αντίλογο, ώστε να βγάλω συμπεράσματα!, για πες μας λοιπόν εσύ! τι απάντηση έδωσαν οι Μητροπολίτες?

Ρώτα τους Μητροπολίτες
quote:
europaioi 2
-Τελικά αρνείται? ή δεν αρνείται?.....αρνείται μήπως μερικώς?....και γιατί αρνείται?
-Υπάρχουν οι έξυπνοι και οι χαζοί Ιεράρχες?

Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν πονηροί και φιλοχρήματοι ιεράρχες .
quote:
europaioi 2
Δεν πρέπει να μας φέρεις και τον αντίλογο? πως θα ασκήσουμε κρητική?.....μόνο ο κατήγορος έχει βήμα?....ή δε λένε επ' αυτού οι πηγές?....και γιατί δε λένε?....αν δε λένε?
-Αλλά γιατί κατηγορείς την Εκκλησία και όχι τους ελεγκτές?

Το δημοσίευμα δεν είναι δικό μου αλλά της εφημερίδας το [url="http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=261468&dt=29/03/2009" ]ΤΟ ΒΗΜΑ[/url] οπότε διάβασέ το και άσκησε και κρητική και μακεδονική και ότι άλλο γουστάρεις .
quote:
europaioi 2
Γιατί να φορολογηθούν?
-Κατ' αρχάς τα μυστήρια είναι δωρεάν! Εάν κάπου επιβάλλουν οι παπάδες να δοθούν χρήματα! θα πρέπει να δώσουν και απόδειξη.
Αν όμως αρνούνται να δώσουν απόδειξη, θα πρέπει άμεσα να καταγγελθούν! και τότε όντως θα έχουμε φοροδιαφυγή.

Κατ’ αρχάς κάποιος πρέπει να σου μιλήση για την ταρίφα που έχουν βάλει οι διάφορες μητροπόλεις για γάμους και βαφτίσια .
Τώρα , είτε κόψει ο παπάς απόδειξη είτε δεν κόψει δεν πληρώνει φόρο . Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση τα λεφτά θα πάνε στην τσέπη του δεσπότη ενώ στην δεύτερη θα παραμείνουν αδήλωτα και θα πάνε στην τσέπη του παπά και των υπολοίπων της παρέας .
quote:
europaioi 2
Αυτό λοιπόν που μας τόνισες! για να μας "ευαισθητοποιήσεις"
:"Και όλα αυτά την στιγμή που η Ελλάδα ψάχνει να βρει 35 δις..., η οικονομία μας χειμάζεται και οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι συνθλίβονται από την ακρίβεια και την καθήλωση των εισοδημάτων τους "...μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον κακό το γείτονα!

Αν για σένα και τους υπόλοιπους σταυροφόρους είναι ανέκδοτο το να επιβαρύνονται όλοι οι Έλληνες φορολογούμενοι πλην της εκκλησίας , για όσους δεν έχουν την πετριά του θρησκευτικού φανατισμού και της παπαδολάγνειας , δεν είναι καθόλου αστείο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 00:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
geostat:
Ευρωπεος,θα σου απαντησω με το δικο σου τροπο(των χριστιανων γενικοτερα αλλα οχι ελλειψεως επιχειρηματων,απλα διατυπωνοντας τα αυτονοητα)'εισαι γελοιος...τουλαχιστον και γλοιωδης αφου υπερασπιζεσε τη σαπιλα του δογματος σου

Με τον δικό μου τρόπο?
Σε είπα γελοίο και γλοιώδη?
Απάντησα στις ανοησίες σου με επιχειρήματα. Εάν αυτά σε πονάνε δε φταίω εγώ.
Mάθε να μπορείς να στέκεσαι σ’ ένα διάλογο και όχι να βρίζεις πετώντας λάσπη. Γιατί σε αυτή την περίπτωση δύσκολα ξεχωρίζεσαι από τα γουρούνια.....ίσα ίσα που σε μπερδεύουν με αυτά!

Το Δόγμα μου δεν έχει καμία σαπίλα και έχω μάθει να ξεχωρίζω δυο γαϊδουριών άχυρα!.......κάτι που σου είναι δύσκολο απ' ότι βλέπω.

quote:
geostat:
Και που τα βρηκε αυτα τα στοιχεια η εκκλησια;
Ειναι μεσα σε αυτα τα ταματα τα προσφορα οι γαμοι και οι κηδειες και τα λοιπα μυστηρια,ειναι δυνατον να εισπρατονται νοικια να κατεχει δαση,λιμνες,βοσκοτοπους,κτηρια,ξενοδοχεια,συνεδριακα κεντρα......κτλ.!

Γιατί όχι?.... εσένα τι σ' ενοχλεί?
Η μεγαλύτερη περιουσία της είναι οι φίλοι του Χριστιανισμού.
Όσο υπάρχουμε εμείς δεν έχει να φοβάται τίποτα. Δεν είδα κανέναν πολίτη ν΄ αφήνει πεθαίνοντας μέρος της περιουσίας του, στους πολιτικούς!......στην εκκλησία όμως αφήνει!

Ένας τρόπος, για να σταματήσει η χρηματική της δύναμη! είναι να στηνόσαστε έξω από τα συμβολαιογραφεία! και να προσπαθείτε να πείσετε όσους θέλουν ν' αφήσουν μέρος της περιουσίας τους σε αυτήν να μην τον κάνουν!.......άντε λοιπόν! μη καθόστατε καθόλου!!!!

quote:
geostat:
Ειναι δυνατον,το ποσοστο δε θυμαμαι ακριβως πρεπει να ειναι καπου στο 6%,να περνει λεφτα απο το τζοκερ και λοιπα τυχερα παιχνιδια;Αυτος ο μαμμωνας εχει απλωσει καλα τα πλοκαμια του.


? Ενδιαφέρον ακούγεται! για φέρε μας τον εκκλησιαστικό νόμο!

quote:
geostat:
Μητροπολιτες στη φιλακη,αρχιμανδριτες στη φυλακη,καλογεροι με οφ σορ εταιρειες και εκβιασμοι με το 15% των μετοχων της εθνικης και τολμας να μιλας για στοιχεια;

Όσοι κλέβουν να πάνε στη φυλακή!.....για πες μας όμως! πόσοι είναι μέσα και πόσοι έξω?....έτσι για να κάνουμε μια σύγκριση!

-Εσένα γιατί σε πειράζει που η εκκλησία αξιοποιεί την περιουσία της! .....επειδή το κράτος καταστρέφει τη δική του?

Δηλαδή όποιος προοδεύει! στην πυρά?....εάν έχεις στοιχεία!, ότι τις μετοχές αυτές τις πήρες κατόπιν εκβιασμούς κ.λ.π..... να μας τα παρουσιάσεις! αν όχι! τότε κάτι είπες για γλοιώδη τρόπο.....παραπάνω.

Περιμένω λοιπόν τα στοιχεία! ή θα την κάνεις με γλοιώδη τρόπο?

quote:
geostat:
Καθε μηνα και ενα σκανδαλο διαφορων αποχρωσεων και θες και στοιχεια,τραβα ρωτα τους δεσποταδες με τις αστακομακαροναδες για στοιχεια εγω μονο την απαξιωση μου εχω να προσφερω στο ιερατειο σας και την χλευη μου στους "πιστους" που τους υποστηριζουν(κατι θα βουτανε και αυτη για να δικαιολογησω τη θερμη τους).


Φυσικά και θέλω στοιχεία!

Το τι τρώει ο κάθε ιερέας, εφόσον δεν τα τρώει από την τσέπη μου! δε με απασχολεί! Δεν ασχολούμαι με τα στομάχια τους αλλά το ρόλο και το λόγο τους....εσύ ψάξε στα στομάχια τους.

Για να είσαι σε θέση να χλευάσεις θα πρέπει να έχεις κι επιχειρήματα! και τέτοια σαν τα παραπάνω δε σε κάνουν υποκείμενο της χλεύης αλλά αντικείμενο!


quote:
geostat:
Να λοιπουν τα στοιχεια και οι αποδειξεις και αν θελουν να λενε οτι επιτελουν θειο εργο ας δωρισουν ολα μα ολα τα περουσιακα στοιχεια και ας αφησουν τα γηινα στους γηινους και ας ασχοληθουν αυτοι με τη βασιλεια του ουρανου και τα λογια του αερα!

Ώστε θέλεις να γίνεις και Δερβέναγας!.......αν θες να το παίξεις "μάγκας" δώρισε πρώτα εσύ τη δική σου περιουσία! όλη μα όλη! και μετά βγες να καταγγείλεις την εκκλησία ότι δεν κάνει το ίδιο για τη δική της!

quote:
geostat:
Θυμαμαι παλια περιπτωση που κανανε εξωση σε πολυτεκνη οικογενεια και βγηκε ο Ψαλτης (ηθοποιος-το συνθετο τιμησε ο ανθρωπος) και τους χαρισε σπιτι.Τιτλοι στις εφημεριδες...Αφου δε βρεθηκε παπας βρεθηκε Ψαλτης.

Κι εγώ θυμάμαι που ενώ το κράτος ερημώνει τα σύννορά μας και δη την ευαίσθητη περιοχή της Θράκης! η εκκλησία δίνει 3.000€ για το τρίτο παιδί!....θυμάμαι και άλλα!

"Σε δύο ιδρύματα της Αρχιεπισκοπής, τα οποία φιλοξενούν παιδιά με νοητική υστέρηση δίνονται τα έσοδα από τα παγκάρια δέκα παρεκκλησιών της Αρχιεπισκοπής, τα οποία σε ετήσια βάση αγγίζουν τις 300.000 ευρώ, σύμφωνα με απόφαση του Αρχιεπισκόπου Ιερώνυμου."

Και μπορώ να σου αναφέρω δεκάδες προσφορές της εκκλησίας!......ίσως γι' αυτό να τη θέλετε φτωχή!....να μην μπορεί να προσφέρει τίποτα! και να πιάστε μετά άλλο Ευαγγέλιο!!

quote:
γιαπετ:
ευρωπαίοι, κατ' αρχήν σας καλωσορίζω με ανακούφιση διότι προς στιγμήν νόμισα ότι φύγατε και δε θα ξανασκάσει το χειλάκι μας...

Μη στεναχωριέσαι γιαπετ!....τελευταίος θα φύγω από την Κιβωτό αυτή!... Προσωπικές καταστάσεις με κράτησαν λίγο μακριά σας!....και για κανά 3-4ρι μήνες θα με δυσκολεύουν στη συμμετοχή μου.

quote:
γιαπετ:

Καλά σου λέει Sesostris, η εκκλησία κάνει τη δουλειά της, κλέβει, οι ελεγκτές που το γνωρίζουν, γιατί δεν πάνε να πιάσουν τους παπάδες;;;

Επομένως φταίνε οι ελεγκτές.



Η Εκκλησία εάν κλέβει θα το βρουν οι ελεγκτές! Εσύ όμως αφού την έλεγξες και την βρήκες να κλέβει! γιατί δεν πας να τη συλλάβεις?

quote:
γιαπετ:
Καλώς τους ευρωπαίους, μας λείψατε.......

Να το πάρω ως φιλοφρόνηση? ..... γιατί την προηγούμενη φορά που με καλωσόρισες! πάνω που χάρηκα!...μόλις άρχισα να ξαναγράφω άφησες τις αγάπες και έπιασες το ινάτι!

quote:
γιαπετ:
Το 2% που συνεδριάζει σ' ένα ταξί;;;

Γειά σου ρε ψηλέ, είσαι πρώτος...



Αν δεν κάνω λάθος....ας μας πει ο Sesostris! (είναι καλός στα μαθηματικά!) οι 300 αποτελούν περίπου το 0,00027%! ποσοστό σαφώς μικρότερο του 2%! εάν τώρα υπολογίσουμε ότι από τους 300! αυτοί που κάνουν το κουμάντο και κινούν τα νήματα είναι πολύ κάτω από τον αριθμό των 30!......καταλαβαίνεις νομίζω ότι ο ψηλός είχε απόλυτο δίκιο!

quote:
geostat:
Γνωριζω μουσουλμανους που αρνουνται να εισπραξουν τους νομιμους τοκους των εισοδηματων τους γιατι η θρησκεια τους κρινει οτι ειναι ανηθικο(και πως μπορεις να διαφωνησεις με αυτο)

Δηλαδή! θες να μας πεις! ότι κάνουν συμφωνία με την τράπεζα όπου έχουν τις καταθέσεις τους! να μην παίρνουν καθόλου τόκο?.....Ενδιαφέρον!

Εσύ αυτό το θεωρείς σωστό?....φαντάζομαι να μαντεύεις την επόμενη ερώτησή μου!

quote:
γιαπετ:
Οι πανηγυρισμοί σου για την δικαστική δικαίωση των καλόγερων και των συνεργατών τους, μόνο έργο στην εκκλησία σου (που τη θεωρείς δικαιωμένη) δεν προσφέρ

Κι αυτό διότι την εξομοιώνεις με τον κάθε ανήθικο απατεώνα που φροντίζει οι πράξεις του, αν και ανήθικες να είναι νομότυπες, με αποτέλεσμα να είναι μεγαλοαπατεώνας, αλλά τυπικά... περιστέρι (μπορεί κι αυτό που έρχεται από... ψηλά).

Βέβαια δεν κάνεις λάθος, αλλά υποτίθεται ότι κόβεσαι για την ηθική της εκκλησίας, την αποχή απ' τα εγκόσμια λόγω πνευματικότητας και άλλες τέτοιες τρίχε


Απατεώνας για σένα ποιός είναι? η μονή Βατοπεδίου που σύρθηκε στη δικαιοσύνη και διασύρθηκε από τα κανάλια.....αλλά αθωώθηκε? ή ο Κουρής και τα Μ.Μ.Ε. που την έσυραν?

Αυτά τα κανάλια εφόσον δικαιώθηκε η μονή! δεν πρέπει να λογοδοτήσουν?......

Αφού λοιπόν αθωώθηκε η Μονή Βατοπαιδίου! θα πρέπει να μηνυθούν όσοι τη διέσυραν με δόλο! κι εφόσον όντως αποδειχτεί ότι υπήρχε δόλος! να γίνει ανάκληση, αδείας της όποια ιδιότητάς τους!.....τι λες?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 01:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Να το πάρω ως φιλοφρόνηση? ..

Τι είναι βρε;;;
Βρισιά;;

quote:
την προηγούμενη φορά που με καλωσόρισες! πάνω που χάρηκα!...μόλις άρχισα να ξαναγράφω άφησες τις αγάπες και έπιασες το ινάτι!

Επομένως φταίνε αυτά που γράφετε. Για ελέγξτε το...

quote:
Απατεώνας για σένα ποιός είναι? η μονή Βατοπεδίου που σύρθηκε στη δικαιοσύνη και διασύρθηκε από τα κανάλια.....αλλά αθωώθηκε? ή ο Κουρής και τα Μ.Μ.Ε. που την έσυραν?

Είδατε τώρα που μου το χαλάτε;;;
Άντε δε θα σχολιάσω ακόμη (έτσι, για να κρατήσει το καλωσόρισμα), ελπίζοντας ότι ο ψηλός θα καταλάβει περισσότερα απ' αυτό που έγραψα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 01:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Αν πρόσεχες καλύτερα θα έβλεπες ότι παραθέτω την πηγή .


Θεωρείς ως έγκυρη πηγή τον ανώνυμο σε ένα blogspot?....θέλεις να σου αραδιάσω καμιά ντουζίνα πληροφορίες από τέτοιες......έγκυρες πηγές?.....θα τις δεχτείς όμως ως έγκυρες?....η θα τις περάσεις πρώτα από την κριτική σκέψη?

quote:
Sesostris:
Στο δημοσίευμα της εφημερίδας [url="http://www.apogevmatini.gr/?p=42011"]ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ[/url] αναφέρεται το ποσοστό της εκτάσεως του ελληνικού εδάφους που διακατέχεται από την εκκλησία . Και στο ποσοστό αυτό από ότι είναι γνωστό έχει ελάχιστα βουνά και λαγκάδια , και πολλές εκτάσεις φιλέτα .

Γνωστό? για πες μου λοιπόν !....την έκταση στην Κορινθία με τα φιλέτα της......όχι τίποτα άλλο δηλαδή! αλλά για να μιλάμε την ίδια γλώσσα! Μιας και είμαι από Κόρινθο μεριά θα μπορώ να μιλήσω με πραγματικά στοιχεία.

Κανείς δεν αμφισβητεί ότι έχει τεράστια ακίνητη περιουσία!....αλλά να βαπτίζουμε και τα πεύκα ως "φιλέτα"....πάει πολύ!

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να πιστεύει ότι εάν μπορούσαν οι Χριστιανομάχοι ν' αποδείξουν ότι την περιουσία αυτή την απέκτησε με "κομπίνες" δε θα είχαν κάνει μήνυση στην Εκκλησία της Ελλάδας?

quote:
Sesostris:
Ρώτα τους Μητροπολίτες

Ωραία απάντηση......ελλείψη επιχειρήματος να υποθέσω?
quote:
Sesostris:
Αν πρόσεχες καλύτερα θα έβλεπες ότι παραθέτω την πηγή .


Θεωρείς ως έγκυρη πηγή τον ανώνυμο σε ένα blogspot?....θέλεις να σου αραδιάσω καμιά ντουζίνα πληροφορίες από τέτιοες......έγκυρες πηγές?.....θα τις δεχτείς ως έγκυρες?....η θα τις περάσεις πρώτα από την κριτική σκέψη?

quote:
Sesostris:
Στο δημοσίευμα της εφημερίδας [url="http://www.apogevmatini.gr/?p=42011"]ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ[/url] αναφέρεται το ποσοστό της εκτάσεως του ελληνικού εδάφους που διακατέχεται από την εκκλησία . Και στο ποσοστό αυτό από ότι είναι γνωστό έχει ελάχιστα βουνά και λαγκάδια , και πολλές εκτάσεις φιλέτα .

Γνωστό? για πες μου λοιπόν !....την έκταση στην Κορινθία με τα φιλέτα της!......όχι τίποτα άλλο δηλαδή! αλλά για να μιλάμε την ίδια γλώσσα!

Κανείς δεν αμφισβητεί ότι έχει τεράστια ακίνητη περιουσία!....αλλά να βαπτίζουμε και τα πεύκα ως φιλέτα-μέρος της τεράστιας αυτής περιουσίας!....πάει πολύ!

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να πιστεύει ότι εάν μπορούσαν οι Χριστιανομάχοι ν' αποδείξουν ότι την περιουσία αυτή την απέκτησε με "κομπίνες" δε θα είχαν κάνει μύνηση στην Εκκλησία της Ελλάδας?

quote:
Sesostris:
Ρώτα τους Μητροπολίτες

Ωραία απάντηση......έλλειψη επιχειρήματος να υποθέσω?

quote:
Sesostris:
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν πονηροί και φιλοχρήματοι ιεράρχες .

Αυτό είναι λογικό! όπου υπάρχει χρήμα, πάντα υπάρχει και η πονηρία και η φιλαργύα!...δεν είναι νέο!.....νέο θα ήταν εάν μας έλεγες ότι όλοι ή έστω οι περισσότεροι ιεράρχες είναι έτσι!....τι λες είναι?

Είναι δηλαδή κανόνας αυτός για την εκκλησία?

quote:
Sesostris:
Το δημοσίευμα δεν είναι δικό μου αλλά της εφημερίδας το [url="http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=261468&dt=29/03/2009" ]ΤΟ ΒΗΜΑ[/url] οπότε διάβασέ το και άσκησε και κρητική και μακεδονική και ότι άλλο γουστάρεις .


Πάντα έτσι κάνω! από μικρό παιδί!.......δεν είναι κακό! δοκίμασέ το!

quote:
Sesostris:
Κατ’ αρχάς κάποιος πρέπει να σου μιλήση για την ταρίφα που έχουν βάλει οι διάφορες μητροπόλεις για γάμους και βαφτίσια .

Πρώτα θα μου πεις εάν κόβουν απόδειξη γι' αυτή την "ταρίφα" ή όχι!

quote:
Sesostris:
Τώρα , είτε κόψει ο παπάς απόδειξη είτε δεν κόψει δεν πληρώνει φόρο . Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση τα λεφτά θα πάνε στην τσέπη του δεσπότη ενώ στην δεύτερη θα παραμείνουν αδήλωτα και θα πάνε στην τσέπη του παπά και των υπολοίπων της παρέας .

Μάλιστα....

Στην πρώτη περίπτωση αφού κόβει απόδειξη! εσύ ως πολίτης μπορείς να πας να καταγγείλεις το γεγονός ως φοροδιαφυγή! εφόσον η απόδειξη αυτή δεν είναι θεωρημένη!.....άρα τους κλείνεις μέσα! σωστά?.....μήπως όμως έχουν φοροαπαλλαγή? (κάτι μου φαίνεται σου διαφεύγει....για ρώτα.....πας πρώτα από τη Μητρόπολη και κάτι πληρώνεις....και αυτή με τη σειρά της κάτι πληρώνει...)

Στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει ταρίφα! ο Μητροπολίτης ενημερώνεται για το γάμο....άρα ξέρει.....άρα θα αφήσει να τον γελάσει ο παπάς?.....κάτι δεν πάει καλά με το σενάριό σου δε νομίζεις?

Για σκέψου....:
-Παπάς: πήρα 10€ για το γάμο!
-Δεσπότης: πήρες 300€ έμαθα!

Λες να πιαστούν στα χέρια?....μήπως συμβαίνει κάτι άλλο?

Για σκέψου:
-Παπάς πάνω ενορίας: -Mάζεψα συνάδελφε 15.000€ και έδωσα στο Δέσποτα 1.000€ φέτος.
-Παπάς κάτω ενορίας: -Mάζεψα συνάδελφε 1.000€ και έδωσα στο Δέσποτα 15.000€ φέτος.

Κάτι δε μου κολλάει.....για κάνε παιχνίδι...πάρε και τη βοήθεια του γιαπετ!....θα σε βοηθήσει αυτός....απέκλεισε πάντως τον geostat θα στα κάνει μαντάρα!

quote:
Sesostris:
Αν για σένα και τους υπόλοιπους σταυροφόρους είναι ανέκδοτο το να επιβαρύνονται όλοι οι Έλληνες φορολογούμενοι πλην της εκκλησίας , για όσους δεν έχουν την πετριά του θρησκευτικού φανατισμού και της παπαδολάγνειας , δεν είναι καθόλου αστείο .

Ναι για μένα είναι ανέκδοτο να πάει κάποιος ν’ αφήσει ένα ασημένιο σταυρό ως εκπλήρωση τάματος και να τρέξει ο έφορος να τον εκτιμήσει για να βάλει φόρο.....για σένα ας μην είναι!

Όπως ανέκδοτο μου φαίνεται και ότι τα 5.000.000€ (περίπου) καθαρά κέρδη "μετά" φόρων! που δηλώνει η κεντρική εκκλησιαστική διοίκηση ότι είναι ένα προκλητικό ποσό! τη στιγμή που μόνο με το σκάνδαλο της siemens διακινήθηκαν, πολύ περισσότερα ως πουρμπουάρ προς αυτούς που βούλιαξαν τη χώρα μας! και άλλα παραπλήσια ποσά, για τις προμήθειες στις "στημένες" αγορές από τις ένοπλες δυνάμεις μας!

Υ.Γ.... δεν μου απάντησες! πως τελικά 150*40.000€ μας κάνει 6.000.000€?....έλα πες μου το κόλπο! κι εγώ στο γάμο σου...νερό με το κοφίνι!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 01:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Είδατε τώρα που μου το χαλάτε;;;
Άντε δε θα σχολιάσω ακόμη (έτσι, για να κρατήσει το καλωσόρισμα), ελπίζοντας ότι ο ψηλός θα καταλάβει περισσότερα απ' αυτό που έγραψα...

Εγώ όμως σε ρώτησα όχι ο ψηλός!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 08:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αρχισουμε απο το τελευταιο,
Οχι δεν κανουν συμφωνια με καμια τραπεζα να μην τους αποδιδονται οι τοκοι απλα τους τοκους τους διαθετουν σε αγαθοεργιες,οσο για μενα δεν εχω φραγκο στην τραπεζα αλλα και να ειχα θα φροντιζα την παρτη μου για τον απλο λογο οτι εγω δεν ευαγγελιζομαι καμια αγαπη για τον χρηματοδοτη μου ουτε και του υποσχομαι ουρανια ευτυχια για να περιμενω πανω απο το νεκροκρεβατο του να του φαω οτι εχει και δεν εχει,προσφατο παραδειγμα στη Ροδο οπου η οικογενεια εκλειποντος εχει κινηθει δικαστικα σε παπαδες για ψυχαναγκασμο του ανθρωπου τους να αφησει ΟΛΗ του την περιουσια στην εκκλησια(αν θες πηγες δε θα παρεις,δεν σας κυνηγαω για να κραταω αρχειο για καθε σας ατοπημα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δημοσιευτηκε στο πρωτο θεμα το πολυ πριν δυο μηνες οπως και για τα ποσοστα απο το τζοκερ πριν κανενα χρονο-ναι ξερω παλιοφυλλαδες αλλα δεν ακουσα τιποτα για δικαστηρια και αγωγες απο την εκκλησια).
Τα τρια χιλιαρικα τα δινει η εκκλησια σε ολους τους ελληνες πολιτες ανεξαρτητου θρησκευματος ή εστω χωρις τη βεβαιωση παπα για το φρονημα αυτου που θα τα εισπραξη;Ειναι δυνατον πισω απο μια πραξη της εκκλησιας να κρυβεται ιδιοτελεια;
Ζητας απο μενα να δωσω το παραδειγμα στην εκκλησια;Να χαρισω οτι εχω και δεν εχω;Μα το κανω και θα το κανω,μονο που αποδεκτες ειναι τα παιδια μου,μπορει η εκκλησια σου να πει το ιδιο;Μπα μαλλον θα επανελθει στη σωτηρια της ψυχης και την επουρανια ευτυχια! Ε!κανενα ψιχουλο στους αυλοκολακες σιγουρα θα πεφτει οπως προειπα ετσι για να εχουμε ετοιμοπολεμα στρατα.
300.00ο ευρω απο δεκα παγκαρια και σε ιδρυμα δικο της που σιγουρα θα περνει και κανενα ψιλο απο το κρατος,φανταζομαι το ΔΣ του ιδρυματος θα πρεπει να φροντιζει ωστε τα παιδια να ζουν σε μεζονετες με υπηρετικο προσωπικο αλλα πριν τους επιβαλουν αυτο το μαρτυριο το δοκιμαζουν πρωτοι για να δουν πως ειναι,μη παθουν τιποτα απο τη χλιδη τα παιδακια!
Οσο για τα στοιχεια σου ειπα ανοιξε και καμια εφημεριδα,γραφουν εκει καποιοι ανθρωποι που λεγονται δημοσιο-γραφοι εχει πολυ πλακα το τι σκαρφιζονται για να απομακρυνουν το ποιμνιο,εγω απλα ως αδαεις τους πιστευω και δεν τρεχω να παρω τα στοιχεια απο τις μητροπολεις και αυτο επειδη βολευει την κακεντρεχεια μου(να σε απαλλαξω και απο τον κοπο)!Οσο για τα στομαχια των παπαδων ειναι απο το πολυ ψωμι που τρωνε στη νηστεια για να χορτασουν,λογια προσφατα αποθανοντα ιεραρχη οχι δικα μου,ακομα και για κατι τοσο ποταπο νοιωθετε την αναγκη να δικαιολογηθειτε στα βατοπαιδινα θα κολλησετε!Ειπαμε το νομιμο ειναι και ηθικο!
Για τις μετοχες τις εθνικης να ρωτησεις τον κυριο σου,δεν αναποδογυρισα εγω τιποτα τραπεζες αυτος το εκανε.Αλλα αλλες εποχες αλλα ηθη!
Μπορεις να συνεχισεις το θεαρεστο εργο και να ανταποδιδεις τα χτυπηματα στους πολεμιους της εκκλησιας πιστος στις διδαχες των παπαδων και να προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα,οσον αφορα εμενα παντως θα την κανω με το γλοιωδη τροπο γιατι τα συναισθηματα που μου ξυπνας δεν αρμοζουν στην ιδιοσυγκρασια μου.
Να με συγχωρησετε για την οργη μου,ανθρωπος ειμαι και εγω!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 09:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι για μένα είναι ανέκδοτο να πάει κάποιος ν’ αφήσει ένα ασημένιο σταυρό ως εκπλήρωση τάματος και να τρέξει ο έφορος να τον εκτιμήσει για να βάλει φόρο.....για σένα ας μην είναι!Για αυτο υπαρχουν και τα χυτηρια,σιγα την καλλιτεχνικη αξια το μεταλλο ειναι που αξιζει.Τωρα αν πιστευεις εσυ οτι τοσα χρονια εχει μαζεψει η εκκλησια τα πεντε σταυρουδακια καντηλια επαργυρες εικονες και δεν ξερω τι αλλο τι να σου πω!
Βοηθεια δεν παρεχω αν δε το κρινω απαραιτητο,ο καθενας οπως εστρωσε ας κοιμηθει,αλλα να σου θυμισω τις εικονες απο την κρυφη καμερα του Ζουγκλα με τους παπαδες πρωτοσυγκελους και δεν ξερω και εγω τι αλλες ιεραρχιες εχετε να μοιραζουν το παγκαρι απο την παναγια στα τεμπη!
Ακου και το ανεκδοτο'
Ειναι ενας ραβινος ενας καθολικος και ενας ορθοδοξος ιερεας και συζητανε πως μοιραζουν τα προσφορα των πιστων.Λεει ο καθολικος,εμεις τραβαμε μια γραμμη πεταμε τα χρηματα και οσα την περασουν ειναι του θεου τα υπολοιπα τα μοιραζομαστε.Λεει ο ραββινος,εμεις σκαβουμε ενα λακκο πεταμε τα χρηματα και οσα πεσουν μεσα ειναι του θεου τα υπολοιπα δικα μας.Α! εμεις ,λεει ο ορθοδοξος,Τα πεταμε ψηλα και λεμε θεε μου οσα θελεις κρατα τα υπολοιπα τα μοιραζομαστε!Ας μη γινομαστε και ανεκδοτα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 13:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φταίει το γεγονός πως η Ελλάδα είναι το τελευταίο Θεοκρατικό κράτος της Ευρώπης, εφάμιλλο του Αφγανιστάν και του Ιράν.

macedon


Aπο πού είσαι συνδίκτυε Μακεδόνα..απο ποιό μέρος της Μακεδονίας κατάγεσαι??

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 14:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φταίει το γεγονός πως η Ελλάδα είναι το τελευταίο Θεοκρατικό κράτος της Ευρώπης, εφάμιλλο του Αφγανιστάν και του Ιράν.

macedon


Νομίζω , ότι οποιαδήποτε προσπάθεια εξίσωσης της Ελλάδας με το Αφγανιστάν δεν αντέχει σε οποιαδήποτε κρίση και συζήτηση!!


Δεν έχουν καμμιά σχέση , οι σκέψεις ...οι συμπεριφορές και οι νοοτροπίες των δύο λαών!

Η Ελλάδα ανέδειξε ηθικά και σε επίπεδο πολιτεύματος την ευαισθησία έναντι προσφύγων και καταπονημένων ή ξερριζωμένων ανθρώπων , ασφαλώς δεν αντιλέγω ότι θα μπορούσαν να είχαν γίνει πολλά περισσότερα..πάντως δεν έμεινε αδιάφορη!!

Ακόμα και στην συμπεριφορά της έναντι των γειτόνων της ανέδειξε τρόπους καλής γειτ-ο-νίασης και μάλλον υπερέβαλλε εις βάρος των δικών της συμφερόντων και αληθείας!!

Ήταν ατυχέστατο το παράδειγμα που έθεσες ...συγκρίνοντας την Χώρα μας με άλλες , με τις οποίες δεν έχω κάποιο πρόβλημα και σέβομαι απόλυτα και τους ανθρώπους και την κουλτούρα τους , άσχετα αν δεν συμφωνώ καθόλου με τις εν γένει πρακτικές και πεποιθήσεις τους!

Ακόμα και για την εκκλησία , έχω να πώ τούτο:

-Καλώς ή κακώς ο ελληνισμός ιστορικά ως έθνος ήταν συνδεδεμμένος με την εκκλησία και ακόμη θα πρέπει να υπενθυμίσω ότι ιστορικά επιβεβαιώνεται ο ρόλος της εκκλησίας για την ύπαρξη και θεμελίωση του σημερινού κράτους και έθνους!

-Α μνήμων δεν μπορεί να είναι κανείς σε τούτο τον τόπο και πρέπει να επισημάνουμε ότι υπάρχει μια ιστορική συνέχεια ...!

-Ασφαλώς υπάρχουν και τα μελανά σημεία στην όλη σχέση κράτους και εκκλησίας και θα πρέπει να αναλυθούν και να ειδωθούν μέσα απο πλατειές ματιές και προσεγγίσεις και να διαμορφωθούν σχέσεις που απαντούν επι του ωφελιμοτέρου για την ίδια την πατρίδα μας και όχι προς χάριν κάποιων που βρήκαν ηθικολογικού περιεχομένου επιχειρήματα για ιδιοτελείς σκοπούς και επιδιώξεις!

-Επίσης γι'αλλη μια φορά θα πρέπει να επισημανθεί ότι ο Ελληνισμός βάδισε χέρι με χέρι με την θρησκεία του και απο κεί άντλησε όλη την δύναμη για να σταθεί στα πόδια του...και αυτό είναι βαθειά ριζωμένο και στερεωμένο στο θυμικό του!!!

Και τα ανωτέρω κατατεθέντα τα λέει κάποιος που δεν είναι θρήσκος με την έννοια του όρου και έχει βασικές διαφορές και τοποθετήσεις πάνω στο θέμα :"Θεός και θρησκεία".

Μπορώ , όμως να αποστασιοποιούμαι απο την δική μου οπτική επι του θέματος και να μην αγνοώ γεγονότα και αλήθειες!!!

Τελειώνοντας τις σκέψεις μου θα ήθελα να πώ τούτο:"Έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να είμαστε εγκρατείς και όχι παραδομένοι σε συγκινησιακές πειρατείες που μας καθιστούν ευάλωτους σε αντιδραστικές συμπεριφορές και πράξεις"

Θα πρέπει να εξετάσουμε με ηρεμία και ψυχραιμία το ηθικό διακύβευμα...ασχέτως , "ορθολογικών" επιχειρημάτων και η όποια απόφαση να ληφθεί με γνώμονα το τελικό ώφελος για την πατρίδα μας και τους Έλληνες...ΜΟΝΟ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 14:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Φταίει το γεγονός πως η Ελλάδα είναι το τελευταίο Θεοκρατικό κράτος της Ευρώπης, εφάμιλλο του Αφγανιστάν και του Ιράν.

macedon


Νομίζω , ότι οποιαδήποτε προσπάθεια εξίσωσης της Ελλάδας με το Αφγανιστάν δεν αντέχει σε οποιαδήποτε κρίση και συζήτηση!!


Δεν έχουν καμμιά σχέση , οι σκέψεις ...οι συμπεριφορές και οι νοοτροπίες των δύο λαών!

Η Ελλάδα ανέδειξε ηθικά και σε επίπεδο πολιτεύματος την ευαισθησία έναντι προσφύγων και καταπονημένων ή ξερριζωμένων ανθρώπων , ασφαλώς δεν αντιλέγω ότι θα μπορούσαν να είχαν γίνει πολλά περισσότερα..πάντως δεν έμεινε αδιάφορη!!

Ακόμα και στην συμπεριφορά της έναντι των γειτόνων της ανέδειξε τρόπους καλής γειτ-ο-νίασης και μάλλον υπερέβαλλε εις βάρος των δικών της συμφερόντων και αληθείας!!

Ήταν ατυχέστατο το παράδειγμα που έθεσες ...συγκρίνοντας την Χώρα μας με άλλες , με τις οποίες δεν έχω κάποιο πρόβλημα και σέβομαι απόλυτα και τους ανθρώπους και την κουλτούρα τους , άσχετα αν δεν συμφωνώ καθόλου με τις εν γένει πρακτικές και πεποιθήσεις τους!

Ακόμα και για την εκκλησία , έχω να πώ τούτο:

-Καλώς ή κακώς ο ελληνισμός ιστορικά ως έθνος ήταν συνδεδεμμένος με την εκκλησία και ακόμη θα πρέπει να υπενθυμίσω ότι ιστορικά επιβεβαιώνεται ο ρόλος της εκκλησίας για την ύπαρξη και θεμελίωση του σημερινού κράτους και έθνους!

-Α μνήμων δεν μπορεί να είναι κανείς σε τούτο τον τόπο και πρέπει να επισημάνουμε ότι υπάρχει μια ιστορική συνέχεια ...!

-Ασφαλώς υπάρχουν και τα μελανά σημεία στην όλη σχέση κράτους και εκκλησίας και θα πρέπει να αναλυθούν και να ειδωθούν μέσα απο πλατειές ματιές και προσεγγίσεις και να διαμορφωθούν σχέσεις που απαντούν επι του ωφελιμοτέρου για την ίδια την πατρίδα μας και όχι προς χάριν κάποιων που βρήκαν ηθικολογικού περιεχομένου επιχειρήματα για ιδιοτελείς σκοπούς και επιδιώξεις!

-Επίσης γι'αλλη μια φορά θα πρέπει να επισημανθεί ότι ο Ελληνισμός βάδισε χέρι με χέρι με την θρησκεία του και απο κεί άντλησε όλη την δύναμη για να σταθεί στα πόδια του...και αυτό είναι βαθειά ριζωμένο και στερεωμένο στο θυμικό του!!!

Και τα ανωτέρω κατατεθέντα τα λέει κάποιος που δεν είναι θρήσκος με την έννοια του όρου και έχει βασικές διαφορές και τοποθετήσεις πάνω στο θέμα :"Θεός και θρησκεία".

Μπορώ , όμως να αποστασιοποιούμαι απο την δική μου οπτική επι του θέματος και να μην αγνοώ γεγονότα και αλήθειες!!!

Τελειώνοντας τις σκέψεις μου θα ήθελα να πώ τούτο:"Έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει να είμαστε εγκρατείς και όχι παραδομένοι σε συγκινησιακές πειρατείες που μας καθιστούν ευάλωτους σε αντιδραστικές συμπεριφορές και πράξεις"

Θα πρέπει να εξετάσουμε με ηρεμία και ψυχραιμία το ηθικό διακύβευμα...ασχέτως , "ορθολογικών" επιχειρημάτων και η όποια απόφαση να ληφθεί με γνώμονα το τελικό ώφελος για την πατρίδα μας και τους Έλληνες...ΜΟΝΟ!!!

Και ασφαλώς δεν θα μας υποδείξει ΚΑΝΕΙΣ *ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ τον τρόπο με τον οποίο θα προσεγγίσουμε την εν γένει κουλτούρα μας και τον τρόπο με τον οποίο μας αρέσει να ζούμε...ασχέτως κόστους -το κόστος πάντα των όποιων επιλογών αναλαμβάνεται- και συχνά μπορεί να είναι πολύ μικρότερο απο το ψυχολογικό!!

Μπορεί να έχω βαθειές διαφωνίες με την θρησκεία αλλα δεν μπορεί κανείς να πεί ότι δεν αποτελεί ψυχαναλυτικό εργαλείο -η οποιαδήποτε θρησκεία- και δεν αποτελεί στήριγμα για πολλούς ανθρώπους -καλώς ή κακώς- και αυτό ειναι μια άλλη συζήτηση!

Επίσης δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος δεν βάδισε ποτέ μόνο με την λογική , αντίθετα το συναίσθημα είχε και έχει την πρωτοκαθεδρία και δηλωνει την ανθρώπινη καταστατικότητα και πραγματικότητα!

Και αν μιλάμε για Δημοκρατία επικαλούμενοι θεσμοθετημένους κοινωνικούς όρους , τότε η πλειοψηφία ορίζει "συνειδήσεις" , ας γίνει δημοψήφισμα και ο καθένας ας τοποθετηθεί και ας γίνει ότι θέλει η πλειοψηφία...σε κάθε άλλη περίπτωση αναφερόμαστε σε επιβολή χωρίς την συγκατάθεση των λαών!

Και αυτό δεν αποτελεί Δημοκρατία!!

Το καλό και το σωστό ...όπως το κακό και το λάθος πάντα είχαν μια σχετική και υποκειμενική έννοια και δεν΄ήταν και δεν είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με όποιου είδους οικονομικά και μόνο ωφέλη...αλλοίμονο!!!

soul


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 16:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
υρωπαίοι

quote:
Εγώ όμως σε ρώτησα όχι ο ψηλός!


Η ερώτησή σου προήλθε απ' τη μη κατανόηση του σχολίου μου προς τον ψηλό, όμως και γι' αυτό σου το είπα αυτό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 18:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ

quote:
Aπο πού είσαι συνδίκτυε Μακεδόνα..απο ποιό μέρος της Μακεδονίας κατάγεσαι??

Κατάγομαι από Θεσσαλονίκη, από Τούμπα και διαμένω Νεάπολη, ως μετοικήσας λόγω προικώας κατοικίας.

quote:
Νομίζω , ότι οποιαδήποτε προσπάθεια εξίσωσης της Ελλάδας με το Αφγανιστάν δεν αντέχει σε οποιαδήποτε κρίση και συζήτηση!!

Η σύγκριση της Ελλάδας με το Αφγανιστάν, όπως αναλυτικά αναφέρω κάπου, είναι στο επίπεδο του καταστατικού χάρτη της χώρας, στο Σύνταγμα. Τα δύο συντάγματα, αν τα συγκρίνεις, θα δεις πως είναι πανομοιότυπα.

quote:
Ήταν ατυχέστατο το παράδειγμα που έθεσες ...συγκρίνοντας την Χώρα μας με άλλες , με τις οποίες δεν έχω κάποιο πρόβλημα και σέβομαι απόλυτα και τους ανθρώπους και την κουλτούρα τους , άσχετα αν δεν συμφωνώ καθόλου με τις εν γένει πρακτικές και πεποιθήσεις τους!

Δεν σύγκρινα τους λαούς, αν και οι μουτζαχεντίν του Αφγανιστάν μικρή διαφορά έχουν με τους αντίστοιχους εδώδιμους χριστιανοταλιμπάν. Ιδια νοοτροπία, ίδιες πρακτικές.

quote:
-Καλώς ή κακώς ο ελληνισμός ιστορικά ως έθνος ήταν συνδεδεμμένος με την εκκλησία

Αυτό αποτελεί παραμύθι. Δεν υπήρξαν μεγαλύτεροι εχθροί στην ιστορία απ'αυτούς τους δύο. Είναι τελείως ασύμβατοι.

quote:
Επίσης γι'αλλη μια φορά θα πρέπει να επισημανθεί ότι ο Ελληνισμός βάδισε χέρι με χέρι με την θρησκεία του

Από πού κι ως πού η θρησκεία των τσομπαναραίων της ερήμου και των Εβραίων νομάδων, θρησκεία του ελληνισμού;

quote:
Θα πρέπει να εξετάσουμε με ηρεμία και ψυχραιμία το ηθικό διακύβευμα...ασχέτως , "ορθολογικών" επιχειρημάτων και η όποια απόφαση να ληφθεί με γνώμονα το τελικό ώφελος για την πατρίδα μας και τους Έλληνες...ΜΟΝΟ!!!

Εξαρτάται πώς βλέπει κανείς το "τελικό όφελος", όχι μόνον σαν περιγραφή, αλλά και σαν περιεχόμενο.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 20:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι Μακεδών, ότι εμείς οι χριστιανοί χαρακτηρίζουμε
εσάς 12θειστοταλιμπαν και σοκαριζόμαστε, που αποτελείτε μουσειακό
είδος θρησκειας,ως απο αυτά που είχαν εκλείψει....
Εξ ου και ο ταλιμπανισμός του χαρακτήρα,λόγω .....παλαιότητας..
Και το παράξενο είναι ότι κάποια φαντάσματα του παρελθόντος, κηρύττουν τον πόλεμο σε αυτούς που ήρθαν με τον θάνατο τους, ώς
η τέλεια θρησκεία, ανάλογη του ΑΝΘΡΏΠΟΥ....
Τι μπορουν να κάνουν τα φαντάσματα;;Μονο κακό....Μακάβριο....
Τα ζόμπι ξαναχτυπούν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 21:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε τρεχα....., μερικές φορές αναρωτιέμαι τι θα κάναμε, αν σου χάλαγε το πληκτρολόγιο....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 21:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ, να σε ρωτήσω κάτι απλό, σε σχέση μ' αυτό που λες:

quote:
ο Ελληνισμός βάδισε χέρι με χέρι με την θρησκεία του

Επειδή αναφέρεσαι στον εβραιοχριστιανισμό, από πού προκύπτει, κατά τη γνώμη σου, ότι είναι η θρησκεία των Ελλήνων;

Τεκμηριώνεται αυτό με κάποιον τρόπο ή απλά, είναι ένας ισχυρισμός;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 22:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa

quote:
Το θέμα είναι Μακεδών, ότι εμείς οι χριστιανοί χαρακτηρίζουμε
εσάς 12θειστοταλιμπαν

Tόσο σε κόβει, τόσο λες.

quote:
Και το παράξενο είναι ότι κάποια φαντάσματα του παρελθόντος, κηρύττουν τον πόλεμο σε αυτούς που ήρθαν με τον θάνατο τους, ώς
η τέλεια θρησκεία

Κάτι θες να πεις τώρα, αλλά...

quote:
Μακάβριο....
Τα ζόμπι ξαναχτυπούν;

Ζόμπι; Ποιά; Αυτά τα ζόμπι;

Οχι, βρε, δεν είναι ζόμπι. Αγιοι των χριστιανών είναι, δεν τους γνώρισες;

ΥΓ. Εχω άγιους και σε εξαρτήματα αν ενδιαφέρεσαι. Ξέρεις... αυτιά, πόδια, χέρια, δάχτυλα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 22:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου Γιάπετ και όχι Μακεδών, (μην ξεχνιόμαστε),
δεν πιστεύω ότι θέλετε να μιλήσουμε για μακάβρια θεάματα
και ζόμπι,ανάμεσα στην παλιά θρησκεία και τον χριστιανισμό..Θα μας κατηγορήσουν για ακατάλληλες σκηνές....
Ζόμπι, εννοώ κάτι που πέθανε, οπως η παλιά θρησκεία κι έμεινε
φιλοσοφία, που δέχομαι όταν κάποιοι προσπαθουν να το αναστήσουν...
Καταστάσεις Φρανκεστάιν, δηλαδίς.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2009, 23:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
geostat:
Οχι δεν κανουν συμφωνια με καμια τραπεζα να μην τους αποδιδονται οι τοκοι απλα τους τοκους τους διαθετουν σε αγαθοεργιες

A! .....μάλιστα....άρα για να μπορούν να κάνουν αγαθοεργίες με τους τόκους ...έπεται ότι έχουν ένα τεράστιο κεφάλαιο στις τράπεζες!....σωστά?....αλλιώς τι αγαθοεργίες θα έκαναν?

Γνωρίζεις πόσο είναι το κεφάλαιο αυτό?

quote:
geostat:
οσο για μενα δεν εχω φραγκο στην τραπεζα αλλα και να ειχα θα φροντιζα την παρτη μου για τον απλο λογο οτι εγω δεν ευαγγελιζομαι καμια αγαπη για τον χρηματοδοτη μου ουτε και του υποσχομαι ουρανια ευτυχια για να περιμενω πανω απο το νεκροκρεβατο του να του φαω οτι εχει και δεν εχει,προσφατο παραδειγμα στη Ροδο οπου η οικογενεια εκλειποντος εχει κινηθει δικαστικα σε παπαδες για ψυχαναγκασμο του ανθρωπου τους να αφησει ΟΛΗ του την περιουσια στην εκκλησια(αν θες πηγες δε θα παρεις,δεν σας κυνηγαω για να κραταω αρχειο για καθε σας ατοπημα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δημοσιευτηκε στο πρωτο θεμα το πολυ πριν δυο μηνες οπως και για τα ποσοστα απο το τζοκερ πριν κανενα χρονο-ναι ξερω παλιοφυλλαδες αλλα δεν ακουσα τιποτα για δικαστηρια και αγωγες απο την εκκλησια).

Η κάθε οικογένεια έχει τα δικά της προβλήματα που κανείς δεν τα γνωρίζει. Θείος μου πρώτος ξάδερφος της μητέρας μου ο οποίος πέθανε ουσιαστικά στα χέρια της δικής μου οικογένειας, πεθαίνοντας άφησε ελάχιστα στην οικογένειά του μόνο και μόνο για να μην πέσει η διαθήκη.
Ο λόγος ήταν η απάνθρωπη συμπεριφορά τόσο της γυναίκας του όσο και της κόρης του...ο γιος του απαλλάσσεται λόγω βλακείας. Είχε μία πεθερά σαν αυτή του Αθανασόπουλου που έγινε δημοτικό τραγούδι.
Ο θείος μου γύρναγε αργά λόγο δουλειάς...τα κέρατα είχαν βγει από τα σύνορα....η κόρη πήρε τη σειρά της μάνας και της γιαγιάς...ο γιος χάνομαι γιατί ρεμβάζω....στο δια ταύτα ο θείος μου, σπούδαζε στην Ιταλία κόρη και "γαμπρό" χωρίς να γνωρίζει για το τελευταίο...παρά μόνο όταν απελπίστηκε από τα ποσά που του ζήταγε η κόρη του και πήγε ο ίδιος στην Ιταλία!....τότε πήρε χαμπάρι τι γινόταν.

Για να μην τα πολυλογώ πέθανε από καρκίνο αλλά πριν πεθάνει κι ενώ ήθελε διακαώς ν' αφήσει την περιουσία του (καταθέσεις και οικόπεδα...ενώ δύο σπίτια που είχε φτιάξει τα είχε στο όνομα της γυναίκας του), στη δική μου οικογένεια που του σταθήκαμε λόγω αδερφικής αγάπης με τη μάνα μου, (η οποία ορφανή από μάνα και με πατέρα στις φυλακές του Ναυπλίου και στη Γυάρο, στην ουσία μεγάλωσε με τη βοήθεια της θείας της, αδελφής του παππού μου και μητέρα του συχωρεμένου του θείου μου), σαν πραγματική του οικογένεια! (πολύμηνη φιλοξενία! αφού τον είχαν διώξει από το «σπίτι του» κ.λ.π.) .
Κατόπιν όμως επίμονης άρνησης! (για ευνόητους λόγους), άφησε τα μισά στο γηροκομείο της Κορίνθου που ανήκει στη Μητρόπολη της Κορίνθου και τα άλλα μισά στον αδελφό του.

Προσπάθησε η οικογένειά του μπας και αλλάξει τα πράγματα, αλλά ματαίως.....

Μπορεί σίγουρα να υπάρχουν και αφελής που πέφτουν θύματα! αλλά αυτοί φαντάζομαι είναι μετρημένοι στα δάχτυλα.

Προσωπικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι οι οποίοι αφήνουν περιουσία στην εκκλησία! είναι όσοι δεν έχουν συγγενείς! ή όσοι είναι απογοητευμένοι από αυτούς! Οι αφελής, οι οποίοι χωρίς τη θέλησή τους αφήνουν κάτι στην εκκλησία λογικά θα είναι απειροελάχιστοι.

Οπότε μην είσαι τόσο εύκολος σε ότι προσπαθεί να σου πουλήσει κάποιος! Η κάθε εφημερίδα προσπαθεί να πουλήσει φύλλα!, και δεν την νοιάζει ο τρόπος παρά ο σκοπός.

- Εάν εσύ περιμένεις η Εκκλησία ν’ αρχίσει τις μηνύσεις δεξιά και αριστερά για συκοφαντίες κ.λ.π. θα περιμένεις μάταια...δεν είναι του χαρακτήρα της....
Με εφημερίδες σαν το πρώτο θέμα όπου οι ιδιοκτήτες της αλληλοσφάχτηκαν και τα βαλιτσάκια και τα dvd, πηγαινοέρχονταν..... καλό είναι να κρατάμε και μικρό κοφίνι...


quote:
geostat:
Τα τρια χιλιαρικα τα δινει η εκκλησια σε ολους τους ελληνες πολιτες ανεξαρτητου θρησκευματος ή εστω χωρις τη βεβαιωση παπα για το φρονημα αυτου που θα τα εισπραξη;Ειναι δυνατον πισω απο μια πραξη της εκκλησιας να κρυβεται ιδιοτελεια;

Αν κρυβόταν ιδιοτέλεια θα τα έδινε και στη Νότια Ελλάδα ή στα Δωδεκάνησα και τα Εφτάνησα όπου υπάρχουν πολλοί Καθολικοί. Τα χρήματα αυτά τα δίνει στους Έλληνες Χριστιανούς Ορθόδοξους (για ευνόητους λόγους), αν περιμένεις να τα δώσει στους μουσουλμάνους θα περιμένεις πολύ.

quote:
geostat:
Ζητας απο μενα να δωσω το παραδειγμα στην εκκλησια;Να χαρισω οτι εχω και δεν εχω;Μα το κανω και θα το κανω,μονο που αποδεκτες ειναι τα παιδια μου,μπορει η εκκλησια σου να πει το ιδιο;Μπα μαλλον θα επανελθει στη σωτηρια της ψυχης και την επουρανια ευτυχια! Ε!κανενα ψιχουλο στους αυλοκολακες σιγουρα θα πεφτει οπως προειπα ετσι για να εχουμε ετοιμοπολεμα στρατα.

Και οι πιστοί που της αφήνουν την περιουσία τους, σαν μητέρα τους τη βλέπουν! Και τα δεκάδες γηροκομεία και ορφανοτροφεία που συντηρεί η Εκκλησία το κάνει γιατί σαν παιδιά τους, τους βλέπει.

Τώρα το γιατί εσύ χρησιμοποιείς δύο μέτρα και δύο σταθμά.....δεν είναι και δύσκολο να μαντέψω!

quote:
geostat:
300.00ο ευρω απο δεκα παγκαρια και σε ιδρυμα δικο της που σιγουρα θα περνει και κανενα ψιλο απο το κρατος,φανταζομαι το ΔΣ του ιδρυματος θα πρεπει να φροντιζει ωστε τα παιδια να ζουν σε μεζονετες με υπηρετικο προσωπικο αλλα πριν τους επιβαλουν αυτο το μαρτυριο το δοκιμαζουν πρωτοι για να δουν πως ειναι,μη παθουν τιποτα απο τη χλιδη τα παιδακια!

Ε! και γιατί δεν πας και συ να ζήσεις αυτή τη χλιδή από κοντά?

Πάντως το κράτος με τα πολύ περισσότερα από τα 300.000€ που βγάζει στις κατά τόπους εφορίες...πόσα τέτοια ιδρύματα έχει?


quote:
geostat:
Οσο για τα στοιχεια σου ειπα ανοιξε και καμια εφημεριδα,γραφουν εκει καποιοι ανθρωποι που λεγονται δημοσιο-γραφοι εχει πολυ πλακα το τι σκαρφιζονται για να απομακρυνουν το ποιμνιο,εγω απλα ως αδαεις τους πιστευω και δεν τρεχω να παρω τα στοιχεια απο τις μητροπολεις και αυτο επειδη βολευει την κακεντρεχεια μου(να σε απαλλαξω και απο τον κοπο)!Οσο για τα στομαχια των παπαδων ειναι απο το πολυ ψωμι που τρωνε στη νηστεια για να χορτασουν,λογια προσφατα αποθανοντα ιεραρχη οχι δικα μου,ακομα και για κατι τοσο ποταπο νοιωθετε την αναγκη να δικαιολογηθειτε στα βατοπαιδινα θα κολλησετε!Ειπαμε το νομιμο ειναι και ηθικο!

Εσύ έφερες το "θέμα" εσύ να μας φέρεις τα στοιχεία! το τι σκαρφίζονται οι δημοσιογράφοι για να βγάλουν κανά φράγκο είναι γνωστό! όπως γνωστό είναι και οι καταθέσεις που κάθε μήνα μπαίνουν στο λογαριασμό τους για να μην "ταλαιπωρήσουν" επώνυμους επιχειρηματίες είτε δικαίως είτε αδίκως....που ζεις? Έτσι εύκολα ανοίγεις το στόμα σου και χάφτεις ότι σου πετάξουν?

Δεν έχω κάνει έλεγχο ποτέ στα στομάχια των παπάδων...εσύ φαίνεται ότι έχεις κάνει....άρα εσένα σε νοιάζει τι βάζουν μέσα! ενώ εμένα όχι...αυτή είναι η διαφορά μας! .....αλήθεια έχεις σκεφτεί ποτέ να τους κάνεις ανάλυση κοπράνων?

quote:
geostat:
Για τις μετοχες τις εθνικης να ρωτησεις τον κυριο σου,δεν αναποδογυρισα εγω τιποτα τραπεζες αυτος το εκανε

Αυτός αναποδογύρισε τους πάγκους με τις κότες, τα παιχνίδια, τα υφαντά και τις στάμνες που ήσαν στα σκαλιά του Ναού! δεν τον είδα να μπαίνει σε καμιά τράπεζα για να την αναποδογυρίσει!......εσύ πάλι που το είδες?

quote:
geostat:
Αλλα αλλες εποχες αλλα ηθη!

Όντως σήμερα οι πάγκοι στα πανηγύρια στις κατά τόπους εορτές, βρίσκονται τουλάχιστον έξω από τον περίβολο της Εκκλησίας.

quote:
geostat:
Μπορεις να συνεχισεις το θεαρεστο εργο και να ανταποδιδεις τα χτυπηματα στους πολεμιους της εκκλησιας πιστος στις διδαχες των παπαδων και να προσπαθεις να δικαιολογησεις τα αδικαιολογητα,οσον αφορα εμενα παντως θα την κανω με το γλοιωδη τροπο γιατι τα συναισθηματα που μου ξυπνας δεν αρμοζουν στην ιδιοσυγκρασια μου.
Να με συγχωρησετε για την οργη μου,ανθρωπος ειμαι και εγω!

Προσπαθώ να είμαι πιστός στις διδαχές των Ευαγγελίων και των Πατέρων
της Εκκλησίας μας, δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα γιατί δε χρειάζεται....κάτι που φαίνεται....κολαούζο δε θέλει....απλά μ΄ αρέσει να συμμετέχω σε τέτοια θέματα και να υπερασπίζομαι με τον δικό μου τρόπο αυτό που αγαπώ και πιστεύω.

Όσο για τη συγχώρεση......

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 00:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:....προς Sesostris...
Υ.Γ.... δεν μου απάντησες! πως τελικά 150*40.000€ μας κάνει 6.000.000€?....έλα πες μου το κόλπο! κι εγώ στο γάμο σου...νερό με το κοφίνι!!!

Υ.Γ....προς Sesostris δεν μου απάντησες! πως τελικά 150*40.000€ μας κάνει 6.000.000.000€ ?....έλα πες μου το κόλπο! κι εγώ στο γάμο σου...νερό με το κοφίνι!!!

Eκ παραδρομής έφαγα τρία μηδενικά.....φταίει ο δάσκαλος ο Sesostris


quote:
geostat:
Για αυτο υπαρχουν και τα χυτηρια,σιγα την καλλιτεχνικη αξια το μεταλλο ειναι που αξιζει.Τωρα αν πιστευεις εσυ οτι τοσα χρονια εχει μαζεψει η εκκλησια τα πεντε σταυρουδακια καντηλια επαργυρες εικονες και δεν ξερω τι αλλο τι να σου πω!

Δεν έχει να κάνει με την καλλιτεχνική αξία αλλά με την ψυχολογική αξία....κάτι που αδυνατείς να καταλάβεις!

Τόσα χρόνια σαφώς και δεν έχει μαζέψει μόνο αυτά! τα θαύματα των αγίων μας είναι χιλιάδες και ως εκ τούτου χιλιάδες είναι και τα τάματα. Αλλά εάν εσύ θέλεις να φορολογήσεις τη "δωρεά" του πιστού! να πας πρώτα να τον ρωτήσεις!

quote:
geostat:
Βοηθεια δεν παρεχω αν δε το κρινω απαραιτητο,ο καθενας οπως εστρωσε ας κοιμηθει,αλλα να σου θυμισω τις εικονες απο την κρυφη καμερα του Ζουγκλα με τους παπαδες πρωτοσυγκελους και δεν ξερω και εγω τι αλλες ιεραρχιες εχετε να μοιραζουν το παγκαρι απο την παναγια στα τεμπη!


Για να βάλει εκεί τις κάμερες ο Τριανταφυλόπουλος κάποιος τις είχε καλέσει.....και αν θυμάμαι καλά δύο εκπομπές έχουν πέσει στην αντίληψή μου, η μία με κλέφτη επίτροπο και η άλλη με κλέφτη τον ιερέα. Με πρωτοσύγκελο και συμμορία από παπάδες όπως θες να εμφανίσεις δεν έχω δει κάτι.
Όμως μέσω του site της ζούγκλας μπορείς να μας πεις περισσότερα......εκτός και εάν απλά προσπαθείς να δημιουργήσεις κλίμα.....θα δείξει....


quote:
geostat:
Ακου και το ανεκδοτο'
Ειναι ενας ραβινος ενας καθολικος και ενας ορθοδοξος ιερεας και συζητανε πως μοιραζουν τα προσφορα των πιστων.Λεει ο καθολικος,εμεις τραβαμε μια γραμμη πεταμε τα χρηματα και οσα την περασουν ειναι του θεου τα υπολοιπα τα μοιραζομαστε.Λεει ο ραββινος,εμεις σκαβουμε ενα λακκο πεταμε τα χρηματα και οσα πεσουν μεσα ειναι του θεου τα υπολοιπα δικα μας.Α! εμεις ,λεει ο ορθοδοξος,Τα πεταμε ψηλα και λεμε θεε μου οσα θελεις κρατα τα υπολοιπα τα μοιραζομαστε!Ας μη γινομαστε και ανεκδοτα!!!

Τα ανέκδοτα είναι για να γελάμε και όχι για να επιχειρηματολογούμε....άκου λοιπόν ένα για να γελάσεις:

Είναι ένας ραβίνος ένας μουσουλμάνος κι ένας ορθόδοξος ιερέας και συζητάνε ποια είναι η πιο δυνατή θρησκεία.
Λέει ο μουσουλμάνος, είναι η δική μας και απόδειξη ότι μια φορά που ταξιδεύαμε με τις καμήλες μας......ξαφνικά βρεθήκαμε στη μέση ενός πολέμου από τοπικούς φύλαρχους!....Αλλάχ! Αλλάχ! φωνάξαμε και ζητήσαμε τη βοήθειά του!...και ώ του θαύματος!!! γύρω γύρω πόλεμος και στη μέση! όπου πήγαινε το καραβάνι μας, ειρήνη...

Λέει ο Ορθόδοξος! αυτό δεν είναι τίποτα! εμείς ήμασταν στη θάλασσα...και μια καταιγίδα!! ένα κακό!!! κάτι κύματα!!! κοντεύαμε να βουλιάξουμε!....προσευχηθήκαμε όμως στην Παναγία μας....και ω! του θαύματος γύρω γύρω χαμός και φουρτούνα! και ! στη μέση, εκεί που ήμασταν εμείς, ηρεμία!! και γαλήνη!

Λέει και ο Ραβίνος!, αυτό δεν είναι τίποτα!...εμείς ως γνωστόν, το Σάββατο απαγορεύεται να κάνουμε οτιδήποτε! ακόμη και σεξ!....μια φορά λοιπόν κι ενώ ήταν Σάββατο μου ρίχτηκε η ποιο όμορφη γυναίκα που έχω δει ποτέ στη ζωή μου!.....δεν μπορούσα όμως!!, το απαγόρευε η θρησκεία μας!.....προσευχήθηκα όμως! και ω! του θαύματος!! γύρω γύρω Σάββατο και στη μέση Κυριακή!!!

quote:
γιαπετ:
Η ερώτησή σου προήλθε απ' τη μη κατανόηση του σχολίου μου προς τον ψηλό, όμως και γι' αυτό σου το είπα αυτό.

Η ερώτησή μου προήρθε με αφορμή το σχόλιό σου προς τον Ψηλό! και όχι από την κατανόηση ή μη...κάτι που δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις!


quote:
macedon:
Η σύγκριση της Ελλάδας με το Αφγανιστάν, όπως αναλυτικά αναφέρω κάπου, είναι στο επίπεδο του καταστατικού χάρτη της χώρας, στο Σύνταγμα. Τα δύο συντάγματα, αν τα συγκρίνεις, θα δεις πως είναι πανομοιότυπα.

Εσύ τα έχεις συγκρίνει? ξύπνησες δηλαδή ένα πρωί! και είπες βρε δε μελετώ λίγο το Σύνταγμα του Αφγανιστάν και σιγά σιγά πιάνω και αυτό του Ιράν!?...μπράβο ενδιαφέροντα!!!...αν φτάσεις στο Σύνταγμα της Μποτσουάνας...έχω μερικές ερωτήσεις......

quote:
macedon:
Δεν σύγκρινα τους λαούς, αν και οι μουτζαχεντίν του Αφγανιστάν μικρή διαφορά έχουν με τους αντίστοιχους εδώδιμους χριστιανοταλιμπάν. Ιδια νοοτροπία, ίδιες πρακτικές.

Ενδιαφέρον.....πόσους σκότωσαν σήμερα?

quote:
macedon:
Αυτό αποτελεί παραμύθι. Δεν υπήρξαν μεγαλύτεροι εχθροί στην ιστορία απ'αυτούς τους δύο. Είναι τελείως ασύμβατοι

Είναι αλήθεια! είναι πραγματικότητα, είτε σου αρέσει είτε όχι.

quote:
macedon:
Από πού κι ως πού η θρησκεία των τσομπαναραίων της ερήμου και των Εβραίων νομάδων, θρησκεία του ελληνισμού;

Δεν ήξερα ότι ο Θεός είναι τοπικού επιπέδου....Νά! όμως που το έμαθα κι αυτό!!!
Αν θυμάμαι καλά και οι Θεοί που οι περισσότεροι ήρθαν από την Αίγυπτο! όπως μας λέει ο Ηρόδοτος που ήταν κοντά στην εποχή της εισαγωγής των Θεών αυτών!, κάπου στις έρημους τους είχαν βρει και αυτούς......ή τουλάχιστον εκεί κοντά!

quote:
γιαπετ:
Επειδή αναφέρεσαι στον εβραιοχριστιανισμό, από πού προκύπτει, κατά τη γνώμη σου, ότι είναι η θρησκεία των Ελλήνων;

Τεκμηριώνεται αυτό με κάποιον τρόπο ή απλά, είναι ένας ισχυρισμός;;;



Ο Χριστιανισμός δεν ανήκει σε κανέναν. Το ότι χάρις σε αυτόν! κατάφερε η χώρα μας να διατηρήσει την εθνική της ταυτότητα αυτό δε σημαίνει ότι είναι και δικός της!

Απλά εμείς βοηθήσαμε στην εξάπλωσή του και αυτός το ανταπόδωσε με το να μας διατηρήσει ως έθνος στα δύσκολα χρόνια της σκλαβιάς.

quote:
macedon:
ΥΓ. Εχω άγιους και σε εξαρτήματα αν ενδιαφέρεσαι. Ξέρεις... αυτιά, πόδια, χέρια, δάχτυλα...

Mάζευε κι ας είν' και ρώγες macedon!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 00:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Η ερώτησή μου προήρθε με αφορμή το σχόλιό σου προς τον Ψηλό! και όχι από την κατανόηση ή μη...κάτι που δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις!

Η απάντηση ή ο σχολιασμός, τις περισσότερες φορές, δείχνει κατά πόσο υπάρχει κατανόηση.

Με την απάντησή σας λοιπόν, δείξατε πόσο καταλάβατε το νόημα του σχολίου μου.

quote:
quote:γιαπετ:
Επειδή αναφέρεσαι στον εβραιοχριστιανισμό, από πού προκύπτει, κατά τη γνώμη σου, ότι είναι η θρησκεία των Ελλήνων;

Τεκμηριώνεται αυτό με κάποιον τρόπο ή απλά, είναι ένας ισχυρισμός;;;

ευρωπαίοι

Ο Χριστιανισμός δεν ανήκει σε κανέναν. Το ότι χάρις σε αυτόν! κατάφερε η χώρα μας να διατηρήσει την εθνική της ταυτότητα αυτό δε σημαίνει ότι είναι και δικός της!

Απλά εμείς βοηθήσαμε στην εξάπλωσή του και αυτός το ανταπόδωσε με το να μας διατηρήσει ως έθνος στα δύσκολα χρόνια της σκλαβιάς.


Να και το παράδειγμα γι' αυτό που είπα παραπάνω, σπεύσατε να με επιβεβαιώσετε, αμέσως...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 16/09/2009 00:33:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 00:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Αυτός αναποδογύρισε τους πάγκους με τις κότες, τα παιχνίδια, τα υφαντά και τις στάμνες που ήσαν στα σκαλιά του Ναού!

Οπως είναι γνωστό και φροντίζεις να το αποδεικνύεις συνέχεια, δεν έχεις ιδέα τι γράφουν τα ευαγγέλια. Δεν υπήρχαν πάγκοι με παιχνίδια, στάμνες και υφαντά και δεν υπήρχαν στα σκαλιά του ναού. Υπήρχαν έμποροι με ζώα και πτηνά, καθώς και ανταλλακτήρια συναλλάγματος, που προβλέπονταν από το νόμο. Και δεν ήταν στα σκαλιά του ναού αλλά στον ευρύτερο χώρο, καθώς ο ναός είχε έκταση περίπου 150 στρέμματα.

quote:
δεν τον είδα να μπαίνει σε καμιά τράπεζα για να την αναποδογυρίσει!......εσύ πάλι που το είδες?

Το γράφει μέσα το ευαγγέλιό σου.

quote:
Προσπαθώ να είμαι πιστός στις διδαχές των Ευαγγελίων

Τότε να αρχίσεις να καβαλάς δυο-δυο τα γαϊδούρια ταυτόχρονα, όπως υποτίθεται ότι έκανε και ο Ιησούς.

quote:
Εσύ τα έχεις συγκρίνει?

Φυσικά. Εχω παραθέσει τις ομοιότητές τους σε άλλο άρθρο. Το σύνταγμα της Ελλάδας έχει την ίδια αρχή με τα συντάγματα του Ιράν, του Πακιστάν, του Αφγανιστάν και του Σουδάν. Το περιεχόμενό τους επίσης, όσον αφορά την εμπλοκή της θρησκείας είναι παρόμοιο.

quote:
Δεν ήξερα ότι ο Θεός είναι τοπικού επιπέδου

Κι ο Γιαχωβάς το δηλώνει και ο Ιησούς. Μάλιστα ο Ιησούς αναφέρει ρητά "ήρθα μόνον για τους Εβραίους". Τώρα θα μου πεις, και συ λίγο πολύ, ... Εβραίους προπάτορες έχεις, Εβραίο θεό, στα Εβραϊκά τον υμνείς, εβραϊκές γιορτές γιορτάζεις, Νέα Ιερουσαλήμ ονειρεύεσαι, απολολώς πρόβατο του Ισραήλ είσαι... Έχεις και Τούρκο πατριάρχη για να δέσει το γλυκό.

quote:
Το ότι χάρις σε αυτόν! κατάφερε η χώρα μας να διατηρήσει την εθνική της ταυτότητα

Σωστά. Ακόμη και σήμερα οι χριστιανοί αυτοαποκαλούνται Ρωμαίοι. Δεν το έχουν χωνέψει πως οι Ελληνες έχουν δικό τους όνομα.

quote:
Απλά εμείς βοηθήσαμε στην εξάπλωσή του και αυτός το ανταπόδωσε με το να μας διατηρήσει ως έθνος στα δύσκολα χρόνια της σκλαβιάς.

Δε νομίζω να σας διατήρησε σαν έθνος γιατί μετά την ελληνική επανάσταση αρχίσατε να χάνετε τα εδάφη σας, μέχρι που ήρθε ο Κεμάλ και σας έκανε κράτος.

Κι αυτό παρ'όλο που προσπαθήσατε να εμποδίσετε την ελληνική επανάσταση με όποιον τρόπο φανταστήκατε. Μέχρι που ζητήσατε από τους ελεύθερους Έλληνες να επιστρέψουν στη σκλαβιά του Σουλτάνου σας.

quote:
Mάζευε κι ας είν' και ρώγες macedon!

E, ναι, ήταν παράδοση στο χριστιανισμό, αν ένα μοναστήρι είχε ένα ολόκληρο πτώμα άγιου και άλλο δεν είχε, να κόβουνε κανα πόδι, κανα χέρι και να το δίνουν και σε άλλους, να έχουν "κειμήλια".

Ας πούμε το δεξί χέρι του Χρυσόστομου βρίσκεται στη Μονή Φιλοθέου, το κεφάλι με το αριστερό αυτί στη Μονή Βατοπαιδίου ενώ το πόδι του στη Μονή Παντοκράτορα. Ολοι πήραν από κάτι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 01:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:

Η απάντηση ή ο σχολιασμός, τις περισσότερες φορές, δείχνει κατά πόσο υπάρχει κατανόηση.

Με την απάντησή σας λοιπόν, δείξατε πόσο καταλάβατε το νόημα του σχολίου μου.



Το θέμα είναι ότι δεν απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα.....

quote:
γιαπετ:
Να και το παράδειγμα γι' αυτό που είπα παραπάνω, σπεύσατε να με επιβεβαιώσετε, αμέσως...

Ούτε αυτό είναι απάντηση...υπεκφυγή το λένε στο χωριό μου..

quote:
macedon:
Οπως είναι γνωστό και φροντίζεις να το αποδεικνύεις συνέχεια, δεν έχεις ιδέα τι γράφουν τα ευαγγέλια. Δεν υπήρχαν πάγκοι με παιχνίδια, στάμνες και υφαντά και δεν υπήρχαν στα σκαλιά του ναού. Υπήρχαν έμποροι με ζώα και πτηνά, καθώς και ανταλλακτήρια συναλλάγματος, που προβλέπονταν από το νόμο. Και δεν ήταν στα σκαλιά του ναού αλλά στον ευρύτερο χώρο, καθώς ο ναός είχε έκταση περίπου 150 στρέμματα.

Ο Ιωάννης γράφει:"..και εύρεν εν τω ιερώ βόας και πρόβατα και περιστέρας, και τους κερματιστάς καθημένους.."

Λες να αφιέρωνε καμιά δεκαριά σελίδες για την πραμάτεια των εμπόρων?...Για βάλτο λίγο να δουλέψει....πως κολλάει ο πωλητής ζώων και πτηνών να είναι δίπλα με αυτόν που ανταλλάσσει νομίσματα?

Μόνο σε ένα πανηγύρι θα δεις διαφόρους εμπόρους δίπλα δίπλα! Από αυτόν που πουλάει μαλί της γριάς! μέχρι αυτόν που πουλάει πτηνά ρούχα και παιχνίδια κ.λ.π..... Εσύ ήσουν εκεί και είδες ακριβώς τι πουλούσαν?

Στο χώρο του Ναού ανήκουν και τα σκαλιά και ο περίβολος! θα ήταν αδύνατον να ήσαν όλοι μαζεμένοι στα σκαλιά! όπως θα ήταν αδύνατον οι Εβραίοι να μην ήσαν ακόμη και μπροστά ακριβώς στην είσοδο του Ναού.


quote:
macedon:
Το γράφει μέσα το ευαγγέλιό σου.

Για δείχτο μας λοιπόν....

quote:
macedon:
Τότε να αρχίσεις να καβαλάς δυο-δυο τα γαϊδούρια ταυτόχρονα, όπως υποτίθεται ότι έκανε και ο Ιησούς.

Βρε μπας και είσαι Εβραίος στην καταγωγή και μας το κρύβεις? Σκέφτεσαι ακριβώς το ίδιο με αυτούς! και το έχω επισημάνει αρκετές φορές!

quote:
macedon:
Φυσικά. Εχω παραθέσει τις ομοιότητές τους σε άλλο άρθρο. Το σύνταγμα της Ελλάδας έχει την ίδια αρχή με τα συντάγματα του Ιράν, του Πακιστάν, του Αφγανιστάν και του Σουδάν. Το περιεχόμενό τους επίσης, όσον αφορά την εμπλοκή της θρησκείας είναι παρόμοιο.

Να τηλεφωνήσεις στο Λιακόπουλο!!! σίγουρα θα θελήσει να συνεργαστεί μαζί σου......θα του μπει καμιά ιδεά ότι οι Αφγανοί και οι Ιρανοί είναι απόγονοι των Ελλήνων……κάτι θα βγάλεις κι εσύ!!

quote:
macedon:
Κι ο Γιαχωβάς το δηλώνει και ο Ιησούς. Μάλιστα ο Ιησούς αναφέρει ρητά "ήρθα μόνον για τους Εβραίους".

Τότε για πες μας γιατί τους είπες να διδάξουν "άπαντα τα έθνη"....και όχι τους απανταχού Εβραίους?

quote:
macedon:
Τώρα θα μου πεις, και συ λίγο πολύ, ... Εβραίους προπάτορες έχεις, Εβραίο θεό, στα Εβραϊκά τον υμνείς, εβραϊκές γιορτές γιορτάζεις, Νέα Ιερουσαλήμ ονειρεύεσαι, απολολώς πρόβατο του Ισραήλ είσαι... Έχεις και Τούρκο πατριάρχη για να δέσει το γλυκό.

?

quote:
macedon:
Σωστά. Ακόμη και σήμερα οι χριστιανοί αυτοαποκαλούνται Ρωμαίοι. Δεν το έχουν χωνέψει πως οι Ελληνες έχουν δικό τους όνομα.

? Για σένα η Κων/λη ποτέ δεν ήταν Ελληνική! και έρχεσαι να μου μιλήσεις για Ελληνισμό?

quote:
macedon:

Δε νομίζω να σας διατήρησε σαν έθνος γιατί μετά την ελληνική επανάσταση αρχίσατε να χάνετε τα εδάφη σας, μέχρι που ήρθε ο Κεμάλ και σας έκανε κράτος.

Κι αυτό παρ'όλο που προσπαθήσατε να εμποδίσετε την ελληνική επανάσταση με όποιον τρόπο φανταστήκατε. Μέχρι που ζητήσατε από τους ελεύθερους Έλληνες να επιστρέψουν στη σκλαβιά του Σουλτάνου σας.



Το ότι σας πονάει , ότι ο Χριστιανισμός είναι η κύρια θρησκεία των Ελλήνων είναι γνωστό....κανά καινούριο πες μας!!!

quote:
macedon:
E, ναι, ήταν παράδοση στο χριστιανισμό, αν ένα μοναστήρι είχε ένα ολόκληρο πτώμα άγιου και άλλο δεν είχε, να κόβουνε κανα πόδι, κανα χέρι και να το δίνουν και σε άλλους, να έχουν "κειμήλια".

Και ζήλεψες τη δόξα τους ε?

quote:
macedon:
Ας πούμε το δεξί χέρι του Χρυσόστομου βρίσκεται στη Μονή Φιλοθέου, το κεφάλι με το αριστερό αυτί στη Μονή Βατοπαιδίου ενώ το πόδι του στη Μονή Παντοκράτορα. Ολοι πήραν από κάτι.

Εσύ? πήρες κάτι? ή στην απέξω?....με καμιά φωτογραφιούλα μόνο θα τη βγάλεις?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 02:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίε μελετητή

quote:
Ο Ιωάννης γράφει:"..και εύρεν εν τω ιερώ

Ο Ιωάννης αναπαράγει μια φανταστική ιστορία. Μπορούσε να βάλει τους εμπόρους όπου ήθελε. Τους έβαλε στο "ιερό" για να δημιουργήσει τα ανάλογα συναισθήματα στον άσχετο αναγνώστη και να μην καταλάβει αυτός πως μια τέτοια πράξη του Ιησού ήταν ευθεία παραβίαση του νόμου.

Οι έμποροι όμως, λέει η ιστορία, ήταν στον περίβολο του ναού, μαζί με τους φρουρούς του ναού και τη ρωμαϊκή φρουρά η οποία ήταν ιδιαίτερα πολυπληθής στο χώρο του ναού.

quote:
Λες να αφιέρωνε καμιά δεκαριά σελίδες για την πραμάτεια των εμπόρων?

Τότε πώς γνωρίζεις εσύ τι πουλούσαν αφού δεν το αναφέρει το ευαγγέλιο; Πώς ξέρεις για παράδειγμα ότι πουλούσαν στάμνες; Επειδή είσαι άσχετος και συγκρίνεις τα τοπικά πανηγύρια με τη δραστηριότητα του ναού της Ιερουσαλήμ;

quote:
πως κολλάει ο πωλητής ζώων και πτηνών να είναι δίπλα με αυτόν που ανταλλάσσει νομίσματα?

Σ'αυτούς που γνωρίζουν, όχι μόνο κολλάει αλλά και δικαιολογείται απόλυτα. Σ'αυτούς που είναι άσχετοι, όπως οι ευρωπαίοι μελετητές, τους χαρακτηρίζουν οι παραπάνω ανόητες ερωτήσεις.

Ρώτα κανέναν από τους υπόλοιπους να σου πούνε γιατί ήταν αυτοί εκεί. Ο καθοδηγητής σου (αυτός που γράφει ελληνικά) μπορεί να ξέρει.

quote:
Εσύ ήσουν εκεί και είδες ακριβώς τι πουλούσαν?

Εγώ ξέρω και τι πουλούσαν, και πού το πουλούσαν και γιατί το πουλούσαν. Ξέρω ακόμη και πόσος κόσμος πήγαινε εκείνες τις μέρες εκεί για να αγοράσει. Οσο για τις πηγές μου, υπάρχει εκτενής βιβλιογραφία πάνω σ'αυτό το θέμα.

quote:
Στο χώρο του Ναού ανήκουν και τα σκαλιά και ο περίβολος!

Στο χώρο της εκκλησίας σου ίσως. Ο δεύτερος ναός της Ιερουσαλήμ είχε έκταση 150 περίπου στρέμματα και όταν μιλάμε για "περίβολο" μιλάμε για μια τεράστια έκταση. Δεν ήταν στα σκαλιά.

Τελικά, όταν ανοίγεις το στόμα σου ή ανοησία θα πεις ή θα χασμουρηθείς...

Και καλά, τους εμπόρους. Τους πιστούς γιατί τους έδειρε;

quote:
Για δείχτο μας λοιπόν....

Θα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου. Αλλωστε, τα ευαγγέλια τα έχεις μελετήσει, έτσι δεν είναι; Ξαναμελέτησέ τα, μπας και σου ξέφυγε. Πολύ πιθανό άλλο να διάβασες και άλλο να κατάλαβες (όπως τότε που πέρασες την Κυριακή για 1 η ώρα τα ξημερώματα).

quote:
Βρε μπας και είσαι Εβραίος στην καταγωγή και μας το κρύβεις? Σκέφτεσαι ακριβώς το ίδιο με αυτούς!

Αν ήμουν Εβραίος στην καταγωγή δεν θα μπορούσα να διαβάσω τα ευαγγέλια και να τα κατανοήσω, γιατί είναι στα ελληνικά. Θα πάθαινα αυτό που παθαίνεις συνέχεια εσύ.

quote:
Τότε για πες μας γιατί τους είπες να διδάξουν "άπαντα τα έθνη"....και όχι τους απανταχού Εβραίους?

Ο στίχος αυτός έχει προστεθεί τον 4ο αιώνα. Το λέει ο ίδιος ο Ευσέβιος.

Αν το έλεγε ο Ιησούς, θα ήταν σχιζοφρενής γιατί παραπάνω είπε ακριβώς τα αντίθετα. Οχι δηλαδή ότι χρειαζόταν αυτό για να αποδειχτεί η σχιζοφρένειά του, απλά θα ήταν πρόσθετο στοιχείο.

quote:
Για σένα η Κων/λη ποτέ δεν ήταν Ελληνική!

Ούτε η Νέα Υόρκη, παρ'όλο που ζούνε εκεί περισσότεροι Ελληνες απ' όσους ζούσαν στην Κωνσταντινούπολη. Δεν γνωρίζω καμία Ελλάδα να είχε πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη ή την Αστόρια.

Αν ήταν πρωτεύουσα της Ελλάδας η Κωνσταντινούπολη επί ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, τότε επί Ράιχ πρωτεύουσά της ήταν το Βερολίνο. Και στις δύο περιπτώσεις τα ελληνικά εδάφη ήταν υπό κατοχή.

quote:
Εσύ? πήρες κάτι?

Αμα πάρω εγώ κάτι, πώς θα πηγαίνουν οι ευρωπαίοι να φοράνε τα σκουφάκια της κάθε μούμιας για να τους περάσει ο πονοκέφαλος;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 03:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:

Ο Ιωάννης αναπαράγει μια φανταστική ιστορία. Μπορούσε να βάλει τους εμπόρους όπου ήθελε. Τους έβαλε στο "ιερό" για να δημιουργήσει τα ανάλογα συναισθήματα στον άσχετο αναγνώστη και να μην καταλάβει αυτός πως μια τέτοια πράξη του Ιησού ήταν ευθεία παραβίαση του νόμου.

Οι έμποροι όμως, λέει η ιστορία, ήταν στον περίβολο του ναού, μαζί με τους φρουρούς του ναού και τη ρωμαϊκή φρουρά η οποία ήταν ιδιαίτερα πολυπληθής στο χώρο του ναού.



Εσύ ήσουν εκεί στο σκηνικό και τα είδες όλα αυτά?....κρυφοκοίταγες μπαγάσα?......

quote:
macedon:
Τότε πώς γνωρίζεις εσύ τι πουλούσαν αφού δεν το αναφέρει το ευαγγέλιο; Πώς ξέρεις για παράδειγμα ότι πουλούσαν στάμνες; Επειδή είσαι άσχετος και συγκρίνεις τα τοπικά πανηγύρια με τη δραστηριότητα του ναού της Ιερουσαλήμ;

Βρε κουτέ!...τι δουλειά λες να είχαν οι έμποροι στο χώρο του Ναού?

Λες να απαγορευόταν να πουλούσαν στάμνες ή παιχνίδια? ή λες να μήν υπήρχε αυτή η εμπορική δραστηριότητα?
Ότι γινόταν τότε γίνεται και σήμερα!
Στο Ναό! πήγαιναν το Πάσχα οι Ιουδαίοι για να γιορτάσουν!...τότε λοιπόν λογικό είναι να πλακώνουν και οι έμποροι!...κάτι που γίνεται από τότε μέχρι και σήμερα!!

Άλλοι πήγαιναν για να προσκυνήσουν και άλλοι για να βγάλουν χρήμα.....δεν μπορώ να πλατειάσω περισσότερο...αισθάνομαι ότι προσπαθώ να συνεννοηθώ με ένα νήπιο!

quote:
macedon:

Σ'αυτούς που γνωρίζουν, όχι μόνο κολλάει αλλά και δικαιολογείται απόλυτα. Σ'αυτούς που είναι άσχετοι, όπως οι ευρωπαίοι μελετητές, τους χαρακτηρίζουν οι παραπάνω ανόητες ερωτήσεις.

Ρώτα κανέναν από τους υπόλοιπους να σου πούνε γιατί ήταν αυτοί εκεί. Ο καθοδηγητής σου (αυτός που γράφει ελληνικά) μπορεί να ξέρει.


Είσαι απίστευτος!!! κάνεις τα πάντα για να με πείσεις ότι είσαι Εβραϊκής καταγωγής!!!!!
Διάβασε ποιο προσεκτικά σύνδεσέτα, με τα λίγο ποιο πάνω και λίγο ποιο κάτω! και θα δεις ότι αυτό το γράφω! όχι για να εκφράσω την αντίθεσή μου! αλλά για να ενισχύσω την άποψή μου ότι υπήρχε κάθε καρυδιάς καρύδι όσον αφορά το είδος των εμπόρων!

quote:
macedon:
Εγώ ξέρω και τι πουλούσαν, και πού το πουλούσαν και γιατί το πουλούσαν. Ξέρω ακόμη και πόσος κόσμος πήγαινε εκείνες τις μέρες εκεί για να αγοράσει. Οσο για τις πηγές μου, υπάρχει εκτενής βιβλιογραφία πάνω σ'αυτό το θέμα.

Καλά...καλά.....με έπεισες!!! Δε θέλω να μου απαντήσεις σε αυτά που εσύ μόνο γνωρίζεις μέσα από τις αστείρευτες πηγές σου......
Σε παρακαλώ όμως να μου λύσεις την απορία, μιας και εσύ γνωρίζεις όπως μας λες!!! στο: "γιατί τα πουλούσαν"? .... ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ !!! ΚΑΙ ΤΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!

quote:
macedon:

Στο χώρο της εκκλησίας σου ίσως. Ο δεύτερος ναός της Ιερουσαλήμ είχε έκταση 150 περίπου στρέμματα και όταν μιλάμε για "περίβολο" μιλάμε για μια τεράστια έκταση. Δεν ήταν στα σκαλιά.

Τελικά, όταν ανοίγεις το στόμα σου ή ανοησία θα πεις ή θα χασμουρηθείς...

Και καλά, τους εμπόρους. Τους πιστούς γιατί τους έδειρε;


Σου είπα εγώ ότι ο περίβολος ήταν μικρός ή μεγάλος? δεν περιλαμβάνει την ιδία έκταση του Ναού έξω από αυτόν όσο και εάν είναι αυτή? Εσύ γνωρίζεις που ακριβώς τους κυνήγησε?....εάν ήταν σε απόσταση 10! μέτρων από την είσοδο 30! ή ακριβώς έξω στα σκαλοπάτια?

Ο Ιησούς λοιπόν απ’ όπου και να τους έδιωξε, αυτό το έκανε σε χώρο που ανήκε στο Ναό! και μάλιστα όπως λέει ο Ιωάννης εν τω Ιερό που σημαίνει ότι το θράσος τους, τους είχε φέρει αν μή τι άλλο στα σκαλιά της εισόδου στο Ναό!

Και φυσικά δεν το έκανε σε κάποιον ιδιωτικό χώρο!....για να σου θυμίσω έτσι, λίγο την αφορμή για το διάλογο αυτό :

geostat:
Για τις μετοχες τις εθνικης να ρωτησεις τον κυριο σου,δεν αναποδογυρισα εγω τιποτα τραπεζες αυτος το εκανε

europaios2:
Αυτός αναποδογύρισε τους πάγκους με τις κότες, τα παιχνίδια, τα υφαντά και τις στάμνες που ήσαν στα σκαλιά του Ναού! δεν τον είδα να μπαίνει σε καμιά τράπεζα για να την αναποδογυρίσει!......εσύ πάλι που το είδες?

Γκε-γκε?

quote:
macedon:
Τους πιστούς γιατί τους έδειρε;

Είχε μάθει πρόσφατα καράτε!...και είπε να εξασκηθελι λίγο!

quote:
macedon:
Θα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου. Αλλωστε, τα ευαγγέλια τα έχεις μελετήσει, έτσι δεν είναι; Ξαναμελέτησέ τα, μπας και σου ξέφυγε. Πολύ πιθανό άλλο να διάβασες και άλλο να κατάλαβες (όπως τότε που πέρασες την Κυριακή για 1 η ώρα τα ξημερώματα).

Δε μπορώ!!! πρέπει να βοηθήσεις να λάμψει η αλήθεια!!!

quote:
macedon:
Αν ήμουν Εβραίος στην καταγωγή δεν θα μπορούσα να διαβάσω τα ευαγγέλια και να τα κατανοήσω, γιατί είναι στα ελληνικά. Θα πάθαινα αυτό που παθαίνεις συνέχεια εσύ.

Μα εδώ είναι το ζουμί! δεν μπορείς να τα κατανοήσεις! και δε συμβαίνει μόνο με τα Ευαγγέλια αυτό!
Πάρε για παράδειγμα με τους εμπόρους! Εάν σου πω ότι πουλούσαν και κότες!!! θα μου πεις..."Δε το γράφει το Ευαγγέλιο"
Έτσι έκαναν και οι Φαρισαίοι! δεν μπορούσαν να βάλουν και το μυαλό τους να σκεφτεί!.....άσε που τους μοιάζεις.....κι ας άλλαξες τη φωτό!!...το κούτελο δε κρύβεται!!! δε με γελάνε τα μάτια μου εμένα!!!

quote:
macedon:
Ο στίχος αυτός έχει προστεθεί τον 4ο αιώνα. Το λέει ο ίδιος ο Ευσέβιος.

Τίποτα δεν προστέθηκε και τίποτα δεν αφαιρέθηκε. Έχουμε τις μαρτυρίες των κωδίκων. Ωστόσο παρουσίασέ μας τι ακριβώς γράφει ο Ευσέβιος για να δούμε τι θα μας μεταφέρεις!

quote:
macedon:
Αν το έλεγε ο Ιησούς, θα ήταν σχιζοφρενής γιατί παραπάνω είπε ακριβώς τα αντίθετα. Οχι δηλαδή ότι χρειαζόταν αυτό για να αποδειχτεί η σχιζοφρένειά του, απλά θα ήταν πρόσθετο στοιχείο.

Για να δούμε τι είπε ο Ιησούς για τους ομοεθνείς του:
Ιησούς: <<Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν εις το πνευματικό δείπνο μαζί με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών. Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου. >> (Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κεφ. η΄6-16)

Πως λοιπόν θα έρθουν στη Βασιλεία των ουρανών! εάν κάποιος δεν τους διδάξει?

quote:
macedon:
Ούτε η Νέα Υόρκη, παρ'όλο που ζούνε εκεί περισσότεροι Ελληνες απ' όσους ζούσαν στην Κωνσταντινούπολη. Δεν γνωρίζω καμία Ελλάδα να είχε πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη ή την Αστόρια.

Στη Νέα Υόρκη πήγαν μετανάστες! Στην Κων/λη ήσαν γηγενείς.
Η Κων/λη ήταν πρωτεύουσα του Βυζαντίου, που ήταν Ελληνικό....έτσι τουλάχιστον μας λέει η ιστορία!
Μπορεί στην αρχή η Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία να ήταν στα χέρια των Ρωμαίων, αλλά στη συνέχεια πέρασε στα δικά μας χέρια.

quote:
macedon:
Αν ήταν πρωτεύουσα της Ελλάδας η Κωνσταντινούπολη επί ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, τότε επί Ράιχ πρωτεύουσά της ήταν το Βερολίνο. Και στις δύο περιπτώσεις τα ελληνικά εδάφη ήταν υπό κατοχή.

Στο Βερολίνο επί Ράιχ, μιλούσαν Γερμανικά! και μελετούσαν τη Γερμανική παιδεία και Ιστορία στα Γερμανικά σχολεία.

Στη Κων/λη, όταν η Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία μετατράπηκε στο Ελληνικό Βυζάντιο ερχόμενη στα Ελληνικά χέρια, μιλούσαν Ελληνικά και μελετούσαν τα αρχαία Ελληνικά κείμενα και την Ελληνική αρχαία Ιστορία στα Ελληνικά σχολεία......έχει διαφορά δε νομίζεις?

quote:
macedon:
Αμα πάρω εγώ κάτι, πώς θα πηγαίνουν οι ευρωπαίοι να φοράνε τα σκουφάκια της κάθε μούμιας για να τους περάσει ο πονοκέφαλος;


-Η μαμά του europaios2 πήγε! κι έγινε καλά.

Αν πας κι εσύ! ίσως να πάρει «μη» Εβραϊκή μορφή το κούτελό σου.....ίσως...δεν ορκίζομαι!

Όχι τίποτα άλλο....αλλά τρόμαξα μη μας έχεις πάρει τίποτα!...
.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 16/09/2009 04:00:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 04:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίε

quote:
Εσύ ήσουν εκεί στο σκηνικό και τα είδες όλα αυτά?

Μπα. Απλά διάβασα τις σχετικές ιστορικές αναφορές.

quote:
Βρε κουτέ!...τι δουλειά λες να είχαν οι έμποροι στο χώρο του Ναού?

Για να εξυπηρετήσουν τους πιστούς να προσφέρουν τις θυσίες σε ζώα και χρήμα στο ναό.

quote:
Λες να απαγορευόταν να πουλούσαν στάμνες ή παιχνίδια? ή λες να μήν υπήρχε αυτή η εμπορική δραστηριότητα?

Ναι, απαγορευόταν. Οχι, δεν υπήρχε.

quote:
Άλλοι πήγαιναν για να προσκυνήσουν και άλλοι για να βγάλουν χρήμα

Οι έμποροι του ναού είχαν συγκεκριμένη δραστηριότητα που προβλεπόταν από το Δευτερονόμιο.

quote:
Είσαι απίστευτος!!! κάνεις τα πάντα για να με πείσεις ότι είσαι Εβραϊκής καταγωγής!

Η γνώση σχετικά με την ιστορία της εποχής και της περιοχής, μου είναι απαραίτητη για να κρίνω τα ευαγγέλια που αναφέρονται στο ίδιο χωροχρονικό περιβάλλον. Οποιοσδήποτε γνωρίζει πέντε πράματα για την εποχή, διαβάζοντας τις ανοησίες των ευαγγελίων ξεκαρδίζεται από την ασχετοσύνη των ανώνυμων συγγραφέων που ξεπερνούν ακόμη και τη δικιά σου.

Ας πούμε ούτε εσύ δεν θα έλεγες πως υπήρχαν δύο αρχιερείς ταυτόχρονα. Ο Λουκάς το λέει!

quote:
Σε παρακαλώ όμως να μου λύσεις την απορία, μιας και εσύ γνωρίζεις όπως μας λες!!! στο: "γιατί τα πουλούσαν"?

Δευτ 14, 24-26

quote:
Εσύ γνωρίζεις που ακριβώς τους κυνήγησε?

Γνωρίζω.

quote:
και μάλιστα όπως λέει ο Ιωάννης εν τω Ιερό που σημαίνει ότι το θράσος τους, τους είχε φέρει αν μή τι άλλο στα σκαλιά της εισόδου στο Ναό!

Δεν επρόκειτο για θράσος άσχετε. Επρόκειτο για δραστηριότητα του ίδιου του ναού, με την οποία εξυπηρετούνταν τόσο οι πιστοί όσο και ο ναός αλλά και η ρωμαϊκή διοίκηση.

quote:
Και φυσικά δεν το έκανε σε κάποιον ιδιωτικό χώρο!

Μα φυσικά! Πήρε ένα μαστίγιο, από τα πολλά που κρεμόταν εκεί για δημόσια χρήση και άρχισε να δέρνει εμπόρους και πιστούς, υπό το βλέμμα της φρουράς του ναού και της ρωμαϊκής φρουράς.

quote:
Δε μπορώ!!! πρέπει να βοηθήσεις να λάμψει η αλήθεια!!!

Αν δεν μπορείς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Η μόνη βοήθεια που μπορώ να σου δώσω είναι να μη γελάω μ'αυτά που γράφεις, αλλά είναι πολύ δύσκολο.

quote:
Πάρε για παράδειγμα με τους εμπόρους! Εάν σου πω ότι πουλούσαν και κότες!!! θα μου πεις..."Δε το γράφει το Ευαγγέλιο"

Θα σου πω ότι πουλούσαν και κότες και περιστέρια και κρασί. Αλλά όχι χαλιά και όχι στάμνες. Οπωσδήποτε όχι παιχνίδια και λοιπά μπιχλιμπίδια.

quote:
Ωστόσο παρουσίασέ μας τι ακριβώς γράφει ο Ευσέβιος για να δούμε τι θα μας μεταφέρεις!

Είναι στην "εκκλησιαστική ιστορία" την οποία έχεις δηλώσει ότι έχεις διαβάσει. Κοίτα τις σημειώσεις σου.

quote:
Ιησούς: <<Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν εις το πνευματικό δείπνο μαζί με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών. Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου. >> (Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κεφ. η΄6-16)

Πως λοιπόν θα έρθουν στη Βασιλεία των ουρανών! εάν κάποιος δεν τους διδάξει?


1. Το παραπάνω είναι στους στίχους 11-12 και όχι 6-16.
2. Μιλάει για τους Εβραίους. Το "πάντα τα έθνη" είναι μεταγενέστερο.

quote:
Στη Νέα Υόρκη πήγαν μετανάστες! Στην Κων/λη ήσαν γηγενείς.

Και στη Νέα Υόρκη γηγενείς είναι τώρα.

quote:
Η Κων/λη ήταν πρωτεύουσα του Βυζαντίου, που ήταν Ελληνικό

Να το πεις στους αυτοκράτορες που υπογράφανε ως "βασιλείς των Ρωμαίων", μέχρι και τον τελευταίο.

quote:
Μπορεί στην αρχή η Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία να ήταν στα χέρια των Ρωμαίων, αλλά στη συνέχεια πέρασε στα δικά μας χέρια.

Θα είναι τότε η μοναδική αυτοκρατορία του κόσμου που ανήκε σε ένα έθνος και που ποτέ κάποιος από το έθνος αυτό ούτε ήταν βασιλιάς του ούτε δήλωνε βασιλιάς του έθνους αυτού. Ολοι αλλοδαποί και όλοι βασιλείς των Ρωμαίων!

quote:
Στο Βερολίνο επί Ράιχ, μιλούσαν Γερμανικά! και μελετούσαν τη Γερμανική παιδεία και Ιστορία στα Γερμανικά σχολεία.

Στη Κων/λη, όταν η Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία μετατράπηκε στο Ελληνικό Βυζάντιο ερχόμενη στα Ελληνικά χέρια, μιλούσαν Ελληνικά και μελετούσαν τα αρχαία Ελληνικά κείμενα και την Ελληνική αρχαία Ιστορία στα Ελληνικά σχολεία......έχει διαφορά δε νομίζεις?


Καμία. Χώρα υπό κατοχή ήμαστε τότε, χώρα υπό κατοχή ήμαστε και επί Γερμανών. Τα ίδια μελετούσαν οι Γερμανοί και στην κατοχή. Αρχαία Ελληνική Ιστορία και αρχαία ελληνικά.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 07:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα ελληνικα νομιζα οτι η τραπεζα,το γνωστο αυτο κτηριο που τρεχει ο καθε φουκαρας να ξεπληρωσει τα χρεη του,πηρε το ονομα της απο τους παγκους αυτους που απλωνανε την πραματεια τους οι εβραιοι και τοτε αν δανειζοσουν και δεν ειχες να πληρωσεις,οπως και τωρα,δουλος κατεληγες μονο που σημερα επειδη εχουμε εξευγενιστει δε καλουμαστε δουλοι και μας αφηνουν μια ψευδαισθηση ελευθεριας.
Στα αγγλικα οι τραπεζες ισως να πηραν το ονομα τους απο τον ηχο του εξασφαιρου οταν τη ληστευανε,μπανγκ μπανγκ.Αλλη εκδοχη οι ιεραποστολοι μαζι με ολα τα καλα του εκχριστιανισμου που τους πηγανε να τους δωσανε και το παγκαρι αλλα σαν γλωσσοδετης που ηταν το φερανε στα μετρα τους.
Λυπαμαι για το θειο σου,αλλα ισως αν αντι να κοιταει την επουρανια κατοικια του κοιτουσε λιγο την επιγεια(το αλλοθι στο δολοφονο που σου ειχα πει παλιοτερα και δεν ειχα απαντησει) και η γυναικα του θα τον προσεχε και η κορη του θα επαιρνε καποιες ηθικες αξιες και η βλακεια του γιου του να επαιρνε ποιο δημιουργικο δρομο.Ο κηπος για να ανθισει θελει λιπασμα,αποφθεγμα φοιτητικων συγκεντρωσεων και ανταλλαγης αποψεων που μεσα απο τη νεανικη ανεμελια εγινε παντιερα τουλαχιστον δικια μου για το υπολοιπο της ζωης μου οπως και ενα ακομα,εφτα βηματα στην αμμο...αν θα'ναι στην ερημο ή στην ακρογυαλια ειναι δικη σου επιλογη(ειπαμε δυαδικο το συστημα).
Τωρα εξηγησε μου σε παρακαλω πως ενα κρατος να προσφερει στους πολιτες του υπηρεσιες προνοιας οταν εχει μια εκκλησια που πραγματοποιει δωρεες(δε φορολογουνται) σε ιδρυματα δικα της(οχι που θα μας τα φανε οι ξενοι)κανοντας ετσι και το κομματι της γλυτωνοντας και τα κεφαλαια της;
Δε σταθηκες στο ποσο,300.000 απο ΔΕΚΑ παγκαρια΄ποσα τετοια παγκαρια υπαρχουν;Τα κερακια που δεν προλαβαινουν να καουν τα υπολογισες;
Οσο για τα ταμματα και την ψυχολογικη τους αξια,ποτε δε καταφερθηκα εναντιον της πιστης,η οποια κανει θαυματα,απλα στους εμπορακους της και στους συντηρητες αυτης της καταστασης αναφερθηκα.Γι'αυτο και δε διαχωριζω την πιστη,εσυ τη διαχωριζεις.Γι'αυτο δε βαζω και δερβεναγες ουτε στην πιστη μου ουτε στο κεφαλι μου ουτε στον πισινο μου και αν γουσταρω κατι αν εχω ενα παθος κοιταω να εξυπηρετει την αναγκη μου και οχι να γινομαι υπηρετης του,ουτε να το προσκυναω οπως εσυ δε μου ταιριαζει.Το να αισθανεσε υποχειριο μιας ανωτερης δυναμης ειναι δικαιωμα σου,σε μενα αυτη η δυναμη ειναι ολογυρα μου και μεσα μου.ΙΣΑΞΙΑ.Αν εχεις μαθει να εισαι δουλος του θεου καποια στιγμη θα γινεις και δουλος του ανθρωπου οπως εγιναν οι προπατορες σου και οι δικοι τους πριν απο αυτους.
Τα ανεκδοτα ειναι για να γελαμε για να μην κλαιμε με την καταντια που εχουν φερει στον κοσμο τα ιερατεια.Η μαγεια ειναι οτι ο χρυσος και βουτηγμενος στα σκατα χρυσος παραμενει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 10:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ

quote:
Aπο πού είσαι συνδίκτυε Μακεδόνα..απο ποιό μέρος της Μακεδονίας κατάγεσαι??

Κατάγομαι από Θεσσαλονίκη, από Τούμπα και διαμένω Νεάπολη, ως μετοικήσας λόγω προικώας κατοικίας.


macedon


Καλημέρα Τούμπα...και Καλαμαριά!!

Καλημέρα στον ΠΑΟΚ...στον ΑΡΗ...και στον ΗΡΑΚΛΗ!

Καλημέρα στην όμορφη νύφη του Θερμαίκού!

Καλημέρα και σε σένα!

Δεν γνωρίζω αν ήταν τσομπαναραίοι...δεν γνωρίζω αν ήταν οικοδόμοι ή ψαράδες , μ'αφήνει αδιάφορο , όπως και οι ίδιοι!

Δεν πιστεύω ότι ο Χριστός ήταν υιός του θεού και η μητέρα του ήταν παρθένος ...αλλα δεν είναι εκεί το θέμα!

Εκείνο που γνωρίζω είναι ότι οι άνθρωποι αναζητούσαν πάντα το γόητρο και αυτόν που το έφερε!

Επίσης αναζητούσαν οράματα και όχι "πεζές" αλήθειες...πάντα ήθελαν να έχουν "δικαίωμα" στο όνειρο!

Επίσης πάντα ζητούσαν τον ήρωα και ταυτίζονταν μαζί του!

Ανάμεσα στις ακραίες περιπτώσεις αυτής της σειράς , θα τοποθετούσαμε όλες τις μορφές γοήτρου στα διάφορα στοιχεία ενός πολιτισμού:επιστήμες , τέχνες,λογοτεχνία και θα βλέπαμε τότε ότι αποτελεί το θεμελιώδες στοιχείο της πειθούς!

Η ύπαρξη , η ιδέα ή τα πράγματα που κατέχουν γόητρο είναι δια μέσου της μετάδοσης , προσφερόμενα στην μίμηση και επιβάλλουν σε μια ολόκληρη γενιά ορισμένους τρόπους να αισθάνεται και να εκφράζει τις σκέψεις της!

Η μίμηση είναι άλλωστε το πιο συχνό ασυνείδητο και είναι αυτό που την κάνει πιο πλήρη!

Η ομαδοποίηση είναι επίσης , άλλο ένα...όπως και ο φόβος του θανάτου...της απώλειας και ο φόβος του πανδαμάτωρα χρόνου!

Όλα αυτά είναι καταχωρημένα στο ασυνείδητο και καταστατικής φύσεως του ανθρώπου...στοιχεία που αναβλύζουν και χειραγωγούν ..όπως και κατευθύνουν τον άνθρωπο!

Θα πρέπει όμως εδώ να πώ , τούτο:'Το συζητούμενο γόητρο ,δεν ειναι πια γόητρο'.

Η επιστήμη προχωράει...όπως και η ψυχολογία και έρχονται νέα στοιχεία και απαντήσεις να απαξιώσουν και να κονιορτοποιήσουν παλιές σαθρές θέσεις και ιδέες που είχαν αιώνες ριζωθεί στο θυμικό των ανθρώπων!!

Θα πρέπει απο την άλλη μεριά και έχει ιδιαίτερη αξία να εξετάσουμε τα όρια της αστάθειας των πεποιθήσεων και των γνωμών του όχλου!


Θα πρέπει επίσης να εξετάσουμε την αντίδραση του όχλου , όταν γίνεται προσπάθεια μεταβολής των ιδεών και της πίστης τους...άσχετα με το αν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα και αληθή!

Όλα είναι βαθειά ψυχολογικά θέματα , όπου η λογική δεν έχει την πρωτοκαθεδρία αλλα η συλλογική ψυχή του όχλου και το συναίσθημα!


Με λίγα λόγια ...εκείνο που θέλω να πώ είναι τούτο:"Χωρίς να το καταλαβαίνεις , με όλα όσα καταθέτεις φέρνεις το αντίθετο αποτέλεσμα...τους συνασπίζεις και ενδυναμώνεις το "φρονημά" τους...ενώνονται σε μια γροθιά απέναντι στον κοινό εχθρό..εσένα...εμένα ή οποιονδήποτε άλλο θα προσπαθήσει να απαξιώσει σύμβολα με τα οποία έχουν ταυτισθεί και ιδεοληψίες"

Το ίδιο θα κάναμε και μείς ενδεχομένως αν κάποιοι επιτίθεντο στην ομάδα μας..ομάδα της παρέας μας..ομάδα ποδοσφαίρου...παράταξη που ανήκουμε ή ψυχολογική παρέα!!

Μολονότι δεν είμαι με την ευρεία έννοια χριστιανός...αναγνωρίζω το δικαίωμα κάποιων να πιστεύουν όπου θέλουν και να νοιώθουν μια ασφάλεια..μια ανακούφιση, ούτως ή άλλως προσωπικά πιστεύω ότι η εκκλησία λειτουργεί σαν ψυχαναλυτικό εργαλείο δια μέσω του οποίου κάποιοι άνθρωποι αισθάνονται μια ηρεμία -καλώς ή κακώς-!

Και γώ απο την μεριά μου , διατηρώ τις απόψεις μου και δεν τις επιβάλλω...!!!

Σε καταννοώ μα έτσι είναι τα πράγματα και θα ήθελα να κάνω μια τελευταία επισήμανση:

"Μεγάλες δυσκολίες αντιτίθενται , στην εγκαθίδρυση μιας γενικής δοξασίας , αλλα αφού τελικά επιβληθεί , η δυναμή της ειναι για πολύ καιρό ακατανίκητη και όποια και αν είναι η φιλοσοφική σφαλεροτητά της επιβάλλεται και στα πιο φωτεινά πνεύματα"

-Δεν είναι όλοι ψυχολογικοί χαρακτήρες..και θα πρέπει αυτό να γίνει κατανοητό , με όλα όσα συνεπάγεται!!

Καλημέρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2009, 10:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ, να σε ρωτήσω κάτι απλό, σε σχέση μ' αυτό που λες:

quote:
ο Ελληνισμός βάδισε χέρι με χέρι με την θρησκεία του

Επειδή αναφέρεσαι στον εβραιοχριστιανισμό, από πού προκύπτει, κατά τη γνώμη σου, ότι είναι η θρησκεία των Ελλήνων;

Τεκμηριώνεται αυτό με κάποιον τρόπο ή απλά, είναι ένας ισχυρισμός;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Η θρησκεία των Ελλήνων -Παγγίνως γνωστό- κατ'αρχάς , υπήρξε το δωδεκάθεο...μετέπειτα , επεβλήθη ο χριστιανισμός και πλούσια ιστορικά-αρχαιολογικά μνημεία καταστράφηκαν ολοσχερώς απο το μένος των οπαδών της νέας θρησκείας -χριστιανισμού-!!

Προσωπικά συνδίκτυε δεν κάνω ηθικολογικού περιεχομένου τοποθετήσεις και δεν οροεξαρτώμαι απο τέτοιου είδους "συναισθηματικά γραφήματα"..δεν είμαι υπερασπιστής , ούτε πολέμιος όμως ιδεών-ιδεοληψιών και θρησκευτικών δογμάτων!!

Απλά λέω , πως :"Ότι υπάρχει ...είναι διότι το θέλουν οι άνθρωποι , άσχετα απο την ορθοτητά του ή όχι...... και αν το δωδεκάθεο είχε ισχυρά ερίσματα στην ψυχή των ανθρώπων δεν θα έχανε την ισχύ του"

Απλά λέω ότι έχουν υπόσταση και παίρνουν σάρκα και δύναμη διότι απαντούν σε εσωτερικές ανάγκες των ανθρώπων -καλώς ή κακώς-...αυτός ειναι ο άνθρωπος...και είναι βαθειά ψυχολογικές οι αιτίες και οι φόβοι , πάνω στους οποίους πατάνε όλες οι θρησκείες και όχι μόνο!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy