ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΣΥΜΒΟΥΛΗ ... ΑΓΙΟΥ ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 20:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.synaxari.com/

Δραπέτες
Αγάπιος ο Όσιος, μοναχός από το Άγιο Όρος, της περιοχής Βατοπεδίου. Ο Όσιος ασκήτευε όταν Αγαρηνοί πειρατές τον συνέλαβαν και τον πούλησαν σκλάβο σε έναν πλούσιο συμπατριώτη τους. Ο Όσιος πέρασε πολύ άσχημα στην σκλαβιά του. Ήταν αλυσοδεμένος συνεχώς και ο κύριός του τον χρησιμοποιούσε σε πολύ βαριές δουλειές. Κάποια στιγμή ο Όσιος κατάφερε να δραπετεύσει. Επέστρεψε στο Άγιο Όρος και πήγε να βρει τον Γέροντα που είχε για Πνευματικό. Ο Γέροντας τον μάλωσε που δραπέτευσε και του είπε πως πρέπει να επιστρέψει στον κύριό του. Ο Αγάπιος ξαναγύρισε στον Αγαρηνό, του διηγήθηκε τα πάντα και του ζήτησε συγγνώμη που δραπέτευσε. Ο Αγαρηνός και οι δύο υιοί του θαύμασαν την υπακοή του Αγάπιου και αφού του έδωσαν την ελευθερία του, του ζήτησαν να τους πάρει μαζί του στο Άγιο Όρος ως συνοδεία. Οι Αγαρηνοί βαπτίσθηκαν και μόνασαν μαζί με τον Αγάπιο.
Ονήσιμος ο Απόστολος, προστατεύει τους φυλακισμένους – κρατουμένους. Ο Ονήσιμος ήταν δούλος ενός Χριστιανού άρχοντα, του Φιλήμονα. Απέδρασε όμως από αυτόν και πήγε στην Ρώμη. Εκεί συνάντησε τον Απόστολο Παύλο, που τον δίδαξε, τον βάπτισε Χριστιανό και τον έστειλε πίσω στον Φιλήμονα όχι σαν δούλο, αλλά ως φίλο και αδελφό (εορτάζει 15 Φεβρουαρίου).



Edited by - AINEIAN06 on 16/11/2007 20:56:11

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 23:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AINEIAN06
Δραπέτες
Αγάπιος ο Όσιος, μοναχός από το Άγιο Όρος, της περιοχής Βατοπεδίου. Ο Όσιος ασκήτευε όταν Αγαρηνοί πειρατές τον συνέλαβαν και τον πούλησαν σκλάβο σε έναν πλούσιο συμπατριώτη τους. Ο Όσιος πέρασε πολύ άσχημα στην σκλαβιά του. Ήταν αλυσοδεμένος συνεχώς και ο κύριός του τον χρησιμοποιούσε σε πολύ βαριές δουλειές. Κάποια στιγμή ο Όσιος κατάφερε να δραπετεύσει. Επέστρεψε στο Άγιο Όρος και πήγε να βρει τον Γέροντα που είχε για Πνευματικό. Ο Γέροντας τον μάλωσε που δραπέτευσε και του είπε πως πρέπει να επιστρέψει στον κύριό του. Ο Αγάπιος ξαναγύρισε στον Αγαρηνό, του διηγήθηκε τα πάντα και του ζήτησε συγγνώμη που δραπέτευσε. Ο Αγαρηνός και οι δύο υιοί του θαύμασαν την υπακοή του Αγάπιου και αφού του έδωσαν την ελευθερία του, του ζήτησαν να τους πάρει μαζί του στο Άγιο Όρος ως συνοδεία. Οι Αγαρηνοί βαπτίσθηκαν και μόνασαν μαζί με τον Αγάπιο.
Ονήσιμος ο Απόστολος, προστατεύει τους φυλακισμένους – κρατουμένους. Ο Ονήσιμος ήταν δούλος ενός Χριστιανού άρχοντα, του Φιλήμονα. Απέδρασε όμως από αυτόν και πήγε στην Ρώμη. Εκεί συνάντησε τον Απόστολο Παύλο, που τον δίδαξε, τον βάπτισε Χριστιανό και τον έστειλε πίσω στον Φιλήμονα όχι σαν δούλο, αλλά ως φίλο και αδελφό (εορτάζει 15 Φεβρουαρίου).

Ηθικόν δίδαγμα ! Για να είσαστε αρεστοί στον Θεό πρέπει να είσαστε πειθήνιοι στους εκμεταλλευτές σας , ό,τι και αν σας κάνουν , και να μην δυσανασχετείτε και επαναστατείτε .
Μόνον τότε θα ανοίξουν για σας οι πύλες του Παραδείσου . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 11:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε aineian, μπορείς να μου εξηγήσεις ποιος ακριβώς ο σκοπός της ύπαρξης αυτού του forum;
Τι μήνυμα θες να περάσεις και δεν το εξηγείς, απλά παραβάλλεις δύο ιστορίες ζωής; αν δεν εξηγήσεις, δίνεις το δικαίωμα σε διαφόρων ειδών προσεγγίσεις, που ενδεχομένως δεν είναι ακριβώς αυτό που εννοείς.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 18:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
I'm totally flabbergasted!

R + C
I n v o k e O f t e n
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 01:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους

Φίλε aineian, μπορείς να μου εξηγήσεις ποιος ακριβώς ο σκοπός της ύπαρξης αυτού του forum;
Τι μήνυμα θες να περάσεις και δεν το εξηγείς, απλά παραβάλλεις δύο ιστορίες ζωής; αν δεν εξηγήσεις, δίνεις το δικαίωμα σε διαφόρων ειδών προσεγγίσεις, που ενδεχομένως δεν είναι ακριβώς αυτό που εννοείς.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!



Φιλε μου ..
Μου εκανε εντυπωση στην Ιστορια αυτη αυτο το οποιο αναφερθηκε κι απο τον αλλο συνομιλητη μας
Οτι .. εαν με κανουν σκλαβο κι εγω δραπετευσω .. αμαρτανω ..
Πες μας τις αποψεις σου ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 02:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλημέρα σε όλους

Φίλε aineian, μπορείς να μου εξηγήσεις ποιος ακριβώς ο σκοπός της ύπαρξης αυτού του forum;
Τι μήνυμα θες να περάσεις και δεν το εξηγείς, απλά παραβάλλεις δύο ιστορίες ζωής; αν δεν εξηγήσεις, δίνεις το δικαίωμα σε διαφόρων ειδών προσεγγίσεις, που ενδεχομένως δεν είναι ακριβώς αυτό που εννοείς.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!



Φιλε μου ..
Μου εκανε εντυπωση στην Ιστορια αυτη αυτο το οποιο αναφερθηκε κι απο τον αλλο συνομιλητη μας
Οτι .. εαν με κανουν σκλαβο κι εγω δραπετευσω .. αμαρτανω ..
Πες μας τις αποψεις σου ...



Η διήγηση αυτή έχει διδακτικό χαρακτήρα και σε αυτό σκοπεύει, να διδάξει.

Θέλει να μας πει πως αν υπήρχαν "σκλάβοι", και στην σημερινή καθημερινότητα, σαν και τον Αγάπιο, θα καταργούταν οι αφέντες, μόνοι τους θα το αποφάσιζαν και, ελλείψει αφεντών, δεν θα υπήρχαν σκλάβοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 04:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Θέλει να μας πει πως αν υπήρχαν "σκλάβοι", και στην σημερινή καθημερινότητα, σαν και τον Αγάπιο, θα καταργούταν οι αφέντες, μόνοι τους θα το αποφάσιζαν και, ελλείψει αφεντών, δεν θα υπήρχαν σκλάβοι.

Ισως θέλει να μας πει ότι η δουλεία είναι αρετή και ότι η προσπάθεια πάταξης ή υπεκφυγής της δουλείας είναι αμαρτία. Τουλάχιστον αυτό λέει ο Απ. Παύλος, αυτό έλεγαν οι πατριάρχες, αυτό έλεγαν οι παρατρεχάμενοι των πατριαρχών, αυτό έλεγε η επίσημη εκκλησία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 07:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AINEIAN06:Δραπέτες
Αγάπιος ο Όσιος, μοναχός από το Άγιο Όρος, της περιοχής Βατοπεδίου. Ο Όσιος ασκήτευε όταν Αγαρηνοί πειρατές τον συνέλαβαν και τον πούλησαν σκλάβο σε έναν πλούσιο συμπατριώτη τους. Ο Όσιος πέρασε πολύ άσχημα στην σκλαβιά του. Ήταν αλυσοδεμένος συνεχώς και ο κύριός του τον χρησιμοποιούσε σε πολύ βαριές δουλειές. Κάποια στιγμή ο Όσιος κατάφερε να δραπετεύσει. Επέστρεψε στο Άγιο Όρος και πήγε να βρει τον Γέροντα που είχε για Πνευματικό. Ο Γέροντας τον μάλωσε που δραπέτευσε και του είπε πως πρέπει να επιστρέψει στον κύριό του. Ο Αγάπιος ξαναγύρισε στον Αγαρηνό, του διηγήθηκε τα πάντα και του ζήτησε συγγνώμη που δραπέτευσε. Ο Αγαρηνός και οι δύο υιοί του θαύμασαν την υπακοή του Αγάπιου και αφού του έδωσαν την ελευθερία του, του ζήτησαν να τους πάρει μαζί του στο Άγιο Όρος ως συνοδεία. Οι Αγαρηνοί βαπτίσθηκαν και μόνασαν μαζί με τον Αγάπιο.
Ονήσιμος ο Απόστολος, προστατεύει τους φυλακισμένους – κρατουμένους. Ο Ονήσιμος ήταν δούλος ενός Χριστιανού άρχοντα, του Φιλήμονα. Απέδρασε όμως από αυτόν και πήγε στην Ρώμη. Εκεί συνάντησε τον Απόστολο Παύλο, που τον δίδαξε, τον βάπτισε Χριστιανό και τον έστειλε πίσω στον Φιλήμονα όχι σαν δούλο, αλλά ως φίλο και αδελφό (εορτάζει 15 Φεβρουαρίου).

Να ξεκαθαρίσω οτι εγώ δέν πρόκειται σε καμιά περίπτωση ... ούτε μία στο εκατομμύριο ... να έκανα την πράξη του Αγάπιου που επέστρεψε στον κακό Αγαρηνό
Αλλά η ιστορία δείχνει ξεκάθαρα πόσα μπορούμε να καταφέρουμε όταν σπάσουμε τα όρια της αγάπης και γίνουμε δούλοι στους χειρότερους εχθρούς μας, άν αγαπήσουμε τον χειρότερο εχθρό περισσότερο απο τον εαυτό μας.
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΑΝΕΤΑ ΣΕ ΦΙΛΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 09:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να ξεκαθαρίσω οτι εγώ δέν πρόκειται σε καμιά περίπτωση ... ούτε μία στο εκατομμύριο ... να έκανα την πράξη του Αγάπιου που επέστρεψε στον κακό Αγαρηνό
Αλλά η ιστορία δείχνει ξεκάθαρα πόσα μπορούμε να καταφέρουμε όταν σπάσουμε τα όρια της αγάπης και γίνουμε δούλοι στους χειρότερους εχθρούς μας, άν αγαπήσουμε τον χειρότερο εχθρό περισσότερο απο τον εαυτό μας.
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΑΝΕΤΑ ΣΕ ΦΙΛΟ.


Φίλε μου snoopyσυμφωνώ με την προσέγγισή σου, αλλά υπάρχει ένα θέμα βασικό. Για να συμβεί αυτό, δηλ ο εχθρός σου να γίνει φίλος σου, πρέπει να έχει μια αντίστοιχη παιδεία για να καταλάβει το νόημα των πράξεών μας. Δυστυχώς δεν ζούμε σε κόσμο αγγελικά πλασμένο ώστε αυτό να γίνεται πραγματικότητα.
Και δεδομένου πως σήμερα δεν υπάρχουν δούλοι με την ευρύτερη έννοια του όρου τα πράγματα αλλάζουν.
Η σημερινή μορφή δουλείας, είναι κατ΄ εμέ η εκμετάλευση του εργαζόμενου από τον εργοδότη. Εκεί λοιπόν τι θα κάνεις.
Στην σημερινή εποχή το οι αλυσίδες της δουλείας έχουν αντικατασταθεί από τα δάνεια των τραπεζών, που σε εκμεταλεύονται και χρεώνουν τόκους επί τόκων και πάει λέγοντας. Εκεί λοιπόν τι κάνεις?


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 13:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
seirios12a: Και δεδομένου πως σήμερα δεν υπάρχουν δούλοι με την ευρύτερη έννοια του όρου τα πράγματα αλλάζουν.
Η σημερινή μορφή δουλείας, είναι κατ΄ εμέ η εκμετάλευση του εργαζόμενου από τον εργοδότη. Εκεί λοιπόν τι θα κάνεις.
Στην σημερινή εποχή το οι αλυσίδες της δουλείας έχουν αντικατασταθεί από τα δάνεια των τραπεζών, που σε εκμεταλεύονται και χρεώνουν τόκους επί τόκων και πάει λέγοντας. Εκεί λοιπόν τι κάνεις?

Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο έγραψα και εγώ παραπάνω :

quote:
snoopy: Να ξεκαθαρίσω οτι εγώ δέν πρόκειται σε καμιά περίπτωση ... ούτε μία στο εκατομμύριο ... να έκανα την πράξη του Αγάπιου που επέστρεψε στον κακό Αγαρηνό

Αλλά δέν παύει η συγκεκριμένη πράξη του αγίου να αποτελεί μεγάλο ηθικό δίδαγμα για όποιον αισθάνεται έτοιμος να το επαναλάβει ... εγώ δέν αισθάνομαι ο άγιος Αγάπιος που ήταν κάτι το διαφορετικό σε σχέση με μάς τόλμησε να το κάνει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 23:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Ισως θέλει να μας πει ότι η δουλεία είναι αρετή και ότι η προσπάθεια πάταξης ή υπεκφυγής της δουλείας είναι αμαρτία. Τουλάχιστον αυτό λέει ο Απ. Παύλος, αυτό έλεγαν οι πατριάρχες, αυτό έλεγαν οι παρατρεχάμενοι των πατριαρχών, αυτό έλεγε η επίσημη εκκλησία.
Το κόλπο είναι αρκετά παλιό φίλε macedon και την πατρότητά του την έχει , ποιός άλλος ; ο Σαούλ ή άλλως ο γνωστός μας Παύλος φυσικά . Αλλά καλύτερα απολαύστε τον μέσα από τις επιστολές του .

«Ελευθερωθέντες δε από την αμαρτία , γίνατε δούλοι εις την δικαιοσύνη ….έτσι τώρα θα προσφέρετε τα μέλη σας δούλα ….γιατί τώρα ελευθερωθέντες από τις αμαρτίες υποδουλωθήκατε στον Θεό …..» (Ρωμ., στ’ , 18-22)

Μια λοιπόν και δεν επρόκειτο να καταργήσουν τους δούλους το κόλπο ήταν να καταργήσουν (θεωρητικά φυσικά) τα αφεντικά γιατί όπως διδάσκει ο Παύλος εκείνος που υπηρετείται είναι τελικά ο Χριστός . Τα καημένα τα αφεντικά αποδέχονται και αυτά την ισότητα που επιβάλλεται από τον Κύριο κι’ έτσι όλοι , καταπιεστές και καταπιεζόμενοι , είναι πια αδέλφια . Γι’ αυτό ειδικότερα :

«…όσοι έχουν χριστιανούς για αφεντικά θα πρέπη να γίνουν ακόμα πιο εργατικοί γιατί δουλεύουν για αδελφούς . Να δουλεύετε με καλή διάθεση σαν να πρόκειται για τον Κύριο κι όχι για ανθρώπους . Γνωρίζοντας ότι από τον Κύριο θα πάρετε ανταπόδοση …Γιατί δουλεύετε για τον Κύριο Χριστό …είτε δούλος (είσαι) είτε ελεύθερος .» (Εφεσ.στ’, 7 - Τιμοθ. , στ’, 1-2 - Κολοσ.γ’ 22-24 – Εφεσ. στ’ , 8)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 23:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν βλέπω κάτι μαύρα αστοπούλια, που σε παλιά μηνύματα αποκαλούσανε τρομοκράτες τους αγωνιστές της εθνικής αντίστασης, να κόπτονται για τα εργατικά δικαιώματα, μου έρχεται να πιάσω το βιβλίο "Δικαίωμα στην τεμπελιά" του Paul Lafargue και να γίνω "νέος αποξυόμενος".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 01:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο ευαγγέλιο που αναγνώστηκε σήμερα στις εκκλησίες αναφέρεται η κακή επιλογή του πλούσιου και όχι του δούλου.
Αν το μεταφέρουμε στο σήμερα καταδικάζει τους ιδιοκτήτες τραπεζών και όχι τους πελάτες. Ο ιδιοκτήτης τράπεζας, δανείζει με σκοπό να υποδουλώσει τον πελάτη του και ει δυνατόν να του ληστέψει τα πάντα.
Μιλάμε για μια μεγάλη επιχείρηση κράτους κεφαλαίου που σκοπό έχει να κατασκευάσει δούλους.
Είμαστε υπό-δουλοι για 400 χρόνια μέχρι που φτιάξαμε κράτος για να υποδουλωθούμε σ' αυτό. Γιατί παλιά δούλος ήταν ο ξένος και ποτέ ο άνθρωπος της ίδιας κοινωνίας. Σήμερα τα πράγματα άλλαξαν. Δούλος δεν είναι ο ξένος που σου κατεβάζει και ανθρώπινα δικαιώματα ή αν ζοριστεί την κοπανάει για το κράτος του αλλά η εύκολη λεία για κερδοσκόπους , ο ιθαγενής, ο νόμιμος, ο ελεγχόμενος.
Αγαπητοί ελεύθεροι. Προσέξτε μήπως κάποια μέρα σας ζητήσουν τα δε-δουλ-ευμένα των τραπεζών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sosmenos
Νέο Μέλος

Angola
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 19:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sosmenos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγάπιος ο Όσιος, μοναχός από το Άγιο Όρος
Ποιος είναι αυτός; Τι έκανε στην ζωή του; Τι πρόσφερε στην κοινωνία; Μήπως είναι ακόμη ένας κακομοίρης στην στρατιά των κακομοίρηδων και αρνητών της ζωής που τέτοιοι και μόνο τέτοιοι έχουν κατακλίσει την γνωστή χερσόνησο ;
Και γιατί πρέπει ότι λένε αυτοί να είναι θέσφατο; Μου θυμίζει έναν γνωστό μου που έδινε συμβουλές σε κάποιον για να μεγαλώνει το παιδί του, και αυτός δεν είχε γίνει γονιός στα γεράματα του!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 22:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Πάντοτε ήμουν της άποψης ότι η έννοια της σκλαβιάς και μόνο δε θα 'πρεπε να αφορά τις σχέσεις μεταξύ ανθρώπων.
Όσο για τη λογική του σήμερα, φοβάμαι ότι πολύς κόσμος είναι υποδουλωμένος σε κάτι και αυτό συνήθως δεν είναι άνθρωπος, αλλά είναι υλικό αγαθό ή ιδεολογία. Πιστεύω ότι οι δύο συγκεκριμένες περιγραφές είναι "κενό γράμμα" ως λογικές του σύγχρονου ανθρώπου, τουλάχιστον αν βασιστούμε στην άμεση ερμηνεία τους. Όσο για ενδεχόμενη παραβολική ή μεταφορική ερμηνεία; ακόμα και υπό αυτό το πρίσμα δε νομίζω ότι κείνται στα όρια της δικής μου ιδεολογίας. Η λέξη "σκλαβιά" είναι κάτι που με απωθεί, ποσώ μάλλον η κάθε είδους έγκρισή της έστω και υπό μεταφορική έννοια.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 01:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιος δεν μπορεί να ξεφύγει από τη συμβατικότητα και την αίσθηση του “προσωρινού” και του “παρείσακτου” που του προσφέρει, κατ’ αυτόν, μόνο η επίγεια ζωή, λογικό είναι να μην μπορεί να κατανοήσει το βαθύτερο νόημα παρόμοιων προτροπών.

Περίεργο είναι, πως κάποιοι διαβάζουν ή έχουν διαβάσει ή/και μελετήσει τις εν λόγω προτροπές, μόνο και μόνο για να κατακρίνουν αλλά όχι να συλλάβουν το βαθύτερο νόημά τους και είναι κρίμα.

Αν μπορούσαμε να καταλάβουμε αυτό που λέει ο Δημήτρης για τη σχέση του υπό-δουλου πολίτη στο κράτος, ίσως άνοιγαν οι ορίζοντες της αντίληψής μας περισσότερο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 22:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ηθικόν δίδαγμα ! Για να είσαστε αρεστοί στον Θεό πρέπει να είσαστε πειθήνιοι στους εκμεταλλευτές σας , ό,τι και αν σας κάνουν , και να μην δυσανασχετείτε και επαναστατείτε .
Μόνον τότε θα ανοίξουν για σας οι πύλες του Παραδείσου .

Βγάλε όσα ηθικά διδάγματα θέλεις, αλλά ρίξε και μια ματιά στη ζωή του Χριστού να δεις ότι δεν μάσαγε δεν έγινε δούλος του συστήματος της εποχής του. Μπορούσε να τη σκαπουλάρει αλλά δεν γούσταρε. Ήταν λέων και όχι λαγός. Ανοιξε τις παλάμες να δώσει, άσχετα αν τα λαμόγια του έχωναν καρφιά. Πάρτε άπλετα τα δώρα μου απ τις παλάμες είπε, και χώστε καρφιά αλλά δεν προσκυνάμε.
Δεν με ενδιαφέρει το σύστημά σας, το κατεστημένο σας, τα ψευδή ονειρά σας και οι χαμένες προσδοκίες σας.
Εκλεισε τα μάτια του με τελευταία εικόνα ένα τσούρμο δουλικό να αλαλάζει και να κινείται για τις ανάγκες του συστήματος.
"συγχώρεσέ τους πατέρα μου , δεν καταλαβαίνουν τι κάνουν" είπε με συμπόνοια για τα δουλικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κωνστανς
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 11:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωνστανς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα παιδιά. Θα έλεγα ότι συμφωνώ με τον ΨΗΛΟ και τον ΔΗΜΗΤΡΗ. Μην διαβάζουμε τις λέξεις σαν απλές λέξεις. Ας δούμε λίγο πιο μακρυά.Δουλεύω σε τηλεοπτικό σταθμό.Ο κόσμος που έρχεται εδω είναι μπλεγμένος μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο. Πιστεύει ότι θα βρεί λύσεις στα κανάλια. Ανακυκλώνουμε την τσέπη μας και δουλεύουμε για λογαριασμούς. Πως θα ήταν η ζωή μερικών ανθρώπων αν δεν υπήρχαν οι τράπεζες στη ζωή τους;!!Θα είχαμε αφήσει ενα κράτος να κινεί τα νήματα της δικής μας ζωής; Ένα σωρό πολιτικοί που μοναδικό κίνητρο που έχουν είναι να γεμίσουν κι'άλλο την τσέπη τους!ΟΛΟΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 12:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Θα με ενδιέφερε κάποιος εκ των Ψηλού και Δημήτρη να μου ερμηνεύσει το νόημα της συγκεκριμένης παραβολής, προσαρμοσμένο στα δεδομένα του σήμερα, για να δω πως ακριβώς το ερμηνεύει η θεολογία. Από το συνδυασμό των όσων έχουν γράψει οι δύο προαναφερθέντες, εγώ βγάζω το συμπέρασμα ότι οι σύγχρονοι "αφέντες" - τράπεζες και όχι μόνο, θα μπορούσαν ενδεχομένως να δουν τους υποτελείς τους με φιλική διάθεση, ενδεχομένως θα αποφάσιζαν να παραιτηθούν από τις "αφεντικές" αξιώσεις τους, αν οι "σκλάβοι" δέχονταν την υποταγή τους ταπεινά και με αφοσίωση.
Επειδή όμως θεωρώ και τους δύο συνομιλητές μου πνευματικώς επαρκείς για να υποπέσουν σε ένα τέτοιο λογικό ολίσθημα, θα ήθελα να μου εξηγήσουν τελικά πως πραγματοποιείται στο σύγχρονο κόσμο του χρήματος η κεντρική ιδέα, το νόημα της παραβολής.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 01:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από το συνδυασμό των όσων έχουν γράψει οι δύο προαναφερθέντες, εγώ βγάζω το συμπέρασμα ότι οι σύγχρονοι "αφέντες" - τράπεζες και όχι μόνο, θα μπορούσαν ενδεχομένως να δουν τους υποτελείς τους με φιλική διάθεση, ενδεχομένως θα αποφάσιζαν να παραιτηθούν από τις "αφεντικές" αξιώσεις τους, αν οι "σκλάβοι" δέχονταν την υποταγή τους ταπεινά και με αφοσίωση.
Ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου είναι ο σκύλος. Δηλαδή τι θα πρέπει να κάνουμε; να γαυγίζουμε και να κουνάμε χαρούμενα την ουρά μπας και τα εν λόγω ιδρύματα μας πετάξουν κανα κόκκαλο;
Και συνεχίζεις να βλέπεις κουτάβια λέγοντας:
quote:
Επειδή όμως θεωρώ και τους δύο συνομιλητές μου πνευματικώς επαρκείς για να υποπέσουν σε ένα τέτοιο λογικό ολίσθημα,

Και συνεχίζεις πούστικα ξεφτιλίζοντας την λογική των συνφορουμιστών σου βλέποντάς την να ολισθαίνει ενώ η δική σου λογική είναι του κώλου παλιομαλάκα αφου δεν έχεις φέρει κανένα επιχείρημα.
Τα επιχειρήματα δεκτά, οι εξεφτελισμοί απαράδεκτοι.


------------------------------
Επέμβαση στο μήνυμα λόγω
υβριστικών εκφράσεων
επί του προσωπικού.
- 22/11/2007 -
------------------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 16:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά dimitris2, θεωρώ την χροιά της παρεμβασής σου πραγματικά απαράδεκτη και ομολογώ ότι δεν μπορώ να αντιληφθώ και δεν μπόρεσα να "ανακαλύψω" την οποιαδήποτε αφορμή για κάτι τέτοιο...

Το αμέσως προηγούμενο μήνυμα του kostakis, που φαινομενικά ξεσήκωσε αυτή σου την αντίδραση, αν μη τι άλλο είναι ευγενικό και περιλαμβάνει ακόμη ένα "νομιμότατο", θα έλεγα, αίτημα: "ερμηνεία προσαρμοσμένη στα δεδομένα του σήμερα".

Προς τι λοιπόν και πόθεν αυτή η συμπεριφορά;
"Η κακιά η ώρα"; Μία πιθανή παρερμηνεία των γραφομένων; Επιπόλαια ανάγνωση; ...
Δώσε, εάν θέλεις, μία εξήγηση.

Οφείλω πάντως να σου πω ότι η βαρύτητα του "ατοπήματος" θα μπορούσε να οδηγήσει και σε χρονική απενεργοποίηση του λογαριασμού σου σε άλλη περίπτωση, όμως επιλέξαμε μία από τις παραπάνω εκδοχές, οπότε θα περιοριστώ σε μία τελευταία προειδοποίηση(συνεκτιμώντας και την έως τώρα συμμετοχή σου) και ευελπιστούμε σε κάποια ανασκευή...

-----------------------

Και κάτι για το θέμα γενικότερα.
AINEIAN06, θα πρέπει η αιτιολόγηση της έναρξης ενός θέματος Συζήτησης - που να δικαιολογεί και την υπαρξή του - να περιλαμβάνεται στο πρώτο μήνυμα του θεματοθέτη(και, ει δυνατόν, να αντανακλάται με κάποιον τρόπο και στον τίτλο του). Έχε το υπόψιν στο μέλλον σε παρακαλώ. Κάτι τέτοιο, εκτός των άλλων, βοηθά τον οποιονδήποτε αναγνώστη και πιθανό συμμετέχοντα να "προσανατολιστεί" άμεσα όσον αφορά τη σκοπιμότητα και τον κεντρικό άξονα της Συζήτησης.

Ακόμη, και απευθύνομαι σε αρκετούς συμμετέχοντες, για λόγους συνοχής της Συζήτησης αλλά και σεβασμού τόσο απέναντι σε αναγνώστες όσο και προς τους συνομιλητές, είναι απολύτως απαραίτητο στις παραθέσεις αποσπασμάτων από κείμενα άλλων να γίνεται σαφές σε ποιον ανήκουν οι λόγοι, εκτός ίσως από την περίπτωση που η παράθεση γίνεται από το αμέσως προηγούμενο μήνυμα.

Θα παρακαλέσω επίσης για την αμέριστη προσοχή των συμμετεχόντων στον χειρισμό αυτής της Συζήτησης(παρουσιάζει σε κάποια σημεία ενδείξεις "παρεκτροπής"...) και για την εκ των προτέρων αποδοχή της διαφορετικότητας των άλλων.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Ζούμε, μέσα στην πλέον αποτρόπαια εποχή,
ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για Ελευθερία
που έχει ποτέ εμφανιστεί!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 17:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν κάποιος δεν μπορεί να ξεφύγει από τη συμβατικότητα και την αίσθηση του “προσωρινού” και του “παρείσακτου” που του προσφέρει, κατ’ αυτόν, μόνο η επίγεια ζωή, λογικό είναι να μην μπορεί να κατανοήσει το βαθύτερο νόημα παρόμοιων προτροπών.

Περίεργο είναι, πως κάποιοι διαβάζουν ή έχουν διαβάσει ή/και μελετήσει τις εν λόγω προτροπές, μόνο και μόνο για να κατακρίνουν αλλά όχι να συλλάβουν το βαθύτερο νόημά τους και είναι κρίμα.

Αν μπορούσαμε να καταλάβουμε αυτό που λέει ο Δημήτρης για τη σχέση του υπό-δουλου πολίτη στο κράτος, ίσως άνοιγαν οι ορίζοντες της αντίληψής μας περισσότερο.


Φίλε Ψηλέ, δεν διαφωνώ μαζί σου, στο θέμα του προσωρινού. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, όλοι είμαστε περαστικοί από αυτόν εδώ τον κόσμο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχουμε το δικαίωμα να αντισταθούμε σε όποια πράγματα θίγουν την προσωπική μας ελευθερία απλά σκύβοντας το κεφάλι.
Αυτό νομίζω πως εννοούσε ο φίλος μας Κωστάκης τουλάχιστον. Εγώ προσωπικά δεν καταδικάζω ούτε κατακρίνω τα λόγια του κειμένου της παραβολής, αλλά δεν νομίζω πως σήμερα δυστυχώς μπορεί να βρει εφαρμογή με τον τωρινό τρόπο ζωής. Αυτό μπορεί να ισχύσει εάν απαρνηθείς τα εγκόσμια και πας να ζήσεις κάπου μακρυά κι έξω από το σύστημα.
Δυστυχώς βλέπεις τα πρότυπα που περνούν στην νεολαία είναι ο καταναλωτισμός, το εύκολο χρήμα, η εφήμερη δόξα και περί τις ενασχολήσεις του πνεύματος δυστυχώς τίποτα.
Και πιστεύω πως αυτό γίνεται γιατί άνθρωπος μορφωμένος και πνευματικώς υγιής, δεν υποδουλώνεται εύκολα.
Νομίζω πως είναι σημαντικότερο να κοιτάζαμε αυτό το θέμα παρά τι εννούσε με την παραβολή ο άγιος. Δεν νομίζω πως είπε και κάτι καινούριο εξάλλου. Το είχε πει και ο Χριστός νομίζω αγάπα τον εχθρό σου ως φίλο. Θέλει πολλά κότσια, δύναμη και αντοχή ώστε να εφαρμόσεις κάτι τέτοιο χωρίς ο άλλος να σε εκμεταλεύεται ή και αν γίνει να αντέξεις τις όποιες συνέπειες.
Προσωπικά πιστεύω, πως σήμερα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάτι τέτοιο πράξη και να δικαιωθείς, δυστυχώς.. δυστυχώς ξαναλέω.


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 21:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ admin ίσως παρερμήνευσα την φράση του Κωστάκη ότι είμεθα "πνευματικώς επαρκείς να να υποπέσουμε..σε ολισθήματα" Ισως άλλο ήθελε να πει ή εγώ το κατάλαβα λάθος και το θεωρησα υβριστική έκφραση.

Αν δεν κατάλαβα καλά ή αν γράφτηκε χωρίς κακή πρόθεση του ζητώ συγγνώμη.

Αν όμως δεν είναι έτσι, ποια η διαφορά του να βρίζει κάποιος με ευγένεια ή χωρίς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 22:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ σείριε, συμφωνώ με τα γραφόμενά σου.
Θα μείνω λίγο στο τελευταίο.
quote:
Το είχε πει και ο Χριστός νομίζω αγάπα τον εχθρό σου ως φίλο. Θέλει πολλά κότσια, δύναμη και αντοχή ώστε να εφαρμόσεις κάτι τέτοιο χωρίς ο άλλος να σε εκμεταλεύεται ή και αν γίνει να αντέξεις τις όποιες συνέπειες.
Προσωπικά πιστεύω, πως σήμερα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις κάτι τέτοιο πράξη και να δικαιωθείς, δυστυχώς.. δυστυχώς ξαναλέω.



Για να δικαιωθείς πρέπει να είσαι δίκαιος.
Δίκαιος σήμερα δεν είναι κανείς μας.
Γιατί?
Στα "φιλόσοφα" ο Ι. Δαμασκηνός που έχει γράψει τόμους με σχεδόν όλα τα τροπάρια της εκκλησίας και θεωρείτε ότι δεν έχει υποπέσει σε λάθος, αναφέρει:
ΑΔΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΑΔΙΚΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΟΜΕΝΕΙ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ.
Ολη την εβδομάδα του πάθους η εκκλησία έχει θέσει σαν πρώτο τροπάριο.
"δικαιοσύνη μάθετε οι ενοικούντες επί της γής"
Ο Μπαινάκης κι ο Βγαινάκης.
Γινεται απεργία? τα ξέρουμε ποιοί και πόσοι μετέχουν.

Κάπου νομίζω ότι κατα βάθος θέλουμε και τα παθαίνουμε , μας αρέσει να αδικούμεθα επειδή είμεθα άδικοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 23:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

quote:
Αγαπητέ admin ίσως παρερμήνευσα την φράση του Κωστάκη ότι είμεθα "πνευματικώς επαρκείς να να υποπέσουμε..σε ολισθήματα" Ισως άλλο ήθελε να πει ή εγώ το κατάλαβα λάθος και το θεωρησα υβριστική έκφραση.
Αν δεν κατάλαβα καλά ή αν γράφτηκε χωρίς κακή πρόθεση του ζητώ συγγνώμη.
Αν όμως δεν είναι έτσι, ποια η διαφορά του να βρίζει κάποιος με ευγένεια ή χωρίς?

Δεν έχω ποτέ και για κανένα λόγο πρόθεση να βρίσω κάποιο συνομιλητή μου, για τον πολύ απλό λόγο ότι δε γνωρίζω αυτόν με τον οποίο μιλάω κάθε στιγμή. Αυτό που ήθελα να πω με τη συγκεκριμένη φράση είναι ότι, παρότι εσύ και ο Ψηλός έχετε την ίδια σκέψη ως προς το περιεχόμενο της παραβολής, εντούτοις μου δίνεται η εντύπωση ότι ξεκινάτε από διαφορετικό σημείο για να καταλήξετε στο κοινό συμπέρασμα και σε εμένα προσωπικά τα δύο αυτά σημεία (δηλ α) η θετική, κατά τη γνώμη μου, αντιδραστικότητα που εκφράζεις απέναντι σε κάποια κακώς κείμενα αναφορικά με τις τράπεζες και το δουλωτικό χαρακτήρα που επιφέρουν στις σχέσεις των με τους πολίτες και β) η στωική αντιμετώπιση κάποιων καταστάσεων, που είναι το περιεχόμενο της παραβολής, αλλά και η πρώτη προσέγγιση αυτής από τον Ψηλό) συνδυαζόμενα δείχνουν να είναι εκ διαμέτρου αντίθετα. Προσωπικά κατατείνω πολύ περισσότερο στη ριζοσπαστική προσέγγιση της μορφής "σπάστε τα δεσμά" (όποια και να είναι), παρά στην απαθή αποδοχή του πεπρωμένου.
Για μένα το θέμα της μεταξύ μας "κόντρας" (ας την πούμε έτσι), είναι λήξαν.
Να κάνω την ίδια ερώτηση πιο άμεσα : λέτε ότι τη σύγχρονη εποχή υπάρχουν διάφοροι φορείς που παίζουν το ρόλο του (μη θεσμοθετημένου, αλλά ανεπισήμως θεσμοποιημένου) αφέντη και ωθούν τον κόσμο στην οικονομική ή κοινωνική σκλαβιά, εξάρτηση και εξαθλίωση. Θεωρείτε ότι η αντιμετώπιση που επεφύλαξαν τα άτομα της παραβολής είναι η κατάλληλη για τους συγκεκριμένους "εχθρούς";
Η δική μου απάντηση είναι σαφέστατα όχι. Προτιμώ να αναπτύξω τις άμυνές μου (και πιστεύω ότι το έχω επιτύχει αρκετά καλά, δεν έχω δάνεια, δεν έχω κάρτες, δεν έχω κινητό, δεν εξαρτώμαι ναρκομανώς από την τεχνολογία, δεν πολυβλέπω τηλεόραση...), παρά να περιμένω από τους σύγχρονους "νταβατζήδες" (και κάποιος άλλος το είπε αυτό...χεχεχεχε) να με αντιμετωπίσουν αλλιώς. Και εν τέλει, αυτό ακριβώς ρώτησα και σε εσάς, χωρίς ίχνος ειρωνείας ή ύβρεως. Απλά πολλές φορές το περίεργα εξεζητημένο ύφος που χρησιμοποιώ στα κείμενά μου μπορεί να μην είναι σύμφωνο με την αντίληψη των συνομιλητών μου για το στυλ (και όχι το επίπεδο, για να μην παρεξηγηθώ) του διαλόγου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 09:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοstakis:
Από το συνδυασμό των όσων έχουν γράψει οι δύο προαναφερθέντες, εγώ βγάζω το συμπέρασμα ότι οι σύγχρονοι "αφέντες" - τράπεζες και όχι μόνο, θα μπορούσαν ενδεχομένως να δουν τους υποτελείς τους με φιλική διάθεση, ενδεχομένως θα αποφάσιζαν να παραιτηθούν από τις "αφεντικές" αξιώσεις τους, αν οι "σκλάβοι" δέχονταν την υποταγή τους ταπεινά και με αφοσίωση.

Η παραβολή εννοεί για τον άνθρωπο που ερχόμαστε απ'ευθείας σε επαφή ... ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΡΟΣΩΠΟ ΔΑΙΔΑΛΩΔΕΣ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, Η ΕΦΟΡΙΑ, ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ κτλπ. κτλπ.
Ακόμα και άν στις μέρες μας είναι αδύνατο να εφαρμοστεί μιά προσπάθεια οπου είναι δυνατό δέν βλάπτει.

Edited by - snoopy on 23/11/2007 09:13:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 22:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Σνουπι και Κωστάκη,
Ζούμε σε μια εποχή με πολλές ιδιομορφίες και ιδιαιτερότητες εν συγκρίσει με τις χιλιάδες εποχές που πέρασαν. Τώρα τα πάντα γίνονται με επιστημονική ακρίβεια. Η θεραπεία του σώματος, η παιδεία άλλά και οι πολέμοι και η διαχείρηση του πλούτου από τους ολίγους.
Οποιος αριστεύσει στην λογιστική στον πλανήτη δεν ανοίγει μαγαζάκι μεταξύ Σοφοκλέους και Ακαδημίας. Δεν θα προσληφθεί από φορέα. Θα προσληφθεί από τους 10-20 επιχειρηματίες που ελέγχουν τον πλανήτη ή αν ατυχήσει θα προσληφθεί από τους 10 επιχειρηματίες που ελέγχουν την Ελλάδα.
Γιατί είναι γνωστό ότι έχουμε ολιγαρχία προσώπων να κυβερνά τη χώρα μας και όχι δημοκρατία κομμάτων.
Ψηφίζουμε οι έλληνες ότι θεωρούμε καλύτερο. Αλλά και πάλι βλέπουμε ότι δεν γίνεται τίποτα γιατί είναι οι ολίγοι από πίσω που κινούν τα νήματα της ζωής μας.
Εμείς τι ρόλο παίζουμε και τι πρέπει να κάνουμε?
Να κάνουμε ελεημοσύνες?
Ανεχόμενοι το σύστημα που ακριβαίνει τη ζωή του φτωχού?
0,50 το καλοκαίρι το πετρέλαιο θέρμανσης, 1 ευρώ από πρώτη γενάρη.
Ο σκοπός είναι να βοηθήσουμε το συνταξιούχο που θα κρυώνει δίνοντάς του λίγα ευράκια?
Δεν ξέρω τίποτα, δεν προτείνω τίποτα.
_______________
Αδικος δεν είναι μόνο αυτός που αδικεί, αλλά και ο αδικούμενος που συμφωνεί σκύβοντας το κεφάλι και δεν αγανακτεί.
Παράφρασις εκ των φιλοσοφουμένων Ι. Δαμασκηνου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 11:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ dimitris2

Γράφεις:
"Γιατί είναι γνωστό ότι έχουμε ολιγαρχία προσώπων να κυβερνά τη χώρα μας και όχι δημοκρατία κομμάτων."

Έτσι μπράβο! Αυτά πρέπει να ακούγονται.

Εγώ νομίζω ότι ο ταιριαστότερος όρος είναι το:
Μετα ευδοκίας του λαού αστική κοινοβουλευτική ολιγαρχία.

Και αυτοί που κυβερνάνε τον πλανήτη δεν είναι 20, αλλά μόνο 7. Είναι 7 πετρελαϊκές εταιρίες, κι απο πίσω όλο το τσούρμο που ροκανίζει τα κόκκαλα μας.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 22:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974! Αυτά θα έπρεπε να συζητάμε πρώτα! αλλά το κεφάλαιο έχει ποιήσει τα πάντα εν σοφία!
-Σε θέματα περί πολιτικής δεν υπεισέρχονται παρά ελάχιστα μέλη και αυτό αποδεικνύει περίτρανα τη σκέψη μου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 11:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
samuel1974! Αυτά θα έπρεπε να συζητάμε πρώτα! αλλά το κεφάλαιο έχει ποιήσει τα πάντα εν σοφία!
-Σε θέματα περί πολιτικής δεν υπεισέρχονται παρά ελάχιστα μέλη και αυτό αποδεικνύει περίτρανα τη σκέψη μου!

Μήν περιμένεις αγαπητέ europaios2 να ασχοληθεί εδω μέσα κανένας με κάτι τέτοιο.
Το μόνο που κάνουν εδω διάφοροι είναι να προσπαθούν να γελοιοποιήσουν τον κόσμο με το θέμα της ιστορικότητας της Παλιάς Διαθήκης ... επειδή δηλώνεις χριστιανός σου λένε για σένα το Σύμπαν έγινε το 5000 π.χ. και θα πιστέψεις με μιά εκβιαστική αλαζονία όλα τα γεγονότα της βίβλου σάν ιστορικά το θές δέν το θές.
ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΒΛΗΤΑ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ?
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΡΙΣΗ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ, ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗ ΙΣΤΟΡΙΚΟ?
ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΜΥΑΛΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΒΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 13:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε snoopy, γιατί θυμώνεις;

Πρώτον,νομίζω, ότι δεν ασχολείται κανείς εδώ μέσα με την πολιτική, διότι απλά η θεματολογία δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο.

Επομένως το συμπέρασμα του ευρωπαίου, με το οποίο συμφωνείς, είναι εντελώς αυθαίρετο και δεν αποδεικνύει... περίτρανα τη σκέψη του.

Δεύτερον, ξέρεις πολλούς χριστιανούς, εδώ μέσα, που να κάνουν τέτοιους διαχωρισμούς, σε σχέση με τη βίβλο;

Κανείς δεν θεωρεί κανένα, βλήτο και χαζοχαρούμενο, αυθαίρετα.

Όλους μας χαρακτηρίζουν τα γραφόμενά μας και με βάση αυτά, χαρακτηριζόμαστε και ξεχωρίζουμε σαν άτομα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy