ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Κρύσταλλοι - ημιπολύτιμοι λίθοι.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Λευκίππη
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 12:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λευκίππη
Καλή σας ημέρα.

Έχω αρκετό καιρό να συμμετάσχω στις συζητήσεις σας, αλλά τις παρακολουθώ. Σήμερα χρειάζομαι την βοήθεια των πιο "φωτισμένων" από εμένα.
Το θέμα αφορά τους (ημί)πολύτιμους λίθους ή κρυστάλλους. Πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμε με αυτούς (ή οι κρύσταλλοι επέλεξαν να ασχοληθούν μαζί μου..). Στην προσπάθειά μου να βρω στην αγορά κοσμήματα με κρυστάλλους είδα ότι τα περισσότερα κοσμήματα αποτελούνται από επεξεργασμένους λίθους.
Ο σύντροφός μου ( ο οποίος είναι μηχανικός ορυκτών πόρων) μου είπε ότι για να πάρουν το οποιοδήποτε σχήμα οι λίθοι (δάκρυ, στρογγυλό κτλ) τους λιώνουν σε ειδικούς φούρνους και σε εξαιρετικά υψηλές θερμοκρασίες (700 έως 1200 βαθμούς). Από την στιγμή που ο λίθος λιώνει καταστρέφονται οι κρυσταλλικοί δεσμοί και ο λίθος μετατρέπεται σε άμορφη μάζα. Όταν μετά ξαναγίνει στερεό, είναι πιο καθαρός (χωρίς αυτά τα "νερά" που κάνει όταν βρίσκετε στην φυσική του μορφή) και φυσικά στο επιθυμητό σχήμα.
Οι Μηχανικοί Ορυκτών Πόρων, μετά από αυτήν την διαδικασία αποκαλούν το υλικό "βιομηχανικό λίθο" και το κατατάσουν στην κατηγορία των απλών υάλων.
Το δικό μου το ερώτημα είναι το εξής: Από την στιγμή που γνωρίζουμε ότι οι ηλεκτρομαγνητικές ιδιότητες των κρυστάλλων έχουν άμεση σχέση με αυτό που αποκαλούμε "μαγικές" ή "θεραπευτικές" ιδιότητές (για να μην πούμε ότι είναι ένα και το αυτό), τελικά οι κατεργασμένοι λίθοι διατηρούν κάποιες από τις ιδιότητες τους αυτές ή όχι. Αν τις διατηρούν είναι οι ίδιες με αυτές του μητρικού πετρώματος ή έχουν τροποποιηθεί?
Και 2ο ερώτημα: Ο Αμέθυστος είναι (σύμφωνα με την Ορυκτολογία) μια μορφή Χαλαζία. Βέβαια τους αποδίδονται διαφορετικές ιδιότητες. Ξέρει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιώ αμέθυστο για πολλαπλασιασμό δύναμης?

Αυτά και με χαρά περιμένω την βοήθεια όσων γνωρίζουν!!
Ευχαριστώ!

______________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Κρύσταλοι -
ημιπολύτιμοι λίθοι.
ΣΕ Κρύσταλλοι -
ημιπολύτιμοι λίθοι.

09/05/2007
______________________________________________________

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2007, 23:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Κρύσταλοι - ημιπολύτιμοι λίθοι. ΣΕ Κρύσταλλοι - ημιπολύτιμοι λίθοι.




==================================================




Αγαπητή Λευκίππη, αν χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση (επάνω δεξιά στην σελίδα), υποβάλλεις τις κατάλληλες λέξεις - κλειδιά κι επιλέξεις την εμφάνιση αποτελεσμάτων μόνο για τίτλο θέματος, θα βρεις όλες τις παλιότερες σχετικές συζητήσεις για το θέμα που σε ενδιαφέρει.

Σχετικά με τους κρύσταλλους και τους ημιπολύτιμους λίθους, έχουν υπάρξει κάποια σχετικά θέματα οπότε καλό είναι να συνεχίσουμε εκεί την συζήτηση αυτή (κλίκαρε στους παρακάτω τίτλους για να μπεις κατευθείαν):

ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΛΙΘΩΝ.

Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΠΟΛΥΤΙΜΩΝ ΛΙΘΩΝ.

Οπότε θα μπορούσες να συμμετάσχεις σε κάποιο από τα προτεινόμενα θέματα προκειμένου να βρεις κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματα σου ή να θέσεις εκεί τις απορίες σου.

Το θέμα λοιπόν απενεργοποιείται.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1088867
Maintained by Digital Alchemy