ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΠΡΟΜΗΘΕΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 01:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ας παψουν το τρολλαρισμα

βαρεθηκαμε


Τι εννοείς ακριβώς;

Αν βαρέθηκες ξέρεις το δρόμο... μ'ελαφρά.

Edited by - Troll on 05/03/2007 01:21:31

_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
(βλ. σχετικό μήνυμα <<κάνε κλικ)
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 02:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dystixws to topic einai kapws megalo h mallon periexei megalo ogko pliroforias gia na mai pio akrivis. Opote ti dedomeni stigmi mou einai ligo dyskolo na apantisw se kapoies sygkekrimenes apopseis pou graftikan. Apla tha ithela na kanw mia genikoteri diapistwsi. file Hendrix pragmatika dineis tin entypwsi tou epanastati xwris aitia kai den pitheis gia tis protheseis sou (oi opoies fenontai na poikiloun apo post se post)
Sigoura to na dexomaste oti ola einai etsi opws ta vlepoume i mas ta plasaroun einai xazo...alla kai to na xrisimopoioume tin arnisi ws autoskopo(i mipws autoamuna?) se otidipote prokalei tin logiki mas einai eksisou, an oxi perissotero, xazo.
To na thewreis oti "katexeis tin gnwsi" kai oti oi kriseis sou einai ikanes na xairoun to sevasmo twn allwn apaitei toso katallili tekmiriwsi oso kai analogo upovathro...to opoio esy den deixneis na exeis...enw kai ta stoixeia pou parousiazeis(tekmiria) den dikaiologoun akrivws tis apopseis sou.

Y.G Den einai proswpiki epithesi i kati tetoio...einai apla i gnwmi mou sta osa egrapses (me mia sxetika "grigori" matia)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 03:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Entropy καταρχήν θα σου ζητήσουμε να γράψεις με ελληνικούς χαρακτήρες, καθώς δεν επιτρέπονται τα greeklish στα forums του ESOTERICA.
Αυτό βέβαια ισχύει, εάν πραγματικά μπήκες για να συμμετάσχεις στις συζητήσεις γενικότερα και σκοπός σου δεν ήταν να επιτεθείς προσωπικά εναντίον κάποιου συζητητή...

Αληθινά πιστεύεις πως μπορεί να ευσταθήσει το μήνυμά σου ως τεκμηριωμένη άποψη, τη στιγμή που περιέχει τόσες πολλές αντιφάσεις; Να σου δείξω τι εννοώ:

1).Εσύ ο ίδιος λες ότι είναι μεγάλος ο όγκος πληροφοριών στις οποίες έριξες μία γρήγορη ματιά, βγάζεις όμως κρίσεις για την άποψη ενός συνομιλητή σου (και μόνο), βασιζόμενος σε μία ελλειπή και επιφανειακή επεξεργασία, όπως καταλαβαίνουμε από τα λεγόμενά σου.

2).Γράφεις πως θα κάνεις μία γενικότερη διαπίστωση και η γενική αυτή διαπίστωση αφορά έναν συμμετέχοντα του θέματος ειδικά!

3).Αναφέρεσαι στην έλλειψη συνάφειας μεταξύ των διαφορετικών μηνυμάτων που έχει γράψει ο hendrix, ενώ συγχρόνως δηλώνεις πως η γνώμη σου προέκυψε από μία "σχετικά γρήγορη ματιά". Πως κατάφερες να διαπιστώσεις κάτι τέτοιο με μια γρήγορη ματιά;

4). Αναφερόμενος στον hendrix μιλάς για έλλειψη τεκμηρίων και υποβάθρου, ωστόσο ο hendrix έχει τεκμηριώσει τα γραφόμενά του με πλήθος κειμένων πληροφοριακού χαρακτήρα, πολύ χρήσιμες ομολογουμένως για οποιονδήποτε θέλει να κάνει μία επί της ουσίας μελέτη στο θέμα. Οπότε, μάλλον εσύ γράφεις ατεκμηρίωτα και παρεπιπτόντως - το δικό σου μήνυμα παραπέμπει περισσότερο σε κάποιον που θεωρεί ότι "κατέχει" κάποια γνώση, παρά του hendrix.

5). Κλείνοντας το μήνυμά σου, δηλώνεις πως δεν είναι προσωπική επίθεση, ωστόσο καταλογίζεις στον συνομιλητή σου έλλειψη υποβάθρου!

Τι λες;
Διατίθεσαι να κάνεις μία προσπάθεια, ώστε να ρίξεις φως στις ασάφιες και να διορθώσεις τις αντιφάσεις;
Αυτό σίγουρα χρειάζεται κάτι παραπάνω από μία γρήγορη ματιά...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 03:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Troll ήδη σίγουρα ξέρεις ότι οι χώροι συζήτησης του ESOTERICA δεν μπορούν να αποδεχτούν συμμετοχές με σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων και "κλίματος" προς διάφορες πλευρές, ούτε τέτοιες που να προωθούν την ιδιωτική "ατζέντα" ατόμων ή ομάδων σε βάρος της ελεύθερης έκφρασης των άλλων ανθρώπων.
Σου προτείνουμε να επανεξετάσεις τους σκοπούς και το είδος της συμμετοχής σου σ' αυτόν το χώρο.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 04:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη αμαλια (χωρις greeklish)
-Να σαι σιγουρη πωσ σκοπος μου δεν ηταν να επιτεθω προσωπικα στον Hendrix, και πωσ αν βρισκω ενδιαφεροντα θεματα θα βλεπεις συχνα το ονομα μου σε καποιο post (δεν ειναι απειλη αυτο )
-Η αληθεια ειναι οτι λεγοντας "με μια γρηγορη ματια" εννοω οτι δεν εξετασα καθε παραπομπη...και για να γινω πιο συγκεκριμενοσ, μερικα link ασ πουμε δεν λειτουργουσαν , οποτε δεν εκανα καποια προσπαθεια να βρω το περιεχομενο τουσ με αλλο τροπο. Αυτο δεν σημαινει πως δεν διαβασα οτι γραφτηκε, απλα ισωσ να υπαρχουν καποιεσ παραπομπες που δυσυχως δεν μπορεσα να ακολουθησω και ετσι να εχασα καποιο κομματι πληροφοριας (το οποιο ομωσ δεν πιστευω οτι μπορει να ειναι τοσο περιεκτικο ωστε να αλλαξει την εικονα που σχηματισα * ). Σκοπος αυτης τησ υποσημειωσης δεν ηταν να μειωσω την σοβαροτητα τησ αποψης μου οπωσ πολυ ευκολα μπορεισ να φανταστεις, απλα να δηλωσω οτι κατι μπορει να μου "ξεφυγε"
-Οσον αφορα το "γενικη" διαπιστωση, εξαρταται πως το βλεπεις...γενικη διαπιστωση πανω στο θεμα καθεαυτο η' πανω σε αυτα που γραφτηκαν?Λοιπον απο τη στιγμη που το μεγαλυτερο μερος των post ανηκουν στον Hendrix και η συζητηση του θεματοσ εχει ακολουθησει την ροη που , αθελα του ισως , εκεινος εχει επιβαλει, πιστευω πωσ ο ορος "γενικη" δικαιολογειται. Απο κει και περα να εσυ το εξελαβες διαφορετικα , ισωσ ειναι δικο σου λαθος ...η' δικη μου κακη επιλογη
-Τα "τεκμηρια" του Hendrix ειναι πολλα...ο σκοποσ τουσ μαλλον δεν ειναι ξεκαθαροσ...
-Πιστεψε με δεν θεωρω πως κατεχω καμια γνωση και αυτο ειναι κατι που κατα τη γνωμη μου λιγοι ανθρωποι θα μπορουσαν να ισχυριστουν...λαμβανοντας παντα τη γνωση σαν μια γενικοτερη εννοια και ενα αποτελεσμα αναζητησης σε πολλαπλα επιπεδα και οχι την μοντερνα οπτικη της υπερεξειδικευσης σε καποιο τομεα
-Αληθεια θα με αντιμετωπιζες με τον ιδιο τροπο αν δεν ηταν το πρωτο μου post?
-Να προσθεσω οτι λογω και τησ προχωρημενης ωρασ η δευτερη αναγνωση θα γινει αυριο...οποτε αν δω οτι ειμαι τοσο λαθος οσο μου καταλογιζεις , να σαι σιγουρη οτι θα διορθωσω το post μου. Η απαντηση αυτη απλα δοθηκε απο τωρα για να σε βοηθησω (και οχι μονο εσενα) να κατανοησεις το σκοπο μου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 04:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγνωμη αλλα δεν ηξερα πωσ να κανω edit το post μου οποτε συμπληρωνω εδω τον αστερισκο (*)

* Το λεω με τη λογικη πωσ αν κατι απο αυτα ηταν τοσο σηματνικο, θεωρω πως θα εκανε τον κοπο (σε οποιον και αν ανηκε το post) να το κανει ενα copy paste αν επροκειτο για κειμενο. Να διευκρινισω οτι τσεκαρα αρκετα απο τα links, απλα οχι ολα, και αυτο για τεχνικους λογουσ κυριωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 08:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχθές το απόγευμα κατάφερα κι είδα το video που μας παρέθεσε ο φίλος Γιώργος στο μήνυμα του στις 02/03/2007, 23:56:25 παρά την - ομολογουμένως - μεγάλη διάρκεια του (51 λεπτά).

Στην αρχή με νανούρισε η ομιλία της παρουσιάστριας...
Χεχε!

Στην πορεία είδα το βίντεο από την ομιλία της νεαρής Προμηθέας και προσπάθησα να καταλάβω μερικά πράγματα για την όλη υπόθεση, έχοντας κατά νου και τα λόγια της παρουσιάστριας αλλά και τα όσα εξέφραζε η 15χρονη κοπέλα.
Η αλήθεια είναι πως στην ομιλία της έκανε αρκετά συντακτικά και γραμματικά λάθη, κάτι το οποίο απέδωσα στο τρακ που μπορεί να είχε μπροστά στο ακροατήριο.
Δε μπορώ όμως να αρνηθώ πως αυτό που σκεφτόμουν εκείνη την ώρα - και το κάνω ακόμα - είναι ότι ο λόγος που εκφώνησε μπορεί να μην ήταν καν δικός της.
Μπορεί να γράφτηκε από τους γονείς της, μπορεί να γράφτηκε από κάποιους άλλους...

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου Mercury σε αυτό που αναφέρει:

quote:
Η νεοελληνική ιλαροτραγωδία που παίχτηκε σε αυτή την αίθουσα είναι μια ακόμα απόδειξη αυτού του "καταραμένου" διχασμού. Η μικρή-μεγαλοφυία Προμηθέα ήταν πρωταγωνίστρια μεν,αλλά πρωταγωνίστρια σε ένα έργο που γράψαν άλλοι γιαυτην. Γιατί και οι γονείς της που "κατάφεραν" και έστρεψαν το μυαλό της μικρής στον ένα απο τους δύο "πόλους",σε τόσο μικρή ηλικία, ήξεραν τι θα έλεγε η κόρη τους,και οι "άλλοι" επίσης ήξεραν τις απόψεις της μικρής, με τα 4 αρχαιοελληνικά ονόματα.Απλά ελπίζαν ότι θα "σεβαστεί" την εκδήλωση τους και θα παρουσιαστεί "ήπια" λέγοντας και κανα καλο λόγο για καποιο "δικο" τους.Και που ξέρεις, ίσως να κατάφερναν να την παρουν και στο δικό τους "στρατόπεδο" κάποια στιγμή...Το απόλυτο ΘΕΑΤΡΟ...

Το γεγονός πως ένα κορίτσι 15 ετών έχει 4 αρχαιοελληνικά ονόματα, έχει μάθει να γράφει σε άπταιστη καθαρεύουσα κι αρχαΐζουσα ελληνική γλώσσα και το πάθος που είχε για την Ελληνική Ιστορία, θα έπρεπε να κάνει τουλάχιστον τους υπευθύνους της ομιλίας να αναρωτηθούν και για το περιεχόμενο της ομιλίας της αλλά και για το τι θα συνέβαινε.
Εμένα προσωπικά δε μου έδωσε η νεαρή κοπέλα να καταλάβω πως είχε συναίσθηση της αντίδρασης που προκλήθηκε εξαιτίας της.

Δεν θα κρίνω αν τα λεγόμενα της είναι σωστά ή όχι, αυτό είναι στην δικαιοδοσία του καθένα να το κρίνει αναλόγως με το αν επιθυμεί να εξετάσει τα πράγματα όπως αυτά μπορεί να είναι.
Εξετάζω ότι αυτή η κοπέλα στάλθηκε να κάνει μια ομιλία στο στόμα του λύκου...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 11:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

hendrix

o Σκαριμπας δεν ηταν ιστορικος


και δεν τον θεωρεις αντικειμενικο, ε?

ουτε ο ανωνυμος Ελλην της Ελληνικης Νομαρχειας ηταν (να αρχισω να ριχνω αποσπασματα που δικαιωνουν την Προμηθεα?)


quote:

ο Καζαντζακης δεν ηταν αντιχριστιανος


απλα αφορισμενος απο την εκκλησια γιατι ετρωγε τα νυχια του...


quote:

κι εγω ειπα και αλλα και εδωσα και λινκ για αναφορα, ενημερωση και σχολιασμο


εκανες το "ιερο" καθηκον σου υπερασπιζομενος τα "ελληνοχριστιανικα" ιδεωδη και την ιστορια που εγραψαν οι νικητες οπως τους βολευε, αποκαλωντας τον Ιουλιανο αποστατη και τον Κωνσταντινο μεγα

αντε να αναψεις κανα κερι τωρα για να συγχωρεθουν οι αμαρτιες των δολοφονων που κατεσφαξαν μεσα στην αγια σοφιά (οπου κατεφυγαν ικετες για να γλυτωσουν) τους Ελληνες Εθνικους απο την Πελλοπονησο που πηγαν εθελοντικα να βοηθησουν στην υπερασπιση της Πολης


quote:

επιτελους ας αρχισουν το σοβαρο διαβασμα μερικοι μερικοι


το σοβαρο διαβασμα απαιτει τα ματια ανοικτα!

ανοιξε τα επιτελους


quote:

ας παψουν την επιλεκτικη διαστρεβλωση, τα ad hominem επιχειρηματα εναντιον μελων τα οποια δεν γνωριζουν και τις καταιγισμο φτηνων δικαιολογιων


απαξιεις και υποτιμας ανθρωπους επειδη δεν συμφωνουν μαζι σου

αυτο λεγεται φασιστικη νοοτροπια, αλλά εσενα προφανως σου επιτρεπεται να το κανεις...


quote:

βαρεθηκαμε


ποιοι βαρεθηκατε?

γιατι εμεις βαρεθηκαμε μονο εσενα...


quote:

Entropy

file Hendrix pragmatika dineis tin entypwsi tou epanastati xwris aitia kai den pitheis gia tis protheseis sou (oi opoies fenontai na poikiloun apo post se post)
Sigoura to na dexomaste oti ola einai etsi opws ta vlepoume i mas ta plasaroun einai xazo...alla kai to na xrisimopoioume tin arnisi ws autoskopo(i mipws autoamuna?) se otidipote prokalei tin logiki mas einai eksisou, an oxi perissotero, xazo.

To na thewreis oti "katexeis tin gnwsi" kai oti oi kriseis sou einai ikanes na xairoun to sevasmo twn allwn apaitei toso katallili tekmiriwsi oso kai analogo upovathro...to opoio esy den deixneis na exeis...

enw kai ta stoixeia pou parousiazeis(tekmiria) den dikaiologoun akrivws tis apopseis sou.


ουπς!

δεν λενε τετοια για τον χεντριξ!!!

τωρα θα σε περασουν για φιλο μου, αρα βιετκονγκ-κομιτατζη βοσκο μαυρων προβατων


quote:

amalia

Αυτό βέβαια ισχύει, εάν πραγματικά μπήκες για να συμμετάσχεις στις συζητήσεις γενικότερα και σκοπός σου δεν ήταν να επιτεθείς προσωπικά εναντίον κάποιου συζητητή...


γιατι το να κανεις κριτικη στον χεντριξ ειναι σοβαρο παραπτωμα εδω μεσα

το γνωριζουμε πολυ καλα απο το παρελθον


quote:

4). Αναφερόμενος στον hendrix μιλάς για έλλειψη τεκμηρίων και υποβάθρου, ωστόσο ο hendrix έχει τεκμηριώσει τα γραφόμενά του με πλήθος κειμένων πληροφοριακού χαρακτήρα, πολύ χρήσιμες ομολογουμένως για οποιονδήποτε θέλει να κάνει μία επί της ουσίας μελέτη στο θέμα. Οπότε, μάλλον εσύ γράφεις ατεκμηρίωτα και παρεπιπτόντως - το δικό σου μήνυμα παραπέμπει περισσότερο σε κάποιον που θεωρεί ότι "κατέχει" κάποια γνώση, παρά του hendrix.


τι σου ειναι ο χεντριξ ειπαμε αμαλια μου?

ξαδελφος ή μπατζανακης?


quote:

Dying_Incubus

Δε μπορώ όμως να αρνηθώ πως αυτό που σκεφτόμουν εκείνη την ώρα - και το κάνω ακόμα - είναι ότι ο λόγος που εκφώνησε μπορεί να μην ήταν καν δικός της.
Μπορεί να γράφτηκε από τους γονείς της, μπορεί να γράφτηκε από κάποιους άλλους...


υποτιμας ενα παιδι θαυμα φιλτατε, μονο και μονο επειδη ακριβως ειναι ακομη παιδι

γιατι να μην ειναι ικανη να γραψει εναν τετοιο λογο?


quote:

Γιατί και οι γονείς της που "κατάφεραν" και έστρεψαν το μυαλό της μικρής στον ένα απο τους δύο "πόλους",σε τόσο μικρή ηλικία


ρε παιδια, εγω ειχα χριστιανους γονεις και παρολλα αυτα δεν ενιωσα ποτε χριστιανος - δεν οφειλεται στην επιροη των γονιων μου ο τροπος σκεψης και αντιληψης μου

οσο για την ιστορια, ακομη και σε εκεινη που μαθαιναμε εμεις στο δημοτικο, φαινοταν ο βιαιος εκχριστιανισμος των Ελληνων απο τους Ρωμαιους που τους βολευε σαν θρησκεια στην πολιτικη τους

αλλά υπαρχουν και πρακτικοτατες αποδειξεις: οι ναοι των προγονων μας βρισκονται ισοπεδωμενοι κατω απο τις χριστιανικες εκκλησιες


quote:

Το γεγονός πως ένα κορίτσι 15 ετών έχει 4 αρχαιοελληνικά ονόματα, έχει μάθει να γράφει σε άπταιστη καθαρεύουσα κι αρχαΐζουσα ελληνική γλώσσα και το πάθος που είχε για την Ελληνική Ιστορία, θα έπρεπε να κάνει τουλάχιστον τους υπευθύνους της ομιλίας να αναρωτηθούν και για το περιεχόμενο της ομιλίας της αλλά και για το τι θα συνέβαινε.


μα την καλεσαν σαν παιδι θαυμα

μονο που δεν γνωριζαν απ ο,τι φαινεται οτι τα παιδια ειναι εξυπνα και σκεπτομενα


quote:

Εμένα προσωπικά δε μου έδωσε η νεαρή κοπέλα να καταλάβω πως είχε συναίσθηση της αντίδρασης που προκλήθηκε εξαιτίας της.


δεν πηγε να προκαλεσει, πηγε να πει την Αληθεια

και εφυγε με το κεφαλι ψηλα!


quote:

Δεν θα κρίνω αν τα λεγόμενα της είναι σωστά ή όχι,


γιατι, δεν μπορεις να διαμορφωσεις προσωπικη αποψη, ή δεν πρεπει?

δεν ταβγαλε απ το μυαλο της, ανεφερε συνεχως ονοματα - μεσω των λογων της κρινεις και αυτους


quote:

αυτό είναι στην δικαιοδοσία του καθένα να το κρίνει αναλόγως με το αν επιθυμεί να εξετάσει τα πράγματα όπως αυτά μπορεί να είναι.


δικαιοδοσια του χεντριξ μονο θελεις να πεις...


quote:

Εξετάζω ότι αυτή η κοπέλα στάλθηκε να κάνει μια ομιλία στο στόμα του λύκου...


συμφωνω και ελπιζω να μην εχει την τυχη της Υπατιας

πολλοι απο το κοινο (αλλά και απο την κοινωνια), εδειξαν οτι ευχαριστως θα επαναλαμβαναν την ιστορια


ΥΓ. μπορει να εχουμε φτασει στο 2007, αλλά παρα πολλοι εξακολουθουν και ζουν στον μεσαιωνα


Υπατια

Η Εθνομάρτυρας και Φιλόσοφος Υπατία ήταν θυγατέρα του μαθηματικού και Φιλοσόφου Θέωνος.

Αν και υπάρχουν αρκετές αμφιβολίες για την ακριβή ημερομηνία γεννήσεώς της, η πιό πιθανή είναι το +370.

Σπούδασε μαθηματικά κάτω από την καθοδήγηση του πατρός της.

Για να ολοκληρώσει τις σπουδές της έπεισε τον πατέρα της να την στείλει στην Αθήνα, όπου παρακολούθησε μα-θήματα στην σχολή του Πρόκλου και επηρεάστηκε βαθύτατα από τη διδασκαλία του. Παραδίδεται ότι ο Πρόκλος διέκρινε μεταξύ των μαθητών του την Υπατία, όχι μόνο για την διαλεκτική της οξύτητα, αλλά και για την στέρεη μαθηματική της σκέψη.

Ολοκλήρωσε τις σπουδές της στην σχολή του Ιεροκλέους.

Η φήμη της ως σπουδαίας Φιλοσόφου διαδόθηκε μεταξύ των νέων συμμαθητών, στους οποίους άρχισε κατ’ ιδίαν να διδάσκει τη θεωρία του Πλωτίνου και τη μέθοδο του διδασκάλου της Πρόκλου, την οποία είχε βαθύτατα αφομοιώσει.

Και στις δύο σχολές έγινε αντικείμενο λατρείας για το εξαίσιο πνευματικό και σωματικό της κάλλος.

Το θάρρος, η παρρησία, η διαλεκτική δύναμη και η σπάνια αναλυτική ικανότητα την καθιέρωσαν στις συνειδή-σεις των συγχρόνων της. Μετά τις σπουδές της στις νεοπλατωνικές σχολές του Πρόκλου και του Ιεροκλέους επέστρεψε στην Αλεξάνδρεια, όπου επίσης διέπρεψε ως επικεφαλής φιλοσοφικής και μαθηματικής σχολής, δεδομένου ότι η επίδοσή της στα μαθηματικά και την γεωμετρία υπήρξε κορυφαία.

Η φήμη της δρασκέλισε τα τοπικά σύνορα της Αλεξανδρινής σχολής και έφτασε ως την σχολή της Αντιοχείας, την οποία σε μεγάλο βαθμό επηρέασε.


Η Υπατία έγινε επικεφαλής της Πλατωνικής Σχολής της Αλεξανδρείας γύρω στο +400. Δίδασκε μαθηματικά και φιλοσοφία και ειδικώτερα τον Νεοπλατωνισμό.
Βάσισε την διδασκαλία της πάνω στον Πλωτίνο και τον Ιάμβλιχο.

Περιγράφεται από όλους τους σχολιαστές ως χαρισματική καθηγήτρια.

Η Υπατία ήταν η τελευταία μεγάλη μαθηματικός και Φιλόσοφος της Αλεξανδρείας.

Με το να γράψει ένα υπόμνημα στα Κωνικά του Απολλωνίου του Περγαίου όπου μίλαγε για τις κωνικές τομές από ένα επίπεδο έκανε την γεωμετρία προσιτή στους φοιτητές της.

Δίδασκε Έλληνες και χριστιανούς. Μεταξύ των μαθητών της ήτο και ο χριστιανός Συνέσιος της Κυρήνης.

Δίδασκε σύμφωνα με τον Φιλοστόργιο στην Νεοπλατωνική Σχολή της πόλεως από ηλικίας 25-30 ετών.

Υπήρξε πνευματική μητέρα αρκετών προσωπικοτήτων της Αλεξανδρείας, λ.χ. Ευοπτίου, Ησυχίου, Ολυμπίου, Ερκουλιανού, Τρωίλου, Ιεροκλέους.

Άνθρωποι απ’ όλες τις πόλεις ερχόντουσαν να την ακούσουν και να μάθουν απ’ αυτήν.

Ξεπέρασε ακόμη και την φήμη του πατρός της. Οι πηγές αντιφάσκουν στο αν ήτο παντρεμένη ή όχι. Ο Δαμάσκιος λέει ότι σύζυγός της ήταν ένας σημαντικός άντρας, επίσης φιλόσοφος, ο Ισίδωρος.

Η συμβολή της Υπατίας στην ανάπτυξη των μαθηματικών και ειδικότερα της γεωμετρίας υπήρξε αναμφισβήτητη σε βαθμό, που οι σύγχρονοί της, αλλά και οι μεταγενέστεροι συγγραφείς να την ονομάζουν Γεωμετρική. Μεγάλος θαυμασμός διαποτίζει τα κείμενα των συγγραφέων τούτων και για τις επιδόσεις της σε τομείς τεχνικούς ή σχετι-κούς με ζητήματα μηχανικά.

Εφηύρε διάφορα επιστημονικά όργανα: όργανο για απόσταξη του ύδατος, όργανο για την μέτρηση του ειδικού βάρους του ύδατος, έναν αστρολάβο.


Η Υπατία συνέγραψε πολλά έργα, από τα οποία φαίνεται η ευρυμάθειά της.
Οι τίτλοι των κυριοτέρων έργων της είναι: Υπόμνημα εις Διόφαντον, ο οποίος υπήρξε περίφημος προγενέστερός της μαθηματικός.

Υπόμνημα στα Κωνικά, του Απολλωνίου του Περγαίου, που ήταν επίσης διαπρεπής μαθηματικός.

Αστρονομικός Κανών.

Γνωστά, επίσης είναι τα «Σχόλια» στο αστρονομικό σύστημα του Πτολεμαίου.

Όμως τα συγγράμματα της Υπατίας τα έκαψαν οι χριστιανοί μαζί με το σώμα της.


Το +412 ο χριστιανός Κύριλλος έγινε «πατριάρχης» Αλεξανδρείας. Ο ρωμαίος έπαρχος της Αλεξανδρείας Ορέστης παρακολουθούσε τα μαθήματα της Υπατίας και ως εκ τούτου ο Κύριλλος τον θεώρησε εχθρό του. Η Υπατία έγινε το κέντρο προσοχής και θεωρήθηκε ως υπεύθυνη για τα εθνικά φρονήματα του Ορέστου.


Σύμφωνα με τον Σωκράτη τον σχολαστικό δολοφονήθηκε από τον χριστιανικό όχλο με επικεφαλής τον χριστιανό αναγνώστη Πέτρο.

Η δολοφονία της σχεδιάσθηκε από τον Κύριλλο που θεωρούσε απειλή της δικτατορίας του την ευρυμάθειά της.

Η δολοφονία της θεωρείται ορόσημο διότι από τότε αρχίζει ο χριστιανικός μεσαίωνας και την απαγόρευση της επιστήμης για 1000 περίπου χρόνια.


Το επόμενο πρωί όταν η Υπατία εμφανίσθηκε για να πάρει το άρμα της μπροστά στην οικία της, ξαφνικά πεντακόσιοι στρατοκαλόγεροι από την αιγυπτιακή έρημο, την κατέβασαν από το άρμα της και τραβώντας την από τα μαλλιά, την πήγαν μέσα στην εκκλησία του αγίου μιχαήλ.

Αυτά τα ανθρωποειδή, με επικεφαλή κάποιον χριστιανό αναγνώστη ονόματι Πέτρο ο οποίος ήτο το δεξί χέρι του Κυρίλλου, την έγδυσαν και άρχισαν να την γδέρνουν ζωντανή με κοφτερά κεραμίδια.

Το αίμα πιτσίλισε στους τοίχους, εξαιτίας της βίας με την οποία τα χριστιανικά κτήνη την βασάνιζαν.

Μετά άρχιζαν να κομματιάζουν το κορμί της.

το πληρες κειμενο υπαρχει εδω:
http://www.johnniebegood.gr/istoria/ypatia.htm


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 11:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ jonniebegood, δεν υποτίμησα κανένα παιδί.
Αναφέρω τις σκέψεις που έκανα βλέποντας το βίντεο που παρέθεσε ο Γιώργος.
Προσωπική άποψη για τα λεγόμενα της φυσικά και μπορώ να διαμορφώσω κι έχω ήδη διαμορφώσει εδώ και χρόνια, όσον αφορά τα συγκεκριμένα ζητήματα.
Μάλιστα τις έχω εκφράσει αρκετές φορές και σε κάποια θέματα των Forums, δεν βρίσκω όμως το λόγο να το κάνω σ' ένα θέμα όπου το ζητούμενο του δεν είναι ακριβώς αυτό.

Τέλος, στο μήνυμα μου δεν αναφέρθηκα στο μέλος hendrix.
Δεν βρίσκω το λόγο που το κάνεις εσύ λοιπόν...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 12:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ πάντως το βλέπω από την πλευρά της Προμηθέα(ς-?)

αυτή είναι αρκετά πιο έξυπνη από μένα,σκέφτεται με μαθηματικό τρόπο,
έχει πιο ανεπτυγμένη την κριτική ικανότητα από μένα,
έλαβε καλύτερη μόρφωση και παιδεία από μένα...

...έχει γενικά πολλά στοιχεία που την κάνουν πολύ καλύτερο άνθρωπο από μένα,τόσο ατομικά όσο και κοινωνικά...

άρα ,ίσως να συμφωνήσω με τον jbg, που λέει "γιατί να μην μπορεί να γράψει αυτή το λόγο που εκφώνησε ?"

στην αντίθετη περίπτωση,αν δηλαδή κάποιος άλλος έγραψε το λόγο για πάρτη της,
τότε διαφωνώ με την τακτική,αλλά συμφωνώ -ξανά- πλήρως με το πνεύμα των γραπτών

σίγουρα όμως,η Προμηθέα είναι η τελευταία που πρέπει να ρίξουμε ευθύνες

τι λες κι εσύ hendrix ??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 14:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να κανω μια πρατηρηση...κανεις δεν εχει σχολιασει το οτι τα 4 αρχαιοελληνικα ονοματα το κοριτσακι δεν τα κληρονομησε απο τους "αρχαιολατρες" γονεις της αλλα τα απαιτησε η ιδια. Τωρα αν αυτο χαλαει τις θεωριες καποιων περι τησ πληρους χειραγωγησης της νεαρης απο τους γονεις της,δεν το ξερω. Σιγουρα πιστευω ομως οτι δεν βλεπουν την κορη τους σαν παιχνιδι ωστε να της αλλαζουν ονοματα κατα τις τρεχουσες ασχολειες τους η' πεποιθησεις

πηγες: http://www.helenair.com/articles/2005/05/01/sunday/c01050105_03.txt

και πιο συγκεκριμενα :
A year ago, Promethea went to court to formally change her name from Jasmine Li Lysistrata to something that better reflected her aspirations and personality. She chose heroic, feminist names from Greek mythology. She picked Pythaitha, which means oracle, she said, because ‘‘I kind of think I've got something important to do, like fulfilling an oracle.''

-φιλε αγνοων , προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η ποιοτητα ενος ανθρωπου δεν αντανακλαται στισ σπουδες του ουτε στο επιπεδο του iq του.Παρ'ολα αυτα πιστευω οτι απλα θεσ να δειξεις την εκτιμηση σου σε αυτο που εκανε μια τοσο μικρη κοπλεα, και το χρησιμοποιεις με αυτο το σκοπο.

-jbg η αληθεια ειναι οτι ειμαι καινουριος εδω και δεν εχω ιδεα για τις σχεσεις μεταξυ των μελων... ουτως η αλλωσ ελαχιστα με ενδιαφερει. Απλα ενδιαφερομαι να ακουω τισ αποψεις των αλλων σε καποια θεματα, οποιεσ και αν ειναι, απο κει και περα αναλογα με την ποιοτητα τους μπορω να κρινω (σε ενα βαθμο) αν χρειαζεται να τις λαμβανω υποψην μου η' να τις αγνοω...
Μα ειμαι βιετκογκ -καμικαζι βοσκος μαυρων προβατων
Οσον αφορα το ποιοι ειναι οπαδοι του Hendrix εδω μεσα ...ε τι να κανουμε...αλλοι να φανταστεις ακουν Νταλαρα

Edited by - Entropy on 05/03/2007 14:43:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2007, 19:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aρχικά να πω ότι η κοπέλλα είναι αξιοθαύμαστη για την πρόοδο και το μυαλό της.

Για τα υπόλοιπα να πω ότι τα άκρα και ο φανατισμός δεν οδηγούν στην αλήθεια.

Ορισμένα γεγονότα δεν μπορούμε να αρνηθούμε ότι έγιναν. Και ναοί γκρεμίστηκαν, και έργα τέχνης καταστράφηκαν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην γίνεται αυτό ιστορικά αποδεκτό από την πλευρά του Χριστιανισμού.

Είναι σαν το αλάθητο του πάπα που πέρασαν 500 χρόνια για να παραδεχτεί ότι ήταν λάθος που κάηκε ο ΤΖΟΡΝΤΑΝΟ ΜΠΡΟΥΝΟ από την ιερά εξέταση.

Παρά το μήνυμα του Ιησού η θρησκεία του χριστιανισμού, όπως και να το κάνουμε, είτε στην Βυζαντινή εποχή, είτε στις σταυροφορίες, είτε στην περίπτωση των ινδιάνων δεν δίστασε σε παραλλήρημα φανατισμού να σκοτώσει, να βασανίσει, να εξαφανίσει ολόκληρες φυλές.

Το να πεις ήταν λάθος, είναι πολύ πιο ώριμο από το να πεις τί κάναν οι άλλοι τότε ή τότε ή τότε.

Αλλοστε τώρα εξουσία είναι ο Χριστιανισμός οπότε είναι φυσικό να δέχεται κριτική για το τί έκανε για να καθιερωθεί στο πέρασμα των αιώνων.

Ωστόσο ας μην αφήσουμε να περάσει έτσι το μηνυμα του Μέρκιουρι με το οποίο συμφωνω απόλυτα. Ας το ξαναδιαβάσουμε...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 00:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 00:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 02:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Troll απ' ότι βλέπoυμε, ούτε σκέφτηκες ούτε επανεξέτασες τίποτε, αλλά εξακολουθείς στο ίδιο καταστροφικό μοτίβο, και με την ίδια αντιδημιουργική στάση.
Τελευταία προειδοποίηση.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 02:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

gretel

Αλλοστε τώρα εξουσία είναι ο Χριστιανισμός οπότε είναι φυσικό να δέχεται κριτική για το τί έκανε για να καθιερωθεί στο πέρασμα των αιώνων.


συμφωνω με οσα ειπες καλη μου γκρετελ, αλλά να κανω μια διευκρινιση?

οι προγονοι μας δεν επεβαλαν ποτε την θρησκευτικη τους αντιληψη στους αλλους.

δεν εκαναν θρησκευτικους πολεμους και δεν προσπαθησαν ποτε να διαδωσουν οποιαδηποτε θρησκεια.

αντιθετως ο εβραϊσμος και οι αιρεσεις του (χριστιανισμος, ισλαμισμος) επικρατησαν όπου επικρατησαν, με την βια.

οι εχοντες την Πατρωα θρησκευτικη αντιληψη και κοσμοθεαση Ελληνες, δεν αποζητουν την τιμωρια των σφαγεων, δεν αποζητουν να γκρεμιστουν οι εκκλησιες και να ανεγερθουν ξανα οι αρχαιοι ναοι,
αποζητουν ανεξιθρησκεια, αποζητουν διαχωρισμο πολιτικης εξουσιας και εκκλησιας, αποζητουν ιστορικη δικαιωση, αλλά πανω απ ολα αποζητουν να αποκτησουν οι συγχρονοι Ελληνες την ευρεια αντιληψη και Παιδεια που χρειαζεται η Ελευθερια για να υπαρξει

η Προμηθεα ειπε την Αληθεια μονο γιατι ηθελε να πει την Αληθεια

οποιος εχει αυτια και ματια ανοικτα, κατανοει


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 10:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
entropy,
αν και δεν κατάλαβα ακριβώς αυτό που μου λες στο μήνυμά σου,
να σου απαντήσω μόνο ότι δεν κρίνω τους ανθρώπους
με βάση τη μόρφωσή τους
και νομίζω κανένας εδώ μέσα δε το κάνει αυτό

εγώ εννοώ ότι είτε έγραψε η ίδια η κοπέλα το λόγο
είτε της τον έγραψαν,
είναι η τελευταία που πρέπει να της επιρρίψουν "ευθύνες"
................................................................

(εγώ περιμένω και την τοποθέτηση του hendrix στην παρατήρηση που έκανα στο προηγούμενο μήνυμά μου)
................................................................

είναι αλήθεια πάντως ότι η Προμηθέα έγινε θέμα σε όλα σχεδόν τα φόρα

πρώτη φίρμα για τώρα,αλλά γρήγορα θα ξεχαστεί κι αυτήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 15:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
johnniebegood:
οι προγονοι μας δεν επεβαλαν ποτε την θρησκευτικη τους αντιληψη στους αλλους.

συμφωνώ γι΄αυτό πιστεύω ότι τα θεοκρατικά καθεστώτα κινδυνεύουν πολύ πιο πολύ να γίνουν φασιστικά και να προβούν σε αιματηρούς πολέμους, γιατί είναι πολύ ευκολότερο να φανατιστούν και να ψαλιδίσουν σιγά σιγά το φιλοσοφικό μέρος της θρησκείας και να παραμείνουν στείρα δογματικά και ετοιμοθάνατα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 19:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε Hendrix, δεν υπάρχει μεγαλύτερος τυφλός και κουφός από αυτόν που δεν θέλει να δει και να ακούσει.

Τι κι αν παρέθεσες όλες τις σχετικές ιστοσελίδες;
Τι κι αν παράθεσες τις σχετικές επιστολές προς τον Δαυλό;

Το κοριτσάκι, με τη “δαυλοκαμωμένη/δαυλοκατευθυνόμενη” ομιλία της, λίγο έλειψε να μας πει ότι και οι δεινόσαυροι πρωτοπαρουσιάστηκαν στην Ελλάδα και μιλούσαν ελληνικά!!!

Το γεγονός ότι το όλο συμβάν αυτό χάιδεψε τα αυτιά ορισμένων και ικανοποίησε τα όποια απωθημένα τους, δεν τους αφήνει να κρίνουν με ψυχραιμία (το αν είπε αλήθειες ή όχι, είναι άλλο θέμα) και να δουν ότι το κοριτσάκι αυτό έγινε το "εργαλείο" ορισμένων πονηρών που δεν έδωσαν δεκάρα τσακιστή για το τι αντίκτυπο θα είχε στον ψυχικό της κόσμο η αναμενόμενη αρνητική αντιμετώπιση από το κοινό που θα παρακολουθούσε την ομιλία της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 21:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@αγνοων
Δεν υποστηριξα οτι τους κρινεις κατα αυτον τον τροπο, απλα οτι ετσι θελησεσ να δωσεις εμφαση και να δειξεις το θαυμασμο σου για αυτο που εκανε η μικρη.
@gretel
Τα θεωκρατικα καθεστωτα ΕΙΝΑΙ φασιστικα.

Παρακαλω μην δω αηδιες που το στηριζω αυτο(δεν παει σε σενα αυτο Gretel). Ευχαριστω...

@Ψηλος
Ναι οντως πολυ ωραια τα λινκ του φιλου Χεντριξ...τα μισα βεβαια οδηγουσαν σε αλλα μπλογκ, οπου ωσ γνωστον ο καθε ενας μπορει να ανπτυξει την αποψη του χωρις κανενας να τον κρινει.Κοινως μπορει να γραφει οτι του ρθει.
Δεν μπορω να αποδειξω οτι η ομιλια του κοριτσιου ηταν αποκλειστηκα δικη του, οπωσ και κανεις αλλος το αντιθετο. Απλα ολη αυτη η ταση αποριψης της σπουδαιοτητας της προδφορας των αρχαιων ελληνων και των επιτευγματων τους , εχει καταντησει γελοια. Κατι "προπαγανδατορες" του στυλ Λιακοπουλος κτλ , δινουν πατηματα σε ασχετουσ ψευτοφιλελευθερους να κατηγορουν οσους θαυμαζουν τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο λες και ειναι κατι αδιανοητο,ενω αβιαστα τον ταυτιζουν με φασισμο και αλλες παρομοιες χαζομαρες. Ενω προκειται για το ακριβως αντιθετο.
Ειναι γενικοτερη παρενθεση και δεν αναφερομαι σε σενα Ψηλος , μιας και δεν γνωριζω τισ αποψεις σου, οντας καινουριος εδω. Ελπιζω να μην το παρεις προσωπικα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 21:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από μια γρήγορη έρευνα στο Διαδίκτυο, θέλησα να απαντήσω σε κάποιες «αναλήθειες» που εξέφρασε ο johnniebegood.

Θα πρέπει να τονίσω πως υπάρχουν πολύ περισσότερα στοιχεία από αυτά που παραθέτω εγώ, αλλά δεν θέλησα να κάνω περαιτέρω έρευνα.

Αναλήθεια 1:

quote:

οι προγονοι μας δεν επεβαλαν ποτε την θρησκευτικη τους αντιληψη στους αλλους.


Σύμφωνα με επιγραφικές και νομισματικές μαρτυρίες γνωρίζουμε την ύπαρξη ιεράς συγκλήτου, δήμου και φυλών. Από πολύ νωρίς, ήδη από το 2ο μ.Χ. αι. εμφανίζεται χριστιανική κοινότητα. Μάλιστα στα 161 μ.Χ. μαρτύρησε στην Τραϊανούπολη η Αγία Γλυκερία, γιατί αρνήθηκε να προσκυνήσει στο Δια.

Πηγή: http://www.travel.gr/index.php?SCREEN=apodrasis&RegionID=&CountyID=&ArticleID=33&limit=5&menufor=4

Αναλήθεια 2:

quote:

δεν εκαναν θρησκευτικους πολεμους και δεν προσπαθησαν ποτε να διαδωσουν οποιαδηποτε θρησκεια.

Κατά την αρχαιότητα υπήρξαν αρκετοί ιεροί πόλεμοι. Αρκετοί έχασαν τη ζωή τους αρνούμενοι να προσηλυτιστούν. Αν θες μπορώ να σου αναφέρω μερικούς πολέμους και σφαγές. Πιστεύω όμως πως και εσύ τα γνωρίζεις.
Οπότε, τα περί μη θρησκευτικών πολέμων δεν ευσταθούν.


quote:
οι εχοντες την Πατρωα θρησκευτικη αντιληψη και κοσμοθεαση Ελληνες,

Για εξήγησέ μου σε ποια περίοδο τοποθετείς αυτό που εσύ αποκαλείς «Πατρώα θρησκευτική αντίληψη»;
Μήπως συμπεριλαμβάνεις και την περίοδο όπου λατρευόταν «οι πέτρες και τα ορυκτά, αδούλευτα από ανθρώπινο χέρι ή απλές γεωμετρικές μορφές» (περ. «Απολλώνειον Φως», Ιανουάριος – Φεβρουάριος 1998, σελ. 5)????????


quote:
δεν αποζητουν την τιμωρια των σφαγεων,

Μήπως δεν απαιτούσαν τη θυσία αιχμαλώτων πολέμου προκειμένου να εξευμενίσουν τους θεούς και να τους έχουν με το μέρος τους;;;;


quote:
δεν αποζητουν να γκρεμιστουν οι εκκλησιες και να ανεγερθουν ξανα οι αρχαιοι ναοι,

Μήπως δεν ισοπέδωναν τα πάντα, ακόμη και τους ναούς, στους μεταξύ τους πολέμους;


quote:
αποζητουν ανεξιθρησκεια,

πώς είναι δυνατό να υπάρξει ανεξιθρησκία όταν υπάρχει αν-ελευθερία;;
Ξεχνάς το θεσμό της δουλείας που ευλογούταν από το εκάστοτε θρησκευτικό κατεστημένο;


quote:
αποζητουν ιστορικη δικαιωση, αλλά πανω απ ολα αποζητουν να αποκτησουν οι συγχρονοι Ελληνες την ευρεια αντιληψη και Παιδεια που χρειαζεται η Ελευθερια για να υπαρξει

Αν επιστρέψουν οι σκοταδιστικές θρησκευτικές αντιλήψεις κι αν επιστρέψουν οι αντιεπιστημονικές κοσμοθεάσεις της αρχαιότητας, κάθε άλλο παρά για «ευρεία αντίληψη και παιδεία» θα μιλάμε.

quote:

η Προμηθεα ειπε την Αληθεια μονο γιατι ηθελε να πει την Αληθεια

Η κοπελίτσα είπε ότι της έδωσαν έτοιμο να πει και μόνο αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2007, 22:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΤΑΞΕΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΩΓΑΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ,ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ,ΤΑ ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΑ
"ΓΕΓΟΝΟΤΑ" ΜΙΑΣ ΕΒΡΑΙΟΓΕΝΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ...ΕΕ,ΑΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ
ΦΩΝΗ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ..

Δ.ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ :
"Υπάρχουν Έλληνες;

Οι εβραίοι εκαλλιέργησαν τη γη της πίστης. Οι έλληνες εκαλλιέργησαν τη γη της γνώσης. Οι εβραίοι ήσαν δήμιοι, οι έλληνες ήταν οι δικαστές. Οι εβραίοι ήσαν αδίσταχτοι, οι έλληνες ήσαν ευγενικοί.
Για αυτό και νίκησαν οι εβραίοι τους έλληνες.
Εχρησιμοποίησαν σαν όπλο τους βέβαια το χριστιανισμό, ένα νόθο και μυσαρό παρασάρκωμα του σώματος τους, από τους ίδιους απόβλητο, και αφάνισαν την ωραία Ελλάδα. Ότι δεν εκατάφερε η ανδρεία, το κατάφερε ο δόλος. Η κλασική περίπτωση του έλληνα Διγενή. Ζηλεύγει ο Χάρος, με χωσιά μακρά τονε βιγλίζει, και λάβωσέ του την καρδιά και την ψυχή του επήρε.
…Αλλά πέστε να πάψουν επάνω οι φωνές των γυναικών.
Και σταματήστε τα δάκρυα για τον Ορέστη. Γιατί κάπου βαθιά στον καθένα μας υπάρχουν κρυμμένοι οι έλληνες. Και περιμένουν."

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 00:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Ψηλός

Από μια γρήγορη έρευνα στο Διαδίκτυο, θέλησα να απαντήσω σε κάποιες «αναλήθειες» που εξέφρασε ο johnniebegood.


να τα δουμε αναλυτικα ψηλε, για να δουμε τι καταλαβες απο αυτα που εγραψα

quote:

quote:
οι προγονοι μας δεν επεβαλαν ποτε την θρησκευτικη τους αντιληψη στους αλλους.

Σύμφωνα με επιγραφικές και νομισματικές μαρτυρίες γνωρίζουμε την ύπαρξη ιεράς συγκλήτου, δήμου και φυλών. Από πολύ νωρίς, ήδη από το 2ο μ.Χ. αι. εμφανίζεται χριστιανική κοινότητα. Μάλιστα στα 161 μ.Χ. μαρτύρησε στην Τραϊανούπολη η Αγία Γλυκερία, γιατί αρνήθηκε να προσκυνήσει στο Δια.


απο Ελληνες ψηλε ή απο Ρωμαιους?


quote:

quote:
δεν εκαναν θρησκευτικους πολεμους και δεν προσπαθησαν ποτε να διαδωσουν οποιαδηποτε θρησκεια.

Κατά την αρχαιότητα υπήρξαν αρκετοί ιεροί πόλεμοι. Αρκετοί έχασαν τη ζωή τους αρνούμενοι να προσηλυτιστούν. Αν θες μπορώ να σου αναφέρω μερικούς πολέμους και σφαγές. Πιστεύω όμως πως και εσύ τα γνωρίζεις.
Οπότε, τα περί μη θρησκευτικών πολέμων δεν ευσταθούν.


πες μερικους θρησκευτικους πολεμους των Ελληνων, δηλαδη πολεμους που ξεκινησαν για να προσηλυτισουν με την βια αλλους λαους

quote:

quote:
οι εχοντες την Πατρωα θρησκευτικη αντιληψη και κοσμοθεαση Ελληνες,

Για εξήγησέ μου σε ποια περίοδο τοποθετείς αυτό που εσύ αποκαλείς «Πατρώα θρησκευτική αντίληψη»;


προσωπικα με ελκει η κοσμοθεαση των προσωκρατικων φιλοσοφων, αλλά η θρησκευτικη αντιληψη ολων των περιοδων ηταν ανιμιστικη, πανθεϊστικη.

το δωρο της Ελλαδας στην φιλοσοφια ειναι το παζλ που συμπληρωνουν οι φιλοσοφοι ολων των περιοδων.

quote:

Μήπως συμπεριλαμβάνεις και την περίοδο όπου λατρευόταν [i]«οι πέτρες και τα ορυκτά, αδούλευτα από ανθρώπινο χέρι ή απλές γεωμετρικές μορφές»


εννοεις τα διιπετη?

ή την αντιληψη τους για το Ενθεο συμπαν?

ναι οι Ελληνες θεωρουσαν καθε πετρα ιερη, τμηματα της μανας Γαιας, απο τις οποίες πετρες (λαας) που πεταξαν η Πυρρα και ο Δευκαλιων μετα τον κατακλυσμο, προηλθε ο λαος, οι γηγενεις και αυτοχθονες Ελληνες.

δεν λατρευαν τις πετρες, λατρευαν την Φυση σε καθε της εκφανση

και σαν ανιμιστης το θεωρω φυσικοτατο να λατρευω την Φυση, αλλά θεωρω αφυσικο το να λατρευω λειψανα ή πεθαμενους σαν αγιους


quote:

quote:
δεν αποζητουν την τιμωρια των σφαγεων,

Μήπως δεν απαιτούσαν τη θυσία αιχμαλώτων πολέμου προκειμένου να εξευμενίσουν τους θεούς και να τους έχουν με το μέρος τους;;;;


εγω μιλησα για το τι αποζητουν οι συγχρονοι Ελληνες Εθνικοι.

προφανως σου ξεφυγε μες την βιασυνη σου...

τους αιχμαλωτους στρατιωτες του εχθρου τους σκοτωναν στις εκστρατιες γιατι δεν μπορουσαν να διατηρουν στρατοπεδα αιχμαλωτων και δεν ηθελαν να μενουν εχθρικα στρατευματα πισω τους.

και μην ξεχνας οτι ειμασταν ο μονος λαος στην ιστορια που δεν βασανιζε τους αιχμαλωτους!


quote:

quote:
δεν αποζητουν να γκρεμιστουν οι εκκλησιες και να ανεγερθουν ξανα οι αρχαιοι ναοι,

Μήπως δεν ισοπέδωναν τα πάντα, ακόμη και τους ναούς, στους μεταξύ τους πολέμους;


παλι δεν καταλαβες οτι μιλαω για τους συγχρονους Ελληνες Εθνικους και τις εκκλησιες σας...

αλλά για πες μας ποτε γκρεμιζαν ναους οι Ελληνες?


quote:

quote:
αποζητουν ανεξιθρησκεια,

πώς είναι δυνατό να υπάρξει ανεξιθρησκία όταν υπάρχει αν-ελευθερία;;
Ξεχνάς το θεσμό της δουλείας που ευλογούταν από το εκάστοτε θρησκευτικό κατεστημένο;


ρε ψηλε, αναρωτηθηκες ποτε γιατι οι Σπαρτιατες που αιχμαλωτιζονταν και γινονταν δουλοι, δεν την κοπανουσαν αφου την ιδια μερα θα εφταναν στην Σπαρτη?

ή το αντιθετο με τους Αθηναιους?

γιατι αν τοσκαγαν δεν τους δεχοταν η πολη τους!

ηταν ατιμωτικο να την κοπανησεις απο αυτον που ΔΕΝ σε σκοτωσε στην μαχη!

και μαλλον σου διαφευγει οτι τους απελευθερωναν καποια στιγμη και μαλιστα οι πρωτοι τραπεζιτες-τοκογλυφοι ηταν απελευθεροι πρωην δουλοι που ειχαν κομποδεμα.

σε αντιθεση με τους ακτημονες που ηταν ελευθεροι, αλλά εντελως φτωχοι.


quote:

quote:
αποζητουν ιστορικη δικαιωση, αλλά πανω απ ολα αποζητουν να αποκτησουν οι συγχρονοι Ελληνες την ευρεια αντιληψη και Παιδεια που χρειαζεται η Ελευθερια για να υπαρξει

Αν επιστρέψουν οι σκοταδιστικές θρησκευτικές αντιλήψεις κι αν επιστρέψουν οι αντιεπιστημονικές κοσμοθεάσεις της αρχαιότητας, κάθε άλλο παρά για «ευρεία αντίληψη και παιδεία» θα μιλάμε.


ρε συ μιλας για Ελληνικο σκοταδισμο?
αυτο ειναι ανεκδοτο!!!

ξεχνας οτι εδω γεννηθηκαν ολες οι επιστημες οι οποιες σταματησαν εντελως να εξελισονται λογω του χριστιανισμου μεχρι την αναγεννηση?


quote:

quote:
η Προμηθεα ειπε την Αληθεια μονο γιατι ηθελε να πει την Αληθεια

Η κοπελίτσα είπε ότι της έδωσαν έτοιμο να πει και μόνο αυτό.


το τι ειπε ομως δεν σε ενδιαφερει...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 00:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από μια γρήγορη έρευνα στο Διαδίκτυο, θέλησα να απαντήσω σε κάποιες «αναλήθειες» που εξέφρασε ο johnniebegood.

Θα πρέπει να τονίσω πως υπάρχουν πολύ περισσότερα στοιχεία από αυτά που παραθέτω εγώ, αλλά δεν θέλησα να κάνω περαιτέρω έρευνα.


Απορώ πως μπήκες στο κόπο να γράψεις ένα κατεβατό από ανακρίβειες χωρίς να έχεις ανοίξει ένα βιβλίο ιστορίας πρώτα.

Αν μη τι άλλο θα σε έβγαζε απο τον κόπο.

Λοιπόν, περιμένω ιστορικές αναφορές που να ισχυροποιούν τις απόψεις σου.

Ας αφήσουμε επιτέλους το αμαλιάρισμα (κατά το τρολλάρισμα).
Βαρεθήκαμε.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


_____________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ, ΒΛ. ΑΜΕΣΩΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 03:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφέρω μηνύματά μου που έχουν γραφτεί πιο πάνω στην παρούσα σελίδα:

___________________________________________________________
Troll ήδη σίγουρα ξέρεις ότι οι χώροι συζήτησης του ESOTERICA
δεν μπορούν να αποδεχτούν συμμετοχές με σκοπό τη δημιουργία
εντυπώσεων και "κλίματος" προς διάφορες πλευρές, ούτε τέτοιες
που να προωθούν την ιδιωτική "ατζέντα" ατόμων ή ομάδων σε
βάρος της ελεύθερης έκφρασης των άλλων ανθρώπων.
Σου προτείνουμε να επανεξετάσεις τους σκοπούς και
το είδος της συμμετοχής σου σ' αυτόν το χώρο.
...
Troll απ' ότι βλέπoυμε, ούτε σκέφτηκες ούτε επανεξέτασες τίποτε,
αλλά εξακολουθείς στο ίδιο καταστροφικό μοτίβο,
και με την ίδια αντιδημιουργική στάση.
Τελευταία προειδοποίηση.
___________________________________________________________

Ο λογαριασμός Troll απενεργοποιείται για ένα μήνα.
Στην περίπτωση που όντως πρόκειται για λογαριασμό ενός ατόμου και που το άτομο αυτό επανεξετάσει όσα αναφέρονται στα παραπάνω αποσπάσματα και βρει έναν ειλικρινή λόγο για να συμμετάσχει δημιουργικά στα forums, έτσι ώστε να μπορέσει να ενεργοποιηθεί ξανά ο λογαριασμός του και να επιτραπεί γενικότερα η συμμετοχή του στα forums, είναι απαραίτητη μία τουλάχιστον συνάντηση με μέλη της ομάδας των υπευθύνων του χώρου(όπου βέβαια θα μπορέσει να συζητηθεί η εκ νεου συμμετοχή βάσει μίας ενδεχόμενης αλλαγής στάσης του). Στην περίπτωση που θα γίνει μια τέτοια συνάντηση, θα πρέπει να διασαφηνιστούν επίσης και διάφορα τεχνικής φύσεως δεδομένα, που αφορούν την εκδοχή της χρήσης του λογαριασμού αυτού από άτομα περισσότερα του ενός, ή/και ταυτόχρονη χρήση του λογαριασμού αυτού από μέλος/μέλη που συμμετέχει/ουν με άλλο username στα forums.

Μετά την πάροδο ενός μηνός, αν υπάρχει μία τέτοια διάθεση, ας σταλεί σχετικό email στη διεύθυνσή μου.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 12:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύς δεν πέφτει ένας μήνας amalia ??

σαν πολύ αυστηρούς σας κόβω εκεί στη διαχείρησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 15:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε jonniebegood,
Κατάλαβα αυτά που έγραψες.
Μίλησες όμως για Πατρώα θρησκευτική αντίληψη. Αν, όμως, εσύ, διαφοροποιείς τη θέση των "σύγχρονων ελλήνων εθνικών", από εκείνη των "αρχαίων ελλήνων εθνικών", τότε, αυτομάτως, μιλάς για κάτι το διαφορετικό, το οποίο δεν έχει ενιαία μορφή ούτε εντός των διάφορων συλλόγων ή σωματείων ελλήνων αρχαιοφίλων ή αρχαιολατρών (όπως κι αν λέγονται) που υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα.
Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με.

Πιστεύω πως, για την αρχαιότητα, δεν μπορούμε να μιλήσουμε για μια συγκεκριμένη/παγιωμένη πατρώα θρησκευτική αντίληψη, διότι ποτέ δεν είχε κάποια συγκεκριμένη, στατική μορφή.
Στον «ελλαδικό χώρο» υπήρξε μια εξελικτική πορεία στη θρησκευτική λατρεία των προγόνων μας που, μπορούμε να πούμε, πως ξεκινά από την πρωτόγονη φυσιολατρία (προϊστορικοί χρόνοι) και «εξελίσσεται» σε τοτεμική ή/και φετιχιστική κατά τη Μυκηναϊκή περίοδο, καθώς και στην Κρήτη κατά τη Μινωική περίοδο.

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, πώς μπορείς να μιλάς για «Πατρώα θρησκευτική αντίληψη» και να την περιορίζεις στα δικά σου αντιληπτικά και «συμφεροντολογικά» καλούπια;

Για τα υπόλοιπα που με ρωτάς, θα απαντήσω αργότερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 16:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://rapidshare.com/files/19761087/Promethea_kai_oi_papades.avi

TO VIDEO ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΑVI

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Entropy
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 16:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Entropy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι μολις λιγεσ μερες στο φορουμ και ισωσ να μην ειμαι ο καταλληλος να κρινει το πως θα λειτουργει και θα διατηρειται στα σωστα επιπεδα. Αλλα μηπως το πηρες και λιγο προσωπικα, το θεμα του τρολ, Αμαλια ? Δηλαδη αν το ελεγε για μενα θα εκανες το ιδιο? Δεν ειναι ειρωνια η κατι τετοιο, ειναι κανονικη ερωτηση...Αν θες μου απαντας ειλικρινα και χωρις εγωισμο.

Ψηλε σορυ για τον χαρακτηρισμο αλλα εισαι απαραδεκτος...το κειμενο σου αποτελειται απο ανακριβειες οι οποιες ειναι βασισμενες σε καθαρα δικες σου αποψεις και σε κειμενα που πιθανα βρηκες σε μπλογκς, η' πατωντας τη λεξη "ιστορια" σε καποιο "ψαχτηρι" (για να μην κανουμε και διαφημηση).Αληθεια φιλε μου ακομα και ΑΝ μερικα απο οσα γραφεις μπορει να εχουν καποια δοση αληθειας, ολα τα αλλα αφαιρουν οποιοδηποτε κυρος απο τα λεγομενα σου.
Επισης αγαπητη αμαλια δεν ειδα παρεμβαση σου για το "γρηγορο ψαξιμο" στο ιντερνετ του ψηλου, ενω το δικο μου "γρηγορη ματια" επεφερε ενα σορο χαρακτηρισμους. Μηπως επειδη το ποστ του ηταν "εναντιον" του jbg, δεν σε ενοχλησε??? (δεν ειναι προσωπικη επιθεση, αλλα απορια)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 18:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλε σορυ για τον χαρακτηρισμο αλλα εισαι απαραδεκτος...το κειμενο σου αποτελειται απο ανακριβειες οι οποιες ειναι βασισμενες σε καθαρα δικες σου αποψεις και σε κειμενα που πιθανα βρηκες σε μπλογκς, η' πατωντας τη λεξη "ιστορια" σε καποιο "ψαχτηρι" (για να μην κανουμε και διαφημηση).Αληθεια φιλε μου ακομα και ΑΝ μερικα απο οσα γραφεις μπορει να εχουν καποια δοση αληθειας, ολα τα αλλα αφαιρουν οποιοδηποτε κυρος απο τα λεγομενα σου.


Φίλε μου εγώ αναφέρθηκα σε ιστορικά στοιχεία.
Γιατί όταν δεν μας "κάνει το χατίρι" η ιστορία, γιατί να αρνούμαστε να την κοιτάζουμε στα μάτια;
Μήπως αυτό αφαιρεί κάτι από το μεγαλείο του αρχείου μας πολιτισμού;

Ο Τζόνυ μίλησε για την αλήθεια. Η αλήθεια είναι αλήθεια όταν λέγεται ολόκληρη.
Όταν λέγεται μισή ή πετσοκομένη, κάθε άλλο παρά αλήθεια μπορεί να ονομάζεται.

Δεν θέλω να μπω σε κανενός είδους προσωπική αντιπαράθεση και να αρχίσω πόλεμο, παραθέτοντας στοιχεία μόνο και μόνο για να αντικρούσω όσα λέει κάποιος άλλος.

Εγώ θεωρώ προγόνους μου όλους όσοι πέρασαν από ετούτο εδώ τον ευλογημένο τόπο, και προσπαθώ να τους τιμώ.
Δεν πετσοκόβω την ιστορία μας προς όφελος του ενός ή του άλλου κομματιού της. Προσπαθώ να τους κοιτώ (τους προγόνους μας) κατάματα και να αναγνωρίζω και να παραδέχομαι τα λάθη τους, αλλά και να τους δίνω τα εύσημα όταν πρέπει.
Πιστεύω πως μόνο έτσι μπορώ να ελπίζω πως κάτι θα διδαχθώ εγώ και θα το μεταδώσω στο παιδί μου.

Ν’ ακολουθάς την κίνηση των προγόνων, και ας ξέρεις πως δεν έχει καμιά φανερή πραχτικήν αξία, να συνεχίζεις μία γιορτή, ένα θρήνο, ένα χορό, κρατώντας έτσι αδιάσπαστα το νήμα του καιρού, αυτό δίνει συνοχή και ευγένεια και ρίζες στη ράτσα.
Νίκος Καζαντζάκης, Μοριάς, σ. 278


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy