ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 - Κινηματογράφος -
 FOUNTAIN - Η ΠΗΓΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 04:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις κυκλοφόρησε σε dvd,
και έσπευσα να τη δω.
άλλοι μίλησαν για αριστούργημα, άλλοι για παραφροσύνη...
Κάποιοι την αγάπησαν, κάποιοι τη μίσησαν.

Όσον αφορά εμένα...
Θα περιμένω τη γνώμη σας!

(Πώς το λέγανε εκείνο το αστέρι των Μάγια;;;)

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 18:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες βράδυ είδα την ταινία. Μπορώ να πω ότι είναι ένα αριστούργημα με θέμα την αγάπη και εξαιρετική μουσική επένδυση. Ειδικά το κομμάτι "together we will live forever" με άγγιξε πάρα πολύ. Αν και περίμενα περισσότερες αναφορές σε μεταφυσικά θέματα και κάποιες φορές υπήρχε ασυνέχεια στην εξέλιξη του θέματος, πάραυτα οι εικόνες και τα εφέ της ταινίας με αποζημίωσαν πλήρως. Για κάποια στιγμή δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις αν αυτό που έβλεπες ήταν μέρος κάποιου ονείρου που ζούσες ή μια απλή ταινία.

Is all that we see or seem but a dream within a dream?...

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iposiniditos
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 02:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iposiniditos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasika den tin katalava tin tainia!Eidaka aytos o falakros me to dentro pou kolaei!Mporei na mou tin exigisei kaneis me apla logia?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 11:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Iposiniditos, θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε τα μηνύματα σου να είναι πιο ευανάγνωστα.

Σε περίπτωση που δε μπορείς να γράψεις με ελληνικούς χαρακτήρες εξαιτίας κάποιου τεχνικού προβλήματος, μπορείς να μπεις στο σχετικό θέμα (κλίκαρε στο παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

Εκεί θα βρεις λύσεις ακόμη και για την περίπτωση που το πληκτρολόγιο σου δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες.

Όσον αφορά την ταινία και το γεγονός ότι δεν την κατάλαβες, απ' ό,τι έχω ακούσει δεν είσαι κι ο μόνος.
Εγώ πάντως δεν την έχω δει.
Λες να λειτούργησε αρκετά το ένστικτο της αυτοσυντήρησης μου;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 13:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς το λέγανε εκείνο το αστέρι των Μάγια;;;

Σιμπάλμπα, και όπως έλεγε η Ίζι-Ίζαμπελ είναι ο κάτω κόσμος τους. Το μέρος που πάνε οι νεκρές ψυχές να αναγεννηθούν.

Αριστούργημα! Ένα παζλ ύμνος στην αγάπη, η αναζήτηση της αθανασίας, τρεις χρονικοί περίοδοι αναζήτησης, ξεκινάει από την Ισπανία της ιεράς εξέτασης, συνεχίζει στο παρόν και καταλήγει στο μέλλον, μία διαρκής πάλη του ανθρώπου να ανακαλύψει το βότανο της αιώνιας ζωής.Οι μορφές αλλάζουν μέσα στους αιώνες, στην αρχή ο ήρωας είναι ένας κονκισταντόρ που θέλει να δώσει στην αθανασία στην λατρεμένη του βασίλισσα, στο παρόν είναι γιατρός ψάχνει απεγνωσμένα την θεραπεία για να σώσει από τον καρκίνο μέσω του βότανου ξανά, την γυναίκα του, στο μέλλον είναι ένας αστροναύτης που ταξιδεύει για τον Σιμπάλμπα μαζί με την γυναίκα του που είναι το δέντρο που αργοπεθαίνει αυτή τη φορά, το δέντρο που ήταν ο σπόρος που φύτεψε σαν γιατρός στον τάφο της γυναίκας του και γεννήθηκε και θράφηκε από εκείνη, και μέσω του δέντρου συνέχισε να ζει.
Θάνατος και αναγέννηση.Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2008, 00:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικό αριστούργημα. Την είδα απόψε ενώ την είχα στον υπολογιστή ένα εξάμηνο...
(έτσι την πατάω πάντα με τα ωραία έργα...). Εκπληκτικές ερμηνείες, υπέροχη μουσική, βαθιά μηνύματα. Εντυπωσιακό και το ότι αν και οι τρεις "φάσεις" διαδραματίζονται σε 1000 χρόνια, συμβαίνουν και ταυτόχρονα!


"Γιατί τα σπάσαμε τ'αγάλματά των, γιατί τους διώξαμεν απ' τους ναούς των, διόλου δεν πέθαναν γι' αυτό οι θεοί"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 03:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η ταινία δεν είναι του Aronofsky?
Ο οποίος έχει σκηνοθετήσει το "Π" (ένας ιδιοφυής μαθηματικός που θεωρεί πως έχει βρει το κλειδί μέσα από τους αριθμούς για την κατανόηση της ύπαρξης) και το "Requiem for a Dream" (ένας συσχετισμός με τα ναρκωτικά, τον εθισμό, τις εμμονές και την δυστυχία των ανθρώπων που προσπαθούν να φτάσουν τα πρότυπα που επιβάλλουν οι κοινωνίες)

Γενικά και οι δύο ταινίες δημιουργούν ερωτηματικά σε σχέση με την αλήθεια που ψάχνει να βρει ο άνθρωπος την κατανόηση της ύπαρξής του Οι πρωταγωνιστές και των δύο ταινιών είναι δυστυχισμένοι άνθρωποι και όλοι ψάχνουν να βρουν το κλειδί της ευτυχίας ο καθένας μέσα από την προσωπικότητά του και τον δικό του τρόπο

Ενδιαφέρουσες ταινίες και οι δύο αν και το "Π" μου άρεσε πολύ περισσότερο σε αντίθεση με το "Requiem for a Dream" που με συγκλόνησε μόνο ο ένας χαρακτήρας αυτός της "μάνας" ενώ οι άλλοι δεν μου είπαν τίποτα το ιδιαίτερο.

Το Fountain δεν το έχω δει, θα σπεύσω όμως, αλλά μπορώ να φανταστώ γιατί αυτός ο σκηνοθέτης δημιουργεί τόσο διαφορετικά συναισθήματα..

Οι φωτογραφίες που είδα πάντως είναι πολύ εντυπωσιακές!!

Φιλικά..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 18/07/2008 03:21:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 11:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απλά υπέροχη ταινία. Το soundtrack δε, απλά μαγευτικό.

Ο σκηνοθέτης/παραγωγός; Μέγας μύστης...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.179688E-02
Maintained by Digital Alchemy