ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2009, 23:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris
quote:

Κατ’ αρχήν Ψηλέ για να σου φύγη η περιέργεια , σε πληροφορώ ότι τα Αγγλικά μου είναι πολύ καλύτερα από τα Ελληνικά σου,

Χαίρομαι που τα αγγλικά σου είναι τόσο καλά, αλλά όσον αφορά τα ελληνικά σου, όχι πως με νοιάζει ιδιαίτερα, αλλά αφού εσύ το αναφέρεις, θα σε προέτρεπα στο να τα προσέξεις λίγο και, αν γίνεται να τα βελτιώσεις λιγάκι την ορθογραφία.

quote:

Το απόσπασμα αυτό που παραθέτεις Ψηλέ αναφέρεται στα γεγονότα που ακολούθησαν τον εμπρησμό της Ρώμης από τον Σενέκα με τη βοήθεια του φίλου του Παύλου και των εβραιοχριστιανών του , στην προσπάθεια του να αντρέψη τον Νέρωνα και να στεφθή αυτός αυτοκράτορας .

Βρε δεν σου είπε κανείς να μην αντιγράφεις ακριβώς τον macedon στα επιχειρήματα;

Όποιος δεν λέει αυτά που επιθυμούν να ακούσουν τα αυτιά σας, τον κάνετε αμέσως εχθρό σας και τον κατατάσσετε στο αντίθετο στρατόπεδο!


quote:
Είναι γνωστό το μίσος τόσο του Σουητώνιου , όσο και του Τάκιτου και των συγκλητικών κατά του Νέρωνα,

Μίσος γιατί; Για παράθεσε τα στοιχεία (χμ, σου ζητάω πολλά ε;) που να στηρίζουν αυτό που λες;
Μπαγασάκο, συμπεριέλαβες και τον Τάκιτο, αφού και αυτός διηγείται τα κατορθώματα του «αγίου» σας Νέρωνα, έτσι;


quote:

του πιο συκοφαντημένου Ρωμαίου αυτοκράτορα από τους πατέρες της εκκλησίας , γιατί με την φιλολαϊκή πολιτική που ασκούσε , έθιγε τα συμφέροντα της άρχουσας τάξης

Ναι, ήταν τόσο φιλολαϊκή πολιτική του που έφτασε σε σημείο, προκειμένου να προσφέρει δωρεάν φωτισμό τα βράδια, να καίει τους Χριστιανούς σαν τους πυρσούς για να φωτίζεται η πόλη.
Μόνο που έχω μια απορία βρε Sesostris. Δεν κατάλαβα εντός ποιανού πλαισίου της «κοινωνικής του πολιτικής», εντασσόταν η πράξη να ντύνει τους Χριστιανούς με τα τομάρια ζώων;


quote:

Αλλά αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο που συζητήθηκε εκτενέστατα στο θέμα «Ποιός έκαψε την Ρώμη» , πριν από μερικά χρόνια στο forum.


Και βάση των πληροφοριών που έχουμε από τους ιστορικούς εκείνης της εποχής, ο μόνος ένοχος ήταν ο παρανοϊκός άγιός σας.

Ναι, ναι, το ξέρουμε. Από αυτούς που τον μισούσαν. Σε πρόλαβα!


quote:

Από αυτό βγαίνει το συμπέρασμα Ψηλέ ότι δεν εστράφησαν αδιακρίτως εναντίον όλων , αλά μόνο κατά των ενόχων .

Τα δικά σου συμπεράσματα, καλά θα κάνεις να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου.
Αντιθέτως, θα έπραττες ορθά αν μας παράθετες και τις πηγές των ......«βιβλίων», από τα οποία αντιγράφεις.


Edited by - Ψηλός on 12/10/2009 00:08:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2009, 15:40:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, μπερδεύεις τον διάλογο, με την προπαγάνδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 00:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Χαίρομαι που τα αγγλικά σου είναι τόσο καλά, αλλά όσον αφορά τα ελληνικά σου, όχι πως με νοιάζει ιδιαίτερα, αλλά αφού εσύ το αναφέρεις, θα σε προέτρεπα στο να τα προσέξεις λίγο και, αν γίνεται να τα βελτιώσεις λιγάκι την ορθογραφία.

Είμαι δεκτικός Ψηλέ σε κάθε κριτική όσον αφορά την ορθογραφία των ελληνικών μου , γι αυτό θα σου ήμουν υπόχρεος αν στις απαντήσεις σου μου διόρθωνες και τα όποια ορθογραφικά μου λάθη .Θα σου πρότεινα μάλιστα να πάρης σαν βοηθό και τον europaio Νο1 .
quote:
Ψηλός
Βρε δεν σου είπε κανείς να μην αντιγράφεις ακριβώς τον macedon στα επιχειρήματα;
Όποιος δεν λέει αυτά που επιθυμούν να ακούσουν τα αυτιά σας, τον κάνετε αμέσως εχθρό σας και τον κατατάσσετε στο αντίθετο στρατόπεδο!

Τι έγινε Ψηλέ , είδες ότι δεν πέρασε η απάτη σου και προσπαθείς να την κάνης με ελαφρά πηδηματάκια ;
quote:
Ψηλός
Μίσος γιατί; Για παράθεσε τα στοιχεία (χμ, σου ζητάω πολλά ε;) που να στηρίζουν αυτό που λες;

Όταν έγινα μέλος του forum Ψηλέ , δεν φανταζόμουνα ότι θα ήμουν υποχρεωμένος να παραδίδω μαθήματα ιστορίας σε κάθε ανιστόρητο χριστιανό .
Ας είναι όμως ...Αν και θεωρώ ότι είναι χαμένος κόπος και χρόνος , θα προσπαθήσω να σου τα γράψω όσο πιο απλά μπορώ όχι γιατί πιστεύω ότι θα τα εμπεδώσης , αλλά για να μη νομίσης ότι δεν έχω απάντηση .

Ο Νέρων λοιπόν είχε γίνει μισητός στην άρχουσα τάξη της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας , γιατί με τους φιλολαϊκούς νόμους που θέσπιζε αφαιρούσε προνόμια από τους μεγαλοαστούς . Στην τάξη λοιπόν των μεγαλοαστών αυτών , ανήκε τόσο ο Σουητώνιος όσο και ο Τάκιτος γι αυτό και τον μισούσαν . Όμως ούτε ο πρώτος ούτε ο δεύτερος , επέρριψε την ευθύνη του εμπρησμού της Ρώμης στον Νέρωνα .
Και για να σου λύσω την απορία , θα αναφερθώ εν συντομία στα μέτρα που έκαναν μισητό τον Νέρωνα στην άρχουσα τάξη .

1ον Κατάργησε τους έμμεσους φόρους παρά την αντίδραση της συγκλήτου .
2ον Όρισε τη δημοσίευση των φορολογικών καταλόγων και τη φορολογική απογραφή κάθε χρόνο .
3ον Αφαίρεσε από τους άρχοντες το δικαίωμα ζωής και θανάτου για τους σκλάβους τους .
4ον Έδωσε το δικαίωμα στους σκλάβους να κάνουν αγωγή κατά των αρχόντων που τους κακομεταχειρίζονται , νόμος που καταργήθηκε αργότερα το 625 από τη χριστιανική «Σύνοδο της Ρεμς» , και οι σκλάβοι δεν γίνονται δεκτοί σαν κατήγοροι .
5ον Απαγόρευσε να σκοτώνουν κατά τις μονομαχίες ακόμα και καταδικασμένους σε θάνατο , όπως συνηθιζόταν μέχρι τότε .

Τέλος θα σημειώσω ότι κατά την διάρκεια της βασιλείας του δεν έγινε από την Ρώμη κανένας επεκτατικός πόλεμος , και όταν όλη η διανόηση της Ρώμης μισεί τους Έλληνες από φθόνο και πλέγμα κατωτερότητας , αυτός διακηρύσσει τα φιλελληνικά του αισθήματα .

quote:
Ψηλός
Ναι, ήταν τόσο φιλολαϊκή πολιτική του που έφτασε σε σημείο, προκειμένου να προσφέρει δωρεάν φωτισμό τα βράδια, να καίει τους Χριστιανούς σαν τους πυρσούς για να φωτίζεται η πόλη.
Μόνο που έχω μια απορία βρε Sesostris. Δεν κατάλαβα εντός ποιανού πλαισίου της «κοινωνικής του πολιτικής», εντασσόταν η πράξη να ντύνει τους Χριστιανούς με τα τομάρια ζώων;

Περιμένω να μου φέρης αποσπάσματα από τους ιστορικούς της εποχής που κατέγραψαν αυτά τα γεγονότα που αναφέρεις . Φυσικά αποκλείονται οι επίσκοποι και οι (πατέρες) της εκκλησίας .
quote:
Ψηλός
Και βάση των πληροφοριών που έχουμε από τους ιστορικούς εκείνης της εποχής, ο μόνος ένοχος ήταν ο παρανοϊκός άγιός σας.
Ναι, ναι, το ξέρουμε. Από αυτούς που τον μισούσαν. Σε πρόλαβα!

Φαίνεται ότι τον Τάκιτο και τον Σουητώνιο , τους γνωρίζεις μόνο από τα ονόματά τους διαφορετικά δεν θα έγραφες αυτές τις μπούρδες . Όσο για τον Νέρωνα , εγώ πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι ήταν άγιος . Άλλωστε η πρακτική του να αγιάζονται οι δολοφόνοι ανήκει στους χριστιανούς , που τα βιογραφικά πολλών από τους αγίους τους είναι κατάλληλα για τα αρχεία της εγκληματολογικής υπηρεσίας .
quote:
Ψηλός
Τα δικά σου συμπεράσματα, καλά θα κάνεις να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου.

Τα συμπεράσματά μου Ψηλέ , είναι και συμπεράσματα κάθε λογικά σκεπτομένου ανθρώπου , που δεν είναι ούτε θρησκόπληκτος , ούτε επαγγελματίας εκπρόσωπος της θρησκείας σου .
quote:
Ψηλός
Αντιθέτως, θα έπραττες ορθά αν μας παράθετες και τις πηγές των ......«βιβλίων», από τα οποία αντιγράφεις.

Καλά , δεν διαβάζεις στις απαντήσεις μου σε ποιους αναφέρομαι ;;;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 14:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εμείς ρε φιλε sesostris, που νομίζαμε ότι εδω κάνουμε
διάλογο..Πότε κάνετε τα σεμινάρια κατήχησης;
Να ξέρω να λείπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 15:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] Ψηλός

- Φυσικά αποκλείονται οι επίσκοποι και οι (πατέρες) της εκκλησίας .

*


Α! Εδώ sesostris δεν συμφωνώ!!

-Όλα κι'ολα..αλλά "αποκλεισμοί" δεν επιτρέπονται...εσύ το πάς φιρί-φιρί να φιμώσεις..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 15:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει η ορθόδοξη πίστη , η καθολική πίστη και άλλες πολλές...υπάρχει όμως μια που αγκαλιάζει όλες αυτές και δεν αποκλείει-εξαιρεί- καμμιά..η αισιόδοξη πίστη , η ανθρώπινη πίστη στον άνθρωπο και στην σκέψη του.. όπως και στην "διευρυνσή του" δια μέσου της έρευνας και της επιστήμης...με τις πόρτες πάντα ανοικτές και οχι κλειστές απο δόγματα και προκαταλήψεις!

Μια τέτοια πίστη προφανώς είχε και ο Ρείμούνδος..που δεν απέκλεισε καμμιά φωνή...στο κάτω -κάτω αν δεχθούμε ότι ο θεός ειναι η ίδια η αλήθεια ...ούτως ή άλλως απο την άλλη μεριά , όλες οι θρησκείες συμφωνούν ότι ο θεός ειναι ένας!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 23:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Κι εμείς ρε φιλε sesostris, που νομίζαμε ότι εδω κάνουμε
διάλογο..Πότε κάνετε τα σεμινάρια κατήχησης;
Να ξέρω να λείπω...

Φίλε trexagireve από την δική μου πλευρά έχουν γίνει αρκετές προσπάθειες για διάλογο , αλλά για να γίνη αυτός ο διάλογος χρειάζεται η συμμετοχή και της άλλης πλευράς . Δεν είναι δυνατόν να κάνω διάλογο με τον εαυτό μου !!!
Και κάτι ακόμα αφιερωμένο εξαιρετικά τόσο σε σένα όσο και στους υπόλοιπους ερασιτέχνες ή επαγγελματίες (υπάρχουν και τέτοιοι) χριστιανούς του forum .

Από την εισαγωγή του βιβλίου του Robert Amberlain "Το πραγματικό ιστορικό πρόσωπο Ιησούς ή το θανάσιμο μυστικό των ΝΑΪΤΩΝ" εκδ. ΔΙΒΡΗΣ


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 23:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Α! Εδώ sesostris δεν συμφωνώ!!
-Όλα κι'ολα..αλλά "αποκλεισμοί" δεν επιτρέπονται...εσύ το πάς φιρί-φιρί να φιμώσεις..

Μα αυτοί είναι φίλε Εαρινέ που διαστρέβλωσαν την εικόνα του Νέρωνα , προκειμένου να του φορτώσουν τον εμπρησμό της Ρώμης και να συγκαλύψουν την συνωμοσία Παύλου-Σενέκα . Απόδειξη ότι ο Νέρων ήταν αγαπητός είναι το ότι χρόνια πολλά μετά , την επέτειο του θανάτου του ο απλός λαός πήγαινε και στόλιζε με λουλούδια τον τάφο του .
Δεν ήταν βέβαια ο Νέρων κανένας άγιος , είχε και αυτός λίγο πολύ τα κουσούρια του . Όμως από αυτό το σημείο μέχρι αυτά που του καταλόγισαν αργότερα οι πατέρες της εκκλησίας φορτώνοντάς του ότι κατέβαζε η διεστραμμένη φαντασία τους , υπάρχει μεγάλη απόσταση .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 09:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, αγαπητέ μου sesostris, ούτε λίγο ούτε πολύ, μου προτείνεις να προτιμήσουμε ότι δεεν υπηρξε ο Χριστός, γιατι ο εβραίος κ.Άλμπερτ
Σβάιτσερ, θα μας αποκαλύψει ότι ο Χριστός δεν ήταν αυτός που ξέρουμε,
αλλά ένας άλλος, που ξέρουν οι μασώνοι πειρατές και ληστές Ναίτες....
Μας υποχρέωσες...
Αυτό εννοείς διάλογο;
Να ξέρω, να βάλω και τους γιούς μου να λέμε παραμυθάκια....
Ρε φιλε, σοβαρέψου λίγο....Δεν μπορεί να πιστεύεις ότι αυτά που μπορεί να γράψει σήμερα ένας εβραίος,δεν μπορούν να αλλάξουν το ποιός ήταν ο Χριστός....
Τόσο κορόιδα είστε πια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 10:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τόσο κορόιδα είστε πια;


Εγώ , πάντως σύμφωνα με τα όσα εκατέρωθεν έχουν κατατεθεί , εμφανίζομαι ως ύψιστο κορόιδο!!

Ήταν ανάγκη να το πείς αυτό φίλε Βαγγέλη?

Απ'οτι καταλαβαίνω πιστεύεις στο Χριστό -ωραία- και κανείς δεν μπορεί να σου αποστερήσει αυτό το δικαίωμα ..αυτό το καταλαβαίνω και είναι μια χαρά!

Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί πρέπει να πείσεις ότι σύ πιστεύεις το σωστό...γιατί το έχεις ανάγκη αυτό?

Εσύ δηλαδή πώς απειλείσαι με το αν εγώ -φερ'ειπείν- πιστεύω στο Δία ή οπουδήποτε αλλού μου αρέσει εμένα?

Έχω την αίσθηση , ότι υπάρχουν πολλά περισσότερα που μας ενώνουν σε σχέση μ'αυτά που μας χωρίζουν και μάλιστα είναι κοινά τα γνωρίσματα που δημιουργούν αυτό το "χωρισμό" , που ουσιαστικά πρόκειται για ένωση και συμφωνία , σ'αυτήν της ανθρώπινης καταστατικότητας!

Προσωπικά απολαμβάνω αυτό τον πλουραλισμό σκέψεων και πίστεων...και είναι αυτός που οδηγεί σε περαιτέρω διερευνήσεις και "ψάξιμο"..!

Κατάθεσε ότι έχεις αλλα μην προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς...εξάλλου έχω αναρτήσει πόστ για πλάκωμα ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 10:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, αγαπητέ μου Εαρινέ, ανήκεις σε αυτούς που περιμένουν
τον όποιο Σβάιτσερ, να τους πει τι ήταν ο Χριστός....Δεν έχεις άποψη, μέσα απο όλες τις υπάρχουσες πηγές;
Ναι φίλε, κορόιδο...
Να πλακωθούμε λιγάκι, δλδ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 14:01:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή, αγαπητέ μου Εαρινέ, ανήκεις σε αυτούς που περιμένουν
τον όποιο Σβάιτσερ, να τους πει τι ήταν ο Χριστός....Δεν έχεις άποψη, μέσα απο όλες τις υπάρχουσες πηγές;
Ναι φίλε, κορόιδο...
Να πλακωθούμε λιγάκι, δλδ;

Βαγγέλη , πιστεψέ με δεν έχω εσώψυχα να βγάλω , προσωπικά εκ μέρους μου είναι ελεύθερος ο καθένας να πιστεύει όπου θέλει πολιτικά..θρησκευτικά..επιστημονικά ή όπου θέλει ο καθένας και πιστεψέ με δεν ενοχλούμαι καθόλου!

Απεναντίας βλέπω ανθρώπους που έτσι ή αλλοιώς έχουν γνώσεις και άποψη , ασχέτως αν δεν συμφωνώ με την ολότητα ή επί μερους αυτής της πίστης ή γνώσης!

Όπως έχω ξαναπεί δεν βρίσκω κανένα νόημα στο να "μπώ" στην διαδικασία να αποδείξω ή να πείσω για την ορθότητα ή οχι απόψεων και πίστεων...μου αρκεί , που αυτός ο οποίος διακατέχεται απο αυτές , βρίσκει την ισορροπία του και νοιώθει ασφάλεια και ευτυχία...ποιός ο λόγος να του τραβήξω το χαλί , κάτω απο τα πόδια του??

Μόνο και μόνο για να περάσω την δική μου άποψη , νοιώθοντας υπέρτερος?

Όχι , δεν το έχω κάνει στην ζωή μου...ούτε πρόκειται να το κάνω!

Και αν βρίσκεται κάποιος σε θέση απειλουμένου και εξ'αυτής της θέσεως επιτίθεται ...αυτό προβάλλει άλλα ασυνείδητα θεματολόγια , τα οποία χρήζουν περαιτέρω διερευνήσεως!

Θα εκχωρήσουμε όλη την ζωή μας , σε ένα διαρκή αγώνα αντιπαράθεσης θέσεων και απόψεων?

Έχω την αίσθηση πως μπορούμε να βρούμε κοινούς τρόπους επικοινωνίας με αμοιβαίο σεβασμό και κατανόηση , ασχέτως των προσωπικών πεποιθήσεων που έχει ο καθένας μας!

Θέλω να πώ , ότι πρόκειται για μια ατέρμονη διαδικασία...φαντάσου να είχαμε 'δώ μέσα και Μουσουλμάνους ...Βουδιστές ή δεν ξέρω τι άλλο..της Πόππης θα γινόταν ΚΑΙ είναι απόλυτα "λογικό" αυτό!

Προσωπικά μου είσαι συμπαθής ...όπως και ο Μακεδών ή ο Ψηλός και όλοι οι υπόλοιποι , δεν έχω κάτι που να μ'ενοχλεί απο κανέναν!

Εκείνο που δεν μπορώ να αντιληφθώ είναι τα "κοσμητικά επίθετα" που στολίζει ο ένας τον άλλο!

Πραγματικά πιστεύω , ότι αν βρισκόμασταν τετ-α-τετ ίσως να γελούσαμε με τα καμώματά μας..!


Σημ:"Όσο για το τι ήταν ο Χριστός ή ο Πλάτωνας ή ο Νέρωνας...αρκεί που γνωρίζει -ότι γνωρίζει- ο καθένας τι ήταν...και όπως βλέπεις ο καθένας έχει τις πηγές του και τις υποστηρίζει , τι να κάνουμε τώρα δηλαδή???"

Να υπερασπισθώ τον Χριστό ή όποιονδήποτε άλλο...όχι...και φαντάζομαι ότι δεν το έχει ανάγκη!

Τώρα αν θές να με κατατάξεις στα κορόιδα ή οπουδήποτε αλλού , κάν'το ελεύθερα , ούτως ή άλλως μέσα θα πέσεις ότι κι'αν πείς , διότι το να το πείς , σημαίνει ότι το πιστεύεις(οπότε έχει μια αλήθεια για σένα)..Οπότε...no problem!!!

soul

Edited by - Εαρινός on 14/10/2009 14:13:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 14:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που τη βρήκες την όρεξη για αντιστασιακή δράση βρε Εαρινέ;
Ειδα και το άλλο το θεμα, που άνοιξες για"πλακώματα", αλλά ρε φιλε
εγώ είμαι της γενιάς, μην κάνετε πόλεμο κάνετε έρωτα,τί να
κάνουμε τώρα;
Η ψυχολογική ανάλυση, καλή, αλλά έχει άλλα θέματα, ποιο κάτω στο φόρουμ,αν θέλεις να το αναπτύξεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 15:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που τη βρήκες την όρεξη για αντιστασιακή δράση βρε Εαρινέ;
Ειδα και το άλλο το θεμα, που άνοιξες για"πλακώματα", αλλά ρε φιλε
εγώ είμαι της γενιάς, μην κάνετε πόλεμο κάνετε έρωτα,τί να
κάνουμε τώρα;
Η ψυχολογική ανάλυση, καλή, αλλά έχει άλλα θέματα, ποιο κάτω στο φόρουμ,αν θέλεις να το αναπτύξεις....

Βαγγέλη , θα σε μαλλώσω!

Καμμιά διάθεση δεν έχω για οποιαδήποτε αντίσταση ...είμαι επιρρεπής σε κάθε τι όμορφο και αφήνομαι στις ηδονές και απολαύσεις..αχαλίνωτα!

Ακούω την φύση μου , που με καλεί σε ότι μ'εχει προγραμματίσει να ακολουθήσω και δεν υπάρχει καμμιά ενοχοποίηση γι'αυτό και μην προσπαθήσεις με προστακτικού τύπου ηθικούς κώδικες να το κάνεις ..

Πάντως παιδί των λουλουδιών και χριστιανός μου φαίνεται λίγο αταίριαστο , θάλεγα -προσωπικά ούτε το ένα , ούτε το άλλο με χαλάει-..!

Πάντως σε βλέπω ανένδοτο...θα συνεχίσεις μέχρι εσχάτων τον αγώνα σου περί Χριστού και ορθοδόξου πίστεως...χαράς το κουράγιο σου!


Ελπίζω μόνο να μην θεωρήσεις ότι συνασπίζομαι με τους "αντίπερα" διότι εγώ είμαι το ποτάμι , με τις δυό του όχθες...είμαι παντού ...και πέρα και αντίπερα , οπότε και μαζί σου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 15:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλλά ρε φιλε
εγώ είμαι της γενιάς, μην κάνετε πόλεμο κάνετε έρωτα,τί να
κάνουμε τώρα;


Φαντάζομαι , τι μπινελίκια θα ρίχνεις όταν ερωτοτροπείς..έτσι εξηγούνται όλα Βαγγέλη..τώρα συντονίσθηκα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 21:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά των λουλουδιών και κάντε έρωτα όχι πόλεμο, ειπα ότι πίστευα φιλε μου Εαρινέ, όχι ότι ήμουνα μ@@@κας...Έχει διαφορά...
Απο κει κι έπειτα, γουστάρεις τζερτζελέ, γενικώς, ή μου φαίνεται;
Πιστεύω κάποια πράγματα ,όπως όλοι, το θέμα είναι να έχω το δικαίωμα να τα ασκώ,σε μια κοινωνια, που απέκτησε πολλά περίεργα κόμπλεξ, ενώ αναγνωριζει ότι ανωμαλία θέλεις...
Δεν πάμε καλά!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 22:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύω κάποια πράγματα ,όπως όλοι, το θέμα είναι να έχω το δικαίωμα να τα ασκώ

Το να τα πιστεύεις ναί.
Το να τα ασκείς οχι.
Δεν σου έδωσε κανείς το δικαίωμα ούτε εσένα, ούτε εμένα, ούτε του eidoys να την στήνουμε στη γωνία και να το παίζουμε ιεροκήρυκες.
Το οτι εμείς πιστεύουμε κάτι φυσικά και είναι αναφαίρετο δικαίωμα μας αλλά αναφαίρετο δικαίωμα είναι να πιστεύουν και οι αλλοι αυτό που τους εμπνέει.
Το να προσπαθείς να τους πείσεις οτι τα δικά σου πιστεύω είναι σωστά και τα δικά τους λάθος είναι κάτι το μεμπτόν.
Αυτό οταν το εμπεδώσετε να σταματήσετε να πλακώνεστε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 22:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώπω ρε φιλε, πολύ τσατίλας είσαι....Καλά,το ότι ο καθένας
εδώ μέσα μιλάει και λέει άποψη, δεν είναι δικαίωμα και το να ζούμε ο καθένας με την τρέλα του, είναι δημοκρατία;
Για ξανασκέψου τα λίγο σε παρακαλώ...
Και προπάντων,προς Θεού....
Διάλογο κάνουμε ανώδυνα, δεν λύνουμε δα και το μεσανατολικό....
Μην τα βλεπεις όλα τόσο σοβαρά...Τεντώνεις τον μυικό σου ιστό και φθείρεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 22:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Δηλαδή, αγαπητέ μου sesostris, ούτε λίγο ούτε πολύ, μου προτείνεις να προτιμήσουμε ότι δεεν υπηρξε ο Χριστός, γιατι ο εβραίος κ.Άλμπερτ
Σβάιτσερ, θα μας αποκαλύψει ότι ο Χριστός δεν ήταν αυτός που ξέρουμε,
αλλά ένας άλλος, που ξέρουν οι μασώνοι πειρατές και ληστές Ναίτες....
Μας υποχρέωσες...
Αυτό εννοείς διάλογο;
Να ξέρω, να βάλω και τους γιούς μου να λέμε παραμυθάκια....
Ρε φιλε, σοβαρέψου λίγο....Δεν μπορεί να πιστεύεις ότι αυτά που μπορεί να γράψει σήμερα ένας εβραίος,δεν μπορούν να αλλάξουν το ποιός ήταν ο Χριστός....
Τόσο κορόιδα είστε πια;

Φίλε trexagireve δεν σε παρεξηγώ γιατί παρά το ότι διαφωνούμε ριζικά , κατά τη γνώμη μου είσαι ο μόνος από τους χριστιανούς του forum που πιστεύει ειλικρινά ότι είναι πραγματικά αυτά που γράφει . Τους άλλους τους θεωρώ είτε κατά συνθήκη (έτσι το βρήκαν) είτε επαγγελματίες χριστιανούς .
Πώς όμως φίλτατε μπορεί να γίνη διάλογος όταν για σένα η Καινή Διαθήκη αποτελεί τη μοναδική πηγή η οποία μας πληροφορεί για τον Ιησού και την θεωρείς ιστορικό βιβλίο ;

Το πώς όμως έχουν τα πράγματα με την Καινή Διαθήκη και την αξιοπιστία της το έδειξε η ιστορικοκριτική θεολογία με τόσο περιεκτικό όσο και ακριβή τρόπο , και μάλιστα με πολύ αρνητικό αποτέλεσμα . Από ότι γνωρίζω φίλε Βαγγέλη ο Albert Shweitzer (1895-1965) κάτοχος βραβείου Νόμπελ , ήταν Αλσατός θεολόγος , γιατρός , φιλόσοφος , ιεραπόστολος , και μουσικολόγος . Τώρα με βάση ποια στοιχεία έβγαλες εσύ το συμπέρασμα ότι ο Albert Shweitzer ήταν Εβραίος , αυτό μένει να μου το διευκρινήσης .

Όμως φίλε μου ο Albert Shweitzer δεν είναι ο μόνος θεολόγος που διατυπώνει αυτές τις θέσεις για Καινή Διαθήκη και την αξιοπιστία της , αφού τα βιβλικά κείμενα σύμφωνα, με τους κριτικούς χριστιανούς θεολόγους , «δεν ενδιαφέρονται για την ιστορία» (Μ. Dibelius) , και «δεν είναι παρά μια συλλογή ανεκδότων» (Μ. Werner), και «πρέπει να χρησιμοποιούνται με εξαιρετική προσοχή» (Μ. Goguel) , είναι γεμάτα «λατρευτικούς μύθους» (von Soden) , και με «ηθοπλαστικές και ψυχαγωγικές ιστορίες» (C. Schneider) , και γενικότερα γεμάτα προπαγάνδα , απολογητική , πολεμική και μεροληψία .
Με λίγα λόγια , μέσα σ’ αυτά το παν είναι το δόγμα , και καθόλου η ιστορία . Μη μου πεις ότι όλοι αυτοί είναι κρυπτοεβραίοι και χριστιανομάχοι .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 22:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην τα βλεπεις όλα τόσο σοβαρά...Τεντώνεις τον μυικό σου ιστό και φθείρεται...

Να μην τα παίρνω στα σοβαρά λές εε..??
Δλδ να μην παίρνω εσένα στα σοβαρά, να μην παίρνω στα σοβαρά αυτά πού λές, τι να μην παίρνω στα σοβαρά??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 23:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου sesostris, λυπάμαι, αλλά θα σε στενοχωρέσω....Διαλέγεις τους επιστήμονες που θές....Έχω και γώ μερικούς...
Απο ένασχετικό κείμενο θυμάμαι έλεγε: "Μερικές φορές οι οπαδοί της θεωρίας της εξέλιξης ρωτούν με αφέλεια, εάν οι υποστηρικτές της Δημιουργίας δέχονται την φυσική επιλογή. Η απάντηση είναι : “ασφαλώς, εμείς το ανακαλύψαμε πρώτοι!” (Leslie 1984). Εάν λοιπόν η φυσική επιλογή είναι μια τόσο σημαντική πραγματικότητα και την ανακάλυψε πρώτος ο Blyth, γιατί όλοι αναφέρονται στον Darwin και όχι στον Blyth ; Πιθανώς επειδή ο Blyth πίστευε στην Θεία Δημιουργία! Δεν ήταν κυρίως η επιστημονική εφαρμογή της φυσικής επιλογής που προσέλκυσε το ενδιαφέρον το 1859, αλλά οι υποτιθέμενες φιλοσοφικές και πολιτικές της προεκτάσεις. Οι υπέρμαχοι της θεωρίας της εξέλιξης δεν ήσαν ευχαριστημένοι να δεχθούν απλώς τη φυσική επιλογή σαν μία παρατηρούμενη οικολογική διεργασία. Ο T.H.Huxley και ο Herbert Spencer, πολύ περισσότερο από τον Darwin επέμεναν να κάνουν την φυσική επιλογή τονακρογωνιαίο λίθο μίας νέας φιλοσοφίας, “μίας θρησκείας χωρίς αποκάλυψη”, όπως αργότερα την αποκάλεσε ο Julian Huxley. Γι’αυτούς και για πολλούς άλλους, η πραγματική σημασία της θεωρίας του Darwin, ήταν θρησκευτική και φιλοσοφική και όχι επιστημονική. Αυτοί οι πρώτοι υποστηρικτές της θεωρίας της εξέλιξης ήταν βασικά ενάντιοι της Βίβλου που προσπάθησαν να εξηγήσουν την θαυμαστή πολυπλοκότητα και αρμονία του σύμπαντος χωρίς την ύπαρξη Δημιουργού. “Είπεν ο άφρων εν τη καρδία αυτού, Δεν υπάρχει Θεός” (Ψαλμός 14:1). Οι ανωτέρω θέσεις ακολουθήθηκαν από την κριτική της Βίβλου στα τέλη του 19ου αιώνα που έσπειρε αμφιβολίες για την αξιοπιστία ολόκληρης της Αγίας Γραφής.
Και ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός είπε στους Ιουδαίους: “Εάν τις θέλη να κάμη το θέλημα Αυτού, θέλει γνωρίσει περί της διδαχής, αν είναι από του Θεού, η αν εγώ λαλώ απ’εμαυτού.” (Ιωάννης ζ:17). Επομένως την αλήθεια του Λόγου του Θεού δεν την καταλαβαίνουν αυτοί οι οποίοι εκ προοιμίου δεν θέλουν να υπακούσουν σε Αυτόν!

Από το 1920 περίπου άρχισε να αναπτύσεται στην Αμερική ένα κύμα κριτικής ενάντια στις θέσεις της θεωρίας της εξέλιξης . Η κίνηση αυτή ήταν απόρροια του Φανταμενταλισμού (Fundamentalism: συντηρητική κίνηση μεταξύ των Χριστιανών της Αμερικής που άρχισε τον 19ο αιώνα και έδινε έμφαση σαν απόλυτα απαραίτητες για την Χριστιανική πίστη τα ακόλουθα: το αλάθητο της Αγίας Γραφής, την εκ Παρθένου γέννηση και Θεότητα του Ιησού Χριστού, την επί του σταυρού θυσία του Χριστού σαν ιλασμό για την ανθρώπινη αμαρτία, την Ανάσταση και την προσδοκώμενη Δεύτερη Ελευση του Χριστού και την Ανάσταση των πιστών).

Με θάρρος και σοβαρή κατάρτιση πολλοί, επιστήμονες άρχισαν να αντιτίθενται στην διδασκαλία της θεωρίας του Darwin στα σχολεία. Το κίνημα αυτό τα τελευταία χρόνια έγινε ευρέως γνωστό σαν επιστημονική υποστήριξη της Δημιουργίας (scientific creationism) και οι οπαδοί του ονομάζονται “επιστήμονες γιά τη Δημιουργία” (creation scientists). Οι ανωτέρω δεν διαφέρουν από τους άλλους συναδέλφους τους, πολλοί δε από αυτούς έχουν υψηλές επιστημονικές διακρίσεις. Η διαφορά τους από τους άλλους συναδέλφους τους είναι ότι οι “επιστήμονες γιά τη Δημιουργία” έχουν μία παγκόσμια άποψη ένα μοντέλο σκέψης θα λέγαμε, που βασίζεται στην πίστη ότι ένας Νοήμων Δημιουργός (ο Θεός), κατασκεύασε και συντηρεί όλη τη δημιουργία. Μία μεγάλη υποομάδα μεταξύ των ανωτέρω θα μπορούσαν να ονομασθούν “επιστήμονες για την Βιβλική Δημιουργία” (Biblical creationists). Αυτοί δέχονται ότι τα 11 πρώτα κεφάλαια της Γένεσης (που αναφέρονται στην Δημιουργία και τον κατακλυσμό) αποτελούν την πραγματική ιστορία του κόσμου και του ανθρώπου. Δέχονται ότι η Αγία Γραφή και η επιστήμη ευρίσκονται σε απόλυτη αρμονία μεταξύ τους."
Αυτή την πραγματικότητα, τη γνωρίζεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 23:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μην παίρνεις τα πράγματα πολύ σοβαρά σημαίνει να τα αφήνεις να έχουν μόνα τους σοβαρότητα, φιλε μου allzzaro...Μην τα τονίζουμε
...δραματικά...
Κοινώς,ένα διάλογο κάνουμε ρε παιδί μου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2009, 23:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Απο ένασχετικό κείμενο θυμάμαι έλεγε:

Ρε συ, φωτογραφική μνήμη έχεις.

Πώς τα... θυμάσαι όλ' αυτά;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 01:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
quote:
Ψηλός
Χαίρομαι που τα αγγλικά σου είναι τόσο καλά, αλλά όσον αφορά τα ελληνικά σου, όχι πως με νοιάζει ιδιαίτερα, αλλά αφού εσύ το αναφέρεις, θα σε προέτρεπα στο να τα προσέξεις λίγο και, αν γίνεται να τα βελτιώσεις λιγάκι την ορθογραφία.

Είμαι δεκτικός Ψηλέ σε κάθε κριτική όσον αφορά την ορθογραφία των ελληνικών μου , γι αυτό θα σου ήμουν υπόχρεος αν στις απαντήσεις σου μου διόρθωνες και τα όποια ορθογραφικά μου λάθη .Θα σου πρότεινα μάλιστα να πάρης σαν βοηθό και τον europaio Νο1 .


Αν το πρόβλημά σου ήταν μόνο το ότι είσαι ανορθόγραφος, ας πήγαινε στα κομμάτια.
Το μεγαλύτερο πρόβλημά σου, όμως, είναι ότι είσαι και αλαζόνας. Γι’ αυτή την ασθένεια, δυστυχώς, δεν γνωρίζω κάποιο γιατρικό.


quote:
Sesostris
quote:
Ψηλός
Βρε δεν σου είπε κανείς να μην αντιγράφεις ακριβώς τον macedon στα επιχειρήματα;
Όποιος δεν λέει αυτά που επιθυμούν να ακούσουν τα αυτιά σας, τον κάνετε αμέσως εχθρό σας και τον κατατάσσετε στο αντίθετο στρατόπεδο!

Τι έγινε Ψηλέ , είδες ότι δεν πέρασε η απάτη σου και προσπαθείς να την κάνης με ελαφρά πηδηματάκια ;


Εμ, αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ικανοποιηθείς και να νιώσεις κερδισμένος, ας το πάρει το ποτάμι και ας σου κάνουμε τη χάρη να κουνήσουμε καταφατικά το κεφάλι.
Ικανοποιήθηκες;;

quote:
Sesostris
quote:
Ψηλός
Μίσος γιατί; Για παράθεσε τα στοιχεία (χμ, σου ζητάω πολλά ε;) που να στηρίζουν αυτό που λες;

Όταν έγινα μέλος του forum Ψηλέ , δεν φανταζόμουνα ότι θα ήμουν υποχρεωμένος να παραδίδω μαθήματα ιστορίας σε κάθε ανιστόρητο χριστιανό .
Ας είναι όμως ...Αν και θεωρώ ότι είναι χαμένος κόπος και χρόνος , θα προσπαθήσω να σου τα γράψω όσο πιο απλά μπορώ όχι γιατί πιστεύω ότι θα τα εμπεδώσης , αλλά για να μη νομίσης ότι δεν έχω απάντηση .


Ώπα!!! Για βαστάτε γιατί ο Sesostris ξεσπαθώνει!!
Για να δούμε, λοιπόν, τις ιστορικές του πηγές!!!!!!!!!!!!

quote:
Sesostris
Ο Νέρων λοιπόν είχε γίνει μισητός στην άρχουσα τάξη της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας , γιατί με τους φιλολαϊκούς νόμους που θέσπιζε αφαιρούσε προνόμια από τους μεγαλοαστούς . Στην τάξη λοιπόν των μεγαλοαστών αυτών , ανήκε τόσο ο Σουητώνιος όσο και ο Τάκιτος γι αυτό και τον μισούσαν . Όμως ούτε ο πρώτος ούτε ο δεύτερος , επέρριψε την ευθύνη του εμπρησμού της Ρώμης στον Νέρωνα .
Και για να σου λύσω την απορία , θα αναφερθώ εν συντομία στα μέτρα που έκαναν μισητό τον Νέρωνα στην άρχουσα τάξη .

1ον Κατάργησε τους έμμεσους φόρους παρά την αντίδραση της συγκλήτου .
2ον Όρισε τη δημοσίευση των φορολογικών καταλόγων και τη φορολογική απογραφή κάθε χρόνο .
3ον Αφαίρεσε από τους άρχοντες το δικαίωμα ζωής και θανάτου για τους σκλάβους τους .
4ον Έδωσε το δικαίωμα στους σκλάβους να κάνουν αγωγή κατά των αρχόντων που τους κακομεταχειρίζονται , νόμος που καταργήθηκε αργότερα το 625 από τη χριστιανική «Σύνοδο της Ρεμς» , και οι σκλάβοι δεν γίνονται δεκτοί σαν κατήγοροι .
5ον Απαγόρευσε να σκοτώνουν κατά τις μονομαχίες ακόμα και καταδικασμένους σε θάνατο , όπως συνηθιζόταν μέχρι τότε .

Τέλος θα σημειώσω ότι κατά την διάρκεια της βασιλείας του δεν έγινε από την Ρώμη κανένας επεκτατικός πόλεμος , και όταν όλη η διανόηση της Ρώμης μισεί τους Έλληνες από φθόνο και πλέγμα κατωτερότητας , αυτός διακηρύσσει τα φιλελληνικά του αισθήματα .



Ωραίο το μπλα-μπλα, δε λέω.
Αλλά, πέρα από τους «σύγχρονους ιστορικούς» της εποχής του Νέρωνα, δηλαδή τους macedon, Αίολο, γιαπετ, Ρασιά, .. και ίσως κάνα δυο ακόμη, το παραπάνω μπλα-μπλα, που αλλού μπορούμε να το βρούμε; Σε ποιον ιστορικό; .... Ας είναι και ...... μεταγενέστερος.

Και για να σου το πω και εις την αγγλική, που, όπως έχεις δηλώσει, την καταλαβαίνεις και πολύ καλά, «τέικ γιορ τάιμ» και εγώ θα περιμένω.

quote:
Sesostris
quote:
Ψηλός
Ναι, ήταν τόσο φιλολαϊκή πολιτική του που έφτασε σε σημείο, προκειμένου να προσφέρει δωρεάν φωτισμό τα βράδια, να καίει τους Χριστιανούς σαν τους πυρσούς για να φωτίζεται η πόλη.
Μόνο που έχω μια απορία βρε Sesostris. Δεν κατάλαβα εντός ποιανού πλαισίου της «κοινωνικής του πολιτικής», εντασσόταν η πράξη να ντύνει τους Χριστιανούς με τα τομάρια ζώων;

Περιμένω να μου φέρης αποσπάσματα από τους ιστορικούς της εποχής που κατέγραψαν αυτά τα γεγονότα που αναφέρεις . Φυσικά αποκλείονται οι επίσκοποι και οι (πατέρες) της εκκλησίας .


Περίεργο!!!
Εσύ, ένας άνθρωπος που «παραδίδει μαθήματα ιστορίας», αγνοείς τα λόγια του Τάκιτου στο Annales, XV, 44
Με κάνεις να χάσω πάσα ιδέα για σένα!!!

quote:
Sesostris
quote:
Ψηλός
Και βάση των πληροφοριών που έχουμε από τους ιστορικούς εκείνης της εποχής, ο μόνος ένοχος ήταν ο παρανοϊκός άγιός σας.
Ναι, ναι, το ξέρουμε. Από αυτούς που τον μισούσαν. Σε πρόλαβα!

Φαίνεται ότι τον Τάκιτο και τον Σουητώνιο , τους γνωρίζεις μόνο από τα ονόματά τους διαφορετικά δεν θα έγραφες αυτές τις μπούρδες .

Εσύ τι λες;; Να τους γνωρίζω;;
Θα μας κάνεις την τιμή να μας αποδείξεις το πόσο καλά τους γνωρίζεις εσύ;;

quote:
Sesostris
Όσο για τον Νέρωνα , εγώ πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι ήταν άγιος . Άλλωστε η πρακτική του να αγιάζονται οι δολοφόνοι ανήκει στους χριστιανούς , που τα βιογραφικά πολλών από τους αγίους τους είναι κατάλληλα για τα αρχεία της εγκληματολογικής υπηρεσίας .


Τώρα αυτό να το εκλάβω ως έμμεση παραδοχή εκ μέρους σου πως ο Νέρωνας ήταν ένας δολοφόνος ή,
θα μου το γυρίσεις και αυτό, όπως έκανες και στη συζήτηση που είχαμε περί ανεξιθρησκίας στην ρωμαϊκή αυτοκρατορία, ...... αναφέρομαι στο νόμο που επέβαλε τη λατρεία του αυτοκράτορα ως θεού; Ντου γιου ριμέμμπερ??

quote:
Sesostris
quote:
Ψηλός
Τα δικά σου συμπεράσματα, καλά θα κάνεις να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου.

Τα συμπεράσματά μου Ψηλέ , είναι και συμπεράσματα κάθε λογικά σκεπτομένου ανθρώπου , που δεν είναι ούτε θρησκόπληκτος , ούτε επαγγελματίας εκπρόσωπος της θρησκείας σου .

Μα και ο Χίτλερ, λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος ήταν.
Αν πας και στις κλινικές όπου υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα διανόησης και τους ρωτήσεις, όλοι τους θα σου πουν πως είναι «λογικά σκεπτόμενοι άνθρωποι».

Σάμπως θα σου απαγορέψει κανείς να πιστεύεις κάτι τέτοιο; Γούστο σου και καπέλο σου!


quote:
Sesostris
quote:
Ψηλός
Αντιθέτως, θα έπραττες ορθά αν μας παράθετες και τις πηγές των ......«βιβλίων», από τα οποία αντιγράφεις.

Καλά , δεν διαβάζεις στις απαντήσεις μου σε ποιους αναφέρομαι ;;;


Έλα ντε;; Σε ποιους αναφέρεσαι;
Βρε μπας και αναφέρεσαι στους «σύγχρονους ιστορικούς» που ανέφερα πιο πάνω;; Ξέρεις .... τους macedon, γιαπετ, ..... από τους οποίους παραθέτεις και τα σχετικά αποσπάσματα (τα "τρανταχτά ιστορικά ντοκουμέντα"), προς επίρρωση των όσων λες;;

Edited by - Ψηλός on 15/10/2009 01:49:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 10:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Γιάπετ μου, έχω φωτογραφική μνήμη στο ...κομπιούτερ μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2009, 10:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά των λουλουδιών και κάντε έρωτα όχι πόλεμο, ειπα ότι πίστευα φιλε μου Εαρινέ, όχι ότι ήμουνα μ@@@κας...Έχει διαφορά...
Απο κει κι έπειτα, γουστάρεις τζερτζελέ, γενικώς, ή μου φαίνεται;
Πιστεύω κάποια πράγματα ,όπως όλοι, το θέμα είναι να έχω το δικαίωμα να τα ασκώ,σε μια κοινωνια, που απέκτησε πολλά περίεργα κόμπλεξ, ενώ αναγνωριζει ότι ανωμαλία θέλεις...
Δεν πάμε καλά!!!!


Kαλημέρα Βαγγέλη σήμερα έχει όμορφη μέρα...βρέχει!!!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι:"Όταν ήσουν παιδί των λουλουδιών ταυτόχρονα ήσουν και χριστιανός...ή εγκατέλειψες κάποια στιγμή την μια θέση , προς χάριν της άλλης?"

Και ειλικρινά δεν εμπεριέχει η ερώτησή μου κανένα ειρωνικό στοιχείο ή σαρκαστικό απλά ερωτώ για να καταλάβω πως η μια θέση μπορεί να συνυπάρχει μαζί με την άλλη και ενώ κατα βάσιν έρχονται σε αντίθεση!

Ο χριστιανισμός -αν δεν απατώμαι- απαγορεύει το ελεύθερο σέξ και το κύλισμα στο γρασίδι , όπως και την φούντα ή το ποτό αλλά και την εναλλαγή ερωτικών συντρόφων ...πως γίνεται λοιπόν να συνυπάρχουν στο ίδιο άτομο δυο διαφορετικές θέσεις ζωής???

Σημ:"Θα μου επιτρέψεις δε να σου αναφέρω , ότι ουδέποτε σε αποκάλεσα ή υπαινίχθην ότι είσαι αυτό που ανέφερες μιας και δεν το πιστεύω κάτι τέτοιο , αντίθετα μάλιστα"

Πιστεύω ότι εδώ είναι ένας χώρος που "αντιπαρατιθέμεθα" πάνω σε θέσεις , αρχές και αντιλήψεις και όχι σε προσωπική βάση , ασφαλώς και δεν πιστεύω σ'αυτά που εσύ θεωρείς δική σου αλήθεια διότι προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο θεός βρίσκεται κάπου εκεί έξω , απαιτώντας την υποταγή και αφοσίωσή μας αλλα βρίσκεται μέσα μας!

Και όταν απαντώ ή τοποθετούμαι δεν υποκειμενικοποιούμαι επι μιας ενορχηστρωμένης επιθετικής διάθεσης εναντί σου, σε καμμιά περίπτωση...θεωρώ ότι φίλοι είμαστε όλοι -e-φίλοι- με διαφορετικές απλά , απόψεις ο καθένας!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2010, 12:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς τους απιστους θωμαδες ,,, η εκκλησια ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ και ιδου η αποδειξη ... ολα τα αλλα ειναι περιτα

Εγκύκλιος της Ιεράς Συνόδου με θέμα: "Θεολογική θεώρηση της οικονομικής κρίσεως"

Εγκύκλιος υπ. αριθμ. 2894: «Θεολογική θεώρηση της οικονομικής κρίσεως» [15/3/2010]

Προς
Το Χριστεπώνυμο Πλήρωμα
Της Εκκλησίας της Ελλάδος.

Τέκνα εν Κυρίω αγαπητά,
Την περιόδο αυτή γίνεται ευρύτατος λόγος για την παγκόσμια οικονομική κρίση, η οποία δυστυχώς άγγιξε και την πατρίδα μας, ίσως σε μεγαλύτερη ένταση, από διάφορα αίτια. Και αυτό δημιουργεί συζητήσεις, προβληματισμούς και κατατίθενται προτάσεις για την έξοδο από αυτήν την κρίση.

Το σημαντικό όμως είναι ότι η προσπάθεια για την αντιμετώπιση της καταστάσεως αυτής δημιουργεί επιπρόσθετα προβλήματα στον λαό και προκαλεί θλίψη και μερικές φορές και απόγνωση. Πράγματι, οι χαμηλόμισθοι συνάνθρωποί μας προβληματίζονται έντονα για το πως θα κατορθώσουν να συντηρήσουν την οικογένειά τους, πως θα ανταποκριθούν στα ποικίλα έξοδα για την μόρφωση των παιδιών τους, πως θα τα αποκαταστήσουν επαγγελματικά.

Ως ποιμένες του λαού του Θεού βλέπουμε αυτές τις κοινωνικές πληγές και ακούμε την έντονη ανησυχία των συνανθρώπων μας. Καθημερινώς στις Ιερές Μητροπόλεις και τις Ενορίες έρχονται άνθρωποι πονεμένοι, βασανισμένοι, πληγωμένοι, απελπισμένοι και ζητούν στήριξη από την Εκκλησία, την οποία θεωρούν πνευματική τους μητέρα.

Η Εκκλησία ενώ δεν προέρχεται από τον κόσμο, εργάζεται στον κόσμο• ενώ είναι πνευματική, δρα στην ιστορία• νοηματοδοτεί την ζωή των ανθρώπων και αντιμετωπίζει τα βιολογικά προβλήματά τους, αφού ο άνθρωπος είναι ψυχοσωματικό ον. Όμως η Εκκλησία εργάζεται στην κοινωνία, χωρίς να κάνη πολιτική. Ελέγχει και κρίνει την αμαρτία, αλλά αγαπά τον αμαρτωλό άνθρωπο. Επειδή η κρίση είναι πολυποίκιλη, οι πολιτικοί εξετάζουν τα πολιτικά αίτια που την προκάλεσαν, αλλά η Εκκλησία βλέπει τα θεολογικά αίτια και προσπαθεί να θεραπεύσει τα συμπτώματα. Οι οικονομολόγοι ελέγχουν τους νόμους της αγοράς, ώστε να λειτουργούν με δικαιοσύνη, αλλά η Εκκλησία περιγράφει τα θεολογικά πλαίσια μέσα στα οποία θα κινείται ο άνθρωπος, θέτει πνευματικούς στόχους, αλλά και απαλύνει τις πληγές των ανθρώπων, χρησιμοποιώντας κρασί και λάδι, υλικά που πράγματι καθαρίζουν και θεραπεύουν τις πληγές, όπως δείχνει η παραβολή του καλού Σαμαρείτου. Είναι φυσικό ότι η Εκκλησία έχει τον δικό της θεολογικό-πνευματικό λόγο και την δική της θεραπευτική πράξη. Μέσα από αυτήν την προοπτική βλέπει τα πράγματα και θέλει με απλότητα και αγάπη να διατυπώσει τον λόγο Της στο πλήρωμά της, Κληρικούς και λαϊκούς, για την κρίση που διερχόμαστε.

1. Η Εκκλησία, όπως το κάνει πάντα, απευθύνει τον παρηγορητικό, παρακλητικό και ελπιδοφόρο λόγο Της σε κάθε άνθρωπο που υποφέρει και πονά. Ο Χριστός όταν πλησίαζε πονεμένους ανθρώπους, το πρώτο που τους συνιστούσε ήταν το: «θάρσει, τέκνον», «θάρσει, θύγατερ», και τους ζητούσε να έχουν πίστη στον Θεό. Το θάρρος και η αισιοδοξία, η ελπίδα και η πίστη είναι τα απαραίτητα εφόδια στην ζωή μας. Όταν όλα τα πράγματα φαίνονται σκοτεινά, υπάρχει ελπίδα. Ο άνθρωπος που πιστεύει στον Θεό δεν φοβάται τίποτε, ούτε και αυτόν τον θάνατο. Η πίστη, το θάρρος, η ελπίδα, η αισιοδοξία, το νόημα ζωής, ο ψυχικός και πνευματικός πλούτος πρέπει να είναι τα βασικά μας εφόδια. Με αυτά ως Ορθόδοξοι Έλληνες, αλλά και με φιλότιμο αντιμετωπίσαμε όλες τις δυσκολίες της ζωής μας στο παρελθόν και εξήλθαμε νικητές από τις διάφορες κρίσεις που περάσαμε και με αυτά και πάλι θα νικήσουμε.

2. Αυτήν την περίοδο πρέπει να αναπτυχθεί σε μεγάλο βαθμό η φιλαλληλία, η φιλανθρωπία, η αλληλεγγύη, η προσφορά στους αδελφούς μας που έχουν ανάγκη. Κανείς δεν μπορεί να προφασισθεί ότι δεν τους γνωρίζει. Είναι δίπλα μας και τους συναντούμε καθημερινά. Είναι η χήρα γυναίκα, που ξενοδουλεύει για να μεγαλώσει τα παιδιά της• είναι ο άνεργος πατέρας, που πονάει επειδή δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες της οικογένειάς του• είναι ο ασθενής που δεν έχει ικανή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη• είναι ο μαθητής, ο φοιτητής, που δεν μπορεί να ικανοποιήσει τον πόθο του να σπουδάσει, όπως θα ήθελε• είναι ο πτυχιούχος που δεν μπορεί να αποκατασταθεί επαγγελματικά και να προσφέρει στην κοινωνία• είναι ο συνταξιούχος που στερείται τα αναγκαία για να αισθανθεί την θαλπωρή στην τρίτη ηλικία που βρίσκεται, και τόσοι άλλοι.
Έτσι, όσοι έχουν επάρκεια υλικών αγαθών πρέπει να προσφέρουν αυτοπροαίρετα ό,τι μπορούν περισσότερο στους αδελφούς τους εν Χριστώ που υποφέρουν. Πως μπορεί κανείς να αισθάνεται τον Θεό ως Πατέρα, όταν δεν αισθάνεται τον πλησίον του ως αδελφό; Οι Πατέρες της Εκκλησίας στα κηρύγματά τους, σε περιστάσεις παρόμοιες με τις δικές μας, ήλεγξαν δριμύτατα εκείνους που πλουτίζουν σε βάρος του λαού, αλλά και τους προέτρεψαν με δύναμη να βοηθούν τους πτωχούς συνανθρώπους τους. Αν διαβάσει κανείς τους λόγους του Μεγάλου Βασιλείου, του αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου, του αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου και άλλων Πατέρων εναντίον των πλουσίων, των τοκογλύφων, των σκληροκαρδίων, τότε θα διαπιστώσει την οξύτητα του πατερικού λόγου, αλλά και την ευαισθησία της εκκλησιαστικής ζωής. Για παράδειγμα, ο Μέγας Βασίλειος ελέγχει τους πλουσίους, που συγκεντρώνουν υλικά αγαθά αδικώντας τον λαό.

3. Τα πάθη της φιληδονίας, της φιλοδοξίας, της φιλαργυρίας-φιλοκτημοσύνης είναι εκείνα που οδηγούν τους ανθρώπους σε οικονομικές κρίσεις. Η ευμάρεια, η ευδαιμονία, η υπερκατανάλωση, είναι τα γενεσιουργά αίτια των οικονομικών κρίσεων. Βεβαίως, είναι σημαντικό να ζει κανείς «αξιοπρεπώς», από πλευράς υλικών αγαθών, αλλά όλα έχουν και τα όριά τους. Η εκκλησιαστική ζωή συνδέεται στενά με την ασκητικότητα και την ολιγάρκεια. Και οι Χριστιανοί πρέπει να ζουν με λιτότητα. Δυστυχώς όμως σε υπερκαταναλωτικές κοινωνίες δεν βιώνεται η άσκηση, που είναι η βάση της χριστιανικής ζωής. Λέγοντας δε άσκηση εννοούμε την καλή χρήση των υλικών αγαθών που είναι αναγκαία για την ζωή και όχι την συσσώρευση και την υπερκατανάλωση αυτών.
Επίσης, εκείνο που παρατηρείται στην σύγχρονη κοινωνία είναι ότι υφίσταται μεγάλη διάσταση μεταξύ της κατανάλωσης και της παραγωγής. Όταν μια χώρα αυξάνει τον βιοτικό τρόπο ζωής, χωρίς να παράγει, είναι φυσικό να οδεύει σε οικονομική κρίση. Αυτό συμβαίνει και στην οικογενειακή και την προσωπική μας ζωή. Όταν τα έξοδα είναι περισσότερα από τα έσοδα, όταν δαπανούμε χρηματικά ποσά σε ευδαιμονιστικές καταστάσεις και μάλιστα με δανεισμένα χρήματα, τότε δημιουργούνται οικονομικές κρίσεις.

4. Η ευθύνη της οικονομικής κρίσεως ανήκει και σε όσους κατά καιρούς διαχειρίζονται τα κοινά πράγματα, όταν δεν δίνουν σωστές κατευθύνσεις στον λαό, αλλά τον προκαλούν ακόμη περισσότερο• όταν δεν διαχειρίζονται καλά τους εισπραττόμενους φόρους, οι οποίοι πρέπει να είναι ανταποδοτικοί• όταν δεν ομιλούν την αλήθεια, δεν σέβονται τους ανθρώπους που τους εμπιστεύθηκαν και δεν λαμβάνουν μέτρα με υψηλό αίσθημα δικαιοσύνης. Η ευθύνη τους είναι μεγάλη, διότι κατά τον Μέγα Βασίλειο: «τα των αρχόντων κακά, συμφορά τοις αρχομένοις γίνεται».
Τέκνα εν Κυρίω αγαπητά,

Η Ιερά Σύνοδος αυτήν την περίοδο απευθύνεται σε όλους, Κληρικούς και λαϊκούς, άρχοντες και αρχομένους, και προσφέρει μήνυμα ελπίδας και αισιοδοξίας, θάρρους και πίστεως. Επί πλέον, παρακαλεί όλους να αποκτήσουν τον τρόπο της ζωής των πρώτων Χριστιανών που ζούσαν με κοινοκτημοσύνη και κοινοχρησία και προσέφεραν το περίσσευμά τους για τις ανάγκες των αδελφών τους. Συγχρόνως, η Ιερά Σύνοδος προσεύχεται στον Θεό να δίνη στους πολιτικούς οι οποίοι χειρίζονται τα δημόσια πράγματα, ιδίως αυτήν την κρίσιμη περίοδο, δύναμη, έμπνευση, σύνεση, εφευρετικότητα, αγωνιστικότητα, όχι μόνον για να βρουν λύσεις και να αντιμετωπίσει η Πατρίδα μας την κρίση, αλλά και για να βελτιώσουν και να εκσυγχρονίσουν τους κοινωνικούς θεσμούς, όπως και να αντιμετωπίσουν με περισσότερη ευαισθησία και δικαιοσύνη τους ανθρώπους εκείνους που είναι αναγκασμένοι να σηκώνουν δυσβάσταχτα φορτία.
Είναι δε ευνόητον ότι η Εκκλησία, που είναι ο μεγαλύτερος φιλανθρωπικός φορέας της Πατρίδας μας, με τα Ιδρύματα που λειτουργεί και την φιλανθρωπία που ασκεί, θα συνεχίσει, όσον είναι δυνατόν, να εργάζεται εντατικά για την ανακούφιση του λαού.
Ευχόμαστε στον Θεό, δια πρεσβειών της Παναγίας μας, να μας προστατεύει από κάθε κακό και να κατευθύνει τα διαβήματά μας «προς παν έργον αγαθόν».

Καλή Ανάσταση.

Ο Αθηνών Ι Ε Ρ Ω Ν Υ Μ Ο Σ, Πρόεδρος

† Ο Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου Ιερόθεος
† Ο Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου Δημήτριος
† Ο Βεροίας και Ναούσης Παντελεήμων
† Ο Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης Ανδρέας
† Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων
† Ο Νικαίας Αλέξιος
† Ο Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου Ιερόθεος
† Ο Ελασσώνος Βασίλειος
† Ο Φθιώτιδος Νικόλαος
† Ο Γυθείου και Οιτύλου Χρυσόστομος
† Ο Δημητριάδος και Αλμυρού Ιγνάτιος
† Ο Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Κύριλλος

Ο Αρχιγραμματεύς
† Αρχιμ. Κύριλλος Μισιακούλης
----------------------------------------------------------------------

ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2010, 22:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήταν ενδιαφέρον να αντιπαραθέσει κανείς την αντίδραση της Επίσημης Εκκλησίας στο καθόλα "πνευματικό" ζήτημα της φορολόγησης των εισοδημάτων της σε σχέση με την αντιμετώπιση που έτυχε από την επίσημη ιεραρχία η εθνική ντροπή που ονομάζεται "υπόθεση dvd Τζούλια".
Στην πρώτη περίπτωση, τα πνευματικά αντανακλαστικά των ιεραρχών μας αντέδρασαν άμεσα και οργίλα, άλλωστε σε τέτοια πνευματικής φύσεως ζητήματα είναι εξαιρετικά ευερέθιστοι. Στην άλλη περίπτωση, που αποτελεί όνειδος για την ελληνική κοινωνία (όσον αφορά την προσέγγιση της κοινής γνώμης, τη συμπεριφορά των πολιτών, αλλά και την καθαρά "παιδευτική" πλευρά του θέματος), η ιεραρχία αγνόησε επιδεικτικά το γεγονός, δίνοντας την εντύπωση μάλλον ότι το καταπίνει, παρά ότι αδιαφορεί, αν κρίνει κανείς από παλιότερες δράσεις της σε άλλα, κοινωνικής φύσεως, ζητήματα.
Ω καιροί, ω ήθη....

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2010, 23:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήταν ενδιαφέρον να αντιπαραθέσει κανείς την αντίδραση της Επίσημης Εκκλησίας στο καθόλα "πνευματικό" ζήτημα της φορολόγησης των εισοδημάτων της σε σχέση με την αντιμετώπιση που έτυχε από την επίσημη ιεραρχία η εθνική ντροπή που ονομάζεται "υπόθεση dvd Τζούλια".
Στην πρώτη περίπτωση, τα πνευματικά αντανακλαστικά των ιεραρχών μας αντέδρασαν άμεσα και οργίλα, άλλωστε σε τέτοια πνευματικής φύσεως ζητήματα είναι εξαιρετικά ευερέθιστοι. Στην άλλη περίπτωση, που αποτελεί όνειδος για την ελληνική κοινωνία (όσον αφορά την προσέγγιση της κοινής γνώμης, τη συμπεριφορά των πολιτών, αλλά και την καθαρά "παιδευτική" πλευρά του θέματος), η ιεραρχία αγνόησε επιδεικτικά το γεγονός, δίνοντας την εντύπωση μάλλον ότι το καταπίνει, παρά ότι αδιαφορεί, αν κρίνει κανείς από παλιότερες δράσεις της σε άλλα, κοινωνικής φύσεως, ζητήματα.
Ω καιροί, ω ήθη....



Καλησπέρα φίλε Κωστάκη,
Όσον αφορά τη φορολόγηση, μέσω της t.v. είδαμε δύο τάσεις στην εκκλησία. Η μία που αντιδρά κάθετα στη φορολόγηση θεωρώντας την υψηλή και η άλλη που δώρισε τους μισθούς των επισκόπων ώστε να βοηθήσουν και αυτοί όσο μπορούν....μάλιστα οι τελευταίοι επίσκοποι χαρακτηρίστηκαν ως "λαϊκιστές" από τους πρώτους.

Όσον αφορά την Τζούλια, τι κριτική να έκανε η εκκλησία?......με την ίδια λογική θα έπρεπε να κάνει κριτική σε όλες τις τσόντες.
Η προσέγγιση της κοινωνίας τι σ' ενόχλησε?....
Έχει συνηθίσει ο Έλληνας να τον τρώει εδώ και χρόνια....ε! άστον να χαζέψει και λίγο βλέποντας και το φυσιολογικό του πράγματος!!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 23:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγκύκλιος
Η Εκκλησία ενώ δεν προέρχεται από τον κόσμο, εργάζεται στον κόσμο

Από που προέρχεται άραγε ? Ουρανοκατέβατοι είναι ?
quote:
Εγκύκλιος
Όμως η Εκκλησία εργάζεται στην κοινωνία, χωρίς να κάνη πολιτική.

Το δημοψήφισμα για τις ταυτότητες δεν ήταν πολιτική παρέμβαση κατά τους ιεράρχες .
quote:
Εγκύκλιος
Ελέγχει και κρίνει την αμαρτία, αλλά αγαπά τον αμαρτωλό άνθρωπο.

Αλίμονο αν δεν τον αγαπούσε ! Θα έπρεπε να μισήσουν τους εαυτούς τους .
quote:
Εγκύκλιος
θέτει πνευματικούς στόχους, αλλά και απαλύνει τις πληγές των ανθρώπων, χρησιμοποιώντας κρασί και λάδι, υλικά που πράγματι καθαρίζουν και θεραπεύουν τις πληγές

Να ρε φίλε makfor που γκρινιάζεις , κρασί και λάδι θα δώσουν οι άνθρωποι για να ενισχύσουν τα ταμεία .
quote:
Εγκύκλιος
Αυτήν την περίοδο πρέπει να αναπτυχθεί σε μεγάλο βαθμό η φιλαλληλία, η φιλανθρωπία, η αλληλεγγύη, η προσφορά στους αδελφούς μας που έχουν ανάγκη. Κανείς δεν μπορεί να προφασισθεί ότι δεν τους γνωρίζει. Είναι δίπλα μας και τους συναντούμε καθημερινά. Είναι η χήρα γυναίκα, που ξενοδουλεύει για να μεγαλώσει τα παιδιά της• είναι ο άνεργος πατέρας, που πονάει επειδή δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες της οικογένειάς του• είναι ο ασθενής που δεν έχει ικανή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη• είναι ο μαθητής, ο φοιτητής, που δεν μπορεί να ικανοποιήσει τον πόθο του να σπουδάσει, όπως θα ήθελε• είναι ο πτυχιούχος που δεν μπορεί να αποκατασταθεί επαγγελματικά και να προσφέρει στην κοινωνία• είναι ο συνταξιούχος που στερείται τα αναγκαία για να αισθανθεί την θαλπωρή στην τρίτη ηλικία που βρίσκεται, και τόσοι άλλοι.
Έτσι, όσοι έχουν επάρκεια υλικών αγαθών πρέπει να προσφέρουν αυτοπροαίρετα ό,τι μπορούν περισσότερο στους αδελφούς τους εν Χριστώ που υποφέρουν.

Όσοι λοιπόν έχετε χρήματα να τα προσφέρετε για να σωθούμε !
quote:
Εγκύκλιος
Η εκκλησιαστική ζωή συνδέεται στενά με την ασκητικότητα και την ολιγάρκεια.


Βεβαίως ! Οι Mercedes τους είναι φτωχικές όπως και οι οδηγοί και οι υπηρέτες τους , το ίδιο και οι βίλες και οι πισίνες τους . Τα εκατομμύρια που έχουν στην άκρη για τα γεράματα είναι λιγοστά , και με λίγα λόγια δίνουν αυτοί πρώτοι το παράδειγμα της ασκητικότητας και της ολιγάρκειας .
quote:
Εγκύκλιος
Η Ιερά Σύνοδος αυτήν την περίοδο απευθύνεται σε όλους, Κληρικούς και λαϊκούς, άρχοντες και αρχομένους, και προσφέρει μήνυμα ελπίδας και αισιοδοξίας, θάρρους και πίστεως. Επί πλέον, παρακαλεί όλους να αποκτήσουν τον τρόπο της ζωής των πρώτων Χριστιανών που ζούσαν με κοινοκτημοσύνη και κοινοχρησία και προσέφεραν το περίσσευμά τους για τις ανάγκες των αδελφών τους. Συγχρόνως, η Ιερά Σύνοδος προσεύχεται στον Θεό να δίνη στους πολιτικούς οι οποίοι χειρίζονται τα δημόσια πράγματα, ιδίως αυτήν την κρίσιμη περίοδο, δύναμη, έμπνευση, σύνεση, εφευρετικότητα, αγωνιστικότητα, όχι μόνον για να βρουν λύσεις και να αντιμετωπίσει η Πατρίδα μας την κρίση, αλλά και για να βελτιώσουν και να εκσυγχρονίσουν τους κοινωνικούς θεσμούς, όπως και να αντιμετωπίσουν με περισσότερη ευαισθησία και δικαιοσύνη τους ανθρώπους εκείνους που είναι αναγκασμένοι να σηκώνουν δυσβάσταχτα φορτία.

Ορίστε τι άλλο θέλεις φίλε makfor ? Οι άνθρωποι μας έδωσαν τις ευχές τους , τις συμβουλές τους , και προσεύχονται εντελώς δωρεάν για την σωτηρία μας . Θέλεις μετά από όλες αυτές τις θυσίες να πληρώσουν και τους φόρους τους στο κράτος ??

Σα δεν ντρέπεσαι λίγο χριστιανομάχε . Ε! χριστιανομάχε !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2197266
Maintained by Digital Alchemy