ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Απόλλων, Αθηνά, 'Αρτεμις, Δήμητρα, Εστία. Αποστάτες θεοί;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kosh
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 16:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα γνωστό βιβλίο γνωστού τηλεπωλητή γι' αυτούς που κυκλοφορούν ανάμεσα μας (και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε).

Δεν θα επεκταθώ σε κάτι που εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για ένα ευφάνταστο παραμυθάκι. Αυτό που με προβλημάτισε είναι το εξής:

Σε κάποιο σημείο το εν λόγω βιβλίο αναφέρει πως ο Απόλλων, η Αθηνά, η 'Αρτεμις, η Δήμητρα και η Εστία αποστατούν έναντι του Δία και την κάνουν με ελαφρά διαστρικά πηδηματάκια για τον Σείριο, πραγματοποιώντας την προφητεία σύμφωνα με την οποία το τέλος της "βασιλείας" του Δία θα ερχότανε όταν αποχωρούσε από τον Όλυμπο ο γιος του (Απόλλων) αφού δεν θα μπορούσαν να επιλύσουν τις επιμέρους διαφορές τους.

Αναλογιζόμενος την ονομασία των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος δεν μπορούσε να περάσει απαρατήρητο το γεγονός, πώς τόσο σημαντικές θεότητες δεν «μνημονεύονται» σε αυτό.

Μην ξεχνάμε πως η Εστία ήταν η γηραιότερη των θεών και κάθε σπίτι όφειλε να είχε βωμό προς τιμήν της. Στη Δήμητρα από την άλλη ήταν αφιερωμένα τα Ελευσίνια μυστήρια, σημαντικότατο θρησκευτικό γεγονός. Όσο για τον Απόλλωνα, την 'Αρτεμη και την Αθηνά δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω.

Είναι σύμπτωση ή εσκεμμένα έγινε αποφυγή των ονομάτων αυτών των αποστατών (σύμφωνα με το βιβλίο) θεών στην ονομασία των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος;

Επίσης τι σχέση υπάρχει με την «προφητεία της πλήρωσης των πέντε Α» ενΆ όψει του 2012; Να θυμίσω πως αναφέρεται στους Αφροδίτη, 'Αρη, Απόλλωνα, Αθηνά και 'Αρτεμη. Οι θιασώτες αυτής της «προφητείας» έχουν αναφέρει ότι από το 1993 έχουμε τους 3 από τους πέντε και αναμένονται οι άλλοι δύο!

Περιμένω σχόλια.


Edited by - Kosh on 08/02/2008 16:57:03

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 15:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kosh,
Πες μου σε παρακαλώ τι σχόλια περιμένεις...

Ειλικρινά πες μου τι σχόλια να κάνει κάποιοσ για όλες τις μορφές της ψυχοπάθειας που εμφανίζονται στον χώρο από τους "γνωστούς", με σκοπό προφανώς μόνο ένα: το χρήηηηηημα...
Εμένα πάντως μου άρεσαν άλλοι ήρωες - ο Κόναν ο βάρβαρος για παράδειγμα, ή ο Corto... Αλήθεια τον θυμάστε τον Corto;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 15:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Corto, Corto, δεν θυμάμαι κάτι…… αρχαίος θεός ήτανε; ή μήπως ένας από τους Νεφελίμ που αναφέρει ο γνωστός μας Λιακ….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 11:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν τον θυμάσαι elo:
http://en.wikipedia.org/wiki/Corto_Maltese
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 13:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να επεκταθώ στο περιεχόμενο του βιβλίου - το οποίο δεν έχω διαβάσει - αλλά και σε βιβλία παρόμοιας θεματολογίας, θα ήθελα να σχολιάσω κάτι που έχει να κάνει με την Ελληνική μυθολογία και την ονομασία των πλανητών:

quote:
Είναι σύμπτωση ή εσκεμμένα έγινε αποφυγή των ονομάτων αυτών των αποστατών (σύμφωνα με το βιβλίο) θεών στην ονομασία των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος;

Κανένας Θεός - σύμφωνα με το βιβλίο ή όχι - δεν ήταν αποστάτης!
Η Ήρα κάτι πήγε να κάνει με την Αθηνά και τον Απόλλωνα αλλά ο γερο-Δίας τους έκοψε τον βήχα.

Πέρα από αυτό, στην ονομασία των πλανητών δεν βρίσκουμε και την Ήρα και τον Ήφαιστο - αν και για τον δεύτερο υπάρχουν θεωρίες ύπαρξης ενός πλανήτη πιο κοντά στον Ήλιο απ' ό,τι ο Ερμής κι ο οποίος κατέπεσε σε αυτόν - αλλά αυτό δε νομίζω να είναι και τόσο τρομερό.
Τα ονόματα των Θεών έχουν δοθεί σε διάφορους αστερισμούς.
Πέρα από αυτό, δεν ξέρω αν οι ονομασίες όλων των πλανητών (Αφροδίτη/Venus, Άρης/Mars) προέρχονται από την ελληνική μυθολογία και μόνο ή κι από τη Ρωμαϊκή.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kosh
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 17:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον δεν εγινα αντιληπτός από τους συμφορουμίτες:

ΔΕΝ αρέσκομαι σε ρώσικες σαλάτες όπως αυτές του τηλεπωλητή. ΔΕΝ ενστερνίζομαι τίποτα από αυτά που γράφει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να τους ρίχνουμε μια ματιά: μόνο και μόνο για να ξέρεις για ποιο λόγο το απορρίπτεις. Το βιβλίο απλά μου έδωσε από σπόντα ένα ερώτημα. ΔΕΝ αναφέρεται στο βιβλίο η ονοματοδοσία των πλανητών.

Λοιπόν, εξηγούμαι: Γιατί οι αρχαίοι ημών επέλεξαν να βαφτίσουν ένα πλανήτη "Κρόνο" και όχι "'Ηρα" (δίπλα από τον πλανήτη Δία όπως θα ήταν πιο λογικό) ή "Αθηνά", "Απόλλωνα" κλπ ;

Ναι μεν ο αστερισμός του Τοξότη παραπέμπει στον Τοξοβόλο Απόλλωνα αλλά σαν σύμβολο του έχει τον Τοξότη Κένταυρο αν δεν απατώμαι.

Αυτό λοιπόν που ψάχνω είναι πληροφορίες σχετικές με τα κριτήρια τα οποία επέλεξαν οι αρχαίοι την ονομασία των πλανητών και -γιατί όχι- του Ήλιου, που κάλλιστα θα μπορούσε να ονομαζόταν όπως ο φωτοδότης Απόλλωνας.

Ούτε αναφέρομαι στα βαφτίσια των νεότερων χρόνων όπως πχ ο πλανητοειδής Ζήνα (Xena), κάπου μετά τον Πλούτωνα όπως κάπου πήρε το μάτι μου (Αυτό το Χόλιγουντ έχει κάνει πολλή ζημιά πάντως).

Επίσης έχω την εντύπωση πως οι Ρωμαίοι αντέγραψαν την ονομασία των πλανητών του ηλιακού συστήματος βάζοντας απλά το λατινικό αντίστοιχό τους. Τι λατινικό, ελληνικά είναι και αυτά (Δίας Πατέρας=Jupiter).

Τέλος θα παρακαλούσα να μην υπάρχει λογοκρισία ούτε να αποπαίρνει κάποιος την θέση του άλλου φίλε OANNHSEA. Θα ήθελα να ακουστούν όλες οι γνώμες όσο τραβηγμένες κι ας είναι. Συζήτηση κάνουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 08:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος θα παρακαλούσα να μην υπάρχει λογοκρισία ούτε να αποπαίρνει κάποιος την θέση του άλλου φίλε OANNHSEA. Θα ήθελα να ακουστούν όλες οι γνώμες όσο τραβηγμένες κι ας είναι. Συζήτηση κάνουμε.

Η συζήτηση θα πρέπει να είναι πάντα σε λογικά πλαίσια...
Απάντηση πάντως στην ερώτηση σου μπορεί να δώσει η ονομασία των πλανητών από τους Σουμέριους και τους Βαβυλωνίους.
Διάβασε πως ονομάζονται και φυσικά την σχετική μυθολογία τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 09:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kosh, σίγουρα η πρόθεση μου δεν ήταν με το μήνυμα μου να σε κάνω να νιώθεις κάποιου είδους δυσφορία.
Η τοποθέτηση μου δεν έγινε με το σκεπτικό ότι έχεις ενστερνιστεί τις συγκεκριμένες απόψεις που παρουσιάζονται στο συγκεκριμένο βιβλίο αλλά δόθηκε καθαρά επάνω στο θέμα της ονομασίας των πλανητών από τα λίγα πράγματα που γνώριζα.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα πράγματα για το συγκεκριμένο θέμα οπότε θα περιμένω κι εγώ περαιτέρω σχετικές πληροφορίες.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kosh
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 11:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η συζήτηση θα πρέπει να είναι πάντα σε λογικά πλαίσια..."
Αγαπητέ OANΝHSEA Με την λογική δεν βρίσκεις πάντα το ποθούμενο.

"Δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα πράγματα για το συγκεκριμένο θέμα οπότε θα περιμένω κι εγώ περαιτέρω σχετικές πληροφορίες"
Φυσικά D.I! Όλοι αργοναύτες είμαστε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 13:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ OANΝHSEA Με την λογική δεν βρίσκεις πάντα το ποθούμενο.

Λυπάμαι, αλλά πάντα βρίσκω το ποθούμενο με την λογική.
Όποτε έχω προσπαθήσει με άλλους τρόπους έχω αποτύχει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2008, 19:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>>Είναι σύμπτωση ή εσκεμμένα έγινε αποφυγή των ονομάτων αυτών των αποστατών (σύμφωνα με το βιβλίο) θεών στην ονομασία των πλανητών του ηλιακού μας συστήματος;<<
Δεν έχω διαβάσει το εν λόγω βιβλίο, αλλά σε διαβεβαιώνω ότι όλλα τα ονόματα του αρχαίου δωδεκάθεου αντιστοιχούν σε ουράνεια σώμματα του Ηλιακού μας συστήματος και όχι μόνο. Τα αποκαλύπτω αυτά σε επόμενο βιβλίο που ετοιμάζω. Προς το παρόν μπορείς να διαβάσεις πως η θεά Εστία είναι ο Ήλιος στο πρώτο τόμο του βιβλίου μου Ιερός Λόγος. Μπορείς να το κατεβάσεις εδώ:

http://www.lexarithmos.net/IEPOS_LOGOS_a.pdf

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 09:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανετε ενα λαθος...

Συμφωνα με την Ελληνικη "μυθολογικη θεογονια", οι "αποστατες θεοι" ηταν (πριν ακομα γινουν 12) τα υπολοιπα 5 αδερφια του ΔΙα.. εν προκειμενω, ο Διας (ως ο μικροτερος των 6 παιδιων της Ρεας και του Κρονου) μετα την "νικη" του στην διαμαχη με τον Κρονο, και αφου βοηθησε τα 5 αδερφια του (Εστια, Δημητρα, Ηρα, Ποσειδωνας, Πλουτωνας) και θελησε να γινει ο πρωτος... τα αδερφια ομως επαναστατησαν, μονο που δεν το καταφεραν, καθως ο Διας (με την βοηθεια της "γιαγιας" του Γαιας και της μητερας του Ρεας) καταφερε να τους επιβληθει!

Τα παιδια του Αθηνα, Αρτεμις και Απολλων(αδερφια) αλλα και ο Ηφαιστος ΠΑΝΤΑ ηταν με το μερος του πατερα τους! ο Αρης (γιος Δια και Ηρας) ειχε παρει το μερος του Δια... και ολοι ξερουν οτι η Αφροδιτη, υπηρξε κορη του Ουρανου και της Γαιας, οποτε δεν ειχε καποιο οφελος να εμπλακει με τις "διαμαχες"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 12:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nέα Θεωρία
Αρχαιότερη από τον Δία η θεά Αθηνά


Η Αθηνά ήταν κόρη του Δία, αλλά η καταγωγή της δεν φαινεται να είναι από τον Όλυμπο! Είχε μυκηναϊκή προέλευση και δεν αποκλείεται να ήταν μεγαλύτερη από τον πατέρα της, καθώς υπάρχουν ενδείξεις ότι λατρεύοταν από την Εποχή του Χαλκού, δηλαδή από την 2η Χιλιετία π.Χ. Ο διευθυντής του Γερμανικού Αρχαιολογικού Ινστιτούτου, Βολφ Ντίτερ Νιμάγιερ, θα αναπτύξει τη θεωρία του για τα ανωτέρω απόψε στις 18.30 στο πλαίσιο σεμιναρίου Μινωικής Αρχαιολογίας.

Η διάλεξη θα δοθεί στην Αρχαιολογική Εταιρεία (Πανεπιστημίου 22), στην αγγλική γλώσσα, και θα έχει τίτλο "Το Ιερό της Αθηνάς στην Μίλητο: Η διαχρονικότητα της λατρείας από την μινωική στην αρχαϊκή περίοδο".

Ο κ. Νιμάγιερ θα αναφερθεί σε μινωικά και μυκηναϊκά ευρύματα κατά τις πρώτες ανασκαφές (1904) στον ναό της Μιλήτου, στη Μικρά Ασία.

Η ανεύρεση μινωικής κεραμικής - που περιλάμβανε ανάμεσα σε άλλα μεγάλο αριθμό χρηστικών αγγείων μινωικών τύπων μεν, τοπικής παραγωγής δε- επιβεβαιώνει την παράδοση σύμφωνα με την οποία οι Κρλητες του βασιλιά Μίνωα είχαν εγκατασταθεί στην περιοχή.

Ο παλιότερος ναός της Αθηνάς είχε κτιστεί απευθείας πάνω σ' ένα μηκυναϊκό οικοδόμημα με πλούσια ευρύματυτα, που είχε θεωρηθεί από τους ανασκαφείς ως Μέγαρο.

Το 1999 ο Νιμάγιερ και οι συνεργάτες του βρήκαν στο χώρο του ιερού της Αθηνάς ένα μυνωικό ιερό της νεοανακτορικής περιόδου με σειρά πλίνθινων βωμών και λατρευτικά αντικείμενα.

Όπως τονίζει ο ανασκαφέας, από την Υστεροελλαδική ΙΙΙ Α1 περίοδο, η Μίλητος ήταν μηκυναϊκή εγκατάσταση.

Αν και τα υστερότερα επίπεδα της Εποχής του Χαλκού και εκείνα της πρώιμης Εποχής του Σιδήρου ήταν πολύ κατεστραμμένα από οικοδομικές δραστηριότητες της ρωμαϊκής περιόδου, υπάρχουν αρκετές ενδείξεις ότι οι Μυκηναίοι ανανέωσαν τη λατρεία, η οποία και συνεχίστηκε διαχρονικά μέχρι το 490 π.Χ., οπότε και το ιερό καταστράφηκε από τους Πέρσες.

Σύμφωνα με τα ίδια ευρύματα, η λατρεία της Αθηνάς στη Μίλητο είχε εύρος 1.200 ετών!!!


πληροφορίες: εφημερίδα ΕΘΝΟΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ogygos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


261 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 08:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από που κι' ως που αρχαιότερη η Αθηνά από τον Δία από την στιγμή που έχουν βρεθεί επιγραφές σε Γραμμική Β με το όνομα του Δία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 10:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κλασσική Αρχαία Ελληνική θρησκεία είναι ενοθεϊστική (αρχικά ενδεχομένως Πολυθεϊστική), αυτό σημαίνει ότι αν και έχουμε πολλές και μάλιστα ισχυρές Θεότητες εντούτοις υπερισχύει μια ισχυρότερη όλων αυτών και στην περίπτωση μας, τούτη είναι ο Δίας άλλοτε πατέρας άλλοτε αδελφός ή άλλοτε απλά η ανώτερη αρχή του Δωδεκάθεου (φυσικά η αρχαία ελληνική θρησκεία είναι αρκετά ευέλικτη ώστε να τοποθετεί την Ειμαρμένη ανώτερη του Διός -αλλά η σκοπιμότητα αυτή είναι ένα άλλο θέμα).
Οι θεοί σε κάθε περίπτωση μπορούν και συνήθως δρουν είτε όπως επιθυμούν ή είτε όπως επιθυμεί ο Δίας, αποφεύγοντας όμως πάντα μια ευθεία σύγκρουση με τον τελευταίο αφού είναι ισχυρότερος τους. Ο δε Δίας θα μπορούσε να νικηθεί μόνο από έναν πιθανό διάδοχο του και αυτό πραγματεύεται ο Προμηθέας Δεσμώτης, τον διάδοχο, γιο του Διός που θα τον ανατρέψει (όπως ο Δίας ανέτρεψε τον πατέρα του Κρόνο), τούτος ο διάδοχος δεν προσδιορίζεται πουθενά στις ήδη υπάρχουσες θεότητες του δωδεκάθεου όμως.

Το ερώτημα αλλά και οι έριδες, αν η Αθηνά ή άλλες θεότητες του δωδεκάθεου ή ευρύτερα του αρχαίου ελληνικού πάνθεου προϋπήρχαν ως ανεξάρτητες κάποτε λατρείες, για εμένα, πέραν της όποιας ιστορικής και θεολογικής τους αξίας είναι αδιάφορο καθώς ως γνωστών όλες οι θρησκείες ή τουλάχιστον η πλειοψηφία τους συν το χρόνο παρουσιάζουν φαινόμενα συγκρητισμού όπου προϋπάρχουσες θεότητες επικαλύπτονται ή επαναπροσδιορίζονται με βάση τις νέες λατρευτικές προτιμήσεις (θρησκείες) των πιστών και φυσικά η Αρχαία Ελληνική θρησκεία δεν αποτελεί εξαίρεση.

Τέλος, όσον αφορά τον τηλεπωλητή, τα βιβλία του μόνο αξιόπιστα δεν μπορούν να θεωρηθούν καθώς σε παλαιότερο θέμα επί της Χριστιανικής θεολογίας είχα υποδείξει κάποια πράγματα για τα «ερμηνευτικά κόλπα –σφάλματα και σκοπιμότητες» του Πωλητού (όταν προ καιρού μου είχε δωριθεί ένα πακέτο του), οπότε το τι γράφει δεν με απασχολεί πια στο ελάχιστο.

Καλή συνέχεια.

Υ.Γ.
Περί των πλανητών..
Ο πλανήτης Δίας είναι ο μεγαλύτερος πλανήτης του Ηλιακού συστήματος, πιο πέρα μακριά ίσα που φέγγει, για τον αρχαίο παρατηρητή, ο πατήρ του ο Κρόνος, ύστερα τίποτε άλλο καθώς οι πλανήτες μετά τον Κρόνο δεν ήταν ορατοί δια γυμνού οφθαλμού οπότε η ονομασία τους δόθηκε στα νεώτερα, σύγχρονα χρόνια με σεβασμό στην αρχαία ελληνική (Δυτική) μυθολογία, έτσι μετά τον Κρόνο, πιο μακριά του προφανώς ο πατήρ του Ουρανός.
Όσον αφορά τον Άρη, ο θεός του Πολέμου, της μάχης και της βίας, του αίματος, της πολεμικής έξαψης ο πλανήτης του δεν θα μπορούσε παρά να είναι Κόκκινος.
Με απλά λόγια διάθεση να έχετε για από-συμβολισμούς ..

Edited by - XD on 17/02/2008 12:08:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 12:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από που κι' ως που αρχαιότερη η Αθηνά από τον Δία από την στιγμή που έχουν βρεθεί επιγραφές σε Γραμμική Β με το όνομα του Δία;




Δεν το λεω εγω, αλλα ο εν λογω Αρχαιολογος! Το θεμα ειναι οτι βρηκε στοιχεια μιας θεωριας (θεωρια = οχι αληθεια)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΛΗΝ.-
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 00:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ.-  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαταρχην ψυχραιμια.θεωριες ειναι καλο να υπαρχουν γιατι η αναζητηση γεννα την ανακαλυψη-εξελιξη.
Για το θεμα τωρα,αν γυρισουμε στις εποχες των αρχαιων προγονων μας τα παραπανω θα ειχαν καποια εξηγηση.Εμεις πεφτουμε στη παγιδα οτι τα ξερουμε ολα και αυτοι δεν ειχαν τι να κανουν και λεγαν οτι να ναι.
Στην αρχαιοτητα υπηρχε η αρμονια και ολα με μαθηματικη ακριβεια δωσμενα.
Οι εικονες γινοταν θρυλοι,οι θρυλοι μυθοι,οι μυθοι θρησκεια.
Σωστο για τον απαγορευμενο μυθο-προφητεια του Προμηθεα.
Μην ξεχνατε οτι δεν ειμαστε οι πρωτοι που εχουμε φτασει σε αυτο το επιπεδο γνωσεων που κατα αλλους ειμαστε ανεπαρκεις μπροστα σ'αυτα που γνωριζαν οι προγονοι μας.
Τα λεω αυτα για να μην νομιζουμε οτι επειδη φορουσαν χλαμιδες ηταν πρωτογονοι.Ολα ηταν μαθηματικως φτιαγμενα,ακομα και το βλεμμα τους στα αστρα ,τους οδηγουσε σε εξισωσεις,συμβολα,εννοιες.
Τελος κατι ακομα,η Γη γεννα και μας δειχνει το παρελθον που ειναι οδηγος για το μελλον.Ακομη δεν γιναμε σοφοτεροι,δυστυχως.

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy