ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 18:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Το γενικοτερο ζητημα ενος Δημιουργου των παντων, νομιζω οτι απασχολει τη διανοια ολων των υγιως σκεπτομενων ανθρωπων. Η υπερβολικα απλουστευμενη αποψη, οτι ναι, βρεθηκαμε ολως τυχαιως σε αυτον τον θαυμασιο πλανητη, τη γη μας, για να ζουμε αντε το πολυ 90 η 100 χρονια και μετα τιποτα, μου φανταζει το λιγοτερη ως ανοητη υπεκφυγη.
Υπεκφυγη, η ευκολια αν θελετε, για να μπορεσουμε να καλυψουμε τελικα, την αδυναμια μας ωστε να απαντησουμε ευθεως: υπαρχει Δημιουργος; και αν υπαρχει τι συνεπαγεται αυτο για μας; κανει κατι Εκεινος για εμας, και μηπως αντιστοιχα πρεπει να κανουμε και εμεις κατι για Αυτον;
Θεωρω οτι οι πλειονοτητα δεν πιστευει σε εναν Δημιουργο, διοτι αυτο δημιουργει καποιες προδηλες ευθυνες, τις οποιες οι περισσοτεροι δεν θελουμε να επωμιστουμε επι του παροντος.
Η δικια μου πεθοιθεσι πανω σε αυτο ειναι ξεκαθαρη: πιστευω ακραδαντα σε ενα Παντοδυναμο Δημιουργο, ο οποιος συμφωνα με τη δικη του τελεια αποψη των πραγματων, ενδιαφερεται αμεσα για τα τεκτενομενα σε ολο το συμπαν και οχι μονο στο πλανητη γη, και αναλογως των συμβαντων εμπεμβαινει η οχι, διαφοροποιει η αφηνει να εξελιχθει ενα γεγονος. Βεβαιως ο Ιδιος εχει ενα σχεδιο, ενα σχεδιαγραμα, ενα τελικο σκοπο βασει του οποιου κινηται.
Εφοσον ετσι εχουν τα πραγματα, ολοι περιλαμβανωμαστε και ολοι μπορουμε να εχουμε συμμετοχη, σε αυτο το οποιο ο Δημιουργος επιθυμει να πραγματωσει.
Αν απο την αλλη, αν θα επρεπε να δεχτουμε την απουσια ενος νοημωνος Δημιουργου, αυτο μονο με μια λεξι θα μπορουσε να περιγραφει: Αλλοιμονο!!! δεν εχουμε καμμια ελπιδα, το ανθρωπινος γενος δεν εχει μελλον στο συνολο του. Και οχι μονο στο συνολο του θα υποστηριζε ευφυεστατα καποιος, αλλα ουτε σαν μοναδες δεν εχουμε μελλον!
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 20:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Αγαπητέ eidos βασικά καλωσήρθες...

Ας αρχίσουμε λοιπόν:

quote:
Θεωρω οτι οι πλειονοτητα δεν πιστευει σε εναν Δημιουργο, διοτι αυτο δημιουργει καποιες προδηλες ευθυνες, τις οποιες οι περισσοτεροι δεν θελουμε να επωμιστουμε επι του παροντος.

Η πλειονότητα των "υγιως σκεπτομενων ανθρωπων" ,όπως αναφέρεις πιστεύουν σε έναν ανώτερο δημιουργό.Αν συνέβαινε το αντίθετο οι σημερινές θρησκείες θα είχαν έλλειμα πιστών.Όλες έχουν ως βάση την ύπαρξη ενος ανώτερου όντος είτε αυτό ονομάζεται χριστός,αλλάχ,βούδας ή οτιδήποτε άλλο.Επίσης,η ύπαρξη ενός ανώτερου δημιουργού κάθε άλλο παρά ευθύνες μας δημιουργεί.Ισα ισα μας βγάζει από τον κόπο να σκεφτούμε,να αναρωτηθούμε,να ψάξουμε και τελικά να διαμορφώσουμε την δική μας προσωπική σχετικά με την δημιουργία του κόσμου.Η ύπαρξη ενός τέτοιου δημιουργού και η τυφλή,τις περισσότερες φορές,σε αυτόν μας απαλλάσσει από τέτοιου είδους αναζητήσεις.


quote:
πιστευω ακραδαντα σε ενα Παντοδυναμο Δημιουργο, ο οποιος συμφωνα με τη δικη του τελεια αποψη των πραγματων, ενδιαφερεται αμεσα για τα τεκτενομενα σε ολο το συμπαν και οχι μονο στο πλανητη γη, και αναλογως των συμβαντων εμπεμβαινει η οχι, διαφοροποιει η αφηνει να εξελιχθει ενα γεγονος. Βεβαιως ο Ιδιος εχει ενα σχεδιο, ενα σχεδιαγραμα, ενα τελικο σκοπο βασει του οποιου κινηται.


Εχεις προσωπικά νιώσει κάποια "άνωθεν" παρέμβαση στις διάφορες δραστηριότητες της ζωής σου?Αν ναι,τότε καλά κανεις και πιστευεις στον "παντοδύναμο" δημιουργό.Προσωπική μου άποψη είναι πως η πιστη σε τέλεια σχέδια και θεικά σχεδιαγράμματα είναι τουλάχιστον μοιρολατρικές ανοησίες.Τουλάχιστον στην σημερινή εποχή...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 20:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
θεωρω παραπλανητικο να λεμε οτι οι δισεκατομμυρια εγγεγγραμενοι ΄πιστοι΄ πιστευουν στη πραξη στην υπαρξη ενος Δημιουργου.
Οι περισσοτεροι κατ΄ονομα χριστιανοι για παραδειγμα δηλωνουν ταυτοχρονα και αθεοι.
Το να δεχτουμε ενα Δημιουργο, μας λεινει προβληματα αλλα δεν μας απαλασσει απο ευθυνες, εκτος και αν ηθελημενα υστερουμε σε νοηση.
Αν απο καποιον παιρνεις, ε! δεν γινεται, πρεπει καποτε και να δωσεις. αυτο συνεπαγεται ευθυνη.
Ο καθε ενας μας εστω και χωρις να το καταλαβαινει νοιωθει τι Θεικη παρεμβαση (τι ομορφος αυτος ο κιτρινος ηλιος, που μας δινει ζωη!)
Μου αρεσει που μπορω να πιστευω σε εναν τετοιο Ζωοδοτη-δημιουργο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 20:44:50  Εμφάνιση Προφίλ
Σαφώς και υπάρχει ανώτερος δημιουργός. Ονομάζεται "άνθρωπος" και μέσα στα τόσα δημιουργήματά του έφτιαξε και το θεό, σαν μια προσπάθεια να ερμηνεύσει το περιβάλλον του.

quote:
eidos
Η υπερβολικα απλουστευμενη αποψη, οτι ναι, βρεθηκαμε ολως τυχαιως σε αυτον τον θαυμασιο πλανητη, τη γη μας, για να ζουμε αντε το πολυ 90 η 100 χρονια και μετα τιποτα, μου φανταζει το λιγοτερη ως ανοητη υπεκφυγη.

Αυτός είναι ο νόμος της φύσης. Γέννηση, ακμή, παρακμή, θάνατος. Ολα τα φυσικά όντα υπακούν στο νόμο αυτό.

Ο άνθρωπος ως φυσικό όν, δεν μπορεί παρά να υπακούει στους ίδιους νόμους.

Αλλωστε, η ζωή στη γη ξεκίνησε από το μηδέν τρεις φορές για να καταφέρει να δημιουργηθεί ο άνθρωπος. Ασε που τίθεται το ερώτημα "γιατί περίμενε ο "δημιουργός" 4,5 δις χρόνια να φτιάξει τον άνθρωπο και δεν τον έφτιαξε από την αρχή", αλλά ασχολούνταν με ερπετά και ψάρια;

Τα υλικά περίμενε από το εργοστάσιο;

quote:
eidos
Η δικια μου πεθοιθεσι πανω σε αυτο ειναι ξεκαθαρη: πιστευω ακραδαντα σε ενα Παντοδυναμο Δημιουργο

Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει ένας παντοδύναμος δημιουργός αλλά περίπου 4.200, όσες είναι και οι θρησκείες σήμερα στη γη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 21:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Οι περισσοτεροι κατ΄ονομα χριστιανοι για παραδειγμα δηλωνουν ταυτοχρονα και αθεοι.

Νομίζω πως αυτοί αποτελούν σταγόνα στον ωκεανό.Αν ήταν πράγματι τόσο μεγάλος ο αριθμός των θρησκοαθεων τότε οι θρησκειες θα έπρεπε να κάθονται σε αναμένα κάρβουνα,με εναν αντιθρησκευτικό πυρήνα να δρα στα θεμέλια της.


quote:
Αν απο καποιον παιρνεις, ε! δεν γινεται, πρεπει καποτε και να δωσεις. αυτο συνεπαγεται ευθυνη.


Νομίζω πως εδώ κάνεις λάθος.Η διδασκαλία της ορθόδοξης,τουλάχιστον,χριστιανοσύνης διδασκει πως οι σχέσεις μεταξυ των ανθρώπων αλλά και μεταξύ θεου-ανθρώπων δεν στηρίζεται σε πάρε-δώσε.Δεν αποτελούν εμπορικες συναλλαγές οπου τα πάντα έχουν αντίτιμο.Ουτε εμεις πρεπει να δωσουμε κατι στον θεο για να μας δωσει με την σειρά του την Φωτιση του.Ετσι δεν διδάσκει η εκκλησια ή μηπως κάνω λάθος???Δεν νομίζω να χρωστάμε χαρη στον θεο που μας δημιούργησε.Ετσι θέλησε ετσι έπραξε..Άσχετα αν μας ψιλοαγνοει τα τελευταια χρονια...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 21:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Αλλωστε, η ζωή στη γη ξεκίνησε από το μηδέν τρεις φορές για να καταφέρει να δημιουργηθεί ο άνθρωπος. Ασε που τίθεται το ερώτημα "γιατί περίμενε ο "δημιουργός" 4,5 δις χρόνια να φτιάξει τον άνθρωπο και δεν τον έφτιαξε από την αρχή", αλλά ασχολούνταν με ερπετά και ψάρια;

Τα υλικά περίμενε από το εργοστάσιο;



Μάλλον την ίδια απορια με σενα εχει και η επιστήμη αγαπητέ macedon.Αλλά προσπαθούν να την λύσουν.Οπως ακριβως τα λες...
4,5 δις χρονια διαδοχικών μεταλλάξεων του DNA μέσω της διαδικασίας της εξέλιξης και να σου ενα ωραίο πρωινό ο αρχέγονος προγονος μας.Ο ανθρωπάκος...Μονο που διεφερε λίγο από τον σημερινό αλλά αυτό δεν εχει καμία σημασια.

Μπορείς να τον οναμασεις Αδάμ στον κήπο της εδέμ ή Homo Erectus κάπου στην Αφρική...
Όλα τελικά ειναι θέμα υποκειμενικότητας...


Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2007, 22:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
macedon,
ο ανθρωπος δεν ειναι δημιουργος, ειναι ομως πολυ καλος μιμητης του Δημιουργου του (βλεπε αεροπλανα=πουλια, υποβρυχια=καποια ψαρια) και επισης οτι ολες οι ανακαλυψεις του ανθρωπου, στηριζονται σε νομους φυσικους που δεν δημιουργησε ο ιδιος, απλα ανακαλυψε.
Πολυ θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για αυτη τη μητερα φυση ολων μας, η οποια ευθυνεται για ολους και για ολα. (πολυ μυαλο εχει!!)
τη φυση που επικαλεισαι μπορεις να την ονομασεις και νομοθετη, με τοσους πολλους φυσικους νομους που εχει θεσει.
ο Παντοδυναμος Θεος ειναι σαφεστατα ενας.
Και μην συχγεεις αγαπητε Impious Varmint τον Θεο με την θρησκεια.
Θρησκεια= τροπος λατρειας. θρησκος ειναι αυτος που εχει ενα συγκεκριμενο τροπο να λατρευει το οτιδηποτε. (και τον Θεο) και τον εαυτο του επισης, η μια πετρα.
Το μυστικο σε σχεση με τη θρησκεια του καθενος μας, και ειδικα σε σχεση με τον Θεο, ειναι να ασκουμε λατρεια προς αυτον, οχι με τον τροπο που εμεις νομιζουμε σωστο, αλλα με τον τροπο που ο ιδιος θελει απο εμας.
οι ανθρωποι που ασκουν τετοιου ειδους θρησκεια προς τον ενα αληθινο Θεο, ειναι ελαχιστοι, συγκρινωμενοι προς το συνολο. Γιατι; γιατι μας βολευει να βαζουμε εμεις τους κανονες. Μας αρεσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 01:02:26  Εμφάνιση Προφίλ
Ολα αυτά που λες, φίλε eidos είναι προσωπικές σου πεποιθήσεις και θεωρώ πως εκμεταλλεύεσαι το χώρο που σου παρέχεται για να κάνεις κήρυγμα χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο.

Ειδικά με το "ο άνθρωπος δεν είναι δημιουργός αλλά μιμητής του δημιουργού του" καταλαβαίνω πως δεν έχει και πολύ χώρο για εποικοδομητική συζήτηση...

Οσο για το "Το μυστικο σε σχεση με τη θρησκεια του καθενος μας, και ειδικα σε σχεση με τον Θεο, ειναι να ασκουμε λατρεια προς αυτον, οχι με τον τροπο που εμεις νομιζουμε σωστο, αλλα με τον τροπο που ο ιδιος θελει απο εμας." θα ήθελα πολύ να μάθω την πηγή της πληροφόρησής σου σχετικά με το τι θέλει ο θεός από σένα: ΅

Πώς σου το είπε (fax, e-mail, τηλέφωνο...);

Και πώς είσαι σίγουρος πως ήταν ο θεός κι όχι ο διάβολος που σου έκανε πλάκα ή ο Ζαχαράτος που τον μιμούνταν;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 02:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ
Μια ερωτηση εχω


Γιατι λεμε ο δημιουργος και οχι η δημιουργος??????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 02:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Δεν έχεις δει σε κάτι φυλλάδια που μοιράζουν στα κατηχητικά οτι ο θεός είναι ένας ασπρομάλλης μακρυμάλλης γεράκος με άσπρα ρούχα;

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 03:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΟΣ
Και που ξερουμε οτι δεν ειναι γυναικα με εντονη τριχοφυια??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 03:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Μπορεί, αλλά σε τέτοια περίπτωση έχει σοβαρό ορμονικό πρόβλημα

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 08:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
προσπσθω να απαντω σε αυτα που γραφεις, εκφεροντας την δικη μου ταπεινη αποψη. δεν κανεις το ιδιο macedon, προφανεστατα δεν εχεις δικη σου αποψη.
Και εφοσον ειναι ετσι, τουλαχιστο μην χαλας το θεμα, ριχνοντας το στη πυρα.
αν εχεις κατι να αντιπαραθεσεις, καντο, διαφορετικα μην το κανεις πια.
και η θαλασσα αιχμαλωτη ειναι!!

υ.γ.
ισως ειναι λαθος να λεμε ο Θεος, ετσι κι αλλιως Αυτος δεν εχει φυλλο, θα μπορουσε να ηταν και αλλιως, αλλα και απο γραμματικης αποψεως αν το δεις το ο ταιριαζει καλυτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 08:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
macedon - Σαφώς και υπάρχει ανώτερος δημιουργός. Ονομάζεται "άνθρωπος" και μέσα στα τόσα δημιουργήματά του έφτιαξε και το θεό, σαν μια προσπάθεια να ερμηνεύσει το περιβάλλον του.

macedon αν και συμφωνώ εν μέρει στην άποψη ότι ο Θεός δεν έχει καμία σχέση με την κλασική χριστιανική ανθρωπόμορφη οντότητα (και όχι μόνο), δηλαδή του γνωστού μας γενειοφόρου με το αυστηρό και επιβλητικό ύφος, που επεμβαίνει συνέχεια, ως παραβάτης του δικού Του συμπαντικού νόμου δημιουργώντας περιστασιακά, και κατά δοκούν, μεταφυσικά φαινόμενα (θαύματα) εκτός νόμου .

Κατά πόσο πιστεύεις σε μια Ανωτάτη αρχή, Δύναμη, Ουσία, συμπαντική συνείδηση;

Η πες το όπως θέλεις αφού έτσι και αλλιώς το περιορισμένο τις ανθρώπινης αντίληψης δεν μπορεί να το συλλάβει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 11:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Και μην συχγεεις αγαπητε Impious Varmint τον Θεο με την θρησκεια.
Θρησκεια= τροπος λατρειας. θρησκος ειναι αυτος που εχει ενα συγκεκριμενο τροπο να λατρευει το οτιδηποτε. (και τον Θεο) και τον εαυτο του επισης, η μια πετρα.


Και πως λοιπόν εσύ λατρεύεις τον παντοδύναμο δημιουργό που με τόση πυγμή υποστηρίζεις?Δεν είσαι προσαρτισμένος σε κάποια θρησκεία?Προσωπικά δεν συγχέω καθόλου τον θεό με την θρησκεία,όπως δεν συγχέω τον θεό με τους ανθρώπους όπως τόσο έντονα προσπαθείς να μας πείσεις.Σκέψου όμως πως και οι θρησκείες στηρίζονται στον παντοδύναμο δημιουργό σου.Θεωρώ πως είναι ανοησία να πιστεύουμε πως όλα τα "καλά" οφείλονται σ'Αυτόν και όλα τα "κακά" σ'εμας τους ανθρώπους.Δεν βρίσκομαι εδώ για να σου αλλάξω τα πιστεύω,άλλωστε δεν με απασχολεί κίολας,αλλά με λυπεί ιδιαίτερα το γεγονός πως ακόμη και σε μια εποχή πληροφόρησης όπως η δική μας που μας παρέχεται η δυνατότητα,εστω και σε μικρό βαθμό,να μάθουμε πράγματα,εμείς να μένουμε προσκολλημένοι σε μεσαιωνικού τύπου αντιλήψεις και να μην τολμούμε να αμφισβητήσουμε τα γεγονότα.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 12:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
οντως ανηκω σε μια ομαδα ανθρωπων που λατρευουμε τον Θεο με τον ιδιο τροπο. δεν εχει σημασια πια ειναι αυτη η ομαδα. σημασια εχει αυτο που πιστευουμε. και αυτο στιρηζεται αποκλειστικα σε ενα βιβλιο. Την Ιερη Βιβλο.
οι πλειστες των θρησκειων δεν υποστηριζουν τον Θεο, αντιθετα τον εκμεταλευονται. θα χαιρομουν πραγματικα να μου υποδεικνυες ποιες ακριβως ειναι οι μεσσαιωνικες αντιληψεις που εγω κουβαλω, και εσυ τις εχεις ξεφορτωθει.
και ποσο καλυτερο ανθρωπο σε εχει κανει αυτο, και ποσο περισσοτερο ελευθερος νοιωθεις ετσι, και απο τι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 12:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:


Η αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει ένας παντοδύναμος δημιουργός αλλά περίπου 4.200, όσες είναι και οι θρησκείες σήμερα στη γη.

macedon


Ωχ , τη βάψαμε...δεν την πηδάμε ούτε με...ισοπαλία !
Aπό την άλλη όμως 3-4 μόνο είναι οι δυνατοί..,τους άλλους τους παλεύουμε !
Σοβαρά τώρα φίλε eidos , γιατί δέχεσαι ότι "από κάπου παίρνεις , πρέπει να δώσεις και εσύ κάτι" (όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα φυσικά , διότι αλλιώς ισχύει) ; Δηλαδή σε έφερε στη ζωή ο δημιουργός σου χωρίς να σε ρωτήσει και πρέπει να του ανταποδώσεις κάτι ; Kαι μέσα σ'αυτό το κάτι είναι και η απαίτησή του να τον λατρεύεις , και να τον φοβάσαι σε όλη σου τη ζωή ; Δεν σου φέρνει κάτι σε σούπερ εγωϊστή αυτό ; Δεν σε ενοχλεί ;
Το τι θα γίνει δε άν δεχθούμε την απουσία ενός νοήμονος δημιουργού είναι απλό : θα βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 13:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
οντως ανηκω σε μια ομαδα ανθρωπων που λατρευουμε τον Θεο με τον ιδιο τροπο. δεν εχει σημασια πια ειναι αυτη η ομαδα. σημασια εχει αυτο που πιστευουμε. και αυτο στιρηζεται αποκλειστικα σε ενα βιβλιο. Την Ιερη Βιβλο.
οι πλειστες των θρησκειων δεν υποστηριζουν τον Θεο, αντιθετα τον εκμεταλευονται. θα χαιρομουν πραγματικα να μου υποδεικνυες ποιες ακριβως ειναι οι μεσσαιωνικες αντιληψεις που εγω κουβαλω, και εσυ τις εχεις ξεφορτωθει.
και ποσο καλυτερο ανθρωπο σε εχει κανει αυτο, και ποσο περισσοτερο ελευθερος νοιωθεις ετσι, και απο τι.


Ξες τι μου αρέσει σε σένα?Το οτι δεν μας λες άμεσα οτι είσαι χριστιανός.Λες πως λατρεύεις το θεό μαζί με μία άλλη ομάδα και οδηγός σας είναι η βίβλος.Αρα ή χριστιανός είσαι ή σε κάποια αίρεση ανήκεις.Εκτός και αν κάνω τόσο λάθος...

Πάντως η άρνηση σου να αμφισβητήσεις έστω και ελάχιστα τις θρησκευτικές αρχές με τις οποίες είσαι μεγαλωμένος εμένα μου αρκούν για να θεωρήσω πως σου αρέσει η άνεση που σου προσφέρει η θρησκεία σου.Μόνο που για μένα αυτή η άνεση αποτελεί σκοτάδι αμάθειας.Προτιμώ να μάθω 5 πράγματα παραπάνω και ας γκρεμιστούν τα ιδανικά με τα οποια ειναι συνυφασμένη η ζωή μου.Θέλω να μαθαίνω ακόμη κι αν αυτό απαγορευέται από κάποιους.Ετσι είναι η φύση μου...Οι ροπές μου...


Οπως λεει και ο D.P.J. 10 προτιμώ να βάζω το μυαλό μου να δουλέψει παρά να ακούω οδηγίες από τους ξερόλες θρησκευτικούς "άρχοντες" οποιας θρησκείας και αν είναι.Προσωπικά αυτό μου δίνει ελευθερία...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 14:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.
θεωρω αυτονοητο να δωσω στους γονεις μου αυτο που μπορω, επειδη ναι τους χρωσταω ευγνωμοσυνη που εστω και κανοντας τη παρτη τους πρωτα, με εφεραν στη ζωη. ο μεγαλυτερος Πατερας ολων δεν πρεπει να παρει απο εμας ουτε ενα ευχαριστω. δεν πρεπει να του ανταποδωσουμε λιγη απο την αγαπη που πρωτος μας εδωσε;
οσο εγω ειμαι σιγουρος για αυτο που πιστευω, αλλο τοσο σιγουρος εισαι και συ για αυτο που πιστευεις. ασε λοιπον κατα μερος τους αφορισμους και αν εχεις τη δυνατοτητα, υποστηριξε το δικο σου πιστευω.
αν εγω επηρεαζομαι απο καποιους, ψαξε απο ποιους επηρεαζε εσυ.
λιγο υπερφιαλο σε βρισκω και ακαταδεκτο.
D.p.j.10
σου υποσχομαι στο μελλον να βαζω το μυαλο μου να δουλειει περισσοτερο. ενεργωντας σαν ενας απλος-σουπερ εγωιστης, θα παψω να δινω και αποκλειστικα θα παιρνω.
και ειμαι σιγουρος θα νοιωσω ευτυχης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 14:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
οσο εγω ειμαι σιγουρος για αυτο που πιστευω, αλλο τοσο σιγουρος εισαι και συ για αυτο που πιστευεις. ασε λοιπον κατα μερος τους αφορισμους και αν εχεις τη δυνατοτητα, υποστηριξε το δικο σου πιστευω.
αν εγω επηρεαζομαι απο καποιους, ψαξε απο ποιους επηρεαζε εσυ.
λιγο υπερφιαλο σε βρισκω και ακαταδεκτο.

Μα εγώ ποτέ δεν θα είμαι σίγουρος για αυτό που πιστεύω.Πιστεύω στην δύναμη του ανθρώπου και στις ικανοτητες του,οι οποιές συνεχώς μεταβάλλονται.Και όπως σου είπα δεν έχω σκοπό να σου αλλάξω τα πιστεύω σου,με παρεξήγησες...Απλά σου τονίζω τις αντιρρησεις μου.Αν αυτό το θεωρείς αφορισμό τότε οκ...
Για πες μου όμως...Εγω επηρρεάζομαι από το μυαλό μου.Εσύ από τι???

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 22:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
Καλησπέρα!
Υπάρχει δημιουργός; ιδού η απορία!

Κατά την άποψή μου, θα έπρεπε να πιάσουμε το θέμα λίγο πιό φιλοσοφικά.
Ποιά είναι η έννοια του δημιουργού; Είναι ένα πρόσωπο, ή είναι μια
διαδικασία;
Ο υλικός κόσμος που ζούμε είναι το αποτέλεσμα της δημιουργίας. Είναι
δημιούργημα και ασφαλώς πίσω από το κάθε δημιούργημα κρύβεται ένας
δημιουργός. Όχι ένα πρόσωπο, αλλά μια διαδικασία, η οποία υπόκειται
σε κάποιους νόμους.
Θα μπορούσε να είναι τυχαία η δημιουργία; Να είναι το αποτέλεσμα της
τύχης; Προσωπικά δεν το πιστεύω αυτό, στο βαθμό που τουλάχιστον η
φυσική δημιουργία φαίνεται να ενσαρκώνει σε όλη της την εκδήλωση ένα
σκοπό, μια χρησιμότητα. Ο νόμος φαίνεται στη φύση. Η τυχαιότητα, που
μπορούμε να ανακαλύψουμε σε κάποιες πτυχές της δεν είναι τελικά και
τόσο τυχαία, γιατί ανακαλύπτουμε ότι από μόνη της η φύση λειτουργεί
καλά και δεν οδηγεί σε ένα χάος.
Υπάρχει λοιπόν κατά τη γνώμη μου πίσω από τη φυσική δημιουργία ένας
δημιουργός με την έννοια ενός νόμου. Ή, θα προτιμούσα να το εκφράσω
ως ύπαρξη ενός Νου.
Αυτός ο Νους επεμβαίνει στη δημιουργία όχι όμως με την έννοια ενός
εξωτερικού παρατηρητή, αλλά μιας συνέχειας. Δηλαδή ο Νους εμπεριέχεται
μέσα στη δημιουργία, η δημιουργία είναι μέρος αυτού.
Μοιάζει σαν το ανθρώπινο σώμα, στο οποίο η Νόηση βρίσκεται σε κάθε
μικρό του κύτταρο. Είναι αδύνατο να προσδιορίσουμε μια θέση ή μια
ταυτότητα οντολογική για τη Νόηση του σώματος, παρόμοια είναι αδύνατο
να αποδώσουμε στο δημιουργό μια ταυτότητα συγκεκριμένη.

Έτσι, προσωπικά παραμένω στην έννοια ενός Νου, που για μένα ερμηνεύει
ικανοποιητικά την ύπαρξη ενός δημιουργού.

Αναφέρθηκε στη συζήτηση το θέμα της "ανταπόδωσης", αν θα έπρεπε να
ανταποδίδουμε στο "δημιουργό", να τον ευχαριστούμε...

Το ερώτημα αυτό νομίζω ότι τίθεται σε λάθος βάση, γιατί δεν είμαστε
ξεχωριστοί από το "δημιουργό" μας, αλλά μέρος του.
Έτσι νομίζω ότι αυτό που "χρωστάμε" στην ουσία δεν είναι άλλο από το
να διατηρούμε την αρμονία της δημιουργίας. Αν παρεκκλίνουμε από αυτό,
τότε καταστρέφουμε τη δημιουργία, μέρος της οποίας όπως είπαμε, είμαστε
και εμείς οι ίδιοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2007, 22:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
λιλιθ,
ευχαριστω για το μεστο και λογικο σου μηνυμα.
νομιζω αξιζει να συνεχισουμε ετσι.
γιατι ο Δημιουργος να μην ειναι προσωπο;
μια διαδικασια κινειται απο κατι.
και ενας νους χρησιαζεται ενα σωμα μια μορφη. (οχι απαραιτητο υλικο)
προσωπικα θεωρω τον Δημιουργο, σαν μια τεραστια πηγη ενεργειας, που ομως μπορει να την ελεγχει ακριβως επειδη εχει νου (δεν ειναι μονο νους)
θεωρω την δημιουργια μια ελεγχομενη διαδικασια οπου ποσοτητες ενεργειας μετατραπηκαν σε υλη. (δηλαδη μερος του Δημιουργου ο ιδιος το μετετρεψε σε υλη, δηλαδη σε κατι εξω απο αυτον, που ωστοσο παραμενει κατω απο τον ελεγχο του)
ολα αυτα εγιναν βαση σχεδιου απο τη μερια του Δημιουργου.
ολα αυτα τα εκανε για καποιο λογο και ακριβως για αυτο το δικο του λογο τα συντηρει ολα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 09:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:


D.p.j.10
σου υποσχομαι στο μελλον να βαζω το μυαλο μου να δουλειει περισσοτερο. ενεργωντας σαν ενας απλος-σουπερ εγωιστης, θα παψω να δινω και αποκλειστικα θα παιρνω.
και ειμαι σιγουρος θα νοιωσω ευτυχης.

Τότε θα γίνεις σίγουρα "καθ΄εικόνα και ομοίωση" , διότι και ο Χριστιανικός θεός έτσι ενεργεί.
Πάντως το μυαλό το ανέφερα στην περίπτωση αναζητήσεως απάντησης για την προέλευση του κόσμου , και άλλων ανάλογων ερωτημάτων, όπως και όταν περιμένει κάποιος βοήθεια εξ ουρανού , η οποία όμως δεν έρχεται ΠΟΤΕ , άσχετα με το τι νομίζει ο ίδιος (ή τι του λένε να νομίζει).
Σε καθημερινή βάση οι περισσότεροι χριστιανοί ή "χριστιανοί" χρησιμοποιούν το μυαλό τους μια χαρά , λειτουργώντας όπως ακριβώς ανέφερες παραπάνω. Ολοφάνερο νομίζω .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 11:41:49  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«θεωρω αυτονοητο να δωσω στους γονεις μου αυτο που μπορω, επειδη ναι τους χρωσταω ευγνωμοσυνη που εστω και κανοντας τη παρτη τους πρωτα, με εφεραν στη ζωη.»

Πολύ σωστά θα έλεγα θεωρείς αγαπητέ, καθώς όντως οι γονείς σου συνειδητά προσπάθησαν και προσπαθούν για το καλό σου. Αν και ατελείς, ως «δημιουργοί» σου, ωστόσο δεν μπορούμε να τους χρεώσουμε με κάτι.

eidos:
«ο μεγαλυτερος Πατερας ολων δεν πρεπει να παρει απο εμας ουτε ενα ευχαριστω. δεν πρεπει να του ανταποδωσουμε λιγη απο την αγαπη που πρωτος μας εδωσε;»

Αλήθεια, βάση ποιών πρακτικών αποτελεσμάτων ορίζεις, σε πανανθρώπινο επίπεδο, την έννοια της αγάπης του Πατέρα που υποστασιοποιείς?

Είναι για σένα τέλειος ο Δημιουργός Πατέρας? Είναι Πάνσοφος? Είναι Παντογνώστης? Γνωρίζει τα μελλούμενα πάντων?

Και φυσικά, με βάση ποιο κριτήριο αποδίδεις τα όποια κατηγορήματα στον Πατέρα που εσύ εννοείς?

eidos:
«οντως ανηκω σε μια ομαδα ανθρωπων που λατρευουμε τον Θεο με τον ιδιο τροπο. δεν εχει σημασια πια ειναι αυτη η ομαδα. σημασια εχει αυτο που πιστευουμε.»

Εδώ, δεν θα συμφωνήσω φίλτατε.

Από την στιγμή που βρίσκεσαι στους κόλπους μιας συγκεκριμένης θρησκευτικής ομάδας, όπως εσύ την αποκαλείς, θαρρώ και ότι δεν θα πρέπει ούτε να ντρέπεσαι αλλά ούτε και να την αποκρύβεις.

Αντιθέτως, θα πρέπει να αποτελεί σημείο αναφοράς των Λόγων σου.

Σημασία έχει, καθώς η οδός την οποία μας έχουνε χαράξει και εμείς ακολουθούμε (εν προκειμένω η «ομάδα»..), ενίοτε μπορεί να είναι και αδιέξοδο….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 11:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Σημασία έχει, καθώς η οδός την οποία μας έχουνε χαράξει και εμείς ακολουθούμε (εν προκειμένω η «ομάδα»..), 
ενίοτε μπορεί να είναι και αδιέξοδο….

Αγαπήτε Schwabe γιατί κάποιοι άλλοι πρέπει να χαράξουν την πορεία που εμείς θα ακολουθήσουμε?Γιατί να μην έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να "ρουφάμε" γνώσεις από το περιβάλλον μας δημιουργώντας ταυτόχρονα την δική μας αντίληψη για τα πράγματα?Η ομαδοποίηση και χειρότερα η μαζοποίηση,αν δεν ειμαστε σε εγρήγορση,μαθηματικά μας οδηγεί σε αδιέξοδο.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 12:25:58  Εμφάνιση Προφίλ
Impious Varmint:
«Αγαπήτε Schwabe γιατί κάποιοι άλλοι πρέπει να χαράξουν την πορεία που εμείς θα ακολουθήσουμε?...Η ομαδοποίηση και χειρότερα η μαζοποίηση,αν δεν ειμαστε σε εγρήγορση,μαθηματικά μας οδηγεί σε αδιέξοδο.»

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.

Προσωπικά, διαφωνώ με τους «χαραγμένους δρόμους προς την αλήθεια», διότι η αλήθεια δεν θα πρέπει να χρειάζεται μέντορες και μπόλικη αφοσίωση ώστε να καταστεί ορατή, αλλά θα πρέπει να είναι από όλους ορατή.

Ο ήλιος και το φως του, χρειάζεται «οδό» ώστε να τον δει κανείς? Όσο και εάν κάποιος έχει μείνει «εκτός της πορείας του» (για παράδειγμα στο σκότος..), μόλις έρθει σε επαφή μαζί του ΘΑ ΤΟΝ ΝΙΩΣΕΙ.

Τα λόγια μεταφορικά, αλλά θαρρώ με αντιλαμβάνεσαι.

Όλοι οι Θεοί, διαμέσου των αιώνων πιστεύουνε στον άνθρωπο.

Τυχαίο ή αναγκαίο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 12:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ευχαριστω για τον διαλογο.
πιστευω οτι ο μονος που εχει τη δυναμη της ζωης ειναι ο Δημιουργος. εκεινος εδωσε αυτη τη δυναμη στον πρωτο ανθρωπο, και αυτος στην συνεχεια μεσω τεκνοποιησης την μεταβιβασε στους απογονους του. ο μονος που μπορει να ελεγχει ωστοσο αυτη τη δυναμη και να την δινει οπου ο ιδιος θελει ειναι ο Δημιουργος. Ο αντρας οταν γεννα και ετσι μεταβιβαζει τη δυναμη της ζωης στα παιδια του, μετεχει σε μια διαδικασια την οποια στην ουσια δεν ελεγχει. κανει ελευθερα ερωτα και προκυπτει μια νεα ζωη. ο ιδιος δεν μπορει να επιλεξει σε ποιον θα δωσει ζωη απλα το κανει. αν μπορουσε να το κανει αυτο ο ανθρωπος θα εδινε ζωη και στους νεκρους. ομως αυτο μπορει να το κανει μονο ο Δημιουργος.

Θεωρω λοιπον οτι ο Δημιουργος πολυ πιο συνειδητα απο οποιονδηποτε ανθρωπινο πατερα, ενδιαφερεται για τα παιδια του.

στη πραξη: μας δινει οτι χρειαζομαστε για να ζουμε.
"οι ειδικες συνθηκες που επικρατουν στη γη και οι οποιες οφειλονται στο ιδανικο της μεγεθος, στην ιδανικη συνθεση των στοιχειων της, και στην σχεδον κυκλικη τροχια που διαγραφει σε τελεια αποσταση απο ενα μακροβιο αστρο, τον ηλιο, κατεστησαν δυνατη τη συσσωυρεση νερου στην επιφανειας της. η ζωη στη γη δεν θα ειχε εμφανιστει αν δεν υπηρχε νερο" (ολοκληρωμενες αρχες της ζωολογιας, 7η εκδοση)

ο Δημιουργος λοιπον φροντισε εξ αρχης για μας με ενα υπεροχο τροπο.

σιγουρα μονο ενας τελειος, πανσοφος, παντοδυναμος και παντογνωστης Δημιουργος θα ειχε τη δυνατοτητα να δημιουργησει εκ του μηδενος και να συνεχιζει να συντηρει ενα τελειο και αρμονικο συμπαν.

δεν καταλαβαινω την δυσκολια καποιων να δεχτουν ενα τετοιο μεγαλειωδη νοημονα Δημιουργο.

ακομα και οταν λεμε οτι ολα συνεβησαν 'τυχαια' τι ενοουμε; η αοριστη λεξη 'τυχη' συνηθως χρησιμοποιηται ως υποκαταστατο μιας ακριβεστερης λεξης οπως ειναι η ΄αιτια' κυριως οταν η αιτια δεν ειναι γνωστη.
λεγοντας οτι ολα προηλθαν απο την τυχη ειναι σαν να εξυξωνουμε την τυχη σε δημιουργικο αιτιο.

΄τυχη΄ειναι 'ο απροσωπος και στερουμενος σκοπου παραγοντας που θεωρειται οτι καθοριζει ανεξηγητα συμβαντα'.

στην ουσια οταν καποιος λεει οτι η ζωη ηρθε σε υπαρξη τυχαια, στην ουσια λεει οτι ηρθε σε υπαρξη απο καποια αιτιωδη δυναμι που δεν ειναι γνωστη.

οσον αφορα το σε ποια θρησκεια ανηκω, πρεπει ντε και καλα να της δωσω ενα ονομα; για να ασχολουμαστε μετα με το πιατο και να αφησουμε το νοστιμο φαι;

υ.γ. η δικη μου φραση που ειναι λαθος ειναι η εξης: "δηλαδη μερος του Δημιουργου ο ιδιος το μετετρεψε σε υλη" το σωστο ειναι
'ο Δημιουργος μπορει και παραγει ενεργεια την οποια και μπορει να μετατρεψει σε υλη΄ (πλανητης γη για παραδειγμα)

οχι δεν υπηρχουν αδιεξοδα! (βλεπε 'γνωση'

D.P.Z.10
αυτος ειναι ο πραγματικα χριστιανικος Θεος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 13:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
eidos: Θεωρω λοιπον οτι ο Δημιουργος πολυ πιο συνειδητα απο οποιονδηποτε ανθρωπινο πατερα, ενδιαφερεται για τα παιδια του.

Ιωάννης 1: 1 – 3,
«1 Εν αρχή ήτο ο Λόγος, και ο Λόγος ήτο παρά τω Θεώ, και Θεός ήτο ο Λόγος.
2 Ούτος ήτο εν αρχή παρά τω Θεώ.
3 Πάντα δι' αυτού έγειναν, και χωρίς αυτού δεν έγεινεν ουδέ εν, το οποίον έγεινεν.»

Ιωάννης 1: 12 – 14,

«12 Όσοι δε εδέχθησαν αυτόν, εις αυτούς έδωκεν εξουσίαν να γείνωσι τέκνα Θεού, εις τους πιστεύοντας εις το όνομα αυτού•
13 οίτινες ουχί εξ αιμάτων ουδέ εκ θελήματος σαρκός ουδέ εκ θελήματος ανδρός, αλλ' εκ Θεού εγεννήθησαν.
14 Και ο Λόγος έγεινε σαρξ και κατώκησε μεταξύ ημών, και είδομεν την δόξαν αυτού, δόξαν ως μονογενούς παρά του Πατρός, πλήρης χάριτος και αληθείας.»

Κολοσσαείς 1: 12 – 20,

«12 μετά χαράς ευχαριστούντες τον Πατέρα, όστις έκαμεν ημάς αξίους της μερίδος του κλήρου των αγίων εν τω φωτί,
13 όστις ηλευθέρωσεν ημάς εκ της εξουσίας του σκότους και μετέφερεν εις την βασιλείαν του αγαπητού αυτού Υιού•
14 εις τον οποίον έχομεν την απολύτρωσιν διά του αίματος αυτού, την άφεσιν των αμαρτιών•
15 όστις είναι εικών του Θεού του αοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως,
16 επειδή δι' αυτού εκτίσθησαν τα πάντα, τα εν τοις ουρανοίς και τα επί της γης, τα ορατά και τα αόρατα, είτε θρόνοι είτε κυριότητες είτε αρχαί είτε εξουσίαι• τα πάντα δι' αυτού και εις αυτόν εκτίσθησαν•
17 και αυτός είναι προ πάντων, και τα πάντα συντηρούνται δι' αυτού,
18 και αυτός είναι η κεφαλή του σώματος, της εκκλησίας• όστις είναι αρχή, πρωτότοκος εκ των νεκρών, διά να γείνη αυτός πρωτεύων εις τα πάντα,
19 διότι εν αυτώ ηυδόκησεν ο Πατήρ να κατοικήση παν το πλήρωμα
20 και δι' αυτού να συνδιαλλάξη τα πάντα προς εαυτόν, ειρηνοποιήσας διά του αίματος του σταυρού αυτού, δι' αυτού, είτε τα επί της γης είτε τα εν τοις ουρανοίς.»

Α΄ Ιωάννου 2: 22 – 25.

«22 Τις είναι ο ψεύστης, ειμή ο αρνούμενος ότι ο Ιησούς δεν είναι ο Χριστός; ούτος είναι ο αντίχριστος, ο αρνούμενος τον Πατέρα και τον Υιόν.
23 Πας ο αρνούμενος τον Υιόν δεν έχει ουδέ τον Πατέρα. Όστις ομολογεί τον Υιόν έχει και τον Πατέρα.
24 Εκείνο λοιπόν το οποίον υμείς ηκούσατε απ' αρχής, ας μένη εν υμίν. Εάν μένη εν υμίν εκείνο το οποίον ηκούσατε απ' αρχής, και υμείς θέλετε μένει εν τω Υιώ και εν τω Πατρί.
25 Και αύτη είναι η υπόσχεσις, την οποίαν αυτός υπεσχέθη προς ημάς, η ζωή η αιώνιος.»

Α΄ Ιωάννου 3 : 1 – 2,

«1 Ίδετε οποίαν αγάπην έδωκεν εις ημάς ο Πατήρ, ώστε να ονομασθώμεν τέκνα Θεού. Διά τούτο ο κόσμος δεν γνωρίζει ημάς, διότι δεν εγνώρισεν αυτόν.
2 Αγαπητοί, τώρα είμεθα τέκνα Θεού, και έτι δεν εφανερώθη τι θέλομεν είσθαι• εξεύρομεν όμως ότι όταν φανερωθή, θέλομεν είσθαι όμοιοι με αυτόν, διότι θέλομεν ιδεί αυτόν καθώς είναι.»


Α΄ Ιωάννου 5: 9- 13,

«9 Εάν δεχώμεθα την μαρτυρίαν των ανθρώπων, η μαρτυρία του Θεού είναι μεγαλητέρα• διότι αύτη είναι η μαρτυρία του Θεού, την οποίαν εμαρτύρησε περί του Υιού αυτού.
10 Όστις πιστεύει εις τον Υιόν του Θεού έχει την μαρτυρίαν εν εαυτώ• όστις δεν πιστεύει εις τον Θεόν, έκαμεν αυτόν ψεύστην, διότι δεν επίστευσεν εις την μαρτυρίαν, την οποίαν εμαρτύρησεν ο Θεός περί του Υιού αυτού.
11 Και αύτη είναι μαρτυρία, ότι ζωήν αιώνιον έδωκεν εις ημάς ο Θεός, και αύτη η ζωή είναι εν τω Υιώ αυτού.
12 Όστις έχει τον Υιόν έχει την ζωήν• όστις δεν έχει τον Υιόν του Θεού, την ζωήν δεν έχει.
13 Ταύτα έγραψα προς εσάς τους πιστεύοντας εις το όνομα του Υιού του Θεού, διά να γνωρίζητε ότι έχετε ζωήν αιώνιον, και διά να πιστεύητε εις το όνομα του Υιού του Θεού.»


Α΄ Ιωάννου 5: 20,

«20 Εξεύρομεν δε ότι ο Υιός του Θεού ήλθε και έδωκεν εις ημάς νόησιν, διά να γνωρίζωμεν τον αληθινόν• και είμεθα εν τω αληθινώ, εν τω Υιώ αυτού Ιησού Χριστώ. Ούτος είναι ο αληθινός Θεός και η ζωή η αιώνιος.»

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 14:20:23  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«ευχαριστω για τον διαλογο.»

Να σαι καλά αγαπητέ, ωστόσο θα ήταν καλύτερα εάν απαντούσες ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ τα ερωτήματα που σου θέτουνε, διότι μέσα από γενικές προσεγγίσεις μένουνε πολλά αναπάντητα.

eidos:
«Ο αντρας οταν γεννα και ετσι μεταβιβαζει τη δυναμη της ζωης στα παιδια του, μετεχει σε μια διαδικασια την οποια στην ουσια δεν ελεγχει.»

ΠΩΣ το γνωρίζεις αυτό φίλτατε??

ΠΩΣ είσαι ΒΕΒΑΙΟΣ για αυτή σου την τοποθέτηση? ΓΙΑΤΙ δεν είναι απλές ΕΙΚΑΣΙΕΣ τα όσα γράφεις και τίποτα περισσότερο? ΓΙΑΤΙ δεν είναι απλά μια ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ τα όσα μας μεταφέρεις και τίποτα περισσότερο?

Θα ήθελα λοιπόν ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ, βασισμένη στα όσα ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ και όχι βάση των όσων σε ολίγες αράδες χαρτιού έχεις διαβάσει.

Λοιπόν?

eidos:
«..κανει ελευθερα ερωτα και προκυπτει μια νεα ζωη. ο ιδιος δεν μπορει να επιλεξει σε ποιον θα δωσει ζωη απλα το κανει.»

Το ίδιο συμβαίνει χιλιάδες φορές κάθε μέρα στη φύση. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ?

Για ποιο λόγο αποτελεί αυτό το σημείο της εξέλιξης στον πλανήτη μας κάτι το «ιδιαίτερο»? Η ιατρική για παράδειγμα, είναι σε θέση να επέμβει, και π.χ. να επιλέξει φύλο παιδιού ή και να σταματήσει την περαιτέρω «ζωή» ενός ή περισσοτέρων εμβρύων.

Σημαίνει αυτό κάτι? Όχι φυσικά, απλά είναι ένα ακόμα βήμα στην εξέλιξη φίλτατε..

Δεν βλέπω επαρκή τεκμηρίωση φίλτατε στα όσα γράφεις.

eidos:
«..αν μπορουσε να το κανει αυτο ο ανθρωπος θα εδινε ζωη και στους νεκρους. ομως αυτο μπορει να το κανει μονο ο Δημιουργος.»

ΠΩΣ είσαι βέβαιος ότι κάτι τέτοιο μπορεί να κάνει ο Δημιουργός που εσύ έχεις ορίσει ως τέτοιο??

Έχεις προσωπικά βιώματα ας πούμε ή αναφέρεσαι απλά στα όσα σε θρησκευτικά κείμενα έχεις αναγνώσει? Έχεις ποτέ σου αναρωτηθεί ότι η πίστη στο θεό είναι μια υποβάθμιση της βεβαιότητας ύπαρξης ενός θεού?

Διότι, εάν ήσουν ΒΕΒΑΙΟΣ αγαπητέ για τον Θεό, τότε δεν θα χρειάζονταν να τον πιστεύεις. ΘΑ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ.

Η πίστη, είναι μια υπόθεση. Και οι υποθέσεις, παραμένουνε θεωρητικές προσεγγίσεις ή απλά φιλοσοφικά άλματα έως ότου αποδειχθεί το αντίθετο…

eidos:
«Θεωρω λοιπον οτι ο Δημιουργος πολυ πιο συνειδητα απο οποιονδηποτε ανθρωπινο πατερα, ενδιαφερεται για τα παιδια του.»

Εσύ καλά κάνεις και θεωρείς, αλλά η πραγματικότητα άλλα δείχνει φίλτατε!

Είναι συνειδητές οι αρρώστιες, η πείνα και η εξαθλίωση η οποία καθημερινά θερίζει χιλιάδες από αθώα παιδάκια στον λεγόμενο τρίτο κόσμο? Έχει για αυτό το χάλι συνείδηση ο Θεός?

eidos:
«στη πραξη: μας δινει οτι χρειαζομαστε για να ζουμε.»

Υπάρχουνε περιοχές στον πλανήτη που ούτε νερό για να πιούνε δεν έχουνε! Ας μην μιλήσουμε φυσικά για φαγητό, διότι ο τυμπανισμός έχει αντικαταστήσει για εκατομμύρια ανθρώπους την βλάστηση!

Μήπως το πεδίο σου είναι λιγάκι περιορισμένο?

eidos:
«σιγουρα μονο ενας τελειος, πανσοφος, παντοδυναμος και παντογνωστης Δημιουργος θα ειχε τη δυνατοτητα να δημιουργησει εκ του μηδενος και να συνεχιζει να συντηρει ενα τελειο και αρμονικο συμπαν.»

Πρώτον ας ξεκαθαρίσουμε ότι απλά ΕΙΚΑΖΕΙΣ. Ωστόσο, και οι εικασίες πρέπει να συζητούνται.

Δεύτερον, ας ξεκαθαρίσουμε επίσης ότι η γη για παράδειγμα κάθε άλλο παρά «τέλεια» και «αρμονική» για τον άνθρωπο υπήρξε αλλά και θα συνεχίσει να είναι.

Υπήρξαν και θα υπάρξουνε τεράστιες φυσικές καταστροφές, υπήρξανε και θα συνεχίσουνε να υπάρχουνε ηφαίστεια και αφανισμοί λαών από αυτά, υπήρξανε και θα υπάρχουνε κάποιοι αστεροειδείς που θα επιφέρουν και πάλι είτε το σκοτάδι είτε τους παγετώνες στον πλανήτη γη.

Αν όλη αυτή η αβεβαιότητα, οι λοιμοί, η πείνα, οι φυσικές καταστροφές που συνεχώς αφανίζουνε χιλιάδες ανθρώπους ανά την γη αποτελούνε το…«έργο ενός τέλειου Θεού», τότε μάλλον έχουμε να κάνουμε με έναν εξαιρετικά ανίκανο και φιλοπαίγμων «Θεό» αγαπητέ…

eidos:
«δεν καταλαβαινω την δυσκολια καποιων να δεχτουν ενα τετοιο μεγαλειωδη νοημονα Δημιουργο.»

Και εγώ αγαπητέ δεν κατανοώ την εμμονή ορισμένων να θέλουνε να βλέπουνε έναν Δημιουργό, δίχως απαντήσεις, δίχως τεκμήρια, δίχως λογική για τα ίδια τα κατηγορήματα που σε έναν Θεό αποδίδουνε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 15:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
θα προσπαθησω λοιπον να ειμαι πιο αναλυτικος
παρακαλω ωστοσο εφοσον ο καθενας εκφερει την γνωμη του και καλα κανει να την σεβομαστε.

θεωρω οτι ολοι μας για καποια πραγματα για τα οποια δεν εχουμε απτες αποδειξεις δεν μπορουμε να τα προσεγγισουμε παρα μονο μεσω πιστης, η αποια θα πρεπει ομως να απορρεει απο μια αλληλουχια αλλων αδειασιστων αποδειξεων οι οποιες μας οδηγουν στο τελικο πειστικο αποτελεσμα.

με ρωτας για το πολυ απλο για τον καθενα: ειναι εικασια οτι την ωρα της ερωτικης πραξης γενιεται μια καινουργια ζωη; (οχι παντα βεβαια)
αναφερομαι λοιπον σε κατι που ολοι μας ξερουμε και πολλοι το εχουμε κανει. τι περισσοτερο θελεις να σου αναλυσω;

αυτο βεβαιως και συμβαινει σε ολα τα ζωντανα πλασματα, οπου οτο αρσενικο παραγει κατα το ειδος του.
δεν καταλαβαινω τι περισσοτερο θελεις να τεκμηριωσω ειδικα πανω σε αυτο το θεμα.

οσον αφορα το αν καποιος ανθρωπος μπορει να δωσει ζωη σε καποιο νεκρο σωμα, ειμαι πεποισμενος εξ ιδιας αντιληψεως οτι κατι τετοιο δεν μπορει να συμβει. δεν εχω δει καποιον να το κανει.
το αν μπορει να το κανει ο Δημιουργος, βασισμενος στην ισχυρη μου πεποιθεση που προερχεται απο λογικους συνειρμους και με την δικη μου βεβαιοτητα οτι το εχει ηδη κανει, ναι πιστευω οτι μπορει να το ξανακανει.

οσον αφορα την πιστη στον Δημιουργο στηριζεται στη γνωση. επομενως το λες αναποδα. για να τον πιστεψω τον εχω ηδη γνωρισει.

οσον αφορα το οτι ο Θεος φταιει για τα δεινα της ανθρωποτητας θα σου πω το εξης: ο Θεος ειναι αγαπη, επομενως το κακο δεν περναει καν απο το μυαλο του,μην τα ριχνεις λοιπον στον Θεο οπως κατι ευφυεις κληρικοι '-ο θεος σου πηρε το παιδακι σου να το κανει αγγελακι'
ο Θεος εχει ηδη αρκετους αγγελους.
το ζητημα του ποιος φταιει για αυτο το καταντημα του ανθρωπου εμπερικλειει, θεολογικα και δογματικα ζητηματα τα οποια αν αρχισω να παραθετω εδω, πολλοι θα δυσανασχετησουν. (αν προκυψει εντονως θα το κανω)

αν εχεις προσεξει προσπαθω να κανω ενα διαλογο στηριζομενος περισσοτερο στη λογικη και στη καλη διαθεση (και στα πιστευω μου) για αυτο και μεχρι τωρα για παραδειγμα δεν εχω χρησιμοποιησει κατι που πολλοι δεν αποδεχονται: την Αγια Γραφη
Απαντησεις υπαρχουν αρκει να ξερεις που να ψαξεις να τις βρειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2007, 15:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
θα προσπαθησω λοιπον να ειμαι πιο αναλυτικος
παρακαλω ωστοσο εφοσον ο καθενας εκφερει την γνωμη του και καλα κανει να την σεβομαστε.

θεωρω οτι ολοι μας για καποια πραγματα για τα οποια δεν εχουμε απτες αποδειξεις δεν μπορουμε να τα προσεγγισουμε παρα μονο μεσω πιστης, η αποια θα πρεπει ομως να απορρεει απο μια αλληλουχια αλλων αδειασιστων αποδειξεων οι οποιες μας οδηγουν στο τελικο πειστικο αποτελεσμα.

με ρωτας για το πολυ απλο για τον καθενα: ειναι εικασια οτι την ωρα της ερωτικης πραξης γενιεται μια καινουργια ζωη; (οχι παντα βεβαια)
αναφερομαι λοιπον σε κατι που ολοι μας ξερουμε και πολλοι το εχουμε κανει. τι περισσοτερο θελεις να σου αναλυσω;

αυτο βεβαιως και συμβαινει σε ολα τα ζωντανα πλασματα, οπου οτο αρσενικο παραγει κατα το ειδος του.
δεν καταλαβαινω τι περισσοτερο θελεις να τεκμηριωσω ειδικα πανω σε αυτο το θεμα.

οσον αφορα το αν καποιος ανθρωπος μπορει να δωσει ζωη σε καποιο νεκρο σωμα, ειμαι πεποισμενος εξ ιδιας αντιληψεως οτι κατι τετοιο δεν μπορει να συμβει. δεν εχω δει καποιον να το κανει.
το αν μπορει να το κανει ο Δημιουργος, βασισμενος στην ισχυρη μου πεποιθεση που προερχεται απο λογικους συνειρμους και με την δικη μου βεβαιοτητα οτι το εχει ηδη κανει, ναι πιστευω οτι μπορει να το ξανακανει.

οσον αφορα την πιστη στον Δημιουργο στηριζεται στη γνωση. επομενως το λες αναποδα. για να τον πιστεψω τον εχω ηδη γνωρισει.

οσον αφορα το οτι ο Θεος φταιει για τα δεινα της ανθρωποτητας θα σου πω το εξης: ο Θεος ειναι αγαπη, επομενως το κακο δεν περναει καν απο το μυαλο του,μην τα ριχνεις λοιπον στον Θεο οπως κατι ευφυεις κληρικοι '-ο θεος σου πηρε το παιδακι σου να το κανει αγγελακι'
ο Θεος εχει ηδη αρκετους αγγελους.
το ζητημα του ποιος φταιει για αυτο το καταντημα του ανθρωπου εμπερικλειει, θεολογικα και δογματικα ζητηματα τα οποια αν αρχισω να παραθετω εδω, πολλοι θα δυσανασχετησουν. (αν προκυψει εντονως θα το κανω)

αν εχεις προσεξει προσπαθω να κανω ενα διαλογο στηριζομενος περισσοτερο στη λογικη και στη καλη διαθεση (και στα πιστευω μου) για αυτο και μεχρι τωρα για παραδειγμα δεν εχω χρησιμοποιησει κατι που πολλοι δεν αποδεχονται: την Αγια Γραφη
Απαντησεις υπαρχουν αρκει να ξερεις που να ψαξεις να τις βρειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy