ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΚΑΡΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 14:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΚΑΡΜΑ εδώ κάρμα εκεί ,διαβάζω από μέλη του Esoterica τις απόψεις ,που κατά καιρούς εκτίθενται δημόσια στον χώρο της εσωτερικής αναζήτησης και όλο και περισσότερο , μου δημιουργούνται ερωτηματικά στο φτωχό το μυαλουδάκι μου .

Έτσι πήρα την απόφαση να σχηματίσω μία όσο ποιο περισσότερο αντικειμενική άποψη , για το :

ΚΑΡΜΑ .


Θα ξεκινήσω εκθέτοντας την δική μου προσωπική άποψη .
Αν θέλετε την σχολιάζεται ,η εκθέστε δημόσια την δική σας προσωπική αντίληψη για το ΚΑΡΜΑ .


ΘΥΜΑΜΑΙ τον παππού μου ( από το γενεαλογικό δένδρο του πατέρα μου ) ,ότι έβριζε πάρα πολύ συχνά τα θεία .
Με την πρώτη αφορμή ( όποιος έλεγε ότι υπάρχει θεός ) , τα στόλιζε με επίθετα .

Αυτό μεταφέρθηκε και στον πατέρα μου .

Δυστυχώς κληρονόμησα και εγώ , αυτήν την συνήθεια , η αν προτιμάτε κακοήθεια .


Κάποια στιγμή στην ζωή μου συνειδητοποίησα , ότι δεν είναι πρέπον μα ούτε και λογικό , να στολίζω με επίθετα , μία δύναμη για την οποία δεν είχα σχηματίσει μία άποψη .
Σε αυτό το σημείο ,θα πρέπει να αναφέρω , ότι σε όλο το διάστημα που συκοφαντούσα τα θεία ( θεία δύναμη , θεός ) , συνειδητοποιούσα ότι δεν έκανα και κάτι ( έστω μία προσπάθεια ) για να την αντιληφθώ .

Τα πράγματα άλλαξαν όταν ο πατέρας μου , πλησίαζε προς το μονοπάτι του θανάτου .

Άρχισα να νιώθω πολύ άσχημα , όταν με την πρώτη αφορμή ,έβριζε τον θεό .

Ασυνείδητα προσπάθησα να τον πείσω , ότι :

ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΗΤΑΝΕ Η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΙΤΙΑ , ΠΟΥ ΥΠΕΦΕΡΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ .

Ξεκίνησα την προσπάθειά μου , για να τον πείσω ότι μόνον εμείς οι άνθρωποι ευθυνόμεθα για την κακή η καλή μας τύχη .

Σε αυτό το διάστημα , έψαχνα και έβρισκα λογικά ( και κατανοητά για αυτόν παραδείγματα ) , που θα μπορούσανε να τον πείσουνε ,για αυτά που του έλεγα .

Ώσπου μου ζήτησε να του αποδείξω ότι υπάρχει θεός .
Όλες οι προσπάθειες μου απέδωσαν καρπούς ( το ιστορικό των συζητήσεων μας είναι αρκετά μακρύ ) ,όταν διαπίστωσα ότι άρχισε την προσπάθεια του ,να μην επιρρίπτει την ευθύνη για την κακή του τύχη στην θεία δύναμη .

ΕΙΔΑ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ προς ΤΟΝ ΘΕΟ και αυτό μου άρεσε .

Λίγο πριν φύγει του είπα :
Όταν με το καλό βρεθείς στην άλλη πλευρά , να ξέρεις ότι ο θεός θα σου εκπληρώσει μία βαθειά επιθυμία σου , γιατί έκανες μία πολύ σημαντική πρόοδο ,δηλαδή ότι δεν έβριζε τα θεία πλέον συχνά .

Με ρώτησε , αν αστειεύομαι και του απάντησα :
Ζήτησε από τον θεό , όταν θα τον συναντήσεις και θα δεις ότι έτσι θα γίνει .
Αυτό το πίστευα , αλλά δεν γνώριζα αν θα μπορούσε να υλοποιηθεί στο μέλλον .


Για να μην μακρηγορώ , έφυγε και μετά από περίπου 40 ημέρες , μου λέει η σύζυγος μου :
ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ Μας ΔΕΙ ,ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝΕ ΜΙΑ ΒΑΘΕΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ .

Άρχισα να αναρωτιέμαι , αν υπάρχει κάποια πιθανότητα , να εξηγήσω αυτό που συνέβη .
Το συνέδεσα με αυτά που του είπα, λίγο πριν φύγει και πίστεψα πλέον ,ότι κατά κάποιον τρόπο συνέβη αυτό που βαθειά μέσα στην ψυχή μου πίστευα ,δηλαδή ότι η ανθρώπινη ψυχή δεν καταλήγει στο χώμα μαζί με το σώμα .

Το ποιο ουσιαστικό όμως ήτανε ότι :
Από εκείνη την στιγμή και ύστερα προσπαθώ συνειδητοποιημένα να μην ξεστομίσω βρισιές για την θεία δύναμη .
Σε γενικές γραμμές το πέτυχα .
Τώρα προσπαθώ να αποβάλλω αυτήν την κακή συνήθεια , μέσα από τις σκέψεις μου .
Πιστεύω ότι βρίσκομαι σε ένα καλό μονοπάτι .

Ότι δηλαδή το ΚΑΡΜΑ , ( η συνήθεια που απέκτησα από τους προγόνους μου να βρίζω τα θεία ) , σιγά -σιγά αλλά σταθερά εξασθενεί .

ΧΑΝΕΤΑΙ ΟΣΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ( καθημερινή προσπάθεια ) ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΖΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΘΕΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ .

Ίσως να έχω αποβάλλει αυτό το βαρύ κάρμα , που βάραινε την ψυχή μου .
Τα γεγονότα στην ζωή μου , είναι το βαρύμετρο με το οποίο εκτιμώ κατά πόσο έχει συμβεί η όχι .
Ομολογώ ότι βαδίζω στην ζωή πολύ ποιο συνειδητοποιημένα και αυτό με ικανοποιεί .

Εσείς έχετε άποψη για το ΚΑΡΜΑ ?
Μπορώ παρακαλώ να την διαβάσω .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 23:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον έπρεπε να γράψω κάτι για την εκπομπή ζετέμ στο στάρ .

15 άτομα διάβασαν το ΚΑΡΜΑ και εξαφανίστηκαν .

Επ….....ελάτε πίσω ξαναδιαβάστε το και δώστε μία απάντηση .


Ας κάνω την αυτοκριτική μου :
Αλφα πριν το ωμέγα , άλλη φορά να ανοίγεις περισσότερο ευπεπτα θέματα ....

Η μόνη μου ελπίδα είναι η αγαπητή serenite .
SERENITE με ακούς ?
Γράψε κάτι βρε , ότι βρεις έτσι για να μην πάει χαμένο το θέμα .

Αγαπητοί συντονιστές υπομονή θέλει το πράγμα .
Είμαι βέβαιος ότι θα ανταποκριθούνε κάποια άτομα .

ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΓΗ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΛΙΓΟ.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 09:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί συντονιστές υπομονή θέλει το πράγμα .
Είμαι βέβαιος ότι θα ανταποκριθούνε κάποια άτομα .

Μα δεν σκοπεύαμε να σε τιμωρήσουμε αν δεν ανταποκριθούν...
Καταρχάς, δεν χρειάζεται να απογοητεύεσαι που δεν έλαβες κάποια απάντηση ως τώρα στο θέμα που άνοιξες.
Το άνοιξες εχθές στις 14:11:10 κι ένιωσες κάπως άσχημα που δεν είχε λάβει απάντηση ως τις 23:22:34.
Λίγος δηλαδή ο ενδιάμεσος χρόνος, Κυριακή ήταν οπότε εντάξει.
Όπως είπες κι εσύ, το πράγμα θέλει υπομονή!

Σχετικά τώρα με το θέμα, θα ήθελες να γίνει μια συζήτηση σχετικά με το τι είναι κάρμα ή θέλεις να δώσεις και κάποιες άλλες προεκτάσεις στο θέμα?

Όσον αφορά τον ορισμό του Κάρμα, αυτό θεωρείται ως ένα αίτιο που επιφέρει κι ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.
Το αποτέλεσμα αυτό έχει και κάποιες συνέπειες οι οποίες μας ακολουθούν.
Όσο οι πράξεις μας λοιπόν ακολουθούνται από αρνητικά αποτελέσματα, τόσο περισσότερο θα πρέπει να υποστούμε τις συνέπειες.
Αυτό μπορεί να μας διδάξει να έχουμε έλεγχο των πράξεων μας και των αποτελεσμάτων που έχουν αυτές τόσο σ' εμάς (μικρόκοσμος) όσο και στο σύμπαν (μακρόκοσμος) - όπου το σύμπαν μπορεί να λάβει ευρύτερες διαστάσεις...

Κι εδώ έρχεται η θεωρία της Μετενσάρκωσης όπου ένας από τους σκοπούς της - ίσως ο πιο σημαντικός - είναι να "σβήσουμε" το κάρμα που έχουμε φορτωθεί από τις προηγούμενες ενσαρκώσεις μας κι έτσι να λάβει η ψυχή εκείνα τα διδάγματα που θα την φέρουν πιο κοντά στο Όλον.

Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάποια πράγματα από τα όσα έγραψες στο εισαγωγικό σου μήνυμα:

quote:
Ότι δηλαδή το ΚΑΡΜΑ , ( η συνήθεια που απέκτησα από τους προγόνους μου να βρίζω τα θεία ) , σιγά -σιγά αλλά σταθερά εξασθενεί .

Γιατί ερμηνεύεις την συγκεκριμένη συνήθεια της βλασφημίας που κληρονόμησες από τους προγόνους σου απέναντι στα Θεία ως Κάρμα?
Εννοείς την κληροδότηση αυτής της συνήθειας σε σένα ως Κάρμα ή το ορίζεις έτσι επειδή νιώθεις πως έκανες κάτι "κακό"?
Αν ισχύει η πρώτη περίπτωση νομίζω πως δεν έχουμε να κάνουμε με Κάρμα ακριβώς, αν ισχύει η δεύτερη θα μπορούσε να θεωρηθεί κι έτσι.

Σχετικά με την εξύβριση των θείων τώρα, θα συμφωνήσω μαζί σου πως στην ουσία δεν υπάρχει νόημα να βρίζεις κάτι του οποίου την ύπαρξη δεν αποδέχεσαι.
Μου ακούγεται αντιφατικό κι ανούσιο.
Στην περίπτωση σου πάντως λειτούργησε θετικά σε κάποιον βαθμό η θεώρηση αυτού του θέματος μέσα από αυτό το πρίσμα εφόσον σε βοήθησε να φτάσεις πιο κοντά σ' αυτό που αποδέχεσαι ως Θείο.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2007, 11:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά πρώτον alfa-omega να σου πω ότι εκτιμώ πάρα πολύ που μοιράζεσαι μια πολύ προσωπική σου ,ευαίσθητη οικογενειακή ιστορία μαζί μας .

Θα σου αναφέρω απλά ότι κάθε άνθρωπος στην πορεία της ζωής του θα του συμβεί αυτό που λέμε «εξαίφνης» και θα δει (νοιώσει) τα πράγματα εντελώς διαφορετικά .

Πραγματικά δεν γνωρίζω ,το κατά πόσο αυτό που λέμε κάρμα μπορεί να έχει σχέση με την δικιά σου περίπτωση που μας δίνεις .
Βέβαια την λέξη κάρμα μπορούμε να την ερμηνεύσουμε με πολλές έννοιες ,αλλά η βάση της είναι μια .

Το αίτιο και το αιτιατό .

Ότι για κάθε αιτία υπάρχει ένα αποτέλεσμα., και πολλές φορές τα αποτελέσματα έρχονται πολλά χρόνια μετά την αιτία και είναι πολύ δύσκολο να φανερωθεί η συγγένεια μεταξύ των δυο .
Πολλές φορές θα βρεθούμε αντιμέτωποι με ένα γεγονός που θεωρούμε άδικο, λέγοντας ότι δεν μας άξιζε αυτό, μην μπορώντας να κατανοήσουμε τον λόγο .
Και όμως ο λόγος αυτού του αποτελέσματος πολλές φορές ήμαστε εμείς οι ίδιοι .

Σαν τέλος για τώρα ,θα αντιγράψω ένα απόσπασμα από ένα κείμενο της Μπλαβάτσκυ που αξίζει να το διαβάσουμε .

«αυτό που αμείβει ή τιμωρεί δεν είναι το Κάρμα αλλά εμείς οι ίδιοι αμείβουμε ή τιμωρούμε τον εαυτό μας, ανάλογα με το αν εργαζόμαστε μαζί, μέσω και σύμφωνα με τη Φύση, υπακούοντας στους νόμους στους οποίους βασίζεται η Αρμονία, ή αν τους παραβιάζουμε .Αυτό μαθαίνεται σιγά-σιγά, μέσα απ' όλες τις πτυχές της καθημερινότητας, μέχρις ότου γίνει τρόπος ζωής»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 10:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus & elo Ευχαριστώ για την διευκρίνιση της έννοιας ΚΑΡΜΑ .

Επειδή η προσωπική μου περίπτωση ( από όσα γράψατε ) είναι λίγο δύσκολο να κατηγοριοποιηθεί , θα πρότεινα να βρούμε ( αν είναι εφικτό ) , μία περίπτωση όπου π.χ ένα παράδειγμα , όπου μπορούμε να είμαστε αρκετά βέβαιοι , ότι πρόκειται για ένα ΚΑΡΜΑ .

Ο kost ,αν ενθυμήστε ανάφερε στο θέμα ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΘΕΟΣ , το ΚΑΡΜΑ .

Η αλήθεια είναι ,ότι αυτή η αναφορά του, στάθηκε αφορμή , για να ανοίξω αυτό το θέμα .
Αν διάβασε το θέμα , θα ήταν σίγουρα χρήσιμο να ακούσουμε ( διαβάσουμε ) την προσωπική του άποψη .

Dying_Incubus γράφεις :
Αυτό μπορεί να μας διδάξει να έχουμε έλεγχο των πράξεων μας και των αποτελεσμάτων που έχουν αυτές τόσο σ' εμάς (μικρόκοσμος) όσο και στο σύμπαν (μακρόκοσμος) - όπου το σύμπαν μπορεί να λάβει ευρύτερες διαστάσεις...


Αυτό μου θυμίζει το φαινόμενο της πεταλούδας ( επίπεδο μακρόκοσμος ) .

Αυτές είναι οι σκέψεις μου μέχρι και αυτήν την στιγμή .
Θα επιθυμούσα επειδή εσύ Dying_Incubus ,έχεις την εμπειρία του συντονισμού , να προτείνεις εσύ με ποιον τρόπο , να συνεχίσουμε το θέμα αυτό .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 08:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα σου αναφέρω απλά ότι κάθε άνθρωπος στην πορεία της ζωής του θα του συμβεί αυτό που λέμε «εξαίφνης» και θα δει (νοιώσει) τα πράγματα εντελώς διαφορετικά .

Φίλε elo, νομίζω πως έχεις δίκιο σ' αυτό που αναφέρεις.
Κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί κάτι τόσο "μικρό" και φαινομενικά ασήμαντο το οποίο να σου αλλάξει την κοσμοθέαση σου ολόκληρη.
Και μάλιστα την στιγμή που ο άνθρωπος αυτός μπορεί να αντιμετώπισε στην ζωή του πολύ δυσκολότερες ή πιο κρίσιμες καταστάσεις ώστε οι άνθρωποι γύρω του να απορούν πως είναι δυνατόν να τον άφησαν ανεπηρέαστο ενώ επήλθε αυτή η αλλαγή από αυτό το τόσο μικρό γεγονός που τον άλλαξε.
Ο κάθε άνθρωπος λοιπόν έχει τα δικά του "κουμπιά" κι οι διαφορετικές επιπτώσεις που έχουν οι διάφορες καταστάσεις στην ζωή μας αποδεικνύουν πολλές φορές πόσο ανόμοιοι είμαστε μεταξύ μας ενώ άλλες φορές αποδεικνύουν πόσο όμοιοι είμαστε...

Φίλε alfa-omega, ως κάρμα θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε μια σχέση μας με κάποιο συγκεκριμένο άτομο.
Μια πολύ δυνατή αντιπάθεια ή μια πολύ μεγάλη συμπάθεια από τις πρώτες στιγμές μπορεί να σημαίνει ότι υπάρχει κάποια καρμική σχέση μεταξύ των ατόμων αυτών.

quote:
Θα επιθυμούσα επειδή εσύ Dying_Incubus ,έχεις την εμπειρία του συντονισμού , να προτείνεις εσύ με ποιον τρόπο , να συνεχίσουμε το θέμα αυτό .

Εγώ θα μπορούσα να προτείνω αλλά το καλύτερο θα ήταν να πρότεινες εσύ πρώτα.
Οπότε θα μπορούσες να δώσεις κάποιον κεντρικό άξονα του πως θα κινηθεί το θέμα ώστε να δούμε κι αν είναι αναγκαίο να αλλάξει ο τίτλος.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 17:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολύ ωραία .
Ας πιαστώ (προς το παρών )από την ακόλουθη σκέψη σου σου :


quote:

Κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί κάτι τόσο "μικρό" και φαινομενικά ασήμαντο το οποίο να σου αλλάξει την κοσμοθέαση σου ολόκληρη.
Και μάλιστα την στιγμή που ο άνθρωπος αυτός μπορεί να αντιμετώπισε στην ζωή του πολύ δυσκολότερες ή πιο κρίσιμες καταστάσεις ώστε οι άνθρωποι γύρω του να απορούν πως είναι δυνατόν να τον άφησαν ανεπηρέαστο ενώ επήλθε αυτή η αλλαγή από αυτό το τόσο μικρό γεγονός που τον άλλαξε.


Εσένα προσωπικά Dying_Incubus , η εσένα φίλε elo ,σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο ?

Ένα φαινομενικά ασήμαντο γεγονός , να αλλάξει κάτι σημαντικό στην κοσμοθεώρηση σας ?


elo έγραψες :

quote:

Κατά πρώτον alfa-omega να σου πω ότι εκτιμώ πάρα πολύ που μοιράζεσαι μια πολύ προσωπική σου ,ευαίσθητη οικογενειακή ιστορία μαζί μας .


Κάνω ότι μπορώ ,για να μην μένω στάσιμος , στην εσωτερική θέαση της ψυχής μου .
Ευχαριστώ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy