ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Μηδεμία τεκμηρίωση ανεκτή αφρόνως (Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση Νο.2)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 02:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζουμε λοιπόν το "Ενα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση " από την αφορμή: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=9231

Μόνο που τώρα θα μετονομαστεί σε "Μηδεμία τεκμηρίωση ανεκτή αφρόνως"

Με όλο το σεβασμό στον γιαπετ.

Ευχαριστώ για την τιμή της έναρξης.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.

=========================================
ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ:
Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 03:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω άν θα συμφωνήσει η διαχείρηση.

κανονικά γράφεται το αρχικό θέμα,όπως το έγραψε ο θεματοθέτης και εν συνεχεία μπαίνει ο αριθμός,ο οποίος παραπέμπει στη συνέχεια του ιδίου τόπικ.

Ας αποφασίσουν οι "μεγάλοι"!!

Εμείς συνεχίζουμε εδώ και άν κρίνουν ότι πρέπει να γίνει αλλαγή,θα την κάνουν!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 03:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Προφανώς δεν μπορεί να με ψέξει κανείς. Είμαι απολύτως ευγενής και γεμάτος λειτουργικής ανάγκης. Αλλά ας περιμένουμε, κι εν ανάγκη ας υπομένουμε.

Τώρα το είδα:

http://news.yahoo.com/blogs/lookout/space-junkies-try-explain-mysterious-image-photo-mars-190419541.html

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 03:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Curiosity,είναι ακόμη...νήπιο.

Μόλις "βγήκε απο το αυγό".

Ας περιμένουμε να δούμε τι θα στείλει και τι θα μας δώσει ο ΜΟΔΑ.

Μεγαλύτερος Οργανισμός Διαστημικής Απάτης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 03:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνυχτώ σας!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 03:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καληνύχτα

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 03:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε

Όσο καραγκιόζηδες κι αν ακουγόμαστε, περιμένουμε κάτι απ' τη περιέργεια?

Θέλω Νικόμαχε. Θέλω. Αυτό το θέλω, τη πείνα που με κάνει Άνθρωπο, καμιά NASA δε τη χόρτασε. Είμαι λίγο θυμωμένος. Πολύ μάλλον. Βαρέθηκα με τις βλακείες και τις αυτονόητες απαντήσεις. Έσκισα τα παπάρια μου με το δεδομένο. Σκίζω τα όριά μου με το δεδομένο. Το γνωρίζω το δεδομένο με νούμερα, με εξισώσεις, με θεωρίες, με τα πάντα όλα.

Ας βάλουμε τη διανόηση. Αδέρφια, παρακαλώ. Κι ας αφήσουμε τις κουβέντες για σκέψεις, για εγκεφάλους, για λειτουργίες, και ότι άλλο.

Το λεπτό διακριτικό της ύπαρξής μας είναι η διαίσθηση. Αφήστε όλα τα άλλα. Τί αίσθημα έχετε ρε αδέρφια? Για αυτό να μου μιλήσετε. Παρακαλώ. Πολύ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 03:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα ρε μάγκες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 07:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τὸ Φωτόδεντρο καὶ ἡ δέκατη τέταρτη Ὀμορφιά

Μ’ ένα τίποτα έζησα
Μονάχα οι λέξεις δε μου αρκούσανε
Σ’ ενός περάσματος αέρα
ξεγνέθοντας απόκοσμη φωνή τ’ αυτιά μου
φχιά
φχιού φχιού
εσκαρφίστηκα τα μύρια όσα
Τι γυαλόπετρες φούχτες
τι καλάθια φρέσκες μέλισσες και σταμνιά φουσκωτά όπου
άκουγες ββββ να σου βροντάει ο αιχμάλωτος αέρας.

Κάτι
Κάτι δαιμονικό μα που να πιάνεται σαν σε δίχτυ στο σχήμα του Αρχαγγέλου
Παραλαλούσα κι έτρεχα
Έφτασα κι αποτύπωνα τα κύματα στην ακοή απ’ τη γλώσσα

-Ε καβάκια μαύρα, φώναζα, κι εσείς γαλάζια δέντρα τι ξέρετε από μένα;
-Θόη θόη θμος
- Ε; Τι;
- Αρίηω ηθύμως θμος
- Δεν άκουσα τι πράγμα;
- Θμος θμος άδυσος

Ώσπου τέλος ένιωσα
κι ας πα’να μ’ έλεγαν τρελό
πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος.


Οδυσσέας Ελύτης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 12:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Διαίσθηση (Δία-αίσθησης), η αίσθηση που Δια-περνά όλες της 5 αισθήσεις (και ίσως και μια 6η που θεωρείται από τους Ινδουιστές η σκέψη), και γιαυτό ξέρει περισσότερα από την κάθε μία ξεχωριστά.

Συγκεντρώνει και επεξεργάζεται κρυφά τα ερεθίσματα από όλες της άλλες αισθήσεις και περιμένει έτοιμη να στείλει τα σοφά μηνύματα της σε όποιον τυχερό έχει γλυτώσει ή προσπαθεί να γλυτώσει από τον υλιστικό ορυμαγδό των αισθήσεων των 5 ή 6 οργάνων αντίληψης της φαινομενικής πραγματικότητας.

Με την Διαίσθηση,είναι δυνατόν να γνωρίσουμε τον κόσμο των ''αιτίων''
ενώ με τις 5 γνωστές αισθήσεις μπορούμε και με τη βοήθεια της σκέψης να γνωρίσουμε μόνο τον κόσμο των ''αποτελεσμάτων''.

-Έτσι έχω αντιληφθεί την Διαίσθηση -κυρίως διασθητικά- αυτά και καταθέτω σαυτό το υπέροχο topic με τους εκλεκτούς συζητητές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 12:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Ω άνθρωπε ! Πρόσεξε !
Τι είπε η βαθειά φωνή του μεσονυχτιού ;
“ Κοιμήθηκα τον ύπνο μου – ,
” Απ’ το βαθύτερο όνειρο έχω ξυπνήσει και μιλώ : –
” Ο κόσμος είναι βαθύς ,
” Βαθύτερος απ’ όσο μπορεί να διαβάσει η μέρα .
” Βαθύς είναι ο πόνος του – ,
” Η χαρά – βαθύτερη κι απ’ την οδύνη ακόμα !
” Είπε ο πόνος : Μακριά ! Φύγε !
” Μα οι χαρές θέλουν μόνο αιωνιότητα – ,
” – Θέλουν βαθιά , ανεξιχνίαστη αιωνιότητα ! ”

ΝΙΤΣΕ


Ας τάλεγα . . . Εγώ αυτά ,
Και να δεις . . . ξύλο που θάτρωγα !
Αλλά τα είπε ο Νίτσε ! ! !

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 13:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dsm,

quote:
Το λεπτό διακριτικό της ύπαρξής μας είναι η διαίσθηση. Αφήστε όλα τα άλλα.

Ας είναι.

Σε επίπεδο "ορισμού" με κάλυψε ο Κρίτων (ελπίζω να μη θυμώσει που τον ...τουμπάραμε).
Η μοναδικότητα της διαίσθησης να προσεγγίζει το αίτιο,της δίνει λοιπόν τις δυνατότητες που προφανώς ψάχνει ο dsm, για να τον βοηθήσουν να καταλαγιάσει την πείνα.
Καταταχτείτε λοιπόν και ας ξεκινήσουμε.Η πείνα που περιγράφει είναι εξ'ορισμού κοινή.Απόδειξη η παρουσία μας στο topic.

Ας επιχειρήσω για αρχή,μια σύναψη "ασύρματων" νευρώνων.

Διαίσθηση-Συλλογική συνείδηση.

Μήπως λύνει πολλά θεωρητικά και μη προβλήματα;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2012, 13:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς,

Ο Νίτσε έτρωγε ξύλο από τον ..οργανισμό του.

Ευτυχώς για εμάς οι άλλοι δεν τον άγγιζαν.
Δεν θα μπορούσαν εξάλλου.
Η κατάρα του τροβαδούρου γαρ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 00:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Το λεπτό διακριτικό της ύπαρξής μας είναι η διαίσθηση. Αφήστε όλα τα άλλα. Τί αίσθημα έχετε ρε αδέρφια?

Θα σου πώ δυο λόγια,όπως τα βλέπω.

Πάντα υπάρχει μια διαισθητική και μια λογική σκέψη.Η δεύτερη υπάρχει,για να δεχθεί ή να απορρίψη την πρώτη.Σαν λογικό επακόλουθο της διαίσθησης.Ωραία ώς εδώ.

Τι γίνεται όμως όταν υπάρχουν πέραν της μιας,διαισθητικές σκέψεις?
Εδώ μπαίνει ο παράγων γνώση-εμπειρία.Κάποιες απο τις αρχικές μας διαισθητικές σκέψεις,αρνούνται να "επαληθευθούν" απο την λογική.Τις ακολουθούμε λοιπόν,δια της υπερβατικής οδού.Είναι τόλμημα αυτό και απαιτεί τον παράγοντα που προανέφερα.

Οι διαισθητικές σκέψεις δεν μας "κατεβαίνουν" απο το πουθενά.Εχει προηγηθεί κάποια συνειδητή η ασυνείδητη σκέψη.Εύκολα κατανούμε το "συνειδητή".Με την ασυνείδητη όμως προεργασία,πρός την ύπαρξη της διαισθητικής σκέψης,μόνο μια εξήγηση υπάρχει.Οι μνήμες.Το συλλογικό ασυνείδητο.Και το ατομικό εννοείται!

Ο Ελύτης είπε:<< μια μέρα,το παρελθόν θα μας αιφνιδιάσει με την δύναμη της επικαιρότητάς του.Δεν θα έχει αλλάξει εκείνο,αλλά το μυαλό μας.>>

Σοφή κουβέντα.Συσχετίστε την με αυτα που συζητάμε εδώ.

Θεωρώ την διαίσθηση, πρωταρχική αιτία της εξέλιξης του ανθρώπου.
Νομίζω ότι ο μεγαλύτερος εχθρός της ανάπτυξης των διαισθήσεων,είναι ο κλασικός μπιχεβιορισμός.Δεν δέχομαι ότι τα εξωτερικά ερεθίσματα,ευθύνονται για την διαίσθηση.Αντιθέτως πιστεύω ότι την φρενάρουν.

Κατά τον Piaget,η διαίσθηση εμφανίζεται στις ηλικίες 4-7 χρόνων.Σε αυτήν την ηλικία,τα νοητικά σχήματα,βασίζονται στα άμεσα δεδομένα των αισθήσεων.Και απο τότε αρχίζει η διαισθητική αντίληψη."είναι σίγουρα έτσι?Είναι σωστό αυτο που βλέπω?Κι άν ήταν αλλοιώς,πώς θα ήταν?"
Μερικά απο τα ερωτήματα,της διαισθητικής σκέψης,που σχηματίζονται στο μυαλό του τετράχρονου,έστω και μη συνειδητά.

Απο τα 7 μας λοιπόν,σκεπτόμαστε διαισθητικά,άλλοι εν γνώση,άλλοι εν αγνοία τους.Λίγοι τελικά είναι αυτοί που "γλυτώνουν" το φαινόμενο του μπιχεβιορισμού και αναγάγουν την εξίσωση χ+φ=α,σε τρόπο ζωής και σε εργο προς την κοινωνία.
Οπου χ= Διαίσθηση,φ=Λογική και α=Αποτέλεσμα.

DSM είμαι κοντά στο σκεπτικό σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ercos
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 07:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την όμορφη παρέα και με καλωσορίζω στο forum
Παρακολουθώ εδώ και αρκετούς μήνες τις τοποθετήσεις και τους διαλόγους σας πάνω σε διάφορα θέματα και οφείλω να ομολογήσω πως αυτό είναι το αγαπημένο μου topic. Είναι μάλλον αυτή η συγκρουσιακή σύζευξη της κοινής και κατά πολύ δοσμένης "λογικής" μας από τη μία, και της άηχης και πιθανών άναρχης φωνής βαθειά μέσα μας από την άλλη που με εξιτάρει.Της φωνής εκείνης που δεν πολυχαμπαριάζει από επιστημονικούς νόμους και κανόνες και που πασχίζει μέσω της διαίσθησης να μας φανερώσει Αλήθειες. Μάταια όμως. Ξεχνάει πως είμαστε απλά άνθρωποι... Εγκλωβισμένα υλοποιημένα όντα που δρούμε στον πολύ περιορισμένο χώρο των τριών διαστάσεών μας. Δεν πειράζει όμως. Αυτή η εμμονή της είναι που δίνει γεύση στο κατά τα άλλα σχετικώς ανάλατο ταξίδι/πέρασμα από τη ζωή. Καλώς σας βρήκα λοιπόν και επιτρέψτε μου να σας αφιερώσω και κάτι μιας και είναι το παρθενικό μου μήνυμαhttp://www.youtube.com/watch?v=PiTOnnDg9g0&list=FL2HdbvTxARb6nMhKgKUyYpw&index=6&feature=plpp_video

Ό,τι είναι αληθινό δεν είναι και πραγματικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 08:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ας δούμε και αυτό.
-Μήπως η διαίσθηση σαν καθαρό απόσταγμα διεργασίας των αισθήσεων είναι ο προθάλαμος για την ενόραση; Για την εσωτερική όραση, την οποία ο άνθρωπος μέχρι τα 7 του χρόνια έχει καθαρή , καθώς είναι ακόμα σε επαφή με τα εσωτερικά πεδία από τα οποία μόλις αφίχθη; Μήπως το ζητούμενο, στον παγιδευμένο στα δόκανα του ορθολογισμού ενήλικα είναι να ‘’ξαναγίνει παιδί ‘’ και με εργαλείο τη διαίσθηση να επανακτήσει την ενόραση, που σε συνεργασία με τον ορθό λόγο , θα τον οδηγήσει στην ξεχασμένη Γνώση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 08:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ercos, καλώς ήρθες και καλώς(καλός) να μείνεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ercos
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 09:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ φίλε Notirk.
Αν και δεν μου αρέσουν οι φιλοφρονήσεις, θα κάνω μια μικρή εξαίρεση. Επειδή το αξίζεις.
Σ΄έχω εκτιμήσει ιδιαίτερα και αυτό γιατί μέσα από πολλές τοποθετήσεις σου, διακρίνεται η καλοσύνη και η ανθρωπιά σου. Πιστός fun του μέτρου, βάζεις κατά καιρούς στη θέση τους πολλούς και πολλά. Πάντα τέτοια και καλύτερα.
Τώρα στο ερώτημα που θέτεις νομίζω πως όλοι, λίγο ή πολύ ,νιώθουμε την απάντηση και είναι καταφατική. Τον μηχανισμό "επιστροφής" πώς θα τον βρούμε όμως; Είναι κοινώς εφικτό ή μήπως προνόμιο για λίγους τυχερούς; Και άραγε είναι τυχαία η τύχη τους;

Ό,τι είναι αληθινό δεν είναι και πραγματικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 10:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
Μήπως η διαίσθηση σαν καθαρό απόσταγμα διεργασίας των αισθήσεων είναι ο προθάλαμος για την ενόραση;

Πετυχημένο θαλασσοδαρμένε Notirk.
Δεν είναι ο προθάλαμος,αλλά η ίδια η διαίσθηση-ενόραση.
Το λέω αυτο επειδή όπως προείπα,ακολουθούμε την διαίσθηση υπερβατικά,μερικές φορές.Ενορατικά δηλαδή.

Ercos,καλώς ήρθες στην παρέα του esoterica.
Απο τα σύντομα μηνύματά σου,διακρίνω πώς είσαι μέσα στο πνεύμα της εδώ συζήτησης και πιστεύω ότι θα προσφέρεις.

Ρωτάς για τον μηχανισμό "επιστροφής".
Δυστυχώς είναι προνόμιο των λίγων,προς το παρόν.
Χρειάζεται υπερ-προσπάθεια,να απορρίψει κανείς τα εξω-ερεθίσματα και να ακούσει τα έσω.Την διαίσθηση.
Προαπαιτείται γνώση και εμπειρία,αλλοιώς ο κίνδυνος να ακολουθήσει κάποιος το λάθος μονοπάτι,είναι τεράστιος.
Θα τα πούμε αργότερα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ercos
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 11:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και χαρά σου Νικόμαχε. Ευχαριστώ κι εσένα για την υποδοχή.
Και μην ανησυχείς καθόλου... Όχι...Δεν είμαι ο ZIP μεταμορφωμένος
Χμμ... Ιδού και μια σύγκρουση που έλεγα πιο πριν.
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=50273&Itemid=168

Τι να ακολουθήσω τώρα;
Τη διαίσθησή μου, που μου υποδεικνύει πόσο πολύ λαχταρά η ψυχή μου να είναι αληθινή αυτή η είδηση ή μήπως τη λογική, που μου λέει πως το συγκεκριμένο site είναι για πολλές κλωτσιές;

Ό,τι είναι αληθινό δεν είναι και πραγματικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 12:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες και από μένα Ercos.
Μη πατάς όμως την ευχή του Notirc.Για άτομα που δεν έχουν απαντητικό βήμα, δεν κάνει να μιλάμε.
Σίγουρα σου ξέφυγε.Παρακαλώ,μη με παρεξηγήσεις για την επισήμανση.
Καλή συνέχεια φίλε μου

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 13:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Αγαπητέ Ercos,
αισθάνομαι και είμαι-το εννοώ- ο ελαχιστότατος σαυτό τον πλούσιο πνευματικό χώρο. Πάντως σ’ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και μ΄έκανες να κοκκινίσω.

Νικόμαχε,
για τη μαύρη τρύπα στο κέντρο του Γαλαξία μας ( θυμάσε;) κώλωσα, γιατί αυτό που ‘’υποψιάζομαι’’ για τις μαύρες τρύπες γενικά και για το κέντρο του γαλαξία ειδικά είναι δραματικά διαφορετικό από την επίσημη/επιστημονική άποψη . Και ποιος είμαι εγώ που με μια απλή υποψία θα πάω κόντρα στην επιστήμη;

Για την Διαίσθηση όμως και την διαφορά της από την ενόραση, επιμένω.

Διαισθάνομαι ότι κάτι θα συμβεί και που συνήθως συμβαίνει. Είναι σαν ένα σημάδι, ότι οι δυνατότητες μας είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτές που μας επιτρέπουν οι 5 αισθήσεις . Είναι ας πούμε σαν μια υπεραίσθηση πού μας επιτρέπει να βλέπουμε’’ πιο πολύ’’ από τον υλικό κόσμο απ’ότι μας επιτρέπουν οι 5 αισθήσεις. Η αποδοχή της ύπαρξης αυτής της υπεραίσθησης , οδηγεί όχι στο απλό ψάξιμο, αλλά σε μια αναζήτηση μη σκεπτικιστική , που αν γίνεται σωστά , καλλιεργεί τέτοιες συνευρέσεις στους εγκεφαλικούς νευρώνες πού κάποια στιγμή ενεργοποιεί τους αδρανείς και τότε......

..... συμβαίνει η ενόραση... (κβαντικό άλμα;)

....που είναι σαν ένα τράβηγμα του πέπλου, που μας επιτρέπει να ρίξουμε μια ματιά πίσω από αυτό, εκεί που είναι ο πρώτος θαυμαστός κόσμος πάνω από τον υλικό.

-Μ’αυτή την έννοια θεωρώ την διαίσθηση προθάλαμο της ενόρασης.

-Με την διαίσθηση υποψιάζεσαι,τι μπορεί να βρίσκεται έξω από τη σπηλιά.
-Με την ενόραση βλέπεις έξω από τη σπηλιά.

-Τολμώ και τα λέω γιατί ξέρω ότι εδώ δε θα φάω ξύλο, αλλά και να φάω θάναι από εκείνα που κάνουν καλό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 13:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
{quote} Ercos

Τώρα στο ερώτημα που θέτεις νομίζω πως όλοι, λίγο ή πολύ ,νιώθουμε την απάντηση και είναι καταφατική. Τον μηχανισμό "επιστροφής" πώς θα τον βρούμε όμως; Είναι κοινώς εφικτό ή μήπως προνόμιο για λίγους τυχερούς; Και άραγε είναι τυχαία η τύχη τους;

Ό,τι είναι αληθινό δεν είναι και πραγματικό
---------------------------------------------------

-Ψάχνε με αρετή και θα βρεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 15:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Θεωρείς ότι αν "απομονώσουμε" με κάποιο τρόπο τα εξωτερικά ερεθίσματα,ενισχύουμε την διαίσθηση.Λογικό.Αυτό δεν είναι και ο στόχος του διαλογισμού άλλωστε;

Ήλπιζα σε ένα διαφορετικό μονοπάτι,ή πιο εμπλουτισμένο αν θες.

Για μια πρόσθετη συνιστώσα στην εξίσωση που παρέθεσες.

Μια συνιστώσα που να εμπεριέχει την έννοια του συλλογικού.

Κάτι που θα περιγράφει έναν συλλογικό ασυνείδητο διαλογισμό.

Αυτό που θα δικαιολογούσε την ενωτική Ανθρώπινη μνήμη.

Αυτό που θα έκανε κοινή την πείνα που περιγράφει ο Dsm...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 15:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk,

quote:
αλλά και να φάω θάναι από εκείνα που κάνουν καλό

Πριν κανένα μήνα αν δεν κάνω λάθος,είχα παρεξηγήσει μια κουβέντα σου και μου το είχε επισημάνει σωστότατα ο Νικόμαχος.Ζητώ αναδρομικά συγνώμη.

Όσο για το quote,τώρα που κατάλαβα τη νοοτροπία σου, θα έτρωγα ξύλο από σένα αδιαμαρτύρητα σε οποιοδήποτε topic.Και ναι θα ήταν για καλό.
Το post δε χρήζει απάντησης.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 17:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Θεωρείς ότι αν "απομονώσουμε" με κάποιο τρόπο τα εξωτερικά ερεθίσματα,ενισχύουμε την διαίσθηση.Λογικό.Αυτό δεν είναι και ο στόχος του διαλογισμού άλλωστε;

Δεν μιλώ για διαλογισμό φίλε.Τουλάχιστον όχι μόνο.
Μιλώ για κάθε είδους διαισθητική σκέψη,που "θρονιάζεται" στο Είναι μας,είτε προέρχεται ώς προϊόν εξωτερικού ερεθίσματος,είτε αμφιβολίας,είτε απλής ενασχόλησης με κάτι.Ακόμη και ώς προϊόν φιλοσοφικής διεργασίας.

Επίσης ΑΜΕΙΝΙΑ,την συνιστώσα που ζητάς,[ συλλογικού ],την περιέχει ο παράγοντας χ της εξίσωσης.Το χ στην εξίσωσή μου,αφορά την Διαίσθηση.
Και η Διαίσθηση περιέχει το συλλογικό ασυνείδητο,μαζί με το ατομικό.

Νοtirk

Τι ακριβώς νομίζει η διαισθητική σου σκέψη,ότι συμβαίνει στο κέντρο του Γαλαξία?
Σου εξήγησα τα σχετικά με την εκπομπή ενέργειας,αλλά ίσως θέλεις να πεις κάτι άλλο.ισως να μην εννοείς ακριβώς την μαύρη τρύπα,αλλά κάτι άλλο.
Ευκαιρία να το ξανασυζητήσουμε.
Ρίχτο θαλασσοπόρε!!

quote:
ercos
Και μην ανησυχείς καθόλου... Όχι...Δεν είμαι ο ZIP μεταμορφωμένος

Αυτο πώς να το εκλάβω?Διαισθητικά ή λογικά?
Εδώ να δείς σύγκρουση...!!!
Διαίσθηση:<< γιατι το λέει αυτό?Αφησα κανένα υπονοούμενο?Μήπως έχει καμμιά "μυίγα"?Και μυγιάζεται?Αααα,προφανώς δεν είναι ο Ζιπ,αλλά σίγουρα είναι κάποιος άλλος "διπλός".>>

Λογική:<< Μπάαα,τίποτα δεν συμβαίνει.Απλά είναι κάποιος που παρακολουθούσε την συζήτηση,του άρεσε το αντικείμενο και αποφάσισε να συμμετέχει.Του αρέσει το χιούμορ. >>

Και εγώ πρέπει να αποφασίσω ποιά απο τις δύο "κυρίες" θα ακολουθήσω.
Την Διαίσθηση ή την Λογική?
Χρειάζομαι λίγο χρόνο...

Μεταξύ αστείου και σοβαρού το παραπάνω είναι ένα μικρό παράδειγμα,της διεργασίας που προηγείται της διαίσθησης και της λογικής που καλείται να δεχθεί ή να απορρίψει.


quote:
ecros
Τι να ακολουθήσω τώρα;
Τη διαίσθησή μου, που μου υποδεικνύει πόσο πολύ λαχταρά η ψυχή μου να είναι αληθινή αυτή η είδηση ή μήπως τη λογική, που μου λέει πως το συγκεκριμένο site είναι για πολλές κλωτσιές


Εδώ κάνεις ένα μικρό λάθος.Μικρό αλλά αρκετό να σε "εκτροχιάσει".
Η διαίσθηση δεν πρέπει να σχετίζεται με την λαχτάρα μας για κάτι.Η διαίσθηση απλώς υπάρχει.Είναι εκείνη η μικρή φωνούλα που αντιδρά σε ένα ερέθισμα.

Στο συγκεκριμένο,τι ακριβώς λέει η διαίσθησή σου?
Οτι το site είναι αναξιόπιστο,άρα ότι και να λέει είναι για κλωτσιές?
Λάθος.
Την πληροφορία πρέπει να επεξεργασθείς και όχι την προέλευσή της.
Είναι κατά την διαίσθησή σου,λογικό να υπάρχει ένας πολιτισμός που εξέπεμψε σήμα απο μια απόσταση 80.000 ετων φωτός,ή όχι?
Απο εκει ξεκινάς και ακολουθείς την είδηση,έως τον Ρώσσο επιστήμονα.

Κατά την πορεία της αναζήτησης,όσο και να κρατήσει αυτή,συνδυάζεις διαίσθηση-λογική.Και εδω απαιτείται η γνώση και η εμπειρία.

Αν δεν υπάρχει κανένα απο τα δύο,ή μόνο το ένα,δύσκολα να έχεις επιθυμητό αποτέλεσμα.Επειδή και η διαίσθηση μπορεί να αποδειχθεί λάθος και η λογική.Αναλόγως το "ζύγισμα" των δεδομένων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 19:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και η Διαίσθηση περιέχει το συλλογικό ασυνείδητο,μαζί με το ατομικό.

Άρα αποδεχόμαστε σαν βάση ότι η διαίσθησή μας επηρεάζεται και από τρίτους.Όλων μας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 20:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ :

Την πληροφορία πρέπει να επεξεργασθείς και όχι την προέλευσή της.
Είναι κατά την διαίσθησή σου, λογικό να υπάρχει ένας πολιτισμός που εξέπεμψε σήμα από μια απόσταση 80.000 ετών φωτός, ή όχι?
Από εκεί ξεκινάς και ακολουθείς την είδηση, έως τον Ρώσσο επιστήμονα.
Κατά την πορεία της αναζήτησης, όσο και να κρατήσει αυτή, συνδυάζεις διαίσθηση-λογική. Και εδώ απαιτείται η γνώση και η εμπειρία.
Αν δεν υπάρχει κανένα από τα δύο, ή μόνο το ένα, δύσκολα να έχεις επιθυμητό αποτέλεσμα. Επειδή και η διαίσθηση μπορεί να αποδειχθεί λάθος και η λογική. Αναλόγως το "ζύγισμα" των δεδομένων.


quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ :

Άρα αποδεχόμαστε σαν βάση ότι η διαίσθησή μας επηρεάζεται και από τρίτους.Όλων μας.

quote:
Notirk :

-Ας δούμε και αυτό.
-Μήπως η διαίσθηση σαν καθαρό απόσταγμα διεργασίας των αισθήσεων είναι ο προθάλαμος για την ενόραση; Για την εσωτερική όραση, την οποία ο άνθρωπος μέχρι τα 7 του χρόνια έχει καθαρή , καθώς είναι ακόμα σε επαφή με τα εσωτερικά πεδία από τα οποία μόλις αφίχθη; Μήπως το ζητούμενο, στον παγιδευμένο στα δόκανα του ορθολογισμού ενήλικα είναι να ‘’ξαναγίνει παιδί ‘’ και με εργαλείο τη διαίσθηση να επανακτήσει την ενόραση, που σε συνεργασία με τον ορθό λόγο , θα τον οδηγήσει στην ξεχασμένη Γνώση;


Θα ήθελα , φίλοι μου , να πω τη γνώμη μου , με δυο λόγια , όσον αφορά τις έννοιες : διαίσθηση , ενόραση , μεταφυσικές συλλήψεις , λογική . . . κ.τ.λ.

Κάνομε λόγο για μεταφυσικές συλλήψεις , επειδή δεν έχομε άλλο όρο στη διάθεσή μας για να γίνουμε κατανοητοί . Να μη θεωρήσει όμως κανείς απ’αυτό , πως υπάρχει κάτι που μπορεί να εξομοιωθεί με επιστημονικές ή με φιλοσοφικές συλλήψεις.

Δεν πρόκειται να κατασκευάσουμε κανενός είδους “αφηρημένες έννοιες”, αλλά να πάρουμε άμεση γνώση της αλήθειας , όπως είναι αυτή καθ’εαυτή .

Η επιστήμη είναι γνώση ορθολογιστική , συμπερασματική και πάντοτε έμμεση .

Η μεταφυσική είναι γνώση υπερ-ορθολογιστική , ενορατική και άμεση .

Αυτή η καθαρώς νοητική ενόραση , που άμα λείπει , δεν υπάρχει αληθινή μεταφυσική , με κανένα τρόπο δεν επιτρέπεται να εξομοιωθεί με τη διαίσθηση, για την οποία κάνουν λόγο μερικοί σύγχρονοι φιλόσοφοι , διότι αυτή η τελευταία , αντίθετα προς την πρώτη , είναι υπο-ορθολογιστική .

Υπάρχει μια νοητική ενόραση και μια διαίσθηση που σχετίζεται με τα αισθητήρια .

Η πρώτη (η νοητική ενόραση) είναι πιο πάνω από το λογικό , αλλά η άλλη (η διαίσθηση) είναι κάτω απ’αυτό .

Αυτή η τελευταία (η διαίσθηση ) , δεν μπορεί να συλλάβει , παρά μόνο τον κόσμο των μεταβολών και του γίγνεσθαι , δηλαδή την φύση , ή μάλλον , ένα απειροελάχιστο μέρος της φύσεως .

Απεναντίας , πεδίο της νοητικής ενόρασης , είναι η περιοχή των αιωνίων και αμετάβλητων αρχών . Είναι η μεταφυσική περιοχή .

Η υπερβατική νόηση , για να συλλάβει με άμεσο τρόπο τις παγκόσμιες αρχές , πρέπει να ανήκει και η ίδια στην τάξη της παγκοσμιότητας . Δεν είναι μια ατομική ικανότητα . Κι’αν τη θεωρήσουμε σαν τέτοια , θα ήταν αντιφατικό , διότι δεν είναι δυνατόν να βρίσκεται ανάμεσα στις δυνατότητες του ατόμου κι’η δυνατότητα να ξεπερνά τα δικά του όρια , δηλαδή να βγαίνει έξω από τις συνθήκες που το καθορίζουν σαν άτομο .

Το λογικό είναι καθαρά και ειδικά ανθρώπινη ικανότητα .

Εκείνο όμως που βρίσκεται πέρα από το λογικό είναι πραγματικά “μη ανθρώπινο” . Αυτό είναι εκείνο που κάνει δυνατή τη μεταφυσική γνώση .

Με άλλα λόγια , θέλω να πω , πως δεν μπορεί ο άνθρωπος σαν άνθρωπος να φτάσει σ’αυτήν , αλλά σαν όν , που ενώ με μια από τις καταστάσεις του είναι ανθρώπινο , ταυτόχρονα είναι και διαφορετικό , κάτι παραπάνω από ανθρώπινο όν , και πως το πραγματικό αντικείμενο της μεταφυσικής , ή μάλλον η ίδια η μεταφυσική γνώση , είναι η ενεργεία επίγνωση των καταστάσεων που βρίσκονται πέραν της ατομικότητας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ercos
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 20:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΑΜΕΙΝΙΑΣ

Καλώς ήρθες και από μένα Ercos.
Μη πατάς όμως την ευχή του Notirc.Για άτομα που δεν έχουν απαντητικό βήμα, δεν κάνει να μιλάμε.
Σίγουρα σου ξέφυγε.Παρακαλώ,μη με παρεξηγήσεις για την επισήμανση.
Καλή συνέχεια φίλε μου




Έχεις απόλυτο δίκιο. Ζητώ συγγνώμη και από τον ίδιο αν μας βλέπει. Όντως φάνηκε πολύ άσχημο, αν και η πρόθεσή μου ήταν τελείως διαφορετική. Δεν τον κατηγορώ για κάτι πάντως.

Νικόμαχος

quote:
Νικόμαχος
Λογική:<< Μπάαα,τίποτα δεν συμβαίνει.Απλά είναι κάποιος που παρακολουθούσε την συζήτηση,του άρεσε το αντικείμενο και αποφάσισε να συμμετέχει.Του αρέσει το χιούμορ. >>

Καλά το πας. Μείνε εκεί. Αν και θα προτιμούσα οι εξαγωγές συμπερασμάτων να σου είχαν προκύψει ανάποδα

Ό,τι είναι αληθινό δεν είναι και πραγματικόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2012, 21:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
{quote} Νικόμαχος

Νοtirk

Τι ακριβώς νομίζει η διαισθητική σου σκέψη,ότι συμβαίνει στο κέντρο του Γαλαξία?
Σου εξήγησα τα σχετικά με την εκπομπή ενέργειας,αλλά ίσως θέλεις να πεις κάτι άλλο.ισως να μην εννοείς ακριβώς την μαύρη τρύπα,αλλά κάτι άλλο.
Ευκαιρία να το ξανασυζητήσουμε.
Ρίχτο θαλασσοπόρε!!
-----------------------------------------------------------


-Νικόμαχε,
δεν μου επιτρέπει η λίγη ‘’σοβαρότητα’’ που μου έχει αφήσει η επίδραση του διαισθητικού τρόπου που λειτουργώ , να μιλήσω για μία υποψία. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αυτό που διαισθάνομαι να συμβαίνει στο κέντρο του Γαλαξία, έχει να κάνει με το δεύτερο νόμο της θερμοδυναμικής.
Θα βοηθούσε το σκεπτικό μου, αν γνώριζα σχετικά με την εξέλιξη της εντροπίας από τη μεγάλη έκρηξη και μετά. Αυξάνεται η συνολική εντροπία στο σύμπαν , μειώνεται ή μένει σταθερή;
Πιστεύω ότι εσύ κάτι έχεις να μου πεις σχετικά με αυτό .Αν ναι, go ahead χωρίς όμως να λοξοδρομήσουμε από το θέμα του τόπικ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2012, 00:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ecros
Καλά το πας. Μείνε εκεί. Αν και θα προτιμούσα οι εξαγωγές συμπερασμάτων να σου είχαν προκύψει ανάποδα

Μάλλον δεν δίνεις την πρέπουσα σημασία στη λεπτομέρεια,αυτών που διαβάζεις!
Πουθενά δεν ανέφερα την εξαγωγή συμπερασμάτων.
Αν κάνω λάθος,θα σε παρακαλούσα να μου το υποδείξεις.
Ξέρω,κεκτημένη...ταχύτητα θα μου πείς!!


quote:
Notirk
Θα βοηθούσε το σκεπτικό μου, αν γνώριζα σχετικά με την εξέλιξη της εντροπίας από τη μεγάλη έκρηξη και μετά. Αυξάνεται η συνολική εντροπία στο σύμπαν , μειώνεται ή μένει σταθερή;
Πιστεύω ότι εσύ κάτι έχεις να μου πεις σχετικά με αυτό .Αν ναι, go ahead χωρίς όμως να λοξοδρομήσουμε από το θέμα του τόπικ.

Για να σκέπτεσαι έτσι,σημαίνει ότι θεωρείς την Μεγ.Εκρηξη,γεγονός!
Αν η διαίσθησή σου λαθεύει,επειδή δεν πρόκειται για γεγονός,αλλά για θεωρία?

Με καταλαβαίνεις Notirk?
Διαισθάνεσαι,ότι κάτι συμβαίνει στο κέντρο του γαλαξία,παρασυρμένος απο μη αυθεντική διαίσθηση.Μια διαίσθηση,που σου "κάθισε" στο μυαλό,συνεπεία εξωτερικών ερεθισμάτων.Εξέλαβες μια θεωρία της φυσικής,ώς πραγματικότητα και αυτο σε οδήγησε,σε σειρά λανθασμένων σκέψεων,προφανώς και λόγω άγνοιας.

Πώς θα βοηθούσε το σκεπτικό σου,άν γνώριζες για την εντροπία,αφού στην μαύρη τρύπα,δεν ισχύει κανένας θερμοδυναμικός νόμος.Οχι μόνο θερμοδυναμικός,αλλά κανένας νόμος της φυσικής.

Είναι λίγο δύσκολο για κάποιον να σου εξηγήσει,χωρίς να έχεις διδαχθεί κάποια "πάγια",αξιώματα της φυσικής.

Notirk [και μην με παρεξηγήσεις],πιστεύω ότι δεν έχεις καταλάβει για ποιό είδος,ας το πούμε έτσι,διαίσθησης ομιλεί ο DSM.Δεν πρόκειται περί απλής διαίσθησης,που έχουν όλοι οι άνθρωποι.Αφορά την διαίσθηση,σε απόλυτο συγχρονισμό με την λογική.Οταν λέω απαιτείται γνώση και εμπειρία,το εννοώ κατά γράμμα.

Αυτο όμως δεν πρέπει να σε εμποδίζει να εκφραστείς ελεύθερα.
Πές μας την διαίσθησή σου.Θα την δούμε όλοι μαζί και θα την αναλύσουμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy